PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 [159] 160 161 162

chat1978
23-12-22, 15:13
Αφού είναι βλάκες.
10% περίσσευμα είναι διαφορετικό σε 1000 και 2000 μισθό. Έχεις 100 και 200 αντίστοιχα για διεθνείς συναλλαγές και ταξίδια και αποταμίευση αν έχεις σκοπό να επιστρέψεις. Για μένα η αγορά σπιτιού και η υγεία είναι τα κρυφά για το αν συμφέρει μια χώρα ή όχι.

8anos
23-12-22, 16:15
Γνώμη μου είναι ότι η κάθε περίπτωση μετανάστη, χώρας υποδοχής και βεβαια η περοιοδος που εγινε η μεταναστευση ειναι μοναδική.

Δεν μεταναστευουν ολοι για τον ιδιο λόγο, ουτε με τα ιδια εφοδια και η υποδοχή δεν ειναι η ιδια.

Προσωπική μου πείρα δείχνει:
Για την περίπτωση ανειδικευτου μετανάστη ο λογος οφελους / κοστους από την μετανάστευση σε μια πλουσιότερη χώρα είναι οριακα καλυτερος εαν ψαχνει εξαρτημένη εργασία ή αρκετά καλύτερος εάν πετύχει σε ελεύθερο επάγγελμα και αυτο με την προυποθεση να κανει το βημα στην φαση ανοδου της οικονομιας.
Όπως εξελίσσεται η κατάσταση με την οικονομία δεν θα το συνιστούσα.

Καλύτερα σαφώς είναι τα πράγματα για ειδικευμένο προσωπικό, ειδικά στην αρχή της καριέρας του, που έχει μεγαλύτερες πιθανότητες καλύτερης αμοιβής και απόκτησης πλουσιοτερης εργασιακής και κοινωνικής πείρας. Πάλι με την επιφύλαξη για το πώς θα εξελιχθεί η οικονομική κρίση.

Για παράδειγμα για εμένα και την γυναίκα μου που δεν είχαμε κανενός είδους αξιοποίησημη περιουσία στην Ελλάδα (το σπίτι στο χωριό δεν το μετράω) η μετανάστευση στα χρόνια που ξεκίνησε η κρίση στην Ελλάδα ήταν σχεδόν μονόδρομος.

Αν κάποιος έχει κάποιου είδους αξιοποίησημη περιουσία είτε αυτό είναι κατοικία, επιχείρηση,γη και δεν έχει κάποιου είδους ειδίκευση τοτε για εμένα καλύτερα να το παλέψει στην Ελλάδα.

RASTAVIPER
23-12-22, 17:03
Γνώμη μου είναι ότι η κάθε περίπτωση μετανάστη, χώρας υποδοχής και βεβαια η περοιοδος που εγινε η μεταναστευση ειναι μοναδική.

Δεν μεταναστευουν ολοι για τον ιδιο λόγο, ουτε με τα ιδια εφοδια και η υποδοχή δεν ειναι η ιδια.

Προσωπική μου πείρα δείχνει:
Για την περίπτωση ανειδικευτου μετανάστη ο λογος οφελους / κοστους από την μετανάστευση σε μια πλουσιότερη χώρα είναι οριακα καλυτερος εαν ψαχνει εξαρτημένη εργασία ή αρκετά καλύτερος εάν πετύχει σε ελεύθερο επάγγελμα και αυτο με την προυποθεση να κανει το βημα στην φαση ανοδου της οικονομιας.
Όπως εξελίσσεται η κατάσταση με την οικονομία δεν θα το συνιστούσα.

Καλύτερα σαφώς είναι τα πράγματα για ειδικευμένο προσωπικό, ειδικά στην αρχή της καριέρας του, που έχει μεγαλύτερες πιθανότητες καλύτερης αμοιβής και απόκτησης πλουσιοτερης εργασιακής και κοινωνικής πείρας. Πάλι με την επιφύλαξη για το πώς θα εξελιχθεί η οικονομική κρίση.

Για παράδειγμα για εμένα και την γυναίκα μου που δεν είχαμε κανενός είδους αξιοποίησημη περιουσία στην Ελλάδα (το σπίτι στο χωριό δεν το μετράω) η μετανάστευση στα χρόνια που ξεκίνησε η κρίση στην Ελλάδα ήταν σχεδόν μονόδρομος.

Αν κάποιος έχει κάποιου είδους αξιοποίησημη περιουσία είτε αυτό είναι κατοικία, επιχείρηση,γη και δεν έχει κάποιου είδους ειδίκευση τοτε για εμένα καλύτερα να το παλέψει στην Ελλάδα.

Έχω δει πολλές περιπτώσεις ατόμων χωρίς καμία εξειδίκευση, αλλά με μυαλό και κάποια καλά αγγλικά, να ξεκινάνε δουλειά σε CS στο εξωτερικό με 1.500ευρώ μισθό και σε λίγα χρόνια να μεταπηδάνε σε άλλες εσωτερικές θέσεις με 3κ+ μισθό.
Υπάρχει ποτέ αυτό περίπτωση να γίνει στο Ελλάντα;

NihlusGR
23-12-22, 17:42
Έχω δει πολλές περιπτώσεις ατόμων χωρίς καμία εξειδίκευση, αλλά με μυαλό και κάποια καλά αγγλικά, να ξεκινάνε δουλειά σε CS στο εξωτερικό με 1.500ευρώ μισθό και σε λίγα χρόνια να μεταπηδάνε σε άλλες εσωτερικές θέσεις με 3κ+ μισθό.
Υπάρχει ποτέ αυτό περίπτωση να γίνει στο Ελλάντα;

nope, και με βασικό μισθό στο χώμα, άντε πες θα σωζόταν αν υπάρχει εξέλιξη. Αλλά ο λόγος που διαφωνώ με το «αν είσαι ανειδίκευτος καλύτερα μείνε στην Ελλάδα» είναι ότι δεν λαμβάνει υπ' όψιν πού μπορείς να φτάσεις σε 5-10 χρόνια στην Ελλάδα (ακριβώς στα ίδια, το πιο πιθανό) και σε ΒΔ ευρωπαϊκή χώρα (στη χειρότερη πληθωριστικές αυξήσεις, αλλά πιθανότητες για κάτι ΠΟΛΥ καλύτερο).

chat1978
23-12-22, 17:44
Για παράδειγμα για εμένα και την γυναίκα μου που δεν είχαμε κανενός είδους αξιοποίησημη περιουσία στην Ελλάδα (το σπίτι στο χωριό δεν το μετράω) η μετανάστευση στα χρόνια που ξεκίνησε η κρίση στην Ελλάδα ήταν σχεδόν μονόδρομος.



Ούτε τέτοιο. Γενικά αν δεν θα κληρονομήσεις άστο βραστό. Αν θα κληρονομήσεις, τότε είσαι στο τσεπακι των γονιών των οποίων η κουλτούρα είναι για μένα ο άλλος λόγος που έφυγα.

Στην Ελλάδα, εργασιακά και κοινωνικά, πολλά τρέχουν πάνω στην βάση της ενοχής και υποχρέωσης συχνά με πολύ κακό συνδυασμό. Λίγοι κατανοούν το πρόβλημα και γι'αυτό έφυγα κιόλας εύκολα.

tsigarid
23-12-22, 20:00
Εγώ έφυγα γιατί ήταν απαραίτητο για την επαγγελματική μου εξέλιξη για να γίνω πραγματικά ανταγωνιστικός, αλλά μόλις είδα το έξω έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου.

XTCgr
24-12-22, 20:29
Εγώ έφυγα γιατί ήταν απαραίτητο για την επαγγελματική μου εξέλιξη για να γίνω πραγματικά ανταγωνιστικός, αλλά μόλις είδα το έξω έριξα μαύρη πέτρα πίσω μου.

Αυτός ήταν και ο λόγος που έφυγα και εγώ, είχα τελματώσει επαγγελματικά (και από άποψη απολαβών ).

tsigarid
24-12-22, 22:57
Αυτός ήταν και ο λόγος που έφυγα και εγώ, είχα τελματώσει επαγγελματικά (και από άποψη απολαβών ).

Εγώ έφυγα στη διαδικασία της εκπαίδευσης (post-doc) για να μην τελματώσω μελλοντικά.

RASTAVIPER
30-12-22, 21:21
Να επαναφέρω τη συζήτηση με κάτι που αφορά benefits και που δεν νομίζω να έχει συζητηθεί πολύ εδώ.
Λοιπόν γίνονται πραγματάκια στην Κύπρο.
Για αρχή πάρτε χτεσινό άρθρο όπου μια εταιρεία εδώ στην πόλη μου έδωσε για αρχή 6 νέα BMW σε υπαλλήλους τους, ενώ μέχρι τον Μάιο θα έχουν πάρει ΟΛΟΙ οι υπάλληλοι (γύρω στους 80-100) από ένα καινούριο BMW.
Να τονίσω εδώ, τα αμάξια δεν πάνε σε διευθυντές ή σε πωλητές ή ότι άλλο έχετε συνηθίσει να ακούτε. Θα πάρουν όλοι από ένα.
https://payabl.com/news/article/payabl-gives-every-cyprus-based-employee-new-bmw

Και εν συνεχεία να σας πω ότι δεν είναι η πρώτη. Πριν χρόνια ξεκίνησε να δίνει καινούρια mini εδώ στην Κύπρο η εταιρεία Exness σε όσους εργαζόμενους έκαναν relocation απέξω (μιλάμε για εκατοντάδες αμάξια που βλέπεις σε όλη την Κύπρο), ενώ πέρυσι μια Ουκρανικη εταιρεία ξεκίνησε να δίνει δεκάδες BMW σε team leaders, head of departments και άλλους υπαλλήλους με σημαντικό έργο.

Chingachgook
30-12-22, 21:35
Ωχ ωχ ωχ, την βλέπω την Κύπρο να της ξαναβάζουν χέρι στις τράπεζες :whistle::p

Veldrin
30-12-22, 22:07
Προτείνω να τους δώσει και μαθήματα οδήγησης, γιατί όποτε κατεβαίνω Κύπρο ένα πολιτισμικό σοκ το παθαίνω.

RASTAVIPER
30-12-22, 23:28
Προτείνω να τους δώσει και μαθήματα οδήγησης, γιατί όποτε κατεβαίνω Κύπρο ένα πολιτισμικό σοκ το παθαίνω.

Χαχαχα, ισχύει ότι είναι κουλομαριες. :rofl:

Αλλά από την άλλη δίνεται μια τεράστια δυναμική στο νησί ότι δίνουν μεγάλα benefits σε άτομα με experience.
Οπότε δουλεύει τρομερά σαν κράχτης αυτό και σίγουρα πολλοί θα έρθουν με εμπειρία, ενώ η μια εταιρεία που δίνει αμάξια, έχουν γίνει ήδη τρεις και σύντομα θα ξεκινήσουν και άλλες να το κάνουν.
Και δε μιλάμε για OPEL, μιλάμε για BMW, suv, σειρά 5 κλπ. Τα δε Μινι που βλέπω πλέον είναι Cooper Clubman S.

Επίσης η εταιρεία με τα mini έχει ήδη αγοράσει καμία δεκαριά jet ski που είναι αραγμενα στη μαρίνα Λεμεσού για όποιον υπάλληλο θέλει να πάει μια βόλτα. Ενώ για Χριστούγεννα φέτος έδωσαν από ένα escooter σε όλους τους εργαζόμενους.

chat1978
31-12-22, 01:05
Το company car ήταν πολύ στάνταρ πρακτική σε Ολλανδία και Βέλγιο και παραμένει στο Βέλγιο από πάντα και για πάντα. Κατά τα άλλα θα διώξουν τα αυτοκίνητα από τις πόλεις.

XTCgr
31-12-22, 12:18
Η exness έδωσε 100-150 mini σε όλους της τους εργαζόμενους ανεξαιρέτως! Υπάρχει μια εντυπωσιακή φωτο με τα αυτοκίνητα σε παράταξη. Ήμουν στην Λεμεσό πριν από 2 εβδομάδες και πέτυχα 40-50 jet ski να κόβουν βόλτες μαζί.

RASTAVIPER
31-12-22, 12:43
Η exness έδωσε 100-150 mini σε όλους της τους εργαζόμενους ανεξαιρέτως! Υπάρχει μια εντυπωσιακή φωτο με τα αυτοκίνητα σε παράταξη. Ήμουν στην Λεμεσό πριν από 2 εβδομάδες και πέτυχα 40-50 jet ski να κόβουν βόλτες μαζί.

Αυτός ο αριθμός ήταν πριν χρόνια. Τώρα έχει πολλά παραπάνω αμάξια, αλλά όπως είπα τα δίνουν μόνο σε όσους κάνουν relocation.
Κάτι που είναι πολύ άδικο γιατί πχ εγώ ή ένας γερμανός που μένουμε ήδη Κύπρο δεν πρέπει να μπαίνουμε στην ίδια κατηγορία με τους ντόπιους και να χάνουμε το benefit αυτό.
Και τα γνωρίζω αυτά γιατί είχα συνέντευξη μαζί τους πριν κανένα χρόνο.

Andreaslar
10-01-23, 18:38
Ξέρει κανείς καθε πότε του μηνός ανεβαίνουν τα μηνιαία σημειώματα σύνταξης στην σελίδα του ΕΦΚΑ? Έχει φτάσει 10 του μηνός και το σημείωμα του Ιανουαρίου δεν έχει αναρτηθεί (που αφορά την σύνταξη που καταβήθηκε τον Δεκέμβριο)

Veldrin
10-01-23, 18:53
What is ΕΦΚΑ

Όποτε το ακούω σκέφτομαι Λεύκα (το δέντρο), έφυγα στα ηπειρώτικα, πεύκα, εφκαριστώ κατά το "σε μακερώσι" και άλλα τέτοια.

Andreaslar
10-01-23, 18:56
What is ΕΦΚΑ

Όποτε το ακούω σκέφτομαι Λεύκα (το δέντρο), έφυγα στα ηπειρώτικα, πεύκα, εφκαριστώ κατά το "σε μακερώσι" και άλλα τέτοια.

https://www.efka.gov.gr/el/syntaxioychoi/pleromes/ektypose-meniaioy-enemerotikoy-semeiomatos-kyrias-syntaxes

Εθνικός Φορέας Κοινωνικής Ασφάλισης

- - - Updated - - -

ωχ, ειδα τωρα οτι γραφω σε λάθος θέμα,

ας το μετακινήσει κάποιος mod σε κάποιο πιο σχετικό

8anos
15-02-23, 09:34
Έχει κάποιος εικόνα για το τι γίνεται φορολογικά με εισόδημα που προκύπτει από εργασία σε χώρα με την οποία δεν υπάρχει συμφωνία αποφυγής διπλής φορολογίας.

Για παράδειγμα κάποιος είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και έχει εισόδημα ΚΑΙ από μια χώρα με την οποία δεν υπάρχει συμφωνία αποφυγής της διπλής φορολογίας και στην χώρα αυτή πληρώνει ένα ποσοστό φόρου πχ 20%, αυτό το 20% αφαιρείται από τον φόρο που προκύπτει στην Ελλάδα ή δεν το παίρνει υπόψη η ελληνική εφορία και φορολογεί όλο το ποσό;

Sovjohn
15-02-23, 10:42
Έχει κάποιος εικόνα για το τι γίνεται φορολογικά με εισόδημα που προκύπτει από εργασία σε χώρα με την οποία δεν υπάρχει συμφωνία αποφυγής διπλής φορολογίας.

Για παράδειγμα κάποιος είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και έχει εισόδημα ΚΑΙ από μια χώρα με την οποία δεν υπάρχει συμφωνία αποφυγής της διπλής φορολογίας και στην χώρα αυτή πληρώνει ένα ποσοστό φόρου πχ 20%, αυτό το 20% αφαιρείται από τον φόρο που προκύπτει στην Ελλάδα ή δεν το παίρνει υπόψη η ελληνική εφορία και φορολογεί όλο το ποσό;

Η ελληνική εφορία φορολογεί όλο το ποσό σαν παγκόσμιο εισόδημα του φορολογικού κάτοικου Ελλάδας, χωρίς συμψηφισμό. Ωστόσο, σε αυτή την περίπτωση εγώ θα κοίταζα να μετασχηματίσω το εν λόγω ποσό σε κάτι που βρίσκεται εντός χώρας με ΣΑΔΦ - για παράδειγμα θα τα έστελνα στην Εσθονία και μετά θα δήλωνα ότι το εισόδημα είναι από εκεί. Λύσεις υπάρχουν αρκεί να το δικαιολογεί το απόλυτο μέγεθος του ποσού (προφανώς αν συζητάμε για π.χ. 500-1000 Ε/έτος δεν έχει νόημα, αποδέχεσαι ότι θα φορολογηθούν παραπάνω και τέλος).

8anos
15-02-23, 12:04
Η ελληνική εφορία φορολογεί όλο το ποσό σαν παγκόσμιο εισόδημα του φορολογικού κάτοικου Ελλάδας, χωρίς συμψηφισμό. Ωστόσο, σε αυτή την περίπτωση εγώ θα κοίταζα να μετασχηματίσω το εν λόγω ποσό σε κάτι που βρίσκεται εντός χώρας με ΣΑΔΦ - για παράδειγμα θα τα έστελνα στην Εσθονία και μετά θα δήλωνα ότι το εισόδημα είναι από εκεί. Λύσεις υπάρχουν αρκεί να το δικαιολογεί το απόλυτο μέγεθος του ποσού (προφανώς αν συζητάμε για π.χ. 500-1000 Ε/έτος δεν έχει νόημα, αποδέχεσαι ότι θα φορολογηθούν παραπάνω και τέλος).

Σε ευχαριστώ πολύ, το περίμενα ότι θα φορολογείται όλο το ποσό.
Θα πρέπει να ψάξω τι γίνεται και στην περίπτωση που κάποιος παρέχει τις υπηρεσίες μεσω εταιρείας του με έδρα στην Ελλάδα.

RASTAVIPER
15-02-23, 13:25
Έχει κάποιος εικόνα για το τι γίνεται φορολογικά με εισόδημα που προκύπτει από εργασία σε χώρα με την οποία δεν υπάρχει συμφωνία αποφυγής διπλής φορολογίας.

Για παράδειγμα κάποιος είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και έχει εισόδημα ΚΑΙ από μια χώρα με την οποία δεν υπάρχει συμφωνία αποφυγής της διπλής φορολογίας και στην χώρα αυτή πληρώνει ένα ποσοστό φόρου πχ 20%, αυτό το 20% αφαιρείται από τον φόρο που προκύπτει στην Ελλάδα ή δεν το παίρνει υπόψη η ελληνική εφορία και φορολογεί όλο το ποσό;

Επίσης, αν το ποσό από τη χώρα εκτός Ελλάδος είναι σοβαρό, θα κοίταγα να γίνω κάτοικος άλλης χώρας με φορολογικά κίνητρα. Εφόσον μιλάμε για ρεμοτε δουλειά.

RASTAVIPER
17-03-23, 01:03
Οι ελάχιστοι μισθοί στον κόσμο.
Βέλγιο και Αυστραλία στην κορυφή.

https://www.visualcapitalist.com/minimum-wage-around-the-world/

Hetfield
17-03-23, 10:42
Αυστραλια θες και καπου 250-300$/βδομαδα για στεγαση.

RASTAVIPER
17-03-23, 10:48
Αυστραλια θες και καπου 250-300$/βδομαδα για στεγαση.

Καλά και Κύπρο τόσα θες στη Λεμεσό και ο κατώτατος βλέπεις που είναι. Δεν έχει σχέση πάντα με το μισθό.

Hetfield
17-03-23, 10:53
Καλά και Κύπρο τόσα θες στη Λεμεσό και ο κατώτατος βλέπεις που είναι. Δεν έχει σχέση πάντα με το μισθό.

Σαφως, το λεω πιο πολυ για να μη δημιουργουνται αυταπατες με τους κατωτατους μισθους.

RASTAVIPER
17-03-23, 12:45
Σαφως, το λεω πιο πολυ για να μη δημιουργουνται αυταπατες με τους κατωτατους μισθους.

Άστα, τρελό θέμα τα νοίκια. Πλέον τα διαμερίσματα με 2 υ/δ εδώ θέλουν 1200-1500ευρώ.
Η εκμετάλλευση δεν έχει τελειωμό. Κανονικά το κράτος θα έπρεπε να επέμβει η με ανώτατο πλαφόν ενοικίων ή στο ποσοστό αυξήσεων. Εγώ πρόσφατα έφαγα 25% αύξηση μέσα σε 1 χρόνο! :mad:

chat1978
17-03-23, 13:07
Κανονικά το κράτος θα έπρεπε να επέμβει η με ανώτατο πλαφόν ενοικίων ή στο ποσοστό αυξήσεων.

Με αφορμή αυτό να σχολιάσω κάτι γενικό.


Μου φαίνεται πάντα αστείο το πώς όλοι όσοι γενικά δεν θέλουν και βρίσκουν τρόπους να συμβάλουν το λιγότερο στο κράτος, επικαλούνται το κράτος στα ζόρια. Εταιρείες to big to fail, xpat, digital nomad, άνθρωποι εναντίον των φόρων και γενικότερη άνθρωποι εναντίον του κράτους. Δεν γίνεται να έχεις και τα δύο. Εδώ στο Βέλγιο την έχω βαρεθεί την πιπίλα εναντίον των φόρων. Εχω ένα φίλο Ουκρανό που έτρεχε να αποφύγει φορολογικές υποχρεώσεις και έζησε 2 χρόνια στην Γεωργία και εκραζε. Τώρα όμως που θέλει να κάνει οικογένεια, ψάχνει να μείνει σε σοβαρή χώρα. Φίλους Ιταλούς, ελληνες και Ισπανούς που νομίζουν ότι η μόνη διαφορά είναι στο όνομα της χώρας, σαν να αλλάζεις αυτοκόλλητο. Για τους Αμερικανούς δεν θα σχολιάσω με το τεράστιο I σε κάθε πρόταση που συνήθως τελειώνει με το could make a million.

Όταν μια χώρα προωθεί τα οικονομικά της αρπαχτης, ε τότε όλες οι αρπαχτες θα τρέχουν. Όταν όμως δεν τις αφήνει, τότε γκρίνια γιατί σκοτώνει την επιχειρηματικότητα και την ανταγωνιστικότητα και δεν μπορείς να γίνεις πλούσιος.

RASTAVIPER
17-03-23, 13:16
Με αφορμή αυτό να σχολιάσω κάτι γενικό.


Μου φαίνεται πάντα αστείο το πώς όλοι όσοι γενικά δεν θέλουν και βρίσκουν τρόπους να συμβάλουν το λιγότερο στο κράτος, επικαλούνται το κράτος στα ζόρια. Εταιρείες to big to fail, xpat, digital nomad, άνθρωποι εναντίον των φόρων και γενικότερη άνθρωποι εναντίον του κράτους. Δεν γίνεται να έχεις και τα δύο. Εδώ στο Βέλγιο την έχω βαρεθεί την πιπίλα εναντίον των φόρων. Εχω ένα φίλο Ουκρανό που έτρεχε να αποφύγει φορολογικές υποχρεώσεις και έζησε 2 χρόνια στην Γεωργία και εκραζε. Τώρα όμως που θέλει να κάνει οικογένεια, ψάχνει να μείνει σε σοβαρή χώρα. Φίλους Ιταλούς, ελληνες και Ισπανούς που νομίζουν ότι η μόνη διαφορά είναι στο όνομα της χώρας, σαν να αλλάζεις αυτοκόλλητο. Για τους Αμερικανούς δεν θα σχολιάσω με το τεράστιο I σε κάθε πρόταση που συνήθως τελειώνει με το could make a million.

Όταν μια χώρα προωθεί τα οικονομικά της αρπαχτης, ε τότε όλες οι αρπαχτες θα τρέχουν. Όταν όμως δεν τις αφήνει, τότε γκρίνια γιατί σκοτώνει την επιχειρηματικότητα και την ανταγωνιστικότητα και δεν μπορείς να γίνεις πλούσιος.

Το λες προσωπικά για μένα αυτό;
Αλλιώς έλα πες ότι είναι αστείο στα μούτρα όσων ξέρω σε Μάλτα ή Κύπρο που βγάζουν 1200ευρώ και αν δεν μείνουν με κάποιον άλλον μαζί, θα πρέπει όλος ο μισθός να πηγαίνει στο νοίκι και λογαριασμούς. Έχεις δει ανθρώπους να μενουν σε γκαράζ; Και δε μιλάμε για άπορους ή homeless.
Και δεν υπάρχει κανένας άλλος να βοηθήσει για αυτό, πέρα από το κράτος. Όσοι είναι στο κόλπο (ιδιοκτήτες, real estate agentς) κοιτάνε μόνο τη τσέπη τους.

Veldrin
17-03-23, 13:31
Μετά από 7 (πολύ) δύσκολους μήνες στο Λιβερπουλ για πολλούς επαγγελματικούς-προσωπικούς-contemporary λόγους, μετακομίζω στη Βόρεια Ιρλανδία και στο Queen's University Belfast (και ακόμα τσιμπιέμαι που το κατάφερα αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία).

Το relocation package είναι εξαιρετικό και μου πληρώνουν τα ενοίκια, λογαριασμούς, φαγητό, εισιτήρια για μένα και την οικογένεια ως 6 μήνες μέχρι να πάω μόνιμα όπου αναλαμβάνουν όλα τα έξοδα. Το ότι δεν υπάρχει σύνορο με χώρα ΕΕ θα μου κάνει τη ζωή πολύ ευκολότερη.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν το Μπέλφαστ είναι πόλη για να ψάξει κανείς σπίτι, ή να κοιτάξω προς επαρχία και να κάνω commute με μηχανή-αυτοκίνητο;

Any recommendations για όποιον γνωρίζει are welcome!

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-03-23, 14:12
Με αφορμή αυτό να σχολιάσω κάτι γενικό.


Μου φαίνεται πάντα αστείο το πώς όλοι όσοι γενικά δεν θέλουν και βρίσκουν τρόπους να συμβάλουν το λιγότερο στο κράτος, επικαλούνται το κράτος στα ζόρια. Εταιρείες to big to fail, xpat, digital nomad, άνθρωποι εναντίον των φόρων και γενικότερη άνθρωποι εναντίον του κράτους. Δεν γίνεται να έχεις και τα δύο. Εδώ στο Βέλγιο την έχω βαρεθεί την πιπίλα εναντίον των φόρων. Εχω ένα φίλο Ουκρανό που έτρεχε να αποφύγει φορολογικές υποχρεώσεις και έζησε 2 χρόνια στην Γεωργία και εκραζε. Τώρα όμως που θέλει να κάνει οικογένεια, ψάχνει να μείνει σε σοβαρή χώρα. Φίλους Ιταλούς, ελληνες και Ισπανούς που νομίζουν ότι η μόνη διαφορά είναι στο όνομα της χώρας, σαν να αλλάζεις αυτοκόλλητο. Για τους Αμερικανούς δεν θα σχολιάσω με το τεράστιο I σε κάθε πρόταση που συνήθως τελειώνει με το could make a million.

Όταν μια χώρα προωθεί τα οικονομικά της αρπαχτης, ε τότε όλες οι αρπαχτες θα τρέχουν. Όταν όμως δεν τις αφήνει, τότε γκρίνια γιατί σκοτώνει την επιχειρηματικότητα και την ανταγωνιστικότητα και δεν μπορείς να γίνεις πλούσιος.

+10000

chat1978
17-03-23, 14:19
Με αφορμή αυτό να σχολιάσω κάτι γενικό.

Το λες προσωπικά για μένα αυτό;
Επειδή το περίμενα να ξαναπαπέμψω γιατί πρέπει να φοβόμαστε την σκιά μας για να μην γίνουν προσωπικές αντιπαραθέσεις.





Αλλιώς έλα πες ότι είναι αστείο στα μούτρα όσων ξέρω σε Μάλτα ή Κύπρο που βγάζουν 1200ευρώ και αν δεν μείνουν με κάποιον άλλον μαζί, θα πρέπει όλος ο μισθός να πηγαίνει στο νοίκι και λογαριασμούς. Έχεις δει ανθρώπους να μενουν σε γκαράζ; Και δε μιλάμε για άπορους ή homeless.
Και δεν υπάρχει κανένας άλλος να βοηθήσει για αυτό, πέρα από το κράτος. Όσοι είναι στο κόλπο (ιδιοκτήτες, real estate agentς) κοιτάνε μόνο τη τσέπη τους.
Αν δεν έχεις καταλάβει καλά, εγώ γράφω εξαιτίας και υπερ αυτών με τα 1200. Όμως, και ας πάρουμε παράδειγμα εσένα από τότε που σε θυμάμαι από την Μάλτα, πολλά μηνύματα σου αφορούν στο πως δεν θα πληρώσεις φόρους. Νόμιμα μεν αλλά εύκολα στην γκρίζα ζώνη. Και εδώ σταματάει η αναφορά σε σένα (απλά είσαι παράδειγμα) γιατί η απάντηση μου δεν ειναι προσωπική ούτε για προσωπική αντιπαράθεση.

Για να μπορεί ένα κράτος να εξισορροπεί καταστάσεις και να παρέχει ισορροπημένες και καλές υπηρεσίες στον πληθυσμό του, χρειάζεται λεφτά. Η φορολογία όμως και γενικά η θέληση για μείωση του χάσματος πλουτου, δεν γίνεται με πολιτικές που επιτρέπουν όλες αυτές τις γκρίζες προσεγγισεις. Μόλις όμως αφαιρέσουν τα παραθυράκια, πέφτει αγανάκτηση σε βαθμό που απαξιώνονται έντονα κράτη που δεν αφήνουν αυτά τα παραθυράκια ή ζητάνε φόρους. Πχ εδώ στο Βέλγιο όπως έγραψα.

Να το πω και αλλιώς, αν εγώ, αν όλα τα μέλη του φόρουμ δεν πληρώνουμε φόρους και είμαστε οι έξυπνοι του χωριού, τα λεφτά που θα τα βρει το κράτος για να φροντίσει τους 1200ρηδες και άλλα παρεμφερή που παρέχουν ισορροπημένη ευημέρια στον πληθυσμό. Από τους 1200ρηδες; Στην ίδια στιγμή, όλοι εμείς που δεν θα πληρώσουμε, περιμένουμε κρατικές υπηρεσίες λες και το κράτος έχει λεφτά a la UAE και στα ζόρια θα λέμε που ειναι το κράτος. Τα λεφτά τότε από που θα τα έχει βρει; Από τους 1200ρηδες; Αν ειμαστε και γνωστό μεγάλο καπιταλο too big to fail corporate θα έχουμε λυσάξει στην αντι-κρατική προπάγανδα και στα δύσκολα που ειναι το κράτος να με σώσει. Για μένα δεν γίνονται και τα δύο. Προφανώς το κράτος βγάζει λεφτά και από αλλού αλλά κατά βάση ή έχεις κατι να πουλήσεις ή έχεις εισόδημα από φόρους ή αντίστοιες μορφές.

Επειδή ξέρω τι θα γραφτεί. Γνωρίζω ότι με τον σταυτό στο χέρι δεν πας ακριβώς μπροστά ούτε βγάζεις πλούτο. Επίσης ξέρω ότι όταν κάνεις την παροχη σε αξιοπρεπη ζωή πολύ εύκολη τότε ουσιαστικά χάνεις τα κινητρα για καινοτομία και εργασία. Επίσης χάνεις και τα κεφάλαια και τις επενδύσεις. Ξέρω όμως ότι επειδή κάποιος δεν γεννήθηκε πχ "με το μυαλό μου", επειδή κάποιος έχεις προβλήματα υγείας (όπως εγώ) και γενικά αν δεν ήσουν κωλόφαρδος, η δυναμική σου να κάνεις κωλοτούμπες και το αμερικάνικο όνειρο δεν υπάρχει λόγω φυσιολογικών περιορισμών. Και θεωρώ πολύ άδικο να μην έχεις μια αξιοπρεπή ζωή επειδή ακριβώς τα ζάρια ήταν λάθος. Θεωρώ πολύ άδικο να καταστραφεί η ζωή σου, της οικογενείας σου επειδή έγινε μ@λ@κία στα 25, 30, 40 κτλ. Η ζωή θέλει τύχη ή έλλειψη ατγυχίας μαζί με ικανότητα και για μένα το κράτος πρέπει να αμβλύνει τα άκρα στον πληθυσμό του για να είναι απλά δίκαιο. Αλλιώς έχεις κατά βάση κοινωνικό πόλεμο.

Επίσης δεν ειμαι οικονομολόγος ούτε πολιτικός ούτε νομικός και άρα δεν μπορώ να σου πω πως καταφέρνεις τα καλύτερα όλων όσων γράφω. Απλά ξέρω ότι η προσέγγιση του δεν συνεισφέρω είναι λάθος και εγωιστική και ειδικά αστεία όταν στα δυσκολα φωνάζουμε που ειναι το κράτος. Στην Ελλάδα λέμε "δαγκώνω το χέρι που σε ταιζεί" και σε κάποιες περιπτώσεις οι ομοιότητες ειναι εμφανείς. Κάπως με αντίστοιχο τρόπο ψηφίζουμε στην Ελλάδα και αναρωτιόμαστε γιατί.

Μέχρι να βρεθεί το οικονομικό σύστημα, εχω το παρών συστημα και με βάση αυτό σχολιάζω. Εχω φίλους με τις ίδιες απόψεις και έχω κάνει αυτές τις συζητήσεις και πάντα καταλήγει σε αυτό και τότε μαζεύονται και λένε (όχι θέλω να πληρώνω φόρους κτλ ) ενώ μέχρι εκείνη την ώρα το μόνο που γκρινιάζουν ειναι για τους φόρους και όχι για την αποδοτικότητα του συστήματος. Στην ΕΕ δεν σε παίρνει επίσημως να πει "τα λεφτά δικά μου και οι ατυχείς να ψοφήσουν" αλλά πολλοί κατά βάση αυτό ψάχνουν και κινούνται με την λογική του έχουν καλό λόγο να ειναι η εξαίρεση. Στο Βέλγιο την νόμιμη φοροαπαλλαγή την έχουν επάγγελμα και την συζητήση της Δευτέρας πρωί. Βλέπεις, έπρεπε να το πει Έλληνας πολιτικός το ότι είναι νόμιμο δεν ειναι και ηθικό.

Γενικότα έχω τεράστιο πρόβλημα με την λογική του, οι κανόνες και οι νόμοι ισχύουν για όλους τους άλλους εκτός από μένα γιατί για κάποιο λόγο έχω πάντα μια καλή δικαιολογία για την προσωπική μου εξαίρεση.

patch
17-03-23, 16:39
Όχι ότι συμφωνώ με τις τρελές τιμές κόστους ζωής ανά την Δύση αλλά μην είναι στα κάγκελα τύποι που ψάχνουν πως θα αποφύγουν φόρους και πως να ψωνίσουν από Κίνα χωρίς τελωνείο, πως να βάλουν Netflix από Τουρκία και αλλά μπόλικα :p

*σε καμία περίπτωση δεν εννοώ πως αυτό είναι το πρόβλημα. Χρειάζεται μόνο μια όφσορ για να χάσει το κράτος τα ίδια η και περισσότερα από όσα χάνει από τους "έξυπνους" expat

ariadgr
17-03-23, 16:53
Αυτό που δεν ξέρω είναι αν το Μπέλφαστ είναι πόλη για να ψάξει κανείς σπίτι, ή να κοιτάξω προς επαρχία και να κάνω commute με μηχανή-αυτοκίνητο;

Any recommendations για όποιον γνωρίζει are welcome!

Στον popmaniac στειλε

chat1978
17-03-23, 17:01
Στον popmaniac στειλε

Στο Δουβλίνο είναι αυτός.

- - - Updated - - -


Όχι ότι συμφωνώ με τις τρελές τιμές κόστους ζωής ανά την Δύση αλλά μην είναι στα κάγκελα τύποι που ψάχνουν πως θα αποφύγουν φόρους και πως να ψωνίσουν από Κίνα χωρίς τελωνείο, πως να βάλουν Netflix από Τουρκία και αλλά μπόλικα :p

*σε καμία περίπτωση δεν εννοώ πως αυτό είναι το πρόβλημα. Χρειάζεται μόνο μια όφσορ για να χάσει το κράτος τα ίδια η και περισσότερα από όσα χάνει από τους "έξυπνους" expat

Είναι η νοοτροπία. Όλα κάπου ξεκινάνε. Έχει διαφορά η επιβίωση από το μεγιστοποιω το προσωπικό όφελος.

ariadgr
17-03-23, 17:25
Στο Δουβλίνο είναι αυτός.

Τουλάχιστον είναι στην ίδια χώρα

Crosswind
17-03-23, 18:37
Τουλάχιστον είναι στην ίδια χώρα

This message is approved by IRA :lol:

euri
17-03-23, 18:41
This message is approved by IRA :lol:

:rofl: :rofl:

megahead13
17-03-23, 18:49
This message is approved by IRA :lol:
:lol: :lol: :lol:

RASTAVIPER
17-03-23, 19:30
Εγώ ξέρω ότι πολλοί μιλάνε γιατί είναι έξω από τον χορό και δεν το έχουν ζήσει στο πετσί τους.
Για να σας δω μάγκες να πληρώνετε 1000€+ νοίκι τον μήνα και να τρώτε μετά αύξηση 25% αν δεν θα κραζετε την κατάσταση κλπ.
Τα άλλα που ακούω για Netflix και τελωνεία είναι αστεία και άσχετα με το θέμα.

patch
17-03-23, 19:40
τα κοινοχρηστα κοντευουν 1000 ;)

chat1978
17-03-23, 20:21
τα κοινοχρηστα κοντευουν 1000 ;)

Χαχαχα

- - - Updated - - -


Εγώ ξέρω ότι πολλοί μιλάνε γιατί είναι έξω από τον χορό και δεν το έχουν ζήσει στο πετσί τους.
Για να σας δω μάγκες να πληρώνετε 1000€+ νοίκι τον μήνα και να τρώτε μετά αύξηση 25% αν δεν θα κραζετε την κατάσταση κλπ.
Τα άλλα που ακούω για Netflix και τελωνεία είναι αστεία και άσχετα με το θέμα.

Δεν νομίζω ότι κανείς διαφωνεί. Αλλά τα υπόλοιπα τα έκανες γσργαρα. Έτσι είναι όμως. Φωνάζουμε και διαμαρτυρόμαστε για την τυραννία του κράτους στα καλά και στα δύσκολα (τα δικά μας) διαμαρτυρόμαστε για το που είναι το ρημαδι. Ούτε ο πρώτος, ούτε ο τελευταίος και η ιστορία θα επαναλαμβάνεται.

Πάντως να ξέρεις εδώ στο Βέλγιο μας φόρεσαν 10% καπέλο στο ενοίκιο. Βέβαια, εδώ στο Βέλγιο που όλοι αντιπαθούν, έχει υποχρεωτική αύξηση μισθού με βάση τον πληθωρισμό. Κάθε χρόνο όμως.

tsigarid
17-03-23, 20:31
Εγώ ξέρω ότι πολλοί μιλάνε γιατί είναι έξω από τον χορό και δεν το έχουν ζήσει στο πετσί τους.
Για να σας δω μάγκες να πληρώνετε 1000€+ νοίκι τον μήνα και να τρώτε μετά αύξηση 25% αν δεν θα κραζετε την κατάσταση κλπ.
Τα άλλα που ακούω για Netflix και τελωνεία είναι αστεία και άσχετα με το θέμα.

Πληρώνω πολύ πάνω από 1000 το μήνα για ενοίκιο, και παίρνω αύξηση κάθε χρόνο πολύ κάτω από 25%. Δεν κράζω καμία κατάσταση, εγώ διάλεξα να ζω στη Νέα Υόρκη. Δεν ξέρεις τι έχει ζήσει το πετσί μου, αλλά δε μιζεριάζω για λίγα δολάρια το μήνα για οτιδήποτε.

lewton
17-03-23, 20:56
Δουβλίνο-Μπέλφαστ, σαν να λέμε Πατήσια-Παγκράτι.

PopManiac
18-03-23, 02:19
Δουβλίνο-Μπέλφαστ, σαν να λέμε Πατήσια-Παγκράτι.

Xιλιομετρικά Αθήνα - Λαμία. Με τρένο κάπου πάει στις 2:45 ώρες βάλε 3ωρο για να είσαι βέβαιος.

Οδικώς, γουελλ, αν θέλεις να είσαι ελαφρώς Γερμανός / Βέλγος / Γάλλος στην οδήγηση (επίτηδες δεν βάζω Έλληνα) και να ρισκάρεις το πρόστιμο, βγαίνει ένα 2ωρο εξαρτώμενο από τον καιρό.

Belfast πάντως σίγουρα, 40% φθηνότερο (μην πω παραπάνω) από Δουβλίνο και έχω άτομα που γνωρίζω που επέλεξαν τη μετακόμιση εκεί επειδή απλά το Δουβλίνο δεν παλεύεται (και δεν ξέρω και εγώ αν θα το παλέψω εάν / όταν / εφόσον πάψει η εταιρεία να μου πληρώνει το ενοίκιο).

- - - Updated - - -

Απλά να προσθέσω πως το Belfast συγκριτικά με Δουβλίνο είναι ψιλονεκρό (σε σύγκριση όμως Κατερίνη vs Θεσσαλονίκη έ; :p :p) αλλά δεδομένου πως ο Veldrin είναι οικογενειάρχης, δεν θα έχει τέτοιες ανησυχίες :twisted:

Zus
18-03-23, 09:34
Βρε παιδιά, τι σχέση έχει το τουρκικό Netflix σε συζήτηση που αφορά τα στεγαστικά έξοδα. Το πρόβλημα είναι υπαρκτό και δεν έχει να κάνει ούτε με τσιγκουνιά ούτε και με μιζέρια.

RASTAVIPER
18-03-23, 10:46
Βρε παιδιά, τι σχέση έχει το τουρκικό Netflix σε συζήτηση που αφορά τα στεγαστικά έξοδα. Το πρόβλημα είναι υπαρκτό και δεν έχει να κάνει ούτε με τσιγκουνιά ούτε και με μιζέρια.

Έλα ντε;;
Τα μυαλά κάποιων κάνουν περίεργους συνειρμούς.
Αλλά έτσι είναι, προκειμένου ο άλλος να την πει σε κάποιον, βρίσκει ένα άσχετο θέμα και το βαφτίζει σχετικό για να το πετάξει απλά μέσα σε μία κουβέντα.

8anos
18-03-23, 11:31
Η αναφορά μάλλον έγινε γιατί υπάρχει μια αντίφαση από τη μια να ζητείται παρέμβαση του κράτους για το ύψος των ενοικίων και από την άλλη να είναι ζητούμενο η μικρή συνεισφορά στο κοινό ταμείο μέσω των φόρων.

chat1978
18-03-23, 13:14
Η αναφορά μάλλον έγινε γιατί υπάρχει μια αντίφαση από τη μια να ζητείται παρέμβαση του κράτους για το ύψος των ενοικίων και από την άλλη να είναι ζητούμενο η μικρή συνεισφορά στο κοινό ταμείο μέσω των φόρων.

:up: :up:

RASTAVIPER
18-03-23, 15:57
Η αναφορά μάλλον έγινε γιατί υπάρχει μια αντίφαση από τη μια να ζητείται παρέμβαση του κράτους για το ύψος των ενοικίων και από την άλλη να είναι ζητούμενο η μικρή συνεισφορά στο κοινό ταμείο μέσω των φόρων.

Όλοι αυτοί που σκέφτονται έτσι μικρόμυαλα, δεν ξέρουν ο άλλος τι πληρώνει σε φόρους στην τελική, οπότε ας κρατήσουν τα ήδη λαθεμένα συμπεράσματα για πάρτυ τους.
Επίσης, πουθενά δεν έγραψα ότι κλαίγομαι για μένα γιατί δεν έχω να πληρώσω το νοίκι.
Ο προβληματισμός μου είναι γενικός, γιατί ξέρω πολύ κόσμο που ζορίζεται σε διάφορες χώρες. Και φίλους και γνωστούς. Οπότε ας δείξουν κάποια εμπάθεια τα παληκάρια, γιατί αναφερόμουν σε γενικό φαινόιμενο και δε ζήτησα να κλάψει στον ώμο μου κανείς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.