PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 [141] 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

XTCgr
15-06-20, 20:43
Ως κάτοικος εξωτερικού, μπορώ να αιτηθώ και να πάρω διαβατήριο κατά τη διαμονή μου στην Ελλάδα; Η αίτηση προφανώς θα γίνει στο γραφείο διαβατηρίων που υπαγόμουν παλιότερα..

αν είσαι κάτοικος ΕΕ δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο κόλλημα, για 3ες χώρες που απαιτούν βίζα θα πρέπει να κάνεις την διαδικασία στην ελληνική πρεσβεία στη χώρα διαμονής

john dubi
15-06-20, 20:55
Μια χαρα γινεται και κοστιζει λιγοτερο απ το να βγει μεσω της πρεσβειας.

megahead13
15-06-20, 22:15
Εκ πείρας, ναι, και μάλιστα πλέον το κάνεις σε Αστυνομικό Τμήμα

- - - Updated - - -

Oops, μπορεί να έγραψα λαλακία, εγώ ακόμα έχω ταυτότητα με ελληνική διεύθυνση
Δε νομίζω ότι έχει σημασία η ταυτότητα. Κι εγω πάντως αυτή που είχα βγάλει στα 14 μου έχω :p

tsigarid
15-06-20, 22:18
Μια χαρα γινεται και κοστιζει λιγοτερο απ το να βγει μεσω της πρεσβειας.

Επίσης γίνεται και ΠΟΛΥ πιο γρήγορα.

megahead13
15-06-20, 22:21
Επίσης γίνεται και ΠΟΛΥ πιο γρήγορα.
Ακριβώς. Κανονικά λένε 5 εργάσιμες, αλλά συνήθως στις 3-4 είναι έτοιμο.

RASTAVIPER
16-06-20, 10:53
Μια χαρα γινεται και κοστιζει λιγοτερο απ το να βγει μεσω της πρεσβειας.

Εδώ Κύπρο, το κόστος στην Πρεσβεία είναι γύρω στα 80ευρώ.
Κάτι τέτοιο δεν κοστίζει και στην Ελλάδα;

anon
16-06-20, 10:56
Νομιζω ότι το μεγαλύτερο θέμα δεν είναι εαν υπάρχει διαφορά κόστους μεγάλη (που κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει), αλλά στην πρεσβεία μπορεί να σου πάρει και πάνω απο δυο μήνες. Εαν η πρεσβεία έχει διπλωματικό σάκο μια φορά τον μήνα, κάλλιστα η έκδοση διαβατηρίου στην χειρότερη περίπτωση θα σου τύχει να σου πάρει πάνω απο δυο μήνες. (ισχύει αυτό εδώ στο Λουξεμβούργο). Σε πρεσβείες/προξενεία που έχουν πιο συχνά διπλωματικό σάκκο ο χρόνος λογικά ειναι μικρότερος.

RASTAVIPER
16-06-20, 11:24
Νομιζω ότι το μεγαλύτερο θέμα δεν είναι εαν υπάρχει διαφορά κόστους μεγάλη (που κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει), αλλά στην πρεσβεία μπορεί να σου πάρει και πάνω απο δυο μήνες. Εαν η πρεσβεία έχει διπλωματικό σάκο μια φορά τον μήνα, κάλλιστα η έκδοση διαβατηρίου στην χειρότερη περίπτωση θα σου τύχει να σου πάρει πάνω απο δυο μήνες. (ισχύει αυτό εδώ στο Λουξεμβούργο). Σε πρεσβείες/προξενεία που έχουν πιο συχνά διπλωματικό σάκκο ο χρόνος λογικά ειναι μικρότερος.

Εδώ πήρε 1 μήνα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
Αν δεν το βιάζεσαι, το κάνεις εγκαιρα και σε εξυπηρετεί αν δεν έχεις προγραμματίσει ταξίδι στην Ελλάδα. Γιατί αλλιώς δεν αξίζει κόστος αεροπλάνου μόνο για αυτό.

Seaman
16-06-20, 11:29
Στο ΑΤ Καλλιθεας εβγαλα διαβατηριο σε 3 εργασιμες, πηγα Δευτερα και Τεταρτη ηταν ετοιμο.

- - - Updated - - -


Εδώ πήρε 1 μήνα, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.
Αν δεν το βιάζεσαι, το κάνεις εγκαιρα και σε εξυπηρετεί αν δεν έχεις προγραμματίσει ταξίδι στην Ελλάδα. Γιατί αλλιώς δεν αξίζει κόστος αεροπλάνου μόνο για αυτό.

Αν ειναι να πας μονο Ελλαδα, πετας και με ληγμενο. Τη τελευταια φορα ετσι πεταξα.

PopManiac
16-06-20, 11:45
Αν ειναι να πας μονο Ελλαδα, πετας και με ληγμενο. Τη τελευταια φορα ετσι πεταξα.

Μόνο απευθείας πτήση - αν πας με transit είσαι στο έλεος του καθενός ;) Θεωρητικά όντως το διαβατήριο ισχύει (εντός ΕΕ) έως 6 μήνες μετά τη λήξη του αλλά τρέχα γύρευε ιδιαίτερα αν μπλέξεις με κανένα στραβόξυλο και μέχρι να βγάλεις άκρη χάσεις πτήση

Seaman
16-06-20, 11:55
Μόνο απευθείας πτήση - αν πας με transit είσαι στο έλεος του καθενός ;) Θεωρητικά όντως το διαβατήριο ισχύει (εντός ΕΕ) έως 6 μήνες μετά τη λήξη του αλλά τρέχα γύρευε ιδιαίτερα αν μπλέξεις με κανένα στραβόξυλο και μέχρι να βγάλεις άκρη χάσεις πτήση

Πεταξα με Lufthansa μεσω Γερμανιας. Ο αστυνομικος ειδε το διαβατηριο και μου ρωτησε αν τελικος προορισμος μου ειναι η Αθηνα. Ειπα ναι και με περασε. Τα Χριστουγεννα που ξαναπεταξα μεσω Γερμανιας ξανα, ειδαν στο συστημα το ιστορικο μου και απλα μου ειπαν οτι στο παρελθον πεταξα με ληγμενο διαβατηριο, τους ειπα ναι το ξερω και απλα εληξε εκει η κουβεντα και περασα.

tsigarid
16-06-20, 12:25
Νομιζω ότι το μεγαλύτερο θέμα δεν είναι εαν υπάρχει διαφορά κόστους μεγάλη (που κατα την γνώμη μου δεν υπάρχει), αλλά στην πρεσβεία μπορεί να σου πάρει και πάνω απο δυο μήνες. Εαν η πρεσβεία έχει διπλωματικό σάκο μια φορά τον μήνα, κάλλιστα η έκδοση διαβατηρίου στην χειρότερη περίπτωση θα σου τύχει να σου πάρει πάνω απο δυο μήνες. (ισχύει αυτό εδώ στο Λουξεμβούργο). Σε πρεσβείες/προξενεία που έχουν πιο συχνά διπλωματικό σάκκο ο χρόνος λογικά ειναι μικρότερος.

Αυτό ακριβώς. Στη Νέα Υόρκη μας λένε ότι ο διπλωματικός σάκος φεύγει όταν γεμίσει, είτε αυτό πάρει 1 μέρα είτε ένα μήνα, οπότε πρέπει να περιμένουμε 2 μήνες χοντρικά για ένα διαβατήριο.

megahead13
16-06-20, 15:06
Αυτό ακριβώς. Στη Νέα Υόρκη μας λένε ότι ο διπλωματικός σάκος φεύγει όταν γεμίσει, είτε αυτό πάρει 1 μέρα είτε ένα μήνα, οπότε πρέπει να περιμένουμε 2 μήνες χοντρικά για ένα διαβατήριο.
Τα ίδια και για ΗΒ.

RASTAVIPER
19-06-20, 10:37
Πιστοποιητικό φορ. κατοικίας.

Ήμουν πριν Μάλτα και τώρα τελευταία χρόνια Κύπρο και ξέχασα ότι έπρεπε να ενημερώσω την ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού στην Αθήνα για το ότι άλλαξα την χώρα.
Πήγα και μίλησα στην εφορία στην Κύπρο και για να ετοιμάσουν το Πιστοποιητικό φορ. κατοικίας ζητάνε 90ευρώ και εκκαθαριστικά εφορίας από Ελλάδα για τα τελευταία 2-3 χρόνια, καθ'ως και ενημερωση για ό,τι ακίνητα έχω στην Ελλάδα.
Αυτό είναι νορμάλ; Ισχύουν τα ίδια για όλους όσους μένουν στο εξωτερικό ή μόνο για έλληνες εχουν τόσες απαιτήσεις; Γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι ζητάνε και από Γερμανούς, Άγγλους κλπ τόσα προσωπικά στοιχεία για τα φορολογικά και τα ακίνητα τους στην πατρίδα τους.

Seaman
19-06-20, 10:53
Πιστοποιητικό φορ. κατοικίας.

Ήμουν πριν Μάλτα και τώρα τελευταία χρόνια Κύπρο και ξέχασα ότι έπρεπε να ενημερώσω την ΔΟΥ Κατοίκων εξωτερικού στην Αθήνα για το ότι άλλαξα την χώρα.
Πήγα και μίλησα στην εφορία στην Κύπρο και για να ετοιμάσουν το Πιστοποιητικό φορ. κατοικίας ζητάνε 90ευρώ και εκκαθαριστικά εφορίας από Ελλάδα για τα τελευταία 2-3 χρόνια, καθ'ως και ενημερωση για ό,τι ακίνητα έχω στην Ελλάδα.
Αυτό είναι νορμάλ; Ισχύουν τα ίδια για όλους όσους μένουν στο εξωτερικό ή μόνο για έλληνες εχουν τόσες απαιτήσεις; Γιατί δεν μπορώ να πιστέψω ότι ζητάνε και από Γερμανούς, Άγγλους κλπ τόσα προσωπικά στοιχεία για τα φορολογικά και τα ακίνητα τους στην πατρίδα τους.

Για Αγγλια οταν εκανα αναλογη διαδικασια, δεν ισχυει κατι τετοιο. Συμπληρωσα μια ηλεκτονικη φορμα οπου δηλωσα απο ποτε μενω στη χωρα και σε λιγες μερες μου εστειλαν το πιστοποιητικο, δωρεαν. Ενα λεπτο μου πηρε να συμπληρωσω την αιτηση, ηταν πολυ απλη φορμα.

XTCgr
19-06-20, 12:31
Το ίδιο και Ρωσία, αίτηση ηλεκτρονικά, αποστολή του πιστοποιητικού ηλεκτρονικά και απλά χρειάστηκε να πάω μια φορά αυτοπροσώπως για να μου σφραγίσουν το πιστοποιητικό ώστε να μπορει να πάρει apostile (σφραγίδα Χάγης) προκειμένου να γίνει μετάφραση στην Ελλάδα

vamvakoolas
19-06-20, 13:57
συμφωνω

απο τη μερια μου με ερωτησαν για iban ελληνικο αν εχω και αν εχω να δηλωσω περιουσια στην Ελλαδα

(μου θυμισε το κλασσικο anything to declare στα αεροδρομια:rofl:)

RASTAVIPER
19-06-20, 17:17
Κατάλαβα...
10 χρόνια πίσω η φορολογίκή αρχή εδώ στην Κύπρο

voithostyrempora2
02-07-20, 15:17
Meanwhile in New York (https://nypost.com/2020/06/30/nyc-apartment-with-shower-in-kitchen-rents-for-1650-a-month/) . Το real estate της Αθήνας ειναι 10 φορές καλύτερο από Αμστερνταμ, Λονδινο, Παρίσι, Νέα Υόρκη κοκ. Φυσικα ειναι και θεμα ζήτησης (πρόκειται για τις παγκοσμιες μητροπολεις συν το Τόκυο), αλλά σκέφτομαι τί μισθο θα έπρεπε να χω στην Ολλανδία για να νοικιάσω 4αρι διαμερισμα 116 τμ 10ετιας στα 15 λεπτά από το Dam ξοδεύοντας το ~15% του μισθού μου (όπως κάνω εδώ) και καταλήγω ότι θα έπρεπε να περιμένω καμία 30ετια :p . Και φυσικά θα ηταν προκάτ ψευτοκτίριο (ούτε λόγος για τούβλα), χωρίς τα τεράστια μπαλκόνια που εχω εδώ, χωρίς μάρμαρο στις σκάλες, χωρίς τίποτα.

- - - Updated - - -

Χίλια χρόνια Λατρεμένη Αττική Πρωτεύουσα

vamvakoolas
03-07-20, 00:18
εχεις δικιο αλλα αυτες οι πολεις που εγραψες εχουν καλυτερη αποδοση ως επενδυση (ενοικιαση) αποτι η σπιταρονα σου

α ξεχασα, μπακ του δε στειτς το νοικι το λενε πλεον...ληζινγκ (μη χ...)

chat1978
03-07-20, 00:21
εχεις δικιο αλλα αυτες οι πολεις που εγραψες εχουν καλυτερη αποδοση ως επενδυση (ενοικιαση) αποτι η σπιταρονα σου

α ξεχασα, μπακ του δε στειτς το νοικι το λενε πλεον...ληζινγκ (μη χ...)

Το έχουν ξεφτίλισει λίγο εκτός Ελλάδας στα ενοίκια πάντως και συχνά μιλάμε για πολύ σαβουρα. Έχω δει σπίτια στις Βρυξέλλες και Αμβέρσα που είναι να κλαίς.

vamvakoolas
03-07-20, 00:30
που να δεις στις "καλες πολιτειες" οπως ΝΥ ή Καλιφορνια, Ουασιγκτον.

Και ενα ΚΟΥΙΖ περα απο τα σπιτια: ποσο να κανει αραγε να αγορασεις και να συντηρεις μια βαρκουλα στην Ολλανδια και να τη κανεις βολτα στα καναλια μια φορα στο τοσο;
(το εμαθα και εμεινα...παγακι)

RASTAVIPER
03-07-20, 06:11
Βασικά στις περισσότερες πρωτεύουσες της Ευρώπης πρέπει να είναι πιο ακριβή η αγορά κατοικίας σε σχέση με Ελλάδα.
Δεν ξέρω σε Ρουμανία τι γίνεται.

Ακόμα και Κύπρο είναι πιο ακριβά και μιλάμε για νησί.

MitsosDaBest13
03-07-20, 16:21
Meanwhile in New York (https://nypost.com/2020/06/30/nyc-apartment-with-shower-in-kitchen-rents-for-1650-a-month/) . Το real estate της Αθήνας ειναι 10 φορές καλύτερο από Αμστερνταμ, Λονδινο, Παρίσι, Νέα Υόρκη κοκ. Φυσικα ειναι και θεμα ζήτησης (πρόκειται για τις παγκοσμιες μητροπολεις συν το Τόκυο), αλλά σκέφτομαι τί μισθο θα έπρεπε να χω στην Ολλανδία για να νοικιάσω 4αρι διαμερισμα 116 τμ 10ετιας στα 15 λεπτά από το Dam ξοδεύοντας το ~15% του μισθού μου (όπως κάνω εδώ) και καταλήγω ότι θα έπρεπε να περιμένω καμία 30ετια :p . Και φυσικά θα ηταν προκάτ ψευτοκτίριο (ούτε λόγος για τούβλα), χωρίς τα τεράστια μπαλκόνια που εχω εδώ, χωρίς μάρμαρο στις σκάλες, χωρίς τίποτα.

- - - Updated - - -

Χίλια χρόνια Λατρεμένη Αττική Πρωτεύουσα

Στις μεγάλες πόλεις, πάνε ανάλογα με τη ζήτηση. Ειδικά στις ΗΠΑ, στα κέντρα τους μένουν οι πλούσιοι και η "πλέμπα" μένει στα προάστια.

Εγώ νομίζω ότι η Ελλάδα είναι επίσης ακριβή. Πχ για διαλυμένα υπόγεια studio σε περιοχές γκέτο της Αθήνας, δίνεις 200-250€. Για να έχεις ένα νορμάλ διαμέρισμα (50-60τμ) σε νορμάλ περιοχή και σε όροφο, θες πάνω από 400€. Για να μείνεις σε μια καλή/όμορφη περιοχή (πχ Γλυφάδα), βάλε +50% στο ενοίκια. Όταν ο βασικός μισθός είναι 600. Πόσο μάλλον για να αγοράσεις ένα, οι τιμές είναι πολύ υψηλές και πρέπει να δουλεύεις πολλές δεκαετίες.

Δεν ξέρω πως προκύπτει 10 φορές καλύτερο το real estate της Αθήνας. Όπως χρειάζονται 2 άτομα στο εξωτερικό για να συντηρούν ένα σπίτι, έτσι χρειάζονται κι εδώ. Εκτός κι αν υπάρχει καλός μισθός. Πχ στη Νέα Υόρκη, για την ίδια δουλειά που κάνεις εδώ, μπορεί να έπαιρνες 6-7 χιλιάρικα το μήνα.

Seaman
03-07-20, 17:15
Στην Αθηνα γνωστος μου νοικιαζει στο κεντρο μια γκαρσονιερα σε ασχημη κατασταση 250 ευρω, χωρις λογαριασμους μεσα. Επισης δεν εχει θερμανση γιατι κανεις δεν πληρωνει. Μισθος βασικο 500κατι. Κουραστηκε να το βρει μιας και λογο Air Bnb τα ενοικια στις γυρω περιοχες ηταν πανακριβα.

Καθε μηνα του στελνουν οι γονεις λιγα ακομα λεφτα να τα βγαζει περα. Στην Αγγλια (εκτος Λονδινου) με τον βασικο μισθο θα ειχε πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης και θα ηταν οικονομικα ανεξαρτητος.

anon
03-07-20, 18:14
Νομίζω δεν πρέπει να κοιτάμε τις απόλυτες τιμές, γιατί αυτές διαφέρουν πολύ απο χώρα σε χώρα, αλλά τις σχετικές με βάση το μέσο (πραγματικό) εισόδημα. Αλλο πράγμα να είσαι Ελλάδα, Αθήνα, και να παίρνεις 4000 ευρώ τον μήνα (αυτό είναι η εξαίρεση στον κανόνα), και άλλο νασαι Αθήνα και να παίρνεις μαζί με τον/την σύντροφό σου βία 800 ευρώ τον μήνα. Ακομα και με 800 ευρώ τον μήνα, ένα εισοδημα πλέον συνηθισμένο στα περισσότερα νοικοκυριά, τα ενοίκια μοιάζουν πλέον απαγορευτικά η δε απόκτηση κατοικίας άπιαστο όνειρο. Αλλά μην τρελλαίνεστε, τα ίδια λίγο πολύ ισχύουν παντού, τα νούμερα αλλάζουν, προς τα πάνω, αλλα οι αναλογίες παραμένουν.

Ελέω COVID-19 εικάζω ότι θα δούμε ριζικές αλλαγές στην εργασία που θα επηρεάσουν και το real estate. Εαν η τηλε-εργασία γίνει πλέον τόσο συνηθισμένη, έστω στο 70 με 80 % απο όσο είναι σήμερα, λογικά θα δούμε μεγάλα αστικά κέντρα (και πανάκριβα) να "αδειάζουν" απο κόσμο. Εκανα σεμινάριο, και ο εκπαιδευτής μου, στην Oracle υπάλληλος, μου έκανε μαθημα απο την Σλοβακία, όχι απο κάποια μεγάλη πόλη, αλλά ήταν σε κάποιο χωριό στα βουνά!!!! Η τηλεεργασία σήμερα είναι πολύ χρησιμοποιούμενη ελέω COVID-19. Εαν τελειώσει η ιστορία με τον κορονοιό, και συνεχίσουν να χρησιμοποιούν τηλεεργασία πολύ, τότε και πολλοί, αν όχι όλοι, θα φύγουν μακριά απο τα πανάκριβα αστικά κέντρα, με το κυκλοφοριακό, τις ατέλειωτες ώρες μποτιλιάρισμα για το πιο απλό, και φυσικά το υπέρογκο κόστος ενοικίασης ή αγοράς σπιτιου.
Εαν γίνει λοιπόν αυτό, τότε λογικά θα δούμε ένα σκάσιμο φούσκας ακινήτων. Τουλάχιστον εκεί που οι αξίες ακινήτων έχουν φουσκώσει υπέρογκα.

Valder
03-07-20, 18:16
Διαβάζω από χθες τη συζήτηση με ενδιαφέρον. Πάντα θεωρούσα τη στατιστική ένα χρήσιμο ψέμα. Χρήσιμη γιατί αποτυπώνει ποσοτικά και αμειλικτα το περιβάλλον μας, όμως και ψέμα γιατί είτε χρησιμοποιείται στρεβλά πολλές φορές, είτε αγνοείται η ποιοτική διάσταση των πραγμάτων.

Ο άνθρωπος που αγόρασε το διαμέρισμα σε προάστιο της ....ούτε να το πω δεν μπορώ, "λατρεμένης αττικής πρωτεύουσας" Θεος φυλάξοι... πολύ καλώς έπραξε, καθώς πρώτον είχε την οικονομική άνεση να το πράξει, δεύτερον απέκτησε μια σταθερή και καλή δουλειά προφανώς ώστε να μπορεί να μείνει στην χώρα ξανά και τρίτον απλούστατα του αρέσει καλύτερα εδω. Εξαιρετικά.

Ομοίως εξαιρετικά πράττουν και όσοι φεύγουν για μια καλύτερη ζωή έξω ώστε να γίνουν οικονομικά ανεξάρτητοι.

Το θέμα αυτό έχει δυο αλήθειες - μη αμοιβαία αποκλειόμενες:

Τα σπίτια στην Ελλάδα είναι συνήθως πολύ καλύτερα απο αυτά του εξωτερικού σε ποιότητα. Αληθές.
Τα σπίτια στην Ελλάδα είναι πλέον μη προσιτά για κάποιους συμπολίτες μας σε σημείο που και τα χειρότερα αυτών είναι ακριβά. Αληθές.

Όταν είσαι μπατιράκι χωρίς καμία ελπίδα να βρεις φως στην άκρη του τουνελ εργασιακά και εισοδηματικά -και δεν το λέω με ντροπή καθώς είμαι μπατιράκι- προφανώς και δε σε παίρνει η Αθηνα.

Εαν σε πάρουν και σε πετάξουν στο Βερολίνο και κάνεις 10 χρόνια καριέρα απο το μηδεν και φτάσεις μανατζαραίος και κάνεις ένα κομπόδεμα, έχεις μετά την άνεση να γυρίσεις να αγοράσεις ένα ωραίο διαμέρισμα σε προάστιο της Αθήνας. Και φυσικά θα έχεις και δουλειά, καθώς μετράνε τα 10 χρόνια καριέρα έξω. Τους είσαι πλέον χρήσιμος.

Αρα λοιπόν, τι συζητάμε; Για το PPP του Ολλανδού και το ROI του Αμερικάνου, απέναντι σε αυτά ενός Έλληνα; Θα βγάλουμε μερικά αληθή συμπεράσματα, πράγματι, όπως και βγάζετε απο χθες.


Όμως μην αγνοούμε τον παράγοντα του "inflated PPP" αν μπορούσα να το βαφτίσω κάπως. Είναι τελείως διαφορετικό να ζεις στην Ελλάδα και να προσπαθείς να ανέλθεις μάταια στη σκάλα της δουλείας για να μπορείς να έχεις το προνόμιο της στέγης άνωθεν της κεφαλής σου, από το να σε πετάξουν σε μια ξένη πρωτεύουσα, να φας το ζόρι μια δεκαετία και να γυρίσεις πλέον άρχοντας πίσω.

Η δεύτερη περίπτωση είναι inflated PPP στο μυαλό μου. Οι επαναπατρισθέντες δεν πρέπει να μετρώνται με τα ίδια μέτρα και σταθμά με τους "γηγενείς". Είναι φτηνό για τον επαναπατρισθέντα, ακριβό για τον γηγενή. Ναι αλλά δεν είναι οι ίδιοι άνθρωποι. Ο ένας έχει πόδια Ελβετίας, Αμερικής, Ολλανδίας απο κατω του πλέον, κι ο αλλος δεν έχει τίποτα.


Είναι απο τις περιπτώσεις που και οι δυο έχουν δίκιο στην οπτική τους αλλά και οι δυο κάτι ξεχνάνε να συνυπολογίσουν στη σκέψη τους. Δύσκολα θα κάναμε κάτι διαφορετικό από εκείνους, αν ήμασταν σε κάποια απο τις 2 θέσεις τους.


Δεν ξέρω πόσο χρήσιμο θα είναι αυτό το σχόλιό μου, εντούτοις ήθελα να αφήσω τη δική μου οπτική στο θέμα.

chat1978
03-07-20, 18:26
Διαβάζω από χθες τη συζήτηση με ενδιαφέρον. Πάντα θεωρούσα τη στατιστική ένα χρήσιμο ψέμα. Χρήσιμη γιατί αποτυπώνει ποσοτικά και αμειλικτα το περιβάλλον μας, Όχι ακριβώς γιατί επι της ουσίας μετράς κάτι και άρα σε κάποιο βαθμο έχεις ερώτηση. Είναι ένδειξη και σαν ένδειξη χρησιμεύει στο να ρωτηθούν και άλλα ερωτήματα για επιπλέον μετρήσεις.

Δεν υπάρχει ένα σύστημα που καθολικά μετρά τα πάντα. Μόνο σχετικά πρόσφατα με το cloud computing κάποιες εταιρίες άρχισαν να καταγράφουν τα πάντα για να μπορούν να απαντήσουν σε μελλοντικά ερωτήματα

alexandrozz
11-07-20, 07:04
Στην Αθηνα γνωστος μου νοικιαζει στο κεντρο μια γκαρσονιερα σε ασχημη κατασταση 250 ευρω, χωρις λογαριασμους μεσα. Επισης δεν εχει θερμανση γιατι κανεις δεν πληρωνει. Μισθος βασικο 500κατι. Κουραστηκε να το βρει μιας και λογο Air Bnb τα ενοικια στις γυρω περιοχες ηταν πανακριβα.

Καθε μηνα του στελνουν οι γονεις λιγα ακομα λεφτα να τα βγαζει περα. Στην Αγγλια (εκτος Λονδινου) με τον βασικο μισθο θα ειχε πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης και θα ηταν οικονομικα ανεξαρτητος.

Με πόσους συγκάτοικους; ειδικά στην Αγγλία για κανέναν λόγο.

ioetisap
11-07-20, 07:13
Στις μεγάλες πόλεις, πάνε ανάλογα με τη ζήτηση. Ειδικά στις ΗΠΑ, στα κέντρα τους μένουν οι πλούσιοι και η "πλέμπα" μένει στα προάστια.
Μήπως τα έχεις μπερδεύσει λίγο; Όχι πολύ, σε βαθμό αντιστροφής μόνον... ;-)

ΥΓ Βοήθημα: Η ΝΥ και το Μανχάτταν ουδόλως είναι τυπικά παραδείγματα Αμερικανικής πόλης και κέντρου πόλης.

Seaman
11-07-20, 17:01
Με πόσους συγκάτοικους; ειδικά στην Αγγλία για κανέναν λόγο.

Γιατι τι κακο εχει η συγκατοικιση; 5 χρονια συγκατοικουσα και περναγα πολυ καλα και εκανα και φιλους.
Επισης με 500-600 λιρες ανετα βρισκεις στουντιο να νοικιασεις all inclusive.

RASTAVIPER
11-07-20, 18:37
Γιατι τι κακο εχει η συγκατοικιση; 5 χρονια συγκατοικουσα και περναγα πολυ καλα και εκανα και φιλους.
Επισης με 500-600 λιρες ανετα βρισκεις στουντιο να νοικιασεις all inclusive.

Γενικά ο μέσος Έλληνας δεν έχει συνηθίσει στην ιδέα της συγκατοίκησης.
Το είδα σε 2 ξένες χώρες που μίλαγα με διάφορους για αυτό το θέμα και τους φαινόταν περίεργο.
Έχουμε πολλά κολλήματα γενικά σαν λαός.

tsigarid
11-07-20, 18:40
Γιατι τι κακο εχει η συγκατοικιση; 5 χρονια συγκατοικουσα και περναγα πολυ καλα και εκανα και φιλους.
Επισης με 500-600 λιρες ανετα βρισκεις στουντιο να νοικιασεις all inclusive.

Γιατί κάποια στιγμή σταματάς να είσαι φοιτητής και θες να κάνεις τη ζωή σου.

megahead13
11-07-20, 18:51
Γενικά ο μέσος Έλληνας δεν έχει συνηθίσει στην ιδέα της συγκατοίκησης.
Το είδα σε 2 ξένες χώρες που μίλαγα με διάφορους για αυτό το θέμα και τους φαινόταν περίεργο.
Έχουμε πολλά κολλήματα γενικά σαν λαός.
Δεν είναι θέμα κολλήματος. Είναι αυτό που λέει ο tsigarid:


Γιατί κάποια στιγμή σταματάς να είσαι φοιτητής και θες να κάνεις τη ζωή σου.
Αλλά και φοιτητής να μην είσαι, αν δε βγαίνεις οικονομικά αναγκαστικά πας στη συγκατοίκηση ή σε κάνα studio ή μακροπρόθεσμη ενοικίαση δωματίου σε κοινόβιο τύπου hostel. Εντάξει θα το κάνεις κάποιο καιρό, από ένα σημείο όμως δε λέει.

ioetisap
11-07-20, 19:41
Γιατι τι κακο εχει η συγκατοικιση; 5 χρονια συγκατοικουσα και περναγα πολυ καλα και εκανα και φιλους.
Επισης με 500-600 λιρες ανετα βρισκεις στουντιο να νοικιασεις all inclusive.

Η Ελλάδα ανήκει στις χώρες όπου τα παιδιά μένουν συνήθως με τους γονείς μέχρι να φτιάξουν δικιά τους οικογένεια/σπίτι.
Η συγκατοίκηση (με ξένους, μη συγγενείς) δεν συνηθίζεται εδώ· αυτή στο παρόν πλαίσιο ομιλίας συνηθίζεται (πολύ περισσότερο, συγκριτικά μιλάμε) σε χώρες όπου τα τέκνα φεύγουν από το σπίτι από τα 18 (όχι απλά για να σπουδάσουν και μετά πίσω).

Από την μια έχουμε ατομική/ατομικιστική ανεξαρτησία/ανεξαρτητοποίηση από νωρίς υπέρ πάντων (που ισοδυναμεί συνήθως τελικά με κοινωνία πυρηνικών οικογενειών), από την άλλη έχουμε διαγενεακή οικογενειακή αλληλεγγύη (και άρα συχνά πιο στενές ή πολυγενεακές οικογένειες).
Αμφότερα έχουνε τα θετικά και τα αρνητικά τους (και (ψιλο-)αναγκαίες συνθήκες για να είναι δυνατά/πιθανά).

Πχ άμα είναι να πληρώνει κάποιος για να συγκατοικεί, συγκατοικεί και με τους γονείς τους και του μένει το χρήμα.

chat1978
11-07-20, 19:52
Πάντως και εδώ στο Βέλγιο πολλοί γονείς δεν στέλνουν πια τα παιδιά για συγκατοίκηση και προτιμούν τις ανέσεις και φτηνια της φοιτητικής ζωής με γονείς. Προσωπικά θεωρώ ότι καλό θα ήταν να συγκατοικούν οι νέοι εκτός των γονιών. Ένα προβλημα που υπάρχει στην Ελλάδα είναι και οι σεμνοτυφιες μας. Κακά τα ψέματα ένα δικό σου σπίτι είναι διαφορετικό για μια κοπέλα που δεν έχει συνηθίσει αλλιώς. Πάρτε παράδειγμα αδέρφια φοιτητών που μένουν μαζί. Μετά το Πανεπιστήμιο εξαρτάται. Καλύτερα να συγκατοίκους λέω εγώ παρά με γονείς μέχρι τα 35 και μέχρι να παντρευτούν. Κάποια φάση όμως θες και το δικό σου χώρο.

RASTAVIPER
12-07-20, 07:50
Πχ άμα είναι να πληρώνει κάποιος για να συγκατοικεί, συγκατοικεί και με τους γονείς τους και του μένει το χρήμα.
Μάθε εσυ να στρώνεις κρεβάτι, να βάζεις πλυντήριο και πόσα άλλα άσχημα χούγια που έχει ένα 35άρης Ελληναράς που ποτέ δεν έμεινε μόνος.
Πολλές τραγικές περιπτώσεις παιδιών που δεν ξέρουν ούτε αυγό να βράζουν επειδή πάντα είχαν την μαμά δίπλα τους.

ioetisap
13-07-20, 03:09
Ναι σωστά γιατί οι προηγμένοι ανεξαρτητοποιημένοι Βορειοδυτικοί Ευρωπαίοι φημίζονται για την μαγειρική τους και οικοκυρική/καθαριστική τους δεινότητα.
Άνδρες και γυναίκες.
Άντε άνοιξε καμμιά κονσέρβα ή βάλε στο φούρνο μικροκυμάτων έτοιμο γεύμα μέγιστε γνώστη αρχιμάγειρα...

Έλεος δηλαδή με αυτή την ξενομανία και το σύνδρομο ψωροκώσταινας (από το ένα άκρο στο έτερο).
Εγώ προσπάθησα να το περιγράψω σαν κοινωνικό φαινόμενο κι άλλοι πάνε να βγάλουν την ζήλεια τους με την Εσπερία.

chat1978
13-07-20, 10:50
Ναι σωστά γιατί οι προηγμένοι ανεξαρτητοποιημένοι Βορειοδυτικοί Ευρωπαίοι φημίζονται για την μαγειρική τους και οικοκυρική/καθαριστική τους δεινότητα.
Άνδρες και γυναίκες.
Άντε άνοιξε καμμιά κονσέρβα ή βάλε στο φούρνο μικροκυμάτων έτοιμο γεύμα μέγιστε γνώστη αρχιμάγειρα...

Έλεος δηλαδή με αυτή την ξενομανία και το σύνδρομο ψωροκώσταινας (από το ένα άκρο στο έτερο).
Εγώ προσπάθησα να το περιγράψω σαν κοινωνικό φαινόμενο κι άλλοι πάνε να βγάλουν την ζήλεια τους με την Εσπερία.

Θυμάται κανένας τις διαφημίσεις των ελληνικών φούρνων; Με τα τρία ταψιά για 10 άτομα το καθένα; Τις είχα δείξει κάποια φάση σε συναδέλφους και είχαν πάθει σοκ όταν δεν έβρισκα φούρνο να πάρω, όταν στην Ελλάδα ο φτηνότερος φορητός για φοιτητή έψηνε στον φούρνο και μαγειρεύε από πάνω.

:) :)


Πάντως υπάρχει πολύ λάθος το πώς συγκρίνομαστε με τους ξένους. Από την εσωστρεφή και μη ταξιδεμενη γενιά των γονιών που σε όλα "οι ξένοι είναι βλάκες" έχουμε πάει στο "οι ξένοι όλα καλύτερα". Και άσε το φαγητό. Δεν λέω ότι είμαστε παράδεισος αλλά έχει δει κανείς Ισπανούς, Ιταλους κτλ; Στα περισσότερα ζητήματα ο Έλληνας είναι πολύ καλύτερος επαγγελματίας. Όχι ότι δεν έχουμε τα αρνητικά μας αλλιώς δεν θα είμασταν εδώ.

RASTAVIPER
13-07-20, 11:03
Ναι σωστά γιατί οι προηγμένοι ανεξαρτητοποιημένοι Βορειοδυτικοί Ευρωπαίοι φημίζονται για την μαγειρική τους και οικοκυρική/καθαριστική τους δεινότητα.
Άνδρες και γυναίκες.
Άντε άνοιξε καμμιά κονσέρβα ή βάλε στο φούρνο μικροκυμάτων έτοιμο γεύμα μέγιστε γνώστη αρχιμάγειρα...

Έλεος δηλαδή με αυτή την ξενομανία και το σύνδρομο ψωροκώσταινας (από το ένα άκρο στο έτερο).
Εγώ προσπάθησα να το περιγράψω σαν κοινωνικό φαινόμενο κι άλλοι πάνε να βγάλουν την ζήλεια τους με την Εσπερία.

Σε ποια ξενομανία αναφέρεσαι;
Γεγονός είναι, ότι πολλοί μεσογειακοί λαοί είναι μαμάκηδες, ενώ οι κεντροευρωπαίοι ή βορειοευρωοπαίοι είναι πιο ανεξάρτητοι.
Όπως στην Ελλάδα, παρόμοια συμπεριφορά έχουν και στην Κύπρο και στην Μάλτα πάντως, νιώθεις τώρα καλύτερα;

Ή θα μας πεις, ότι οι περισσότεροι Έλληνες από τα 18 αφήνουν την οικογενειακή εστεία και ξενιτεύονται; :whistle:

chat1978
13-07-20, 12:34
Γεγονός είναι, ότι πολλοί μεσογειακοί λαοί είναι μαμάκηδες, ενώ οι κεντροευρωπαίοι ή βορειοευρωοπαίοι είναι πιο ανεξάρτητοι.


Είναι και ειδικά στα χρόνια που μετράνε. Και να προσθέσω το μόνιμο μη από τους γονείς που ξέρω για τους Έλληνες. Οι Έλληνες φοβούνται την αποτυχία σαν την σκιά τους. Μεγάλο φάουλ της ελληνικής κουλτούρας, ανατροφής και εμείς καθόμαστε και self-high-five για την αξία της Ελληνικής οικογένειας. Όμως, οι Βέλγοι και σε κάποιο βαθμό οι Ολλανδοί, ίσως και να αποδυκνύονται πιο "μαμακηδες" αλλά με διαφορετική έννοια. Δεν φεύγουν εύκολα από την γειτονιά που μεγάλωσαν. Πολύ τοπικιστές. Και αν φύγουν κάθε ΣΚ με γονείς. Εγώ είχα 3 συναδέρφους που έμεναν στο ίδιο σπίτι (όχι διαμέρισμα) με γονείς σε ηλικίες 35 και βάλε. Και οι τρεις χωρίς σύντροφο με εξαιρετικούς μισθούς. Επίσης παρατηρώ ότι όλο και περισσότεροι γονείς προτιμούν να κρατήσουν το παιδί στο σπίτι παρά να το στείλουν στην πόλη για σπουδές. Προτιμούν μέχρι και αυτοκινητο να του πάρουν.

Αυτό που βγάζω το καπέλο μου είναι η κουλτούρα της βοηθητικής δουλειάς των παιδιών και των σπουδαστών. Θα δουλέψουν για τις διακοπές τους. Τα σούπερ μάρκετ είναι οργανωμένα για αυτή την μορφή εργασίας. Θα μου πεις εκμετάλλευση; Δεν τους πληρώνουν πολύ λιγότερο από τους μόνιμους και χρησιμοποιούν τα παιδιά για αναπλήρωση των μονίμων. Γενικά, υπάρχει μια οργάνωση για να ξεφύγει το παιδί από την φούστα των γονιών. Την 1997-2005 περίοδο γνώρισα μόνο δύο άτομα που δούλεψαν σαν φοιτητές και ο ένας μόνο εφόσον έπεσε οικογενειακή οικονομική χυλόπιτα.

megahead13
13-07-20, 14:07
Ναι σωστά γιατί οι προηγμένοι ανεξαρτητοποιημένοι Βορειοδυτικοί Ευρωπαίοι φημίζονται για την μαγειρική τους και οικοκυρική/καθαριστική τους δεινότητα.
Άνδρες και γυναίκες.
Άντε άνοιξε καμμιά κονσέρβα ή βάλε στο φούρνο μικροκυμάτων έτοιμο γεύμα μέγιστε γνώστη αρχιμάγειρα...

Έλεος δηλαδή με αυτή την ξενομανία και το σύνδρομο ψωροκώσταινας (από το ένα άκρο στο έτερο).
Εγώ προσπάθησα να το περιγράψω σαν κοινωνικό φαινόμενο κι άλλοι πάνε να βγάλουν την ζήλεια τους με την Εσπερία.
Εντάξει κάπου λίγο έλεος με τα στερεότυπα. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

lewton
14-07-20, 18:32
Ναι σωστά γιατί οι προηγμένοι ανεξαρτητοποιημένοι Βορειοδυτικοί Ευρωπαίοι φημίζονται για την μαγειρική τους και οικοκυρική/καθαριστική τους δεινότητα.
Άνδρες και γυναίκες.
Άντε άνοιξε καμμιά κονσέρβα ή βάλε στο φούρνο μικροκυμάτων έτοιμο γεύμα μέγιστε γνώστη αρχιμάγειρα...

Έλεος δηλαδή με αυτή την ξενομανία και το σύνδρομο ψωροκώσταινας (από το ένα άκρο στο έτερο).
Εγώ προσπάθησα να το περιγράψω σαν κοινωνικό φαινόμενο κι άλλοι πάνε να βγάλουν την ζήλεια τους με την Εσπερία.

Εγώ πάντως ξέρω και Έλληνες που τρώνε μόνο από φούρνο μικροκυμάτων στο σπίτι, εκτός αν παραγγείλουν, και ξέρω και βορειοευρωπαίους που μαγειρεύουν πολύ καλά και δε γουστάρουν να φάνε ανοησίες.

tsigarid
14-07-20, 19:49
Εγώ πάντως ξέρω και Έλληνες που τρώνε μόνο από φούρνο μικροκυμάτων στο σπίτι, εκτός αν παραγγείλουν, και ξέρω και βορειοευρωπαίους που μαγειρεύουν πολύ καλά και δε γουστάρουν να φάνε ανοησίες.

Καθώς επίσης υπάρχουν και μερικοί Έλληνες όπως ο υποφαινόμενος που μαγειρεύουν εξαιρετικά :dance:

lewton
14-07-20, 20:06
Καθώς επίσης υπάρχουν και μερικοί Έλληνες όπως ο υποφαινόμενος που μαγειρεύουν εξαιρετικά :dance:

Προφανώς είμαστε πολλοί. :yahoo:

chat1978
14-07-20, 20:59
Καθώς επίσης υπάρχουν και μερικοί Έλληνες όπως ο υποφαινόμενος που μαγειρεύουν εξαιρετικά :dance:


Προφανώς είμαστε πολλοί. :yahoo:

Πότε έρχομαι για τεστ επιβεβαιώσης; Πάντως εγώ το έχω γυρίσει μόνο σε μικροκυμάτων καθώς είναι πιο διέτης και είμαι σε πορεία ελάφρυνσης, σε κάποιο βαθμό πιο εύκολο και οι πατάτες βγαίνουν φανταστικές παρεπιπτόντως. @lewton, ξέρω ότι δεν αναφέρεσαι σε αυτό απλά θέλω να αναδείξω ότι ο φούρνος μικροκυμάτων είναι μεγάλο εργαλείο :)

Valder
14-07-20, 22:47
Πότε έρχομαι για τεστ επιβεβαιώσης; Πάντως εγώ το έχω γυρίσει μόνο σε μικροκυμάτων καθώς είναι πιο διέτης και είμαι σε πορεία ελάφρυνσης, σε κάποιο βαθμό πιο εύκολο και οι πατάτες βγαίνουν φανταστικές παρεπιπτόντως. @lewton, ξέρω ότι δεν αναφέρεσαι σε αυτό απλά θέλω να αναδείξω ότι ο φούρνος μικροκυμάτων είναι μεγάλο εργαλείο :)

Ιερόσυλε, ο φούρνος μικροκυμάτων είναι οτι πιο άθλιο για νόστιμο φαγάκι.

Βέβαια και τα ντελίβερι-ετοιμα φαγητά δεν πάνε πίσω, αλλά...

Ημουν τρισάθλιος ντελιβερολάγνος, είχα σκάσει ενα νεφρό λεφτά σε όλα τα σουβλατζίδικα και τα μαγειρεία της Αθήνας. Σα το μαγείρεμα δεν έχει. Και είμαι αμεα και κάνω οτι κάνω στην κουζίνα, τα χέρια μου δεν πιάνουν και πολύ, υπόψην, οπότε όλους αυτούς τους καλομαθημένους που θέλουν μια γυναίκα να τους μαγειρεύει ή "είναι δύσκολο" ή "δεν μπορούν" τους ακούω απο το ένα αυτί και τους βγάζω απο το άλλο. (το να μην προλαβαίνεις γιατί δουλεύεις ναι το δικαιολογω σε καποια φαγητά, ισχύει)

Τα φαγητά μου δεν τα λες και νόστιμα, αλλά συγκρινόμενο με αυτά, το μικροκυμάτων ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ΣΠΑΣΙΜΟ ΚΟΠΑΝΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ.-:twisted:

Veldrin
14-07-20, 23:08
Ιερόσυλε, ο φούρνος μικροκυμάτων είναι οτι πιο άθλιο για νόστιμο φαγάκι.

Βέβαια και τα ντελίβερι-ετοιμα φαγητά δεν πάνε πίσω, αλλά...

Ημουν τρισάθλιος ντελιβερολάγνος, είχα σκάσει ενα νεφρό λεφτά σε όλα τα σουβλατζίδικα και τα μαγειρεία της Αθήνας. Σα το μαγείρεμα δεν έχει. Και είμαι αμεα και κάνω οτι κάνω στην κουζίνα, τα χέρια μου δεν πιάνουν και πολύ, υπόψην, οπότε όλους αυτούς τους καλομαθημένους που θέλουν μια γυναίκα να τους μαγειρεύει ή "είναι δύσκολο" ή "δεν μπορούν" τους ακούω απο το ένα αυτί και τους βγάζω απο το άλλο. (το να μην προλαβαίνεις γιατί δουλεύεις ναι το δικαιολογω σε καποια φαγητά, ισχύει)

Τα φαγητά μου δεν τα λες και νόστιμα, αλλά συγκρινόμενο με αυτά, το μικροκυμάτων ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ ΣΠΑΣΙΜΟ ΚΟΠΑΝΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ.-:twisted:

Όταν ξενοίκιαζα από την πόλη που σπούδασα, την τελευταία μέρα οι ντελιβεράδες μου έφεραν δώρο αποχαιρετισμού (δεν κάνω πλάκα). Μετά, πόσα χρόνια στην Αγγλία έκανα τα πάντα στα μικροκύματα. Γιατί ήμουν ανίδεος από μαγείρεμα και τεμπέλης.

Μαγειρεύω τον τελευταίο ενάμιση χρόνο, αρχικά γιατί η γυναίκα μου έβαλε χέρι και κατόπιν επειδή άρχισε να μου αρέσει. Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο μαζί σου. Πως ζούσα έτσι τόσα χρόνια.

tsigarid
15-07-20, 00:42
Ο φούρνος μικροκυμάτων είναι μεγάλο εργαλείο για ζέσταμα και ξεπάγωμα φαγητού, ειδικά αν έχεις μωρό. Για μαγείρεμα είναι φρίκη.

aroutis
15-07-20, 01:03
Ναι σωστά γιατί οι προηγμένοι ανεξαρτητοποιημένοι Βορειοδυτικοί Ευρωπαίοι φημίζονται για την μαγειρική τους και οικοκυρική/καθαριστική τους δεινότητα.
Άνδρες και γυναίκες.
Άντε άνοιξε καμμιά κονσέρβα ή βάλε στο φούρνο μικροκυμάτων έτοιμο γεύμα μέγιστε γνώστη αρχιμάγειρα...

Έλεος δηλαδή με αυτή την ξενομανία και το σύνδρομο ψωροκώσταινας (από το ένα άκρο στο έτερο).
Εγώ προσπάθησα να το περιγράψω σαν κοινωνικό φαινόμενο κι άλλοι πάνε να βγάλουν την ζήλεια τους με την Εσπερία.

Δεν είναι ζήλια.
Εχω γνωρίσει κοπέλλα που έχει καταφέρει να κάψει ρίζι. Γνωρίζω άλλη κοπέλλα που οντως δεν ήξερε καν να τηγανήσει αυγό. Επειδή έμενε με τους γονείς της μόνιμα και σπούδαζε μέχρι που παντρευτηκε και φυσικά αφού μια ζωη τα έβρισκε έτοιμα ε..
Να μην αρχίσω να λεω για το πόσοι μένουν έκπληκτοι (και έκπληκτες) με το ότι ξερω να μαγειρεύω, να σιδερώνω κλπ κλπ , σαν να ειμαι ουφο με κοιτάνε.

- - - Updated - - -


Εγώ πάντως ξέρω και Έλληνες που τρώνε μόνο από φούρνο μικροκυμάτων στο σπίτι, εκτός αν παραγγείλουν, και ξέρω και βορειοευρωπαίους που μαγειρεύουν πολύ καλά και δε γουστάρουν να φάνε ανοησίες.

Φουρνος μικροκυμάτων μόνο για nuking , όχι για μαγείρεμα. Για μαγείρεμα έχεις τον φούρνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.