PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 [144] 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

RASTAVIPER
21-03-21, 12:51
Μόλις έπεσες μερικές χιλιάδες θέσεις στην υπόληψή μου. Πας καλά;

Άσε μας ρε παλληκάρι.
Εδώ έβγαινε ο Τραμπ και έλεγε δεν υπήρχε covid.
Πού τα πουλάς αυτά;
Σου προσβαλαμε τις ΗΠΑ;

Είναι ξεκάθαρο ότι η Αμερικανική κυβέρνηση επιδεικτικά αγνοούσε το πρόβλημα για μήνες.
Δεν θυμάμαι άλλη ευρωπαϊκή χώρα να έβγαινε τόσο απροκάλυπτα και να έλεγε ότι δεν μας αγγίζει ο ιός.

8anos
21-03-21, 12:59
Για τον κοβιντ υπάρχουν τουλάχιστον άλλα δυο νήματα.

tsigarid
21-03-21, 13:01
Άσε μας ρε παλληκάρι.
Εδώ έβγαινε ο Τραμπ και έλεγε δεν υπήρχε covid.
Πού τα πουλάς αυτά;
Σου προσβαλαμε τις ΗΠΑ;

Είναι ξεκάθαρο ότι η Αμερικανική κυβέρνηση επιδεικτικά αγνοούσε το πρόβλημα για μήνες.
Δεν θυμάμαι άλλη ευρωπαϊκή χώρα να έβγαινε τόσο απροκάλυπτα και να έλεγε ότι δεν μας αγγίζει ο ιός.

Χαίρομαι που αλλάζεις αυτό που είπες και ξεκαθαρίζεις ότι αναφέρεσαι σε ένα μόνο άτομο, και όχι σε όλους τους Αμερικάνους.

aroutis
23-03-21, 08:43
Χαίρομαι που αλλάζεις αυτό που είπες και ξεκαθαρίζεις ότι αναφέρεσαι σε ένα μόνο άτομο, και όχι σε όλους τους Αμερικάνους.

Στη πολιτική της Αμερικής αναφερόταν , (βασικά τώρα το διάβασα).
Επίσης, συγκεκριμένα για τη Flori-DUH, ειναι πολύ ατυχες το να αναφερόμαστε στη συγκεκριμένη πολιτεία, είναι η επιτομή της αδιαφορίας για το COVID-19 , το οποίο στη πορεία το πληρώσαν.

Veldrin
23-03-21, 14:20
Σε κάθε περίπτωση ας ξεκολλήσουμε επιτέλους τη σκέψη μας από τις πολιτικές του Τραμπ.

chriszah
15-04-21, 11:10
Καλημέρα σας,
Θα ήθελα τη βοήθειά σας. μου έγινε μια πρόταση για δουλειά εξ αποστάσεως σε μια εταιρεία στην Ιταλία. Η πρόταση είναι να ανοίξω ατομική επιχείρηση και να κόβω τιμολόγια παροχής υπηρεσιών. Το θέμα είναι αν με συμφέρει φορολογικά γιατί δεν έχω καταλάβει τι παίζει με ΦΠΑ & φόρο εισοδήματος.

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

RASTAVIPER
15-04-21, 11:19
Καλημέρα σας,
Θα ήθελα τη βοήθειά σας. μου έγινε μια πρόταση για δουλειά εξ αποστάσεως σε μια εταιρεία στην Ιταλία. Η πρόταση είναι να ανοίξω ατομική επιχείρηση και να κόβω τιμολόγια παροχής υπηρεσιών. Το θέμα είναι αν με συμφέρει φορολογικά γιατί δεν έχω καταλάβει τι παίζει με ΦΠΑ & φόρο εισοδήματος.

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

Εννοείς να γίνεις freelancer ή θέλει αναγκαστικά Limited;
Για να δεις τι παίζει με φορολογία καλό είναι να μιλήσεις με έναν λογιστή στην Ελλάδα για να ξέρεις πόσα θα χάνεις σε φόρους.
Ιδανικά θα άξιζε να ανοίξεις την εταιρεία σε καμία άλλη χώρα, πχ Κύπρο που έχει χαμηλή φορολογία για freelancers και εταιρείες, αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο για όλους.

chriszah
15-04-21, 11:40
Εννοείς να γίνεις freelancer ή θέλει αναγκαστικά Limited;
Για να δεις τι παίζει με φορολογία καλό είναι να μιλήσεις με έναν λογιστή στην Ελλάδα για να ξέρεις πόσα θα χάνεις σε φόρους.
Ιδανικά θα άξιζε να ανοίξεις την εταιρεία σε καμία άλλη χώρα, πχ Κύπρο που έχει χαμηλή φορολογία για freelancers και εταιρείες, αλλά καταλαβαίνω ότι δεν είναι εύκολο για όλους.

Ελπίζω να υπάρχει κάνα λογιστής που να ξέρει τι γίνεται εδώ μέσα, γιατί έχω ρωτήσει 3 και έχω πάρει 3 διαφορετικές απαντήσεις :)

PopManiac
15-04-21, 12:04
Καλημέρα σας,
Θα ήθελα τη βοήθειά σας. μου έγινε μια πρόταση για δουλειά εξ αποστάσεως σε μια εταιρεία στην Ιταλία. Η πρόταση είναι να ανοίξω ατομική επιχείρηση και να κόβω τιμολόγια παροχής υπηρεσιών. Το θέμα είναι αν με συμφέρει φορολογικά γιατί δεν έχω καταλάβει τι παίζει με ΦΠΑ & φόρο εισοδήματος.

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

Δεν θα σε συμβουλέψω ακριβώς επί τούτου επειδή προφανώς δεν είμαι λογιστής στην Ελλάδα.

Εκείνο όμως που θα σου πω από προσωπική εμπειρία σε άλλη χώρα (Βέλγιο) αλλά λίγο-πολύ ισχύει και Ελλάδα είναι να προσέξεις τα overheads (επιπρόσθετα) κόστη που έχει μια ατομική επιχείρηση σε κρατήσεις, λοιπούς φόρους κλπ και που δεν είναι πάντοτε σε αναλογία με το εισόδημα που έχεις.

Καθώς και κόστη να κλείσεις την ατομική επιχείρηση κλπ. Με άλλα λόγια, να ανοίξεις ατομική επιχείρηση μόνο και μόνο για να έχεις επαγγελματική σχέση με έναν πελάτη στο εξωτερικό μπορεί και να είναι μια πολύ επιζήμια κίνηση μακροπρόθεσμα. Εκτός και αν τα ποσά που σου προσφέρει η σχέση αυτή και η διάρκεια που ενδεχομένως να έχει να αξίζει τον κόπο ή αν είναι εφαλτήριο για εσένα να ξεκινήσεις με έναν πελάτη και να επεκταθείς.

Προσωπικά, η εμπειρία μου στο Βέλγιο με ατομική επιχείρηση για να έχω στην ουσία 2 πελάτες ήταν μάλλον επιζήμια, ή τουλάχιστον κατέληξα να πληρώνω πάρα πολύ περισσότερα σε overheads και τελικά δεν έβγαλα σχεδόν καθόλου κέρδος

chriszah
15-04-21, 13:20
Δεν θα σε συμβουλέψω ακριβώς επί τούτου επειδή προφανώς δεν είμαι λογιστής στην Ελλάδα.

Εκείνο όμως που θα σου πω από προσωπική εμπειρία σε άλλη χώρα (Βέλγιο) αλλά λίγο-πολύ ισχύει και Ελλάδα είναι να προσέξεις τα overheads (επιπρόσθετα) κόστη που έχει μια ατομική επιχείρηση σε κρατήσεις, λοιπούς φόρους κλπ και που δεν είναι πάντοτε σε αναλογία με το εισόδημα που έχεις.

Καθώς και κόστη να κλείσεις την ατομική επιχείρηση κλπ. Με άλλα λόγια, να ανοίξεις ατομική επιχείρηση μόνο και μόνο για να έχεις επαγγελματική σχέση με έναν πελάτη στο εξωτερικό μπορεί και να είναι μια πολύ επιζήμια κίνηση μακροπρόθεσμα. Εκτός και αν τα ποσά που σου προσφέρει η σχέση αυτή και η διάρκεια που ενδεχομένως να έχει να αξίζει τον κόπο ή αν είναι εφαλτήριο για εσένα να ξεκινήσεις με έναν πελάτη και να επεκταθείς.

Προσωπικά, η εμπειρία μου στο Βέλγιο με ατομική επιχείρηση για να έχω στην ουσία 2 πελάτες ήταν μάλλον επιζήμια, ή τουλάχιστον κατέληξα να πληρώνω πάρα πολύ περισσότερα σε overheads και τελικά δεν έβγαλα σχεδόν καθόλου κέρδος

Αυτό φοβάμαι και εγώ. Στην ουσία 2 πράγματα με "φοβίζουν": Αν στην αμοιβή θα πρέπει να πληρώσω ΦΠΑ (-24%) & αν θα φορολογηθώ σαν μισθωτός (-22% φόρος) ή σαν Ελ. Επαγγ. με φόρο που φτάνει -36%.

Crosswind
15-04-21, 13:22
Καλημέρα σας,
Θα ήθελα τη βοήθειά σας. μου έγινε μια πρόταση για δουλειά εξ αποστάσεως σε μια εταιρεία στην Ιταλία. Η πρόταση είναι να ανοίξω ατομική επιχείρηση και να κόβω τιμολόγια παροχής υπηρεσιών. Το θέμα είναι αν με συμφέρει φορολογικά γιατί δεν έχω καταλάβει τι παίζει με ΦΠΑ & φόρο εισοδήματος.

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

Κοίτα αν σε βολεύει να δουλέψεις με umbrella company.

PopManiac
15-04-21, 13:27
Αυτό φοβάμαι και εγώ. Στην ουσία 2 πράγματα με "φοβίζουν": Αν στην αμοιβή θα πρέπει να πληρώσω ΦΠΑ (-24%) & αν θα φορολογηθώ σαν μισθωτός (-22% φόρος) ή σαν Ελ. Επαγγ. με φόρο που φτάνει -36%.

Και αυτό λέω, δεν είναι μόνο αυτοί οι φόροι είναι και τα overheads σε κρατήσεις, τέλη, κλπ. Αυτό είναι που μπορεί μερικά χρόνια μετά να αποδειχθεί πολύ μεγάλο βάρος - μιλώ εκ πείρας

lewton
15-04-21, 13:36
Κοίτα αν σε βολεύει να δουλέψεις με umbrella company.

:oneup:
Έτσι έχουμε προσλάβει εμείς πολύ κόσμο από άλλες χώρες, και από την Ελλάδα, το τελευταίο εξάμηνο.

chriszah
15-04-21, 13:44
:oneup:
Έτσι έχουμε προσλάβει εμείς πολύ κόσμο από άλλες χώρες, και από την Ελλάδα, το τελευταίο εξάμηνο.

Ποια είναι η umbrella εταιρεία που συνεργάζεστε; Μήπως ξέρεις;

XTCgr
15-04-21, 16:49
έχει κανείς εμπειρία από εταιρίες που παρέχουν "τεχνικούς συμβούλους" σε 3ους?
Μου ήρθαν 2 προσκλήσεις από μια γερμανική και μια αμερικάνικη για να συμβουλεύσω πελάτη τους για ένα τεχνικό θέμα. Τ
Ο προβληματισμός αφορά τον τρόπο και τον τόπο φορολόγησης του ποσού που θα καταβάλλεται - έχει κανείς πρότερη εμπειρία?

Crosswind
15-04-21, 17:16
έχει κανείς εμπειρία από εταιρίες που παρέχουν "τεχνικούς συμβούλους" σε 3ους?
Μου ήρθαν 2 προσκλήσεις από μια γερμανική και μια αμερικάνικη για να συμβουλεύσω πελάτη τους για ένα τεχνικό θέμα. Τ
Ο προβληματισμός αφορά τον τρόπο και τον τόπο φορολόγησης του ποσού που θα καταβάλλεται - έχει κανείς πρότερη εμπειρία?

Ναι, τι ακριβώς σε προβληματίζει?

ttsesm
15-04-21, 17:34
Κοίτα αν σε βολεύει να δουλέψεις με umbrella company.


:oneup:
Έτσι έχουμε προσλάβει εμείς πολύ κόσμο από άλλες χώρες, και από την Ελλάδα, το τελευταίο εξάμηνο.


Ποια είναι η umbrella εταιρεία που συνεργάζεστε; Μήπως ξέρεις;

Πολύ προσοχή με αυτές τις εταιρίες, γιατί μπορέι να καταλήξεις να είσαι το πουτ@@@κι τους και να σε στέλνουν από 'δω και από ´κεί με καμία προοπτική και καθαρή εκμετάλλευση της ανάγκης σου. Προηγούμενη εμπειρία μου στη γερμανία με αντίστοιχη εταιρία ήταν κάκιστη, και μόλις δεν τους έφερνα πλεόν commission με ξεπετάξανε μπαμ μπαμ και χωρίς ενδοιασμούς παρόλες τις αντίθετες υποσχέσεις τους στην αρχή για να με καλοπιάσουν και να δεχτώ χωρίς ενδοιασμούς. Ευτυχώς ήμουν εξ'αρχής ενημερωμένος από αντίστοιχες εμπειρίες από συναδέλφους και ήμουν προετοιμασμένος του τι να περιμένω και ας μου υποσχόντανε ότι εμείς δεν τα κάνουμε αυτά και βλέπουμε τους υπαλλήλους μας διαφορετικά, π@π@ρια μέντολες.

Crosswind
15-04-21, 17:46
Πολύ προσοχή με αυτές τις εταιρίες, γιατί μπορέι να καταλήξεις να είσαι το πουτ@@@κι τους και να σε στέλνουν από 'δω και από ´κεί με καμία προοπτική και καθαρή εκμετάλλευση της ανάγκης σου. Προηγούμενη εμπειρία μου στη γερμανία με αντίστοιχη εταιρία ήταν κάκιστη, και μόλις δεν τους έφερνα πλεόν commission με ξεπετάξανε μπαμ μπαμ και χωρίς ενδοιασμούς παρόλες τις αντίθετες υποσχέσεις τους στην αρχή για να με καλοπιάσουν και να δεχτώ χωρίς ενδοιασμούς. Ευτυχώς ήμουν εξ'αρχής ενημερωμένος από αντίστοιχες εμπειρίες από συναδέλφους και ήμουν προετοιμασμένος του τι να περιμένω και ας μου υποσχόντανε ότι εμείς δεν τα κάνουμε αυτά και βλέπουμε τους υπαλλήλους μας διαφορετικά, π@π@ρια μέντολες.

Δεν ξέρω που πήγες, αλλά σίγουρα δεν ήταν umbrella company αυτό. Δε μπορούν να σε στείλουν πουθενά και ούτε να σε βάλουν να κάνεις τίποτα.

XTCgr
15-04-21, 18:03
Ναι, τι ακριβώς σε προβληματίζει?

Με προβληματίζει το γεγονός οτι θα μπαίνει ένα έμβασμα σε λογαριασμό τραπέζης και δεν θα έχει φορολογηθεί.
Ειδικότερα η μια εταιρία αναφέρει οτι τυχόν φόροι που προκύπτουν κτλ βαρύνουν την δικιά μου πλευρά και οτι βάσει terms and conditions μπορεί να μου ζητήσουν να τους παρέχω και βεβαίωση καταβολής αυτών.
Έλεγα μήπως είναι καλύτερα (αν γίνεται, δεν έχω την παραμικρή ιδέα) να δηλώσω κάποιο virtual αριθμό τραπέζης - revolut κτλ παρέχουν IBAN τραπέζης?

Crosswind
15-04-21, 18:13
Με προβληματίζει το γεγονός οτι θα μπαίνει ένα έμβασμα σε λογαριασμό τραπέζης και δεν θα έχει φορολογηθεί.
Ειδικότερα η μια εταιρία αναφέρει οτι τυχόν φόροι που προκύπτουν κτλ βαρύνουν την δικιά μου πλευρά και οτι βάσει terms and conditions μπορεί να μου ζητήσουν να τους παρέχω και βεβαίωση καταβολής αυτών.
Έλεγα μήπως είναι καλύτερα (αν γίνεται, δεν έχω την παραμικρή ιδέα) να δηλώσω κάποιο virtual αριθμό τραπέζης - revolut κτλ παρέχουν IBAN τραπέζης?

Ως ιδιώτης δηλαδή θα παρέχεις υπηρεσίες? Τι invoice θα τους δίνεις?

ttsesm
15-04-21, 18:24
Δεν ξέρω που πήγες, αλλά σίγουρα δεν ήταν umbrella company αυτό. Δε μπορούν να σε στείλουν πουθενά και ούτε να σε βάλουν να κάνεις τίποτα.

Εγώ μιλώ για εταιρίες οι οποίες αναλαμβάνουν να σε προσλάβουν ώστε να σε νοικιάσουν σε άλλη εταιρία η οποία για οποιαδήποτε λόγο εκείνη την περίοδο (π.χ. head counting, κτλπ) δεν μπορεί να σε προσλάβει απ' ευθείας άλλα υπάρχει προοπτική στο μέλλον με τις κατάλληλες συνθήκες να το κάνει. Οπότε ουσιαστικά οι δύο εταιρίες συνάπτουν μεταξύ τους συμβόλαιο για το δανεισμό σου με το αντίστοιχο μέρισμα φυσικά για/προς την εταιρία που σε δανείζει. Ωστόσο όταν ο δανεισμός λήξει και δεν υπάρχει δυνατότητα επέκτασης, τότε αναγκαστικά η εταιρία που είσαι κανονικά υπάλληλος πρέπει να σου βρει είτε άλλη δουλειά να σε στείλει (πιθανώς και σε άλλη πόλη) είτε να σε πληρώνει να κάθεσαι ή να κάνεις κάτι άλλο που να δικαιολογεί το μισθό αλλιώς αν αρνηθείς τερματίζεται το συμβόλαιο απλά. Εννοείτε ότι δε μπορούν να σε στείλουν πουθενά και ούτε να σε βάλουν να κάνεις τίποτα με το στανιό, απλά τερματίζει το συμβόλαιο (συνήθως με notice 1 μηνά) χωρίς φυσικά κανένα δικαίωμα αποζημίωσης ή οτιδήποτε. Να είμαι ειλικρινής δε ξέρω αν εννοούσες αυτό με τον όρο umbrella company άλλα αυτό υπέθεσα, αν είμαι λάθος my bad.

Πάντως προσωπικά με τέτοια εταιρία είχα μπλεξει στη γερμανία με παρότρυνση της εταιρίας που με "ενοικίαζε", καθώς και αυτοί μου λέγανε όταν φτιάξουν λίγο τα πράγματα θα σε προσλάβουμε εμέις κανονικά και απλά αυτή είναι προσωρινή λύση. Όσο γίνεται μακριά από τέτοιες φάσεις, αν και απ' οσο γνωρίζω και από φίλους και συναδέλφους εινια πολύ συνηθες στη γερμανία. Προσωπικά μου έδωσε την εντύπωση σκλαβοπάζαρου σε μοντέρνα έκδοση :down:.

megahead13
15-04-21, 18:30
Αυτό που λες δεν είναι umbrella company. Αυτό είναι:

https://en.wikipedia.org/wiki/Umbrella_company
https://www.churchill-knight.co.uk/blog/2016/05/how-to-become-a-contractor-in-the-uk/

Στο δεύτερο link δες το No 5 ;)

Crosswind
15-04-21, 18:40
Εγώ μιλώ για εταιρίες οι οποίες αναλαμβάνουν να σε προσλάβουν ώστε να σε νοικιάσουν σε άλλη εταιρία η οποία για οποιαδήποτε λόγο εκείνη την περίοδο (π.χ. head counting, κτλπ) δεν μπορεί να σε προσλάβει απ' ευθείας άλλα υπάρχει προοπτική στο μέλλον με τις κατάλληλες συνθήκες να το κάνει. Οπότε ουσιαστικά οι δύο εταιρίες συνάπτουν μεταξύ τους συμβόλαιο για το δανεισμό σου με το αντίστοιχο μέρισμα φυσικά για/προς την εταιρία που σε δανείζει. Ωστόσο όταν ο δανεισμός λήξει και δεν υπάρχει δυνατότητα επέκτασης, τότε αναγκαστικά η εταιρία που είσαι κανονικά υπάλληλος πρέπει να σου βρει είτε άλλη δουλειά να σε στείλει (πιθανώς και σε άλλη πόλη) είτε να σε πληρώνει να κάθεσαι ή να κάνεις κάτι άλλο που να δικαιολογεί το μισθό αλλιώς αν αρνηθείς τερματίζεται το συμβόλαιο απλά. Εννοείτε ότι δε μπορούν να σε στείλουν πουθενά και ούτε να σε βάλουν να κάνεις τίποτα με το στανιό, απλά τερματίζει το συμβόλαιο (συνήθως με notice 1 μηνά) χωρίς φυσικά κανένα δικαίωμα αποζημίωσης ή οτιδήποτε. Να είμαι ειλικρινής δε ξέρω αν εννοούσες αυτό με τον όρο umbrella company άλλα αυτό υπέθεσα, αν είμαι λάθος my bad.

Πάντως προσωπικά με τέτοια εταιρία είχα μπλεξει στη γερμανία με παρότρυνση της εταιρίας που με "ενοικίαζε", καθώς και αυτοί μου λέγανε όταν φτιάξουν λίγο τα πράγματα θα σε προσλάβουμε εμέις κανονικά και απλά αυτή είναι προσωρινή λύση. Όσο γίνεται μακριά από τέτοιες φάσεις, αν και απ' οσο γνωρίζω και από φίλους και συναδέλφους εινια πολύ συνηθες στη γερμανία. Προσωπικά μου έδωσε την εντύπωση σκλαβοπάζαρου σε μοντέρνα έκδοση :down:.

Να κάνω μια μαντεψιά και να πω Accenture? :p

chat1978
15-04-21, 18:41
έχει κανείς εμπειρία από εταιρίες που παρέχουν "τεχνικούς συμβούλους" σε 3ους?
Μου ήρθαν 2 προσκλήσεις από μια γερμανική και μια αμερικάνικη για να συμβουλεύσω πελάτη τους για ένα τεχνικό θέμα. Τ
Ο προβληματισμός αφορά τον τρόπο και τον τόπο φορολόγησης του ποσού που θα καταβάλλεται - έχει κανείς πρότερη εμπειρία?

Αναφέρεσαι σε consultancy όπως έχει εξελιχθεί σε body shoping, ή consult the expert φάση όπως ακριβώς λέει η λέξη (και ξεκίνησα αρχικά);

PopManiac
15-04-21, 18:52
Να κάνω μια μαντεψιά και να πω Accenture? :p

Μπα, υπάρχουν άλλες σε πολύ πιο γκρίζα έως μαύρη ζώνη αλλά τέλος πάντων αυτό είναι και μια άλλη συζήτηση

ttsesm
15-04-21, 19:05
Αυτό που λες δεν είναι umbrella company. Αυτό είναι:

https://en.wikipedia.org/wiki/Umbrella_company
https://www.churchill-knight.co.uk/blog/2016/05/how-to-become-a-contractor-in-the-uk/

Στο δεύτερο link δες το No 5 ;)

I see, thanks.


Να κάνω μια μαντεψιά και να πω Accenture? :p


Μπα, υπάρχουν άλλες σε πολύ πιο γκρίζα έως μαύρη ζώνη αλλά τέλος πάντων αυτό είναι και μια άλλη συζήτηση

Μπα άλλο καμάρι ήταν εκ ολλανδίας, με αρκετά γραφεία σε διάφορες χώρες including γερμανία που ήμουν εκέινη τη περίοδο. 'Αλλα όπως λέει και ο Pop υπάρχουν διάφορες, και να φανταστείς ότι η αυτή θεωρούνταν από τις καλύτερες στο χώρο η τουλάχιστον υπήρχε αυτή η φήμη στην αγορά εκέινη την περίοδο. Φαντάζομαι τι γίνεται στις λιγότερο καλύτερες :down:

lewton
15-04-21, 20:29
Ποια είναι η umbrella εταιρεία που συνεργάζεστε; Μήπως ξέρεις;

https://www.globalization-partners.com/

XTCgr
16-04-21, 08:46
Ως ιδιώτης δηλαδή θα παρέχεις υπηρεσίες? Τι invoice θα τους δίνεις?

ναι ως ιδιώτης, δεν έχω την παραμικρή ιδέα - χτές άρχισα να το ψάχνω :)

- - - Updated - - -


Αναφέρεσαι σε consultancy όπως έχει εξελιχθεί σε body shoping, ή consult the expert φάση όπως ακριβώς λέει η λέξη (και ξεκίνησα αρχικά);

εκτιμώ οτι το consult the expert περιγράφει καλύτερα το είδος της εργασιακής σχέσης.
Αναλυτικά, αναφέρομαι σε παροχή consultancy μέσω μεσαζόντων (μέσω εταιριών σαν την GLG πχ). Ο μεσάζοντας συνδέει έναν πελάτη τους που ζητάει την "άποψη ενος expert" με διάφορους freelancer experts.
H πληρωμή γίνεται απευθείας από τον μεσάζοντα.

chat1978
16-04-21, 09:13
ναι ως ιδιώτης, δεν έχω την παραμικρή ιδέα - χτές άρχισα να το ψάχνω :)

- - - Updated - - -



εκτιμώ οτι το consult the expert περιγράφει καλύτερα το είδος της εργασιακής σχέσης.
Αναλυτικά, αναφέρομαι σε παροχή consultancy μέσω μεσαζόντων (μέσω εταιριών σαν την GLG πχ). Ο μεσάζοντας συνδέει έναν πελάτη τους που ζητάει την "άποψη ενος expert" με διάφορους freelancer experts.
H πληρωμή γίνεται απευθείας από τον μεσάζοντα.

Η παρατήρηση μου είναι ότι η έννοια του συμβούλου έχει αναχθεί στην έννοια της δανεικης εργασίας κοινώς body shopping. Δεν ξέρω στην Ελλάδα τί γίνεται αλλά omg στο Βέλγιο και Αγγλία που από όσο γνωρίζω πήγε να το κόψει με το ir35. Σε αυτή την περίπτωση απλά να προσέχεις πολύ γιατί η συμβουλή και η ειδίκευση δεν έχουν καμία σημασία. Ειδικά όταν σε αυτά ζητήματα μπαίνει και η έννοια των quotas και targets, τότε μιλάμε καθαρά για ρόλο πωλητή.

Γενικά στην αγορά εργασίας κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Έχουν βαπτισει ότι θέλουν, ρόλους που είναι πωλητές.

XTCgr
16-04-21, 11:49
ευκαιρία να μετρηθούμε πόσοι είμαστε...

https://www.kathimerini.gr/politics/561324004/mitroo-apodimon-schedio-gia-enischysi-toy-ellinikoy-lobbying/

Crosswind
16-04-21, 13:13
ναι ως ιδιώτης, δεν έχω την παραμικρή ιδέα - χτές άρχισα να το ψάχνω :)



Umbrella τότε αν δε θες να μπεις στον κόπο να ανοίξεις δικιά σου εταιρεία.

RASTAVIPER
16-04-21, 14:28
Πόσα θέματα θα είχαν λυθεί για τόσο κόσμο που θέλει να δουλέψει remotely αν γινόταν πανεύκολα να γίνεις freelancer και να έχεις εύκολη διαδικασία με τα φορολογικά κλπ..
Πιστεύω θα έλυνε τα χέρια σε πολύ κόσμο.

anon
16-04-21, 14:47
Πόσα θέματα θα είχαν λυθεί για τόσο κόσμο που θέλει να δουλέψει remotely αν γινόταν πανεύκολα να γίνεις freelancer και να έχεις εύκολη διαδικασία με τα φορολογικά κλπ..
Πιστεύω θα έλυνε τα χέρια σε πολύ κόσμο.

Μπορεί να μην θέλουν.
Η' απλά να μην τους ενδιαφέρε. Ακόμα....

Μην ξεχνάμε ότι άλλο μισθωτός (που εξαρτάται απο εργοδότη) άλλο ελεύθερος επαγγελματίας. Οσο πιο πολλοί είναι οι μισθωτοί σε μια χώρα, πιο πειθήνιο λαό έχεις :wink:
Οχι ότι όλοι θα είναι πειθήνιοι. Αλλα οι περισσότεροι μισθωτοί.
Σας το λέει ένας μισθωτός.

chat1978
16-04-21, 15:10
Μπορεί να μην θέλουν.
Η' απλά να μην τους ενδιαφέρε. Ακόμα....

Μην ξεχνάμε ότι άλλο μισθωτός (που εξαρτάται απο εργοδότη) άλλο ελεύθερος επαγγελματίας. Οσο πιο πολλοί είναι οι μισθωτοί σε μια χώρα, πιο πειθήνιο λαό έχεις :wink:
Οχι ότι όλοι θα είναι πειθήνιοι. Αλλα οι περισσότεροι μισθωτοί.
Σας το λέει ένας μισθωτός.

Βλέπω και στο Βέλγιο που γίνεται χαμός στους freelancers και αποτελούν την πιο νόμιμη μορφή άδικης φοροδιαφυγής σε σχέση με μισθωτούς. Και είναι με τα τσουβάλια. Απλά στο Βέλγιο έχουν και απαιτήσεις και το κράτος τους δίνει δικαιώματα ίσα με τον ιδιωτών. Σωστά τα δικαιώματα αλλά χωρίς τα τρελά ωφέλη.
Απλά στην Ελλάδα το μπλοκάκι είχε γίνει συνώνυμο με το έχω λαμόγιο αφεντικό ή το λεφτά τρέχουν σε πρότζεκτ από το κράτος και δεν δικαιολογείται πρόσληψη δημοσίου υπαλλήλου.

Κοινώς, ούτε από απόσταση δεν θα έκανα αυτή την σύνδεση βλέποντας το Βέλγιο. Και το Βέλγιο είναι αδερφό έθνος στον κάλο στον εγκέφαλο με την Ελλάδα.

RASTAVIPER
16-04-21, 15:16
Μπορεί να μην θέλουν.
Η' απλά να μην τους ενδιαφέρε. Ακόμα....

Μην ξεχνάμε ότι άλλο μισθωτός (που εξαρτάται απο εργοδότη) άλλο ελεύθερος επαγγελματίας. Οσο πιο πολλοί είναι οι μισθωτοί σε μια χώρα, πιο πειθήνιο λαό έχεις :wink:
Οχι ότι όλοι θα είναι πειθήνιοι. Αλλα οι περισσότεροι μισθωτοί.
Σας το λέει ένας μισθωτός.

Βλέπω εδώ Κύπρο πόσο εύκολα τιμολογεί η γυναίκα μου πελάτες ντόπιους ή από εξωτερικό και πραγματικά πιστεύω ότι στο μέλλον θα το σκεφτώ σοβαρά να γυρίσω την σχέση εργασίας μου με μελλοντικούς εργοδότες από υπαλληλος σε freelancer με σταθερό συμβόλαιο εργασίας.
Έτσι παράλληλα θα μπορώ να τρέχω και side projects με πελάτες από διάφορες χώρες και με νόμιμο τρόπο για είσπραξη εισοδήματος.
Απλά πληρώνει κάποιο γραφείο λογιστών ένα κόστος ανά μήνα και κανένα θέμα. Απλά θέλουν λίγο τρέξιμο κάποιες φορές. ;)

Sovjohn
16-04-21, 19:46
Καλημέρα σας,
Θα ήθελα τη βοήθειά σας. μου έγινε μια πρόταση για δουλειά εξ αποστάσεως σε μια εταιρεία στην Ιταλία. Η πρόταση είναι να ανοίξω ατομική επιχείρηση και να κόβω τιμολόγια παροχής υπηρεσιών. Το θέμα είναι αν με συμφέρει φορολογικά γιατί δεν έχω καταλάβει τι παίζει με ΦΠΑ & φόρο εισοδήματος.

Κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.

Φορολογείσαι σα μισθωτός με μπλοκακι στην Ελλάδα, ακόμα και αν η εταιρεία είναι στην ΕΕ αρκεί να έχεις μόνο 1 ή 2 ή 3 ΑΦΜ που σε πληρώνουν. ("Εργοδότες")

Δεν χρεώνεις ΦΠΑ σαν ενδοκοινοτική συναλλαγή.

100% σίγουρα τα παραπάνω, το είχα ψάξει και είχα βρει τα ΦΕΚ κτλ.

Καλό θα είναι να διευκρινίσεις τι παίζει με τυχόν πρόσθετες πληρωμές που θα είχες σαν μισθωτός στη χώρα, π.χ. στην Ισπανία ξέρω ότι και εκεί έχουν "13ο μισθό" με επίδομα Χριστουγέννων κτλ, γιατί αν δεν το διευκρινίσεις ακόμα και αν πληρώνουν τους Ιταλούς π.χ. περισσότερα, εσένα θα σε πληρώνουν με άλλο τρόπο.

chriszah
17-04-21, 14:02
Φορολογείσαι σα μισθωτός με μπλοκακι στην Ελλάδα, ακόμα και αν η εταιρεία είναι στην ΕΕ αρκεί να έχεις μόνο 1 ή 2 ή 3 ΑΦΜ που σε πληρώνουν. ("Εργοδότες")

Δεν χρεώνεις ΦΠΑ σαν ενδοκοινοτική συναλλαγή.

100% σίγουρα τα παραπάνω, το είχα ψάξει και είχα βρει τα ΦΕΚ κτλ.

Καλό θα είναι να διευκρινίσεις τι παίζει με τυχόν πρόσθετες πληρωμές που θα είχες σαν μισθωτός στη χώρα, π.χ. στην Ισπανία ξέρω ότι και εκεί έχουν "13ο μισθό" με επίδομα Χριστουγέννων κτλ, γιατί αν δεν το διευκρινίσεις ακόμα και αν πληρώνουν τους Ιταλούς π.χ. περισσότερα, εσένα θα σε πληρώνουν με άλλο τρόπο.

Ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να μου πεις τα ΦΕΚ στα οποία αναφέρεσαι;

Le0pard
17-04-21, 15:51
Καλησπέρα, θα πρότεινε κανείς -αν γνωρίζει- μετακόμιση στην Μάλτα για εργασία ?

8anos
17-04-21, 16:44
Καλησπέρα, θα πρότεινε κανείς -αν γνωρίζει- μετακόμιση στην Μάλτα για εργασία ?

o RASTAVIPER έμενε και δούλευε Μάλτα

tsigarid
17-04-21, 16:53
o RASTAVIPER έμενε και δούλευε Μάλτα

Και λάτρευε, να συμπληρώσω.

RASTAVIPER
17-04-21, 17:00
:whistle: :clap:
Μάλτα;
Με φώναξε κανείς;

Le0pard
17-04-21, 19:26
RASTA, για δώσε μου τα φώτα σου για Μάλτα σε παρακαλώ !

RASTAVIPER
18-04-21, 00:06
RASTA, για δώσε μου τα φώτα σου για Μάλτα σε παρακαλώ !

Έλα prive με τις ερωτήσεις σου για να μην ζαληζουμε τον κόσμο με μέρη που μπορεί να μην τους ενδιαφέρει.

megahead13
18-04-21, 03:11
Μα γι' αυτό υπάρχει το νήμα. Κάποιους μπορεί να τους ενδιαφέρει η Μάλτα, κάποιους όχι. Σίγουρα όμως όλοι μαθαίνουμε :)

RASTAVIPER
18-04-21, 07:44
Μα γι' αυτό υπάρχει το νήμα. Κάποιους μπορεί να τους ενδιαφέρει η Μάλτα, κάποιους όχι. Σίγουρα όμως όλοι μαθαίνουμε :)

Εντάξει υπάρχουν αρκετά ποστ μου από το 2018 για την χώρα αυτή που πέρασα 3.5 χρόνια.
Με μια απλή αναζήτηση μπορεί κάποιος να βρει πολύ μαζεμένη πληροφορία. Μόλις το τσέκαρα και σχεδόν όλα τα σχετικά πόστα είναι δικά μου.

Αν δεν έχει αναλυθεί ήδη ή υπάρχει κάποια πολύ συγκεκριμένη ερώτηση φυσικά μπορώ να απαντήσω και εδω.

RASTAVIPER
20-04-21, 09:47
Eπιτέλους κάτι ευχάριστο για μένα, μετά από αρκετό ψάξιμο, μου έκατσε νέα θέση στην Λεμεσό, το Ντουμπάι της Μεσογείου!!! :oneup:

Είχα αρχίσει να βαριέμαι τους χειμώνες στην Λάρνακα μετά από 3 χρόνια. Όμορφη πόλη, αλλά ίσως καλύτερη για οικογενειάρχες που δεν βγαίνουν πολύ έξω.
Στην νέα εταιρεία, έχουν ήδη περίπου 300 άτομα εδώ στην Κύπρο με άλλους 300 σε 4 άλλες χώρες, και με παροχές που ήθελα επιτέλους να βρω σε μια εταιρεία, πέρα από τον μεγαλύτερο μισθό και τις 3 επιπλέον μέρες άδειας:
- Πρωινό, μεσημεριανό, καφέ
- Γυμναστήριο, yoga, pilates
- Πάρκινγκ για όλο το προσωπικό

Ξεκινάω μετά το Πάσχα. Δηλώνω παραίτηση εδώ που είμαι μέχρι τέλος βδομάδας, μετά λίγες μέρες αραλίκι.
Για αρχή θα οδηγάω με την μηχανή 150χλμ/ημέρα καθώς οι εργαζόμενοι πάνε κανονικά στο γραφείο και δεν θέλω να αφήσω το ωραίο διαμέρισμα που έχω στην Λάρνακα.
Αλλά αργότερα θα πρέπει να βρεθεί κάτι πιο κοντά στην Λεμεσό και ας είναι αρκετά πιο ακριβά τα νοίκια εκεί.

Zus
20-04-21, 09:57
Πόσες μέρες συνολικά άδεια τον χρόνο?

RASTAVIPER
20-04-21, 09:59
Πόσες μέρες συνολικά άδεια τον χρόνο?

24 αντί 21 που δίνουν στην Κύπρο ως στάνταρ.

Zus
20-04-21, 10:03
Εγώ προσωπικά σοκαρίστηκα, στην τελευταία δουλειά υπέγραψα για 30 μέρες τον χρόνο. Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω :lol:

lewton
20-04-21, 11:18
Εγώ προσωπικά σοκαρίστηκα, στην τελευταία δουλειά υπέγραψα για 30 μέρες τον χρόνο. Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω :lol:

Είναι πολύ καλά οι 30 μέρες αλλά όχι σοκαριστικά καλά για Γερμανία.
Δεν ξέρω κανέναν με κάτω από 25 μέρες, συνήθως 27-28 είναι το νορμάλ, 30 είναι πολύ καλά. Πάνω από 30 σοκαρίζομαι.
Μην ξεχνάς ότι έχουμε πιο λίγες αργίες από πολλές χώρες, ειδικά στη Βόρεια Γερμανία γιατί οι Νότιοι είναι πολύ θρήσκοι και έχουν πολλές θρησκευτικές αργίες, και για αυτό οι εταιρίες δίνουν περισσότερη άδεια.
Προσωπικά το προτιμώ. Ιδανικά θα ήθελα να έχω 0 αργίες και να έχω τις μέρες που είναι τώρα αργίες στην κανονική άδεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.