PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 [134] 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

xhaos
11-10-19, 07:23
Κατ' αρχας αυγχαρητήρια :clap:
Remote εννοείς θα δουλεύεις από Ελλάδα? Θα διάλεγα ευρώ τότε.

thx! ναι από Ελλάδα (με μισθό Ελβετίας!!!! Η ΔΟΥ μου και ο ΥΠΟΙΚ μου will be pleased :wall::angryr::facepalm:)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-10-19, 08:20
thx! ναι από Ελλάδα (με μισθό Ελβετίας!!!! Η ΔΟΥ μου και ο ΥΠΟΙΚ μου will be pleased :wall::angryr::facepalm:)
Ωραίος! Δεν ξέρω αν έχεις ξαναδουλέψει remote, εμένα μου φάνηκε αρκετά πιο δύσκολο απο όσο περίμενα αλλά αν ο εργοδότης σου ξέρει πως να το τρέξει τότε είσαι άρχοντας!
Στις αργίες μπορεί να είναι κάπως γιατί δεν θα συγχρονίζεσαι με τον κόσμο γύρω σου :p αλλά κλαιν.

Φορολογικά πως πάει, θα πληρώνεις στην Ελβετία κανονικά και στην Ελλάδα ένα υπόλοιπο;

xhaos
11-10-19, 09:46
Ωραίος! Δεν ξέρω αν έχεις ξαναδουλέψει remote, εμένα μου φάνηκε αρκετά πιο δύσκολο απο όσο περίμενα αλλά αν ο εργοδότης σου ξέρει πως να το τρέξει τότε είσαι άρχοντας!
Στις αργίες μπορεί να είναι κάπως γιατί δεν θα συγχρονίζεσαι με τον κόσμο γύρω σου :p αλλά κλαιν.

Φορολογικά πως πάει, θα πληρώνεις στην Ελβετία κανονικά και στην Ελλάδα ένα υπόλοιπο;

γενικά τα remote είναι λίγο hit or miss, αν πάει καλά άπλα είναι τέλειο, αν δεν πάει απλά quit. taxwise σήμερα θα μάθω.

anon
11-10-19, 09:48
Ωραίος! Δεν ξέρω αν έχεις ξαναδουλέψει remote, εμένα μου φάνηκε αρκετά πιο δύσκολο απο όσο περίμενα αλλά αν ο εργοδότης σου ξέρει πως να το τρέξει τότε είσαι άρχοντας!
Στις αργίες μπορεί να είναι κάπως γιατί δεν θα συγχρονίζεσαι με τον κόσμο γύρω σου :p αλλά κλαιν.

Φορολογικά πως πάει, θα πληρώνεις στην Ελβετία κανονικά και στην Ελλάδα ένα υπόλοιπο;

Λογικά, δεν μπορεί να πάει ως κάτοικος εξωτερικού, άρα θα πληρωνει φόρο σύμφωνα με το παγκόσμια εισόδημα του. Εαν ο φόρος που θα παρακρατείται στην Ελβετία, είναι μεγαλύτερος απο όσο θα πλήρωνε εδώ, τότε δεν πληρώνει εδώ (εκτός απο την εισφορά αλληλεγγύης, αυτή δεν την γλυτώνει, δεν ξέρω αν καταργηθηκε). Εαν εκεί έχει λιγότερο φόρο, τότε πληρώνει το συμπλήρωμα εδώ.
Αυτά βέβαια εφόσον υπάρχει παρακράτηση φόρου απευθείας στον μισθό.
Συμβουλή στον φίλο, ίσως στην αρχή να χρειαστείς λογιστή και εκεί και εδώ, για την πρωτη χρονιά, προκειμένου να είσαι εντάξει, απο εκεί και μετά είναι copy/paste. Θα μας πείς και εμάς για να ξέρουμε! :wink:

xhaos
11-10-19, 10:04
Λογικά, δεν μπορεί να πάει ως κάτοικος εξωτερικού, άρα θα πληρωνει φόρο σύμφωνα με το παγκόσμια εισόδημα του. Εαν ο φόρος που θα παρακρατείται στην Ελβετία, είναι μεγαλύτερος απο όσο θα πλήρωνε εδώ, τότε δεν πληρώνει εδώ (εκτός απο την εισφορά αλληλεγγύης, αυτή δεν την γλυτώνει, δεν ξέρω αν καταργηθηκε). Εαν εκεί έχει λιγότερο φόρο, τότε πληρώνει το συμπλήρωμα εδώ.
Αυτά βέβαια εφόσον υπάρχει παρακράτηση φόρου απευθείας στον μισθό.
Συμβουλή στον φίλο, ίσως στην αρχή να χρειαστείς λογιστή και εκεί και εδώ, για την πρωτη χρονιά, προκειμένου να είσαι εντάξει, απο εκεί και μετά είναι copy/paste. Θα μας πείς και εμάς για να ξέρουμε! :wink:

το κάτοικος εξωτερικού δεν παίζει (για να ψηφίζω ρε μου#@$@ια) αλλά σύμφωνα με το λογιστή μου δεν μπορεί να παίξει ακόμα και αν πάμε εκεί οικογενειακά λόγο ακίνητης περιουσίας. τα δυο σενάρια που παίζουν είναι:
1. φόρος εκεί και διαφορά εδώ.
2. να είμαι ως εξωτερικός contractor οπότε θα στέλνω invoises τα οποία θα πρέπει να τα δηλώνω στο AVR του taxis οπότε φόρος μόνο εδώ και επειδή θα είμαι μέχρι 3 εργοδότες, θα έχω φορολογία μισθωτού :cry:

υπάρχουν και πιο scetchy σενάρια φοροαποφυγής αλλά δεν θέλω.

8anos
11-10-19, 10:13
αυτο με την ακίνητη περιουσία δεν παίζει, έχουμε στο φόρουμ μεγαλογαιοκτημονα απο την Πελοπόννησο που είναι κανονικά φορολογικός κάτοικος εξωτερικού :lol:

Αυτό με την εισφορά αλληλεγγύης έχει αλλάξει, ψάξε να βρεις μήνυμα του @mezger -ο οποίος δεν ξερω αν είναι λογιστής αλλα είναι απο τους λίγους που εχω δει να ειναι τόσο καταρτισμένος στα φορολογικά- εδώ στο φόρουμ για το σε ποιον κωδικό θα δηλώσεις τα εισοδήματα αυτά, δυστυχώς δεν το έχω πρόχειρο.

chat1978
11-10-19, 10:16
@megahead et al
Εσείς που είστε στο νησί, ξέραμε ή τουλάχιστον έτσι μας είχε πλασαριστεί, ότι το σύσστημα υγείας εκεί ειναι τέλειο, αλλά με αυτά που διαβάζω, είναι πιο χάλια έως πολύ πιο χάλια και απο Ελλάδα. Δεν με παραξενεύει γιατί και εδώ Λουξεμβούργο σκατά είναι, λες και είσαι σε τριτοκοσμική χώρα ειδικά στις αναμονές, αλλά όλα και όλα. Εχουν τέλεια δωμάτια και ξενοδοχειακές υπηρεσίες, και τα πιο τελευταία μηχανήματα, αλλά γιατρούς της προκοπής δεν έχουν. Ασε που πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλα σου....
Ομως εξήγησε αν γίνεται και έχεις χρόνο, επειδή υπάρχει αυτή η μυθολογία για το τέλειο NHS.

Όλο το BREXIT έγινε και καλά γιατί οι μετανάστες είναι υπεύθυνοι για την παρακμή του.

Πάντως εγώ γενικά έχω καταλήξει στο εξής όσον αφορά το ζήτημα υγεία και το πως την αντιλαμβάνεται ένας ασθενής.

Υποδομές vs γιατροί:

Οι υποδομές (όπως μηχανήματα και διαθεσιμότητα) βοηθάνε πάρα πολύ όταν έχεις κάτι στάνταρ. Γενικά η σύγχρονη δυτική ιατρική είναι εξαιρετική στην θεραπεία αναποδιών. Οι Γιατροί ουσιαστικά παίζουν τον ρόλο του κουμπάρσου και όλα γίνονται με βάση μηχανημάτων. Το πιο σημαντικό που κάνει ο γιατρός είναι η εγχείριση. Στο Βέλγιο αν είσαι σε αυτή την περίπτωση είσαι σούπερ. Γενικά, αν τα πράγματα on script τότε όλα τέλεια.
Ο γιατρός χρειάζεται όταν δεν πάσχεις από κάτι στάνταρ. Όταν έχεις κάτι συστεμικό. Δυστυχώς εδώ η σύγχρονη δυτική ιατρική πάσχει γιατί οι γιατροί έχουν γίνει πολύ εξιδεικευμένοι και με god complex που δεν σκέφτονται πέρα από την μύτη τους. Το πρόβλημα γιγαντώνεται γιατί στην ευρύτερη περιοχή της κεντρικής Ευρώπης που γνωρίζω, ο γιατρός δεν αντιλαμβάνεται ότι ο πελάτης του είναι άνθρωπος και ασθενής. Στην Ελλάδα, ποτέ μου δεν έχω νιώσει έτσι σαν ασθενής. Έχω νιώσει ότι ο γιατρός έχει φτάσει στα όρια του όσον αφορά τα μηχανήματα και την γνώση του αλλά ποτέ δεν έχω νιώσει ότι υπήρξα ένα ακόμα κεφάλι ή ζώο στην ημερήσια του στάνη. Γενικά λοιπόν γίνεται το εξής. Με όλη αυτή την τεχνολογία και τις υποδομές, αισθάνεσαι ότι έκανες φανταστικές σχέσεις με τα μηχανήματα αλλά ότι τελικά δεν έλαβες διάγνωση και θεραπεία.


Μερικά παραδείγματα:

Αναγκάζεσαι να αναζητήσεις όρους στο ιντερνετ γιατί ο γιατρός εξηγεί τι έχεις αυτουσιο από το βιβλίο της ιατρικής αλλά ακαταλαβίστικο για τον ασθενή.
Πρέπει εσύ να βρεις και να ζητήσεις την επόμενη κατηγορία γενικής ιατρικής όπως πχ ο ρευματολόγος.
Αντιφατικές διαγνώσεις και συμβουλες. Οι γιατροί δεν μιλάνε μεταξύ τους ενώ έχουμε εννιαίο ψηφιακό φάκελο.
Μου έχει τύχει περίπτωση με 2-3 οφθαλμίατρους να τους πω εγώ να ελέγξουν για πρεσβυοποιία γιατί επειδή ήμουν 35 ήταν αδύνατο. Στην Ελλάδα με είχαν προειδοποιήσει και εδώ έπρεπε να τους πω εγώ, να κάνουν την εξέταση και να μου πουν α ναι έχεις αλλά δεν σου δίνουμε διόρθωση μπλα μπλα. Ρε μεγάλε, ο ασθενής σου λέει ότι δεν βλέπει καλά και κουράζεται μετά από 2η, 3ή επίσκεψη και εσύ απλά του λες σταγόνες και δεν περνάει από το μυαλό σου ότι μπορεί να είναι η εξαίρεση στον γενικότερο αλλά όχι απόλυτο κανόνα;


Δεν θέλω να γράψω εδώ λεπτομέρειες για τα πιο νοσοκομιακά πέρα αλλά όποιος θέλει μπορεί να με ρωτήσει σε πμ. Και γνωρίζω άλλο άτομο εδώ, την σύντροφο ενός φίλου, που έχει ταλαιπωρηθεί απίστευτα και λέει ακριβώς τα ίδια. Έχω αρχίσει και καταλαβαίνω γιατί πολλοί έλληνες πάνε σε Έλληνες γιατρούς στις Βρυξέλες. Είναι ο συνδυασμός εξαιρετικών υποδομών στο Βέλγιο με την πιο ανθρώπινη σχέση με ενός Έλληνα γιατρού.

Γιαυτό ρώταγα για το NHS, γιατί τουλάχιστον η διαθεσιμότητα εδώ σε υποδομές είναι πολύ καλή για 100% δημόσια υγεία. Δεν έχω ελπίδες για διαφορετική συμπεριφορά από τους γιατρούς ειδικά όταν τους ξεζουμίζουν.

- - - Updated - - -


το κάτοικος εξωτερικού δεν παίζει (για να ψηφίζω ρε μου#@$@ια) αλλά σύμφωνα με το λογιστή μου δεν μπορεί να παίξει ακόμα και αν πάμε εκεί οικογενειακά λόγο ακίνητης περιουσίας. τα δυο σενάρια που παίζουν είναι:
1. φόρος εκεί και διαφορά εδώ.
2. να είμαι ως εξωτερικός contractor οπότε θα στέλνω invoises τα οποία θα πρέπει να τα δηλώνω στο AVR του taxis οπότε φόρος μόνο εδώ και επειδή θα είμαι μέχρι 3 εργοδότες, θα έχω φορολογία μισθωτού :cry:

υπάρχουν και πιο scetchy σενάρια φοροαποφυγής αλλά δεν θέλω.

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλά στο Βέλγιο οι περισσότεροι φτιάχνουν μια εταιρεία στην οποία είναι ο πρόεδρος και ο εργαζόμενος. Η εταιρεία κόβει αποδείξεις όπου θέλει και ο εργαζόμενος λαμβάνει μισθό σαν μόνιμος ή με μπλοκάκι. Ο βασικότερος λόγος είναι ότι τα λεφτά που μπαίνουν στην εταρεία φορολογούνται με 20% και τα λεφτά ιδιώτη με 45%. Συνεπώς η εταιρεία λειτουργεί ώς cache box όπως το λένε γιατί μετά από 5 χρόνια μπορούν να βγάλουν κάποια λεφτά.

lewton
11-10-19, 11:24
το κάτοικος εξωτερικού δεν παίζει (για να ψηφίζω ρε μου#@$@ια) αλλά σύμφωνα με το λογιστή μου δεν μπορεί να παίξει ακόμα και αν πάμε εκεί οικογενειακά λόγο ακίνητης περιουσίας.
Ή ο λογιστής σου λέει ανοησίες και να τον σουτάρεις ή έχεις κάποιον πολύ ειδικό λόγο για την περίπτωσή σου.
Αλλιώς φυσικά και παίζει.


αυτο με την ακίνητη περιουσία δεν παίζει, έχουμε στο φόρουμ μεγαλογαιοκτημονα απο την Πελοπόννησο που είναι κανονικά φορολογικός κάτοικος εξωτερικού :lol:

Ναι ρε, από την Πελοπόννησο, πειράζει; :lol:

RASTAVIPER
11-10-19, 14:53
Δεν ξέρω γιατί στην Ελλάδα μπερδεύεται τόσο ο κόσμος.
Εδώ Κύπρο έχω γνωρίσει πολλούς Γερμανούς, Δανούς, Γάλλους, Έλληνες κλπ που έχουν δικές τους εταιρείες ή δουλεύουν remotely για άλλες εταιρείες και χάρη στην φορολογία της Κύπρου γλυτωνουν τρελά ποσά φόρων με μοναδική υποχρέωση να μένουν 60 μέρες στην Κύπρο και να έχουν συμβόλαιο διαμερίσματος και έναν λογαριασμό κοινής ωφελείας στο όνομά τους.
Οκ θέλει λίγο να ξεκουμπιστείς από την άνεση του σπιτιού σου στην Ελλάδα και άλλοι έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν και άλλοι όχι, αλλά φαίνεται να αξίζει για να το κάνει τοσος κόσμος.
Το ίδιο γινόταν και στην Μάλτα που ήμουν πριν.

Ψαχτείτε όσοι σας ενδιαφέρει.

Rebel Scum
11-10-19, 15:36
το κάτοικος εξωτερικού δεν παίζει (για να ψηφίζω ρε μου#@$@ια) αλλά σύμφωνα με το λογιστή μου δεν μπορεί να παίξει ακόμα και αν πάμε εκεί οικογενειακά λόγο ακίνητης περιουσίας. τα δυο σενάρια που παίζουν είναι:
1. φόρος εκεί και διαφορά εδώ.
2. να είμαι ως εξωτερικός contractor οπότε θα στέλνω invoises τα οποία θα πρέπει να τα δηλώνω στο AVR του taxis οπότε φόρος μόνο εδώ και επειδή θα είμαι μέχρι 3 εργοδότες, θα έχω φορολογία μισθωτού :cry:

υπάρχουν και πιο scetchy σενάρια φοροαποφυγής αλλά δεν θέλω.

Η ακίνητη περιουσία δεν παίζει ρόλο. Αν έχεις συμμετοχή σε εταιρεία εδώ (σε οτιδήποτε, σε ψιλικατζίκο που λέει ο λόγος) είναι πρόβλημα επειδή κάνουν τα βαριά πεπόνια.

chat1978
11-10-19, 15:41
@rastaviper

Φορολογικοί παράδεισοι υπάρχουν διάφοροι.δεν αντιλέγει κανείς για το οικονομικό συμφέρον αλλά δεν θέλουν όλοι να εμπλακούν με τα παρελκόμενα του παραδείσου αλλά και με της τοποθεσίας.

Προσωπικά αν είχα τη πολιτική δύναμη θα απογορευα πολλά τέτοια φασουλια. Για μένα είναι θέμα τουλάχιστον ηθικής τάξης αν και γνωρίζω καλά όχι η πιο έξυπνη απόφαση όσον αφορά τα λεφτά. Βέβαια αν αναλογιστείς την ζωή θα δείς ότι αυτό το δίλημμα καθοδηγεί πολλές αποφάσεις. Θέλω να πιστεύω ότι έχω κάποιες προσωπικές ηθικές γραμμές αλλιώς δεν κοιτάζω τον εαυτό μου στον καθρέπτη.

Στο παρελθόν (2011) είχα δουλειά σε εταιρεία που ετοίμαζε το λογισμικό για την εντατικοποίηση κατασχέσεων σπιτιών. Μόλις αντιλήφθηκα τί φτιάχναμε παραιτήθηκα.

Όπως ειπώθηκε κάποτε από ένα σοφό, ότι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό.

Απλά πολλές φορές οι αναρτήσεις σου μου διαβάζονται λες και ακούω τον σοφό. Ο τρόπος που γράφεις στις γενικές γραμμές "απορώ τι ζόρι τραβάτε μα είναι τόσο απλό" έχει μια ξεκάθαρη τοποθέτηση που για πολλούς είναι φάουλ ως ζήτημα ηθικής τάξης και ανατροφής των παιδιών τους. Απλά μην απορείς γιατί υπάρχει ο κόσμος που δεν σκέφτεται έτσι. Δεν είναι ότι δεν γνωρίζει ο κόσμος.

Σωστό ή λάθος, δεν έχει σημασία γιατί εξαρτάται από τις προτεραιότητες του καθενός. Και δεν στο παίζω ανώτερος ή κάτι τέτοιο. Το να χλευάζεις έμμεσα όμως αυτούς που δεν συμμερίζονται την ιδεολογία του σοφού, είναι εριστικό και εκεί ίσως τα έπρεπε να αναλογιστείς λίγο τον τρόπο.

anon
11-10-19, 15:55
το κάτοικος εξωτερικού δεν παίζει (για να ψηφίζω ρε μου#@$@ια) αλλά σύμφωνα με το λογιστή μου δεν μπορεί να παίξει ακόμα και αν πάμε εκεί οικογενειακά λόγο ακίνητης περιουσίας. τα δυο σενάρια που παίζουν είναι:
1. φόρος εκεί και διαφορά εδώ.
2. να είμαι ως εξωτερικός contractor οπότε θα στέλνω invoises τα οποία θα πρέπει να τα δηλώνω στο AVR του taxis οπότε φόρος μόνο εδώ και επειδή θα είμαι μέχρι 3 εργοδότες, θα έχω φορολογία μισθωτού :cry:

υπάρχουν και πιο scetchy σενάρια φοροαποφυγής αλλά δεν θέλω.

Λάθος σου λέει ο λογιστής σου.
Εαν είσαι στο εξωτερικό, πάνω απο 180 μέρες τον χρόνο, και έχεις εκεί την κύρια πηγή εισοδήματος και το οικογενειακό συμφέρον (δηλαδή η οικογένεια σου, γυναίκα - παιδιά είναι εκεί) δηλωμένα ως κάτοικοι εξωτερικού, δεν μπορούν να σου αρνηθούν να γραφτεί σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Ουτως ή άλλως, τα εισοδήματα εν Ελλάδι, πχ νοίκια κλπ, θα φορολογηθούν κανονικά Ελλάδα, δεν αλλάζει τίποτα. Απλα στην περίπτωση αυτή δεν θα ασχοληθούν με τα εισοδήματα που αποκτήθηκαν στην αλλοδαπή. Τέλος. Εχει αναλυθεί πολλάκις το συγκεκριμένο.
Τώρα, εαν η οικογένεια μένει Ελλάδα, και είσαι εσύ στο εξωτερικό, τότε είναι στο χέρι του εφόρου. Γιατί μπορεί να αιτιάσει ότι απο την στιγμή που τα "συμφέροντά" σου είναι Ελλάδα, δεν γίνεται να θεωρείσαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού, απο την στιγμή που και ακίνητα και οικογένεια είναι Ελλάδα.

Ωστόσο σε αρκετές περιπτωσεις, τους βάλαβε κανονικά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, οπότε ψάξτο εαν εισαι στην τελευταία περίπτωση.

megahead13
11-10-19, 17:03
@megahead et al
Εσείς που είστε στο νησί, ξέραμε ή τουλάχιστον έτσι μας είχε πλασαριστεί, ότι το σύσστημα υγείας εκεί ειναι τέλειο, αλλά με αυτά που διαβάζω, είναι πιο χάλια έως πολύ πιο χάλια και απο Ελλάδα. Δεν με παραξενεύει γιατί και εδώ Λουξεμβούργο σκατά είναι, λες και είσαι σε τριτοκοσμική χώρα ειδικά στις αναμονές, αλλά όλα και όλα. Εχουν τέλεια δωμάτια και ξενοδοχειακές υπηρεσίες, και τα πιο τελευταία μηχανήματα, αλλά γιατρούς της προκοπής δεν έχουν. Ασε που πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλα σου....
Ομως εξήγησε αν γίνεται και έχεις χρόνο, επειδή υπάρχει αυτή η μυθολογία για το τέλειο NHS.
Ανον, τα έχω γράψει και στο παρελθόν στο νήμα της υγείας:

https://www.adslgr.com/forum/threads/370288-%CE%A5%CE%93%CE%95%CE%99%CE%91-%CE%88%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C-case-study-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CF%87%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1?p=6174034&viewfull=1#post6174034
https://www.adslgr.com/forum/threads/370288-%CE%A5%CE%93%CE%95%CE%99%CE%91-%CE%88%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%8C-case-study-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CF%87%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1?p=6173330&viewfull=1#post6173330

Ναι, κάποτε στο μακρινό 1980 και 1990 ίσως το Βρετανικό ΕΣΥ να ήταν από τα κορυφαία της Ευρώπης και του κόσμου. Τώρα χωρίς BUPA (η καλύτερη ασφαλιστική σε θέματα ιατρικής κάλυψης ΜΑΚΡΑΝ στο νησί). δεν πάω πουθενά.

xhaos
11-10-19, 17:22
Δεν ξέρω γιατί στην Ελλάδα μπερδεύεται τόσο ο κόσμος.
Εδώ Κύπρο έχω γνωρίσει πολλούς Γερμανούς, Δανούς, Γάλλους, Έλληνες κλπ που έχουν δικές τους εταιρείες ή δουλεύουν remotely για άλλες εταιρείες και χάρη στην φορολογία της Κύπρου γλυτωνουν τρελά ποσά φόρων με μοναδική υποχρέωση να μένουν 60 μέρες στην Κύπρο και να έχουν συμβόλαιο διαμερίσματος και έναν λογαριασμό κοινής ωφελείας στο όνομά τους.
Οκ θέλει λίγο να ξεκουμπιστείς από την άνεση του σπιτιού σου στην Ελλάδα και άλλοι έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν και άλλοι όχι, αλλά φαίνεται να αξίζει για να το κάνει τοσος κόσμος.
Το ίδιο γινόταν και στην Μάλτα που ήμουν πριν.

Ψαχτείτε όσοι σας ενδιαφέρει.

Στο χωριό μου αυτό το λένε ότι φάμε ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κ0λ0ς μας.
Καλά κάνεις, αλλά αν το ζήτημα σου είναι η απόλυτη φοροδιαφυγή υπάρχει Delaware και Hong Kong, για pro levels που έχουν flat rates tax. Αν θες πραγματικά να ασχολξθεις οι αχυράνθρωποι Ρωσία κωστιζουν 100 με 150$ και σβήνεις 65% εσόδων. Οπότε ούτε ξύπνιος μη το παίζεις. Δεν είναι ότι δε ξέρω να κλέψω, είναι ότι δεν θέλω.

RASTAVIPER
12-10-19, 11:41
Για δουλειά σε customer support, ενημερώστε αν έχετε γνωστούς που ψάχνονται για κάτι βασικό ότι υπάρχουν ανοιχτές θέσεις στην Λάρνακα.
2 απαραίτητες γλώσσες, για ξεχωριστά τμήματα: είτε Αγγλικά, είτε Ουγγρικα
1200€ μισθό, μοντέρνα γραφεία,.πολύ φιλική ομάδα, ξένη ιδιοκτησία χωρίς χούγια ελληνικά κλπ
Όχι τηλέφωνα, μόνο chat

Ξέχασα να πω ότι ο μισθός αυτός είναι κάτω από το ετήσιο αφορολόγητο των 19.500, οπότε δεν φορολογούνται!
Μόνο ένα μικρό έξοδο υπάρχει για κοινωνικές εισφορές.
Οπότε μένει πολύ μεγάλο μέρος καθαρό.

- - - Updated - - -


Στο χωριό μου αυτό το λένε ότι φάμε ότι πιούμε και ότι αρπάξει ο κ0λ0ς μας.
Καλά κάνεις, αλλά αν το ζήτημα σου είναι η απόλυτη φοροδιαφυγή υπάρχει Delaware και Hong Kong, για pro levels που έχουν flat rates tax. Αν θες πραγματικά να ασχολξθεις οι αχυράνθρωποι Ρωσία κωστιζουν 100 με 150$ και σβήνεις 65% εσόδων. Οπότε ούτε ξύπνιος μη το παίζεις. Δεν είναι ότι δε ξέρω να κλέψω, είναι ότι δεν θέλω.

Μάλλον δεν έχετε ιδέα για το τι μιλάμε.
Ούτε παραθυράκι, ούτε κόλπα αναφέρω. Μάθετε να διαβάζετε.
Είναι φορολογικές επίσημες ρυθμίσεις της Κύπρου που ισχύουν για χρόνια με αποτέλεσμα να έρχονται δεκάδες ξένες εταιρείες στο νησί.
Κάτι που η Ελλαδίτσα δεν κάνει ούτε στο 1 χιλιοστό.
Επειδή δεν το κάνουν στο χωριό σου, δεν το κάνει αυτομάτως πονηρό/στραβό ή ξέρω εγώ τι άλλο.
Άνοιξε το μυαλό σου λίγο πριν πετάξεις ότι ναναι.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-10-19, 20:36
Μάλλον δεν έχετε ιδέα για το τι μιλάμε.
Ούτε παραθυράκι, ούτε κόλπα αναφέρω. Μάθετε να διαβάζετε.
Είναι φορολογικές επίσημες ρυθμίσεις της Κύπρου που ισχύουν για χρόνια με αποτέλεσμα να έρχονται δεκάδες ξένες εταιρείες στο νησί.
Κάτι που η Ελλαδίτσα δεν κάνει ούτε στο 1 χιλιοστό.
Επειδή δεν το κάνουν στο χωριό σου, δεν το κάνει αυτομάτως πονηρό/στραβό ή ξέρω εγώ τι άλλο.
Άνοιξε το μυαλό σου λίγο πριν πετάξεις ότι ναναι. Φοροαποφυγή με την ευλογία της Κυπριακής κυβέρνησης μου κάνει κι εμένα έτσι όπως το περιέγραψες.

anon
13-10-19, 00:07
Φοροαποφυγή με την ευλογία της Κυπριακής κυβέρνησης μου κάνει κι εμένα έτσι όπως το περιέγραψες.

Πολλες χάρες κάνουν δυνατή την φοροαποφυγή. Δεν είναι μόνον η Κύπρος, είναι γνωστός ή τουλάχιστον ήταν, φορολογικός παράδεισος.
Δυστυχώς η Ε.Ε. δεν κάνει τίποτα για ένα ενιαίο φορολογικό πλαίσιο, μιας και πολλές χώρες θα τσινίσουν άγρια (Λουξεμβούργο, Ολλανδία, Κύπρος, Βουλγαρια κλπ).
Το προσπαθεί, με πολύ μικρά βήματα, αλλά πολλές φορές καταλήγουν να χρησιμοποιούνται σαν άλλα παραθυράκια (ίσως να ήταν εξαρχής αυτός ο στόχος :wink: )

Nassos83
13-10-19, 00:19
Το λες και πρόοδο πάντως οι offshore να πληρώνουν 10% φόρο στη Κύπρο, όταν κάποτε ήταν αφορολόγητα.

RASTAVIPER
15-10-19, 15:22
Τώρα τελευταία βλέπω περιπτώσεις ατόμων που γυρνάνε Ελλάδα από εξωτερικό και μετά ζούνε την απόλυτη ήττα.

Καταλαβαίνουν ότι άφησαν καλύτερες δουλειές, μισθούς, φορολογικές συνθήκες μόνο και μόνο για να πούνε ότι πατάνε Ελληνικό έδαφος, να φάνε τον μουσακά τους και να πιούνε τον φρέντο τους.
Και μετά από μερικούς μήνες καταλαβαίνουν τι λαλακία έκαναν, και ξανά πίσω.
Ήδη ζευγάρι γνωστών μου έκαναν το Μάλτα-Αθήνα-Μάλτα και τώρα έχω και δεύτερο ζευγάρι που βρίσκεται στο Μάλτα-Αθήνα εδώ και 1 βδομάδα και μόλις ξεκίνησαν να καταλαβαίνουν την λάθος απόφασή τους... Τους δίνω 6 μήνες μέχρι το probation να λήξει για να φύγουν για άλλη χώρα και αυτοί...

8anos
15-10-19, 15:25
Τώρα τελευταία βλέπω περιπτώσεις ατόμων που γυρνάνε Ελλάδα από εξωτερικό και μετά ζούνε την απόλυτη ήττα.

Καταλαβαίνουν ότι άφησαν καλύτερες δουλειές, μισθούς, φορολογικές συνθήκες μόνο και μόνο για να πούνε ότι πατάνε Ελληνικό έδαφος, να φάνε τον μουσακά τους και να πιούνε τον φρέντο τους.
Και μετά από μερικούς μήνες καταλαβαίνουν τι λαλακία έκαναν, και ξανά πίσω.
Ήδη ζευγάρι γνωστών μου έκαναν το Μάλτα-Αθήνα-Μάλτα και τώρα έχω και δεύτερο ζευγάρι που βρίσκεται στο Μάλτα-Αθήνα εδώ και 1 βδομάδα και μόλις ξεκίνησαν να καταλαβαίνουν την λάθος απόφασή τους... Τους δίνω 6 μήνες μέχρι το probation να λήξει για να φύγουν για άλλη χώρα και αυτοί...

υπάρχει νήμα για την επιστροφή στην Ελλάδα.
https://www.adslgr.com/forum/threads/753942-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1

RASTAVIPER
23-11-19, 06:27
Βρίσκομαι 10 μέρες στην Ταϋλάνδη και έχω πάθει σοκ με την γαματη ζωή και τους ανθρώπους εδώ. Πιθανώς αν δεν έρθει κάποιος εδώ, δεν μπορεί να καταλάβει για το τι μιλάμε. Ηρεμία,ο καθένας κάνει την δουλίτσα του και μετά περνάει καλα. Για κάποιους είναι παράδεισος. Και με τόσους ξένους τριγύρω δεν ξεμένεις από παρέα.

Βλέπω πόσοι Ευρωπαίοι ζούνε εδώ από 2 μήνες μέχρι χρόνια και πραγματικά, αν ήμουν 10-15 χρόνια νεώτερος μπορεί και να το σκεφτόμουν να έρθω είτε ως digital nomad , είτε να βρω δουλειά εδώ σε κάτι χαλαρό για κάποια περίοδο.

Σίγουρα η ζωή αυτή δεν είναι για όλους. Κυκλοφορείς κυρίως με παντόφλες, βερμούδες απαραίτητα, τρελές θερμοκρασίες, οι περισσότεροι ντόπιοι δεν μιλάνε γρι αγγλικά, υπάρχει πολύ φτώχια, αλλά επίσης υπάρχει τρομερή φύση, πολύ καθαρές οι πόλεις (100 φορές πιο καθαρά από Αθήνα), τρομερά ευγενικός ο κόσμος, πολύ φτηνά τα πάντα (τρώω έξω φουλ γεύμα με 6-7€ και σίγουρα υπάρχει και φτηνότερη επιλογή), αλλά υπάρχει και τρομερή κίνηση και μόλυνση από τα αμάξια σε αρκετές πόλεις.

MitsosDaBest13
23-11-19, 08:23
Βρίσκομαι 10 μέρες στην Ταϋλάνδη και έχω πάθει σοκ με την γαματη ζωή και τους ανθρώπους εδώ. Πιθανώς αν δεν έρθει κάποιος εδώ, δεν μπορεί να καταλάβει για το τι μιλάμε. Ηρεμία,ο καθένας κάνει την δουλίτσα του και μετά περνάει καλα. Για κάποιους είναι παράδεισος. Και με τόσους ξένους τριγύρω δεν ξεμένεις από παρέα.

Βλέπω πόσοι Ευρωπαίοι ζούνε εδώ από 2 μήνες μέχρι χρόνια και πραγματικά, αν ήμουν 10-15 χρόνια νεώτερος μπορεί και να το σκεφτόμουν να έρθω είτε ως digital nomad , είτε να βρω δουλειά εδώ σε κάτι χαλαρό για κάποια περίοδο.

Σίγουρα η ζωή αυτή δεν είναι για όλους. Κυκλοφορείς κυρίως με παντόφλες, βερμούδες απαραίτητα, τρελές θερμοκρασίες, οι περισσότεροι ντόπιοι δεν μιλάνε γρι αγγλικά, υπάρχει πολύ φτώχια, αλλά επίσης υπάρχει τρομερή φύση, πολύ καθαρές οι πόλεις (100 φορές πιο καθαρά από Αθήνα), τρομερά ευγενικός ο κόσμος, πολύ φτηνά τα πάντα (τρώω έξω φουλ γεύμα με 6-7€ και σίγουρα υπάρχει και φτηνότερη επιλογή), αλλά υπάρχει και τρομερή κίνηση και μόλυνση από τα αμάξια σε αρκετές πόλεις.

Επιπλέον, γνωστοί μου που πήγαν Ταϊλάνδη έλεγαν ότι οι παραλίες τους είναι φανταστικές, πολύ καλύτερες και πιο καθαρές από Ελλάδα. Αλλά το φαγητό τους είναι αηδιαστικό (πχ σάντουιτς με ακρίδες κλπ). :p

RASTAVIPER
23-11-19, 09:00
Επιπλέον, γνωστοί μου που πήγαν Ταϊλάνδη έλεγαν ότι οι παραλίες τους είναι φανταστικές, πολύ καλύτερες και πιο καθαρές από Ελλάδα. Αλλά το φαγητό τους είναι αηδιαστικό (πχ σάντουιτς με ακρίδες κλπ). :p

Αυτά για τις ακρίδες και σκουλήκια είναι βλακείες. Η παραδοσιακή κουζίνα τους έχει noodles, carry, σούπες, Ρύζια και κλασικά κρέας χοιρινό, παπια, κοτόπουλο.

Οι ακρίδες κλπ είναι σε 2-3 τουριστικά σημεία και το κάνουν μόνο και μόνο για χαζοτουριστες που θέλουν να κάνουν κάτι εξτρέμ, πχ να λένε οτι έφαγαν κάτι ουαου.
Έτσι και εγώ δοκίμασα σκορπιό. :p Αλλά δεν είναι φαγητό, δεν έχει κρέας καν.

Οι παραλίες δεν θα πω αν είναι καλύτερες κλπ. Είναι απλά άλλος πλανήτης εδώ. Δεν θα βρεις εύκολα οργανωμένα μπιτσομπαρα όπως Ελλάδα, αλλά την ομορφιά τους δεν την βρίσκεις εύκολα σε άλλα μέρη.

Nassos83
23-11-19, 10:38
Μια χαρά είναι για διακοπές εκεί, προσωπικά Μπανγκόκ δεν θα έμενα με τη καμία, Πούκετ-Τσιάνγκ Μάι αξίζουν. Ειδικά στο Πούκετ θα βρείς αρκετούς Ευρωπαίους και Αμερικάνους, ειδικά Δεκέμβρη-Γενάρη.

Παραλίες καμία σχέση με Ελλάδα, το νερό είναι πολύ αλμυρό. Φαγητό εκεί έχει καταπλητικά βατραχοπόδαρα και φυσικά ψάρια-οστρακοειδή.

Ελπίζω να έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το καλύτερο, ασχέτως της πολιτικής κατάστασης, αν και τώρα στα όποια προβλήματα προστέθηκε και ο μουσουλμανικός εξτρεμισμός. Ο κόσμος παρά τα σοβαρά προβλήματα -φτώχεια, παιδική πορνεία, sweat shops- πάντα είναι με ένα χαμόγελο και πρόθυμο να σε εξυπηρετήσει.

RASTAVIPER
23-11-19, 14:26
Πέρασα και από Bangkok και από άλλα 5-6 μέρη μέχρι στιγμής.
Πουθενά δεν είδα τίποτα από απαγορεύσεις ή προβλήματα για τους ξένους ή να φοβάσαι να κυκλοφορήσεις.

Στο μεταξύ απίστευτα άτομα που έχω γνωρίσει.
Λονδρεζος, 35 χρονών πρωην real estate agent, μένει 12 χρόνια στην Ταϋλάνδη ως φωτογράφος.
Άλλος αμερικανός 30 χρονών, μένει ήδη 3 μήνες εδώ, κάνει κάποιο advanced rescue diving course και μετά πάει Ινδονησία για κανένα 6μηνο.
Και πόσες άλλες τέτοιες ιστορίες...

chat1978
23-11-19, 14:58
Βρίσκομαι 10 μέρες στην Ταϋλάνδη και έχω πάθει σοκ με την γαματη ζωή και τους ανθρώπους εδώ. Πιθανώς αν δεν έρθει κάποιος εδώ, δεν μπορεί να καταλάβει για το τι μιλάμε. Ηρεμία,ο καθένας κάνει την δουλίτσα του και μετά περνάει καλα. Για κάποιους είναι παράδεισος. Και με τόσους ξένους τριγύρω δεν ξεμένεις από παρέα.

Βλέπω πόσοι Ευρωπαίοι ζούνε εδώ από 2 μήνες μέχρι χρόνια και πραγματικά, αν ήμουν 10-15 χρόνια νεώτερος μπορεί και να το σκεφτόμουν να έρθω είτε ως digital nomad , είτε να βρω δουλειά εδώ σε κάτι χαλαρό για κάποια περίοδο.

Σίγουρα η ζωή αυτή δεν είναι για όλους. Κυκλοφορείς κυρίως με παντόφλες, βερμούδες απαραίτητα, τρελές θερμοκρασίες, οι περισσότεροι ντόπιοι δεν μιλάνε γρι αγγλικά, υπάρχει πολύ φτώχια, αλλά επίσης υπάρχει τρομερή φύση, πολύ καθαρές οι πόλεις (100 φορές πιο καθαρά από Αθήνα), τρομερά ευγενικός ο κόσμος, πολύ φτηνά τα πάντα (τρώω έξω φουλ γεύμα με 6-7€ και σίγουρα υπάρχει και φτηνότερη επιλογή), αλλά υπάρχει και τρομερή κίνηση και μόλυνση από τα αμάξια σε αρκετές πόλεις.

Εγώ έχω πορωθεί με Σεϋχέλλες για το κλίμα. Αλλά εκεί μόνο digital nomad πιστεύω. Η ζωή είναι ακριβή όσο στην Ευρώπη αλλά δεν έχει τα τραγελαφικά της Ταϊλάνδης. Μια χώρα που έχει τέτοια τραγελαφικά και ειδικά για τουριστικούς λόγους έχεις πολλά θέματα. Τώρα αν έχεις το παραδακι και ζεις πίσω από φράχτες (ορατους και μη) όλα είναι σούπερ. Τα υπόλοιπα αφορούν τον καθένα προσωπικά και πως αντιλαμβάνεται την θέση του στην κοινωνία. Προσωπικά καταδικάσω τέτοιες χώρες και αισθάνομαι πολύ άβολα ακόμα και αν τουρίστας. Ότι γυαλίζει...

stefanos1999
23-11-19, 15:00
Επιπλέον, γνωστοί μου που πήγαν Ταϊλάνδη έλεγαν ότι οι παραλίες τους είναι φανταστικές, πολύ καλύτερες και πιο καθαρές από Ελλάδα. Αλλά το φαγητό τους είναι αηδιαστικό (πχ σάντουιτς με ακρίδες κλπ). :p δικοί μου γνωστοί μου είπαν ακριβώς τα αντίθετα !

xhaos
23-11-19, 17:27
δικοί μου γνωστοί μου είπαν ακριβώς τα αντίθετα !

Είναι ανάλογα την εποχή που θα πας. Φίλος είχε πάει πρώτη φορά και έλεγε ότι είναι παράδεισος. Ξαναπηγε και κόλλησε ότι αρρώστια υπάρχει απο κουνούπια και έδωσε όρκο να μη ξαναπατήσει

chat1978
23-11-19, 17:41
Έχω ταξιδέψει αρκετά ανά τον κόσμο και έχω ναπω ότι οι παραλίες της μεσογείου απλά δεν υπάρχουν. Εδώ βέβαια πρέπει να καταλάβουμε κάτι. Οι περισσότεροι άνθρωποι και συνήθως μη Μεσογειακοί λαοί, όταν λένε πάω θάλασσα εννοούν πάω να δω την θάλασσα. Για αυτούς η εικόνα είναι το μόνο κριτήριο. Όμως εμείς και οι αλγερινοί που έχω μιλήσει μια μια κοπέλα εννοούμε πάω θάλασσα για να κολυμπήσω. Βέβαια αυτό με την κουλτούρα της τεμπελιάς και του καφέ αλλάζει αλλά γενικά αυτός είναι ο λόγος που οι Έλληνες δεν καταλαβαίναμε την πόρωση με την πισίνα 10 μέρα από την παραλία. Αν δεν έχεις άνεση με θάλασσα δεν κολυμπάς και οι ωκεανικές παραλίες είναι επικίνδυνες γενικά.

Με το κριτήριο της εικόνας αλλά όχι συνολικής εμπειρίας, Οι Μαλδίβες προς το παρών είναι ότι πιο όμορφο έχω δει. Με το κριτήριο του Μεσογειακού όμως, δεν υπάρχει αντίπαλος της Μεσογειακής παραλίας και επειδή εμείς ευτυχώς δεν τα έχουμε κάνει εντελώς αχταρμά αλλά Ιταλοί, Γάλλοι και Ισπανοί, σαν την θάλασσα της Ελλάδας δεν θα βρεις πουθενά. Έχουμε και την βουνίσια μέχρι την θάλασσα τοπολογίαπου δίνει πολύ.

Δυστυχώς οι Έλληνες δεν έχουμε φερθεί σε αυτόν τον θησαυρό όπως πρέπει. Μακάρι να είχε η Ελλάδα η την νεοτροπία της Νέας Ζηλανδίας προς τον "Εθνικό θησαυρό" και τότε θα είμασταν υπερδύναμε. Ελεγχόμενο και ποιοτικό τουρισμό για θέα και κολύμπη και άσε τους αμερικάνους και τους ευρωπαίους να τρέχουν στις πισίνες των κανάριων νήσων, καράιβικής και χαβάης.

Αν δεν έχεις κολυμπήσει σε ωκεανό δεν μπορείς να αντιληφθείς την διαφορά.

tsigarid
24-11-19, 01:02
Δεν θα βρεις εύκολα οργανωμένα μπιτσομπαρα όπως Ελλάδα

Παράδεισος δηλαδή. Τα μπιτσόμπαρα είναι ο καρκίνος της παραλίας.

Le0pard
24-11-19, 01:11
Πάντως για Πολωνία τώρα που είμαι 2 μήνες εδώ δεν μπορώ να πω και τα καλύτερα. Πανέμορφη η Κρακοβία και πολύ οργανωμένη, αλλά δυστυχώς ο κόσμος εδώ δεν παλευεται. Δεν είναι το θέμα ότι είναι αυτό που λέμε κρύοι, αλλα είναι πολύ ρατσιστές και αγενείς και στο δείχνουν σε κάθε ευκαιρία. Για τουρισμό πάντως είναι ότι πρέπει.

MitsosDaBest13
24-11-19, 17:54
Πάντως για Πολωνία τώρα που είμαι 2 μήνες εδώ δεν μπορώ να πω και τα καλύτερα. Πανέμορφη η Κρακοβία και πολύ οργανωμένη, αλλά δυστυχώς ο κόσμος εδώ δεν παλευεται. Δεν είναι το θέμα ότι είναι αυτό που λέμε κρύοι, αλλα είναι πολύ ρατσιστές και αγενείς και στο δείχνουν σε κάθε ευκαιρία. Για τουρισμό πάντως είναι ότι πρέπει.

Γύρνα στην Ελλαδάρα λοιπόν, που δεν έχουμε τέτοιους! :rofl: :rofl: :tooth

RASTAVIPER
24-11-19, 17:56
Πάντως για Πολωνία τώρα που είμαι 2 μήνες εδώ δεν μπορώ να πω και τα καλύτερα. Πανέμορφη η Κρακοβία και πολύ οργανωμένη, αλλά δυστυχώς ο κόσμος εδώ δεν παλευεται. Δεν είναι το θέμα ότι είναι αυτό που λέμε κρύοι, αλλα είναι πολύ ρατσιστές και αγενείς και στο δείχνουν σε κάθε ευκαιρία. Για τουρισμό πάντως είναι ότι πρέπει.

Δεν ξέρω αν ρωτούσες εσύ πριν καιρό, αλλά θυμάμαι το είχα συζητήσει με ένα παιδί εδώ που ρωτούσε πριν φύγει για Πολωνία.
Η συμβουλή μου ήταν να βρει ένα ντόπιο κορίτσι. Θα αλλάξει η ζωή προς το καλύτερο. Θα βγούνε έτσι και γνωριμίες.
Επίσης ψαξου για expats groups. Μην πας έτσι στεγνά να κάνεις φιλίες με Πολωνούς. Γενικά δεν θα δουλέψει,.εκτός αν βρεις ανοιχτομυαλους που έχουν σπουδάσει έξω κλπ.

Le0pard
24-11-19, 21:39
Δεν ξέρω αν ρωτούσες εσύ πριν καιρό, αλλά θυμάμαι το είχα συζητήσει με ένα παιδί εδώ που ρωτούσε πριν φύγει για Πολωνία.
Η συμβουλή μου ήταν να βρει ένα ντόπιο κορίτσι. Θα αλλάξει η ζωή προς το καλύτερο. Θα βγούνε έτσι και γνωριμίες.
Επίσης ψαξου για expats groups. Μην πας έτσι στεγνά να κάνεις φιλίες με Πολωνούς. Γενικά δεν θα δουλέψει,.εκτός αν βρεις ανοιχτομυαλους που έχουν σπουδάσει έξω κλπ.

Ναι εγω ημουν. Σε ευχαριστώ για την συμβουλή περι ντόπιου κοριτσιού, θα την ακολουθήσω αν και δύσκολο γιατι κάθε φορά που είμαι έξω ερωτεύομαι :P

Ζούσες Κρακοβία ?

RASTAVIPER
25-11-19, 04:18
Ναι εγω ημουν. Σε ευχαριστώ για την συμβουλή περι ντόπιου κοριτσιού, θα την ακολουθήσω αν και δύσκολο γιατι κάθε φορά που είμαι έξω ερωτεύομαι :P

Ζούσες Κρακοβία ?

Χαχα. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Ξεκίνα ταπεινά με κάτι απλό τότε. :rofl:

Όχι δεν έχω ζήσει, αλλά έχω επισκεφτεί Κρακοβία και άλλες πόλεις πολλές φορές τα τελευταία 10 χρόνια λόγω συγγενών.

XTCgr
25-11-19, 13:36
Ναι εγω ημουν. Σε ευχαριστώ για την συμβουλή περι ντόπιου κοριτσιού, θα την ακολουθήσω αν και δύσκολο γιατι κάθε φορά που είμαι έξω ερωτεύομαι :P

Ζούσες Κρακοβία ?

ωραίος! δώσε feedback! πως είναι τα πράγματα?

Crosswind
25-11-19, 14:02
Ερώτηση για όσους έχουν σχέση με το Αμέρικα. Τι μισθός θεωρείται ικανοποιητικός για να ζήσει μια 4μελής οικογένεια Νέα Υόρκη αξιοπρεπώς? Αξιοπρεπώς εννοώ καλή περιοχή, να βγαίνει που και που και να κάνει και κανα ταξιδάκι.

Kurozuka
25-11-19, 17:30
Οι Πολωνοί είναι πολύ ποιο ρατσιστές από τους Έλληνες.
Λογικό ομως όταν ξαναψηφίζουν τέτοια κυβέρνηση.
Το αστείο είναι ότι είναι πολύ ρατσιστές και με τους δικούς τους(πχ εάν είσαι αριστερός....κλαψτα).
Εδώ μου έλεγε η γυναίκα μου να μιλάω αγγλικά γιατί με το μούσι μου θα με περάσουν για μουσουλμάνο.

tsigarid
25-11-19, 18:27
Ερώτηση για όσους έχουν σχέση με το Αμέρικα. Τι μισθός θεωρείται ικανοποιητικός για να ζήσει μια 4μελής οικογένεια Νέα Υόρκη αξιοπρεπώς? Αξιοπρεπώς εννοώ καλή περιοχή, να βγαίνει που και που και να κάνει και κανα ταξιδάκι.

$150.000 μικτά το χρόνο, το λιγότερο. Αν θα πηγαίνεις σε ιδιωτικό σχολείο τα παιδιά, βάλε άλλα $40.000 τουλάχιστον. Ακούγονται πολλά, αλλά και εσύ το παράκανες, θες και 4μελή οικογένεια, και καλή περιοχή, και ταξιδάκια... Μένω ΝΥ, οπότε αν έχεις συγκεκριμένες απορίες ρώτα.

chat1978
25-11-19, 18:59
$150.000 μικτά το χρόνο, το λιγότερο. Αν θα πηγαίνεις σε ιδιωτικό σχολείο τα παιδιά, βάλε άλλα $40.000 τουλάχιστον. Ακούγονται πολλά, αλλά και εσύ το παράκανες, θες και 4μελή οικογένεια, και καλή περιοχή, και ταξιδάκια... Μένω ΝΥ, οπότε αν έχεις συγκεκριμένες απορίες ρώτα.

Πόσα από αυτά πάνε στα ανελαστικα έξοδα όπως υγεία, ασφάλεια, ενοίκιο κτλ.

Μετά το τελευταίο ταξίδι στην Δυτική Ακτή εγώ με λιγότερο από 100 δεν θα πήγαινα. Βάλε το βλακωδες της χώρας όσον αφορά την ασφάλεια και νομίζω θα τους έλεγα 150 και εγώ για σαν Ντιέγκο που ήταν και η πόλη επιστροφής. Ήμουν εκεί 2 μέρες.

Nassos83
25-11-19, 19:04
Ερώτηση για όσους έχουν σχέση με το Αμέρικα. Τι μισθός θεωρείται ικανοποιητικός για να ζήσει μια 4μελής οικογένεια Νέα Υόρκη αξιοπρεπώς? Αξιοπρεπώς εννοώ καλή περιοχή, να βγαίνει που και που και να κάνει και κανα ταξιδάκι.

Ό,τι είπε ο tsigarid.

Εγώ να προσθέσω ότι για κατοικία δέον είναι να κοιτάξεις και προς New Jersey μεριά που είναι δίπλα. Έχω γράψει σε παλαιότερα μηνύματα για μια φίλη που έμενε Hoboken (NJ) και δούλευε Manhattan γιατί τα ενοίκια στις καλές περιοχές της NY είναι απαγορευτικά.

tsigarid
25-11-19, 19:43
New Jersey; Χωριάτες :p

MitsosDaBest13
25-11-19, 21:06
Ερώτηση για όσους έχουν σχέση με το Αμέρικα. Τι μισθός θεωρείται ικανοποιητικός για να ζήσει μια 4μελής οικογένεια Νέα Υόρκη αξιοπρεπώς? Αξιοπρεπώς εννοώ καλή περιοχή, να βγαίνει που και που και να κάνει και κανα ταξιδάκι.

Επειδή κι εγώ θα φύγω κάποια στιγμή για ΗΠΑ και το έχω ψάξει. Όπως σου είπαν, αν εσύ και η γυναίκα σου δε βγάζετε τουλάχιστον $5.000/μήνα ο καθένας, με 2 παιδιά θα έχετε πρόβλημα... Αν έχετε κάποιο πτυχίο ή συγκεκριμένα skills, δε θα είναι δύσκολο να βγάζετε και πολλά παραπάνω από 5. Όμως μην περιμένετε με δουλειές ό,τι να 'ναι να βγάζετε τόσα...

Οι πολιτείες της ΝΥ και της Καλιφόρνια, έχουν τραγικές τιμές στα ενοίκια... Σ' αυτό έχουν "βοηθήσει" και οι πλούσιοι ξένοι, που πάνε και αγοράζουν ό,τι βρουν με συνέπεια η αξία των ακινήτων να είναι πολύ ψηλή. Εκτός κι αν μένεις σε κάνα "χωριό" 40+ λεπτά μακριά από το κέντρο της πόλης (ή διαλέξεις άλλη πολιτεία :p )...

chat1978
25-11-19, 21:08
Επειδή κι εγώ θα φύγω κάποια στιγμή για ΗΠΑ και το έχω ψάξει. Όπως σου είπαν, αν εσύ και η γυναίκα σου δε βγάζετε τουλάχιστον $5.000/μήνα ο καθένας, με 2 παιδιά θα έχετε πρόβλημα...

Οι πολιτείες της ΝΥ και της Καλιφόρνια, έχουν τραγικές τιμές στα ενοίκια... Σ' αυτό έχουν "βοηθήσει" και οι πλούσιοι ξένοι, που πάνε και αγοράζουν ό,τι βρουν με συνέπεια η αξία των ακινήτων να είναι πολύ ψηλή. Εκτός κι αν μένεις σε κάνα "χωριό" 40+ λεπτά μακριά από το κέντρο της πόλης...

40 λεπτα για την Αμερική δεν είναι τίποτα.

tsigarid
25-11-19, 21:53
Επειδή κι εγώ θα φύγω κάποια στιγμή για ΗΠΑ και το έχω ψάξει. Όπως σου είπαν, αν εσύ και η γυναίκα σου δε βγάζετε τουλάχιστον $5.000/μήνα ο καθένας, με 2 παιδιά θα έχετε πρόβλημα... Αν έχετε κάποιο πτυχίο ή συγκεκριμένα skills, δε θα είναι δύσκολο να βγάζετε και πολλά παραπάνω από 5. Όμως μην περιμένετε με δουλειές ό,τι να 'ναι να βγάζετε τόσα...

Οι πολιτείες της ΝΥ και της Καλιφόρνια, έχουν τραγικές τιμές στα ενοίκια... Σ' αυτό έχουν "βοηθήσει" και οι πλούσιοι ξένοι, που πάνε και αγοράζουν ό,τι βρουν με συνέπεια η αξία των ακινήτων να είναι πολύ ψηλή. Εκτός κι αν μένεις σε κάνα "χωριό" 40+ λεπτά μακριά από το κέντρο της πόλης (ή διαλέξεις άλλη πολιτεία :p )...

40 λεπτά κάνω να πάω στη δουλειά μου από τη μία άκρη του κέντρου της πόλης στο άλλο, πλάκα κάνεις; Άσε που η άποψη για το γιατί είναι ακριβά τα ενοίκια είναι λάθος. Έχεις έρθει ποτέ στη ΝΥ να δεις πως είναι;

MitsosDaBest13
25-11-19, 21:54
40 λεπτά κάνω να πάω στη δουλειά μου από τη μία άκρη του κέντρου της πόλης στο άλλο, πλάκα κάνεις; Άσε που η άποψη για το γιατί είναι ακριβά τα ενοίκια είναι λάθος. Έχεις έρθει ποτέ στη ΝΥ να δεις πως είναι;

Έχω μείνει μερικές εβδομάδες ΝΥ, αλλά όχι μόνιμα (ακόμα). To 40+ λεπτά το έγραψα για τις μεγάλες πόλεις των ΗΠΑ γενικότερα. Το ξέρω ότι στη ΝΥ (και στο L.A.) είναι ακόμα περισσότερος ο χρόνος στην κίνηση.

Όσο για τα ενοίκια, ναι, νόμιζα ότι ο κύριος λόγος που είναι πανάκριβα έχει να κάνει με την υψηλή ζήτηση και δευτερεύων για τους υψηλούς φόρους ακινήτων της πολιτείας...

tsigarid
25-11-19, 22:08
Έχω μείνει μερικές εβδομάδες ΝΥ, αλλά όχι μόνιμα (ακόμα). To 40+ λεπτά το έγραψα για τις μεγάλες πόλεις των ΗΠΑ γενικότερα. Το ξέρω ότι στη ΝΥ (και στο L.A.) είναι ακόμα περισσότερος ο χρόνος στην κίνηση.

Όσο για τα ενοίκια, ναι, νόμιζα ότι ο κύριος λόγος που είναι πανάκριβα έχει να κάνει με την υψηλή ζήτηση και δευτερεύων για τους υψηλούς φόρους ακινήτων της πολιτείας...

Τα ενοίκια είναι υψηλά γιατί υπάρχουν πολλοί που θέλουν να ζήσουν στην πόλη, και πολλοί από αυτούς έχουν μισθούς που φτάνουν στο θεό. Προσφορά/ζήτηση, είναι αυτορυθμιζόμενη ελεύθερη αγορά.

pan.nl
26-11-19, 01:29
Απορώ που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που θέλουν να μεταναστεύσουν στις ΗΠΑ (χωρίς καμμία δόση ειρωνείας). Εκτός αν ζουν μόνο για να δουλεύουν, χωρίς πολλά εργασιακά δικαιώματα, διακοπές κλπ. Ποιό το όφελος σε σχέση με δυτική και βόρεια Ευρώπη, πλην της γλώσσας;

ioetisap
26-11-19, 02:05
Τα ενοίκια είναι υψηλά γιατί υπάρχουν πολλοί που θέλουν να ζήσουν στην πόλη, και πολλοί από αυτούς έχουν μισθούς που φτάνουν στο θεό. Προσφορά/ζήτηση, είναι αυτορυθμιζόμενη ελεύθερη αγορά.
Χωρίς καμμιά απολύτως διάθεση να υπερασπισθώ τις αρετές τις ελεύθερης αγοράς: η ΝΥ έχει rent controls (https://en.wikipedia.org/wiki/Rent_control_in_New_York) και πολλούς άλλους σχετικούς νόμους, κανονισμούς και ρυθμίσεις· και πολύ υψηλή συγκριτικά φορολογία.
Οι φιλελεύθεροι αμερικανοί την θεωρούν ρυθμισμένη, κανονιστική, φορολογική κόλαση.

ΥΓ Δεν υπάρχει μοναδικός λόγος, αιτία, εξήγηση· είναι πολυπαραγοντικό το ζήτημα.


Απορώ που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που θέλουν να μεταναστεύσουν στις ΗΠΑ (χωρίς καμμία δόση ειρωνείας). Εκτός αν ζουν μόνο για να δουλεύουν, χωρίς πολλά εργασιακά δικαιώματα, διακοπές κλπ. Ποιό το όφελος σε σχέση με δυτική και βόρεια Ευρώπη, πλην της γλώσσας;
Δεν στερούνται όλοι των παραπάνω. Έχω πχ μια μικρή υποψία ότι πχ για πολλούς καλοπληρωμένους είναι απλά θεϊκή χώρα να μένεις.

RASTAVIPER
26-11-19, 03:31
Οι Πολωνοί είναι πολύ ποιο ρατσιστές από τους Έλληνες.
Λογικό ομως όταν ξαναψηφίζουν τέτοια κυβέρνηση.
Το αστείο είναι ότι είναι πολύ ρατσιστές και με τους δικούς τους(πχ εάν είσαι αριστερός....κλαψτα).
Εδώ μου έλεγε η γυναίκα μου να μιλάω αγγλικά γιατί με το μούσι μου θα με περάσουν για μουσουλμάνο.

Από την άλλη, έχουν επιτύχει να ανεβαίνει η οικονομία και βιομηχανία τους τρομερά τα τελευταία χρόνια, έχουν κρατήσει τις πόλεις τους χωρίς μετανάστες, και πλέον έχουν δημιουργήσει εξαιρετικές συνθήκες για να πάνε εταιρίες να ανοίγουν γραφεία εκεί.
Το κυριότερο πρόβλημα για τους ξένους -για μένα- είναι η γλώσσα πρώτα και δεύτερον το σκούρο χρώμα δέρματος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.