PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 [145] 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Zus
20-04-21, 11:22
Είναι πολύ καλά οι 30 μέρες αλλά όχι σοκαριστικά καλά για Γερμανία.
Δεν ξέρω κανέναν με κάτω από 25 μέρες, συνήθως 27-28 είναι το νορμάλ, 30 είναι πολύ καλά. Πάνω από 30 σοκαρίζομαι.
Μην ξεχνάς ότι έχουμε πιο λίγες αργίες από πολλές χώρες, ειδικά στη Βόρεια Γερμανία γιατί οι Νότιοι είναι πολύ θρήσκοι και έχουν πολλές θρησκευτικές αργίες, και για αυτό οι εταιρίες δίνουν περισσότερη άδεια.
Προσωπικά το προτιμώ. Ιδανικά θα ήθελα να έχω 0 αργίες και να έχω τις μέρες που είναι τώρα αργίες στην κανονική άδεια.

Το ευχάριστο είναι ότι οι μέρες θα είναι 30 είτε παραμείνω Γερμανία μετά το αρχικό διάστημα, είτε επιστρέψω Ελλάδα. Θέλουν λέει να έχουν όλοι τις ίδιες μέρες ανεξαρτήτως της χώρας που τελικά συνεχισαν.

Αυτό είναι κάτι συνηθισμένο για εταιρίες?

RASTAVIPER
20-04-21, 11:23
Εγώ προσωπικά σοκαρίστηκα, στην τελευταία δουλειά υπέγραψα για 30 μέρες τον χρόνο. Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω :lol:

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλη Ευρ. χώρα με περισσότερες αργίες από της Κύπρου. :rofl:
Γιορτάζουν τις δικές τους συν της Ελλάδος! :worthy:

lewton
20-04-21, 13:43
Το ευχάριστο είναι ότι οι μέρες θα είναι 30 είτε παραμείνω Γερμανία μετά το αρχικό διάστημα, είτε επιστρέψω Ελλάδα. Θέλουν λέει να έχουν όλοι τις ίδιες μέρες ανεξαρτήτως της χώρας που τελικά συνεχισαν.

Αυτό είναι κάτι συνηθισμένο για εταιρίες?

Εδώ που δουλεύω εγώ για όσους είναι με γερμανικό συμβόλαιο ισχύει, αλλά θεωρητικά πρέπει να μένουν 180 μέρες το χρόνο στη Γερμανία.
Για τους καινούριους που προσλάβαμε στο εξωτερικό (μετά το COVID transformation που γίναμε 100% remote), έχουν τις αργίες της χώρας τους, δεν έχουν τις γερμανικές αργίες, και η άδεια τους υπολογίζεται ως συνάρτηση του πόσες περισσότερες ή λιγότερες αργίες έχουν. Επίσης μπορεί να γίνει και διαπραγμάτευση, δηλαδή δεν συζητάμε μόνο το μισθό αλλά και τις μέρες άδειας. Η εταιρία με την οποία συνεργαζόματε, η οποία κάνει τις προσλήψεις στη χώρα όπου ζουν οι νεοπροσληφθέντες είναι πολύ flexible σε αυτό. Το μόνο που δε μπορεί να γίνει είναι να δώσουμε λιγότερες μέρες από ο,τι προβλέπει η εκεί νομοθεσία.

Για τους παλιούς υπαλλήλους, εφόσον θέλουν να φύγουν μόνιμα από τη Γερμανία, ισχύει το ίδιο γιατί λύεται το συμβόλαιο και προσλαμβάνονται στη χώρα που θέλουν από την εταιρία με την οποία συνεργαζόμαστε.

Zus
20-04-21, 13:49
Εδώ που δουλεύω εγώ για όσους είναι με γερμανικό συμβόλαιο ισχύει, αλλά θεωρητικά πρέπει να μένουν 180 μέρες το χρόνο στη Γερμανία.
Για τους καινούριους που προσλάβαμε στο εξωτερικό (μετά το COVID transformation που γίναμε 100% remote), έχουν τις αργίες της χώρας τους, δεν έχουν τις γερμανικές αργίες, και η άδεια τους υπολογίζεται ως συνάρτηση του πόσες περισσότερες ή λιγότερες αργίες έχουν. Επίσης μπορεί να γίνει και διαπραγμάτευση, δηλαδή δεν συζητάμε μόνο το μισθό αλλά και τις μέρες άδειας. Η εταιρία με την οποία συνεργαζόματε, η οποία κάνει τις προσλήψεις στη χώρα όπου ζουν οι νεοπροσληφθέντες είναι πολύ flexible σε αυτό. Το μόνο που δε μπορεί να γίνει είναι να δώσουμε λιγότερες μέρες από ο,τι προβλέπει η εκεί νομοθεσία.

Για τους παλιούς υπαλλήλους, εφόσον θέλουν να φύγουν μόνιμα από τη Γερμανία, ισχύει το ίδιο γιατί λύεται το συμβόλαιο και προσλαμβάνονται στη χώρα που θέλουν από την εταιρία με την οποία συνεργαζόμαστε.

Θενκς.

Έχει σημασία όλο αυτό για μένα, για να γνωρίζω κι εγώ πόσο σεβασμό να δείχνω στην ίδια την εταιρεία.

chat1978
20-04-21, 14:37
Νομίζω τις περισσότερες μέρες άδειας τις έχει η Γαλλία. Στο Βέλγιο αν η αργία πέφτει σκ, τότε είναι μεταφερσιμη και πολλές εταιρείες το επιτρέπουν για μέσα στο ίδιο έτος. Το Βέλγιο έχει 20, 20+6 και 20+12 μέρες σε αντιστοίχια με τις 38, 39 και 40 ώρες την εβδομάδα. Το συν είναι γιατί τυπικα μόνο 20 είναι επίσημες μέρες και τα υπόλοιπα κάτι σαν υπερωριακη αποζημίωση.

RASTAVIPER
20-04-21, 14:52
16 μέρες για την Κύπρο οι επίσημες αργίες με Χριστούγεννα, Πάσχα μέσα κλπ.

chat1978
20-04-21, 16:50
RASTAVIPER συγχαρητήρια btw

RASTAVIPER
20-04-21, 19:58
RASTAVIPER συγχαρητήρια btw

Thanks mate :thumb_dup

RASTAVIPER
17-05-21, 18:05
Eπιτέλους κάτι ευχάριστο για μένα, μετά από αρκετό ψάξιμο, μου έκατσε νέα θέση στην Λεμεσό, το Ντουμπάι της Μεσογείου!!! :oneup:

Είχα αρχίσει να βαριέμαι τους χειμώνες στην Λάρνακα μετά από 3 χρόνια. Όμορφη πόλη, αλλά ίσως καλύτερη για οικογενειάρχες που δεν βγαίνουν πολύ έξω.
Στην νέα εταιρεία, έχουν ήδη περίπου 300 άτομα εδώ στην Κύπρο με άλλους 300 σε 4 άλλες χώρες, και με παροχές που ήθελα επιτέλους να βρω σε μια εταιρεία, πέρα από τον μεγαλύτερο μισθό και τις 3 επιπλέον μέρες άδειας:
- Πρωινό, μεσημεριανό, καφέ
- Γυμναστήριο, yoga, pilates
- Πάρκινγκ για όλο το προσωπικό

Ξεκινάω μετά το Πάσχα. Δηλώνω παραίτηση εδώ που είμαι μέχρι τέλος βδομάδας, μετά λίγες μέρες αραλίκι.
Για αρχή θα οδηγάω με την μηχανή 150χλμ/ημέρα καθώς οι εργαζόμενοι πάνε κανονικά στο γραφείο και δεν θέλω να αφήσω το ωραίο διαμέρισμα που έχω στην Λάρνακα.
Αλλά αργότερα θα πρέπει να βρεθεί κάτι πιο κοντά στην Λεμεσό και ας είναι αρκετά πιο ακριβά τα νοίκια εκεί.

Μπήκα αισίως στην 3η βδομάδα.
Εντάξει τι να πω. Η εταιρεία είναι ο τύπος εταιρείας που ήθελα να μπω εδώ και χρόνια.
Νεολαία παντού, όλοι MacBook.Pro, το IT support πετάει (σε 3 μέρες μου αναβάθμισαν το μοντέλο του Mac και μου έδωσαν και μια 23αρα οθόνη), το φαγητό και το πρωινό είναι επιπέδου ξενοδοχείου, και οι γυναίκες... Ουκρανία φουλ, καθώς ουκρανικη η εταιρεία! :p :respekt:

chat1978
17-05-21, 18:53
Μπήκα αισίως στην 3η βδομάδα.
Εντάξει τι να πω. Η εταιρεία είναι ο τύπος εταιρείας που ήθελα να μπω εδώ και χρόνια.
Νεολαία παντού, όλοι MacBook.Pro, το IT support πετάει (σε 3 μέρες μου αναβάθμισαν το μοντέλο του Mac και μου έδωσαν και μια 23αρα οθόνη), το φαγητό και το πρωινό είναι επιπέδου ξενοδοχείου, και οι γυναίκες... Ουκρανία φουλ, καθώς ουκρανικη η εταιρεία! :p :respekt:

Ο έρωτας από το στομάχι περνάει ακόμα και στην δουλειά. :)

Ίσως να το έκανα γάργαρα το MacBook με αυτά που περιγράφεις. Δύσκολο όμως και πάλι. :) :)

RASTAVIPER
17-05-21, 19:54
Ο έρωτας από το στομάχι περνάει ακόμα και στην δουλειά. :)

Ίσως να το έκανα γάργαρα το MacBook με αυτά που περιγράφεις. Δύσκολο όμως και πάλι. :) :)

Ποιος νοιάζεται για το Mac.
Να συμπληρώσω φουλ ευέλικτο ωράριο, έρχομαι ότι ώρα θέλω μεταξύ 8-10 το πρωί, καφετιερες σε κάθε τμήμα, φρούτα 2 φορές την ημέρα, rapid tests δωρεάν κάθε μέρα μέσα στο χώρο της εργασίας (απαραίτητα για να πας έξω σε όλα τα καφε, εστιατόρια κλπ).

Zus
17-05-21, 19:55
Όχι φουλ ευέλικτο. Και εμάς έτσι είναι.

lewton
22-05-21, 10:01
Εγώ βαρέθηκα να ακούω Αγγλικά με γερμανική προφορά και υπέγραψα με καθαρά γερμανική start-up και ξεκινάω 1η Σεπτέμβρη.
Ευκαιρία να μάθω επιτέλους Γερμανικά μιας και θέλω να πάρω γερμανική υπηκότητα κάποια στιγμή. Το 90+% είναι Γερμανοί, ευτυχώς ένας co-founder είναι Ολλανδός και για αυτό η γραπτή επικοινωνία είναι συνήθως στα Αγγλικά.

Πλάκα κάνω, ο βασικός λόγος δεν ήταν η γλώσσα αλλά το ότι είναι Fintech και ήθελα να επιστρέψω στον κλάδο.
Δεύτερος λόγος το ότι υπό κανονικές συνθήκες μετά το lockdown, δεν έχουν remote work (λίγες μέρες το μήνα επιτρέπεται) και δεν άντεχα άλλο να δουλεύω κλεισμένος στο σπίτι. Η εταιρία που είμαι τώρα έχει γίνει 100% remote, πχ από την ομάδα μου είμαστε 2 στο Αμβούργο και 5 εκτός, που σημαίνει ότι ακόμα και μετά το lockdown θα έπρεπε να είμαι συνέχεια σε βιντεοκλήσεις και το βαριέμαι απίστευτα. Επομένως όλοι εσείς οι οπαδοί του home office κράξτε ελεύθερα.
Τρίτος λόγος είναι το γραφείο που είναι μέσα στο λιμάνι, κοντά στο παλιό μου Crossift που ελπίζω να μην χρεωκόπησε, και η απίστευτη ταράτσα με θέα κατευθείαν στο Elphie και δυνατότητες barbeque. :p

Τα δωρεάν φρούτα, ποτά κλπ που διαβάζω από κάποιους άλλους τα προσπερνώ μιας και έχω συνηθίσει σε αυτά από το 2015 που άρχισα να δουλεύω σε start-ups.

chat1978
22-05-21, 10:17
Τα δωρεάν φρούτα, ποτά κλπ που διαβάζω από κάποιους άλλους τα προσπερνώ μιας και έχω συνηθίσει σε αυτά από το 2015 που άρχισα να δουλεύω σε start-ups.

Έχουν γίνει κάτι σαν καραμέλα. Φέρνεις και τα δικά σου αν είναι.

- - - Updated - - -

Επίσης συγχαρητήρια και με το καλό.

Zus
22-05-21, 10:52
Εγώ το home office δεν το κάνω καιρό και δεν το έχω βαρεθεί. Προφανώς και τα πολλά meetings με κάμερα είναι κουραστικά.

Ευτυχώς έχουν μειωθεί.

chat1978
22-05-21, 11:09
Εγώ το home office δεν το κάνω καιρό και δεν το έχω βαρεθεί. Προφανώς και τα πολλά meetings με κάμερα είναι κουραστικά.

Ευτυχώς έχουν μειωθεί.

Για μένα η αρρώστια είναι τα πολλά meetings. Γενικά αν δουλεύεις σε περιβάλλον με off ή near shore, γραφείο ή σπίτι δεν έχει πολύ σημασία.

Εγώ προτιμώ το γραφείο εφόσον όμως όλοι είναι εκεί. Τώρα με έχει βολεψει το σπίτι γιατί δεν έχω να φάω την κίνηση του αιώνα κάθε μέρα. Δυστυχώς στο Βέλγιο, οι εταιρείες βρίσκονται στο Θεό γενικά. Τελικά το Βέλγιο ίσως είναι η πιο αμερικανική Ευρωπαϊκή χώρα της Ευρώπης. Δεν ξέρω όμως γενικά. Απλά κράζω. Αν είναι να μ@λ@κιζομαι όπως προβλέπεται στις εταιρείες που έχω βρεθεί τελευταία, το κάνω από το σπίτι. Και αν τις μισές φορές κάποιος θα είναι online γιατί δεν υπάρχει οργάνωση, τότε ας είμαστε όλοι.

Επίσης ψαχνω το φουλ ριμοτ γιατί θα ήθελα να μπορώ να δουλεύω από την Κρήτη ή τις Σεϋχέλλες. Υποψιάζομαι ότι το κλίμα και η κοινωνία δεν μου έχουν κάνει καλό. Αλλά σίγουρα δεν θέλω να δουλέψω για Έλληνα εργοδότη ή μάνατζερ.

RASTAVIPER
22-05-21, 11:40
Εγώ βαρέθηκα να ακούω Αγγλικά με γερμανική προφορά και υπέγραψα με καθαρά γερμανική start-up και ξεκινάω 1η Σεπτέμβρη.
Ευκαιρία να μάθω επιτέλους Γερμανικά μιας και θέλω να πάρω γερμανική υπηκότητα κάποια στιγμή. Το 90+% είναι Γερμανοί, ευτυχώς ένας co-founder είναι Ολλανδός και για αυτό η γραπτή επικοινωνία είναι συνήθως στα Αγγλικά.

Πλάκα κάνω, ο βασικός λόγος δεν ήταν η γλώσσα αλλά το ότι είναι Fintech και ήθελα να επιστρέψω στον κλάδο.
Δεύτερος λόγος το ότι υπό κανονικές συνθήκες μετά το lockdown, δεν έχουν remote work (λίγες μέρες το μήνα επιτρέπεται) και δεν άντεχα άλλο να δουλεύω κλεισμένος στο σπίτι. Η εταιρία που είμαι τώρα έχει γίνει 100% remote, πχ από την ομάδα μου είμαστε 2 στο Αμβούργο και 5 εκτός, που σημαίνει ότι ακόμα και μετά το lockdown θα έπρεπε να είμαι συνέχεια σε βιντεοκλήσεις και το βαριέμαι απίστευτα. Επομένως όλοι εσείς οι οπαδοί του home office κράξτε ελεύθερα.
Τρίτος λόγος είναι το γραφείο που είναι μέσα στο λιμάνι, κοντά στο παλιό μου Crossift που ελπίζω να μην χρεωκόπησε, και η απίστευτη ταράτσα με θέα κατευθείαν στο Elphie και δυνατότητες barbeque. :p

Τα δωρεάν φρούτα, ποτά κλπ που διαβάζω από κάποιους άλλους τα προσπερνώ μιας και έχω συνηθίσει σε αυτά από το 2015 που άρχισα να δουλεύω σε start-ups.

Καλά άσε τα δωρεάν φρούτα.
Εσύ δεν είχες καν δουλειά για πόσο καιρό αφού μας έλεγες ότι δεν στεριωνες πουθενά.

Μήπως το γυμναστήριο μέσα στην εταιρεία σου λέει κάτι; :whistle:
Ή ούτε αυτό σου έλειπε γιατί γυμναζοσουν μόνος στο σπίτι;

outis
22-05-21, 11:59
Καλημέρα στην παρέα. Καινούργιος εδώ αν και σας παρακολουθώ χρόνια. Μένω και εργάζομαι 5 χρόνια στην Ολλανδία αλλά νομίζω πλέον κουράστηκα και θα ήθελα να δω κάποια άλλη χώρα. Γενικά έχω αποκλείσει όλη την Β.Ευρώπη. Μια από τις χώρες που εξετάζω είναι η Ελβετία. Δεν μιλάω κάποια από τις επίσημες γλώσσες. Θα ήθελα να ρωτήσω ποια ειναι η γνώμη σας για το εργασιακό περιβάλλον στην Ελβετία. Στην Ολλανδία είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα και δεν υπάρχει ιεραρχία. Επίσης δεδομένου ότι δεν μιλάω κάποια γλώσσα αν υποθετικά μπορούσα να βρω δουλειά οπουδήποτε θα προτείνατε προς Γενεύη μεριά ή Ζυρίχη?

chat1978
22-05-21, 12:32
Καλά άσε τα δωρεάν φρούτα.
Εσύ δεν είχες καν δουλειά για πόσο καιρό αφού μας έλεγες ότι δεν στεριωνες πουθενά.

Μήπως το γυμναστήριο μέσα στην εταιρεία σου λέει κάτι; :whistle:
Ή ούτε αυτό σου έλειπε γιατί γυμναζοσουν μόνος στο σπίτι;

Πότε τα έγραψε αυτά; Άνεργος ήταν λόγω πανδημίας όπως και εγώ και κάποιος άλλος από Γερμανία που αναγκάστηκε να γυρίσει Θεσσαλονίκη. Ίσως σκέφτεσαι εμένα πάντως γιατί ένα midlife crisis το περνάω η αλήθεια είναι.

RASTAVIPER
22-05-21, 15:03
Πότε τα έγραψε αυτά; Άνεργος ήταν λόγω πανδημίας όπως και εγώ και κάποιος άλλος από Γερμανία που αναγκάστηκε να γυρίσει Θεσσαλονίκη. Ίσως σκέφτεσαι εμένα πάντως γιατί ένα midlife crisis το περνάω η αλήθεια είναι.

Όχι φιλαράκι.
Εσύ δεν ειρωνεύεσαι, οπότε ξέρω πού απαντάω. Εκεί που πετάνε μπηχτές, απαντάω αντίστοιχα. Και φυσικά καλό είναι όλοι να θυμούνται όλοι ότι τα γραπτά μένουν.

aroutis
22-05-21, 15:26
Για μένα η αρρώστια είναι τα πολλά meetings. Γενικά αν δουλεύεις σε περιβάλλον με off ή near shore, γραφείο ή σπίτι δεν έχει πολύ σημασία.
Α γειά σου.
Τι σημασία έχει το αν τα meetings τα κάνεις με Teams ή στο meeting room; σημασια έχει αν κάνεις meeting με follow up actions ή το meeting που θα αποφασίσεις πότε θα κάνεις το meeting.
Δυστυχώς η λογική ειναι η δεύτερη που δεν έχει λογική :P



Εγώ προτιμώ το γραφείο εφόσον όμως όλοι είναι εκεί. Τώρα με έχει βολεψει το σπίτι γιατί δεν έχω να φάω την κίνηση του αιώνα κάθε μέρα. Δυστυχώς στο Βέλγιο, οι εταιρείες βρίσκονται στο Θεό γενικά. Τελικά το Βέλγιο ίσως είναι η πιο αμερικανική Ευρωπαϊκή χώρα της Ευρώπης. Δεν ξέρω όμως γενικά. Απλά κράζω. Αν είναι να μ@λ@κιζομαι όπως προβλέπεται στις εταιρείες που έχω βρεθεί τελευταία, το κάνω από το σπίτι. Και αν τις μισές φορές κάποιος θα είναι online γιατί δεν υπάρχει οργάνωση, τότε ας είμαστε όλοι.
Εγώ από το 2003 μέχρι το 2020 (17 χρόνια wow) έτρωγα τα χιλιόμετρα από Ακρόπολη στο Κρυονέρι/Αγ.Στέφανο με το κουτάλι, οπότε ας με συγχωρέστε αν δεν με απασχολεί το να γυρίσω πίσω σε αυτό το καθεστώς. Επίσης, αν κάτι θετικό είχε όλη αυτή η κατάσταση ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , είναι ότι κάποιοι παλαιολιθικοί managers , μάθαν ότι ναι,μπορείς να κάνεις management χωρίς να κοιτάς τι κάνει το Resource με physical presence.
Οπότε όταν τελειώσει αυτό το πράγμα, αν γυρίσω, max 2 μέρες την εβδομάδα, και αυτές ΑΝ χρειάζεται.


Επίσης ψαχνω το φουλ ριμοτ γιατί θα ήθελα να μπορώ να δουλεύω από την Κρήτη ή τις Σεϋχέλλες. Υποψιάζομαι ότι το κλίμα και η κοινωνία δεν μου έχουν κάνει καλό. Αλλά σίγουρα δεν θέλω να δουλέψω για Έλληνα εργοδότη ή μάνατζερ.
Ενδιαφέρον αυτό για τις Σεϋχέλες.

chat1978
22-05-21, 17:13
Ενδιαφέρον αυτό για τις Σεϋχέλες.
Πάμε; Θα βλέπουμε και Φ1 από την παραλία. Εσύ με κόκκινο μαγιό και εγώ με ασημί :) :)

- - - Updated - - -



Εγώ από το 2003 μέχρι το 2020 (17 χρόνια wow) έτρωγα τα χιλιόμετρα από Ακρόπολη στο Κρυονέρι/Αγ.Στέφανο με το κουτάλι, οπότε ας με συγχωρέστε αν δεν με απασχολεί το να γυρίσω πίσω σε αυτό το καθεστώς. Επίσης, αν κάτι θετικό είχε όλη αυτή η κατάσταση ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , είναι ότι κάποιοι παλαιολιθικοί managers , μάθαν ότι ναι,μπορείς να κάνεις management χωρίς να κοιτάς τι κάνει το Resource με physical presence.
Οπότε όταν τελειώσει αυτό το πράγμα, αν γυρίσω, max 2 μέρες την εβδομάδα, και αυτές ΑΝ χρειάζεται.



Σίγουρα και εδώ στο Βέλγιο αν και μεταξύ μας για να μάθεις να κάνεις manage remote, προϋποθέτει ότι ξέρεις να κάνεις manage. Τουλάχιστον εδώ στο Βέλγιο έχω καταλήξει ότι υπάρχει η ασχετήλα του αιώνα στον κόσμο του λογισμικού και μανατζερ και άλλοι ρόλοι είναι σε ένα τεράστιο κόλπο αρμεγματός της αγελάδος, και η αγελάδα γουστάρει που παίζουν με τα βυζιά της.

aroutis
22-05-21, 17:22
Πάμε; Θα βλέπουμε και Φ1 από την παραλία. Εσύ με κόκκινο μαγιό και εγώ με ασημί :) :)χεχεχε



Σίγουρα και εδώ στο Βέλγιο αν και μεταξύ μας για να μάθεις να κάνεις manage remote, προϋποθέτει ότι ξέρεις να κάνεις manage. Τουλάχιστον εδώ στο Βέλγιο έχω καταλήξει ότι υπάρχει η ασχετήλα του αιώνα στον κόσμο του λογισμικού και μανατζερ και άλλοι ρόλοι είναι σε ένα τεράστιο κόλπο αρμεγματός της αγελάδος, και η αγελάδα γουστάρει που παίζουν με τα βυζιά της.
Μα ακριβώς αυτό είναι όλο το θέμα. Αν γνωρίζεις από management, δεν έχει σημασία αν η ομάδα σου είναι local ή remote αλλά το πως στοχοθετεις και πως παρακολουθείς και κυρίως ποιους παρακολουθείς με ποιο τρόπο (δεν αποδίδουν όλοι με τον ίδιο τρόπο και προφανώς άλλοι μπορούν να αφεθουν να κάνουν τη δουλειά τους με minimal supervision όταν άλλοι θέλουν να τους πάρεις από το χερακι). Όλα αυτά λίγη σχέση έχουν με το αν η ομάδα είναι local ή remote;)

chat1978
22-05-21, 18:24
χεχεχε


Μα ακριβώς αυτό είναι όλο το θέμα. Αν γνωρίζεις από management, δεν έχει σημασία αν η ομάδα σου είναι local ή remote αλλά το πως στοχοθετεις και πως παρακολουθείς και κυρίως ποιους παρακολουθείς με ποιο τρόπο (δεν αποδίδουν όλοι με τον ίδιο τρόπο και προφανώς άλλοι μπορούν να αφεθουν να κάνουν τη δουλειά τους με minimal supervision όταν άλλοι θέλουν να τους πάρεις από το χερακι). Όλα αυτά λίγη σχέση έχουν με το αν η ομάδα είναι local ή remote;)

Και αν είναι σχετικός με το αντικείμενο. Εγώ πχ που γνωρίζω καλά από πληροφορική έχω βάλει με τα κουτάλια κάθε άσχετο. Δεν πά να ξέρεις από μάνατζμεντ, τί να το κάνω αν δεν ξέρεις τι ακριβώς κάνει η ομάδα σου; Τί κάνει ένας προγραμματιστής, τί είναι release και τι ops? Και πολλά άλλα.

aroutis
22-05-21, 19:36
Και αν είναι σχετικός με το αντικείμενο. Εγώ πχ που γνωρίζω καλά από πληροφορική έχω βάλει με τα κουτάλια κάθε άσχετο. Δεν πά να ξέρεις από μάνατζμεντ, τί να το κάνω αν δεν ξέρεις τι ακριβώς κάνει η ομάδα σου; Τί κάνει ένας προγραμματιστής, τί είναι release και τι ops? Και πολλά άλλα.

Εννοείται.

lewton
23-05-21, 16:18
Στην Ολλανδία είναι πολύ χαλαρά τα πράγματα και δεν υπάρχει ιεραρχία.
Δεν ισχύουν αυτές οι γενικότητες.
Υπάρχουν εταιρίες έτσι και εταιρίες γιουβέτσι παντού.
Στην Ελβετία στις παραδοσιακές ελβετικές εταιρίες υπάρχει μεγάλη ιεραρχία και γραφειοκρατία. Αλλά δεν δουλεύουν όλοι σε παραδοσιακή ελβετική εταιρία. Αν βρεις θέση σε start-up στη Ζυρίχη θα είσαι άρχοντας και θα σου στείλω το βιογραφικό μου να με κάνεις refer. :p

- - - Updated - - -


Εγώ από το 2003 μέχρι το 2020 (17 χρόνια wow) έτρωγα τα χιλιόμετρα από Ακρόπολη στο Κρυονέρι/Αγ.Στέφανο με το κουτάλι, οπότε ας με συγχωρέστε αν δεν με απασχολεί το να γυρίσω πίσω σε αυτό το καθεστώς. Επίσης, αν κάτι θετικό είχε όλη αυτή η κατάσταση ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ , είναι ότι κάποιοι παλαιολιθικοί managers , μάθαν ότι ναι,μπορείς να κάνεις management χωρίς να κοιτάς τι κάνει το Resource με physical presence.
Οπότε όταν τελειώσει αυτό το πράγμα, αν γυρίσω, max 2 μέρες την εβδομάδα, και αυτές ΑΝ χρειάζεται.

Δεν υπάρχει λόγος να σε συγχωρέσουμε, ο καθένας επιλέγει αυτό που δουλεύει για αυτόν. :oneup:
Προσωπικά δεν το αντέχω άλλο το home office αυτή τη στιγμή που έχω επιλογή, αλλά μακροπρόθεσμα μπορεί να το σκεφτώ πάλι αν αποφασίσω να μετακομίσω σε κανένα χωριό στις Άλπεις και να έχω κάποια θέση που μου αρέσει σε εταιρία με home office.

RASTAVIPER
15-06-21, 19:15
300+ άτομα η εταιρεία, μεγαλώνουμε εξαιρετικά στην Κύπρο.
Πλέον ψάχνουμε επίσης τις παρακάτω ψαγμενες θέσεις.

Relocation package included για Κύπρο.
Και να αναφέρω ότι έχουμε γυμναστήριο,.Yoga,.πρωινό, μεσημεριανό, λεωφορείο για τη δουλειά και άλλα! :oneup:

- - - Updated - - -

Επίσης για Γερμανοφωνους ψάχνουμε German Customer Support agents,.στα 1500€ καθαρά και μέχρι 50% μπονους ανά μήνα. Και 10% μόνιμη αύξηση ανά εξάμηνο.

Επίσης.relocation package κλπ.

Sovjohn
15-06-21, 21:47
300+ άτομα η εταιρεία, μεγαλώνουμε εξαιρετικά στην Κύπρο.
Πλέον ψάχνουμε επίσης τις παρακάτω ψαγμενες θέσεις.

Relocation package included για Κύπρο.
Και να αναφέρω ότι έχουμε γυμναστήριο,.Yoga,.πρωινό, μεσημεριανό, λεωφορείο για τη δουλειά και άλλα! :oneup:

- - - Updated - - -

Επίσης για Γερμανοφωνους ψάχνουμε German Customer Support agents,.στα 1500€ καθαρά και μέχρι 50% μπονους ανά μήνα. Και 10% μόνιμη αύξηση ανά εξάμηνο.

Επίσης.relocation package κλπ.

Πολλές από αυτές τις θέσεις θα μπορούσαν να καλυφθούν full remote είτε από Ελλάδα είτε από άλλες χώρες ;) Αλλά δεν ξέρω τι πολιτική έχει η εταιρεία σας για κάτι τέτοιο. Με game development ασχολείστε;

Zus
15-06-21, 21:58
300+ άτομα η εταιρεία, μεγαλώνουμε εξαιρετικά στην Κύπρο.
Πλέον ψάχνουμε επίσης τις παρακάτω ψαγμενες θέσεις.

Relocation package included για Κύπρο.
Και να αναφέρω ότι έχουμε γυμναστήριο,.Yoga,.πρωινό, μεσημεριανό, λεωφορείο για τη δουλειά και άλλα! :oneup:

- - - Updated - - -

Επίσης για Γερμανοφωνους ψάχνουμε German Customer Support agents,.στα 1500€ καθαρά και μέχρι 50% μπονους ανά μήνα. Και 10% μόνιμη αύξηση ανά εξάμηνο.

Επίσης.relocation package κλπ.

Φαίνεται ότι δέθηκες πολύ γρήγορα με την εταιρία.

Φανερός Πράκτωρ
15-06-21, 22:04
Νομίζω ότι τον κέρδισε το free πρωινό

chat1978
15-06-21, 22:52
Νομίζω ότι τον κέρδισε το free πρωινό

Και η yoga :)

Βλέπω πάντως αυτό το DevOps engineer και σε παρενθέσεις k8s, και σκέφτομαι μια ακόμα από τα ίδια. Πολύ μου αρέσει που χρειάζεται τις παρενθέσεις. :)

RASTAVIPER
15-06-21, 23:28
Πολλές από αυτές τις θέσεις θα μπορούσαν να καλυφθούν full remote είτε από Ελλάδα είτε από άλλες χώρες ;) Αλλά δεν ξέρω τι πολιτική έχει η εταιρεία σας για κάτι τέτοιο. Με game development ασχολείστε;
Μόνο στα κεντρικά στη Λεμεσό δυστυχώς είναι όλες αυτές οι θέσεις.


Φαίνεται ότι δέθηκες πολύ γρήγορα με την εταιρία.
Έχω να πετύχω πολλά χρόνια εταιρεία να δίνει τόσα πολλά σε υπαλλήλους. Ίσως να είναι και η μοναδική στην Κύπρο.

Ο άλλος ίσως σκέφτεται το φρεε πρωινό. :whistle: Εγώ σκέφτομαι επισης τι corporate party κάναμε την προηγούμενη Κυριακή σε ένα από τα μεγαλύτερα golf club της Κύπρου με μπουκάλια σαμπάνιες και chevas regal σε κάθε τραπέζι και συγκροτήματα που ήρθαν από άλλες χώρες μόνο για αυτό το πάρτυ. :worthy:

Επίσης το ότι δίνει ένα ποσό ανά μήνα η εταιρεία ανά εργαζόμενο για team building activities, όταν άλλες εταιρίες τα κανουν αυτά 1 φορά το χρόνο.

Και φυσικά βλέπω και τις δυνατότητες εξέλιξης μου που μετά από 1.5 μήνα αρχίζουν και φαίνονται αρκετά ενδιαφέρουσες.

tsigarid
16-06-21, 00:43
Αναρωτιέμαι αν η φιγούρα θα έπρεπε να είναι και αυτή μέσα στα θανάσιμα αμαρτήματα :rolleyes:

lewton
16-06-21, 17:57
Αναρωτιέμαι αν η φιγούρα θα έπρεπε να είναι και αυτή μέσα στα θανάσιμα αμαρτήματα :rolleyes:

Χαχα, εντάξει άσε το παιδί να κάνει τη φιγούρα του, αν το έχει ανάγκη.
Εδώ έγραφα πριν λίγες σελίδες ότι χαίρομαι που θα επιστρέψω downtown και θα είμαι πάλι κοντά στο παλιό μου Crossfit Box, και αμέσως πετάχτηκε να μου την πει επειδή αυτός έχει όργανα γυμναστικής μέσα στη δουλειά (λες και έχει καμία σχέση το Crossfit με το να χτυπιέσαι μόνος σου στα όργανα - προσωπικά δεν κρίνω τις προτιμήσεις καθενός, απλά για εμένα βρίσκω το κλασικό γυμναστήριο απίστευτα βαρετό).

RASTAVIPER
16-06-21, 23:09
Εντάξει ότι μερικοί είστε τραγικοί ελληναράδες και χαίρεστε μόνο την αποτυχία του άλλου, είναι γνωστό.
Για κάτι κλασικούς τέτοιους έχω χαρεί που έχω φύγει εξωτερικό και δεν τους έχω δίπλα μου.

Δεν βλέπω και εσάς που έχετε γλώσσα να μιλάτε να προτείνετε θέσεις και να θέλετε να βοηθήσετε άλλα άτομα.
Και οκ, προφανώς δικαίωμα σας να μην θέλετε να βοηθήσετε άλλους. Αλλά κάποιες φορές ίσως θα πρέπει να σκέφτεστε καλύτερα πριν γράψετε τα κομπλεξικα σας.

Φανερός Πράκτωρ
16-06-21, 23:34
Πουτ@ν@ κενονία.
Πιες ένα chivas και χέστους.

chat1978
16-06-21, 23:52
Μια παρένθεση

Εντάξει ότι μερικοί είστε τραγικοί ελληναράδες και χαίρεστε μόνο την αποτυχία του άλλου, είναι γνωστό.
Για κάτι κλασικούς τέτοιους έχω χαρεί που έχω φύγει εξωτερικό και δεν τους έχω δίπλα μου.

Δεν βλέπω και εσάς που έχετε γλώσσα να μιλάτε να προτείνετε θέσεις και να θέλετε να βοηθήσετε άλλα άτομα.
Και οκ, προφανώς δικαίωμα σας να μην θέλετε να βοηθήσετε άλλους. Αλλά κάποιες φορές ίσως θα πρέπει να σκέφτεστε καλύτερα πριν γράψετε τα κομπλεξικα σας.
Μια παρατήρηση. Στο νήμα εδώ γράφουν μέλη από αρχαιοτάτων χρόνων για να βοηθήσουν άλλους να πετύχουν στο εξωτερικό ή και στην Ελλάδα αν επιστρέψουν. Όχι μόνο επαγγελματικά αλλά και κοινωνικά. Δεν πιστεύω ότι τόσο πληκτρολογηση έχει γίνει για να πεθάνει η κατσίκα του fellow member.

tsigarid
17-06-21, 00:57
Εντάξει ότι μερικοί είστε τραγικοί ελληναράδες και χαίρεστε μόνο την αποτυχία του άλλου, είναι γνωστό.
Για κάτι κλασικούς τέτοιους έχω χαρεί που έχω φύγει εξωτερικό και δεν τους έχω δίπλα μου.

Δεν βλέπω και εσάς που έχετε γλώσσα να μιλάτε να προτείνετε θέσεις και να θέλετε να βοηθήσετε άλλα άτομα.
Και οκ, προφανώς δικαίωμα σας να μην θέλετε να βοηθήσετε άλλους. Αλλά κάποιες φορές ίσως θα πρέπει να σκέφτεστε καλύτερα πριν γράψετε τα κομπλεξικα σας.

Γιατί το πας στο άλλο άκρο; Ποιος μίλησε για χαρούμενους με την αποτυχία των άλλων; Απλά η φιγούρα έχει και τα όριά της. Και εγώ δουλεύω σε μέρος που έχει όνομα που βγάζει γκόμενες στο ρελαντί, αλλά με έχεις δει να το διαφημίζω ποτέ εδώ;

sdikr
17-06-21, 01:01
Ρε παιδιά πραγματικά όμως

Zus
17-06-21, 07:47
Γιατί το πας στο άλλο άκρο; Ποιος μίλησε για χαρούμενους με την αποτυχία των άλλων; Απλά η φιγούρα έχει και τα όριά της. Και εγώ δουλεύω σε μέρος που έχει όνομα που βγάζει γκόμενες στο ρελαντί, αλλά με έχεις δει να το διαφημίζω ποτέ εδώ;

Hondos center?

chat1978
17-06-21, 08:52
έχει όνομα που βγάζει γκόμενες στο ρελαντί,

What??

:)

sonic
17-06-21, 09:58
Hondos center?

Ααχαχαχαχαχαχα! Καλό!

anon
17-06-21, 10:19
Γιατί το πας στο άλλο άκρο; Ποιος μίλησε για χαρούμενους με την αποτυχία των άλλων; Απλά η φιγούρα έχει και τα όριά της. Και εγώ δουλεύω σε μέρος που έχει όνομα που βγάζει γκόμενες στο ρελαντί, αλλά με έχεις δει να το διαφημίζω ποτέ εδώ;

Μοναχοφάη..... :p :p :p

Xlapatsas
17-06-21, 11:59
Γιατί το πας στο άλλο άκρο; Ποιος μίλησε για χαρούμενους με την αποτυχία των άλλων; Απλά η φιγούρα έχει και τα όριά της. Και εγώ δουλεύω σε μέρος που έχει όνομα που βγάζει γκόμενες στο ρελαντί, αλλά με έχεις δει να το διαφημίζω ποτέ εδώ;

Αυτό ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να το διαφημίζεις αγαπητέ!:p

aroutis
17-06-21, 12:39
Χαχα, εντάξει άσε το παιδί να κάνει τη φιγούρα του, αν το έχει ανάγκη.
Εδώ έγραφα πριν λίγες σελίδες ότι χαίρομαι που θα επιστρέψω downtown και θα είμαι πάλι κοντά στο παλιό μου Crossfit Box, και αμέσως πετάχτηκε να μου την πει επειδή αυτός έχει όργανα γυμναστικής μέσα στη δουλειά (λες και έχει καμία σχέση το Crossfit με το να χτυπιέσαι μόνος σου στα όργανα - προσωπικά δεν κρίνω τις προτιμήσεις καθενός, απλά για εμένα βρίσκω το κλασικό γυμναστήριο απίστευτα βαρετό).

Καλά ψυχραιμία, κάποιοι απλά θεωρούν το crossfit μπούρδα, κάποιοι το θεωρούν θεϊκο, ανάλογα ποιόν θα ρωτήσεις.
Φίλη μου τρελλό fit nerd δεν θέλει να ακούσει ας πούμε.
Προσωπικά, whatever works for you :P

- - - Updated - - -


Γιατί το πας στο άλλο άκρο; Ποιος μίλησε για χαρούμενους με την αποτυχία των άλλων; Απλά η φιγούρα έχει και τα όριά της. Και εγώ δουλεύω σε μέρος που έχει όνομα που βγάζει γκόμενες στο ρελαντί, αλλά με έχεις δει να το διαφημίζω ποτέ εδώ;

Πάντως εγώ δεν είδα φιγούρα από τον Rastaviper.
Ενθουσιασμό ναι.

lewton
17-06-21, 12:42
Καλά ψυχραιμία, κάποιοι απλά θεωρούν το crossfit μπούρδα, κάποιοι το θεωρούν θεϊκο, ανάλογα ποιόν θα ρωτήσεις.
Φίλη μου τρελλό fit nerd δεν θέλει να ακούσει ας πούμε.
Προσωπικά, whatever works for you :P

Μόνο που εγώ δεν είπα σε κανέναν τι να κάνει και τι να προτιμήσει. ;)
Ο άλλος πετάχτηκε να μου (την) πει επειδή έχει όργανα στη δουλειά, το οποίο εμένα με αφήνει αδιάφορο. Εγώ δεν του είπα να αφήσει τα όργανα και να πάει για Crossfit, αυτός όμως ήθελε να μου την πει επειδή έχει όργανα στη δουλειά και άρα εγώ πρέπει να ζηλέψω.

:celloplay :banjoplay :bagpipe:
Πολλά όργανα...

aroutis
17-06-21, 16:52
Μόνο που εγώ δεν είπα σε κανέναν τι να κάνει και τι να προτιμήσει. ;)
Ο άλλος πετάχτηκε να μου (την) πει επειδή έχει όργανα στη δουλειά, το οποίο εμένα με αφήνει αδιάφορο. Εγώ δεν του είπα να αφήσει τα όργανα και να πάει για Crossfit, αυτός όμως ήθελε να μου την πει επειδή έχει όργανα στη δουλειά και άρα εγώ πρέπει να ζηλέψω.

:celloplay :banjoplay :bagpipe:
Πολλά όργανα...

:lol:
Οπως ειπα, whatever works for everyone.

Προσωπικά, μετά από πρωτοδιαγνωσμένο διαβήτη (και μάλιστα να μην τον έχω καταλάβει μέχρι που παραλίγο να χάσω ένα μάτι), μέσα σε covid άρα γυμναστήρια γιοκ, πήρα ένα διάδρομο και του δίνω να καταλάβει.
Στο πρόγραμμα είναι όταν μπορέσω -και- γυμναστήριο.
Εννοείται όλα αυτά με διατροφή και φαρμακευτική υποστήριξη.

Zus
17-06-21, 16:57
:lol:
Οπως ειπα, whatever works for everyone.

Προσωπικά, μετά από πρωτοδιαγνωσμένο διαβήτη (και μάλιστα να μην τον έχω καταλάβει μέχρι που παραλίγο να χάσω ένα μάτι), μέσα σε covid άρα γυμναστήρια γιοκ, πήρα ένα διάδρομο και του δίνω να καταλάβει.
Στο πρόγραμμα είναι όταν μπορέσω -και- γυμναστήριο.
Εννοείται όλα αυτά με διατροφή και φαρμακευτική υποστήριξη.


Διάδρομος δε χρειάζεται πας και έξω στη φύση. Για σπίτι εγώ θα έπαιρνα κωπηλατική.

badweed
17-06-21, 17:54
αφεντικο εχω μια καταπληκτικη ιδεα !
να ανοιξουμε ενα θεμα με γυμναστικη στο εξωτερικο !
οχι στο εξοχικο , ουτε σε εξωτερικο χωρο .. αλλα με αθληση σε μη ελληνικα εδαφη , σε βαρβαρους τοπους ...
:p

Veldrin
17-06-21, 18:17
αφεντικο εχω μια καταπληκτικη ιδεα !
να ανοιξουμε ενα θεμα με γυμναστικη στο εξωτερικο !
οχι στο εξοχικο , ουτε σε εξωτερικο χωρο .. αλλα με αθληση σε μη ελληνικα εδαφη , σε βαρβαρους τοπους ...
:p


Cambridgeshire ιδανικό. Βγαίνεις έξω και δε βλέπεις άνθρωπο σε 10 μίλια απόσταση. Μόνο χωμάτινους δρόμους όσο φτάνει το μάτι, αγελάδες και ποτάμια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.