PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 [57] 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

tsavman
12-04-14, 15:34
H σωστή ερώτηση θα έπρεπε να είναι "μιλάς Νορβηγικά", όχι "μιλάς Αγγλικά" :p

Φανερός Πράκτωρ
12-04-14, 19:46
Δεν τα ρωτάμε ρε συ αυτά. Ξεκινας στα αγγλικα και ξερεις οτι ο αλλος θα απαντησει στα αγγλικα με αυτοπεποιθηση και θάρρος :p Ετσι και αλλιως ο "νεομετανάστης" φαινεται. Πρόβλημα ίσως να εχεις με μπαρ και σερβιτορους που εχουν "φρεσκο" προσωπικό απο Βαλτικές και μερικους (ελαχιστους) ταριφες / οδηγους.

Ναι βέβαια όταν έκανα ακριβώς το αντίστοιχο πριν 7 χρόνια στο Παρίσι, η απάντηση που έλαβα από άραβα που δούλευε σε γυραδικο ήταν ότι ειμαστε στην Γαλλία και μιλάμε γαλλικά.

Και αυτά από μετανάστη!

Σαν να λέμε Πακιστανός που μένει στην Ελλάδα και να σου λέει με στόμφο ότι "η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες"... :p

Κατά τα άλλα είμαι στο αεροπλάνο και σας γράφω από το free wifi hotspot του. Ακόμα δεν πέφτει... :p

Φανερός Πράκτωρ
12-04-14, 19:48
Δουλεύει και το VPN!!! Θα δοκιμάσω βα streemαρω και ταινία από το home PC...

(Η αιώνια ελληνική καφριλα, μη δει τίποτα δωρεάν...)

Kurozuka
12-04-14, 20:01
ελα ρε πρακτωρ και εγω στο οσλο δουλευω.
Τωρα που μας δινουν τα χρηματα καλοκαιριου ελεγα να πεταξω λιγο προς την Ροδο(παλι καλα που η ryanair ξεκινησε το οσλο-ροδο) να παω να τελειωνω και εγω με το θεμα της δου εξωτερικου.Το αρνητικο ειναι πως εχω ακινητα στο ονομα μου και δεν θελω να ψαχνομαι για χαρατσια απο ελλαδα.
Φευγεις απο την χωρα και ακομα δεν μπορεις να βρει τη ησυχια σου με το ελληνικο κρατος

jose_ee1985
12-04-14, 20:18
Σπύρο, με τι εταιρία όλα αυτά;

Φανερός Πράκτωρ
12-04-14, 20:21
SAS

Βίντεο προφανώς δεν παίζει αλλά ενα πολύ βασικό browsing γίνεται.

tsigarid
12-04-14, 21:59
Free wifi, καλή φάση!

euri
12-04-14, 22:09
Μάλιστα, δεν ήξερα ότι και η SAS δίνει δωρεάν WiFi, μόνο τη Norwegian ήξερα.

Φανερός Πράκτωρ
13-04-14, 10:52
Αν δεν κάνω λάθος, δεν ήταν free για όλους αλλά για κάποιου είδους premium economy εισιτήριο που είχα. Σαν την business class του φτωχού μου φάνηκε αυτό το εισιτήριο. Τιμή δεν ξέρω επειδή δεν το έβγαλα/πλήρωσα εγώ.

anon
13-04-14, 10:57
ελα ρε πρακτωρ και εγω στο οσλο δουλευω.
Τωρα που μας δινουν τα χρηματα καλοκαιριου ελεγα να πεταξω λιγο προς την Ροδο(παλι καλα που η ryanair ξεκινησε το οσλο-ροδο) να παω να τελειωνω και εγω με το θεμα της δου εξωτερικου.Το αρνητικο ειναι πως εχω ακινητα στο ονομα μου και δεν θελω να ψαχνομαι για χαρατσια απο ελλαδα.
Φευγεις απο την χωρα και ακομα δεν μπορεις να βρει τη ησυχια σου με το ελληνικο κρατος

ετσι, ετσι, την Ελλάδα δεν την αποχωρίζεσαι ποτέ!!!! Ακόμα και πριν 3000 χρόνια και βάλε, και ο Οδυσσέας έπρεπε να γυρίσει πίσω να ξακαθαρίσει κάποιους λογαριασμούς! :p

- - - Updated - - -


Μάλιστα, δεν ήξερα ότι και η SAS δίνει δωρεάν WiFi, μόνο τη Norwegian ήξερα.

Είναι να μην γίνει η αρχή. Σε λίγο καιρό, όλες. Πολύ φοβάμαι μόνο, ότι πιλοτικά το δίνουν δωρεάν, μετά θα αρχίσουν να το χρεώνουν.

klap
16-04-14, 11:18
Λοιπόν, επειδή αναφέρατε διάφορα θέματα (μάλλον είχα μέρες να μπω :P)
a) για το δίπλωμα οδήγησης: εδώ στο Βέλγιο το έχω δώσει κάμποσες φορές σε διαφόρους φορείς, υπηρεσίες, εταιρίες. Ναι, το παλιό λέμε. Κανείς δε μου είπε τίποτε. Και παρότι δίνω μαζί και την ελληνική μου ταυτότητα, η οποία έχει το όνομά μου και στα λατινικά ώστε να μπορούν να το διαβάσουν, κανείς δεν κρατά/ φωτοτυπεί την ελληνική ταυτότητα, διότι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι οι ημερομηνίες γέννησης και έκδοσης και το τι κατηγορίες οδηγείς, καθώς και η φωτό.
Για τους κατοικούντες στο Βέλγιο, πρόσθετη πληροφορία: εάν έχετε δίπλωμα κάρτα, καταχωρήστε το στην commune/ stad/ gemeente σας. Σε περίπτωση απώλειας, σας το επανεκδίδουν άμεσα με απειροελάχιστο κόστος κάτι σαν 3 Ευρώ θυμάμαι; Κι αν σας πουν καμία μπούρδα ότι αυτό ισχύει μονο για τους Βέλγους, πείτε τους να ξαναδιαβάσουν τα κατάστιχά τους, ισχύει για όλους τους υπηκόους ΕΕ. Οι υπάλληλοι της ΕΕ στο Βέλγιο τηλεφωνούν και ενημερώνουν για απώλεια ταυτότητας (και διπλώματος αν ειναι δηλωμένο στην commune/ stad/ gemeente τους) την υπηρεσία administrative affairs του οργάνου για το οποίο δουλεύουν. Επανέκδοση σε τρεις μέρες το πολύ, οπότε no sweat.

β) για τους κατοίκους εξωτερικού: σύμφωνα με εγκύκλιο των αρχών του 2013, όλοι οι υπάλληλοι σε υπηρεσίες ή όργανα της ΕΕ θεωρούνται ότι κατοικούν στην Ελλάδα και έχουν φορολογική κατοικία στην Ελλάδα. Άρα για ό,τι έχουν στην Ελλάδα φορολογούνται εκεί (αυτοκίνητα, ακίνητα= τεκμήρια μέχρι κατάργησης αυτών ΚΑΙ τυχόν εισοδήματα πχ από ενοίκια). Τα εισοδήματα από υπηρεσίες και όργανα της ΕΕ είναι αφορολόγητα στην Ελλάδα, διότι έχουν ήδη φορολογηθεί στην πηγή.
Οι υπόλοιπο υπάγεσθε στις ρυθμίσεις των εκάστοτε συμβάσεων απαλλαγής διπλής φορολογίας, οπότε επιλέγετε σε ποια χώρα σας συμφέρει συνήθως να φορολογηθείτε για το ίδιο εισόδημα. Η Ελλάδα βέβαια προτιμάει να έχει τα τσανάκια της χώρια, δηλ όπου παράγεται το εισόδημα εκεί και να φορολογείται. Προσέξτε ύπουλες περιπτώσεις, του τύπου αυτοκινητο με ελληνικές πινακίδες για το οποίο έχει πληρωθεί τέλος στην Ελλάδα, μπορεί να επαναφορολογηθεί στο κράτος μέλος υποδοχής, διότι σε κάμποσες συμβάσεις αποφυγής διπλής φορολογίας ο φόρος αυτοκινήτων ΔΕΝ εξαιρείται από τη διπλή φορολόγηση (στην τωρινή μου δουλειά έχω δει κάμποσες τέτοιες περιπτώσεις, προσέξτε ιδίως όσοι ζείτε Γερμανία/ Αυστρία).

chat1978
16-04-14, 19:33
Δίπλωμα κάρτα είναι ααυτό σαν την πιστωτική; και μπορω να τοδηλωσω στο δημαρχείο παρότι είναι ελληνικό;

cool11
17-04-14, 10:47
Ρεκόρ ανεργίας στον ευρωπαϊκό Νότο, ευημερεί ο Βορράς
http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231312155

klap
17-04-14, 11:00
Ναι, ακριβώς. Με το δίπλωμα κάρτα μόνο που μπορούν να το διαβάσουν και να το καταχωρήσουν :)

cool11
22-04-14, 12:43
Τελικά πόσο 'formal' πρεπει να ειναι ενα cover letter?
Ξεκινω με την εξαρχης παραδοχη, οτι ειναι 'formal'.
Αλλα ομως αυτο σημαινει οτι ειναι εντελως 'αυστηρο', 'βλοσυρό', σαν στυλ;
Ή μπορει κανεις να πει και κατι παραπανω, να χρησιμοποιησει ισως και καποια εκφραση της καθομιλουμενης, και να μην φαινεται οτι το cover letter βγηκε απο κανενα 'ρομποτ' ή κανεναν head hunter ολκής;
Παντα φυσικα εχοντας κατα νου, οτι ακομη και μια πιο χαλαρη εκφραση, θα ηταν ετσι διατυπωμενη που θα προσέθετε ποντους στο προφιλ και στην γενικοτερη αισθηση απο την αναγνωση του cover letter, αν και φυσικα αυτο ειναι και υποκειμενικο. Αλλα το 'εντελως' formality ειναι νομιζω στο cv, οποτε αναρωτιεμαι αν υπαρχει καποιο καλυτερο 'περιθωριο' στο cover letter.

klap
24-04-14, 21:35
Formal για μένα σημαίνει τόσο γλωσσικά, όσο και στυλιστικά. Δηλαδή να μην περιέχει αργκό, να είναι εύστοχο κι όχι φλύαρο, να δίνει τις πληροφορίες που χρειάζονται αλλά ταυτόχρονα να είναι και ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα του γράφοντος.

cool11
24-04-14, 22:10
Βεβαια, τα ανωτερα τα εθεσα, εχοντας στο μυαλο κυρίως εταιρίες του χώρου της πληροφορικής, που εξαρχής ειναι συνηθως το ολο στυλ τους πιο 'χαλαρο' απο αλλες 'κλασικες/παραδοσιακες' (μη τεχνολογικες) επιχειρησεις...

Crosswind
25-04-14, 17:39
Βεβαια, τα ανωτερα τα εθεσα, εχοντας στο μυαλο κυρίως εταιρίες του χώρου της πληροφορικής, που εξαρχής ειναι συνηθως το ολο στυλ τους πιο 'χαλαρο' απο αλλες 'κλασικες/παραδοσιακες' (μη τεχνολογικες) επιχειρησεις...

To HR είναι παντού το ίδιο.

cool11
26-04-14, 18:45
To HR είναι παντού το ίδιο.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι ακριβως ετσι.
'Ιδιο' σαν δομη, ή σπουδες των ανθρωπων του, μπορει να ειναι.
Αλλα σαν 'απαιτησεις' απο τους νεους (και υπαρχοντες) υπαλληλους, μαλλον δεν ειναι.
Πχ πας σε εταιρια πληροφορικης και βλεπεις πλείστους εργαζομενους με σκισκμενα τζην, σκουλαρικια, και ομιλια σε αργκο,
και πας και σε τραπεζα και βλεπεις εναν ορισμο του 'καθως πρεπει' και της 'τυπικοτητας'.
Ομοιως συμβαινει και στη γλωσσα πιστευω.
Το HR μιας εταιριας πληροφορικης, δεν νομιζω να 'βαθμολογησει' αρνητικα ενα 'χαλαρο' cover letter, ενω το HR μιας τραπεζας, ισως να σταθει οχι μονο στη γλωσσα, αλλα και στα κενά και τα διαστιχα του κειμένου!
Στην πληροφορικη εχω δει σε πολυ μεγαλο βαθμο να εστιαζουν στην 'ουσια' και οχι τοσο στα 'τυπικα' και τα 'περιτυλιγματα'.
Γι'αυτο και εχω δει να προσλαμβανουν 'τυπαδες' που θα τους ελεγες ακομη και 'περιθωριακους' (σε εμφανιση, συμπεριφορα κλπ), που σε αλλο κλάδο της αγορας δεν μπορω να φανταστω να συνεβαινε αυτο.
Γιατι αυτοι οι 'τυπαδες' θα τους φτιαξουν πραγματα που πιθανως δυσκολα θα τους κανουν αλλοι, με πολυ 'formality' σε διαφορες εκφανσεις της επαγγελματικης τους παρουσιας...

Νομιζω μπορει να με καταλαβει, μονο οποιος ειναι στο χωρο της πληροφορικης, για τους αλλους δεν ξερω αν μπορουν να καταλαβουν την ιδιαιτεροτητα του συγκεκριμενου χωρου.

Αυτη ειναι η αποψη μου, αλλα φυσικα θα ηθελα να ακουσω και αλλες αποψεις.

chat1978
26-04-14, 19:03
Λοιπόν, επειδή αναφέρατε διάφορα θέματα (μάλλον είχα μέρες να μπω :P)
a) για το δίπλωμα οδήγησης: εδώ στο Βέλγιο το έχω δώσει κάμποσες φορές σε διαφόρους φορείς, υπηρεσίες, εταιρίες. Ναι, το παλιό λέμε. Κανείς δε μου είπε τίποτε. Και παρότι δίνω μαζί και την ελληνική μου ταυτότητα, η οποία έχει το όνομά μου και στα λατινικά ώστε να μπορούν να το διαβάσουν, κανείς δεν κρατά/ φωτοτυπεί την ελληνική ταυτότητα, διότι το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι οι ημερομηνίες γέννησης και έκδοσης και το τι κατηγορίες οδηγείς, καθώς και η φωτό.
Για τους κατοικούντες στο Βέλγιο, πρόσθετη πληροφορία: εάν έχετε δίπλωμα κάρτα, καταχωρήστε το στην commune/ stad/ gemeente σας. Σε περίπτωση απώλειας, σας το επανεκδίδουν άμεσα με απειροελάχιστο κόστος κάτι σαν 3 Ευρώ θυμάμαι; Κι αν σας πουν καμία μπούρδα ότι αυτό ισχύει μονο για τους Βέλγους, πείτε τους να ξαναδιαβάσουν τα κατάστιχά τους, ισχύει για όλους τους υπηκόους ΕΕ. Οι υπάλληλοι της ΕΕ στο Βέλγιο τηλεφωνούν και ενημερώνουν για απώλεια ταυτότητας (και διπλώματος αν ειναι δηλωμένο στην commune/ stad/ gemeente τους) την υπηρεσία administrative affairs του οργάνου για το οποίο δουλεύουν. Επανέκδοση σε τρεις μέρες το πολύ, οπότε no sweat.

β) για τους κατοίκους εξωτερικού: σύμφωνα με εγκύκλιο των αρχών του 2013, όλοι οι υπάλληλοι σε υπηρεσίες ή όργανα της ΕΕ θεωρούνται ότι κατοικούν στην Ελλάδα και έχουν φορολογική κατοικία στην Ελλάδα. Άρα για ό,τι έχουν στην Ελλάδα φορολογούνται εκεί (αυτοκίνητα, ακίνητα= τεκμήρια μέχρι κατάργησης αυτών ΚΑΙ τυχόν εισοδήματα πχ από ενοίκια). Τα εισοδήματα από υπηρεσίες και όργανα της ΕΕ είναι αφορολόγητα στην Ελλάδα, διότι έχουν ήδη φορολογηθεί στην πηγή.
Οι υπόλοιπο υπάγεσθε στις ρυθμίσεις των εκάστοτε συμβάσεων απαλλαγής διπλής φορολογίας, οπότε επιλέγετε σε ποια χώρα σας συμφέρει συνήθως να φορολογηθείτε για το ίδιο εισόδημα. Η Ελλάδα βέβαια προτιμάει να έχει τα τσανάκια της χώρια, δηλ όπου παράγεται το εισόδημα εκεί και να φορολογείται. Προσέξτε ύπουλες περιπτώσεις, του τύπου αυτοκινητο με ελληνικές πινακίδες για το οποίο έχει πληρωθεί τέλος στην Ελλάδα, μπορεί να επαναφορολογηθεί στο κράτος μέλος υποδοχής, διότι σε κάμποσες συμβάσεις αποφυγής διπλής φορολογίας ο φόρος αυτοκινήτων ΔΕΝ εξαιρείται από τη διπλή φορολόγηση (στην τωρινή μου δουλειά έχω δει κάμποσες τέτοιες περιπτώσεις, προσέξτε ιδίως όσοι ζείτε Γερμανία/ Αυστρία).


Δίπλωμα κάρτα είναι ααυτό σαν την πιστωτική; και μπορω να τοδηλωσω στο δημαρχείο παρότι είναι ελληνικό;


Ναι, ακριβώς. Με το δίπλωμα κάρτα μόνο που μπορούν να το διαβάσουν και να το καταχωρήσουν :)

Πήγαμε σήμερα στο δημαρχειο και ζητήσαμε αυτό που περίεγραψες.
Επειδή μιλήσαμε ολλανδικά δεν είμαι 100% σίγουρος ότι καταλάβαμε τα ίδια.
Αυτό που κατάλαβα όμως είναι ότι κανονικά πρέπει να έχεις δηλωμένο το δίπλωμα!
Ρωτήσαμε κάποια φάση και τι γίνεται με το παλαιότερο δίπλωμα αλλά η κυρία δεν ήξερε.

Ευχαριστώ για το tip

lewton
30-04-14, 22:11
Απόρια που μου προέκυψε.
Αν σκάσω μύτη στο Η.Β. και πω "γειά σας, ήρθα να μείνω εδώ και να ψάξω για δουλειά" δικαιούμαι επίδομα ανεργίας μέχρι να βρω;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
30-04-14, 22:41
Αν δεν έχεις ξαναεργαστεί στο ΗΒ, μάλλον όχι.

lewton
30-04-14, 22:59
Αν δεν έχεις ξαναεργαστεί στο ΗΒ, μάλλον όχι.

Υπήρχε housing benefit όμως ή καταλαβαίνω λάθος...
http://www.insidehousing.co.uk/no-housing-benefit-for-unemployed-eu-migrants-from-april/7001721.article

klap
05-05-14, 00:28
Απορία που έχω και αναρωτιέμαι εάν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που ζει στο Βέλγιο και έχει πακέτο belgacom με τηλεόραση: Ο ψηφιακός αποκωδικοποιητής της belgacom τι μάρκα είναι;
Μιλώ για τον λεπτό μαύρο που έχει σκληρό δίσκο και οθόνη για πληροφορίες. Απαραίτητη πληροφορία για να παίξει το WatchOn :) δεδομένου ότι λέει μόνο belgacom επάνω δε νομίζω αν πάρω στην εξυπηρέτηση πελατών να μου απαντήσουν :P

chat1978
05-05-14, 18:53
Απορία που έχω και αναρωτιέμαι εάν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που ζει στο Βέλγιο και έχει πακέτο belgacom με τηλεόραση: Ο ψηφιακός αποκωδικοποιητής της belgacom τι μάρκα είναι;
Μιλώ για τον λεπτό μαύρο που έχει σκληρό δίσκο και οθόνη για πληροφορίες. Απαραίτητη πληροφορία για να παίξει το WatchOn :) δεδομένου ότι λέει μόνο belgacom επάνω δε νομίζω αν πάρω στην εξυπηρέτηση πελατών να μου απαντήσουν :P
Η Belgacom νομίζω έχει ένα άσπρο περίεργο πράγμα που είναι πιο ψηλό μπροστά και πιο λεπτό πίσω. Εγώ έχω snow και δεν ξέρω.

Crosswind
06-05-14, 12:09
Δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι ακριβως ετσι.
'Ιδιο' σαν δομη, ή σπουδες των ανθρωπων του, μπορει να ειναι.
Αλλα σαν 'απαιτησεις' απο τους νεους (και υπαρχοντες) υπαλληλους, μαλλον δεν ειναι.
Πχ πας σε εταιρια πληροφορικης και βλεπεις πλείστους εργαζομενους με σκισκμενα τζην, σκουλαρικια, και ομιλια σε αργκο,
και πας και σε τραπεζα και βλεπεις εναν ορισμο του 'καθως πρεπει' και της 'τυπικοτητας'.
Ομοιως συμβαινει και στη γλωσσα πιστευω.
Το HR μιας εταιριας πληροφορικης, δεν νομιζω να 'βαθμολογησει' αρνητικα ενα 'χαλαρο' cover letter, ενω το HR μιας τραπεζας, ισως να σταθει οχι μονο στη γλωσσα, αλλα και στα κενά και τα διαστιχα του κειμένου!
Στην πληροφορικη εχω δει σε πολυ μεγαλο βαθμο να εστιαζουν στην 'ουσια' και οχι τοσο στα 'τυπικα' και τα 'περιτυλιγματα'.
Γι'αυτο και εχω δει να προσλαμβανουν 'τυπαδες' που θα τους ελεγες ακομη και 'περιθωριακους' (σε εμφανιση, συμπεριφορα κλπ), που σε αλλο κλάδο της αγορας δεν μπορω να φανταστω να συνεβαινε αυτο.
Γιατι αυτοι οι 'τυπαδες' θα τους φτιαξουν πραγματα που πιθανως δυσκολα θα τους κανουν αλλοι, με πολυ 'formality' σε διαφορες εκφανσεις της επαγγελματικης τους παρουσιας...

Νομιζω μπορει να με καταλαβει, μονο οποιος ειναι στο χωρο της πληροφορικης, για τους αλλους δεν ξερω αν μπορουν να καταλαβουν την ιδιαιτεροτητα του συγκεκριμενου χωρου.

Αυτη ειναι η αποψη μου, αλλα φυσικα θα ηθελα να ακουσω και αλλες αποψεις.

Μην πιστεύεις ότι βλέπεις στις ταινίες. Αυτό στο λέω έχοντας δουλέψει στη Microsoft πιο παλιά και πηγαίνοντας τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα στη Google (Γκουγκλομπουφές FTW!)

cool11
06-05-14, 12:52
Μην πιστεύεις ότι βλέπεις στις ταινίες. Αυτό στο λέω έχοντας δουλέψει στη Microsoft πιο παλιά και πηγαίνοντας τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα στη Google (Γκουγκλομπουφές FTW!)

ok, τυπικοτητα μεχρι εκει που δεν παιρνει, και στην πληροφορικη λοιπον, οπως σε ολους τους αλλους κλαδους ανεξαιρετως.

Crosswind
06-05-14, 12:56
ok, τυπικοτητα μεχρι εκει που δεν παιρνει, και στην πληροφορικη λοιπον, οπως σε ολους τους αλλους κλαδους ανεξαιρετως.

Όσον αφορά το HR.

klap
06-05-14, 17:16
Η Belgacom νομίζω έχει ένα άσπρο περίεργο πράγμα που είναι πιο ψηλό μπροστά και πιο λεπτό πίσω. Εγώ έχω snow και δεν ξέρω.

Μιλάς για το ρούτερ, το bbox. Εγώ μιλώ για τον ψηφιακό αποκωδικοποιητή της τηλεόρασης. Ευχαριστώ πάντως

PopManiac
06-05-14, 17:17
Κι εγώ δεν μπορώ να βοηθήσω, έχω Belgacom TV

cool11
06-05-14, 23:16
Μην πιστεύεις ότι βλέπεις στις ταινίες. Αυτό στο λέω έχοντας δουλέψει στη Microsoft πιο παλιά και πηγαίνοντας τουλάχιστον μία φορά τη βδομάδα στη Google (Γκουγκλομπουφές FTW!)

Βεβαια, εχοντας δουλεψει σε εταιριες πληροφορικης (ελλαδα), εχω δει πλειστους τυπαδες οπως τους περιεγραψα...δεν ειναι της φαντασιας μου, ουτε απο ταινιες, ειναι τι εχω ζησει και εχω δει. Αλλα δεχομαι οτι το hr μπορει να δουλευει σε αλλο επιπεδο, οχι παντα βεβαια.

apple3
13-05-14, 19:34
Νομίζω ότι θα πρέπει να γραφτείς στο job centre και αν δε βρεις δουλειά μετά από 3 μήνες αρχίζεις να παίρνεις επίδομα ανεργίας. Το οποίο ειναι 72 λίρες περίπου την εβδομάδα + το ενοίκιο.

lewton
08-06-14, 01:56
Η Τάνια θα μας σώσει... http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18823

konenas
08-06-14, 08:07
Η Τάνια θα μας σώσει... http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18823

Τώρα που είδε πως ψηφίζετε ΝΔ θα πάρει ψηφουλάκια η Τάνια

lewton
08-06-14, 09:20
Τώρα που είδε πως ψηφίζετε ΝΔ θα πάρει ψηφουλάκια η Τάνια

Η ερώτηση πάντως έγινε πριν τις εκλογές.

lefe
08-06-14, 11:46
Χελόου , εχουμε μηπως καποιον ελβετια? ψαxνω καποιες γενικες πληροφοριες για το κοστος ζωης και τα ενοικια *κατα προτιμηση για Ζυριχη*

klap
08-06-14, 16:32
Για να μην υπάρξει παρεξήγηση, τα παραπάνω που είπε η κα Ιακωβίδου είναι ορθά, δεν εφαρμόζονται όμως για όσους εργάζονται σε υπηρεσίες της Ευρ. Ένωσης οπουδήποτε. Τα πρόσωπα αυτά θεωρούνται βάσει σχετικής εγκυκλίου πάντοτε φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδος και τα εισοδήματά τους από υπηρεσίες της ΕΕ δεν υπόκεινται σε φορολογία στην Ελλάδα.

lewton
08-06-14, 20:16
Για να μην υπάρξει παρεξήγηση, τα παραπάνω που είπε η κα Ιακωβίδου είναι ορθά, δεν εφαρμόζονται όμως για όσους εργάζονται σε υπηρεσίες της Ευρ. Ένωσης οπουδήποτε. Τα πρόσωπα αυτά θεωρούνται βάσει σχετικής εγκυκλίου πάντοτε φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδος και τα εισοδήματά τους από υπηρεσίες της ΕΕ δεν υπόκεινται σε φορολογία στην Ελλάδα.

Ποια παρεξήγηση;

xhaos
08-06-14, 22:18
πραγματικά το πιο περιγραφικό τραγούδι για τη χώρα αυτή είναι το:

https://www.youtube.com/watch?v=JSIOj_0cPTk

andre74
10-06-14, 16:22
Παιδιά γεια σας, το Βέλγιο που περίμενα από πέρυσι δεν προέκυψε, μάλλον θα βρεθώ Σαουδική Αραβία.
Έχουμε κάποιον από εκεί για επικοινωνία, δυο γενικές κουβέντες θα ήταν πολύτιμες σε αυτή τη φάση.

lewton
10-06-14, 22:29
Απόρια που μου προέκυψε.
Αν σκάσω μύτη στο Η.Β. και πω "γειά σας, ήρθα να μείνω εδώ και να ψάξω για δουλειά" δικαιούμαι επίδομα ανεργίας μέχρι να βρω;

Αν δεν έχεις ξαναεργαστεί στο ΗΒ, μάλλον όχι.

Υπήρχε housing benefit όμως ή καταλαβαίνω λάθος...
http://www.insidehousing.co.uk/no-housing-benefit-for-unemployed-eu-migrants-from-april/7001721.article
Κανένας άλλος; :p

- - - Updated - - -


Χελόου , εχουμε μηπως καποιον ελβετια? ψαxνω καποιες γενικες πληροφοριες για το κοστος ζωης και τα ενοικια *κατα προτιμηση για Ζυριχη*

Υπολόγισε για να είναι μέσα 1500 φράγκα το μήνα για ένα μικρό διαμέρισμα σε καλή κατάσταση με όλα μέσα (νερό, ηλεκτρικό, broadband, etc). Μπορεί να βρεις και με λίγο λιγότερα, δεν ξέρω από Ζυρίχη, απλά το λέω χοντρικά.
Αν είσαι νέος στο μυαλό (ξέρω 35άρηδες που μένουν σε συγκατοίκηση από επιλογή, και ξέρω 25άρηδες που ψάχνουν μόνο για μόνοι τους) μπορείς να ψάξεις συγκατοίκηση. ;)

Επειδή μου έγραψες και πμ και ρωτούσες περί μισθοδοσίας, τσέκαρε αυτό για το πόσα θα παίρνεις καθαρά:
http://fr.comparis.ch/steuern/quellensteuerrechner/default.aspx
Αυτό ισχύει για όσο είσαι φορολογούμενος στην πηγή (δηλαδή στα κρατάει η εταιρία). Μετά από 5 χρόνια αλλάζεις καθεστώς αλλά για τα πρώτα 5 χρόνια ισχύει αυτό.
Όμως αυτά είναι μόνο ο φόρος. Θα σου κρατούν επίσης και τα social charges αλλά και το υποχρεωτικό pension plan.
Εσύ θα πληρώνεις επιπλέον την ασφάλιση υγείας, επειδή δεν είναι κρατική οπότε πρέπει να πάρεις από εταιρία της επιλογής σου (η επιλογή να μην πάρεις δεν παίζει).

chat1978
10-06-14, 23:08
Έχω λάβει κάποιες προτάσεις για Ελβετία αλλά κάτι μου διαφεύγει.
Δεν ψήφισε η Ελβετία έλεγχο των ξένων ακόμα και Ευρωπαίων;
ήδη δεν είναι υπεράριθμοι, δηλαδή θα πρέπει να φεύγουν σιγά σιγά πόσο μάλλον να προσλάβουν καινούργιους.

Μήπως είναι αρπαχτές και σε κάτι μήνες βρίσκεσαι φτερό στο άνεμο;

Δεν με ενδιαφέρουν οι ρόλοι που αναφέρουν αλλά μου κάνει εντύπωση και γενικά ρωτάω για όλους όπως επίσης και αν τύχει κάτι εξαιρετικό

lefe
10-06-14, 23:18
Έχω λάβει κάποιες προτάσεις για Ελβετία αλλά κάτι μου διαφεύγει.
Δεν ψήφισε η Ελβετία έλεγχο των ξένων ακόμα και Ευρωπαίων;
ήδη δεν είναι υπεράριθμοι, δηλαδή θα πρέπει να φεύγουν σιγά σιγά πόσο μάλλον να προσλάβουν καινούργιους.

Μήπως είναι αρπαχτές και σε κάτι μήνες βρίσκεσαι φτερό στο άνεμο;

Δεν με ενδιαφέρουν οι ρόλοι που αναφέρουν αλλά μου κάνει εντύπωση και γενικά ρωτάω για όλους όπως επίσης και αν τύχει κάτι εξαιρετικό

Ακριβως το ιδιο τους ρωτησα και εγω αλλα μου ειπαν πως συμφωνα με το δημοψήφισμα θα πρεπει μεσα σε 2-3 χρονια (μεσες ακρες δεν θυμαμαι κ εγω ακριβως) να αποφασισουν πως θα γινει αυτος ο ελεγχος των ξενων και ποιοι(πχ οσοι νεοι ερθουν? οσοι εχουν ετοιμη θεση απο εταιρεια? κλπ) / ποσοι θα ειναι αυτοι οι ξενοι . Να τους αποκλεισουν εντελως κομματι δυσκολο . Γενικα λιγο καυτη πατατα στα χερια τους ειναι το θεμα γιατι σε πολλους τομεις οι ευρωπαιοι εργαζομενοι ειναι παρα πολλοι και δεν γινεται να αντικατασταθουν με την καμια . Βεβαια αυτο το σεναριο πολυ λιγο με απασχολει για διαφορους λογους .

@lewton thank you sir! Αρα αποτι καταλαβαινω εξαρταται καπως και απτο πενσιον πλαν της εταιρειας . Παντως για να εχω μια πολυ γενικη εικονα εγω απλα αφαιρω το 30% :D . Για το θεμα διαμονη ειμαι καπως σε διλημμα και εγω εξαρταται τι τιμες θα βρω... τωρα ημουν σε συγκατοίκηση πιο πριν ημουν μονος καποια χρονια.. και τα 2 εχουν τα υπερ και τα κατα τους.. αν δω οτι βγαινω οκ με τα λεφτα και μενει ενα νορμαλ ποσο στην ακρη ισως προσπαθησω για μικρο διαμερισμα.. ειναι και τα μεσιτικά μαλλον στη μεση

tolisscsd
11-06-14, 01:20
Παιδιά γεια σας, το Βέλγιο που περίμενα από πέρυσι δεν προέκυψε, μάλλον θα βρεθώ Σαουδική Αραβία.
Έχουμε κάποιον από εκεί για επικοινωνία, δυο γενικές κουβέντες θα ήταν πολύτιμες σε αυτή τη φάση.

Τους τελευταίους 18 μήνες μένω σχεδόν μόνιμα σε πόλεις της αραβικής χερσονήσου (κυρίως Ντόχα, Αμπου Ντάμπι, Ντουμπάι και Κουβέιτ). Έχω πάει και στο Ριάντ 4-5 φορές για λίγες ημέρες. Η γνώμη μου για την συγκεκριμένη πόλη είναι ότι αν δεν παίρνεις τουλάχιστον 5 φορές τα χρήματα που μπορείς να πάρεις στην Ευρώπη, δεν αξίζει να πας εκεί. Είναι με διαφορά ό,τι χειρότερο έχω δει από συμπεριφορά ντόπιων, από θρησκευτική αστυνομία, από κουλτούρα κτλ. Για γυναίκες δεν το συζητάμε καν...

Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο, πες μου.

PopManiac
11-06-14, 01:28
Τους τελευταίους 18 μήνες μένω σχεδόν μόνιμα σε πόλεις της αραβικής χερσονήσου (κυρίως Ντόχα, Αμπου Ντάμπι, Ντουμπάι και Κουβέιτ). Έχω πάει και στο Ριάντ 4-5 φορές για λίγες ημέρες. Η γνώμη μου για την συγκεκριμένη πόλη είναι ότι αν δεν παίρνεις τουλάχιστον 5 φορές τα χρήματα που μπορείς να πάρεις στην Ευρώπη, δεν αξίζει να πας εκεί. Είναι με διαφορά ό,τι χειρότερο έχω δει από συμπεριφορά ντόπιων, από θρησκευτική αστυνομία, από κουλτούρα κτλ. Για γυναίκες δεν το συζητάμε καν...

Αν θες κάτι πιο συγκεκριμένο, πες μου.

...Xωρίς να παίρνω το υφάκι "τώρα ο στρατός είναι κολλέγιο" που λένε μερικοί :p, θα πρέπει να πω όμως πως η Μ. Ανατολή είναι σήμερα κλάσεις (καρα-κλάσεις) υψηλότερα από το μακρινό 1987 και 1988 που ζούσα εκεί και που τότε ο πατέρας μου Κουβέϊτ με φίλους του όταν έβγαινε (με διπλωματικά διαβατήρια!!!) αναγκαστικά έφερναν το ουίσκι μέσα σε μπουκαλάκια Betadine και σιροπιού και οι σερβιτόροι έκλειναν το μάτι και έφερναν πάγο, αλλά εντός ξενοδοχείου απαγορευόταν αυστηρά.

Τουλάχιστον Εμιράτα σήμερα κανείς έχει expat spots για να βγει σαν ψιλο-άνθρωπος, για Ριάντ ΟΚ αφήστε το η Σαουδαραβία δεν έχει σωτηρία :p :p :p

cool11
11-06-14, 07:34
Φιλος μου ηταν στο Καταρ προσφατα, και ειλικρινα μου εκανε...τεραστια εντυπωση, μου ειπε οτι εκει που εμενε ειχε ταχυτητες pstn. Ουτε skype μπορουσε, ουτε τιποτε.
Μονο mail με κειμενο!
Επαθα πλακα οταν το ακουσα. Υποτιθεται χρημα εκει κλπ, πρεπει να ζουνε στην εποχη του χαλκου. Δεν θα πηγαινα δεκαπλασιο μισθο να μου εδιναν, οχι για το νετ ειδικα, για ολα οσα παραπανω ειπωθηκαν, κι ακομη κι αλλα. Αν ειναι, να ζεις σαν ανθρωπος, αλλιως σαν τον γκαουρ ταρζαν...δεν λεει. Ξερω οι περισσοτεροι βεβαια πανε για λιγα χρονια για να φτιαχτουν οικονομικα. Δεν ξερω, ειναι τι μπορει να αντεξει κανείς τελικα.

anon
11-06-14, 08:22
Φιλος μου ηταν στο Καταρ προσφατα, και ειλικρινα μου εκανε...τεραστια εντυπωση, μου ειπε οτι εκει που εμενε ειχε ταχυτητες pstn. Ουτε skype μπορουσε, ουτε τιποτε.
Μονο mail με κειμενο!
Επαθα πλακα οταν το ακουσα. Υποτιθεται χρημα εκει κλπ, πρεπει να ζουνε στην εποχη του χαλκου. Δεν θα πηγαινα δεκαπλασιο μισθο να μου εδιναν, οχι για το νετ ειδικα, για ολα οσα παραπανω ειπωθηκαν, κι ακομη κι αλλα. Αν ειναι, να ζεις σαν ανθρωπος, αλλιως σαν τον γκαουρ ταρζαν...δεν λεει. Ξερω οι περισσοτεροι βεβαια πανε για λιγα χρονια για να φτιαχτουν οικονομικα. Δεν ξερω, ειναι τι μπορει να αντεξει κανείς τελικα.

Eλα ρε, πως κάνεις έτσι. Εαν παίρνεις 10πλά απο ότι Ελλάδα, πχ 10Κ/μήνα, μια χαρά βάζεις δορυφορικό ιντερνετ αμα λάχει... εκεί κολλάς τώρα... :p τώρα στο θέμα ποτού, προσωπικά δεν πίνω, εμένα δεν θα πείραζε καθόλου. Ούτε καπνίζω. Με τις γυναίκες, ε, ναι, εκεί υπάρχει ένα θεματάκι...:p :p :p

cool11
11-06-14, 08:28
Η αληθεια ειναι οτι ο φιλος μου δεν μενει μονιμα εκει. Αν εμενε, ισως καπως ρυθμιζε την ζωη του καλυτερα. Αλλα παει πολυ συχνα, τον στελνει η εταιρία του. Καθε μηνα ειναι στανταρντ καποιες μερες εκει. Κι οταν παει....δεν την παλεύει, με τις συνθηκες εκει.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-06-14, 09:35
Αν πάει να μείνει στην έρημο...κάπως έτσι θα είναι.
Προφανώς και δεν είναι έτσι στην Doha.

lewton
11-06-14, 12:12
Έχω λάβει κάποιες προτάσεις για Ελβετία αλλά κάτι μου διαφεύγει.
Δεν ψήφισε η Ελβετία έλεγχο των ξένων ακόμα και Ευρωπαίων;
ήδη δεν είναι υπεράριθμοι, δηλαδή θα πρέπει να φεύγουν σιγά σιγά πόσο μάλλον να προσλάβουν καινούργιους.

Μήπως είναι αρπαχτές και σε κάτι μήνες βρίσκεσαι φτερό στο άνεμο;

Δεν με ενδιαφέρουν οι ρόλοι που αναφέρουν αλλά μου κάνει εντύπωση και γενικά ρωτάω για όλους όπως επίσης και αν τύχει κάτι εξαιρετικό


Ακριβως το ιδιο τους ρωτησα και εγω αλλα μου ειπαν πως συμφωνα με το δημοψήφισμα θα πρεπει μεσα σε 2-3 χρονια (μεσες ακρες δεν θυμαμαι κ εγω ακριβως) να αποφασισουν πως θα γινει αυτος ο ελεγχος των ξενων και ποιοι(πχ οσοι νεοι ερθουν? οσοι εχουν ετοιμη θεση απο εταιρεια? κλπ) / ποσοι θα ειναι αυτοι οι ξενοι . Να τους αποκλεισουν εντελως κομματι δυσκολο . Γενικα λιγο καυτη πατατα στα χερια τους ειναι το θεμα γιατι σε πολλους τομεις οι ευρωπαιοι εργαζομενοι ειναι παρα πολλοι και δεν γινεται να αντικατασταθουν με την καμια . Βεβαια αυτο το σεναριο πολυ λιγο με απασχολει για διαφορους λογους . Όταν (και αν) μπουν οι περιορισμοί τότε οι εταιρίες θα αρχίσουν να ψάχνουν για άτομα που έχουν ήδη B ή C permit.
Για την ώρα δεν έχει γίνει τίποτα και επομένως η εταιρία μπορεί να φέρει όποιον Ευρωπαίο θέλει.
Αν η θέση είναι μόνιμη θα πάρεις B permit. Mε το B permit είσαι ΟΚ για 5 χρόνια. Πριν λήξει το B permit δε θα σε διώξει κανείς. Με τα σημερινά δεδομένα όταν λήξει το B permit παίρνεις αυτόματα C permit και είσαι πλέον μόνιμος κάτοικος. Όταν (και αν) αλλάξει η τρέχουσα πολιτική, μπορεί όντως να έχεις θέματα στη λήξη του B permit δηλαδή σε 5 χρόνια από την έναρξη της εργασίας σου. Προσωπικά το αποκλείω γιατί θα αρχίσουν πρώτα να διώχνουν αυτoύς με L permit.

Πάμε στο L permit τώρα. Το L permit το παίρνεις όταν δεν σου κάνουν μόνιμο συμβόλαιο αλλά ορισμένου χρόνου. Αυτό λήγει όταν λήγει το τρέχον συμβόλαιο. Αν λοιπόν σου λήξει το L permit σε ένα χρόνο και έχουν εφαρμόσει όρια, τότε ναι, είναι πιθανό να σου δείξουν την πόρτα της εξόδου από τον παράδεισο.



@lewton thank you sir! Αρα αποτι καταλαβαινω εξαρταται καπως και απτο πενσιον πλαν της εταιρειας . Παντως για να εχω μια πολυ γενικη εικονα εγω απλα αφαιρω το 30% :D . Για το θεμα διαμονη ειμαι καπως σε διλημμα και εγω εξαρταται τι τιμες θα βρω... τωρα ημουν σε συγκατοίκηση πιο πριν ημουν μονος καποια χρονια.. και τα 2 εχουν τα υπερ και τα κατα τους.. αν δω οτι βγαινω οκ με τα λεφτα και μενει ενα νορμαλ ποσο στην ακρη ισως προσπαθησω για μικρο διαμερισμα.. ειναι και τα μεσιτικά μαλλον στη μεσηΤο σίγουρο είναι ότι αρχικά θα μείνεις είτε σε συγκατοίκηση είτε αν είσαι τυχερός θα βρεις subrent, δηλαδή κάποιος που φεύγει για ταξίδι 3-4 μήνες να σου αφήσει το διαμέρισμά του. Η ζήτηση είναι τεράστια και δεν παίζει να βρεις δικό σου διαμέρισμα από την αρχή.
Εκτός αν πας να μείνεις σε χωριό. Στα χωριά χτίζονται συνέχεια πολυκατοικίες και τα δίνουν πιο εύκολα τα διαμερίσματα επειδή υπάρχει λιγότερος ανταγωνισμός.
Καλή τύχη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.