PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 [137] 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

stefanos1999
14-02-20, 00:55
Αν εσύ είσαι κάτοικος εξωτερικού, θα ξέρεις τότε , ότι στο εξωτερικό δεν είναι σαν την Ελλάδα, και όλοι δεν αφήνουν τα πράγματα τελευταία στιγμή. Αυτό μόνο εμείς το κάνουμε. Οσο για το δια ταύτα, επειδή άνθρωποι είμαστε, νομίζω για όλα υπάρχει λύση. Και σίγουρα εαν έχεις και μερικούς φίλους, και έλληνες, θα μπορούν να συνδράμουν τις δύσκολες στιγμές για να βοηθήσουν. Αν είσαι κανας ακοινώνητος και δεν μιλάς σε άνθρωπο, τότε ούτως ή άλλως θα υπήρχε πρόβλημα, εκτός και εαν είχες προβλέψει για όλα. Και τώρα που το συζητάς, καλό είναι να οργανωθείς, ποτέ δεν ξέρεις! :p :p προσωπικά έχω οργανωθεί, μην (παριστάνεις ότι) ανησυχείς :p :p

ttsesm
28-02-20, 13:05
Παιδιά έχουμε ιδέα για κύπρο και αν αξίζει να πάει κάποιος σε πιθανή θέση σε ερευνητικό κέντρο. Η δουλεία θα είναι Νικοσιά, αν δεν κάνω λάθος νομίζω ο @RASTAVIPER είναι εκεί. Γενικά, για όσους γνωρίζουν θα ήθελα να ξέρω πως είναι η ζωή (οικονομικά, κοινωνικά, κτλπ). Π.χ. σε σχέση με την προβληματική ελληνική πραγματικότητα θα συναντήσω κάτι διαφορετικό η μια από τα ίδια.

8anos
28-02-20, 13:40
Παιδιά έχουμε ιδέα για κύπρο και αν αξίζει να πάει κάποιος σε πιθανή θέση σε ερευνητικό κέντρο. Η δουλεία θα είναι Νικοσιά, αν δεν κάνω λάθος νομίζω ο @RASTAVIPER είναι εκεί. Γενικά, για όσους γνωρίζουν θα ήθελα να ξέρω πως είναι η ζωή (οικονομικά, κοινωνικά, κτλπ). Π.χ. σε σχέση με την προβληματική ελληνική πραγματικότητα θα συναντήσω κάτι διαφορετικό η μια από τα ίδια.

ένας φίλος που δουλεύει σε νοσοκομείο στη Λευκωσία, μου την περιέγραψε την ζωή εκεί σαν τη ζωή σε ελληνική επαρχία υπο την έννοια του μεγέθους και των επιλογών.

PopManiac
28-02-20, 13:46
Προσωπικά, πέρασα το 2012 ένα 6μηνο περίπου αποσπασμένος Λευκωσία από την εταιρεία που δούλευα. Μου θύμισε πολύ στρατιωτική φάση σε επαρχία, όπως λέει ο Θάνος, όπου στις εξόδους όλοι/ες γνωστοί/ές.

Αν και σαφώς σε μεγαλύτερη κλίμακα, αλλά και πάλι μετά από 3 εβδομάδες γνωριζόμουν με όλους. Σε κάποιους αρέσει σε άλλους όχι.

Από την άλλη, αν ηλικιακά κανείς είναι σχετικά κοντά στα φοιτητικά, τότε το πράγμα ελαφρώς αλλάζει μιας και υπάρχει περισσότερος φοιτητόκοσμος, εγώ δυστυχώς είχα προ πολλού περάσει το όριο :p

RASTAVIPER
28-02-20, 14:48
Παιδιά έχουμε ιδέα για κύπρο και αν αξίζει να πάει κάποιος σε πιθανή θέση σε ερευνητικό κέντρο. Η δουλεία θα είναι Νικοσιά, αν δεν κάνω λάθος νομίζω ο @RASTAVIPER είναι εκεί. Γενικά, για όσους γνωρίζουν θα ήθελα να ξέρω πως είναι η ζωή (οικονομικά, κοινωνικά, κτλπ). Π.χ. σε σχέση με την προβληματική ελληνική πραγματικότητα θα συναντήσω κάτι διαφορετικό η μια από τα ίδια.

Καμία σχέση με όσα γράφουν άτομα που έχουν περάσει μερικές βδομάδες στην Κύπρο.
ΌΧΙ δεν γνωρίζεσαι με όλους σε μερικές μέρες, ούτε ενδαιφέρονται κιόλας να σε γνωρίσουν όλοι.

Μένω Λάρνακα εδώ και 21 μηνες, και αν και συγκριτικά με Λευκωσία είναι πολύ μικρότερη πόλη, δεν έχω γνωρίσει πολύ κόσμο, αν και βγάινω 2-3 φορές την βδομάδα στάνταρ.
Ειδικά η Λευκωσια, μου θυμίζει μικρογραφία της Αθήνας. Έχει ζωή χειμώνα, καλοκαίρι (σε αντίθεση με Λάρνακα, Πάφο, Αγ. Ναπα) και έχει πολλές εταιρείες ως το οικονομικό κέντρο του νησιού. Δεν έχει θάλασσα και για αυτό τον χειμώνα βράζει ο τόπος με τις θερμοκρασίες να είναι πάνω 4-5 βαθμούς από τα υπόλοιπα παραλιακά μέρη.
Κίνηση έχει λίγη, αλλά καμία σχέση με τα μπολιταρίσματα της Αθήνας. Πχ Λάρνακα που μένω εγώ, δεν υπάρχει κίνηση σχεδόν ποτέ. Επίσης θες αμάξι από την πρώτη μέρα. Λεωφορεία υπάρχουν αλλά είναι τραγικά. Μόνο Πακιστανοί και γέροι τα παίρνουν.

Από πλευρά κόστους είναι πιο ακριβά τα νοίκια από Λάρνακα και φτηνότερα από Λεμεσό που είναι η πιο ακριβή πόλη της Κύπρου. Γύρω στα 7-8 κατοστάρικα για ένα μοντέρνο διαμέρισμα κοντά στο κέντρο με 2 υ/δ.
Φαγητό, ποτά, όπως Αθήνα.

Τώρα αν αξίζει;
Εξαρτάται.
Τι ζωή κάνεις, πόσα παίρνεις, αν είσαι ευχαριστημένος.
Προσωπικά δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, αν και ήρθα πρώτα για την δουλειά και οκ ήταν μπόνους η τοποθεσία με τις απίστευτες παραλίες και χαλαρή ζωή.
Αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και η δουλειά του καθένα. Μπορεί να δουλεύεις σαν σκλάβος και να βρίζεις όλη μέρα και ο άλλος δίπλα σου στο ίδιο μέρος να περνάει βασιλιάς.

ttsesm
28-02-20, 18:50
ένας φίλος που δουλεύει σε νοσοκομείο στη Λευκωσία, μου την περιέγραψε την ζωή εκεί σαν τη ζωή σε ελληνική επαρχία υπο την έννοια του μεγέθους και των επιλογών.


Προσωπικά, πέρασα το 2012 ένα 6μηνο περίπου αποσπασμένος Λευκωσία από την εταιρεία που δούλευα. Μου θύμισε πολύ στρατιωτική φάση σε επαρχία, όπως λέει ο Θάνος, όπου στις εξόδους όλοι/ες γνωστοί/ές.

Αν και σαφώς σε μεγαλύτερη κλίμακα, αλλά και πάλι μετά από 3 εβδομάδες γνωριζόμουν με όλους. Σε κάποιους αρέσει σε άλλους όχι.

Από την άλλη, αν ηλικιακά κανείς είναι σχετικά κοντά στα φοιτητικά, τότε το πράγμα ελαφρώς αλλάζει μιας και υπάρχει περισσότερος φοιτητόκοσμος, εγώ δυστυχώς είχα προ πολλού περάσει το όριο :p


Καμία σχέση με όσα γράφουν άτομα που έχουν περάσει μερικές βδομάδες στην Κύπρο.
ΌΧΙ δεν γνωρίζεσαι με όλους σε μερικές μέρες, ούτε ενδαιφέρονται κιόλας να σε γνωρίσουν όλοι.

Μένω Λάρνακα εδώ και 21 μηνες, και αν και συγκριτικά με Λευκωσία είναι πολύ μικρότερη πόλη, δεν έχω γνωρίσει πολύ κόσμο, αν και βγάινω 2-3 φορές την βδομάδα στάνταρ.
Ειδικά η Λευκωσια, μου θυμίζει μικρογραφία της Αθήνας. Έχει ζωή χειμώνα, καλοκαίρι (σε αντίθεση με Λάρνακα, Πάφο, Αγ. Ναπα) και έχει πολλές εταιρείες ως το οικονομικό κέντρο του νησιού. Δεν έχει θάλασσα και για αυτό τον χειμώνα βράζει ο τόπος με τις θερμοκρασίες να είναι πάνω 4-5 βαθμούς από τα υπόλοιπα παραλιακά μέρη.
Κίνηση έχει λίγη, αλλά καμία σχέση με τα μπολιταρίσματα της Αθήνας. Πχ Λάρνακα που μένω εγώ, δεν υπάρχει κίνηση σχεδόν ποτέ. Επίσης θες αμάξι από την πρώτη μέρα. Λεωφορεία υπάρχουν αλλά είναι τραγικά. Μόνο Πακιστανοί και γέροι τα παίρνουν.

Από πλευρά κόστους είναι πιο ακριβά τα νοίκια από Λάρνακα και φτηνότερα από Λεμεσό που είναι η πιο ακριβή πόλη της Κύπρου. Γύρω στα 7-8 κατοστάρικα για ένα μοντέρνο διαμέρισμα κοντά στο κέντρο με 2 υ/δ.
Φαγητό, ποτά, όπως Αθήνα.

Τώρα αν αξίζει;
Εξαρτάται.
Τι ζωή κάνεις, πόσα παίρνεις, αν είσαι ευχαριστημένος.
Προσωπικά δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, αν και ήρθα πρώτα για την δουλειά και οκ ήταν μπόνους η τοποθεσία με τις απίστευτες παραλίες και χαλαρή ζωή.
Αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και η δουλειά του καθένα. Μπορεί να δουλεύεις σαν σκλάβος και να βρίζεις όλη μέρα και ο άλλος δίπλα σου στο ίδιο μέρος να περνάει βασιλιάς.

Ευχαριστώ παιδιά, αν κάτσει τελικά η πρόταση να δώ και τα οικονομικά ίσως το σκεφτώ.

RASTAVIPER
28-02-20, 19:22
Ευχαριστώ παιδιά, αν κάτσει τελικά η πρόταση να δώ και τα οικονομικά ίσως το σκεφτώ.

Και έχε υπόψη και κάτι άλλο που πολλοί αγνοούν.
Τα πρώτα 19.500€ είναι αφορολόγητα.
Μόνο κοινωνικές εισφορές πληρώνεις μέχρι αυτό το κομμάτι.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
28-02-20, 20:16
RASTA με την οδήγηση στα αριστερά την πάλεψες εύκολα; :p

ttsesm
28-02-20, 21:53
Και έχε υπόψη και κάτι άλλο που πολλοί αγνοούν.
Τα πρώτα 19.500€ είναι αφορολόγητα.
Μόνο κοινωνικές εισφορές πληρώνεις μέχρι αυτό το κομμάτι.

Ευχαριστώ :oneup:.

RASTAVIPER
28-02-20, 22:07
RASTA με την οδήγηση στα αριστερά την πάλεψες εύκολα; :p
πριν ήμουν Μάλτα, όπου είναι το ίδιο με την οδήγηση.
Γενικά επειδή το θέμα οδήγηση το έχω αρκετά, μέσα σε μισή ώρα συνήθισα πλήρως και δεν έχω θέμα οπότε πάω Αθήνα να οδηγαω και από την άλλη.
Τα χέρια συνηθίζουν, το μάτι ξεχνιέται και πρέπει να προσέχεις μην μπεις σε κανένα αντίθετο ρεύμα!

chat1978
29-02-20, 12:24
RASTA με την οδήγηση στα αριστερά την πάλεψες εύκολα; :p

Έχω οδηγήσει σε τρεις χώρες αριστερά. Την πρώτη φορά είναι το περίεργο. Τότε είχα κάνει το εξής. Στο αεροπλάνο είχα σε ένα χαρτί ζωγραφίσει πιθανές διασταυρώσεις και που θα πρέπει να βρεθώ. Μετά όταν κάθησα στο αυτοκίνητο, απλά ξανά σκέφτηκα τί πρέπει να κάνω.

Συμβουλή μου είναι αρχικά να οδηγήσει κάποιος σε αυτοκινητόδρομο και όχι μέσα σε πόλη. Στον αυτοκινητόδρομο ή επαρχιακό δρόμο απλά ακολουθείς αλλά αυτοκίνητα και η θέση έχει μικρή σημασία ενώ ταυτόχρονα συνηθίζεις. Μετά στην πόλη θέλει προσοχή όπως είπε ο rasta. Επίσης καλό είναι να έχεις αυτόματο στην αρχή. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έχει τύχει χωρίς αυτόματο.

Προσωπικά σε δύο μέρες είχα συνηθίσει στην Κύπρο και δεν το σκεφτόμουν. Μετά από 5 μέρες όταν επέστρεψα στην Ελλάδα μου φάνηκε περίεργο και δύσκολο από δεξιά.

Μετά οδήγησα 3 εβδομάδες σε χώρα της Ανατολής. Και μετά σε χώρα στον ισημερινό.

Οδηγός εύκολο αλλά για μένα σαν πεζός δεν μπορώ να συνηθίσω.

XTCgr
29-02-20, 14:50
η πιο ζόρικη φάση είναι η είσοδος σε κυκλικό κόμβο, τουλάχιστον την πρώτη φορά!

chat1978
29-02-20, 14:58
η πιο ζόρικη φάση είναι η είσοδος σε κυκλικό κόμβο, τουλάχιστον την πρώτη φορά!

Εγώ θεωρώ την αντίστοιχη διασταύρωση που θα πας απέναντι αριστερά (την εξηγώ με δεξιά οδήγηση) ειδικά όταν ο κάθετος δρόμος έχει δύο λωρίδες. Βέβαια είναι σπάνια σχετικά.

Veldrin
29-02-20, 15:09
Έχω κάνει γύρω στα 50 χιλιάδες μίλια πλέον οδηγώντας αριστερά, σε 4 διαφορετικά αυτοκίνητα. Από Peugeot 208, σε Honda Civic, σε Mitsubishi Outlander και AR Giulia.

Γνώμη μου είναι πως πριν εξοικειωθεί κάποιος με το κιβώτιο στο αριστερό χέρι, τους καθρέφτες σε ανάποδες θέσεις από τη "συνήθεια" και τις προτεραιότητες στους κόμβους, να μην μπεί σε κανέναν αυτοκινητόδρομο γιατί μπορεί να κινδυνέψει ή να κινδυνέψουν άλλοι εξαιτίας του.

Γενικά είναι σα να μαθαίνεις ξανά να οδηγείς, αλλά με πολύ πιο smooth καμπύλη.

chat1978
29-02-20, 15:54
Έχω κάνει γύρω στα 50 χιλιάδες μίλια πλέον οδηγώντας αριστερά, σε 4 διαφορετικά αυτοκίνητα. Από Peugeot 208, σε Honda Civic, σε Mitsubishi Outlander και AR Giulia.

Γνώμη μου είναι πως πριν εξοικειωθεί κάποιος με το κιβώτιο στο αριστερό χέρι, τους καθρέφτες σε ανάποδες θέσεις από τη "συνήθεια" και τις προτεραιότητες στους κόμβους, να μην μπεί σε κανέναν αυτοκινητόδρομο γιατί μπορεί να κινδυνέψει ή να κινδυνέψουν άλλοι εξαιτίας του.

Γενικά είναι σα να μαθαίνεις ξανά να οδηγείς, αλλά με πολύ πιο smooth καμπύλη.

Ενδιαφέρον. Έχουμε τελείως διαφορετική εμπειρία. Δυσκολεύτηκες στον αυτοκινητόδρομο; Εμένα μου φάνηκε απίστευτα εύκολο και τότε στην Κύπρο έπρεπε να κάνω 60χλμ πρώτα εκεί και φάνηκε πολύ βολική σύμπτωση.

Crosswind
29-02-20, 16:16
Η μόνη δυσκολία σε μένα ήταν την πρώτη μέρα που το δεξί χέρι πήγαινε από μόνο του να αλλάξει ταχύτητα και καρφωνόταν στην πόρτα :lol:

Ashtaroth
29-02-20, 16:25
Επίσης φλας και ταχύτητες με το ίδιο χέρι :)

chat1978
29-02-20, 18:27
Η μόνη δυσκολία σε μένα ήταν την πρώτη μέρα που το δεξί χέρι πήγαινε από μόνο του να αλλάξει ταχύτητα και καρφωνόταν στην πόρτα :lol:

Δεν έχω οδήγηση με χειροκίνητο κιβώτιο αριστερά αλλά μου το έχουν πει αυτό. Μου έχουν πει για τον θόρυβο από το χτύπημα.

badweed
29-02-20, 18:33
αυτο με την οδηγηση απο τα αριστερα και τον μοχλο ταχυτητων , ομολογω οτι δεν το ειχα σκεφτει (δεν εχω οδηγησει ποτε δεξιοτιμονο )
φανταζομαι τον εαυτο μου σε τετοια περιπτωση , καθε φορα που θα θελω να αλλαξω ταχυτητα να ανεβοκατεβαζω το παραθυρο πριν :lol:

euri
29-02-20, 18:45
η πιο ζόρικη φάση είναι η είσοδος σε κυκλικό κόμβο, τουλάχιστον την πρώτη φορά!

Αυτό ακριβώς, τουλάχιστον για μένα. Την πρώτη φορά όντως μπήκα ανάποδα. Ευτυχώς ήταν έρημος ο δρόμος και δε δημιούργησα κάποιο περιστατικό. Μετά από εκείνη την ψυχρολουσία, όλα καλά.

Στα περί προτεραιότητας, ή και στον αυτοκινητόδρομο δεν είχα θέμα, ίσως επειδή τις πρώτες φορές προσπαθούσα να προσέχω όσο περισσότερο γινόταν.

Συνολικά πάντως, πιο άνετα ήταν σε συνθήκες πόλης με κίνηση, παρά σε έρημους επαρχιακούς δρόμους :lol:

Veldrin
29-02-20, 21:28
Τον Κυπριακό ΚΟΚ δεν τον γνωρίζω και φαντάζομαι στο πως χαράζουν τους δρόμους, καθώς και η σήμανση, θα είναι πιο κοντά σε αυτά που συναντάμε στην Ελλάδα οπότε θα είναι αρκετά πιο εύκολο να συνηθίσει κανείς.

Στο ΗΒ θέλει αρκετή δουλειά (προσωπικά μου πήρε περίπου 1 χρόνο να πώ πως είμαι όσο άνετος είμαι και στην Ελλάδα), και αν δεν έχεις κάποιον να σε καθοδηγεί, 4-5 μαθήματα σε μια σχολή είναι μεγάλη βοήθεια.

Δυστυχώς αυτό το γνωρίζουν και οι ασφαλιστικές, και τα πρώτα χρόνια με EU δίπλωμα σε χτυπάνε αλύπητα.

chat1978
01-03-20, 00:18
Τον Κυπριακό ΚΟΚ δεν τον γνωρίζω και φαντάζομαι στο πως χαράζουν τους δρόμους, καθώς και η σήμανση, θα είναι πιο κοντά σε αυτά που συναντάμε στην Ελλάδα οπότε θα είναι αρκετά πιο εύκολο να συνηθίσει κανείς.

Στο ΗΒ θέλει αρκετή δουλειά (προσωπικά μου πήρε περίπου 1 χρόνο να πώ πως είμαι όσο άνετος είμαι και στην Ελλάδα), και αν δεν έχεις κάποιον να σε καθοδηγεί, 4-5 μαθήματα σε μια σχολή είναι μεγάλη βοήθεια.

Δυστυχώς αυτό το γνωρίζουν και οι ασφαλιστικές, και τα πρώτα χρόνια με EU δίπλωμα σε χτυπάνε αλύπητα.

Δεν πρόσεξα κάτι περίεργο στην Κύπρο να σου πω. Γενικά από Κύπρο, νέα Ζηλανδία και Σεϋχέλλες που έχω οδηγήσει αριστερά, δεν έχω παρατηρήσει και περίεργο ή διαφορετικό.

lewton
01-03-20, 03:34
Εγώ μια φορά βγήκα στο αεροδρόμιο του Εδιμβούργου, πήρα ένα αυτοκίνητο και έφυγα για τα Highlands.
Στο πρώτο roundabout πάρα λίγο να τρακάρω, μετά όλα καλά.

RASTAVIPER
01-03-20, 10:17
Τον Κυπριακό ΚΟΚ δεν τον γνωρίζω και φαντάζομαι στο πως χαράζουν τους δρόμους, καθώς και η σήμανση, θα είναι πιο κοντά σε αυτά που συναντάμε στην Ελλάδα οπότε θα είναι αρκετά πιο εύκολο να συνηθίσει κανείς.

Στο ΗΒ θέλει αρκετή δουλειά (προσωπικά μου πήρε περίπου 1 χρόνο να πώ πως είμαι όσο άνετος είμαι και στην Ελλάδα), και αν δεν έχεις κάποιον να σε καθοδηγεί, 4-5 μαθήματα σε μια σχολή είναι μεγάλη βοήθεια.

Δυστυχώς αυτό το γνωρίζουν και οι ασφαλιστικές, και τα πρώτα χρόνια με EU δίπλωμα σε χτυπάνε αλύπητα.

Οι δρόμοι είναι οκ.
Το πρόβλημα στην Κύπρο είναι πώς οδηγανε οι ντόπιοι που δεν σέβονται τίποτα και δεν βγάζουν φλας όταν στρίβουν/σταματάνε.
Και επίσης έχουν και τρελό θράσος όταν τους κάνεις παρατήρηση.

chat1978
02-03-20, 18:28
Εχω να πατήσω Αθήνα 5 χρόνια και την επόμενη εβδομάδα θα είμαι εκεί. Τι ακριβώς να προσδοκώ;

Μετρητά χρειάζεται ή απλά πληρώνεις με κάρτα;
Ιδιωτικές μετακινήσεις; Έχουμε uber ή κάτι αντίστοιχο;
Δημόσιες μετακινήσεις; Αν έχω καταλάβει καλά, έχει μια κάρτα που την φορτίζεις. Γενικά τι συμφέρει σε best practices; Εγώ θα χρειαστώ Αεροδρόμιο+Σύνταγμα+Μετρό+Λεωφορείο και ανάποδα για την επιστροφή σύν μετακινήσεις με μετρό και λεωφορεία μέσα στην εβδομάδα.
Στις τράπεζες για τις οποίες πάω θέλει ραντεβού;

psyxakias
02-03-20, 19:56
Πέτυχες την πιο δύσκολη περίοδο και θα σου πρότεινα να ακυρώσεις την επίσκεψη εάν δεν είναι άκρως απαραίτητη:
Μόνο μετρητά παντού, κάρτα σε στραβοκοιτάνε και ειδικά για μικρά ποσά μπορεί να φας ξύλο
Uber απαγορεύτηκε τελικά και ταξί έχουν απεργία διαρκείας έως τα τέλη του μήνα, ακόμα και αν δεις κίτρινο ταξί στο δρόμο είναι απεργοσπάστες και μπορεί να σας επιτεθούν οι υπόλοιποι
Στα δημόσια μέσα ετοιμάσου για στριμωξίδι, κλοπές, βρωμιά και δυσωδία. Αν έμπαινες πριν 3-5 χρόνια, φαντάσου το τώρα ΕΠΙ ΔΕΚΑ. Κάρτα γίνεται να φορτίσεις αλλά συχνά πέφτει το σύστημα και είναι απίθανο να τα καταφέρεις, ενώ τα μισά μηχανήματα που περνάς την κάρτα δεν δουλεύουν σωστά και μπορεί να φας πρόστιμο μετά ότι δήθεν δεν την πέρασες. Καλύτερα με τα πόδια ή να νοικιάσεις αμάξι, θα φας τρελή κίνηση αλλά θα φτάσεις σώος.
Οι τράπεζες είναι υπό διάλυση, σου κλείνουν ραντεβού αν πρόκειται για δουλειά που δεν αφορά το ταμείο, αλλά θα περιμένεις 20-30 άτομα που θα έχουν πάει χωρίς ραντεβού και θα τους εξυπηρετήσουν πρώτους γιατί προτεραιότητα έχει η ουρά και όχι το ραντεβού. Οπότε πήγαινε νωρίς το πρωι και υπολόγισε minimum 4-5 ώρες από το χρόνο σου.

Γενικά να περιμένεις τα χειρότερα των χειροτερων, καθώς πριν 3-5 χρόνια ήταν όαση σε σχέση με τώρα.

Φυσικά κάνω πλάκα... αλλά με τέτοιες προσδοκιές, θα τα βρεις όλα υπέροχα και θα με ευχαριστείς μετά! :crazy:

MitsosDaBest13
02-03-20, 21:11
Εχω να πατήσω Αθήνα 5 χρόνια και την επόμενη εβδομάδα θα είμαι εκεί. Τι ακριβώς να προσδοκώ;

Μετρητά χρειάζεται ή απλά πληρώνεις με κάρτα;
Ιδιωτικές μετακινήσεις; Έχουμε uber ή κάτι αντίστοιχο;
Δημόσιες μετακινήσεις; Αν έχω καταλάβει καλά, έχει μια κάρτα που την φορτίζεις. Γενικά τι συμφέρει σε best practices; Εγώ θα χρειαστώ Αεροδρόμιο+Σύνταγμα+Μετρό+Λεωφορείο και ανάποδα για την επιστροφή σύν μετακινήσεις με μετρό και λεωφορεία μέσα στην εβδομάδα.
Στις τράπεζες για τις οποίες πάω θέλει ραντεβού;



Both. Όλοι έχουν POS. Εγώ όταν δεν έχω ψιλά, πληρώνω ακόμα και καφέ (1,70€) με κάρτα.
Νομίζω ότι η Uber υπάρχει κανονικά, ωστόσο οι οδηγοί είναι Taxi, όπως και σε άλλες εφαρμογές πχ Beat.
Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να τα καλύψει όλα. Το τουριστικό 3 ημερών είναι ασύμφορο. Αν κυκλοφορείς συχνά, μπορείς να βγάλεις ενιαία χάρτινη κάρτα από μηχάνημα, με 10+1 δώρο εισιτήρια ή να βγάλεις ένα 5 ημερών με 9€. Για το αεροδρόμιο, το Μετρό κάνει 10€ και το λεωφορείο 6€ (το Χ95 πάει Σύνταγμα) και θα πρέπει να έχεις ξεχωριστό εισιτήριο (αν βγάλεις και με επιστροφή, έχεις μια μικρή έκπτωση).
https://www.athenacard.gr/komistra.dev
Εξαρτάται από το τι θες στην τράπεζα. Σε κάποια πράγματα σε εξυπηρετούν αμέσως (με σειρά) και σε κάποια άλλα ίσως χρειαστείς ραντεβού.

chat1978
02-03-20, 21:14
Περιγραφικοτατος και σαφέστατος και ωχ. Δεν θέλω να έρθω αλλά το έχω αναβάλει πολύ καιρό τώρα.

RASTAVIPER
03-03-20, 12:56
Ελά υπερβολές.

Ταξιδεύω μήνα παρα μήνα Αθήνα για να βλέπω γονείς (δουλεύω remotely κάποιες μέρες) και δεν είναι τόσο τραγικά όσο τα λέτε.

Υπάρχει ΤΑΧΙΒΕΑΤ για χρήση εφαρμογής ταξί, λεωφορείο από αεροδρόμιο είναι εύκολο αφού παίρνεις εισητήριο στο κιόσκι έξω από την στάση ή μέσα από τον οδηγό. (Uber δεν υπάρχει πια)

Τράπεζες γενικά χωρίς ραντεβού για απλά θέματα.

Τα υπόλοιπα είναι τα ίδια εδώ και 5 χρόνια που λείπω.

MNP-10
03-03-20, 13:05
Δημόσιες μετακινήσεις; Αν έχω καταλάβει καλά, έχει μια κάρτα που την φορτίζεις. Γενικά τι συμφέρει σε best practices; Εγώ θα χρειαστώ Αεροδρόμιο+Σύνταγμα+Μετρό+Λεωφορείο και ανάποδα για την επιστροφή σύν μετακινήσεις με μετρό και λεωφορεία μέσα στην εβδομάδα.


Οπως λενε και στα μεγαφωνα: Να προσεχεις τα προσωπικα σου αντικειμενα. It can't be overstated. Κλεβουν συνεχεια.

sdikr
03-03-20, 13:06
Οπως λενε και στα μεγαφωνα: Να προσεχεις τα προσωπικα σου αντικειμενα. It can't be overstated. Κλεβουν συνεχεια.

όσες φόρες βρέθηκα Αθήνα πρόσφατα δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα, ούτε ακούστηκε κανείς να φωνάζεις κλέφτης.
Αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να προσέχεις τα προσωπικά σου αντικείμενα.

MNP-10
03-03-20, 13:08
όσες φόρες βρέθηκα Αθήνα πρόσφατα δεν είχα κανένα τέτοιο θέμα, ούτε ακούστηκε κανείς να φωνάζεις κλέφτης.

Εχω δει πανω απο 10 κρουσματα απ'το Σεπτεμβρη - και το ενα ημουν ο ιδιος το (παρολιγον) θυμα. Κυριως στο ΗΣΑΠ.

chat1978
03-03-20, 21:28
Ευχαριστώ. Γενικά με τα εισιτήρια για τις ιδιωτικές δημόσιες συγκοινωνίες τί είναι το καλύτερο για μια εβδομάδα; Το 5ημερο και μετά ημερήσια;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
03-03-20, 22:17
"Να προσέχεις τα προσωπικά σου αντικείμενα όταν κινείσαι με τα ΜΜΜ σε μεγαλούπολη" που ακούστηκε τέτοιο πράγμα, μόνο στην ψωροκώσταινα μας αλί αλί και τρις αλί

stefanos1999
03-03-20, 22:36
Εχω δει πανω απο 10 κρουσματα απ'το Σεπτεμβρη - και το ενα ημουν ο ιδιος το (παρολιγον) θυμα. Κυριως στο ΗΣΑΠ. η χαρά του Εισαγγελέα είσαι ρε μπαγασα :p (δεν έχω παρατηρήσει το έντονο φαινόμενο, όπως το περιγράφεις).

Le0pard
04-03-20, 17:31
Καλησπέρα, αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία, η έστω εχει ακούσει για την Cognizant παρακαλώ πολύ να μου στείλει ενα ΠΜ. Θέλω μόνο να ρωτήσω για κάποιες πληροφορίες.

Crosswind
04-03-20, 18:18
Καλησπέρα, αν κάποιος έχει κάποια εμπειρία, η έστω εχει ακούσει για την Cognizant παρακαλώ πολύ να μου στείλει ενα ΠΜ. Θέλω μόνο να ρωτήσω για κάποιες πληροφορίες.

Για ποια χώρα?

Le0pard
04-03-20, 18:59
Πολωνία

RASTAVIPER
10-03-20, 13:57
Τον ήπιαμε εμείς στην Κύπρο.
Μόλις μπήκε η Ελλάδα στην κατηγορία 2 για τον ιό, που σημαίνει όποιος επιστρέφει στην Κύπρο από Ελλάδα πρέπει να μείνει υποχρεωτικά 2 βδομάδες στο σπίτι.

Πετούσα σήμερα για Αθήνα, οπότε ακυρώνω αναγκαστικά..

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-03-20, 21:10
Τον ήπιαμε εμείς στην Κύπρο.
Μόλις μπήκε η Ελλάδα στην κατηγορία 2 για τον ιό, που σημαίνει όποιος επιστρέφει στην Κύπρο από Ελλάδα πρέπει να μείνει υποχρεωτικά 2 βδομάδες στο σπίτι.

Πετούσα σήμερα για Αθήνα, οπότε ακυρώνω αναγκαστικά..
Γιατί μωρέ κι εσύ, θα δούλευες από το σπίτι!

Crosswind
10-03-20, 22:20
Πολωνία

Sorry, δεν έχω ιδέα τι παίζει εκεί

RASTAVIPER
10-03-20, 23:29
Γιατί μωρέ κι εσύ, θα δούλευες από το σπίτι!

Μόνο δουλειά υπάρχει;
Και τις επόμενες ώρες;
24 ώρες την ημέρα, για 14 μέρες να βλέπεις τους τοίχους;
Όχι καλύτερα χωρίς πτήση και να είμαι όλη μέρα ελεύθερος και ας έχω να πάω γραφείο.

Άσε που βλέπω να μας στέλνουν τα αφεντικά σύντομα όλους σπίτι για δουλειά έτσι και αλλιώς. Όλες οι εταιρίες που μπορούν να το κάνουν έχουν ήδη ξεκινήσει σε Ελλάδα και αλλού να το εφαρμόζουν.

famous-walker
11-03-20, 01:47
Μόνο δουλειά υπάρχει;
Και τις επόμενες ώρες;
24 ώρες την ημέρα, για 14 μέρες να βλέπεις τους τοίχους;
Όχι καλύτερα χωρίς πτήση και να είμαι όλη μέρα ελεύθερος και ας έχω να πάω γραφείο.

Άσε που βλέπω να μας στέλνουν τα αφεντικά σύντομα όλους σπίτι για δουλειά έτσι και αλλιώς. Όλες οι εταιρίες που μπορούν να το κάνουν έχουν ήδη ξεκινήσει σε Ελλάδα και αλλού να το εφαρμόζουν.

Καλά έκανες. Δεν χρειάζεται να μπαίνεις σε μπελάδες.

megahead13
11-03-20, 02:04
Καλά έκανες. Δεν χρειάζεται να μπαίνεις σε μπελάδες.
Η χαρά των εταιρειών security/VPN και κατασκευής μασκών, οινοπνεύματος, κτλ έχει γίνει το πράγμα μ' αυτά και μ' αυτά.

famous-walker
11-03-20, 02:14
Η χαρά των εταιρειών security/VPN και κατασκευής μασκών, οινοπνεύματος, κτλ έχει γίνει το πράγμα μ' αυτά και μ' αυτά.

Χώρια που πολλές μικρές εταιρίες δεν θα αντέξουν. Οπότε αλλάζει όλη η δομή του συστήματος.

tsigarid
11-03-20, 04:03
Μόνο δουλειά υπάρχει;
Και τις επόμενες ώρες;
24 ώρες την ημέρα, για 14 μέρες να βλέπεις τους τοίχους;
Όχι καλύτερα χωρίς πτήση και να είμαι όλη μέρα ελεύθερος και ας έχω να πάω γραφείο.

Άσε που βλέπω να μας στέλνουν τα αφεντικά σύντομα όλους σπίτι για δουλειά έτσι και αλλιώς. Όλες οι εταιρίες που μπορούν να το κάνουν έχουν ήδη ξεκινήσει σε Ελλάδα και αλλού να το εφαρμόζουν.

Εμάς μας στείλανε σήμερα.

euri
11-03-20, 09:56
Σε μας μάλλον την Παρασκευή θα έχει υποχρεωτική τηλεεργασία καθολικά για δοκιμή των υποδομών του VPN. Προφανώς ετοιμάζονται για την (αναπόφευκτη κατ' εμέ) περίπτωση να προβούμε σε μακράς διάρκειας τηλεεργασία.

anon
11-03-20, 10:32
Εγω που δεν μπορώ τηλεεργασία; Τον ηπια!

aroutis
11-03-20, 10:44
Σε μας μάλλον την Παρασκευή θα έχει υποχρεωτική τηλεεργασία καθολικά για δοκιμή των υποδομών του VPN. Προφανώς ετοιμάζονται για την (αναπόφευκτη κατ' εμέ) περίπτωση να προβούμε σε μακράς διάρκειας τηλεεργασία.

Το κάνουμε σήμερα (stress test) στην εταιρία που δουλεύω.
WFH σήμερα:)

- - - Updated - - -


Εγω που δεν μπορώ τηλεεργασία; Τον ηπια!

Γιατί δε μπορείς;

xhaos
11-03-20, 10:57
Το κάνουμε σήμερα (stress test) στην εταιρία που δουλεύω.
WFH σήμερα:)

- - - Updated - - -



Γιατί δε μπορείς;

αν εχει πρόβλημα το vpn setup δείτε κατευθείαν το wireguard.

@ ADSLgr.com All rights reserved.