PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 [160] 161 162

PopManiac
18-03-23, 17:05
Όλοι αυτοί που σκέφτονται έτσι μικρόμυαλα, δεν ξέρουν ο άλλος τι πληρώνει σε φόρους στην τελική, οπότε ας κρατήσουν τα ήδη λαθεμένα συμπεράσματα για πάρτυ τους.
Επίσης, πουθενά δεν έγραψα ότι κλαίγομαι για μένα γιατί δεν έχω να πληρώσω το νοίκι.
Ο προβληματισμός μου είναι γενικός, γιατί ξέρω πολύ κόσμο που ζορίζεται σε διάφορες χώρες. Και φίλους και γνωστούς. Οπότε ας δείξουν κάποια εμπάθεια τα παληκάρια, γιατί αναφερόμουν σε γενικό φαινόιμενο και δε ζήτησα να κλάψει στον ώμο μου κανείς.

Καλά, κατέβασε λιγάκι ταχύτητα εδώ στο νήμα επειδή στην τελική φιλικά μιλάμε και αν δεν το μπορείς επειδή το ΣΚ δύσκολο, δεν χρειάζεται ;)

famous-walker
18-03-23, 20:11
Με αφορμή αυτό να σχολιάσω κάτι γενικό.


Μου φαίνεται πάντα αστείο το πώς όλοι όσοι γενικά δεν θέλουν και βρίσκουν τρόπους να συμβάλουν το λιγότερο στο κράτος, επικαλούνται το κράτος στα ζόρια. Εταιρείες to big to fail, xpat, digital nomad, άνθρωποι εναντίον των φόρων και γενικότερη άνθρωποι εναντίον του κράτους. Δεν γίνεται να έχεις και τα δύο. Εδώ στο Βέλγιο την έχω βαρεθεί την πιπίλα εναντίον των φόρων. Εχω ένα φίλο Ουκρανό που έτρεχε να αποφύγει φορολογικές υποχρεώσεις και έζησε 2 χρόνια στην Γεωργία και εκραζε. Τώρα όμως που θέλει να κάνει οικογένεια, ψάχνει να μείνει σε σοβαρή χώρα. Φίλους Ιταλούς, ελληνες και Ισπανούς που νομίζουν ότι η μόνη διαφορά είναι στο όνομα της χώρας, σαν να αλλάζεις αυτοκόλλητο. Για τους Αμερικανούς δεν θα σχολιάσω με το τεράστιο I σε κάθε πρόταση που συνήθως τελειώνει με το could make a million.

Όταν μια χώρα προωθεί τα οικονομικά της αρπαχτης, ε τότε όλες οι αρπαχτες θα τρέχουν. Όταν όμως δεν τις αφήνει, τότε γκρίνια γιατί σκοτώνει την επιχειρηματικότητα και την ανταγωνιστικότητα και δεν μπορείς να γίνεις πλούσιος.

:oneup:

Veldrin
18-03-23, 21:03
Xιλιομετρικά Αθήνα - Λαμία. Με τρένο κάπου πάει στις 2:45 ώρες βάλε 3ωρο για να είσαι βέβαιος.

Οδικώς, γουελλ, αν θέλεις να είσαι ελαφρώς Γερμανός / Βέλγος / Γάλλος στην οδήγηση (επίτηδες δεν βάζω Έλληνα) και να ρισκάρεις το πρόστιμο, βγαίνει ένα 2ωρο εξαρτώμενο από τον καιρό.

Belfast πάντως σίγουρα, 40% φθηνότερο (μην πω παραπάνω) από Δουβλίνο και έχω άτομα που γνωρίζω που επέλεξαν τη μετακόμιση εκεί επειδή απλά το Δουβλίνο δεν παλεύεται (και δεν ξέρω και εγώ αν θα το παλέψω εάν / όταν / εφόσον πάψει η εταιρεία να μου πληρώνει το ενοίκιο).

- - - Updated - - -

Απλά να προσθέσω πως το Belfast συγκριτικά με Δουβλίνο είναι ψιλονεκρό (σε σύγκριση όμως Κατερίνη vs Θεσσαλονίκη έ; :p :p) αλλά δεδομένου πως ο Veldrin είναι οικογενειάρχης, δεν θα έχει τέτοιες ανησυχίες :twisted:

Ευχαριστώ Pop!

Μαθαίνω πολύ καλά πράγματα για τη χώρα, και κοιτώντας σπίτια έχω γουρλώσει τα μάτια, καθώς οι τιμές στο Μπελφαστ είναι χαλαρά ένα 40-50% πιο κάτω σε σχέση με Cambridge και περίχωρα.

Το ότι είναι νεκρό το Μπέλφαστ, πιο πολύ το βλέπω ως προτέρημα. Γεράματα :lol:

Crosswind
18-03-23, 21:21
Ευχαριστώ Pop!

Μαθαίνω πολύ καλά πράγματα για τη χώρα, και κοιτώντας σπίτια έχω γουρλώσει τα μάτια, καθώς οι τιμές στο Μπελφαστ είναι χαλαρά ένα 40-50% πιο κάτω σε σχέση με Cambridge και περίχωρα.

Το ότι είναι νεκρό το Μπέλφαστ, πιο πολύ το βλέπω ως προτέρημα. Γεράματα :lol:

Ναι, αυτή τη στιγμή το Μπέλφαστ είναι πολύ πιο value for money από τις υπόλοιπες πόλεις του UK. Και αν τυχόν βαρεθείς τη νέκρα, φόρα μία Union Jack μπλούζα και οδήγα μια ωρίτσα ως το Monaghan. Υπόσχομαι δράση επιπέδου John Wick :lol:
Joking aside, καλό ξεκίνημα και όλα να πάνε καλά :oneup:

Veldrin
18-03-23, 21:24
Ναι, αυτή τη στιγμή το Μπέλφαστ είναι πολύ πιο value for money από τις υπόλοιπες πόλεις του UK. Και αν τυχόν βαρεθείς τη νέκρα, φόρα μία Union Jack μπλούζα και οδήγα μια ωρίτσα ως το Monaghan. Υπόσχομαι δράση επιπέδου John Wick :lol:
Joking aside, καλό ξεκίνημα και όλα να πάνε καλά :oneup:

:rofl: πεθαίνωωωωωωωω

Χίλια ευχαριστώ, έχω περάσει αρκετά δύσκολα με το lectureship στο προηγούμενο ποστ, και δούλεψα πολλές και άγριες ώρες για ένα γρήγορο transition.

SPT1987
22-05-23, 22:26
Καλησπέρα,
Μετακομίζω Ελλάδα μετά από 9 χρόνια εργασίας στη Γερμανία.
Συμφώνησα με το αφεντικό μου να συνεχίσω να δουλεύω στο γραφείο του ως remote.

Τίθονται τα εξής ερωτήματα περι φορολογικής κατοικίας:

1) Μένω δηλωμένος τους πρωτους μηνες, πληρώνοντας εισφορές στη Γερμανία, δουλεωντας απο Ελλάδα. Διαβασα οτι δεν ειναι νόμιμο για μεγαλο χρονικο διαστημα.
Μπορώ να παραμείνω υπαλληλος του και να πληρωνω εισφορες στο μελλον Ελλάδα, αντί Γερμανία?

2) Δημιουργώ εταιρεία με έδρα την Ελλάδα με μοναδικό υπάλληλο εμένα.
(Παροχής υπηρεσιών). Τι παίζει με φορολογία , ασφαλειες, κτλ? Σε τι ποσοστό περίπου να υπολογίζω επί του συνολικού εισοδήματος?

Και στα 2 σεναρια , το αφεντικο μου ειναι σύμφωνο.

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

lewton
22-05-23, 22:35
Πιο πολύ για το άλλο thread μου κάνει: https://www.adslgr.com/forum/threads/753942-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1

Sovjohn
22-05-23, 23:06
Καλησπέρα,
Μετακομίζω Ελλάδα μετά από 9 χρόνια εργασίας στη Γερμανία.
Συμφώνησα με το αφεντικό μου να συνεχίσω να δουλεύω στο γραφείο του ως remote.

Τίθονται να τα εξής ερωτήματα περι φορολογικής κατοικείας:

1) Μένω δηλωμένος τους πρωτους μηνες, πληρώνοντας εισφορές στη Γερμανία, δουλεωντας απο Ελλάδα. Διαβασα οτι δεν ειναι νόμιμο για μεγαλο χρονικο διαστημα.
Μπορώ να παραμείνω υπαλληλος του και να πληρωνω εισφορες στο μελλον Ελλάδα, αντί Γερμανία?

2) Δημιουργώ εταιρεία με έδρα την Ελλάδα με μοναδικό υπάλληλο εμένα.
(Παροχής υπηρεσιών). Τι παίζει με φορολογία , ασφαλειες, κτλ? Σε τι ποσοστό περίπου να υπολογίζω επί του συνολικού εισοδήματος?

Και στα 2 σεναρια , το αφεντικο μου ειναι σύμφωνο.

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

1) Μπορείς να δηλώσεις στο ΙΚΑ (κομμάτι μισθωτών του ΕΦΚΑ) ότι σε απασχολεί εργοδότης εξωτερικού και να καταβάλλεις τις εισφορές εσύ. Ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις υπηρεσία employer of record (EOR).
2) Μπορείς να δημιουργήσεις ατομική επιχείρηση ή ΟΕ/ΕΕ προσωπική.

Για το 1, 2 δεν θα πρότεινα την λύση ΙΚΑ/EOR/ατομικής γιατί η φορολογία είναι κλιμακωτή έως 45% - και το πιθανότερο είναι ότι το 45% θα σε πιάνει. Με μια προσωπική επιχείρηση ΟΕ/ΕΕ (στην οποία μπορείς να βάλεις εταίρο με μικρό ποσοστό κάποιο συγγενή σου ή σύζυγο κτλ) έχεις flat tax 22% και flat εισφορές.

Καλύτερα όμως να μιλήσεις με έναν λογιστή για να σε συμβουλέψει σύμφωνα και με το γενικό σου προφίλ (π.χ. αν έχεις ακίνητα, αν έχεις άλλα εισοδήματα στην Ελλάδα, κτλ κτλ).

SPT1987
22-05-23, 23:07
ευχαριστώ! δεν το είχα δει :)

RASTAVIPER
23-05-23, 03:32
Καλησπέρα,
Μετακομίζω Ελλάδα μετά από 9 χρόνια εργασίας στη Γερμανία.
Συμφώνησα με το αφεντικό μου να συνεχίσω να δουλεύω στο γραφείο του ως remote.

Τίθονται τα εξής ερωτήματα περι φορολογικής κατοικίας:

1) Μένω δηλωμένος τους πρωτους μηνες, πληρώνοντας εισφορές στη Γερμανία, δουλεωντας απο Ελλάδα. Διαβασα οτι δεν ειναι νόμιμο για μεγαλο χρονικο διαστημα.
Μπορώ να παραμείνω υπαλληλος του και να πληρωνω εισφορες στο μελλον Ελλάδα, αντί Γερμανία?

2) Δημιουργώ εταιρεία με έδρα την Ελλάδα με μοναδικό υπάλληλο εμένα.
(Παροχής υπηρεσιών). Τι παίζει με φορολογία , ασφαλειες, κτλ? Σε τι ποσοστό περίπου να υπολογίζω επί του συνολικού εισοδήματος?

Και στα 2 σεναρια , το αφεντικο μου ειναι σύμφωνο.

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Όποια λύση και να διαλέξεις, μπορείς να αναφέρεις τι ποσοστό σε φόρους θα πληρώνεις;
Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω τι ποσοστό σε χρήματα μένουν καθαρά από άτομα που δουλεύουν έξω και μετά γυρνάνε στην Ελλάδα.

XTCgr
23-05-23, 07:51
https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/svinoun-ta-forologika-prostima-gia-tous-ellines-tou-exoterikou/


Απαντάει και στο ερώτημα που είχε τεθεί παλιότερα στο thread για το αν πρέπει να υποβάλλεται εστω και μηδενική δήλωση.

Veldrin
23-05-23, 14:26
Να κάνω ένα update, μιας και που μόλις είδα το νήμα και δεν είχα κάνει follow up κάτι μήνες.

1. Η Β. Ιρλανδία είναι όπως θυμάμαι την Αγγλία γύρω στο '15 σε κόστος και ποιότητα ζωής (μέχρι και τα καύσιμα είναι φθηνότερα). Εξαιρετικά. Ο κόσμος πολύ φιλικός, ειδικά σε σχέση με Ανατολική Αγγλία.
2. Οι ρυθμοί ζωής είναι σαφώς πιο αργοί.
3. Όντως, τα σπίτια ήταν ΠΟΛΥ φθηνότερα, από τριάρι bungalow στο Cambridge μετακομίζω σε 5άρι στην Bangor με το πρόσημο της συναλλαγής να έχει ένα τεράστιο +.
4. Πολύ χαμηλότερα δημοτικά τέλη, και το νερό είναι δωρεάν (δηλαδή για μια οικογένεια, άνετα σώζεις περίπου 600-700 λίρες ανά έτος). Επίσης και οι συνταγές του NHS εκτελούνται δωρεάν.
5. Τελωνείο με ΕΕ δεν παίζει, ή και διασυνοριακοί έλεγχοι από αφίξεις ΕΕ γενικότερα.
6. Στο ουίσκι οι άνθρωποι είναι μάγοι...
7. Το να οδηγείς μηχανή μεγάλου κυβισμού στο Μπέλφαστ και τα περίχωρα, είναι περίπου ισότιμο με το να κυκλοφορείς με στολή κλόουν. You're getting all the weird looks. Και αυτό επειδή...
8. ...ο καιρός είναι εντελώς ψυχασθενής. Ξεκινάς με λιακάδα και 18 βαθμούς, σε τρείς ώρες έχουν περάσει 2 καταιγίδες με θερμοκρασία 7-8 βαθμούς με ενδιάμεσα διαλλείματα ηλιοφάνειας, και τελειώνεις τη μέρα πάλι στους 18. Λες και είσαι σε καράβι.

Overall: 10 points to Ireland. Η χώρα είναι απλά πανέμορφη. Αν βγάλει και κυβέρνηση το Stormont θα δώσω 12άρι :p

tsioy
24-05-23, 07:51
https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oikonomias/oikonomia/svinoun-ta-forologika-prostima-gia-tous-ellines-tou-exoterikou/


Απαντάει και στο ερώτημα που είχε τεθεί παλιότερα στο thread για το αν πρέπει να υποβάλλεται εστω και μηδενική δήλωση.

Είναι λίγο ασαφές το άρθρο;
Υπάρχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης και στην περίπτωση που δεν έχουμε εισοδήματα (μισθοί, ενοίκια, τοκοι) αλλά και ιδιοκτησία ακινήτου στην Ελλάδα;

tsigarid
24-05-23, 15:08
Εάν δεν υπάρχουν εισοδήματα ή άλλα περιουσιακά στοιχεία, δεν υπάρχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης, άρα προφανώς δεν υπάρχει και κανένα πρόστιμο για να σβηστεί. Το άρθρο είναι ασαφές, μάλλον εννοεί μηδενικά εισοδήματα αλλά ύπαρξη άλλων περιουσιακών στοιχείων.

8anos
24-05-23, 15:43
Νομίζω ότι είναι καλό να υποβάλλει κάποιος ακόμη και μηδενική δήλωση ώστε εάν μετά από χρόνια χρειαστεί να αλληλεπιδράσει με την ελληνική εφορία να μην ξεκινήσουν ερωτήσεις που ήσουνα τα προηγούμενα χρόνια και απόδειξε ότι δεν είσαι ελέφαντας :p

chat1978
24-05-23, 15:49
Νομίζω ότι είναι καλό να υποβάλλει κάποιος ακόμη και μηδενική δήλωση ώστε εάν μετά από χρόνια χρειαστεί να αλληλεπιδράσει με την ελληνική εφορία να μην ξεκινήσουν ερωτήσεις που ήσουνα τα προηγούμενα χρόνια και απόδειξε ότι δεν είσαι ελέφαντας :p

Εγώ κάνω κάθε χρόνο γιατί σε κάποιες περιπτώσεις το εκκαθαριστικό είναι χρήσιμο. Πρόσφατα κατάφερα την eurobank να μου αναγνωρίσει το Βέλγικο αριθμό για OTP. Επειδή ήμουν στο σύστημα μέσα, πήρα το εκκαθαριστικό σαν κάποιας μορφής αποδεικτικό και ευτυχώς μετά από πολλές χιλιάδες χρόνια τα κατάφερα. :eguitar:yahoo::clap:
Αν δεν κάνεις, επίσης δεν θα είχα την μεγάλη ευκαιρία να συνδέσω το ΑΦΜ του Βελγίου με τον Ελληνικό. Αυτό το έκαναν υποχρεωτικό πεδίο τα τελευταία χρόνια στο βήμα επιβεβαιώσης.

Crosswind
24-05-23, 15:54
Να κάνω ένα update, μιας και που μόλις είδα το νήμα και δεν είχα κάνει follow up κάτι μήνες.

1. Η Β. Ιρλανδία είναι όπως θυμάμαι την Αγγλία γύρω στο '15 σε κόστος και ποιότητα ζωής (μέχρι και τα καύσιμα είναι φθηνότερα). Εξαιρετικά. Ο κόσμος πολύ φιλικός, ειδικά σε σχέση με Ανατολική Αγγλία.
2. Οι ρυθμοί ζωής είναι σαφώς πιο αργοί.
3. Όντως, τα σπίτια ήταν ΠΟΛΥ φθηνότερα, από τριάρι bungalow στο Cambridge μετακομίζω σε 5άρι στην Bangor με το πρόσημο της συναλλαγής να έχει ένα τεράστιο +.
4. Πολύ χαμηλότερα δημοτικά τέλη, και το νερό είναι δωρεάν (δηλαδή για μια οικογένεια, άνετα σώζεις περίπου 600-700 λίρες ανά έτος). Επίσης και οι συνταγές του NHS εκτελούνται δωρεάν.
5. Τελωνείο με ΕΕ δεν παίζει, ή και διασυνοριακοί έλεγχοι από αφίξεις ΕΕ γενικότερα.
6. Στο ουίσκι οι άνθρωποι είναι μάγοι...
7. Το να οδηγείς μηχανή μεγάλου κυβισμού στο Μπέλφαστ και τα περίχωρα, είναι περίπου ισότιμο με το να κυκλοφορείς με στολή κλόουν. You're getting all the weird looks. Και αυτό επειδή...
8. ...ο καιρός είναι εντελώς ψυχασθενής. Ξεκινάς με λιακάδα και 18 βαθμούς, σε τρείς ώρες έχουν περάσει 2 καταιγίδες με θερμοκρασία 7-8 βαθμούς με ενδιάμεσα διαλλείματα ηλιοφάνειας, και τελειώνεις τη μέρα πάλι στους 18. Λες και είσαι σε καράβι.

Overall: 10 points to Ireland. Η χώρα είναι απλά πανέμορφη. Αν βγάλει και κυβέρνηση το Stormont θα δώσω 12άρι :p

Καλώς ήρθες στο νησί, έστω και στη λάθος μεριά :p
Τρεις λέξεις χρειάζεται να μάθεις για να γίνεις ντόπιος εκεί. Milly, boke, boggin :lol:

RASTAVIPER
24-05-23, 16:08
Νομίζω ότι είναι καλό να υποβάλλει κάποιος ακόμη και μηδενική δήλωση ώστε εάν μετά από χρόνια χρειαστεί να αλληλεπιδράσει με την ελληνική εφορία να μην ξεκινήσουν ερωτήσεις που ήσουνα τα προηγούμενα χρόνια και απόδειξε ότι δεν είσαι ελέφαντας :p

Ακριβώς αυτό.
Οι σωστοί λογιστές πάντα συνιστούν να κάνουν οι Έλληνες του εξωτερικού μηδενική δήλωση για να υπάρχει συνοχή και ιστορικό στην εφορία, ώστε να μην δημιουργηθεί κενό στο σύστημα και μετά ξεκινήσουν διάφορα θέματα.

tsioy
24-05-23, 16:36
Τότε, όσοι δεν έχουν κάνει δήλωση για κάποια χρόνια (λόγω μηδενικων εισοδηματων κτλ) και θέλουν να ξεκινήσουν πάλι (για όλα αυτά που αναφέρατε), ποια θα ήταν η διαδικασία;
Ξεκινάνε από το τρέχον έτος και υποβάλλουν από δω και πέρα ή χρειάζεται και υποβολή εκπροθεσμης για τα χρόνια που δεν υποβλήθηκε;
(το δεύτερο δεν ξέρω καν αν γινεται/επιτρέπεται)

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
24-05-23, 17:43
Τότε, όσοι δεν έχουν κάνει δήλωση για κάποια χρόνια (λόγω μηδενικων εισοδηματων κτλ) και θέλουν να ξεκινήσουν πάλι (για όλα αυτά που αναφέρατε), ποια θα ήταν η διαδικασία;
Ξεκινάνε από το τρέχον έτος και υποβάλλουν από δω και πέρα ή χρειάζεται και υποβολή εκπροθεσμης για τα χρόνια που δεν υποβλήθηκε;
(το δεύτερο δεν ξέρω καν αν γινεται/επιτρέπεται)
Υποβολή εκπροθεσμης με πρόστιμο για κάθε χρονιά. Νομίζω γύρω στα 50 ευρώ το χρόνο βγαίνει.

chat1978
24-05-23, 17:44
Πάντως δεν ξέρω πόσοι το γνωρίζετε γιατί μάλλον ούτε ο πρωθυπουργός δεν το ξέρει.
Συμφωνα με το ΥΠΕΞ της Ολλανδίας, γιατί από το σάιτ το έμαθα, μπορείς πια να αποποιηθείς της ελληνικής υπηκόοτητας.
Αν δηλαδή το έχεις πάρει πολύ αποφαση και μαύρη πέτρα στην Ελλάδα, τότε ειναι και μια επιλογή για τα οικονομικά αρκεί βέβαια να μην έχεις εισοδήματα και άλλα γιατί τότε πάλι κάπως θα φαινεσαι στο συστημα.

lewton
24-05-23, 18:45
Πάντως δεν ξέρω πόσοι το γνωρίζετε γιατί μάλλον ούτε ο πρωθυπουργός δεν το ξέρει.
Συμφωνα με το ΥΠΕΞ της Ολλανδίας, γιατί από το σάιτ το έμαθα, μπορείς πια να αποποιηθείς της ελληνικής υπηκόοτητας.
Αν δηλαδή το έχεις πάρει πολύ αποφαση και μαύρη πέτρα στην Ελλάδα, τότε ειναι και μια επιλογή για τα οικονομικά αρκεί βέβαια να μην έχεις εισοδήματα και άλλα γιατί τότε πάλι κάπως θα φαινεσαι στο συστημα.

Δεν επηρεάζει τα φορολογικά η εθνικότητα.
Δηλαδή μη Έλληνες με περιουσία στην Ελλάδα πρέπει να κάνουν δήλωση.
Έλληνες χωρίς περιουσία δεν είναι υποχρεωμένοι, άλλο αν είναι καλή ιδέα να την κάνεις.

mzaf
24-05-23, 18:50
Πάντως δεν ξέρω πόσοι το γνωρίζετε γιατί μάλλον ούτε ο πρωθυπουργός δεν το ξέρει.
Συμφωνα με το ΥΠΕΞ της Ολλανδίας, γιατί από το σάιτ το έμαθα, μπορείς πια να αποποιηθείς της ελληνικής υπηκόοτητας.
Αν δηλαδή το έχεις πάρει πολύ αποφαση και μαύρη πέτρα στην Ελλάδα, τότε ειναι και μια επιλογή για τα οικονομικά αρκεί βέβαια να μην έχεις εισοδήματα και άλλα γιατί τότε πάλι κάπως θα φαινεσαι στο συστημα.

Εξαιρετικό νέο, δεν το γνώριζα.
Μπας και με θες βοηθό εκεί στο Βέλγιο; Ή για καφετζή, ή για παιδί για όλες τις δουλειές;

chat1978
24-05-23, 19:13
Εξαιρετικό νέο, δεν το γνώριζα.
Μπας και με θες βοηθό εκεί στο Βέλγιο; Ή για καφετζή, ή για παιδί για όλες τις δουλειές;

Εγώ με όλα τα στραβά δεν θέλω να την αποποιηθω και μιας και δεν έχω αφομοιωθεί δεν ψήνομαι να γίνω Βέλγος. Δεν το βλέπω ως μια οικονομική υπόθεση την υπηκοότητα.

- - - Updated - - -


Δεν επηρεάζει τα φορολογικά η εθνικότητα.
Δηλαδή μη Έλληνες με περιουσία στην Ελλάδα πρέπει να κάνουν δήλωση.
Έλληνες χωρίς περιουσία δεν είναι υποχρεωμένοι, άλλο αν είναι καλή ιδέα να την κάνεις.

Και εγώ αυτό έγραψα πάντως. Αν έχεις υποχρεώσεις κάνεις. Αν δεν έχεις, κάνεις αν είσαι Έλληνας για μένα.

8anos
24-05-23, 20:28
Υποβολή εκπροθεσμης με πρόστιμο για κάθε χρονιά. Νομίζω γύρω στα 50 ευρώ το χρόνο βγαίνει.


Πάντως σύμφωνα με το άρθρο που παρατέθηκε σβήνουν αυτά τα πρόστιμα.
Θα πρότεινα στον φίλο να προωθήσει το άρθρο σε ένα λογιστή και να του πει να το τακτοποιήσει.

lewton
24-05-23, 20:37
Πάντως σύμφωνα με το άρθρο που παρατέθηκε σβήνουν αυτά τα πρόστιμα.
Θα πρότεινα στον φίλο να προωθήσει το άρθρο σε ένα λογιστή και να του πει να το τακτοποιήσει.

Αυτό.
Αν μπορείτε να κάνετε χωρίς πρόστιμο δηλώσεις για τα χρόνια που χάσατε προτείνω να κάνετε.
Δεν ξέρω πόσα θα πάρει ο λογιστής αλλά εφόσον μιλάμε για μηδενικές δηλώσεις πιστεύω ένα κατοστάρικο είναι λογικό.
Αλλά δείτε και αν μπορείτε να το κάνετε μόνοι σας ή με βοήθεια κάποιου που έχει κάνει.

badweed
24-05-23, 21:17
περσι πληρωσα καπου στα 240 ευρω προστιμα για 9 χρονια εκπροθεσμων δηλωσεων (δεν ειχα κανει καθολου)

tsigarid
24-05-23, 21:37
Υποβολή εκπροθεσμης με πρόστιμο για κάθε χρονιά. Νομίζω γύρω στα 50 ευρώ το χρόνο βγαίνει.

Πάμε πάλι. Αν δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις δήλωση, δεν υπάρχει πρόστιμο.

XTCgr
31-05-23, 21:47
Αν και δεν αφορά την εργασία στο εξωτερικό αλλά την επιστροφή στη χώρα, να αναφέρω ότι με εφαρμογή του 5Γ του ΚΦΕ έχω επιστροφή φόρου πρώτη φορά μετά το 2009..... ))))

Veldrin
01-06-23, 15:00
Καλώς ήρθες στο νησί, έστω και στη λάθος μεριά :p
Τρεις λέξεις χρειάζεται να μάθεις για να γίνεις ντόπιος εκεί. Milly, boke, boggin :lol:

Καλώς σας βρήκα (στα εντελώς τυπικά όχι ακόμα, καθώς ξεκινάω φουλ στα τέλη του μήνα).

Το πανεπιστήμιο μου έδωσε έναν οδηγό με όλα τα ιδιώματα... αλλά στην καθομιλουμένη, απλά δεεεεν. Ζήτησα σε μερικές καταστάσεις να μου μιλήσουν πιο αργά για να πιαστώ από μια άκρη. Η γυναίκα μου (Αγγλίδα) το ίδιο, οπότε είναι μια παρηγοριά.

Μάλλον θα μας τα μεταφράζει η κόρη μας στο μέλλον.

RASTAVIPER
02-06-23, 15:37
Καλησπέρα,
Μετακομίζω Ελλάδα μετά από 9 χρόνια εργασίας στη Γερμανία.
Συμφώνησα με το αφεντικό μου να συνεχίσω να δουλεύω στο γραφείο του ως remote.

Τίθονται τα εξής ερωτήματα περι φορολογικής κατοικίας:

1) Μένω δηλωμένος τους πρωτους μηνες, πληρώνοντας εισφορές στη Γερμανία, δουλεωντας απο Ελλάδα. Διαβασα οτι δεν ειναι νόμιμο για μεγαλο χρονικο διαστημα.
Μπορώ να παραμείνω υπαλληλος του και να πληρωνω εισφορες στο μελλον Ελλάδα, αντί Γερμανία?

2) Δημιουργώ εταιρεία με έδρα την Ελλάδα με μοναδικό υπάλληλο εμένα.
(Παροχής υπηρεσιών). Τι παίζει με φορολογία , ασφαλειες, κτλ? Σε τι ποσοστό περίπου να υπολογίζω επί του συνολικού εισοδήματος?

Και στα 2 σεναρια , το αφεντικο μου ειναι σύμφωνο.

Ευχαριστώ εκ των προτερων.

Tελικά ποιο σενάριο διάλεξες;
Και τι φόρος αναλογεί σε κάθε περίπτωση;

8anos
02-06-23, 18:30
Προτείνω να συνεχίσετε στο άλλο νήμα με την επιστροφή στην Ελλάδα για να μη χαθεί η πληροφορία για όποιον μπορεί να την χρειαστεί.

treli@ris
05-06-23, 18:17
Μου πρότειναν εργασία στις Βρυξέλλες στο IT κομμάτι για διαχείριση κτιρίου που υπάγεται στην ΕΕ στο κέντρο της πόλης. Δεν έχω μιλήσει πλήρως μαζί τους ακόμη αλλά προσφέρουν 350€ μικτά τη μέρα ως freelance ή με σύμβαση εργασίας. Τι γνώμη έχετε οι ήδη ξενιτεμένοι;

RASTAVIPER
05-06-23, 18:25
Μου πρότειναν εργασία στις Βρυξέλλες στο IT κομμάτι για διαχείριση κτιρίου που υπάγεται στην ΕΕ στο κέντρο της πόλης. Δεν έχω μιλήσει πλήρως μαζί τους ακόμη αλλά προσφέρουν 350€ μικτά τη μέρα ως freelance ή με σύμβαση εργασίας. Τι γνώμη έχετε οι ήδη ξενιτεμένοι;

Τα καθαρά έχουν σημασία.
Έχεις ψάξει καθόλου έξοδα διαβίωσης;
Γνωστό που είχα εκεί δουλευε σε κάποιο Ευρωπαϊκό Κυβερνητικό σχήμα με 6-7.000€ καθαρά και ήταν καλά.
Εσύ μιλάς για 10.500€ μικτά. Μακάρι να είσαι κοντά.

tsigarid
05-06-23, 18:34
Προφανώς τα καθαρά ενδιαφέρουν τον καθένα μας, αλλά κανένας εργοδότης δεν προσφέρει καθαρά, δεν μπορούν να ξέρουν τη φορολογική κλίμακα του καθενός. Μόνο για μικτά μιλάνε.

Crosswind
05-06-23, 19:14
Μου πρότειναν εργασία στις Βρυξέλλες στο IT κομμάτι για διαχείριση κτιρίου που υπάγεται στην ΕΕ στο κέντρο της πόλης. Δεν έχω μιλήσει πλήρως μαζί τους ακόμη αλλά προσφέρουν 350€ μικτά τη μέρα ως freelance ή με σύμβαση εργασίας. Τι γνώμη έχετε οι ήδη ξενιτεμένοι;

Εξαρτάται. Π.χ. μόνος ή με οικογένεια θα πας εκεί? Ποια η διάρκεια του συμβολαίου?

treli@ris
05-06-23, 20:07
Εξαρτάται. Π.χ. μόνος ή με οικογένεια θα πας εκεί? Ποια η διάρκεια του συμβολαίου?

Για αρχή μόνος, η οικογένεια αυτή τη στιγμή δύσκολα να ακολουθήσει. Το συμβόλαιο είναι long term με πιθανότητα ανανέωσης.

Απ'όσο έψαξα στο ίντερνετ αν ισχύει βέβαια, η φορολόγηση είναι κοντά στο 50% αλλά δε ξέρω αν αυτό είναι μόνο για μόνιμους κατοίκους ή και για αυτούς που πάνε για δουλειά.

chat1978
05-06-23, 20:08
Μου πρότειναν εργασία στις Βρυξέλλες στο IT κομμάτι για διαχείριση κτιρίου που υπάγεται στην ΕΕ στο κέντρο της πόλης. Δεν έχω μιλήσει πλήρως μαζί τους ακόμη αλλά προσφέρουν 350€ μικ350*20*11/14*0.5τά τη μέρα ως freelance ή με σύμβαση εργασίας. Τι γνώμη έχετε οι ήδη ξενιτεμένοι;

Αν θα έρθεις στο Βέλγιο να ζήσεις, 350 daily rate για freelance ειναι για κλάματα και γενικά δυσκολα θα βγείς. Πολύ χοντρικά να το υπολογίσεις ως εξής
DR*20*11/14*50% => 2750 το μήνα καθαρά αλλά η εταιρεία σου μάλλον θα πρέπει να σου δώσει αυτοκινητο και διάφορα άλλα εξοδα κτλ κτλ στο απλό μοντέλο frelancing
Γενικά κάτω από 500 δεν βλέπω εύκολα freelance daily rates στο Βέλγιο.

Πρόσφατα ένας φίλος έκανε ίδια εμπλοκή αλλά δουλεύει εξαποστάσεως από Τρίκαλα συνεπώς για αυτόν σουπερ. Όπως τον είχα προειδοποιήση, και θα το πω και σε σένα, για να ειναι τόσο χαμηλά, μάλλον έχει 2 ή 3 μεσάζοντες μεταξύ του "εργοδότη" και εσένα.

Βέβαια εξαρτάται τι IT δουλειά κάνεις. Πάντως για IT support αν πάρεις μισθωτός 2500 καθαρά χ 14 τότε μια χαρά είσαι.

Γενικά αν δεν θες να μείνεις Βρυξέλες, πιστεύω με ζόρια και με λίγα ταξίδια βγαίνεις με 2Κ καθαρά το μήνα.

RASTAVIPER
05-06-23, 21:47
Αν θα έρθεις στο Βέλγιο να ζήσεις, 350 daily rate για freelance ειναι για κλάματα και γενικά δυσκολα θα βγείς. Πολύ χοντρικά να το υπολογίσεις ως εξής
DR*20*11/14*50% => 2750 το μήνα καθαρά αλλά η εταιρεία σου μάλλον θα πρέπει να σου δώσει αυτοκινητο και διάφορα άλλα εξοδα κτλ κτλ στο απλό μοντέλο frelancing
Γενικά κάτω από 500 δεν βλέπω εύκολα freelance daily rates στο Βέλγιο.

Πρόσφατα ένας φίλος έκανε ίδια εμπλοκή αλλά δουλεύει εξαποστάσεως από Τρίκαλα συνεπώς για αυτόν σουπερ. Όπως τον είχα προειδοποιήση, και θα το πω και σε σένα, για να ειναι τόσο χαμηλά, μάλλον έχει 2 ή 3 μεσάζοντες μεταξύ του "εργοδότη" και εσένα.

Βέβαια εξαρτάται τι IT δουλειά κάνεις. Πάντως για IT support αν πάρεις μισθωτός 2500 καθαρά χ 14 τότε μια χαρά είσαι.

Γενικά αν δεν θες να μείνεις Βρυξέλες, πιστεύω με ζόρια και με λίγα ταξίδια βγαίνεις με 2Κ καθαρά το μήνα.

Πώς πήγες από τα 7350€ μικτά στα 2750€ καθαρά;; :hmm:
Πάντως με 2700€ καθαρά ούτε Λεμεσό δεν θα πρότεινα σε ΙΤ επαγγελματία να έρθει για δουλειά.
Όχι να πάει στις Βρυξέλλες
Δε νομίζω ότι είναι τόσο χάλια ο καθαρός μισθός όσο υπολογισες.

chat1978
05-06-23, 22:12
Πώς πήγες από τα 7350€ μικτά στα 2750€ καθαρά;; :hmm:
Πάντως με 2700€ καθαρά ούτε Λεμεσό δεν θα πρότεινα σε ΙΤ επαγγελματία να έρθει για δουλειά.
Όχι να πάει στις Βρυξέλλες
Δε νομίζω ότι είναι τόσο χάλια ο καθαρός μισθός όσο υπολογισες.

Το 11 δια 14 είναι η αναλογία προς 14 μήνες μισθό δεδομένου ότι ένα μήνα (20 μέρες) θα πάρεις άδεια. Για να συγκρίνονται ίδια περίπου φρούτα για το Βέλγιο. Και χοντρικά 50% φόρο.

RASTAVIPER
06-06-23, 10:08
Το 11 δια 14 είναι η αναλογία προς 14 μήνες μισθό δεδομένου ότι ένα μήνα (20 μέρες) θα πάρεις άδεια. Για να συγκρίνονται ίδια περίπου φρούτα για το Βέλγιο. Και χοντρικά 50% φόρο.

Δηλαδή παίρνεις στάνταρ ότι δεν υπάρχει πληρωμένη άδεια;
Δεν ξέρω πώς δουλεύετε εκεί στο Βέλγιο, πάντως από μενα και από άλλους γνωστούς που δουλεύουμε φουλ remotely, έχουμε 24+ μέρες πληρωμένη άδεια συν public holidays. Σύνολο πάνω από 35 μέρες άδεια πληρωμένη.

chat1978
06-06-23, 11:57
Δηλαδή παίρνεις στάνταρ ότι δεν υπάρχει πληρωμένη άδεια;
Δεν ξέρω πώς δουλεύετε εκεί στο Βέλγιο, πάντως από μενα και από άλλους γνωστούς που δουλεύουμε φουλ remotely, έχουμε 24+ μέρες πληρωμένη άδεια συν public holidays. Σύνολο πάνω από 35 μέρες άδεια πληρωμένη.

Ναι το παίρνω δεδομένο για free lancing στο βέλγιο. Πληρώνεσαι με την μέρα. Αν θες παίρνεις λιγότερη η περισσότερη άδεια μέσα σε κάποια πλαίσια που ορίζει το συμβόλαιο.
Τώρα δεν ξέρω για τις περιπτώσεις που λες γιατί έχω και εγώ αντίστοιχους γνωστούς Ελλάδα αλλά σε μια περίπτωση, το καθεστώς τουλάχιστον για την εταιρεία ήταν υπάλληλος με κάποια ενδιάμεση εταιρεία για το τοπικό payroll. Στην προηγούμενη μου θέση, ουσιαστικά διαχειριζόμουν κάποιους full remote από πχ Ρουμανία και ήταν όπως το περιγράφω.

Όπως και να έχει, το μικτό ετήσιο μετράει. Απλά, ειναι κάτι που πρέπει να λογαριάζει κανείς όταν ακούει Χ την μέρα για να μην υπάρχουν εκπλήξεις. Αν έχεις κερδίσει το λαχείο τότε σουπερ. Συνήθως όμως δεν το έχεις κερδίσει και τουλάχιστον για το Βέλγιο που ρωτήθηκε δεν έχω ακούσει διαφορετικά.

RASTAVIPER
06-06-23, 12:56
Ναι το παίρνω δεδομένο για free lancing στο βέλγιο. Πληρώνεσαι με την μέρα. Αν θες παίρνεις λιγότερη η περισσότερη άδεια μέσα σε κάποια πλαίσια που ορίζει το συμβόλαιο.
Τώρα δεν ξέρω για τις περιπτώσεις που λες γιατί έχω και εγώ αντίστοιχους γνωστούς Ελλάδα αλλά σε μια περίπτωση, το καθεστώς τουλάχιστον για την εταιρεία ήταν υπάλληλος με κάποια ενδιάμεση εταιρεία για το τοπικό payroll. Στην προηγούμενη μου θέση, ουσιαστικά διαχειριζόμουν κάποιους full remote από πχ Ρουμανία και ήταν όπως το περιγράφω.

Όπως και να έχει, το μικτό ετήσιο μετράει. Απλά, ειναι κάτι που πρέπει να λογαριάζει κανείς όταν ακούει Χ την μέρα για να μην υπάρχουν εκπλήξεις. Αν έχεις κερδίσει το λαχείο τότε σουπερ. Συνήθως όμως δεν το έχεις κερδίσει και τουλάχιστον για το Βέλγιο που ρωτήθηκε δεν έχω ακούσει διαφορετικά.

Βασικά λάθος η χρήση χώρας.
Ο remote worker είναι remote worker. Το πού έχεις βάση δεν καθορίζει το συμβόλαιο που κάνεις. Είναι θέμα διαπραγμάτευσης. Και κανένα λαχείο. Επειδή δεν το γνωρίζεις εσύ ή ο κύκλος σου δε σημαίνει ότι δε γίνεται από αρκετό κόσμο.
Και μάθε ότι υπάρχουν και πολλές εταιρείες που δίνουν unlimited paid days σε freelancers. Ξέρω ότι κάποιες Αγγλικές εταιρίες το κάνουν, όπως και κάποιες από Μάλτα και σίγουρα θα υπάρχουν και αλλού.

Και όχι δε μετράει το μικτό ετήσιο. Αφού δεν πληρώνω ΦΠΑ σαν εργαζόμενος σε ξένη χώρα, ούτε με ενδιαφέρει το μικτό, ούτε πάνω στο συμβόλαιό μου φαίνεται. Αυτ'α ισχύουν τουλάχιστον για freelancer σε άλλη χώρα.

lewton
06-06-23, 13:09
Μου πρότειναν εργασία στις Βρυξέλλες στο IT κομμάτι για διαχείριση κτιρίου που υπάγεται στην ΕΕ στο κέντρο της πόλης. Δεν έχω μιλήσει πλήρως μαζί τους ακόμη αλλά προσφέρουν 350€ μικτά τη μέρα ως freelance ή με σύμβαση εργασίας. Τι γνώμη έχετε οι ήδη ξενιτεμένοι;

Τα 350€ τη μέρα είναι 350 μόνο για κάθε μέρα που θα δουλέψεις ή πχ ο μηνιαίος μισθός είναι 350 x 30;

chat1978
06-06-23, 19:13
Βασικά λάθος η χρήση χώρας.
Ο remote worker είναι remote worker. Το πού έχεις βάση δεν καθορίζει το συμβόλαιο που κάνεις. Είναι θέμα διαπραγμάτευσης. Και κανένα λαχείο. Επειδή δεν το γνωρίζεις εσύ ή ο κύκλος σου δε σημαίνει ότι δε γίνεται από αρκετό κόσμο.
Και μάθε ότι υπάρχουν και πολλές εταιρείες που δίνουν unlimited paid days σε freelancers. Ξέρω ότι κάποιες Αγγλικές εταιρίες το κάνουν, όπως και κάποιες από Μάλτα και σίγουρα θα υπάρχουν και αλλού.

Και όχι δε μετράει το μικτό ετήσιο. Αφού δεν πληρώνω ΦΠΑ σαν εργαζόμενος σε ξένη χώρα, ούτε με ενδιαφέρει το μικτό, ούτε πάνω στο συμβόλαιό μου φαίνεται. Αυτ'α ισχύουν τουλάχιστον για freelancer σε άλλη χώρα.

Εντάξει καλά τώρα. Whatever και βαριέμαι να ασχοληθώ. Αλλωστε ιστορία λέει ότι δεν έχει νόημα. Έτσι πάντως αν υπάρχει άλλη φωνή μέσα εκτός από την δική σου.


Μου πρότειναν εργασία στις Βρυξέλλες στο IT κομμάτι για διαχείριση κτιρίου που υπάγεται στην ΕΕ στο κέντρο της πόλης. Δεν έχω μιλήσει πλήρως μαζί τους ακόμη αλλά προσφέρουν 350€ μικτά τη μέρα ως freelance ή με σύμβαση εργασίας. Τι γνώμη έχετε οι ήδη ξενιτεμένοι;


Για αρχή μόνος, η οικογένεια αυτή τη στιγμή δύσκολα να ακολουθήσει. Το συμβόλαιο είναι long term με πιθανότητα ανανέωσης.

Απ'όσο έψαξα στο ίντερνετ αν ισχύει βέβαια, η φορολόγηση είναι κοντά στο 50% αλλά δε ξέρω αν αυτό είναι μόνο για μόνιμους κατοίκους ή και για αυτούς που πάνε για δουλειά.

Τοπική δουλειά ως freelancer. Just saying. Και αν βρεις στο Βέλγιο freelance που να πληρώνεται τις μέρες που δεν δουλεύει τότε λαχείο.

Υπόψιν υπάρχουν ορισμένοι που δουλεύουν με το μηνιάτικό εγγυημένο αλλά συζητάμε για 150-200 χαμηλότερα την μέρα.

- - - Updated - - -

treli@ris μένω βέλγιο και ξέρω πολύ καλά το υπολληλική και αρκετά καλά το freelance σε διαφορά επίπεδα. Θα σου πέσουν σαγόνια αν καταλάβεις τι κάνουν και επί της ουσασίας το κάνουν πια και στην Ελλάδα.

Ότι θες στείλε μήνυμα γιατι η χωρίς λόγο και αιτία αντιπαράθεση και επίθεση κουράζει.

PopManiac
06-06-23, 19:31
Εξαρτάται από το 'freelancing' αν είναι για Commission, να υποθέσω Intracom (ή πώς λέγεται το consultancy του Κόκκαλη) ή European Dynamics;

Αν ναι, τότε δεν είναι το δεδομένο freelancing αλλά περισσότερο πρακτική της Κομισιόν που χρειάζεται τεχνικούς αλλά επειδή σπάνια ανοίγουν διαγωνισμοί, προσλαμβάνει δια της πλαγίως (και πληρώνει τα κερατιάτικά της αλλά άλλη συζήτηση).

Δλδ είναι αποκλειστική απασχόληση και το ημερομίσθιο είναι κατά την εργάσιμη εβδομάδα. Not a bad deal, θέλει βέβαια να στήσεις εταιρεία στο Βέλγιο αλλά κάτι που κάνουν εκατοντάδες έλληνες ΙΤ τεχνικοί με αντίστοιχα συμβόλαια στις παραπάνω εταιρείες και δουλεύουν στα ίδια πόστα δεκαετίες.

Αν συμφέρει οικονομικά μακροπρόθεσμα ή όχι αυτό το βλέπει κανείς βέβαια συναρτήσει πολλών παραγόντων αλλά αν μη τι άλλο μπορεί κανείς να μεταπηδήσει αλλού μετά στο Βέλγιο (ή αλλού Ευρώπη) με αντίστοιχη προϋπηρεσία. Κάποιοι βέβαια που το κάνουν δεκαετίες πλέον είναι "μόνιμοι".

famous-walker
06-06-23, 19:41
Τοπική δουλειά ως freelancer. Just saying. Και αν βρεις στο Βέλγιο freelance που να πληρώνεται τις μέρες που δεν δουλεύει τότε λαχείο.

Υπόψιν υπάρχουν ορισμένοι που δουλεύουν με το μηνιάτικό εγγυημένο αλλά συζητάμε για 150-200 χαμηλότερα την μέρα.

treli@ris μένω βέλγιο και ξέρω πολύ καλά το υπολληλική και αρκετά καλά το freelance σε διαφορά επίπεδα. Θα σου πέσουν σαγόνια αν καταλάβεις τι κάνουν και επί της ουσασίας το κάνουν πια και στην Ελλάδα.

Ότι θες στείλε μήνυμα γιατι η χωρίς λόγο και αιτία αντιπαράθεση και επίθεση κουράζει.

Νομίζω πως αρκετοί μπορούν να αξιολογήσουν και να εκτιμήσουν τις πληροφορίες, οπότε και εδώ να το έγραφες σίγουρα δεν θα πήγαιναν χαμένα, παρά το ενοχλητικό του πράγματος.
Προσωπικά σε διαβάζω πάντα με ενδιαφέρον.

treli@ris
06-06-23, 20:57
Τα 350€ τη μέρα είναι 350 μόνο για κάθε μέρα που θα δουλέψεις ή πχ ο μηνιαίος μισθός είναι 350 x 30;

Περιμένω να κάνω το meeting για να ξέρω αναλυτικά τι είναι όλο αυτό.

Ενημερωτικά ελληνική εταιρία είναι με ανθρώπους σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες, outsourcing όπως φαίνεται.

RASTAVIPER
06-06-23, 22:17
Σε ένα πράγμα θα συμφωνήσω με τα παραπάνω, γιατί γενικά βλέπω μεσάνυχτα από πολλούς για το τι ισχύει στο freelancing.
Καλό είναι να γράφονται όλες οι απόψεις εδώ, ώστε να αξιολογούνται από όλους τους ενδιαφερόμενους.

Το να μεταφέρεις παρωχημένες πληροφορίες μέσω ΠΜ μόνο θετικό δεν είναι. :hmm:
Ειδικά όταν η έλλειψη επιχειρημάτων απαντιέται με απόψεις όπως "βαριέμαι τώρα" ή υπάρχουν φανταστικές αντιπαραθέσεις για πράγματα που ξεκάθαρα δεν γνωρίζεις.

Αλλά οκ ποιος θα βγει να παραδεχτεί τώρα δημοσίως ότι δε γνωρίζει πράγματα μωρέ.. :whistle:

euri
06-06-23, 22:41
Εξαρτάται από το 'freelancing' αν είναι για Commission, να υποθέσω Intracom (ή πώς λέγεται το consultancy του Κόκκαλη) ή European Dynamics;


Intrasoft μάλλον εννοείς. Και έχουν μπει κι άλλες ελληνικές στον ίδιο χορό, όπως Trasys (παρεούλα με την NRB), Unisystems...

@ ADSLgr.com All rights reserved.