PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 [161] 162

Ioannis69
16-08-23, 22:17
Γεια σας
Προσφατα μετακομισα Ελλαδα μετα 8 χρονια και εχω δουλεια στο εξωτερικο (ΗΠΑ) σαν ηλεκτρονικος Contractor Προγραμματιστις. Η επιχειρηση που δουλευω θελει να με πληρωνει μεσω μιας επιχειρησης που δεν θα εχει το ονομα μου (οχι δηλαδη οπως ειναι οι στανταρ επιχειρησεις ελευθερων επαγγελματιων), φοβουνται την Ελληνικη νομοθεσια.

Ψαχνω τις εξης επιλογες:
1. ΙΚΕ μονοπροσωπη με αλλο ονομα, 22% εταιρικη φορολογια, πληρωνομαι με μερισματα που φορολογουνται 5% (αλλα μαλλον θα εχω προβλημα με την φορολογια των μερισματων στις ΗΠΑ)
2. ΙΚΕ μονοπροσωπη με αλλο ονομα, πληρωνομαι ολα τα εσοδα σαν Contractor προγραμματιστης που δουλευει μεσω της ΙΚΕ (πρεπει να χρεωνω ΦΠΑ αν ο τελικος παραληπτης ειναι στις ΗΠΑ;, και πληρωνω σαν φυσικο προσωπο τον μειωμενο φορο 22% που προσφερουν στους κατοικουσ εξωτερικου που επιστρεφουν
3. Δουλευω μεσω μεγαλης διεθνης εταιριας για Contractor, τυπου Deel, η Remote, που δινεις στανταρ μικρο μηνιαιο ποσο και κανουν τον ενδιαμεσο (πρεπει να χρεωνω ΦΠΑ αν ο τελικος παραληπτης ειναι στις ΗΠΑ;, και πληρωνω τον μειωμενο φορο 22% που προσφερουν στους κατοικουσ εξωτερικου που επιστρεφουν


Αν εχει κανεις ιδεα για αυτες τις επιλογες, η εαν ξερει που αλλου θα μπορουσα να μαθω για αυτα, π.χ. λογιστες που ειδικευονται σε τετεια θεματα, θα ημουν ευγνωμον

8anos
16-08-23, 22:46
Γεια σας
Προσφατα μετακομισα Ελλαδα μετα 8 χρονια και εχω δουλεια στο εξωτερικο (ΗΠΑ) σαν ηλεκτρονικος Contractor. Η επιχειρηση που δουλευω θελει να με πληρωνει μεσω μιας επιχειρησης που δεν θα εχει το ονομα μου (οχι δηλαδη οπως ειναι οι στανταρ επιχειρησεις ελευθερων επαγγελματιων), φοβουνται την Ελληνικη νομοθεσια.

Ψαχνω τις εξης επιλογες¨
1. ΙΚΕ μονοπροσωπη με αλλο ονομα, 22% εταιρικη φορολογια, πληρωνομαι με μερισματα 5% (αλλα μαλλον θα εχω προβλημα με την φορολογια των μερισματων στις ΗΠΑ)
2. ΙΚΕ μονοπροσωπη με αλλο ονομα, πληρωνομαι ολα τα εσοδα σαν Contractor προγραμματιστης που δουλευει μεσω της ΙΚΕ (πρεπει να χρεωνω ΦΠΑ αν ο τελικος παραληπτης ειναι στις ΗΠΑ;), και πληρωνω σαν φυσικο προσωπο τον μειωμενο φορο 22% που προσφερουν στους κατοικουσ εξωτερικου που επιστρεφουν
3. Δουλευω μεσω μεγαλης διεθνης εταιριας για Contractor, τυπου Deel, η Remote, που δινεις στανταρ μικρο μηνιαιο ποσο και κανουν τον ενδιαμεσο (πρεπει να χρεωνω ΦΠΑ αν ο τελικος παραληπτης ειναι στις ΗΠΑ;), και πληρωνω τον μειωμενο φορο 22% που προσφερουν στους κατοικουσ εξωτερικου που επιστρεφουν


Αν εχει κανεις ιδεα για αυτες τις επιλογες, θα ημουν ευγνωμον


Έχουμε νήμα για την επιστροφή, κόπιασε :p https://www.adslgr.com/forum/threads/753942-%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1

Ioannis69
16-08-23, 23:52
Ευχαριστω, παω και εκει

RASTAVIPER
22-08-23, 09:40
Μιλώντας για παροχές εταιρειών, μια Ουκρανικη εταιρεία εδώ Κύπρο θα πάρει μεγάλο αριθμό υπαλλήλων της στο Ντουμπάι για τα γενέθλια της. Και μιλάμε για σχεδόν 800-900 άτομα.
Πού να τα δεις αυτά στην Ελλάδα.

pan.nl
22-08-23, 10:17
Μιλώντας για παροχές εταιρειών, μια Ουκρανικη εταιρεία εδώ Κύπρο θα πάρει μεγάλο αριθμό υπαλλήλων της στο Ντουμπάι για τα γενέθλια της. Και μιλάμε για σχεδόν 800-900 άτομα.
Πού να τα δεις αυτά στην Ελλάδα.

Σιγά το δώρο. Θα προτιμούσα μπόνους να το κάνω ό,τι θέλω εγώ και όχι να τραβιέμαι στο Ντουμπάι με άτομα με τα οποία δε θα πήγαινα διακοπές ποτέ μαζί.

RASTAVIPER
22-08-23, 10:20
Σιγά το δώρο. Θα προτιμούσα μπόνους να το κάνω ό,τι θέλω εγώ και όχι να κουβαλιέμαι στο Ντουμπάι με άτομα που μάλλον δε θα πήγαινα διακοπές ποτέ μαζί.

Πάντα υπάρχουν 2 απόψεις.
Από την άλλη, πρώτον οι περισσότεροι ούτε πήγαν, ούτε θα ξαναπάνε ποτέ στη ζωή τους σε τέτοιο μέρος.
Δεύτερον, κάνεις και teambuilding. Δεν είναι απλά διακοπές.

Τέλος, σιγά το δώρο είναι αστείο να το λές, όταν είμαι σίγουρος δεν έχεις ακούσει καμία άλλη εταιρεία να το έχει κάνει.
Όχι, είναι τεράστιο δώρο, γιατί πέρα από το ότι μιλάμε για τρελό σχεδιασμό (κλεισμένα ειδικά τσάρτερ αεροπλάνα, ξενοδοχεία αποκλειστικά για το προσωπικό), θα είναι 3 μέρες με φουλ δραστηριότητες, οπότε δε μιλάμε απλά για κόστη αεροπλάνων και ξενοδοχείο.

tsigarid
22-08-23, 10:44
Μιλώντας για παροχές εταιρειών, μια Ουκρανικη εταιρεία εδώ Κύπρο θα πάρει μεγάλο αριθμό υπαλλήλων της στο Ντουμπάι για τα γενέθλια της. Και μιλάμε για σχεδόν 800-900 άτομα.
Πού να τα δεις αυτά στην Ελλάδα.

1) Γιατί εντυπωσιάζεσαι; Retreat το λένε, όχι διακοπές, και το κάνουν πολλές εταιρείες στις ΗΠΑ, ακόμα και πανεπιστήμια.

2) Η γνώμη μου είναι ότι για 800-900 άτομα είναι άτοπο. Αν θες να δέσεις την ομάδα να το κάνεις με μικρά γκρουπ που θα κάνουν λίγο bonding. Με τόσα άτομα τσάμπα χαμός. Καλύτερα να το έσπαγαν σε ομάδες των 50, για να γνωριστούν και λίγο.

RASTAVIPER
22-08-23, 10:49
1) Γιατί εντυπωσιάζεσαι; Retreat το λένε, όχι διακοπές, και το κάνουν πολλές εταιρείες στις ΗΠΑ, ακόμα και πανεπιστήμια.

2) Η γνώμη μου είναι ότι για 800-900 άτομα είναι άτοπο. Αν θες να δέσεις την ομάδα να το κάνεις με μικρά γκρουπ που θα κάνουν λίγο bonding. Με τόσα άτομα τσάμπα χαμός. Καλύτερα να το έσπαγαν σε ομάδες των 50, για να γνωριστούν και λίγο.

1) Ξαναλέω. Ξέρεις εσύ καμία εταιρεία στην Ευρώπη που το κάνει; Αν όχι, είχαμε να λέγαμε. Eιδικά που συγκρίνεις Κύπρο με Αμερική. :rofl:
2) Ποιος σου είπε ότι οι δραστηριότητες δεν θα γίνουν ακριβώς έτσι σε μικρότερες ομάδες; Έχεις πάει ποτέ σε team building event; Έχεις δει να μπαίνουν 100 άτομα μαζί σε μια ομάδα;

Μερικοί αφού το παίζετε υπεράνω, τουλάχιστον να λέτε και πράγματα που στέκουν. :whistle:

chat1978
22-08-23, 10:59
Μιλώντας για παροχές εταιρειών, μια Ουκρανικη εταιρεία εδώ Κύπρο θα πάρει μεγάλο αριθμό υπαλλήλων της στο Ντουμπάι για τα γενέθλια της. Και μιλάμε για σχεδόν 800-900 άτομα.
Πού να τα δεις αυτά στην Ελλάδα.
Αρχικά δεν κατάλαβα και σκεφτόμουν προσλήψεις (πάρει)


Σιγά το δώρο. Θα προτιμούσα μπόνους να το κάνω ό,τι θέλω εγώ και όχι να τραβιέμαι στο Ντουμπάι με άτομα με τα οποία δε θα πήγαινα διακοπές ποτέ μαζί.
Και εγώ δεν πετάω την σκούφια μου να σου πω με αυτά τα χαζά. Ήμουν και σε μια εταιρεία που ξόδευε πολλά λεφτά και ο lead dev μου είχε την δική σου άποψη. Όταν με κάτι εντελώς χαζά δεν του έδωσαν το φουλ μπόνους, γιατί δεν υπήρχε budget κατά βάση τα πήρε γιατί σου λέει για μαλακίες έχετε λεφτά. Και ήμουν και ο manager του και άντε τώρα εξηγα του κάτι για το οποιό δεν είχε και άδικο. Βέβαια, αυτό που δεν καταλαβαινε είναι ότι ειναι εταιρεία, δικά της τα λεφτά, δικά της να ξοδέξει και δική σου η εργασία να την προσφέρεις αλλού.


Πάντα υπάρχουν 2 απόψεις.
Από την άλλη, πρώτον οι περισσότεροι ούτε πήγαν, ούτε θα ξαναπάνε ποτέ στη ζωή τους σε τέτοιο μέρος.
Δεύτερον, κάνεις και teambuilding. Δεν είναι απλά διακοπές.

Τέλος, σιγά το δώρο είναι αστείο να το λές, όταν είμαι σίγουρος δεν έχεις ακούσει καμία άλλη εταιρεία να το έχει κάνει.
Όχι, είναι τεράστιο δώρο, γιατί πέρα από το ότι μιλάμε για τρελό σχεδιασμό (κλεισμένα ειδικά τσάρτερ αεροπλάνα, ξενοδοχεία αποκλειστικά για το προσωπικό), θα είναι 3 μέρες με φουλ δραστηριότητες, οπότε δε μιλάμε απλά για κόστη αεροπλάνων και ξενοδοχείο.

Κατά την γνώμη, αυτές δεν ειναι δύο απόψεις αλλά επιχειρήματα του γιατί εσύ το θεωρείς σημαντικό/εντυπωσιακό και ναι έχεις δίκιο. Σίγουρα εντυπωσιακό από οργάνωσης και πολύ μανίκι επίσης. Αν δεν έχουν βάλει γραφείο, το hr θα έχει δουλέψει πολύ. Μερικοί άνθρωποι όμως ειναι γεννημένοι party planners και πετάνε την σκουφια τους για να δουλεύουν για τέτοια. Η πραγματική δεύτερη άποψη ειναι το να μην ειναι του γούστου σου και να μην βλέπεις την αξία ενός τέτοιου "δώρου". Εγώ το βλέπω ως εξής και δεν διαφέρει από την εμπειρία μου με την κοινωνία και τις προσδοκίες για διασκέδαση. Εφόσον τα γούστα σου πέφτουν μέσα στις νόρμες, τότε οκέι τουλάχιστον από activities. Αλλά αν πχ δεν σε ψήνουν τα ποτά, πάρτυ, χοροί ή απλά προτιμάς το κρεβατάκι σου τότε αυτά τα events ειναι ταλαιπωρία και επειδή είναι team building events, υπάρχει μια αίσθηση υποχρεώσης και γινεται ψυχαναγκαστικό.

Το μεγάλο πρόβλημα για μένα ειναι ότι οι άνθρωποι που έχουν αυτές τις ιδέες, κυρίως έχουν ιδέες με βάση τι τους αρέσει και νομίζουν ότι όλοι αρέσκονται στα ίδια. Δεν έχει καμιά διαφορά από το 80-90% της κοινωνίας κάνουμε τα ίδια και ότι προστάζει η μόδα και αν εσυ δεν ψήνεσαι τότε πέφτει κράξιμο και κατάκριση αλλά δεν μπορούν να πούνε και πολλά. Εγώ πχ πήγαινα λόγω του ρόλου μου και ξέρω ότι έπεφτε και ξινίλα και στραβωμάρα που ο lead dev δεν ψηνόταν και τους έλεγε τα λέμε.

Τέλος, στην Ελλάδα τουλάχιστον το team building πήγαινε πάντα συννεφο. Απλά δεν καλούσαμε ποτέ το αφεντικό.

Πάντως δωρεάν ταξίδι στο ντουμπάι θα πήγαινα και εγώ αλλά με πολύ γνώση ότι μάλλον δεν θα περάσω καλά αλλά 5μερη φάση. Αλλά τουλάχιστον θα είχα πάει ντουμπάι, για το οποίο δεν θα πλήρωνα και ούτε θα θυσίαζα διακοπές να πάω. Ο καθένας με τις πρωτεραιότητες του. Το πιο βασικό να μην ξεχνάμε, όλα σωστά ειναι.

lewton
22-08-23, 11:00
Για εμένα είναι τιμωρία να με πάνε στο Dubai. Να πηγαίναμε για σκι στις Άλπεις, μέσα. :yahoo:


Πριν χρόνια όταν δούλευα σε μεγάλη αμερικάνικη εταιρία είχαμε winter games οργανωμένα από υπαλλήλους όχι την εταιρία (η εταιρία έδινε δώρο μια Παρασκευή άδεια σε όποιον πήγαινε στα games και έδινε ένα ποσό για τη διοργάνωση αλλά έπρεπε να πληρώσουμε τη διαμονή για να πάμε). Τη δεύτερη φορά είχαμε κλείσει σε ένα πολύ ωραίο spa ξενοδοχείο στην Αυστρία και μετά την πρώτη μέρα πήγαμε στην ζώνη του spa όπου απαγορευόταν να μπεις στις σάουνες, τα τζακούζι κλπ με μαγιό, και το συζητούσαμε μεταξύ μας ότι εφόσον έχουμε κλείσει όλο το ξενοδοχείο για εμάς μπορούσαμε να μπούμε με μαγιό, και πάνω που είχαμε καταλήξει ότι κανείς δε θα μας πει τίποτα ένας Βέλγος και μια Ολλανδή αγνοώντας την πλειοψηφία :lol: τα πέταξαν όλα και πήγαν στη σάουνα όπως τους γέννησε η μάνα τους. Μεγάλες στιγμές.

tsigarid
22-08-23, 11:20
1) Ξαναλέω. Ξέρεις εσύ καμία εταιρεία στην Ευρώπη που το κάνει; Αν όχι, είχαμε να λέγαμε. Eιδικά που συγκρίνεις Κύπρο με Αμερική. :rofl:
2) Ποιος σου είπε ότι οι δραστηριότητες δεν θα γίνουν ακριβώς έτσι σε μικρότερες ομάδες; Έχεις πάει ποτέ σε team building event; Έχεις δει να μπαίνουν 100 άτομα μαζί σε μια ομάδα;

Μερικοί αφού το παίζετε υπεράνω, τουλάχιστον να λέτε και πράγματα που στέκουν. :whistle:

Κοροϊδεύεις τον εαυτό σου και όχι εμάς. Το retreat είναι Κυπριακή αποκλειστικότητα στην Ευρώπη; Γελάνε και οι πέτρες. Google it.

Zus
22-08-23, 12:18
Το βασικότερο για εμένα είναι οι συνθήκες εργασίας, η πίεση και οι απαιτήσεις, η συμπεριφορά και το γενικότερο κλίμα προς το πρόσωπό μου.

Έχω συζητήσει με αρκετό κόσμο, που αναφέρουν συχνά, με περηφάνια, τέτοια team bonding σκηνικά. Κάποιες φορές, είναι όμως οι ίδιοι που, αναφέρουν ότι δουλεύουν απίστευτες υπερωρίες, τους ζαλίζουν στα task εκτός 8ωρου, η πίεση από τον κάθε manager είναι ανυπόφορη και είναι ένα βήμα πριν τα δάκρυα και την παραίτηση.

Ωραία όλα αυτά τα έξτρα όταν τα βασικά που έγραψα από πάνω, ισχύουν. Προσωπικά θα πήγαινα στο Ντουμπάι, όχι για να χαθώ ανάμεσα σε 100άδες κόσμο που δεν έχω κανένα σκοπό να συναναστραφώ έξω από τον χώρο εργασίας αλλά για την εμπειρία.

- - - Updated - - -


1) Γιατί εντυπωσιάζεσαι; Retreat το λένε, όχι διακοπές, και το κάνουν πολλές εταιρείες στις ΗΠΑ, ακόμα και πανεπιστήμια.

2) Η γνώμη μου είναι ότι για 800-900 άτομα είναι άτοπο. Αν θες να δέσεις την ομάδα να το κάνεις με μικρά γκρουπ που θα κάνουν λίγο bonding. Με τόσα άτομα τσάμπα χαμός. Καλύτερα να το έσπαγαν σε ομάδες των 50, για να γνωριστούν και λίγο.

Όχι απαραίτητα 800-900. Ακόμα και μερικές δεκάδες να είναι, αυτά τα bonding συνήθως σπάνε σε cluster όσων ήδη γνωρίζονται.

8anos
22-08-23, 12:55
Αποκλειστικό στιγμιότυπο από team building Στο Ντουμπάι :p

Veldrin
22-08-23, 13:06
Γενικά σπάνια τα event τέτοιου τύπου δεν είναι. Ειδικά από corporate, με τη βάση αν είναι η Κύπρος ή οι ΗΠΑ, ή η Δομινικανή δημοκρατία να έχει λίγη σημασία. Πιο εύκολο είναι για μια εταιρία πάντως να χρεώσει αυτά τα activities στην έδρα της στην Κύπρο για ευνόητους λόγους, όπως και ευκολότερο να πετάξει από εκεί τους υπαλλήλους της για Dubai...

Κατά τα άλλα, όποτε ακούω για τέτοια σκάνε στο μυαλό μου όλα τα κλισέ "εμείς είμαστε μια οικογένεια" και το self praise πάει σύννεφο. :mrgreen:

Στο academia έχει μια αξία (όχι πως αξίζει by default), γιατί η γνώμη σου όσο στριφνή και να είναι, είναι η γνώμη σου και somewhat expected ότι θα πείς κάτι διαφορετικό, το τουμπεκί είναι σεβαστό ως επιλογή, και στα retreat πέφτει αρκετά σοβαρή δουλίτσα ή networking από προσωπική επιλογή.

Είναι φυσικά στον άνθρωπο, αλλά προτιμώ να κάνω binge watch νετφλιξ με τις πιτζάμες μου, παρά να πίνω μοχίτο στο Ντουμπάι με 10-20-50-100 άτομα από τη δουλειά, που όλη την ώρα πρέπει να προσέχεις τι κάνεις και τι λες πάντα κάνοντας τον χαρούμενο. :p

PopManiac
22-08-23, 13:10
Κατά τα άλλα, όποτε ακούω για τέτοια σκάνε στο μυαλό μου όλα τα κλισέ "εμείς είμαστε μια οικογένεια" και το self praise πάει σύννεφο.

Και του κ#λου τα 9μερα καθώς τα συμβόλαια είναι με ρήτρες απόλυσης με χάλια αποζημιώσεις αλλά πουλάνε away days στην πισίνα και τα πελατάκια τρέχουν με χαρά... Ή τα Slack messages πάνε σύννεφο και στο ΣΚ ή και βράδια αλλά δουλεύτε ρε για να πάτε Dubai... :lol:

Δυστυχώς το έχω δει και σε οργανισμούς που έχω δουλέψει.... :down:

Veldrin
22-08-23, 13:17
Και του κ#λου τα 9μερα καθώς τα συμβόλαια είναι με ρήτρες απόλυσης με χάλια αποζημιώσεις αλλά πουλάνε away days στην πισίνα και τα πελατάκια τρέχουν με χαρά... Ή τα Slack messages πάνε σύννεφο και στο ΣΚ ή και βράδια αλλά δουλεύτε ρε για να πάτε Dubai... :lol:

Δυστυχώς το έχω δει και σε οργανισμούς που έχω δουλέψει.... :down:

:lol: πεθαίνωωωω! Μια από τα ίδια (in my consultancy days), είμαστε μια οικογένεια και θα σας πάμε όλους διακοπές στα Highlands να παίζουμε laser tag σα χαρωπές πεταλουδίτσες, αλλά θα βάλουμε το όνομα του προϊσταμένου σου και θα κάνουμε drop το δικό σου στο report που έγραφες όλο το μήνα γιατί σ'αγαπάμε και είσαι και οικογένεια βρε αδερφέ.

...Τι θες να πείς δεν περνάς καλά; :lol:

chat1978
22-08-23, 13:20
Πάντως τα δύο πράγματα ειναι ανεξάρτητα. Συνθήκες εργασίες και team building events.

Veldrin
22-08-23, 13:23
Πάντως τα δύο πράγματα ειναι ανεξάρτητα. Συνθήκες εργασίες και team building events.

Εννοείται συμφωνώ, αλλά απλά και πάλι είναι μια εταιρική δραστηριότητα (για να καμαρώνει το HR τις περισσότερες φορές) και όχι διακοπές.

/ranting mode off

PopManiac
22-08-23, 13:30
Πάντως τα δύο πράγματα ειναι ανεξάρτητα. Συνθήκες εργασίες και team building events.

Κουβέντα που ανοίγεις για άλλο νήμα όμως... Δυστυχώς πλέον δεν είναι ανεξάρτητα, πολλές εταιρείες στη σημερινή εποχή εργασιακών σχέσεων όπου "νόμος είναι το άδικο του εργάτη", ίσα-ίσα πουλάνε κάτι τέτοια φύκια ακριβώς για να σου λένε "τι, δεν περνάς καλά;". Αλλά εάν τολμήσεις να ζητήσεις συμβόλαιο "ανθρώπινο" σου λένε.. πριτς (που λέγαμε παιδιά).

Και όχι τίποτε άλλο αλλά σε cult mentality φάση χτίζουν έτσι και δόγμα του "τι, δεν περνάτε καλά που σας πάμε 2 μέρες στο Ντουμπάϊ (ή ξέρω γω πού)".

Αλλά, άλλη συζήτηση σίγουρα όχι για εδώ

chat1978
22-08-23, 13:34
Εννοείται συμφωνώ, αλλά απλά και πάλι είναι μια εταιρική δραστηριότητα (για να καμαρώνει το HR τις περισσότερες φορές) και όχι διακοπές.

/ranting mode off

Εντάξει δεν μπορεί να ειναι διακοπές εφόσον γίνεται σε εργάσιμες μέρες. Πάντως εδώ στο Βέλγιο πετάνε την σκούφια τους για κάθε σχετικά αντίστοιχη βλακεία. ΟΙ Έλληνες είμαστε πολύ αρνητικοί γενικά για τα team building events. Δεν έχω γνωρίσει ένα που να τα θεωρεί σούπερ. Άντε μέχρι whatever και όταν αρχίσουν τα πολλά πολλά κολλητιλίκια και θα γίνουμε φίλοι τότε είναι όλοι αρνητικοί. Ο λόγος δεν ειναι ότι δεν κάνουμε φιλίες από δουλειά. Κάθε άλλο μάλιστα. Αλλά εδώ αυτό δεν γινεται και πληρώνουν τα χιλιάδες ευρω μπας και φέρουν τους εργαζόμενους πιο κοντά. Για εμάς αυτό φαίνεται χαζό και ψεύτικο και στην πραγματικότητα απλά ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ή δεν έρχεται ούτε κοντά σε αυτό που γινεται στην Ελλάδα. Τα μόνα που βλέπω να δουλεύουν ειναι τα weekend ski events που βασικά είναι organized weekend ski trip από ένα συνάδερφο που έχει πόρωση, πρέπει να πάρεις άδεια συνήθως, πρέπει να το πληρώσεις και συνήθως περιλαμβάνει γινόμαστε λιάρδα και κάνουμε bonding. Σε μια μόνο εταιρεία έχω δει κόσμο bonded.

lewton
22-08-23, 13:38
Κατά τα άλλα, όποτε ακούω για τέτοια σκάνε στο μυαλό μου όλα τα κλισέ "εμείς είμαστε μια οικογένεια" και το self praise πάει σύννεφο. :mrgreen:

Αυτό. :worthy:
Αν η εταιρία που δούλευα άρχιζε να μας αποκαλεί οικογένεια θα άρχιζα να ψάχνω δουλειά την επόμενη ημέρα.

chat1978
22-08-23, 13:51
Κατά τα άλλα, όποτε ακούω για τέτοια σκάνε στο μυαλό μου όλα τα κλισέ "εμείς είμαστε μια οικογένεια" και το self praise πάει σύννεφο. :mrgreen:

Αυτό με το self high five έχει γινει too much. Και προβλέπεται να αυξηθεί και άλλο. Άλλωστε κάθε αμερικάνικη μαλακία, πρέπει κάθε hr να την φέρει και εδώ.
Possitive vibes only και αντίστοιχες άλλες βλακείες, από εταιρείες και dating apps. Από πότε οι άνθρωποι δουλεύουν για χαρά και από ποτε δεν έχουν προβλήματα, προσωπικά μου διαφεύγει. Θα έχασα την ανακοινωσή και δημοσιευση.

tsigarid
22-08-23, 13:57
Αυτό το άρθρο είναι ενδιαφέρον https://www.sorryonmute.com/history-of-corporate-retreats/

Zus
22-08-23, 19:44
Πάντως τα δύο πράγματα ειναι ανεξάρτητα. Συνθήκες εργασίες και team building events.

Και ναι και όχι αλλά για να μην παρεξηγηθούμε, κακές δεν είναι τέτοιες ενέργειες που ανέφερε ο rasta. Αρκεί να μην είναι στάχτη στα μάτια. Το αντίθετο μάλιστα, αν όλα κυλάνε ομαλά στην καθημερινότητα του εργαζομένου και υπάρχουν και αυτά τα εξτραδάκια, όπως και να τα ονομάζουν όπου και να σε στέλνουν, ίσως είναι το ιδανικό.

RASTAVIPER
22-08-23, 20:46
Και ναι και όχι αλλά για να μην παρεξηγηθούμε, κακές δεν είναι τέτοιες ενέργειες που ανέφερε ο rasta. Αρκεί να μην είναι στάχτη στα μάτια. Το αντίθετο μάλιστα, αν όλα κυλάνε ομαλά στην καθημερινότητα του εργαζομένου και υπάρχουν και αυτά τα εξτραδάκια, όπως και να τα ονομάζουν όπου και να σε στέλνουν, ίσως είναι το ιδανικό.

Απορώ πώς κανένας πονηρός δεν ανέφερε και ενδεχομένως κάποιο οικονομικό όφελος για την εταιρεία από δήλωση τόσο μεγάλου εξόδου.

george123
28-08-23, 16:03
Οι φοροελαφρύνσεις μέσω των σχετικών ταξιδιών θα παίζουν σίγουρα αλλά αυτό δεν ενδιαφέρει άμεσα το κάθε υπάλληλο.

RASTAVIPER
04-09-23, 15:28
Κανείς που έχει μετακομίσει μόνιμα σε Ισπανία;
Ίσως στο 2024 αναζητήσουμε νέα έδρα, γιατί έχουμε αρχίσει και μπουχτίζουμε μετά από 5 χρόνια με την Κύπρο.

Θα με ενδιέφερε περισσότερο να μάθω για περιοχές που έχουν μεγάλο expat community για να μπορέσουμε με τη γυναίκα να γνωρίσουμε εύκολα κόσμο.
Εντάξει σε μεγάλες πόλεις 'οπως Barcelona ή Valencia θα είναι άλλη φάση, αλλά επίσης χάνεσαι και επειδή έχουμε επισκεφτεί ως τουρίστες και τις 2 πόλεις κοιτάμε και για μικρότερες πόλεις.
πχ έχω ακούσει ότι στη Μarbella έχει καλή ζωή και πολλούς ξένους.

RASTAVIPER
08-09-23, 12:28
Τι γίνεται, σνομπάρουν οι Έλληνες την Ισπανία;
Μάλλον δυσκολεύουν τα πράγματα λόγω γλώσσας υποθέτω και πολλοί δεν την προτιμούν.
Αλλά οκ αν είσαι Nomad θεωρώ είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.

chat1978
08-09-23, 13:10
Τι γίνεται, σνομπάρουν οι Έλληνες την Ισπανία;
Μάλλον δυσκολεύουν τα πράγματα λόγω γλώσσας υποθέτω και πολλοί δεν την προτιμούν.
Αλλά οκ αν είσαι Nomad θεωρώ είναι πιο χαλαρά τα πράγματα.

Από ότι μου έχουν πει, μια Ελλάδα ειναι σε πολλά πράγματα με εξαίρεση τα τρένα.
Αλλά θα πρέπει να μάθεις Ισπανικά καθώς οι Ισπανοί και γενικότερα Ισπανόφωνοι κουβαλάνε τα ίδια μυαλά με τους Γάλλους και Ιταλούς για την γλώσσα.

Nassos83
08-09-23, 18:15
Aν γνωρίζεις Ιταλικά ή Γαλλικά, η εκμάθηση της Ισπανικής θα σου είναι παιγνίδι. Αλλά και να μην γνωρίζεις άλλη Λατινογενή γλώσσα, είναι σχετικά εύκολη στην εκμάθηση, η δε προφορά της Καστιλιάνικης είναι ίδια με την Ελληνική. Τα Καταλανικά είναι άλλη ιστορία.

Αν μου πρότειναν να πάω Ισπανία, θα πήγαινα Empuries/Empuria Brava/Roses, κοντά στα σύνορα με Γαλλία. Αν θέλεις expats, Alicante και Murcia. Μακρία από Costa del Sol.

- - - Updated - - -


Από ότι μου έχουν πει, μια Ελλάδα ειναι σε πολλά πράγματα με εξαίρεση τα τρένα.
Αλλά θα πρέπει να μάθεις Ισπανικά καθώς οι Ισπανοί και γενικότερα Ισπανόφωνοι κουβαλάνε τα ίδια μυαλά με τους Γάλλους και Ιταλούς για την γλώσσα.

Οι νεότερες γενιές μια χαρά μιλάνε Αγγλικά. Ας είναι καλά η κρίση που τους ανάγκασε να μεταναστεύσουν σε Αγγλόφωνες χώρες.

Είχα την τύχη φέτος να πετύχω ζευγάρι Ισπανόφωνων να μου ζητάνε οδηγίες στα Ελληνικά! :respekt:

RASTAVIPER
08-09-23, 18:30
Aν γνωρίζεις Ιταλικά ή Γαλλικά, η εκμάθηση της Ισπανικής θα σου είναι παιγνίδι. Αλλά και να μην γνωρίζεις άλλη Λατινογενή γλώσσα, είναι σχετικά εύκολη στην εκμάθηση, η δε προφορά της Καστιλιάνικης είναι ίδια με την Ελληνική. Τα Καταλανικά είναι άλλη ιστορία.

Αν μου πρότειναν να πάω Ισπανία, θα πήγαινα Empuries/Empuria Brava/Roses, κοντά στα σύνορα με Γαλλία. Αν θέλεις expats, Alicante και Murcia. Μακρία από Costa del Sol.

- - - Updated - - -



Οι νεότερες γενιές μια χαρά μιλάνε Αγγλικά. Ας είναι καλά η κρίση που τους ανάγκασε να μεταναστεύσουν σε Αγγλόφωνες χώρες.

Είχα την τύχη φέτος να πετύχω ζευγάρι Ισπανόφωνων να μου ζητάνε οδηγίες στα Ελληνικά! :respekt:
Ωραίος!
Μήπως γνωρίζεις και για το μέρος που ανέφερα; Marbella;

Nassos83
08-09-23, 19:13
Όχι δεν γνωρίζω.

Μπορείς πάντως να βρείς βίντεο κυρίως με Βρετανούς expats/digital nomads σε διάφορες περιοχές της Ισπανίας που μιλάνε για τα υπέρ και κατά. Η πλειοψηφία αυτών αποφεύγουν τουριστικές περιοχές και ειδικά Βαρκελώνη λόγω κόστους ζωής και υπερτουρισμού.

lewton
08-09-23, 20:06
Όταν λέμε expats εννοούμε λευκούς μετανάστες; :p

Nassos83
08-09-23, 21:18
Όταν λέμε expats εννοούμε λευκούς μετανάστες; :p

Σνυταξιούχους κύριε, ακούς εκεί μετανάστες. :mrgreen:

lewton
09-09-23, 08:28
Σνυταξιούχους κύριε, ακούς εκεί μετανάστες. :mrgreen:

Α σωστά, ντροπή μου. :respekt:

chat1978
09-09-23, 10:45
Οι νεότερες γενιές μια χαρά μιλάνε Αγγλικά. Ας είναι καλά η κρίση που τους ανάγκασε να μεταναστεύσουν σε Αγγλόφωνες χώρες.



Άστο φίλε μου, έχω ζήσει τραγικές περιπτώσεις γεννημένων 95 και μετά που δεν έχουν καμία απολύτως δικαιολογία . Επίσης είναι ιδιαίτερα αγενής όταν μιλάνε ισπανικά μπροστά στην μαπα σου σε χώρο μαζωξης στα αγγλικά. Μόνο ένας Ισπανός την έχει πει σε όλους τους ισπανόφωνους και φυσικά γίνεσαι blacklisted αν τους εξηγήσεις ότι δεν είναι ευγενικό αυτό που κάνουν. Και δεν είναι δική μου μόνο άποψη αυτή εδώ στο Βέλγιο.

Για να μην σχολιάσω Ιταλίδα στην Ελλάδα που θεώρησε ότι φυσικά θα έπρεπε να ξέρω ιταλικά στην Ελλάδα. Της είπα μετά, αν έρθω στην χώρα σου, να περιμένω να μιλάτε όλοι ελληνικά;

Οι λατιμοφωνες χώρες είναι ζώα σε αυτό το θέμα.

Nassos83
09-09-23, 10:55
Δεν είναι μόνο οι λατινόφωνες χώρες. Το ίδιο έχω παρατηρήσει και με τους Γερμανούς και με τους Σλάβους. Εν αντιθέσει με τους Ολλανδούς ή τους Σκανδιναβούς που μιλάνε Αγγλικά λες και είναι μητρική τους γλώσσα. Περιέργως οι Πορτογάλοι μιλάνε εξίσου πολύ καλά Αγγλικά.

Όσο για τους Ιταλούς, έχει πλάκα να μιλάνε Ιταλικά και να τους πιάνεις off-guard μιλώντας τους στα Ιταλικά, ενώ πριν δήθεν δεν τους καταλάβαινες. :lol:

chat1978
09-09-23, 11:19
Δεν είναι μόνο οι λατινόφωνες χώρες. Το ίδιο έχω παρατηρήσει και με τους Γερμανούς και με τους Σλάβους.

Εγώ δεν έχω παρατηρήσει το ίδιο. Πέρα από την γνώση και άνεση δηλαδή. Μιλας τώρα με Ισπανό στα αγγλικά, και του λέει κάτι άλλο ένας άλλος στα ισπανικά ενώ ξέρει αγγλικά και συνεχίζουν στα ισπανικά; γαϊδούρια. Και στην Ισπανία ακόμα χειρότερα. Απλά οι φλαμανδοι πετάνε την σκούφια τους να μάθουν ισπανικά και το θεωρούν ευκαιρία για εξάσκηση αλλά στην πράξη είναι ζώα.

Δεν είμαι πρωτάρης. Σαν Αρμένιος την έχω ζήσει αυτή την συμπεριφορά στα γήπεδα μπάσκετ όταν ήμουν παιδί. Ξέρω τον μηχανισμό καλά και συνήθως είναι και κακόβουλος. Και σαν Έλληνας είχα πει ότι την επόμενη φορά που θα μιλήσουν αρμένικα θα μεταφράσω αυτολεξεί τί είπαν. Όταν γνωρίζεις την κοινή γλώσσα του τρίτου, ο οποίος είναι στην παρέα σου, η επιλογή να μιλήσεις κάτι που δεν καταλαβαίνει είναι αγένεια και σε κάποιο βαθμό ευκαιρία για ξεκατονιασμα.

lewton
09-09-23, 11:36
Chat1978 έχεις δίκιο ότι:
1. αυτό είναι αγένεια
2. ότι κάποιοι λαοί το κάνουν περισσότερο από άλλους (σύμφωνα με την δική μου εμπειρία πάει Ιταλοί > Ισπανοί > Γάλλοι/Γαλλόφωνοι Βέλγοι > Έλληνες > μετά όλοι οι άλλοι>

Αλλά έχεις άδικο στο ότι η μαζική πλειοψηφία των Ισπανών το κάνει αυτό.
Όταν μιλάς με Ισπανούς πιο πιθανό είναι να μην το κάνουν παρά να το κάνουν (αυτό που περιγράφεις, μην παρεξηγηθώ).

Και η λέξη ζώα ατυχής. Εδώ δεν την έχουμε γράψει για τους Ρώσους, για τους Ισπανούς θα την γράψουμε; Πλακίτσα. :p

mzaf
09-09-23, 11:41
Περιέργως οι Πορτογάλοι μιλάνε εξίσου πολύ καλά Αγγλικά.

Αυτό δεν είναι αληθές.
Ισπανικά μιλούν καλά.

lewton
09-09-23, 11:46
Αυτό δεν είναι αληθές.
Ισπανικά μιλούν καλά.

Από την εμπειρία μου έχει δίκιο ο Νάσος.
Γενικά "μικρές" γλώσσες μαθαίνουν πιο συχνά Αγγλικά και άλλες γλώσσες.

Οι Ισπανοί και οι Γάλλοι πλέον άρχισαν να μαθαίνουν και αυτοί Αγγλικά.
Οι Ιταλοί είναι οι τελευταίοι που αρνούνται να το θεωρήσουν σημαντικό, σε φάση "ΟΚ αφού θέλει να μάθει Αγγλικά το παιδί ας μάθει, αλλά αν δεν θέλει δεν έγινε τίποτα, τα Μαθηματικά του και την Φυσική να προσέξει για να πάει στο CERN". :lol:

mzaf
09-09-23, 11:48
Από την εμπειρία μου έχει δίκιο ο Νάσος.
Γενικά "μικρές" γλώσσες μαθαίνουν πιο συχνά Αγγλικά και άλλες γλώσσες.

Οι Ισπανοί και οι Γάλλοι πλέον άρχισαν να μαθαίνουν και αυτοί Αγγλικά.
Οι Ιταλοί είναι οι τελευταίοι που αρνούνται να το θεωρήσουν σημαντικό, σε φάση "ΟΚ αφού θέλει να μάθει Αγγλικά το παιδί ας μάθει, αλλά αν δεν θέλει δεν έγινε τίποτα, τα Μαθηματικά του και την Φυσική να προσέξει για να πάει στο CERN". :lol:

Τι να σου πω, είχε πάει η κόρη στο Αβιέδο (και αλλού) για σεμινάριο 2 εβδομάδων και ό,τι μου είπε σας μεταφέρω.

Zus
09-09-23, 12:04
Προσωπικά δεν κρίνω απαραίτητο ένας Γερμανός ή Γάλλος για παράδειγμα, να μάθει αγγλικά. Δεν μιλάμε για ανύπαρκτες χώρες τύπου Ελλάδας, Αλβανίας, Βουλγαρίας κλπ που βλέπουν το proficiency σαν βοήθεια να βρει το παιδί δουλειά να βγεί το μεροκάματο.

Η αγένεια από την άλλη ίσως είναι πρόβλημα. Πες ευγενικά ότι δεν μιλάς αγγλικά και άντε στο καλό, δεν ενδιαφέρει κανέναν.

Sovjohn
09-09-23, 12:39
Προσωπικά δεν κρίνω απαραίτητο ένας Γερμανός ή Γάλλος για παράδειγμα, να μάθει αγγλικά. Δεν μιλάμε για ανύπαρκτες χώρες τύπου Ελλάδας, Αλβανίας, Βουλγαρίας κλπ που βλέπουν το proficiency σαν βοήθεια να βρει το παιδί δουλειά να βγεί το μεροκάματο.

Η αγένεια από την άλλη ίσως είναι πρόβλημα. Πες ευγενικά ότι δεν μιλάς αγγλικά και άντε στο καλό, δεν ενδιαφέρει κανέναν.

Με δεδομένο ότι όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα που γνωρίζω έχουν πρόβλεψη για τουλάχιστον 1 ξένη γλώσσα, αυτό είναι άτοπο - ΟΚ είσαι Γερμανός π.χ. ή Γάλλος, ποια ξένη γλώσσα θα μάθεις, αν υποθέσουμε ότι τέλοσπάντων 1 γλώσσα θα την κάνεις και στο σχολείο; (Το σχολείο το οποίο εμείς στην Ελλάδα το εκθειάζουμε πως είναι πιο μπροστά κτλ κτλ σε άλλες χώρες, κάτι που ισχύει εν μέρει μόνο όμως)

Αντιλαμβάνομαι ότι στην Ελλάδα έχουμε μια κάψα παραπάνω να στείλουμε τα παιδιά σε φροντιστήριο, καθόλου φθηνό σπορ, για να μάθουν σωστότερα Αγγλικά και 2η ξένη γλώσσα π.χ. Γαλλικά/Γερμανικά κτλ (που επίσης έχουν μπει στα σχολεία αλλά δεν τις διδάσκουν και με πολλή θέρμη), ενώ σε άλλες χώρες χέστηκαν και δεν το κάνουν αυτό.

Παρόλα αυτά, θεωρώ προσωπικά σχεδόν αγράμματο κάποιον που δε γνωρίζει Αγγλικά, δεν θα πω σε επίπεδο proficiency απαραίτητα, αλλά τουλάχιστον σε ένα lower, γιατί ακόμα-ακόμα και αν λάβεις υπόψη σου ότι το όλον Internet έχει σαν πρώτη Δυτική γλώσσα τα Αγγλικά, φαντάζεσαι πόση πρόσβαση σε πληροφορία χάνεις αν μη τι άλλο.

Οπότε ναι, αν έκανα παιδιά σε χώρα που έχει 2 γλώσσες στο σύστημα της (Βέλγιο μου έρχεται στο μυαλό όπου μιλάνε Γαλλικά ή Φλαμανδικά/Ολλανδικά αναλόγως το μέρος) θα επεδίωκα το παιδί μου να γνώριζε την 2η γλώσσα του κράτους + Αγγλικά, ειδάλλως αν η πρώτη γλώσσα είναι mainstream με απήχηση τύπου Γαλλικά/Γερμανικά, να ήξερε Αγγλικά. Εκτός αν ήμουν Ισπανός ή Πορτογάλος και ήθελα να μεταναστεύσω στην Λ. Αμερική όπου επίσης εκτός Ισπανικών/Πορτογαλικών (ανάλογα με τη χώρα) υπάρχει το χάος, οπότε θα έβαζα τα λεφτά εκμάθησης της πρόσθετης γλώσσας στην άκρη για ώρα ανάγκης :p

Zus
09-09-23, 13:03
Σε καμία περίπτωση οι Έλληνες, δεν έμαθαν αγγλικά στο σχολείο. Δε ξέρω σε ποιο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα αναφέρεσαι, τουλάχιστον περί αγγλικών.

Nassos83
09-09-23, 13:11
Τόσες δεκαετίες οι πολίτες κυρίως Γαλλίας-Ισπανίας-Ιταλίας δεν μάθαιναν Αγγλικά γιατί απλούστατα δεν ταξίδευαν και μεγαλώνανε σε περιβάλλον που όλες οι ταινίες ήταν και παραμένουν μεταγλωτισμένες. Το είχαν δε δεδομένο ότι θα έμεναν για πάντα στις χώρες τους ή το πολύ-πολύ θα πήγαιναν σε άλλες που ομιλούν την ίδια γλώσσα η συγγενικά παρεμφερή, άρα ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Για τους Ισπανούς δίνω μια δικαιολογία ότι ο Φράνκο απαγόρευε την εκμάθηση ξένων γλωσσών -ο ίδιος μίλαγε Γαλλικά και Αραβικά βέβαια-, οι άλλοι δεν έχουν καμία δικαιολογία. Αυτοκρατορικά μεγαλεία και απέχθεια προς τους Αγγλοσάξωνες.

Ξαναλέω, η οικονομική κρίση της προηγούμενης δεκαετίας ξεβόλεψε πάρα πολλούς. Ακόμη και εμείς υποστήκαμε πολιτισμικό σοκ όταν αντιληφθήκαμε ότι τα Αγγλικά μας είναι επιεικώς απαράδεκτα σε business level.

Με το Ιντερνετ και ειδικά με τη δυνατότητα παρακολούθησης οπτικοακουστικού υλικού δεν υπάρχει δικαιολογία μη εκμάθησης ξένων γλωσσών. Προσωπικά το Youtube με έσωσε γιατί μπορώ κρατάω επαφή με την Ιταλική γλώσσα που πριν μια 15ετία ήταν σχεδόν αδύνατο.

Zus
09-09-23, 13:14
Online κοινότητες, YouTube, world of warcraft, ταινίες, σειρές με έσωσαν στον τομέα αυτό. :p

Nassos83
09-09-23, 13:15
Σε καμία περίπτωση οι Έλληνες, δεν έμαθαν αγγλικά στο σχολείο. Δε ξέρω σε ποιο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα αναφέρεσαι, τουλάχιστον περί αγγλικών.

Μόνο σε αμιγώς Αγγλόφωνα σχολεία ή σε Ελληνοαμερικάνικα ιδρύματα μάθαινες Αγγλικά + 2η ξένη γλώσσα χωρίς φροντιστήριο. Σε δημόσιο σχολείο ούτε για αστείο. Απαράδεκτο βέβαια γιατί υπήρχαν παιδιά που οι γονείς δεν είχαν την οικονομική δυνατότητα να πηγαίνουν φροντιστήριο.

megahead13
09-09-23, 13:16
Αυτό δεν είναι αληθές.
Ισπανικά μιλούν καλά.
Νότια Πορτογαλία που είχα πάει διακοπές μιλουσαν αρκετά καλά Αγγλικά σε γενικές γραμμές. Αλλά σε αυτό το κομμάτι της Πορτογαλίας παίζει ρόλο ο τουρισμός, οπότε είναι λογικό αυτό.

Από την άλλη, και μιλώντας για τουρισμό, στη Βαρκελώνη (και Καταλονία γενικότερα) η συνεννόηση στα Αγγλικά είναι σχεδόν αδύνατη, εκτός αν μιλάμε για νεότερες γενιές (ελάχιστες εξαιρέσεις στις πιο μεγάλες ηλικίες, πχ 45-50+). Καλά, καλά μέσα στο αεροδρόμιο και δεν ειχαν πινακιδες στα Αγγλικά να ξέρεις προς τα που πρέπει να πας για να βρες πχ το σταθμό των τραίνων/μετρό ώστε να κατέβεις στην πόλη :down: Καθόμασταν ολοι οι τουρίστες και ρωταγαμε ο ένας τον άλλο (δεν κανω πλάκα). Ελπίζω να έχει αλλάξει αυτό.

RASTAVIPER
09-09-23, 13:26
Νότια Πορτογαλία που είχα πάει διακοπές μιλουσαν αρκετά καλά Αγγλικά σε γενικές γραμμές. Αλλά σε αυτό το κομμάτι της Πορτογαλίας παίζει ρόλο ο τουρισμός, οπότε είναι λογικό αυτό.

Από την άλλη, και μιλώντας για τουρισμό, στη Βαρκελώνη (και Καταλονία γενικότερα) η συνεννόηση στα Αγγλικά είναι σχεδόν αδύνατη, εκτός αν μιλάμε για νεότερες γενιές (ελάχιστες εξαιρέσεις στις πιο μεγάλες ηλικίες, πχ 45-50+). Καλά, καλά μέσα στο αεροδρόμιο και δεν ειχαν πινακιδες στα Αγγλικά να ξέρεις προς τα που πρέπει να πας για να βρες πχ το σταθμό των τραίνων/μετρό ώστε να κατέβεις στην πόλη :down: Ελπίζω να έχει αλλάξει αυτό.

Ισχύει.
Έχω πάει 2 φορές Βαρκελώνη και μία στη Βαλέντσια τα τελευταία 5 χρόνια.
Ακόμα και σε μουσείο, υπεύθυνη στα εισητήρια δε μίλαγε αγγλικά.
Το ίδιο οδηγός λεωφορείου από το αεροδρόμιο.
Το ίδιο σε κεντρικό καφε σε τουριστικό δρόμο.

Αναρωτιέμαι όμως πώς είναι σε μέρη που μένουν μόνιμα ξένοι όπως τη Marbelle.

@ ADSLgr.com All rights reserved.