PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 [158] 159 160 161 162

chat1978
08-12-22, 12:55
Μήπως όλα τα τελευταία ποστ πρέπει να μπούνε στην ενότητα για επιστροφή στην Ελλάδα;
Δε βλέπω πώς βοηθάει την εργασία στο εξωτερικό όταν συζητάμε για τι πτυχία θέλει για δουλειά στην ελλάδα.

:oneup:
Πολλά ποστ τώρα.

diegoeternal10
10-12-22, 23:04
- - - Updated - - -


Το ποιό βασικό είναι το πως μπορώ να πάρω ένα P60 που να δείχνει αποκτηθέν εισόδημα και φόρο που πλήρωσα μέσα στο 18. Αυτή την στιγμή ο λογιστής έχει δηλώσει εισοδήματα μέχρι Απριλιο του 19.

Απο οτι μου είπε δηλώνεις τα εισοδήματα απο αλλοδαπή, δηλώνεις τον φόρο που έχεις πληρώσει εκεί, και στην Ελλάδα πληρώνεις την διαφορά (φόρος που θα έπρεπε να πληρώσεις στην Ελλάδα μείον τον φόρο που έχεις ήδη πληρώσει στο εξωτερικό)

Στο τέλος του χαρτιού που μου έστειλε (κατω απο την Δαπάνη ενοικίου για κύρια κατοικία) λέει ποσό εισφοράς και έχει για μένα και για την σύζυγο. Μήπως αυτό ειναι η Εισφορά αλληλεγγύης?

Καλησπέρα φίλε. Επειδή είμαι σε μια παρόμοια κατάσταση , τι χαρτί τελικά χρειάστηκε για να γίνει η πίστωση φόρου αλλοδαπής ? Το p60?

NihlusGR
10-12-22, 23:43
- - - Updated - - -



Καλησπέρα φίλε. Επειδή είμαι σε μια παρόμοια κατάσταση , τι χαρτί τελικά χρειάστηκε για να γίνει η πίστωση φόρου αλλοδαπής ? Το p60?

Σου ζητήθηκε κι εσένα κάτι ανάλογο;
Εγώ είμαι σε λίγο διαφορετική κατάσταση (έχω κάνει αίτηση μεταφοράς αλλά ακόμα δεν έχει φανεί στο taxis, εδώ και μήνες όμως). Τι σου ζητήθηκε και για ποιο σκοπό; Προσπαθώ κι εγώ να βγάλω άκρη...

Ashtaroth
11-12-22, 00:00
Ναι το P60 δείχνει το εισόδημα απο μισθωτή εργασία και το φόρο που πλήρωσες

mplamplampla
11-12-22, 10:54
Η ίδια η χώρα στο λέει. Τι M.Sc, τι PhD, τι θέση μάνατζερ σε πολυεθνική με τζίρο το 10% του ελληνικού ΑΕΠ; Σε θέση Π.Ε. στον ΑΣΕΠ δεν έχεις πρόσβαση. Δηλαδή το κράτος το ίδιος ως εργοδότης σου λέει «μείνε εκεί που είσαι»

Ούτε σε θέση ΤΕ στον ΑΣΕΠ έχεις πρόσβαση αν έχεις τελειώσει Πανεπιστήμιο . Π.χ. ζητάνε πολιτικό μηχανικό ΤΕ και εσύ αν είσαι ΠΕ και ας έχεις και δέκα Master στη θέση απορρίπτεσαι. Οπότε το επιχείρημα σου είναι εντελώς άκυρο. Και δεύτερο και σημαντικότερο : Δηλαδή μας λες ότι υπάρχει μάνατζερ πολυεθνικής με τζίρο το 10% του ελληνικού ΑΕΠ και θέλει να διοριστεί στο ελληνικό δημόσιο με πρώτο μισθό πλέον 800 - 900 (άντε να είμαι large 1000) € καθαρά? Δουλευόμαστε μεταξύ μας?

Zus
11-12-22, 22:13
Άτομα τα οποία έχουν συνηθίσει σε βαρβάτα ποσά, ούτε κατά διάννοια δεν σκέφτονται να πέσουν στα 800-1000. Είναι σημαντικό πισωγύρισμα και πλέον, δεν βγαίνει και η ζωή με αυτά τα ποσά.

Sovjohn
11-12-22, 23:10
Μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις (κάτι διάβασα για θέσεις διευθυντή στον ΕΦΚΑ που είναι ανοιχτά και από ιδιωτικό τομέα με μισθό 7.000 μεικτά) παίζει να βρουν κάτι για αυτό το σενάριο

RASTAVIPER
11-12-22, 23:36
Άτομα τα οποία έχουν συνηθίσει σε βαρβάτα ποσά, ούτε κατά διάννοια δεν σκέφτονται να πέσουν στα 800-1000. Είναι σημαντικό πισωγύρισμα και πλέον, δεν βγαίνει και η ζωή με αυτά τα ποσά.

Καλά τώρα λέτε τα ίδια που έλεγα από τις 7/12.
Ποιος σοβαρός επαγγελματίας θα γυρίσει πίσω για τέτοιες καταστάσεις

NihlusGR
12-12-22, 01:34
Ρε παιδιά κι εγώ δεν πρόκειται να γυρίσω, πόσο μάλλον για 1000 ευρώ. Έλεος. Μιλάω για τη σημειολογία του ζητήματος, ότι δηλαδή πριν 20 χρόνια υποτίθεται εξισώνεις ΤΕΙ και Παν/μια, και πριν λίγα χρόνια καταργείς τελείως τα ΤΕΙ. Παρ' όλα αυτά, βγάζεις θέσεις ΤΕ και ΠΕ. Τι λογική είναι αυτή;

Ακόμα κι αν θέλω να γυρίσω σε άσχετη με ΑΣΕΠ εργασία, δεν σε κάνει να νιώσεις και πολύ ευπρόσδεκτος το να έχεις μια καριέρα και με το που περνάς τα σύνορα να είσαι ξανά ο «ΤΕΙτζής».

Και για να δώσω καλύτερο παράδειγμα: ΤΕΙ πτυχίο, M.Sc και PhD σε top 100 παν/μιο στο εξωτερικό. Δημοσιεύσεις, καριέρα κλπ. Θες να γυρίσεις στην Ελλάδα επειδή σου έλειψε το καλαμαράκι στο κύμα. Μπορείς έστω να κάνεις αίτηση για π.χ. επιστημονικό προσωπικό σε πανεπιστήμιο; Σε ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας όπως ο τυρέμπορας;

Αυτό ήθελα να πω. Μη μένετε στις ΤΕ και ΠΕ θέσεις του ΑΣΕΠ του 1000ρικου. Μιλάμε για μια αυτόκλητη (από την πλευρά του κράτους) ρετσινιά η οποία δε φεύγει ποτέ.

Veldrin
12-12-22, 13:29
Ρε παιδιά κι εγώ δεν πρόκειται να γυρίσω, πόσο μάλλον για 1000 ευρώ. Έλεος. Μιλάω για τη σημειολογία του ζητήματος, ότι δηλαδή πριν 20 χρόνια υποτίθεται εξισώνεις ΤΕΙ και Παν/μια, και πριν λίγα χρόνια καταργείς τελείως τα ΤΕΙ. Παρ' όλα αυτά, βγάζεις θέσεις ΤΕ και ΠΕ. Τι λογική είναι αυτή;

Ακόμα κι αν θέλω να γυρίσω σε άσχετη με ΑΣΕΠ εργασία, δεν σε κάνει να νιώσεις και πολύ ευπρόσδεκτος το να έχεις μια καριέρα και με το που περνάς τα σύνορα να είσαι ξανά ο «ΤΕΙτζής».

Και για να δώσω καλύτερο παράδειγμα: ΤΕΙ πτυχίο, M.Sc και PhD σε top 100 παν/μιο στο εξωτερικό. Δημοσιεύσεις, καριέρα κλπ. Θες να γυρίσεις στην Ελλάδα επειδή σου έλειψε το καλαμαράκι στο κύμα. Μπορείς έστω να κάνεις αίτηση για π.χ. επιστημονικό προσωπικό σε πανεπιστήμιο; Σε ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας όπως ο τυρέμπορας;

Αυτό ήθελα να πω. Μη μένετε στις ΤΕ και ΠΕ θέσεις του ΑΣΕΠ του 1000ρικου. Μιλάμε για μια αυτόκλητη (από την πλευρά του κράτους) ρετσινιά η οποία δε φεύγει ποτέ.

Να σου απαντήσω μια που έχω ακριβώς αυτό το παράδειγμα πολύ πρόχειρο και πολύ πρόσφατο, με ότι είπες + μεταδιδακτορικά σε τοπ30 πανεπιστήμιο του εξωτερικού.

Η αίτηση μου δεν ελήφθη υπόψιν από την επιστημονική επιτροπή της σχολής γιατί λέει δεν έχω εμπειρία διδασκαλίας στην ανώτατη εκπαίδευση (το ότι είμαι Λέκτορας, και έχω περίπου 1400+ ώρες διδασκαλίας μεταξύ 3 πανεπιστημίων σε διαλέξεις-σεμινάρια, και είμαι fellow του higher education academy στο UK δεν είχε καμία σημασία).

Αφού διάβασα την απορριπτική εισηγητική έκθεση, έλαβα και ένα mail μετά απο μερικές μέρες που με καλούσε σε περιθώριο μιας εβδομάδας, να είμαι σε πόλη της βόρειας Ελλάδας που εδρεύει αυτό το πανεπιστήμιο το οποίο έκανα την αίτηση, να κάνω ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ μάθημα μιας ώρας σε ένα προκατ κτίριο, σε θέμα που αυτοί αποφάσισαν, για να κρίνουν την μελλοντική μου επιλεξιμότητα.

Σα να λέμε κερατάς και δαρμένος.

Απλά έβαλα τα γέλια, τους είπα ευχαριστώ πολύ αλλά δεν με ενδιαφέρει να εμπλακώ σε κάτι τέτοιο, τους υπενθύμισα και που βρίσκεται ο τόπος μόνιμης εργασίας μου (Λιβερπουλ) και γειά σας. Κανονικά έπρεπε να τους ρωτήσω πως θα πληρωθώ τα έξοδα μετακίνησης, αλλά...

Απίστευτοι.

NihlusGR
12-12-22, 17:48
Να σου απαντήσω μια που έχω ακριβώς αυτό το παράδειγμα πολύ πρόχειρο και πολύ πρόσφατο, με ότι είπες + μεταδιδακτορικά σε τοπ30 πανεπιστήμιο του εξωτερικού.

Η αίτηση μου δεν ελήφθη υπόψιν από την επιστημονική επιτροπή της σχολής γιατί λέει δεν έχω εμπειρία διδασκαλίας στην ανώτατη εκπαίδευση (το ότι είμαι Λέκτορας, και έχω περίπου 1400+ ώρες διδασκαλίας μεταξύ 3 πανεπιστημίων σε διαλέξεις-σεμινάρια, και είμαι fellow του higher education academy στο UK δεν είχε καμία σημασία).

Αφού διάβασα την απορριπτική εισηγητική έκθεση, έλαβα και ένα mail μετά απο μερικές μέρες που με καλούσε σε περιθώριο μιας εβδομάδας, να είμαι σε πόλη της βόρειας Ελλάδας που εδρεύει αυτό το πανεπιστήμιο το οποίο έκανα την αίτηση, να κάνω ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ μάθημα μιας ώρας σε ένα προκατ κτίριο, σε θέμα που αυτοί αποφάσισαν, για να κρίνουν την μελλοντική μου επιλεξιμότητα.

Σα να λέμε κερατάς και δαρμένος.

Απλά έβαλα τα γέλια, τους είπα ευχαριστώ πολύ αλλά δεν με ενδιαφέρει να εμπλακώ σε κάτι τέτοιο, τους υπενθύμισα και που βρίσκεται ο τόπος μόνιμης εργασίας μου (Λιβερπουλ) και γειά σας. Κανονικά έπρεπε να τους ρωτήσω πως θα πληρωθώ τα έξοδα μετακίνησης, αλλά...

Απίστευτοι.

Χώρα-ανέκδοτο. Οι τυχεροί ξεφύγαμε από τη Βαλκανίλα

Veldrin
12-12-22, 23:06
Χώρα-ανέκδοτο. Οι τυχεροί ξεφύγαμε από τη Βαλκανίλα

Η μεγάλη διαφορά με τα εργασιακά στο εξωτερικό είναι πως στις βορειοευρωπαικές χώρες υπάρχει ένας μεγάλος ή/και ανταγωνιστικός ιδιωτικός τομέας, θεσμοί που ευτυχώς δουλεύουν, και μια default φιλική κουλτούρα στο θέμα ίσων ευκαιριών.

Έτσι πιο δύσκολο να υπάρξει βαθύ κράτος που η κάθε συνωμοταξία entitled μπαρμπάδων αποφασίζει και διατάσσει, βγάζοντας απωθημένα όπου μπορεί ως έκφραση κοινωνικού ρατσισμού, ή ως κληρονομικό δικαίωμα.

tsigarid
13-12-22, 04:09
Να σου απαντήσω μια που έχω ακριβώς αυτό το παράδειγμα πολύ πρόχειρο και πολύ πρόσφατο, με ότι είπες + μεταδιδακτορικά σε τοπ30 πανεπιστήμιο του εξωτερικού.

Η αίτηση μου δεν ελήφθη υπόψιν από την επιστημονική επιτροπή της σχολής γιατί λέει δεν έχω εμπειρία διδασκαλίας στην ανώτατη εκπαίδευση (το ότι είμαι Λέκτορας, και έχω περίπου 1400+ ώρες διδασκαλίας μεταξύ 3 πανεπιστημίων σε διαλέξεις-σεμινάρια, και είμαι fellow του higher education academy στο UK δεν είχε καμία σημασία).

Αφού διάβασα την απορριπτική εισηγητική έκθεση, έλαβα και ένα mail μετά απο μερικές μέρες που με καλούσε σε περιθώριο μιας εβδομάδας, να είμαι σε πόλη της βόρειας Ελλάδας που εδρεύει αυτό το πανεπιστήμιο το οποίο έκανα την αίτηση, να κάνω ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ μάθημα μιας ώρας σε ένα προκατ κτίριο, σε θέμα που αυτοί αποφάσισαν, για να κρίνουν την μελλοντική μου επιλεξιμότητα.

Σα να λέμε κερατάς και δαρμένος.

Απλά έβαλα τα γέλια, τους είπα ευχαριστώ πολύ αλλά δεν με ενδιαφέρει να εμπλακώ σε κάτι τέτοιο, τους υπενθύμισα και που βρίσκεται ο τόπος μόνιμης εργασίας μου (Λιβερπουλ) και γειά σας. Κανονικά έπρεπε να τους ρωτήσω πως θα πληρωθώ τα έξοδα μετακίνησης, αλλά...

Απίστευτοι.

Χωρίς πλάκα, εγώ θα ρώταγα αν καλύπτουν τα έξοδα ταξιδιού. Γελοία ψώνια.

8anos
13-12-22, 08:29
Στις προκηρύξεις για προσωπικό των πανεπιστημίων (διδακτικό και ερευνητικό) είναι σύνηθες φαινόμενο να έχει προαποφασιστει ποιος θα καταλάβει την θέση και τόσο η προκήρυξη όσο και το εκλεκτόρικο να προσαρμόζονται ανάλογα.
Κάτι τέτοιο γίνεται και στο εξωτερικό.
Απλώς στο εξωτερικό επειδή η αγορά και η ζήτηση είναι πολύ μεγάλη και η προσφορά ειδικευμένου προσωπικού μικρότερη,μπορείς να πετύχεις και προκήρυξη που δεν είναι ήδη δοσμένη ειδικά για χαμηλοβαθμες θέσεις (διδακτορικά, νέοι ερευνητές). Στις πιο senior θέσεις που είναι και λιγότερες ο ανταγωνισμός είναι μεγαλύτερος και παίζει μεγάλο ρόλο το δίκτυο και οι γνωριμίες ακόμα και στο εξωτερικό.

NihlusGR
13-12-22, 12:44
Στις προκηρύξεις για προσωπικό των πανεπιστημίων (διδακτικό και ερευνητικό) είναι σύνηθες φαινόμενο να έχει προαποφασιστει ποιος θα καταλάβει την θέση και τόσο η προκήρυξη όσο και το εκλεκτόρικο να προσαρμόζονται ανάλογα.
Κάτι τέτοιο γίνεται και στο εξωτερικό.
Απλώς στο εξωτερικό επειδή η αγορά και η ζήτηση είναι πολύ μεγάλη και η προσφορά ειδικευμένου προσωπικού μικρότερη,μπορείς να πετύχεις και προκήρυξη που δεν είναι ήδη δοσμένη ειδικά για χαμηλοβαθμες θέσεις (διδακτορικά, νέοι ερευνητές). Στις πιο senior θέσεις που είναι και λιγότερες ο ανταγωνισμός είναι μεγαλύτερος και παίζει μεγάλο ρόλο το δίκτυο και οι γνωριμίες ακόμα και στο εξωτερικό.

Δηλαδή σε πολιτισμένη χώρα της ΒΔ Ευρώπης, θα γινόταν αυτό που συνέβη στον Veldrin; Αμφιβάλλω πάρα πολύ. Είναι διαφορετικό να λες ότι και στις υπόλοιπες χώρες υπάρχει νεποτισμός, και ειδικά στον ακαδημαϊκό τομέα, και άλλο το σκετς από ΑΜΑΝ τα καθάρματα, δηλαδή η ελληνική πραγματικότητα. Δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Επίσης ως φοιτητής στη Σουηδία δε θυμάμαι κανέναν να με απορρίπτει ως «ΤΕΙτζη». Τα παραπάνω και ο κοινωνικός ρατσισμός είναι αποτέλεσμα νοοτροπίας, συντεχνιών κ.α. Με μία λέξη, είναι λόγω Βαλκανικής χώρας.

badweed
13-12-22, 13:08
αν εγω θελω εναν υπαλληλο , και καποιος μου στελνει βιογραφικο απο αγγλια , το βρισκετε σωστο εφοσων δεν πληρει καποιες (οποιες - δεν θετω το θεμα αν ειναι σωστες ) προυποθεσεις , να του πληρωσω τα εξοδα να ερθει να τον δοκιμασω ;

8anos
13-12-22, 13:13
Καταρχήν δεν αναφερθηκα στο περιστατικό του Vledrin.

Έγραψα πως δουλεύει ο χώρος γιατί το εχω ζήσει από στενό συγγενικό μου πρόσωπο σε τρεις χώρες: Ελλάδα, Σουηδία και Δανία.
Η συντριπτική πλειοψηφία των θέσεων που προκηρύσσονται είναι ήδη δοσμένες με εξαίρεση ίσως κάποιων entry level θέσεων και θέσεων που δημιουργουνται εκτάκτως μέσα από πρότζεκτ.

chat1978
13-12-22, 14:29
Δηλαδή σε πολιτισμένη χώρα της ΒΔ Ευρώπης, θα γινόταν αυτό που συνέβη στον Veldrin; Αμφιβάλλω πάρα πολύ. Είναι διαφορετικό να λες ότι και στις υπόλοιπες χώρες υπάρχει νεποτισμός, και ειδικά στον ακαδημαϊκό τομέα, και άλλο το σκετς από ΑΜΑΝ τα καθάρματα, δηλαδή η ελληνική πραγματικότητα. Δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.

Επίσης ως φοιτητής στη Σουηδία δε θυμάμαι κανέναν να με απορρίπτει ως «ΤΕΙτζη». Τα παραπάνω και ο κοινωνικός ρατσισμός είναι αποτέλεσμα νοοτροπίας, συντεχνιών κ.α. Με μία λέξη, είναι λόγω Βαλκανικής χώρας.

Αν θες την γνώμη μου, στην Ελλάδα δεν υπάρχει διακριτικότητα. Θέλουμε και την διατυμπανίζουμε την λαμόγια. Γι'αυτό και είμαστε ερασιτέχνες στην λαμόγια.

Και ναι, όταν όλα είναι κρατικοδικαια , επιλογές δεν υπάρχουν. Ή μέσα στο σύστημα ή εξωτερικό.

Crosswind
13-12-22, 14:37
αν εγω θελω εναν υπαλληλο , και καποιος μου στελνει βιογραφικο απο αγγλια , το βρισκετε σωστο εφοσων δεν πληρει καποιες (οποιες - δεν θετω το θεμα αν ειναι σωστες ) προυποθεσεις , να του πληρωσω τα εξοδα να ερθει να τον δοκιμασω ;

Αυτό είναι δύο ξεχωριστά θέματα.
1) Ποιες είναι οι προϋποθέσεις. Και ναι, πρέπει να τεθεί θέμα αν είναι σωστές ή όχι.
2) Χρειάζεται όντως να έρθει να τον δοκιμάσεις? Αν όντως ψάχνεις για τον καλύτερο, ναι, πληρώνεις. Αν είναι θέση που δε σε νοιάζει αν είναι τοπ ή όχι, τότε δεν πληρώνεις.

tsigarid
13-12-22, 14:38
αν εγω θελω εναν υπαλληλο , και καποιος μου στελνει βιογραφικο απο αγγλια , το βρισκετε σωστο εφοσων δεν πληρει καποιες (οποιες - δεν θετω το θεμα αν ειναι σωστες ) προυποθεσεις , να του πληρωσω τα εξοδα να ερθει να τον δοκιμασω ;

Μα αν δεν καλύπτει τις προϋποθέσεις σου γιατί να τον καλέσεις; Μόνο όσους έχουν πιθανότητα να προσληφθούν καλείς.

aroutis
13-12-22, 16:21
προσωπικά δεν το σκέφτομαι ούτε ως αστείο. Απλά αναφέρω το γεγονός ότι το κράτος ως εργοδότης lockάρει στο πρώτο σου πτυχίο (το οποίο το ίδιο το κράτος έχει εξισώσει, δις) και σε διαχωρίζει σύμφωνα με αυτό. Και κολλάει στην αρχική μου παράθεση, δες το καλύτερα.

Ειλικρινά, γιατί κάποιος να θέλει το κράτος ως εργοδότη;
Να το θέσω και πιο απλά : Είχα την ευκαιρία 3 φορές να μπω δημόσιο, ως και με θείο Υπουργό Εθνικής Αμύνης και έφτασα να βριστώ για να με παρατήσουν ησυχο. 30 + χρόνια στον ΙΤ και δεν το μετανιώνω.

RASTAVIPER
13-12-22, 16:30
αν εγω θελω εναν υπαλληλο , και καποιος μου στελνει βιογραφικο απο αγγλια , το βρισκετε σωστο εφοσων δεν πληρει καποιες (οποιες - δεν θετω το θεμα αν ειναι σωστες ) προυποθεσεις , να του πληρωσω τα εξοδα να ερθει να τον δοκιμασω ;

Εξαρτάται τη θέση.
Έχουμε 2023. Πλέον οι περισσότερες συνεντεύξεις για τις περισσότερες θέσεις γραφείου γίνονται online.
Πρόσληψη και relocation μετά μένει

chat1978
13-12-22, 18:42
Ειλικρινά, γιατί κάποιος να θέλει το κράτος ως εργοδότη;
Να το θέσω και πιο απλά : Είχα την ευκαιρία 3 φορές να μπω δημόσιο, ως και με θείο Υπουργό Εθνικής Αμύνης και έφτασα να βριστώ για να με παρατήσουν ησυχο. 30 + χρόνια στον ΙΤ και δεν το μετανιώνω.

Είναι σχετικά εύκολο όταν είσαι άνδρας. Κακά τα ψέματα, την προστασία και γενικά άνεση που έδινε το δημόσιο στην γυναίκα το έκανε μονόδρομο. Ξέρουμε άλλωστε και πόσο "συναδερφικοι" είναι οι Έλληνες εργοδότες. Δεν ξέρω τώρα πως είναι. Σίγουρα είχε χαλάσει η φάση το 11 όταν έφευγα αλλά και τα αφεντικά στον ΙΤ είχαν γίνει ακόμα πιο να μην πω.

Επίσης, εξαρτάται και το ποσό γατονι και ψηλά μπορείς να φτάσεις στον ιδιωτικό τομέα. Δεν μπορούν όλοι και δεν θέλουν όλοι.

Τα γράφω αυτά γιατί αυτές οι τοποθετήσεις είναι πάντα από παρόμοια άτομα που όμως δεν εκπροσωπούν την πλειοψηφία. Τα κοινά χαρακτηριστικά είναι ικανότητα, φιλοδοξία και σε κάποιο βαθμό θέληση να θυσιάσουν την υγεία τους για την δουλειά. Ξέρω την ιστορία σου και δεν το γράφω για σένα αυτό το μήνυμα. Απλά έχω μάθει να κοιτάζω την μη ελίτ που συνήθως φωνάζει και λιγότερο σε αυτά τα ζητήματα.

Veldrin
13-12-22, 20:06
αν εγω θελω εναν υπαλληλο , και καποιος μου στελνει βιογραφικο απο αγγλια , το βρισκετε σωστο εφοσων δεν πληρει καποιες (οποιες - δεν θετω το θεμα αν ειναι σωστες ) προυποθεσεις , να του πληρωσω τα εξοδα να ερθει να τον δοκιμασω ;

Είναι κοινή πρακτική στην Αγγλία πχ, να σου πληρώσουν έξοδα μετακίνησης/σίτησης/διαμονής όταν η συνέντευξη είναι με φυσική παρουσία.

Η "δοκιμαστική διάλεξη" στο ακαδημαικό εργασιακό περιβάλλον ενώ έχεις απορριφθεί (!!), είναι τουλάχιστον για να γελάνε και τα κατσίκια. Πολύ κακή πρακτική.

Απλά η θέση προφανώς ηταν για να δοθεί αλλού, αλλά υπάρχει και ένα ξεδιάντροπο θράσος. Είμαι άνεργος; Δεν έχω δουλειές; Οικογένεια; Τα παρατάω όλα κι έρχομαι; Δουλειά για να γίνει, στο τσάμπα (μια ώρα διάλεξη έχει από πίσω της ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 ώρες προετοιμασία); Θέμα ορισμένο από πριν για να κάνετε τους απορριπτόμενους vs τύπου αρένα; Θα παίξει και thumbs up/down στο τέλος; Ξεκαβαλάτε μωρέ...

Όσο για νεποτισμό, τα δίκτυα-networking εδώ που είμαι υπάρχουν για να γράφουμε papers, να μοιραζόμαστε το teaching/marking workload, και να πηγαίνουμε να πιούμε τίποτα σε slow weekdays.

Με τα papers και το γενικότερο ερευνητικό (περισσότερο) ή και διδακτικό (λιγότερο) έργο, έρχονται και οι δουλειές...

Στην Ελλάδα οι δουλειές έρχονται κυρίως από τα δίκτυα. Και μπαίνεις να διαβάσεις CV και πολλές φορές (ευτυχώς όχι στην πλειοψηφία) βλέπεις τέρατα στις δημοσιεύσεις ΑΝ υπάρχουν...

Όχι πως στην Αγγλία δεν παίζει καθόλου αυτό το σενάριο. Μια χαρά παίζει. Αλλά εκεί η σχολή υποθηκεύει το μέλλον της, καθώς η αξιολόγηση θα έρθει μελλοντικά και θα χτυπήσει αλύπητα μέσα σε ένα πολύ ανταγωνιστικό περιβάλλον.

Υ.Γ: @tsigarid ναι, έπρεπε. Αλλά ως συνήθως μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι με αυτό που διάβασα, και απλά έγραψα ενα email και το έστειλα. Μου απάντησαν πως το mail μου πρωτοκολλήθηκε :rofl:

chat1978
13-12-22, 20:21
Veldrin το τέλος ήταν το καλύτερο από όλα. Θεοί.
Πρωτόκολλο είναι σαν το ίντερνετ. Άπαξ και γράφτει κάτι, είναι για πάντα και no backsies

vigor12
14-12-22, 15:58
Ελλαδα ναι, η αγορα ανοιγει αργα μεν σταθερα δε, κι οι μισθοι σοβαρων θεσεων ακολουθουν μια ταση.
Στο δημοσιο οχι, οχι και παλι οχι, αυτοκτονια, καταδικαζεις τον εαυτο σου σε στασιμοτητα.

Ισχύει. Την πάτησα κι εγώ με τον διορισμό μου. Τότε όμως που δεν είχα άλλες ευκαιρίες το αποδέχθηκα. Δεν το περιέμενα είναι η αλήθεια. Δούλευα σε τηλεφωνικό κέντρο ως ADSL support για πελάτες ΟΤΕ τότε. Περιέργως όταν με πήρε η μάνα μου τηλ ότι διορίστηκα σαν εκπαιδευτικός δεν πέταξα από την χαρά μου. Ήξερα ότι έπρεπε να πάω από περιοχή σε περιοχή να μαζέψω μόρια, να ξοδέψω λεφτά και να μην μείνει τίποτα στην άκρη. Άντεξα 15 χρόνια στην εκπαίδευση έχοντας χάσει 10άδες χιλιάδες ευρώ σε ενοίκια, μετακινήσεις, μετακομίσεις, λογαριασμούς 2 σπιτιών. Επίσης διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε σοβαρή μισθολογική εξέλιξη. Ήρθε και η κρίση και ο μισθός έκανε βουτιά 400 ευρώ, φέρνοντας με σε δύσκολη θέση γιατί εκτός των εξόδων είχα και το βάρος δανείων της μικρομεσαίας επιχείρησης της μάνας μου που έκλεισε και του στεγαστικού μιας και αναγκαστήκαμε να πάρουμε σπίτι, διότι ο πατέρας μου ήθελε να έχει το δικό του.

Φίλος, security officer στο Δημόσιο ψάχνει εναγωνίως στέλνοντας βιογραφικά παντού κι έχοντας cv με πολλές πιστοποιήσεις CISCO, Microsoft, αλλά δεν μπορεί να βρει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα. Κάποιες εταιρείες τον κρίνουν ως overqualified και κάποιες άλλες είτε του δίνουν λίγα είτε του λένε ότι του έχουν θέση δεσμευμένη αλλά όταν τους ζητάει να του στείλουν το συμβόλαιο να το δει πριν υπογράψει , εξαφανίζονται.

Sovjohn
15-12-22, 01:10
Ισχύει. Την πάτησα κι εγώ με τον διορισμό μου. Τότε όμως που δεν είχα άλλες ευκαιρίες το αποδέχθηκα. Δεν το περιέμενα είναι η αλήθεια. Δούλευα σε τηλεφωνικό κέντρο ως ADSL support για πελάτες ΟΤΕ τότε. Περιέργως όταν με πήρε η μάνα μου τηλ ότι διορίστηκα σαν εκπαιδευτικός δεν πέταξα από την χαρά μου. Ήξερα ότι έπρεπε να πάω από περιοχή σε περιοχή να μαζέψω μόρια, να ξοδέψω λεφτά και να μην μείνει τίποτα στην άκρη. Άντεξα 15 χρόνια στην εκπαίδευση έχοντας χάσει 10άδες χιλιάδες ευρώ σε ενοίκια, μετακινήσεις, μετακομίσεις, λογαριασμούς 2 σπιτιών. Επίσης διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε σοβαρή μισθολογική εξέλιξη. Ήρθε και η κρίση και ο μισθός έκανε βουτιά 400 ευρώ, φέρνοντας με σε δύσκολη θέση γιατί εκτός των εξόδων είχα και το βάρος δανείων της μικρομεσαίας επιχείρησης της μάνας μου που έκλεισε και του στεγαστικού μιας και αναγκαστήκαμε να πάρουμε σπίτι, διότι ο πατέρας μου ήθελε να έχει το δικό του.

Φίλος, security officer στο Δημόσιο ψάχνει εναγωνίως στέλνοντας βιογραφικά παντού κι έχοντας cv με πολλές πιστοποιήσεις CISCO, Microsoft, αλλά δεν μπορεί να βρει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα. Κάποιες εταιρείες τον κρίνουν ως overqualified και κάποιες άλλες είτε του δίνουν λίγα είτε του λένε ότι του έχουν θέση δεσμευμένη αλλά όταν τους ζητάει να του στείλουν το συμβόλαιο να το δει πριν υπογράψει , εξαφανίζονται.

Ο φίλος σου να κοιτάξει και στο https://startuppirate.gr/jobs διότι σχεδόν όλες οι εταιρείες εκεί είναι "late stage startup" σοβαρές.

Επίσης, δημοσιεύτηκε χτες το Greek Startup Compensation Report 2022 (https://marathon.vc/blog/the-greek-startup-compensation-report-2022) το οποίο θα δώσει μια εικόνα σε όποιον είναι περίεργος για το τι μισθολογικό εύρος παίζει σε διάφορες "forward thinking" εταιρείες. Δεν αφορά "άφραγκες" startup.

vigor12
15-12-22, 11:14
Ο φίλος σου να κοιτάξει και στο https://startuppirate.gr/jobs διότι σχεδόν όλες οι εταιρείες εκεί είναι "late stage startup" σοβαρές.

Επίσης, δημοσιεύτηκε χτες το Greek Startup Compensation Report 2022 (https://marathon.vc/blog/the-greek-startup-compensation-report-2022) το οποίο θα δώσει μια εικόνα σε όποιον είναι περίεργος για το τι μισθολογικό εύρος παίζει σε διάφορες "forward thinking" εταιρείες. Δεν αφορά "άφραγκες" startup.

Σε ευχαριστώ πολύ για την διάθεσή σου να δώσεις σημαντικές πληροφορίες. θα του μεταφέρω τα links που ανέφερες.

diegoeternal10
17-12-22, 00:05
- - - Updated - - -


Ναι το P60 δείχνει το εισόδημα απο μισθωτή εργασία και το φόρο που πλήρωσες

Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες .Οπότε πάνω σε αυτό πηγές και σου έβαλαν σφραγίδα Χάγης και μετά σου πιστώθηκε κανονικά ο φόρος που κατέβαλλες UK , έτσι?Δεν χρειάστηκε κάποια υπογραφή απ' όσο φαντάζομαι από τον εργοδότη σου πάνω στο P60...λογικά υπογραφή από solicitor και μετά κατευθείαν για σφραγίδα ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά φίλε μου.

Ashtaroth
17-12-22, 01:27
- - - Updated - - -



Αρχικά σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες .Οπότε πάνω σε αυτό πηγές και σου έβαλαν σφραγίδα Χάγης και μετά σου πιστώθηκε κανονικά ο φόρος που κατέβαλλες UK , έτσι?Δεν χρειάστηκε κάποια υπογραφή απ' όσο φαντάζομαι από τον εργοδότη σου πάνω στο P60...λογικά υπογραφή από solicitor και μετά κατευθείαν για σφραγίδα ?

Ευχαριστώ προκαταβολικά φίλε μου.

Καλύτερα να μιλήσεις με ένα λογιστή. Εγω δεν έκανα τίποτα απο αυτά. Νομίζω με βάση το P60 δηλώνεις τα έσοδα και το φόρο που πλήρωσες, δεν μου ζητήθηκε απο το λογιστή να μεταφράσω κάτι.

aroutis
17-12-22, 11:47
Είναι σχετικά εύκολο όταν είσαι άνδρας. Κακά τα ψέματα, την προστασία και γενικά άνεση που έδινε το δημόσιο στην γυναίκα το έκανε μονόδρομο. Ξέρουμε άλλωστε και πόσο "συναδερφικοι" είναι οι Έλληνες εργοδότες. Δεν ξέρω τώρα πως είναι. Σίγουρα είχε χαλάσει η φάση το 11 όταν έφευγα αλλά και τα αφεντικά στον ΙΤ είχαν γίνει ακόμα πιο να μην πω.

Επίσης, εξαρτάται και το ποσό γατονι και ψηλά μπορείς να φτάσεις στον ιδιωτικό τομέα. Δεν μπορούν όλοι και δεν θέλουν όλοι.

Τα γράφω αυτά γιατί αυτές οι τοποθετήσεις είναι πάντα από παρόμοια άτομα που όμως δεν εκπροσωπούν την πλειοψηφία. Τα κοινά χαρακτηριστικά είναι ικανότητα, φιλοδοξία και σε κάποιο βαθμό θέληση να θυσιάσουν την υγεία τους για την δουλειά. Ξέρω την ιστορία σου και δεν το γράφω για σένα αυτό το μήνυμα. Απλά έχω μάθει να κοιτάζω την μη ελίτ που συνήθως φωνάζει και λιγότερο σε αυτά τα ζητήματα.
Κατανοώ τι λες απλά θα πω ότι δε θεωρώ τον εαυτό μου ελίτ, (όχι ελιτιστή), απλά κάποιο που προσπαθει να κάνει ότι μπορεί στα πλαίσια της αξιοπρέπειας.
.

Τη καλημέρα μου.

vigor12
20-12-22, 12:39
Το πρόβλημα των ελληνικών πανεπιστημίων είναι ότι διδάσκουν θεωρία και όχι πρακτική γνώση. Άντε στην πτυχιακή σου να πάρεις και κανένα skill όπως λέτε.

Πριν 5-6 χρόνια μιλούσα για ένα μικρό διάστημα με 1 δισεκατομμυριούχο ΙνδοΑμερικανο που είναι χρηματιστής στην Αμερική και μου έλεγε κάτι που μου έκανε εντύπωση. Του έρχονταν απόφοιτοι από το Harvard University Department of Economics που δεν τους έκοβε και πολύ το μυαλό στα χρηματοοικονομικά.

chat1978
20-12-22, 13:00
Πριν 5-6 χρόνια μιλούσα για ένα μικρό διάστημα με 1 δισεκατομμυριούχο ΙνδοΑμερικανο που είναι χρηματιστής στην Αμερική και μου έλεγε κάτι που μου έκανε εντύπωση. Του έρχονταν απόφοιτοι από το Harvard University Department of Economics που δεν τους έκοβε και πολύ το μυαλό στα χρηματοοικονομικά.

Πώς το συνδέεις αυτό με το μήνυμα μου;

lewton
20-12-22, 13:09
Πριν 5-6 χρόνια μιλούσα για ένα μικρό διάστημα με 1 δισεκατομμυριούχο ΙνδοΑμερικανο που είναι χρηματιστής στην Αμερική και μου έλεγε κάτι που μου έκανε εντύπωση. Του έρχονταν απόφοιτοι από το Harvard University Department of Economics που δεν τους έκοβε και πολύ το μυαλό στα χρηματοοικονομικά.

Και εγώ όταν έμενα πριν πολλά χρόνια στη Γενεύη ως intern και έκανα παρέα με διάφορους interns (επειδή όλοι είχαμε βρει τη δουλειά μέσω της AIESEC) θυμάμαι ήταν μια Ισπανίδα που δούλευε σε κάποιο fund και ήταν πως να το πω, όχι και η πιο έξυπνη αν μιλούσες μαζί της για οποιοδήποτε θέμα, και από ο,τι μου είχαν πει και άλλοι που ήταν interns στο ίδιο fund ότι και στη δουλειά δεν καταλάβαινε Χριστό από τα χρηματοοικονομικά, αλλά είχε τελειώσει μια σχετικά ονομαστή σχολή και έτσι της έδωσαν το internship.

chat1978
20-12-22, 13:25
Καλά τώρα και στην Ελλάδα η ΜΗΥΠ που θεωρούταν τοπ έβγαζε άτομα που μισούσαν τους υπολογιστές.

NihlusGR
20-12-22, 13:46
Πώς το συνδέεις αυτό με το μήνυμα μου;

το κλασικό «μας λείπουν οι υποδομές αλλά οι απόφοιτοί μας είναι περιζήτητοι παντού», «ένας γνωστός γνωστού είχε γνωρίσει μία απ' το Harvard και ήταν χαζή ενώ από τα ελληνικά πανεπιστήμια τΟυΣ ζΗτΑνΕ πΑνΤοΥ» κλπ κλπ κλπ. Ένα απ' τα εθνικά μας αφηγήματα. Έχουμε τα καλύτερα πανεπιστήμια, την καλύτερη δευτοροβάθμια εκπαίδευση («αυτά που κάνουμε στο λύκειο τα κάνουν στο τρίτο έτος ΣτΟ εΞωΤεΡιΚο») το καλύτερο σύστημα υγείας («οι καλύτεροι γιατροί είναι οι έλληνες, και ΠαΝω Απ ΟλΑ αΝθΡωΠοΙ»), the list goes on. Για κάποιο λόγο πατώνουμε σε όλα σε αξιολογήσεις, στατιστικές κλπ αλλά απλά μας έχουν στο μάτι οι κουτόφραγκοι. Αυτοί έχουν μόνο τα λεφτά, εμείς οι φτωχοί πλην τίμιοι έλληνες κοίτα πώς τα καταφέρνουμε

8anos
20-12-22, 14:08
Σε οποίο εργασιακό σύστημα έχω παρατηρήσει είτε ο ίδιος είτε μέσω γνωστών βλέπω ότι δεν στηρίζεται στους καλύτερους αλλά στους πολλούς μέτριους που μπορούν να κάνουν μια συγκεκριμένη δουλειά.
Η μετριότητα κυρίαρχει παντού, και δεν βγάζω τον εαυτό μου στην απέξω, και στην αρχή απορουσα πραγματικά πως δουλεύει το σύστημα και έχει και καλά αποτελέσματα αλλά εδώ δεν έχει σημασία η μονάδα.
Σημασία έχουν οι ρουτίνες και τα σημεία ελέγχου, η ανασκόπηση των αποτελεσμάτων και η διόρθωση όπου το σύστημα δυσλειτουργει.

chat1978
20-12-22, 14:18
το κλασικό «μας λείπουν οι υποδομές αλλά οι απόφοιτοί μας είναι περιζήτητοι παντού», «ένας γνωστός γνωστού είχε γνωρίσει μία απ' το Harvard και ήταν χαζή ενώ από τα ελληνικά πανεπιστήμια τΟυΣ ζΗτΑνΕ πΑνΤοΥ» κλπ κλπ κλπ. Ένα απ' τα εθνικά μας αφηγήματα. Έχουμε τα καλύτερα πανεπιστήμια, την καλύτερη δευτοροβάθμια εκπαίδευση («αυτά που κάνουμε στο λύκειο τα κάνουν στο τρίτο έτος ΣτΟ εΞωΤεΡιΚο») το καλύτερο σύστημα υγείας («οι καλύτεροι γιατροί είναι οι έλληνες, και ΠαΝω Απ ΟλΑ αΝθΡωΠοΙ»), the list goes on. Για κάποιο λόγο πατώνουμε σε όλα σε αξιολογήσεις, στατιστικές κλπ αλλά απλά μας έχουν στο μάτι οι κουτόφραγκοι. Αυτοί έχουν μόνο τα λεφτά, εμείς οι φτωχοί πλην τίμιοι έλληνες κοίτα πώς τα καταφέρνουμε

Κάθε την γνώμη μου το θεωρητικό επίπεδο ήταν πολύ υψηλό και όπως και να το θέσεις δεν αλλάζει. Εγώ το 96 είχα δει το αγγλικό a level και γελούσα και έτσι πιστεύω την βάση από αρκετές ιστορίες τύπου στρατου. Όμως, αυτό δεν κάνει την εκπαίδευση μας σωστή. Μετά από 10 χρόνια στο Βέλγιο, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι στην Ελλάδα διδάσκετε και μαθαίνουμε κάτι για την εξέταση και την πιστοποίηση. Εγώ δεν θυμάμαι τίποτα από το μαθηματικό. Πολύ λίγα δηλαδή.

Επίσης οι γλώσσες.Έχουμε τα υψηλότερα πτυχία και δυσκολευομσσταν στα αγγλικά για να μην σχολιάσω το κόστος των πιστοποιήσεων. Μπορούσες να ανοίξεις θεωρητικά φροντιστήριο στα 15σου με το proficiency και όταν ήρθαμε Βέλγιο, οι μισοί με proficiency δεν μπορούσαν να μιλήσουν αγγλικά.

Βγήκα off topic αλλά τα παραδείγματα ήταν μια άλλη οπτική σε αυτό που λέτε ότι δεν μαθαίνουμε skills. Για μένα δεν μαθαίνουμε αλλά αποστηθίζουμε, αν μπορώ να κάνω την αναλογία με υπερβολές.

Ακόμα περισσότερο off topic γιατί τους έχω αχτι και θέλω να γίνω καλός.Στο θέμα γλώσσες σαν τους γελοίους τους Ισπανούς, ευρύτερα ισπανόφωνους και Ιταλούς δεν είμαστε. Μας βγάζω το καπέλο και έχουν και σχεδόν την ίδια γλώσσα.

megahead13
20-12-22, 15:34
Σε οποίο εργασιακό σύστημα έχω παρατηρήσει είτε ο ίδιος είτε μέσω γνωστών βλέπω ότι δεν στηρίζεται στους καλύτερους αλλά στους πολλούς μέτριους που μπορούν να κάνουν μια συγκεκριμένη δουλειά.
Η μετριότητα κυρίαρχει παντού, και δεν βγάζω τον εαυτό μου στην απέξω, και στην αρχή απορουσα πραγματικά πως δουλεύει το σύστημα και έχει και καλά αποτελέσματα αλλά εδώ δεν έχει σημασία η μονάδα.
Σημασία έχουν οι ρουτίνες και τα σημεία ελέγχου, η ανασκόπηση των αποτελεσμάτων και η διόρθωση όπου το σύστημα δυσλειτουργει.
Προσυπογράφω!

chat1978
20-12-22, 15:48
Σε οποίο εργασιακό σύστημα έχω παρατηρήσει είτε ο ίδιος είτε μέσω γνωστών βλέπω ότι δεν στηρίζεται στους καλύτερους αλλά στους πολλούς μέτριους που μπορούν να κάνουν μια συγκεκριμένη δουλειά.
Η μετριότητα κυρίαρχει παντού, και δεν βγάζω τον εαυτό μου στην απέξω, και στην αρχή απορουσα πραγματικά πως δουλεύει το σύστημα και έχει και καλά αποτελέσματα αλλά εδώ δεν έχει σημασία η μονάδα.
Σημασία έχουν οι ρουτίνες και τα σημεία ελέγχου, η ανασκόπηση των αποτελεσμάτων και η διόρθωση όπου το σύστημα δυσλειτουργει.


Προσυπογράφω!

Ίσως εξαρτάται και τι ακριβώς κάνει το εργασιακό περιβάλλον.
Γενικά συμφωνώ με αυτό που γράφεις και hello οι άνθρωποι δουλεύουν για βιοπορισμό και όχι γιατι ειναι παθιασμένοι τρελά με την δουλειά τους, που μας έχουν πεθάνει στην καραμέλα. Μιλάω με βάση το μέσο άνθρωπο.

Όμως κάποια πράγματα θέλουν τον αστερι να το σπρώξει και να ανακαλύψει και να πρωτοπορήσει πιστεύω. Νιώθω ότι δεν μπορούν αυτά να γίνουν από την μετριότητα. Από την άλλη, αυτά τα τζιμάνια, την έχουν δει και αρκετά καθίκιο και τελευταία το καλύπτουν υπό το πρόσχημα των λέξεων tesla, Elon Mask κτλ και τότε τα παίρνω.

NihlusGR
20-12-22, 16:00
Κάθε την γνώμη μου το θεωρητικό επίπεδο ήταν πολύ υψηλό και όπως και να το θέσεις δεν αλλάζει. Εγώ το 96 είχα δει το αγγλικό a level και γελούσα και έτσι πιστεύω την βάση από αρκετές ιστορίες τύπου στρατου. Όμως, αυτό δεν κάνει την εκπαίδευση μας σωστή. Μετά από 10 χρόνια στο Βέλγιο, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι στην Ελλάδα διδάσκετε και μαθαίνουμε κάτι για την εξέταση και την πιστοποίηση. Εγώ δεν θυμάμαι τίποτα από το μαθηματικό. Πολύ λίγα δηλαδή.

Επίσης οι γλώσσες.Έχουμε τα υψηλότερα πτυχία και δυσκολευομσσταν στα αγγλικά για να μην σχολιάσω το κόστος των πιστοποιήσεων. Μπορούσες να ανοίξεις θεωρητικά φροντιστήριο στα 15σου με το proficiency και όταν ήρθαμε Βέλγιο, οι μισοί με proficiency δεν μπορούσαν να μιλήσουν αγγλικά.

Βγήκα off topic αλλά τα παραδείγματα ήταν μια άλλη οπτική σε αυτό που λέτε ότι δεν μαθαίνουμε skills. Για μένα δεν μαθαίνουμε αλλά αποστηθίζουμε, αν μπορώ να κάνω την αναλογία με υπερβολές.

Ακόμα περισσότερο off topic γιατί τους έχω αχτι και θέλω να γίνω καλός.Στο θέμα γλώσσες σαν τους γελοίους τους Ισπανούς, ευρύτερα ισπανόφωνους και Ιταλούς δεν είμαστε. Μας βγάζω το καπέλο και έχουν και σχεδόν την ίδια γλώσσα.
Συμφωνώ, πρέπει να καταλάβουμε ότι δύσκολο ≠ καλό και παπαγαλία ≠ εκπαίδευση. Τα A Levels μπορεί να σου είχαν φανεί γελοία αλλά για παράδειμα στο PISA η Ελλάδα είναι σταθερά κάτω του μέσου όρου (https://en.wikipedia.org/wiki/Programme_for_International_Student_Assessment), ενώ το ΗΒ και το Βέλγιο που αναφέρεις εσύ είναι παραπάνω και απ' την Ελλάδα και απ' το ΜΟ.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν καλλιεργείται καμία κριτική σκέψη, ομαδική εργασία, αυτόνομη έρευνα κλπ κλπ κλπ. Είναι απλά μια παπαγαλία από την πρώτη στιγμή μέχρι τις πανελλαδικές, και βλέπεις ανθρώπους 30 και 40 χρονών να σου λένε «μα καλά τόσα μόρια είχα βγάλει, είναι δυνατόν να μην πήρα την τάδε θέση»; Αυτό είναι ενδεικτικό νομίζω.

Επίσης σε Έλληνες γονείς μετανάστες σε χώρες σαν τις άνωθεν, υπάρχει το mind-blowing moment που τα παιδιά τους δεν έχουν homework όταν γυρνάνε απ' το σπίτι. Σίγουρα πολλοί από αυτούς θα λένε «ανάθεμα και τι τους μαθαίνουν εδώ»...

Τώρα για το θέμα γλωσσομάθειας, αν συγκρίνεις με Ισπανία και Ιταλία (λατρεύω και τις δύο χώρες/κουλτούρες/γλώσσες) τότε δεν υπάρχει καν σύγκριση. Ο Έλληνας με C2 που δεν ξέρει να δώσει οδηγίες σε τουρίστα είναι 1000 φορές ανώτερο από τον τουριστικό υπάλληλο για δεκαετίες σε Ιταλία/Ισπανία. Απλά δε το έχουν


Σε οποίο εργασιακό σύστημα έχω παρατηρήσει είτε ο ίδιος είτε μέσω γνωστών βλέπω ότι δεν στηρίζεται στους καλύτερους αλλά στους πολλούς μέτριους που μπορούν να κάνουν μια συγκεκριμένη δουλειά.
Η μετριότητα κυρίαρχει παντού, και δεν βγάζω τον εαυτό μου στην απέξω, και στην αρχή απορουσα πραγματικά πως δουλεύει το σύστημα και έχει και καλά αποτελέσματα αλλά εδώ δεν έχει σημασία η μονάδα.
Σημασία έχουν οι ρουτίνες και τα σημεία ελέγχου, η ανασκόπηση των αποτελεσμάτων και η διόρθωση όπου το σύστημα δυσλειτουργει.
Πόσο δίκιο έχεις!

RASTAVIPER
20-12-22, 16:04
Τώρα για το θέμα γλωσσομάθειας, αν συγκρίνεις με Ισπανία και Ιταλία (λατρεύω και τις δύο χώρες/κουλτούρες/γλώσσες) τότε δεν υπάρχει καν σύγκριση. Ο Έλληνας με C2 που δεν ξέρει να δώσει οδηγίες σε τουρίστα είναι 1000 φορές ανώτερο από τον τουριστικό υπάλληλο για δεκαετίες σε Ιταλία/Ισπανία. Απλά δε το έχουν


Πόσο δίκιο έχεις!

Καλά τι να λέμε.
Σε μεγάλο μουσείο στη Βαρκελώνη πριν 4-5 χρόνια δεν ήξερε η υπεύθυνη να μου εξηγήσει στα Αγγλικά ένα θέμα με το κόστος του εισιτηρίου.
Εντελώς για τα μπάζα και όμως χαμός από τουρίστες εκεί.

chat1978
20-12-22, 16:14
Καλά τι να λέμε.
Σε μεγάλο μουσείο στη Βαρκελώνη πριν 4-5 χρόνια δεν ήξερε η υπεύθυνη να μου εξηγήσει στα Αγγλικά ένα θέμα με το κόστος του εισιτηρίου.
Εντελώς για τα μπάζα και όμως χαμός από τουρίστες εκεί.

Χαχαχα.

26 χρόνων γιατρός το 2016 στην Τενερίφη δεν μπορούσε να ρωτήσει αν είχε πυρετό και άλλα βασικά. Γρι όμως. Η νοσοκόμα ήξερε περισσότερα.

Στις Βρυξέλλες που έχει τσουβαλια ισπανόφωνους, Ιταλούς και γαλλόφωνους, έχουν κάνει καρτέλ όλοι με τα γαλλικά που μόνο αυτά μπορούν και βράζει γαλλικό. Παλιά νομιζα ότι ήταν οι βαλονοι η αιτία του προβληματος αλλά τελικά για μένα είναι τα τζιμανια αυτά.

Όταν η ανθρωπότητα αποικησει το διάστημα , θα υπάρχοιν η γαλλική, η ισπανική και η ιταλική αποικίες.

lewton
20-12-22, 17:32
Στις Βρυξέλλες που έχει τσουβαλια ισπανόφωνους, Ιταλούς και γαλλόφωνους, έχουν κάνει καρτέλ όλοι με τα γαλλικά που μόνο αυτά μπορούν
Και οι Βραζιλιάνοι πολύ συχνά (οι Πορτογάλοι λιγότερο σύμφωνα με την εμπειρία μου).

chat1978
20-12-22, 17:54
Και οι Βραζιλιάνοι πολύ συχνά (οι Πορτογάλοι λιγότερο σύμφωνα με την εμπειρία μου).
Με την νότια Αμερική το καταλαβαίνω. Σαν τους Κινέζους. Επισης δεν θέλω να απαξιωσω φτωχούς λαούς. Αλλά με τους Ευρωπαίους, ε οχι με 25 χρόνια Σένγκεν.

Οι Πορτογάλοι δεν έχουν αυτή την συμπεριφορά "μόνο η γλώσσα μου στον πλανήτη Γη". Απλά καταλαβαίνουν ισπανικά πολύ καλά. Οι Βραζιλιάνοι συχνά δεν είχαν τα λεφτά αλλιως μιλάνε μια χαρά.

Οι Ισπανοί και Ιταλοί είναι μακράν οι πιο αγενείς. Είσαι σε xpat meeting, βρίσκονται, μιλάνε μόνο ισπανικά. Μιλάς στα αγγλικά με Ισπανό, και τον ρωτάει άλλος κάτι στα ισπανικά. Και απαντάει στα ισπανικά και συχνά συνεχίζουν μεταξύ τους και εσύ έχεις μείνει εκεί. Ιταλοί, σε προσκαλούν και μιλάνε ιταλικά όλη την ώρα. Στην Αθήνα, Ιταλίδα τουρίστρια που ψάχνει πληροφορίες μου μιλησε απευθείας στα ιταλικά. Και ήξερε τελικά αγγλικά. Της λέω στην χώρα σου να έρθω και να περιμένω ότι μιλάτε ελληνικά; Και έφυγα.
Το έχω εξηγήσει στους Ισπανούς και έχουν προσβληθεί που τους είπα ότι δεν είναι σωστό. Μετά μουλαρωσα και τους είπα ότι είναι αγενείς. Δύο φορές αγενείς που μου θίχτηκαν κιόλας.

Ο μόνος λόγος που δεν τους έχουν πάρει με τις πέτρες είναι γιατί πολλοί Βέλγοι μαθαίνουν ισπανικά ή ιταλικά και ευκαιρία ψάχνουν.

NihlusGR
23-12-22, 11:41
https://www.ertnews.gr/perifereiakoi-stathmoi/iraklio/elmepa-i-ellada-diathetei-koryfaioys-epistimones-pliroforikis-alla-feygoyn-sto-exoteriko/

Σύμφωνα με τη μελέτη υπάρχουν σε παγκόσμιο επίπεδο 6.415 επιστήμονες πληροφορικής με δείκτη επιστημονικής ποιότητας (h-index) μεγαλύτερο ή ίσο του 40 [3]. Όπως προκύπτει από τον Πίνακα 1, η Ελλάδα βρίσκεται στην 20η θέση παγκοσμίως και στην 14η πανευρωπαϊκά ως προς τον αριθμό των κορυφαίων επιστημόνων πληροφορικής στον κόσμο, ενώ αν ληφθεί υπόψιν η αναλογία τους στο πληθυσμό της κάθε χώρας, η Ελλάδα βρίσκεται στην 15η θέση παγκοσμίως και στην 9η στην Ευρώπη. Στην Ελλάδα εργάζονται 57 κορυφαίοι Επιστήμονες πληροφορικής, όλοι με εθνικότητα Ελληνική, κάτι που στις υπόλοιπες χώρες με υψηλή οικονομική ανάπτυξη δε συμβαίνει, διότι προσελκύουν κορυφαίους επιστήμονες από το εξωτερικό.

chat1978
23-12-22, 11:55
https://www.ertnews.gr/perifereiakoi-stathmoi/iraklio/elmepa-i-ellada-diathetei-koryfaioys-epistimones-pliroforikis-alla-feygoyn-sto-exoteriko/

Σύμφωνα με τη μελέτη υπάρχουν σε παγκόσμιο επίπεδο 6.415 επιστήμονες πληροφορικής με δείκτη επιστημονικής ποιότητας (h-index) μεγαλύτερο ή ίσο του 40 [3]. Όπως προκύπτει από τον Πίνακα 1, η Ελλάδα βρίσκεται στην 20η θέση παγκοσμίως και στην 14η πανευρωπαϊκά ως προς τον αριθμό των κορυφαίων επιστημόνων πληροφορικής στον κόσμο, ενώ αν ληφθεί υπόψιν η αναλογία τους στο πληθυσμό της κάθε χώρας, η Ελλάδα βρίσκεται στην 15η θέση παγκοσμίως και στην 9η στην Ευρώπη. Στην Ελλάδα εργάζονται 57 κορυφαίοι Επιστήμονες πληροφορικής, όλοι με εθνικότητα Ελληνική, κάτι που στις υπόλοιπες χώρες με υψηλή οικονομική ανάπτυξη δε συμβαίνει, διότι προσελκύουν κορυφαίους επιστήμονες από το εξωτερικό.

Απλά θέλω να επισημάνω γενικά ότι η καραμέλα ότι πάμε για τις αποδοχές βολεύει. Πολλοί πάμε για τις εργασιακές σχέσεις και τον σεβασμό. Αλλά αυτό δεν βολεύει το ελληναριο. Εύκολα κατηγορείς το χρήμα αλλά δύσκολα την κουλτούρα. Πονάει ή μάλλον καλύτερα τσουζει.

NihlusGR
23-12-22, 12:15
Απλά θέλω να επισημάνω γενικά ότι η καραμέλα ότι πάμε για τις αποδοχές βολεύει. Πολλοί πάμε για τις εργασιακές σχέσεις και τον σεβασμό. Αλλά αυτό δεν βολεύει το ελληναριο. Εύκολα κατηγορείς το χρήμα αλλά δύσκολα την κουλτούρα. Πονάει ή μάλλον καλύτερα τσουζει.

άλλη χιλιοπιπιλημένη καραμέλα είναι ότι είναι «η εύκολη λύση» και ότι «θέλει κεφάλαιο να πας». Τα έχω ακούσει από επαγγελματίες ερμπηενμπάδες στην Ελλάδα αυτό.

Για να μην πούμε ότι 9/10 Έλληνες πιστεούν ότι βγάζουμε π.χ. 4000 ευρώ και τα 3000 τα δίνουμε σε ενοίκιο για συγκατοίκηση με 5-6 άτομα (not-so-casually ρατσιστικά αναφερόμενοι σε αυτούς «Πακιστανοί») και ότι «μία ή άλλη είναι με το να είχες μείνει εδώ»

Γενικά το θέμα μετανάστευση στο εξωτερικό είναι η μήτρα των αστικών μύθων της γενιάς μας

chat1978
23-12-22, 12:53
άλλη χιλιοπιπιλημένη καραμέλα είναι ότι είναι «η εύκολη λύση» και ότι «θέλει κεφάλαιο να πας». Τα έχω ακούσει από επαγγελματίες ερμπηενμπάδες στην Ελλάδα αυτό.

Για να μην πούμε ότι 9/10 Έλληνες πιστεούν ότι βγάζουμε π.χ. 4000 ευρώ και τα 3000 τα δίνουμε σε ενοίκιο για συγκατοίκηση με 5-6 άτομα (not-so-casually ρατσιστικά αναφερόμενοι σε αυτούς «Πακιστανοί») και ότι «μία ή άλλη είναι με το να είχες μείνει εδώ»

Γενικά το θέμα μετανάστευση στο εξωτερικό είναι η μήτρα των αστικών μύθων της γενιάς μας

Επειδή έχουμε και 25 χρόνια στο φόρουμ, δεν ξέρω ποια είναι η γενιά μας να σου πω.

Κοίτα είμαστε μανουλες στο να εφευρισκουμε λόγους για να μην κάνουμε πράγματα. Πολλές φορές αξιέπαινους στην φαντασία. Αλλά το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι θεωρούμε ότι το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι είναι αυστηρά οικονομικό και όχι πολιτισμικό. Αν τώρα ψωμολυσας τότε το οικονομικό είναι το μόνο που μετράει. Αν όμως έχεις μια σχετικά κακοπληρωμένη δουλειά τότε το πολιτισμικό είναι δύσκολο χάπι να καταπιεί κανείς.

Και επειδή δεν είμαστε παγκόσμια πρωτοτυπία. Δεν θα δούλευα ούτε για Ιταλούς και γενικότερα μεσογειακούς λαούς με εξαίρεση τη Βαρκελώνη. Η κουτοπονηρια και το να θεωρείς χαζό τον συνάνθρωπο σου είναι στανταρ.

NihlusGR
23-12-22, 12:58
Επειδή έχουμε και 25 χρόνια στο φόρουμ, δεν ξέρω ποια είναι η γενιά μας να σου πω.

Κοίτα είμαστε μανουλες στο να εφευρισκουμε λόγους για να μην κάνουμε πράγματα. Πολλές φορές αξιέπαινους στην φαντασία. Αλλά το πιο σημαντικό για μένα είναι ότι θεωρούμε ότι το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι είναι αυστηρά οικονομικό και όχι πολιτισμικό. Αν τώρα ψωμολυσας τότε το οικονομικό είναι το μόνο που μετράει. Αν όμως έχεις μια σχετικά κακοπληρωμένη δουλειά τότε το πολιτισμικό είναι δύσκολο χάπι να καταπιεί κανείς.

Και επειδή δεν είμαστε παγκόσμια πρωτοτυπία. Δεν θα δούλευα ούτε για Ιταλούς και γενικότερα μεσογειακούς λαούς με εξαίρεση τη Βαρκελώνη. Η κουτοπονηρια και το να θεωρείς χαζό τον συνάνθρωπο σου είναι στανταρ.

Ως γενιά μας εννοώ όλους όσοι φύγαμε είτε νωρίτερα είτε αργότερα, πάντως στα παραγωγικά μας χρόνια, σε πλουσιότερες χώρες του εξωτερικού, κυρίως Ευρώπη.

Συμφωνώ με όλα όσα λες. Να προσθέσω και το πολύ hard to swallow χάπι: η αγοραστική δύναμη ενός μισθωτού στην Ελλάδα είναι στον πάτο της ηπείρου, ΕΙΔΙΚΑ για το πόσο ακριβή είναι η Αθήνα (εκεί δηλαδή που έχεις ελπίδες να βρεις δουλειά) και κανένα κόστος ζωής/ενοίκιο/παιδικός σταθμός σε πλουσιότερες χώρες δε θα το αντισταθμίσει αυτό. Δηλαδή 9/10 Έλληνες πιστεούν «3χ μισθός στο Άμστερνταμ, και 3χ κόστος ζωής. Τα ίδια είναι κάτσε εδώ». Nope. Όποιος βλέπει καθαρά και δεν έχει πλάτες πίσω, έχει ήδη φύγει ή είναι στο πρόγραμμα. Τα υπόλοιπα με ήλιους, γεύση της ντομάτας, «ποιότητα ζωής» (λες και ξέρουν τι σημαίνει), τα ακούω από ανθρώπους με 2-3 σελίδες Ε9. Έτσι κι εγώ στην Ελλάδα θα την είχα αράξει και στην πέτσα μου όλα

@ ADSLgr.com All rights reserved.