PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 [140] 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
11-05-20, 13:33
Δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω και ελπίζω να έχεις δίκιο και να έχω άδικο. Αλλά, όταν ακούω δικαιώματα και υποχρεώσεις σχετικά με το ελληνικό κράτος, απλάγελάω. Όχι μόνο για την Ελλάδα βέβαια.

Κακώς αγχώνεσαι, αφού δεν είναι οι αναρχοαπλυτοσυριζαίοι στα πράγματα. :p

aroutis
11-05-20, 14:54
Κακώς αγχώνεσαι, αφού δεν είναι οι αναρχοαπλυτοσυριζαίοι στα πράγματα. :p

Οι αναρχοαπλυτοσυριζαίοι πάντως διατάξαν τις καλύτερες διασταυρώσεις που έχω δει στα κοντά 30 χρόνια που ασχολούμαι με το sport.

Οι τωρινοί και οι ΠΑΣΟΚΟΝΟΥΔΟΥληδες με το σπορ ψάχναν για στικάκια.

All be fair, τουλάχιστον οι σημερινοί κάνουν κάτι με το e-governing.

anon
12-05-20, 00:00
ρε παιδιά, κάτι ανάλογο δεν ζητάνε και τα άλλα κράτη απο τους πολίτες τους;

tsigarid
12-05-20, 00:52
Στις ΗΠΑ δεν το ζητάνε. Απλά ζητάνε να δηλώσεις (ναι/όχι, χωρίς στοιχεία) αν έχεις λογαριασμό με πάνω από $10Κ στο εξωτερικό.

lewton
12-05-20, 12:18
ρε παιδιά, κάτι ανάλογο δεν ζητάνε και τα άλλα κράτη απο τους πολίτες τους;

To ξέρεις ή το φαντάζεσαι;
Αν το ξέρεις δώσε παράδειγμα.
Όταν πάντως γράφεις «τα άλλα κράτη» και όχι «κάποια άλλα κράτη» τότε μας λες ότι είναι κάτι που κάνουν τα υπόλοιπα 199 κράτη του κόσμου και η Ελλάδα είναι τελευταία και καταϊδρωμένη στην 200η θέση. Ένα παράδειγμα από μόνο του επιβεβαιώνει το δεύτερο (κάποια κράτη) και όχι το πρώτο (τα άλλα κράτη).

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν όταν γράφεις «από τους πολίτες τους», εννοείς πραγματικά αυτό ή εννοούσες τους φορολογικά υπόχρεους;
Το ρωτάω γιατί η ελληνική εφορία δε ζητάει ΑΦΜ εξωτερικού μόνο από Έλληνες πολίτες αλλά από κάθε κάτοικο εξωτερικού που κάνει δήλωση και στην Ελλάδα (για παράδειγμα κάθε αλλοδαπός που έχει αγοράσει γη στην Ελλάδα).

chat1978
12-05-20, 12:57
Fyi, οι Brussels airlines ανακοίνωσε μείωση προσωπικού κατά 25% (1000/4000) μαζί με συρρίκνωση του στόλου. Μαζί με την British airways που έχει ανακοινώσει 12000 απολύσεις και ένα φίλο που είναι στην easyJet και κάθεται και αυτός, τα πράγματα φαίνονται πολύ χλωμά στον χώρο των αεροπορικών όπως τα υπολογίζαμε.

Τα γράφω αυτά γιατί ένα μέλος εδώ δουλεύει ως εκλεκτή και ένα άλλο στην sabre νομίζω. Για πείτε εσείς τι βλέπετε;

tsioy
12-05-20, 19:14
To ξέρεις ή το φαντάζεσαι;
Αν το ξέρεις δώσε παράδειγμα.
Όταν πάντως γράφεις «τα άλλα κράτη» και όχι «κάποια άλλα κράτη» τότε μας λες ότι είναι κάτι που κάνουν τα υπόλοιπα 199 κράτη του κόσμου και η Ελλάδα είναι τελευταία και καταϊδρωμένη στην 200η θέση. Ένα παράδειγμα από μόνο του επιβεβαιώνει το δεύτερο (κάποια κράτη) και όχι το πρώτο (τα άλλα κράτη).

Επίσης θέλω να ρωτήσω αν όταν γράφεις «από τους πολίτες τους», εννοείς πραγματικά αυτό ή εννοούσες τους φορολογικά υπόχρεους;
Το ρωτάω γιατί η ελληνική εφορία δε ζητάει ΑΦΜ εξωτερικού μόνο από Έλληνες πολίτες αλλά από κάθε κάτοικο εξωτερικού που κάνει δήλωση και στην Ελλάδα (για παράδειγμα κάθε αλλοδαπός που έχει αγοράσει γη στην Ελλάδα).


Lewton, θες ένα χειρότερο παράδειγμα;

Γερμανία. :lol:

Τα τελευταία χρόνια, για να ανοίξεις λογαριασμό σε Commerzbank, Postbank και σια, πρέπει να δηλώσεις αν είσαι και εκτός Γερμανίας φορολογικά υπόχρεος (steuerlich ansässig) καν αν ναι, να δηλώσεις το ΑΦΜ της χώρας αυτής. Τα στοιχεία αυτα μεταβιβάζονται στο Bundeszentralamt für Steuern. Mε άλλα λόγια, αυτό που θα κάνει τώρα η Ελλάδα μέσω ΔΟΥ, το κάνουν οι Γερμανοί μέσω τραπεζων.
Μάλιστα και για τους υπάρχοντες λογ/μους ξεκινά η διαδικασία αυτή. Μόλις τη περασμένη εβδομάδα πήρα ειδοποίηση από τη Sparkasse...

lewton
12-05-20, 19:31
Lewton, θες ένα χειρότερο παράδειγμα;

Γερμανία. :lol:

Τα τελευταία χρόνια, για να ανοίξεις λογαριασμό σε Commerzbank, Postbank και σια, πρέπει να δηλώσεις αν είσαι και εκτός Γερμανίας φορολογικά υπόχρεος (steuerlich ansässig) καν αν ναι, να δηλώσεις το ΑΦΜ της χώρας αυτής. Τα στοιχεία αυτα μεταβιβάζονται στο Bundeszentralamt für Steuern. Mε άλλα λόγια, αυτό που θα κάνει τώρα η Ελλάδα μέσω ΔΟΥ, το κάνουν οι Γερμανοί μέσω τραπεζων.
Μάλιστα και για τους υπάρχοντες λογ/μους ξεκινά η διαδικασία αυτή. Μόλις τη περασμένη εβδομάδα πήρα ειδοποίηση από τη Sparkasse...

Ναι, μου το έχει ζητήσει αυτό η τράπεζά μου και είπα ότι δεν έχω φορολογική κατοικία σε άλλη χώρα.
To "steuerlich ansässig" δεν το κατάλαβα ως «φορολογικά υπόχρεος» αλλά ως «φορολογικός κάτοικος».
https://translate.google.com/#view=home&op=translate&sl=de&tl=en&text=steuerlich%20ans%C3%A4ssig

Λες να με τσακώσουν και να με κλείσουν μέσα; :hmm:

tsioy
12-05-20, 20:02
Ναι, μου το έχει ζητήσει αυτό η τράπεζά μου και είπα ότι δεν έχω φορολογική κατοικία σε άλλη χώρα.
To "steuerlich ansässig" δεν το κατάλαβα ως «φορολογικά υπόχρεος» αλλά ως «φορολογικός κάτοικος».
https://translate.google.com/#view=home&op=translate&sl=de&tl=en&text=steuerlich%20ans%C3%A4ssig

Λες να με τσακώσουν και να με κλείσουν μέσα; :hmm:

Χμμμ...
Αν σημαίνει «φορολογικός κάτοικος», τότε είναι περίεργο. Στη λογική της Ελλάδας, είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας (εφόσον είσαι πάνω από 6 μήνες στην Ελλάδα) ή εξωτερικού. Δεν γίνεται και τα 2.
Στο χαρτί που πήρα αναφέρει ότι κατά κανόνα κάποιος είναι "ansässig" σε μία χώρα, αλλά ταυτόχρονα μπορεί να είναι "ansässig" από φορολογική άποψη σε πάνω από μία χώρες.

Σε περιπτώσεις όπως η δική μου (που είμαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού), αλλά μπορεί και να κάνω δήλωση σε Ελλάδα (πχ λόγω τόκων καταθέσεων), δε ξέρω πού εμπίπτω ως " steuerlich ansässig". Μόνο στη Γερμανία ή ΚΑΙ στην Ελλάδα;
Τρέχα γύρευε.

chat1978
12-05-20, 20:44
Ο φορολογικός κάτοικος αφορά εισοδήματα από δουλειά μόνο; Δεν νομίζω, γιατί υπάρχουν και εισοδήματα από επιχειρήσεις ή επιχειρήσεις ελεύθερων επαγγελματιών.

Στην Ελλάδα, αν έχεις έστω και ένα ευρώ εισόδημα (λέμε τώρα) δεν πας δου εξωτερικού και φορολογείσαι.

aroutis
13-05-20, 15:26
Παιδιά εισόδημα είναι εισόδημα,ακόμα και 1 cent πχ από τραπεζικό λογ/σμό λογίζεται ως εισόδημα.
Τι ακριβώς ψειρίζετε;

tsioy
13-05-20, 15:38
Σωστά, απλώς για την περίπτωση αυτή, έχει διαφορά αν το 1 cent προέρχεται από επαγγελματικές δραστηριότητες ή από τόκους...

lewton
13-05-20, 16:50
Χμμμ...
Αν σημαίνει «φορολογικός κάτοικος», τότε είναι περίεργο. Στη λογική της Ελλάδας, είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας (εφόσον είσαι πάνω από 6 μήνες στην Ελλάδα) ή εξωτερικού. Δεν γίνεται και τα 2.
Στο χαρτί που πήρα αναφέρει ότι κατά κανόνα κάποιος είναι "ansässig" σε μία χώρα, αλλά ταυτόχρονα μπορεί να είναι "ansässig" από φορολογική άποψη σε πάνω από μία χώρες.

Σε περιπτώσεις όπως η δική μου (που είμαι φορολογικός κάτοικος εξωτερικού), αλλά μπορεί και να κάνω δήλωση σε Ελλάδα (πχ λόγω τόκων καταθέσεων), δε ξέρω πού εμπίπτω ως " steuerlich ansässig". Μόνο στη Γερμανία ή ΚΑΙ στην Ελλάδα;
Τρέχα γύρευε.
Δες τι μου γράφει το e-banking μου αν πάω να κάνω τροποποίηση στοιχείων.
215074
Το οποίο στο Google Translate μεταφράζεται ως:
"If there are currently other tax residences outside of Germany or the USA in addition to the main address, please state them. This self-disclosure replaces all information you have provided so far. In general, a person becomes tax resident in a state if, under the law of that state (including tax treaties), they pay or should pay taxes based on their place of residence, residence, place of business, or other similar feature, and not just because they have income from it Sources achieved in this state."
Επομένως νομίζω ότι ορθά δεν τους έδωσα το ελληνικό ΑΦΜ.




Ο φορολογικός κάτοικος αφορά εισοδήματα από δουλειά μόνο; Δεν νομίζω, γιατί υπάρχουν και εισοδήματα από επιχειρήσεις ή επιχειρήσεις ελεύθερων επαγγελματιών.

Στην Ελλάδα, αν έχεις έστω και ένα ευρώ εισόδημα (λέμε τώρα) δεν πας δου εξωτερικού και φορολογείσαι.

Δεν καταλαβαίνω γιατί το έχεις βάλει σε off-topic tags, πάντως είναι on-topic μεν, λάθος δε. H αφοσίωση με την οποία επιμένεις να παραπληροφορείς είναι αξιέπαινη.
Έχω εισοδήματα στην Ελλάδα και είμαι κανονικά φορολογικά κάτοικος εξωτερικού. Αυτό δε σημαίνει ότι είμαι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, αυτή είναι άλλη ανακρίβεια που έχω διορθώσει άπειρες φορές και επαναλαμβάνεται κατά κόρον. Όσοι άνηκαν σε ΔΟΥ από επαρχία πριν φύγουν για το εξωτερικό μένουν στην ίδια ΔΟΥ αλλά ως κάτοικοι εξωτερικού.
ΔΟΥ εξωτερικού δεν υπάρχει. Λέγεται ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και αφορά όσους ήταν προηγουμένως στην Αθήνα. Παλαιότερα ήταν για όλους τους κατοίκους εξωτερικού, αλλά μετά το braind drain της περασμένης δεκαετίας έχουν αλλάξει οι ανόνες και όποιος ήταν πχ στη ΔΟΥ Καλαμάτας παραμένει στη ΔΟΥ Καλαμάτας.

chat1978
13-05-20, 17:19
Δεν καταλαβαίνω γιατί το έχεις βάλει σε off-topic tags, πάντως είναι on-topic μεν, λάθος δε. H αφοσίωση με την οποία επιμένεις να παραπληροφορείς είναι αξιέπαινη.
Έχω εισοδήματα στην Ελλάδα και είμαι κανονικά φορολογικά κάτοικος εξωτερικού. Αυτό δε σημαίνει ότι είμαι στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, αυτή είναι άλλη ανακρίβεια που έχω διορθώσει άπειρες φορές και επαναλαμβάνεται κατά κόρον. Όσοι άνηκαν σε ΔΟΥ από επαρχία πριν φύγουν για το εξωτερικό μένουν στην ίδια ΔΟΥ αλλά ως κάτοικοι εξωτερικού.
ΔΟΥ εξωτερικού δεν υπάρχει. Λέγεται ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και αφορά όσους ήταν προηγουμένως στην Αθήνα. Παλαιότερα ήταν για όλους τους κατοίκους εξωτερικού, αλλά μετά το braind drain της περασμένης δεκαετίας έχουν αλλάξει οι ανόνες και όποιος ήταν πχ στη ΔΟΥ Καλαμάτας παραμένει στη ΔΟΥ Καλαμάτας.

Ξέχασα ότι το έχεις αναφέρει και δεν είναι σκόπιμο αλλά έτσι το έζησα εγώ το 2012 όπως και κάποιοι άλλοι γνωστοί μου. Και επειδή εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη στο Ελληνικό σύστημα, καθώς το 2011-2013 η κάθε ΔΟΥ και κάθε υπάλληλος έλεγε τα δικά του, συνήθως διαφορετικά από την ΔΟΥ Εξωτερικού και συχνά διαφορετικά από την νομοθεσία, δεν μπορώ να πάρω την δική σου εμπειρία ως 100% αληθινή, όχι για κανένα άλλο λόγο και σίγουρα όχι προσωπικά με σένα αλλά γιατί απλά δεν υπάρχει εμπιστοσύνη μέχρι η διαδικασία να γίνει εντελώς online (δεν ξέρω αν έχει γίνει) και βγούν από την μέση οι άνθρωποι γιατί περισσότερο εμπιστεύομαι κώδικά σε αυτή την περίπτωση. Μέχρι τότε, αυτά που λες είναι σαν κάποιους γνωστούς μου που τελειώσαν σε μια ώρα και θεωρούσαν την δική τους εμπειρία ως την μοναδική αλήθεια (πέρα από την νομοθεσία) και άλλους στο άλλο άκρο που δεν έβγαζαν άκρη. Εγώ ήμουν κάπου στην μέση προς το δεν βγάζω άκρη.

Συνεπώς, δεν είναι προσωπικό και ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ σκόπιμο. Μακάρι να έχεις δίκιο όμως και να αποδειχθείς άξιος σύμβουλος αν ποτέ ξαναχρειαστεί να πατήσω το πόδι μου σε ΔΟΥ της Αθήνας. Μέχρι τότε, μην το παίρνεις προσωπικά ή ότι έχω δόλο. Δεν περάσαμε όλοι τα ίδια και δεν έχουμε όλοι τις ίδιες εμπειρίες με το δημόσιο, τους ανθρώπους και το ελληνικό κράτος εν γένη.

Για να σε ρωτήσω τώρα. Εσύ που παρέμεινες εκτός ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, σου ζητάει το αντίστοιχο ΑΦΜ της Γερμανίας;

lewton
13-05-20, 18:03
Ξέχασα ότι το έχεις αναφέρει και δεν είναι σκόπιμο αλλά έτσι το έζησα εγώ το 2012 όπως και κάποιοι άλλοι γνωστοί μου. Και επειδή εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη στο Ελληνικό σύστημα, καθώς το 2011-2013 η κάθε ΔΟΥ και κάθε υπάλληλος έλεγε τα δικά του, συνήθως διαφορετικά από την ΔΟΥ Εξωτερικού και συχνά διαφορετικά από την νομοθεσία, δεν μπορώ να πάρω την δική σου εμπειρία ως 100% αληθινή, όχι για κανένα άλλο λόγο και σίγουρα όχι προσωπικά με σένα αλλά γιατί απλά δεν υπάρχει εμπιστοσύνη μέχρι η διαδικασία να γίνει εντελώς online (δεν ξέρω αν έχει γίνει) και βγούν από την μέση οι άνθρωποι γιατί περισσότερο εμπιστεύομαι κώδικά σε αυτή την περίπτωση. Μέχρι τότε, αυτά που λες είναι σαν κάποιους γνωστούς μου που τελειώσαν σε μια ώρα και θεωρούσαν την δική τους εμπειρία ως την μοναδική αλήθεια (πέρα από την νομοθεσία) και άλλους στο άλλο άκρο που δεν έβγαζαν άκρη. Εγώ ήμουν κάπου στην μέση προς το δεν βγάζω άκρη.

Συνεπώς, δεν είναι προσωπικό και ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ σκόπιμο. Μακάρι να έχεις δίκιο όμως και να αποδειχθείς άξιος σύμβουλος αν ποτέ ξαναχρειαστεί να πατήσω το πόδι μου σε ΔΟΥ της Αθήνας. Μέχρι τότε, μην το παίρνεις προσωπικά ή ότι έχω δόλο. Δεν περάσαμε όλοι τα ίδια και δεν έχουμε όλοι τις ίδιες εμπειρίες με το δημόσιο, τους ανθρώπους και το ελληνικό κράτος εν γένη.

Για να σε ρωτήσω τώρα. Εσύ που παρέμεινες εκτός ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού, σου ζητάει το αντίστοιχο ΑΦΜ της Γερμανίας;

Ναι μου το ζητάει, το έχω γράψει (https://www.adslgr.com/forum/threads/204022-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%93%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC?p=6800409#post6800409) λίγες σελίδες πίσω σε απάντηση σε εσένα που το ανέφερες πρώτος.

Δεν έχω την απαίτηση να θυμάσαι τι έχω περάσει, αλλά το ότι τελείωσα σε μια ώρα δεν ξέρω 1. που το βρήκες και 2. που κολλάει εδώ.
1. Πάλευα 2 χρόνια να ξεμπλέξω γιατί αρχικά η εφορία ήθελε να πληρώσω 25 χιλιάδες φόρο για τα εισοδήματα 2 χρόνων στην Ελβετία (το οποίο ήταν ο ελληνικός φόρος μείον τον φόρο που είχα ήδη πληρώσει στην Ελβετία για τα εισοδήματα αυτά.
2. Και να είχα τελειώσει σε μια ώρα (I wish), δε θα βρεις πουθενά post όπου να έγραψα ότι η διαδικασία είναι εύκολη και απλή.

Εδώ θα είμαστε του χρόνου που θα γράφεις πάλι για "ΔΟΥ εξωτερικού", θα σου απαντάω εγώ ότι δεν έχει να κάνει με το ποια είναι η ΔΟΥ σου αλλά με το αν σε έχουν αναγνωρίσει ως κάτοικο εξωτερικού, και πάλι θα πέφτεις από τα σύννεφα.

8anos
13-05-20, 19:15
Άσχετο, lewton έκανες την διαδικασία για ΜΚΕ;
Πιθανόν να πάρεις πίσω αν όχι όλο το πρόστιμο που έχεις πληρώσει.

lewton
13-05-20, 19:30
Άσχετο, lewton έκανες την διαδικασία για ΜΚΕ;
Πιθανόν να πάρεις πίσω αν όχι όλο το πρόστιμο που έχεις πληρώσει.

Για το στρατό λες;
Ακόμα όχι, μου λείπουν 2 χρόνια για την επταετία βιοπορισμού και δεν μπορώ να αποδείξω ένα εξάμηνο στη Μαδρίτη οπότε μου κόβει την εντεκαετία χωρίς βιοπορισμό.
Πάω για αρχές 2022.

8anos
13-05-20, 19:42
Για το στρατό λες;
Ακόμα όχι, μου λείπουν 2 χρόνια για την επταετία βιοπορισμού και δεν μπορώ να αποδείξω ένα εξάμηνο στη Μαδρίτη οπότε μου κόβει την εντεκαετία χωρίς βιοπορισμό.
Πάω για αρχές 2022.

Ναι για τον στρατό. Ίσως να αξίζει να το προσπαθησεις ακόμα και χωρίς το εξάμηνο αλλ οκ. Εδώ κλείνει η παρένθεση :p

lewton
13-05-20, 20:01
Ναι για τον στρατό. Ίσως να αξίζει να το προσπαθησεις ακόμα και χωρίς το εξάμηνο αλλ οκ. Εδώ κλείνει η παρένθεση :p

Ο υπάλληλος στο προξενείο εδώ είναι πολύ φιλικός και κουνάει το κεφάλι του με κατανόηση και συμπόνοια, ΑΛΛΑ μου ξεκαθάρισε ότι αφού ο νόμος λέει ως 6 μήνες κενό και εγώ έχω κενό 6,5 μήνες (τόσο είναι το κενό που δε μπορώ να αποδείξω που ήμουν) δεν μπορεί να υπογράψει ότι πληρώ τις προϋποθέσεις.

vordme34
17-05-20, 22:44
Για όσους ζούνε Ελβετία, το ρόλο Αρ. Φορ. Ταυτοποίησης (Steueridentifikationsnummer) παίζει το AHV-Nummer. Για λοιπούς κατοίκους ΕΕ εδω: https://ec.europa.eu/taxation_customs/tin/pdf/el/TIN_-_subject_sheet_-_3_examples_el.pdf
Δε μπλέκεις με ΚΑΜΜΙΑ έξτρα φορολόγηση.

tsioy
18-05-20, 10:04
Δες τι μου γράφει το e-banking μου αν πάω να κάνω τροποποίηση στοιχείων.
215074
Το οποίο στο Google Translate μεταφράζεται ως:
"If there are currently other tax residences outside of Germany or the USA in addition to the main address, please state them. This self-disclosure replaces all information you have provided so far. In general, a person becomes tax resident in a state if, under the law of that state (including tax treaties), they pay or should pay taxes based on their place of residence, residence, place of business, or other similar feature, and not just because they have income from it Sources achieved in this state."
Επομένως νομίζω ότι ορθά δεν τους έδωσα το ελληνικό ΑΦΜ.


Μίλησα με δικηγόρο/ειδικό σε θέματα φορολογίας στη Γερμανία. Μου είπε ότι σαφή απάντηση δεν μπορεί να δώσει, μιας και είναι θέμα της Ελλάδας αν με θεωρεί ακόμα ότι πρέπει να υπάγομαι και εκεί.
Πάντως , μετά από την συνομιλία μας, προσανατολίζομαι στο ότι δεν είμαι φορολογικός κάτοικος ΚΑΙ στην Ελλάδα, μιας και δεν πληρώ τις προυποθέσεις με βάση τα άρθρα του σχετικού νόμου 4173/2013 (https://www.taxheaven.gr/law/4172/2013) και με τις μετέπειτα τροποποιήσεις του.

Μία απορία.
Τα πιθανά εισοδήματα από Ελλάδα (πχ ενοίκια) , πρέπει να δηλωθούν και στη Γερμανία (ή γενικά στο εξωτερικό) ή αρκεί μόνο στην Ελλάδα;

XTCgr
18-05-20, 10:19
Μία απορία.
Τα πιθανά εισοδήματα από Ελλάδα (πχ ενοίκια) , πρέπει να δηλωθούν και στη Γερμανία (ή γενικά στο εξωτερικό) ή αρκεί μόνο στην Ελλάδα;

αν είσαι σε καθεστώς κατοίκου εξωτερικου (φορολογικά εννοώ), κάνεις ξέχωρη δήλωση στην ελλάδα όπου δηλώνεις ότι εισοδήματα έχεις εν ελλάδι (ενοίκια κτλ).

Le0pard
18-05-20, 10:45
Fyi, οι Brussels airlines ανακοίνωσε μείωση προσωπικού κατά 25% (1000/4000) μαζί με συρρίκνωση του στόλου. Μαζί με την British airways που έχει ανακοινώσει 12000 απολύσεις και ένα φίλο που είναι στην easyJet και κάθεται και αυτός, τα πράγματα φαίνονται πολύ χλωμά στον χώρο των αεροπορικών όπως τα υπολογίζαμε.

Τα γράφω αυτά γιατί ένα μέλος εδώ δουλεύει ως εκλεκτή και ένα άλλο στην sabre νομίζω. Για πείτε εσείς τι βλέπετε;

Μόλις το είδα. Η Sabre έχει στείλει περίπου το 75% σε furlough. Εγώ την γλύτωσα προς το παρών. Γενικά χάλια μαύρα, η αγορά συνεχίζει να είναι νεκρή και πραγματικά δεν σώζεται νομίζω το 2020.

Ακούγεται στην εταιρεία και μια είδηση που δεν μπορώ να πω δημόσια που αν ισχύει θα αλλαξεί αρκετά για την Sabre, βλεποντας και κάνοντας λοιπόν.

Έχω αρχίσει και κοιτάζω για ενναλακτικές πάντως, όσες έχουν μείνει τουλάχιστον...

tsioy
18-05-20, 11:46
αν είσαι σε καθεστώς κατοίκου εξωτερικου (φορολογικά εννοώ), κάνεις ξέχωρη δήλωση στην ελλάδα όπου δηλώνεις ότι εισοδήματα έχεις εν ελλάδι (ενοίκια κτλ).

Και αυτά τα εισοδήματα οφείλουν να δηλωθούν και στο εξωτερικό, μαζί με την προσκόμιση εγγράφων ότι έχει πληρωθεί φόρος στην Ελλάδα για αυτά;

XTCgr
18-05-20, 12:05
Και αυτά τα εισοδήματα οφείλουν να δηλωθούν και στο εξωτερικό, μαζί με την προσκόμιση εγγράφων ότι έχει πληρωθεί φόρος στην Ελλάδα για αυτά;

οχι, αν εισαι φορολογικος κάτοικος γερμανίας πχ, οτι βγάζεις γερμανία φορολογείται γερμανία και ότι βγάζεις ελλάδα φορολογείται ελλάδα.

lewton
18-05-20, 15:58
Μία απορία.
Τα πιθανά εισοδήματα από Ελλάδα (πχ ενοίκια) , πρέπει να δηλωθούν και στη Γερμανία (ή γενικά στο εξωτερικό) ή αρκεί μόνο στην Ελλάδα;
Εγώ φέτος για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο πήγα και γράφτηκα σε μια Lohnsteuerhilfeverein που σου κάνει τη δήλωση με χαμηλό κόστος, αρκεί να είσαι μισθωτός και να έχεις maximum ως 18 χιλιάδες εισόδημα από άλλες πηγές (πχ ενοίκια, χρηματιστήρια κλπ).
Αυτό που μου είπε αυτός από την lohnsteuerhilfeverein είναι ότι δεν δηλώνω στη Γερμανία ούτε τη τη γη που έχω στην Ελλάδα, ούτε τα ενοίκια από τη γη που έχω στην Ελλάδα.

Για να λάβω αυτήν την πληροφορία πλήρωσα 224€ αλλά θα πάρω επιστροφή φόρου γύρω στα 70€ από τη δουλειά που μου έκανε, που δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω να τα κάνω όλα αυτά στη δήλωση μόνος μου. Επομένως συνολικά πλήρωσα 155€ και έχω μια υπεύθυνση απάντηση στο e-mail μου από κάποιον που είναι υποχρεωμένος να μου δώσει σωστή πληροφόρηση, το οποίο μου έχει βγάλει ένα βάρος καθώς είχα αγχωθεί ότι θα μπλέξω επειδή δεν είχα δηλώσει ποτέ τίποτα από την Ελλάδα στη Γερμανία.
Επίσης θα μου κάνουν τη δήλωση κάθε χρόνο βάζοντας μέσα όλες τις πιθανές επιστροφές φόρου που δεν έχω καμία ιδέα πως να κάνω μόνος μου, και ειδικά για του χρόνου αναμένω να έχω θετικό πρόσημο αφού φέτος άλλαξα δουλειά, μετά απολύθηκα λόγω κορονοϊού, τώρα αναμένω να ξεκινήσω τρίτη δουλειά τον Ιούνιο, οπότε η δήλωσή μου θα είναι είναι μωσαϊκό.

ttsesm
18-05-20, 16:54
Εγώ φέτος για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο πήγα και γράφτηκα σε μια Lohnsteuerhilfeverein που σου κάνει τη δήλωση με χαμηλό κόστος, αρκεί να είσαι μισθωτός και να έχεις maximum ως 18 χιλιάδες εισόδημα από άλλες πηγές (πχ ενοίκια, χρηματιστήρια κλπ).
Αυτό που μου είπε αυτός από την lohnsteuerhilfeverein είναι ότι δεν δηλώνω στη Γερμανία ούτε τη τη γη που έχω στην Ελλάδα, ούτε τα ενοίκια από τη γη που έχω στην Ελλάδα.

Για να λάβω αυτήν την πληροφορία πλήρωσα 224€ αλλά θα πάρω επιστροφή φόρου γύρω στα 70€ από τη δουλειά που μου έκανε, που δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω να τα κάνω όλα αυτά στη δήλωση μόνος μου. Επομένως συνολικά πλήρωσα 155€ και έχω μια υπεύθυνση απάντηση στο e-mail μου από κάποιον που είναι υποχρεωμένος να μου δώσει σωστή πληροφόρηση, το οποίο μου έχει βγάλει ένα βάρος καθώς είχα αγχωθεί ότι θα μπλέξω επειδή δεν είχα δηλώσει ποτέ τίποτα από την Ελλάδα στη Γερμανία.
Επίσης θα μου κάνουν τη δήλωση κάθε χρόνο βάζοντας μέσα όλες τις πιθανές επιστροφές φόρου που δεν έχω καμία ιδέα πως να κάνω μόνος μου, και ειδικά για του χρόνου αναμένω να έχω θετικό πρόσημο αφού φέτος άλλαξα δουλειά, μετά απολύθηκα λόγω κορονοϊού, τώρα αναμένω να ξεκινήσω τρίτη δουλειά τον Ιούνιο, οπότε η δήλωσή μου θα είναι είναι μωσαϊκό.


Well, από προσωπική εμπειρία αν είσαι στην τάξη >60Κ εισοδηματικά μην περιμένεις και πολλά. Το πολύ να πάρεις κάνα 200-300€ πίσω, βέβαια για το 2020 επειδή είσαι στην κατάσταση που ανέφερες λογικά θα έχεις κάτι παραπάνω. Εγώ φέτος μπήκα μέσα :p, ο λογιστής μου πήρε 470€ για ότι χρειάστηκε να κάνει και η επιστροφή ήταν 250€. Αν είσαι στην τάξη <60Κ αξίζει, αφού παίρνεις κάτι παραπάνω σαν επιστροφή. Το καλό με τους λογιστές, είναι αυτό που είπες ότι γνωρίζουν όλα αυτά τα έξτρα που μπορεί να σου επιστρέψουν κάτι. Το τρικ που μου είπαν είναι να την κάνεις μια φορά σε λογιστή, και τα επόμενα χρόνια απλά να καταθέτεις τα ίδια στοιχεία στην φόρμα εφόσον δεν αλλάξεις κάτι ιδιαίτερο, π.χ. κάνεις κάποια μεγάλη αγορά, αλλάξεις διαμονή, etc. Η να μην την κάνεις καθόλου, εφόσον δεν είναι υποχρεωτικό αν δεν έχεις κάτι έξτρα να δηλώσεις π.χ. κέρδη από μετοχές, έξτρα εισόδημα, κτλπ.

tsigarid
18-05-20, 22:27
Στη δουλειά μου ανακοινώσανε ότι λόγω της οικονομικής κατάστασης λόγω COVID-19, δεν θα πάρει κανείς αύξηση φέτος :down:

sdikr
18-05-20, 22:47
Στη δουλειά μου ανακοινώσανε ότι λόγω της οικονομικής κατάστασης λόγω COVID-19, δεν θα πάρει κανείς αύξηση φέτος :down:

Δηλαδή εσείς πήρατε τα προηγούμενα χρόνια;

tsigarid
18-05-20, 22:53
Δηλαδή εσείς πήρατε τα προηγούμενα χρόνια;

Κάθε χρόνο παίρνουμε, ανάλογα την απόδοση. Αν δεν αποδώσεις τα αναμενόμενα, μπορεί να μην πάρεις. Φέτος δεν θα πάρει κανείς.

ttsesm
19-05-20, 00:41
Κάθε χρόνο παίρνουμε, ανάλογα την απόδοση. Αν δεν αποδώσεις τα αναμενόμενα, μπορεί να μην πάρεις. Φέτος δεν θα πάρει κανείς.

bonus εργασίας είναι αυτό, δεν είναι αύξηση :p. Εκτός και αν είναι μόνιμο και τον επόμενο χρόνο ξεκινάς με βάση το κανονικό μισθό+τα μπόνους των προηγούμενων χρόνων, που δεν το πιστεύω.

Βασικά λογικό μου ακούγετε ότι δεν θα δοθεί, από την στιγμή που υπάρχει το πάτημα και ειδικά αν είσαι σε εταιρία με μεγάλη χασούρα.

chat1978
19-05-20, 00:59
Στη δουλειά μου ανακοινώσανε ότι λόγω της οικονομικής κατάστασης λόγω COVID-19, δεν θα πάρει κανείς αύξηση φέτος :down:

Στην δουλειά μου ανακοίνωσαν ότι λόγω covid-19, θα απολύσουν 25% του κόσμου για να εκβιάσουν την βελγική κυβέρνηση ενώ η μητρική γερμανική αεροπορική παίζει παιχνίδια με την γερμανική και βέλγικη κυβέρνηση, αρνούμενη κάθε κυβερνητική επιρροή ως αντάλλαγμα για δάνεια και λεφτά. Την ίδια ώρα, κάνεις μα κάνεις δεν λαμβάνει υπόψη το πιθανότερο σενάριο όλων, αυτό της επανεμφάνισης με 2ο και 3ο κύμα.

Αν κρατήσετε τις δουλειές σας, ευχαριστημένος να είσαι.

Valder
19-05-20, 01:01
Να φανταστώ ότι κάθε αναζήτηση εργασίας στο εξωτερικό πλέον πρέπει να εκλαμβάνεται ως ανέκδοτο, όχι;

chat1978
19-05-20, 01:11
Να φανταστώ ότι κάθε αναζήτηση εργασίας στο εξωτερικό πλέον πρέπει να θεωρείται ως ανέκδοτο, όχι;

Γενικά αυτή την στιγμή η κινητικότητα για εργασία είναι πολύ δύσκολη. Οι εταιρείες δεν ξέρουν τι να κάνουν και τί να προσφέρουν και υπάρχουν και πολλά ερωτήματα για την ίδια την κινητικότητα. Στο Λονδίνο έχω παρατηρήσει μια τάξη του 10-15 μικρότερη χρηματική αποζημίωση στο job posting.

Υπάρχει τεράστιο θέμα γενικά και δεν μπορείς να εμπιστευτείς τίποτα. Οι ρικρουτερ έχουν πανικόβληθει και θα πουν ότι ψέμα μπορούν για να πάρουν το οκ να καταθέσουν το προφίλ σου. Εταιρείες body shopping έχουν πάρει πίσω τα bodies και ανάλογα πληρώνουν το bench ή τους έχουν στείλει σε προσωρινή ανεργία.

RASTAVIPER
19-05-20, 08:33
Πηγές από 3 διαφορετικές χώρες στην Ευρώπη, μιλάνε για μείώσεις μισθών -20%.
Εντυπωσιασκό είναι ότι το ποσοστό είναι ίδιο σε άσχετες εταιρείες. Μάλιστα κάποιες από αυτές είχαν απλά μείωση κερδών, όχι ότι έκαναν ζημιές λόγω του ιού.

Πάτημα έχουν και τα κάνουν. Προσωπικά δεν έχω επηρεαστεί, θα συνεχίσω μάλλον μέχρι τέλους του έτους δουλειά από το σπίτι, αλλά δεν θα μπορέσω να ζητήσω κάποια άυξηση για την θετική απόδοση των προηγούμενων μηνών. Είναι κρίμα, γιατί θετικά αποτελέσματα πολλών μηνών δεν μπορούν να αναφερθούν τώρα που υπάρχει τόση γκρίνια στην αγορά.
Νιώθεις και καλά που έχεις την δουλειά σου, όπως λένε οι άλλοι.

Όσο για αναζήτηση εργασίας, πάντα υπάρχουν ευκαιρείες στην αγορά και μέσα στην κρίση. Απλά δεν μπορείς εύκολα να απαιτήσεις πράγματα πιστεύω όπως πριν.

anon
19-05-20, 09:56
βασικά το πρόβλημα, αν δεν το έχεις καταλάβει ειναι ότι υπάρχει πλέον πολύ μεγαλύτερη προσφορά εργασιας, απο όσο ζήτηση. Ακολουθώντας τον νόμο προσφοράς - ζήτησης, μπορούν και το κάνουν. Δεν γουστάρεις μείωση 20%; Περιμένουν εκατοντάδες απο έξω....
Και απο γνωστούς μου σε Γερμανία, πολλοί έμειναν άνεργοι, τώρα, με το ξεκλείδωμα! Λίγο περίεργο δεν νομίζετε; Ανοίγει η αγορά, και κάνεις απολύσεις; Χμμμμμ......

RASTAVIPER
19-05-20, 11:04
βασικά το πρόβλημα, αν δεν το έχεις καταλάβει ειναι ότι υπάρχει πλέον πολύ μεγαλύτερη προσφορά εργασιας, απο όσο ζήτηση. Ακολουθώντας τον νόμο προσφοράς - ζήτησης, μπορούν και το κάνουν. Δεν γουστάρεις μείωση 20%; Περιμένουν εκατοντάδες απο έξω....
Και απο γνωστούς μου σε Γερμανία, πολλοί έμειναν άνεργοι, τώρα, με το ξεκλείδωμα! Λίγο περίεργο δεν νομίζετε; Ανοίγει η αγορά, και κάνεις απολύσεις; Χμμμμμ......

Όχι μωρέ που να το καταλάβω, ούτε επαφή έχω με εξωτερικό, ούτε είμαι μέσα στην αγορά.

chat1978
19-05-20, 11:39
Η αμεσότητα της εφαρμογής των μειώσεων μισθών θυμίζει λίγο την ταχύτητα με την οποία ελληνικές εταιρείες ανακοίνωσαν μειώσεις μισθών (με την αιτιολόγηση των κακων οικονομικών) μετά τον γαπ στο Καστελόριζο.

Anon, έχεις δίκιο στο long term αλλά εγώ παρατήρησα τις μειώσεις πριν ακόμα μπει η Αγγλία σε καραντίνα. Εγώ είμαι σίγουρος ότι στην αεροπορική που δουλεύω, που είναι ομολογουμένως σαπιλα, δώρο θεού θεωρούν την κρίση για να εφαρμόσουν αυτά που δεν θα μπορούσαν ποτέ, δηλαδή όχι την πραγματική εκλογίκευση και εξυγίανση αλλά την οριζόντια περικοπή.

Δηλαδή δεν είναι αλλά θέμα προσφοράς και ζήτησης για τα αρπακτικά.

doctor_667
19-05-20, 12:24
Επειδή είμαι σε χαλαρή αναζήτηση εργασίας, μερικές θέσεις έχουν παγώσει όντως και άλλοι συνεχίζουν συνεντεύξεις χωρίς να έχουν στο μυαλό να καλύψουν όντως θέσεις, σε δουλειά να βρίσκονται σαν να λέμε.
Οι recruiters τα φοσυκώνουν λίγο είναι η απόψη μου αλλά και αυτοί πραγματικά δεν ξέρουν, τις προάλλες με ρωτούσε μία recruiter τι γίνεται με τις άλλες θέσεις που συζητάω και πως βλέπω τα πράγματα.

Παρ'όλα αυτά για εταιρίες που ήταν προετοιμασμένες από άποψη remote working και που δεν επηρρεάζονται άμεσα από τον ιό, είναι business as usual. Χθες είχα συνέντευξη με πολύ μεγάλη μεταφορική και μου είπαν ότι πάνε ακόμα καλύτερα μιας και έχουν παραπάνω slots στα αεροδρόμια τώρα που έχει πέσει η επιβατική κίνηση.

tsigarid
19-05-20, 12:51
bonus εργασίας είναι αυτό, δεν είναι αύξηση :p. Εκτός και αν είναι μόνιμο και τον επόμενο χρόνο ξεκινάς με βάση το κανονικό μισθό+τα μπόνους των προηγούμενων χρόνων, που δεν το πιστεύω.

Βασικά λογικό μου ακούγετε ότι δεν θα δοθεί, από την στιγμή που υπάρχει το πάτημα και ειδικά αν είσαι σε εταιρία με μεγάλη χασούρα.
Για κανονική αύξηση μιλάω, όχι μπόνους. Είμαι σε μεγάλη "εταιρεία", αλλά δεν έχει οικονομικά προβλήματα. Απλά φοβάται ότι θα μειωθεί το αποθεματικό.

Να φανταστώ ότι κάθε αναζήτηση εργασίας στο εξωτερικό πλέον πρέπει να εκλαμβάνεται ως ανέκδοτο, όχι;
Ανέκδοτο όχι, αλλά σίγουρα δύσκολο. Ξέρω πολλές εταιρείες και οργανισμούς που έχουν ανακοινώσει hire freeze μέχρι νεωτέρας, αλλά ξέρω και (λίγο) κόσμο που έχει προσληφθεί.

anon
19-05-20, 13:32
Η αμεσότητα της εφαρμογής των μειώσεων μισθών θυμίζει λίγο την ταχύτητα με την οποία ελληνικές εταιρείες ανακοίνωσαν μειώσεις μισθών (με την αιτιολόγηση των κακων οικονομικών) μετά τον γαπ στο Καστελόριζο.

Anon, έχεις δίκιο στο long term αλλά εγώ παρατήρησα τις μειώσεις πριν ακόμα μπει η Αγγλία σε καραντίνα. Εγώ είμαι σίγουρος ότι στην αεροπορική που δουλεύω, που είναι ομολογουμένως σαπιλα, δώρο θεού θεωρούν την κρίση για να εφαρμόσουν αυτά που δεν θα μπορούσαν ποτέ, δηλαδή όχι την πραγματική εκλογίκευση και εξυγίανση αλλά την οριζόντια περικοπή.

Δηλαδή δεν είναι αλλά θέμα προσφοράς και ζήτησης για τα αρπακτικά.

Υπαρχει μια παροιμία,
στην αναμπουμπούλα χαίρετε ο λύκος. :wink:

chat1978
19-05-20, 13:38
Υπαρχει μια παροιμία,
στην αναμπουμπούλα χαίρετε ο λύκος. :wink:

Έχουμε φίλε μου, ίσως τις περισσότερες από κάθε άλλη εθνικότητα. Κατά την γνώμη μου είναι ο καλύτερος αλγόριθμός συμπιέσης έβερ. Με λίγες λέξεις, όλοι καταλαβαίνουν καταστάσεις που θέλουν 10 σελίδες ανάλυση από κάθε πτυχή. Δυστυχώς, δεν χρησιμοποιούμε σαν Έλληνες αυτή την άπεραντη λαική σοφία.

RASTAVIPER
20-05-20, 22:50
Είναι κάποιος που έμενε εξωτερικό και άλλαξε ξανά χώρα και πήγε πρόσφατα στη ΔΟΥ εξωτερικού να δηλώσει τη νέα διεύθυνση;
Τι χαρτιά χρειάζεται;
Ξέχασα να το κάνω 2 χρόνια που λείπω Κύπρο.

doctor_667
25-05-20, 19:13
Υπάρχει κανένας που ταξίδεψε πρόσφατα από/προς χώρα Σένγκεν προς/από Ελλάδα; Υπήρχε πιο αυστηρός έλεγχος απ'ότι συνήθως;
Ρωτάω γιατί σκέφτομαι να κατέβω κανένα μήνα ή και παραπάνω το καλοκαίρι αφού δε χρειάζεται να είμαι στο γραφείο εδώ αλλά τυπικά θα ξεπεράσω το όριο των 30 ημερών που έχουν οι ανυπότακτοι εξωτερικού και σκέφτομαι μήπως γίνει τίποτα μια στις χίλιες.

Η ειρωνεία είναι ότι κανονικά θα είχα βγει μόνιμος κάτοικος εξωτερικού αλλά λόγω covid ακυρώθηκαν τα πάντα στο προξενείο.

vamvakoolas
26-05-20, 16:25
ενα απνντειτ: στο "μαγαζι" που δουλευω αμερικανικων συμφεροντων αλλα με εντονη παρουσια στην Ευρωπη (και Ασια/Αυστραλια) αν και δε μας επιασε η κριση (το αντιθετο θα ελεγα) υπαρχει το εξης παραδοξο:
Οι προσληψεις πραγματι παγωσαν κανενα μηνα γιατι υπηρχε το αρχικο σοκ.
Μετα ξεκινησαν δειλα δειλα (γιατι υπαρχουν κενα σε ομαδες).
Ωστοσο επειδη οι περισσοτερες ομαδες στις χωρες που ειναι δεμενες (δυσκολα φευγει καποιος απο την εταιρια)υπαρχει ενα περιεργο συναισθημα να δουλευεις με καποιον που ουτε καν εχεις δει απο κοντα να εχεις μια συναντηση κοκ. Ακομα και σε συναδελφο που προσλαβαμε πανω στη κριση (ισα που προλαβε να καθισει στο γραφειο του κανα μηνα) δεν υπαρχει αυτο το δεσιμο αλλα μια ψυχροτητα (λες και ειναι απο αλλη εταιρια, χωρις να φταιει ο ανθρωπος).
Παραλληλα, η διαδικασια της εκπαιδευσης αν και γινεται απομακρυσμενα (τουλαχιστον σε εμας σε αρκετα ποστα) παιρνει διπλασιο χρονο και δεν εισαι και σιγουρος αν τα κατανοησε τα παντα καποιος (δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ιδιοι μιας και ερικοι προτιμουν βιβλια, αλοι βιντεο αλλοι διδασκαλια απο κοντα).

Ολα αυτα συζητιουνται τοσο εσωτερικα οσο και με αλλες εταιριες και υπαρχει ενας μεγαλος προβληματισμος για τις νεες προσληψεις και σιγουρα οι διαδικασιες ειναι πολυ πιο αργες.

tsioy
15-06-20, 18:40
Ως κάτοικος εξωτερικού, μπορώ να αιτηθώ και να πάρω διαβατήριο κατά τη διαμονή μου στην Ελλάδα; Η αίτηση προφανώς θα γίνει στο γραφείο διαβατηρίων που υπαγόμουν παλιότερα..

PopManiac
15-06-20, 18:48
Ως κάτοικος εξωτερικού, μπορώ να αιτηθώ και να πάρω διαβατήριο κατά τη διαμονή μου στην Ελλάδα; Η αίτηση προφανώς θα γίνει στο γραφείο διαβατηρίων που υπαγόμουν παλιότερα..

Εκ πείρας, ναι, και μάλιστα πλέον το κάνεις σε Αστυνομικό Τμήμα

- - - Updated - - -

Oops, μπορεί να έγραψα λαλακία, εγώ ακόμα έχω ταυτότητα με ελληνική διεύθυνση

tsioy
15-06-20, 18:52
Εκ πείρας, ναι, και μάλιστα πλέον το κάνεις σε Αστυνομικό Τμήμα

- - - Updated - - -

Oops, μπορεί να έγραψα λαλακία, εγώ ακόμα έχω ταυτότητα με ελληνική διεύθυνση

Ταυτότητα με δ/νση; Πόσο παλιά είναι;

ΔΕν ήξερα ότι πλέον γίνεται και σε Αστυνομικό Τμήμα..

tsigarid
15-06-20, 19:08
Ταυτότητα με δ/νση; Πόσο παλιά είναι;

ΔΕν ήξερα ότι πλέον γίνεται και σε Αστυνομικό Τμήμα..

Πόσο καιρό έχεις να βγάλεις διαβατήριο στην Ελλάδα; :p

Γίνεται, κανένα πρόβλημα.

tsioy
15-06-20, 19:13
Πόσο καιρό έχεις να βγάλεις διαβατήριο στην Ελλάδα; :p

Γίνεται, κανένα πρόβλημα.

5 χρόνια και κάτι...:p

thanks

@ ADSLgr.com All rights reserved.