PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 [155] 156 157 158 159 160 161 162

RASTAVIPER
30-06-22, 11:28
Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά. Σα γενικό συμπέρασμα βγάζω ότι ΦΠΑ δε χρειάζεται να με ανησυχεί και ότι η συμφερτικότερη μορφή έναρξης είναι η ΟΕ.

Επιπροσθέτως, και καθώς έχω προσωπικούς λόγους να είμαι για μεγάλα διαστήματα Γερμανία, έχει κάνει κανείς έναρξη Γερμανία και να δουλεύει remote σε άλλη χώρα εκτός ΕΕ?

Στη Γερμανία είναι μεν πάρα πολύ υψηλές οι ασφαλιστικές και συνταξιοδοτικές εισφορές, όμως — απ' τα λίγα που κατάλαβα μετά από σύντομη έρευνα — τα πρώτα 10Κ του τζίρου είναι αφορολόγητα, ο φορολογικός συντελεστής ανεβαίνει κλιμακωτά πιο ήπια απ' ότι στην Ελλάδα, και εκπίπτουν περισσότερα έξοδα: όπως το δωμάτιο που έχεις για home-office (ενώ σε μας παίζει και τεκμήριο ιδιοχρησιμοποίησης) και ακόμα και έξοδα μετακίνησης για επαγγελματικούς λόγους.
Μέγα λάθος η επιλογή Γερμανίας επίσης.

Η μισή Γερμανία έχει κατέβει Κύπρο πλέον. Γνωρίζω πιο πολλούς γερμανούς από κύπριους στην Κύπρο.
Όλοι βρίζουν πόσο χάλια είναι η κατάσταση εκεί.

aleex
30-06-22, 12:12
Μέγα λάθος η επιλογή Γερμανίας επίσης.

Η μισή Γερμανία έχει κατέβει Κύπρο πλέον. Γνωρίζω πιο πολλούς γερμανούς από κύπριους στην Κύπρο.
Όλοι βρίζουν πόσο χάλια είναι η κατάσταση εκεί.

OK, άρα χειρότερα κι από Ελλάδα λοιπόν, να κάνει κανείς έναρξη Γερμανία!

PopManiac
30-06-22, 12:24
OK, άρα χειρότερα κι από Ελλάδα λοιπόν, να κάνει κανείς έναρξη Γερμανία!

Άκρη θα βρεις μόνο αν αναζητήσεις κανέναν λογιστή Ελλάδα που να έχει άποψη από τέτοια σχήματα εργασίας και ίσως εκείνος/η να μπορεί να σε κατευθύνει.

Δυστυχώς εδώ στο νήμα μόνο - στην καλύτερη των περιπτώσεων - προσωπικές εμπειρίες θα βρεις.

Ισχύει πάντως η συμβουλή του sdikr παραπίσω ότι θέλει προσοχή στην έναρξη επαγγέλματος ελ επ οπουδήποτε επειδή πάντοτε αυτό έχει πάγια κόστη. Αλλού υπερβολικά μεγάλα (Ελλάδα πχ) και αλλού ενδεχομένως πολύ χαμηλότερα.

Προσωπικά δεν έχω υπόψιν τέτοιο λογιστή Ελλάδα αλλά θα ξεκινούσα από εκεί και θα ρωτούσα γνωστούς / φίλους (ενδεχομένως και εκτεταμένη αναζήτηση online) να βρω κάποιον/α σε τέτοια κατηγορία

- - - Updated - - -

Επίσης να προσθέσω ότι πλέον λόγω Μπρέξιτ το ΗΒ θεωρείται τρίτη χώρα έναντι Ελλάδας ή άλλου κράτους-μέλους ΕΕ. Δεν ξέρω τι αλλαγές αυτό έχει επιφέρει σε ελ επ στην ΕΕ που συνεργάζονται με πελάτες εκεί αλλά φαντάζομαι ότι σαφώς θα έχει επιπρόσθετες διαδικασίες κλπ.

Ψάξε, ρώτα, μάθε ;)

- - - Updated - - -


Η Vodafone το κάνει αυτό κατά κόρον, και όχι για περιπτώσεις νορμάλ, υπενοικιαζει contractors για αυτό που λες, με 0 benefits...


+1
Ω ναι, ο/η extern πάει σύννεφο...

Το ότι η παρανομία αυτή είναι ανεκτή στην Ελλάδα και ευρύτατη πρακτική (δεν είναι μόνο η Voda, είναι πάρα πολλές εταιρείες) μιας και πλέον επιθεώρηση εργασίας δεν υπάρχει, δεν την κάνει λιγότερο παράνομη.

Δεν ξέρω αλλά μου φάινεται ότι έχει στηθεί αντίστοιχη βιομηχανία από εταιρείες εξωτερικού - από όσα διαβάζω και εδώ.

aleex
30-06-22, 12:28
Δυστυχώς εδώ στο νήμα μόνο - στην καλύτερη των περιπτώσεων - προσωπικές εμπειρίες θα βρεις.

Είναι και οι πιο ουσιώδεις.

Δύσκολο να βρεις καλό λογιστή: πολλές φορές δεν ξέρουν αυτό που ρωτάς

PopManiac
30-06-22, 12:32
Είναι και οι πιο ουσιώδεις.

Δύσκολο να βρεις καλό λογιστή: πολλές φορές δεν ξέρουν αυτό που ρωτάς

Tι να σου πω, αν θέλεις να πορευτείς στη βάση όσων λέει ο Pomaniac ή ο Sovjohn ή ο οποιοσδήποτε στο adslgr αντί για κάποιον που μπορεί να έχει άποψη λόγω ειδικότητας, τότε... δικό σου όπως λένε στα ευαγή ιδρύματα της νύχτας :p

Αυτά από εμένα ;)

RASTAVIPER
30-06-22, 14:23
Επίσης να προσθέσω ότι πλέον λόγω Μπρέξιτ το ΗΒ θεωρείται τρίτη χώρα έναντι Ελλάδας ή άλλου κράτους-μέλους ΕΕ. Δεν ξέρω τι αλλαγές αυτό έχει επιφέρει σε ελ επ στην ΕΕ που συνεργάζονται με πελάτες εκεί αλλά φαντάζομαι ότι σαφώς θα έχει επιπρόσθετες διαδικασίες κλπ.

Έχω αναφέρει σε προηγούμενα ποστ ότι ο κύριος συνεργάτης/πελάτης μου είναι από Αγγλία.
Καμία διαφορά δε μου κάνει.
Τιμολόγια χωρίς ΦΠΑ και τέλος.

PopManiac
30-06-22, 14:33
Έχω αναφέρει σε προηγούμενα ποστ ότι ο κύριος συνεργάτης/πελάτης μου είναι από Αγγλία.
Καμία διαφορά δε μου κάνει.
Τιμολόγια χωρίς ΦΠΑ και τέλος.

Καλό αυτό, υποθέτω ότι κάπως θα αναφέρεις και το εισόδημα από τρίτες χώρες ξεχωριστά;

RASTAVIPER
30-06-22, 14:58
Καλό αυτό, υποθέτω ότι κάπως θα αναφέρεις και το εισόδημα από τρίτες χώρες ξεχωριστά;

Ο λογιστής μου δεν μου έχει αναφέρει ότι θέλει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία. Όπως και να έχει εκείνος τα τρέχει, οπότε όσο παίρνω το ποσό που έχουμε συμφωνήσει και δεν υπάρχουν έξτρα κρατήσεις, τότε όλα είναι κομπλέ.

sdikr
30-06-22, 15:04
Αν δεν κλείσεις λογιστική χρονιά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πως όλα είναι οκ, ακόμα και μετά, τουλάχιστον εδώ Ελλάδα η εφορία δεν ξεχνά και στέλνει πρόστιμα μετά.

Με το ΦΠΑ για παράδειγμα στην σελίδα της ΕΕ αναφέρει πως αν αυτός που παρέχεις υπηρεσίες, έχει επαφές και παρέχει υπηρεσίες ή είδη κράτος μέλος της ΕΕ αλλάζει το πράγμα.

tsioy
30-06-22, 15:07
Το ότι η παρανομία αυτή είναι ανεκτή στην Ελλάδα και ευρύτατη πρακτική (δεν είναι μόνο η Voda, είναι πάρα πολλές εταιρείες) μιας και πλέον επιθεώρηση εργασίας δεν υπάρχει, δεν την κάνει λιγότερο παράνομη.

Δεν ξέρω αλλά μου φάινεται ότι έχει στηθεί αντίστοιχη βιομηχανία από εταιρείες εξωτερικού - από όσα διαβάζω και εδώ.

Δεν αναφέρθηκα στη VF Ελλάδας ;)

chriszah
30-06-22, 15:33
Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά. Σα γενικό συμπέρασμα βγάζω ότι ΦΠΑ δε χρειάζεται να με ανησυχεί και ότι η συμφερτικότερη μορφή έναρξης είναι η ΟΕ.

Επιπροσθέτως, και καθώς έχω προσωπικούς λόγους να είμαι για μεγάλα διαστήματα Γερμανία, έχει κάνει κανείς έναρξη Γερμανία και να δουλεύει remote σε άλλη χώρα εκτός ΕΕ?

Στη Γερμανία είναι μεν πάρα πολύ υψηλές οι ασφαλιστικές και συνταξιοδοτικές εισφορές, όμως — απ' τα λίγα που κατάλαβα μετά από σύντομη έρευνα — τα πρώτα 10Κ του τζίρου είναι αφορολόγητα, ο φορολογικός συντελεστής ανεβαίνει κλιμακωτά πιο ήπια απ' ότι στην Ελλάδα, και εκπίπτουν περισσότερα έξοδα: όπως το δωμάτιο που έχεις για home-office (ενώ σε μας παίζει και τεκμήριο ιδιοχρησιμοποίησης) και ακόμα και έξοδα μετακίνησης για επαγγελματικούς λόγους.

Αν είσαι Ελλάδα, δεν χρειάζεται ΟΕ. Απλή ατομική επιχείρηση θα κάνεις. Δεν κόβεις ΦΠΑ και αν περιμένεις 2-3 μήνες θα σου πω για το καθεστώς φορολόγησης. Υπάρχει ένα μικρό παραθυράκι το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να φορολόγησε για το εισόδημα που λαμβάνεις από την εταιρεία σα μισθωτός. Απλά δεν τον έχω ξεδιαλύνει με την εφορία ακόμα για να σου πω 100%.

Σημαντικό να σου στείλουν τον εξοπλισμό αυτοί και όχι να τον χρεωθείς εσύ & να ξεκαθαρίσεις αν θα πληρώνεσαι τις άδειες ή όχι.

Sovjohn
30-06-22, 16:12
Αν είσαι Ελλάδα, δεν χρειάζεται ΟΕ. Απλή ατομική επιχείρηση θα κάνεις. Δεν κόβεις ΦΠΑ και αν περιμένεις 2-3 μήνες θα σου πω για το καθεστώς φορολόγησης. Υπάρχει ένα μικρό παραθυράκι το οποίο σου δίνει τη δυνατότητα να φορολόγησε για το εισόδημα που λαμβάνεις από την εταιρεία σα μισθωτός. Απλά δεν τον έχω ξεδιαλύνει με την εφορία ακόμα για να σου πω 100%.

Σημαντικό να σου στείλουν τον εξοπλισμό αυτοί και όχι να τον χρεωθείς εσύ & να ξεκαθαρίσεις αν θα πληρώνεσαι τις άδειες ή όχι.

Η ατομική έχει κλιμακωτή φορολογία. Αν μιλάμε για ποσά π.χ. >40.000 ή 50.000 €, η φορολογία εκεί ανεβαίνει δραματικά.

Γι'αυτό πρότεινα την Ο.Ε./Ε.Ε. η οποία έχει flat tax 22%.

chriszah
30-06-22, 16:30
Η ατομική έχει κλιμακωτή φορολογία. Αν μιλάμε για ποσά π.χ. >40.000 ή 50.000 €, η φορολογία εκεί ανεβαίνει δραματικά.

Γι'αυτό πρότεινα την Ο.Ε./Ε.Ε. η οποία έχει flat tax 22%.

Ενδιαφέρον αυτό, δεν το γνώριζα. Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ :oneup:

RASTAVIPER
30-06-22, 17:03
Η ατομική έχει κλιμακωτή φορολογία. Αν μιλάμε για ποσά π.χ. >40.000 ή 50.000 €, η φορολογία εκεί ανεβαίνει δραματικά.

Γι'αυτό πρότεινα την Ο.Ε./Ε.Ε. η οποία έχει flat tax 22%.

Υπάρχουν τίποτα εξαιρέσεις ή εκπτώσεις;
Κύπρο υπάρχει 20% έκπτωση φόρου (μέχρι 8.550€) αν είσαι ξένος. Επίσης 50% έκπτωση φόρου αν βγάζεις 100κ+.
Και τα πρώτα 19.500€ αφορολόγητα για όλους.

Zus
30-06-22, 17:28
Είναι και οι πιο ουσιώδεις.

Δύσκολο να βρεις καλό λογιστή: πολλές φορές δεν ξέρουν αυτό που ρωτάς

Μην κάνεις κανένα αστείο και πας σχεδόν στα τυφλά. :p

Sovjohn
30-06-22, 17:32
Υπάρχουν τίποτα εξαιρέσεις ή εκπτώσεις;
Κύπρο υπάρχει 20% έκπτωση φόρου (μέχρι 8.550€) αν είσαι ξένος. Επίσης 50% έκπτωση φόρου αν βγάζεις 100κ+.
Και τα πρώτα 19.500€ αφορολόγητα για όλους.

Απ' όσο ξέρω όχι, αλλά ούτως ή άλλως αν κάποιος δεν έχει την προσωπική του φορολογική κατοικία στην π.χ. Κύπρο, δεν έχει κάποιο αφορολογητο επίσης.

Όσοι είναι μέτοχοι εταιρειών από άλλες χώρες, πληρώνουν τον φόρο κερδών + κερατιατικα που είναι ψηλότερα από το να είσαι Κύπριος.

Το άλλο καλό που έχει η ΟΕ/ΕΕ στην Ελλάδα είναι ότι μετά το 22%, γίνεται εκκαθάριση, τα κέρδη μοιράζονται στους εταίρους και δεν υπάρχει καμία προσωπική φορολογία: Σε ατομικό επίπεδο, τα παίρνουν αφορολόγητα.

Προσωπικά θεωρώ ένα 20-22% σαν ΟΚ ποσοστό φορολόγησης, σε αντίθεση με το πρόσφατο παρελθόν όπου συζητούσαμε για 30%++.

RASTAVIPER
06-07-22, 14:39
Ποιος θα το περίμενε ότι για να ανοίξεις Revolut Business account πρέπει να έχεις κονε..

Μετά από μήνες στο waiting list, κατάφερα να παρακαμψω την αναμονή και από σήμερα να ανοίξω τον λογαριασμό μου.
Βρήκα ένα email από έναν υπάλληλο που ανέλαβε να μου πει πώς να κάνω από την αρχή όλη τη διαδικασία και καθίσαμε μαζί και κάναμε όλα τα βήματα, ενώ το έσπρωχνε και αυτός εσωτερικά.
Τελικά μετα από μια βδομάδα πλέον όλα είναι κομπλέ και μπορώ να χρησιμοποιώ αυτόν λογαριασμό ως την κυρία τράπεζα της εταιρείας μου! :worthy:

Sam_GR
07-07-22, 10:00
Καλημέρα σε όλους. Εργάζομαι σε μια εταιρεία στην Ελλάδα τα τελευταία 7 χρόνια. Εχω όμως μια πρόταση απο μια πολύ μεγάλη εταιρεία της Αμερικής με απίστευτα καλά χρήματα. Η πληρωμή θα γίνεται σε δολλάρια, άρα σίγουρα θα χάνω κάτι όσον αφορά την μετατροπή σε ευρώ. Εχω και την πρόταση αν δεν θελω να ανοιξω βιβλία να πάω μέσω umbrella company. Γνωρίζει κανείς τι ποσοστό κρατάνε αυτοι; Απ οτι διάβασα επειδή το ετήσιο εισόδημα θα ειναι 120000+ πρέπει να πάω μέσω EE/OΕ αν δεν πάω μέσω umbrella company.

chriszah
07-07-22, 14:46
Καλημέρα σε όλους. Εργάζομαι σε μια εταιρεία στην Ελλάδα τα τελευταία 7 χρόνια. Εχω όμως μια πρόταση απο μια πολύ μεγάλη εταιρεία της Αμερικής με απίστευτα καλά χρήματα. Η πληρωμή θα γίνεται σε δολλάρια, άρα σίγουρα θα χάνω κάτι όσον αφορά την μετατροπή σε ευρώ. Εχω και την πρόταση αν δεν θελω να ανοιξω βιβλία να πάω μέσω umbrella company. Γνωρίζει κανείς τι ποσοστό κρατάνε αυτοι; Απ οτι διάβασα επειδή το ετήσιο εισόδημα θα ειναι 120000+ πρέπει να πάω μέσω EE/OΕ αν δεν πάω μέσω umbrella company.

Πρώτον συγχαρητήρια, δεύτερον τι εννοείς umbrella company; κάτι σαν αυτή: https://remote.com/

chat1978
07-07-22, 18:29
Χθες ένας φίλος μου έλεγε ότι μπορείς πια να παραιτηθείς από την ελληνική υπηκοότητα. Ούτε καν είχαμε ακούσει ότι άλλαξε αυτό. Ίσως κάποιος το είχε αναφέρει εδώ.
Στο ολλανδικό site για υπηκοότητα αναφέρει ότι και οι Έλληνες πρέπει να παραιτηθούμε. Από ότι μου έλεγε, ήμασταν η μόνη χώρα της ΕΕ που δεν μπορούσες.

Δεν ξέρω αν συμφωνώ και μάλλον δεν θα το έκανα. Απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο το πως αυτό πέρασε τόσο αθόρυβα.

Αναρωτιέμαι, μήπως να πάρω την βελγική πριν αλλάξουν γνώμη και εδώ;

PopManiac
07-07-22, 18:30
Χθες ένας φίλος μου έλεγε ότι μπορείς πια να παραιτηθείς από την ελληνική υπηκοότητα. Ούτε καν είχαμε ακούσει ότι άλλαξε αυτό. Ίσως κάποιος το είχε αναφέρει εδώ.
Στο ολλανδικό site για υπηκοότητα αναφέρει ότι και οι Έλληνες πρέπει να παραιτηθούμε. Από ότι μου έλεγε, ήμασταν η μόνη χώρα της ΕΕ που δεν μπορούσες.

Δεν ξέρω αν συμφωνώ και μάλλον δεν θα το έκανα. Απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο το πως αυτό πέρασε τόσο αθόρυβα.

Αναρωτιέμαι, μήπως να πάρω την βελγική πριν αλλάξουν γνώμη και εδώ;

Έ καλά, δεν είναι και κάτι που θα το διαφήμιζαν, αν ισχύει, δεδομένου ότι έχουμε και όλες αυτές τις ιστορίες με θητείες κλπ.

Αλλά news to me

chat1978
07-07-22, 18:35
Έ καλά, δεν είναι και κάτι που θα το διαφήμιζαν, αν ισχύει, δεδομένου ότι έχουμε και όλες αυτές τις ιστορίες με θητείες κλπ.

Αλλά news to me

Εμένα μου φαίνεται πολύ σημαντική αλλαγή. Και αναρωτιέμαι πώς το έκαναν.

Αναρωτιέμαι αν πάει κανείς στην πρεσβεία και το ζητήσει, πόσα εγκεφαλικά θα πάθουν και αν το γνωρίζουν καν. Αναρωτιέμαι αν το γνωρίζει καν ο ίδιος ο πρωθυπουργός. Λέμε τώρα. Θα μπει στο ολλανδικό σάιτ να το ελέγχει :)

8anos
07-07-22, 18:59
Μπορείς να το κάνεις αλλά θα πρέπει να έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις και θα πρέπει ήδη να έχεις μια άλλη υπηκοότητα.

chat1978
07-07-22, 19:03
Μπορείς να το κάνεις αλλά θα πρέπει να έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις και θα πρέπει ήδη να έχεις μια άλλη υπηκοότητα.

Η Ολλανδία απαιτεί πρώτα να μην έχεις. Φαντάζομαι έχει κάποιο overlap για το ταξίδι. Ένας Ιταλός φίλος πήγε πρώτα το χαρτί από την Ιταλία και μετά πήρε την ολλανδική υπηκοότητα

Ε ρε γέλια που θα πέσουν με την πρεσβεία. Εγώ έχω κολλήσει στο να μου αναγνωρίσουν το διαζύγιο στην Ελλάδα. Το Βέλγιο λέει δεν θέλει αποστηλη και η Ελλάδα θέλει τα δικά της. Φαντάζομαι μόνο τι έχει γίνει με την υπηκοότητα. Σε μια δεκαετία θα μετράνε στην ολλανδική στατιστική υπηρεσία μειώσει ολλανδοποιησεων Ελλήνων. :).

RASTAVIPER
07-07-22, 19:11
Καλημέρα σε όλους. Εργάζομαι σε μια εταιρεία στην Ελλάδα τα τελευταία 7 χρόνια. Εχω όμως μια πρόταση απο μια πολύ μεγάλη εταιρεία της Αμερικής με απίστευτα καλά χρήματα. Η πληρωμή θα γίνεται σε δολλάρια, άρα σίγουρα θα χάνω κάτι όσον αφορά την μετατροπή σε ευρώ. Εχω και την πρόταση αν δεν θελω να ανοιξω βιβλία να πάω μέσω umbrella company. Γνωρίζει κανείς τι ποσοστό κρατάνε αυτοι; Απ οτι διάβασα επειδή το ετήσιο εισόδημα θα ειναι 120000+ πρέπει να πάω μέσω EE/OΕ αν δεν πάω μέσω umbrella company.

Είναι η πρώτη σου δουλειά στο εξωτερικό;
Και έχεις σκοπό να συνεχίσεις να μένεις Ελλάδα;

Sam_GR
07-07-22, 20:44
Καλησπέρα. Ναι είναι η πρώτη μου δουλειά με εξωτερικό. Σκέφτομαι να μετακομίσω από την Αθήνα μαζί με την οικογένεια στην επαρχία αν γινει όλο αυτό.

PopManiac
07-07-22, 20:49
Μπορείς να το κάνεις αλλά θα πρέπει να έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις και θα πρέπει ήδη να έχεις μια άλλη υπηκοότητα.

Aααα, έτσι πέστο ντε και ιδιαίτερα στο πρώτο βγαίνει νόημα ειδάλλως λέω κι εγώ ;)

Sam_GR
07-07-22, 20:50
Πρώτον συγχαρητήρια, δεύτερον τι εννοείς umbrella company; κάτι σαν αυτή: https://remote.com/

Είναι εταιρείες πχ εδώ στην Ελλάδα που σε προσλαμβάνουν ως μισθωτο και είναι μεσάζοντας ανάμεσα σε εσένα και στην εταιρεία που βρίσκεται στο εξωτερικο. Οι 2 εταιρειες μιλάνε μεταξύ τους κι εσύ πληρώνεσαι κανονικά εδώ με μισθό. Η εδώ εταιρεία κρατάει μια μηνιαία προμήθεια. Δεν ασχολείσαι με λογιστές και βιβλία.

Crosswind
07-07-22, 21:59
Καλημέρα σε όλους. Εργάζομαι σε μια εταιρεία στην Ελλάδα τα τελευταία 7 χρόνια. Εχω όμως μια πρόταση απο μια πολύ μεγάλη εταιρεία της Αμερικής με απίστευτα καλά χρήματα. Η πληρωμή θα γίνεται σε δολλάρια, άρα σίγουρα θα χάνω κάτι όσον αφορά την μετατροπή σε ευρώ. Εχω και την πρόταση αν δεν θελω να ανοιξω βιβλία να πάω μέσω umbrella company. Γνωρίζει κανείς τι ποσοστό κρατάνε αυτοι; Απ οτι διάβασα επειδή το ετήσιο εισόδημα θα ειναι 120000+ πρέπει να πάω μέσω EE/OΕ αν δεν πάω μέσω umbrella company.

Καρφωτός umbrella company για αρχή

doctor_667
07-07-22, 22:23
Δε νομίζω ότι πληρώνεις κάτι εσύ στην umbrella company. Έχω την εντύπωση ότι συμφωνείς ένα ποσό και αυτοί μετά είναι κανονίζουν με την umbrella. Από τη στιγμή που ξέρανε ότι θα είναι remote δεν είναι λογικό να πληρώσεις εσύ την προμήθεια του μεσαζοντα.

Zus
07-07-22, 22:25
Ενδιαφέρον αυτό με την ομπρέλα, δεν το ήξερα. :hmm:

Crosswind
07-07-22, 22:39
Δε νομίζω ότι πληρώνεις κάτι εσύ στην umbrella company. Έχω την εντύπωση ότι συμφωνείς ένα ποσό και αυτοί μετά είναι κανονίζουν με την umbrella. Από τη στιγμή που ξέρανε ότι θα είναι remote δεν είναι λογικό να πληρώσεις εσύ την προμήθεια του μεσαζοντα.

Στις νορμάλ umbrella companies πληρώνεις ένα μηνιαίο ποσό. Είτε fixed (συνήθως), είτε ποσοστό του μισθού σου. Από κει και πέρα, τα κανονίζουν όλα αυτοί, από payroll και εφορίες, εώς την ετήσια επιστροφή.

Sam_GR
07-07-22, 22:48
Στις νορμάλ umbrella companies πληρώνεις ένα μηνιαίο ποσό. Είτε fixed (συνήθως), είτε ποσοστό του μισθού σου. Από κει και πέρα, τα κανονίζουν όλα αυτοί, από payroll και εφορίες, εώς την ετήσια επιστροφή.
Αυτά πάνε ανάλογος τον μισθό που έχεις συμφωνήσει η το κανονίζεις εσύ; γιατί υποθέτω αν δουν ότι έχεις κανονίσει με ένα μεγάλο ποσό λογικά θα σου ζητήσουν παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση έχω κλείσει ραντεβού με λογιστή την Δευτέρα το πρωί.

Crosswind
07-07-22, 22:53
Αυτά πάνε ανάλογος τον μισθό που έχεις συμφωνήσει η το κανονίζεις εσύ; γιατί υποθέτω αν δουν ότι έχεις κανονίσει με ένα μεγάλο ποσό λογικά θα σου ζητήσουν παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση έχω κλείσει ραντεβού με λογιστή την Δευτέρα το πρωί.

Το fixed ειναι fixed, είτε βγάζεις 1000 είτε 10000. 9 στις 10 έτσι δουλεύουν, οπότε δε θα ανησυχούσα ιδιαίτερα για την άλλη περίπτωση. Αν μπεις στα sites τους συνήθως αναφέρουν τιμές.

RASTAVIPER
08-07-22, 01:04
Καλησπέρα. Ναι είναι η πρώτη μου δουλειά με εξωτερικό. Σκέφτομαι να μετακομίσω από την Αθήνα μαζί με την οικογένεια στην επαρχία αν γινει όλο αυτό.

Δηλαδή χωρίς να έχεις δουλέψει σε μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού, ήρθαν και σε βρήκαν στην Ελλάδα και αποφάσισαν να σου δώσουν τόσο υψηλό πακέτο για remote work;
Σίγουρα είναι αξιόπιστη η εταιρεία;

Sovjohn
08-07-22, 01:24
Δηλαδή χωρίς να έχεις δουλέψει σε μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού, ήρθαν και σε βρήκαν στην Ελλάδα και αποφάσισαν να σου δώσουν τόσο υψηλό πακέτο για remote work;
Σίγουρα είναι αξιόπιστη η εταιρεία;

Μπορεί να είναι senior software engineer ο άνθρωπος, σε εκείνη την περίπτωση δε μου φαίνεται περίεργο...

Εδώ σε άλλες ειδικότητες τείνουν προς τα 80-100 αναλόγως την περίπτωση - πόσο μάλλον σε αυτά.

Στις ΗΠΑ θα χρειαζόταν να δώσουν για πλάκα 20-40% πάνω, οπότε win-win για όλους.

chriszah
08-07-22, 10:18
Είναι εταιρείες πχ εδώ στην Ελλάδα που σε προσλαμβάνουν ως μισθωτο και είναι μεσάζοντας ανάμεσα σε εσένα και στην εταιρεία που βρίσκεται στο εξωτερικο. Οι 2 εταιρειες μιλάνε μεταξύ τους κι εσύ πληρώνεσαι κανονικά εδώ με μισθό. Η εδώ εταιρεία κρατάει μια μηνιαία προμήθεια. Δεν ασχολείσαι με λογιστές και βιβλία.

Αν έχεις μερικά site να μου δείξεις θα το εκτιμούσα. Πάντως σαν μισθωτός θα έχεις τρελή φορολογία, νομίζω 45%. Μήπως είναι καλύτερα να κάνεις επιχείρηση;

RASTAVIPER
08-07-22, 11:02
Μπορεί να είναι senior software engineer ο άνθρωπος, σε εκείνη την περίπτωση δε μου φαίνεται περίεργο...

Εδώ σε άλλες ειδικότητες τείνουν προς τα 80-100 αναλόγως την περίπτωση - πόσο μάλλον σε αυτά.

Στις ΗΠΑ θα χρειαζόταν να δώσουν για πλάκα 20-40% πάνω, οπότε win-win για όλους.

Προφανώς δεν αναφέρομαι στα προσόντα του ανθρώπου, γιατί δεν τα γνωρίζω.
Όμως αυτό γενικά που 'εχω δει με 2-3 περιπτώσεις γνωστών μου developer που τώρα κονομάνε καλά στο εξωτερικό ή και από Ελλάδα, πρώτα έκαναν ένα πέρασμα από 1-2 χώρες έξω, έβαλαν στο CV τους κάποια ξένα ονόματα και μετά ανέβηκε το κασέ τους.
Μακάρι το παιδί να είναι τόσο δυνατό και να του έκατσε η φάση όπως την περιγράφει και να βρει και άκρη με τα φορολογικά. Ενδιαφέρον αυτή η φάση με τα umbrella company. Σημασία έχει όμως πόσα παίρνουν και αυτοί και στο τέλος πόσα σου μένουν στο χέρι, γιατί η φορολογία στις περισσότερες χώρες σκοτώνει όταν ανεβαίνεις σε μεγάλα ποσά.

8anos
08-07-22, 11:42
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι θα τον συμφέρει καλύτερα τον φίλο να κάνει μια εταιρεία πχ ΟΕ ή ΙΚΕ.
Δεν βλέπω τον λόγο να πάει ως εργαζόμενος σε εταιρεία ομπρέλα. Ειδικά από τη στιγμή που είναι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας και θα φορολογείται ως τέτοιος .
Να ήταν αλλοδαπός που δεν θέλει ή δεν μπορεί να μπλέξει με την ελληνική γραφειοκρατία και ο οποίος δεν θα έμενε μόνιμα στην Ελλάδα θα το καταλάβαινα.

Sam_GR
08-07-22, 12:07
Δηλαδή χωρίς να έχεις δουλέψει σε μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού, ήρθαν και σε βρήκαν στην Ελλάδα και αποφάσισαν να σου δώσουν τόσο υψηλό πακέτο για remote work;
Σίγουρα είναι αξιόπιστη η εταιρεία;

Συμφωνώ με ότι είπε ο Sovjohn.

Εχω δουλέψει πολλά χρόνια σε πολυ μεγάλη πολυεθνική που έχει γραφεία στην Ελλαδα. Η εταιρεία που μου έκανε το offer ειναι ίσως μια απο της μεγαλύτερες του κόσμου. Εχω πιστοποίηση για το εργαλείο που δουλεύω και έχω πάνω απο 10 χρόνια πάνω σε αυτό(Αυτό ειναι και ένα μειονέκτημα γιατι ειναι πολύ specific). Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πάρα πολλά άτομα να έχουν την συγκεκριμένη πιστοποίηση. Αυτός ειναι και ο λόγος που δίνουν τόσο πολύ καλό πακέτο. Το είχα ψάξει και παλαιότερα αλλα λόγω οικογένειας δεν μπόρεσα να φύγω στο εξωτερικό. Ήμουν τυχερός μπορώ να πω γιατί μου έκατσε να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο εργαλείο. Θέλει και τύχη το πράγμα.


Αν έχεις μερικά site να μου δείξεις θα το εκτιμούσα. Πάντως σαν μισθωτός θα έχεις τρελή φορολογία, νομίζω 45%. Μήπως είναι καλύτερα να κάνεις επιχείρηση;
Δυστηχώς δεν την γνωρίζω ακόμη . Στην συμφωνία μου είπαν οτι θα μου αποκαλύψουν την εταιρεία εφ' όσον συμφωνήσουμε.

RASTAVIPER
08-07-22, 12:32
Συμφωνώ με ότι είπε ο Sovjohn.

Εχω δουλέψει πολλά χρόνια σε πολυ μεγάλη πολυεθνική που έχει γραφεία στην Ελλαδα. Η εταιρεία που μου έκανε το offer ειναι ίσως μια απο της μεγαλύτερες του κόσμου. Εχω πιστοποίηση για το εργαλείο που δουλεύω και έχω πάνω απο 10 χρόνια πάνω σε αυτό(Αυτό ειναι και ένα μειονέκτημα γιατι ειναι πολύ specific). Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πάρα πολλά άτομα να έχουν την συγκεκριμένη πιστοποίηση. Αυτός ειναι και ο λόγος που δίνουν τόσο πολύ καλό πακέτο. Το είχα ψάξει και παλαιότερα αλλα λόγω οικογένειας δεν μπόρεσα να φύγω στο εξωτερικό. Ήμουν τυχερός μπορώ να πω γιατί μου έκατσε να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο εργαλείο. Θέλει και τύχη το πράγμα.


Δυστηχώς δεν την γνωρίζω ακόμη . Στην συμφωνία μου είπαν οτι θα μου αποκαλύψουν την εταιρεία εφ' όσον συμφωνήσουμε.

Εννοείς δεν αποκαλύπτουν την umbrella company;
Τουλάχιστον τι κρατήσεις θα υπάρχουν σου είπαν;

Sovjohn
08-07-22, 14:00
Συμφωνώ με ότι είπε ο Sovjohn.

Εχω δουλέψει πολλά χρόνια σε πολυ μεγάλη πολυεθνική που έχει γραφεία στην Ελλαδα. Η εταιρεία που μου έκανε το offer ειναι ίσως μια απο της μεγαλύτερες του κόσμου. Εχω πιστοποίηση για το εργαλείο που δουλεύω και έχω πάνω απο 10 χρόνια πάνω σε αυτό(Αυτό ειναι και ένα μειονέκτημα γιατι ειναι πολύ specific). Στην Ελλάδα δεν υπάρχουν πάρα πολλά άτομα να έχουν την συγκεκριμένη πιστοποίηση. Αυτός ειναι και ο λόγος που δίνουν τόσο πολύ καλό πακέτο. Το είχα ψάξει και παλαιότερα αλλα λόγω οικογένειας δεν μπόρεσα να φύγω στο εξωτερικό. Ήμουν τυχερός μπορώ να πω γιατί μου έκατσε να ασχοληθώ με το συγκεκριμένο εργαλείο. Θέλει και τύχη το πράγμα.


Δυστηχώς δεν την γνωρίζω ακόμη . Στην συμφωνία μου είπαν οτι θα μου αποκαλύψουν την εταιρεία εφ' όσον συμφωνήσουμε.

Για ποσά που συζητάμε νομίζω το να τιμολογείς με κάτι σαν ΟΕ/ΕΕ θα είναι μονόδρομος - τουλάχιστον εκεί έχει flat tax και υπάρχει η προοπτική στο μέλλον να πάει και 20% αντί για 22% (θεωρητικά αυτός είναι ο στόχος). Γιατί πάνω από, νομίζω, 40-45.000 θα είσαι στον ανώτατο συντελεστή για όλο το υπερβάλλον ποσό, άρα θα σου μείνει το μισό.

Από κει και πέρα, αφού πας εκεί που είναι να πας, και μακροημερεύσεις ξέρω γω, βλέπεις αν θα μπορέσεις μετά να αλλάξεις το deal για tax optimization (μπορείς να διαπραγματευτείς στο μέλλον να σου κόβουν π.χ. 2 τιμολόγια, το ένα Ελλάδα στην ΟΕ/ΕΕ σου και το άλλο κάπου αλλού - αλλά το όφελος από κάτι τέτοιο θα είναι σχετικά περιορισμένο).

Θα στα πει και ο λογιστής που θα πας.

pan.nl
08-07-22, 19:43
Συμφωνώ με ότι είπε ο Sovjohn.

Εχω δουλέψει πολλά χρόνια σε πολυ μεγάλη πολυεθνική που έχει γραφεία στην Ελλαδα. Η εταιρεία που μου έκανε το offer ειναι ίσως μια απο της μεγαλύτερες του κόσμου. Εχω πιστοποίηση για το εργαλείο που δουλεύω και έχω πάνω απο 10 χρόνια πάνω σε αυτό(Αυτό ειναι και ένα μειονέκτημα γιατι ειναι πολύ specific).

Ποιό είναι το αντικείμενο σου ακριβώς;

Sam_GR
08-07-22, 20:33
Ποιό είναι το αντικείμενο σου ακριβώς;

Καλησπέρα. Software & solution architect.

chat1978
08-07-22, 21:14
Καλησπέρα. Software & solution architect.

Πρώην συνάδερφος. Ωραίος.

RASTAVIPER
27-07-22, 15:43
Αυτά είναι φορολογικά κίνητρα στην Κύπρο.
50% έκπτωση φόρου αν η πρώτη εργασία σου φτάνει η περνάει τα 55.000€/χρονο. :oneup:

Και 20% για τους υπόλοιπους.

NihlusGR
05-09-22, 13:05
Ίσως δεν ήμουν ξεκάθαρος αλλά έχω πάρει τηλέφωνο και μου είπαν το ίδιο που είπε το προξενειο, ότι δεν είναι αυτοί πλέον υπεύθυνοι. Η μόνη εξαίρεση είναι αν το αρμόδιο προξενειο είναι πάνω από 500 χιλιόμετρα από το σπίτι σου (στην Ολλανδία δε νομίζω να υπάρχει μέρος πάνω από 500 χλμ μακριά σε όλη τη χώρα :Ρ)

Η αλήθεια είναι ότι ραντεβού δεν είχαν πρόβλημα να μου κλείσουν αλλά όταν ρώτησα αν γίνεται, η κοπέλα στο τηλέφωνο με παρεπεμψε στις πληροφορίες σε άλλο τηλέφωνο όπου μου είπαν το παραπάνω. XTCgr, πότε έκανες τη διαδικασία εσύ;

Ξεθάβω... ξεμπερδέψατε με αυτό; Έρχεται η δική μου σειρά και όντως απέχω >500 χλμ από το αρμόδιο προξενείο/πρεσβεία (είμαι στο UK), έχω κλείσει ραντεβού με το Ειδικό Ληξιαρχείο για Οκτώβρη, αλλά ψάχνω εμπειρίες άλλων γιατί έχω ακούσει πολλά τρελά, ότι δε θα με δεχτούν, ότι θα μου ζητούσαν να αποδείξω ότι όντως απέσω >500 χλμ κλπ κλπ...

doctor_667
05-09-22, 21:14
Ξεθάβω... ξεμπερδέψατε με αυτό; Έρχεται η δική μου σειρά και όντως απέχω >500 χλμ από το αρμόδιο προξενείο/πρεσβεία (είμαι στο UK), έχω κλείσει ραντεβού με το Ειδικό Ληξιαρχείο για Οκτώβρη, αλλά ψάχνω εμπειρίες άλλων γιατί έχω ακούσει πολλά τρελά, ότι δε θα με δεχτούν, ότι θα μου ζητούσαν να αποδείξω ότι όντως απέσω >500 χλμ κλπ κλπ...
Τελικά το ραντεβού για τα ληξιαρχικα κλειστηκε στις 5-6 εβδομάδες μετά τη γέννα και μετά κλείσαμε έξτρα ραντεβού για προσωρινό ταξιδιωτικό έγγραφο το οποίο βγήκε χωρίς περαιτέρω ερωτήσεις. Οπότε μια χαρά όλα και με δεδομένο ότι δεν θα ταξιδευαμε πριν γίνει ο μικρός 2 μηνών έτσι κι αλλιώς. Τώρα βρισκόμαστε Ελλάδα και έβγαλε κανονικό διαβατήριο. Οπότε τα του ειδικού ληξιαρχειου δεν τα ξέρω. Γιστι δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο, μου είχαν φανεί εξυπηρετικοι όταν είχα μιλήσει μαζί τους.

NihlusGR
06-09-22, 11:22
Τελικά το ραντεβού για τα ληξιαρχικα κλειστηκε στις 5-6 εβδομάδες μετά τη γέννα και μετά κλείσαμε έξτρα ραντεβού για προσωρινό ταξιδιωτικό έγγραφο το οποίο βγήκε χωρίς περαιτέρω ερωτήσεις. Οπότε μια χαρά όλα και με δεδομένο ότι δεν θα ταξιδευαμε πριν γίνει ο μικρός 2 μηνών έτσι κι αλλιώς. Τώρα βρισκόμαστε Ελλάδα και έβγαλε κανονικό διαβατήριο. Οπότε τα του ειδικού ληξιαρχειου δεν τα ξέρω. Γιστι δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο, μου είχαν φανεί εξυπηρετικοι όταν είχα μιλήσει μαζί τους.

Γιατί δε σηκώνουν το τηλέφωνο για κανένα λόγο ούτε απαντάνε σε email. Θα μου πείτε τι πιο σύνηθες!

Η μικρή θα έχει βρετανική ιθαγένεια και διαβατήριο οπότε δεν βιάζομαι. Με τα όσα στραβά έχει η χώρα αυτή, τουλάχιστον έχει πραγματική ηλεκτρονική διακυβέρνηση και πολύ λίγη γραφειοκρατία. Το τράβηγμα γίνεται για να ξεμπερδέψουμε με την ελληνική ιθαγένεια της μικρής αλλά να δηλώσουμε και τον γάμο μας (διπλό τράβηγμα δηλαδή).

Τεσπά χαίρομαι που είχατε καλή κατάληξη στο ζήτημα το δικό σας!

lewton
01-10-22, 18:16
Από χθες και μέχρι το τέλος του χρόνου τουλάχιστον είμαι ένας άστεγος ψηφιακός νομάς (αν και για το γερμανικό κράτος ζω και πληρώνω τους φόρους μου κάπου στη Βάδη-Βυρτεμβέργη :p ).
Να δούμε πως θα πάει αυτό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.