PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 [135] 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

ubi
26-11-19, 08:59
Οι Πολωνοί είναι πολύ ποιο ρατσιστές από τους Έλληνες.
Λογικό ομως όταν ξαναψηφίζουν τέτοια κυβέρνηση.
Το αστείο είναι ότι είναι πολύ ρατσιστές και με τους δικούς τους(πχ εάν είσαι αριστερός....κλαψτα).
Εδώ μου έλεγε η γυναίκα μου να μιλάω αγγλικά γιατί με το μούσι μου θα με περάσουν για μουσουλμάνο.

Θα συμφωνήσω 100%. Πολλές "διαμάχες" με το σόι της κοπέλας μου εξαιτίας ότι είναι ρατσιστές όσο δεν πάει. Και γενικά όσους γνώρισα στο πρόσφατο Poland tour, το μεγαλύτερο ποσοστό είναι έτσι.

chat1978
26-11-19, 11:57
Απορώ που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που θέλουν να μεταναστεύσουν στις ΗΠΑ (χωρίς καμμία δόση ειρωνείας). Εκτός αν ζουν μόνο για να δουλεύουν, χωρίς πολλά εργασιακά δικαιώματα, διακοπές κλπ. Ποιό το όφελος σε σχέση με δυτική και βόρεια Ευρώπη, πλην της γλώσσας;

Να σου πω. Αν δεν έχεις πάει η χώρα είναι απέραντη. Ξέχνα την νέα Γιόρκη. Αυτή η απεραντοσύνη δίνει μια τρελή αίσθηση "ελευθερίας" και πολύ χώρο σε γη και σπίτι ανά άτομο. Επίσης αν θες να πας κάπου όπου μπορείς να σκοτώνεις τον πλανήτη με την συμπεριφορά σου, τότε εκεί είναι παράδεισος.Επίσης η χώρα έχει πολύ όμορφα μέρη και γυαλίζει από έξω περα το σάπιο της.

Δεν την υπερασπίζομαι αλλά μπορώ να δω γιατί γυαλίζει για πολλούς. Αν είσαι άνθρωπος χωρίς προβλήματα υγείας (εγώ δεν είμαι) τότε το μόνο που βλέπεις είναι ντολλαρ και ελευθερία να γίνεις και εσύ εκατομμυριούχος. Κακά τα ψέματα, τα κοινωνικά κράτη στην Ευρώπη έχουν οδηγήσει σε μια κουλτούρα μετριότητας. Γιατί κάποιος που είναι αστέρι να πληρώνεται τα ίδια με τον βλάκα γιατί το σύστημα βλέπει μόνο χρόνια προϋπηρεσίας; Γιατί κάποιος να φορτωθεί δέκα τόνους ευθύνες αν είναι να πληρωθεί λίγα περισσότερα; Στην Ελλάδα δεν τα έχουμε αυτά. Βασικός μισθός 700 και ο έμπειρος προγραμματιστής μπορούσε να καθαρίσει 2000 καθαρά για να μην συζητήσω για τους μάνατζερ. Λογικό δεν είναι στην Ελλάδα να θες να εξελιχτείς και να γίνεις νιντσ; Στο Βέλγιο για παράδειγμα δεν υπάρχει λόγος. Το ξέρεις ότι έχω τεράστιο θέμα γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν πως γίνεται να έχω κάνει τόσους διαφορετικούς ρόλους σε βαθμό που το θεωρουν αρνητικό. Λέμε για το στρατό του πως μαθαίνεις να μην σηκώσεις το μπαλάκι αλλά για ένα Βέλγιο να δεις.
Τώρα στην Αμερική δεν λέω ότι γίνεται απίστευτη δουλειά καθώς από ζώα έχει πολλά ο τόπος. Όμως, οι συνθήκες επιτρέπουν να κυνηγήσεις την χρηματική επιτυχία ειδικά αν προέρχεσαι από ανατροφή που εύκολα πετάει επί πτωμάτων με όλες τις προεκτάσεις.

Και μην ξεχνάς ότι ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι για κάθε πετυχημένη ιστορία έχει άλλες 99 που δεν αλλά ακούς μόνο την επιτυχία.

Φαντάσου ότι και εγώ το σκέφτομαι για τις ηλιόλουστες πόλεις τους. Επίσης η ανατολική ακτή μπορεί να έχει κρύο αλλά δεν έχει την συννεφιά και μιζέρια της κεντρικής Ευρώπης. Η ΝΥ είναι δτο ύψος της Μαδρίτης.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
26-11-19, 12:12
Φαντάσου ότι και εγώ το σκέφτομαι για τις ηλιόλουστες πόλεις τους. Επίσης η ανατολική ακτή μπορεί να έχει κρύο αλλά δεν έχει την συννεφιά και μιζέρια της κεντρικής Ευρώπης. Η ΝΥ είναι δτο ύψος της Μαδρίτης.
Ναι ρε φίλε αλλά το κρύο της Νέας Υόρκης δεν το βρίσκεις ούτε στο Νευροκόπι :scared:

chat1978
26-11-19, 12:39
Ναι ρε φίλε αλλά το κρύο της Νέας Υόρκης δεν το βρίσκεις ούτε στο Νευροκόπι :scared:

Ήμουν Βοστώνη για δύο εβδομάδες το 2013 μετά από χιονοθύελλα. Είχε ήλιο, η θάλασσα ήταν μπλε με χιόνι όμως στην άμμο. Για μένα ο ήλιος ήταν το πιο σημαντικό. Βέβαια εκεί στο Wakefield που εμένα κοντά στην εταιρεία δεν είχε μείνει ούτε εκατοστό για πεζούς και δεν μπορούσαμε να πάμε στο κτίριο. Βέβαια και μετά τα χιόνια πεζοδρόμιο δεν είχε. Σε αυτό το θέμα, ξέμεινα μια νύχτα στη Φιλαδέλφεια και είπα να πάω από το ξενοδοχείο να φάω 800μ μακριά. Κανένα πεζοδρόμιο.

ttsesm
26-11-19, 13:23
Απορώ που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που θέλουν να μεταναστεύσουν στις ΗΠΑ (χωρίς καμμία δόση ειρωνείας). Εκτός αν ζουν μόνο για να δουλεύουν, χωρίς πολλά εργασιακά δικαιώματα, διακοπές κλπ. Ποιό το όφελος σε σχέση με δυτική και βόρεια Ευρώπη, πλην της γλώσσας;

Αν θες καριερα και δεν σε ενδιαφερει η οικογενεια και ο προσωπικος σου χρονος ειναι μονοδρομος. Επισης απο θεμα ερευνας, καινοτομιων και ευκολιας υλοποιησης τους η αμερικη ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με ευρωπη.

chat1978
26-11-19, 14:02
Αν θες καριερα και δεν σε ενδιαφερει η οικογενεια και ο προσωπικος σου χρονος ειναι μονοδρομος. Επισης απο θεμα ερευνας, καινοτομιων και ευκολιας υλοποιησης τους η αμερικη ειναι πολυ μπροστα σε σχεση με ευρωπη.

Η διαφορά είναι ότι έχει του κόσμου την βλακεία και αναποτελεσματικότητα σαν την Ευρώπη αλλά έχει και εναλλακτικές όπως περιγράφεις. Το λέω αυτό για να μην υπάρξουν λάθος προσδοκίες ότι καθολικά είναι καλύτερα.η διαφοροποίηση αυτή επιτρέπει τον ιδιωτικό τους να είναι ακόμα αιχμή και η υπόλοιπη χώρα αναλογικά hillbilly country.

pan.nl
26-11-19, 14:23
Να σου πω. Αν δεν έχεις πάει η χώρα είναι απέραντη. Ξέχνα την νέα Γιόρκη. Αυτή η απεραντοσύνη δίνει μια τρελή αίσθηση "ελευθερίας" και πολύ χώρο σε γη και σπίτι ανά άτομο. Επίσης αν θες να πας κάπου όπου μπορείς να σκοτώνεις τον πλανήτη με την συμπεριφορά σου, τότε εκεί είναι παράδεισος.Επίσης η χώρα έχει πολύ όμορφα μέρη και γυαλίζει από έξω περα το σάπιο της.

Δεν την υπερασπίζομαι αλλά μπορώ να δω γιατί γυαλίζει για πολλούς. Αν είσαι άνθρωπος χωρίς προβλήματα υγείας (εγώ δεν είμαι) τότε το μόνο που βλέπεις είναι ντολλαρ και ελευθερία να γίνεις και εσύ εκατομμυριούχος. Κακά τα ψέματα, τα κοινωνικά κράτη στην Ευρώπη έχουν οδηγήσει σε μια κουλτούρα μετριότητας. Γιατί κάποιος που είναι αστέρι να πληρώνεται τα ίδια με τον βλάκα γιατί το σύστημα βλέπει μόνο χρόνια προϋπηρεσίας; Γιατί κάποιος να φορτωθεί δέκα τόνους ευθύνες αν είναι να πληρωθεί λίγα περισσότερα; Στην Ελλάδα δεν τα έχουμε αυτά. Βασικός μισθός 700 και ο έμπειρος προγραμματιστής μπορούσε να καθαρίσει 2000 καθαρά για να μην συζητήσω για τους μάνατζερ. Λογικό δεν είναι στην Ελλάδα να θες να εξελιχτείς και να γίνεις νιντσ; Στο Βέλγιο για παράδειγμα δεν υπάρχει λόγος. Το ξέρεις ότι έχω τεράστιο θέμα γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν πως γίνεται να έχω κάνει τόσους διαφορετικούς ρόλους σε βαθμό που το θεωρουν αρνητικό. Λέμε για το στρατό του πως μαθαίνεις να μην σηκώσεις το μπαλάκι αλλά για ένα Βέλγιο να δεις.
Τώρα στην Αμερική δεν λέω ότι γίνεται απίστευτη δουλειά καθώς από ζώα έχει πολλά ο τόπος. Όμως, οι συνθήκες επιτρέπουν να κυνηγήσεις την χρηματική επιτυχία ειδικά αν προέρχεσαι από ανατροφή που εύκολα πετάει επί πτωμάτων με όλες τις προεκτάσεις.

Και μην ξεχνάς ότι ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι για κάθε πετυχημένη ιστορία έχει άλλες 99 που δεν αλλά ακούς μόνο την επιτυχία.

Φαντάσου ότι και εγώ το σκέφτομαι για τις ηλιόλουστες πόλεις τους. Επίσης η ανατολική ακτή μπορεί να έχει κρύο αλλά δεν έχει την συννεφιά και μιζέρια της κεντρικής Ευρώπης. Η ΝΥ είναι δτο ύψος της Μαδρίτης.

Έχω επισκεφθεί τις ΗΠΑ αρκετές φορές και θα μπορούσα να μένω στο Σαν Φρανσίσκο τώρα λόγω οικογένειας, αλλά όσο περισσότερα συνειδητοποιούσα για τη χώρα, τόσο με απωθούσε. Δε λέω, υπέροχη χώρα αλλά συμπεραίνω όλο και περισσότερο πως ζουν στη δική τους "φούσκα". Ακόμα και άτομα πιο ανυχτόμυαλα και με εμπειρία από το εξωτερικό που συνάντησα είχαν αυτό το χαρακτηριστικό: είτε δουλεύουν σαν τρελοί μόνο και μόνο για να επιβιώσουν (ειδικά σε περιοχές τύπου Σαν Φρανσίσκο που το κόστος ζωής είναι τρομακτικά υψηλό), είτε δουλεύουν επειδή πρέπει να "πετύχουν" (=σπίτι, αυτοκίνητο, καταναλωτισμός, ιδίως όσοι έχουν εξειδικευμένα προσόντα). Δε λέω, ακόμα και στην Ολλανδία το βλέπω αυτό σε κάποιον βαθμό, αλλά το work-life balance είναι απείρως καλύτερο. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, αλλά ώρες ώρες μένω εκπληκτος που πολλοί άνθρωποι είναι έτοιμοι να θυσιάσουν της ψυχική και σωματική τους υγεία για να "πετύχουν". Και στις ΗΠΑ το μαθαίνουν αυτό από μικροί. Στα θετικά, αυτό που αναφέρθηκε προηγουμένως πως οι ΗΠΑ είναι μπροστά σε θέματα καινοτομίας κλπ. Με τόση δουλειά που πέφτει βέβαια και τη νοοτροπία που έχουν, λογικό είναι!

chat1978
26-11-19, 14:38
Έχω επισκεφθεί τις ΗΠΑ αρκετές φορές και θα μπορούσα να μένω στο Σαν Φρανσίσκο τώρα λόγω οικογένειας, αλλά όσο περισσότερα συνειδητοποιούσα για τη χώρα, τόσο με απωθούσε. Δε λέω, υπέροχη χώρα αλλά συμπεραίνω όλο και περισσότερο πόσο πολύ ζουν στη δική τους "φούσκα". Ακόμα και άτομα πιο ανυχτόμυαλα και με εμπειρία από το εξωτερικό που συνάντησα είχαν αυτό το χαρακτηριστικό: είτε δουλεύουν σαν τρελοί μόνο και μόνο για να επιβιώσουν (ειδικά σε περιοχές τύπου Σαν Φρανσίσκο που το κόστος ζωής είναι τρομακτικά υψηλό), είτε δουλεύουν επειδή πρέπει να "πετύχουν" (=σπίτι, αυτοκίνητο, καταναλωτισμός, κυρίως όσοι έχουν εξειδικευμένα προσόντα). Δε λέω, ακόμα και στην Ολλανδία το βλέπω αυτό σε κάπιον βαθμό, αλλά το work-life balance είναι απείρως καλύτερο. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του, αλλά ώρες ώρες μένω εκπληκτος που πολλοί άνθρωποι είναι έτοιμοι να θυσιάσουν της ψυχική και σωματική τους υγεία για να "πετύχουν". Και στις ΗΠΑ το μαθαίνουν αυτό από μικροί. Στα θετικά, αυτό που αναφέρθηκε προηγουμένως πως οι ΗΠΑ είναι μπροστά σε θέματα καινοτομίας κλπ. Με τόση δουλειά που πέφτει βέβαια και τη νοοτροπία που έχουν, λογικό είναι!

Yeap. Από την δεκαετία του 80β ταξιδεύω εκεί λόγω επαγγέλματος του πατέρα μου. Μόλις μεγάλωσα λίγο και άρχισα να καταλαβαίνω ο χάρτινος πύργος άρχισε να φαίνεται αστείος. Εγώ με την Αμερική έχω ένα τεράστιο πρόβλημα γιατί όλα τα υπόλοιπα είναι κουλτούρα και μπορώ να αποδεχτω. Ναι με ενοχλεί η ακατάσχετη υπερβολή τους αλλά το βασικότερο μου πρόβλημα είναι με την υγεία και παιδεία. Είναι το πλουσιότερο κράτος του κόσμου. Είναι developed country. Πώς είναι δυνατόν να συμβαίνουν αυτά που συμβαίνουν; Πέρα από το κράτος και το corporate America, σε κάποιο βαθμό η ίδια κουλτούρα τους το απαιτεί υπό το πρόσχημα του freedom. Συγνώμη αλλά το κράτος και η κουλτούρα τους είναι εντελώς σάπιο και δεν φταίνε μόνο οι εταιρείες. Στο μεταξύ, την μεγαλύτερη κοινωνική ανάπτυξη την ειχαν όταν είχαν ακόμα το ευρωπαϊκό μοντέλο σε κάποιο βαθμό. Να δεις σχολείο και εγκαταστάσεις στην Αμερική στην μέση του πουθενά και στην Ελλάδα θα είχε 10 Λύκεια και 20γυμνασια με γήπεδα μπάσκετ (ανοιχτά).

Από τα θετικά της χώρας τους είναι η αίσθηση της αμερικανικής ταυτότητας και πως στην ανάγκη (απόλυτη ανάγκη) θα συμπορευτούν. Συγκρίνω με το Βέλγιο που οι άνθρωποι δεν μπορούν να βρουν και να πουν για την βελγική υπηκοότητα τους πέρα από το ποδόσφαιρο και την έχθτα τους όρους την θρησκεία.

Nassos83
26-11-19, 15:00
Chat, κάποτε οι πλούσιοι πλήρωναν φόρους που αντιστοιχούσαν ακόμη και στο 91% του ετήσιου εισοδήματος τους. Πλέον έχουν φτάσει στο σημείο να πληρώνουν λιγότερα και από τη λεγόμενη "μεσαία τάξη" (άρθρο NYT (https://www.nytimes.com/interactive/2019/10/06/opinion/income-tax-rate-wealthy.html)). Γιατί νομίζεις υπάρχει τέτοια ακραία ανισότητα και φτώχεια; Βέβαια μη τυχόν και θίξεις θέματα περί φορολογίας των πλουσίων γιατί θα σε κατηγορήσουν για "class warfare".

Μεγάλη ευθύνη φέρει και το γεγονός ότι οι ΗΠΑ δαπανούν τρισ. σε πολεμικές δαπάνες αντί να πηγαίνουν στη συντήρηση-ανακατασκευή βασικών υποδομών, ή στη χρηματοδότηση της παιδείας που πλέον κατήντησε ανέκδοτο.

Στην Αμερική πας είτε για καινοτομία σε Πανεπιστημιακά Ιδρύματα (πληρώνουν αδρά για STEM, όχι αστεία), είτε για να δοκιμάσεις τη τύχη σου φτιάχνοντας δική σου επιχείρηση. Οι εποχές που πήγαινες σε εργοστάσιο και έβγαζες χιλιάδες δολάρια τελείωσαν πολύ πριν το 2000. Πόσο μάλλον η "ευκολία" να μετατρέπεις τα δολάρια σε δραχμές που σου επέτρεπε να αγοράσεις ένα σπίτι άμα τη επιστροφή στην πατρίδα.

chat1978
26-11-19, 16:07
Νάσο ναι άλλα όποτε μιλάω μαζί τους, δεν μπορω να δεχτώ ότι φταίνε απλά κάποιες καλές εταιρείες και πολιτικοί. Υπάρχει το chicken and the egg problem και σίγουρα καλλιεργούν αυτή την κουλτούρα αλλά τα χρόνια είναι πολύ λίγα από πχ την εποχή που περιγράφεις για να υπάρχει τέτοια καθολική βλακεία.

Πώς μπορείς να επιχειρηματολογεις εναντίον της γενικής υγείας και παιδείας. Πώς είναι δυνατόν να θεωρείς οκ την κακοτυχία ενός ανθρώπου και νορμάλ επακόλουθο την καταστροφή της ζωής του όταν επί της ουσίας εσύ ο ίδιος δεν έχεις λεφτά για να το παίξεις πλούσιος. Οπότε έχω συζητήσει με Αμερικανούς και έχω συζητήσει αρκετά όλα αυτά τα χρόνια, απλά μιλάνε για φιλανθρωπία ενώ είναι εναντίον κάθε τι που ουσιαστικά θα εγγυηθεί μια νορμάλ ζωή σε αυτόν που ατυχησε. Και συζητάμε τώρα για θρήσκιους ανθρώπους και ανθρώπους του κλήρου. Αλλά οι περισσότεροι από αυτούς έχουν την αίσθηση ότι δεν υπάρχει κάτι διαφορετικό αλλά και πάλι;;;; Για να μην σχολιάσω το ζήτημα παιδεία.

Προς το παρών και στην Ελλάδα έχουμε αποδεχτεί αυτό το επίπεδο που ήρθε μέσω ΔΝΤ αλλά πιστεύω δεν υπάρχει καθολική στην κοινωνία άποψη ότι είναι οκ να πεθάνει ανθρώπος στο δρόμο γιατί δεν έχει αγροτιά ασφαλεια υγείας ή να πρέπει να τη μείνει ανάπηρος ή να έχει αλλά ψυχολογικά πηγαίνοντας μάχιμος για τα συμφέροντα εταιρειών για να εξαγοράσει ανώτερη παιδεία. Έχω 4 χρόνια που ήρθα στην Αθήνα και εποχών να μην είμαι απλά ρομαντικός. Μακάρι και μακάρι να μην φτάσουμε ποτέ σε τόσο ζελέ μυαλό.

Nassos83
26-11-19, 16:47
Αν και ξεφεύγουμε από το θέμα θα αναφέρω μερικές σκέψεις:

Όταν τόσες δεκαετίες σε έχουν εμποτίσει ότι σοσιαλισμός=κομμουνισμός=διάβολος, εσύ περιμένεις να αλλάξουν άρδην αντίληψη; Ο μέσος Αμερικάνος θα σου πεί "γιατί να πληρώσω για έναν καρκινοπαθή επειδή κάπνιζε ενώ εγώ όχι;". "Γεννήθηκες φτωχός, that's life, get used to it". Έτσι έχoυν μεγαλώσει, μέσα στον υλισμό και την ατομική προσπάθεια. Και δικαιολογούν αυτή τη "λογική" λόγω Προτεσταντισμού, κάτι που δεν ισχύει στους επίσης Προτεστάντες Σκανδιναβούς.

Δεν σου κάνει εντύπωση που πριν 40-50 χρόνια αντιδρούσαν μαζικά για τον πόλεμο στο Βιετνάμ, ενώ τώρα περισσότερο τους ενδιαφέρουν τα δικαιώματα των ζώων παρά για το κόστος ζώης και το ότι τα παιδιά των baby boomers και millennial ζούν χειρότερα από τους γονείς τους;

Για την Ελλάδα άσ'το, εδώ έχουμε το "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα"· μη σε δούν να έχεις καλύτερη δουλειά από τους άλλους, κάηκες.

Η Αμερική γενικώς είναι τελείως άλλος κόσμος, κάποτε όντως άξιζε να μεταναστεύσεις γιατί και ελευθερία είχες και ευκαρίες σταδιοδρομίας και ανέλιξης. Τα τελευταία 20, μη πω 30 χρόνια, οι ευκαρίες αυτές έχουν περιοριστεί πολύ. Αν έχεις πτυχίο STEM και πχ υποτροφία Fulbright ή H1B Visa για ερευνητικό πρόγραμμα, εννοείται αρπάζεις την ευκαιρία.

badweed
26-11-19, 17:01
οταν η δουλεια καποιου ειναι να υπηρετει καποιον αλλον , καποιο αλλο συμφερον , και οχι καποια πτυχη της δικης του αυταρκειας , η κατσικα δεν ειναι του γειτονα , ο γειτονας εχει γινει η κατσικα καποιου ή καποιας καταστασης .

aroutis
26-11-19, 17:02
Να σου πω. Αν δεν έχεις πάει η χώρα είναι απέραντη. Ξέχνα την νέα Γιόρκη. Αυτή η απεραντοσύνη δίνει μια τρελή αίσθηση "ελευθερίας" και πολύ χώρο σε γη και σπίτι ανά άτομο. Επίσης αν θες να πας κάπου όπου μπορείς να σκοτώνεις τον πλανήτη με την συμπεριφορά σου, τότε εκεί είναι παράδεισος.Επίσης η χώρα έχει πολύ όμορφα μέρη και γυαλίζει από έξω περα το σάπιο της.

Δεν την υπερασπίζομαι αλλά μπορώ να δω γιατί γυαλίζει για πολλούς. Αν είσαι άνθρωπος χωρίς προβλήματα υγείας (εγώ δεν είμαι) τότε το μόνο που βλέπεις είναι ντολλαρ και ελευθερία να γίνεις και εσύ εκατομμυριούχος. Κακά τα ψέματα, τα κοινωνικά κράτη στην Ευρώπη έχουν οδηγήσει σε μια κουλτούρα μετριότητας. Γιατί κάποιος που είναι αστέρι να πληρώνεται τα ίδια με τον βλάκα γιατί το σύστημα βλέπει μόνο χρόνια προϋπηρεσίας; Γιατί κάποιος να φορτωθεί δέκα τόνους ευθύνες αν είναι να πληρωθεί λίγα περισσότερα; Στην Ελλάδα δεν τα έχουμε αυτά. Βασικός μισθός 700 και ο έμπειρος προγραμματιστής μπορούσε να καθαρίσει 2000 καθαρά για να μην συζητήσω για τους μάνατζερ. Λογικό δεν είναι στην Ελλάδα να θες να εξελιχτείς και να γίνεις νιντσ; Στο Βέλγιο για παράδειγμα δεν υπάρχει λόγος. Το ξέρεις ότι έχω τεράστιο θέμα γιατί δεν μπορούν να καταλάβουν πως γίνεται να έχω κάνει τόσους διαφορετικούς ρόλους σε βαθμό που το θεωρουν αρνητικό. Λέμε για το στρατό του πως μαθαίνεις να μην σηκώσεις το μπαλάκι αλλά για ένα Βέλγιο να δεις.
Τώρα στην Αμερική δεν λέω ότι γίνεται απίστευτη δουλειά καθώς από ζώα έχει πολλά ο τόπος. Όμως, οι συνθήκες επιτρέπουν να κυνηγήσεις την χρηματική επιτυχία ειδικά αν προέρχεσαι από ανατροφή που εύκολα πετάει επί πτωμάτων με όλες τις προεκτάσεις.

Και μην ξεχνάς ότι ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι για κάθε πετυχημένη ιστορία έχει άλλες 99 που δεν αλλά ακούς μόνο την επιτυχία.

Φαντάσου ότι και εγώ το σκέφτομαι για τις ηλιόλουστες πόλεις τους. Επίσης η ανατολική ακτή μπορεί να έχει κρύο αλλά δεν έχει την συννεφιά και μιζέρια της κεντρικής Ευρώπης. Η ΝΥ είναι δτο ύψος της Μαδρίτης.

Ολα αυτά που περιγράφεις κάνουν apply στον Καναδα... Προσωπικά αν ειχα επιλογή μεταξύ Αμερικής και Καναδά, ο Καναδάς θα ήταν μονόδρομος.

badweed
26-11-19, 17:03
Ολα αυτά που περιγράφεις κάνουν apply στον Καναδα... Προσωπικά αν ειχα επιλογή μεταξύ Αμερικής και Καναδά, ο Καναδάς θα ήταν μονόδρομος.

και επιπεδος !

konenas
26-11-19, 17:24
Εκεί υπάρχει ελπίδα, θα αλλάξουν όλα λόγω Μπέρνι

chat1978
26-11-19, 17:42
Ολα αυτά που περιγράφεις κάνουν apply στον Καναδα... Προσωπικά αν ειχα επιλογή μεταξύ Αμερικής και Καναδά, ο Καναδάς θα ήταν μονόδρομος.

Και apply ή μόνο apply στον Καναδά;

tsigarid
26-11-19, 20:00
Απορώ που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που θέλουν να μεταναστεύσουν στις ΗΠΑ (χωρίς καμμία δόση ειρωνείας). Εκτός αν ζουν μόνο για να δουλεύουν, χωρίς πολλά εργασιακά δικαιώματα, διακοπές κλπ. Ποιό το όφελος σε σχέση με δυτική και βόρεια Ευρώπη, πλην της γλώσσας;

Μπορώ να γράφω σελίδες και σελίδες για αυτό, οπότε θα περιοριστώ στο εξής: αν ποτέ φύγω από τις ΗΠΑ, θα στεναχορηθώ πάρα πολύ, αλλά ο λόγος της φυγής θα είναι μάλλον η ασφάλιση υγείας ή η σύνταξη. Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει πλέον το αμερικάνικο όνειρο που έρχεσαι, δουλεύεις, και γίνεσαι εκατομμυριούχος, η εποχή του πυρετού του χρυσού έχει περάσει, αλλά σε σχέση με πολλές Ευρωπαϊκές χώρες προτιμώ ΗΠΑ αβλεπί. Και εργασιακά δικαιώματα έχω, και διακοπές έχω, και καλή (αλλά ακριβή) ασφάλιση υγείας, και μεγάλη σύνταξη μπορώ να πάρω αν το δουλέψω συστηματικά το θέμα. Μάλλον σκέφτεσαι τους λατίνους εργάτες στις οικοδομές και τους λαντζιέρηδες στα diners. Οι ΗΠΑ είναι η χώρα των αντιθέσεων, υπάρχουν οι συγκεκριμένες κατηγορίες, αλλά υπάρχει και η Wall Street και η Silicon Valley και όλο το εύρος εκεί ανάμεσα. Αν έρθεις με προσόντα, περνάς καλά. Αν έρθεις ανειδίκευτος εργάτης, είναι δύσκολα. Αλλά σε ποια χώρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο;


Χωρίς καμμιά απολύτως διάθεση να υπερασπισθώ τις αρετές τις ελεύθερης αγοράς: η ΝΥ έχει rent controls (https://en.wikipedia.org/wiki/Rent_control_in_New_York) και πολλούς άλλους σχετικούς νόμους, κανονισμούς και ρυθμίσεις· και πολύ υψηλή συγκριτικά φορολογία.
Οι φιλελεύθεροι αμερικανοί την θεωρούν ρυθμισμένη, κανονιστική, φορολογική κόλαση.

ΥΓ Δεν υπάρχει μοναδικός λόγος, αιτία, εξήγηση· είναι πολυπαραγοντικό το ζήτημα.


Δεν στερούνται όλοι των παραπάνω. Έχω πχ μια μικρή υποψία ότι πχ για πολλούς καλοπληρωμένους είναι απλά θεϊκή χώρα να μένεις.

Αν για το προηγούμενο μπορώ να γράψω σελίδες, για το rent stabilization μπορώ να γράψω εγκυκλοπαίδεια. Απλά θα πω ότι είναι μία κοροιδία που μπορούν να εκμεταλευτούν αυτοί που νοικιάζουν ένα σπίτι και δεν μετακομίζουν ξανά για 20-30 χρόνια, για κάθε άλλη χρήση οι μόνοι που κερδίζουν από το rent stabilization είναι οι ιδιοκτήτες και οι developers.

chat1978
26-11-19, 21:01
Μπορώ να γράφω σελίδες και σελίδες για αυτό, οπότε θα περιοριστώ στο εξής: αν ποτέ φύγω από τις ΗΠΑ, θα στεναχορηθώ πάρα πολύ, αλλά ο λόγος της φυγής θα είναι μάλλον η ασφάλιση υγείας ή η σύνταξη. Κατά τα άλλα, δεν υπάρχει πλέον το αμερικάνικο όνειρο που έρχεσαι, δουλεύεις, και γίνεσαι εκατομμυριούχος, η εποχή του πυρετού του χρυσού έχει περάσει, αλλά σε σχέση με πολλές Ευρωπαϊκές χώρες προτιμώ ΗΠΑ αβλεπί. Και εργασιακά δικαιώματα έχω, και διακοπές έχω, και καλή (αλλά ακριβή) ασφάλιση υγείας, και μεγάλη σύνταξη μπορώ να πάρω αν το δουλέψω συστηματικά το θέμα. Μάλλον σκέφτεσαι τους λατίνους εργάτες στις οικοδομές και τους λαντζιέρηδες στα diners. Οι ΗΠΑ είναι η χώρα των αντιθέσεων, υπάρχουν οι συγκεκριμένες κατηγορίες, αλλά υπάρχει και η Wall Street και η Silicon Valley και όλο το εύρος εκεί ανάμεσα. Αν έρθεις με προσόντα, περνάς καλά. Αν έρθεις ανειδίκευτος εργάτης, είναι δύσκολα. Αλλά σε ποια χώρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο;



Απλά το χάσμα είναι μικρότερο όπως εξήγησα. Στο Βέλγιο για παράδειγμα με βασικό μισθό 1200, ξέρω μισθούς 1700-2000 ενώ πχ it μπορείς να φτάσεις σε senior roles και 2500. Τα νούμερα δεν έχουν τόση σημασία όσο το κόστος ζωής. Ο εργοδότης πληρώνει συνήθως μεταφορικά και πχ το ενοίκιο για 3άρι περίπου 70τμ είναι 700 ευρώ το μήνα. Με 1200 δεν ζείς αλλά με δύο με 1200 άνετα. Άλλωστε πολλά ζευγάρια επαγγελματίες άνεργοι ζουν. Σε όλα αυτά πληρωμένες συντάξεις και υγεία. Όμως πιο συγκεκριμένα για αυτό που ρωτάς και απάντησα, η διαφορά είναι ας πούμε από 40 μέχρι για τα εξεζητημένα 100%. Στην Αγγλία που κοίτζα και στην Αμερική που ξέρω οι διαφορές είναι χαοτικές. Λογικό είναι λοιπόν ο ταλαιπωρημένος να σε βλέπει σαν λουκουμάκι και να σκέφτεσαι σοβαρά που θα ζήσεις. Απλά σου φέρνω κάποια παραδείγματα που ξέρω γιατί γενικά κοιτάζω και δεν βλέπω τον κόσμο από την φούσκα του it που είμαι. Άντε και μέσα στηνφούσκα του it, junior dev 1800, senior 2300, architect 2600 και μάνατζερ άντε 3000. Αντε στην καλύτερη 2 φορές πάνω στα καθαρά. Στην Ελλάδα όταν είχα ξεκινήσει το 2003, οι διαφορές ήταν ήδη στο τριπλάσιο μεταξύ junior και senior και φαντάσου το χάος.

Γενικά αυτό είναι περίπου το tradeoff. Χώρες με γερές κοινωνικές υποδομές δεν έχουν μεγάλες διαφορές στην μισθοδοσία αλλά όπως δεν γίνεσαι πλούσιος δεν θα πεινάσεις κιόλας. Αντιθέτως, σε χώρες όπως Αμέρικα αλλά και σε κάποιο βαθμό UK και φυσικά Ελλάδα πεινάς ή γίνεσαι πλούσιος ή ευχαριστείς τον θεό που είσαι κάπου στην μέση και δεν πεινάς, δεν λες και κουβέντα και παρακαλάς μην απολυθείς μόλις κάνεις υποχρεώσεις.

tsigarid
26-11-19, 21:11
Απλά το χάσμα είναι μικρότερο όπως εξήγησα. Στο Βέλγιο για παράδειγμα με βασικό μισθό 1200, ξέρω μισθούς 1700-2000 ενώ πχ it μπορείς να φτάσεις σε senior roles και 2500. Τα νούμερα δεν έχουν τόση σημασία όσο το κόστος ζωής. Ο εργοδότης πληρώνει συνήθως μεταφορικά και πχ το ενοίκιο για 3άρι περίπου 70τμ είναι 700 ευρώ το μήνα. Με 1200 δεν ζείς αλλά με δύο με 1200 άνετα. Άλλωστε πολλά ζευγάρια επαγγελματίες άνεργοι ζουν. Σε όλα αυτά πληρωμένες συντάξεις και υγεία. Όμως πιο συγκεκριμένα για αυτό που ρωτάς και απάντησα, η διαφορά είναι ας πούμε από 40 μέχρι για τα εξεζητημένα 100%. Στην Αγγλία που κοίτζα και στην Αμερική που ξέρω οι διαφορές είναι χαοτικές. Λογικό είναι λοιπόν ο ταλαιπωρημένος να σε βλέπει σαν λουκουμάκι και να σκέφτεσαι σοβαρά που θα ζήσεις. Απλά σου φέρνω κάποια παραδείγματα που ξέρω γιατί γενικά κοιτάζω και δεν βλέπω τον κόσμο από την φούσκα του it που είμαι. Άντε και μέσα στηνφούσκα του it, junior dev 1800, senior 2300, architect 2600 και μάνατζερ άντε 3000. Αντε στην καλύτερη 2 φορές πάνω στα καθαρά. Στην Ελλάδα όταν είχα ξεκινήσει το 2003, οι διαφορές ήταν ήδη στο τριπλάσιο μεταξύ junior και senior και φαντάσου το χάος.

Γενικά αυτό είναι περίπου το tradeoff. Χώρες με γερές κοινωνικές υποδομές δεν έχουν μεγάλες διαφορές στην μισθοδοσία αλλά όπως δεν γίνεσαι πλούσιος δεν θα πεινάσεις κιόλας. Αντιθέτως, σε χώρες όπως Αμέρικα αλλά και σε κάποιο βαθμό UK και φυσικά Ελλάδα πεινάς ή γίνεσαι πλούσιος ή ευχαριστείς τον θεό που είσαι κάπου στην μέση και δεν πεινάς, δεν λες και κουβέντα και παρακαλάς μην απολυθείς μόλις κάνεις υποχρεώσεις.

Δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Το χάσμα μισθοδοσίας όμως με την απάντηση που έδωσα στις ισοπεδωτικές δηλώσεις τύπου "απορώ γιατί ο κόσμος θέλει να πάει εκεί" και "δούλευε σκλάβε και μην έχεις ζωή" είναι διαφορετικά θέματα συζήτησης.

MitsosDaBest13
26-11-19, 21:46
Απορώ που υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που θέλουν να μεταναστεύσουν στις ΗΠΑ (χωρίς καμμία δόση ειρωνείας). Εκτός αν ζουν μόνο για να δουλεύουν, χωρίς πολλά εργασιακά δικαιώματα, διακοπές κλπ. Ποιό το όφελος σε σχέση με δυτική και βόρεια Ευρώπη, πλην της γλώσσας;

Όντως, παλιότερα οι ΗΠΑ ήταν από τις κορυφαίες χώρες για μετανάστευση. Πλέον παίζει να μην βρίσκεται ούτε στην πρώτη 20άδα αυτών...

Αλλά εγώ θέλω να μεταναστεύσω εκεί γιατί:
*έχω συγγενείς,
*τεχνολογικά είναι από τις κορυφαίες χώρες
*σε υποδομές είναι από τις κορυφαίες χώρες
*υπάρχουν πολλές θέσεις εργασίας για όσους αγαπούν την Πληροφορική
*η γλώσσα είναι πολύ εύκολη
*η προσαρμογή είναι πολύ εύκολη (προσωπική εκτίμηση)
*η χώρα είναι τεράστια σε έκταση με πολλά και διαφορετικά κλίματα (βουνά, θάλασσα, αλλού ψωφόκρυο, αλλού Καλοκαίρι όλο το χρόνο κλπ κλπ, πας και μένεις όπου θες)
*υπάρχουν πολλές διαφορετικές κουλτούρες μαζεμένες
*υπάρχουν πολλά πράγματα να περνάς το χρόνο σου (σινεμά, αμέτρητα εμπορικά κλπ)

και πολλά ακόμα...

Η ποιότητα ζωής μπορεί να μην φτάνει αυτή της Βόρειας Ευρώπης, αλλά σίγουρα είναι άπειρες φορές καλύτερη από Ελλάδα. Επίσης, οι μέρες αδειών είναι πολύ λιγότερες από Ευρώπη, αλλά αν βγάζεις καλά λεφτά απλά παίρνεις μερικές μέρες αμισθί. :p Από τα πιο σοβαρά αρνητικά των ΗΠΑ θεωρώ την υγεία, διότι αν αρρωστήσει κάποιος σοβαρά, θα πρέπει να ξοδέψει ολόκληρη περιουσία σε θεραπείες και νοσοκομεία...

chat1978
26-11-19, 22:22
MitsosDaBest σχετικά με τις υποδομές και την τεχνολογία κρατα μικρό καλάθι. Ίσως να με επηρεάζει πολύ η έλλειψη διαφάνειας στις τιμές που κατά βάση θεωρώ και τεχνολογικό αναγραμματισμό. Πάντως η κάλυψη που είχαμε από την at&t ήταν αστεία πάντα σε σχέση με την τιμή.

Οι άνθρωποι είναι φιλικοί πράγματι και εγώ κάθε φορά που επιστρέφω στο Βέλγιο μου λείπει η παθητική κατανόηση της γλώσσας γύρω μου. Μπορεί βέβαια να χρειαστεί να μάθεις και ισπανικά :) :) :).

tsigarid
26-11-19, 22:34
αν αρρωστήσει κάποιος σοβαρά, θα πρέπει να ξοδέψει ολόκληρη περιουσία σε θεραπείες και νοσοκομεία...

Αυτό ισχύει αν είσαι ανασφάλιστος, με ασφάλεια πληρώνεις μεν, όχι περιουσίες δε.

anon
26-11-19, 23:13
Όντως, παλιότερα οι ΗΠΑ ήταν από τις κορυφαίες χώρες για μετανάστευση. Πλέον παίζει να μην βρίσκεται ούτε στην πρώτη 20άδα αυτών...

Αλλά εγώ θέλω να μεταναστεύσω εκεί γιατί:
*έχω συγγενείς,
*τεχνολογικά είναι από τις κορυφαίες χώρες
*σε υποδομές είναι από τις κορυφαίες χώρες
*υπάρχουν πολλές θέσεις εργασίας για όσους αγαπούν την Πληροφορική
*η γλώσσα είναι πολύ εύκολη
*η προσαρμογή είναι πολύ εύκολη (προσωπική εκτίμηση)
*η χώρα είναι τεράστια σε έκταση με πολλά και διαφορετικά κλίματα (βουνά, θάλασσα, αλλού ψωφόκρυο, αλλού Καλοκαίρι όλο το χρόνο κλπ κλπ, πας και μένεις όπου θες)
*υπάρχουν πολλές διαφορετικές κουλτούρες μαζεμένες
*υπάρχουν πολλά πράγματα να περνάς το χρόνο σου (σινεμά, αμέτρητα εμπορικά κλπ)

και πολλά ακόμα...

Η ποιότητα ζωής μπορεί να μην φτάνει αυτή της Βόρειας Ευρώπης, αλλά σίγουρα είναι άπειρες φορές καλύτερη από Ελλάδα. Επίσης, οι μέρες αδειών είναι πολύ λιγότερες από Ευρώπη, αλλά αν βγάζεις καλά λεφτά απλά παίρνεις μερικές μέρες αμισθί. :p Από τα πιο σοβαρά αρνητικά των ΗΠΑ θεωρώ την υγεία, διότι αν αρρωστήσει κάποιος σοβαρά, θα πρέπει να ξοδέψει ολόκληρη περιουσία σε θεραπείες και νοσοκομεία...

Πρόσεξε τι εύχεσαι, γιατί μπορει να γίνει.... :p :p :p

Le0pard
26-11-19, 23:18
Αν έρθεις με προσόντα, περνάς καλά.

Πόσα Masters και PhD's και δεκαετίες προυπηρεσίας θέλεις για να θεωρείσαι οτι εχεις προσόντα ?

Χωρίς κάποια δόση ειρωνείας προς εσένα προς θεού. Απλά βλέπω και εγώ εδώ στην πολυεθνική που είμαι Managers με πόσα μεταπτυχιακά και δεν συμμαζεύεται να μην έχουν πραγματικά ιδέα το πως να είναι μανατζερς και leaders.

chat1978
26-11-19, 23:28
Πόσα Masters και PhD's και δεκαετίες προυπηρεσίας θέλεις για να θεωρείσαι οτι εχεις προσόντα ?

Χωρίς κάποια δόση ειρωνείας προς εσένα προς θεού. Απλά βλέπω και εγώ εδώ στην πολυεθνική που είμαι Managers με πόσα μεταπτυχιακά και δεν συμμαζεύεται να μην έχουν πραγματικά ιδέα το πως να είναι μανατζερς και leaders.

Μπλέκεις διαφορετικά πράγματα. Τα πτυχία δεν κάνουν τον καλό manager. Αλλά δεν θα συνεχίσω γιατί θα βάλω πολύ χολή.

tsigarid
26-11-19, 23:32
Πόσα Masters και PhD's και δεκαετίες προυπηρεσίας θέλεις για να θεωρείσαι οτι εχεις προσόντα ?

Χωρίς κάποια δόση ειρωνείας προς εσένα προς θεού. Απλά βλέπω και εγώ εδώ στην πολυεθνική που είμαι Managers με πόσα μεταπτυχιακά και δεν συμμαζεύεται να μην έχουν πραγματικά ιδέα το πως να είναι μανατζερς και leaders.

Δεν έχουν σχέση τα πτυχία. Υπάρχουν πολλές καλές δουλειές που δεν χρειάζονται τίποτα τέτοιο. Το στερεότυπο ότι αν είσαι ικανός και εργατικός στις ΗΠΑ θα πετύχεις, ισχύει ακόμα, κατά τη γνώμη μου. Αρκεί να είσαι ανοιχτόμυαλος και όταν δεις τις ευκαιρίες να τις αρπάξεις.

chat1978
26-11-19, 23:37
Δεν έχουν σχέση τα πτυχία. Υπάρχουν πολλές καλές δουλειές που δεν χρειάζονται τίποτα τέτοιο. Το στερεότυπο ότι αν είσαι ικανός και εργατικός στις ΗΠΑ θα πετύχεις, ισχύει ακόμα, κατά τη γνώμη μου. Αρκεί να είσαι ανοιχτόμυαλος και όταν δεις τις ευκαιρίες να τις αρπάξεις.

Νομίζω σε αυτό το θέμα υπάρχουν περισσότερες ελπίδες από Ευρώπη. Ξέρω ιστορίες στο Βέλγιο αλλά θα πω μια στην οποία Αγγλίδα project manager χωρίς πτυχίο έτρωγε παντού πόρτα γιατί δεν είχε λέει πτυχίο και ξεχνούσαν όλη την προυπηρεσία. Στον τοπικό ΟΑΕΔ της είπαν καθαρίστρια που το λένε κατά βάση σε όλους αυστηρά και μόνο με βάση κάποια γενικά κριτήρια.

anon
26-11-19, 23:40
Μπλέκεις διαφορετικά πράγματα. Τα πτυχία δεν κάνουν τον καλό manager. Αλλά δεν θα συνεχίσω γιατί θα βάλω πολύ χολή.

Χώσε, χώσε!!!! :p :p :p :p :p

chat1978
26-11-19, 23:40
Χώσε, χώσε!!!! :p :p :p :p :p

Όχι Όχι Όχι κρατάω χαρακτήρα :)

MitsosDaBest13
27-11-19, 00:10
MitsosDaBest σχετικά με τις υποδομές και την τεχνολογία κρατα μικρό καλάθι. Ίσως να με επηρεάζει πολύ η έλλειψη διαφάνειας στις τιμές που κατά βάση θεωρώ και τεχνολογικό αναγραμματισμό. Πάντως η κάλυψη που είχαμε από την at&t ήταν αστεία πάντα σε σχέση με την τιμή.

Οι άνθρωποι είναι φιλικοί πράγματι και εγώ κάθε φορά που επιστρέφω στο Βέλγιο μου λείπει η παθητική κατανόηση της γλώσσας γύρω μου. Μπορεί βέβαια να χρειαστεί να μάθεις και ισπανικά :) :) :).

Κι όμως, αυτό το Σάββατο έδωσα για το πρώτο πτυχίο (Α1) Ισπανικών στο Cervantes (https://atenas.cervantes.es/gr/default.shtm)! :p Μαθαίνω Ισπανικά για να μπορώ να συνεννοούμαι ακόμα καλύτερα στις ΗΠΑ (με τις Λστίνες ειδικά :p ), αλλά και γιατί μου αρέσει σαν γλώσσα. :)

RASTAVIPER
27-11-19, 03:32
Νομίζω σε αυτό το θέμα υπάρχουν περισσότερες ελπίδες από Ευρώπη. Ξέρω ιστορίες στο Βέλγιο αλλά θα πω μια στην οποία Αγγλίδα project manager χωρίς πτυχίο έτρωγε παντού πόρτα γιατί δεν είχε λέει πτυχίο και ξεχνούσαν όλη την προυπηρεσία. Στον τοπικό ΟΑΕΔ της είπαν καθαρίστρια που το λένε κατά βάση σε όλους αυστηρά και μόνο με βάση κάποια γενικά κριτήρια.

Δηλαδή θες να μας πεις ότι είχε καλή προϋπηρεσία,αλλά λόγω έλλειψης πτυχίων δεν έβρισκε πλέον καλές δουλειές;
Γιατί αν δεν είχε καθόλου προϋπηρεσία πριν αλλάζει εντελώς το πράγμα.

Πλέον με όσες εταιρίες έχω μιλήσει για κάποια θέση, μόνο προϋπηρεσία μετράει και ο χαρακτήρας. Ειδικά για digital marketing.

xhaos
27-11-19, 08:33
Πάντως αυτό που έχω δει είναι ότι έχουν σταματήσει οι εταιρίες να φέρνουν κόσμο και αν δεν έχεις πρασινη κάρτα / social security number δεν ασχολούνται. Εκεί που έχει καλά και χαζά λεφτά Αμερική είναι STEM + έστω και χαμηλό US / ΝΑΤΟ security clearense που το πρώτο level το έχουμε όσοι έχουμε πάει στρατό, αν κάποιος έχει κάνει και έφεδρος ή έχει υπηρετήσει σε κάποια αντίστοιχη υπηρεσία έχει και το δεύτερο.

chat1978
27-11-19, 10:11
Δηλαδή θες να μας πεις ότι είχε καλή προϋπηρεσία,αλλά λόγω έλλειψης πτυχίων δεν έβρισκε πλέον καλές δουλειές;
Γιατί αν δεν είχε καθόλου προϋπηρεσία πριν αλλάζει εντελώς το πράγμα.

Πλέον με όσες εταιρίες έχω μιλήσει για κάποια θέση, μόνο προϋπηρεσία μετράει και ο χαρακτήρας. Ειδικά για digital marketing.

Δεν θέλω να σας πω, το έγραψα. Δεν έβρισκε δουλειά με βάση την προϋπηρεσία της και δεν συζητάμε για καλή ή όχι.

- - - Updated - - -


...Εκεί που έχει καλά και χαζά λεφτά Αμερική είναι STEM + έστω και χαμηλό US / ΝΑΤΟ security clearense που το πρώτο level το έχουμε όσοι έχουμε πάει στρατό, αν κάποιος έχει κάνει και έφεδρος ή έχει υπηρετήσει σε κάποια αντίστοιχη υπηρεσία έχει και το δεύτερο.

Ναι ε; Ρε την Ελλάδα που φροντίζει το μέλλον των παιδιών της. Έχεις κάποιο σχετικό λινκ; Γιατί δεν θυμάμαι καποιο σχετικό χαρτί πριν ή μετά την θητεία.

xhaos
27-11-19, 10:32
Ναι ε; Ρε την Ελλάδα που φροντίζει το μέλλον των παιδιών της. Έχεις κάποιο σχετικό λινκ; Γιατί δεν θυμάμαι καποιο σχετικό χαρτί πριν ή μετά την θητεία.

1. https://www.clearancejobs.com/security-clearance-faqs
2. κατά καιρούς πέφτω σε σχετικές αγγελίες στο glassdoor.
3. από οτι έχω καταλάβει οποιοσδήποτε εχει υπηρετήσει σε nato force έχει είτε το πρώτο ειτε το δεύτερο επίπεδο. θα πρέπει να πας στην αντίστοιχη υπηρεσία με το απολυτήριο (μεταφρασμένο κλπ) και να μιλήσεις για την αναγνώριση του. δεν το έχω κάνει.

Le0pard
27-11-19, 11:41
Μπλέκεις διαφορετικά πράγματα. Τα πτυχία δεν κάνουν τον καλό manager. Αλλά δεν θα συνεχίσω γιατί θα βάλω πολύ χολή.

Ειρωνικό ήταν το σχόλιο μου προς τις εταιρείες που κοιτάνε μόνο πτυχία.

ioetisap
27-11-19, 12:11
Αν για το προηγούμενο μπορώ να γράψω σελίδες, για το rent stabilization μπορώ να γράψω εγκυκλοπαίδεια. Απλά θα πω ότι είναι μία κοροιδία που μπορούν να εκμεταλευτούν αυτοί που νοικιάζουν ένα σπίτι και δεν μετακομίζουν ξανά για 20-30 χρόνια, για κάθε άλλη χρήση οι μόνοι που κερδίζουν από το rent stabilization είναι οι ιδιοκτήτες και οι developers.
Κοροϊδία ξεκοροϊδία, κερδισμένος ο Γιάννης ή ο Κώστας, εγκυκλοπαίδεια ή αράδα, αυτορρυθμιζόμενη ελεύθερη αγορά πάντως δεν είναι όπως ισχυρίσθηκες. ;-)

anon
27-11-19, 12:36
Πάντως αυτό που έχω δει είναι ότι έχουν σταματήσει οι εταιρίες να φέρνουν κόσμο και αν δεν έχεις πρασινη κάρτα / social security number δεν ασχολούνται. Εκεί που έχει καλά και χαζά λεφτά Αμερική είναι STEM + έστω και χαμηλό US / ΝΑΤΟ security clearense που το πρώτο level το έχουμε όσοι έχουμε πάει στρατό, αν κάποιος έχει κάνει και έφεδρος ή έχει υπηρετήσει σε κάποια αντίστοιχη υπηρεσία έχει και το δεύτερο.

Διόρθωση.
Δεν το έχουμε by default. Πρέπει να γίνει σχετική αίτηση στο ΥΕΘΑ και αναλόγως θα βγεί το national security clearance. Οχι ΝΑΤΟ, όχι EU και φυσικά όχι US.
Εαν έχεις πάει στρατό, και ειδικά έφεδρος αξιωματικός (ΔΕΑ) επειδή θα έχει ήδη γίνει σχετικός έλεγχος και υπάρχει φάκελος (μην το ψάξετε, σιγά μην τυχόν σας πούν) το clearance μπορεί να βγεί και σε 6 μήνες. Σε απλούς στρατιώτες, παίρνει και χρόνο. Εξαρτάται απο το κόσο "καθαρό" παρελθόν έχετε. Ακόμα και ταξίδια σε ύποπτες χωρες παίζου νρόλο καθώς και συγγενείς με αντι-συμβατική ας το πούμε δραστηριότητα :wink:
Για NATO clearance το σχετικό ΟΚ δίνουν όλες οι χώρες του ΝΑΤΟ, που είναι σχετικά εύκολο εαν πάρεις to national clearance ενώ δεν έχεις φύγει και κατοικήσει σε άλλη χώρα. Εαν έχεις περάσει χρόνο ως κάτοικος σε άλλη χώρ του ΝΑΤΟ, θα σε ψάξει και εκείνη η χώρα πριν δώσει το ΟΚ. Το ίδιο ισχύει και για EU clearance αλλά για τις χώρες της ευρωπαικής ένωσης.
Eπίσης να πούμε ότι υπάρχουν επίπεδα clearance.
Τα συνηθέστερα όμως είναι το SECRET και το TOP SECRET.
Αυτό που χρησιμοποιείται στο 99% των περιπτώσεων είναι το πρώτο, το δεύτερο ο έλεγχος είναι πάρα πολύ σοβαρός, μέχρι και συνέντευξη και τέτοια. ΠΟλύ πολύ λίγες θέσεις απαιτούν TOP SECRET και είναι κυρίως στρατιωτικές ούτως ή άλλως.
Οσον αφορά το πως το παίρνεις, δεν το παίρνεις απο μόνος σου και λες, α κοιτάτε εδω, εχω και χαρτί Security Clearance.
Nope. Δεν παίζει έτσι. Η υπηρεσία θα το ζητήσει, και το προηγούμενο clearance που εχεις, δεν παίζει. Βγαίνει καινούργιο, που ειναι για την νέα υπηρεσία. Απλά εαν έχεις ήδη security clearance, η έκδοση νέου ειναι πολύ πιο γρήγορη (πάλι θέλει 3-4 μήνες εκτός εαν τρέξει κάποιο "βύσμα").
Επίσης το security clearance είναι περιορισμένου χρόνου, μέχρι 5 έτη, και θέλει ανανέωση (που είναι πολύ πιο γρήγορο όταν είναι ανανέωση).
Εμείς είμαστε καλά απο άποψη ανταπόκρισης, με 6-12 μήνες. Χώρες όπως πχ Γαλλια κάνουν κατα μέσο όρο για την πρώτη έκδοση του clearance δυο ολόκληρα χρόνια.

Εαν πάς για θέση που απαιτεί security clearance, μπορείς να πείς ότι είσαι ήδη γιατί αυτό επισπεύδει την διαδικασία πάρα πολύ, όπως είπα προηγουμένως. Αρα υπο αυτό το πρίσμα μπορεί να χαρακτηριστεί ως προσόν.
Να πούμε επίσης ότι η διαδικασία δεν είναι ακριβώς ίδια σε όλες τις χώρες. Πχ για την Ρουμανία πρέπει να σε πάρουν συνέντευξη ούτως ή άλλως (και για το απλό Security). Εμείς συμπληρώνουμε κάτι έντυπα οπου δηλώνουμε όλες τις χώρες όπου έχουμε κατοικήσει, καθώς επίσης εαν έχουμε ταξιδέψει εκτός ΕΕ και που και πότε, όλα τα μέλη της οικογένειας, γονείς, αδέρφια, συζυγος, πεθερικά, κλπ προκειμένου να σκανάρουν το ποιόν των στενών συγγενών 1ου βαθμού εαν εμπλέκονται σε κανέναν φάκελο, χωρια το σκανάρισμα πο δικό σου.

RASTAVIPER
27-11-19, 12:58
Δεν θέλω να σας πω, το έγραψα. Δεν έβρισκε δουλειά με βάση την προϋπηρεσία της και δεν συζητάμε για καλή ή όχι.

Πες στο όσο θες . Εγώ έχω τελείως διαφορετική άποψη.

Γνωρίζω από διαφορετικές χώρες πόσα άτομα που όλοι έχουν σούπερ δουλίτσες σε IT, finance, marketing χάρη στην προϋπηρεσία τους και με 1 βασικό bachelor.
Εγώ έχω MBA και έχω δουλέψει σε πολυεθνικές και άλλες μικρές ή μεγάλες εταιρίες και πουθενά δεν έπαιξε ρόλο το Μαστερ.

Veldrin
27-11-19, 14:08
Επειδή ήμουν υπηρεσία πληροφοριών στο στρατό (ΑΣΔΕΝ) και είχα πάρει ανώτερη διαβάθμιση, πως λέγεται η αίτηση αυτή στο ΥΕΘΑ; Δεν είναι κακό να υπάρχει.

xhaos
27-11-19, 14:33
Διόρθωση.
Δεν το έχουμε by default. Πρέπει να γίνει σχετική αίτηση στο ΥΕΘΑ και αναλόγως θα βγεί το national security clearance. Οχι ΝΑΤΟ, όχι EU και φυσικά όχι US.
Εαν έχεις πάει στρατό, και ειδικά έφεδρος αξιωματικός (ΔΕΑ) επειδή θα έχει ήδη γίνει σχετικός έλεγχος και υπάρχει φάκελος (μην το ψάξετε, σιγά μην τυχόν σας πούν) το clearance μπορεί να βγεί και σε 6 μήνες. Σε απλούς στρατιώτες, παίρνει και χρόνο. Εξαρτάται απο το κόσο "καθαρό" παρελθόν έχετε. Ακόμα και ταξίδια σε ύποπτες χωρες παίζου νρόλο καθώς και συγγενείς με αντι-συμβατική ας το πούμε δραστηριότητα :wink:
Για NATO clearance το σχετικό ΟΚ δίνουν όλες οι χώρες του ΝΑΤΟ, που είναι σχετικά εύκολο εαν πάρεις to national clearance ενώ δεν έχεις φύγει και κατοικήσει σε άλλη χώρα. Εαν έχεις περάσει χρόνο ως κάτοικος σε άλλη χώρ του ΝΑΤΟ, θα σε ψάξει και εκείνη η χώρα πριν δώσει το ΟΚ. Το ίδιο ισχύει και για EU clearance αλλά για τις χώρες της ευρωπαικής ένωσης.
Eπίσης να πούμε ότι υπάρχουν επίπεδα clearance.
Τα συνηθέστερα όμως είναι το SECRET και το TOP SECRET.
Αυτό που χρησιμοποιείται στο 99% των περιπτώσεων είναι το πρώτο, το δεύτερο ο έλεγχος είναι πάρα πολύ σοβαρός, μέχρι και συνέντευξη και τέτοια. ΠΟλύ πολύ λίγες θέσεις απαιτούν TOP SECRET και είναι κυρίως στρατιωτικές ούτως ή άλλως.
Οσον αφορά το πως το παίρνεις, δεν το παίρνεις απο μόνος σου και λες, α κοιτάτε εδω, εχω και χαρτί Security Clearance.
Nope. Δεν παίζει έτσι. Η υπηρεσία θα το ζητήσει, και το προηγούμενο clearance που εχεις, δεν παίζει. Βγαίνει καινούργιο, που ειναι για την νέα υπηρεσία. Απλά εαν έχεις ήδη security clearance, η έκδοση νέου ειναι πολύ πιο γρήγορη (πάλι θέλει 3-4 μήνες εκτός εαν τρέξει κάποιο "βύσμα").
Επίσης το security clearance είναι περιορισμένου χρόνου, μέχρι 5 έτη, και θέλει ανανέωση (που είναι πολύ πιο γρήγορο όταν είναι ανανέωση).
Εμείς είμαστε καλά απο άποψη ανταπόκρισης, με 6-12 μήνες. Χώρες όπως πχ Γαλλια κάνουν κατα μέσο όρο για την πρώτη έκδοση του clearance δυο ολόκληρα χρόνια.

Εαν πάς για θέση που απαιτεί security clearance, μπορείς να πείς ότι είσαι ήδη γιατί αυτό επισπεύδει την διαδικασία πάρα πολύ, όπως είπα προηγουμένως. Αρα υπο αυτό το πρίσμα μπορεί να χαρακτηριστεί ως προσόν.
Να πούμε επίσης ότι η διαδικασία δεν είναι ακριβώς ίδια σε όλες τις χώρες. Πχ για την Ρουμανία πρέπει να σε πάρουν συνέντευξη ούτως ή άλλως (και για το απλό Security). Εμείς συμπληρώνουμε κάτι έντυπα οπου δηλώνουμε όλες τις χώρες όπου έχουμε κατοικήσει, καθώς επίσης εαν έχουμε ταξιδέψει εκτός ΕΕ και που και πότε, όλα τα μέλη της οικογένειας, γονείς, αδέρφια, συζυγος, πεθερικά, κλπ προκειμένου να σκανάρουν το ποιόν των στενών συγγενών 1ου βαθμού εαν εμπλέκονται σε κανέναν φάκελο, χωρια το σκανάρισμα πο δικό σου.

τα πρώτα επίπεδα που αναφέρω ειναι τα περιορισμένης χρήσης και εμπιστευτικό. αυτό που λες ειναι για τα επόμενα.

anon
27-11-19, 16:17
Επειδή ήμουν υπηρεσία πληροφοριών στο στρατό (ΑΣΔΕΝ) και είχα πάρει ανώτερη διαβάθμιση, πως λέγεται η αίτηση αυτή στο ΥΕΘΑ; Δεν είναι κακό να υπάρχει.

Το έντυπο υπάρχει σε αυτό το ΦΕΚ
www.sekpy.gr/wp-content/uploads/2016/12/1_FEKB336.pdf

chat1978
27-11-19, 18:08
Πες στο όσο θες . Εγώ έχω τελείως διαφορετική άποψη.

Γνωρίζω από διαφορετικές χώρες πόσα άτομα που όλοι έχουν σούπερ δουλίτσες σε IT, finance, marketing χάρη στην προϋπηρεσία τους και με 1 βασικό bachelor.
Εγώ έχω MBA και έχω δουλέψει σε πολυεθνικές και άλλες μικρές ή μεγάλες εταιρίες και πουθενά δεν έπαιξε ρόλο το Μαστερ.

Κοίτα δεν ήθελα να σου απαντήσω στο γενικότερο τόνο που γράφεις συνήθως για όλα τα θέματα για να μην δώσω συνέχεια.

Αλλά ευχαριστώ για την επιβεβαίωση.

Veldrin
27-11-19, 18:54
Το έντυπο υπάρχει σε αυτό το ΦΕΚ
www.sekpy.gr/wp-content/uploads/2016/12/1_FEKB336.pdf

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Ακριβώς αυτά τα χαρτιά είχα συμπληρώσει και τότε στην υπηρεσία για να πάρω τη διαβάθμιση

tsigarid
27-11-19, 18:55
Κοροϊδία ξεκοροϊδία, κερδισμένος ο Γιάννης ή ο Κώστας, εγκυκλοπαίδεια ή αράδα, αυτορρυθμιζόμενη ελεύθερη αγορά πάντως δεν είναι όπως ισχυρίσθηκες. ;-)

Τα διαμερίσματα με rent stabilization είναι πολύ λιγότερα από τα υπόλοιπα, άρα ναι, η αγορά αυτορυθμίζεται.

aroutis
27-11-19, 21:53
Και apply ή μόνο apply στον Καναδά;

"και" στον Καναδα:)

chat1978
27-11-19, 22:19
"και" στον Καναδα:)

Πιστεύω ότι είναι ακόμα πιο αραιοκατοικημένα αλλά από την άλλη έχει και πολύ περισσότερες δύσκολες περιοχές. Επίσης από όσο γνωρίζω το κράτος δεν είναι τόσο ξέφραγκο αμπέλι, είναι πιο κοινωνικό και υπάρχει περισσότερο μετριότητα στην κοινωνία τους χωρίς να λείπει ο χαβαλές. Βέβαια έχω ένα Καναδό συνάδερφο (ίσως και να είναι Αμερικάνος) και δεν μου μεταφέρει θετικά vibes

RASTAVIPER
28-11-19, 08:37
Για τις γλώσσες που ειπώθηκε πιο πριν, τα ισπανικά είναι η καλύτερη επιλογή για Ευρώπη και έξω.
Μιλώντας με κόσμο που δουλεύει remotely Κοστα Ρικα και σε άλλες λατινοφωνες χώρες, έχεις τρελές επιλογές για μέρη με χαλαρή ζωή και ωραίο κλίμα.
Θα το συνιστούσα σίγουρα σε νέους που ψάχνονται για έξω.
Ανεξαρτήτου πτυχίων :rofl:

chat1978
28-11-19, 09:33
Για τις γλώσσες που ειπώθηκε πιο πριν, τα ισπανικά είναι η καλύτερη επιλογή για Ευρώπη και έξω.
Μιλώντας με κόσμο που δουλεύει remotely Κοστα Ρικα και σε άλλες λατινοφωνες χώρες, έχεις τρελές επιλογές για μέρη με χαλαρή ζωή και ωραίο κλίμα.
Θα το συνιστούσα σίγουρα σε νέους που ψάχνονται για έξω.
Ανεξαρτήτου πτυχίων :rofl:

Ευρώπη γιατί; Έξω από Ευρώπη είναι κατανοητό.

ioetisap
28-11-19, 09:55
Τα διαμερίσματα με rent stabilization είναι πολύ λιγότερα από τα υπόλοιπα, άρα ναι, η αγορά αυτορυθμίζεται.

Δεν είπα μόνον rent stabilization· για την ακρίβεια μάλιστα είπα rent controls και άλλα.
Αλλά και πάλι (από το άρθρο της Wikipedia που είχα παραθέσει κάτω κάτω):
Rental unit distribution in Νew York City (https://en.wikipedia.org/wiki/Rent_control_in_New_York#Rental_unit_distribution_in_New_York_City).
Αν έχεις άλλη, καλλίτερη ή πιο πρόσφατη πηγή, ευχαρίστως να την δω. Μέχρι τότε... ;-)

RASTAVIPER
28-11-19, 10:36
Ευρώπη γιατί; Έξω από Ευρώπη είναι κατανοητό.

Ξέρω πολύ κόσμο που βρίσκει και από Ελλάδα καλές θέσεις στην Ισπανία,.ενώ και στην Marbella και Μαγιόρκα ακούω για εταιρίες σε ουρανοξύστες με τρελές παροχές. Μιλάω με Σουηδούς συνεργάτες από digital εταιρείες που πλέον δουλεύουν από εκεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.