PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 [147] 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

chat1978
07-08-21, 01:02
Το ζήτημα για μένα δεν είναι ποιός γιατρός θα το καρφώσει. Φαντάζομαι ότι για τους γιατρούς δεν είναι δύσκολη διαδικασία.

Το ζήτημα είναι τι θα συμβεί αν σκάσει τίποτα περίεργο με τον οργανισμό μου. Και ο καλύτερος γιατρός του κόσμου να είναι, πρέπει να σε τρέξει στο νοσοκομείο για υποστήριξη. Εκτός κι αν έστησαν σκηνές έξω από την εταιρεία σου την να πω.

Σε αυτό αναφέρεσαι ως επεξήγηση του γιατί προτιμάς νοσοκομείο;

lewton
29-08-21, 13:05
Μετά από 5 χρόνια και 1 μήνα, φεύγω από το Αμβούργο και μετακομίζω στο Μόναχο.
Ενώ είχα βρει νέα δουλειά στο Αμβούργο και ήμουν έτοιμος να αρχίσω την 1η Σεπτέμβρη, λόγω αλλαγών την προσωπική ζωή μου (κοινώς χώρισα :p), βρήκα την ευκαιρία να επιστρέψω προς τις Άλπεις. Το timing ήταν τέλειο επειδή είχα ήδη παραιτηθεί (https://www.adslgr.com/forum/threads/204022-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%93%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC?p=7036819&highlight=#post7036819) από την προηγούμενη δουλειά εδώ. Το μόνο που άλλαξε είναι ότι ακύρωσα το συμβόλαιο που είχα υπογράψει για 1η Σεπτέμβρη στο Αμβούργο και βρήκα άλλη δουλειά στο Μόναχο.
Τελευταία μέρα στην προηγούμενη δουλειά ήταν η Πέμπτη και την Τετάρτη αρχίζω στη νέα εταιρία στο Μόναχο.

To Αμβούργο είναι τέλεια πόλη (από όσο θυμάμαι από εποχές προ COVID :p), αλλά μου έλειπαν τα βουνά οπότε αποφάσισα να ψάξω στο Μόναχο που συνδυάζει τα καλύτερα στοιχεία από Γερμανία και Ελβετία, δυστυχώς με απαίσια γερμανική προφορά αλλά καλύτερη από των Ελβετών, και φυσικά δυστυχώς χωρίς τους ελβετικούς μισθούς. Έχει όμως πολύ δυνατή αγορά εργασίας στους κλάδους που με ενδιαφέρουν και όντως βρήκα νέα δουλειά μέσα σε 3 εβδομάδες από όταν άρχισα να ψάχνω.
Καλή μου τύχη λοιπόν.
Ευτυχώς φέτος δεν έχει Oktoberfest. :twisted:

Zus
29-08-21, 13:09
Good luck.

Σε ποιους κλάδους έχει πολλές ευκαιρίες το Μόναχο?

lewton
29-08-21, 13:19
Good luck.

Σε ποιους κλάδους έχει πολλές ευκαιρίες το Μόναχο?

Ευχαριστώ. :oneup:

Γενικά θέλω να δουλεύω σε start-ups γιατί μου αρέσει να δουλεύω χωρίς πολλές ιεραρχίες και σε γρήγορο περιβάλλον όπου κάθε εβδομάδα έχουμε άλλες προτεραιότητες ανάλογα με το τι makes sense κάθε στιγμή αντί να μας παίρνει μήνες για αλλάξουμε κάτι επειδή πρέπει να υπογράψουν 5 τμήματα και 3 VPs.
Aπό start-ups λοιπόν το Μόναχο διαπίστωσα ότι έχει πολύ περισσότερες από το Αμβούργο και μάλιστα σε μεγαλύτερο ποσοστό αγγλόφωνες. Σε αυτήν που θα ξεκινήσω την Τετάρτη δουλεύουν μόνο 40 άτομα τώρα αν και την Τετάρτη ξεκινάμε 10 καινούριοι :lol: , και ουσιαστικά θα πρέπει να στήσω το data department από το μηδέν αφού αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κανένας data analyst. Επομένως το μόνο σίγουρο είναι ότι δε θα βαρεθώ. :p

tsigarid
29-08-21, 13:31
Καλό νέο ξεκίνημα! Συμφωνώ ότι το Αμβούργο είναι τέλειο, αλλά οι Βαυαρές είναι καλύτερες από τις βόρειες :p

tsioy
29-08-21, 14:26
Καλή αρχή.
Πόσο πήγε η Kaution; Κάνα νεφρο; :p

chat1978
29-08-21, 20:38
Καλή αρχή.
Πόσο πήγε η Kaution; Κάνα νεφρο; :p

Η ποια;

Συγχαρητήρια lewton. Το Μόναχο είναι δίπλα σε δύο πολύ ωραίες αυστριακές πόλεις.

Veldrin
29-08-21, 20:45
Νέα ξεκινήματα βλέπω και μ αρέσει. Καλή αρχή lewton.

Από την Τετάρτη που πέρασε τελείωσα κι εγώ την (επίσημη) εργασιακή μου σχέση με το πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ μετά από σχεδόν 2 χρόνια, και ξεκίνησα δουλειά ως ερευνητής στο πανεπιστήμιο του East Anglia για κάποια EU προγράμματα.

Μόνο καλά λόγια έχω να πώ για το πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ (σχολή μηχανικών), το καλύτερο περιβάλλον για έρευνα και οι δημοσιεύσεις έρχονται με το τσουβάλι. Δεν είναι τυχαία νο27 στον κόσμο.

Πίσω στα πάτρια Νοριτσιότικα εδάφη τώρα :)

Υ.Γ.: Στην πράξη απλά άλλαξα τα email και τα login :p

lewton
29-08-21, 22:10
Ευχαριστώ τους τελευταίους posters για τις ευχές.
Επίσης καλή αρχή στον Veldrin. :oneup:
Την ερώτηση για την Kaution δεν την κατάλαβα ούτε εγώ. :oops: Σπίτι ακόμα ψάχνω στο Μόναχο, αύριο θα ξέρω αν με δέχθηκε ο ιδιοκτήτης για ένα επιπλωμένο που έκανα αίτηση μέσω agency, αν με δεχθεί η Kaution θα είναι 2400 (2 ενοίκια).

Zus
29-08-21, 22:21
Εκεί δεν παίζουν μεσίτες που θέλουν ενοίκιο χωρίς λόγο ή αυτο εννοείς 2400?

tsioy
29-08-21, 22:23
Ευχαριστώ τους τελευταίους posters για τις ευχές.
Επίσης καλή αρχή στον Veldrin. :oneup:
Την ερώτηση για την Kaution δεν την κατάλαβα ούτε εγώ. :oops: Σπίτι ακόμα ψάχνω στο Μόναχο, αύριο θα ξέρω αν με δέχθηκε ο ιδιοκτήτης για ένα επιπλωμένο που έκανα αίτηση μέσω agency, αν με δεχθεί η Kaution θα είναι 2400 (2 ενοίκια).

Καλά μη βαράτε:p
Από ό,τι ήξερα και ακούω από άλλους, στο Μόναχο τα νοίκια (άρα και η Kaution, 2 ή 3 νοίκια) είναι υψηλά.

8anos
29-08-21, 22:27
Καλή αρχή σε όλους!

Zus
29-08-21, 22:29
Καλά μη βαράτε:p
Από ό,τι ήξερα και ακούω από άλλους, στο Μόναχο τα νοίκια (άρα και η Kaution, 2 ή 3 νοίκια) είναι υψηλά.

Αναλόγως και τους μισθούς έτσι?

Πόσο παίρνει ένας Entry Level Data Analyst?

lewton
29-08-21, 22:48
Καλά μη βαράτε:p
Από ό,τι ήξερα και ακούω από άλλους, στο Μόναχο τα νοίκια (άρα και η Kaution, 2 ή 3 νοίκια) είναι υψηλά.

Είναι ψηλά αλλά έχουν πέσει λίγο λόγω COVID και επιπλέον είναι λίγο πιο εύκολο να βρεις από παλιά από όσο ακούω.
Δεν έχω ακόμα αρχίζει να ψάχνω μόνιμο σπίτι για να σου πω την εμπειρία μου.
Για την ώρα ψάχνω κάτι σε επιπλωμένο για 3-6 μήνες για να έχω κάπου να μείνω. Αυτό που έχω κάνει αίτηση είναι 1200€ το μήνα για 6 μήνες, πολύ ωραίο μοιάζει και έχει τα πάντα και εύχομαι να με δεχθεί ο ιδιοκτήτης αλλιώς θα πρέπει να αρχίσω να κοιτάω Airbnb για την αρχή.

- - - Updated - - -


Αναλόγως και τους μισθούς έτσι?

Πόσο παίρνει ένας Entry Level Data Analyst?

Δεν ξέρω, αν έχει καλούς βαθμούς στο πανεπιστήμιο και κάνει καλή διαπραγμάτευση μπορεί να αρχίσει και με 45 χιλιάδες μεικτά, αλλά λογικά πιο κάτω.

tsioy
29-08-21, 22:54
Είναι ψηλά αλλά έχουν πέσει λίγο λόγω COVID και επιπλέον είναι λίγο πιο εύκολο να βρεις από παλιά από όσο ακούω.
Δεν έχω ακόμα αρχίζει να ψάχνω μόνιμο σπίτι για να σου πω την εμπειρία μου.
Για την ώρα ψάχνω κάτι σε επιπλωμένο για 3-6 μήνες για να έχω κάπου να μείνω. Αυτό που έχω κάνει αίτηση είναι 1200€ το μήνα για 6 μήνες, πολύ ωραίο μοιάζει και έχει τα πάντα και εύχομαι να με δεχθεί ο ιδιοκτήτης αλλιώς θα πρέπει να αρχίσω να κοιτάω Airbnb για την αρχή.


Aν σου αρέσει, μακάρι να κάτσει.
Δες το συμβόλαιο μιας και τα περισσότερα ζητούν ελάχιστη παραμονή ένα χρόνο, αλλά αν το έχετε ήδη συμφωνήσει, οκ.

lewton
29-08-21, 23:14
Aν σου αρέσει, μακάρι να κάτσει.
Δες το συμβόλαιο μιας και τα περισσότερα ζητούν ελάχιστη παραμονή ένα χρόνο, αλλά αν το έχετε ήδη συμφωνήσει, οκ.

Τα επιπλωμένα είναι για πιο μικρό διάστημα.
Είναι κάτι ανάμεσα σε Airbnb (νοικιάζεις με τη μέρα) και σε μόνιμη ενοικίαση σπιτιού που το παίρνεις άδειο και πληρώνεις τα πάντα εσύ και φυσικά πρέπει να κάτσεις τουλάχιστον ένα χρόνο συνήθως.
Στα επιπλωμένα δεν πληρώνω κανένα λογαριασμό, τα έχει όλα μέσα (και το Internet και το ρεύμα κλπ) στην τιμή που μου λένε.

Φανερός Πράκτωρ
30-08-21, 00:35
Καλή αρχή. Ελπίζω να σου βγουν σε καλό οι start-ups.
Καλό το Μόναχο αλλά καμία σχέση με Ελβετία

chat1978
30-08-21, 08:03
Και όλα αυτά για μια γυναίκα.

Αν δείτε βουνίσιο (lewton) σε λιμάνι, γυναίκα θα τον έχει σύρει :)

RASTAVIPER
30-08-21, 10:02
Είχαμε πιάσει το θέμα του Remote work και παλιότερα.
Υπάρχει κανείς εδώ με πραγματικά Remote εργασία;
Πού να έχει πχ έδρα η εταιρεία του Γερμανία και να δουλεύει από Μάλτα, Ταϋλάνδη ή όπου αλλού γουστάρει;
Ξεκινάω interviews για τέτοια θέση σύντομα και έχω περιέργεια με τα φορολογικά τι παίζει. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα πάντως!

Δεν μιλάμε για ψευτοremote λόγω covid που για μερικούμήνες κάποιες εταιρίες είπαν στους υπαλλήλους τους να πάνε σπίτι.

chat1978
30-08-21, 10:49
Για το τυπικο, λέγονται work remotely και work in isolation. Αλλά γενικά όπως σε όλα, τα έχουμε κάνει αχταρμα και αναγκαστικά όπως και εγώ θα πω full remote, semi remote, flexible remote και άλλα.

Έχω ένα φίλο που δουλεύει από Ελλάδα έτσι. Πριν ΕΕ και τώρα υπάλληλος. Το 2ο είναι περίεργη φάση και δεν μπορώ να βρω την νομοθεσία που να το στηρίζει γιατί προσπαθώ να πείσω και την εταιρεία μου να ανοιχτεί. Εν ολίγοις, έχει συμβόλαιο στα ελληνικά ΜΜΕ έδρα του εργοδότη στην Γερμανία και γερμανικό αφμ, καταχωρημένο κανονικά και υπόκειται στο ελληνικό δίκαιο. Φυσικά πληρώνει κανονικά φόρους στην Ελλάδα.

Αν τώρα η ερώτηση για τα φορολογικά σχετίζεται με οποιασδήποτε μορφή νόμιμη ματσάκονια μεταξύ φορολογικών παραδείσων, τοτε δεν ξέρω παραπάνω.

Crosswind
30-08-21, 11:31
Είχαμε πιάσει το θέμα του Remote work και παλιότερα.
Υπάρχει κανείς εδώ με πραγματικά Remote εργασία;
Πού να έχει πχ έδρα η εταιρεία του Γερμανία και να δουλεύει από Μάλτα, Ταϋλάνδη ή όπου αλλού γουστάρει;
Ξεκινάω interviews για τέτοια θέση σύντομα και έχω περιέργεια με τα φορολογικά τι παίζει. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα πάντως!

Δεν μιλάμε για ψευτοremote λόγω covid που για μερικούμήνες κάποιες εταιρίες είπαν στους υπαλλήλους τους να πάνε σπίτι.

Έχω κάνει πολαιότερα (πριν καμιά δεκαετία αν θυμάμαι καλά), αλλά ό,τι και να σου πω out of date και irrelevant θα είναι τώρα καθώς εξαρτάται (κυρίως) από τη νομοθεσία της χώρας που έχει έδρα η εταιρεία. Για Ιρλανδία πχ ισχύουν αυτά (https://www.revenue.ie/en/employing-people/what-constitutes-pay/irish-employment-carried-on-outside-the-State/index.aspx).

8anos
30-08-21, 11:43
υπάρχει και σχετικό νήμα για την τηλεργασια :p

Τηλεργασια τι ισχύει για τα φορολογικά ασφαλιστικά κλπ (https://www.adslgr.com/forum/threads/1167131-%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%BB%CF%80?p=6853637#post6853637)

chriszah
30-08-21, 11:56
Είχαμε πιάσει το θέμα του Remote work και παλιότερα.
Υπάρχει κανείς εδώ με πραγματικά Remote εργασία;
Πού να έχει πχ έδρα η εταιρεία του Γερμανία και να δουλεύει από Μάλτα, Ταϋλάνδη ή όπου αλλού γουστάρει;
Ξεκινάω interviews για τέτοια θέση σύντομα και έχω περιέργεια με τα φορολογικά τι παίζει. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα πάντως!

Δεν μιλάμε για ψευτοremote λόγω covid που για μερικούμήνες κάποιες εταιρίες είπαν στους υπαλλήλους τους να πάνε σπίτι.

Εγώ δουλεύω για μια εταιρεία στην Κροατία από το σπίτι μου στην Πάτρα. Αν όντως ψάχνεσαι για Ελλάδα, να ξέρεις ότι θα είναι σαν να είσαι αυταπασχολούμενος (ατομική επιχείρηση).

Zus
30-08-21, 13:28
Είχαμε πιάσει το θέμα του Remote work και παλιότερα.
Υπάρχει κανείς εδώ με πραγματικά Remote εργασία;
Πού να έχει πχ έδρα η εταιρεία του Γερμανία και να δουλεύει από Μάλτα, Ταϋλάνδη ή όπου αλλού γουστάρει;
Ξεκινάω interviews για τέτοια θέση σύντομα και έχω περιέργεια με τα φορολογικά τι παίζει. Μου αρέσει πολύ σαν ιδέα πάντως!

Δεν μιλάμε για ψευτοremote λόγω covid που για μερικούμήνες κάποιες εταιρίες είπαν στους υπαλλήλους τους να πάνε σπίτι.

Σε άλλη εταιρία από αυτή που μας έγραφες τον τελευταίο καιρό με τα γυμναστήρια κλπ?

RASTAVIPER
30-08-21, 14:06
Εγώ δουλεύω για μια εταιρεία στην Κροατία από το σπίτι μου στην Πάτρα. Αν όντως ψάχνεσαι για Ελλάδα, να ξέρεις ότι θα είναι σαν να είσαι αυταπασχολούμενος (ατομική επιχείρηση).
Δεν ενδιαφέρομαι για Ελλάδα ειδικά.
Ενδιαφέρομαι να μπορώ να δουλέψω από οπουδήποτε θέλω και απλά έχω απορία τι γίνεται με τους φόρους.
Η Ελλάδα θα με ενδιέφερε μόνο αν είχε κάποιο πολύ καλό φορολογικό κίνητρο αλλά φυσικά δεν υπάρχει κάτι πέρα από αυτά που ανακοίνωσαν πρόσφατα για τους Digital Nomads.


Σε άλλη εταιρία από αυτή που μας έγραφες τον τελευταίο καιρό με τα γυμναστήρια κλπ?
Ναι ακόμα εκεί είμαι και καλά τα γυμναστήρια, τα φαγητά, τα 3ημερα πάρτυ σε 5στερα ξενοδοχεία με όλα πληρωμένα, αλλά επειδή σπαζομαι να οδηγαω 150χλμ/ημέρα για κάτι που μπορώ να κάνω από την καφετέρια, ψάχνομαι για εναλλακτικές
Συν εννοείται τον αυξημένο μισθό που βλέπω ότι μπορώ να διεκδικήσω.

Zus
30-08-21, 14:08
Ναι ακόμα εκεί είμαι και καλά τα γυμναστήρια, τα φαγητά, τα 3ημερα πάρτυ σε 5στερα ξενοδοχεία με όλα πληρωμένα, αλλά επειδή σπαζομαι να οδηγαω 150χλμ/ημέρα για κάτι που μπορώ να κάνω από την καφετέρια, ψάχνομαι για εναλλακτικές
Συν εννοείται τον αυξημένο μισθό που βλέπω ότι μπορώ να διεκδικήσω.

Μετακόμιση δεν παίζει στις επιλογές?

RASTAVIPER
30-08-21, 14:18
Μετακόμιση δεν παίζει στις επιλογές?

Παίζει αλλά εκεί που είναι η δουλειά το ενοίκιο είναι 35% πιο ακριβό από εκεί που μένω τώρα. Βέβαια ο μισθός είναι καλύτερος και για αυτό άλλαξα δουλειά, αλλά το remote είναι μια κατηγορία με πολλά πλεονεκτήματα.

Zus
30-08-21, 14:21
Παίζει αλλά εκεί που είναι η δουλειά το ενοίκιο είναι 35% πιο ακριβό από εκεί που μένω τώρα. Βέβαια ο μισθός είναι καλύτερος και για αυτό άλλαξα δουλειά, αλλά το remote είναι μια κατηγορία με πολλά πλεονεκτήματα.

Αν το θέμα είναι οικονομικό-ενοικιο εγώ δε θα εμπλεκα στο remote. Άντε να βγάλεις άκρη πόσα θα σου δίνουν και τι θα σου μένει στο τέλος.

Παίζει δηλαδή στην τελική να έχεις πολύ μικρό κέρδος από το 35% που αναφέρεις.

Αν το κάνεις για την όλη λογική του remote ok, διαφορετική συζήτηση.

badweed
30-08-21, 16:37
με την τηλεργασια , δεν θα επρεπε να ξαναυπολογιστουνε τα ενσημα , εφοσων η δουλεια γινεται απο τον χωρο επιλογης του εργαζομενου και δεν φερει ο εργοδοτης ευθυνη για τυχαιους τραυματισμους του (με εξαιρεση την καθιστικη εργασια)

- - - Updated - - -


Παίζει αλλά εκεί που είναι η δουλειά το ενοίκιο είναι 35% πιο ακριβό από εκεί που μένω τώρα. Βέβαια ο μισθός είναι καλύτερος και για αυτό άλλαξα δουλειά, αλλά το remote είναι μια κατηγορία με πολλά πλεονεκτήματα.

γιατι δεν παιρνεις κανα τροχοσπιτο ;

chat1978
30-08-21, 18:45
με την τηλεργασια , δεν θα επρεπε να ξαναυπολογιστουνε τα ενσημα , εφοσων η δουλεια γινεται απο τον χωρο επιλογης του εργαζομενου και δεν φερει ο εργοδοτης ευθυνη για τυχαιους τραυματισμους του (με εξαιρεση την καθιστικη εργασια)

- - - Updated - - -



γιατι δεν παιρνεις κανα τροχοσπιτο ;

Γενικά να σου πω υπάρχουν τεράστιες νομοθετικές τρύπες για αυτό το ζήτημα. Όλοι κοιτάζουν την εφορία. Έχει γίνει εκδημοκρατισμός της νόμιμης διαφθοράς. Εδώ στο Βέλγιο για παράδειγμα είναι πρωταθλητές.

Η τεχνολογία προσφέρει ένα νέο σετ συνθηκών που η εργατική νομοθεσία και φορολογία δεν έχουν λάβει υπόψη.

Αν θέλουν τα κράτη, ειδικά εντός ΕΕ το λύνουν εύκολα. Αν όμως γίνει η σχετική ομαλοποίηση θα εξαφανιστούν οι φορολογικοί παράδεισοι για τους καρχαρίες επίσης.

chriszah
30-08-21, 20:49
Δεν ενδιαφέρομαι για Ελλάδα ειδικά.
Ενδιαφέρομαι να μπορώ να δουλέψω από οπουδήποτε θέλω και απλά έχω απορία τι γίνεται με τους φόρους.
Η Ελλάδα θα με ενδιέφερε μόνο αν είχε κάποιο πολύ καλό φορολογικό κίνητρο αλλά φυσικά δεν υπάρχει κάτι πέρα από αυτά που ανακοίνωσαν πρόσφατα για τους Digital Nomads.

Μήπως να ψάξεις με ένα λογιστή εκεί που μένεις τι παίζει στην χώρα που είσαι; Εδώ στην Ελλάδα πάντως είναι σαν να δουλεύεις με μπλοκάκι πάνω κάτω.

RASTAVIPER
04-09-21, 14:49
Βαρκελώνη κανείς έχει δουλέψει;
Παίζει μια θέση σε διεθνή εταιρεία αλλά με relocation εκεί και σκέφτομαι πόσα πιο πάνω να ζητήσω για να αξίζει την μετακίνηση σε μη αγγλοφωνη χώρα.
Ξέρω πόσο χάλια είναι με τα ισπανικά, έχω πάει 2 φορές ως τουρίστας. Αλλά από την άλλη έχει θάλασσα, ωραία κουλτούρα και θεωρώ ότι η γλώσσα μαθαίνεται μετά από 3 χρόνια ιταλικών.

tsigarid
04-09-21, 19:13
Βαρκελώνη κανείς έχει δουλέψει;
Παίζει μια θέση σε διεθνή εταιρεία αλλά με relocation εκεί και σκέφτομαι πόσα πιο πάνω να ζητήσω για να αξίζει την μετακίνηση σε μη αγγλοφωνη χώρα.
Ξέρω πόσο χάλια είναι με τα ισπανικά, έχω πάει 2 φορές ως τουρίστας. Αλλά από την άλλη έχει θάλασσα, ωραία κουλτούρα και θεωρώ ότι η γλώσσα μαθαίνεται μετά από 3 χρόνια ιταλικών.

Τέλεια και για ζωή και για δουλειά. Ακριβά. Ρώτα εδώ ή με πμ λεπτομέρειες συγκεκριμένες, τρέχω και δεν μπορώ να γράψω τώρα.

RASTAVIPER
04-09-21, 22:23
Τέλεια και για ζωή και για δουλειά. Ακριβά. Ρώτα εδώ ή με πμ λεπτομέρειες συγκεκριμένες, τρέχω και δεν μπορώ να γράψω τώρα.

Λοιπόν ωραία, δεν χρειάζονται λεπτομέρειες ακόμα.
Πες μου λίγο το πιο βασικό: την παλεύεις εκεί χωρίς Αγγλικά;
Ξέρω ότι είναι χάλια, γιατί 2 φορές πήγα ως τουρίστας και κανείς δεν μίλαγε αγγλικά.
Επίσης φορολογικά, χοντρικά πόσο φορολογία έχει; 30%, 40%? Έχει τίποτα φορολογικά κίνητρα για ξένους;

tsigarid
05-09-21, 00:27
Λοιπόν ωραία, δεν χρειάζονται λεπτομέρειες ακόμα.
Πες μου λίγο το πιο βασικό: την παλεύεις εκεί χωρίς Αγγλικά;
Ξέρω ότι είναι χάλια, γιατί 2 φορές πήγα ως τουρίστας και κανείς δεν μίλαγε αγγλικά.
Επίσης φορολογικά, χοντρικά πόσο φορολογία έχει; 30%, 40%? Έχει τίποτα φορολογικά κίνητρα για ξένους;

Στη ζωή έξω, μιλάνε Αγγλικά, αλλά όχι όλοι. Είναι πολύ τουριστική πόλη, και έχει και πολλούς ξένους που ζουν εκεί χρόνια, οπότε τα Αγγλικά δεν είναι άγνωστα, αλλά ούτε διαδεδομένα. Πρόσεξε στη δουλειά, ζητάνε Ισπανικά ή Καταλανικά; Τα Καταλανικά είναι πολύ εύκολα αν μιλάς Γαλλικά, αλλά μη νομίζεις ότι πας στην Ισπανία άρα πρέπει να μάθεις Ισπανικά, μπορεί να πρέπει να μάθεις 2 γλώσσες στη Βαρκελώνη. Για φορολογία δεν ξέρω. Ενώ έχω ζήσει μήνες στη Βαρκελώνη, δεν έχω πληρωθεί ποτέ από εκεί, οπότε δεν γνωρίζω. Θα μετακόμιζα άνετα εκεί όμως με ένα 3άρι καθαρό το μήνα αν μου δινόταν η ευκαιρία. Τα ενοίκια είναι φωτιά, αλλά η καθημερινότητα είναι φτηνή. Οι μπύρες είναι χάλια...

Zus
05-09-21, 00:32
Παίζουν εταιρίες που απαιτούν μόνο αγγλικά?

lewton
05-09-21, 09:11
Παίζουν εταιρίες που απαιτούν μόνο αγγλικά?

Ναι, φυσικά.

chat1978
05-09-21, 10:01
Παίζουν εταιρίες που απαιτούν μόνο αγγλικά?

Αν θέλει η εταιρεία να είναι ανταγωνιστική, δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

RASTAVIPER
05-09-21, 10:38
Παίζουν εταιρίες που απαιτούν μόνο αγγλικά?

Σαφέστατα.
Αλλιώς δεν θα πήγαιναν εκεί οι περισσότεροι ξένοι που δουλεύουν σε μεγάλες εταιρίες.
Και εγώ αν ξεκινήσω την κουβέντα με τον recruiter μόνο λεφτά και τι προσφέρει η θέση θα συζητήσουμε. Όλες οι εταιρίες που γνωρίζω που πάνε εκεί είναι διεθνείς με γραφεία σε διάφορες χώρες και μόνο αγγλικά ζητάνε.

Η γλώσσα με ενδιαφέρει για την καθημερινότητα. Έχω σκοπό να την μάθω απλά για να βελτιώσω την κατάσταση στα μαγαζιά, δημόσιες υπηρεσίες κλπ.

- - - Updated - - -


Στη ζωή έξω, μιλάνε Αγγλικά, αλλά όχι όλοι. Είναι πολύ τουριστική πόλη, και έχει και πολλούς ξένους που ζουν εκεί χρόνια, οπότε τα Αγγλικά δεν είναι άγνωστα, αλλά ούτε διαδεδομένα. Πρόσεξε στη δουλειά, ζητάνε Ισπανικά ή Καταλανικά; Τα Καταλανικά είναι πολύ εύκολα αν μιλάς Γαλλικά, αλλά μη νομίζεις ότι πας στην Ισπανία άρα πρέπει να μάθεις Ισπανικά, μπορεί να πρέπει να μάθεις 2 γλώσσες στη Βαρκελώνη. Για φορολογία δεν ξέρω. Ενώ έχω ζήσει μήνες στη Βαρκελώνη, δεν έχω πληρωθεί ποτέ από εκεί, οπότε δεν γνωρίζω. Θα μετακόμιζα άνετα εκεί όμως με ένα 3άρι καθαρό το μήνα αν μου δινόταν η ευκαιρία. Τα ενοίκια είναι φωτιά, αλλά η καθημερινότητα είναι φτηνή. Οι μπύρες είναι χάλια...

Κοιτάω για 5+/μηνα έτσι και αλλιώς, τι σημαίνει τα ενοίκια είναι φωτιά; 800-1000€ για δυάρι επιπλωμένο παίζει;
Πάντως το θέμα φορολογία είναι το πρώτο που κοιτάω όταν πάω σε ξένη χώρα.
Τι να το κάνω να παίρνω πχ 4χιλ εκεί που είμαι, και να έχω τρομερές φορολογικές ελαφρύνσεις και να πάω σε άλλη χώρα με μεγαλύτερο μισθό και λόγω φορολογίας να βγει καμία διαφορά στα 200€... :hmm:

Zus
05-09-21, 12:53
Αν έχεις ξεκαθαρίσει το θέμα της εργασίας με τα αγγλικά τότε νομίζω ότι έχεις πολύ μικρότερο άγχος. Τα υπόλοιπα θα τα μάθεις θέλεις δε θέλεις, στην καθημερινότητα.

Αν και επειδή αλλάζεις χώρες σα τα πουκάμισα νομίζω δε θα χρειαστεί. :p

chat1978
05-09-21, 16:02
Τα υπόλοιπα θα τα μάθεις θέλεις δε θέλεις, στην καθημερινότητα.

:p

Δεν ισχύει παντως αυτό για όλες τις χώρες. Πιστεύω στις λατινοφωνες σίγουρα. Ίσως στην Γερμανία εκτός των μεγάλων κέντρων. Αλλά Βέλγιο και Ολλανδία που ξέρω, πρέπει να θες πολύ να μάθεις ολλανδικά

Φανερός Πράκτωρ
05-09-21, 22:04
Σαφέστατα.
Αλλιώς δεν θα πήγαιναν εκεί οι περισσότεροι ξένοι που δουλεύουν σε μεγάλες εταιρίες.
Και εγώ αν ξεκινήσω την κουβέντα με τον recruiter μόνο λεφτά και τι προσφέρει η θέση θα συζητήσουμε. Όλες οι εταιρίες που γνωρίζω που πάνε εκεί είναι διεθνείς με γραφεία σε διάφορες χώρες και μόνο αγγλικά ζητάνε.

Η γλώσσα με ενδιαφέρει για την καθημερινότητα. Έχω σκοπό να την μάθω απλά για να βελτιώσω την κατάσταση στα μαγαζιά, δημόσιες υπηρεσίες κλπ.

- - - Updated - - -



Κοιτάω για 5+/μηνα έτσι και αλλιώς, τι σημαίνει τα ενοίκια είναι φωτιά; 800-1000€ για δυάρι επιπλωμένο παίζει;
Πάντως το θέμα φορολογία είναι το πρώτο που κοιτάω όταν πάω σε ξένη χώρα.
Τι να το κάνω να παίρνω πχ 4χιλ εκεί που είμαι, και να έχω τρομερές φορολογικές ελαφρύνσεις και να πάω σε άλλη χώρα με μεγαλύτερο μισθό και λόγω φορολογίας να βγει καμία διαφορά στα 200€... :hmm:

Κοιτά, για να τα πούμε λίγο πιο ήρεμα:
Αυτά που ρωτάς εδώ καλό είναι να τα ρωτήσεις στον recruter. Να σου βγάλει τα καθαρά ανά μήνα ή χρόνο και αν είναι καλός μαζί σου, να σου πει και 5 πράγματα για το κόστος ζωής.
Πέρα από τα υπόλοιπα του recruiting, και αυτά είναι η δουλειά του. Καθώς και το δικό σου relocation, που αν ο μισθός είναι εκεί που λες θα τρέξει να στα βρει.
Μετά εσύ πρέπει να κάνεις ένα cross-check που το professional είναι εκτός forum, προφανώς. Ως senior που λογικά πρέπει να είσαι με βάση το μισθός που λες.

chat1978
05-09-21, 23:28
Κοιτά, για να τα πούμε λίγο πιο ήρεμα:
Αυτά που ρωτάς εδώ καλό είναι να τα ρωτήσεις στον recruter. Να σου βγάλει τα καθαρά ανά μήνα ή χρόνο και αν είναι καλός μαζί σου, να σου πει και 5 πράγματα για το κόστος ζωής.
Πέρα από τα υπόλοιπα του recruiting, και αυτά είναι η δουλειά του. Καθώς και το δικό σου relocation, που αν ο μισθός είναι εκεί που λες θα τρέξει να στα βρει.
Μετά εσύ πρέπει να κάνεις ένα cross-check που το professional είναι εκτός forum, προφανώς. Ως senior που λογικά πρέπει να είσαι με βάση το μισθός που λες.

Εξαρτάται την χώρα. Στο Βέλγιο δεν υπάρχει η ασχετυλα τους. Για μια διετία που είχα κοιτάξει στην Αγγλία είχα συγκινηθεί.

tsigarid
05-09-21, 23:49
τι σημαίνει τα ενοίκια είναι φωτιά; 800-1000€ για δυάρι επιπλωμένο παίζει;

Σύντομη απάντηση, όχι. Εκτενέστερη απάντηση, εξαρτάται τη γειτονιά και το σπίτι. Αν πας σε "κακές" γειτονιές (όχι λόγω εγκληματικότητας, αλλά λόγω φασαρίας ή απόστασης) τότε ίσως βρεις κανένα αρχαίο μη ανακαινισμένο σπίτι. Αν θες κάτι που να χαίρεσαι να είσαι μέσα και σε καλή γειτονιά, τότε εκτιμώ ότι θες 1500. Ο φανερός όμως έχει δίκιο, θα στα πει αυτά ο recruiter.

Όσο για τον μισθό, αν μιλάς για 5+ καθαρά, τότε 1.5 για ενοίκιο είναι μια χαρά. Αν μιλάς για μικτά, στενεύει το πράγμα.

RASTAVIPER
06-09-21, 09:53
Σύντομη απάντηση, όχι. Εκτενέστερη απάντηση, εξαρτάται τη γειτονιά και το σπίτι. Αν πας σε "κακές" γειτονιές (όχι λόγω εγκληματικότητας, αλλά λόγω φασαρίας ή απόστασης) τότε ίσως βρεις κανένα αρχαίο μη ανακαινισμένο σπίτι. Αν θες κάτι που να χαίρεσαι να είσαι μέσα και σε καλή γειτονιά, τότε εκτιμώ ότι θες 1500. Ο φανερός όμως έχει δίκιο, θα στα πει αυτά ο recruiter.

Όσο για τον μισθό, αν μιλάς για 5+ καθαρά, τότε 1.5 για ενοίκιο είναι μια χαρά. Αν μιλάς για μικτά, στενεύει το πράγμα.

Για μικτά μιλάω και κανένας recruiter που έχω μιλήσει δεν ξέρει ακριβές πληροφορίες ανά χώρα.
Είναι ενδιάμεσοι, δεν θα κάτσει να ασχοληθεί να σου πει για φορολογία, νοίκια κλπ.

Φανερός Πράκτωρ
08-09-21, 22:35
5k μικτά είναι 3k καθαρά λογικά σε ένα δικό μας φορολογικό σύστημα (ευρωπαϊκό με αυξημένες εισφορές για κοινωνικό κράτος).
Βγάζεις λιγότερα από 2,5k+ καθαρά στην Κύπρο για να αξίζει το relocation και τη "θυσία" της γλώσσας;

- - - Updated - - -

υγ: σοβαρά τώρα, εγώ δεν θα ακολουθούσα έναν άνθρωπο που δε μπαίνει καν στον κόπο να μου πει τα καθαρά μου. Ζητά το.

Εγώ όσες φορές το ζήτησα σε όλα τα επίπεδα το έκαναν άμεσα.

chat1978
08-09-21, 22:55
5k μικτά είναι 3k καθαρά λογικά σε ένα δικό μας φορολογικό σύστημα (ευρωπαϊκό με αυξημένες εισφορές για κοινωνικό κράτος).
Βγάζεις λιγότερα από 2,5k+ καθαρά στην Κύπρο για να αξίζει το relocation και τη "θυσία" της γλώσσας;

- - - Updated - - -

υγ: σοβαρά τώρα, εγώ δεν θα ακολουθούσα έναν άνθρωπο που δε μπαίνει καν στον κόπο να μου πει τα καθαρά μου. Ζητά το.

Εγώ όσες φορές το ζήτησα σε όλα τα επίπεδα το έκαναν άμεσα.

Η εταιρεία μπορεί να κάνει simulation. Ιδιαίτερες όμως ματσακονιες δεν υπολογίζονται. Παντού, τα μικτά έχουν σημασία και τα καθαρά μπορούν να υπολογιστούν με την υπόθεση ότι δεν υπάρχει άλλο εισόδημα.

Επίσης σχεδόν παντού υπάρχουν μικτά σε καθαρά υπολογιστές στο ίντερνετ που γενικά πέφτουν μέσα.

Zus
09-09-21, 01:03
Εμένα καθαρά δεν μου έλεγαν. Μου λένε εσείς στην ελλαδα θέλετε να συζητάτε για καθαρά αλλά εμείς προτιμούμε τα μικτά.

Μπήκα σε on-line calculator, έβαλα το καθαρό που επιθυμούσα, μου το μετέτρεψε σε μικτά και τους το ανέφερα.

Μετανιώνω μόνο που δεν τους είπα περισσότερα :lol:

RASTAVIPER
09-09-21, 14:29
Το πρώτο interview έγινε χθες για Βαρκελώνη.
Καθώς δεν με ενδιαφέρει και πολύ είπα να δώσω ένα πολύ υψηλό νούμερο και ότι γίνει.
Οπότε δήλωσα ότι θέλω 70κ μικτά, χωρίς relocation package που θα ζητήσω έξτρα αν ενδιαφέρονται.
Βλέπω ότι βγαίνουν σχεδόν 4κ καθαρά σε κάποιους online calculators.
Χμμμ δεν είναι και τόσο καλά όσο νόμιζα.
Ίσως θα πρέπει να ζητήσω και αμάξι στην προσφορά, αν τελικά προχωρήσει.

badweed
09-09-21, 15:23
τι δουλεια κανεις rastaviper ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.