PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 [151] 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Zus
31-01-22, 09:15
Οι λόγοι να μην κρατήσεις την πρώτη είναι νομικοί ή ψυχολογίας? Μου φαίνεται για φασαρία χωρίς λόγο.

8anos
31-01-22, 09:39
Νομιζω οτι δεν μπορείς να αποποιηθεις την ελληνική ιθαγένεια εαν εχεις εκκρεμότητες με την στρατιωτική θητεία.

Nassos83
31-01-22, 12:52
Θα πρέπει να έχεις ολοκληρώσει τη θητεία ή να έχεις απαλλαγεί οριστικά από τυχόν υποχρέωση στράτευσης (45 χρονών).

Επίσης θα πρέπει να υπάρχει "σύγκρουση συμφερόντων" για να στη δώσουν χωρίς χρονοβόρες διαδικασίες, δηλαδή ή να είσαι σε κυβερνητικό πόστο άλλης χώρας ή αιρετό πολιτικό προσωπο άλλου Κράτους.

PopManiac
31-01-22, 12:56
@lewton ακριβώς ό,τι λέει ο Νάσσος.

Προσωπικά, εκτός και αν συντρέχουν ιδιαίτεροι λόγοι τους οποίους προφανώς μόνο εσύ ξέρεις, δεν θα απεμπολούσα τη διπλή υπηκοότητα - μόνο κέρδος φέρει ΙΜΟ.

Veldrin
31-01-22, 13:02
Υπάρχει βέβαια και ο παράγοντας χωρών που δε δέχονται τη διπλή υπηκοότητα, οπότε αυτή η διαδικασία γίνεται μονόδρομος.

lewton
31-01-22, 13:06
ΟΚ, βασικά το σκεφτόμουν για να γλιτώσω από τη θητεία, αλλιώς δεν είναι κακό το έξτρα διαβατήριο.
Anyway, έχω μόλις συμπληρώσει τα 7 χρόνια στη Γερμανία ως εργαζόμενος οπότε πλέον είναι εύκολο να πάρω απαλλαγή ως ΜΚΕ. Θα ασχοληθώ σύντομα. :p

Αφού γίνει αυτό βλέπουμε για το θέμα της γερμανικής εθνικότητας, γιατί θα πρέπει αν κάτσω άλλον ένα χρόνο (θέλει 8 συνολικά) και να βελτιώσω λίγο τα Γερμανικά.

Veldrin
31-01-22, 13:23
Ίσως το μόνο καλό που έχει η διεφθαρμένη μπανανία που λέγεται Ελληνικό κράτος, είναι το διαβατήριο που σου παρέχει, με μια αρκετά μεγάλη visa free πρόσβαση.

Αν πρέπει να γκρινιάξω για κάτι, είναι που πρέπει να το ανανεώνουμε κάθε 5 χρόνια, ενώ το Βρετανικό είναι κάθε 10.

Nassos83
31-01-22, 13:45
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει, πριν χρόνια όσοι είχαν Γερμανικό διαβατήριο έπαιρναν αόριστη αναβολή κατάταξης στην Ελλάδα, και ας μην είχαν υπηρετήσει στις Γερμανικές ένοπλες δυνάμεις ως στρατεύσιμος.

chat1978
31-01-22, 14:01
Ίσως το μόνο καλό που έχει η διεφθαρμένη μπανανία που λέγεται Ελληνικό κράτος, είναι το διαβατήριο που σου παρέχει, με μια αρκετά μεγάλη visa free πρόσβαση.

Αν πρέπει να γκρινιάξω για κάτι, είναι που πρέπει να το ανανεώνουμε κάθε 5 χρόνια, ενώ το Βρετανικό είναι κάθε 10.

Η ταυτότητα όμως είναι "για πάντα" (αντιφατικό) αν και πρόσφατα έχει μπει σε εφαρμογή ημερομηνία λήξης και ας μην αναγράφεται πάνω. Νομίζω 40 χρόνια είναι. Έπρεπε να συμπληρώσω στοιχεία κάπου και αναγκάστικα να βάλω ημερομηνία λήξης και να βρω πια ειναι. Παλιά δεν την απαιτούσαν για την ελληνική. Και οπουδήποτε πάω στην Ευρώπη, αν δουν ότι έχω το διαβατήριο μαζί, ούτε καν κοιτάνε την ελληνική ταυτότητα. Να δούμε πότε θα αλλάξει αυτό στην Ελλάδα. Ίσως με την ευρωπαική ταυτότητα που θα θέσει στάνταρ για κάθε χώρα αν και θα γελάσουμε με το προαιρετικό των δαχτυλικών αποτυπωμάτων.

PopManiac
31-01-22, 15:00
Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει, πριν χρόνια όσοι είχαν Γερμανικό διαβατήριο έπαιρναν αόριστη αναβολή κατάταξης στην Ελλάδα, και ας μην είχαν υπηρετήσει στις Γερμανικές ένοπλες δυνάμεις ως στρατεύσιμος.

Εσύ περιγράφεις κατάσταση μάλλον πριν από 30 χρόνια και βάλε. Αν δεν απατώμαι ίσχυε μόνο όσο υπήρχε υποχρέωση στράτευσης στη Γερμανία που όμως μπορούσε κανείς αβίαστα να επιλέξει κοινωνική θητεία που δεν αναγνωρίζαμε εμείς. Μεγάλη ιστορία αυτή και πονεμένη ως προς το σκέλος της μη αναγνώρισης, αλλά σίγουρα συζήτηση ιστορική και παντελώς εκτός παρόντος θέματος

tsigarid
31-01-22, 17:56
Η Γερμανία δεν δέχεται διπλή υπηκοότητα, οπότε θα πρέπει να αποποιηθείς την παλιά, εκτός αν τους δώσεις συγκεκριμένους λόγους που και πρέπει να πάρεις τη Γερμανική, αλλά και πρέπει να κρατήσεις την προηγούμενη. Δεν είναι δύσκολο, αλλά θέλει γραφειοκρατία. Όσο για τη θητεία, το φαντάστηκα ότι το σκέφτεσαι για να τη γλιτώσεις, δεν είναι τόσο απλό :p

- - - Updated - - -

ΥΓ: Οι λίστες χωρών visa-free με Ελληνικό ή Γερμανικό διαβατήριο είναι σχεδόν ταυτόσημες λόγω ΕΕ.

lewton
31-01-22, 18:14
Η Γερμανία δεν δέχεται διπλή υπηκοότητα, οπότε θα πρέπει να αποποιηθείς την παλιά, εκτός αν τους δώσεις συγκεκριμένους λόγους που και πρέπει να πάρεις τη Γερμανική, αλλά και πρέπει να κρατήσεις την προηγούμενη. Δεν είναι δύσκολο, αλλά θέλει γραφειοκρατία. Όσο για τη θητεία, το φαντάστηκα ότι το σκέφτεσαι για να τη γλιτώσεις, δεν είναι τόσο απλό :p

- - - Updated - - -

ΥΓ: Οι λίστες χωρών visa-free με Ελληνικό ή Γερμανικό διαβατήριο είναι σχεδόν ταυτόσημες λόγω ΕΕ.

Η Γερμανία πλέον επιτρέπει να κρατήσεις την παλιά για πολίτες ΕΕ.

tsigarid
31-01-22, 18:16
Η Γερμανία πλέον επιτρέπει να κρατήσεις την παλιά για πολίτες ΕΕ.

Ενδιαφέρον, δεν το ήξερα. Θα ζηλέψουν κάτι Γερμανοί συνάδελφοί μου είτε έχουν είτε θέλουν την Αμερικάνικη υπηκοότητα.

Nassos83
31-01-22, 18:28
Το θέμα είναι ότι τι θα γίνει αν σου ζητήσουν ποινικό μητρώο από Ελλάδα και δουν ότι έχεις την εκκρεμότητα λόγω θητείας; Η ανυποταξία είναι πλημέλλημα, άρα διαρκές αδίκημα, και λερώνει το ποινικό σου μητρώο. Δηλαδή ακόμη και αν συμπληρώσεις τα 45 (1/1 του έτους που τα κλείνεις), θα χρειαστούν μερικά χρόνια ακόμη για να είσαι οριστικά "καθαρός".

8anos
31-01-22, 18:40
Το θέμα είναι ότι τι θα γίνει αν σου ζητήσουν ποινικό μητρώο από Ελλάδα και δουν ότι έχεις την εκκρεμότητα λόγω θητείας; Η ανυποταξία είναι πλημέλλημα, άρα διαρκές αδίκημα, και λερώνει το ποινικό σου μητρώο. Δηλαδή ακόμη και αν συμπληρώσεις τα 45 (1/1 του έτους που τα κλείνεις), θα χρειαστούν μερικά χρόνια ακόμη για να είσαι οριστικά "καθαρός".

εχω την εντύπωση οτι για να λερωσεις το μητρώο σου πρέπει να εχεις καταδικαστεί, δηλαδή στην συγκεκριμένη περίπτωση να εχεις περάσει απο στρατιωτικό δικαστηριο.
Αυτα με καθε επιφύλαξη

PopManiac
31-01-22, 18:48
Ξεφεύγουμε πολύ στο νήμα αλλά έχουν αλλάξει πολύ τα περί Π.Μ και ανυποταξίας εδώ και πολλά χρόνια γι'αυτό και το έχουν γυρίσει σε διοικητικά πρόστιμα.

tsigarid
31-01-22, 19:37
Προφανώς και κάθε χώρα είναι διαφορετική, αλλά στις ΗΠΑ για υπηκοότητα δεν ζητάνε τίποτα απολύτως από την Ελληνική (ή άλλη) πλευρά, εκτός από διαβατήριο.

RASTAVIPER
31-01-22, 22:02
Πάλι μερικοί το κάνατε το θέμα περί ανυπακοής και μη κατάταξης όπως πριν μερικά χρόνια.
Αφού υπάρχει άλλο θέμα για στρατό, γιατί σπαμαρετε αυτό;

john dubi
31-01-22, 22:54
ΟΚ, βασικά το σκεφτόμουν για να γλιτώσω από τη θητεία, αλλιώς δεν είναι κακό το έξτρα διαβατήριο.
Anyway, έχω μόλις συμπληρώσει τα 7 χρόνια στη Γερμανία ως εργαζόμενος οπότε πλέον είναι εύκολο να πάρω απαλλαγή ως ΜΚΕ. Θα ασχοληθώ σύντομα. :p

Αφού γίνει αυτό βλέπουμε για το θέμα της γερμανικής εθνικότητας, γιατί θα πρέπει αν κάτσω άλλον ένα χρόνο (θέλει 8 συνολικά) και να βελτιώσω λίγο τα Γερμανικά.

255 γιουργια η αιτηση για το γερμανικο διαβατηριο βλεπω. Μπραβο. Τσαμπα το εχετε!

RASTAVIPER
14-02-22, 10:30
Μετά από 9-10 μήνες με τους Ουκρανούς έχω ξεκινήσει ήδη διαδικασία αλλαγής εταιρείας. Εντάξει πολλά τα perks, μεγάλη εταιρεία με 940 άτομα, αλλά δεν παλεύεται ούτε η κουλτούρα τους, ούτε το πόσο αντι-επαγγελματιες είναι πολλοί από αυτούς.
Ήδη έκανα 4 συνεντεύξεις την προηγούμενη βδομάδα και έχω άλλες 2 για σήμερα και παίζουν 3 σενάρια:
1) FTE εδώ Κύπρο
2) FTE πίσω στη Μάλτα (χειρότερο σενάριο) ή Ισπανία
3) Remote Freelancer και παραμένω εδώ Κύπρο, αφού έχει πολλά φορολογικά προνόμια

Το 3 μέχρι στιγμής φαίνεται να έχει πολλές πιθανότητες και γενικά για όλα τα σενάρια βλέπω ότι μπορώ να ζητάω 10-20% πάνω από ότι παίρνω τώρα και κανείς δεν λέει όχι.
Πιστεύετε ότι σαν freelancer, θα έχω μεγαλύτερη φορολογία από ότι σαν υπαλληλος;

Zus
14-02-22, 10:39
Εγώ έχω συνειδητοποιήσει ότι ζητάω λίγα. Και στην τελευταία επικοινωνία να φανταστείς ότι μου έδωσαν περισσότερα απ' ότι ζήτησα.

Εμένα αυτό μου λέει ότι αν ζητούσα ακόμα παραπάνω από αυτά που έδωσαν, δε θα έλεγαν όχι.

Θα το θυμάμαι για του χρόνου όμως να ρίξω την πυρηνική με το ποσό που θα προτείνω. :p

pan.nl
14-02-22, 11:22
ΟΚ, βασικά το σκεφτόμουν για να γλιτώσω από τη θητεία, αλλιώς δεν είναι κακό το έξτρα διαβατήριο.
Anyway, έχω μόλις συμπληρώσει τα 7 χρόνια στη Γερμανία ως εργαζόμενος οπότε πλέον είναι εύκολο να πάρω απαλλαγή ως ΜΚΕ. Θα ασχοληθώ σύντομα. :p

Αφού γίνει αυτό βλέπουμε για το θέμα της γερμανικής εθνικότητας, γιατί θα πρέπει αν κάτσω άλλον ένα χρόνο (θέλει 8 συνολικά) και να βελτιώσω λίγο τα Γερμανικά.

Πήρα Ολλανδική υπηκοότητα σε 5 χρόνια, την ίδια στιγμή που ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού. Βασικά μου έλυσε τα χέρια, αφού η ανανέωση Ελληνικού διαβατηρίου όσο κάποιος θεωρείται ανυπότακτος είναι πολύ χρονοβόρα. Μετά από 11 έτη συνεχούς διαμονής έγινα Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού και μου επεστράφη και το πρόστιμο της ανυποταξίας. Έκανα και ανανέωση διαβατηρίου πολύ εύκολα στην Ελλάδα και όλα καλά. Εάν ταξιδεύεις συχνά, οι 2 υπηκοότητες είναι πολύ πρακτικές (π.χ. αποφυγή προβλημάτων εάν επισκεφτείς χώρες που δε συμπαθούν η μία την άλλη).

lewton
14-02-22, 11:29
Πήρα Ολλανδική υπηκοότητα σε 5 χρόνια, την ίδια στιγμή που ήμουν ανυπότακτος εξωτερικού. Βασικά μου έλυσε τα χέρια, αφού η ανανέωση Ελληνικού διαβατηρίου όσο κάποιος θεωρείται ανυπότακτος είναι πολύ χρονοβόρα. Μετά από 11 έτη συνεχούς διαμονής έγινα Μόνιμος Κάτοικος Εξωτερικού και μου επεστράφη και το πρόστιμο της ανυποταξίας. Έκανα και ανανέωση διαβατηρίου πολύ εύκολα στην Ελλάδα και όλα καλά. Εάν ταξιδεύεις συχνά, οι 2 υπηκοότητες είναι πολύ πρακτικές (π.χ. αποφυγή προβλημάτων εάν επισκεφτείς χώρες που δε συμπαθούν η μία την άλλη).

Είσαι το ίνδαλμά μου.
Εγώ τώρα έχω συμπληρώσει επιτέλους τα 7 χρόνια εργασίας για να πάω για ΜΚΕ.
Τα είχα συμπληρώσει και παλαιότερα αλλά από 2 χώρες και με 6,5 κενό μεταξύ των 2 χωρών (δούλεψα στην Ελβετία μέχρι Ιούνιο του 2014 και ξεκίνησα δουλειά στη Γερμανία στις 15 Ιανουαρίου του 2015), και ο υπάλληλος στο προξενείο στο Αμβούργο μου είπε ότι μάλλον θα το απορρίψουν από Ελλάδα γιατί μέχρι 6 μήνες κενό δέχονται.
Δεν ξέρω αν θα μου επιστρέψουν τα λεφτά της ανυποταξίας και αδιαφορώ. Ας πούμε ότι είναι δίδακτρα προς το ελληνικό δημόσιο που με σπούδασε στην ΑΣΟΕΕ. :p

Τα 11 χρόνια στο εξωτερικό τα έχω κλείσει από τον Δεκέμβρη του 2019 αλλά έχοντας ζήσει σε 3 χώρες (στη σειρά Ελβετία-Ισπανία-Γερμανία-Ελβετία-Γερμανία) και έχοντας αμελήσει να γραφτώ στο δήμο της Μαδρίτης όταν πήγα να σπουδάσω ένα εξάμηνο, το θεώρησα υπερβολικά πολλή ταλαιπωρία

doctor_667
21-02-22, 11:54
Το Μάιο περιμένω με τη σύντροφο μου το πρώτο μας παιδί που θα γεννηθεί εξωτερικό. Ενώ παλιά η δήλωση στην Ελλάδα γινόταν και στο ειδικό ληξιαρχείο, από 1η Ιανουαρίου αυτό άλλαξε και γίνεται μόνο μέσω προξενείου το οποίο προσθέτει ένα πολύ μεγάλο χρόνο αναμονής μιας και ραντεβού κλείνουν μόνο μετά τη γέννηση του παιδιού. Μετά από αυτό ακολουθεί αναμονή για ραντεβού για διαβατήριο + το χρόνο που απαιτείται για να βγει το διαβατήριο. Επειδή αρχικά σχεδιάζαμε να πάμε Ελλάδα για το καλοκαίρι, γνωρίζει κανείς αν κάτι από όλα αυτά γίνεται να επισπευστεί; Μπορώ πχ να βγάλω προσωρινό διαβατήριο για να ταξιδέψουμε στην Ελλάδα ή να πάω εγώ και να το βγάλω στην Ελλάδα;

RASTAVIPER
21-02-22, 12:03
Το Μάιο περιμένω με τη σύντροφο μου το πρώτο μας παιδί που θα γεννηθεί εξωτερικό. Ενώ παλιά η δήλωση στην Ελλάδα γινόταν και στο ειδικό ληξιαρχείο, από 1η Ιανουαρίου αυτό άλλαξε και γίνεται μόνο μέσω προξενείου το οποίο προσθέτει ένα πολύ μεγάλο χρόνο αναμονής μιας και ραντεβού κλείνουν μόνο μετά τη γέννηση του παιδιού. Μετά από αυτό ακολουθεί αναμονή για ραντεβού για διαβατήριο + το χρόνο που απαιτείται για να βγει το διαβατήριο. Επειδή αρχικά σχεδιάζαμε να πάμε Ελλάδα για το καλοκαίρι, γνωρίζει κανείς αν κάτι από όλα αυτά γίνεται να επισπευστεί; Μπορώ πχ να βγάλω προσωρινό διαβατήριο για να ταξιδέψουμε στην Ελλάδα ή να πάω εγώ και να το βγάλω στην Ελλάδα;

Δηλαδή θα γεννηθεί το παιδάκι τον Μάη και μέσα σε 2-3 μήνες θα το βάλετε σε πτήση μερικών ωρών;
Είσαι σίγουρος ότι επιτρέπεται;
Σπάνια βλέπω τόσο μικρά μωράκια σε ταξίδι.
Με το καλό πάντως να σας έρθει και ενδιαφέρον θέμα έθεσες για το διαβατήριο.

tsioy
21-02-22, 12:35
Δηλαδή θα γεννηθεί το παιδάκι τον Μάη και μέσα σε 2-3 μήνες θα το βάλετε σε πτήση μερικών ωρών;
Είσαι σίγουρος ότι επιτρέπεται;
Σπάνια βλέπω τόσο μικρά μωράκια σε ταξίδι.
Με το καλό πάντως να σας έρθει και ενδιαφέρον θέμα έθεσες για το διαβατήριο.

Μια χαρά επιτρέπεται.
Το είχαμε κάνει και εμείς (αλλά προ corona...).

PopManiac
21-02-22, 12:48
Το Μάιο περιμένω με τη σύντροφο μου το πρώτο μας παιδί που θα γεννηθεί εξωτερικό. Ενώ παλιά η δήλωση στην Ελλάδα γινόταν και στο ειδικό ληξιαρχείο, από 1η Ιανουαρίου αυτό άλλαξε και γίνεται μόνο μέσω προξενείου το οποίο προσθέτει ένα πολύ μεγάλο χρόνο αναμονής μιας και ραντεβού κλείνουν μόνο μετά τη γέννηση του παιδιού. Μετά από αυτό ακολουθεί αναμονή για ραντεβού για διαβατήριο + το χρόνο που απαιτείται για να βγει το διαβατήριο. Επειδή αρχικά σχεδιάζαμε να πάμε Ελλάδα για το καλοκαίρι, γνωρίζει κανείς αν κάτι από όλα αυτά γίνεται να επισπευστεί; Μπορώ πχ να βγάλω προσωρινό διαβατήριο για να ταξιδέψουμε στην Ελλάδα ή να πάω εγώ και να το βγάλω στην Ελλάδα;

Δεν έχω ιδέα αλλά αν ρωτούσες προξενείο; Λέω τώρα έχοντας ήδη γνώση ότι ορισμένα προξενεία δυσκολεύουν τη ζωή του καθενός

doctor_667
21-02-22, 12:58
Δεν έχω ιδέα αλλά αν ρωτούσες προξενείο; Λέω τώρα έχοντας ήδη γνώση ότι ορισμένα προξενεία δυσκολεύουν τη ζωή του καθενός

Ναι, δεν ήταν ιδιαίτερα βοηθητικοί η αλήθεια είναι. Καλά δεν φταίνε κι αυτοί, πνίγονται στη δουλειά με ελάχιστο προσωπικό οπότε έχουν την τάση να λένε το by the book παράδειγμα.
Έχω βάλει γονείς στην Ελλάδα να ρωτήσουν στο ληξιαρχείο, διαβατήρια, κλπ απλά είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος περνάει κάτι παρόμοιο ή πέρασε πρόσφατα με το διαβατήριο π.χ.

8anos
21-02-22, 14:20
Το Μάιο περιμένω με τη σύντροφο μου το πρώτο μας παιδί που θα γεννηθεί εξωτερικό. Ενώ παλιά η δήλωση στην Ελλάδα γινόταν και στο ειδικό ληξιαρχείο, από 1η Ιανουαρίου αυτό άλλαξε και γίνεται μόνο μέσω προξενείου το οποίο προσθέτει ένα πολύ μεγάλο χρόνο αναμονής μιας και ραντεβού κλείνουν μόνο μετά τη γέννηση του παιδιού. Μετά από αυτό ακολουθεί αναμονή για ραντεβού για διαβατήριο + το χρόνο που απαιτείται για να βγει το διαβατήριο. Επειδή αρχικά σχεδιάζαμε να πάμε Ελλάδα για το καλοκαίρι, γνωρίζει κανείς αν κάτι από όλα αυτά γίνεται να επισπευστεί; Μπορώ πχ να βγάλω προσωρινό διαβατήριο για να ταξιδέψουμε στην Ελλάδα ή να πάω εγώ και να το βγάλω στην Ελλάδα;

Μπορείτε να βγαλετε προσωρινό που ειναι μιας χρήσης και μονο προς την Ελλάδα.
Πρέπει να έχει γίνει η δήλωση πρώτα και η έκδοση διαβατηρίου απαιτεί την ταυτόχρονη παρουσία και των δυο γονέων ή εξουσιοδότηση.

Με το καλό να έρθει!

Veldrin
21-02-22, 15:00
Η Ελληνική γραφειοκρατεία στο συγκεκριμένο θέμα χρειάζεται σοβαρά μαθήματα από πρακτικές άλλων κρατών. Στην κόρη μου που τώρα είναι διόμισι χρονών και Βρετανίδα υπήκοος, η έκδοση διαβατηρίου γίνεται online με φωτογραφία που παρέχεις εσύ στο σύστημα. Δε θέλει πολύ μυαλό...
Με το καλό να ταξιδέψει το μωράκι.

doctor_667
21-02-22, 15:33
Μπορείτε να βγαλετε προσωρινό που ειναι μιας χρήσης και μονο προς την Ελλάδα.
Πρέπει να έχει γίνει η δήλωση πρώτα και η έκδοση διαβατηρίου απαιτεί την ταυτόχρονη παρουσία και των δυο γονέων ή εξουσιοδότηση.

Με το καλό να έρθει!

Ευχαριστώ όλους καταρχήν για τις ευχές!

Στο προξενείο μου το παρουσιάσαν σαν επιλογή που πρέπει να συντρέχει σοβαρός λόγος. Δεν μπήκαμε σε λεπτομέρειες είναι η αλήθεια αλλά γνωρίζεις πως πρέπει να το παρουσιάσω για να δεχτούν;

tsigarid
21-02-22, 17:12
Και εμείς έχουμε ταξιδέψει με μωρό πολύ λίγων μηνών, ασφαλώς και επιτρέπεται. Δεν είχαμε θέμα διαβατηρίου όμως γιατί πήρε αυτόματα την αμερικάνικη υπηκοότητα, οπότε ταξίδεψε με αμερικάνικο διαβατήριο. Τώρα πλησιάζει τριών ετών και ακόμα δεν έχουμε ασχοληθεί με την Ελληνική υπηκοότητα :p

lewton
21-02-22, 17:34
Το Μάιο περιμένω με τη σύντροφο μου το πρώτο μας παιδί που θα γεννηθεί εξωτερικό. Ενώ παλιά η δήλωση στην Ελλάδα γινόταν και στο ειδικό ληξιαρχείο, από 1η Ιανουαρίου αυτό άλλαξε και γίνεται μόνο μέσω προξενείου το οποίο προσθέτει ένα πολύ μεγάλο χρόνο αναμονής μιας και ραντεβού κλείνουν μόνο μετά τη γέννηση του παιδιού. Μετά από αυτό ακολουθεί αναμονή για ραντεβού για διαβατήριο + το χρόνο που απαιτείται για να βγει το διαβατήριο. Επειδή αρχικά σχεδιάζαμε να πάμε Ελλάδα για το καλοκαίρι, γνωρίζει κανείς αν κάτι από όλα αυτά γίνεται να επισπευστεί; Μπορώ πχ να βγάλω προσωρινό διαβατήριο για να ταξιδέψουμε στην Ελλάδα ή να πάω εγώ και να το βγάλω στην Ελλάδα;

Να σας ζήσει, να το καμαρώσετε όπως επιθυμείτε επιθυμεί.
Το προξενείο νομίζει ότι γλιτώνει χρόνο αν αντι να κλείσει ραντεβού την πρώτη φορά που θα πάρεις τηλέφωνο σε αναγκάζει να περιμένεις να γεννηθεί για να ξαναπάρεις τηλέφωνο για να κλείσεις ραντεβού; :hmm:

ttsesm
21-02-22, 18:27
Να σας ζήσει, να το καμαρώσετε όπως επιθυμείτε επιθυμεί.
Το προξενείο νομίζει ότι γλιτώνει χρόνο αν αντι να κλείσει ραντεβού την πρώτη φορά που θα πάρεις τηλέφωνο σε αναγκάζει να περιμένεις να γεννηθεί για να ξαναπάρεις τηλέφωνο για να κλείσεις ραντεβού; :hmm:

Βασικά χωρίς να το γνωρίζω, υποθέτω όμως ότι θα έχει να κάνει με κανένα κουλό γραφειοκρατικό ορισμό του ότι από τη στιγμή που δεν έχει γεννηθεί δεν υφίσταται σαν οντότητα όπότε δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε κάτι (κλείσουμε ραντεβού, ή οτιδήποτε) για κάποιον που δεν υπάρχει ακόμα (έστω τυπικά κάπου ληξιαρχικά ή όπως αλλιως το θέλουν). Οπότε σου λέει όταν και αν με το καλό γεννηθεί εδώ είμαστε, άλλα τι να κάνουμε σαν πρεσβεία επειδή η δουλειά είνια απίστευτη θα πρέπει να περιμένεις and the masturbation goes cloud ;).

chat1978
21-02-22, 19:58
Έχει πάρει διαζύγιο κάνεις από χώρα του εξωτερικού ενώ είχε παντρευτεί στην Ελλάδα; Η ευρωπαϊκή νομοθεσία λέει ότι πρέπει να παντρευτείς και να χωρίσεις στην χώρα διαβίωσης. Έτσι έκανα και εγώ το 2020, βγήκε online στο Βέλγιο και η πρεσβεία ζητάει το άρθρο 19 με αποστηλη το οποίο το βελγικό κράτος δεν ξέρει να εκδώσει.

lewton
21-02-22, 21:36
Έχει πάρει διαζύγιο κάνεις από χώρα του εξωτερικού ενώ είχε παντρευτεί στην Ελλάδα; Η ευρωπαϊκή νομοθεσία λέει ότι πρέπει να παντρευτείς και να χωρίσεις στην χώρα διαβίωσης. Έτσι έκανα και εγώ το 2020, βγήκε online στο Βέλγιο και η πρεσβεία ζητάει το άρθρο 19 με αποστηλη το οποίο το βελγικό κράτος δεν ξέρει να εκδώσει.

Να το ξανασκεφτείτε ρε παιδιά. :rofl:

XTCgr
21-02-22, 22:10
Το Μάιο περιμένω με τη σύντροφο μου το πρώτο μας παιδί που θα γεννηθεί εξωτερικό. Ενώ παλιά η δήλωση στην Ελλάδα γινόταν και στο ειδικό ληξιαρχείο, από 1η Ιανουαρίου αυτό άλλαξε και γίνεται μόνο μέσω προξενείου το οποίο προσθέτει ένα πολύ μεγάλο χρόνο αναμονής μιας και ραντεβού κλείνουν μόνο μετά τη γέννηση του παιδιού. Μετά από αυτό ακολουθεί αναμονή για ραντεβού για διαβατήριο + το χρόνο που απαιτείται για να βγει το διαβατήριο. Επειδή αρχικά σχεδιάζαμε να πάμε Ελλάδα για το καλοκαίρι, γνωρίζει κανείς αν κάτι από όλα αυτά γίνεται να επισπευστεί; Μπορώ πχ να βγάλω προσωρινό διαβατήριο για να ταξιδέψουμε στην Ελλάδα ή να πάω εγώ και να το βγάλω στην Ελλάδα;

δεν ισχύει, μπορείς να κάνεις την δήλωση στο ειδικο ληξιαρχείο ο ίδιος μετά την 01.01.2022
Μπορεί να είναι βολικότερο και πιο γρήγορο να βγάλετε ολλανδικό διαβατήριο (αν πχ το τέκνο γεννηθεί στην Ολλανδία).

8anos
21-02-22, 22:18
Έχει πάρει διαζύγιο κάνεις από χώρα του εξωτερικού ενώ είχε παντρευτεί στην Ελλάδα; Η ευρωπαϊκή νομοθεσία λέει ότι πρέπει να παντρευτείς και να χωρίσεις στην χώρα διαβίωσης. Έτσι έκανα και εγώ το 2020, βγήκε online στο Βέλγιο και η πρεσβεία ζητάει το άρθρο 19 με αποστηλη το οποίο το βελγικό κράτος δεν ξέρει να εκδώσει.

Εψαξα λίγο και φαίνεται οτι οι βέλγοι βάζουν μονο ηλεκτρονικό apostille και οχι σε χαρτί.

https://diplomatie.belgium.be/en/services/legalisation_of_documents/e_apostille_e_legalisation

Μεγάλο κοκομπλοκο για την ελληνική γραφειοκρατία.

megahead13
21-02-22, 22:36
Σχετικά με δήλωση παιδιού στο ειδικό ληξιαρχείο: Κατά τα τέλη Νοέμβρη πήγαμε στο προξενείο του Εδιμβούργου για να κάνουμε τα χαρτιά του μικρού (υπ' όψη έχει ήδη πάρει Βρετανική υπηκοότητα/Βρετανικό διαβατήριο). Στείλαμε τα χαρτιά και το tracking code έδειχνε ότι έφτασαν στο τοπικό ταχυδρομείο τέλος Δεκέμβρη 2-3 μέρες πριν την αλλαγή του χρόνου και βλακωδώς νόμιζα ότι τα παρέλαβαν μια και το σύστημα έγραφε Item pickup. Επικοινώνησα την προηγούμενη εβδομάδα με την πρόξενο για κάποιο άλλο θέμα και συζητήσαμε και για το θέμα του Ειδικού Ληξιαρχείου.

Για να μην τα πολυλογώ της έχουν έρθει πίσω πολλοί φάκελοι. Απ' ότι φαίνεται το Ειδικό Ληξιαρχείο έχει θυρίδα στην οποία μαζεύεται η αλληλογραφία και κάποιος υπάλληλος πρέπει να πηγαίνει για να την παραλαμβάνει (κατά τα λεγόμενα της προξένου). Αυτό δεν έγινε ποτέ με αποτέλεσμα η αλληλογραφία να γυρίσει πίσω στο προξενείο κατά τα μέσα Φλεβάρη (στη δική μας περίπτωση). Εν τέλη η πρόξενος έστειλε ότι έπρεπε να στείλει με email νωρίτερα σήμερα και σε επικοινωνία με το Ειδικό Ληξιαρχείο μου είπαν ότι καλύτερα να γίνεται αυτό (δηλαδή email, που είναι και το λογικό, 2022 έχουμε πια, έλεος δηλαδή!). Η πρόξενος μου είπε ότι έχουν κάνει διαβήματα, έχουν διαμαρτυρηθεί, κτλ. Εμείς επειγόμαστε γιατί έχουμε κανονίσει για τέλη Απρίλη να κάνουμε τη βάφτιση του μικρού :mad:

Υπ' όψη τ' αγόρια πλέον πρέπει να γράφονται και στο κανονικό ληξιαρχείο μετά την εγγραφή στο ειδικό ληξιαρχείο κάτι που πρέπει να κάνουν οι γονείς όταν βρεθούν Ελλάδα. Πιάσ' τ' αβγό και κούρευ' το δηλαδή :down:

tsigarid
21-02-22, 22:53
Τι λες τώρα; Γιατί αυτή η διαδικασία; Κανονικά πρέπει να μαζεύει τα χαρτιά το προξενείο και να τα στέλνει με διπλωματικό σάκο.

- - - Updated - - -

Επίσης, τι σχέση έχει η υπηκοότητα με τη βάφτιση; Ξέρω άτομα (ενήλικες) που έχουν βαφτιστεί στην Ελλάδα χωρίς να είναι Έλληνες.

megahead13
21-02-22, 23:02
Επίσης, τι σχέση έχει η υπηκοότητα με τη βάφτιση; Ξέρω άτομα (ενήλικες) που έχουν βαφτιστεί στην Ελλάδα χωρίς να είναι Έλληνες.
Η υπηκοότητα με τη βάφτιση δεν έχει σχέση, η εκκλησία ΑΕ όμως θέλει ληξιαρχικη πράξη γέννησης. Αν και απ' ότι εχω καταλάβει ο κάθε παπάς μάλλον κάνει τα δικά του. Μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Τί να σου πω; Ότι μας ζητάνε κάνουμε για να τελειώνουμε. Μας έχουν πέσει και πολλά αυτήν την περίοδο.

tsigarid
21-02-22, 23:11
Κάνε μία επίσημη μετάφραση και πήγαινέ του την. Σου είπε ότι δεν μπορεί να τη δεχτεί;

megahead13
21-02-22, 23:14
Κάνε μία επίσημη μετάφραση και πήγαινέ του την. Σου είπε ότι δεν μπορεί να τη δεχτεί;
Δεν ξέρω. Η γυναίκα μου είναι Αθήνα αυτή τη στιγμή και διευθετει κάποια θέματα σχετικά με τη βάφτιση. Αναμένω νεώτερα αργότερα απόψε.

Veldrin
21-02-22, 23:16
Είναι πραγματικά σε ποιά μητρόπολη θα πέσεις. Εμένα ως κουμπάρο σε βάφτιση με είχαν βάλει να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση πως δεν έχω παιδί εκτός γάμου, πως δεν έχω παντρευτεί με πολιτικό γάμο, και κάτι άλλα κουλά. Πράγματα που ήταν εντελώς παράνομα να ζητάνε και ανεδαφικά.

Μετά επειδή θεώρησαν πως τους έδωσα λίγα λεφτά, διάβαζαν τη λειτουργία σε ταχύτητα 10 λέξεις το δευτερόλεπτο. Αυτό ακριβώς που θέλαμε όλοι δηλαδή, για να ξεμπερδεύουμε να πάμε να φάμε.

Φανερός Πράκτωρ
21-02-22, 23:16
Δεν ξέρω. Η γυναίκα μου είναι Αθήνα αυτή τη στιγμή και διευθετει κάποια θέματα σχετικά με τη βάφτιση. Αναμένω νεώτερα αργότερα απόψε.

Σε περιμένουμε με αγάπη. Ας τους μιλήσει ευγενικά κρατώντας εμφανώς την βιβλιοθήκη που θέλει να τους φέρει στο κεφάλι για τις @@ που κάνουν.
Θα βοηθήσει :p

chat1978
21-02-22, 23:17
Εψαξα λίγο και φαίνεται οτι οι βέλγοι βάζουν μονο ηλεκτρονικό apostille και οχι σε χαρτί.

https://diplomatie.belgium.be/en/services/legalisation_of_documents/e_apostille_e_legalisation

Μεγάλο κοκομπλοκο για την ελληνική γραφειοκρατία.

Μόνο για τις υπηρεσίες. Για τους πολίτες το έχουν στα προσεχώς εδώ και χρόνια. Βέλγιο Ελλάδα μια συνομοταξία :)

megahead13
21-02-22, 23:29
Είναι πραγματικά σε ποιά μητρόπολη θα πέσεις. Εμένα ως κουμπάρο σε βάφτιση με είχαν βάλει να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση πως δεν έχω παιδί εκτός γάμου, πως δεν έχω παντρευτεί με πολιτικό γάμο, και κάτι άλλα κουλά. Πράγματα που ήταν εντελώς παράνομα να ζητάνε και ανεδαφικά.

Μετά επειδή θεώρησαν πως τους έδωσα λίγα λεφτά, διάβαζαν τη λειτουργία σε ταχύτητα 10 λέξεις το δευτερόλεπτο. Αυτό ακριβώς που θέλαμε όλοι δηλαδή, για να ξεμπερδεύουμε να πάμε να φάμε.



Σε περιμένουμε με αγάπη. Ας τους μιλήσει ευγενικά κρατώντας εμφανώς την βιβλιοθήκη που θέλει να τους φέρει στο κεφάλι για τις @@ που κάνουν.
Θα βοηθήσει :p
:lol: :lol: :lol:

doctor_667
22-02-22, 00:14
Να σας ζήσει, να το καμαρώσετε όπως επιθυμείτε επιθυμεί.
Το προξενείο νομίζει ότι γλιτώνει χρόνο αν αντι να κλείσει ραντεβού την πρώτη φορά που θα πάρεις τηλέφωνο σε αναγκάζει να περιμένεις να γεννηθεί για να ξαναπάρεις τηλέφωνο για να κλείσεις ραντεβού; :hmm:
Όπως μου είπε στο τηλέφωνο, αυτό εξασφαλίζει την ευρυθμη λειτουργία του προξενειου :p. Η λογική είναι ότι θέλουν να δουν όλα τα δικαιολογητικά πριν κλείσουν το ραντεβού για να μην είναι κάτι λάθος και ένα από αυτά τα δικαιολογητικά είναι το πιστοποιητικό γέννησης.

δεν ισχύει, μπορείς να κάνεις την δήλωση στο ειδικο ληξιαρχείο ο ίδιος μετά την 01.01.2022
Μπορεί να είναι βολικότερο και πιο γρήγορο να βγάλετε ολλανδικό διαβατήριο (αν πχ το τέκνο γεννηθεί στην Ολλανδία).
Το έκανες ο ίδιος αυτό; Γιατί διάβασα το σχετικό φεκ και πλέον αυτό γίνεται μόνο σε μερικές εξαιρέσεις.

megahead13
22-02-22, 00:47
Κάνε μία επίσημη μετάφραση και πήγαινέ του την. Σου είπε ότι δεν μπορεί να τη δεχτεί;

Δεν ξέρω. Η γυναίκα μου είναι Αθήνα αυτή τη στιγμή και διευθετεί κάποια θέματα σχετικά με τη βάφτιση. Αναμένω νεώτερα αργότερα απόψε.
Εντάξει τελικά. Έτσι θα γίνει αν δεν είναι έτοιμα τα χαρτιά από το ειδικό ληξιαρχείο.

tsigarid
22-02-22, 00:48
Άψογα, ένα άγχος λιγότερο :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.