PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 [139] 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

ttsesm
21-04-20, 13:57
Έχει αλλάξει κάτι στον τρόπο φορολόγησης των κατοίκων εξωτερικού; Δε νομίζω, τουλάχιστον ακόμη...

Στο βιβλιαράκι ακόμα αναφέρεται ότι "Οι κάτοικοι εξωτερικού είναι υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης μόνο όταν αποκτούν πραγματικό εισόδημα φορολογούμενο με οποιονδήποτε τρόπο (π.χ. βάσει κλίμακας ή αυτοτελώς) ή απαλλασσόμενο από πηγές Ελλάδος."

To ερώτημα είναι, όσοι κάνουν δήλωση, δηλώνουν και τα εισοδήματα από εξωτερικο;

Όχι δεν νομίζω, απλα ανέφερε ο chat ότι πλεον στο taxisnet έβαλαν υποχρεωτικό πεδίο όπου πρέπει να δώσεις το ΑΦΜ της χώρας κατοικίας σου όταν είσαι κάτοικος εξωτερικού.


Δεν είναι να μετακομίζει κανείς anymore...
Πόσο κόστισε η αλλαγή από Δανία σε Γερμανία;

Δεν θυμάμαι ρε 'συ. Νομίζω όμως ότι δεν χρειάστηκε να πληρώσω κάτι ή αν πλήρωσα κάτι ήταν σχετικά μικρό το ποσό, θυμάμαι σίγουρα ότι με έστειλαν να βγάλω κάτι φωτοτυπίες άλλα παράβολο νομίζω δεν χρειάστηκε (άλλα μην το πάρεις granted).

@chat δεν νομίζω να φορολογηθείς τίποτα έξτρα, από την στιγμή που δηλώνεις τα εκάστοτε εισοδήματα/ιδιοκτησίες στην κάθε χώρα δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι.

lewton
21-04-20, 14:03
Καλά κάνουν που συνδέουν τα φορολικά μητρώα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να δει το ελληνικό δημόσιο τα λεφτά που έχω στην Γερμανία. :cool: :p

Παρόλα αυτά, το να πρέπει να κάνω off-line διαδικασία για να τους δώσω το γερμανικό μου ΑΦΜ είναι ηλίθιο. Και διπλά ηλίθιο σε καιρούς COVID-19.
Θα έπρεπε να μου επιτρέπουν να δηλώσω όχι απλά το τωρινό μου ΑΦΜ στη Γερμανία, αλλά και όσα άλλα ΑΦΜ είχα σε προηγούμενες χώρες όπου έζησα, γιατί όσο το δυνατόν περισσότερα στοιχεία έχουν τόσο περισσότερο μπορούν να ελέγξουν τι γίνεται.

Και για να προλάβω ενδεχόμενες απαντήσεις.
Ναι, μπορεί κάποιος να γράψει ψεύτικο ΑΦΜ.
Ωστόσο μιλάμε για ανταλλαγή στοιχείων. Επομένως αν εγώ ο Έλληνας Γεώργιος Παπαδόπουλος γεννηθείς την 29η Φεβρουαρίου 1985 πω στο ελληνικό δημόσιο ότι το γερμανικό μου ΑΦΜ είναι 12345678 και το γερμανικό δημόσιο δει ότι αυτό το ΑΦΜ δεν αντιστοιχεί στον Georgios Papadopoulos γεννηθέντα την 29η Φεβρουαρίου 1985, τότε έχω πρόβλημα.

ttsesm
21-04-20, 14:16
Αυτό σκεφτόμουν και εγώ. Ουσιαστικά συνδέουν τα φορολογικά μητρώα καθώς εμάς στο Βέλγιο το rijksnummer είναι ουσιαστικά ότι και το ΑΦΜ στην Ελλάδα.

Καλό είναι να γίνει αυτό, αν η ευρωπαϊκή ένωση θέλει πραγματικά να προχωρήσει ένα βήμα παρακάτω πρέπει να επιτέλους να προχωρήσουν σε ενοποίηση κατά κάποιο τρόπο του φορολογικού συστήματος, και της κοινής γλώσσας εγγράφων που γίνονται αποδεκτά ή μπορεί να κάνεις αιτήσεις. Ειδικά το τελευταίο είναι must, δεν γίνεται από χώρα σε χώρα να μην μπορείς να κάνεις κάποια αίτηση που υπάρχει στην τοπική γλώσσα και στα αγγλικα. Και ειδικά το να μπορείς να ζητήσεις κάτι στα αγγλικά και να μιλάνε αγγλικά, θα πρέπει να γίνει κριτήριο πρόσληψης για αυτούς που βρίσκονται σε αυτά τα γραφεία.

Προσωπικά για να πάρω το έγγραφο από γερμανία έβαλα tax consultant γιατί έπαιρνα τηλέφωνο στο γραφείο και δεν μιλούσαν αγγλικά όπως και σε ένα σιτε που μου είπαν να κοιτάξω ήταν μόνο στα γερμανικά (ούτε καν το γοογλε τρανσλατε δεν δουλευε), οπότε δεν μπορούσα να συνεννοηθώ και να βγάλω άκρη (βέβαια οι βαυαροί είναι και λίγο περίεργοι τύποι, και πολύ περήφανοι). Φυσικά ο τύπος μου πήρε ένα 100αρικο για ένα έγγραφο το οποίο πρέπει να είναι η πιο απλή διαδικασία άλλα αν δεν μπορεις να βρεις άκρη ή το χρόνο να ασχοληθείς, αγανακτάς και λες απο 'δω παν κιάλα.

Φαντάζομαι απλά κάποιον expat στην ελλάδα που θα πρέπει να πάρει αντίστοιχη φόρμα για άλλη χώρα ευρωπαϊκής ένωσης :scared: (βέβαια ο λογιστής ελλάδα το πολύ να σου πάρει ένα 20αρικο, άλλα και πάλι γιατί να χρειάζεται να πας σε εξωτερικό άνθρωπο για κάτι που το εκάστοτε κράτος θα έπρεπε να μεριμνά)

lewton
21-04-20, 14:22
Εγώ αποφάσισα να το δω θετικά.
Θα πάω μια βόλτα με το ποδήλατο μέχρι το Mall όπου στεγάζεται το φορολογικό γραφείο μου για να ζητήσω το έγγραφο. Ναι, μπαίνεις στο Mall και από εκεί μια πλαϊνή πόρτα σε ανεβάζει 2 ορόφους και είσαι στην εφορία. :p
Ευκαιρία να κάνω και shopping μιας και άνοιξαν τα μαγαζιά χθες.

ΥΓ. Πρώτα όμως θα πάρω την ΑΑΔΕ να βεβαιωθώ ότι πρέπει να το κάνω και ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

tsioy
21-04-20, 14:55
Όχι δεν νομίζω, απλα ανέφερε ο chat ότι πλεον στο taxisnet έβαλαν υποχρεωτικό πεδίο όπου πρέπει να δώσεις το ΑΦΜ της χώρας κατοικίας σου όταν είσαι κάτοικος εξωτερικού.


Το ξέρω, ρητορικό ήταν το ερώτημα.
Απλά όσοι δεν κάνουμε δήλωση, λόγω μη ύπαρξης εισοδημάτων στην Ελλάδα, φαντάζομαι δεν χρειάζεται να δηλωθεί ο ΑΦΤ, εκτός αν ειδοποιηθούμε σχετικά...


Καλά κάνουν που συνδέουν τα φορολικά μητρώα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να δει το ελληνικό δημόσιο τα λεφτά που έχω στην Γερμανία. :cool: :p


Πρόβλημα θα έχεις αν αρχίσουν να βάζουν φόρο στα έσοδά σου από το εξωτερικό... :p

lewton
21-04-20, 15:22
Πρόβλημα θα έχεις αν αρχίσουν να βάζουν φόρο στα έσοδά σου από το εξωτερικό... :p
Ναι ΟΚ, αλλά αυτό είναι παράνομο και δεν πρόκειται να συμβεί.
Και anyway αν συμβεί θα πουλήσω τα πάντα στην Ελλάδα, θα κλείσω το ΑΦΜ και θα αλλάξω υπηκοότητα.

Προσωπικά είμαι 100% υπέρ της ανταλλαγής στοιχείων μεταξύ φορολογικών αρχών των χωρών της ΕΕ γιατί έχω κάνει τα πάντα όπως πρέπει (to the best of my knowledge τουλάχιστον) και οι συνθήκες για αποφυγή διπλής φορολόγησης προστατεύουν τους νόμιμους πολίτες. Δεν αφορά το θέμα μόνο όσους έχουν αλλάξει χώρα αλλά και όσους έχουν απλά αποκτήσει μια εξοχική κατοικία σε άλλη χώρα. Όλοι αυτοί είναι προστατευμένοι. Το θέμα είναι να γίνεται ανταλλαγή στοιχείων για όσους δεν κινούνται νόμιμα.

chat1978
21-04-20, 15:47
@lewton και @tht καλες οι προθέσεις αλλά αυτά δεν γίνονται έτσι. Δεν υπάρχει οικονομική ένωση μόνο και όλη η προσοχή να δίνεται εκεί. Προσπερναω.


Όχι ότι έχω επιλογή αλλά η δική μου εμπειρία τα πρώτα χρόνια που ήθελα να πάω στην δου εξωτερικού ήταν ότι το ελληνικό κράτος ήθελε να μου αρπάξει λεφτά που έβγαλα εκτός της χώρας. Εντάξει, δεν είναι ότι δεν έχουμε ληστρικό "κράτος". Ποιος μου λέει εμένα ότι η Ελλάδα δεν αποφασίζει να βάλει φόρο κοινωνικής αλληλεγγύης (έτσι με ευκαιρία του ιού) σε όλους τους Έλληνες πολίτες και χρησιμοποιεί αυτή την γνώση για να "φορολογήσει" Έλληνες στην αλλοδαπή; Άλλωστε, με βάση κάποιες παλαιότερες συζητήσεις ή αυτό ή μη εκλογικό δικαίωμα.

Γι'αυτό με προβληματίζει αλλά όπως και να έχει, τώρα είναι υποχρεωτικό συνεπώς προχωράμε.

lewton
21-04-20, 16:05
Η εισφορά αλληλεγγύης μέχρι στιγμής είναι δεμένη με το που είναι η φορολογική έδρα σου.
Εγώ πληρώνω εισφορά αλληλεγγύης στην Γερμανία, ένας Γερμανός μόνιμος κάτοικος Ελλάδας την πληρώνει στην Ελλάδα.

Θα αλλάξει αυτό; Ίδωμεν.

chat1978
21-04-20, 17:38
Η εισφορά αλληλεγγύης μέχρι στιγμής είναι δεμένη με το που είναι η φορολογική έδρα σου.
Εγώ πληρώνω εισφορά αλληλεγγύης στην Γερμανία, ένας Γερμανός μόνιμος κάτοικος Ελλάδας την πληρώνει στην Ελλάδα.

Θα αλλάξει αυτό; Ίδωμεν.

Δεν το ήξερα αυτό αλλά για να είμαι σίγουρος ότι δεν παρανοήθηκα, ένα παράδειγμα ανέφερα.

- - - Updated - - -

Άντε πάει και αυτή για φέρος. Του χρόνο προβλέπω ντράβαλα λόγω αλλαγής συζηγικής κατάστασης από true σε false. Προς το παρών περιμένουμε το Βέλγιο.

Le0pard
21-04-20, 17:55
Στην εταιρεία μου(Sabre) μας ενημέρωσαν ότι το 1/3 των υπαλλήλων θα πάει σε υποχρεωτική άδεια/απολύση. Λογικά θα ακολουθήσουν και τα άλλα GDS.

Οι αριθμοί που μας έδειξαν των ακυρομένων κρατήσεων αλλα και οι μελλοντικές προβλέψεις είναι πραγματικά τρομακτικοί. Δεν ξέρω πως ο τουρισμός θα επάνελθει απο αυτό. Μου φαίνεται το όλο οικοσύστημα πάει για ραγδαίες αλλαγές.

chat1978
21-04-20, 18:01
Στην εταιρεία μου(Sabre) μας ενημέρωσαν ότι το 1/3 των υπαλλήλων θα πάει σε υποχρεωτική άδεια/απολύση. Λογικά θα ακολουθήσουν και τα άλλα GDS.

Οι αριθμοί που μας έδειξαν των ακυρομένων κρατήσεων αλλα και οι μελλοντικές προβλέψεις είναι πραγματικά τρομακτικοί. Δεν ξέρω πως ο τουρισμός θα επάνελθει απο αυτό. Μου φαίνεται το όλο οικοσύστημα πάει για ραγδαίες αλλαγές.

Σε πολλά χρόνια θα επανέλθει. Εμάς στην αεροπορική λένε 4 χρόνια. Μέχρι όμως να αποκτήσουμε ανοσία ή να βγει κανένα εμβόλιο/φάρμακο και όσο οι χώρες δεν συναργάζονται, δεν υπάρχει περίπτωση. Η καραντίνα έδειξε την εναλλακτική και πόσο μα πόσο χρήσιμη είναι πολύ από την σπατάλη του ανθρώπινου είδους. Αλλά αντε και πες πάμε η Ευρώπη και είμαστε οκ. Με τις κουταμάρες εκεί στο Αμέρικα, ποια χώρα θα αφήσει αμερικανό να μπει μέσα ή υπηκόο της να πάει και να έρθει χωρίς τεστ στα διαβατήρια και πριν την πτήση; Εγώ θα εξοργιζόμουν αν το βέλγιο άφηνε κάτι τέτοιο. Στο τέλος θα καταλήξουμε για πτήσεις προς και από Αμερική, να έχουμε pre-flight screeening και ειδικά gates όπως επέβαλαν αυτοί μετά το 911. έχει ο καιρός γυρίσματα τελικά.

Le0pard
21-04-20, 18:11
Τα screening τα θεωρώ σχεδόν σίγουρα. Τα 4 χρόνια με ποια κριτήρια, ότι θα έχουμε εμβόλιο μέσα σε 1 χρόνο ? Ότι όλοι η ιστορία με τον ιο θα εχει τελειώσει τους επόμενους μήνες ? Αυτή η χρονιά είναι σίγουρα τελειωμένη για τον τουρισμό, οπότε ελπίζουν σε κάποια άνοδο τον επόμενο χρόνο ?
Εκτός και αν βρεθεί εμβόλιο νωρίτερα και γυρίσουμε στην κανονικότητα σύντομα, αλλα νομίζω οι πιθανότητες για αυτό είναι ελάχιστες. Όλοι λένε για δεύτερο κύμα του ιού αργά η γρήγορα.

chat1978
21-04-20, 19:14
Εμβόλιο και θεραπεία δεν έχει σε λιγότερο από ένα χρόνο δηλαδή 2021. Αν βρουν και θα είναι και που από αυτά βοηθάει. Ο πρόεδρος της αεροπορικής κάθεται και λέει ότι μέχρι το τέλος του καλοκαιριού τα έχουν βρει την θεραπεία γιατί όλοι λέει δουλεύουν πάνω σε αυτή. Απελπισμένος wishful thinking ή απλά άσχετος. Γενικά το μάνατζμεντ μας δεν είναι και πολύ άξιο η αλήθεια είναι.

2020 dead. Δεν ξέρω πως και γιατί οι Εμιράτς πετάει. Που πάει εκτός Ασία δεν καταλαβαίνω αν και νομίζω Λονδίνο και Φρανκφούρτη είμαι ακόμα ανοιχτά.

Σε κάθε περίπτωση, φέτος δεν θα έχει ούτε διακοπές με αυτοκίνητο από βορρά σε Ισπανία και Γαλλία. Θα γίνει χαμός στον εσωτερικό τουρισμό δηλαδή και εξαρτάται τι αρέσει στον καθένα με τον καναπέ :) γιατί και 1000 την εβδομάδα για την βελγική ακτή ή βαλονια δεν δίνω έτσι όχι ότι θα έχω λεφτά αν δεν βρεθεί άλλη δουλειά γιατί προς το παρών στο επίδομα που έχει μεγάλη διαφορά.

lewton
21-04-20, 19:57
Για γερμανία lewton χρειάζεσαι να πάρεις από τοπικό σου tax office την εξής φόρμα "Antrag auf Erteilung einer Ansässigkeitsbescheinigung" (λες για ποιά χώρα είναι, για έλλαδα θα σου είναι σε γερμανικά και αγγλικά μαζί στην ίδια φόρμα και δεν θα χρειαστεί να κάνεις μετάφραση) και να την παραδώσεις στην ΔΟΥ σου ελλάδα. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να το κάνεις μεταμόρφωση ("σκοιλ ελικικού" mode) ηλεκτρονικά, άλλα λογικά πρεπει να γίνεται.
Αυτή την φόρμα έδωσες;
https://www.hamburg.de/contentblob/1388112/364b0f13055833e09d02793c401dd532/data/ansaessig-dba.pdf
Ήταν συμπληρωμένη ολόκληρη; Εννοώ και το μέρος Ι (Certificate of Residence for the purpose of tax relie according to the Double Taxation Convention between Germany and ___) και το μέρος ΙΙ (Certificate of Residence from the German Tax Administration);

Ρωτάω γιατί λόγω COVID-19 το Finanzamt είναι κλειστό και μου λένε να τους τη στείλω συμπληρωμένη για να την υπογράψουν. :lol: :rolleyes:

Le0pard
21-04-20, 21:01
Εμβόλιο και θεραπεία δεν έχει σε λιγότερο από ένα χρόνο δηλαδή 2021. Αν βρουν και θα είναι και που από αυτά βοηθάει. Ο πρόεδρος της αεροπορικής κάθεται και λέει ότι μέχρι το τέλος του καλοκαιριού τα έχουν βρει την θεραπεία γιατί όλοι λέει δουλεύουν πάνω σε αυτή. Απελπισμένος wishful thinking ή απλά άσχετος. Γενικά το μάνατζμεντ μας δεν είναι και πολύ άξιο η αλήθεια είναι.

2020 dead. Δεν ξέρω πως και γιατί οι Εμιράτς πετάει. Που πάει εκτός Ασία δεν καταλαβαίνω αν και νομίζω Λονδίνο και Φρανκφούρτη είμαι ακόμα ανοιχτά.

Σε κάθε περίπτωση, φέτος δεν θα έχει ούτε διακοπές με αυτοκίνητο από βορρά σε Ισπανία και Γαλλία. Θα γίνει χαμός στον εσωτερικό τουρισμό δηλαδή και εξαρτάται τι αρέσει στον καθένα με τον καναπέ :) γιατί και 1000 την εβδομάδα για την βελγική ακτή ή βαλονια δεν δίνω έτσι όχι ότι θα έχω λεφτά αν δεν βρεθεί άλλη δουλειά γιατί προς το παρών στο επίδομα που έχει μεγάλη διαφορά.

Μάλιστα, καλή υπομονή σε όλους μας.

Veldrin
21-04-20, 22:33
Εμβόλιο και θεραπεία δεν έχει σε λιγότερο από ένα χρόνο δηλαδή 2021. Αν βρουν και θα είναι και που από αυτά βοηθάει. Ο πρόεδρος της αεροπορικής κάθεται και λέει ότι μέχρι το τέλος του καλοκαιριού τα έχουν βρει την θεραπεία γιατί όλοι λέει δουλεύουν πάνω σε αυτή. Απελπισμένος wishful thinking ή απλά άσχετος. Γενικά το μάνατζμεντ μας δεν είναι και πολύ άξιο η αλήθεια είναι.

2020 dead. Δεν ξέρω πως και γιατί οι Εμιράτς πετάει. Που πάει εκτός Ασία δεν καταλαβαίνω αν και νομίζω Λονδίνο και Φρανκφούρτη είμαι ακόμα ανοιχτά.

Σε κάθε περίπτωση, φέτος δεν θα έχει ούτε διακοπές με αυτοκίνητο από βορρά σε Ισπανία και Γαλλία. Θα γίνει χαμός στον εσωτερικό τουρισμό δηλαδή και εξαρτάται τι αρέσει στον καθένα με τον καναπέ :) γιατί και 1000 την εβδομάδα για την βελγική ακτή ή βαλονια δεν δίνω έτσι όχι ότι θα έχω λεφτά αν δεν βρεθεί άλλη δουλειά γιατί προς το παρών στο επίδομα που έχει μεγάλη διαφορά.

Εγώ πάντως ως καλός καμικάζι υποτίθεται ταξιδεύω πάλι για Κορέα σε 2 μήνες με Asiana. Αν υπάρχει μέχρι τότε δηλαδή (η Asiana).

chat1978
21-04-20, 22:56
Εγώ πάντως ως καλός καμικάζι υποτίθεται ταξιδεύω πάλι για Κορέα σε 2 μήνες με Asiana. Αν υπάρχει μέχρι τότε δηλαδή (η Asiana).

Εγώ σε Ασία θα πήγαινα. Δεν με προβληματίζει τόσο αεροπλάνο αλλά η έλλειψη πειθαρχίας στην χώρα προορισμού ή transit.

chat1978
29-04-20, 16:05
Έχει βγει κάποιο portal στην Ελλάδα που περιλαμβάνει το εργασιακό μας ιστορικό για σύνταξη; Αν όχι γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάτι στα σκαριά;

Κάτι σαν αυτό για το Βέλγιο
214594

Στις άλλες χώρες έχετε τέτοια καλούδια;

- - - Updated - - -



Βρήκα κάτι εδώ https://apps.ika.gr/eCertRegistered/faces/secureAll/index.xhtml#
Πως έχουν αλλάξει έτσι όλα τα ονόματα και τα ακρωνύμια.

Στην λίστα πάντως δεν έχει τα χρόνια μου από το ΤΕΒΕ που νομίζω δεν υπάρχει πια.

lewton
29-04-20, 17:28
Έχει βγει κάποιο portal στην Ελλάδα που περιλαμβάνει το εργασιακό μας ιστορικό για σύνταξη; Αν όχι γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάτι στα σκαριά;

Κάτι σαν αυτό για το Βέλγιο
214594

Στις άλλες χώρες έχετε τέτοια καλούδια;

Στη Γερμανία φυσικά όχι.
Portal υπάρχει αλλά μόνο για τους υπαλλήλους του Rentenversicherung, δεν έχουμε πρόσβαση οι ασφαλισμένοι.
Αλλά μου στέλνουν κάθε χρόνο και κάθε φορά που αλλάζω δουλειά με ταχυδρομείο το συνολικό ιστορικό μου.
Οικολογική συνείδηση. :rolleyes:

- - - Updated - - -

Άκυρο, υπάρχει. :worthy: :worthy: :worthy:
https://www.deutsche-rentenversicherung.de/DRV/DE/Online-Dienste/Online-Dienste-mit-Registrierung/online-dienste-mit-registrierung.html

Θα γραφτώ τώρα κιόλας για να δω από περιέργεια τι μου παρέχουν και αν μπορώ να ζητήσω να μη μου ξαναστείλουν χαρτιά.

tsioy
29-04-20, 18:34
Στη Γερμανία φυσικά όχι.
Portal υπάρχει αλλά μόνο για τους υπαλλήλους του Rentenversicherung, δεν έχουμε πρόσβαση οι ασφαλισμένοι.
Αλλά μου στέλνουν κάθε χρόνο και κάθε φορά που αλλάζω δουλειά με ταχυδρομείο το συνολικό ιστορικό μου.
Οικολογική συνείδηση. :rolleyes:

- - - Updated - - -

Άκυρο, υπάρχει. :worthy: :worthy: :worthy:
https://www.deutsche-rentenversicherung.de/DRV/DE/Online-Dienste/Online-Dienste-mit-Registrierung/online-dienste-mit-registrierung.html

Θα γραφτώ τώρα κιόλας για να δω από περιέργεια τι μου παρέχουν και αν μπορώ να ζητήσω να μη μου ξαναστείλουν χαρτιά.

Αν βρεις άκρη, πες και σε μας. Τα έχει όλα (private/gesetzliche) ;

pan.nl
29-04-20, 19:24
Έχει βγει κάποιο portal στην Ελλάδα που περιλαμβάνει το εργασιακό μας ιστορικό για σύνταξη; Αν όχι γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάτι στα σκαριά;

Κάτι σαν αυτό για το Βέλγιο
214594

Στις άλλες χώρες έχετε τέτοια καλούδια;

- - - Updated - - -



Βρήκα κάτι εδώ https://apps.ika.gr/eCertRegistered/faces/secureAll/index.xhtml#
Πως έχουν αλλάξει έτσι όλα τα ονόματα και τα ακρωνύμια.

Στην λίστα πάντως δεν έχει τα χρόνια μου από το ΤΕΒΕ που νομίζω δεν υπάρχει πια.

Αυτή η σελίδα ίσως σε βοηθήσει: https://www.atlas.gov.gr/ATLAS/Atlas/Login.aspx

chat1978
29-04-20, 20:21
Αυτή η σελίδα ίσως σε βοηθήσει: https://www.atlas.gov.gr/ATLAS/Atlas/Login.aspx

Ενδιαφέρον. Θα το ελέγξω να δω τι βγάζει αργότερα. Για το ΤΕΒΕ όμως δεν λέει κάτι. Αυτό δεν είχε ενσωματωθεί στο ΙΚΑ;

famous-walker
29-04-20, 20:37
Ενδιαφέρον. Θα το ελέγξω να δω τι βγάζει αργότερα. Για το ΤΕΒΕ όμως δεν λέει κάτι. Αυτό δεν είχε ενσωματωθεί στο ΙΚΑ;

Όσα είναι από το 1994 και μετά για αυτούς φορείς έχουν υποτίθεται ενσωματωθεί.

Ίσως καλύτερα να το ψάξεις λίγο.

stefanos1999
29-04-20, 20:46
Ενδιαφέρον. Θα το ελέγξω να δω τι βγάζει αργότερα. Για το ΤΕΒΕ όμως δεν λέει κάτι. Αυτό δεν είχε ενσωματωθεί στο ΙΚΑ; το τεβε έγινε αρχικά ΟΑΕΕ και μετά μπήκε στον εφκα (με όλα τα υπόλοιπα).

chat1978
29-04-20, 23:12
Αυτή η σελίδα ίσως σε βοηθήσει: https://www.atlas.gov.gr/ATLAS/Atlas/Login.aspx


Ενδιαφέρον. Θα το ελέγξω να δω τι βγάζει αργότερα. Για το ΤΕΒΕ όμως δεν λέει κάτι. Αυτό δεν είχε ενσωματωθεί στο ΙΚΑ;


Όσα είναι από το 1994 και μετά για αυτούς φορείς έχουν υποτίθεται ενσωματωθεί.

Ίσως καλύτερα να το ψάξεις λίγο.


το τεβε έγινε αρχικά ΟΑΕΕ και μετά μπήκε στον εφκα (με όλα τα υπόλοιπα).

Τα βρήκε όλα. Ευχαριστώ. Έχει προχωρήσει η Ελλάδα πραγματικά στην ηλεκτρονική διακυβέρνηση.

Υπάρχει βέβαια μια απορία. Στο εκτύπωση του ασφαλιστικού βιογραφικού έχει μόνο το ΙΚΑ αλλά στην περίληψη έχει και τα δύο. Ήμουν από αυτούς που είχαν κάνει λάθος στο ΑΜΚΑ στην καταχώρηση και κατά βάση ήταν άκυρο γιατί δεν ακολοθούσε την ημερομηνία γέννησης μου. Φέτος πρώτη φορά βλέπω να το δέχονται άλλες υπηρεσίες και το ΤΑΞΙΣ

lewton
30-04-20, 00:30
Αν βρεις άκρη, πες και σε μας. Τα έχει όλα (private/gesetzliche) ;

Άνθρακες ο θησαυρός, θέλει identification με αυτό το app που είναι κάτι σαν το app της ομοσπονδιακής κυβέρνησης για online διακυβέρνηση και μόνο που είδα βαρέθηκα να προσπαθήσω να γραφτώ.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.governikus.ausweisapp2&hl=en
Software φτιαγμένο από Γερμανούς για Γερμανούς, μου ήρθαν μνήμες από όταν δούλευα με SAP BI και με έπιασε μια ρίγη.

Για να απαντήσω όμως στην ερώτησή σου, το σύστημα του οργανισμού του Deutsche Rentenversicherung θεωρώ απίθανο να δείχνει τίποτα άλλο εκτός από το ιστορικό εργασίας σου και τα συνταξιοδοτικά που έχεις κατωχυρώσει στο δημόσιο σύστημα. Εσύ έχεις κάνει και ιδιωτικό συνταξιοδοτικό;
Αν πάλι ρωτάς για ασφάλιση υγείας, επίσης δε θεωρώ ότι έχει καμία σχέση με το Deutsche Rentenversicherung.

ttsesm
30-04-20, 02:31
Αυτή την φόρμα έδωσες;
https://www.hamburg.de/contentblob/1388112/364b0f13055833e09d02793c401dd532/data/ansaessig-dba.pdf
Ήταν συμπληρωμένη ολόκληρη; Εννοώ και το μέρος Ι (Certificate of Residence for the purpose of tax relie according to the Double Taxation Convention between Germany and ___) και το μέρος ΙΙ (Certificate of Residence from the German Tax Administration);

Ρωτάω γιατί λόγω COVID-19 το Finanzamt είναι κλειστό και μου λένε να τους τη στείλω συμπληρωμένη για να την υπογράψουν. :lol: :rolleyes:

Ναι αυτή είναι η φορμα. Το section Ι το συμπληρωνεις εσυ. Το section ΙΙ αυτοι.

tsioy
30-04-20, 09:13
Άνθρακες ο θησαυρός, θέλει identification με αυτό το app που είναι κάτι σαν το app της ομοσπονδιακής κυβέρνησης για online διακυβέρνηση και μόνο που είδα βαρέθηκα να προσπαθήσω να γραφτώ.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.governikus.ausweisapp2&hl=en
Software φτιαγμένο από Γερμανούς για Γερμανούς, μου ήρθαν μνήμες από όταν δούλευα με SAP BI και με έπιασε μια ρίγη.

Για να απαντήσω όμως στην ερώτησή σου, το σύστημα του οργανισμού του Deutsche Rentenversicherung θεωρώ απίθανο να δείχνει τίποτα άλλο εκτός από το ιστορικό εργασίας σου και τα συνταξιοδοτικά που έχεις κατωχυρώσει στο δημόσιο σύστημα. Εσύ έχεις κάνει και ιδιωτικό συνταξιοδοτικό;
Αν πάλι ρωτάς για ασφάλιση υγείας, επίσης δε θεωρώ ότι έχει καμία σχέση με το Deutsche Rentenversicherung.

Όχι, μόνο δημόσιο.
Με μια γρήγορη ματιά που έριξα χθες, όντως η online εγγραφή για μη Γερμανούς είναι ένα ερώτημα.

Xlapatsas
30-04-20, 13:30
Έχει βγει κάποιο portal στην Ελλάδα που περιλαμβάνει το εργασιακό μας ιστορικό για σύνταξη; Αν όχι γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάτι στα σκαριά;

Κάτι σαν αυτό για το Βέλγιο
214594

Στις άλλες χώρες έχετε τέτοια καλούδια;

- - - Updated - - -



Βρήκα κάτι εδώ https://apps.ika.gr/eCertRegistered/faces/secureAll/index.xhtml#
Πως έχουν αλλάξει έτσι όλα τα ονόματα και τα ακρωνύμια.

Στην λίστα πάντως δεν έχει τα χρόνια μου από το ΤΕΒΕ που νομίζω δεν υπάρχει πια.

Για δώσε link να ρίξω κι εγώ μια ματιά.
Θα με βρω στο σύστημα με μόνο 3 χρόνια εργασίας στο Βέλγιο ή θέλει να συμπληρώσεις κάποια minimum έτη;

chat1978
30-04-20, 13:57
Για δώσε link να ρίξω κι εγώ μια ματιά.
Θα με βρω στο σύστημα με μόνο 3 χρόνια εργασίας στο Βέλγιο ή θέλει να συμπληρώσεις κάποια minimum έτη;

Για το Βέλγιο εννοείς; mypension.be. Αν όχι, λίγη βοήθεια γιατί δεν κατάλαβα.

Xlapatsas
30-04-20, 16:06
Για το Βέλγιο εννοείς; mypension.be. Αν όχι, λίγη βοήθεια γιατί δεν κατάλαβα.

Ναι για Βέλγιο.

Δεν ήξερα την ύπαρξη αυτού του site, ευχαριστώ!

chat1978
30-04-20, 17:08
Ναι για Βέλγιο.

Δεν ήξερα την ύπαρξη αυτού του site, ευχαριστώ!

Γενικά έχει αρκετά για την ηλεκτρονική διακυβέρνηση αλλά και της ύπαρξης σου online . Εκτός του minfin που φαντάζομαι γνωρίζεις υπάρχει και το ebox και το mypension που ανέφερα και άλλο ένα που μου διαφεύγει τώρα.

Υπάρχουν και για την υγεία και δύο ειδικά που δεν γνωρίζουν πολύ που έχει όλο τον ιατρικό σου φάκελο https://www.mijngezondheid.belgie.be
και cozo.be για όλες τις εξετάσεις. Ειδικά το τελευταίο έχει εντελώς χαζό όνομα αλλά αν έχεις οτιδήποτε με εξετάσεις από xray σε MRI, echo, και αίμα τότε είναι όλα εκεί.

Το καλό είναι ότι με το που έστησαν το eID που ουσιαστικά κάνει την πρόσβαση πανευκολη σε σύνδεση με την ταυτότητα ,αυτές οι υπηρεσίες έχουν γίνει πολύ χρήσιμες. Δυστυχώς πολλοί δεν τιςγνωρίζουν. Εγώ μόλις πέρσι έμαθα το cozo και είχα ρωτήσει 10 φορές για και τέτοιο. Το κακο, όπως και με άλλες χώρες είναι ότι όλα αυτά υπάρχουν σε δέκα διαφορετικές πύλες ενώ θα έπρεπε να υπάρχει μια και ένα σημείο πρόσβασης από την σκοπιά του ux.

Xlapatsas
04-05-20, 11:47
Γενικά έχει αρκετά για την ηλεκτρονική διακυβέρνηση αλλά και της ύπαρξης σου online . Εκτός του minfin που φαντάζομαι γνωρίζεις υπάρχει και το ebox και το mypension που ανέφερα και άλλο ένα που μου διαφεύγει τώρα.

Υπάρχουν και για την υγεία και δύο ειδικά που δεν γνωρίζουν πολύ που έχει όλο τον ιατρικό σου φάκελο https://www.mijngezondheid.belgie.be
και cozo.be για όλες τις εξετάσεις. Ειδικά το τελευταίο έχει εντελώς χαζό όνομα αλλά αν έχεις οτιδήποτε με εξετάσεις από xray σε MRI, echo, και αίμα τότε είναι όλα εκεί.

Το καλό είναι ότι με το που έστησαν το eID που ουσιαστικά κάνει την πρόσβαση πανευκολη σε σύνδεση με την ταυτότητα ,αυτές οι υπηρεσίες έχουν γίνει πολύ χρήσιμες. Δυστυχώς πολλοί δεν τιςγνωρίζουν. Εγώ μόλις πέρσι έμαθα το cozo και είχα ρωτήσει 10 φορές για και τέτοιο. Το κακο, όπως και με άλλες χώρες είναι ότι όλα αυτά υπάρχουν σε δέκα διαφορετικές πύλες ενώ θα έπρεπε να υπάρχει μια και ένα σημείο πρόσβασης από την σκοπιά του ux.

Το cozo δεν το ήξερα! Μήπως είναι μόνο για Φλάνδρα όμως; Δεν βλέπω επιλογή για γαλλικά.

chat1978
04-05-20, 13:20
Το cozo δεν το ήξερα! Μήπως είναι μόνο για Φλάνδρα όμως; Δεν βλέπω επιλογή για γαλλικά.

Δεν ξέρω να σου πω. Νομίζω όλα έχουν και γαλλική υποστήριξη αλλά με την κουταμαρα που υπάρχει μεταξύ των δύο κοινοτήτων δεν θα μου κάνει εντύπωση η ανάπτυξη δίπλων εφαρμογών στην χειρότερη ή απλά διαφορετικό domain name. Σε κάθε περίπτωση ο ιατρικός φάκελος είναι σε επίπεδο ομοσπονδίας και άρα no problem αν μετακομίσεις δηλαδή θα πρέπει να δουλεύει έτσι και αλλιώς.

thama
05-05-20, 22:48
Ο Ατλας πάντως είναι αρκετά outdated (τουλάχιστον σε 2-3 περιπτώσεις απο διάφορα ταμεία που έψαξα). Τα στοιχεία φαίνεται να σταματάνε στα μέσα του 2016. Και επίσης από όσο θυμάμαι δεν ήταν μέσα όλα τα χειρόγραφα ένσημα

voithostyrempora2
06-05-20, 05:19
Ο atlas εχει μείνει στις 21/04/2016 για μενα, τότε ήμουν ακομα στο ΤΣΜΕΔΕ.

thama
06-05-20, 19:15
Ο atlas εχει μείνει στις 21/04/2016 για μενα, τότε ήμουν ακομα στο ΤΣΜΕΔΕ.

Μια απο τα ίδια και για μένα.

lewton
10-05-20, 15:12
Μπήκα να κάνω την μηδενική φορολογική δήλωση και φέτος ζητάνε τον τόπο φορολογικής κατοικίας στο εξωτερικό. Ζητάνε όμως και ένα πεδίο που λέγεται Αρ. Φορ. Ταυτοποίησης (*υποχρεωτικό)
Να υποθέσω ότι αυτό είναι το αντίστοιχο ΑΦΜ στην χώρα; Λέτε να μπλέξουμε με έξτρα φορολόγηση;

Χθες έσκασε και αυτό στο newsfeed μου και εξηγεί γιατί μας ζητήθηκε αλλοδαπό ΑΦΜ.
Στο μικροσκόπιο της εφορίας οι κάτοικοι εξωτερικού (https://www.capital.gr/me-apopsi/3451507/sto-mikroskopio-tis-eforias-oi-katoikoi-exoterikou)

Από φέτος, προϋπόθεση για να μπορέσουν οι κάτοικοι εξωτερικού να προχωρήσουν στη συμπλήρωση του εντύπου Ε1 της φορολογικής δήλωσης είναι να συμπληρώσουν τη χώρα και την πλήρη διεύθυνση κατοικίας τους καθώς και το ΑΦΜ τους (αριθμός φορολογικής ταυτοποίησης) στην αλλοδαπή. Σύμφωνα με το υπουργείο ο λόγος που ζητούνται είναι για σκοπούς ανταλλαγής πληροφοριών μεταξύ των κρατών. Μέχρι και την περυσινή χρονιά το μόνο στοιχείο που έπρεπε κάποιος κάτοικος εξωτερικού να επιβεβαιώσει ήταν η χώρα κατοικίας.

tsioy
11-05-20, 03:43
Χθες έσκασε και αυτό στο newsfeed μου και εξηγεί γιατί μας ζητήθηκε αλλοδαπό ΑΦΜ.
Στο μικροσκόπιο της εφορίας οι κάτοικοι εξωτερικού (https://www.capital.gr/me-apopsi/3451507/sto-mikroskopio-tis-eforias-oi-katoikoi-exoterikou)

Μάλιστα.
Και τι γίνεται με όσους δε υποχρεούνται να κάνουν δήλωση στην Ελλάδα;

RASTAVIPER
11-05-20, 07:23
Μάλιστα.
Και τι γίνεται με όσους δε υποχρεούνται να κάνουν δήλωση στην Ελλάδα;

Υπάρχει τέτοιο πράγμα;
Και μηδενική δήλωση να έχεις, πάλι πρέπει να κάνεις.

ubi
11-05-20, 07:55
Μάλιστα.
Και τι γίνεται με όσους δε υποχρεούνται να κάνουν δήλωση στην Ελλάδα;

Υπάρχει τέτοιο πράγμα;
Και μηδενική δήλωση να έχεις, πάλι πρέπει να κάνεις.

Κάτοικος εξωτερικού σχεδόν 2 χρόνια, σε επικοινωνία με τον λογιστή μου, με ενημέρωσε εφόσον δεν έχω εισοδήματα στην Ελλάδα, δεν είναι απαραίτητη η φορολογική δήλωση. Ούτε καν μηδενική.

RASTAVIPER
11-05-20, 08:36
Κάτοικος εξωτερικού σχεδόν 2 χρόνια, σε επικοινωνία με τον λογιστή μου, με ενημέρωσε εφόσον δεν έχω εισοδήματα στην Ελλάδα, δεν είναι απαραίτητη η φορολογική δήλωση. Ούτε καν μηδενική.
Έχει σίγουρα ξανασυζητηθεί εδώ και είχε αναφερθεί ότι πρέπει να γίνεται μηδενική δήλωση για να υπάρχει κάτι σαν ιστορικό και συνέπεια στην καρτέλα σου.
Φάινεται ότι δεν συμφωνούν όλοι οι λογιστές σε αυτό.

8anos
11-05-20, 09:27
Προσοχή πάντως, αν κάποιος έχει εισόδημα έστω και 1 λεπτό του ευρώ π.χ. από τόκους καταθέσεων σε ελληνική τράπεζα, έχει υποχρέωση κατάθεσης δήλωσης.

https://www.sofokleousin.gr/poioi-18arides-ypovaloun-forologiki-dilosi

aroutis
11-05-20, 09:53
Προσοχή πάντως, αν κάποιος έχει εισόδημα έστω και 1 λεπτό του ευρώ π.χ. από τόκους καταθέσεων σε ελληνική τράπεζα, έχει υποχρέωση κατάθεσης δήλωσης.

https://www.sofokleousin.gr/poioi-18arides-ypovaloun-forologiki-dilosi

Yep ισχύει.
Και προσοχή, όχι μόνο ως κύριος , αλλά ακόμα και αν είναι συνδικαιούχος.

anon
11-05-20, 10:20
Έχει σίγουρα ξανασυζητηθεί εδώ και είχε αναφερθεί ότι πρέπει να γίνεται μηδενική δήλωση για να υπάρχει κάτι σαν ιστορικό και συνέπεια στην καρτέλα σου.
Φάινεται ότι δεν συμφωνούν όλοι οι λογιστές σε αυτό.

Κακό πάντως δεν είναι να κάνεις μηδενική δήλωση. Αυτό που λέει ο ράστα.

chat1978
11-05-20, 10:56
Κάτοικος εξωτερικού σχεδόν 2 χρόνια, σε επικοινωνία με τον λογιστή μου, με ενημέρωσε εφόσον δεν έχω εισοδήματα στην Ελλάδα, δεν είναι απαραίτητη η φορολογική δήλωση. Ούτε καν μηδενική.

Έσκιζε τα ρούχα της η ΔΟΥ εξωτερικού ότι δεν χρειάζεται. Εγώ τις έκανα για το αρχείο γιατί απλά δεν εμπιστεύομαι το ελληνικό κράτος. Βέβαια με προβληματίζει τώρα που θέλουν να ξέρουν τι γίνεται εκτός της χώρας γιατί δεν εμπιστεύομαι το ελληνικό κράτος.

tsioy
11-05-20, 11:35
Έσκιζε τα ρούχα της η ΔΟΥ εξωτερικού ότι δεν χρειάζεται. Εγώ τις έκανα για το αρχείο γιατί απλά δεν εμπιστεύομαι το ελληνικό κράτος. Βέβαια με προβληματίζει τώρα που θέλουν να ξέρουν τι γίνεται εκτός της χώρας γιατί δεν εμπιστεύομαι το ελληνικό κράτος.
Πάντως, και με τις νέες απαιτήσεις για τον φορολογικό αριθμό, δεν αλλάζει κάτι στη συμπλήρωση της δήλωσης. Και πάλι δεν θα δηλώνουμε τα εισοδήματα από εργασία στο εξωτερικό, εφόσον υπαγόμαστε στη ΔΟΥ εξωτερικού.

chat1978
11-05-20, 11:49
Πάντως, και με τις νέες απαιτήσεις για τον φορολογικό αριθμό, δεν αλλάζει κάτι στη συμπλήρωση της δήλωσης. Και πάλι δεν θα δηλώνουμε τα εισοδήματα από εργασία στο εξωτερικό, εφόσον υπαγόμαστε στη ΔΟΥ εξωτερικού.

Ναι προς το παρών. Δεν με προβληματίζει για φέτος αλλά για μελλοντικές νόμιμες αρπαχτες.

lewton
11-05-20, 12:23
Έσκιζε τα ρούχα της η ΔΟΥ εξωτερικού ότι δεν χρειάζεται. Εγώ τις έκανα για το αρχείο γιατί απλά δεν εμπιστεύομαι το ελληνικό κράτος. Βέβαια με προβληματίζει τώρα που θέλουν να ξέρουν τι γίνεται εκτός της χώρας γιατί δεν εμπιστεύομαι το ελληνικό κράτος.

Το ότι τους δίνεις το ΑΦΜ σου στο Βέλγιο δεν αλλάζει τα δικαιώματά σου.
Δεν έχει κανένα δικαίωμα να σου φορολογήσει η Ελλάδα τα εισοδήματά ή την περιουσία σου στο εξωτερικό, ανεξάρτητα από το αν ξέρει τι έχεις ή όχι.
Για εμένα καλά κάνουν, άλλο αν τώρα είναι εκνευριστικό το ότι πρέπει να κάνω διαδικασία για να τους δώσω το ΑΦΜ της Γερμανίας, γιατί πρέπει να κλείνουν οι τρύπες που επιτρέπουν σε διάφορους να κρύβουν λεφτά από παράνομες διαδικασίες σε λογαριασμούς στο εξωτερικό.

chat1978
11-05-20, 13:14
Το ότι τους δίνεις το ΑΦΜ σου στο Βέλγιο δεν αλλάζει τα δικαιώματά σου.
Δεν έχει κανένα δικαίωμα να σου φορολογήσει η Ελλάδα τα εισοδήματά ή την περιουσία σου στο εξωτερικό, ανεξάρτητα από το αν ξέρει τι έχεις ή όχι.
Για εμένα καλά κάνουν, άλλο αν τώρα είναι εκνευριστικό το ότι πρέπει να κάνω διαδικασία για να τους δώσω το ΑΦΜ της Γερμανίας, γιατί πρέπει να κλείνουν οι τρύπες που επιτρέπουν σε διάφορους να κρύβουν λεφτά από παράνομες διαδικασίες σε λογαριασμούς στο εξωτερικό.

Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω και ελπίζω να έχεις δίκιο και να έχω άδικο. Αλλά, όταν ακούω δικαιώματα και υποχρεώσεις σχετικά με το ελληνικό κράτος, απλάγελάω. Όχι μόνο για την Ελλάδα βέβαια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.