PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 [154] 155 156 157 158 159 160 161 162

XTCgr
18-05-22, 21:38
Ποιος ρώτησε εδώ για την ένταξη στο 5Γ του ΚΦΕ? Δευτέρα μου ήρθε η απόφαση ότι εντάχθηκα στο 5Γ οπότε αν θέλει κανείς feedback ας ρωτήσει

8anos
18-05-22, 21:52
Ποιος ρώτησε εδώ για την ένταξη στο 5Γ του ΚΦΕ? Δευτέρα μου ήρθε η απόφαση ότι εντάχθηκα στο 5Γ οπότε αν θέλει κανείς feedback ας ρωτήσει

εγω ρώτησα στο νήμα "Επιστροφή στην Ελλάδα για εργασία" :p



Κάποιος που έκανε τελικά χρήση των ρυθμισεων με τα κίνητρα για επαναπατρισμό εργαζομένων και επαγγελματιών;


https://m.naftemporiki.gr/story/1720433

XTCgr
18-05-22, 21:58
εγω ρώτησα στο νήμα "Επιστροφή στην Ελλάδα για εργασία" :p

Οκ θα γράψω εκεί Θάνο!:oneup:

RASTAVIPER
19-05-22, 10:30
Τελικά μετά από 1 μήνα σχεδόν κατάφερα και άνοιξα online Business bank account. :oneup:
Όπως είχα αναφέρει δοκίμασα με revolut, wise, paysera, juni και currenxie.
H currenxie με δέχτηκε μέσα σε λίγες μέρες, ενώ paysera και juni με είχαν εγκρίνει μερικώς και περίμενα για βδομάδες το KYC τους. Είναι θέμα κάποιες φορές όταν παρέχεις online υπηρεσίες να πειστούν για την δραστηριότητα της εργασίας.

Τελικά πριν μερικές μέρες η Paysera με ενέκρινε φουλ αλλά μόλις άνοιξε ο λογαριασμός είδα ότι είχα ένα αρνητικό balance -100ευρω.
Με είχαν χρεώσει γιατί και καλά νόμιζαν ότι η εταιρεία μου είναι International.
Τελικά μετά από 1-2 εμαιλ ξεκαθάρισε το θέμα και αφαίρεσαν τη χρέωση.
Ομολογώ ότι το support τους είναι πολύ εξυπηρετικό και απαντάνε σύντομα στα email, κάτι που είναι πολύ σημαντικό για το μέλλον.

chat1978
19-05-22, 16:21
Πιστεύω πρέπει να γινει ένα split εδώ για αυτό το θέμα.

RASTAVIPER
20-05-22, 15:18
Πιστεύω πρέπει να γινει ένα split εδώ για αυτό το θέμα.

Χμμ μάλλον δεν υπάρχουν άλλοι εδώ που να δουλεύουν εξωτερικό και να είναι remote workers ή που έχουν άλλη τράπεζα εκτός από την τοπική.
Αν κάποιος βρεθεί που ενδιαφέρεται ας ρωτήσει, αλλά δεν βλέπω πολύ συμμετοχή.

chriszah
27-05-22, 15:21
Χρησιμοποιεί κανείς Αμαζον Business εδώ για αγορές για την εταιρεία του;

Περνάς το ΑΦΜ σου και μετά από λίγο ο λογαριασμός γίνεται εταιρικός. Δεν έχω βρει πως να το ξανακάνεις απλό η αλήθεια είναι...

RASTAVIPER
27-05-22, 16:00
Περνάς το ΑΦΜ σου και μετά από λίγο ο λογαριασμός γίνεται εταιρικός. Δεν έχω βρει πως να το ξανακάνεις απλό η αλήθεια είναι...

Δεν είναι αυτή η απορία μου, δεν ξέρω γιατί νόμιζες ότι έχω απορία για το πώς γράφομαι ή βάζω το ΑΦΜ μου.
Σε κάτι πιο διαδικαστικό έχω απορία. Αν δηλώσω διεύθυνση παράδοσης σε κάποιο dropshipper μπορεί να υπάρχει θέμα που δε θα φαίνεται η έδρα της εταιρείας μου;

sdikr
27-05-22, 16:09
Δεν είναι αυτή η απορία μου, δεν ξέρω γιατί νόμιζες ότι έχω απορία για το πώς γράφομαι ή βάζω το ΑΦΜ μου.
Σε κάτι πιο διαδικαστικό έχω απορία. Αν δηλώσω διεύθυνση παράδοσης σε κάποιο dropshipper μπορεί να υπάρχει θέμα που δε θα φαίνεται η έδρα της εταιρείας μου;

Αυτά είναι πράγματα που πρέπει να ρωτήσεις τον λογιστή σου, στην περίπτωση Ελλάδας βάζεις στοιχεία χρέωσης που αναφέρεται η έδρα της επιχείρησης και στοιχεία παράδοσης το που θέλεις να πάει και αυτό γίνεται δεχτό. Θα πρέπει να δεις αν το ίδιο ισχύει στην Κύπρο

chriszah
27-05-22, 17:25
Δεν είναι αυτή η απορία μου, δεν ξέρω γιατί νόμιζες ότι έχω απορία για το πώς γράφομαι ή βάζω το ΑΦΜ μου.
Σε κάτι πιο διαδικαστικό έχω απορία. Αν δηλώσω διεύθυνση παράδοσης σε κάποιο dropshipper μπορεί να υπάρχει θέμα που δε θα φαίνεται η έδρα της εταιρείας μου;

Βασικά είπα απλώς να απαντήσω στη, γενική ερώτησή σου με τα αρχικά βήματα. Δεν έχω μαντικές ικανότητες να διαβάζω τη σκέψη οποιουδήποτε... :oops:

RASTAVIPER
10-06-22, 11:49
Τελικά μετά από 1 μήνα σχεδόν κατάφερα και άνοιξα online Business bank account. :oneup:
Όπως είχα αναφέρει δοκίμασα με revolut, wise, paysera, juni και currenxie.
H currenxie με δέχτηκε μέσα σε λίγες μέρες, ενώ paysera και juni με είχαν εγκρίνει μερικώς και περίμενα για βδομάδες το KYC τους. Είναι θέμα κάποιες φορές όταν παρέχεις online υπηρεσίες να πειστούν για την δραστηριότητα της εργασίας.

Τελικά πριν μερικές μέρες η Paysera με ενέκρινε φουλ αλλά μόλις άνοιξε ο λογαριασμός είδα ότι είχα ένα αρνητικό balance -100ευρω.
Με είχαν χρεώσει γιατί και καλά νόμιζαν ότι η εταιρεία μου είναι International.
Τελικά μετά από 1-2 εμαιλ ξεκαθάρισε το θέμα και αφαίρεσαν τη χρέωση.
Ομολογώ ότι το support τους είναι πολύ εξυπηρετικό και απαντάνε σύντομα στα email, κάτι που είναι πολύ σημαντικό για το μέλλον.

Πληρώθηκα και το πρώτο τιμολόγιο μου στη Paysera.
Ενημερωτικά έστειλα ένα μικρό ποσό γύρω στο 1.500ευρώ σε τοπική τράπεζα της Κύπρου και το fee είναι 0.20ευρώ.
Επίσης παράγγειλα και φυσική debit κάρτα για να πληρώνω τα έξοδα της εταιρείας και το κόστος της 1ης κάρτας είναι 5ευρώ, συν 1ευρώ τα μεταφορικά. Οι επόμενες όμως κάρτες είναι τσάμπα. Μου άρεσε όμως που είχε 3 χρώματα για παραγγελία, ευτυχώς χωρίς έξτρα χρέωση.

Veldrin
10-06-22, 12:57
Μετά από πολλή σκέψη (και κάμποσες συνεντεύξεις τις τελευταίες 3 εβδομάδες), αποφάσισα να απομακρυνθώ από συμβόλαια ορισμένου χρόνου, και την αγαπημένη αλλά και σχετικά απομονωμένη ανατολική Αγγλία, και να δεχτώ τη θέση του Λέκτορα σε πανεπιστήμιο πόλης του Βορρά που αγαπά το ποδόσφαιρο.

Μπας και σταματήσω τα πήγαινελα μου, και τα 5-10-15 προτζεκτ μεταξύ πανεπιστημίων, και γίνω άνθρωπος.

That said, έχει κανείς εμπειρία από ζωή σε Λιβερπουλ-Southport-Birkenhead; Που είναι καλό να κοιτάξει κάποιος για σπίτι προς τα εκεί; (έρχομαι εδώ ως πρώτο touch base σε περίπτωση που έχουμε κάποιον συμφορουμίτη που γνωρίζει, πριν απευθυνθώ σε Αγγλικά φόρα).

lewton
10-06-22, 13:06
Μετά από πολλή σκέψη (και κάμποσες συνεντεύξεις τις τελευταίες 3 εβδομάδες), αποφάσισα να απομακρυνθώ από συμβόλαια ορισμένου χρόνου, και την αγαπημένη αλλά και σχετικά απομονωμένη ανατολική Αγγλία, και να δεχτώ τη θέση του Λέκτορα σε πανεπιστήμιο πόλης του Βορρά που αγαπά το ποδόσφαιρο.

Μπας και σταματήσω τα πήγαινελα μου, και τα 5-10-15 προτζεκτ μεταξύ πανεπιστημίων, και γίνω άνθρωπος.

That said, έχει κανείς εμπειρία από ζωή σε Λιβερπουλ-Southport-Birkenhead; Που είναι καλό να κοιτάξει κάποιος για σπίτι προς τα εκεί; (έρχομαι εδώ ως πρώτο touch base σε περίπτωση που έχουμε κάποιον συμφορουμίτη που γνωρίζει, πριν απευθυνθώ σε Αγγλικά φόρα).

Συγχαρητήρια. :oneup:
Δεν συνδυάζονται η αγάπη με τα JRPG, η οικογένεια και η δουλειά με συμβόλαια ορισμένου χρόνου. Κάτι έπρεπε να αλλάξει.

Veldrin
10-06-22, 13:22
Συγχαρητήρια. :oneup:
Δεν συνδυάζονται η αγάπη με τα JRPG, η οικογένεια και η δουλειά με συμβόλαια ορισμένου χρόνου. Κάτι έπρεπε να αλλάξει.

Ευχαριστώ πολύ! Σωστός, έχουμε και ένα XC3 να έρχεται, δεν είμαστε για στρες. :lol:

Ο κύριος λόγος είναι το ότι ήθελα να ξεφορτωθώ το μόνιμο άγχος της "επόμενης δουλειάς". Το τυράκι είναι πως με αυτό τον τρόπο (συμβόλαια) κάνεις μόνο έρευνα και είσαι τελείως γιούχου αν θες, αλλά τώρα που όλα τα deliverables πήραν το δρόμο τους, ώρα για λίγη ηρεμία.

PopManiac
10-06-22, 13:30
Συγχαρητήρια και καλορίζικος λέκτορας.

Λίβερπουλ κάποτε το ήξερα πολύ καλά αλλά πάμε πίσω 9ετία όταν δούλευα σε εταιρεία με έδρα εκεί.

Σίγουρα από τότε τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ αλλά θυμάμαι ότι όλοι έμεναν σε προάστια, όχι ότι βέβαια λέω και τίποτε που δεν το ξέρεις. Πάντως η πόλη ήταν στην ανάπτυξη τότε, θυμάμαι ότι άνοιγαν πολύ καλά εστιατόρια και γενικά έχει παράδοση και πολιτισμό.

tsigarid
10-06-22, 15:16
Μετά από πολλή σκέψη (και κάμποσες συνεντεύξεις τις τελευταίες 3 εβδομάδες), αποφάσισα να απομακρυνθώ από συμβόλαια ορισμένου χρόνου, και την αγαπημένη αλλά και σχετικά απομονωμένη ανατολική Αγγλία, και να δεχτώ τη θέση του Λέκτορα σε πανεπιστήμιο πόλης του Βορρά που αγαπά το ποδόσφαιρο.

Μπας και σταματήσω τα πήγαινελα μου, και τα 5-10-15 προτζεκτ μεταξύ πανεπιστημίων, και γίνω άνθρωπος.

That said, έχει κανείς εμπειρία από ζωή σε Λιβερπουλ-Southport-Birkenhead; Που είναι καλό να κοιτάξει κάποιος για σπίτι προς τα εκεί; (έρχομαι εδώ ως πρώτο touch base σε περίπτωση που έχουμε κάποιον συμφορουμίτη που γνωρίζει, πριν απευθυνθώ σε Αγγλικά φόρα).

Συγχαρητήρια!

Veldrin
10-06-22, 16:26
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ!

Από ότι βλέπω, στο Liverpool ως πόλη έχουν πέσει πολλά λεφτά για την ποιοτική αναβάθμιση στα docks. Επίσης πολλές δημόσιες υπηρεσίες μεταφέρθηκαν εκεί.

Όμως, τα indirect costs, πχ ασφάλεια σπιτιού-αυτοκινήτου μπορεί να είναι ως σύνολο +£1000 παραπάνω το έτος (τσάμπα λεφτά). Οπότε κοιτάζω για προάστια, ή towns που είναι κοντά. Το πανεπιστήμιο ανέλαβε να μου πληρώσει τα relocation costs φτάνει το σπίτι να βρίσκεται σε ακτίνα 30 μιλίων από το πανεπιστήμιο, και έδωσε ένα starting date περίπου 4 μήνες μετά για να προλάβω να τακτοποιηθώ.

Οπότε τώρα... αρχίζουν τα τρεχάματα!

Crosswind
10-06-22, 17:01
Καλή αρχή και καλό κουράγιο με τις μετακομίσεις :oneup:

RASTAVIPER
10-06-22, 17:05
Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ!

Από ότι βλέπω, στο Liverpool ως πόλη έχουν πέσει πολλά λεφτά για την ποιοτική αναβάθμιση στα docks. Επίσης πολλές δημόσιες υπηρεσίες μεταφέρθηκαν εκεί.

Όμως, τα indirect costs, πχ ασφάλεια σπιτιού-αυτοκινήτου μπορεί να είναι ως σύνολο +£1000 παραπάνω το έτος (τσάμπα λεφτά). Οπότε κοιτάζω για προάστια, ή towns που είναι κοντά. Το πανεπιστήμιο ανέλαβε να μου πληρώσει τα relocation costs φτάνει το σπίτι να βρίσκεται σε ακτίνα 30 μιλίων από το πανεπιστήμιο, και έδωσε ένα starting date περίπου 4 μήνες μετά για να προλάβω να τακτοποιηθώ.

Οπότε τώρα... αρχίζουν τα τρεχάματα!

Εκεί τι λέει;
Είναι επιπλωμένα τα σπίτια ή κουβαλάς την προίκα σου μαζί σου;
Εγώ 8 χρόνια έξω μόνο ένα desktop PC, 1 καφετιέρα, ρούχα και κάποια προσωπικά αντικείμενα κουβαλάω από χώρα σε χώρα.

Veldrin
10-06-22, 18:15
Εκεί τι λέει;
Είναι επιπλωμένα τα σπίτια ή κουβαλάς την προίκα σου μαζί σου;
Εγώ 8 χρόνια έξω μόνο ένα desktop PC, 1 καφετιέρα, ρούχα και κάποια προσωπικά αντικείμενα κουβαλάω από χώρα σε χώρα.

Ευχαριστώ πολύ crosswind! :oneup:

Είναι ίσως επειδή νοικιάζεις και πας μόνος σου; Εδώ (Cambridge) έχω αγοράσει σπίτι και είμαι με την οικογένεια, οπότε τώρα θα πουλήσω αυτό και θα αγοράσω εκεί.
Όχι απλά κουβαλάς προίκα σε τέτοια περίπτωση. Έχω μέχρι και 3 μοτοσυκλέτες να βάλω σε φορτωτική. :bless:

lewton
10-06-22, 18:39
Εγώ πάλι είμαι σε επιπλωμένο εδώ στη Χαϊδελβέργη και τα πράγματά μου χωράνε όλα σε 2 πολύ μεγάλες βαλίτσες (αλλά έχω μόνο μια οπότε κάνω 2 ταξίδια).
Το ακύρωσα για τις 30 Σεπτεμβρίου και τώρα ψάχνω να βρω κανονικό μη επιπλωμένο διαμέρισμα για να έχω χώρο να κάνω κανονικό home office και να μπορώ να φιλοξενήσω κανέναν άνθρωπο.
Όπως τα υπολογίζω αν μείνω στο διαμέρισμα 2 χρόνια θα έχω αποσβέσει τα έξοδα επίπλωσης, και αν δε μείνω 2 χρόνια θα έχω μια μικρή χασούρα αλλά θα έχω κερδίσει ποιότητα ζωής.

tsigarid
10-06-22, 19:09
Το να επιπλώσεις ένα άδειο σπίτι είναι πάντα κάτι που αποδίδει σε ποιότητα ζωής γιατί το κάνεις όπως σου αρέσει. Έχω ζήσει σε επιπλωμένα σπίτια και έβριζα κάθε μέρα κάτι κιτσαρίες εκεί μέσα που δεν μπορούσα να ξεφορτωθώ. Το πρόβλημα είναι ότι σε μετακόμιση θες φορτηγό, ή να βρεις τρόπο να πουλήσεις τα έπιπλα μεταχειρισμένα και να αγοράσεις άλλα.

Αλήθεια, εσείς που λέτε ότι θέλετε 1-2 βαλίτσες μόνο, πέραν των επίπλων δεν αγοράζετε τίποτα; Μαχαιροπίρουνα, κατσαρόλες, σπάτουλες, ποτήρια, σεντόνια, πετσέτες, βιβλία, όλο και κάτι πρέπει να αγοράσεις σε βάθος χρόνου όταν μένεις ακόμα και σε πλήρως εξοπλισμένο σπίτι.

RASTAVIPER
10-06-22, 19:46
Ευχαριστώ πολύ crosswind! :oneup:

Είναι ίσως επειδή νοικιάζεις και πας μόνος σου; Εδώ (Cambridge) έχω αγοράσει σπίτι και είμαι με την οικογένεια, οπότε τώρα θα πουλήσω αυτό και θα αγοράσω εκεί.
Όχι απλά κουβαλάς προίκα σε τέτοια περίπτωση. Έχω μέχρι και 3 μοτοσυκλέτες να βάλω σε φορτωτική. :bless:

Λάθος, παντρεμένος 5 χρόνια.
Απλά δεν επενδύουμε σε ακίνητα μέχρι να καταλήξουμε αν θέλουμε να αγοράσουμε κάπου κάποιο ακίνητο.


Όσα για τα πράγματα, εμείς πουλάμε ή χαρίζουμε τα περισσότερα πριν πάμε σε άλλη χώρα.
Όσο πιο λίγα τόσο πιο εύκολη η μετακόμιση.

lewton
10-06-22, 21:26
Το να επιπλώσεις ένα άδειο σπίτι είναι πάντα κάτι που αποδίδει σε ποιότητα ζωής γιατί το κάνεις όπως σου αρέσει. Έχω ζήσει σε επιπλωμένα σπίτια και έβριζα κάθε μέρα κάτι κιτσαρίες εκεί μέσα που δεν μπορούσα να ξεφορτωθώ. Το πρόβλημα είναι ότι σε μετακόμιση θες φορτηγό, ή να βρεις τρόπο να πουλήσεις τα έπιπλα μεταχειρισμένα και να αγοράσεις άλλα.

Αλήθεια, εσείς που λέτε ότι θέλετε 1-2 βαλίτσες μόνο, πέραν των επίπλων δεν αγοράζετε τίποτα; Μαχαιροπίρουνα, κατσαρόλες, σπάτουλες, ποτήρια, σεντόνια, πετσέτες, βιβλία, όλο και κάτι πρέπει να αγοράσεις σε βάθος χρόνου όταν μένεις ακόμα και σε πλήρως εξοπλισμένο σπίτι.

Σε αυτό που μένω τώρα, όλα τα κουζινικά τα αγόρασα από τον προηγούμενο, και πολλά ακόμα πράγματα.
Μου έχει συμβεί να μείνω και σε επιπλωμένο που έχει όλα τα απαραίτητα.

tsigarid
10-06-22, 21:49
Σε αυτό που μένω τώρα, όλα τα κουζινικά τα αγόρασα από τον προηγούμενο, και πολλά ακόμα πράγματα.
Μου έχει συμβεί να μείνω και σε επιπλωμένο που έχει όλα τα απαραίτητα.

Στη Γερμανία κάνουν ακόμα την τρέλα που νοικιάζουν σπίτια χωρίς ντουλάπια στην κουζίνα;

lewton
10-06-22, 22:00
Στη Γερμανία κάνουν ακόμα την τρέλα που νοικιάζουν σπίτια χωρίς ντουλάπια στην κουζίνα;

Ναι σε πολλά.
Τέτοια τα απορρίπτω εξαρχής, εκτός αν είναι σε τέλεια τοποθεσία και αισθητά πιο χαμηλό το ενοίκιο, και αν μου πουλάει ο προηγούμενος τα δικά του σε σκοτωμένη τιμή.

- - - Updated - - -

ΟΚ, όταν λέω σε πολλά, δεν εννοώ ότι είναι η πλειοψηφία.
Αλλά ψάχνοντας για σπίτια 1 στα 5 που βλέπω μπορεί να είναι έτσι.

aleex
29-06-22, 12:52
Είμαι σε φάση recruiting process πολλαπλών σταδίων (στο 4ο τώρα) για να δουλέψω remote από την Ελλάδα ή γενικά από ΕΜΕΑ, σε εταιρία με έδρα το Λονδίνο.

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κάνω έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας. Θα επιβαρύνομαι άραγε και με ΦΠΑ? Πέρνω τηλ. στη ΔΟΥ Παλλήνης να ρωτήσω σχετικά, αλλά δεν το σηκώνει κανένας! :hmm:

Εναλλακτικά, μπορώ να κάνω έναρξη στη Γερμανία (για την ίδια δουλειά της Αγγλίας) όπου έχω σπίτι να μείνω. Έκανα κάποια έρευνα αλλά επίσης δεν βρίσκω απάντηση στο θέμα του ΦΠΑ προς το παρόν. :hmm:

PopManiac
29-06-22, 13:07
Άμα σε προσλαμβάνει εταιρεία γιατί να δουλέψεις ως ελ. επ; :what:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
29-06-22, 13:25
Μπορεί να τον έχει ως συνεργάτη...θα του πουν οι ίδιοι με τι καθεστώς τον θέλουν.
BTW υπάρχει νομικό πλαίσιο σε Ελλάδα-ΗΒ για remote working με σχέση εξαρτημένης εργασίας, πέρα από το σύμφωνο αποφυγής διπλής φορολόγησης;

aleex
29-06-22, 13:51
Μπορεί να τον έχει ως συνεργάτη...θα του πουν οι ίδιοι με τι καθεστώς τον θέλουν.
BTW υπάρχει νομικό πλαίσιο σε Ελλάδα-ΗΒ για remote working με σχέση εξαρτημένης εργασίας, πέρα από το σύμφωνο αποφυγής διπλής φορολόγησης;

Αυτό το νομικό πλαίσιο είναι ειδικά για μετά Brexit περίοδο?

Είχα μια πρώτη συνέντευξη μετά από διάφορα τεστ, με κάποιον τεχνικό, ο οποίος δε γνώριζε ιδιαίτερα λεπτομέρειες φαντάζομαι. Πάντως σε σχετική ερώτηση κάτι μου είπε για "contractor" εφόσον δεν έχουν πουθενά στην ΕΕ γραφεία!

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
29-06-22, 13:57
Αυτό το νομικό πλαίσιο είναι ειδικά για μετά Brexit περίοδο?

Είχα μια πρώτη συνέντευξη μετά από διάφορα τεστ, με κάποιον τεχνικό, ο οποίος δε γνώριζε ιδιαίτερα λεπτομέρειες φαντάζομαι. Πάντως σε σχετική ερώτηση κάτι μου είπε για "contractor" εφόσον δεν έχουν πουθενά στην ΕΕ γραφεία!
Σίγουρα δεν θα είναι ίδιο με τις ενδοκοινοτικες συναλλαγές.
Αν σου είπε για contractor, τότε λογικά πας για ελεπ.

aleex
29-06-22, 14:04
Σίγουρα δεν θα είναι ίδιο με τις ενδοκοινοτικες συναλλαγές.
Αν σου είπε για contractor, τότε λογικά πας για ελεπ.

Ο interviewer ήταν τεχνικός. Μάλλον δεν ήταν αρμόδιος ν' απαντήσει στην ερώτηση!

Σαν ελ.επ. αν ας πούμε η εταρεία είχε γραφεία μόνο στης ΗΠΑ, θα έπρεπε να πληρώσω και 24% ΦΠΑ από την αμοιβή μου?

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
29-06-22, 14:14
Ο interviewer ήταν τεχνικός. Μάλλον δεν ήταν αρμόδιος ν' απαντήσει στην ερώτηση!

Σαν ελ.επ. αν ας πούμε η εταρεία είχε γραφεία μόνο στης ΗΠΑ, θα έπρεπε να πληρώσω και 24% ΦΠΑ από την αμοιβή μου?
Πιθανότατα, αλλά λογιστής θα ξέρει καλύτερα. Εκτός αν υπάρχει κάποιος εδώ που είναι σε remote working εκτος ΕΕ.

PopManiac
29-06-22, 14:17
Ως contractor θα είσαι ελ επ αλλά φευ όχι κατηγορία εργαζόμενου στην εταιρεία, δλδ employee. Η διαφορά είναι τεράστια, το καλό είναι πως σου επιτρέπει να έχεις και άλλους πελάτες.

Αλλά, αν είναι full-time εργασία, κατά την ταπεινή μου γνώμη, τότε είναι μάλλον κακή συμφωνία.

aleex
29-06-22, 14:30
Αλλά, αν είναι full-time εργασία, κατά την ταπεινή μου γνώμη, τότε είναι μάλλον κακή συμφωνία.

Μου φαίνεται πως οι περισσότερες διεθνείς remote εργασίες κάπως έτσι είναι. Έστειλα πολλά βιογραφικά στη Γερμανία, αλλά τελικά οι Αγγλοσάξονες αποδεικνίονται πιο flexible και λιγότερο biased σχετικά με διάφορα θέματα όπου άλλοι ευρωπαίοι είναι discriminative!

PopManiac
29-06-22, 14:34
Μου φαίνεται πως οι περισσότερες διεθνείς remote εργασίες κάπως έτσι είναι. Έστειλα πολλά βιογραφικά στη Γερμανία, αλλά τελικά οι Αγγλοσάξονες αποδεικνίονται πιο flexible και λιγότερο biased σχετικά με διάφορα θέματα όπου άλλοι ευρωπαίοι είναι discriminative!

Τι να σου πω, εσύ αποφασίζεις προφανώς αλλά ξαναλέω ότι υπάρχει μια μόδα απαράδεκτη που προλαμβάνονται "contractors" ως πλήρους απασχόλησης. Μπορώ να γράφω ώρες και σεντόνια για το ηλίθιο του πράγματος ακόμα και από πλευράς επιδόσεων και αποτελεσματικότητας για την εταιρεία αλλά στην τελική δεν έχει σημασία ;)

8anos
29-06-22, 14:41
Είμαι σε φάση recruiting process πολλαπλών σταδίων (στο 4ο τώρα) για να δουλέψω remote από την Ελλάδα ή γενικά από ΕΜΕΑ, σε εταιρία με έδρα το Λονδίνο.

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κάνω έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας. Θα επιβαρύνομαι άραγε και με ΦΠΑ? Πέρνω τηλ. στη ΔΟΥ Παλλήνης να ρωτήσω σχετικά, αλλά δεν το σηκώνει κανένας! :hmm:

Εναλλακτικά, μπορώ να κάνω έναρξη στη Γερμανία (για την ίδια δουλειά της Αγγλίας) όπου έχω σπίτι να μείνω. Έκανα κάποια έρευνα αλλά επίσης δεν βρίσκω απάντηση στο θέμα του ΦΠΑ προς το παρόν. :hmm:

Θα σε "προσλάβουν" ως συνεργάτη και όχι με καθεστώς εξαρτημένης εργασίας οποτε θα πρέπει να κανεις έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας.
Το ΦΠΑ δεν πρέπει να σε απασχολει αφού το χρεώνεται ο πελάτης εφόσον υπάρχει.

Στην θέση σου θα εβρισκα ενα καλό λογιστή να δεις τι ειδους έναρξη θα κάνεις και τι θα είναι αυτά που θα σου μένουν.

aleex
29-06-22, 14:51
Το ΦΠΑ δεν πρέπει να σε απασχολει αφού το χρεώνεται ο πελάτης εφόσον υπάρχει.

Αυτό είναι κάτι σαν αυτονόητο? Γιατί στο αρχικό "screening" έπρεπε να συμπληρώσω και κάποιο κουτάκι με "expectation" αμοιβής — δεν θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση — ότι δλδ το "expectation" είναι πλέον και του ΦΠΑ?

8anos
29-06-22, 15:01
Αυτό είναι κάτι σαν αυτονόητο? Γιατί στο αρχικό "screening" έπρεπε να συμπληρώσω και κάποιο κουτάκι με "expectation" αμοιβής — δεν θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση — ότι δλδ το "expectation" είναι πλέον και του ΦΠΑ?

Εαν οι υπηρεσίες σου έχουν ΦΠΑ θα χρεώσεις την δουλεια σου πχ 100 ευρω + ΦΠΑ.
Αλλά για αυτά μιλά με λογιστή.

sdikr
29-06-22, 16:33
Αυτό είναι κάτι σαν αυτονόητο? Γιατί στο αρχικό "screening" έπρεπε να συμπληρώσω και κάποιο κουτάκι με "expectation" αμοιβής — δεν θυμάμαι ακριβώς τη διατύπωση — ότι δλδ το "expectation" είναι πλέον και του ΦΠΑ?

Πρέπει να μιλήσεις με λογιστή,
Αν κάνεις έναρξη Ελλάδα, με το καλημέρα, χωρίς δηλαδή να έχεις καν εισόδημα θα αρχίσεις να έχεις έξοδα προς το κράτος/ασφάλιση/εφορία, προκαταβολές φόρου κλπ

Μην βρεθείς να χρωστάς στο ελληνικό κράτος, δεν λέει

RASTAVIPER
29-06-22, 18:42
Είμαι σε φάση recruiting process πολλαπλών σταδίων (στο 4ο τώρα) για να δουλέψω remote από την Ελλάδα ή γενικά από ΕΜΕΑ, σε εταιρία με έδρα το Λονδίνο.

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κάνω έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας. Θα επιβαρύνομαι άραγε και με ΦΠΑ? Πέρνω τηλ. στη ΔΟΥ Παλλήνης να ρωτήσω σχετικά, αλλά δεν το σηκώνει κανένας! :hmm:

Εναλλακτικά, μπορώ να κάνω έναρξη στη Γερμανία (για την ίδια δουλειά της Αγγλίας) όπου έχω σπίτι να μείνω. Έκανα κάποια έρευνα αλλά επίσης δεν βρίσκω απάντηση στο θέμα του ΦΠΑ προς το παρόν. :hmm:

Έχοντας μπει πρόσφατα σε αυτή την κατηγορία μετά από 15-16 χρόνια ως υπάλληλος, μην κάνεις κανένα αστείο και γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας με έδρα την Ελλάδα.

Εκτός αν θες να βάλεις την εφορία με το χέρι στην τσέπη σου για το μισό εισόδημα που βγάζεις.

Καλύτερα να βρεις λογιστή να ρωτήσεις με εμπειρία στην έκδοση τιμολογίων για εξωτερικό.
Πχ εγώ από Κύπρο, πέρα από τα τρομερά φορολογικά πλεονεκτήματα που έχω, δεν χρεωνω ΦΠΑ.

aleex
29-06-22, 22:16
Καλύτερα να βρεις λογιστή να ρωτήσεις με εμπειρία στην έκδοση τιμολογίων για εξωτερικό.
Πχ εγώ από Κύπρο, πέρα από τα τρομερά φορολογικά πλεονεκτήματα που έχω, δεν χρεωνω ΦΠΑ.

Μένεις όμως στην Κύπρο, είναι πολύ πιο απλό.
Αν κάνεις έναρξη Ελλάδα, με το καλημέρα, χωρίς δηλαδή να έχεις καν εισόδημα θα αρχίσεις να έχεις έξοδα προς το κράτος/ασφάλιση/εφορία, προκαταβολές φόρου κλπ

Μην βρεθείς να χρωστάς στο ελληνικό κράτος, δεν λέει

Η άμεση εναλλακτική που έχω, να κάνω έναρξη στη Γερμανία, θα έχει ακόμα πιο πολλά έξοδα, καθότι αυτά που πληρώνουμε για ΕΦΚΑ στην Ελλάδα, στη Γερμανία τα υπολόγισα σε υπερτετραπλάσια.

Sovjohn
29-06-22, 23:28
Είμαι σε φάση recruiting process πολλαπλών σταδίων (στο 4ο τώρα) για να δουλέψω remote από την Ελλάδα ή γενικά από ΕΜΕΑ, σε εταιρία με έδρα το Λονδίνο.

Φαντάζομαι ότι θα πρέπει να κάνω έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας. Θα επιβαρύνομαι άραγε και με ΦΠΑ? Πέρνω τηλ. στη ΔΟΥ Παλλήνης να ρωτήσω σχετικά, αλλά δεν το σηκώνει κανένας! :hmm:

Εναλλακτικά, μπορώ να κάνω έναρξη στη Γερμανία (για την ίδια δουλειά της Αγγλίας) όπου έχω σπίτι να μείνω. Έκανα κάποια έρευνα αλλά επίσης δεν βρίσκω απάντηση στο θέμα του ΦΠΑ προς το παρόν. :hmm:

Δεν χρεώνεις ΦΠΑ. Είτε εντός Ε.Ε. θα έδινες τιμολόγιο με ενδοκοινοτική συναλλαγή, είτε εκτός Ε.Ε. όπως πλέον η Βρετανία, δεν υφίσταται ΦΠΑ εφόσον ο αγοραστής είναι σε χώρα εκτός Ε.Ε.


Ως contractor θα είσαι ελ επ αλλά φευ όχι κατηγορία εργαζόμενου στην εταιρεία, δλδ employee. Η διαφορά είναι τεράστια, το καλό είναι πως σου επιτρέπει να έχεις και άλλους πελάτες.

Αλλά, αν είναι full-time εργασία, κατά την ταπεινή μου γνώμη, τότε είναι μάλλον κακή συμφωνία.


Τι να σου πω, εσύ αποφασίζεις προφανώς αλλά ξαναλέω ότι υπάρχει μια μόδα απαράδεκτη που προλαμβάνονται "contractors" ως πλήρους απασχόλησης. Μπορώ να γράφω ώρες και σεντόνια για το ηλίθιο του πράγματος ακόμα και από πλευράς επιδόσεων και αποτελεσματικότητας για την εταιρεία αλλά στην τελική δεν έχει σημασία ;)

Δεν είναι τόσο ασπρο-μαυρο αυτό αγαπητέ. Ναι, υπάρχει τρόπος να "μισθοδοτηθεις" ακόμα και από εταιρεία στο εξωτερικό που δεν έχει καμία παρουσία στην Ελλάδα. Αλλά δεν είναι κάτι που είναι απαραίτητα συμφέρον...


Έχοντας μπει πρόσφατα σε αυτή την κατηγορία μετά από 15-16 χρόνια ως υπάλληλος, μην κάνεις κανένα αστείο και γίνεις ελεύθερος επαγγελματίας με έδρα την Ελλάδα.

Εκτός αν θες να βάλεις την εφορία με το χέρι στην τσέπη σου για το μισό εισόδημα που βγάζεις.

Καλύτερα να βρεις λογιστή να ρωτήσεις με εμπειρία στην έκδοση τιμολογίων για εξωτερικό.
Πχ εγώ από Κύπρο, πέρα από τα τρομερά φορολογικά πλεονεκτήματα που έχω, δεν χρεωνω ΦΠΑ.

Οι εταιρείες σε κράτη "κελύφη" όπως Κύπρος, Ιρλανδία κτλ σε μικρό διάστημα θα έχουν θέματα, γιατί επίκειται αναμόρφωση στο σύστημα ΦΠΑ και δεν πρόκειται να είναι εύκολο να μετράνε σαν έξοδα τιμολόγια προς αυτές. Και είχα τέτοια εταιρεία μέχρι πρόσφατα. Αρχίζει να μην αξίζει η φάση. Μόνο αν μένεις εκεί, που ΟΚ, δε μπορεί να σου αρνηθεί κανείς ένα legit τιμολόγιο.

ΦΠΑ γενικά δε χρεώνεις.


Μένεις όμως στην Κύπρο, είναι πολύ πιο απλό.

Η άμεση εναλλακτική που έχω, να κάνω έναρξη στη Γερμανία, θα έχει ακόμα πιο πολλά έξοδα, καθότι αυτά που πληρώνουμε για ΕΦΚΑ στην Ελλάδα, στη Γερμανία τα υπολόγισα σε υπερτετραπλάσια.

Στην Ελλάδα αξίζει ιδιαίτερα η φάση με εταιρεία Ο.Ε/Ε.Ε. η οποία έχει flat tax 22% και μικρά λειτουργικά έξοδα καθότι έχει απογραφικά βιβλία. Καμία σχέση με ΙΚΕ/ΕΠΕ κτλ (που είναι μανούρα) ή με ατομική (που αξίζει μόνο για μικρά ποσά, γιατί εν τέλει φτάνει να έχει συντελεστή >30-40% σε φόρο.

Εγώ μετέφερα δραστηριότητα από Κύπρο σε Ελλάδα, γιατί με τα υπέρογκα έξοδα λογιστή, δικηγόρου, ισολογισμών, τράπεζας κτλ κτλ κτλ στην Τσιπρο, ε εντάξει το 12,5% φόρος που τυπικά είχε, βγαίνει αρκετά παραπάνω. Ξαναλέω, αν μένεις σε άλλη χώρα. Αν μένεις εκεί, μια χαρά είναι...

RASTAVIPER
29-06-22, 23:32
Δεν χρεώνεις ΦΠΑ. Είτε εντός Ε.Ε. θα έδινες τιμολόγιο με ενδοκοινοτική συναλλαγή, είτε εκτός Ε.Ε. όπως πλέον η Βρετανία, δεν υφίσταται ΦΠΑ εφόσον ο αγοραστής είναι σε χώρα εκτός Ε.Ε.





Δεν είναι τόσο ασπρο-μαυρο αυτό αγαπητέ. Ναι, υπάρχει τρόπος να "μισθοδοτηθεις" ακόμα και από εταιρεία στο εξωτερικό που δεν έχει καμία παρουσία στην Ελλάδα. Αλλά δεν είναι κάτι που είναι απαραίτητα συμφέρον...



Οι εταιρείες σε κράτη "κελύφη" όπως Κύπρος, Ιρλανδία κτλ σε μικρό διάστημα θα έχουν θέματα, γιατί επίκειται αναμόρφωση στο σύστημα ΦΠΑ και δεν πρόκειται να είναι εύκολο να μετράνε σαν έξοδα τιμολόγια προς αυτές. Και είχα τέτοια εταιρεία μέχρι πρόσφατα. Αρχίζει να μην αξίζει η φάση. Μόνο αν μένεις εκεί, που ΟΚ, δε μπορεί να σου αρνηθεί κανείς ένα legit τιμολόγιο.

ΦΠΑ γενικά δε χρεώνεις.



Στην Ελλάδα αξίζει ιδιαίτερα η φάση με εταιρεία Ο.Ε/Ε.Ε. η οποία έχει flat tax 22% και μικρά λειτουργικά έξοδα καθότι έχει απογραφικά βιβλία. Καμία σχέση με ΙΚΕ/ΕΠΕ κτλ (που είναι μανούρα) ή με ατομική (που αξίζει μόνο για μικρά ποσά, γιατί εν τέλει φτάνει να έχει συντελεστή >30-40% σε φόρο.

Εγώ μετέφερα δραστηριότητα από Κύπρο σε Ελλάδα, γιατί με τα υπέρογκα έξοδα λογιστή, δικηγόρου, ισολογισμών, τράπεζας κτλ κτλ κτλ στην Τσιπρο, ε εντάξει το 12,5% φόρος που τυπικά είχε, βγαίνει αρκετά παραπάνω. Ξαναλέω, αν μένεις σε άλλη χώρα. Αν μένεις εκεί, μια χαρά είναι...

Δεν ξέρω πού είδες όλα αυτά τα έξοδα στην Κύπρο.
Ο λογιστής εξαρτάται τι θα πάρει ανάλογα με τη δουλειά που θα έχει. Εγώ έχωlimited και με χρεώνει 50€/μήνα γιατί έχω μόνο ένα τιμολόγιο ανά μήνα. 600€ το ετήσιο audit.
Δικηγόρο και ισολογισμούς πόσο σε χρεώνουν και γιατί ακριβώς τα χρειάζεσαι;

Τράπεζα βγάζεις online, δεν υπάρχει λόγος πια να έχεις τοπική τράπεζα. Και έτσι υπάρχουν πολύ λιγότερα fees.

8anos
29-06-22, 23:33
Βρες ενα λογιστή, εξήγησε του τι έσοδα περιμένεις και ζητα του να σου κανει ενα υπολογισμό τι θα σου μένει, και να σου προτείνει εαν αξίζει να δεις πχ μια ΙΚΕ.

Sovjohn
29-06-22, 23:41
Με την ευκαιρία, να πω και εγώ τι εξελίξεις είχα πρόσφατα:

Βρήκα μια εταιρεία με την οποία ταιριάζουμε 100% σε νοοτροπία, και μετά από διαδικασία πολλών σταδίων, μου έκαναν offer ακριβώς στη μέση του range που τους έδωσα.

Η διαδικασία φυσιολογικά γρήγορη, όλοι με το χαμόγελο στα χείλη, οι μελλοντικοί συνάδελφοι που κάνουν το ίδιο με μενα σε άλλη ομάδα να μου απαντούν με πολλή ειλικρίνεια ότι είναι εντελώς χαρούμενοι εκεί που είναι, μια χαρά όλα.

Το offer είναι σε επίπεδο κεντρικής Ευρώπης και όχι Ελλάδας.

Όντως, μου είπαν ότι δεν μπορούν να προσλάβουν και ζήτησαν να τους τιμολογω, επειδή δεν έχουν παρουσία στη χώρα.

Αν έπαιζα σα μισθωτός, θα είχα φορολογία στην ανώτατη κλίμακα, ενώ στην ΟΕ που θα τους τιμολογώ θα έχει 22% και τέλος.

Μου δίνουν όλα τα perks που έχουν για Ευρώπη, συνολικά 31 ημέρες άδεια, stock options, κτλ.

Σε σχέση με αυτούς που ήμουν, μιλάμε για μέρα με τη νύχτα. Εννοείται ότι είμαι πολύ χαρούμενος με το offer που έλαβα :)

- - - Updated - - -


Δεν ξέρω πού είδες όλα αυτά τα έξοδα στην Κύπρο.
Ο λογιστής εξαρτάται τι θα πάρει ανάλογα με τη δουλειά που θα έχει. Εγώ έχωlimited και με χρεώνει 50€/μήνα γιατί έχω μόνο ένα τιμολόγιο ανά μήνα. 600€ το ετήσιο audit.
Δικηγόρο και ισολογισμούς πόσο σε χρεώνουν και γιατί ακριβώς τα χρειάζεσαι;

Τράπεζα βγάζεις online, δεν υπάρχει λόγος πια να έχεις τοπική τράπεζα. Και έτσι υπάρχουν πολύ λιγότερα fees.

Μέχρι πρόσφατα, το καθεστώς δεν ήταν ίδιο εάν μένεις Κύπρο και εάν έμενες αλλού. Μεταξύ άλλων, ο νομος ορίζει ότι ο διευθυντής εταιρείας πρέπει να είναι Κύπριος υπήκοος ή να μένει μόνιμα στην Κυπρο για να σε φορολογούν με το μειωμένο rate, αλλιώς δεν ισχύει.

Εκ πείρας σου λέω ότι αν μένεις σε άλλη χώρα, είναι υπερτριπλασια τα έξοδα απ' όσα αναφέρεις.

PopManiac
30-06-22, 01:37
Δεν είναι τόσο ασπρο-μαυρο αυτό αγαπητέ. Ναι, υπάρχει τρόπος να "μισθοδοτηθεις" ακόμα και από εταιρεία στο εξωτερικό που δεν έχει καμία παρουσία στην Ελλάδα. Αλλά δεν είναι κάτι που είναι απαραίτητα συμφέρον...

"Αγαπητέ" ξέρω πολύ καλά τι έγραψα.

Δεν μίλησα για μοσθοδοσία, είπα κάτι πολύ συγκεκριμένο αναφερόμενος σε σαφή τάση που διαφαίνεται σε διάφορες εταιρείες - εντός και εκτός εισαγωγικών - που προσλαμβάνουν κοντράκτορες για να κάνουν τη δουλειά FTEs κατά απόλυτη παράβαση σχεδόν πανομοιότυποης νομοθεσίας ακόμα και σε "παράδεισους" καπιταλισμού.

Ο νόμος είναι σαφής παντού και αν τώρα εταιρεία θέλει να βγάζει κοντράκτορες για FTEs αυτό είναι κατακριτέο.

Τώρα, για τη μισθοδότηση ή "μισθοδότηση", αυτό είναι μια άλλη συζήτηση, ενδεχομένως παρεμφερή αν κανείς θέλει να κρύβει διάφορα αλλά εγώ μιλώ για την πρακτική όπου εσύ το κορόϊδο είσαι ο ελ επ, δηλώνεσαι ως κοντράκτορας αλλά με πλήρες ωράριο (αλλά η εταιρεία κάνει ό,τι γουστάρει και παραπάνω συγκριτικά με νόμιμους FTEs) και βγάζεις τη δουλειά ενός FTE

Sovjohn
30-06-22, 01:44
"Αγαπητέ" ξέρω πολύ καλά τι έγραψα.

Δεν μίλησα για μοσθοδοσία, είπα κάτι πολύ συγκεκριμένο αναφερόμενος σε σαφή τάση που διαφαίνεται σε διάφορες εταιρείες - εντός και εκτός εισαγωγικών - που προσλαμβάνουν κοντράκτορες για να κάνουν τη δουλειά FTEs κατά απόλυτη παράβαση σχεδόν πανομοιότυποης νομοθεσίας ακόμα και σε "παράδεισους" καπιταλισμού.

Ο νόμος είναι σαφής παντού και αν τώρα εταιρεία θέλει να βγάζει κοντράκτορες για FTEs αυτό είναι κατακριτέο.

Τώρα, για τη μισθοδότηση ή "μισθοδότηση", αυτό είναι μια άλλη συζήτηση, ενδεχομένως παρεμφερή αν κανείς θέλει να κρύβει διάφορα αλλά εγώ μιλώ για την πρακτική όπου εσύ το κορόϊδο είσαι ο ελ επ, δηλώνεσαι ως κοντράκτορας αλλά με πλήρες ωράριο (αλλά η εταιρεία κάνει ό,τι γουστάρει και παραπάνω συγκριτικά με νόμιμους FTEs) και βγάζεις τη δουλειά ενός FTE

Η Vodafone το κάνει αυτό κατά κόρον, και όχι για περιπτώσεις νορμάλ, υπενοικιαζει contractors για αυτό που λες, με 0 benefits...

tsioy
30-06-22, 06:24
Η Vodafone το κάνει αυτό κατά κόρον, και όχι για περιπτώσεις νορμάλ, υπενοικιαζει contractors για αυτό που λες, με 0 benefits...

+1
Ω ναι, ο/η extern πάει σύννεφο...

aleex
30-06-22, 10:10
Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά. Σα γενικό συμπέρασμα βγάζω ότι ΦΠΑ δε χρειάζεται να με ανησυχεί και ότι η συμφερτικότερη μορφή έναρξης είναι η ΟΕ.

Επιπροσθέτως, και καθώς έχω προσωπικούς λόγους να είμαι για μεγάλα διαστήματα Γερμανία, έχει κάνει κανείς έναρξη Γερμανία και να δουλεύει remote σε άλλη χώρα εκτός ΕΕ?

Στη Γερμανία είναι μεν πάρα πολύ υψηλές οι ασφαλιστικές και συνταξιοδοτικές εισφορές, όμως — απ' τα λίγα που κατάλαβα μετά από σύντομη έρευνα — τα πρώτα 10Κ του τζίρου είναι αφορολόγητα, ο φορολογικός συντελεστής ανεβαίνει κλιμακωτά πιο ήπια απ' ότι στην Ελλάδα, και εκπίπτουν περισσότερα έξοδα: όπως το δωμάτιο που έχεις για home-office (ενώ σε μας παίζει και τεκμήριο ιδιοχρησιμοποίησης) και ακόμα και έξοδα μετακίνησης για επαγγελματικούς λόγους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.