PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 [150] 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

8anos
13-01-22, 16:14
Στη θέση σου δε θα απέδιδα στο 100% αν έχουν αυξηθεί τα πάντα εκτός από τον μισθό σου.

Έχε το νου σου και για τίποτα άλλο και αν σου ζητήσουν τα ρέστα, πράττεις αναλόγως.

Προσωπικά θα ξεκινούσα επίσης να ψάχνω για κάτι άλλο. Όταν ξεκινά ο κατήφορος σε σχέση με το εργασιακό κλίμα και τις εργασιακές σχέσεις συνήθως δεν σταματά.

lewton
13-01-22, 16:17
Αν κάτσει 6 μήνες και βάλει στο βιογραφικό ότι ήταν manager ή έστω team lead θα ανοίξουν τρομερές ευκαιρίες.
Αυτό βέβαια για κάποιον που ενδιαφέρεται να προχωρήσει θέση manager, γιατί υπάρχουν και αυτοί που από επιλογή δε θέλουν να έχουν άτομα από κάτω τους.

Zus
13-01-22, 16:21
Καλή σκέψη αν και ίσως το διάστημα είναι μικρό.

lewton
13-01-22, 16:25
Καλή σκέψη αν και ίσως το διάστημα είναι μικρό.

Δεν έχει σημασία, έχεις team lead experience.

RASTAVIPER
13-01-22, 16:38
Πολύ σωστές οι παραπάνω σκέψεις. Και ναι η διαχείριση ομάδας είναι το μόνο μεγάλο πλεονέκτημα τώρα. Βασικά μόνο αυτό μου λείπει ως σημαντικό κομμάτι στο cv μου και για άτομα με αρκετά χρόνια εργασίας είναι ίσως η πιο σημαντική εξέλιξη.

Προς το παρόν για να δείξω αντίδραση, δεν υπέγραψα το νέο συμβόλαιο, απλά για να λάβουν υπόψιν την δυσαρέσκειά μου.
Όμως κακα τα ψέματα δεν έχω πολλές επιλογές. Δεν βλέπω σενάριο να γυρίζω στο προηγούμενο τμήμα.
Ή μένω εδώ και προσπαθώ να δείξω αποτελέσματα για να ελπίζω σε μελλοντική αύξηση (μπορώ να ζητήσω μέχρι 30%) ή αν αρνηθώ τη θέση με βλέπω να με στέλνουν σπίτι μου.
Ήδη έκανα και μια κουβέντα με την Operations manager και της είπα ότι δεν συμφωνώ με την όλη φάση και βρήκαμε μια κάποια μέση λύση. Αντί να περιμένουμε κάκάποια γάγνωστη περίοδο για την αύξηση, θα πρέπει να γίνει γύρω στο Μάρτη βάση αποτελεσμάτων.

Παράλληλα, πάντα έχω ανοιχτά αυτιά για κάτι καλύτερο.

PopManiac
13-01-22, 17:05
Αντί να περιμένουμε κάκάποια γάγνωστη περίοδο για την αύξηση, θα πρέπει να γίνει γύρω στο Μάρτη βάση αποτελεσμάτων.

Δεν θέλω να το παίξω Κασσάνδρα αλλά εκτός και αν έχεις συζητήσει πολύ συγκεκριμένα νούμερα και όρια (δλδ τι αποτελέσματα περιμένουν, σε ποια βάση αυτών θα σου δωθεί αύξηση, πόσο θα είναι αυτή η αύξηση) τότε μάλλον η απάντηση που θα λάβεις θα είναι "δεν τα πήγαμε καλά φέτος, αλλά του χρόνου να είσαι βέβαιος".

Από την άλλη, αν έχεις όντως manager θέση με ξεκάθαρη αποσαφήνιση στο οργανόγραμμα της εταιρείας και ευθύνες / διατάξεις τότε στο μεταξύ είναι καλό να μαζεύεις εμπειρία. Αλλά, προσωπικά τόση αύξηση ευθυνών χωρίς ούτε καν πρότερη συζήτηση ή συγκεκριμένο πακέτο δεν μου ακούγεται και πολύ σόϊ.

Κάτσε εκεί αλλά μπορείς να συνεχίσεις να ψάχνεις μάλλον για καλύτερο

Chingachgook
13-01-22, 17:12
Η φαση ειναι για να ικανοποιεί την ανάγκη του ελληναρα ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ, που μοστράρει και 1-2 τίτλους. Που αναρίθμητοι είναι πρόεδροι κάπου, σε κάποιον φορέα, σύλλογο, κτλ.

Περισσοτερες ευθύνες, περισσότερη δουλειά, μηδεν κόστος για την εταιρεία, αλλά ένας σούπερ παραπανήσιος τίτλος για το θύμα, με αόριστες και διφορούμενες υποσχέσεις για παραπάνω αποδοχές. Αει σιχτίρ με δαύτους.

PopManiac
13-01-22, 17:15
Η φαση ειναι για να ικανοποιεί την ανάγκη του ελληναρα ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ, που μοστράρει και 1-2 τίτλους. Που αναρίθμητοι είναι πρόεδροι κάπου, σε κάποιον φορέα, σύλλογο, κτλ.

Περισσοτερες ευθύνες, περισσότερη δουλειά, μηδεν κόστος για την εταιρεία, αλλά ένας σούπερ παραπανήσιος τίτλος για το θύμα, με αόριστες και διφορούμενες υποσχέσεις για παραπάνω αποδοχές. Αει σιχτίρ με δαύτους.

Δεν νομίζω πως μιλάμε για ελληνική εταιρεία και δυστυχώς φίλε πλέον η συνήθεια εταιρειών να ρίχνουν τίτλους Senior manager και VP σαν στραγάλια αλλά με αυξήσεις 10% και αν είναι σχεδόν το στάνταρ παντού τη σήμερον.

Ίσως εδώ να είμαστε πρωτοπόροι οι Έλληνες :p

Αλλά, ιδιαίτερα σε fintechs, startups πλέον οι ΒουΠου είναι περισσότεροι από το 'κατώτερο' προσωπικό :lol:

Zus
13-01-22, 17:16
Όσο μεγαλύτερος ο τίτλος τόσο περισσότερα τα γέλια. Δε ξέρω ποιος το ξεκίνησε αυτό αλλά είναι γελοίο.

Chingachgook
13-01-22, 17:21
Κοίτα Pop, εγώ παραφράζω τον JFK σε ότι έχει σχεση με την δουλειά, και πρώτα δίνω, ώστε να μπορέσω να ζητήσω. Αλλά εξοργίζομαι ότι θεωρούν αυτονόητο ότι θα βάλουμε πλάτη, αλλά δεν θεωρούν ταυτόχρονα αυτονόητο ότι θα ανοίξουν την τσέπη λίγο παραπάνω.
Στα του θέματος, ναι, πάρε τον τίτλο, βάλε άλλη μια γραμμη στο βιογραφικό σου, βρες κάτι καλύτερο και κούνα τους το μαντήλι, με ένα πολύ όμορφο, επαγγελματικό και ευγενικό ξέχεσμα.

RASTAVIPER
13-01-22, 17:21
Η φαση ειναι για να ικανοποιεί την ανάγκη του ελληναρα ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ ΡΕ, που μοστράρει και 1-2 τίτλους. Που αναρίθμητοι είναι πρόεδροι κάπου, σε κάποιον φορέα, σύλλογο, κτλ.

Περισσοτερες ευθύνες, περισσότερη δουλειά, μηδεν κόστος για την εταιρεία, αλλά ένας σούπερ παραπανήσιος τίτλος για το θύμα, με αόριστες και διφορούμενες υποσχέσεις για παραπάνω αποδοχές. Αει σιχτίρ με δαύτους.

Βασικά το έπιασες λίγο λάθος.
Δεν είμαι Ελλάδα, δεν είναι ελληνική εταιρεία και ανάμεσα σε 11 Ουκρανους Product Owners είμαι ο πρώτος ευρωπαίος και μάλιστα Έλληνας. :whistle:
Αλλά καταλαβαίνω πώς το εννοείς και εννοείται πρέπει ο μισθός να καλύπτει τις ευθύνες.

Όμως η αλήθεια είναι ότι πριν είχα πολύ πιο χαλαρό ρόλο με πολύ καλό μισθό, οπότε ίσως τώρα το βλέπουν ότι θέλουν να ζορισουν τα πράγματα.

Chingachgook
13-01-22, 17:27
Ναι ρε 'συ, ξέρω τις συνθήκες σου - ο τίτλος είναι το καρότο στο ευμεγέθες καλάμι που κρύβεται από πίσω και ζητάνε να το φορέσουμε. Σε πιάνουν στο γαμώτο, ελληναρας ή όχι, δεν έχει σημασία, ε, και λίγο βαυκαλίζεσαι ότι είσαι πλέον "Head of whatever". Το θέμα είναι ότι η εταιρεία καλύπτει τις ανάγκες τις (γιατί προφανώς δεν δίνουν παραπανήσιες ευθύνες και δουλειά επειδή έχεις ωραία μάτια και είσαι cool guy), χωρίς κόστος, και εσύ κάθεσαι στο ποδήλατο χωρίς σέλα, χαρωπός που κάνεις τις βόλτες σου. Μαύρο ρε.

megahead13
13-01-22, 17:51
Δεν νομίζω πως μιλάμε για ελληνική εταιρεία και δυστυχώς φίλε πλέον η συνήθεια εταιρειών να ρίχνουν τίτλους Senior manager και VP σαν στραγάλια αλλά με αυξήσεις 10% και αν είναι σχεδόν το στάνταρ παντού τη σήμερον.

Ίσως εδώ να είμαστε πρωτοπόροι οι Έλληνες :p

Αλλά, ιδιαίτερα σε fintechs, startups πλέον οι ΒουΠου είναι περισσότεροι από το 'κατώτερο' προσωπικό :lol:
Πέρνα κι από εμάς, που ούτε fintech είμαστε, ούτε startup. Το μισό IT (που λέει ο λόγος) είναι directors και managers.

tsigarid
13-01-22, 18:14
Εγώ δεν είμαι σε ΙΤ εταιρεία, αλλά στη δουλειά μου έχουμε κόσμο που κάνει γραμματειακή δουλειά στο financial department και ο τίτλος τους είναι director :lol:

Veldrin
13-01-22, 18:31
Εγώ δεν είμαι σε ΙΤ εταιρεία, αλλά στη δουλειά μου έχουμε κόσμο που κάνει γραμματειακή δουλειά στο financial department και ο τίτλος τους είναι director :lol:

Χωρίς σοβαρή γραμματεία, ή αν η γραμματεία δε σε πάει για κάποιο λόγο, καλύτερα βρες αλλού δουλειά. Οπότε, ναι, από director και πάνω πρέπει :lol:

Zus
23-01-22, 23:22
Επειδή έχει έρθει ο καιρός να πέσει αύξηση, ποιος ο καλύτερος τρόπος να συγκρίνω median μισθούς ανάμεσα σε διάφορες χώρες, ίσως και με κατηγοριοποίηση ανα τομέα. Δεν περιμένω προφανώς ακρίβεια στις αναφορές αλλά μία γενικότερη εικόνα.

Αν υπάρχουν στοιχεία και για ελλάδα εκεί μέσα, ακόμα καλύτερα.

tsigarid
23-01-22, 23:45
Αν δεν κάνω λάθος στο numbeo.com μπορείς να βρεις κάποια στοιχεία.

chat1978
24-01-22, 01:01
Γενικά εγώ βλέπω τα νούμερα του και κοιτάζω να τα συγκρίνω με νούμερα που ξέρω για να καταλάβω σε τί αναφέρονται. Συχνά έχω την αίσθηση ότι καμία επαφή με την πραγματικότητα με βάση τα μέρη που ξέρω.

RASTAVIPER
24-01-22, 01:15
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ χωρών για μισθούς.
Πρέπει να ξέρεις άτομα στον χώρο που όντως μένουν στην χώρα που σε ενδιαφέρει.

PopManiac
24-01-22, 01:56
Επειδή έχει έρθει ο καιρός να πέσει αύξηση, ποιος ο καλύτερος τρόπος να συγκρίνω median μισθούς ανάμεσα σε διάφορες χώρες, ίσως και με κατηγοριοποίηση ανα τομέα. Δεν περιμένω προφανώς ακρίβεια στις αναφορές αλλά μία γενικότερη εικόνα.

Αν υπάρχουν στοιχεία και για ελλάδα εκεί μέσα, ακόμα καλύτερα.

Κατά χώρα και κατά περίπτωση, μόνο... Όπως ειπώθηκε δεν υπάρχει και δεν θα βρεις άκρη - το αντίθετο - με οριζόντιες συγκρίσεις. Και εκ πικράς πείρας μην αρκεστείς σε απλά cost of living calculcators που πλέον θα βρεις σε καντάρια για κάθε χώρα. Αν θέλεις πραγματικά να μάθεις, δώσε ένα μισάωρο στη Γούγλη και κάνε σωστή έρευνα, π.χ. χώρα, πόλη(εις) και τιμές σε νοίκια, formus από expats με τιμές γενικά κοκ.

Και αναλόγως τι ακριβώς προσπαθείς να κάνεις αλλά γενικές συγκρίσεις όχι μόνο δεν θα σε βγάλουν πουθενά αλλά και να μαζέψεις στοιχεία αν θέλεις να ζητήσεις αύξηση θα σε φάνε λάχανο εκτός και αν έχεις απέναντί σου εντελώς απροετοίμαστους ανθρώπους.

8anos
24-01-22, 09:32
Είναι σημαντικό να γνωρίζεις με κάποιο τρόπο και το επίπεδο των μισθών των συναδέλφων σου.
Υπαρχουν παντα κάποιοι που τα καταφέρνουν και έχουν καλύτερους μισθούς.
Πατωντας σε αυτό παντα απαιτουσα αύξηση ώστε να έχω τον ίδιο μισθό με συναδέλφους ανάλογων προσόντων και εμπειρίας.

lewton
24-01-22, 11:08
Στη Γερμανία από ένα σημείο και μετά η μισή αύξηση πάει σε φόρους και κρατήσεις.
Δηλαδή κάπου βαριέσαι και να ζητήσεις παραπάνω. Πας και διαπραγματεύεσαι να σου δώσουν 500 το μήνα και παίρνεις +249 τέλος.

Zus
24-01-22, 11:12
Ευχαριστώ παιδιά, έχω μάθει (αν και θεωρητικά δεν πρέπει) τι παίρνουν κάποιοι άλλοι και για αυτό θα πρέπει να πέσει μια κάποια σοβαρή αύξηση.

lewton
24-01-22, 11:14
Το άλλο στη Γερμανία που μπορεί να κάνει όποιος δεν θέλει να μείνει εδώ μόνιμα αλλά μόνο για λίγα χρόνια είναι να περάσει από την σύστημα υποχρεωτικής ασφάλισης στο σύστημα ιδιωτικής ασφάλισης.
Τότε πληρώνεις πολύ λιγότερα το μήνα αλλά για ο,τι χρειαστείς πληρώνεις το λογαριασμό από την τσέπη σου και μετά η ασφαλιστική επιστρέφει ένα ποσό με βάση το deductible που έχεις.
Για όποιον έχει σκοπό να μείνει στη Γερμανία για λίγα χρόνια και είναι με το ένα πόδι πίσω στην Ελλάδα αξίζει να περάσει σε ιδιωτική ασφάλιση γιατί θα γλιτώσει 100-200€ κάθε μήνα.
Απλά αν είσαι εδώ για να μείνεις στη Γερμανία μόνιμα και κάποια στιγμή συμβεί κάτι κακό μπορεί να σε γονατίσει οικονομικά αυτό.
Εγώ έχω αποφασίσει να μείνω στην υποχρεωτική ασφάλιση.

ΥΓ. Η Γερμανία δεν έχει ΕΣΥ αν δεν το ξέρατε. Ιδιωτικές ασφαλιστικές είναι, αλλά πολύ ελεγχόμενες όσο είσαι στο υποχρεωτικό σύστημα, δηλαδή πληρώνουν όλα τα υποχρεωτικά που θα πει ο γιατρός και ανταγωνίζονται λίγο στον τιμή (πολύ λίγο) και στα έξτρα που δίνουν, πχ τώρα θέλω να αλλάξω σε μια που πληρώνει έναν καθαρισμό δοντιών το χρόνο.

Zus
24-01-22, 11:18
Τελευταία φορά που πήγαμε στα έκτακτα στη Γερμανία, όχι για κάτι τόσο σοβαρό, είχαμε αναμονή 2μιση ώρες. Περίμενα κάτι πιο γρήγορο η αλήθεια είναι.

8anos
24-01-22, 11:29
Τελευταία φορά που πήγαμε στα έκτακτα στη Γερμανία, όχι για κάτι τόσο σοβαρό, είχαμε αναμονή 2μιση ώρες. Περίμενα κάτι πιο γρήγορο η αλήθεια είναι.

Καλά ήταν 2μιση ώρες :whistle:

Crosswind
24-01-22, 12:00
Τελευταία φορά που πήγαμε στα έκτακτα στη Γερμανία, όχι για κάτι τόσο σοβαρό, είχαμε αναμονή 2μιση ώρες. Περίμενα κάτι πιο γρήγορο η αλήθεια είναι.

Αν δεν έσκασες και κατοστάρικο (ναι στα επείγοντα και ναι, ασφαλισμένος), μια χαρά είσαι σε σχέση με εδώ :lol:

Zus
24-01-22, 12:01
Επειδή δεν αφορούσε εμένα και απλά πήγαμε παρέα, με ευρωπαική κάρτα υγείας νομίζω δεν πληρώθηκε τίποτα.

RASTAVIPER
24-01-22, 13:27
Υπάρχει σοβαρός επαγγελματίας που δεν έχει ιδιωτική ασφάλεια υγείας, ώστε σε περίπτωση ανάγκης να μπει άμεσα σε νοσοκομείο;;

Εγώ έχω εδώ και Πολλά χρόνια μια φτηνή Ελλάδα για καβατζα και παράλληλα ζητάω και σε όποια ξένη εταιρεία δουλεύω στο εξωτερικό.
Ώστε σε πρώτη γραμμή να καλυφτω στη χώρα που είμαι και αν παίζει άλλη περίπτωση και χρειαστώ να είμαι Ελλάδα να έχω την άλλη .

chat1978
24-01-22, 14:29
Υπάρχει σοβαρός επαγγελματίας που δεν έχει ιδιωτική ασφάλεια υγείας, ώστε σε περίπτωση ανάγκης να μπει άμεσα σε νοσοκομείο;;



Το Βέλγιο δεν έχει ιδιωτικά νοσοκομεία ούτε fast track αν πληρώνεις ιδιωτική. Καμία φορά είμαι τόσο περήφανος για το Βέλγιο και καμία φορά...

- - - Updated - - -


Στη Γερμανία από ένα σημείο και μετά η μισή αύξηση πάει σε φόρους και κρατήσεις.


Παντού λίγο πολύ έτσι είναι

Αν πάρεις 100 στην τσέπη, τα μικτά ήταν +200 και το κόστος εργοδοσίας τουλάχιστον +300

Σε πιο δύσκολα κράτη αν τα 200 είναι ίδια, τους τα 100 είναι λιγότερα και τα 300 περισσότερα. Αλλά δεν είναι τόσο τεράστιες οι διαφορές.

Στο Βέλγιο αν είσαι ΕΕ χωράει απίστευτη νόμιμη λαμόγια. Τώρα δεν είμαι περήφανος.

- - - Updated - - -

Αυτό που θεωρώ εντυπωσιακό στο Βέλγιο και Ολλανδία είναι ότι το κόστος ζωής δεν διαφέρει τόσο πολύ από την πόλη και με την μέση του πουθενά. Σίγουρα έχει διαφορά, αλλά η αδερφή μου κάποια φάση νοίκιαζε 100τμ σπίτι με 160ε ενώ εγώ για 50 έδινα 450 στην Αθήνα. Και το δικό της ήταν τζίτζι σε σχέση με το δικό μου.

Τέτοιες διαφορές εδώ δεν υπάρχουν. Ή δεν έχω δει γενικά. Στην αγορά έχει διαφορά αλλά όχι τόση όπως Ελλάδα.

Zus
24-01-22, 14:36
Καλά μη μου θυμίζεις τώρα το ζήτημα του σπιτιού. Μένω σε τρύπα στην Αθήνα και δίνω μια περιουσία απλά και μόνο για να είμαι στα 50 μέτρα από μετρό.

Γερμανία, στις επισκέψεις για εργασία μου έχουν ένα σπίτι που δεν μου κάνει η καρδιά να το αφήνω. Συν την ζέστη όλη μέρα, να κυκλοφορώ (σχεδόν) γυμνός :rofl:

chat1978
24-01-22, 15:07
Συν την ζέστη όλη μέρα, να κυκλοφορώ (σχεδόν) γυμνός :rofl:

Όνειρο φίλε αλλά με αυτά που έγινα θα αναθεωρήθει το unlimited. Θα πονέσει πολύ φέτος.

tsigarid
24-01-22, 20:01
Το άλλο στη Γερμανία που μπορεί να κάνει όποιος δεν θέλει να μείνει εδώ μόνιμα αλλά μόνο για λίγα χρόνια είναι να περάσει από την σύστημα υποχρεωτικής ασφάλισης στο σύστημα ιδιωτικής ασφάλισης.
Τότε πληρώνεις πολύ λιγότερα το μήνα αλλά για ο,τι χρειαστείς πληρώνεις το λογαριασμό από την τσέπη σου και μετά η ασφαλιστική επιστρέφει ένα ποσό με βάση το deductible που έχεις.
Για όποιον έχει σκοπό να μείνει στη Γερμανία για λίγα χρόνια και είναι με το ένα πόδι πίσω στην Ελλάδα αξίζει να περάσει σε ιδιωτική ασφάλιση γιατί θα γλιτώσει 100-200€ κάθε μήνα.
Απλά αν είσαι εδώ για να μείνεις στη Γερμανία μόνιμα και κάποια στιγμή συμβεί κάτι κακό μπορεί να σε γονατίσει οικονομικά αυτό.
Εγώ έχω αποφασίσει να μείνω στην υποχρεωτική ασφάλιση.

ΥΓ. Η Γερμανία δεν έχει ΕΣΥ αν δεν το ξέρατε. Ιδιωτικές ασφαλιστικές είναι, αλλά πολύ ελεγχόμενες όσο είσαι στο υποχρεωτικό σύστημα, δηλαδή πληρώνουν όλα τα υποχρεωτικά που θα πει ο γιατρός και ανταγωνίζονται λίγο στον τιμή (πολύ λίγο) και στα έξτρα που δίνουν, πχ τώρα θέλω να αλλάξω σε μια που πληρώνει έναν καθαρισμό δοντιών το χρόνο.

Αμερικάνικα κόλπα βλέπω. Δεν έχει out of pocket maximum στο σύστημα; Στις ΗΠΑ όταν πιάσεις ένα συγκεκριμένο ποσόν σε έξοδα σε ένα ημερολογιακό έτος, η ασφαλιστική καλύπτει μετά το 100%. Αυτό είναι δικλείδα για να μην καταστραφείς οικονομικά αν κάτι πάει στραβά. Η Γερμανία δεν το έχει;

chat1978
24-01-22, 20:30
Αμερικάνικα κόλπα βλέπω. Δεν έχει out of pocket maximum στο σύστημα; Στις ΗΠΑ όταν πιάσεις ένα συγκεκριμένο ποσόν σε έξοδα σε ένα ημερολογιακό έτος, η ασφαλιστική καλύπτει μετά το 100%. Αυτό είναι δικλείδα για να μην καταστραφείς οικονομικά αν κάτι πάει στραβά. Η Γερμανία δεν το έχει;

Και τότε γιατί καταστρέφονται οικονομίκα ακόμα και με καλό μισθό.

lewton
24-01-22, 20:35
Αμερικάνικα κόλπα βλέπω. Δεν έχει out of pocket maximum στο σύστημα; Στις ΗΠΑ όταν πιάσεις ένα συγκεκριμένο ποσόν σε έξοδα σε ένα ημερολογιακό έτος, η ασφαλιστική καλύπτει μετά το 100%. Αυτό είναι δικλείδα για να μην καταστραφείς οικονομικά αν κάτι πάει στραβά. Η Γερμανία δεν το έχει;

Λογικά το έχει;
Δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει. Έχω αποφασίσει να μείνω στο «δημόσιο» σύστημα και ας μου κοστίζει γύρω στα 1500+ ευρώ το χρόνο παραπάνω από ιδιωτική ασφάλιση αυτή η απόφαση.

tsigarid
24-01-22, 20:42
Και τότε γιατί καταστρέφονται οικονομίκα ακόμα και με καλό μισθό.

Αυτοί που καταστρέφονται είναι οι ανασφάλιστοι.

chat1978
24-01-22, 23:27
Αυτοί που καταστρέφονται είναι οι ανασφάλιστοι.

Εγώ πάντως βλέπω γιατί έχω σταματήσει να διαβάζω ότι ξεβράκωμα πέφτει και στους ασφαλισμένους. Οσο και ασφαλισμένος ναειναι, πάλι τα ποσά είναι τεράστια.
Άλλα, τώρα τι να πω; Οι κακοί ανασφάλιστοι ζώα ή ανήμποροι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

megahead13
25-01-22, 00:01
Λογικά το έχει;
Δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει. Έχω αποφασίσει να μείνω στο «δημόσιο» σύστημα και ας μου κοστίζει γύρω στα 1500+ ευρώ το χρόνο παραπάνω από ιδιωτική ασφάλιση αυτή η απόφαση.
Περίεργο σύστημα. Δε μπορείτε να έχετε και κάλυψη από το εκεί ΕΣΥ και να κάνετε ιδωτική ασφαλιστική ταυτόχρονα, όπως πχ στο ΗΒ ή στην Ελλάδα;

lewton
25-01-22, 00:09
Περίεργο σύστημα. Δε μπορείτε να έχετε και κάλυψη από το εκεί ΕΣΥ και να κάνετε ιδωτική ασφαλιστική ταυτόχρονα, όπως πχ στο ΗΒ ή στην Ελλάδα;

Α ναι, τέτοια έξτρα πιστεύω γίνονται για περισσότερες επιλογές, πχ δωμάτιο μόνος σου.
Αλλά η πρώτη ερώτηση που πρέπει να απαντήσεις είναι αν θέλεις να είσαι στο "δημόσιο" σύστημα όπου δε θα πληρώσεις ποτέ τίποτα σημαντικό από την τσέπη σου, ή στο ιδιωτικό όπου πληρώνεις τα πάντα και μετά στα επιστρέφει η ασφαλιστική βάση του τι έχεις υπογράψει.

Γενικά το γερμανικό σύστημα δε μου αρέσει καθόλου ως σύλληψη, άλλο αν στη πράξη δουλεύει καλά. Δηλαδή θεωρητικά προτιμώ σύστημα ΕΣΥ, αλλά αν το συγκρίνω με το ελληνικό ΕΣΥ σήμερα τότε με τα χίλια προτιμώ το γερμανικό. Αν το συγκρίνω όμως με ένα καλό ΕΣΥ προτιμώ το καλό ΕΣΥ.

Το μόνο καλό του γερμανικού συστήματος υγείας είναι τα πολλά κρεβάτια ΜΕΘ επειδή δεν υπάρχει ΕΣΥ και ένας υπουργός να κλείνει ή να συγχωνεύει "περιττά" νοσοκομεία, αντίθετα τα νοσοκομεία είναι ανεξάρτητες οντότητες.

chat1978
25-01-22, 00:13
Το μόνο καλό του γερμανικού συστήματος υγείας είναι τα πολλά κρεβάτια ΜΕΘ επειδή δεν υπάρχει ΕΣΥ και ένας υπουργός να κλείνει νοσοκομεία, αντίθετα τα νοσοκομεία είναι ανεξάρτητες οντότητες.

Εγώ ξέρω ότι το επαγγελματικό background της Μέρκελ τα έσωσε, όταν πχ το Βέλγιο και όχι μόνο εκοβε για οικονομικούς λόγους. Έφτασαν να έχουν περίσσευμα και να μαζεύουν ασθενείς από τις γείτονες χώρες όπως Βέλγιο, Ολλανδία. Έτσι δεν κατέρρευσε το βελγικό σύστημα στο πρώτο κύμα αν και από ότι μου έχουν πει με συγγενείς στο ιατρικό προσωπικό, δεν γλύτωσαν τιςω αποφάσεις του ποιος θα πάρει αναπνευστηρα.

lewton
25-01-22, 00:29
Εγώ ξέρω ότι το επαγγελματικό background της Μέρκελ τα έσωσε, όταν πχ το Βέλγιο και όχι μόνο εκοβε για οικονομικούς λόγους. Έφτασαν να έχουν περίσσευμα και να μαζεύουν ασθενείς από τις γείτονες χώρες όπως Βέλγιο, Ολλανδία. Έτσι δεν κατέρρευσε το βελγικό σύστημα στο πρώτο κύμα αν και από ότι μου έχουν πει με συγγενείς στο ιατρικό προσωπικό, δεν γλύτωσαν τιςω αποφάσεις του ποιος θα πάρει αναπνευστηρα.

Δεν είχε αρμοδιότητα να συγχωνεύει νοσοκομεία και να το ήθελε.
Είναι νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου (νομίζω), ή τέλος πάντως δεν ανήκουν στο κράτος και δεν τα ελέγχει.

tsigarid
25-01-22, 00:33
Εγώ πάντως βλέπω γιατί έχω σταματήσει να διαβάζω ότι ξεβράκωμα πέφτει και στους ασφαλισμένους. Οσο και ασφαλισμένος ναειναι, πάλι τα ποσά είναι τεράστια.
Άλλα, τώρα τι να πω; Οι κακοί ανασφάλιστοι ζώα ή ανήμποροι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Ανάλογα τους μισθούς φαντάζομαι. Αν έχεις πχ $8000 out of pocket maximum το χρόνο, και πάνε όλα στραβά, για κάποιους είναι εύκολα καλυπτόμενο, για άλλους δεν είναι.

chat1978
25-01-22, 01:21
Δεν είχε αρμοδιότητα να συγχωνεύει νοσοκομεία και να το ήθελε.
Είναι νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου (νομίζω), ή τέλος πάντως δεν ανήκουν στο κράτος και δεν τα ελέγχει.

Και στην Ελλάδα τα ίδια λέγαμε. Δεν καταλαβαίνω την λογική.

Εντάξει τώρα, δεν υπάρχει κράτος στην Δύση που να μην έχει σκίσει ανεξάρτητες αρχές όταν ήθελαν οι εκλεγμένοι. Και αν δεν κατάφεραν οι πρώτοι, το έκαναν οι επόμενοι. Βάζεις και ένα δικό σου και τελείωσε.

Άλλωστε στην Γερμανία με εξαίρεση ένα δύο πράγματα έχει πέσει τρέλη φτώχεια και έλλειψη κρατικης χρηματοδότησης γιατί το έχουν σκίσει στην λιτότητα. Το βλέπεις σε κάθε πόλη με το που πατάς. Μόνο οι αυτοκινητόδρομοι είναι σε άρτια κατάσταση. Το βλέπεις και στον κόσμο.

Πριν τον ιό, δεν ήξερα για την περίληψη της Γερμανίας γιατί δεν έχει χρειαστεί περιέργως. Ίσως έχει και άλλα. Απλά, όλα τα έχουν σκίσει εκεί. Περιέργως όχι την περίθαλψη.

Κολωνία, Βόννη, Νυρεμβέργη ασχολίαστες. Γυρνάς από αυστριακη πόλη και νομίζεις ότι μπήκες σε τριτοκοσμική πόλη. Μόνο η υγεία είναι ανεξάρτητη αρχή;

Δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει. Εσύ ζεις εκεί αλλά σαν περαστικός και από γνωστούς, έχουν ρήμαξει πολλά.

lewton
25-01-22, 01:41
Λογικό δεν είναι να έχουν ρημάξει πολλά;
Ξεχνάς πόσα χρόνια είχαμε υπουργό οικονομικών τον Σόιμπλε; :p

chat1978
25-01-22, 10:14
Λογικό δεν είναι να έχουν ρημάξει πολλά;
Ξεχνάς πόσα χρόνια είχαμε υπουργό οικονομικών τον Σόιμπλε; :p

Ναι. Τώρα ποιον έχουμε;

Απλά διαφώνησα στην λογική σου. Ανεξάρτητη αρχή ίσον ανεξάρτητη και άρα η Μέρκελ δεν μπορούσε.

lewton
25-01-22, 10:26
ΟΚ δεκτό, δεν είναι και της ειδικότητας μου. :)
Αυτός που έχουμε τώρα από το φιλελεύθερο κόμμα αν κυβερνούσε μόνος του θα έκανε πιο πολλές περικοπές από τον Σόιμπλε, αλλά νομίζω θα τον συγκρατήσουν τα υπόλοιπα κόμματα του συνασπισμού.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Christian_Lindner

chat1978
25-01-22, 10:38
ΟΚ δεκτό, δεν είναι και της ειδικότητας μου. :)


Ούτε εμένα. Απλά patterns. Αναρωτιέμαι αν στις σκανδιναβικές χώρες και ειδικά αυτές που δεν είναι στην ευρωζώνη, τηρούνται περισσότερο τα στεγανά μεταξύ κρατικών υπηρεσιών.

Sovjohn
29-01-22, 18:22
ΟΚ δεκτό, δεν είναι και της ειδικότητας μου. :)
Αυτός που έχουμε τώρα από το φιλελεύθερο κόμμα αν κυβερνούσε μόνος του θα έκανε πιο πολλές περικοπές από τον Σόιμπλε, αλλά νομίζω θα τον συγκρατήσουν τα υπόλοιπα κόμματα του συνασπισμού.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Christian_Lindner

Σαφέστατα, ζει το saga του τώρα αυτός στον πανίσχυρο θώκο του Υπ. Οικ. αλλά είναι εμφανές ότι του έχουν βάλει στενό κορσέ να μην "καίει γέφυρες". Δεν έχει το ειδικό βάρος του Σόιμπλε για να κάνει όσα ενδόμυχα θα ήθελε. Πάλι καλά, δηλαδή, ειδάλλως θα τρέχαμε στα καταφύγια όλοι μαζί... ;)

lewton
31-01-22, 01:11
Έχει μελετήσει κανείς τι ισχύει για όποιον θέλει να πάρει την ιθαγένεια της χώρας όπου μένει και δεν θέλει να διατηρήσει την ελληνική;
Τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό στη σχέση κάποιου με το ελληνικό δημόσιο, ειδικά όταν αυτός έχει περιουσία στην Ελλάδα;

tsigarid
31-01-22, 03:23
Έχει μελετήσει κανείς τι ισχύει για όποιον θέλει να πάρει την ιθαγένεια της χώρας όπου μένει και δεν θέλει να διατηρήσει την ελληνική;
Τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό στη σχέση κάποιου με το ελληνικό δημόσιο, ειδικά όταν αυτός έχει περιουσία στην Ελλάδα;

Δεν θέλει; Τελείως κουλό μου ακούγεται, για ποιο λόγο να μην θέλει; Αν δεν έχεις περιουσία ή εισοδήματα απλά δεν κάνεις δήλωση, και αν έχεις κάτι από αυτά θα πρέπει να κάνεις και ως ξένος.

Για κοίτα και εδώ (https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjGpYa-29r1AhXKTd8KHb9tCQMQFnoECAkQAQ&url=https%3A%2F%2Fwww.mfa.gr%2Fmissionsabroad%2Fimages%2Fstories%2Fmissions%2Fjapan%2Fdocs%2Fkodikas_ellinikis_ithagenei as.doc&usg=AOvVaw0fCVkALxYQl9fm6vXqrXYQ).

@ ADSLgr.com All rights reserved.