PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 [136] 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

MitsosDaBest13
12-01-20, 12:57
Μια ωραία συνέντευξη ενός Έλληνα ταξιτζή, που ζει χρόνια στην Σουηδία. Αναφέρει πως η Σουηδία σταδιακά "διαλύεται", σε 3 χρόνια που θα πάρει σύνταξη θα φύγει αμέσως, όμως το μόνο που του λείπει από την Ελλάδα είναι ο καλύτερος καιρός...

Νομίζω πως λέει 2-3 πράγματα που ίσως είναι χρήσιμα για όσους σκέφτονται να μεταναστεύσουν στην Σουηδία.

https://www.news247.gr/synentefxeis/exomologisi-ellina-metanasti-soyidia-tsakizei-poy-den-yparchei-fos-ilioy.7561645.html

chat1978
12-01-20, 13:28
Μια ωραία συνέντευξη ενός Έλληνα ταξιτζή, που ζει χρόνια στην Σουηδία. Αναφέρει πως η Σουηδία σταδιακά "διαλύεται", σε 3 χρόνια που θα πάρει σύνταξη θα φύγει αμέσως, όμως το μόνο που του λείπει από την Ελλάδα είναι ο καλύτερος καιρός...

Νομίζω πως λέει 2-3 πράγματα που ίσως είναι χρήσιμα για όσους σκέφτονται να μεταναστεύσουν στην Σουηδία.

https://www.news247.gr/synentefxeis/exomologisi-ellina-metanasti-soyidia-tsakizei-poy-den-yparchei-fos-ilioy.7561645.html

Έχουν βαλθεί παντού να ιδιωτικοποιήσουν την υγεία. Πιστεύω ότι αυτό εκεί και το σημείο καμπής. Ιδιωτική υγεία συμβαίνει ασφαλιστικές κτλ κτλ δηλαδή είναι σκασμός υπηρεσίες κατά βάση βδελες. Με τον πληθυσμό να γερνάει χρυσορυχειο. Εκεί όμως και κάτι που χωρίζει την κοινωνία σε διαφορετικές κλάσεις.

RASTAVIPER
12-01-20, 13:38
Γιβραλτάρ έχει κανείς πάει για δουλειά να μας πει πώς είναι;
Έχω ξεκινήσει κουβέντα με recruiter με τρελά ενδιαφέρον μισθό και αύριο έχω το πρώτο interview.

Δεν είναι τόσο ότι θέλω να φύγω από Κύπρο,.γιατί έχω άριστη σχέση με τον ιδιοκτήτη της εταιρείας μου και αμφιβάλλω αν θα ξαναβρώ τόσο ανοιχτομυαλο αφεντικό εύκολα, αλλά αν παίζει σχεδόν διπλάσιος μισθός, τότε σκέφτεσαι διαφορετικά..

tsigarid
12-01-20, 21:42
Γιβραλτάρ έχει κανείς πάει για δουλειά να μας πει πώς είναι;
Έχω ξεκινήσει κουβέντα με recruiter με τρελά ενδιαφέρον μισθό και αύριο έχω το πρώτο interview.

Δεν είναι τόσο ότι θέλω να φύγω από Κύπρο,.γιατί έχω άριστη σχέση με τον ιδιοκτήτη της εταιρείας μου και αμφιβάλλω αν θα ξαναβρώ τόσο ανοιχτομυαλο αφεντικό εύκολα, αλλά αν παίζει σχεδόν διπλάσιος μισθός, τότε σκέφτεσαι διαφορετικά..

Θα πω το προφανές, αλλά δεν είναι μόνο ο μισθός, είναι και το κόστος ζωής. Τι να τον κάνω τον διπλάσιο μισθό σε ένα μέρος που το κόστος ζωής είναι πολλαπλάσιο;


You would need around 4,401.88€ (3,747.39£) in Gibraltar to maintain the same standard of life that you can have with 3,000.00€ in Nicosia (assuming you rent in both cities).

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Cyprus&country2=Gibraltar&city1=Nicosia&city2=Gibraltar

Δεν είναι διπλάσιο στη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά 50% πάνω, οπότε ο μισθός δεν είναι διπλάσιος στην πραγματικότητα. Επίσης διάλεξα μία τυχαία πόλη στην Κύπρο, δεν ξέρω που μένεις.

chat1978
12-01-20, 22:07
Θα πω το προφανές, αλλά δεν είναι μόνο ο μισθός, είναι και το κόστος ζωής. Τι να τον κάνω τον διπλάσιο μισθό σε ένα μέρος που το κόστος ζωής είναι πολλαπλάσιο;



https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Cyprus&country2=Gibraltar&city1=Nicosia&city2=Gibraltar

Δεν είναι διπλάσιο στη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά 50% πάνω, οπότε ο μισθός δεν είναι διπλάσιος στην πραγματικότητα. Επίσης διάλεξα μία τυχαία πόλη στην Κύπρο, δεν ξέρω που μένεις.

Και ένα ακόμα πάντως. Το 1/5 περίσσευμα σε μισθό έχει μεγαλύτερη διεθνή αξία όταν το κερδίσεις σε μια ακριβή χώρα. Βέβαια σε μια ακριβή χώρα δύσκολα κρατούνται τα παρόμοια ποσοστά.

anon
12-01-20, 23:51
Νομίζω ότι σε μια ακριβή χώρα, θα πρέπει να βάζεις απο το ποσοστό που λένε άλλο τόσο.

evantigger
13-01-20, 01:38
Αν έχεις ζήσει σε μικρή πόλη στην Αγγλία και σου άρεσε αλλά στο πιο μεσογειακό, χτύπα το. Αλλά έχε υπόψη από διασκέδαση δε λέει και πολλά. Μόνο παμπ που άντε να έχουν καμιά θεματική βραδιά και συναυλίες το καλοκαίρι. Επίσης αν θες μεγαλύτερη εξοικονόμηση χρημάτων, μπορείς να μένεις στη Λα Λίνεα και να περνάς τα σύνορα κάθε μέρα

chat1978
13-01-20, 10:43
Αν έχεις ζήσει σε μικρή πόλη στην Αγγλία και σου άρεσε αλλά στο πιο μεσογειακό, χτύπα το. Αλλά έχε υπόψη από διασκέδαση δε λέει και πολλά. Μόνο παμπ που άντε να έχουν καμιά θεματική βραδιά και συναυλίες το καλοκαίρι. Επίσης αν θες μεγαλύτερη εξοικονόμηση χρημάτων, μπορείς να μένεις στη Λα Λίνεα και να περνάς τα σύνορα κάθε μέρα

Φαντάζομαι θα υπάρξουν προβλήματα λόγω Brexit. Όχι ότι θα κλάψει ο κόσμος αλλά φαντάζομαι θα υπάρξει σημαντική καθυστέρηση με τους έξτρα συνοριακούς ελέγχους.

PopManiac
13-01-20, 12:21
To Γιβραλτάρ είναι δεδομένο ότι αφού αποτελεί κομμάτι ΗΒ θα είναι εκτός ΕΕ μαζί με το ΗΒ. Αυτή είναι αμετάκλητη θέση ΕΕ και ΗΒ. Κατά συνέπεια, τουλάχιστον σε ό,τι αφορά το θέμα αυτό, είτε κανείς πάει ΗΒ ή Gib είναι το ίδιο

RASTAVIPER
13-01-20, 16:55
Έχω ρωτήσει ήδη για ΒΡΕΧΙΤ τι παίζει στο Γιβραλτάρ και κανείς δεν ξέρει ακριβώς.

Επισης άκουσα ότι όντως οι περισσότεροι προτιμούν να νοικιάζουν φτηνά απέναντι στην Ισπανία. 10 λεπτά λένε είναι να φτάσεις στα σύνορα. Βέβαια είναι σημαντικό και πώς ζεις στο Ισπανικό κομμάτι. Έχουν καλύτερα αγγλικά λόγω εγγύτητας με Γιβραλτάρ ή έχουν τα ίδια χάλια με υπόλοιπη Ισπανία;

chat1978
13-01-20, 17:25
Έχω ρωτήσει ήδη για ΒΡΕΧΙΤ τι παίζει στο Γιβραλτάρ και κανείς δεν ξέρει ακριβώς.

Επισης άκουσα ότι όντως οι περισσότεροι προτιμούν να νοικιάζουν φτηνά απέναντι στην Ισπανία. 10 λεπτά λένε είναι να φτάσεις στα σύνορα. Βέβαια είναι σημαντικό και πώς ζεις στο Ισπανικό κομμάτι. Έχουν καλύτερα αγγλικά λόγω εγγύτητας με Γιβραλτάρ ή έχουν τα ίδια χάλια με υπόλοιπη Ισπανία;

Πριν πολλά χρόνια είχα και εγώ μια συζήτηση και θα σου μεταφέρω τι μου είχε πει ο recruiter τότε αλλά επαναλαμβάνω προσωπική εμπειρία και γνώση καμία. Τότε μου είχε πει ότι γενικά κανείς δεν μένει Γιβραλτάρ γιατί όχι τίποτα άλλο, απλα δεν χωράνε εκτός του οικονομικού. Υποθέτω ότι αυτό σημαίνει πολύ αγγλικό στην κοντινή Ισπανία. Τα ισπανικά είναι εύκολα και μαθαίνονται. Αν το σκέφτεσαι για digital nomad τότε τα 3/4 μιας ηπείρου μιλάνε ισπανικά συνεπώς δεν είναι κακή επένδυση. Πιθανά προβλήματα που ίσως να έχεις να είναι με υγειονομικές υπηρεσίες. Στα Κανάρια νησιά 26 χρόνος γιατρός σε τουριστικό μέρος δεν μίλαγε λέξη όμως. Δεν ήξερε τίποτα, όχι σαν κάτι Γάλλους που αρνούνται ενώ ξέρουν. Το άλλο πρόβλημα είναι το γνωστό με τις μεταγλωττίσεις αν και βοηθάει να μάθεις την γλώσσα. Ένα άλλο πρόβλημα πιθανά για μένα είναι η έλλειψη καλών αεροπορικών συνδέσεων αλλά αυτό εξαρτάται με τί θέλει ο καθένας.

Κατά την γνώμη μου θα υπάρξει τεράστιο πρόβλημα αρχικά στην ημερήσια είσοδο και έξοδο. Αλλά θα ομαλοποιηθεί. Άλλωστε έτσι ήταν και πριν ΕΕ και από όσο ξέρω και τότε πέρναγαν καθημερινά τα σύνορα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-02-20, 21:49
Για όσους έχουν facebook:
https://www.facebook.com/pg/ellinase3oterikou/posts/
Παρακαλώ χωρίς παρεξηγήσεις :lol:

PopManiac
10-02-20, 21:55
Για όσους έχουν facebook:
https://www.facebook.com/pg/ellinase3oterikou/posts/
Παρακαλώ χωρίς παρεξηγήσεις :lol:

Δεν παίζει να είναι υπαρκτό πρόσωπο, αν παίζει θέλω να επιληφθεί το Luben :lol:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-02-20, 22:15
Δεν παίζει να είναι υπαρκτό πρόσωπο, αν παίζει θέλω να επιληφθεί το Luben :lol:
Από τη ζωή βγαλμένα είναι όλα :mrgreen:

megahead13
11-02-20, 01:07
Από τα σχόλια:

Έλληνας Εξωτερικού....διττό καθότι θα μπορούσε να είναι κυπριακό ονοματεπώνυμο

:lol: :lol: :lol:

chat1978
11-02-20, 10:31
Για όσους έχουν facebook:
https://www.facebook.com/pg/ellinase3oterikou/posts/
Παρακαλώ χωρίς παρεξηγήσεις :lol:

Περισσότερο με γκρουπ μοιάζει αντί για άτομο.

Nassos83
11-02-20, 19:25
Ξέχασαν να αναφέρουν ότι βγάζουν γαμάτα λεφτά και ζούν με άλλους 3-4 flatmates, αλλά τουλάχιστον είναι London και όχι στο Ελλαδιστάν. :lol:

MitsosDaBest13
11-02-20, 23:47
Ξέχασαν να αναφέρουν ότι βγάζουν γαμάτα λεφτά και ζούν με άλλους 3-4 flatmates, αλλά τουλάχιστον είναι London και όχι στο Ελλαδιστάν. :lol:

Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουν... Προφανώς και δεν μπορούν να καλύψουν στην αρχή ενοίκιο 1000+€.

Εναλλακτικά, μπορούν να επιλέξουν να παραμείνουν "safe" στην Ελλαδάρα, να μένουν στο σπίτι του μπαμπά και τη μαμάς για όλη τους τη ζωή, έχοντας μισθό 500 ολόκληρα € (700 αν έχουν και μεταπτυχιακό). :p

sdikr
11-02-20, 23:56
Από κάπου πρέπει να ξεκινήσουν... Προφανώς και δεν μπορούν να καλύψουν στην αρχή ενοίκιο 1000+€.

Εναλλακτικά, μπορούν να επιλέξουν να παραμείνουν "safe" στην Ελλαδάρα, να μένουν στο σπίτι του μπαμπά και τη μαμάς για όλη τους τη ζωή, έχοντας μισθό 500 ολόκληρα € (700 αν έχουν και μεταπτυχιακό). :p

Και να γκρινιάζουν για την Ελλάδα βεβαίως βεβαίως

konc
12-02-20, 11:12
Και να γκρινιάζουν για την Ελλάδα βεβαίως βεβαίως

Αδίκως? Μήπως θα έπρεπε να πουν και ευχαριστώ για τις μισθάρες αυτές?

RASTAVIPER
12-02-20, 12:20
Καλά τραγικές υποθέσεις υπάρχουν παντού.
Ήδη έχω 2 φίλους που γύρισαν Ελλάδα (ενώ έμεναν για χρόνια στο εξωτερικό) και ο ένας μετά από 9 μήνες ξαναέφυγε για έξω και ο άλλος ειναι στο εξάμηνο και βρίζει καθε βδομάδα που έκανε το λάθος να γυρίσει. Και μιλάμε για άτομα με καλούς μισθούς και σε μεγάλες εταιρείες. Οπότε δεν βρίζουν την Ελλάδα μόνο αυτοί που δεν έφυγαν, αλλά και αυτοί που έκαναν το λάθος να γυρίσουν.
Βέβαια εξαιρέσεις υπάρχουν παντού και όχι ότι στο εξωτερικό είναι όλα άριστα. Από την άλλη για μένα είναι καθαρά λάθος κάποιες επιλογές που κάνει ο καθένας, είτε για επιστροφή στο ελλάντα είτε όταν φεύγεις για έξω.
Άμα δεν ψάχνεις καλά τι παίζει με φόρους, κόστος ζωής, μετακινήσεις, συνθήκες κλπ, μετά γκρινιάζεις όταν στην πραγματικότητα δεν σου φταίει άλλος, παρά το ξερό σου το κεφάλι για την επιλογή που έκανες.

sdikr
12-02-20, 12:32
Αδίκως? Μήπως θα έπρεπε να πουν και ευχαριστώ για τις μισθάρες αυτές?

Θα έλεγα αδίκως, όλοι περάσαμε απο το στάδιο που νομίζαμε πως όλα στο εξωτερικό είναι παράδεισος, ειδικά μετά απο κάποιες βδομάδες διακοπών.
Η Ελλάδα να δείς πόσο καλή είναι όταν είσαι διακοπές ;)

Veldrin
12-02-20, 12:48
Θα έλεγα αδίκως, όλοι περάσαμε απο το στάδιο που νομίζαμε πως όλα στο εξωτερικό είναι παράδεισος, ειδικά μετά απο κάποιες βδομάδες διακοπών.
Η Ελλάδα να δείς πόσο καλή είναι όταν είσαι διακοπές ;)

Αν ξέρεις τι κάνεις, υποστηρίζεις τη θέση σου χωρίς υπεκφυγές-ίσως-μπορεί (κοινώς μπείς στην κουλτούρα) και δεν είσαι κατσαπλιάς τότε ναι η Βόρεια Ευρώπη είναι παράδεισος σε εργασιακά θέματα.

Το ίδιο μπορώ να πώ και για την Κίνα και την Κορέα.

Αυτοί που πραγματικά έχουν δύναμη ψυχής, για μένα, είναι όσοι τα βγάζουν πέρα σε δουλειές στη μέση ανατολή, ειδικά αν συναναστρέφονται με ντόπιους (πάντα εργασιακά).

Ελλάδα επιστροφή ποτέ και για κανένα λόγο.

megahead13
12-02-20, 12:57
Αν ξέρεις τι κάνεις, υποστηρίζεις τη θέση σου χωρίς υπεκφυγές-ίσως-μπορεί (κοινώς μπείς στην κουλτούρα) και δεν είσαι κατσαπλιάς τότε ναι η Βόρεια Ευρώπη είναι παράδεισος σε εργασιακά θέματα.

Το ίδιο μπορώ να πώ και για την Κίνα και την Κορέα.

Αυτοί που πραγματικά έχουν δύναμη ψυχής, για μένα, είναι όσοι τα βγάζουν πέρα σε δουλειές στη μέση ανατολή, ειδικά αν συναναστρέφονται με ντόπιους (πάντα εργασιακά).

Ελλάδα επιστροφή ποτέ και για κανένα λόγο.
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες. Ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή, τί έχει αφήσει ο καθένας πίσω και πως μπορεί να τον επηρεάσει σε δεδομένη στιγμή, κτλ, κτλ ;)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-02-20, 13:04
Εγώ πάντως όταν θα ξαναψάξω για δουλειά μέσα στη χρονιά θα το κυνηγήσω πολύ για να συνεχίσω να δουλεύω remotely από Ελλάδα. Μπορεί να πληρώνω κάτι παραπάνω στην εφορία και να δουλεύω extra ώρες (και να χαλβαδιάζω και κατιτίς παραπάνω στο adslgr :whistle:) αλλά μέχρι στιγμής μου έχει πάει καλά.

XTCgr
12-02-20, 13:30
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες. Ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή, τί έχει αφήσει ο καθένας πίσω και πως μπορεί να τον επηρεάσει σε δεδομένη στιγμή, κτλ, κτλ ;)

έτσι ακριβώς!

Veldrin
12-02-20, 13:36
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες. Ποτέ δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή, τί έχει αφήσει ο καθένας πίσω και πως μπορεί να τον επηρεάσει σε δεδομένη στιγμή, κτλ, κτλ ;)

Για τον εαυτό μου και μόνο μιλώντας είπα το τελευταίο. Με Αγγλίδα γυναίκα, το παιδί μας γεννήθηκε εδώ, Βρετανική υπηκοότητα, σπίτι δικό μου στην Αγγλία και τα λοιπά οι λόγοι μου για να γυρίζω είναι για να τρώω σουβλάκια.

Πήγα στην Ελληνική πρεσβεία να δηλώσω το παιδί για να πάρει διπλή υπηκοότηα και μου ζητήσανε πιστοποιητικό (ή όπως λέγεται) γάμου. Τους ρωτάω τι σχέση έχει ο γάμος ο δικός μας με το παιδί, και έσκαγαν στο μυαλό μου εφιάλτες ελληνικού δημοσίου και παπαδαριού.. Έφυγα και δεν ξαναπατάω.

chat1978
12-02-20, 14:22
Θα έλεγα αδίκως, όλοι περάσαμε απο το στάδιο που νομίζαμε πως όλα στο εξωτερικό είναι παράδεισος, ειδικά μετά απο κάποιες βδομάδες διακοπών.
Η Ελλάδα να δείς πόσο καλή είναι όταν είσαι διακοπές ;)

Υπάρχει πολύ λάθος άποψη για αυτό το θέμα όπως λες. Των άκρων είμαστε. Από το οι ξένοι οι μεγαλύτεροι βλάκες του κόσμο στο όλα τέλεια έξω και χάλια στην Ελλάδα.

Να προσθέσω επίσης δύο πράγματα γενικά στην συζήτηση. Δεν είναι πάντα μόνο οικονομικό το ζήτημα. Μπορείς να το ψάξεις όσο θες αλλά υπάρχουν και άλλα πράγματα στην ζωη που ανακαλύπτεις μόνο εφόσον κανείς το βήμα, which leads me to my 2nd point ότι αλλάζουν οι προτεραιότητες μας αλλά και οι συνθήκες γύρω μας και σε συνδυασμό με το γεγονός ότι σαν άνθρωποι ξεχνάμε τα άσχημα και θυμόμαστε τα καλά, αυτό ενισχύει την αλλαγή άποψης.

Ξέρω περιπτώσεις που επέστρεψαν θετικά αλλά και αρνητικά. Προσωπικά θυμάμαι καλά τον Έλληνα εργοδότη και χωρίς να ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό δεν ψήνομαι. Βέβαια γνωστοί μου πρώην συνεργάτες είναι πιο θετικοί από παλιά. Από την άλλη, βλέπω πως δουλεύουν στον Βέλγιο όχι μόνο στην δουλειά μου αλλά σε όλα και με εξοργίζει η σπατάλη, η διαφθορά και η γενικά πολύ χαμηλή ποιότητα στην δουλειά τους όχι μόνο στον χώρο μου αλλά σε όλα. Έχε χάρη που δεν μου αρέσει να δουλεύω μόνος αλλιώς στο remote θα είχα πάει και εγώ.

Γενικά αν θες να βγάλεις λεφτά με πολύ κακή δουλειά και σαν λαμόγια, τότε έλα Βέλγιο ή δούλεψε για το Βέλγιο. Πληρώνουμε καλά. 700αρια την ημέρα.

stefanos1999
12-02-20, 15:00
Πήγα στην Ελληνική πρεσβεία να δηλώσω το παιδί για να πάρει διπλή υπηκοότηα και μου ζητήσανε πιστοποιητικό (ή όπως λέγεται) γάμου. Τους ρωτάω τι σχέση έχει ο γάμος ο δικός μας με το παιδί, και έσκαγαν στο μυαλό μου εφιάλτες ελληνικού δημοσίου και παπαδαριού.. Έφυγα και δεν ξαναπατάω. Αργά ή γρήγορα θα αναγκαστείς να τη κάνεις τη διαδικασία. Ο λόγος που ζητούν και πιστοποιητικό γάμου είναι επειδή κάθε τέκνο Έλληνα ή/και Ελληνιδας πρέπει υποχρεωτικά να αναγγελθεί στο εθνικό δηματολογιο προτού λάβει την υπηκοότητα και για να γίνει αυτό απαιτείται πρώτα να καταχωρηθεί μέσα σε μια οικογενειακή μερίδα. Αν δεν έχεις δηλώσει το γάμο βρίσκεσαι καταχωρημένος ακόμα στη πατρική σου οικογενειακή μερίδα, αν τον έχεις (δηλώσει) θα είσαι ήδη σε δική σου οικογενειακή μερίδα με τη σύζυγό (αν είναι αλλοδαπή ως ενδεικτική εγγραφή). Σε κάθε περίπτωση αν/όταν το αποφασίσεις σου προτείνω να επικοινωνήσεις απευθείας και με το ληξιαρχικο τμήμα του δημου που είσαι εγγεγραμμένος στην Ελλάδα.

Veldrin
12-02-20, 15:14
Αργά ή γρήγορα θα αναγκαστείς να τη κάνεις τη διαδικασία. Ο λόγος που ζητούν και πιστοποιητικό γάμου είναι επειδή κάθε τέκνο Έλληνα ή/και Ελληνιδας πρέπει υποχρεωτικά να γίνει κανονική εγγραφή στο εθνικό δηματολογιο και για να γίνει (η εγγραφή) πρέπει να καταχωρηθεί μέσα σε μια οικογενειακή μερίδα. Αν δεν έχεις δηλώσει το γάμο βρίσκεσαι καταχωρημένος ακόμα στη πατρική σου οικογενειακή μερίδα, αν τον έχεις (δηλώσει) θα είσαι ήδη σε δική σου οικογενειακή μερίδα με τη σύζυγό (αν είναι αλλοδαπή ως ενδεικτική εγγραφή). Σε κάθε περίπτωση σου προτείνω να επικοινωνήσεις απευθείας με το ληξιαρχικο τμήμα του δημου που είσαι εγγεγραμμένος στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες (ειλικρινά) και για την καθοδήγηση.

Αυτό όμως επιβεβαιώνει απλά την άποψη μου πως είμαστε τριτοκοσμική χώρα σε κάποια (πολύ βασικά) θέματα, βλέπε common law marriage. Στην Ελλάδα, όταν γίνει διαχωρισμός εκκλησίας κράτους (και άλλα πολλά) ίσως κάποια πράγματα αρχίσουν να αλλάζουν.

Άρα μόνο αν είσαι παντρεμένος με παπά και με κουμπάρο (ή με δήμαρχο-αντιδήμαρχο-κτλ) σου κάνουν την τιμή στην Ελλάδα να γράψουν το παιδί σου. Αλλιώς...

Λες και είμαστε στο Westeros.

Ας μου λείπει το βύσσινο, τι είχαμε τι χάσαμε.

stefanos1999
12-02-20, 15:24
Ας μου λείπει το βύσσινο, τι είχαμε τι χάσαμε. προσωπικά θα την έκανα τη διαδικασία, αλλά απευθείας εδώ (όχι μέσω πρεσβείας) πχ σε κάποιο επόμενο ταξίδι μου στην Ελλάδα. Άλλη λύση είναι να εξουσιοδοτηθεί κάποιος τρίτος (συγγενής, φίλος, δικηγόρος κτλ) και να του δώσεις τη χαρτουρα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-02-20, 15:29
προσωπικά θα την έκανα τη διαδικασία, αλλά απευθείας εδώ (όχι μέσω πρεσβείας) πχ σε κάποιο επόμενο ταξίδι μου στην Ελλάδα. Άλλη λύση είναι να εξουσιοδοτήσεις κάποιον (συγγενή, δικηγόρο κτλ) και να του δώσεις τη χαρτουρα.
Ακριβώς. Ένα τηλέφωνο στον οικείο δήμο (θα πρότεινα σε μια ώρα κοντά στο σχόλασμα ή στο άνοιγμα για να μην υπάρχει φόρτος εργασίας) μπορεί να λύσει τα πάντα. Άλλωστε η Ελληνική πρεσβεία στο ΗΒ είναι ΓΤΠΚ, μόνο με την Πολεοδομία και τις Διευθύνσεις Συγκοινωνιών μπορεί να συγκριθεί σε σταρχιδισμό.

euri
12-02-20, 17:17
Ακριβώς. Ένα τηλέφωνο στον οικείο δήμο (θα πρότεινα σε μια ώρα κοντά στο σχόλασμα ή στο άνοιγμα για να μην υπάρχει φόρτος εργασίας) μπορεί να λύσει τα πάντα. Άλλωστε η Ελληνική πρεσβεία στο ΗΒ είναι ΓΤΠΚ, μόνο με την Πολεοδομία και τις Διευθύνσεις Συγκοινωνιών μπορεί να συγκριθεί σε σταρχιδισμό.

Ξαδερφάκια σου; :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
12-02-20, 17:23
Ξαδερφάκια σου; :p
Σπουδαστές μου, γατάκια :mrgreen:

anon
12-02-20, 17:33
Για τον εαυτό μου και μόνο μιλώντας είπα το τελευταίο. Με Αγγλίδα γυναίκα, το παιδί μας γεννήθηκε εδώ, Βρετανική υπηκοότητα, σπίτι δικό μου στην Αγγλία και τα λοιπά οι λόγοι μου για να γυρίζω είναι για να τρώω σουβλάκια.

Πήγα στην Ελληνική πρεσβεία να δηλώσω το παιδί για να πάρει διπλή υπηκοότηα και μου ζητήσανε πιστοποιητικό (ή όπως λέγεται) γάμου. Τους ρωτάω τι σχέση έχει ο γάμος ο δικός μας με το παιδί, και έσκαγαν στο μυαλό μου εφιάλτες ελληνικού δημοσίου και παπαδαριού.. Έφυγα και δεν ξαναπατάω.

Μήπως είσαι λίγο παράλογος; Λογικό δεν είναι να ζητάνε κάποια πιστοποιητικά; Εδώ κεντροδυτική ευρώπη να δείς τι κάρο πιστοποιητικά ζητάνε.... (δεν μιλάω για ελληνικές υπηρεσίες, αλλά υπηρεσίες στην χώρα που βρίσκομαι.). Πιστοποιητικά γάμου και γεννήσεων είναι το Α και το Ω.

Veldrin
12-02-20, 19:15
Μήπως είσαι λίγο παράλογος; Λογικό δεν είναι να ζητάνε κάποια πιστοποιητικά; Εδώ κεντροδυτική ευρώπη να δείς τι κάρο πιστοποιητικά ζητάνε.... (δεν μιλάω για ελληνικές υπηρεσίες, αλλά υπηρεσίες στην χώρα που βρίσκομαι.). Πιστοποιητικά γάμου και γεννήσεων είναι το Α και το Ω.

Παράλογος; Εδώ το μόνο πράγμα που έκανα για να είναι το παιδί μου σε ληξιαρχείο-μητρώα και να μπορεί να βγάλει το βρετανικό του διαβατήριο είναι ένα μισάωρο ραντεβού στο "δήμο", με περιθώριο 4 εβδομάδες μετά τη γέννηση, για να συμπληρώσουμε τα στοιχεία.

Το να είναι τα πράγματα απλά και όμορφα είναι παράλογο;

Το να μου ζητάνε να είμαι παντρεμένος για να δηλώσουν το παιδί μου είναι λογικό;

anon
12-02-20, 19:22
Παράλογος; Εδώ το μόνο πράγμα που έκανα για να είναι το παιδί μου σε ληξιαρχείο-μητρώα και να μπορεί να βγάλει το βρετανικό του διαβατήριο είναι ένα μισάωρο ραντεβού στο "δήμο", με περιθώριο 4 εβδομάδες μετά τη γέννηση, για να συμπληρώσουμε τα στοιχεία.

Το να είναι τα πράγματα απλά και όμορφα είναι παράλογο;

Το να μου ζητάνε να είμαι παντρεμένος για να δηλώσουν το παιδί μου είναι λογικό;

To βρεταννικό κράτος έχει ήδη τα στοιχεία, οπότε δεν χρειάζεται. Το ελληνικό δεν ξέρει, δεν τα έχει.

chat1978
12-02-20, 19:38
Παράλογος; Εδώ το μόνο πράγμα που έκανα για να είναι το παιδί μου σε ληξιαρχείο-μητρώα και να μπορεί να βγάλει το βρετανικό του διαβατήριο είναι ένα μισάωρο ραντεβού στο "δήμο", με περιθώριο 4 εβδομάδες μετά τη γέννηση, για να συμπληρώσουμε τα στοιχεία.

Το να είναι τα πράγματα απλά και όμορφα είναι παράλογο;

Το να μου ζητάνε να είμαι παντρεμένος για να δηλώσουν το παιδί μου είναι λογικό;

Κατανοώ την αγανάκτηση σου αλλά σκέψου και αυτό. Κάθε κράτος έχει διαφορετική αντίληψη περί εθνικότητας και υπηκοότητας. Στην Ελλάδα πχ σου βγαίνει το λάδι για υπηκοότητα εκτός και αν πρέπει να παίξεις μπάσκετ στην Εθνική αλλά στο Βέλγιο την αποκτάς σαν μια απλή οικονομική συναλλαγή. Στην περίπτωση σου είσαι ήδη Έλληνας αλλά το κράτος σε έχει ξεχάσει και κατ'επεκταση σε πρήζει για το παιδί. Δεν μπορώ να πιστεύω ότι στην Ελλάδα με τόσους μετανάστες και πολιτικούς γάμους, παιδί δεν αναγνωρίζεται χωρίς θρησκευτικό γάμο. Ναι είμαστε λίγο πίσω αλλά μεταξύ πολλών κακών από την ΕΕ έχουν γίνει και κάποια καλά όπως η εναρμόνιση σε πολιτικά ζητήματα σε τριτοκοσμικές χώρες.

Προσωπικά δεν συμφωνώ με το ξεφραγκο αμπέλι του Βελγίου συνεπώς αν για κάποιους ξεχασμένους χρειάζεται λίγο πρήξιμο οκ.

gcf
12-02-20, 20:45
Σου ζήτησαν πιστοποιητικό γάμου για να ανοίξουν οικογενειακή μερίδα στο παιδί που να φαίνεται ότι έχει δύο γονείς/κηδεμόνες.
(Γιατί από αυτό εξαρτώνται μια σειρά από αστικά και νομικά ζητήματα).
Αν τους έλεγες ότι έχεις σύμφωνο συμβίωσης θα σου ζητούσαν αυτό, αν τους έλεγες ότι το παιδί είναι εκτός γάμου και έχεις την κηδεμονία θα σου ζητούσαν κάποιο άλλο χαρτί που να το πιστοποιεί.
Είναι διοικητικό το θέμα, ναι και γραφειοκρατικό, όχι λόγω των παπάδων κλπ.

Veldrin
13-02-20, 01:02
Ότι δεν είναι και θέμα παπαδαριού, θα το δεχόμουν αν υπήρχε διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους.

Κατά τα άλλα, αυτό μου ζητήθηκε (και τίποτε άλλο) όταν πήγα στην πρεσβεία, και όπως αναφέρουν και στο site, χωρίς εναλλακτικές. Αν υπάρχουν εναλλακτικές τι τους εμποδίζει από το να τις γράψουν/ενημερώσουν;

Όσο για τα νομικά-αστικά ζητήματα που μπορεί να προκύψουν (συμφωνώ μαζί σου, εννοείται μπορεί να προκύψουν) η κάθε Αγγλία (η πιο φιλελεύθερη οικονομία στον κόσμο μαζί με τις ΗΠΑ) τα λύνει με ένα κομμάτι χαρτί και μισή ώρα από το χρόνο σου όπως περιέγραψα. Στην Ελλάδα το παίζουν δύσκολοι. Τι σημασία έχει αν ο γονέας είναι άγαμος ή όχι για ένα πιστοποιητικό γέννησης. Ποιός δήμος και ιστορίες για αγρίους όταν το παιδί είναι γεννημένο και έχει κατοικία στο εξωτερικό κτλ.

Στην Ελλάδα θέλουμε να μπλέξουμε ληξιαρχείο-δήμο-αρχιεπισκοπή-gsis. Γιατί έχει λεφτά το δημόσιο να σπαταλάει σε εργατοώρες και δικές μας ώρες για να βγάλουμε εμείς άκρη με το δημόσιο. Είμαστε χρόνια τώρα υπεράνω μηχανογράφησης γιατί οι άλλοι είναι χαζοί και εμείς είμαστε έξυπνοι.

Γενικά ως χώρα έχουμε χάσει πολλά (μα πάρα πολλά) τρένα σε σύγχρονες δομές, και αντί για να παίρνουμε μαθήματα, κρύβουμε το κεφάλι μας κάτω από την άμμο για να μην πειραχτεί ο κομματικός στρατός που μας εκλέγει.

Αυτά και άλλα πολλά σε μια χώρα που αν την αποσυνθέσεις (κατά Ελύτη), θα μείνει ένας παπάς, ένας συνδικαλιστής του ΤΕΕ και μια σημαιούλα κόμματος που σημαίνει με άλλα τόσα την ξαναφτιάχνεις.

Τέλος πάντων, είμαι πολύ φορτωμένος με τη χώρα μου και αρρωσταίνει η ψυχή μου όταν σκέφτομαι το τι θα μπορούσαμε να είμαστε, και το τι είμαστε ως κράτος και ως κουλτούρα.

lewton
13-02-20, 01:22
Είχες δηλώσει τον γάμο σου;

Γενικά συμφωνώ μαζί σου ότι θα έπρεπε καταρχάς να ρωτήσουν ποια είναι η οικογενειακή σου κατάσταση πριν υποθέσουν ότι είσαι παντρεμένος με την μητέρα του παιδιού. Πέρα από αυτό, νομίζω ότι είναι λογικό το αίτημα, εφόσον είσαι παντρεμένος με την μητέρα του παιδιού, να δηλωθεί ο γάμος. Ή το έχετε ήδη κάνει;
Με άλλα λόγια δεν βρίσκω τραγικό το ότι ζητούν το πιστοποιητικό, βρίσκω άκομψο το ότι υποθέτουν πριν ρωτήσουν ότι είστε μια κανονική (κατά αυτούς, επίτηδες χρησιμοποιώ αυτόν τον απαράδεκτο όρο) οικογένεια.

Φαντάσου να τους έλεγες ότι δεν είσαι ο βιολογικός πατέρας και το παιδί το υιοθετήσατε μαζί με τον σύζυγό σου. Εγκεφαλικό στην πρεσβεία.

Εδώ στο Αμβούργο έχω πάει 2-3 φορές για έκδοση διαβατηρίου και η προϊστάμενη υπάλληλος (την κόβω για manager γιατί οι άλλοι της μιλούν στον πληθυντικό) φωνάζει τα προσωπικά δεδομένα όποιου της μιλάει μπροστά σε όλους. Θα γράψω ένα σκηνικό όταν κάτσω στον υπολογιστή.

anon
13-02-20, 02:18
εχω ακούσει διάφορα για διάφορες πρεσβείες. Νομίζω πρώτα απο όλα είναι θέμα ανθρώπων. Είμαι τυχερος γιατί στην πρεσβεία του Λουξεμβούργου η εξυπηρέτηση είναι άψογη και πολύ φιλική. Ισως γιατί είμαστε λίγοι έλληνες σχετικά εδώ. Απο την άλλη και αυτοί πρέπει να ακολουθούν, υποχρεωτικά, τις διαδικασίες που τους έχουν δωθεί.
@Veldrin να αυτομαστιγωνόμαστε εκεί που πρέπει. Προσωπικά στο συγκεκριμένο ζήτημα, δηλαδή ότι ζητάνε κάποια συγκεκριμένα πιστοποιητικά, δεν το βρίσκω παράλογο. Δεν ξέρω την λοιπή αντιμετώπιση, αλλά εσύ είσαι πατέρας του παιδιού, όχι μητέρα. ΔΕΝ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΕΣ. Δεν βγήκε απο μέσα σου. Η σύνδεση σου λοιπόν με το παιδι πρέπει να έχει κάποια βάση, νομική ή/και θρησκευτική whatever, και αυτό φαίνεται με κάποια έγγραφα. ΔΙαφορετικά ο καθένας θα πήγενε σε κάθε πρεσβεία και θα δήλωνε όποιο άτομο ήθελε για παιδί με μια υπεύθυνη δήλωση. Δεν γίνονται έτσι τα πράγματα. Νομίζω και σε οποιαδήποτε άλλη πρεσβεία να πήγενες, οποιοδήποτε άλλου κράτους τα ίδια μπορει και περισσότερα να σου ζητούσαν.

Veldrin
13-02-20, 03:31
Είχες δηλώσει τον γάμο σου;

Γενικά συμφωνώ μαζί σου ότι θα έπρεπε καταρχάς να ρωτήσουν ποια είναι η οικογενειακή σου κατάσταση πριν υποθέσουν ότι είσαι παντρεμένος με την μητέρα του παιδιού. Πέρα από αυτό, νομίζω ότι είναι λογικό το αίτημα, εφόσον είσαι παντρεμένος με την μητέρα του παιδιού, να δηλωθεί ο γάμος. Ή το έχετε ήδη κάνει;
Με άλλα λόγια δεν βρίσκω τραγικό το ότι ζητούν το πιστοποιητικό, βρίσκω άκομψο το ότι υποθέτουν πριν ρωτήσουν ότι είστε μια κανονική (κατά αυτούς, επίτηδες χρησιμοποιώ αυτόν τον απαράδεκτο όρο) οικογένεια.

Φαντάσου να τους έλεγες ότι δεν είσαι ο βιολογικός πατέρας και το παιδί το υιοθετήσατε μαζί με τον σύζυγό σου. Εγκεφαλικό στην πρεσβεία.

Εδώ στο Αμβούργο έχω πάει 2-3 φορές για έκδοση διαβατηρίου και η προϊστάμενη υπάλληλος (την κόβω για manager γιατί οι άλλοι της μιλούν στον πληθυντικό) φωνάζει τα προσωπικά δεδομένα όποιου της μιλάει μπροστά σε όλους. Θα γράψω ένα σκηνικό όταν κάτσω στον υπολογιστή.

Lewton, ακριβώς, με πιάνεις πλήρως! Είμαστε σε παντρεμένο στάτους για την Αγγλία (common law marriage = κατοικούμε μαζί, έχουμε αγοράσει σπίτι μαζί, έχουμε περιουσία μαζί... και ένα παιδί αλλά έχουμε κάνει σκιπ σε τελετές κτλ) αλλά αυτό στην Ελλάδα δεν προβλέπεται ως στάτους.

@anon δεν έχει να κάνει με κανένα αυτομαστίγωμα. Το Αγγλικό έγγραφο γεννήσεως και εγγραφής στα μητρώα που πιστοποιεί και το ποιοί είναι οι γονείς του παιδιού κάνει ακριβώς αυτό που λες, ζητείται από την πρεσβεία και με χαρά να το καταθέσω.

Όταν έχουν αυτό το χαρτί, το να ζητάει το Ελληνικό κράτος το οποιοδήποτε πιστοποιητικό γάμου, το θεωρώ από τη δική μου πλευρά τουλάχιστον βλακώδες, γραφειοκρατικό-άνευ ουσίας και intrusive για τους λόγους που ανέφερε ο Lewton (η κανονική οικογένεια). Ψιλοπράγματα γι αυτούς. Αν αυτό το στάτους υπήρχε για το Ελληνικό κράτος αύριο το πρωί, ποιοί θα σηκώνανε μπαιράκι;

In any case, συγνώμη που εκτροχίασα τη συζήτηση :respekt:

anon
13-02-20, 03:35
Όταν έχουν αυτό το χαρτί, το να ζητάνε το οποιοδήποτε πιστοποιητικό γάμου το θεωρώ τουλάχιστον βλακώδες και intrusive για τους λόγους που ανέφερε ο Lewton (η κανονική οικογένεια). Ψιλοπράγματα γι αυτούς.

ισως να έχεις δίκιο. δεν ξέρω. Πάντως και εδώ Λουξεμβούργο, δεν μετρά για τις τοπικές αρχές το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης (μητρώο δήμου), και ζητάνε πιστοποιητικού γάμου και γεννήσεως τέκνων. Μια απο τα ίδια δηλαδή. Εαν γραφτείς μια φορά, με τα πιστοποιητικά αυτά, μετά μπορείς να χρησιμοποιείς πιστοποιητικό δήμου (απο το Λουξεμβούργο). Μου φαίνεται παρόμοια περίπτωση. Η πρώτη εγγραφή, σε άλλη χώρα, απαιτεί πιστοποιητικά γάμου και γεννήσεων. Ισως έτσι είναι φτιαγμένο απο τις διακρατικές συμφωνίες αναγνώρισης.

psyxakias
13-02-20, 04:49
Δεν μπορώ να πιστεύω ότι στην Ελλάδα με τόσους μετανάστες και πολιτικούς γάμους, παιδί δεν αναγνωρίζεται χωρίς θρησκευτικό γάμο. Ναι είμαστε λίγο πίσω αλλά μεταξύ πολλών κακών από την ΕΕ έχουν γίνει και κάποια καλά όπως η εναρμόνιση σε πολιτικά ζητήματα σε τριτοκοσμικές χώρες.Θα συμφωνήσω. Απ'όσο γνωρίζω η ελληνική νομοθεσία αναγνωρίζει ως γονέα την μητέρα που γεννάει το παιδί και τον πατέρα στις ακόλουθες περιπτώσεις:
- αυτομάτως εντός θρησκευτικού γάμου ή πολιτικού γάμου (από το 1982, 1 χρόνο μετά την ένταξη στην ΕΟΚ) ή συμφώνου συμβίωσης (από το 2008), προσκομίζοντας το σχετικό έγγραφο. Αν είναι άλλος ο βιολογικός πατέρας από τον σύζυγο/σύμβιο, τότε πρέπει δικαστικά να προσβληθεί η πατρότητα και μετά να γίνει η συμβολαιογραφική πράξη αναγνώρισης.
- με συμβολαιογραφική πράξη (με μια μόλις επίσκεψη σε συμβολαιογράφο 10-20 λεπτών)
- με δικαστική απόφαση

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος περί συμφώνου συμβίωσης αλλά με τον πολιτικό γάμο ασυζητητί γίνεται αναγνώριση τέκνων. Δεν θεωρώ ότι είναι τόσο πια γραφειοκρατική ή χρονοβόρα η διαδικασία στην Ελλάδα, αν και ομολογώ ότι δε γνωρίζω την διαδικασία για τους κατοίκους εξωτερικού, χωρίς να σημαίνει ότι δε χωράει βελτίωση (από τα τέλη Φλεβάρη ξεκινάει και η ηλεκτρονική δήλωση στα μαιευτήρια, για να μην χρειάζεται επίσκεψη σε άλλη υπηρεσία). Μακάρι πάντως η διαδικασία δήλωσής/αναγνώρισης, και το <0.001% του χρόνου (από την σύλληψη έως την ενηλικίωση) που θα χρειαστεί για να γίνει, να αποτελέσει το μοναδικό πρόβλημα ενός ζευγαριού που μεγαλώνει ένα παιδί.

aroutis
13-02-20, 11:04
Καλά τραγικές υποθέσεις υπάρχουν παντού.
Ήδη έχω 2 φίλους που γύρισαν Ελλάδα (ενώ έμεναν για χρόνια στο εξωτερικό) και ο ένας μετά από 9 μήνες ξαναέφυγε για έξω και ο άλλος ειναι στο εξάμηνο και βρίζει καθε βδομάδα που έκανε το λάθος να γυρίσει. Και μιλάμε για άτομα με καλούς μισθούς και σε μεγάλες εταιρείες. Οπότε δεν βρίζουν την Ελλάδα μόνο αυτοί που δεν έφυγαν, αλλά και αυτοί που έκαναν το λάθος να γυρίσουν.
Βέβαια εξαιρέσεις υπάρχουν παντού και όχι ότι στο εξωτερικό είναι όλα άριστα. Από την άλλη για μένα είναι καθαρά λάθος κάποιες επιλογές που κάνει ο καθένας, είτε για επιστροφή στο ελλάντα είτε όταν φεύγεις για έξω.
Άμα δεν ψάχνεις καλά τι παίζει με φόρους, κόστος ζωής, μετακινήσεις, συνθήκες κλπ, μετά γκρινιάζεις όταν στην πραγματικότητα δεν σου φταίει άλλος, παρά το ξερό σου το κεφάλι για την επιλογή που έκανες.

Ξεκινάμε από τα βασικά, ότι κοινώς το ότι κάθε πράξη πρέπει να δικαιολογείται από τα κίνητρά της.
Κοινώς είτε ξέρεις γιατί φεύγεις για έξω είτε γιατί γυρνάς. Αν δεν έχεις κάνει (σε κάθε περίπτωση) την ερευνά σου, δε σου φταίει κανένας παρά το κεφάλι σου.
Σε κάθε περίπτωση - και εκφράζοντας μόνο προσωπική άποψη - δεν είναι μόνο τα χρήματα, αλλά και το lifestyle, είναι το τι κράτος θες ( ότι σημαίνει αυτό ) και άλλα διάφορα.

Αν λοιπόν ξέρεις τι θες και πράττεις ανάλογα, συνήθως δεν έχεις κάτι να χάσεις.

PopManiac
13-02-20, 11:13
@veldrin, αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα λένε ή κάπως έτσι.

Εγώ θα σου πρότεινα να το λύσεις το συντομότερο. Μπορείς να το κάνεις και από Ελλάδα, θα φας χαρτούρα αλλά η ζωή πάντοτε απρόβλεπτη και καλό είναι να έχει επιλυθεί. Δεν ξέρεις ποτέ αν θα είναι χρήσιμο να είναι το παιδί σου (και το status σου) "αναγνωρισμένα" στην Ελλάδα όμως οι καιροί που ζούμε είναι περίεργοι.

Θα μου πεις, πολλή 'σοφή' συμβουλή δίνω και το παίζω γέροντας με τον κίνδυνο να μπω (να μην πω ότι μπήκα ήδη) σε προσωπικά θέματα και συγνώμη εκ των προτέρων αν το κάνω

Ashtaroth
13-02-20, 12:46
Φίλε Veldrin,
Για την Σκωτία ισχύει το παρακάτω, δεν ξέρω για Αγγλία τι γίνεται.


How to register a birth

You can register a birth at any registration office in Scotland, as long as the birth happened in Scotland.
What documents you'll need

You should take with you:

the card issued by the hospital
if the parents are married or in a civil partnership - take the marriage or civil partnership certificate

You can still register if you don't have these documents.




Το " You can still register if you don't have these documents." απο όσο ξέρω σημαίνει οτι πρέπει να πάνε και οι 2 γονείς για να το δηλώσουν.

stefanos1999
13-02-20, 14:19
Όταν έχουν αυτό το χαρτί, το να ζητάει το Ελληνικό κράτος το οποιοδήποτε πιστοποιητικό γάμου, το θεωρώ από τη δική μου πλευρά τουλάχιστον βλακώδες, γραφειοκρατικό-άνευ ουσίας και intrusive για τους λόγους που ανέφερε ο Lewton (η κανονική οικογένεια). Ψιλοπράγματα γι αυτούς. Αν αυτό το στάτους υπήρχε για το Ελληνικό κράτος αύριο το πρωί, ποιοί θα σηκώνανε μπαιράκι; αν εγώ (υποθετικά κάτοικος εξωτερικού) αύριο μεθαύριο για τον χ,ψ λόγο πες παθαίνω κάτι εκτάκτως και γεια σας, σε μη αναμενόμενη ηλικία και χωρίς να έχω διαθήκη, πως θα ξέρει ο ληξιαρχος ποιοί είναι οι εγγύτεροι συγγενείς μου ώστε να εκδόσει το σωστό αντίστοιχο πιστοποιητικο και να κληρονομησει το ανήλικο παιδί μου ή/και η συζυγος μου ότι μου ανήκει στην Ελλαδα; Θα αναγκαστούν αυτοί, μέσα στο πενθος τους, ίσως και χωρίς να έχουν καν επαφή με την Ελληνική πραγματικότητα, να κάνουν αυτοί τη διαδικασία που ΕΓΩ δεν εκανα. Αν μάλιστα έχω και κάνα μουργο μακρινό ξάδερφο μπορεί να μου φάει τη περιουσία και το παιδί και η σύζυγός να μην το πάρουν έγκαιρα χαμπάρι ή να το πάρουν πολύ καθυστερημένα. Δεν είναι μόνο το θέμα της υπηκοοτητας, υπάρχει πλήθος, κυρίως αστικών, ζητημάτων ώστε αυτά τα θέματα να τακτοποιούνται έγκαιρα.

anon
14-02-20, 00:45
αν εγώ (υποθετικά κάτοικος εξωτερικού) αύριο μεθαύριο για τον χ,ψ λόγο πες παθαίνω κάτι εκτάκτως και γεια σας, σε μη αναμενόμενη ηλικία και χωρίς να έχω διαθήκη, πως θα ξέρει ο ληξιαρχος ποιοί είναι οι εγγύτεροι συγγενείς μου ώστε να εκδόσει το σωστό αντίστοιχο πιστοποιητικο και να κληρονομησει το ανήλικο παιδί μου ή/και η συζυγος μου ότι μου ανήκει στην Ελλαδα; Θα αναγκαστούν αυτοί, μέσα στο πενθος τους, ίσως και χωρίς να έχουν καν επαφή με την Ελληνική πραγματικότητα, να κάνουν αυτοί τη διαδικασία που ΕΓΩ δεν εκανα. Αν μάλιστα έχω και κάνα μουργο μακρινό ξάδερφο μπορεί να μου φάει τη περιουσία και το παιδί και η σύζυγός να μην το πάρουν έγκαιρα χαμπάρι ή να το πάρουν πολύ καθυστερημένα. Δεν είναι μόνο το θέμα της υπηκοοτητας, υπάρχει πλήθος, κυρίως αστικών, ζητημάτων ώστε αυτά τα θέματα να τακτοποιούνται έγκαιρα.

Αν εσύ είσαι κάτοικος εξωτερικού, θα ξέρεις τότε , ότι στο εξωτερικό δεν είναι σαν την Ελλάδα, και όλοι δεν αφήνουν τα πράγματα τελευταία στιγμή. Αυτό μόνο εμείς το κάνουμε.

Οσο για το δια ταύτα, επειδή άνθρωποι είμαστε, νομίζω για όλα υπάρχει λύση. Και σίγουρα εαν έχεις και μερικούς φίλους, και έλληνες, θα μπορούν να συνδράμουν τις δύσκολες στιγμές για να βοηθήσουν. Αν είσαι κανας ακοινώνητος και δεν μιλάς σε άνθρωπο, τότε ούτως ή άλλως θα υπήρχε πρόβλημα, εκτός και εαν είχες προβλέψει για όλα.

Και τώρα που το συζητάς, καλό είναι να οργανωθείς, ποτέ δεν ξέρεις! :p :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.