PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

cool11
10-02-14, 20:32
Πιστευω οτι οι οποιες κυρωσεις ΑΝ υπαρξουν θα ειναι αστειες...

Κι εγω ετσι πιστευω. Οτι τελικα, παρα τον θορυβο, δεν θα αλλαξουν και πολλα πραγματα. Η ελβετια ειναι οντως 'ιδιαιτερη' περιπτωση....

PopManiac
10-02-14, 21:11
Κι εγω ετσι πιστευω. Οτι τελικα, παρα τον θορυβο, δεν θα αλλαξουν και πολλα πραγματα. Η ελβετια ειναι οντως 'ιδιαιτερη' περιπτωση....

Δεν είμαι και τόσο βέβαιος γι'αυτό. Με πολλά πράγματα μπορεί κανείς να παίξει αλλά όχι με την Ενιαία Αγορά της ΕΕ - ή τουλάχιστον αν και εκεί αρχίσουμε να έχουμε εξαιρέσεις κλπ τότε μπορούμε να διαλύσουμε το μαγαζί. Για τον λόγο αυτό θεωρώ πως θα κρατηθεί σκληρή στάση ή μπορεί οι Ελβετοί να μην εφαρμόσουν το νόμο αυτό και να τον αφήσουν στο ράφι αν και δύσκολο με τις εκεί πολιτικές ισορροπίες

cool11
10-02-14, 21:21
135060

Προσπαθεια να μαζευτουν τα ασυμάζευτα;

KLG
10-02-14, 21:54
Εγω θα ήθελα να μας πουν το σκέφτονται όσοι ζούνε στη Ελβετία, τι τους λέγανε σήμερα οι συναδελφοι τους στη δουλειά κτλ.

Burning Skies
10-02-14, 21:56
Εγω θα ήθελα να μας πουν το σκέφτονται όσοι ζούνε στη Ελβετία, τι τους λέγανε σήμερα οι συναδελφοι τους στη δουλειά κτλ.

"Tough luck, take the bird now..." :lol:

anon
10-02-14, 22:44
το θέμα είναι ότι η απόφαση αυτή έχει επιπτώσεις στις μικρομεσαίες τάξεις της ΕΕ που μεταναστεύουν και καμία επίπτωση στις ανώτερες τάξεις οι οποίες και λαμβάνουν τις αποφάσεις και έχουν φυγαδευμένα εκεί τα λεφτά τους.

για αυτό τίποτα δεν θα γίνει. αλλά πραγματικά αυτό που έπρεπε να γίνει είναι να πει η ΕΕ στην ελβετια οτι κλείνουν τα σύνορα προς εσένα και για προϊόντα και για ανθρώπους αφού εσύ το ξεκινάς μέχρι να εναρμονιστεί το φορολογικό και το τραπεζικό. μέχρι τότε οτι cargo θέλεις από τα αεροδρόμια σου και εκτός ΕΕ.

Δεν γίνεται να απαγορέψεις τις μεταφορές και να κάνεις εμπάργκο.
Αλλά σίγουρα μιλάμε για πλέον τελωνεία, δασμούς, βίζα για μετακίνηση απο /προς ΕΕ ίσως, και γενικά μια μεγάλη δυσκολία, που προκαλεί μια κάποια απομόνωση.

cool11
10-02-14, 22:44
«Όλα ή τίποτα» διαμηνύει η ΕΕ στην Ελβετία για το «φρένο» στους μετανάστες
http://news.in.gr/world/article/?aid=1231294465

"
....
Η ελβετική βιομηχανία ανησυχεί για τις επιπτώσεις στην οικονομία και τη λειτουργία των επιχειρήσεων στη χώρα, όπου εδρεύουν «γίγαντες» όπως οι Roche, Novartis, UBS, Nestlé, και η κυβέρνηση βρίσκεται στη δυσχερή θέση να πρέπει να νομοθετήσει επί της έκβασης του δημοψηφίσματος παρόλο που η ίδια είναι κάθετα αντίθετη.

Η Κομισιόν και Ευρωπαίοι υπουργοί Εξωτερικών προειδοποιούν εν χορώ ότι το «φρένο» στη μετανάστευση μπορεί να κοστίσει στην Ελβετία την προνομιακή της πρόσβαση στην εσωτερική αγορά, διαμηνύοντας ότι δεν μπορεί επιλέγει α λα καρτ το επίπεδο συνεργασίας της με την Ένωση.

Η συμφωνία για την ελεύθερη κυκλοφορία προσώπων, εκ των θεμελιωδών αρχών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, εντάσσεται σε πακέτο επτά διμερών συμφωνιών που ισχύουν στο σύνολό τους ή καταρρέουν όλες μαζί, υπογραμμίζουν -συνοψίζοντας περίπου το μήνυμά τους προς τη Βέρνη στο «όλα ή τίποτα».

Η αντιπρόεδρος της Κομισιόν και επίτροπος Δικαιοσύνης και Θεμελιωδών Δικαιωμάτων Βίβιαν Ρέντινγκ ήταν σαφής: «Η ενιαία αγορά δεν είναι ελβετικό τυρί -δεν μπορείς να έχεις κοινή αγορά με τρύπες» είπε μιλώντας στους Financial Times.

...
"

anon
10-02-14, 22:47
Περιμένω με ενδιαφέρον πως θα κινηθεί η Ε.Ε.
Πέρα απο τα μεγάλα λόγια...

Φανερός Πράκτωρ
10-02-14, 22:59
"Tough luck, take the bird now..." :lol:

Ενώ έχουν βγάλει σε πολύ λίγα χρόνια όσα θα βγάλεις εσύ σε 10-15 χρόνια και αν...
Φοβερό tough luck

Burning Skies
10-02-14, 23:05
Ενώ έχουν βγάλει σε πολύ λίγα χρόνια όσα θα βγάλεις εσύ σε 10-15 χρόνια και αν...
Φοβερό tough luck

Δεν με επιασες. Το σχολιο συνδεεται με αλλα threads. :p

lewton
10-02-14, 23:14
Εγω θα ήθελα να μας πουν το σκέφτονται όσοι ζούνε στη Ελβετία, τι τους λέγανε σήμερα οι συναδελφοι τους στη δουλειά κτλ.
Eγώ έκανα πλάκα στο αφεντικό (έχω παραιτηθεί) ότι "ορίστε, σου αδειάζω τη γωνιά να πάρεις Ελβετό να μην έχεις και μπλεξίματα με το νόμο". :p

- - - Updated - - -


Ενώ έχουν βγάλει σε πολύ λίγα χρόνια όσα θα βγάλεις εσύ σε 10-15 χρόνια και αν...
Φοβερό tough luck
Δεν έχεις άδικο.
Με μέτριο μισθό για το επίπεδό μου υπολόγισα ότι έχω μαζέψει αρκετά για να επιβιώσω σε δικό μου διαμέρισμα (χωρίς συγκατοίκηση) στο Βερολίνο για τουλάχιστον 12 μήνες. Έζησα στο Βερολίνο φοιτητής και θυμάμαι πόσα χαλούσα (με ελαφρά συγκράτηση τότε γιατί το budget ήταν χαμηλό).

john dubi
10-02-14, 23:21
Οτι εγινε με το τραπεζικο απορρητο και τους αμερικανους,το δημοψηφισμα για τους μιναρεδες κ.α. θα γινει και τωρα. Τιποτα. Μονο ντορος. Αμα τους εκαιγε θα κανανε προπαγανδα οπως κανανε στη βενιετα για τους αυτοκινητοδρομους και πολλα αλλα να το καταψηφισουν.

cool11
11-02-14, 11:10
Σφιγγουν τη θηλιά στο λαιμο;

"Στον πάγο οι συνομιλίες ΕΕ - Ελβετίας για την Ενέργεια μετά το δημοψήφισμα"

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231294556

"Παράλληλα, όπως αναφέρει η ελβετική Neue Zuercher Zeitung, οι Βρυξέλλες απειλούν να περιορίσουν και την ελβετική συμμετοχή σε ευρωπαϊκά ερευνητικά και εκπαιδευτικά προγράμματα.
Πρώτο θύμα λοιπόν, γράφει η εφημερίδα, μπορεί να γίνουν οι ελβετοί ερευνητές και φοιτητές που θα συμμετείχαν στο Horizon 2020 και το Erasmus+. "

spycon69
11-02-14, 11:28
Περιμένω με ενδιαφέρον πως θα κινηθεί η Ε.Ε.
Πέρα απο τα μεγάλα λόγια...

Δεν νομίζω να γίνει τιποτα συνταρακτικό...Είναι πολλά τα συμφέροντα και ακόμα περισσότερα τα "ανταλλάγματα" που εξασφαλίζουν απο τους Ελβετούς...χρόνια τώρα...

KLG
15-02-14, 20:53
Τελικα αρχισα να σκεφτομαι τα φορολογικά παλι και ειδα οτι πρεπει να συμπληρώσω αυτη την αιτηση:

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/ddos/entypa/CLAIM_OTHERCOUNTRIES.pdf

και πρέπει να το υπογραψει και η τοπική αρχή.

Αν ειναι να υποβληθει μαζι με την ελληνική δηλωση, ποιο ειναι το χρονικό διαστημα το οποιο πρεπει να περιλαμβάνεται σε αυτο το χαρτι?

Επισης απο όσους την εχουν κανει αυτη τη διαδικασια και το εχουν υπογραψει οι τοπικες (ξενες) φορολογικές αρχες, κρατανε κάποιο αντιγραφο / αρχειοθετουν τη διαδικασία?

chat1978
15-02-14, 22:27
Τελικα αρχισα να σκεφτομαι τα φορολογικά παλι και ειδα οτι πρεπει να συμπληρώσω αυτη την αιτηση:

http://www.gsis.gr/gsis/export/sites/default/gsis_site/ddos/entypa/CLAIM_OTHERCOUNTRIES.pdf

και πρέπει να το υπογραψει και η τοπική αρχή.

Αν ειναι να υποβληθει μαζι με την ελληνική δηλωση, ποιο ειναι το χρονικό διαστημα το οποιο πρεπει να περιλαμβάνεται σε αυτο το χαρτι?

Επισης απο όσους την εχουν κανει αυτη τη διαδικασια και το εχουν υπογραψει οι τοπικες (ξενες) φορολογικές αρχες, κρατανε κάποιο αντιγραφο / αρχειοθετουν τη διαδικασία?

Αν και τα είχα ξαναναφέρει θα κάνω μια ανασκόπηση.

Εγώ πέρσυ το 2013 αποφάσισα να πάω στην εφορία των κατοίκων εξωτερικού. Απαραίτητο ήταν αυτό το χαρτί.
Με το χαρτί λοιπόν και ένα σκασμό άλλα έγγραφα, πήγα στην εφορία μου, έκανα κάποιες βόλτες για πρωτόκολλα και τα σχετικά, δήλωσα των πατέρα μου σαν αντίκλητο και μου είπαν όλα ΟΚ, αν υπάρχει θέμα θα σε πάρουμε.
Αυτό το έκανα τον Ιούνιο και μέσα στο καλοκαίρι έκανα και την φορολογική μου δήλωση online. Πλήρωσα και ένα 250άρικο φόρο με μηδενική δήλωση αφού έβαλα αποδείξεις του πατέρα μου.
Κάπου τον Οκτώβρη είπα να δω τι έγινε με την δήλωση και πήγε ο πατέρας μου και έπεσε σε μια εφοριακό πλήρως μη συνεργάσιμη.
Η εν λόγω κυρία, η οποία ερμηνεύει σωστά ή όχι αλλά κατά το δοκούν τον νόμο, ήθελε να κάνω συμπληρωματική για να βάλω και το Βέλγικο εισόδημα στα κουτάκια του εξωτειρκού.
Άλλοι γνωστοί μου δεν έχει χρειαστεί να κάνουν κάτι τέτοιο ενώ άλλοι γνωστοί μου έχουν μεταφερθεί πολύ απλοικά κιόλας.
Για να τα καταλάβω όλα αυτά έγιναν διάφορα σκηνικά που με κάνουν να ντρέπομαι για την Ελληνική μου υπηκότητα. Αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.
Με τα χίλια ζόρια ο πατέρας κατέθεσε συμπληρωματική μαζί με δικαιολογητικά στα αγγλικά και ολλανδικά.
Επειδή ξαφνικά απέκτησα εισόδημα μου ήρθε να πληρώσω έξτρα 300 ευρώ αλλά ΝΑΙ τώρα είμαι στην ΔΟΥ εξωτερικού.

Τώρα η γυναίκα μου πρέπει να πάει και αυτή. Πήγε λοιπόν στην ΔΟΥ της και μετά από μαρτυρικές περιπέτειες, μια άλλη φοροτεχνικός ζητάει μεταφρασμένο το χαρτί ότι μένει στο Βέλγιο. Φυσικά οι Βέλγοι δεν δίνουν κάτι τρομερό διαφορετικό από μια πιστοποιήση, η οποία πρέπει τελικά να μεταφραστεί στο Βέλγιο (15Ε). Τώρα περιμένουμε τον λογιστή της να καταθέσει τα χαρτιά.


Επειδή τα έχω πάρει όμως με τους κλέφτες, θέλω να πάω στην ΔΟΥ και να τους πω, άντε και καλά τότε δεν αναγνωρίσατε ότι μένω στο εξωτερικό και έπρεπε να συμπληρώσω το ξένο εισόδημα παρόλο το ΣΑΔΦ. Τώρα που επισήμως με δεχτήκατε μήπως να μου τα δώσετε πίσω; Ρώτησε λοιπόν η γυναίκα μου στην εφοριακό της τα Χριστούγεννα και της είπαν ότι
1) Δεν γινεται γιατί αυτά τα λεφτά μπορεί να διαχειριστεί μόνο η ΔΟΥ που ανήκα
2) Πρόσεξε γιατί η εφοριακός μπορεί να ανακαλέσει την μεταφορά.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
15-02-14, 22:54
2) Πρόσεξε γιατί η εφοριακός μπορεί να ανακαλέσει την μεταφορά.
ΑΚΟΥ ΡΕ!

KLG
16-02-14, 01:21
Eυχαριστώ Demelene, ευτυχως ο πατέρας μου έχει καλύτερη σχέση με τις κυρίες στην εφορία (δεν ξέρουμε - δεν ρωτάμε τους λόγους :p).

Αυτό το pdf το πηγες να το σφραγισει και η Βελγική εφορία ?

crypter
16-02-14, 01:38
Δεν γίνεται π.χ. να δηλώσετε άνεργοι στην ελλάδα και να πληρώνετε μόνο τον βασικό φόρο (or something? :p ) στην ελλάδα; Νομίζω είναι γύρω στα 150 ευρώ; Για να μην σε ενοχλεί καθόλου η εφορία.

8anos
16-02-14, 13:35
Εγω ξεκινησα την διαδικασια για μεταφορα στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου αλλα εφαγα ακυρο γιατι η συζηγος εχει εργασια στην Ελλαδα και επομενως για τις ελληνικες φορολογικες αρχες η φορολογικη μου κατοικια παραμενει στην ελλαδα παρα το γεγονος οτι δεν αποκτω ουτε ενα σεντς εισοδημα στην ελλαδα και δεν εχω ουτε κινητη ουτε ακινητη περιουσια.
Πηρα ενα χαρτι απο την ΔΟΣ (διεθνων οικονομικων σχεσεων αν δεν κανω λαθος) που πρεπει να καταθεσω στην σουηδικη εφορια, να κανω δηλωση στη Σουηδια, να παρω την εκκαθαριση, να κανω δηλωση στην ελλαδα, και να φορολογηθω για το παγκοσμιο εισοδημα μου (sic!) στην ελλαδα.
Θα πρεπει για αυτο να συνεννοηθουν οι δυο φορολογικες αρχες και να δεχτουν οι σουηδοι να στειλουν τα χρηματα του φορου που μου κρατανε στην ελλαδα.
Ελπιζω η ολη διαδικασια να γινει αναιμακτα.
Καποιος που το εχει κανει;

Gianniskriti
16-02-14, 14:14
Εγω ξεκινησα την διαδικασια για μεταφορα στη ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου αλλα εφαγα ακυρο γιατι η συζηγος εχει εργασια στην Ελλαδα και επομενως για τις ελληνικες φορολογικες αρχες η φορολογικη μου κατοικια παραμενει στην ελλαδα παρα το γεγονος οτι δεν αποκτω ουτε ενα σεντς εισοδημα στην ελλαδα και δεν εχω ουτε κινητη ουτε ακινητη περιουσια.
Πηρα ενα χαρτι απο την ΔΟΣ (διεθνων οικονομικων σχεσεων αν δεν κανω λαθος) που πρεπει να καταθεσω στην σουηδικη εφορια, να κανω δηλωση στη Σουηδια, να παρω την εκκαθαριση, να κανω δηλωση στην ελλαδα, και να φορολογηθω για το παγκοσμιο εισοδημα μου (sic!) στην ελλαδα.
Θα πρεπει για αυτο να συνεννοηθουν οι δυο φορολογικες αρχες και να δεχτουν οι σουηδοι να στειλουν τα χρηματα του φορου που μου κρατανε στην ελλαδα.
Ελπιζω η ολη διαδικασια να γινει αναιμακτα.
Καποιος που το εχει κανει;
Φίλε μου κουραστηκα και μονο που διαβασα τις ενεργειες στις οποιες θα πρεπει να προβεισ, φαντασου ποσο θα κουραστουν οι υπαλληλου του Υπουργειου Οικονομικων, σου ευχομαι αν μην χρειαστεις ηρεμιστικα

euri
16-02-14, 14:15
Υπάρχει πιο εύκολη διαδικασία :twisted: :mrgreen:

Φανερός Πράκτωρ
16-02-14, 14:17
Υπάρχει πιο εύκολη διαδικασία :twisted: :mrgreen:

αν έχεις εισόδημα και στις 2 χώρες δεν είναι τόσο εύκολο όσο το εννοείς.

PopManiac
16-02-14, 14:18
αν έχεις εισόδημα και στις 2 χώρες δεν είναι τόσο εύκολο όσο το εννοείς.

ΑΥτό είναι το κλειδί, αν κανείς είναι κάτοικος εξωτερικού και έχει εισόδημα (εισοδήματα) Ελλάδα τότε έχει να αντιμετωπίσει τις "φιλικές" ελληνικές αρχές :-k

euri
16-02-14, 14:20
Ο 8anos λέει ότι δεν έχει εισόδημα στην Ελλάδα. Αλλά παρόλα αυτά το σχόλιό μου ήταν εντελώς χιουμοριστικό ;)

(Υπέθεσα ότι φάνηκε με τα smilies, αλλά μάλλον όχι)

PopManiac
16-02-14, 14:25
Ο 8anos λέει ότι δεν έχει εισόδημα στην Ελλάδα. Αλλά παρόλα αυτά το σχόλιό μου ήταν εντελώς χιουμοριστικό ;)

(Υπέθεσα ότι φάνηκε με τα smilies, αλλά μάλλον όχι)

ΟΚ, αλλά έχει σύζυγο με εργασία Ελλάδα και συνεπώς για τις ελληνικές αρχές έχει φορολογική κατοικία Ελλάδα

:what: :what: :what:

Δλδ το οργουελιανό παράλογο σε όλο του το μεγαλείο :wall:, όρεξη και λεφτά να έχεις και να τους τρέχεις σε δικαστήρια μόνο και μόνο για το γαμώτο...

Αλλά, εδώ και σε εποχές προ κρίσης θυμάμαι το πικρόχολο γέλιο που έπεσε εδώ Βρυξέλλες με κάποιους Έλληνες εργαζόμενους στην ΕΕ που μετά από νομοθεσία Αλογοσκούφη έσπευσαν (ως νομοταγείς;;;;; ) να δηλώσουν τα εισοδήματα από ΕΕ, έφαγαν κάτι φορολογίες "να" και έτρεχε μετά η νομική υπηρεσία της Επιτροπής να βγάλει άκρη με την ληστρική ελληνική φορολογική πολιτική που πάντα έτσι συμπεριφερόταν

euri
16-02-14, 15:08
ΟΚ, αλλά έχει σύζυγο με εργασία Ελλάδα και συνεπώς για τις ελληνικές αρχές έχει φορολογική κατοικία Ελλάδα

Ναι, "λογικό" είναι, αφού γίνεται κοινή φορολογική δήλωση...



Αλλά, εδώ και σε εποχές προ κρίσης θυμάμαι το πικρόχολο γέλιο που έπεσε εδώ Βρυξέλλες με κάποιους Έλληνες εργαζόμενους στην ΕΕ που μετά από νομοθεσία Αλογοσκούφη έσπευσαν (ως νομοταγείς;;;;; ) να δηλώσουν τα εισοδήματα από ΕΕ, έφαγαν κάτι φορολογίες "να" και έτρεχε μετά η νομική υπηρεσία της Επιτροπής να βγάλει άκρη με την ληστρική ελληνική φορολογική πολιτική που πάντα έτσι συμπεριφερόταν

Και μετά κρίσης πάλι κάποια ηλιθιότητα είχαν κάνει για τους ίδιους, νομίζω πρόπερσι, που κλήθηκαν να πληρώσουν την εισφορά αλληλεγγύης για τα εισοδήματα που απέκτησαν στο εξωτερικό. Τώρα το διόρθωσαν (ελπίζω).

jose_ee1985
16-02-14, 19:25
Εγώ πάντως πάντως που έχω εισόδημα από διεθνή οργανισμό - μένω στην Γαλλία, αλλά το εισόδημα θεωρείται ότι δεν αποκτείται στην Γαλλία, οπότε η δήλωση στις Γαλλικές αρχές γίνεται για τυπικούς λόγους - , όσους έχω ρωτήσει (ΔΟΥ, λοιπούς εφοριακούς, λογιστές, τον Κίτσο, τον παπά την ενορίας κλπ) δεν έχω βγάλει άκρη. Κανένας δεν ξέρει τι γίνεται με την περίπτωση μου.

chat1978
16-02-14, 19:32
Πάντως είναι πραγματικά εντυπωσιακό, το πως μια νομοθεσία υπόκειται σε διαφορετική ερμηνεία ανά φοροτεχνικό υπάλληλο!

cool11
16-02-14, 19:37
Πάντως είναι πραγματικά εντυπωσιακό, το πως μια νομοθεσία υπόκειται σε διαφορετική ερμηνεία ανά φοροτεχνικό υπάλληλο!

Αντε τωρα αυτο να τους το εξηγησεις να το καταλαβουν στο εξωτερικο!!!

konenas
16-02-14, 19:39
Πάντως είναι πραγματικά εντυπωσιακό, το πως μια νομοθεσία υπόκειται σε διαφορετική ερμηνεία ανά φοροτεχνικό υπάλληλο!

Λες να έγινε επίτηδες; :lol:

chat1978
16-02-14, 19:42
Εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν είναι μόνο νομοθετικό το θέμα. Πιστεύω είναι και στον άνθρωπο φοροτεχνικό.

konenas
16-02-14, 19:47
Εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν είναι μόνο νομοθετικό το θέμα. Πιστεύω είναι και στον άνθρωπο φοροτεχνικό.
Όταν έχει φαγητό όλοι τρέχουν.
Το ίδιο κάνουν όταν έχεις σπίτι στην επαρχία και μένεις σε πόλη.
Αν δεν έχεις συγγενή και φίλο εφοριακό-τεχνικό-εργάτη κλπ θα σε μαδήσουν.
Ο νόμος τους δίνει το δικαίωμα μιας και όλοι έχουν φτιαχτεί για να είναι διφορούμενοι και υπάρχει αντικρουόμενη πολυνομία.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
16-02-14, 19:50
Εγώ έχω αρχίσει να πιστεύω ότι δεν είναι μόνο νομοθετικό το θέμα. Πιστεύω είναι και στον άνθρωπο φοροτεχνικό.
Ισχύει.
Και μάλιστα ισχύει σε 2 διαστάσεις.
1) Ο εφοριακός που είναι μεν τυπικός, αλλά όταν δεν γνωρίζει άμεσα την απάντηση στο ερώτημα σου, ψάχνει, ρωτάει, παίρνει τηλέφωνα, ανοίγει αραχνιασμένα βιβλία και τέλος πάντων σκίζεται για να βρει τη νομοθεσία και να εξυπηρετήσει το αίτημα σου όπως πρέπει, αντί να σου ζητήσει απλά να φέρεις 100 βεβαιώσεις για να είναι καλυμμένος.
2) Ο εφοριακός που αντιλαμβάνεται το "στραβό" του νόμου και κάνει τα στραβά μάτια.

Τώρα αν συνδυάζει και τα 2, παντρέψου τον!

nfotis
16-02-14, 20:21
Πάντως είναι πραγματικά εντυπωσιακό, το πως μια νομοθεσία υπόκειται σε διαφορετική ερμηνεία ανά φοροτεχνικό υπάλληλο!

Καθόλου παράξενο, καθώς ανέκαθεν η νομοθεσία στην Ελλάδα (και όχι μόνο η φορολογική) είναι φτιαγμένη με τέτοιο τρόπο ώστε να επιτρέπει πολλές ερμηνείες και να έχει πολλά 'παραθυράκια'.

Συνήθως, οι νόμοι στη Βουλή (αν προσέξεις) παραπέμπουν σε 'υπουργικές αποφάσεις', οπότε και μετά την υπερψήφισή τους απο τη Βουλή χρειάζονται 2-3 φορές διευκρινίσεις, εγκυκλίους και υπουργικές αποφάσεις.

Ν.Φ.

euri
16-02-14, 20:23
Εγώ πάντως πάντως που έχω εισόδημα από διεθνή οργανισμό - μένω στην Γαλλία, αλλά το εισόδημα θεωρείται ότι δεν αποκτείται στην Γαλλία, οπότε η δήλωση στις Γαλλικές αρχές γίνεται για τυπικούς λόγους - , όσους έχω ρωτήσει (ΔΟΥ, λοιπούς εφοριακούς, λογιστές, τον Κίτσο, τον παπά την ενορίας κλπ) δεν έχω βγάλει άκρη. Κανένας δεν ξέρει τι γίνεται με την περίπτωση μου.

Λογικό να μην μπορείς να βγάλεις άκρη, διότι υπάρχει το εξής:

Για όσους διαμένουν στο εξωτερικό και εργάζονται σε υπηρεσίες του ελληνικού κράτους (πχ διπλωμάτες) ή σε υπηρεσίες της ΕΕ ή σε διεθνείς οργανισμούς, θεωρείται ότι τόπος μόνιμης κατοικίας τους είναι η Ελλάδα και υποχρεούνται να υποβάλλουν τη δήλωση στην Ελλάδα.

Μου είχε στείλει παλιότερα, πριν φύγω από Ελλάδα, ο λογιστής μου ένα φιρμάνι με νόμους και εγκυκλίους και ανάμεσα σε αυτά υπήρχε το παραπάνω. Δεν μπορώ να βρω πού ακριβώς αναφέρεται (σε ποιο νόμο, εγκύκλιο). Βρήκα όμως μια αναφορά σε αυτό μέσα σε ένα άρθρο (http://www.forotexnis.org/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%B1/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85/) (δες την παράγραφο 5).

Μάλλον το βρήκα (http://www.forin.gr/laws/law/2724/katapolemhsh-ths-forodiafughs-stelexwsh-twn-elegktikwn-uphresiwn-kai-alles-diatakseis-armodiothtas-upourgeiou-oikonomikwn#!/?article=11782&paragraph=36370): Ν.3943/11, Άρθρο 12, παράγραφος 5, εδάφιο β


Σύμφωνα με αυτό λοιπόν, εφόσον εργάζεσαι σε διεθνή οργανισμό και παρότι διαμένεις μόνιμα στη Γαλλία, ο τόπος κατοικίας σου είναι η Ελλάδα και θα πρέπει να υποβάλεις δήλωση στην Ελλάδα. Αν βέβαια το εισόδημα που λαμβάνεις είναι ήδη φορολογημένο στην πηγή, το δηλώνεις σε συγκεκριμένο κωδικό και δεν φορολογείσαι επιπλέον στην Ελλάδα.

jose_ee1985
16-02-14, 23:28
Λογικό να μην μπορείς να βγάλεις άκρη, διότι υπάρχει το εξής:

Για όσους διαμένουν στο εξωτερικό και εργάζονται σε υπηρεσίες του ελληνικού κράτους (πχ διπλωμάτες) ή σε υπηρεσίες της ΕΕ ή σε διεθνείς οργανισμούς, θεωρείται ότι τόπος μόνιμης κατοικίας τους είναι η Ελλάδα και υποχρεούνται να υποβάλλουν τη δήλωση στην Ελλάδα.

Μου είχε στείλει παλιότερα, πριν φύγω από Ελλάδα, ο λογιστής μου ένα φιρμάνι με νόμους και εγκυκλίους και ανάμεσα σε αυτά υπήρχε το παραπάνω. Δεν μπορώ να βρω πού ακριβώς αναφέρεται (σε ποιο νόμο, εγκύκλιο). Βρήκα όμως μια αναφορά σε αυτό μέσα σε ένα άρθρο (http://www.forotexnis.org/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%B1/%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85/) (δες την παράγραφο 5).

Μάλλον το βρήκα (http://www.forin.gr/laws/law/2724/katapolemhsh-ths-forodiafughs-stelexwsh-twn-elegktikwn-uphresiwn-kai-alles-diatakseis-armodiothtas-upourgeiou-oikonomikwn#!/?article=11782¶graph=36370): Ν.3943/11, Άρθρο 12, παράγραφος 5, εδάφιο β


Σύμφωνα με αυτό λοιπόν, εφόσον εργάζεσαι σε διεθνή οργανισμό και παρότι διαμένεις μόνιμα στη Γαλλία, ο τόπος κατοικίας σου είναι η Ελλάδα και θα πρέπει να υποβάλεις δήλωση στην Ελλάδα. Αν βέβαια το εισόδημα που λαμβάνεις είναι ήδη φορολογημένο στην πηγή, το δηλώνεις σε συγκεκριμένο κωδικό και δεν φορολογείσαι επιπλέον στην Ελλάδα.


Ναι το έχω δει αυτό. Βέβαια, δεν ξέρω αν καλύπτει 100% την περιπτωση μου, καθώς δεν έχω εισόδημα στην Ελλάδα (ούτε ακίνητα, αυτοκίνητα κλπ), και οι περισσότεροι (λογιστές, εφοριακοί) υποστηρίζου ότι αφού δεν έχω κάτι τέτοιο, δεν υποχρεούμαι να κάνω δήλωση αν μπορώ να αποδείξω ότι μένω στην Γαλλία (που μπορώ).

euri
16-02-14, 23:34
Τότε όμως δε θα έπρεπε να μεταφερθείς στη ΔΟΥ Ελλήνων του εξωτερικού; :hmm:

Πάντως, σύμφωνα με το παραπάνω, θεωρείσαι από το νόμο κάτοικος Ελλάδας... :1eye::fool
(ναι, τρελό, αλλά μήπως είναι και το μοναδικό παράδοξο; )

8anos
16-02-14, 23:51
το ζητημα ειναι που εχεις την φορολογική σου κατοικία, αν ειναι στην Ελλάδα φορολογείσαι στην ελλάδα για το εισοδημα σου,ασχετα που το απέκτησες, αν ειναι στη γαλλία φορολόγεισαι στη Γαλλία κοκ
εγω τους προσκομισα μεταφρασμένο έγγραφο της σουηδικής εφορίας Hemvistning (http://www.skatteverket.se/privat/skatter/arbeteinkomst/internationellt/hemvistintyg.4.70ac421612e2a997f85800093362.html) που γραφει οτι ειμαι φορολογικός κατοικος σουηδίας αλλα η ελληνικη εφορια επιμενει οτι ειμαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδος και μου δώσαν ενα Πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικίας που πρέπει τωρα να καταθέσω στην Σουηδική εφορία.
Και ολα αυτα για να είμαστε τυπικοί

euri
16-02-14, 23:59
το ζητημα ειναι που εχεις την φορολογική σου κατοικία, αν ειναι στην Ελλάδα φορολογείσαι στην ελλάδα για το εισοδημα σου,ασχετα που το απέκτησες, αν ειναι στη γαλλία φορολόγεισαι στη Γαλλία κοκ
εγω τους προσκομισα μεταφρασμένο έγγραφο της σουηδικής εφορίας Hemvistning (http://www.skatteverket.se/privat/skatter/arbeteinkomst/internationellt/hemvistintyg.4.70ac421612e2a997f85800093362.html) που γραφει οτι ειμαι φορολογικός κατοικος σουηδίας αλλα η ελληνικη εφορια επιμενει οτι ειμαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδος και μου δώσαν ενα Πιστοποιητικό Φορολογικής Κατοικίας που πρέπει τωρα να καταθέσω στην Σουηδική εφορία.
Και ολα αυτα για να είμαστε τυπικοί

Προφανώς βασίζονται σε αυτό:


Σε φόρο για το εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα υπόκειται κάθε φυσικό πρόσωπο, ανεξάρτητα από τον τόπο κατοικίας του ή της συνήθους διαμονής του.

Και επειδή μέρος του οικογενειακού σας εισοδήματος αποκτείται στην Ελλάδα, Griechenland über alles, το φόρο θα τον επάρουμε εμείς από τους ηλίθιους κουτόφραγκους.

Μετά απορούν γιατί θέλουμε να ρίξουμε μούτζα :evil:

sdikr
17-02-14, 00:24
Πάντως είναι πραγματικά εντυπωσιακό, το πως μια νομοθεσία υπόκειται σε διαφορετική ερμηνεία ανά φοροτεχνικό υπάλληλο!

Μα για αυτό είναι "πεζοι" έξω, σου λένε θα πάω στην εφορία θα κάνω 10 λεπτά θα κάνω αυτό που θέλω.
Δεν έχουν το suspense που έχουμε εμείς εδώ, πας και δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει! :p

jose_ee1985
17-02-14, 00:50
Μα για αυτό είναι "πεζοι" έξω, σου λένε θα πάω στην εφορία θα κάνω 10 λεπτά θα κάνω αυτό που θέλω.
Δεν έχουν το suspense που έχουμε εμείς εδώ, πας και δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει! :p

To bold ειναι sure thing!!!

megahead13
17-02-14, 01:58
Πω ρε μάγκες. Ευτυχώς που δεν έχω μπλέξει με αυτές τις μαλακίες. Η μοναδική φορά που ασχολήθηκα ήταν όταν έκανα τα χαρτιά για να πάω στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Να χτυπήσω ξύλο τίποτα παραπάνω μέχρι στιγμής. Μου τα παίρνει κάθε μήνα ο Κάμερον από το (μικτό) μισθό και τελειώνει εκεί το θέμα. Ούτε Ε9, ούτε Δ10, ούτε Ω666.

Gordito
17-02-14, 02:10
Για θεση εργασιας στην Αγγλια:

135333

Ειναι κατι που αξιζει να ασχοληθω;

Ειναι σε προαστιο του Southampton και εχω 'αρκετες πιθανοτητες'

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-02-14, 02:14
45 ώρες per week;...σαν πολλές μου φαίνονται.
Το accommodation είναι αρκετά ελκυστικό, παρόλα αυτά μάθε όσες λεπτομέριες μπορείς (κατάσταση σπιτιού, συγκάτοικοι, τοποθεσία).
Έχεις τσεκάρει τι παίζει στην περιοχή από τιμές; Τι παίρνεις δηλαδή στα ίδια λεφτά; Ρωτάω γιατί από Southampton δεν πολυσκαμπάζω.
Η αγγελία είναι από ατζέντη; Είναι αξιόπιστη πηγή;

Gordito
17-02-14, 02:27
45 ώρες per week;...σαν πολλές μου φαίνονται.
Το accommodation είναι αρκετά ελκυστικό, παρόλα αυτά μάθε όσες λεπτομέριες μπορείς (κατάσταση σπιτιού, συγκάτοικοι, τοποθεσία).
Έχεις τσεκάρει τι παίζει στην περιοχή από τιμές; Τι παίρνεις δηλαδή στα ίδια λεφτά; Ρωτάω γιατί από Southampton δεν πολυσκαμπάζω.
Η αγγελία είναι από ατζέντη; Είναι αξιόπιστη πηγή;

Η αγγελια ειναι απο μεσαζοντα στην Ελλαδα στους οποιους ειχα στειλει CV πριν καιρο για αλλη θεση και με ενοχλησαν προσφατα για την συγκεριμενη θεση.
Δεν ειναι μεσα στο Southampton αλλα σε περιοχη εξω, ισως να ειναι και χωριο :p

Για αξιοπιστια και συνθηκες διαβιωσης δεν ξερω. Οταν ερθει η ωρα θα μαθω λεπτομερειες!

Ο μισθος πως φαινεται; Η ασφαλιση ειναι καλη; (Η δουλεια ειναι σε εργοστασιο κατασκευης κουφωματων και θελουν εμπειρο τεχνιτη)
Δεν εχω ιδεα ποσο κυμαινεται ο βασικος στην Αγγλια, εξοδα διαβιωσης κλπ

45 ωρες εμενα μου φαινονται.... λιγες παντως, ειδικα οταν μιλαμε για εργασια στο εξωτερικο. Εδω εργαζομουν πολλες παραπανω.

jose_ee1985
17-02-14, 02:31
Δεν ειναι μεσα στο Southampton αλλα σε περιοχη εξω, ισως να ειναι και χωριο :p


γιατί το Southampton, τι νομίζεις ότι είναι; :p

Προσωπικά, μου φαίνονται λίγα τα χρήματα για να μπεις στο λούκι της μετανάστευσης.

Gordito
17-02-14, 02:39
γιατί το Southampton, τι νομίζεις ότι είναι; :p

Προσωπικά, μου φαίνονται λίγα τα χρήματα για να μπεις στο λούκι της μετανάστευσης.

Λιγα μου φαινονται και μενα, αλλα ειναι αυτο που ξερω να κανω (το οποιο εδω εχει πεθανει)

KLG
17-02-14, 02:44
γιατί το Southampton, τι νομίζεις ότι είναι; :p

Προσωπικά, μου φαίνονται λίγα τα χρήματα για να μπεις στο λούκι της μετανάστευσης.

Ναι αλλα σε μια μερα καλύπτει σχεδον τα εξοδα διαβίωσης, οποτε του μένουν αλλες 4 μέρες, απο τις οποιες θα αποταμιευει τις 3 αφου δεν θα έχει τι να κάνει.

Παντως τα λεφτά ειναι λίγα για μαστροδουλειά (αν και δεν μιλάμε για μαστορα, αλλα εργοστάσιο). Βέβαια εκει μπορεί να δικτυωθεί και να κάτσει κανα εξτρα.

Το θεμα που ίσως να παίζει είναι οτι θα είναι μαζί με Πολωνους, Λιθουανους κτλ κτλ, στο περιθώριο μιας κοινότητας στην αγγλική επαρχία, στον νότο... δλδ θα γίνει αποδέκτης ρατσιστικής συμπεριφοράς.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
17-02-14, 02:53
Ναι αλλα σε μια μερα καλύπτει σχεδον τα εξοδα διαβίωσης, οποτε του μένουν αλλες 4 μέρες, απο τις οποιες θα αποταμιευει τις 3 αφου δεν θα έχει τι να κάνει.

Παντως τα λεφτά ειναι λίγα για μαστροδουλειά (αν και δεν μιλάμε για μαστορα, αλλα εργοστάσιο). Βέβαια εκει μπορεί να δικτυωθεί και να κάτσει κανα εξτρα.

Το θεμα που ίσως να παίζει είναι οτι θα είναι μαζί με Πολωνους, Λιθουανους κτλ κτλ, στο περιθώριο μιας κοινότητας στην αγγλική επαρχία, στον νότο... δλδ θα γίνει αποδέκτης ρατσιστικής συμπεριφοράς.

Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα στο spareroom.co.uk, σε αυτά τα λεφτά δύσκολα να είναι studio flat, οπότε πιθανότατα θα το μοιράζεται...με ότι συνεπάγεται αυτό (και είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ).
Για τη ρατσιστική συμπεριφορά είναι ένα ενδεχόμενο, δεν θα έλεγα ότι είναι και το πιθανότερο (σίγουρα δεν θα έλεγα ότι είναι σίγουρο).

Ρατσιστική συμπεριφορά προς Έλληνες, ακόμα και στην επαρχία της Αγγλίας...προσωπικά δεν έχω παραδείγματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.