PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 [132] 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

RASTAVIPER
02-09-19, 14:45
δε γινεται αυτο

Τι δεν γίνεται παληκάρι μου;
Το να πληρώνεις 0 φόρο σε μια χώρα που δεν εργάζεσαι και δεν έχεις άλλα εισοδήματα;

anon
02-09-19, 15:18
δεν εχω εισοδημα στην ελλαδα.
απο 30χιλ. πες εισοδημα στο εξωτερικο με 5χιλ. φορο βγαινει φορος αλληλεγγυης στην ελλαδα πανω απο 300 ευρω να πληρωσω στην ελλαδα


Σωστά.
Οσο παραμένεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδος, θα πληρώνεις φόρο αλληλεγγύης.
Τα εισοδήματά σου φορολογούνται στην Ελλάδα.
Βασικά, απαλάσσεσαι απο τον φόρο που έχεις ήδη πληρώσει, στην χώρα που εργάζεσαι και κατοικείς.
Εαν ο φόρος ειναι μεγαλύτερος απο όσο θα πλήρωνες στην Ελλάδα, στην ελλάδα δεν πληρώνεις φόρο (αλλά πληρώνεις τον φόρο αλληλεγγύης, είναι άλλος φόρος αυτός)
Εαν ο φόρος στην χώρα που βρίσκεσαι, είναι μικρότερος, απο τον αντίστοιχο φόρο που θα πλήρωνες Ελλάδα, τότε πληρώνεις την διαφορά, στην Ελλάδα (εδώ πρέπει να προσκομίσεις και δικαιολογητικά για να πληρώσεις μόνο την διαφορά).

Οπως καταλαβαίνεις, για κάποιον που ζεί και εργάζεται έξω, δεν έχει νοημα να παραμένει φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, και καλό ειναι να κάνεις την μεταφορά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Απλοποιείται κιόλας η φορολογική σου δήλωση (εφόσον δεν έχεις εισοδήματα απο μισθωτές υπηρεσίες ή ελευθέρια επαγγέλματα στην Ελλάδα).

jim_nut18
02-09-19, 15:19
Τι δεν γίνεται παληκάρι μου;
Το να πληρώνεις 0 φόρο σε μια χώρα που δεν εργάζεσαι και δεν έχεις άλλα εισοδήματα;

και γω 0 εχω και πληρωνω εισφορα αλληλεγγυης

anon
02-09-19, 15:20
και γω 0 εχω και πληρωνω εισφορα αλληλεγγυης

Εισφορά αλληλεγγύης πληρώνεις, ως φορολογικός κάτοικος ΕΛλάδος, σε οποιοδήποτε εισόδημα έχεις, απο οπουδήποτε. Τα μαζεύεις όλα τα εισοδήματα, απο όποια χώρα και νάναι, και αυτό αποτελεί το παγκόσμιο εισόδημα σου. Ε, σε αυτό, ως φορολογικός κάτοικος Ελλάδος, σου βάζουν φόρο αλληλεγγύης.
Τι δεν καταλαβαίνετε;

jim_nut18
02-09-19, 15:24
Σωστά.
Οσο παραμένεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδος, θα πληρώνεις φόρο αλληλεγγύης.
Τα εισοδήματά σου φορολογούνται στην Ελλάδα.
Βασικά, απαλάσσεσαι απο τον φόρο που έχεις ήδη πληρώσει, στην χώρα που εργάζεσαι και κατοικείς.
Εαν ο φόρος ειναι μεγαλύτερος απο όσο θα πλήρωνες στην Ελλάδα, στην ελλάδα δεν πληρώνεις φόρο (αλλά πληρώνεις τον φόρο αλληλεγγύης, είναι άλλος φόρος αυτός)
Εαν ο φόρος στην χώρα που βρίσκεσαι, είναι μικρότερος, απο τον αντίστοιχο φόρο που θα πλήρωνες Ελλάδα, τότε πληρώνεις την διαφορά, στην Ελλάδα (εδώ πρέπει να προσκομίσεις και δικαιολογητικά για να πληρώσεις μόνο την διαφορά).

Οπως καταλαβαίνεις, για κάποιον που ζεί και εργάζεται έξω, δεν έχει νοημα να παραμένει φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, και καλό ειναι να κάνεις την μεταφορά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Απλοποιείται κιόλας η φορολογική σου δήλωση (εφόσον δεν έχεις εισοδήματα απο μισθωτές υπηρεσίες ή ελευθέρια επαγγέλματα στην Ελλάδα).

ναι μεχρι εδω καλα. Τωρα θελω λοιπον να κανω τη μεταφορα αλλα το θεμα ειναι οτι ζητανε apostille απο ενα σωρο βεβαιωσεις και απο την εμπειρια μου το apostille ειναι μεγαλος μπελας γιατι πρεπει να πηγαινεις καθε φορα σε συγκεκριμενη υπηρεσια του καθε δημου που λεει η βεβαιωση.
Ενας πριν εγραψε οτι δεν του ζητησαν apostille.

- - - Updated - - -


Εισφορά αλληλεγγύης πληρώνεις, ως φορολογικός κάτοικος ΕΛλάδος, σε οποιοδήποτε εισόδημα έχεις, απο οπουδήποτε. Τα μαζεύεις όλα τα εισοδήματα, απο όποια χώρα και νάναι, και αυτό αποτελεί το παγκόσμιο εισόδημα σου. Ε, σε αυτό, ως φορολογικός κάτοικος Ελλάδος, σου βάζουν φόρο αλληλεγγύης.
Τι δεν καταλαβαίνετε;

ναι το ξερω, απλα αυτος λεει οτι δεν πληρωνει φορο αλληλεγγυης

Crosswind
02-09-19, 15:24
και γω 0 εχω και πληρωνω εισφορα αλληλεγγυης

Πήγαινε σε λογιστή επειγόντως.
Τα δικαιολογητικά αλλάζουν από χώρα σε χώρα, από ΔΟΥ σε ΔΟΥ και (ειδικά στην Ελλάδα) από μήνα σε μήνα.

anon
02-09-19, 15:28
ναι μεχρι εδω καλα. Τωρα θελω λοιπον να κανω τη μεταφορα αλλα το θεμα ειναι οτι ζητανε apostille απο ενα σωρο βεβαιωσεις και απο την εμπειρια μου το apostille ειναι μεγαλος μπελας γιατι πρεπει να πηγαινεις καθε φορα σε συγκεκριμενη υπηρεσια του καθε δημου που λεει η βεβαιωση.
Ενας πριν εγραψε οτι δεν του ζητησαν apostille.


Το ότι ζητάνε apostille είναι μια κατεξοχήν δημοσιουπαλληλική συμπεριφορά, όπου ο ΔΥ επειδή δεν ξέρει τηνσυγκεκριμένη εγκύκλιο που αναφέρει ακριβώς τι χαρτιά χρειάζονται, θέλει απο την καλή του την καρδιά να σε εξυπηρετήσει :p αλλά θέλει και τον κώλο του καλλυμένο :wink: και ζητά όσα περισσότερα χαρτιά γίνεται και όσο πιο επίσημα.
Η λύση ειναι απλή. Βρίσκεις την σχετική εγκύκλιο, και πας με αυτή, και τα έγγραφα που αναφέρει ότι χρειάζονται και τίποτε άλλο. Καλό ειναι να είναι πρόσφατη η εγκύκλιος, βοηθάει, γιατί εαν είναι του 1960 πχ πιθανόν να έχει αλλάξει χίλιες φορές έως τώρα. Μου έχει συμβεί πολλάκις. Οταν πας με την εγκύκλιο ανα χείρας, μια χαρά κάνεις την δουλειά σου με ότι αναφέρει η εγκύκλιος, απόφαση υπουργείου ή κάποια σχετική εντολή.

Δυστυχώς δεν ξέρω ποιά είναι, Εαν κάποιος ξέρει και παραθέσει το λινκ, θα βοηθήσει πολλούς.

RASTAVIPER
02-09-19, 15:47
Εισφορά αλληλεγγύης πληρώνεις, ως φορολογικός κάτοικος ΕΛλάδος, σε οποιοδήποτε εισόδημα έχεις, απο οπουδήποτε. Τα μαζεύεις όλα τα εισοδήματα, απο όποια χώρα και νάναι, και αυτό αποτελεί το παγκόσμιο εισόδημα σου. Ε, σε αυτό, ως φορολογικός κάτοικος Ελλάδος, σου βάζουν φόρο αλληλεγγύης.
Τι δεν καταλαβαίνετε;
Κάτσε μήπως κάτι έχουμε μπερδέψει.
Εσύ δεν μιλάς για κάποιον που ζει και εργάζεται εξωτερικό και που έχει κάνει μεταφορά φορ. κατοικίας, σωστά;

jim_nut18
02-09-19, 16:16
Κάτσε μήπως κάτι έχουμε μπερδέψει.
Εσύ δεν μιλάς για κάποιον που ζει και εργάζεται εξωτερικό και που έχει κάνει μεταφορά φορ. κατοικίας, σωστά;

οχι, πριν τη μεταφορα φορ. κατοικιας. Μετα τη μεταφορα, ναι δεν πληρωνεις.

RASTAVIPER
02-09-19, 16:41
οχι, πριν τη μεταφορα φορ. κατοικιας. Μετα τη μεταφορα, ναι δεν πληρωνεις.

Ε χαίρω πολύ, αυτό λέμε τόση ώρα....
Ότι αν μεταφέρεις την φορολογική κατοικία δεν πληρώνεις.
Από την αρχή έγραψα ξεκάθαρα ότι έχω κάνει την μεταφορά και δεν πληρώνω τίποτα και εσύ απάντησες ότι δεν γίνεται.
Τώρα λες μετά την μεταφορά ότι δεν πληρώνεις. Αποφάσισε τελικά τι πιστεύεις.

8anos
02-09-19, 16:45
η κουβέντα για την εισφορά αλληλεγγύης και τον φορολογικό κάτοικο Ελλάδος που εχει εισοδήματα στην αλλοδαπή έχει ξαναγίνει

διαβάστε αυτό> https://www.adslgr.com/forum/threads/204022-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%93%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC?p=6632776&viewfull=1#post6632776

lewton
05-09-19, 08:01
οχι, πριν τη μεταφορα φορ. κατοικιας. Μετα τη μεταφορα, ναι δεν πληρωνεις.

Μέχρι να γίνει η μεταφορά ασε τη δήλωση να περιμένει.
Θα πληρώσεις ένα μικρό πρόστιμο αν την κάνεις εκπρόθεσμα.
Πρώτος στόχος πρέπει να είναι η αλλαγή φορολογικής κατοικίας.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
19-09-19, 19:04
Σόρυ για το hijack αλλά έχω μια ψιλοάσχετη ερώτηση με το θέμα, αν υπάρχει κάποιος που ζει στην Πολωνία και γνωρίζει ας απαντήσει.
Βλέπω ότι η Πολωνία θέλει να εισάγει σύστημα split payment για το ΦΠΑ, όπου ο ΦΠΑ που αντιστοιχεί σε κάθε πληρωμή θα πληρώνεται απευθείας στην εφορία -> https://www.avalara.com/vatlive/en/vat-news/poland-delays-vat-split-payments-till-nov-2019.html

Μήπως γνωρίζει κανείς που δραστηριοποιείται στην Πολωνία γιατί δεν περπατάει ακόμα το πράγμα;

xhaos
19-09-19, 20:58
Σόρυ για το hijack αλλά έχω μια ψιλοάσχετη ερώτηση με το θέμα, αν υπάρχει κάποιος που ζει στην Πολωνία και γνωρίζει ας απαντήσει.
Βλέπω ότι η Πολωνία θέλει να εισάγει σύστημα split payment για το ΦΠΑ, όπου ο ΦΠΑ που αντιστοιχεί σε κάθε πληρωμή θα πληρώνεται απευθείας στην εφορία -> https://www.avalara.com/vatlive/en/vat-news/poland-delays-vat-split-payments-till-nov-2019.html

Μήπως γνωρίζει κανείς που δραστηριοποιείται στην Πολωνία γιατί δεν περπατάει ακόμα το πράγμα;

Δίχως να ξέρω, στην Ελλάδα δεν περπάτησε γιατί έπρεπε να βγάλουν API οι τράπεζες, να μπουν online οι μηχανές, που σημαίνει νέες μηχανές 90%, και να βγουν certificates για όλες αυτές ώστε να μπορεί να γίνει live transaction. Γενικά πάρε το αυγό και κουρευτώ

chat1978
25-09-19, 13:44
Ήμουν Λονδίνο για μια συνέντευξη και ψήνομαι. Το πρόβλημα είναι η τοποθεσία της δουλειάς και το που θα ήταν καλό να μείνω. Το κέντρο του Λονδίνου είναι τρελά ακριβό αλλά από την άλλη δεν θέλω να μείνω και στην μέση του πουθενά. Γενικά μου αρέσουν μέρη στο μέγεθος πχ της Πάτρας αρκεί να υπάρχει κόσμος που να ψήνεται να κοινωνικοποιηθεί και δεν αναφέρομαι σε Έλληνες. Μετά το αντικοινωνικό βατερλό στο Μέχελεν του Βελγίου (Φλάνδρα, μέγεθος μια χαρά, κόσμο χάλια μιας και δεν έχει ξένους γενικά) , δεν ψήνομαι να ξαναμείνω κάπου που πάει ο κόσμος για να έχει το σπίτι και το κήπο και να βάζει τα παιδιά να παίζουν σε αυτό. Δεν προσδοκώ να βρω στους Βρετανούς κάτι εντελώς διαφορετικό από τους Φλαμανδούς αν και η γλώσσα θα είναι τεράστιος παράγοντας διαφοράς. Απλά, ψάχνω συμβουλή για μέρη γύρω από Λονδίνο που να λειτουργούν καλά όσον αφορά την κοινωνική ζωή.
Η επαγγελματική τοποθεσία είναι στο Reigate (νότιο λονδίνο ελάχιστα έξω από το greater ring) όπου έχει τρένο κάθε μισή ώρα για Victoria station. Το τρένο κάνει 50 λεπτά σε πολύ αργούς ρυθμούς. Ενδιάμεσοι μεγάλοι σταθμοί είναι clapman junction, east Croydon και κάτι μικρότεροι. Για το Croydon κάποιος με προειδοποίησε ότι είναι φτώχεια και επανάσταση.

Πάντως, το μετρό και τρένο του Λονδίνου είναι για γέλια λίγο. Το picadility line από το αεροδρόμιο στο κέντρο είναι χειρότερο και από τον παλιο ΗΣΑΠ :). Επίσης, το southbank γενικά είναι σχεδόν χωρίς μετρό. Τα τρένα της Southern παίρνουν ρεύμα από το έδαφος. Αυτά προς βορρά που πέρνει ένας φίλος έχουν εναέρια σύνδεση. Είχα να βρεθώ εκεί από μικρό παιδί και μου δημιουργήθηκε τεράστια απορία όταν χρησιμοποιήσα τα ΜΜΜ. Απλά αν κάποιος έχει ζήσει και έχει το inside story, θα ήμουν πολύ περιέργος να καταλάβω γιατί τόσο χάλι.
Επίσης, με τόσα αυτοκίνητα που είδα στο κέντρο, την καλύτερη μπίζνα έχουν βρει που ζητάνε 11 ευρώ ανά ημέρα σαν οικολογικά τέλη εισόδου.

xhaos
25-09-19, 13:49
Ήμουν Λονδίνο για μια συνέντευξη και ψήνομαι. Το πρόβλημα είναι η τοποθεσία της δουλειάς και το που θα ήταν καλό να μείνω. Το κέντρο του Λονδίνου είναι τρελά ακριβό αλλά από την άλλη δεν θέλω να μείνω και στην μέση του πουθενά. Γενικά μου αρέσουν μέρη στο μέγεθος πχ της Πάτρας αρκεί να υπάρχει κόσμος που να ψήνεται να κοινωνικοποιηθεί και δεν αναφέρομαι σε Έλληνες. Μετά το αντικοινωνικό βατερλό στο Μέχελεν του Βελγίου (Φλάνδρα, μέγεθος μια χαρά, κόσμο χάλια μιας και δεν έχει ξένους γενικά) , δεν ψήνομαι να ξαναμείνω κάπου που πάει ο κόσμος για να έχει το σπίτι και το κήπο και να βάζει τα παιδιά να παίζουν σε αυτό. Δεν προσδοκώ να βρω στους Βρετανούς κάτι εντελώς διαφορετικό από τους Φλαμανδούς αν και η γλώσσα θα είναι τεράστιος παράγοντας διαφοράς. Απλά, ψάχνω συμβουλή για μέρη γύρω από Λονδίνο που να λειτουργούν καλά όσον αφορά την κοινωνική ζωή.
Η επαγγελματική τοποθεσία είναι στο Reigate (νότιο λονδίνο ελάχιστα έξω από το greater ring) όπου έχει τρένο κάθε μισή ώρα για Victoria station. Το τρένο κάνει 50 λεπτά σε πολύ αργούς ρυθμούς. Ενδιάμεσοι μεγάλοι σταθμοί είναι clapman junction, east Croydon και κάτι μικρότεροι. Για το Croydon κάποιος με προειδοποίησε ότι είναι φτώχεια και επανάσταση.

Πάντως, το μετρό και τρένο του Λονδίνου είναι για γέλια λίγο. Το picadility line από το αεροδρόμιο στο κέντρο είναι χειρότερο και από τον παλιο ΗΣΑΠ :). Επίσης, το southbank γενικά είναι σχεδόν χωρίς μετρό. Τα τρένα της Southern παίρνουν ρεύμα από το έδαφος. Αυτά προς βορρά που πέρνει ένας φίλος έχουν εναέρια σύνδεση. Είχα να βρεθώ εκεί από μικρό παιδί και μου δημιουργήθηκε τεράστια απορία όταν χρησιμοποιήσα τα ΜΜΜ. Απλά αν κάποιος έχει ζήσει και έχει το inside story, θα ήμουν πολύ περιέργος να καταλάβω γιατί τόσο χάλι.
Επίσης, με τόσα αυτοκίνητα που είδα στο κέντρο, την καλύτερη μπίζνα έχουν βρει που ζητάνε 11 ευρώ ανά ημέρα σαν οικολογικά τέλη εισόδου.

έλα Πάτρα, εχει ακριβώς το μέγεθος της Πάτρας! :rofl:
γύρισες Αθήνα;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
25-09-19, 14:24
Ήμουν Λονδίνο για μια συνέντευξη και ψήνομαι. Το πρόβλημα είναι η τοποθεσία της δουλειάς και το που θα ήταν καλό να μείνω. Το κέντρο του Λονδίνου είναι τρελά ακριβό αλλά από την άλλη δεν θέλω να μείνω και στην μέση του πουθενά. Γενικά μου αρέσουν μέρη στο μέγεθος πχ της Πάτρας αρκεί να υπάρχει κόσμος που να ψήνεται να κοινωνικοποιηθεί και δεν αναφέρομαι σε Έλληνες. Μετά το αντικοινωνικό βατερλό στο Μέχελεν του Βελγίου (Φλάνδρα, μέγεθος μια χαρά, κόσμο χάλια μιας και δεν έχει ξένους γενικά) , δεν ψήνομαι να ξαναμείνω κάπου που πάει ο κόσμος για να έχει το σπίτι και το κήπο και να βάζει τα παιδιά να παίζουν σε αυτό. Δεν προσδοκώ να βρω στους Βρετανούς κάτι εντελώς διαφορετικό από τους Φλαμανδούς αν και η γλώσσα θα είναι τεράστιος παράγοντας διαφοράς. Απλά, ψάχνω συμβουλή για μέρη γύρω από Λονδίνο που να λειτουργούν καλά όσον αφορά την κοινωνική ζωή.
Η επαγγελματική τοποθεσία είναι στο Reigate (νότιο λονδίνο ελάχιστα έξω από το greater ring) όπου έχει τρένο κάθε μισή ώρα για Victoria station. Το τρένο κάνει 50 λεπτά σε πολύ αργούς ρυθμούς. Ενδιάμεσοι μεγάλοι σταθμοί είναι clapman junction, east Croydon και κάτι μικρότεροι. Για το Croydon κάποιος με προειδοποίησε ότι είναι φτώχεια και επανάσταση.

Πάντως, το μετρό και τρένο του Λονδίνου είναι για γέλια λίγο. Το picadility line από το αεροδρόμιο στο κέντρο είναι χειρότερο και από τον παλιο ΗΣΑΠ :). Επίσης, το southbank γενικά είναι σχεδόν χωρίς μετρό. Τα τρένα της Southern παίρνουν ρεύμα από το έδαφος. Αυτά προς βορρά που πέρνει ένας φίλος έχουν εναέρια σύνδεση. Είχα να βρεθώ εκεί από μικρό παιδί και μου δημιουργήθηκε τεράστια απορία όταν χρησιμοποιήσα τα ΜΜΜ. Απλά αν κάποιος έχει ζήσει και έχει το inside story, θα ήμουν πολύ περιέργος να καταλάβω γιατί τόσο χάλι.
Επίσης, με τόσα αυτοκίνητα που είδα στο κέντρο, την καλύτερη μπίζνα έχουν βρει που ζητάνε 11 ευρώ ανά ημέρα σαν οικολογικά τέλη εισόδου.
Αυτό για το Croydon πρώτη φορά το ακούω αλλά δεν έχω και άποψη για να πω την αλήθεια.

Αν σκέφτεσαι να πάρεις αυτοκίνητο μπορείς να μείνεις στο Sutton που είναι δίπλα στο Croydon για να πηγαίνεις στη δουλειά. Ίσως βγαίνει και με τα ΜΜΜ αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση βλέπω ότι θες καμιά ωρίτσα.
Επισκέφθηκα πρόσφατα ένα φίλο που αγόρασε σπίτι στο Sutton και είναι ευχαριστημένος από το μέρος. Πρέπει να είναι και φθηνότερο από το Croydon και σίγουρα φθηνότερο από το Λονδίνο. Έχει ένα μικρό high street που είναι όλα τα εμπορικά και οι pub (κάτσαμε σε αυτήν (https://goo.gl/maps/8NxQUpEtXKueNNc49) συγκεκριμένα) αλλά για να ανοίξει το μάτι σου θα πρέπει να πάρεις το τρένο να πας στο Λονδίνο. 5030 λεπτά για Victoria και βάλε και άλλο ένα μισάωρο (max) για να πας εκεί που θέλεις.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς για το Southbank, περνάνε ένα σωρό γραμμές :hmm: Πάντως αν θέλεις να το διασχίσεις έχει μπόλικα λεωφορεία. Γενικά το Λονδίνο αξίζει να το κάνεις με το λεωφορείο, το μαθαίνεις καλύτερα.

Τώρα για τα ΜΜΜ δεν μπορώ να σχολιάσω γιατί μόνο του Λονδίνου έχω δει (σε commute φάση δηλαδή) και δεν μπορώ να κάνω σύγκριση. Κατά τα άλλα δουλεύουν καλά. Ε μέσα στη βδομάδα όλο και κάποιο τρένο θα χαλάσει, όλο και κάποιος θα πέσει στη γραμμή αλλά γενικά το αντιμετωπίζουν όλοι στωικά :p Η Piccadily είναι ακόμα με τα παλιά τρένα και μοιάζει με roller coaster, όπως και 4-5 ακόμα γραμμές. Αλλά αν ήθελες ας πλήρωνες 25 λίρες για Heathrow express και θα έφτανες Paddington σε 15 λεπτα :lol:

Δεν κοιτάς και για κανα Brighton λέω γω :mrgreen:

Veldrin
25-09-19, 14:40
Ποιός τρελός πάει να μείνει εντός Λονδίνου; Κάθε φορά που πάω για δουλειά στο city φεύγω τρέχοντας. Όποιος λέει ότι του αρέσει τον στραβοκοιτάω.

Βρες κάπου ακόμα πιο μακριά να έχει καλό train connection, να μη χρειάζεται να μείνεις σε αυτή την αρρώστια. Το Brighton καλή του ώρα παλεύεται.

chat1978
25-09-19, 15:10
έλα Πάτρα, εχει ακριβώς το μέγεθος της Πάτρας! :rofl:
γύρισες Αθήνα;

όχι. Αθήνα πολύ δύσκολα με ξαναβλέπω για δουλειά.

- - - Updated - - -


Αυτό για το Croydon πρώτη φορά το ακούω αλλά δεν έχω και άποψη για να πω την αλήθεια.

Αν σκέφτεσαι να πάρεις αυτοκίνητο μπορείς να μείνεις στο Sutton που είναι δίπλα στο Croydon για να πηγαίνεις στη δουλειά. Ίσως βγαίνει και με τα ΜΜΜ αλλά με μια πρόχειρη αναζήτηση βλέπω ότι θες καμιά ωρίτσα.
Επισκέφθηκα πρόσφατα ένα φίλο που αγόρασε σπίτι στο Sutton και είναι ευχαριστημένος από το μέρος. Πρέπει να είναι και φθηνότερο από το Croydon και σίγουρα φθηνότερο από το Λονδίνο. Έχει ένα μικρό high street που είναι όλα τα εμπορικά και οι pub (κάτσαμε σε αυτήν (https://goo.gl/maps/8NxQUpEtXKueNNc49) συγκεκριμένα) αλλά για να ανοίξει το μάτι σου θα πρέπει να πάρεις το τρένο να πας στο Λονδίνο. 5030 λεπτά για Victoria και βάλε και άλλο ένα μισάωρο (max) για να πας εκεί που θέλεις.

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς για το Southbank, περνάνε ένα σωρό γραμμές :hmm: Πάντως αν θέλεις να το διασχίσεις έχει μπόλικα λεωφορεία. Γενικά το Λονδίνο αξίζει να το κάνεις με το λεωφορείο, το μαθαίνεις καλύτερα.

Τώρα για τα ΜΜΜ δεν μπορώ να σχολιάσω γιατί μόνο του Λονδίνου έχω δει (σε commute φάση δηλαδή) και δεν μπορώ να κάνω σύγκριση. Κατά τα άλλα δουλεύουν καλά. Ε μέσα στη βδομάδα όλο και κάποιο τρένο θα χαλάσει, όλο και κάποιος θα πέσει στη γραμμή αλλά γενικά το αντιμετωπίζουν όλοι στωικά :p Η Piccadily είναι ακόμα με τα παλιά τρένα και μοιάζει με roller coaster, όπως και 4-5 ακόμα γραμμές. Αλλά αν ήθελες ας πλήρωνες 25 λίρες για Heathrow express και θα έφτανες Paddington σε 15 λεπτα :lol:

Δεν κοιτάς και για κανα Brighton λέω γω :mrgreen:

Αν δεις το δίκτυο και μέχρι που επεκτείνεται τότε ούτε 10% δεν είναι στην νότια πλευρά του Τάμεση. Στην Βόρεια έχει πολύ σούπερ δίκτυο. Αυτό εννοώ. Ακόμα και το Clapham Junction που είναι σουπερ σταθμός τρένων δεν έχει μετρό. Όπως και να έχει το σχόλιο μου ήταν για τις υποδομές και σε κάποιο βαθμό το user experience, όπως πχ πίνακες ανακοινώσεων, εφαρμογές κτλ κτλ. Στο μυαλό μου έχω τρένα Benelux. Στην Βοστώνη που ήμουν μερικά χρόνια πριν, ο προαστιακός τους ΟΣΕ Πελοποννήσου των παιδικών χρόνων μου θύμισε η εμπειρία.

famous-walker
25-09-19, 15:14
Ποιός τρελός πάει να μείνει εντός Λονδίνου; Κάθε φορά που πάω για δουλειά στο city φεύγω τρέχοντας. Όποιος λέει ότι του αρέσει τον στραβοκοιτάω.

Βρες κάπου ακόμα πιο μακριά να έχει καλό train connection, να μη χρειάζεται να μείνεις σε αυτή την αρρώστια. Το Brighton καλή του ώρα παλεύεται.

Υπερβολικός είσαι. Υπάρχουν ωραία μέρη αλλά είτε είναι δύσκολο να βρεις είτε ακριβά. Ενίοτε και τα δύο.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
25-09-19, 16:41
Αν δεις το δίκτυο και μέχρι που επεκτείνεται τότε ούτε 10% δεν είναι στην νότια πλευρά του Τάμεση. Στην Βόρεια έχει πολύ σούπερ δίκτυο. Αυτό εννοώ. Ακόμα και το Clapham Junction που είναι σουπερ σταθμός τρένων δεν έχει μετρό. Όπως και να έχει το σχόλιο μου ήταν για τις υποδομές και σε κάποιο βαθμό το user experience, όπως πχ πίνακες ανακοινώσεων, εφαρμογές κτλ κτλ. Στο μυαλό μου έχω τρένα Benelux. Στην Βοστώνη που ήμουν μερικά χρόνια πριν, ο προαστιακός τους ΟΣΕ Πελοποννήσου των παιδικών χρόνων μου θύμισε η εμπειρία.Κατάλαβα τι λες, δεν την ξέρω καλά εκείνη την περιοχή εκτός λίγο από το Bermnodsey που ψιλοπέρασα 2-3 φορές. Μπορεί και με τα λεωφορεία να καλύπτεται. Πάντως μην ξεχνάς πως είναι και μια πολύ παλιά, μεγάλη και απλωμένη πόλη, δεν νομίζω πως θυμίζει τις πόλεις στην Benelux.
Πάντως αν ψάχνεις μια αλλαγή κλίματος και όχι απλά μια στροφή καριέρας τότε το Λονδίνο έχει μπόλικη κουλτούρα (και φαγητό) για να χορτάσεις :) Νταξ, κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις.

chat1978
25-09-19, 17:54
Κατάλαβα τι λες, δεν την ξέρω καλά εκείνη την περιοχή εκτός λίγο από το Bermnodsey που ψιλοπέρασα 2-3 φορές. Μπορεί και με τα λεωφορεία να καλύπτεται. Πάντως μην ξεχνάς πως είναι και μια πολύ παλιά, μεγάλη και απλωμένη πόλη, δεν νομίζω πως θυμίζει τις πόλεις στην Benelux.
Πάντως αν ψάχνεις μια αλλαγή κλίματος και όχι απλά μια στροφή καριέρας τότε το Λονδίνο έχει μπόλικη κουλτούρα (και φαγητό) για να χορτάσεις :) Νταξ, κάτι κερδίζεις κάτι χάνεις.

Βασικά κοιτάζω κυρίως επαγγελματικά. Έχω πεισθεί ότι το Βέλγιο με τις δύο γλώσσες και την εσωτερική φαγομερα τους είναι τεράστιο πρόβλημα για ανώτερους ρόλους. Προγραμματιστης βρίσκεις για πλάκα. Μπορώ να επεκταθω περισσότερο αλλά συνεχίζω. Επίσης τα τελευταία δύο χρόνια που έχω αλλάξει δύο δουλειές προς Βρυξέλλες που είναι πιο διεθνές περιβάλλον, παρατηρώ τεράστια έλλειψη επαγγελματισμού κυρίως από τους Βέλγους αλλά και Ισπανούς. Τελικά είχα πέσει σε μεγάλη εξαίρεση στην πρώτη δουλειά.

Γενικά το Βέλγιο έχει κακή φήμη. Δύο τρεις Βέλγοι μου έχουν πει ότι ο μόνος λόγος που κάποιες πολυεθνικές έχουν γραφεία είναι η ΕΕ καθώς υπάρχει πρόβλημα στην συμπεριφορά αλλά και στον τρόπο σκέψης πέρα από την λειτουργία του κράτους. Στον χώρο του λογισμικού δεν υπάρχει ανάπτυξη software προϊόντων. Όλα είναι project πασαλειματα. Αν το αντέχει να δουλεύεις έτσι τότε έχει λεφτά και καλά μάλιστα.

Επιπλέον έχω πεισθεί ότι θα φτάσω τα 60 μου και ακόμα αγγλικά θα μιλάω, not for lack of trying.

Γενικά δεν είναι τυχαίο ότι όσοι δεν έχουν κάποια εξάρτηση εδώ και έχουν ποιότητα στην δουλειά φεύγουν μέσα σε λίγα χρόνια.

Η μεγαλύτερη ειρωνία είναι ότι η διεθνής γλώσσα στην Ευρώπη είναι τυπική γλώσσα μόνο στην χώρα που θέλει να φύγει. Στις υπόλοιπες χώρες ακόμα χρησιμοποιείται σαν εργαλείο διάκρισης παρόλο που σε χώρες όπως το Βέλγιο μιλάνε πολύ καλά αγγλικά.

megahead13
25-09-19, 19:28
Το Croydon είναι οντως από τα χειρότερα μέρη, όπως και το ανατολικό Λονδίνο στην πλειονότητά του και το Τοτεναμ στα Βόρεια.

Από Παρασκευή θα είμαι πάλι σε PC και θα μπορώ να γράψω περισσότερα. Σε γενικές γραμμές η άποψή μου είναι μακριά από Λονδίνο εκτός και αν το εισόδημα είναι 80-100k μετά φόρων. Και σοβαρολογώ σε αυτό.

chat1978
25-09-19, 19:39
Το Croydon είναι οντως από τα χειρότερα μέρη, όπως και το ανατολικό Λονδίνο στην πλειονότητά του και το Τοτεναμ στα Βόρεια.

Από Παρασκευή θα είμαι πάλι σε PC και θα μπορώ να γράψω περισσότερα. Σε γενικές γραμμές η άποψή μου είναι μακριά από Λονδίνο εκτός και αν το εισόδημα είναι 80-100k μετά φόρων. Και σοβαρολογώ σε αυτό.

Μετά; Εν συντομία, τί θεωρείς Λονδίνο; Αυτό που λένε London greater area και περιέχεται στο ρινγκ;

RASTAVIPER
25-09-19, 20:18
Όλοι φεύγουν από Λονδίνο από όσους ξέρω.
Αν βρίσκεις δουλειά Λονδίνο, θα βρεις και αλλού με πολύ λιγότερα προβλήματα σε σχέση με κόστος ζωής, φαγητό, διασκέδαση κλπ.

Ήμουν Brighton πριν 10 μέρες για ένα σεμινάριο και βρήκα έναν Κύπριο του Λονδίνου. Συνέχεια μου έλεγε πώς περιμένει πώς και πώς να φύγει γιατί ούτε ποιότητα ζωής υπάρχει,.ούτε ξέρει τι θα γίνει με τις δουλειές λόγω ΒΡΕΧΙΤ.

chat1978
25-09-19, 20:41
Όλοι φεύγουν από Λονδίνο από όσους ξέρω.
Αν βρίσκεις δουλειά Λονδίνο, θα βρεις και αλλού με πολύ λιγότερα προβλήματα σε σχέση με κόστος ζωής, φαγητό, διασκέδαση κλπ.

Ήμουν Brighton πριν 10 μέρες για ένα σεμινάριο και βρήκα έναν Κύπριο του Λονδίνου. Συνέχεια μου έλεγε πώς περιμένει πώς και πώς να φύγει γιατί ούτε ποιότητα ζωής υπάρχει,.ούτε ξέρει τι θα γίνει με τις δουλειές λόγω ΒΡΕΧΙΤ.

Λονδίνο ή UK?

PopManiac
25-09-19, 20:48
Σε γενικές γραμμές η άποψή μου είναι μακριά από Λονδίνο εκτός και αν το εισόδημα είναι 80-100k μετά φόρων. Και σοβαρολογώ σε αυτό.

Ό,τι λέει ο megahead, super είναι το Λονδίνο, καρα-super, αρκεί να υπάρχει μαρούλι.

Και λίγα λες 80-100Κ, εκεί απλά αρχίζεις να βρίσκεις ενδιαφέροντα πράγματα και με το δεδομένο ότι είτε είσαι μόνος σου ή και το έτερον ήμισυ έχει να συνεισφέρει στον κορβανά

chat1978
25-09-19, 21:00
Το Croydon είναι οντως από τα χειρότερα μέρη, όπως και το ανατολικό Λονδίνο στην πλειονότητά του και το Τοτεναμ στα Βόρεια.

Από Παρασκευή θα είμαι πάλι σε PC και θα μπορώ να γράψω περισσότερα. Σε γενικές γραμμές η άποψή μου είναι μακριά από Λονδίνο εκτός και αν το εισόδημα είναι 80-100k μετά φόρων. Και σοβαρολογώ σε αυτό.


Ό,τι λέει ο megahead, super είναι το Λονδίνο, καρα-super, αρκεί να υπάρχει μαρούλι.

Και λίγα λες 80-100Κ, εκεί απλά αρχίζεις να βρίσκεις ενδιαφέροντα πράγματα και με το δεδομένο ότι είτε είσαι μόνος σου ή και το έτερον ήμισυ έχει να συνεισφέρει στον κορβανά

Για να συγχρονιστούμε, τι ακριβώς θεωρείτε ενδιαφέροντα πράγματα; Γιατί αν καταλαβαίνω καλά, 100Κ μικτά (~65Κ καθαρά) είναι ήδη αρκετά στον επαγγελματικό χώρο. Ισως στο χώρο των οικονομικών και του σιτι να είναι ψίχουλα αλλά τόσος κόσμος δεν γίνεται να βγάζει τόσα πολλά λεφτά.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
25-09-19, 21:05
Εγώ να ρωτήσω, εκτός από τα σπίτια (και ίσως και το commute) τι άλλο βρίσκετε ακριβό στο Λονδίνο και σε σύγκριση με ποιες άλλες ευρωπαϊκές πόλεις;
Να καταλάβω και τι ζωή κάνετε δηλαδή :crazy:

RASTAVIPER
25-09-19, 21:52
Εγώ να ρωτήσω, εκτός από τα σπίτια (και ίσως και το commute) τι άλλο βρίσκετε ακριβό στο Λονδίνο και σε σύγκριση με ποιες άλλες ευρωπαϊκές πόλεις;
Να καταλάβω και τι ζωή κάνετε δηλαδή :crazy:

Να φας σε ένα εστιατόριο, να πας σε ένα θέατρο, ξέρεις πόσο πάει;

Veldrin
25-09-19, 22:14
Το κόστος ζωής στο Λονδίνο είναι 2 και 3 φορές παραπάνω σε σχέση με την επαρχιακή Αγγλία. Η ποιότητα ζωής δε, ας μην κάνουμε συγκρίσεις.

Όπως το είπε ο megahead, με οτιδήποτε λιγότερο από 80, δεν υπάρχει κανένα νόημα.

Δεν είναι τυχαίο που όλο και περισσότερος κόσμος επιλέγει να κάνει 4 και 5 ώρες commuting καθημερινά από το να μείνει Λονδίνο.

PopManiac
26-09-19, 00:00
Για να συγχρονιστούμε, τι ακριβώς θεωρείτε ενδιαφέροντα πράγματα; Γιατί αν καταλαβαίνω καλά, 100Κ μικτά (~65Κ καθαρά) είναι ήδη αρκετά στον επαγγελματικό χώρο. Ισως στο χώρο των οικονομικών και του σιτι να είναι ψίχουλα αλλά τόσος κόσμος δεν γίνεται να βγάζει τόσα πολλά λεφτά.

Δεν κατάλαβες.... 100Κ καθαρά αν είναι να μένεις καρδιά Λονδίνο και να ζεις εκεί (και όχι να ρίχνεις όλο το μισθό στο νοίκι και να τη βγάζεις το μήνα με 1 κιλό Μπάρμπα Μπεν).

Το Λονδίνο είναι πανάκριβο, όπως είπαν και οι αποπάνω.

Βέβαια, από την άλλη, ζώντας Δουβλίνο και συγκρίνοντας, το Λονδίνο είναι σαφώς φθηνότερο από το Δουβλίνο - ιδιαίτερα σε σχέση value for money μιας και τιμές στα νοίκια και κόστος ζωής είναι ίδιες αλλά σε ποιότητα το Δουβλίνο είναι 70% κάτω.

Βέβαια, το Δουβλίνο είναι μια φούσκα, ενώ το Λονδίνο παραμένει αξία.

Τέλος πάντων, αν μπορέσεις να ζήσεις Λονδίνο σου το εύχομαι, αλλά αν είναι να δουλεύεις μέσα στο Λονδίνο και να πρέπει να κάνεις 150 χλμ commute καθημερινά, τι να σε πω.

Καταληκτικά, έτσι για να σε προβληματίσω κι άλλο :p, όμως έχει οπωσδήποτε σχέση και η εργασία που θα κάνεις. Αν κάνεις τη δουλειά που ονειρεύεσαι ή αν η θέση που έχεις είναι ένα γερό CV builder τότε χαλάλι η θυσία του commute για κάποια χρόνια.

Αν όμως ονειρεύεσαι κοινωνική ζωή στο Λονδίνο, ζώντας κάπου έξω από τα sticks, ξανασκέψου το, Φλάνδρα θα λες και θα κλαις :p Έχω φίλη που έφυγε από Βρυξέλλες με ακριβώς αυτό το σκοπό, δλδ θα διευρύνει τον κοινωνικό της κύκλο, αναγκαστικά ζει 70 χλμ έξω από Λονδίνο και κάνει το commute και τώρα ξανα-επιστρέφει :p

Ψάξε, ρώτα, μάθε, πήγαινε ένα ταξίδι 5-6 μέρες και δες τα κατατόπια, κάνε τις διαδρομές μόνος σου, πάρε μια καλή μυρωδιά και αποφάσισε

- - - Updated - - -

Άσχετο ή παράλληλα σχετικό: Βρίσκομαι αυτές τις μέρες ΝΥ μετά από "απουσία" 9 χρόνων. Κάποτε ζούσα εδώ, λίγο μετά την 9/11 και τότε ήταν φθηνότερα κι από Αθήνα (εκτός από το νοίκι).

Έκτοτε, είχα ξαναέρθει καμιά 10αριά φορές και πάντα την έβρισκα φθηνότερη, ΟΚ και το € ήταν αρκετά υψηλότερο. Την τελευταία φορά, το 2010 ήμασταν ακόμα στα απόνερα της κρίσης του 2008 και τότε μιλάμε έπαιζε τσάμπα πράμα μέχρι και σε 5στερα ξενοδοχεία (μιλάμε για δωμάτιο στο Waldorf Astoria junior suite στα 110, στο Plaza στα 150 τη βραδιά).

Τώρα, είμαι εδώ ένα 4ωρο και την έχω ακούσει άγρια σε τιμές. Έχει βέβαια να κάνει και το ότι έχουμε σχεδόν ισοτιμία δολαρίου με € αλλά και τα ξενοδοχεία σφάζουν και μιλάμε για πόνο άγριο. Μου τα πληρώνει όλα η εταιρεία, πήρα ένα 5ήμερο άδεια παραπάνω αλλά δεν θα το περάσω ΝΥ με την καμία δεν έχω όρεξη να δώσω για πλάκα 2χίλιαρο

Nassos83
26-09-19, 00:43
Κάποτε άξιζε το Λονδίνο, ειδικά τη δεκαετία του 1990, από το 2000 και μετά άρχισε ο κατήφορος. Εκεί που μπήκε ταφόπλακα ήταν γύρω στο 2009-2010 που άρχισαν να καταφθάνουν "επενδυτές" από Χονγκ-Κονγκ, ηπειρωτική Κίνα, Ρωσία κλπ. και να παίρνουν σβάρνα κάμποσα ακίνητα.

@Pop, άσ'τα. Είχα γνωστή που έμενε Hoboken (NJ) και δούλευε Νέα Υόρκη. Μετά από 2 χρόνια έφυγε γιατί δεν παλευόταν η κατάσταση με το κόστος ζωής. Η κατάσταση ακόμα πιο δράμα όταν δεν λειτουργούσε το πεπαλαιωμένο δίκτυο Μετρό της ΝΥ.

- - - Updated - - -


Εγώ να ρωτήσω, εκτός από τα σπίτια (και ίσως και το commute) τι άλλο βρίσκετε ακριβό στο Λονδίνο και σε σύγκριση με ποιες άλλες ευρωπαϊκές πόλεις;
Να καταλάβω και τι ζωή κάνετε δηλαδή :crazy:

Αν κρίνω από ερωτήσεις και reviews Λονδρέζων πχ στο Trip Advisor, το Λονδίνο είναι σίγουρα φθηνότερο από τη Ζυρίχη. :mrgreen:

megahead13
26-09-19, 01:16
@chat1978: Στο πνεύμα αυτών που συζητάμε με έχουν καλύψει οι προλαλησαντες, αλλά περισσότερες λεπτομέρειες θα γράψω από Παρασκευή όπως ανάφερα και πιο πάνω.

Για την ώρα θα σου πω μόνο αυτό: Αν θυμάμαι καλά είσαι κι εσύ στο χώρο της πληροφορικής. Εφόσον πραγματικά θες να φύγεις από Βέλγιο και να έρθεις στο νησί, κοίτα κατά Εδιμβούργο μεριά. Ξεκίνα από το www.s1jobs.com και τα υπόλοιπα τα λέμε σε 2-3 μέρες :)

XTCgr
26-09-19, 09:22
Δεν είναι τυχαίο που όλο και περισσότερος κόσμος επιλέγει να κάνει 4 και 5 ώρες commuting καθημερινά από το να μείνει Λονδίνο.

Αυτό πως το αντέχει ο κόσμος? εγώ άντεξα μόνο ένα τρίμηνο το καθημερινό сommuting των 5-6 ώρων (6ήμερη εργασία παρακαλώ, όχι 5ήμερο). Έμενα κέντρο και το έργο ήταν στα 70χλμ από το σπίτι στο βορρά, η δε συνολική διάρκεια εξαρτιόταν από το αν θα υπήρχαν (και πόσα εννοείται) τροχαία στο δρόμο. Ξύπνημα στις 05.30, επιστροφή σπίτι κατά τις 20.30-21.00. Μετά από 3 μήνες μετακόμιση πλησιέστερα στο έργο, στα όρια της πόλης - συνολικό commuting 2.5-3 ώρες max. Στο νέο έργο είμαι στα 10 λεπτά (με τα πόδια)

chat1978
26-09-19, 09:39
Δεν κατάλαβες.... 100Κ καθαρά αν είναι να μένεις καρδιά Λονδίνο και να ζεις εκεί (και όχι να ρίχνεις όλο το μισθό στο νοίκι και να τη βγάζεις το μήνα με 1 κιλό Μπάρμπα Μπεν).

Το Λονδίνο είναι πανάκριβο, όπως είπαν και οι αποπάνω.

Βέβαια, από την άλλη, ζώντας Δουβλίνο και συγκρίνοντας, το Λονδίνο είναι σαφώς φθηνότερο από το Δουβλίνο - ιδιαίτερα σε σχέση value for money μιας και τιμές στα νοίκια και κόστος ζωής είναι ίδιες αλλά σε ποιότητα το Δουβλίνο είναι 70% κάτω.

Βέβαια, το Δουβλίνο είναι μια φούσκα, ενώ το Λονδίνο παραμένει αξία.

Τέλος πάντων, αν μπορέσεις να ζήσεις Λονδίνο σου το εύχομαι, αλλά αν είναι να δουλεύεις μέσα στο Λονδίνο και να πρέπει να κάνεις 150 χλμ commute καθημερινά, τι να σε πω.

Καταληκτικά, έτσι για να σε προβληματίσω κι άλλο :p, όμως έχει οπωσδήποτε σχέση και η εργασία που θα κάνεις. Αν κάνεις τη δουλειά που ονειρεύεσαι ή αν η θέση που έχεις είναι ένα γερό CV builder τότε χαλάλι η θυσία του commute για κάποια χρόνια.

Αν όμως ονειρεύεσαι κοινωνική ζωή στο Λονδίνο, ζώντας κάπου έξω από τα sticks, ξανασκέψου το, Φλάνδρα θα λες και θα κλαις :p Έχω φίλη που έφυγε από Βρυξέλλες με ακριβώς αυτό το σκοπό, δλδ θα διευρύνει τον κοινωνικό της κύκλο, αναγκαστικά ζει 70 χλμ έξω από Λονδίνο και κάνει το commute και τώρα ξανα-επιστρέφει :p

Ψάξε, ρώτα, μάθε, πήγαινε ένα ταξίδι 5-6 μέρες και δες τα κατατόπια, κάνε τις διαδρομές μόνος σου, πάρε μια καλή μυρωδιά και αποφάσισε
Γιαυτό έγραψα εδώ για να βολιδοσκοπήσω. Ήμουν Λονδίνο την Κυριακή και έμεινα Βικτόρια περιοχή. Σχετικά με ενοίκια κτλ, έχω πρώην συνάδελφο που μετακόμισε και μένει κέντρο (Farrington) με 2200 το μήνα για δυάρι που μου φαίνεται τραγικό. Αυτός δουλεύει βόρεια στο Λούτον (30m) και η δική μου δουλειά είναι νότια στο Reigate (20m). Το δικό του τρένο κάνει μισή ώρα και το δικό μου 50λεπτά που για μένα δείχνει τρελή ανισορροπία στο δίκτυο. Επίσης δείχνει ότι το νότιο δίκτυο είναι τρελό σαβούρα, πάντα σε σχέση με Βέλγιο. Δεν είχα την ευκαιρία να ελέγξω άλλα πράγματα. Ξεποδαριάστηκα εκείνη την μέρα και ούτε στο σουπερμαρκετ δεν μπήκα που ήθελα να ρίξω μια ματιά. Εκτός των συγκοινωνίων, οι τιμές δεν μου φάνηκαν τόσο τραγικές. Πχ αν πας για ένα dinner σε pub, 20-25 θα σου κοστίσει στο αντίστοιχο νόμισμα της χώρας. Καφέ και άλλα παρατήρησα ότι ίσως να ήταν και πιο φθηνά. Πρόχειρο φαγητό μου φάνηκε πιο ακριβό αλλά όχι πχ δύο φορές. Από το τρένο παρατήρησα πολύ χάλι αν και συνήθως τα σπίτια κοντά στις γραμμές είναι φτωχά λόγω θορύβου. Παρατήρησα την ίδια εμμονή με την διαμονή σε σπίτι με κήπο όπως και με το Βέλγιο. Πάντως και προς τα έξω να μείνεις πχ Croydon ή Redhill που κοίταξα, στα ενοίκια βλέπω διαφορά 500-1000 λίρες. Γενικά, οι οικονομικές μου συγκρίσεις είναι σε σχετικά νούμερα μέσα στο ίδιο νόμισμα. Δηλαδή 20 για δείπνο, σε σχέση με 2000 για ενοίκιο, σε σχέση με 3 για καφέ κτλ κτλ και φυσικά τον μισθό.

Μετά από πολλά χρόνια στο Βέλγιο, στην συνέντευξη αισθάνθηκα ότι υπήρχαν επαγγελματίες. Το γραφείο ήταν και πολύ προπερ αν και από ότι συζήτησα με τον ρικρούτερ είναι λίγο εξαίρεση. Σίγουρα δεν είναι my dream job αλλά σίγουρα καλύτερα από αυτά που δεν μπορώ να κάνω στο Βέλγιο λόγω γλωσσών. Επίσης, με 2 ρικρούτερ που έχω μιλήσει, μου φαίνονται σαν μέρα με την νύχτα από την σκοπιά του επαγγελματία. Ο πρώην συνάδερφος σχολιάζε την διαφορά που βρήκε στον επαγγλελματισμό όπως μου φάνηκε εμένα όταν έφυγα από Ελλάδα και ήρθα Βέλγιο και σίγουρα κρατάω μικρό καλάθι γιατί αρχικά ενθουσιασμός και μετά συνήθεια. Βέβαια αυτός έχει δουλέψει εδώ μόνο σε κρατικές ή πρώην οργανισμούς και άρα δεν έχει καλό μέτρο σύγκρισης. Σε κάθε περίπτωση, η ποιότητα των τρίτων υπηρεσιών είναι μέρα νύχτα με βάση κάποια κοινά ατοπήματα μας, πχ ταχυδρόμοι, κούριερ, καταστήματα κτλ κτλ. Βέβαια, μικρό καλάθη γιατί είναι too soon. Πάντως αυτό το σχολιασμό για την ποιότητα υπηρεσιών στο Βέλγιο την έχουν οι Βέλγοι και όσοι άλλοι έφυγαν αν και για να είμαστε δίκαιοι, λογικό αφού έφυγαν. Πρόσφατα είχα και ορισμένα ζητήματα υγείας, και όσον αφορά τον επαγγελματισμό των γιατρών είμαι έξω φρενών. Οι άνθρωποι απλά δεν θέλουν να μιλήσουν μεταξύ τους και κυριολεκτικά δεν αντιλαμβάνονται ότι ο πελάτης τους είναι ασθενής και άνθρωπος. Φαντάζομαι ότι κάτι παρόμοιο θα είναι και στην Βρετανία.

Από την κοινωνική σκοπιά, δεν με ενδιαφέρει να σου πω αν θα μείνω downtown ή όχι. Δεν είμαι πάρτυ ανιμαλ. Η δουλειά είναι εκτός και άρα θα μπορούσα να μείνω εκτός ή κάπου στην μέση πχ Croydon. Αυτό που με απασχολεί είναι να μην ξαναφάω τον κοινωνικό αποκλεισμό του Μέχελεν στο Βέλγιο ο οποίος είναι απόρροια ενός συνδυασμού πραγμάτων. Είμαι παντρεμένος με Ελληνιδα συνεπώς δεν υπάρχει κάποια να σε συνδέσει με την τοπική κοινωνία. Ακόμα και αυτή που έχουν, σχολιάζουν ότι ουσιαστικά τους κάνουν χάρη, ή ετσι το αισθάνονται. Μετά είναι το θέμα γλώσσας, που κατανοητά όχι όλοι θέλουν να μιλήσουν στα αγγλικά για χαβαλέ. Μετά είναι και η νεοτροπία των φλαμανδών που δεν αφήνουν εύκολα κόσμο να μπει στον κύκλο τους, κάτι που σχολιάζουν έντονα οι Βέλγοι που μετακομίζουν στην Αμβέρσα στα xpat meetup. Όλα αυτά σε συνδυασμό με το γεγονός ότι στο Μέχελεν δεν έχει πανεπιστήμιο και ούτε είναι πόλη με ξένους, ουσιαστικά δεν αφήνει πολλά περιθώρια αλλά σαν μικρότερη πόλη είναι πολύ λειτουργική και αρχικά μου είχε αρέσει. Από όσο γνωρίζω, οι περισσότεροι expats στην Αμβέρσα που έχει μπόλικους Βέλγους (σε σχέση με Βρυξέλλες) παρέα με expats κάνουν όχι γιατί δεν θέλουν αλλά γιατι δεν τους δίνεται η δυνατότητα. Αναρωτιέμαι σε πιο βαθμό ισχύει το ίδιο και στην Βρετανία.

Δεν είμαι από αυτούς που κοιτάζει μόνο να κάνει παρέα με Έλληνες αλλά με βάση τι βλέπω στο Βέλγιο καταλαβαίνω πλήρως γιατί οι ιταλοί, ισπανοί και Έλληνες κάνουν nesting.

Γενικά, σκέφτομαι Βρετανία παρά το BREXIT και μόνο λόγω γλώσσας. Τις δύο μέρες που ήμουν εκεί, μου άρεσε που δεν ένιωθα απομονωμένος λόγω γλώσσας και καταλάβαινα τα πάντα γύρω μου. Καταλαβαίνω αρκετά Ολλανδικά και ελάχιστα γαλλικά, αλλά όπως και να έχει με τις διαλέκτους κτλ δεν ακολουθείς εύκολα και καμιά φορά καθόλου. Αν ήταν απόλυτα στο χέρι μου θα είχα φύγει από την ήπειρο αλλά η γυναίκα δεν θέλει πολύ πολύ μακριά.

- - - Updated - - -


Κάποτε άξιζε το Λονδίνο, ειδικά τη δεκαετία του 1990, από το 2000 και μετά άρχισε ο κατήφορος. Εκεί που μπήκε ταφόπλακα ήταν γύρω στο 2009-2010 που άρχισαν να καταφθάνουν "επενδυτές" από Χονγκ-Κονγκ, ηπειρωτική Κίνα, Ρωσία κλπ. και να παίρνουν σβάρνα κάμποσα ακίνητα.

@Pop, άσ'τα. Είχα γνωστή που έμενε Hoboken (NJ) και δούλευε Νέα Υόρκη. Μετά από 2 χρόνια έφυγε γιατί δεν παλευόταν η κατάσταση με το κόστος ζωής. Η κατάσταση ακόμα πιο δράμα όταν δεν λειτουργούσε το πεπαλαιωμένο δίκτυο Μετρό της ΝΥ.

- - - Updated - - -

Αν κρίνω από ερωτήσεις και reviews Λονδρέζων πχ στο Trip Advisor, το Λονδίνο είναι σίγουρα φθηνότερο από τη Ζυρίχη. :mrgreen:
Και το Hoboken ύπάρχει αυτολεξή στην ΝΥ; Είναι περιοχή δίπλα στην Αμβέρσα και αρχικά νόμιζα ότι έγραψες για το Βέλγιο


@chat1978: Στο πνεύμα αυτών που συζητάμε με έχουν καλύψει οι προλαλησαντες, αλλά περισσότερες λεπτομέρειες θα γράψω από Παρασκευή όπως ανάφερα και πιο πάνω.

Για την ώρα θα σου πω μόνο αυτό: Αν θυμάμαι καλά είσαι κι εσύ στο χώρο της πληροφορικής. Εφόσον πραγματικά θες να φύγεις από Βέλγιο και να έρθεις στο νησί, κοίτα κατά Εδιμβούργο μεριά. Ξεκίνα από το www.s1jobs.com και τα υπόλοιπα τα λέμε σε 2-3 μέρες :)

Πολύ βόρεια να σου πω. Πχ σκανδιναβία δεν θα πήγαινα. Και λίγο φως το χειμώνα το χρειάζομαι.

Και ναι ευχαριστώ και αναμένω. Ίσως ανταλλάξουμε και κάποια μηνύματα.


Αυτό πως το αντέχει ο κόσμος? εγώ άντεξα μόνο ένα τρίμηνο το καθημερινό сommuting των 5-6 ώρων (6ήμερη εργασία παρακαλώ, όχι 5ήμερο). Έμενα κέντρο και το έργο ήταν στα 70χλμ από το σπίτι στο βορρά, η δε συνολική διάρκεια εξαρτιόταν από το αν θα υπήρχαν (και πόσα εννοείται) τροχαία στο δρόμο. Ξύπνημα στις 05.30, επιστροφή σπίτι κατά τις 20.30-21.00. Μετά από 3 μήνες μετακόμιση πλησιέστερα στο έργο, στα όρια της πόλης - συνολικό commuting 2.5-3 ώρες max. Στο νέο έργο είμαι στα 10 λεπτά (με τα πόδια)


Ε με τίποτα όμως.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-09-19, 09:45
Αν κρίνω από ερωτήσεις και reviews Λονδρέζων πχ στο Trip Advisor, το Λονδίνο είναι σίγουρα φθηνότερο από τη Ζυρίχη. :mrgreen:
Μα γι'αυτό και η απορία μου. Με τι συγκρίνουμε το Λονδίνο και σε ποιον τομέα;
Το '11 που πρωτοπήγα στο Λονδίνο έλεγαν ολοι ότι τα παλιά τα χρόνια ήταν ωραία γιατί το pint είχε 1 λίρα και τώρα (τότε δλδ) έχει 4. Σίγουρα ακρίβυνε αλλά ας το δούμε λίγο πιο αναλυτικά.

Με το υπόλοιπο ΗΒ δεν τίθεται σύγκριση σε άποψη τιμών ενοικίων αλλά δεν τίθεται και σύγκριση σε ότι έχει να κάνει με διασκέδαση, βόλτες, ψώνια κλπ. Και άλλωστε πόσες φορές την εβδομάδα βγαίνετε έξω όσοι έχετε οικογένεια; Μόνο ΣΚ στοιχηματίζω. Ε ας κάνεις και μια ώρα παραπάνω στο πάνε-έλα. Στο Λονδίνο μπορείς να τριγυρνάς όλη ημέρα μέχρι να σου πέσει η γλώσσα :p
Πάντως αν βρεις σπίτι έξω από το Λονδίνο λογικά θα μπορείς να πας μια βόλτα για 1 ωρίτσα σε κανένα πάρκο εκεί τριγύρω μια καθημερινή για να ξεσκάσεις.

Σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη, υπάρχουν πολλές φθηνότερες πόλεις με καλύτερες συνθήκες διαβίωσης αλλά υπάρχουν και πολλές ακριβότερες πόλεις (Ελβετία, Σκανδιναβία, Παρίσι).

Ας πάρουμε λίγο τα έξοδα στο Λονδίνο.
Για να φας έξω, δεν είναι ανάγκη να φας στο Mayfair ή στον 40ο όροφο. Μπορείς να φας σε μια pub με 20 λίρες το άτομο. +- 5 λίρες θα πληρώσεις και για Κινέζικο, Ινδικό, Αράβικο κ.ο.κ. Streetfood ακόμα πιο φθηνό.
Για ρούχα; Έχει και πανάκριβα αλλά έχει και πάμφθηνα (ΤK-Maxx ftw!). Για τα βρεφικά ειδικά δεν το συζητάω (προσφάτως παθών), έχω φέρει κιλά ρουχαλάκια από το Mothercare με το αεροπλάνο :mrgreen:
Σούπερ-μάρκετ, τα ίδια. Λογικές τιμές αν θες να τις βρεις. Utilities, τα ίδια.
Για τα εισιτήρια για μετρό/τρένο δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με άλλες πόλεις αλλά πιστεύω πως είναι όντως ακριβά. Το θέατρο είναι όντως ακριβό για να δεις μια grande παράσταση αλλά από free performances και exhibitions έχει ένα σωρό.

megahead13
26-09-19, 10:25
Φιλόσοφε το βλέπεις λάθος το θέμα. Ναι, η Ζυρίχη είναι ακριβότερη από το Λονδίνο σε πραγματικά νούμερα, όπως και γενικά η Ελβετία από το ΗΒ, αλλά δες και τι μισθοί παίζουν εκεί. Στο Λονδίνο αυτό δε συμβαίνει.

Επίσης, το να βγεις έξω για βόλτα ή το σούπερ μάρκετ και η ένδυση δεν είναι πρόβλημα. Όντως έχει επιλογές για όλα τα βαλάντια. Το να νοικιάζεις όμως ένα αξιοπρεπές διαμέρισμα σε μια σχετικά καλή περιοχή, όχι φυσικά πχ South Kensington, απλώς καλή, και να μετακίνησε είναι ένα θέμα. Για αγορά δε σπιτιού άστο καλύτερα.

cool11
26-09-19, 11:23
Γνωριζει κανεις, για εργαζομενο επι δεκαετια+ στην Ελβετια, αν οταν φυγει απο εκει και γυρισει πχ Ελλαδα, μπορει να παρει πισω σε χρηματα, τις ασφαλιστικες/υγειονομικες εισφορες που εδωσε ολα τα χρονια; Πως γινεται;

Veldrin
26-09-19, 11:35
Αυτό πως το αντέχει ο κόσμος? εγώ άντεξα μόνο ένα τρίμηνο το καθημερινό сommuting των 5-6 ώρων (6ήμερη εργασία παρακαλώ, όχι 5ήμερο). Έμενα κέντρο και το έργο ήταν στα 70χλμ από το σπίτι στο βορρά, η δε συνολική διάρκεια εξαρτιόταν από το αν θα υπήρχαν (και πόσα εννοείται) τροχαία στο δρόμο. Ξύπνημα στις 05.30, επιστροφή σπίτι κατά τις 20.30-21.00. Μετά από 3 μήνες μετακόμιση πλησιέστερα στο έργο, στα όρια της πόλης - συνολικό commuting 2.5-3 ώρες max. Στο νέο έργο είμαι στα 10 λεπτά (με τα πόδια)


Εδώ θα επιλέξουν συνήθως τραίνο για το commute στο Λονδίνο. Όταν πρέπει να κατέβω city, οδηγώ από Νόριτς (πριν) Κέμπριτζ (τώρα) μέχρι Colchester, παρκάρω και παίρνω το τραίνο αλλιώς είναι θάνατος. Όταν έτρεχα για 2 συνεντεύξεις στο Greenwich πέρυσι, ανάθεμα την ώρα, πέρασα ένα σοβαρό μέρος της ημέρας μου στο αυτοκίνητο οπότε δεν είναι σοβαρή επιλογή.

Το σιδηροδρομικό δίκτυο στην Αγγλία, και ειδικά από East Anglia είναι εντελώς αναξιόπιστο. Ένα στα πέντε δρομολόγια αργεί, και αρκετά ακυρώνονται μέσα στη μέρα.

Είναι στην κουλτούρα του Άγγλου να υπομένει αδιαμαρτύρητα, ίσως γι αυτό το αντέχουν. Από την άλλη αν πληρώνεσαι με μισθό Λονδίνου και ζείς επαρχία, είναι σοβαρό το κίνητρο για να κάνεις commute, ακόμα και αν δίνεις πολλά λεφτά για season pass στο τραίνο.

Nassos83
26-09-19, 11:40
Και το Hoboken ύπάρχει αυτολεξή στην ΝΥ; Είναι περιοχή δίπλα στην Αμβέρσα και αρχικά νόμιζα ότι έγραψες για το Βέλγιο


Κάποτε η Νέα Υόρκη λεγόταν New Amsterdam. Το Hoboken είναι στο New Jersey, δίπλα στον ποταμό Hudson. Αρκετοί επιλέγουν να μένουν New Jersey λόγω χαμηλότερων ενοικίων. Ουέ και αλλίμονο όμως αν στραβώσει το πράγμα με τα ΜΜΜ.

chat1978
26-09-19, 11:42
Γενικά πάντως η συμπεριφορά του μένω 3 ώρες μακρυά από την δουλειά είναι χαρακτηριστικό της ευρύτερης περιοχής. Εγώ πχ δεν θυμάμαι να έχω γνωρίσει ποτέ κανένα Κορινθιο να δουλεύει Αθήνα. Η Ελλάδα έχει φυσικά εμπόδια αλλά και πάλι η Κόρινθος θα ήταν 2ωρες πήγαινε έλα στα καλά τα χρόνια.

Αναρωτιέμαι αν έχει αλλάξει κάτι τώρα με τον προαστιακό.

hemlock
26-09-19, 11:52
Δεν είναι λίγες οι εταιρίες που βάζουν και στην Ελλάδα λεωφορεία πχ Πειραιάς/Αθήνα- Οινόφυτα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-09-19, 11:53
Φιλόσοφε το βλέπεις λάθος το θέμα. Ναι, η Ζυρίχη είναι ακριβότερη από το Λονδίνο σε πραγματικά νούμερα, όπως και γενικά η Ελβετία από το ΗΒ, αλλά δες και τι μισθοί παίζουν εκεί. Στο Λονδίνο αυτό δε συμβαίνει.

Επίσης, το να βγεις έξω για βόλτα ή το σούπερ μάρκετ και η ένδυση δεν είναι πρόβλημα. Όντως έχει επιλογές για όλα τα βαλάντια. Το να νοικιάζεις όμως ένα αξιοπρεπές διαμέρισμα σε μια σχετικά καλή περιοχή, όχι φυσικά πχ South Kensington, απλώς καλή, και να μετακίνησε είναι ένα θέμα. Για αγορά δε σπιτιού άστο καλύτερα.
Γενικά ναι, θα έχεις καλύτερη αναλογία wage/rent στο Εδιμβούργο από ότι στο Λονδίνο. Αλλά νομίζω πως τα νούμερα που αναφέρετε ως minimum έσοδο για να κάνεις τη μετακόμιση (100k) ανταποκρίνονται σε ενοίκια στις ακριβές περιοχές του Λονδίνου.

Nassos83
26-09-19, 11:54
Μα γι'αυτό και η απορία μου. Με τι συγκρίνουμε το Λονδίνο και σε ποιον τομέα;
Το '11 που πρωτοπήγα στο Λονδίνο έλεγαν ολοι ότι τα παλιά τα χρόνια ήταν ωραία γιατί το pint είχε 1 λίρα και τώρα (τότε δλδ) έχει 4. Σίγουρα ακρίβυνε αλλά ας το δούμε λίγο πιο αναλυτικά.

Με το υπόλοιπο ΗΒ δεν τίθεται σύγκριση σε άποψη τιμών ενοικίων αλλά δεν τίθεται και σύγκριση σε ότι έχει να κάνει με διασκέδαση, βόλτες, ψώνια κλπ. Και άλλωστε πόσες φορές την εβδομάδα βγαίνετε έξω όσοι έχετε οικογένεια; Μόνο ΣΚ στοιχηματίζω. Ε ας κάνεις και μια ώρα παραπάνω στο πάνε-έλα. Στο Λονδίνο μπορείς να τριγυρνάς όλη ημέρα μέχρι να σου πέσει η γλώσσα :p
Πάντως αν βρεις σπίτι έξω από το Λονδίνο λογικά θα μπορείς να πας μια βόλτα για 1 ωρίτσα σε κανένα πάρκο εκεί τριγύρω μια καθημερινή για να ξεσκάσεις.

Σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη, υπάρχουν πολλές φθηνότερες πόλεις με καλύτερες συνθήκες διαβίωσης αλλά υπάρχουν και πολλές ακριβότερες πόλεις (Ελβετία, Σκανδιναβία, Παρίσι).

Ας πάρουμε λίγο τα έξοδα στο Λονδίνο.
Για να φας έξω, δεν είναι ανάγκη να φας στο Mayfair ή στον 40ο όροφο. Μπορείς να φας σε μια pub με 20 λίρες το άτομο. +- 5 λίρες θα πληρώσεις και για Κινέζικο, Ινδικό, Αράβικο κ.ο.κ. Streetfood ακόμα πιο φθηνό.
Για ρούχα; Έχει και πανάκριβα αλλά έχει και πάμφθηνα (ΤK-Maxx ftw!). Για τα βρεφικά ειδικά δεν το συζητάω (προσφάτως παθών), έχω φέρει κιλά ρουχαλάκια από το Mothercare με το αεροπλάνο :mrgreen:
Σούπερ-μάρκετ, τα ίδια. Λογικές τιμές αν θες να τις βρεις. Utilities, τα ίδια.
Για τα εισιτήρια για μετρό/τρένο δεν μπορώ να κάνω σύγκριση με άλλες πόλεις αλλά πιστεύω πως είναι όντως ακριβά. Το θέατρο είναι όντως ακριβό για να δεις μια grande παράσταση αλλά από free performances και exhibitions έχει ένα σωρό.

Κοίτα, οι περισσότεροι θυμούνται την ακρίβεια του Λονδίνου όταν είχαμε δραχμή και η λίρα ήταν γύρω στις 300 δρχ -με την υποτίμηση του '98 370 δρχ περίπου. Για να φας στο Ινδικό εστιατόριο του Khan's, που παραμένει τοπ, ήθελες το 1995 κάπου 40 λίρες το άτομο, το Κινέζικο μπουφέ ήταν γύρω στις 30 λίρες το άτομο. Τώρα πάνω-κάτω είναι οι ίδιες τιμές σε σύγκριση με εν Ελλάδι εστιατόρια.

Και τότε ρούχα-υποδύματα-παιγνίδια ήταν σαφώς φθηνότερα από Ελλάδα. Αν τα Timberland στην Ελλάδα έκαναν 270.000 δρχ ή ένα Walkman Sony 350.000 δρχ, Λονδίνο τα έβρισκες μέχρι και μισή τιμή. Το τι πράγμα φέρναμε από εξωτερικό, λίστα ατελείωτη. Τώρα έχουμε το ebay και το Amazon.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-09-19, 11:54
Γενικά πάντως η συμπεριφορά του μένω 3 ώρες μακρυά από την δουλειά είναι χαρακτηριστικό της ευρύτερης περιοχής. Εγώ πχ δεν θυμάμαι να έχω γνωρίσει ποτέ κανένα Κορινθιο να δουλεύει Αθήνα. Η Ελλάδα έχει φυσικά εμπόδια αλλά και πάλι η Κόρινθος θα ήταν 2ωρες πήγαινε έλα στα καλά τα χρόνια.

Αναρωτιέμαι αν έχει αλλάξει κάτι τώρα με τον προαστιακό.
Chat, για ρίξε μια ματιά για σπίτια στο Guildford. Μισή ώρα commute για Reigate και 45' για Λονδίνο ;)
Και ωραίο μέρος.

ckbond
26-09-19, 13:35
Κάποτε η Νέα Υόρκη λεγόταν New Amsterdam. Το Hoboken είναι στο New Jersey, δίπλα στον ποταμό Hudson. Αρκετοί επιλέγουν να μένουν New Jersey λόγω χαμηλότερων ενοικίων. Ουέ και αλλίμονο όμως αν στραβώσει το πράγμα με τα ΜΜΜ.

Αυτό ακριβώς, συνάδελφοι στο γραφείο της Νέας Υόρκης σχεδόν όλοι μένουν N.J. εκτός από μερικούς μανατζαραίους όπου εννοείτε ότι έχουν apartment γύρω από το central park.
Γενικά έχουν όμως καλή αντιμετώπιση από την εταιρεία, πηγαίνουν νωρίς και φεύγουν νωρίς, επίσης όταν υπάρχει θέμα με τα ΜΜΜ είτε δεν έρχονται χωρίς να χρεώνονται άδεια, είτε φεύγουν νωρίς για να προλάβουν.

Θα συμφωνήσω όμως στο κομμάτι ότι έχει ανέβει πάρα πολύ το κόστος διαβίωσης, σε ταξίδι που είχα κάνει το 2005 είχα να λέω το πόσο οικονομικά μου είχε βγει το ταξίδι, φαγητό τσάμπα, ψώνια σε ρούχα και παπούτσια σε απίστευτες τιμές και μόνο το ξενοδοχείο είχε κοστίσει κάτι της παραπάνω.

Στα ταξίδια που κάνω τα τελευταία χρόνια κάθε φορά και χειρότερα τα βρίσκω τα πράγματα. Τελευταία επίσκεψη ήταν τον Μάρτιο και το κόστος ξενοδοχείου, αγορές κλπ. ήταν στον Θεό... :(

famous-walker
26-09-19, 13:43
Chat, για ρίξε μια ματιά για σπίτια στο Guildford. Μισή ώρα commute για Reigate και 45' για Λονδίνο ;)
Και ωραίο μέρος.

+1
Καμία σχέση με Croydon.

lewton
26-09-19, 14:52
Γενικά ναι, θα έχεις καλύτερη αναλογία wage/rent στο Εδιμβούργο από ότι στο Λονδίνο.
Επίσης καλύτερο κόσμο και καλύτερη εξοχή για εξορμήσεις όταν δε βρέχει.
Αλλά να αντέχεις την βροχή. :p

Εδιμβούργο θα μετακόμιζα χωρίς δεύτερη σκέψη αν καθόταν καλή ευκαιρία και δεν έβαζε βέτο το έτερον ήμισυ.

anon
26-09-19, 16:26
Oλο αυτό με τα σκαμπανεβάσματα των τιμών που διαβάζω εδώ για Λονδίνο και ΝΥ και αλλού (σαν τουρίστας) μου προκαλούν την περιέργεια, να ξέρω, που είναι να πας φθηνοτερα, όχι κατεξοχή φθηνοί προορισμοί, αλλά προορισμοί που έχει μειωθει το κόστος και αντίστοιχα που έχει αυξηθεί.

Θα ήταν καλό εαν υπήρχε κάτι σαν ένα σαιτ να το παρακολουθεί αυτό....

@ ADSLgr.com All rights reserved.