PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 [162]

Zus
09-09-23, 13:31
Με οδηγό λεωφορείου για αεροδρόμιο να μην ξέρει ούτε hello, έχουμε πετύχει Τουλούζη. Παλεύαμε πόση ώρα να βγάλουμε άκρη, με χρήματα και αριθμό εισιτηρίων. Συνενόηση έγινε σχεδόν αποκλειστικά με νοήματα.

Μας έδωσε παραπάνω από ότι έπρεπε ρέστα, παρότι μας είχε δώσει και ένα εισιτήριο έξτρα κατά λάθος. Είχε πάθει σοκ. :lol:

Προφανώς και τα πήγαμε πίσω.

Nassos83
09-09-23, 13:33
Ισχύει.
Έχω πάει 2 φορές Βαρκελώνη και μία στη Βαλέντσια τα τελευταία 5 χρόνια.
Ακόμα και σε μουσείο, υπεύθυνη στα εισητήρια δε μίλαγε αγγλικά.
Το ίδιο οδηγός λεωφορείου από το αεροδρόμιο.
Το ίδιο σε κεντρικό καφε σε τουριστικό δρόμο.

Αναρωτιέμαι όμως πώς είναι σε μέρη που μένουν μόνιμα ξένοι όπως τη Marbella.Δεν νομίζω να αλλάζει το σκηνικό όπου και να είσαι. Σε αναγκάζουν να μάθεις την τοπική γλώσσα για τις καθημερινές συναλλαγές. Το λένε και πολλοί Βρετανοί στα διάφορα βίντεο· θέλουν δεν θέλουν μαθαίνουν την τοπική γλώσσα. Επομένως, μονόδρομος τα Ισπανικά.

Αν πας στη Καταλονία, θα το εκτιμήσουν δεόντως αν μάθεις και Καταλανικά.

Sovjohn
09-09-23, 13:52
Σε καμία περίπτωση οι Έλληνες, δεν έμαθαν αγγλικά στο σχολείο. Δε ξέρω σε ποιο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα αναφέρεσαι, τουλάχιστον περί αγγλικών.

Στην Ελλάδα δεν μαθαίνουμε στα σχολεία ξένη γλώσσα σε καλό επίπεδο (ακόμα και τώρα που κάνουν Αγγλικά τα παιδιά πολύ νωρίς, νομίζω από Β Δημοτικού στα σχολεία) αλλά υπάρχει εδώ και χρόνια η νοοτροπία του "ναι καλό είναι να μάθεις Αγγλικά, πήγαινε φροντιστήριο και μάθε". Σε άλλες χώρες αναφερόμουν όπου και εκεί π.χ. το δικό τους σχολείο έχει ξένη γλώσσα αλλά την έγραφαν για χρόνια στα παπάκια τους και κατέληγαν τούριστ τούριστ που δεν μπορεί να συνεννοηθεί αν δε βρουν κάποιον που να μιλάει ξέρωγω Ιταλικά ή Γαλλικά ή ό,τι άλλο.

chat1978
09-09-23, 20:42
Αλλά έχεις άδικο στο ότι η μαζική πλειοψηφία των Ισπανών το κάνει αυτό.
Όταν μιλάς με Ισπανούς πιο πιθανό είναι να μην το κάνουν παρά να το κάνουν (αυτό που περιγράφεις, μην παρεξηγηθώ).



Εγώ αυτό έχω ζήσει και αυτό ζουν και άλλοι γνωστοί μου. Βέβαια δεν συναντάμε Γερμανούς και άλλες εθνικότητες σε τέτοιους ρυθμούς. Με ένα δύο περιπτώσεις αποφεύγω συμπέρασμα αλλά ειδικά τους Ισπανούς και Ιταλούς τους ζω πολύ περισσότερο.

Απλα στο Βέλγιο έχει με τα τσουβαλια λατινοφωνους λόγω Βρυξελλών και ΕΕ και έχω πάει στις χώρες τους επίσης.

Αλλά φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν. Και δεν τα έχω με όλους αλλά με την κουλτούρα που καλλιεργεί αυτή την συμπεριφορά. Όπως έχω αντίστοιχα θέματα με την ελληνική.

Γεννημένος μετά το 1995, έτσι γεννημένος με ίντερνετ και εντός ΕΕ συνεπώς τί ακριβώς δικαιολογία έχει η κουλτούρα τους;


Σαν αντιπαράδειγμα, οι αραβόφωνοι δεν το κάνουν αυτο ίσως για να αποφύγουν την προκατάληψη.

- - - Updated - - -




Και η λέξη ζώα ατυχής. Εδώ δεν την έχουμε γράψει για τους Ρώσους, για τους Ισπανούς θα την γράψουμε; Πλακίτσα. :p

Έκφραση είναι όταν οι άνθρωποι είναι εξαιρετικά αγενείς.

- - - Updated - - -

Ανεξαρτήτως του που μάθαμε αγγλικά, όσοι μάθαμε γιατί οι γονείς μπορούσαν, ανεξαρτήτως του εκπαιδευτικού συστήματος, και ανεξαρτήτως του πόσο καλά μάθαμε, η κουλτούρα στην Ελλάδα ήθελε να μάθει αγγλικά γιατί καταλάβαινε. Απλά τα πράγματα.

Η δική μου γενιά έμαθε γιατί ακόμα και το 80, χωρίς ευρωζώνη και άλλα, οι γονείς μας είχαν υποψία που πήγαινε η ιστορία και σίγουρα δεν πίστευαν ότι ο πλανήτης θα μάθει ελληνικά γιατί ήμασταν μεγάλοι αρχαίοι. Το 80 ήμασταν στην φάση οι ξένοι βλάκες εν τω μεταξύ. Μετά το 90, δεν υπήρχε καν συζήτηση. Για μετά το 00, απλά θεωρείται προαπαιτούμενο λόγω ίντερνετ. Θυμάμαι ιταλικά Android modding site και rom στα ιταλικά κάπου το 2013.

Πώς είναι δυνατόν 27χρονος γιατρός στα Κανάρια νησιά να μην μιλάει λέξη; ζευγάρια περίπου 25 χρονών να σκάνε στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών και να μην μιλάνε λέξη αγγλικών; Να είσαι από την λατινική Αμερική να καταλάβω. Να είσαι από την Κίνα να καταλάβω. Να είσαι από την ΕΕ γεννημένος μετά την Σένγκεν, ε δεν το καταλαβαίνω. Πρέπει να είσαι πολύ κολλημένη και στον κόσμο της κουλτούρα σου.

Στην Σελήνη θα πάνε και θα έχουμε το παγκόσμιο θολό και μετά τον ιταλικό, ισπανικό και γαλλικο. Στον Άρη θα έχουν τα δικά τους διαστημόπλοια.

Nassos83
09-09-23, 21:21
Ανεξαρτήτως του που μάθαμε αγγλικά, όσοι μάθαμε γιατί οι γονείς μπορούσαν, ανεξαρτήτως του εκπαιδευτικού συστήματος, και ανεξαρτήτως του πόσο καλά μάθαμε, η κουλτούρα στην Ελλάδα ήθελε να μάθει αγγλικά γιατί καταλάβαινε. Απλά τα πράγματα.

Η δική μου γενιά έμαθε γιατί ακόμα και το 80, χωρίς ευρωζώνη και άλλα, οι γονείς μας είχαν υποψία που πήγαινε η ιστορία και σίγουρα δεν πίστευαν ότι ο πλανήτης θα μάθει ελληνικά γιατί ήμασταν μεγάλοι αρχαίοι. Το 80 ήμασταν στην φάση οι ξένοι βλάκες εν τω μεταξύ. Μετά το 90, δεν υπήρχε καν συζήτηση. Για μετά το 00, απλά θεωρείται προαπαιτούμενο λόγω ίντερνετ. Θυμάμαι ιταλικά Android modding site και rom στα ιταλικά κάπου το 2013.

Πώς είναι δυνατόν 27χρονος γιατρός στα Κανάρια νησιά να μην μιλάει λέξη; ζευγάρια περίπου 25 χρονών να σκάνε στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών και να μην μιλάνε λέξη αγγλικών; Να είσαι από την λατινική Αμερική να καταλάβω. Να είσαι από την Κίνα να καταλάβω. Να είσαι από την ΕΕ γεννημένος μετά την Σένγκεν, ε δεν το καταλαβαίνω. Πρέπει να είσαι πολύ κολλημένη και στον κόσμο της κουλτούρα σου.

Στην Σελήνη θα πάνε και θα έχουμε το παγκόσμιο θολό και μετά τον ιταλικό, ισπανικό και γαλλικο. Στον Άρη θα έχουν τα δικά τους διαστημόπλοια.

Η Αγγλική γλώσσα είχε ήδη αρχίσει να παίρνει τη θέση της Γαλλικής από τη δεκαετία του 1960, . Βλ. ταινία "Καλώς ήλθε το δολάριο". Εν αντιθέσει με άλλες χώρες ουδέποτε είχαμε το κόμπλεξ να μάθουν οι άλλοι Ελληνικά, ούτε ήμασταν κολλημένοι στα μυαλά. Ακόμη και η Χούντα με το βλαχομπαρόκ δεν απαγόρευσε την εκμάθηση ξένων γλωσσών, ειδικά όταν είχες ανάγκη από σκληρό τουριστικό συνάλλαγμα.

Αρκετοί της γενιάς των γονιών μας σπούδαζαν εκτός Ελλάδος. Η γενιά του πατέρα μου μάθαινε κυρίως Γαλλικά, ελάχιστοι Ιταλικά ή Γερμανικά, τα Αγγλικά μόλις άρχιζαν να κερδίζουν έδαφος. Αυτό συνεχιζόταν και τη δεκαετία του 1990, χιλιάδες άτομα να πηγαίνουν σε φροντιστήρια Ιταλικών για να μπουν σε Ιταλικά πανεπιστημιακά ιδρύματα πέριξ της Νάπολη. Αν είχα χρόνο -και διάθεση- θα μάθαινα Ιταλικά όταν πήγαινα σχολείο και δεν θα μου έβγαινε το λάδι στο Γυμνάσιο που είχαμε υποχρεωτική εκμάθηση Γαλλικών.

Btw, αν ξαναπετύχεις Ισπανό να μη μιλάει Αγγλικά, δείξ'του το παρακάτω βίντεο με τον πρώην ΠΘ Σάντσεθ να μιλάει Αγγλικά.


https://www.youtube.com/watch?v=enRuHrxu0Es

mzaf
10-09-23, 09:24
ζευγάρια περίπου 25 χρονών να σκάνε στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών και να μην μιλάνε λέξη αγγλικών;

Πού να ήσουνα και στο Σαρλερουά...ο τύπος στο γκισέ των πληροφοριών με το ζόρι ήξερε να ψελλίσει δυο λέξεις στα αγγλικά.:lol:

chat1978
10-09-23, 11:17
Πού να ήσουνα και στο Σαρλερουά...ο τύπος στο γκισέ των πληροφοριών με το ζόρι ήξερε να ψελλίσει δυο λέξεις στα αγγλικά.:lol:

Πολλές φορές. Πονεμένη ιστορία, security, γύρω πάρκινγκ κτλ. Άλλωστε γι'αυτό είχα ξεκινήσει και γαλλικά.

tsigarid
10-09-23, 13:15
Ποτέ (ή σχεδόν ποτέ και δεν το θυμάμαι) δεν έχω συναντήσει υπάλληλο σε check-in που να μη μιλάει το λιγότερο αξιοπρεπή Αγγλικά. Αυτό που μου έχει τύχει πολλάκις όμως, και κυρίως στην Ισπανία, είναι υπάλληλοι στα καταστήματα του αεροδρομίου να μη μιλάνε Αγγλικά, ή να αρνούνται απλά να τα μιλήσουν. Ούτε στη Γαλλία δε μου έχει συμβεί αυτό. Απλά απαράδεκτο.

chat1978
10-09-23, 13:34
Ποτέ (ή σχεδόν ποτέ και δεν το θυμάμαι) δεν έχω συναντήσει υπάλληλο σε check-in που να μη μιλάει το λιγότερο αξιοπρεπή Αγγλικά. Αυτό που μου έχει τύχει πολλάκις όμως, και κυρίως στην Ισπανία, είναι υπάλληλοι στα καταστήματα του αεροδρομίου να μη μιλάνε Αγγλικά, ή να αρνούνται απλά να τα μιλήσουν. Ούτε στη Γαλλία δε μου έχει συμβεί αυτό. Απλά απαράδεκτο.

Στο Μπρίντεζι εντελώς τα βασικά. Αυτό που κάνουν γενικά είναι ότι υπάρχει κάποιος που μπορεί και αν χρειαστεί περιμένεις να μιλήσεις με αυτόν/ή.

Να πω ότι για την Ελλάδα δεν γνωρίζω καθώς θα μιλήσω Ελληνικά. Αλλά από όσο καταλαβαίνω το περιβάλλον χώρο μου, στην ηλικία μου και νεότερος μιλάει τουλάχιστον καλά. Στην θα κάνει debate αλλά θα καταλάβεις μια χαρά.

tsigarid
10-09-23, 14:19
Στην Ελλάδα μόνο σε κανένα κορφοχώρι θα έχεις πρόβλημα, πουθενά αλλού.

evantigger
17-09-23, 16:40
Κανείς που έχει μετακομίσει μόνιμα σε Ισπανία;
Ίσως στο 2024 αναζητήσουμε νέα έδρα, γιατί έχουμε αρχίσει και μπουχτίζουμε μετά από 5 χρόνια με την Κύπρο.

Θα με ενδιέφερε περισσότερο να μάθω για περιοχές που έχουν μεγάλο expat community για να μπορέσουμε με τη γυναίκα να γνωρίσουμε εύκολα κόσμο.
Εντάξει σε μεγάλες πόλεις 'οπως Barcelona ή Valencia θα είναι άλλη φάση, αλλά επίσης χάνεσαι και επειδή έχουμε επισκεφτεί ως τουρίστες και τις 2 πόλεις κοιτάμε και για μικρότερες πόλεις.
πχ έχω ακούσει ότι στη Μarbella έχει καλή ζωή και πολλούς ξένους.

Βασικά η Μαρμπέγια είναι μια πιο προσεγμένη Αθήνα. Πολλές παραλίες, πολλά και αρκετά καλά εστιατόρια, κυρίως συνταξιούχοι οι ξένοι κι όχι εργαζόμενοι.
Εξαρτάται και σε πιο κομμάτι της Μαρμπέγια θα μείνεις. Οι ντόπιοι μένουν σε πολυκατοικίες που θυμίζουν Καλλιθέα στην Αθήνα. Το καλοκαίρι πήζει ο κόσμος, οι κεντρικοί δρόμοι είναι πήχτρα όλη μέρα και μέρος της νύχτας. Ανοιξη και φθινόπωρο πολύ εύκρατα, το χειμώνα έχει ωραίες μέρες αλλά βρέχει αρκετά. Επίσης οι οικοδομπές είναι κυρίως φτιαγμένες για τουρίστες οπότε το χειμώνα παίζουν θερμάστρες αντί για κεντρική θέρμανση.

RASTAVIPER
17-09-23, 19:52
Βασικά η Μαρμπέγια είναι μια πιο προσεγμένη Αθήνα. Πολλές παραλίες, πολλά και αρκετά καλά εστιατόρια, κυρίως συνταξιούχοι οι ξένοι κι όχι εργαζόμενοι.
Εξαρτάται και σε πιο κομμάτι της Μαρμπέγια θα μείνεις. Οι ντόπιοι μένουν σε πολυκατοικίες που θυμίζουν Καλλιθέα στην Αθήνα. Το καλοκαίρι πήζει ο κόσμος, οι κεντρικοί δρόμοι είναι πήχτρα όλη μέρα και μέρος της νύχτας. Ανοιξη και φθινόπωρο πολύ εύκρατα, το χειμώνα έχει ωραίες μέρες αλλά βρέχει αρκετά. Επίσης οι οικοδομπές είναι κυρίως φτιαγμένες για τουρίστες οπότε το χειμώνα παίζουν θερμάστρες αντί για κεντρική θέρμανση.

Καλά 9 χρόνια σε ξένες χώρες χωρίς κεντρική θέρμανση με θερμαστρες είναι όλα τα νέα διαμερίσματα που κλείνουμε, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση
Τιμές σε νοίκια έχεις εικόνα;
Φαγητό σε εστιατόρια με διεθνή κουζίνα;

tsigarid
17-09-23, 20:11
Καλά 9 χρόνια σε ξένες χώρες χωρίς κεντρική θέρμανση με θερμαστρες είναι όλα τα νέα διαμερίσματα που κλείνουμε, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση
Τιμές σε νοίκια έχεις εικόνα;
Φαγητό σε εστιατόρια με διεθνή κουζίνα;

https://www.numbeo.com/cost-of-living/in/Marbella

Σε πόλεις που ξέρω είναι πολύ ακριβές.

evantigger
24-09-23, 20:08
Καλά 9 χρόνια σε ξένες χώρες χωρίς κεντρική θέρμανση με θερμαστρες είναι όλα τα νέα διαμερίσματα που κλείνουμε, οπότε δεν μου κάνει εντύπωση
Τιμές σε νοίκια έχεις εικόνα;
Φαγητό σε εστιατόρια με διεθνή κουζίνα;

Εξαρτάται πού θα μείνεις.
Αν σκοπεύεις να έχεις αμάξι, η Φουενγκιρόλα είναι κοντά, γύρω στα 30 λεπτά με το αμάξι. 600-900 ευρώ για τριάρι. Παίζουν και καλύτερες τιμές αλλά πάντα εηαρτάται από το πότε θα φτάσεις.
Στη Μαρμπέγια, αν φτάσεις το χειμώνα θα έλεγα 800 για τριάρι πάνω από την παλιά πολη αλλά με λίγα πάρκα, δυσκολίες να βρεις πάρκινγκ. Αν είστε εντάξει να περπατάτε πάνω κάτω το βουνό, δεν είναι άσχημα.
Αν είναι στο κέντρο θα έλεγα σίγουρα 1000 για δυάρι γιατί συναγωνίζεσαι τους συνταξιούχους από Σκανδιναβία και Βρετανία και Ιρλανδία ακόμα και το χειμώνα.
Στα πιο δυτικά στο Πουέρτο Μπανούς οι τιμές είναι ασυγκράτητες γιατί όλοι οι Άγγλοι πάνε για χειμερινές διακοπές.
Έχει και άλλες συνοικίες αλλά για εστιατόρια θα πρέπει να παίρνετε αμάξι.
Οι τιμές για φαΐ αρχίζουν από 10 ευρώ για σουβλάκι/ντονέρ το άτομο και 20 ευρώ για ιταλικό και ντόπια φαγητά.
Το καλό είναι ότι επειδή η περιοχή έχει τουρισμό έχει πολύ μεγάλη γκάμα κουζίνων και τιμών.
Το κακό είναι ότι σινεμά είναι στα ισπανικά, αλλά οι υπηρεσίες είναι γενικά φτηνές.
Οι υπάλληλοι σε μαγαζιά μιλάνε αγγλικά.

RASTAVIPER
24-09-23, 20:13
Εξαρτάται πού θα μείνεις.
Αν σκοπεύεις να έχεις αμάξι, η Φουενγκιρόλα είναι κοντά, γύρω στα 30 λεπτά με το αμάξι. 600-900 ευρώ για τριάρι. Παίζουν και καλύτερες τιμές αλλά πάντα εηαρτάται από το πότε θα φτάσεις.
Στη Μαρμπέγια, αν φτάσεις το χειμώνα θα έλεγα 800 για τριάρι πάνω από την παλιά πολη αλλά με λίγα πάρκα, δυσκολίες να βρεις πάρκινγκ. Αν είστε εντάξει να περπατάτε πάνω κάτω το βουνό, δεν είναι άσχημα.
Αν είναι στο κέντρο θα έλεγα σίγουρα 1000 για δυάρι γιατί συναγωνίζεσαι τους συνταξιούχους από Σκανδιναβία και Βρετανία και Ιρλανδία ακόμα και το χειμώνα.
Στα πιο δυτικά στο Πουέρτο Μπανούς οι τιμές είναι ασυγκράτητες γιατί όλοι οι Άγγλοι πάνε για χειμερινές διακοπές.
Έχει και άλλες συνοικίες αλλά για εστιατόρια θα πρέπει να παίρνετε αμάξι.
Οι τιμές για φαΐ αρχίζουν από 10 ευρώ για σουβλάκι/ντονέρ το άτομο και 20 ευρώ για ιταλικό και ντόπια φαγητά.
Το καλό είναι ότι επειδή η περιοχή έχει τουρισμό έχει πολύ μεγάλη γκάμα κουζίνων και τιμών.
Το κακό είναι ότι σινεμά είναι στα ισπανικά, αλλά οι υπηρεσίες είναι γενικά φτηνές.
Οι υπάλληλοι σε μαγαζιά μιλάνε αγγλικά.

Ωραίος.
Οι τιμές στα ενοίκια είναι μεταξύ Λάρνακας και Λεμεσού βλέπω, οπότε το έχουμε.
Από μεταφορικό πάντα παίρνουμε μηχανή και αμάξι οπότε δεν θα έχουμε θέμα.
Καλό ότι για φαγητό υπάρχει ποικιλία.
Και σημαντικό ότι μιλάνε Αγγλικά γενικά.
Ευχαριστώ :oneup:

RASTAVIPER
08-04-24, 09:44
Μετά από 2 χρόνια full remote εργασίας, το γραφείο δε μου έχει λείψει καθόλου, αν και έχω λάβει προτάσεις με καλά λεφτά για on site ή hybrid θέσεις εδώ Κύπρο. Όμως οι κουβέντες σταματάνε μόλις ακούσω τη λέξη γραφείο. :p

Πώς θα σας φαινόταν η ιδέα για αγορά διαμερίσματος (ώστε να μην πληρώνουμε νοίκια σε τρίτους) και ξεκίνημα μεγάλων ταξιδιών στο εξωτερικό;
Ανυπομονώ να έρθει η στιγμή που θα πάω για ένα τρίμηνο Ασία. Ήδη έκλεισα τα αεροπορικά για Ταυλανδη για Νοέμβρη που έχει ένα μεγάλο συνέδριο και κανονίζω να μείνω 10 μέρες. 5 μέρες το συνέδριο, 2 πηγαινελα και 3 μέρες χαλάρωση.

chat1978
08-04-24, 11:42
Ανυπομονώ να έρθει η στιγμή που θα πάω για ένα τρίμηνο Ασία. Ήδη έκλεισα τα αεροπορικά για Ταυλανδη για Νοέμβρη που έχει ένα μεγάλο συνέδριο και κανονίζω να μείνω 10 μέρες. 5 μέρες το συνέδριο, 2 πηγαινελα και 3 μέρες χαλάρωση.

Ο καλύτερος τρόπος γιατί τις σοβαρές εταιρείες δεν τις ενδιαφέρει τι άλλο θα κάνεις με το ίδιο κόστος εισιτήριων. Επίσης, συχνά τα εισιτήρια μετά το συνέδριο είναι πιο φθηνά.

RASTAVIPER
08-04-24, 12:04
Ο καλύτερος τρόπος γιατί τις σοβαρές εταιρείες δεν τις ενδιαφέρει τι άλλο θα κάνεις με το ίδιο κόστος εισιτήριων. Επίσης, συχνά τα εισιτήρια μετά το συνέδριο είναι πιο φθηνά.

Πες το σε γνωστό μου, στέλεχος C level μεγάλης εταιρείας στην Ελλάδα, που τον τρέχουν σε συναντήσεις σε άλλες χώρες και την επόμενη τον θέλουν πίσω στην Ελλάδα. Πραγματικά σε κάποια θέματα, έχει μείνει πολύ πίσω η Ελλάδα.

Έχω 30 μέρες άδειας και πραγματικά δεν κάνει διαφορά στην εταιρεία μου, αν βρίσκομαι στο εξωτερικό για συνέδριο και θέλω να επεκτείνω την παραμονή μου για διακοπές ή απλά θα πάω κάπου αλλού.

chat1978
08-04-24, 14:11
Πραγματικά σε κάποια θέματα, έχει μείνει πολύ πίσω η Ελλάδα.



Είναι θέμα εμπιστοσύνης και micromanagement και γενικότερα του να βλέπει τον εκάστοτε εργαζομένο ως profit margin ανά ώρα εργασίας και όχι profit enabler. Αυτό είναι στραβό στην κουλτούρα γενικότερα και πηγαζει από τη κουλτούρα μας (οικογένεια) που θεωρούμε και σούπερ.

tsigarid
08-04-24, 15:54
Πες το σε γνωστό μου, στέλεχος C level μεγάλης εταιρείας στην Ελλάδα, που τον τρέχουν σε συναντήσεις σε άλλες χώρες και την επόμενη τον θέλουν πίσω στην Ελλάδα. Πραγματικά σε κάποια θέματα, έχει μείνει πολύ πίσω η Ελλάδα.

Έχω 30 μέρες άδειας και πραγματικά δεν κάνει διαφορά στην εταιρεία μου, αν βρίσκομαι στο εξωτερικό για συνέδριο και θέλω να επεκτείνω την παραμονή μου για διακοπές ή απλά θα πάω κάπου αλλού.

Δεν είναι Ελληνική πρωτοτυπία, και στις ΗΠΑ το κάνουν αυτό αν δουλεύεις σε κάποια κυβερνητική υπηρεσία. Αν θες διακοπές, γύρνα πίσω και ξαναπήγαινε στο ίδιο μέρος με δικά σου λεφτά.

chat1978
08-04-24, 16:08
Δεν είναι Ελληνική πρωτοτυπία, και στις ΗΠΑ το κάνουν αυτό αν δουλεύεις σε κάποια κυβερνητική υπηρεσία. Αν θες διακοπές, γύρνα πίσω και ξαναπήγαινε στο ίδιο μέρος με δικά σου λεφτά.

Πάντως εγώ είχα συναδέλφους που το έκαναν. Όμως είχαμε και γραφεία στην Ευρώπη και μερικά division έτρεχαν από την Ευρώπη.

Αλλά γενικά η Ελλάδα είναι περισσότερο Αμερική παρά κεντρική και βόρεια Ευρώπη.

Γενικά στο Βέλγιο και Ολλανδία είναι σχεδόν ο κανόνας, στην Ελλάδα όχι από όσο ξέρω και πάντα δεδομένου ότι εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα.

RASTAVIPER
08-04-24, 20:57
Δεν είναι Ελληνική πρωτοτυπία, και στις ΗΠΑ το κάνουν αυτό αν δουλεύεις σε κάποια κυβερνητική υπηρεσία. Αν θες διακοπές, γύρνα πίσω και ξαναπήγαινε στο ίδιο μέρος με δικά σου λεφτά.

Πού κολλάει το παράδειγμα σου για υπαλλήλους κυβερνητικών οργανισμών σε σχέση με ιδιωτικούς υπαλλήλους ή κοντρακτορες που ανέφερα;

tsigarid
08-04-24, 22:00
Πού κολλάει το παράδειγμα σου για υπαλλήλους κυβερνητικών οργανισμών σε σχέση με ιδιωτικούς υπαλλήλους ή κοντρακτορες που ανέφερα;

Για εργασία στο εξωτερικό μιλάμε. Αν πιστεύεις ότι δεν κολλάει, move on.

RASTAVIPER
08-04-24, 23:02
Για εργασία στο εξωτερικό μιλάμε. Αν πιστεύεις ότι δεν κολλάει, move on.

Όχι ότι θα παραδεχτείς ποτέ τα κουλά που γράφεις, αλλά ξέρεις πολλούς ξένους να δουλεύουν ως κυβερνητικοί σε άλλες χώρες;

tsigarid
09-04-24, 00:46
Όχι ότι θα παραδεχτείς ποτέ τα κουλά που γράφεις, αλλά ξέρεις πολλούς ξένους να δουλεύουν ως κυβερνητικοί σε άλλες χώρες;

Φυσικά, είτε ως contractors είτε αφού πάρουν διπλή υπηκοότητα. Ποτέ δε μιλάω στον αέρα.

Crosswind
09-04-24, 16:27
Κυβερνητικοί = δημόσιοι ή εννοείτε κάτι άλλο?

tsigarid
09-04-24, 17:25
Κυβερνητικοί = δημόσιοι ή εννοείτε κάτι άλλο?

Εγώ αυτό εννοώ. Ο μισθός σου έρχεται από το κράτος.

Crosswind
09-04-24, 18:07
Εγώ αυτό εννοώ. Ο μισθός σου έρχεται από το κράτος.

Δεν ξέρω τι παίζει σε άλλες χώρες, αλλά εδώ (και νομίζω γενικά EU), δε χρειάζεσαι ντόπια υπηκοότητα για να δουλέψεις δημόσιο (είτε ως μόνιμος είτε ως contractor). Σε σας, αν κατάλαβα καλά, contractor πάει όποιος να ναι και μόνο για μόνιμο προσωπικό ζητάνε υπηκοότητα?

chat1978
09-04-24, 18:08
Υπάρχουν διάφοροι τύποι κυβερνητικού υπαλλήλου. Στην Ελλάδα έχουμε συνδέσει την λέξη δημόσιο με πολύ αρνητική χροιά.

lewton
09-04-24, 18:23
Και στην Ελβετία ξέρω ξένους που δουλεύουν για την κυβέρνηση. Απλά κάποιος ξύπνησε στραβά και ήθελε να κράξει. :lol:

tsigarid
09-04-24, 18:38
Δεν ξέρω τι παίζει σε άλλες χώρες, αλλά εδώ (και νομίζω γενικά EU), δε χρειάζεσαι ντόπια υπηκοότητα για να δουλέψεις δημόσιο (είτε ως μόνιμος είτε ως contractor). Σε σας, αν κατάλαβα καλά, contractor πάει όποιος να ναι και μόνο για μόνιμο προσωπικό ζητάνε υπηκοότητα?

Κάθε χώρα είναι διαφορετική. Στις ΗΠΑ για μόνιμος πρέπει να είσαι υπήκοος, για contractor οτιδήποτε, αρκεί να έχεις άδεια εργασίας.

PopManiac
09-04-24, 18:41
Δεν ξέρω τι παίζει σε άλλες χώρες, αλλά εδώ (και νομίζω γενικά EU), δε χρειάζεσαι ντόπια υπηκοότητα για να δουλέψεις δημόσιο (είτε ως μόνιμος είτε ως contractor). Σε σας, αν κατάλαβα καλά, contractor πάει όποιος να ναι και μόνο για μόνιμο προσωπικό ζητάνε υπηκοότητα?

Χρειάζεται και παραχρειάζεται υπηκοότητα σε αρκετές χώρες ΕΕ, δεν υπάρχει κάποια κείμενη γενική υποχρέωση στα κράτη-μέλη

aroutis
09-04-24, 18:50
Πες το σε γνωστό μου, στέλεχος C level μεγάλης εταιρείας στην Ελλάδα, που τον τρέχουν σε συναντήσεις σε άλλες χώρες και την επόμενη τον θέλουν πίσω στην Ελλάδα. Πραγματικά σε κάποια θέματα, έχει μείνει πολύ πίσω η Ελλάδα.

Έχω 30 μέρες άδειας και πραγματικά δεν κάνει διαφορά στην εταιρεία μου, αν βρίσκομαι στο εξωτερικό για συνέδριο και θέλω να επεκτείνω την παραμονή μου για διακοπές ή απλά θα πάω κάπου αλλού.

Εχω το 15 νομίζω ήταν κάνει ταξιδι γερμανία, 8 έφτασα , 10 - 5μμ meeting, 8 μμ business dinner, και μετά υπνο, 6:30 πμ πρωινο, 10 αν θυμάμαι καλά πτήση πίσω.
Υποτίθεται στη μεγαλύτερη (παγκοσμίως) transaction processor , στο greek branch.
Απαράδεκτα πράγματα.

Crosswind
09-04-24, 19:15
ΟΚ, βρήκα τα γενικά για EU

As an EU national, you have the right to work in another EU country, including in the public sector — that is, for example, in state-owned companies, government bodies and public authorities.

EU countries may still reserve certain jobs for their own nationals, but only if they involve:

the exercise of public authority powers
the safeguard of general interests of the state.

These are typically posts in the diplomatic service, the armed forces, police and security forces, judiciary and tax authorities. But even there, positions not involving the exercise of public authority must be open to other EU nationals. For example, administrative and technical-support jobs do not involve exercising those powers, so those jobs cannot be reserved for country's own nationals.

https://europa.eu/youreurope/citizens/work/work-abroad/work-in-public-sector-abroad/index_en.htm

tsigarid
09-04-24, 20:32
Κοίτα να δεις που είχα δίκιο :rolleyes:

RASTAVIPER
10-04-24, 08:21
Κοίτα να δεις που είχα δίκιο :rolleyes:

Στην πράξη, ξέρεις εσύ κάποιον να είναι ξένος και να δουλεύει στην κυβέρνηση σε άλλη χώρα; Οκ θεωρητικά δεν απαγορεύεται, εγώ προσωπικά δεν έχω δει κανέναν.
Και τέλος, εντελώς άσχετο το παράδειγμα σου ξαναλέω για κυβερνητικούς όταν αναφέρθηκα σε ταξίδια εταιρικά για ιδιωτικούς υπαλλήλους ή κοντρακτορες.
Είναι καθαρά θέμα εταιρείας και επειδή πολλές είναι τσιπηδες δεν σε αφήνουν ούτε την πτήση να αλλάξεις ώστε να δηλώσεις άδεια και να κάτσεις έξτρα μέρες για διακοπές.

Προσωπικά κάνω συμφωνία με την εταιρεία που συνεργάζομαι και εκείνοι πληρώνουν αεροπορικά και κάποια μεγάλα συνέδρια που πάω σε Ευρώπη και Ασία και εγώ καλύπτω διαμονή και φαγητό, ειδικά όταν είναι νορμάλ κόστη. Αλλιώς ζητάω και αυτά τα έξοδα. Προτιμώ να έχω και εγώ συμμετοχή για να βλέπουν ότι πραγματικά με ενδιαφέρει το ταξίδι.

chat1978
10-04-24, 10:09
Στην πράξη, ξέρεις εσύ κάποιον να είναι ξένος και να δουλεύει στην κυβέρνηση σε άλλη χώρα; Οκ θεωρητικά δεν απαγορεύεται, εγώ προσωπικά δεν έχω δει κανέναν.


Να σου πω. Στο Βέλγιο και στην Φλάνδρα συγκεκριμενα έχει Ολλανδούς που δουλεύουν στις δημοτικές υπηρεσίες. Εγώ σαν πολίτης της ΕΕ δεν μπορώ λόγω γλώσσας αλλά για ο Ολλανδός δεν έχει θέμα. Το πρόβλημα με την ΕΕ και την σχετική νομοθεσία που παρατεθηκε είναι ότι εύκολα βάζει μια χώρα το εμπόδιο της γλώσσας γιατί απλά δεν υπάρχει η lingua franca. Και έχουμε πολλές γλώσσες. Αναρωτιέμαι τι γίνεται στην Ιρλανδία που είναι και η μόνη αγγλόφωνη χώρα εντός της ΕΕ που καλύπτει η νομοθεσία.

Στο μεταξύ ακομα και στον Δήμο υπάρχουν διαφορετικές δουλειές για το Βέλγιο τουλάχιστον. Διαχειριστικά, ταυτότητες και διαβατήρια, it. Ο διαχωρισμός που γίνεσαι στην παράστασή δεν είναι και τόσο εύκολος.

Crosswind
10-04-24, 10:43
Να σου πω. Στο Βέλγιο και στην Φλάνδρα συγκεκριμενα έχει Ολλανδούς που δουλεύουν στις δημοτικές υπηρεσίες. Εγώ σαν πολίτης της ΕΕ δεν μπορώ λόγω γλώσσας αλλά για ο Ολλανδός δεν έχει θέμα. Το πρόβλημα με την ΕΕ και την σχετική νομοθεσία που παρατεθηκε είναι ότι εύκολα βάζει μια χώρα το εμπόδιο της γλώσσας γιατί απλά δεν υπάρχει η lingua franca. Και έχουμε πολλές γλώσσες. Αναρωτιέμαι τι γίνεται στην Ιρλανδία που είναι και η μόνη αγγλόφωνη χώρα εντός της ΕΕ που καλύπτει η νομοθεσία.

Στο μεταξύ ακομα και στον Δήμο υπάρχουν διαφορετικές δουλειές για το Βέλγιο τουλάχιστον. Διαχειριστικά, ταυτότητες και διαβατήρια, it. Ο διαχωρισμός που γίνεσαι στην παράστασή δεν είναι και τόσο εύκολος.

Στην πλειοψηφία (including αστυνομία και στρατό) δεν υπάρχει κανένα θέμα αρκεί να είσαι EU citizen και να είσαι proficient στα αγγλικά.

Chingachgook
10-04-24, 10:53
Καλά, ταινίες με τον Σβαρτσενέγκερ δεν έχετε δει; CIA agent, FBI agent, σερίφης, ότι θέλει. :p

PopManiac
10-04-24, 11:11
ΟΚ, βρήκα τα γενικά για EU

As an EU national, you have the right to work in another EU country, including in the public sector — that is, for example, in state-owned companies, government bodies and public authorities.

EU countries may still reserve certain jobs for their own nationals, but only if they involve:

the exercise of public authority powers
the safeguard of general interests of the state.

These are typically posts in the diplomatic service, the armed forces, police and security forces, judiciary and tax authorities. But even there, positions not involving the exercise of public authority must be open to other EU nationals. For example, administrative and technical-support jobs do not involve exercising those powers, so those jobs cannot be reserved for country's own nationals.

https://europa.eu/youreurope/citizens/work/work-abroad/work-in-public-sector-abroad/index_en.htm

Thanks! OK, άρα μάλλον δεν είχα δίκιο ή είχα δίκιο πολύ εν μέρει.

Από την άλλη βέβαια, προφανώς θα πρέπει κανείς να γνωρίζει την εθνική γλώσσα και άρα θεωρητικά ακόμα και Ιρλανδία να πας για δουλειά στο δημόσιο.... καλή τύχη :p

lewton
10-04-24, 11:52
Αυτό με τη γλώσσα είναι που αποτελεί το βασικότερο barrier of entry σε πολλές χώρες και όχι συγκεκριμένα κάποιος νόμος που λέει "όχι ξένοι στο δημόσιο".

chat1978
10-04-24, 14:14
Αυτό με τη γλώσσα είναι που αποτελεί το βασικότερο barrier of entry σε πολλές χώρες και όχι συγκεκριμένα κάποιος νόμος που λέει "όχι ξένοι στο δημόσιο".

Και μετά ένας βλάκας στο YouTube αναρωτιέται γιατί γράφω ότι η έλλειψη κοινής γλώσσας είναι αιτία που νεαρά ταλέντα φεύγουν από την Ευρώπη.

Η έλλειψη κοινής γλώσσας είναι ίσως για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα της ΕΕ αυτή την στιγμή. Δημιουργεί τεράστιο θέμα στα γραφειοκρατικά και στα επαγγελματικά και δεν έχουν όρεξη όλοι να μαθαίνουν μια νέα γλώσσα για να φύγουν μετά από μερικά. Ναι μπορείς και πολλοί xpat το κάνουν μόνο στα αγγλικά αλλά αν ψάχνεις να στησεις καινοτομία λόγω κάποιας ακαδημαϊκής γνώσης τότε καλή τύχη.

badweed
10-04-24, 15:25
κοινη γλωσσα , κουλτουρα, εμπειριες , γεωπολιτικες αποψεις , ιστορια , προσφατη και βαθυτερη . ολα αυτα συνθετουν ενα μπαχαλο οταν πας να τα εννωσεις με σε μια θυρα EUsb υπο ενα οραμα που δεν υπαρχει πια .
μετα , απο την εμπειρια μου ομιλιας με γατες ,σκυλους ,κουνουπια ,μυγες , σαυρες και ανθρωπους , ο πιο δυνατος παραγοντας επικοινωνιας ειναι να εχεις αυτο που θελουν (μπορει να ειναι φαι , μπορει να ειναι και μια εξοδος ) .....

ειναι πολυ ενδιαφερον πως η ιδεολογια επι το πλειστον σκαει σαν αυγο πανω σε πετρα ,σε σχεσεις τετοιων προδιαγραφων . ..

tsigarid
10-04-24, 15:50
Στην πράξη, ξέρεις εσύ κάποιον να είναι ξένος και να δουλεύει στην κυβέρνηση σε άλλη χώρα; Οκ θεωρητικά δεν απαγορεύεται, εγώ προσωπικά δεν έχω δει κανέναν.
Πάμε πάλι:

Φυσικά, είτε ως contractors είτε αφού πάρουν διπλή υπηκοότητα. Ποτέ δε μιλάω στον αέρα.
Οι μισοί στο κτίριο που δουλεύω είναι τέτοιοι. Και εγώ μέσα. Θες αποδεικτικό εργασίας για να πειστείς;

NihlusGR
11-04-24, 18:34
Στην πράξη, ξέρεις εσύ κάποιον να είναι ξένος και να δουλεύει στην κυβέρνηση σε άλλη χώρα;

Ναι, πάνω από έναν μάλιστα. Πολίτες ΕΕ στην κυβέρνηση του ΗΒ, και μάλιστα με πρόσληψη post-Brexit. Απλά δεν είναι οικουμενικός κανόνας η υπηκοότητα για τέτοιες δουλειές, let it go.

RASTAVIPER
12-04-24, 09:44
Ναι, πάνω από έναν μάλιστα. Πολίτες ΕΕ στην κυβέρνηση του ΗΒ, και μάλιστα με πρόσληψη post-Brexit. Απλά δεν είναι οικουμενικός κανόνας η υπηκοότητα για τέτοιες δουλειές, let it go.

Δε νομίζω να επανήλθα στο θέμα. Άλλωστε ήταν άσχετο από την αρχή για το θέμα των αδειών που ανέφερα.
Αντίθετα εσύ και κάποιοι άλλοι cannot let it go. :whistle:

lewton
12-04-24, 10:20
Δε νομίζω να επανήλθα στο θέμα. Άλλωστε ήταν άσχετο από την αρχή για το θέμα των αδειών που ανέφερα.
Αντίθετα εσύ και κάποιοι άλλοι cannot let it go. :whistle:

Μα πως τολμούν να μπαίνουν σε δημόσιο φόρουμ και γράφουν τι ξέρουν για το θέμα που συζητιέται. Θα έπρεπε να ντρέπονται. :vava:

chat1978
13-04-24, 11:20
Μα πως τολμούν να μπαίνουν σε δημόσιο φόρουμ και γράφουν τι ξέρουν για το θέμα που συζητιέται. Θα έπρεπε να ντρέπονται. :vava:
Ξεκόλλα ρε συ :)

Στο ίντερνετ ο καθένας έχει δικαίωμα να εκφράσει την άποψη του. Ακόμα και αυτοί που γνωρίζουν το σχετικό αντικείμενο.

Zus
18-04-24, 14:53
Δεν είναι Ελληνική πρωτοτυπία, και στις ΗΠΑ το κάνουν αυτό αν δουλεύεις σε κάποια κυβερνητική υπηρεσία. Αν θες διακοπές, γύρνα πίσω και ξαναπήγαινε στο ίδιο μέρος με δικά σου λεφτά.

Δεν είναι και κανας εργασιακός παράδεισος οι ΗΠΑ και είναι και λίγο άσχετη η σύγκριση.

Κανένα πρόβλημα δεν έχει ούτε η δική μου, μη ελληνική εταιρεία. Άκου εκεί γύρνα και ξαναφύγε. :lol:

RASTAVIPER
02-06-24, 23:03
Για Ταϊλάνδη άκουσα ότι πλέον δέχονται Ελλάδα και άλλες χώρες για 2 μήνες παραμονή χωρίς βίζα.
Καλή φάση για Digital nomads και το έχω στα υπόψιν για κάποια στιγμή. Θα ανέβω πάλι μετά τον Οκτώβρη κοντά 2 βδομάδες, αλλά μέχρι τότε μπορεί να αλλάξουν τα σχέδια για μεγαλύτερη παραμονή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.