PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 [153] 154 155 156 157 158 159 160 161 162

chat1978
07-04-22, 20:48
Γιατί θες να φύγεις από Ολλανδία;

outis
07-04-22, 21:39
Ποια η στοιχηματική στη Μάλτα;
Και πόσα χρόνια εμπειρίας φέρνεις στο κομμάτι ακριβώς της θέσης;
Εκ πρώτης όψης τα 45 για Μάλτα ίσως να είναι και λίγα, αλλά εξαρτάται.
Μιλάς για ρεμοτελυ ή θα παίξει και relocation package;

Έχω τρία χρόνια εμπειρίας σε διαφορετικό αντικείμενο. Η θέση είναι insights analyst στην Tipico Η θέση είναι on site. Δεν συζητήσαμε ακόμα για relocation package

- - - Updated - - -


Γιατί θες να φύγεις από Ολλανδία;
Απλά βαρέθηκα τη χώρα, την έλλειψη φύσης και τον σκατοκαιρο. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
07-04-22, 21:56
Άσχετο, ο data analyst ασχολείται κυρίως με data wrangling και analysis χρησιμοποιώντας έτοιμα μοντέλα;

chat1978
07-04-22, 22:13
Έχω τρία χρόνια εμπειρίας σε διαφορετικό αντικείμενο. Η θέση είναι insights analyst στην Tipico Η θέση είναι on site. Δεν συζητήσαμε ακόμα για relocation package

- - - Updated - - -


Απλά βαρέθηκα τη χώρα, την έλλειψη φύσης και τον σκατοκαιρο. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο

Ο καιρός είναι πακέτο όπως και στο Βέλγιο. Φύση έχει αλλά δεν έχει υψομετρική διαφορά. Πάντως αν θες καλύτερο καιρό, τότε όχι ποιο μακρυά από Gulf Stream. Θα έχει κρύο αλλά θα βγει μετά ήλιος συχνά με δόντια. Εγώ θέλω θάλασσα αλλά δεν θέλω Αθήνα
Όλες οι παραθαλάσσιες χώρες τα ίδια σκατα είναι, συνεπώς πάω και Ελλάδα καλύτερα αλλά γενικά δεν θέλω την ελληνική εργοδοσία.

RASTAVIPER
07-04-22, 22:50
Έχω τρία χρόνια εμπειρίας σε διαφορετικό αντικείμενο. Η θέση είναι insights analyst στην Tipico Η θέση είναι on site. Δεν συζητήσαμε ακόμα για relocation package

- - - Updated - - -


Απλά βαρέθηκα τη χώρα, την έλλειψη φύσης και τον σκατοκαιρο. Θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο

Ου τρομερή φύση στη Μάλτα, θα βαρεθείς να βλέπεις πράσινο! :p

Τότε για 3 χρόνια, καλά είναι τα λεφτά.
Και γνωστή η Tipico.
Αν θυμάμαι καλά έχει ωραία γραφεία.

Ζητά οπωσδήποτε 2-3 βδομάδες δωρεάν διαμονή συν χρήματα για πτήσεις/έξοδα.
Σχεδόν όλες τα δίνουν αυτά.

Crosswind
08-04-22, 11:01
Το πιο σημαντικό. Είσαι σόλο ή με σύντροφο/οικογένεια?

outis
08-04-22, 13:32
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Η φάση μου είναι η εξής: Μένω μόνος στην Ολλανδία όπου εργάζομαι τρία χρόνια με αρκετά καλό μισθό. Ειδικά τα δύο τελευταία χρόνια λόγω covid δεν την πάλεψα και πολύ συν ότι φίλοι κτλπ μετακόμισαν πιο μακριά άρα είναι πιο δύσκολο να βρεθούμε. Η Ολλανδία είναι οργανωμένη χώρα με πολύ καλές προοπτικές αλλά γενικά νομίζω δεν μου ταιριάζει. Μου φαίνεται flat κυριολεκτικά και μεταφορικά. Ιδανικά κάποια στιγμή θα ήθελα να επιστρέψω Ελλάδα και είτε να εργαστώ από απόσταση είτε να κάνω κάτι δικό μου. Η προοπτική του να πάω Αθήνα κτλπ δεν με ελκύει. Άρα σκέφτομαι είτε την Μάλτα μιας και είναι η μόνη χώρα με σχετικά καλούς μισθούς στη Μεσόγειο είτε Ελβετία με τη λογική του να βγάλω αρκετά λεφτά και μετά από δύο ή τρία χρόνια να γυρίσω Ελλάδα

lewton
08-04-22, 13:36
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Η φάση μου είναι η εξής: Μένω μόνος στην Ολλανδία όπου εργάζομαι τρία χρόνια με αρκετά καλό μισθό. Ειδικά τα δύο τελευταία χρόνια λόγω covid δεν την πάλεψα και πολύ συν ότι φίλοι κτλπ μετακόμισαν πιο μακριά άρα είναι πιο δύσκολο να βρεθούμε. Η Ολλανδία είναι οργανωμένη χώρα με πολύ καλές προοπτικές αλλά γενικά νομίζω δεν μου ταιριάζει. Μου φαίνεται flat κυριολεκτικά και μεταφορικά. Ιδανικά κάποια στιγμή θα ήθελα να επιστρέψω Ελλάδα και είτε να εργαστώ από απόσταση είτε να κάνω κάτι δικό μου. Η προοπτική του να πάω Αθήνα κτλπ δεν με ελκύει. Άρα σκέφτομαι είτε την Μάλτα μιας και είναι η μόνη χώρα με σχετικά καλούς μισθούς στη Μεσόγειο είτε Ελβετία με τη λογική του να βγάλω αρκετά λεφτά και μετά από δύο ή τρία χρόνια να γυρίσω Ελλάδα

Υπάρχουν πολλές εταιρίες αυτή τη στιγμή που θα σε έπαιρναν remote από Ελλάδα. Αν μεσοπρόθεσμος στόχος σου είναι να επιστρέψεις στην Ελλάδα τότε κακώς κοιτάς τη Μάλτα.
Μπορείς να ψάξεις θέσεις από Γερμανία και γενικά όλη την ΕΕ, απλά η Γερμανία έχει τεράστια έλλειψη προσωπικού αυτή τη στιγμή οπότε το remote πάει σύννεφο.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-04-22, 14:23
Εκτός αν θέλει να ζήσει λίγο ακόμα στο εξωτερικό με καιρό Ελλάδας, οπότε η Μάλτα είναι καλή επιλογή. Φαινομενικά μπορεί να μείνει και Μάλτα και να δουλεύει remote με Ευρώπη, οι επιλογές είναι πάρα πολλές.

@outis τη δεδομένη στιγμή (ή και σε 3 χρόνια από τώρα) η Ελλάδα αξίζει περισσότερο για να δουλεύεις remote με Ευρώπη παρά για να ανοίξεις επιχείρηση.

pan.nl
08-04-22, 14:49
Μένοντας κι εγώ στην Ολλανδία ταυτίζομαι με εσένα όσον αφορά στο επίπεδο του πράγματος. Η ποιότητα ζωής είναι αντικειμενικά υψηλή αλλά η έλλειψη φύσης είναι ένα θέμα για πολλούς. Ένας βασικόςλόγος που μένω ακόμα εδώ είναι το συνταξιοδοτικό. Εκτός από τη σύνταξη που "χτίζεις" μέσω της εργασίας, υπάρχει και η κρατική σύνταξη που παίρνεις ανεξαρτήτως του εάν εργάζεσαι η όχι. Για τη σύνταξη αυτή μετρούν τα έτη διαμονής (μείον τα έτη σπουδών για μη Ολλανδούς υπηκόους). Εάν ήρθες στη χώρα σχετικά μικρός μπορείς να πάρεις ακόμα και €850-€1.200 μεικτά όταν συνταξιοδοτηθείς. Αν προσθέσεις και τη σύνταξη μέσω της εργασίας σου καθώς και έσοδα από πιθανές επενδύσεις, τότε βγαίνει ένα αρκετά ικανοποιητικό εισόδημα. Στο μεταξύ μπορείς να εστιάσεις σε θέσεις που θα σου επιτρέπουν να εργάζεσαι εξ'αποστάσεως, τουλάχιστον για κάποιο μέρος του χρόνου. Αυτό κάνω και κάπως την παλεύω εδώ, ειδικά τον χειμώνα. Η αλήθεια είναι βέβαια πως παίζει σημαντικό ρόλο εάν έχεις το δικό σου σπίτι ή νοικιάζεις. Αν έδινα €1.300+ για ενοίκιο κάθε μήνα θα ήταν διαφορετικά.

chat1978
08-04-22, 15:44
Μερικές σκέψεις για να βοηθήσω τον φίλο.

Κάπως έτσι και για μένα από Βέλγιο με παραπλήσιο καιρό. Εμένα με ενοχλεί η έλλειψη θάλασσας και βουνού. Από την άλλη, δεν με ενοχλεί καθόλου που δεν ζω το χαλί της Αθήνας και κάθε άλλης μεγάλης πόλης. Μου λείπει επίσης ο ελληνικός φούρνος και φίλοι. Πέρσι το σκέφτηκα. Μίλησα με φίλους από Αθήνα και Πάτρα για θέματα εργασίας και μετά το ξανασκέφτηκα. Από όσο γνωρίζω υπάρχει μόνο ένας που έχει πορωθει με την επιστροφή αλλά το επάγγελμα και το εισόδημα του είναι ειδική κατηγορία και όχι αντιπροσωπευτικά.tyremporas είναι εδώ στο φόρουμ.

Εδώ δουλέψει 10 χρόνια Ελλάδα και 10 Βέλγιο και έχω αποκτήσει μια σχέση με το σύστημα υγείας. Στην Ελλάδα πιστεύω θα χρεοκοπήσω εκτός και αν η χώρα είναι η πηγή των κακων. Δηλαδή δεν ξέρω τι φταιει αλλά με όλα τα στραβά τους εδώ, το κόστος είναι διαχειρισιμο.

Όσον αφορά remote δουλειές εξαρτάται από το επίπεδο. Αν την καταφέρεις όμως και παίρνεις 2500-3000 καθαρά Ελλάδα τότε είσαι αρχηγός. Ειδικά αν μείνεις σε ήσυχο μέρος.

Για μένα όλα αυτά έρχονται δεύτερα. Αν μείνεις πολλά χρόνια εξωτερικό τότε μια ακόμα αλλαγή δεν είναι εύκολη. Αν θα κινηθείς κάντο πριν ριζωσεις. Επίσης, να έχεις υπόψη ότι ακριβώς σε διακοπές ή επίσκεψη και αλλιώς 100% Ελλάδα. Και τέλος, αυτό που με προβληματίζει περισσότερο από όλα είναι η έλλειψη εναλλακτικών. Άντε και βρήκες την κελεπουρι εργασία. Αν κάτι πάει στραβά; Εγώ έτσι δεν πήγα σε μια δουλειά στη Πάτρα γιατί η μόνη εναλλακτική είναι η ακαδημαϊκή κοινότητα.

lewton
08-04-22, 16:04
Και τέλος, αυτό που με προβληματίζει περισσότερο από όλα είναι η έλλειψη εναλλακτικών. Άντε και βρήκες την κελεπουρι εργασία. Αν κάτι πάει στραβά; Εγώ έτσι δεν πήγα σε μια δουλειά στη Πάτρα γιατί η μόνη εναλλακτική είναι η ακαδημαϊκή κοινότητα.
Αυτό με προβλημάτιζε εμένα όταν ήρθα στη Χαϊδελβέργη, γιατί αν κάποια στιγμή δεν μου αρέσει άλλο αυτή η δουλειά ή με διώξουν, θα πρέπει μάλλον να μετακομίσω πάλι (προς Μόναχο, Ελβετία, δεν ξέρω). Αλλά τελικά το έκανα.
Θα δούμε πως θα πάει.

Ούτως ή άλλως το να γυρίσω στην Ελβετία ακόμα με τρώει, αλλά θέλω πρώτα να πάρω γερμανική εθνικότητα μιας και είμαι ήδη 7+ χρόνια εδώ.
Όπως με τρώει και το να πάω 1-2 χρόνια στη Νέα Ζηλανδία.

Crosswind
08-04-22, 16:33
Αυτό με προβλημάτιζε εμένα όταν ήρθα στη Χαϊδελβέργη, γιατί αν κάποια στιγμή δεν μου αρέσει άλλο αυτή η δουλειά ή με διώξουν, θα πρέπει μάλλον να μετακομίσω πάλι (προς Μόναχο, Ελβετία, δεν ξέρω). Αλλά τελικά το έκανα.
Θα δούμε πως θα πάει.

Ούτως ή άλλως το να γυρίσω στην Ελβετία ακόμα με τρώει, αλλά θέλω πρώτα να πάρω γερμανική εθνικότητα μιας και είμαι ήδη 7+ χρόνια εδώ.
Όπως με τρώει και το να πάω 1-2 χρόνια στη Νέα Ζηλανδία.

Τουλάχιστον απολαμβάνεις όμορφο μέρος lewton. Δεν ξέρω τι καιρό σας κάνει συνήθως, αλλά όταν ήρθα εγώ είχε λιακάδες και ήταν φανταστικά :oneup:

lewton
08-04-22, 16:53
Τουλάχιστον απολαμβάνεις όμορφο μέρος lewton. Δεν ξέρω τι καιρό σας κάνει συνήθως, αλλά όταν ήρθα εγώ είχε λιακάδες και ήταν φανταστικά :oneup:

Eίχαμε και έναν απίστευτο Μάρτιο (https://www.timeanddate.com/weather/germany/heidelberg/historic?month=3&year=2022) με λιακάδα σχεδόν κάθε μέρα και πολυ λίγη βροχή (ενώ στην Ελλάδα χιόνιζε :rofl:). Κυκλοφορούσα με το t-shirt, έπλυνα το χειμωνιάτικο μπουφάν και ετοιμαζόμουν για καλοκαίρι.
Την Πρωταπριλιά χιόνισε (https://www.timeanddate.com/weather/germany/heidelberg/historic?month=4&year=2022) και μάλιστα έκανε και πολύ κρύο για 2-3 μέρες, οπότε και το μπουφάν βγήκε από την ντουλάπα και πέρασα το τελευταίο Σ-Κ παίζοντας Xbox :p και τώρα βρέχει όλη την εβδομάδα. Αλλά δεν πειράζει, καθαρίζει η πόλη και θα χαρούμε περισσότερο τη ζέστη όταν έρθει πάλι.

- - - Updated - - -

Γενικά στη Γερμανία μου έχει ξανασυμβεί το να κάνει ζέστες τον Μάρτιο και τον Απρίλιο να βγάζουμε πάλι τα μπουφάν.
Απρίλης-γδάρτης. :rofl:

chat1978
08-04-22, 17:28
Eίχαμε και έναν απίστευτο Μάρτιο (https://www.timeanddate.com/weather/germany/heidelberg/historic?month=3&year=2022) με λιακάδα σχεδόν κάθε μέρα και πολυ λίγη βροχή (ενώ στην Ελλάδα χιόνιζε :rofl:). Κυκλοφορούσα με το t-shirt, έπλυνα το χειμωνιάτικο μπουφάν και ετοιμαζόμουν για καλοκαίρι.
Την Πρωταπριλιά χιόνισε (https://www.timeanddate.com/weather/germany/heidelberg/historic?month=4&year=2022) και μάλιστα έκανε και πολύ κρύο για 2-3 μέρες, οπότε και το μπουφάν βγήκε από την ντουλάπα και πέρασα το τελευταίο Σ-Κ παίζοντας Xbox :p και τώρα βρέχει όλη την εβδομάδα. Αλλά δεν πειράζει, καθαρίζει η πόλη και θα χαρούμε περισσότερο τη ζέστη όταν έρθει πάλι.

- - - Updated - - -

Γενικά στη Γερμανία μου έχει ξανασυμβεί το να κάνει ζέστες τον Μάρτιο και τον Απρίλιο να βγάζουμε πάλι τα μπουφάν.
Απρίλης-γδάρτης. :rofl:

Όσο πιο μακριά από το golf stream τόσο πιο ευχαρίστως είναι ο καιρός και ας έχει κρύο. Αυτή η χαμηλή νέφωση που πιστεύεις ότι θα ακουμπήσεις τα σύννεφα σκοτώνει. Συνάδελφοι Γερμανοί από το νότο γκρινιάζουν για το γκρίζο της περιοχής.

lewton
08-04-22, 18:37
Όσο πιο μακριά από το golf stream τόσο πιο ευχαρίστως είναι ο καιρός και ας έχει κρύο. Αυτή η χαμηλή νέφωση που πιστεύεις ότι θα ακουμπήσεις τα σύννεφα σκοτώνει. Συνάδελφοι Γερμανοί από το νότο γκρινιάζουν για το γκρίζο της περιοχής.

Ναι δεν έχω πρόβλημα με το κρύο, η διαρκής συννεφία του Αμβούργου όμως μου την έδινε.
Νομίζω από άποψη καιρού το χειρότερο μέρος που έχω ζήσει ήταν η Αθήνα, δεύτερο χειρότερο το Βερολίνο, τρίτο το Αμβούργο.
Τον καλύτερο καιρό τον είχα στη Γενεύη και στη Λοζάνη.

RASTAVIPER
08-04-22, 19:10
Εξωτερικό μόνιμα για δουλειά και κάθε 2-3 μήνες ολιγοήμερες διακοπές στην Ελλάδα.
Προσωπικά έτσι την παλεύω τόσα χρόνια έξω και εννοείται δεν έχει μπει για κανένα λόγο σενάριο επιστροφής στην Ελλάδα και ας ξεκινήσω σύντομα φουλ remote δουλειά με εξαιρετικό πακέτο που με καλύπτει άνετα σε όποια πρωτεύουσα θέλω να μείνω.

Veldrin
08-04-22, 20:52
Εγώ πάλι έχω να κατέβω Ελλάδα 4 χρόνια.

Αλλά μου αρέσει η συννεφιά και το κρύο :p

lewton
08-04-22, 21:08
Εγώ πάλι έχω να κατέβω Ελλάδα 4 χρόνια.

Αλλά μου αρέσει η συννεφιά και το κρύο :p

Εγώ κατά μέσο όρο 3 φορές το χρόνο.
Έχει και άλλα μέρη η γη να δούμε.

Sovjohn
10-04-22, 13:03
Εν τω μεταξύ, τα τελευταία χρόνια και ειδικά εν μέσω πανδημίας/μετά την πανδημία και τα lockdowns όταν και το fully remote μοντέλο απενεχοποιήθηκε σημαντικά, αναρωτιέμαι πώς συμπεριφέρονται σε σοβαρές εταιρείες μισθολογικά. Η λογική λέει ότι πρέπει να είναι ίσοι απέναντι σε όλους, ανεξάρτητα με το πού μένουν ως μόνιμη κατοικία. Στην πράξη, βέβαια, έχω ακούσει τόσο το να πληρώνουν το ίδιο, όσο και το να εκμεταλλεύονται την γεωγραφική θέση για να προσφέρουν "καλά χρήματα μεν για την χώρα βάσης αλλά όχι αυτά που προσφέρουν κανονικά".

Ο λόγος που το σκέφτομαι περισσότερο από απλά φιλοσοφικά τελευταία είναι ότι, εν ολίγοις, βρέθηκα σε έναν ρόλο σε περιφερειακή χώρα ενός πολυεθνικού ομίλου που τώρα χτίζεται. Στην Ελλάδα, εν προκειμένω, δεν έχω κάτι άλλο να προσφέρω μόλις ολοκληρωθούν τα 2 major projects του 2022, τα οποία κάνω lead ή co-lead και τα 2. Ο (όχι Έλληνας) CEO που προέρχεται από τα κεντρικά του ομίλου, με τον οποίο έχουμε μια καλή σχέση και ξεκάθαρα δεν θέλει να με χάσει από συνεργάτη, μου είπε ξεκάθαρα ότι μόλις τελειώσουμε (σε λίγους μήνες) θα παραδόσει τη σκυτάλη και αυτός σε άλλον για την Ελλάδα, και θα με πάρει μαζί του στα κεντρικά, σε ό,τι ρόλο/μισθό/κτλ επιθυμώ εντός κάποιων πλαισίων.

Τα κεντρικά είναι στην Ολλανδία - οι μισθοί εκεί για το seniority level μου είναι στα πολύ ψηλά πενταψήφια ή στα 6ψήφια ετησίως. Αν και θα παραμείνω fully remote σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο (δεν με πειράζει/ενδιαφέρει το να υπάρχουν ταξίδια στην Α ή τη Β χώρα του ομίλου όταν χρειάζεται), όπως έχουν και άλλους αυτοί, π.χ. director level positions έχω συνεργαστεί με κάποιους που έχουν βάση Βέλγιο, Ισπανία κτλ - λογικά, θα ξεκινούσα τη συζήτηση για compensation με βάση τα ολλανδικά μεικτά, σωστά;

Δεν θα με ενδιέφερε να μεταβώ σε κάτι τέτοιο απλά με "καλά για Ελλάδα" χρήματα, τα Ολλανδικά επίπεδα μου κάνουν για την ευθύνη και το τρέξιμο που εμπεριέχουν τέτοιοι ρόλοι, αλλά παρόλο που μιλάμε για "εσωτερική μετακίνηση" ας πούμε, και όχι αποστολή βιογραφικού σε τάδε αγγελία, θα ήθελα να το προσεγγίσω κατάλληλα αυτό το ζήτημα :)

chat1978
10-04-22, 13:30
Η ΕΕ αναγκάστηκε να ανοίξει το remote για τους εξωτερικούς. Φέτος, είπε ότι για τους εξωτερικούς θα πληρώνει με βάση την χώρα διαμονής. Και έτσι ένας φίλος γύρισε στο Βέλγιο.

Δεν γίνεται να πληρώνεσαι στην Ολλανδία και να μένεις Ελλάδα. Δεν θα κρατήσει πολύ ακόμα αυτό το πανηγύρι. Ουσιαστικά είναι διαρροή χρήματος από την Ολλανδία στην Ελλάδα.

Εγώ ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως ένας φίλος έχει ελληνικό σύμβολοαιο εργασίας με διεύθυνση και αφμ εργοδότη στην Γερμανία. Είναι υπάλληλος στην Ελλάδα, υπό την ελληνική νομοθεσία και μετράει ως υπάλληλος στην γερμανική εταιρεία. Είναι κάποια συμφωνία μεταξύ Ελλάδας και Γερμανίας ή και ευρωπαϊκό. Εδώ στο Βέλγιο δεν το γνωρίζουν καν.

Sovjohn
10-04-22, 13:41
Η ΕΕ αναγκάστηκε να ανοίξει το remote για τους εξωτερικούς. Φέτος, είπε ότι για τους εξωτερικούς θα πληρώνει με βάση την χώρα διαμονής. Και έτσι ένας φίλος γύρισε στο Βέλγιο.

Δεν γίνεται να πληρώνεσαι στην Ολλανδία και να μένεις Ελλάδα. Δεν θα κρατήσει πολύ ακόμα αυτό το πανηγύρι. Ουσιαστικά είναι διαρροή χρήματος από την Ολλανδία στην Ελλάδα.

Εγώ ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως ένας φίλος έχει ελληνικό σύμβολοαιο εργασίας με διεύθυνση και αφμ εργοδότη στην Γερμανία. Είναι υπάλληλος στην Ελλάδα, υπό την ελληνική νομοθεσία και μετράει ως υπάλληλος στην γερμανική εταιρεία. Είναι κάποια συμφωνία μεταξύ Ελλάδας και Γερμανίας ή και ευρωπαϊκό. Εδώ στο Βέλγιο δεν το γνωρίζουν καν.

Να σημειώσω ότι στο παραπάνω παράδειγμα δεν αναφέρομαι σε πρόσληψη, αλλά σε σύμβαση έργου με τιμολόγιο -κάτι το οποίο είναι θεμιτό και δεν προσκρούει πουθενά -άλλωστε ο φόρος μισθωτής εργασίας είναι ασύμφορος στα πιο ψηλά του κλιμάκια, καλύτερα να τιμολογεί κανείς και τη διαφορά να την αποταμιεύει/επενδύει. Το όλο ερώτημα είναι το etiquette όσον αφορά το ύψος της αμοιβής. Στην τελική, και στην Ελλάδα υπάρχουν τα ποσά που αναφέρω απλά προφανώς αφορούν μια μικρή μειοψηφία και δεν είναι "ο μέσος όρος της αγοράς" όπως θα μπορούσε να είναι στην κεντρική Ευρώπη.

Όσον αφορά το ερώτημα σου, γίνεται αυτό με μια διαδικασία στον ΕΦΚΑ/πρώην ΙΚΑ που είναι κάτι σαν αυτασφάλιση - δηλώνεται ο εργοδότης του εξωτερικού που δεν έχει παρουσία στην Ελλάδα, και ο μισθωτός παίρνει το 100% του μισθού του στο χέρι, υποχρεούμενος εκείνος (ο μισθωτός) να καταβάλλει εισφορές στο πρώην ΙΚΑ/ΕΦΚΑ κάθε μήνα. Είναι από τις πολύ obscure περιπτώσεις αλλά γίνεται για οποιαδήποτε χώρα εντός Ε.Ε. και νομίζω και όλες τις άλλες που έχουν διμερή συμφωνία με την Ελλάδα στα ασφαλιστικά.

chat1978
10-04-22, 14:29
Να σημειώσω ότι στο παραπάνω παράδειγμα δεν αναφέρομαι σε πρόσληψη, αλλά σε σύμβαση έργου με τιμολόγιο -κάτι το οποίο είναι θεμιτό και δεν προσκρούει πουθενά -άλλωστε ο φόρος μισθωτής εργασίας είναι ασύμφορος στα πιο ψηλά του κλιμάκια, καλύτερα να τιμολογεί κανείς και τη διαφορά να την αποταμιεύει/επενδύει. Το όλο ερώτημα είναι το etiquette όσον αφορά το ύψος της αμοιβής. Στην τελική, και στην Ελλάδα υπάρχουν τα ποσά που αναφέρω απλά προφανώς αφορούν μια μικρή μειοψηφία και δεν είναι "ο μέσος όρος της αγοράς" όπως θα μπορούσε να είναι στην κεντρική Ευρώπη.

Όσον αφορά το ερώτημα σου, γίνεται αυτό με μια διαδικασία στον ΕΦΚΑ/πρώην ΙΚΑ που είναι κάτι σαν αυτασφάλιση - δηλώνεται ο εργοδότης του εξωτερικού που δεν έχει παρουσία στην Ελλάδα, και ο μισθωτός παίρνει το 100% του μισθού του στο χέρι, υποχρεούμενος εκείνος (ο μισθωτός) να καταβάλλει εισφορές στο πρώην ΙΚΑ/ΕΦΚΑ κάθε μήνα. Είναι από τις πολύ obscure περιπτώσεις αλλά γίνεται για οποιαδήποτε χώρα εντός Ε.Ε. και νομίζω και όλες τις άλλες που έχουν διμερή συμφωνία με την Ελλάδα στα ασφαλιστικά.

Το έγραψα για να έχεις γενικά υπόψη τι γίνεται. Και στην ΕΕ ουσιαστικά με μπλοκάκι ειναι, και μετά ανάλογα τον νταβαντζή μπλοκάκι σε άλλη εταιρεία, σε ατομή εταιρεία ή υπάλληλο.

Sovjohn
10-04-22, 14:58
Καλώς - όταν θα μάθω περισσότερα για τη διάδοχη κατάσταση θα το έχω στο νου μου αυτό, ώστε να συζητήσω με βάση κάτι σαν "-X% από τα home country expenses" για παράδειγμα. Excellent levels when living in GR, cheaper than hiring "at home".

chat1978
10-04-22, 15:04
Απλά και γενικά προς όλους δεν θα έκανα τεράστιες κινήσεις με την υπόθεση ότι θα πληρώνομαι Ολλανδίας και θα ζω στην Ελλάδα, με οποιοδήποτε μέθοδο.

lewton
10-04-22, 15:48
Εν τω μεταξύ, τα τελευταία χρόνια και ειδικά εν μέσω πανδημίας/μετά την πανδημία και τα lockdowns όταν και το fully remote μοντέλο απενεχοποιήθηκε σημαντικά, αναρωτιέμαι πώς συμπεριφέρονται σε σοβαρές εταιρείες μισθολογικά. Η λογική λέει ότι πρέπει να είναι ίσοι απέναντι σε όλους, ανεξάρτητα με το πού μένουν ως μόνιμη κατοικία. Στην πράξη, βέβαια, έχω ακούσει τόσο το να πληρώνουν το ίδιο, όσο και το να εκμεταλλεύονται την γεωγραφική θέση για να προσφέρουν "καλά χρήματα μεν για την χώρα βάσης αλλά όχι αυτά που προσφέρουν κανονικά".

Ο λόγος που το σκέφτομαι περισσότερο από απλά φιλοσοφικά τελευταία είναι ότι, εν ολίγοις, βρέθηκα σε έναν ρόλο σε περιφερειακή χώρα ενός πολυεθνικού ομίλου που τώρα χτίζεται. Στην Ελλάδα, εν προκειμένω, δεν έχω κάτι άλλο να προσφέρω μόλις ολοκληρωθούν τα 2 major projects του 2022, τα οποία κάνω lead ή co-lead και τα 2. Ο (όχι Έλληνας) CEO που προέρχεται από τα κεντρικά του ομίλου, με τον οποίο έχουμε μια καλή σχέση και ξεκάθαρα δεν θέλει να με χάσει από συνεργάτη, μου είπε ξεκάθαρα ότι μόλις τελειώσουμε (σε λίγους μήνες) θα παραδόσει τη σκυτάλη και αυτός σε άλλον για την Ελλάδα, και θα με πάρει μαζί του στα κεντρικά, σε ό,τι ρόλο/μισθό/κτλ επιθυμώ εντός κάποιων πλαισίων.

Τα κεντρικά είναι στην Ολλανδία - οι μισθοί εκεί για το seniority level μου είναι στα πολύ ψηλά πενταψήφια ή στα 6ψήφια ετησίως. Αν και θα παραμείνω fully remote σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο (δεν με πειράζει/ενδιαφέρει το να υπάρχουν ταξίδια στην Α ή τη Β χώρα του ομίλου όταν χρειάζεται), όπως έχουν και άλλους αυτοί, π.χ. director level positions έχω συνεργαστεί με κάποιους που έχουν βάση Βέλγιο, Ισπανία κτλ - λογικά, θα ξεκινούσα τη συζήτηση για compensation με βάση τα ολλανδικά μεικτά, σωστά;

Δεν θα με ενδιέφερε να μεταβώ σε κάτι τέτοιο απλά με "καλά για Ελλάδα" χρήματα, τα Ολλανδικά επίπεδα μου κάνουν για την ευθύνη και το τρέξιμο που εμπεριέχουν τέτοιοι ρόλοι, αλλά παρόλο που μιλάμε για "εσωτερική μετακίνηση" ας πούμε, και όχι αποστολή βιογραφικού σε τάδε αγγελία, θα ήθελα να το προσεγγίσω κατάλληλα αυτό το ζήτημα :)

Καλή τύχη και καλές διαπραγματεύσεις.
Δεν έχεις να χάσεις τίποτα να δεχθείς κάτι που σε συμφέρει.

Στη χειρότερη κάποια στιγμή στο μέλλον θα σου πουν ότι θέλουν να το αλλάξουν, αλλά και τότε είναι θέμα διαπραγμάτευσης.

RASTAVIPER
10-04-22, 20:45
Η ΕΕ αναγκάστηκε να ανοίξει το remote για τους εξωτερικούς. Φέτος, είπε ότι για τους εξωτερικούς θα πληρώνει με βάση την χώρα διαμονής. Και έτσι ένας φίλος γύρισε στο Βέλγιο.

Δεν γίνεται να πληρώνεσαι στην Ολλανδία και να μένεις Ελλάδα. Δεν θα κρατήσει πολύ ακόμα αυτό το πανηγύρι. Ουσιαστικά είναι διαρροή χρήματος από την Ολλανδία στην Ελλάδα.

Εγώ ακόμα προσπαθώ να καταλάβω πως ένας φίλος έχει ελληνικό σύμβολοαιο εργασίας με διεύθυνση και αφμ εργοδότη στην Γερμανία. Είναι υπάλληλος στην Ελλάδα, υπό την ελληνική νομοθεσία και μετράει ως υπάλληλος στην γερμανική εταιρεία. Είναι κάποια συμφωνία μεταξύ Ελλάδας και Γερμανίας ή και ευρωπαϊκό. Εδώ στο Βέλγιο δεν το γνωρίζουν καν.

Αλλάζεις δουλειά και bye bye.
Δε γίνεται να μπαίνεις σε καθεστώς αυτοεργοδοτύμενου και να πληρώνεσαι με μισθό υπαλλήλου.
Έχεις να καλύψεις την ασφάλειά σου, τον λογιστή σου, την άδειά σου κλπ κλπ.
Προσωπικά μπήκα στο τριπάκι να ανοίξω την limited εταιρεία μου επειδή είδα ότι μπορώ να ζητήσω σχεδόν 48% παραπάνω μισθό μόλις ξεφύγω από τα όρια της Κύπρου και ψάξω συνεργασία με εταιρείες του εξωτερικού, αφού μπορώ να τιμολογήσω όποιον θέλω.
Και ναι μπορώ να δουλεώ για 6 μήνες (ίσως και παραπάνω) εκτός Κύπρου.

Έτσι και πάει καλά η ιστορία, κλείνω το διαμέρισμα των 1000ευρώ εδώ Λεμεσό, μεταφέρω έδρα και τα πράγματα μου σε κανένα δυάρι διαμέρισμα με 500ευρώ στη Λάρνακα, νοικιάζω το δεύτερο δωμάτιο προς 250-300ευρώ τον μήνα και μετά θα περνάω όσο γίνεται χρόνο σε άλλες χώρες. :oneup:

RASTAVIPER
20-04-22, 20:22
Λοιπόν ξεκίνησα να δουλεύω φουλ remotely για τη startup με Αγγλία και κάθε μέρα βλέπω τα καλά της υπόθεσης.
Καταρχήν παρέλαβα νέο MacBook Pro σφραγισμένο που θα σεταρω εγώ και άρα δεν έχει λογισμικό παρακολούθησης. Η παραλαβή κόστισε 460€ λόγω τελωνείου και πληρώθηκαν όλα από Αγγλία.

Έπειτα η διαφορά ώρας με Αγγλία έχει τρελό πλεονέκτημα. Ξυπνάω 9:30, loggaro, φτιάχνω πρωινό και τελειώνω 18:00.
Ο Director εμφανίζεται μετά τις 11:30 οπότε οι πρώτες 2 ώρες περνάνε εντελώς ανενόχλητα. :oneup: Οι υπόλοιποι συνεργάτες είναι ένας dev από Κροατία και ένας commercial manager από Βουλγαρία. Υπάρχουν ακόμα 1-2 άτομα αλλά δεν έχουμε γνωριστεί ακόμα.

Τώρα φεύγω επίσημα με πληρωμένες διακοπές για Αθήνα, αφού κατάφερα και πέρασα στο συμβόλαιο μου να έχω οπληρωμένες όλες τις επίσημες αργίες Κύπρου + 24 μέρες άδειας τον χρόνο. :) Με άλλους που έχω μιλήσει συνήθως αν δουλεύεις με τιμολόγιο δεν έχεις πληρωμένη άδεια, την χάνεις από το εισόδημα σου. :whistle:

Τέλος του μήνα κόβω το πρώτο τιμολόγιο μου (χωρίς ΦΠΑ) και για πραγματικές 12 μέρες εργασίας θα χρεώσω πάνω από 4χιλ. :worthy:
Πολύ καλό ξεκίνημα!

Zus
20-04-22, 23:45
:oneup::oneup:

8anos
21-04-22, 07:19
Καλη αρχή ράστα.

aroutis
21-04-22, 08:44
Λοιπόν ξεκίνησα να δουλεύω φουλ remotely για τη startup με Αγγλία και κάθε μέρα βλέπω τα καλά της υπόθεσης.
Καταρχήν παρέλαβα νέο MacBook Pro σφραγισμένο που θα σεταρω εγώ και άρα δεν έχει λογισμικό παρακολούθησης. Η παραλαβή κόστισε 460€ λόγω τελωνείου και πληρώθηκαν όλα από Αγγλία.

Έπειτα η διαφορά ώρας με Αγγλία έχει τρελό πλεονέκτημα. Ξυπνάω 9:30, loggaro, φτιάχνω πρωινό και τελειώνω 18:00.
Ο Director εμφανίζεται μετά τις 11:30 οπότε οι πρώτες 2 ώρες περνάνε εντελώς ανενόχλητα. :oneup: Οι υπόλοιποι συνεργάτες είναι ένας dev από Κροατία και ένας commercial manager από Βουλγαρία. Υπάρχουν ακόμα 1-2 άτομα αλλά δεν έχουμε γνωριστεί ακόμα.

Τώρα φεύγω επίσημα με πληρωμένες διακοπές για Αθήνα, αφού κατάφερα και πέρασα στο συμβόλαιο μου να έχω οπληρωμένες όλες τις επίσημες αργίες Κύπρου + 24 μέρες άδειας τον χρόνο. :) Με άλλους που έχω μιλήσει συνήθως αν δουλεύεις με τιμολόγιο δεν έχεις πληρωμένη άδεια, την χάνεις από το εισόδημα σου. :whistle:

Τέλος του μήνα κόβω το πρώτο τιμολόγιο μου (χωρίς ΦΠΑ) και για πραγματικές 12 μέρες εργασίας θα χρεώσω πάνω από 4χιλ. :worthy:
Πολύ καλό ξεκίνημα!
Μπράβο φίλε, καλή αρχή!

chriszah
21-04-22, 10:26
Τώρα φεύγω επίσημα με πληρωμένες διακοπές για Αθήνα, αφού κατάφερα και πέρασα στο συμβόλαιο μου να έχω οπληρωμένες όλες τις επίσημες αργίες Κύπρου + 24 μέρες άδειας τον χρόνο

Εγώ δεν το έχω βάλει στο συμβόλαιο αυτό αλλά μια χαρά το έχω επιβάλει :)

Φιλική συμβουλή: καρέκλα σοβαρή να πάρεις ;)

RASTAVIPER
21-04-22, 15:01
Εγώ δεν το έχω βάλει στο συμβόλαιο αυτό αλλά μια χαρά το έχω επιβάλει :)

Φιλική συμβουλή: καρέκλα σοβαρή να πάρεις ;)

Πολύ σωστός.
Έχω ήδη παραγγείλει τα πρώτα απαραίτητα εξαρτήματα:
- HDMI adapter για σύνδεση της 14ρας οθόνης του Macbook με μια από τις 23ρες οθόνες που έχω
- JBL over the ear headset με μικρόφωνο και noise cancellation

Επόμενη αγορά θα είναι η καρέκλα για το γραφείο, αν και μέχρι στιγμής μοιράζω τον χρόνο μου μεταξύ μπαλκόνι και καναπέ στο σαλόνι.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
22-04-22, 21:29
Το πως μπορείτε και δουλεύετε με laptop σε καναπέδες και μπαλκόνια, με ξεπερνάει. Εγώ πλέον αν δουλέψω στην οθόνη του laptop για πάνω απο μια ώρα σερί με πιάνει αυχενικό και μου μένει για κανένα μήνα.
Υγεία και καλά λεφτά σε όλους anyhow :up:

Zus
23-04-22, 00:52
Αναλόγως τη δουλειά. Με δύο οθόνες, 4Κ η μία συν λάπτοπ και υπάρχουν στιγμές που δεν αρκούν.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
23-04-22, 08:57
Αναλόγως τη δουλειά. Με δύο οθόνες, 4Κ η μία συν λάπτοπ και υπάρχουν στιγμές που δεν αρκούν.
Μωρέ ποτέ δεν σου φτάνουν οι οθόνες, όσες περισσότερες έχεις, τόσα περισσότερα βρίσκεις να ανοίξεις.
Αυτό που λέω για μενα προσωπικά είναι πως οποιαδήποτε θέση εργασίας πέρα απο τη βελτιστοποιημένη που έχω σπίτι μου, είναι το πολύ για μια ώρα. Το οποίο είναι και αυτό που προτείνεται εδώ που τα λέμε:)

Γηρατειά και ακόμα δεν πατήσαμε καν τα 40!

RASTAVIPER
23-04-22, 11:00
Μωρέ ποτέ δεν σου φτάνουν οι οθόνες, όσες περισσότερες έχεις, τόσα περισσότερα βρίσκεις να ανοίξεις.
Αυτό που λέω για μενα προσωπικά είναι πως οποιαδήποτε θέση εργασίας πέρα απο τη βελτιστοποιημένη που έχω σπίτι μου, είναι το πολύ για μια ώρα. Το οποίο είναι και αυτό που προτείνεται εδώ που τα λέμε:)

Γηρατειά και ακόμα δεν πατήσαμε καν τα 40!

Είμαι άνω των 40 και θέμα με αυχενικο δεν έχω και ας κάθομαι σε μπαλκόνια, καναπέδες κλπ.
Αν δεν πας γυμναστήριο, ξεκίνα χτες αλλιώς στα 50 σου θα έχεις σοβαρό θέμα αν παραπονιέσαι για τέτοια από τώρα.

chat1978
23-04-22, 11:21
Γηρατειά και ακόμα δεν πατήσαμε καν τα 40!

Φίλε μου οι περισσότεροι δεν κατέχουν γιατί ευτυχώς για αυτούς έχουν υγεία. Εγώ πάσχω από chronic pain και κάποιο αυτοανοσι με διάφορες κρίσεις μου σου κάνουν την ζωή πατίνι. Από αυτά που περιγράφεις, μια χαρά είσαι ακόμα και ΠΟΛΥ ΚΑΛΆ ΚΆΝΕΙΣ και προστατεύεσαι.

Γενικά, θεωρώ τυχερό όποιον δεν καταλαβαίνει. Προσπαθώ να προειδοποιήσω κόσμο όταν κάνει βλακείες ότι όταν πονέσει τότε θα είναι αργά. Αλλά όπως όταν ήμουν και εγώ νεότερος χωρίς θέματα, συνέχιζα τις βλακείες.

Κάποτε διάβασα και παραθέτω, η υγεία είναι το στέμμα που μόνο όσοι δεν το έχουν βλέπουν πάνω στο κεφάλι σου.

Χωρίς συγκρίσεις, υπάρχουν και χειρότερα.

RASTAVIPER
29-04-22, 12:14
Κανείς που χρησιμοποιεί σαν Freelancer ή για την εταιρεία του, κάποιο Online Business bank account, όπως Paysera, Juni, currenxie ;
Έκανα αίτηση σε όλες αυτές για τη Limited μου, καθώς οι πιο κλασικές Ν26, Revolut, Wise δεν δέχονται limited από Κύπρο.

Κάποια άλλη πρόταση, γιατί περιμένω αρκετές βδομάδες από τις 3 παραπάνω και ακόμα δεν έχει γίνει το verification..

chriszah
02-05-22, 20:43
Viva Wallet μήπως;

RASTAVIPER
02-05-22, 21:58
Viva Wallet μήπως;

Αξίζει μόνο αν θες POS ή για συχνές συναλλαγές με διαφορετικούς πελάτες.
Εγώ ένα πελάτη ανά μήνα έχω μόνο και δεν αξίζουν οι χρεώσεις τους.

Sovjohn
03-05-22, 11:11
Αξίζει μόνο αν θες POS ή για συχνές συναλλαγές με διαφορετικούς πελάτες.
Εγώ ένα πελάτη ανά μήνα έχω μόνο και δεν αξίζουν οι χρεώσεις τους.

Στην Ελλάδα το άνοιγμα λογαριασμού είναι δωρεάν, στην Κύπρο χρεώνουν; (Μιλάω για λογαριασμό ΙΒΑΝ & χρεωστική κάρτα που είναι ή δωρεάν ή με μικρή χρέωση εφάπαξ).

chriszah
03-05-22, 11:56
Στην Ελλάδα δεν έχει κάποια χρέωση το άνοιγμα του λογαριασμού και επίσης δεν χρεώνουν τα εισερχόμενα εμβάσματα.

Chingachgook
03-05-22, 12:16
Πότε σταμάτησσαν να χρεώνουν τα εισερχόμενα εμβάσματα;

chriszah
03-05-22, 12:33
Πότε σταμάτησσαν να χρεώνουν τα εισερχόμενα εμβάσματα;

Δεν ξέρω αν παλαιότερα χρέωνε, αλλά εγώ τη χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο περίπου και δεν έχω χρεωθεί για εισερχόμενο έμβασμα. (Για τη Viva μιλάω).

RASTAVIPER
03-05-22, 14:35
Στην Ελλάδα το άνοιγμα λογαριασμού είναι δωρεάν, στην Κύπρο χρεώνουν; (Μιλάω για λογαριασμό ΙΒΑΝ & χρεωστική κάρτα που είναι ή δωρεάν ή με μικρή χρέωση εφάπαξ).
Πιο άχρηστο customer support δεν έχω ξαναδεί.
Τους παίρνεις τηλέφωνο και σου λένε μπες στο live chat.
Για να μπεις στο Live chat πρέπει να έχεις account..

Δηλαδή για να ζητήσεις μερικές απλές πληροφορίες πριν την εγγραφή δεν γίνεται;

Και τι αηδίες χρεώσεις έχουν εδώ;

Merchant's Breach Fee
A Merchant's Breach Fee is applicable, in the event of verified fraudulent activities committed by the Merchant.
350€

Account Investigation Fee
250€

Card Investigation Transaction Fee
20.00€ per transaction

IBAN IN Investigation Transaction Fee
20.00€ per transaction

chat1978
03-05-22, 21:11
Πιο άχρηστο customer support δεν έχω ξαναδεί.
Τους παίρνεις τηλέφωνο και σου λένε μπες στο live chat.
Για να μπεις στο Live chat πρέπει να έχεις account..

Δηλαδή για να ζητήσεις μερικές απλές πληροφορίες πριν την εγγραφή δεν γίνεται;

Και τι αηδίες χρεώσεις έχουν εδώ;

Merchant's Breach Fee
A Merchant's Breach Fee is applicable, in the event of verified fraudulent activities committed by the Merchant.
350€

Account Investigation Fee
250€

Card Investigation Transaction Fee
20.00€ per transaction

IBAN IN Investigation Transaction Fee
20.00€ per transaction

Εγώ σε υπηρεσία που βρωμάει το support λεφτά δεν βάζω. Δύο φορές μου έχει χρειαστεί και την μια φορά ζορίστηκα.

chat1978
09-05-22, 17:16
Προσπάθησε κανείς να κάνει δήλωση στην Ελλάδα χωρίς ελληνικό αριθμό κινητού;
Εμένα με αναγνωρίζει εδώ και χρόνια ως κάτοικο εξωτερικού αλλά τώρα ξαφνικά μου ζητάει να επικοιρώσω ελληνικό αριθμό. Δεν δέχεται όμως το βέλγικο αριθμό γιατί δεν χωράει στην φόρμα με τον διεθνή κωδικό.
Καποιος/α χωρίς ελληνικούς αριθμούς;

- - - Updated - - -

237771

RASTAVIPER
10-05-22, 17:00
Εντάξει το πήραμε το πρώτο τιμολόγιο και αναγκάστηκα και τα έστειλα τα χρήματα στη προσωπική μου Ρεβολουτ.
Όμως για σκοπούς αποφυγής μελλοντικού ελέγχου από τη Ρεβολουτ ή από εφορία θα ήθελα να έχω ένα business account, όπου θα πηγαίνουν τα χρήματα από τα τιμολόγια και από όπου θα ξοδεύω για επαγγελματικά έξοδα.

Ακόμα περιμένω ένα μήνα κοντά την έγκριση από JUNI, ενώ η PAYSERA αν και άνοιξε το account, με έχει στο περίμενε για το KYC verification.
Η μόνη που ήταν γρήγορη ήταν η Currenxie, αλλά προς το παρόν δεν τη χρησιμοποιώ γιατί δεν έχει έκδοση φυσικής κάρτας.
Τελικά δεν είναι η Κύπρος μόνο αργή με κάποιες διαδικασίες.. :p

RASTAVIPER
18-05-22, 11:30
Χρησιμοποιεί κανείς Αμαζον Business εδώ για αγορές για την εταιρεία του;

@ ADSLgr.com All rights reserved.