PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 [156] 157 158 159 160 161 162

RASTAVIPER
01-10-22, 20:50
Από χθες και μέχρι το τέλος του χρόνου τουλάχιστον είμαι ένας άστεγος ψηφιακός νομάς (αν και για το γερμανικό κράτος ζω και πληρώνω τους φόρους μου κάπου στη Βάδη-Βυρτεμβέργη :p ).
Να δούμε πως θα πάει αυτό.

Δεν νοείται άστεγος νομας.
Εκτός αν εννοείς δεν έχεις λεφτά να νοικιάζεις κάπου να μείνεις.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
03-10-22, 07:46
Από χθες και μέχρι το τέλος του χρόνου τουλάχιστον είμαι ένας άστεγος ψηφιακός νομάς (αν και για το γερμανικό κράτος ζω και πληρώνω τους φόρους μου κάπου στη Βάδη-Βυρτεμβέργη :p ).
Να δούμε πως θα πάει αυτό.
Βρες κι άλλους 6 να γίνετε 7 νομά σε ένα δωμά :sneer:
Δεν κατάλαβα όμως, δεν έχεις δουλειά ή δεν έχεις σπίτι; :p

RASTAVIPER
05-10-22, 15:26
Ξέρετε κανέναν να δουλεύει από Ελλάδα ή.remotely για κάποια από τις μεγάλες στοιχηματικές της Ελλάδος, όπως Kaizen Gaming, Novibet κλπ;
Έχω τρομερή περιέργεια αν έχουν ανεβάσει μισθούς ώστε να κοντράρουν άλλες ευρωπαϊκές χώρες που καλοπληρωνουν σε αυτόν τον τομέα.

Είχα κάνει μια συνέντευξη πριν χρόνια για θέση που μου ζητούσαν να έρθω πίσω Ελλάδα και όταν τους είπα τι νούμερο περιμένω, φάνηκαν έκπληκτοι, ενώ δεν έδιναν καν πακέτο relocation.
Κάποιες μεγάλες εταιρίες αναρωτιέμαι αν ξέρουν τι γίνεται στο εξωτερικό ή απλά συνεχίζουν να ζουν στον ελληνικό μικρόκοσμο.

vigor12
14-10-22, 11:27
Ξέρετε κανέναν να δουλεύει από Ελλάδα ή.remotely για κάποια από τις μεγάλες στοιχηματικές της Ελλάδος, όπως Kaizen Gaming, Novibet κλπ;
Έχω τρομερή περιέργεια αν έχουν ανεβάσει μισθούς ώστε να κοντράρουν άλλες ευρωπαϊκές χώρες που καλοπληρωνουν σε αυτόν τον τομέα.

Είχα κάνει μια συνέντευξη πριν χρόνια για θέση που μου ζητούσαν να έρθω πίσω Ελλάδα και όταν τους είπα τι νούμερο περιμένω, φάνηκαν έκπληκτοι, ενώ δεν έδιναν καν πακέτο relocation.
Κάποιες μεγάλες εταιρίες αναρωτιέμαι αν ξέρουν τι γίνεται στο εξωτερικό ή απλά συνεχίζουν να ζουν στον ελληνικό μικρόκοσμο.

Στο glassdoor.com μπήκες να δεις τα reviews των υπαλλήλων των στοιχηματικών που δουλεύουν ή δούλεψαν εκεί ;

RASTAVIPER
14-10-22, 12:05
Στο glassdoor.com μπήκες να δεις τα reviews των υπαλλήλων των στοιχηματικών που δουλεύουν ή δούλεψαν εκεί ;

Δεν το έχω πολυψαξει γιατί για Ελλάδα δεν νομίζω να είναι πολύ προχωρημένο στο να γράφουν μισθούς.

chat1978
14-10-22, 13:21
Δεν το έχω πολυψαξει γιατί για Ελλάδα δεν νομίζω να είναι πολύ προχωρημένο στο να γράφουν μισθούς.

Μην νομίζεις. Και στο Βέλγιο τα ίδια. Στο μεταξύ τώρα ζητάει registration για να δεις και τα λεμε

Επίσης εκτός αν έχεις την ρευστότητα της Amazon φιλοξερει η εταιρεία ποιος έγραψε το review.

vigor12
14-10-22, 15:05
Δεν το έχω πολυψαξει γιατί για Ελλάδα δεν νομίζω να είναι πολύ προχωρημένο στο να γράφουν μισθούς.

Γράφουν και μισθούς ανάλογα την θέση αλλά όχι για όλες τις θέσεις. Νομίζω ότι η καταχώρηση γίνεται από μέλη του Glassdoor, που είναι ή ήταν υπάλληλοι της εταιρείας, αλλά δεν παίρνω όρκο.

https://www.glassdoor.com/Salary/Kaizen-Gaming-Salaries-E2219891.htm

chat1978
14-10-22, 16:23
Γράφουν και μισθούς ανάλογα την θέση αλλά όχι για όλες τις θέσεις. Νομίζω ότι η καταχώρηση γίνεται από μέλη του Glassdoor, που είναι ή ήταν υπάλληλοι της εταιρείας, αλλά δεν παίρνω όρκο.

https://www.glassdoor.com/Salary/Kaizen-Gaming-Salaries-E2219891.htm

Θεωρητικά ειναι από υπαλλήλους. Ουσιαστικά όταν εγράφεσαι σου ζητάει περιοδικά να βάζεις δεδομένα αλλιώς δεν σε αφήνει να δεις.

RASTAVIPER
15-10-22, 14:49
Από χθες και μέχρι το τέλος του χρόνου τουλάχιστον είμαι ένας άστεγος ψηφιακός νομάς (αν και για το γερμανικό κράτος ζω και πληρώνω τους φόρους μου κάπου στη Βάδη-Βυρτεμβέργη :p ).
Να δούμε πως θα πάει αυτό.


Δεν νοείται άστεγος νομας.
Εκτός αν εννοείς δεν έχεις λεφτά να νοικιάζεις κάπου να μείνεις.


Βρες κι άλλους 6 να γίνετε 7 νομά σε ένα δωμά :sneer:
Δεν κατάλαβα όμως, δεν έχεις δουλειά ή δεν έχεις σπίτι; :p

Εντυπωσιακό πώς κάποιοι πετάνε ένα ποστ και μετά αποφεύγουν να συνεχισουν τη συζήτηση, ενώ αλλού είναι λαλιστατοι.:whistle:

tsigarid
15-10-22, 18:47
Τι έγινε ρε ραστα, έχεις καιρό να τσακωθείς με κάποιον εδώ μέσα και ψάχνεις κόσμο; :rofl:

RASTAVIPER
15-10-22, 19:10
Τι έγινε ρε ραστα, έχεις καιρό να τσακωθείς με κάποιον εδώ μέσα και ψάχνεις κόσμο; :rofl:

Τα ρε στην παρέα σου τυπε. Και μην πεταγεσαι όταν δεν απευθύνεται κάποιος σε σένα.
Μια επισήμανση έκανα, τσακωμούς βλέπεις εσύ. Δεν ξέρω τι ψάχνεις, αλλά πήγαινε αλλού να το βρεις.

Rebel Scum
15-10-22, 19:40
Ρε Ράστα δεν ακολουθείς τα ηθικά διδάγματα του Cobra Kai; Δώσε τόπο στην οργή. Αυτό θα ήθελε ο Μιγιάγκι Σαν.

chat1978
15-10-22, 20:19
Ρε Ράστα δεν ακολουθείς τα ηθικά διδάγματα του Cobra Kai; Δώσε τόπο στην οργή. Αυτό θα ήθελε ο Μιγιάγκι Σαν.

Είναι original cobras :)

tsigarid
15-10-22, 20:20
Μα πόσο δίκιο έχω μερικές φορές :rolleyes:

lewton
15-10-22, 21:29
Δεν κατάλαβα ότι έπρεπε να απαντήσω σε κάτι. Την ερώτηση του ακατανόμαστου δεν την είδα γιατί τον έχω στην ignore list.
Του φιλοσόφου την πήρα ως αστείο και δεν απάντησα.

Είμαι άστεγος γιατί δεν έχω σπίτι, αυτό δε σημαίνει η λέξη; Άφησα να λήξει το συμβόλαιο που είχα για ένα επιπλωμένο διαμέρισμα δίπλα στο γραφείο στην Χαϊδελβέργη, σταμάτησα να ψάχνω για σπίτι, έβαλα όλα μου τα πράγματα σε μια αποθήκη που νοίκιασα, και πλέον ταξιδεύω με 2 βαλίτσες για τους επόμενους λίγους μήνες, κάνοντας remote work και διακοπές.
Θα γυρίσω για 1-2 εβδομάδες στη Γερμανία τον Δεκέμβρη, μετά Ελλάδα, και από Ιανουάριο δεν έχω αποφασίσει πότε θα γυρίσω Γερμανία, αλλά λέω πρώτα να πάω 1-2 μήνες ή στις Αζόρες, ή στη Μαδέιρα ή σε κάποια Κανάρια Νήσο.
Η δουλειά μου παραμένει στη Χαϊδελβέργη αλλά μου επιτρέπει έως 3 μήνες το χρόνο να δουλεύω από εκτός Γερμανίας (αλλά εντός ΕΕ μόνο) επομένως παίρνοντας 2-2,5 μήνες στο τέλος του 2022 και άλλους 2-2,5 στην αρχή του 2023 μπορώ να είμαι εκτός Γερμανίας σχεδόν ένα εξάμηνο (με μια μικρή επιστροφή το Δεκέμβρη), και επειδή δεν πληρώνω ενοίκιο στη Γερμανία έχω περισσότερα λεφτά να ξοδέψω στα ταξίδια μου.

Νομίζω είναι καλό να μην είμαι στη Γερμανία τον φετινό χειμώνα. :p
Το 2023 που θα επιστρέψω θα ψάξω σπίτι κάπου, αλλά όχι στη Χαϊδελβέργη. Πολύ μικρή πολύ χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο να συμβαίνει. Πολύ ωραία για επίσκεψη αλλά όχι για να ζήσεις.
Μέχρι την άνοιξη δεν ξέρω καν αν θα υπάρχει η εταιρία, έχω την αίσθηση ότι οι ιδρυτές ψάχνονται για exit πουλώντας την σε κάποιον από τους μεγάλους του κλάδου.

RASTAVIPER
16-10-22, 10:06
Το έχετε κάνει ψυχολογικό το θέμα.
Ο ένας μιλάει για οργή, ο άλλος λέει μπράβο στον εαυτό του και ο τελευταίος με τάση Στρουθοκαμηλου αναφέρει με περηφάνια ότι προτιμάει να μην διαβάζει ποστ που τον αφορούν, ενώ βρίσκεται σε δημόσιο φόρουμ.
Ωραίοι, συνεχίστε έτσι. :oneup:

Veldrin
17-10-22, 12:56
Το έχετε κάνει ψυχολογικό το θέμα.
Ο ένας μιλάει για οργή, ο άλλος λέει μπράβο στον εαυτό του και ο τελευταίος με τάση Στρουθοκαμηλου αναφέρει με περηφάνια ότι προτιμάει να μην διαβάζει ποστ που τον αφορούν, ενώ βρίσκεται σε δημόσιο φόρουμ.
Ωραίοι, συνεχίστε έτσι. :oneup:

Μήπως η συμπεριφορά σου είναι λίγο απαράδεκτη; Ο κόσμος δε γυρίζει γύρω σου, και απαντήσεις δε σου χρωστάει κανείς εσένα προσωπικά στο δημόσιο φόρουμ, για να πάρεις το δικαίωμα να το εκτροχιάσεις

chat1978
17-10-22, 13:05
Έχω την αίσθηση ότι έχασα κάποια επεισόδια.
Oh well!

Δεν υπάρχουν δικαιολογίες πια για την έκφραση. Έχει netflix και συναφή :) :)

vigor12
20-10-22, 10:42
Καλημέρα σας !
Χθες μου ήρθε μια ιδέα και θέλω τις προτάσεις, τις σκέψεις σας και την συμμετοχή σας. Θα προτιμούσα τις θετικές και ταυτόχρονα σοβαρές, όπως αξίζει σε αυτό το πραγματικά πολύ σπουδαίο και χρήσιμο φόρουμ :)

Η ιδέα μου λοιπόν είναι να δημιουργηθεί από εμένα ή σε συνεργασία με ορισμένα μέλη του φορουμ (όσοι συμφωνείτε να συνεργαστείτε) ένα facebook group για ευκαιρίες εργασίας, ώστε να βοηθηθούν τόσο αυτοί που αναζητούν εργασία για πρώτη φορά όσο και αυτοί που θέλουν να αλλάξουν εταιρεία ή να κάνουν μια δική τους δουλειά, ως ελεύθεροι επαγγελματίες ή ακόμη και να ανοίξουν μια επιχείρηση.

Ιδανικό αποτέλεσμα θα ήταν μέσα από το γκρουπ αυτό να προκύψει μια ομάδα ανθρώπων με κοινές ιδέες και δεξιότητες και να δημιουργήσουν ένα δικό τους project, μια δική τους startup.

Τα μέλη θα πρέπει να έχουν θετική σκέψη, το χαρακτηριστικό της προσφοράς και να ενθαρρύνουν ειδικά όσους μπαίνουν για πρώτη φορά στην αγορά εργασίας ή και όσους ήδη βρίσκονται σε αυτή να μάθουν μια συγκεκριμένη νέα τεχνολογία ή δεξιότητα σε οποιοδήποτε τομέα κι όχι μόνο του IT ή να ενημερώνουν για μια σημαντική θέση εργασίας σε οποιονδήποτε τομέα στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, την οποία πληροφορούνται με οποιονδήποτε τρόπο.

Τα μέλη της ομάδας επίσης θα πρέπει να έχουν αυτό που περιγράφουν και στα απαραίτητα προσόντα οι εταιρείες σε συγκεκριμένες θέσεις εργασίας, ομαδοσυνεργατικό πνεύμα και να λειτουργούν με σκοπό το κοινό όφελος, σε στυλ ένας για όλους, όλοι για έναν. Όπως κάποιοι έχετε μάθει από φίλο σας, γνωστό σας, συγγενή σας για κάποια θέση εργασίας, έτσι κι εσείς με την σειρά σας θα πρέπει να λειτουργείτε στο γκρουπ αυτό, αν ενδιαφέρεστε ασφαλώς να συμμετέχετε και να προσφέρετε.

Σίγουρα σήμερα ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και οι απαιτήσεις πολλές στην σύγχρονη εποχή, στην οποία επικρατεί λίγο πολύ το εγώ κι όχι τόσο το εμείς που δίνει και μεγαλύτερη χαρά στον καθέναν μας.

Η ιδέα μου βασίζεται στην προσφορά που υπάρχει από μέλη-εθελοντές τόσο εδώ στο φόρουμ όσο και σε facebook ομάδες Ελλήνων του εξωτερικού οι οποίοι έχουν βοηθήσει περισσότερο σε άλλους τομείς της ζωής (π.χ. άδειας εργασίας, διαμονή, υγεία, μετακινήσεις κλπ), σε συγκεκριμένη πόλη του εξωτερικού. Αναφέρομαι σε ομάδες που οι περισσότεροι γνωρίζετε, που συνήθως έχουν έναν πανομοιότυπο τίτλο, πχ Greeks in Berlin.

Καλές οι συζητήσεις του στυλ : Βρήκα μια εταιρεία με πολύ καλό μισθό σε μια τάδε εταιρεία, οι οποίες κι αυτές παρακινούν κόσμο να ψαχτεί όταν τις διαβάζει. Ακόμη καλύτερο όμως είναι να μοιράζεσαι μια πληροφορία για σοβαρές ευκαιρίες εργασίας ή να δίνεις πρακτικές συμβουλές.

Να σημειώσω ότι κι εμένα με την σειρά μου αυτό το φόρουμ αλλά και το παρόν θέμα (το οποίο έχω σε αυτά που παρακολουθώ και συμμετέχω στο σημείο που μου επιτρέπουν οι γνώσεις μου) και τα μέλη του με τις απόψεις του καθενός αλλά και τις προσωπικές συζητήσεις έχουν βοηθήσει τόσο εμένα με τις πρακτικές συμβουλές τους όσο και γνωστούς μου, και θέλω να τους ευχαριστήσω για τον χρόνο που διαθέτουν για να προσφέρουν τις ιδέες τους, να μεταφέρουν την εμπειρία τους και να δώσουν τις χρήσιμές συμβουλές τους.

Ζούμε σε έναν ψηφιακό κόσμο που πλέον μας έχει αλλάξει τον τρόπο σκέψης και μας οδηγεί στην προσφορά, στην αλληλεγγύη και στην συμμετοχή σε δράσεις του διαδικτύου και του πραγματικού κόσμου.

8anos
20-10-22, 10:54
Άσε το Facebook και πιάσε το LinkedIn.

RASTAVIPER
20-10-22, 11:08
Άσε το Facebook και πιάσε το LinkedIn.

Πώς φτιάχνεις group στο Linkedin ή κάτι αντίστοιχο που ζητάει ο άνθρωπος;

8anos
20-10-22, 12:26
Πώς φτιάχνεις group στο Linkedin ή κάτι αντίστοιχο που ζητάει ο άνθρωπος;

https://www.linkedin.com/help/linkedin/answer/a540601/create-a-linkedin-group?lang=en

vigor12
20-10-22, 14:03
https://www.linkedin.com/help/linkedin/answer/a540601/create-a-linkedin-group?lang=en

Ευχαριστώ !
Δεν το γνώριζα. Είναι απ' ότι κατάλαβα καινούριο feauture.

Φανερός Πράκτωρ
20-10-22, 14:14
Ευχαριστώ !
Δεν το γνώριζα. Είναι απ' ότι κατάλαβα καινούριο feauture.

Μπα, από ότι φαίνεται ο διαιτητής (Rasta) δεν το ήξερε...

RASTAVIPER
20-10-22, 14:16
Μπα, από ότι φαίνεται ο διαιτητής (Rasta) δεν το ήξερε...

Φαίνεται ότι δεν το γνώριζαν και άλλοι εκτός από μένα.
Και;

Chingachgook
20-10-22, 14:20
Ούτε εγώ το γνώριζα, και ευχαριστώ, ίσως φανεί χρήσιμο :)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
20-10-22, 16:23
Είμαι σε LinkedIn Group εδώ και 4 χρόνια τουλάχιστον - εκτός αν ξεκίνησε αλλιώς και μετά έκανε rebrand σε Group και δεν το πρόσεξα :tooth

8anos
20-10-22, 16:29
Το να έχεις ένα ποιοτικό δίκτυο στο LinkedIn βοηθάει να μαθαίνεις για νέες ευκαιρίες εργασίας κλπ
Θέλει λίγη δουλειά όμως. Να φτιάξεις το προφίλ σου. Να κάνεις αναζήτηση επαφών που θα μπορούσαν να βοηθήσουν και βασικά να είσαι έτοιμος να αλλάξεις δουλειά και πιθανόν χώρα.

chat1978
20-10-22, 23:08
Πάντα στη υπήρχε αυτό;
Κάτι . net, aws, azure...
Απλά κανένας δεν ασχολιόταν

Φανερός Πράκτωρ
21-10-22, 09:36
Φαίνεται ότι δεν το γνώριζαν και άλλοι εκτός από μένα.
Και;

άλλο να μην το ξέρει ένας απλός και ταπεινός χρήστης και άλλο ο Rasta :D

lewton
21-10-22, 09:45
Είμαι σε LinkedIn Group εδώ και 4 χρόνια τουλάχιστον - εκτός αν ξεκίνησε αλλιώς και μετά έκανε rebrand σε Group και δεν το πρόσεξα :tooth
Εγώ εδώ και 12 χρόνια τουλάχιστον.
Δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ και σε κάποια φάση έφυγα σχεδόν από όλα.

vigor12
25-10-22, 11:44
Εγώ εδώ και 12 χρόνια τουλάχιστον.
Δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ και σε κάποια φάση έφυγα σχεδόν από όλα.

Δεν σου φάνηκαν χρήσιμα ή κατάλαβες ότι συμμετέχουν μέλη από εταιρείες;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
25-10-22, 12:12
Δεν σου φάνηκαν χρήσιμα ή κατάλαβες ότι συμμετέχουν μέλη από εταιρείες; Σπάνια βρίσκεις ανέργους και ΔΥ σε αυτά τα γκρουπ :p

RASTAVIPER
27-10-22, 16:15
Workplace για σήμερα :)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
27-10-22, 17:07
Αρχίσαμε τα flex :p

tsigarid
27-10-22, 18:01
Φιγούρα mode on :p

RASTAVIPER
27-10-22, 18:02
Αρχίσαμε τα flex :p

Γιατί πότε σταματήσαμε;
Από Απρίλη που ξεκίνησα φουλ remote.δουλεύω δίπλα στη θάλασσα στάνταρ μια φορά τη βδομάδα.
Απλά είναι ωραία να είμαστε τέλη Οκτώβρη και να έχει ακόμα τόσο ωραίο καιρό.

Zus
29-10-22, 09:15
Workplace για σήμερα :)

Πολύ μικρή η οθόνη.

chat1978
29-10-22, 11:53
Πολύ μικρή η οθόνη.

Εμένα μου φαίνεται ότι έχει τεράστια bezel.

Πάντως για να μην στεναχωριομαστε και να νιώθει κουλ και ο ράστα, πιστεύω χρειάζεται ένα νήμα για remote work με ή χωρίς digital nomad.

8anos
29-10-22, 12:56
Εμένα μου φαίνεται ότι έχει τεράστια bezel.

Πάντως για να μην στεναχωριομαστε και να νιώθει κουλ και ο ράστα, πιστεύω χρειάζεται ένα νήμα για remote work με ή χωρίς digital nomad.

Υπάρχει ήδη :p

https://www.adslgr.com/forum/threads/1167131-%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%BB%CF%80?p=6860222

lewton
29-10-22, 13:59
Υπάρχει ήδη :p

https://www.adslgr.com/forum/threads/1167131-%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%BB%CF%80?p=6860222

Μπαίνω στο νήμα και τελευταίο ποστ είναι ο... γνωστός να τη λέει σε άλλο μέλος επειδή τολμάει να διαφανεί στο τι σημαίνει ο όρος. :rofl:

chat1978
29-10-22, 14:50
Υπάρχει ήδη :p

https://www.adslgr.com/forum/threads/1167131-%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%BB%CF%80?p=6860222

Το άνοιξα και θυμήθηκα γιατί είχα ακυρώσει την παρακολούθηση. Πάντως για μένα αυτό το νήμα κάπως δεν συμβαδίζει με το δουλεύω από όπου θέλω. Ξέρω ότι τυπικά στο εξωτερικό είσαι αν είσαι σε μια παραλία σε τροπικό νησί, αλλά κάπως δεν κολλάει.

RASTAVIPER
29-10-22, 15:23
Μπαίνω στο νήμα και τελευταίο ποστ είναι ο... γνωστός να τη λέει σε άλλο μέλος επειδή τολμάει να διαφανεί στο τι σημαίνει ο όρος. :rofl:

Εσύ τελικά ακόμα θεωρείσαι άστεγος νομας;
Αφού δημιουργησες καινούριο όρο τουλάχιστον να τον υποστηρίζεις.

vigor12
30-11-22, 17:58
Καλησπέρα!
Σχετικά με το πρόγραμμα ESTA για εργασία στην Αμερική θα ήθελα να ρωτήσω.

Μετα τις 90 μέρες πρέπει να βγω από την χώρα.
Απ' όσο έχω ψάξει δεν υπάρχει περιορισμός στο χρονικό διάστημα που πρέπει να παραμείνεις εκτός Αμερικής σε περίπτωση που θέλεις να μπεις πάλι για να συνεχίσεις την εργασία σου.
Δεδομένου ότι η δουλειά θα είναι στην Ατλάντα (αν αποφασίσω να πάω τελικά) βλέπω ότι οι χερσαίες αποστάσεις μεταξύ ΗΠΑ κ Μεξικού και μεταξύ ΗΠΑ κ Τορόντο, που νομίζω ότι είναι το κοντινότερο σύνορο για να εξελθω της χώρας, είναι περίπου ίδιες.

Να υποθέσω ότι όσον αφορά την γραφειοκρατία η καλύτερη περίπτωση εξόδου είναι το Μεξικό ;

Η έξοδος μπορεί να προγραμματιστεί να γίνει με πτήση για μεγαλύτερη ασφάλεια;
Θέλω την γνώμη όσων γνωρίζουν το θέμα ή το έχουν ζήσει.

Ευχαριστώ για όσα παιδιά αφιερώσουν χρόνο για να απαντήσουν.

tsigarid
30-11-22, 20:21
Καλησπέρα!
Σχετικά με το πρόγραμμα ESTA για εργασία στην Αμερική θα ήθελα να ρωτήσω.

Μετα τις 90 μέρες πρέπει να βγω από την χώρα.
Απ' όσο έχω ψάξει δεν υπάρχει περιορισμός στο χρονικό διάστημα που πρέπει να παραμείνεις εκτός Αμερικής σε περίπτωση που θέλεις να μπεις πάλι για να συνεχίσεις την εργασία σου.
Δεδομένου ότι η δουλειά θα είναι στην Ατλάντα (αν αποφασίσω να πάω τελικά) βλέπω ότι οι χερσαίες αποστάσεις μεταξύ ΗΠΑ κ Μεξικού και μεταξύ ΗΠΑ κ Τορόντο, που νομίζω ότι είναι το κοντινότερο σύνορο για να εξελθω της χώρας, είναι περίπου ίδιες.

Να υποθέσω ότι όσον αφορά την γραφειοκρατία η καλύτερη περίπτωση εξόδου είναι το Μεξικό ;

Η έξοδος μπορεί να προγραμματιστεί να γίνει με πτήση για μεγαλύτερη ασφάλεια;
Θέλω την γνώμη όσων γνωρίζουν το θέμα ή το έχουν ζήσει.

Ευχαριστώ για όσα παιδιά αφιερώσουν χρόνο για να απαντήσουν.

Μπορείς να βγεις για μία ώρα και να ξαναμπείς, και θα έχεις ακόμα 90 μέρες. Παρόλα αυτά δεν μπορείς να το κάνεις συστηματικά, γιατί θεωρητικά δεν πρέπει. Αν το κάνεις 1-2 φορές μάλλον θα είσαι οκ, αλλά μπορεί να φας πόρτα αργότερα.

Επίσης, μιλάς για δουλειά. Ποιος θα σε πληρώνει; Δεν επιτρέπεται να δουλέψεις με ESTA απ' όσο γνωρίζω.

PopManiac
30-11-22, 20:22
Kαλό θα ήταν να ρωτήσεις σε πιο αρμόδιο πλαίσιο αλλά αν δεν κάνω λάθος η ESTA δεν είναι μόνο για επίσκεψη και απαγορεύει εργασία στις ΗΠΑ από Επανό εργοδότη;

Θέλω να πω, μήπως να το προσέξεις λίγο αν έχεις βρει Επανό εργοδότη που σου δίνει εργασία μέσω ESTA; Επειδή το ρίσκο είναι δικό σου σε τέτοιο πλαίσιο και μπορεί να μπλέξεις από αρκετά έως πολύ άσχημα

- - - Updated - - -

Και εδώ από μια τυχαία αναζήτηση στη Γούγλη που προσδιορίζει τι εργασία μπορεί κανείς να κάνει στις ΗΠΑ με μια ESTA (https://www.nnuimmigration.com/esta-business/)

pan.nl
30-11-22, 20:29
Επίσης πρέπει να βγεις εκτός Βορείου Αμερικής (συμπεριλαμβανομένων Μεξικού και Καναδά) για να γίνει "reset" της περιόδου των 90 ημερών. Όποτε μια γρήγορη βόλτα στο Τορόντο δε θα λειτουργήσει.

tsigarid
30-11-22, 20:50
Επίσης πρέπει να βγεις εκτός Βορείου Αμερικής (συμπεριλαμβανομένων Μεξικού και Καναδά) για να γίνει "reset" της περιόδου των 90 ημερών. Όποτε μια γρήγορη βόλτα στο Τορόντο δε θα λειτουργήσει.

Που το είδες αυτό; Απ' όσο ξέρω δεν ισχύει.

mplamplampla
30-11-22, 21:53
Που το είδες αυτό; Απ' όσο ξέρω δεν ισχύει.

Στο site που παράθεσε ο pop πιο πάνω αναφέρει ...Note also that you cannot reset the 90-day ESTA clock by leaving the US for a neighboring country such as Canada or Mexico and returning shortly after. This time will be counted within the ESTA authorization period.....

tsigarid
01-12-22, 00:50
Στο site που παράθεσε ο pop πιο πάνω αναφέρει ...Note also that you cannot reset the 90-day ESTA clock by leaving the US for a neighboring country such as Canada or Mexico and returning shortly after. This time will be counted within the ESTA authorization period.....

Πρέπει να είναι καινούριο αυτό, ξέρω άτομο που πήγε στον Καναδά για τον ίδιο λόγο, αλλά πριν καιρό. Μάλλον πολλοί το κάνουν και γι' αυτό το απαγόρεψαν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.