PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

KLG
11-11-14, 17:29
Θέλω γρηγορο feedback από Βερολίνεζους. Μένω περιοχή Tempelhof / Neukoln και το μονο που έχει εδώ είναι νεκροταφεία, κεμπάπτσιδικα και σισομπαρα.

Που να πάμε για φαΐ και μπυρα; Αλλά όχι πολύ μακριά... αντέχει μέχρι kreuzberg.

lewton
11-11-14, 17:52
Θέλω γρηγορο feedback από Βερολίνεζους. Μένω περιοχή Tempelhof / Neukoln και το μονο που έχει εδώ είναι νεκροταφεία, κεμπάπτσιδικα και σισομπαρα.

Που να πάμε για φαΐ και μπυρα; Αλλά όχι πολύ μακριά... αντέχει μέχρι kreuzberg.

Τι εννοείς μένεις;
Μέχρι πότε είσαι εδώ;

- - - Updated - - -

Σε εκείνα τα μέρη δεν κινούμαι καθόλου, αλλά έχω 3 αστεράκια στο Google Maps μου (όπου σημειώνω κάθε τι που μου έχει αρέσει ή μου έχουν προτείνει).
Σε αυτό (https://plus.google.com/115384269848296104351/about?hl=en) το ιταλικό είχαν κάνει τα γενέθλιά τους δυο Ιταλοί συμφοιτητές άρα καλό θα είναι. :p
Σε αυτό (https://plus.google.com/101491454497838786393/about?hl=en) το μεξικάνικο μας πήγε μια φορά ο Μεξικάνος επειδή τον είχαμε πρήξει ότι θέλαμε να φάμε μεξικάνικο, αλλά δε θυμάμαι αν μου είχε αρέσει. Επίσης θυμάμαι ότι μου εξηγούσε για την quesadilla που σε κάποια μέρη στο Μεξικό τη φτιάχνουν χωρίς τυρί και αυτό είναι λάθος μιας και το όνομά της περιλαμβάνει τη λέξη "queso" (τυρί) αλλά δε μπορώ να θυμηθώ αν το ανέφερε επειδή στο συγκεκριμένο εστιατόριο έκαναν καλή ή λάθος quesadilla.
Τέλος έχω το εξής (https://plus.google.com/103302097167628090387/about?hl=en) ταϊλανδέζικο αλλά δε μπορώ να θυμηθώ αν το έχω επειδή πήγα και μου άρεσε ή αν μου πρότειναν να πάω.

Γενικά έχω ένα κενό επειδή έλειψα 3 χρόνια από την πόλη και τώρα έχω αρχίσει πάλι σιγά-σιγά να δικτυώνομαι, αλλά Neukölln μου πέφτει μακριά ενώ το Kreuzberg το αποφεύγω επειδή είναι γεμάτο hipsters.
Ως Mitte-fanboy έχω πολλά να προτείνω μεταξύ Alex, Friedrichstr, και όρια Prenzlauer Berg.

KLG
11-11-14, 19:13
Αν είχα μετακομίσει θα στο χα πει :p

Έχω έρθει μαζί με 2 συναδελφους για ένα συνέδριο και θα φύγουμε τη Πέμπτη.

Το ιταλικό φαίνεται οκ αν και δεν είναι στη γραμμη που μας εξυπηρετεί (ειμάστε u8). Το μέτρο πότε κλείνει;

lewton
11-11-14, 20:14
Αν είχα μετακομίσει θα στο χα πει :p

Έχω έρθει μαζί με 2 συναδελφους για ένα συνέδριο και θα φύγουμε τη Πέμπτη.

Το ιταλικό φαίνεται οκ αν και δεν είναι στη γραμμη που μας εξυπηρετεί (ειμάστε u8). Το μέτρο πότε κλείνει;

Μη σε πάρω στο λαιμό μου, γκούγκλαρέ το. :p
To ιταλικό είναι δίπλα στη Hermannplatz που έχει U8.
Έχω επίσης και ένα αστεράκι άσχετο στη διεύθυνση Hasenheide 54, αλλά δε λέει τι είναι εκεί (και μάλιστα το Google Street View το έχει κρυμμένο, προφανώς γιατί κάποιος Γερμαναράς ένιωσε ότι παραβιάζεται η ιδιωτικότητά του). Υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο εκεί να είναι ένα ελληνικό εστιατόριο που μου είχαν προτείνει για καλό. Αλλά θέλει κανά δεκάλεπτο περπάτημα από το ιταλικό που είναι Hasenheide 20.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-11-14, 21:00
Ευρωπαϊκό «τείχος» για Ευρωπαίους μετανάστες (http://www.efsyn.gr/arthro/eyropaiko-teihos-gia-eyropaioys-metanastes)

Οι ευρωπαϊκές κυβερνήσεις θα μπορούν στο εξής, να αρνούνται την χορήγηση επιδομάτων σε «οικονομικά μη ενεργούς» Ευρωπαίους πολίτες που πάνε σε μια άλλη χώρα «με μοναδικό σκοπό» να ζήσουν από τα βοηθήματα των κοινωνικών υπηρεσιών, σύμφωνα με απόφαση-σταθμό του Δικαστηρίου της Ευρωπαϊκής Ενωσης (ECJ) στο Λουξεμβούργο, που δημιουργεί νομικό προηγούμενο.

Με άλλα λόγια όποιος μεταναστεύσει σε άλλη χώρα και δεν βρει δουλειά, μπορεί να αποκλειστεί από οποιοδήποτε επίδομα τον βοηθήσει να επιζήσει, παραμένοντας στη χώρα αυτή. Η απόφαση για την υπόθεση αυτή που αφορά στον λεγόμενο «τουρισμό των επιδομάτων» ξεκίνησε από προσφυγή στο ECJ μιας Ρουμάνας, της Ελιζαμπέτα Ντάνο, που γέννησε ενώ βρισκόταν στη Λειψία της ανατολικής Γερμανίας. Η γυναίκα εισέπραξε επιδόματα ύψους 317 ευρώ μηνιαίως, αλλά οι αρμόδιες υπηρεσίες αρνήθηκαν να της χορηγήσουν επίδομα ανεργίας, με το επιχείρημα ότι «δεν αναζητούσε ενεργά απασχόληση».

Η 25χρονη δεν είχε επαγγελματική κατάρτιση και δεν μιλούσε Γερμανικά. Το Δικαστήριο αποφάσισε ότι η Ντάνο και ο νεογέννητος γιος της «δεν μπορούν να διεκδικήσουν το δικαίωμα παραμονής στη Γερμανία», αφού δεν μπορούν να συντηρήσουν τους εαυτούς τους. Και επισημαίνει ότι ενώ οι Ευρωπαίοι μετανάστες έχουν δικαίωμα παραμονής σε άλλη χώρα της ΕΕ έως τρεις μήνες, η χώρα που τους υποδέχεται δεν έχει υποχρέωση να τους καταβάλει επιδόματα στη διάρκεια αυτής της περιόδου. Εάν οι μετανάστες μείνουν για περισσότερο από τρεις μήνες, αλλά λιγότερο από τρία χρόνια, το δικαίωμα παραμονής εξαρτάται από το εάν έχουν επαρκή μέσα για να συντηρήσουν τους εαυτούς τους και τις οικογένειες τους.

Η εξέλιξη- παρότι αφορά άμεσα τους Γερμανούς- έρχεται την κατάλληλη ώρα και για τον Βρετανό πρωθυπουργό Ντέιβιντ Κάμερον, που προσπαθεί εναγωνίως να σταματήσει την άνοδο του ξενοφοβικού, άκρως συντηρητικού, κόμματος Ukip του Νάιτζελ Φάρατζ. Χαρακτηρίζοντας την απόφαση δικαίωση της πολιτικής του για τον περιορισμό των επιδομάτων στους Ευρωπαίους μετανάστες, ο Κάμερον σε ανακοίνωση του γραφείου του υποστήριξε ότι η ετυμηγορία δείχνει πως «η ελευθερία της μετακίνησης μέσα στην Ε.Ε. δεν είναι δικαίωμα χωρίς όρια» και ότι θα «εξετάσει στη συνέχεια ποια άλλα μέτρα» μπορούν να ληφθούν σε συνεργασία και με τις άλλες κυβερνήσεις.

Η πολυαναμενόμενη απόφαση μπορεί να χαρακτηριστεί και νίκη και ήττα για τον Κάμερον. Είναι νίκη διότι τάσσεται υπέρ της άποψης του Λονδίνου για τον περιορισμό της κατάχρησης των επιδομάτων από μετανάστες- μια θέση που έχουν στηρίξει με πάθος Δανοί και Ιρλανδοί- αλλά είναι και «ήττα» με την έννοια ότι οι περιορισμοί τίθενται μέσα στο πλαίσιο των κανόνων που ήδη ισχύουν. Οι Βρετανοί ζητάνε αναμόρφωση όλου του συστήματος, συμπεριλαμβανομένης και της διαθεσιμότητας των επιδομάτων και στους Ευρωπαίους μετανάστες που έχουν εργασία και αμείβονται κανονικά.

chat1978
11-11-14, 21:16
Ευρωπαϊκό «τείχος» για Ευρωπαίους μετανάστες (http://www.efsyn.gr/arthro/eyropaiko-teihos-gia-eyropaioys-metanastes)

Εγώ έχω απορία πως το καταφέρνουν!
Όσο έχει ρωτήσει η γυναίκα μου στο Βέλγιο, τρώωει μια απάντηση του τύπου δεν προβλέπεται τίποτα για σένα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-11-14, 21:38
Πιθανόν παίζει ανάλογα με τη χώρα; Δηλαδή κάποιοι να εξαντλούν τους κοινοτικούς κανόνες και άλλοι να μην το κάνουν.
Εγώ πάλι δεν γνώριζα καν για το όριο των τριών μηνών για το δικαίωμα παραμονής, δηλαδή παίζει να σε απελάσουν; :hmm:

chat1978
11-11-14, 22:05
Πιθανόν παίζει ανάλογα με τη χώρα; Δηλαδή κάποιοι να εξαντλούν τους κοινοτικούς κανόνες και άλλοι να μην το κάνουν.
Εγώ πάλι δεν γνώριζα καν για το όριο των τριών μηνών για το δικαίωμα παραμονής, δηλαδή παίζει να σε απελάσουν; :hmm:

Επισήμως, στο Βέλγιο και νομίζω και στην Ολλανδία, μπορείς να μείνεις μέχρι 3 μήνες.
Απλά δεν μπορούν να σε βρουν και να σε διώξουν.

Συγκεκριμένα, όταν ο φίλος αστυνομικός της γειτονιάς πέρασε να επιβεβαιώσει τις εγγραφές στο δημαρχείο, στράβωσε όταν είδε την γυναίκα μου χωρίς εγγραφή. Βέβαια από όσο γνωρίζω είναι κάπως αυτός και άρα μπορεί να έτυχε.

Άσε που της έβγαλαν το λάδι για να γραφτεί. Βέβαια σε άλλους δήμους εκτός Μέχελεν είναι πιο απλά τα πράγματα.
Μάλιστα, έπρεπε να αποδείξει ότι εγώ σαν άνδρας της δουλεύω, φέρνοντας πάλι το συμβόλαιο εργασίας μου.

Γενικά βλέπω να το ψηρίζουν και από την άλλη απορώ πως γίνεται αυτές οι κοινότητες των μουσουλμάνων να φέρνουν λαό με τα τσουβάλια, να είναι στην οικονομική κοινωνική πρόνοια και πολλοί από αυτούς, ειδικά ηλικιωμένοι, να μην γνωρίζουν γρι από την γλώσσα;

Ένα από τα λίγα πράγματα που θαυμάζω στις κοινωνίες. Αν υπάρχει παραθυράκι, αυτοί το ξέρουν σίγουρα!

8anos
11-11-14, 22:17
έρχονται ως φιλοξενούμενοι - πρόσφυγες, πχ απο Συρία σήμερα, απο το ιρακ παλιότερα κοκ

Φανερός Πράκτωρ
11-11-14, 22:24
Όσο έχει ρωτήσει η γυναίκα μου στο Βέλγιο, τρώωει μια απάντηση του τύπου δεν προβλέπεται τίποτα για σένα.

Για αρχή προβλέπεται γι'αυτήν λογικά ασφάλιση επειδή εσύ δουλεύεις.
Για το παιδί σας πάλι θα προβλέπεται κάτι λόγω εσένα κλπ.

Και στην Ελλάδα αν ήταν άνεργη και δεν είχε δουλέψει ποτέ, πάλι δεν θα προβλεπόταν κάτι. Κάνω λάθος;

Όσο για τη διαμονή, μου κάνει τρομερή εντύπωση το 3μηνο. Δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε. Στη Γερμανία που όλοι δηλώνονται που μένουν, ποτέ δεν μου ζήτησαν στο δημαρχείο συμβόλαιο. Η κοπέλα μου που μέχρι πρότινος δεν είχε δουλειά, πάλι γράφτηκε χωρίς κανένα πρόβλημα.

Στη Γαλλία που μας συναγωνίζεται αρκετά καλά στην μπουρδελοποίηση, δεν είχα δηλωθεί πουθενά ότι ζω στη χώρα. Και έζησα 6 χρόνια.
Βέβαια φαινόταν ότι μένω και εργάζομαι εκεί μέσω εφορείας αλλά ποτέ και πουθενά δεν δήλωσα ότι "ήρθα" στην χώρα.

Επιπλέον από το 2006 που ζω και εργάζομαι εκτός Ελλάδας (σε Γαλλία & Γερμανία) δε με έχει επισκεφθεί κανένας "μπάτσος της γειτονιάς" στο σπίτι μου και δεν με έχουν σταματήσει ποτέ για εξακρίβωση στοιχείων στο δρόμο*.

* με το αμάξι δεν πιάνεται :p

doctor_667
11-11-14, 23:04
Θέλω γρηγορο feedback από Βερολίνεζους. Μένω περιοχή Tempelhof / Neukoln και το μονο που έχει εδώ είναι νεκροταφεία, κεμπάπτσιδικα και σισομπαρα.

Που να πάμε για φαΐ και μπυρα; Αλλά όχι πολύ μακριά... αντέχει μέχρι kreuzberg.

Για μπέργκερ πατε στο The Bird (http://www.thebirdinberlin.com/). Έχει ανοίξει και στο Kreuzberg οπότε σε βολεύει πιο πολύ. Έχω δοκιμάσει ουκ ολίγα μπέργερ σε διάφορες χώρες και αυτό είναι με τεράστια διαφορά το καλυτερο που έχω φάει. Μερικές φορές θέλω να ξαναπάω Βερολίνο μόνο για να ξαναφάω εκεί :p.

Kreuzberg θα βρείτε και άπειρα μέρη για ποτό για όλα τα γούστα.

chat1978
12-11-14, 00:14
Για αρχή προβλέπεται γι'αυτήν λογικά ασφάλιση επειδή εσύ δουλεύεις.
Για το παιδί σας πάλι θα προβλέπεται κάτι λόγω εσένα κλπ.


Ναι έτσι είναι. Αλλά μόνο επειδή αναγνώρισαν τον γάμο, εξού και το μας επρηξαν.
Αν ήταν πχ οτιδήποτε άλλο χρειαζόντουσαν χαρτιά,μαιλ,σμσ και αεροπορικά ταξίδια ότι είμαστε δύο χρόνια ερωτευμένοι.
Νομίζω δεν είναι παντού έτσι στο Βέλγιο.

Πάντως τυπικά το δημαρχείο επιβεβαιώνει την δηλωμένη διεύθυνση με μια επίσκεψη του αστυνομικού της γειτονιάς. Για όλους.
Σε πολλά μέρη η αστυνομία κάνει τα στραβά μάτια.

megahead13
12-11-14, 00:24
Θέλω γρηγορο feedback από Βερολίνεζους. Μένω περιοχή Tempelhof / Neukoln και το μονο που έχει εδώ είναι νεκροταφεία, κεμπάπτσιδικα και σισομπαρα.

Που να πάμε για φαΐ και μπυρα; Αλλά όχι πολύ μακριά... αντέχει μέχρι kreuzberg.
Στην περιοχή που θες και αν δεν κάνω λάθος και για τη γραμμή U-bahn που θες:

http://www.hasir.de/index.php?id=24
https://www.google.de/maps/place/Hasir+Kreuzberg/@52.501202,13.419113,16z/data=!4m5!1m2!2m1!1sHasir,+Adalbertstra%C3%9Fe+10,+10999+Berlin!3m1!1s0x47a84e338302e9f5:0x35a40e546c52b24d?hl=de

Χωρίς υπερβολή ίσως ο καλύτερος γύρος που έχω φάει ποτέ μου

:worthy: :worthy: :worthy:

PopManiac
12-11-14, 01:35
Περί επιδομάτων κλπ στην ΕΕ, είμαι κουρασμένος και πάω για ύπνο αλλά ένα σύντομο:

Βασικά, σε αρκετά κράτη-μέλη ΕΕ (Γερμανία και ΗΒ που γνωρίζω αλλά και Βέλγιο) υπάρχει ο θεσμός του επιδόματος σε έναν active job seeker και κυρίως της ασφαλιστικής κάλυψης που προεκτείνεται μέσω Συνθήκης και σε πολίτες κρατών-μελών ΕΕ που είναι active job seekers στο εν λόγω κράτος με σχετικές καλύψεις.

Η "κομπίνα" είναι πολύπτυχη αλλά στην ουσία πας και δηλώνεσαι κανονικά και με το νόμο και είτε κομπιναδόρικα εισπράττεις επιδόματα / βοηθήματα και είσαι καλυμμένος όσο ψάχνεις για δουλειά που αποδεικνύεται μέσω συμμετοχής και παρουσίας σε σχετικά κοινωνικά κέντρα, αλλά στην ουσία δεν πας να δουλέψεις.

Ή, συνήθως, δουλεύεις μαύρα και εισπράττεις το επίδομα και έχεις την κάλυψη ενός active job seeker.

Η απόφαση του ΔΕΕ - που δεν έχω διαβάσει όμως ακόμα και έτσι δεν έχω ουσιαστική άποψη πλην αναφορών στον τύπο / ΜΜΕ - λέει πως ένα κράτος-μέλος μπορεί να αρνηθεί την παροχή τέτοιων επιδομάτων. Αν κρίνω όμως από σχετική νομολογία δεν πρέπει να δίνει λευκή επιταγή, απλά να λέει πως εκεί όπου ο active job seeker κοροϊδεύει, τότε το κράτος μπορεί να του διακόψει τα σχετικά επιδόματα.

Ο διάβολος βέβαια είναι στις λεπτομέρειες και στο πώς εθνικά δικαστήρια και νομοθέτες ενσωματώνουν την απόφαση αυτή.

xhaos
12-11-14, 09:24
Γενικά βλέπω να το ψηρίζουν και από την άλλη απορώ πως γίνεται αυτές οι κοινότητες των μουσουλμάνων να φέρνουν λαό με τα τσουβάλια, να είναι στην οικονομική κοινωνική πρόνοια και πολλοί από αυτούς, ειδικά ηλικιωμένοι, να μην γνωρίζουν γρι από την γλώσσα;

Ένα από τα λίγα πράγματα που θαυμάζω στις κοινωνίες. Αν υπάρχει παραθυράκι, αυτοί το ξέρουν σίγουρα!

υπάρχουν πρόθυμοι δικηγόροι για τέτοιες δουλειές...... και ειδηκα για αυτούς που δεν μιλάνε γρι, ο δικηγόρος ασχολείται 30 λεπτά, και εχει λαμβάνειν ποσοστό επί των επιδομάτων..... το είχε κάνει και το bbc ρεπορτάζ.

tsioy
12-11-14, 11:00
Περί επιδομάτων κλπ στην ΕΕ, είμαι κουρασμένος και πάω για ύπνο αλλά ένα σύντομο:

Βασικά, σε αρκετά κράτη-μέλη ΕΕ (Γερμανία και ΗΒ που γνωρίζω αλλά και Βέλγιο) υπάρχει ο θεσμός του επιδόματος σε έναν active job seeker και κυρίως της ασφαλιστικής κάλυψης που προεκτείνεται μέσω Συνθήκης και σε πολίτες κρατών-μελών ΕΕ που είναι active job seekers στο εν λόγω κράτος με σχετικές καλύψεις.

Η "κομπίνα" είναι πολύπτυχη αλλά στην ουσία πας και δηλώνεσαι κανονικά και με το νόμο και είτε κομπιναδόρικα εισπράττεις επιδόματα / βοηθήματα και είσαι καλυμμένος όσο ψάχνεις για δουλειά που αποδεικνύεται μέσω συμμετοχής και παρουσίας σε σχετικά κοινωνικά κέντρα, αλλά στην ουσία δεν πας να δουλέψεις.

Ή, συνήθως, δουλεύεις μαύρα και εισπράττεις το επίδομα και έχεις την κάλυψη ενός active job seeker.

Η απόφαση του ΔΕΕ - που δεν έχω διαβάσει όμως ακόμα και έτσι δεν έχω ουσιαστική άποψη πλην αναφορών στον τύπο / ΜΜΕ - λέει πως ένα κράτος-μέλος μπορεί να αρνηθεί την παροχή τέτοιων επιδομάτων. Αν κρίνω όμως από σχετική νομολογία δεν πρέπει να δίνει λευκή επιταγή, απλά να λέει πως εκεί όπου ο active job seeker κοροϊδεύει, τότε το κράτος μπορεί να του διακόψει τα σχετικά επιδόματα.

Ο διάβολος βέβαια είναι στις λεπτομέρειες και στο πώς εθνικά δικαστήρια και νομοθέτες ενσωματώνουν την απόφαση αυτή.

Γενικά, η εφαρμογή αυτού του μέτρου με βρίσκει σύμφωνο, αρκεί να σταματήσει διάφορες διαδικασίες που είχαν ξεκινήσει να συζητούνται πχ. μέγιστη παραμονή 6 μηνών στη Γερμανία για εξεύρεση εργασίας, ακόμη και για πολίτες ΕΕ.

Από την άλλη, φυσικά και θα πρέπει να παρέχονται επιδόματα σε κάποιον που έμπρακτα συμμέτεχει στις δραστηριότητες ενός κράτους (πχ. εργάζεται και απολύθηκε).

KLG
14-11-14, 14:00
Ευχαριστώ του Βερολινέζους και τους τουρίστες για τις συμβουλές τους.

Τελικά βρηκαμε (απο tripadvisor) μια γερμανοαυστριακό ταβέρνα κοντά στη περιοχή του συνεδρίου και ρημαδοφάγαμε:

147026

(Louis Restaurant (http://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g187323-d1021582-Reviews-Restaurant_Louis-Berlin.html#REVIEWS))

Eνα μεσαίας κατηγορίας gordon bleu σε συγκριση με το iphone 4s.

8anos
14-11-14, 14:13
δεν φτιάχνουμε ένα νήμα με προτάσεις για φαγητό και ποτό στις πόλεις του εξωτερικού που μένουμε ή πάμε για τουρισμό; :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
14-11-14, 14:35
Δεν χρειάζεται, απλά όπου πάτε να τρώτε Ιρανικό :mrgreen:

Φανερός Πράκτωρ
14-11-14, 14:42
Ευχαριστώ του Βερολινέζους και τους τουρίστες για τις συμβουλές τους.

Τελικά βρηκαμε (απο tripadvisor) μια γερμανοαυστριακό ταβέρνα κοντά στη περιοχή του συνεδρίου και ρημαδοφάγαμε:

147026

(Louis Restaurant (http://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g187323-d1021582-Reviews-Restaurant_Louis-Berlin.html#REVIEWS))

Eνα μεσαίας κατηγορίας gordon bleu σε συγκριση με το iphone 4s.

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι ένα ένα τα μέλη της Σ.Ο. αποδεικνύονται iphone fans :p

lewton
14-11-14, 14:49
Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι ένα ένα τα μέλη της Σ.Ο. αποδεικνύονται iphone fans :p

O KLG;
Γνωστός hipster. :p

KLG
14-11-14, 15:34
Κακοήθειες... Απο την στιγμή που το iphone ειναι στο τραπέζι, δεν θα μπορουσε να είναι στο χέρι μου, εκτός αν είχα κάνει κάποια πατέντα με καθρέφρες :p

Για την ιστορία η λήψη έγινε απο chic-geek ή meta-hipster κινητό fairphone (http://www.fairphone.com/) !!

lewton
14-11-14, 15:44
Κακοήθειες... Απο την στιγμή που το iphone ειναι στο τραπέζι, δεν θα μπορουσε να είναι στο χέρι μου, εκτός αν είχα κάνει κάποια πατέντα με καθρέφρες :p

Για την ιστορία η λήψη έγινε απο chic-geek ή meta-hipster κινητό fairphone (http://www.fairphone.com/) !!
Το οποίο αγόρασες εκεί που αγοράζεις τον fair-trade καφέ και τους fair-trade χυμούς σου. :p

Φανερός Πράκτωρ
14-11-14, 15:48
Δεν πιστεύω να χρησιμοποιείς και single speed ποδήλατο;

KLG
14-11-14, 16:10
Δεν πιστεύω να χρησιμοποιείς και single speed ποδήλατο;

Single speed (τρεις έχει, αλλά δεν αλλάζουν) ποδήλατο, με φρενο με πισωπεταλιά και καλάθι... :p

cool11
19-11-14, 09:25
Αρθρο:
Επιστροφή στην «κανονικότητα»
Το τέλος των εξαντλητικών ωραρίων στη δουλειά
http://news.in.gr/features/article/?aid=1231364360


---
Ποσο τηρειται το κλασικο ωραριο 9-5 στις εταιριες στην Ευρωπη, σε γενικες γραμμες; Και μιλω για μικρα-μεσαια στελεχη.
Στην Ελλαδα, οταν ηταν καλυτερα χρονια με περισσοτερες επιλογες, ειχα αναγκαστει να αφησω πολλες εταιρίες που ξεχειλωναν τα ωραρια οπως γουσταραν....

KLG
19-11-14, 13:54
Εξαρτάται απο την χώρα, την εταιρία (αρχές και αντικείμενο). Μπορώ να σου πω οτι στη Δανία ενω το 37ωρο το προσέχουν, υπάρχουν δουλειές και εταιρίες στις οποίες πάει περίπατο. Συνήθως το καταλαβαίνεις απο μόνος σου.

Φανερός Πράκτωρ
19-11-14, 14:06
Νομίζω ότι παντού όσο ανεβαίνεις επίπεδο και την ιεραρχία το 8ωρο είναι απλά ανέκδοτο.
Κανείς δεν θα στο πει ευθέως. Ούτως ή άλλως συνήθως κρίνεσαι από το αποτέλεσμα.
Απλά θα γίνουν σχόλια για μη επαρκή απόδοση...

kover
19-11-14, 17:33
Google unilever agile working (εφαρμόζεται full και στην ελληνική). Όσο φανταστικό περιγράφεται τόσο εξαντλητικό ειναι στη πράξη. Απλα δεν υπάρχει ωράριο και ας είσαι, θεωρητικά, αραχτός στο σπιτι.

jose_ee1985
19-11-14, 20:28
Έξαρτάται όχι μόνο α΄πο την εταιρεία, αλλά και από το συγκεκριμένο τμήμα που είσαι.. Τα ωράρια μπορεί να είναι... η μέρα με την νύχτα.. (pun intended).

chat1978
19-11-14, 22:43
Νομίζω ότι παντού όσο ανεβαίνεις επίπεδο και την ιεραρχία το 8ωρο είναι απλά ανέκδοτο.
Κανείς δεν θα στο πει ευθέως. Ούτως ή άλλως συνήθως κρίνεσαι από το αποτέλεσμα.
Απλά θα γίνουν σχόλια για μη επαρκή απόδοση...

Συνήθως αυτό συσχετίζεται με περισσότερη ενασχόληση με διεθνή.
Η διαφορά ώρας πολλές φορές αναγκάζει από μόνη της την έξτρα εργασία ή από το σπίτι!

cool11
22-11-14, 00:17
Αυτο παλι πως το βλεπετε?

Καλύτερα άνεργος, παρά στη Φινλανδία!-Αρνούνται μισθό 6.000 ευρώ
http://www.news.gr/kosmos/evroph/article/192826/kalytera-anergos-para-sth-finlandia-arnoyntai-mi.html

8anos
22-11-14, 00:57
ρώτα την γυναίκα, ανεβαίνει Φιλανδία; :p

- - - Updated - - -

κοίταξα απο περιέργεια να δώ τις αγγελίες
είναι ολες στα Φιλανδικά, μεγάλη επιτυχία :p


Haemme psykiatrista sairaanhoitajaa uudistuneeseen asumispalveluyksikköömme. Psykiatrisen sairaanhoitajan tehtäviin kuuluu asumispalveluyksikön asiakkaiden mielenterveyden ja toimintakyvyn tukeminen ja hoito. Olet asiakkaiden tukena mielenterveysongelmissa ja erilaisissa kriisitilanteissa sekä autat asiakkaita tutkimus-, hoito- ja kuntoutuspalveluiden piiriin. Työskentelet moniammatillisessa työyhteisössä yhteistyössä asumisohjaajien, palveluohjaajien, päihdeohjaajan sekä vastaavan ohjaajan kanssa. Arvostamme itsenäistä työotetta sekä kokemusta vaativistakin tilanteista. Helsingin Vieraskoti on tarjonnut asumispalveluita asunnottomille jo vuodesta 1883. Helsingin Vieraskodin perustehtävänä on pitkäaikaisasunnottomien päihde- ja mielenterveysongelmaisten ihmisten auttaminen lähimmäisen rakkauden pohjalta. Käytännössä tämä tarkoittaa asunnon järjestämistä ja asukkaiden tarvitseman tuen rakentamista asumisen turvaamiseksi. Helsingin Vieraskoti sijaitsee hyvien kulkuyhteyksien päässä Helsingin Punavuoressa. Helsingin Vieraskoti on luotettava ja pitkäaikainen työnantaja, tarjoten hyvät henkilöstöedut, työterveyshuollon sekä mahdollisuuden ammatilliseen kehittymiseen. Kelpoisuusehto: Sairaanhoitaja (AMK) 559/1994 / mielenterveystyön erikoistumisopinnot Kielitaitovaatimuksena on suomen kielen hyvä suullinen ja kirjallinen taito sekä englannin tyydyttävä suullinen ja kirjallinen taito. Ruotsin kielen taito katsotaan eduksi. Kokemus päihde- ja mielenterveystyöstä katsotaan eduksi. asumispalveluyksikkö, Helsingin Vieraskoti ry/ Jouko Komulainen Albertinkatu 4, 00150 Helsinki jouko.komulainen@kolumbus.fi

Gordito
22-11-14, 14:55
Αυτο παλι πως το βλεπετε?

Καλύτερα άνεργος, παρά στη Φινλανδία!-Αρνούνται μισθό 6.000 ευρώ
http://www.news.gr/kosmos/evroph/article/192826/kalytera-anergos-para-sth-finlandia-arnoyntai-mi.html

Θα κακοκρινουμε δλδ οσους δεν μεταναστευουν;

chat1978
22-11-14, 15:04
Αυτο παλι πως το βλεπετε?

Καλύτερα άνεργος, παρά στη Φινλανδία!-Αρνούνται μισθό 6.000 ευρώ
http://www.news.gr/kosmos/evroph/article/192826/kalytera-anergos-para-sth-finlandia-arnoyntai-mi.html


Θα κακοκρινουμε δλδ οσους δεν μεταναστευουν;
Εμένα βασικά μου φαίνεται πολύ βλακεία το άρθρο.
Βρήκαν πιθανά, αν είναι αλήθεια καν, μια ειδική εκδοχή και την φούσκωσαν.
Γιατί εγώ ξέρω αρκετές άλλες περιπτώσεις και ειδικά στην Ελβετία όπου φτιάχνεις περιουσία!

tsavman
22-11-14, 16:33
Αυτο παλι πως το βλεπετε?

Καλύτερα άνεργος, παρά στη Φινλανδία!-Αρνούνται μισθό 6.000 ευρώ
http://www.news.gr/kosmos/evroph/article/192826/kalytera-anergos-para-sth-finlandia-arnoyntai-mi.html

Γιατί εδώ με τα φακελάκια βγάζουν περισσότερα, και χωρίς μετανάστευση.

xhaos
22-11-14, 16:36
Εμένα βασικά μου φαίνεται πολύ βλακεία το άρθρο.
Βρήκαν πιθανά, αν είναι αλήθεια καν, μια ειδική εκδοχή και την φούσκωσαν.
Γιατί εγώ ξέρω αρκετές άλλες περιπτώσεις και ειδικά στην Ελβετία όπου φτιάχνεις περιουσία!

+1
ή fake ή θα αρνήθηκε τη δουλειά κάποιος γιατρός για ΧΨ πχ οικογενειακό λόγο ή γιατί βρήκαν δουλειά αλλού ή οτιδήποτε, κάτι και το πήραν τα τζιμάνια οι κατ επάγγελμα άσχετοι και παντογνώστες και το έκαναν θέμα.

fisherboy
29-11-14, 21:27
Καλησπέρα παιδιά.

Με έχουν καλέσει σε μία συνέντευξη στην Τσεχία και πρόκειται να πάω στα τέλη της επόμενης εβδομάδας. Έχω τελειώσει μηχανολόγος μηχανικός στο ΕΜΠ και δεν έχω προϋπηρεσία. Επειδή λογικά θα γίνει αναφορά σε μισθό, γνωρίζει κανείς τι να περιμένω; Έχει κανείς εμπειρία από Τσεχία γενικά;

PopManiac
30-11-14, 01:10
Καλησπέρα παιδιά.

Με έχουν καλέσει σε μία συνέντευξη στην Τσεχία και πρόκειται να πάω στα τέλη της επόμενης εβδομάδας. Έχω τελειώσει μηχανολόγος μηχανικός στο ΕΜΠ και δεν έχω προϋπηρεσία. Επειδή λογικά θα γίνει αναφορά σε μισθό, γνωρίζει κανείς τι να περιμένω; Έχει κανείς εμπειρία από Τσεχία γενικά;

Το μόνο που ξέρω είναι:

Α. Πολύ χαμηλός φόρος - πράγμα εξαιρετικά καλό

Β. Πανέμορφη η Πράγα

Γ. Πανέμορφες οι Τσέχες αλλά άπειρη προσοχή επειδή παίζουν πάρα πολλά κόλπα να ξαφρίζουν ανύποπτους επισκέπτες. Το πιο κλασικό scam είναι που γνωρίζεις μια νοστιμούλα κοπέλα - καμία σχέση με vibe πληρωμένης φάσης - και κάνεις ένα αθώο κοννέ, σου προτείνει να πάτε σε κάποιο μαγαζί για ποτό, πάτε εκεί και όλα μια χαρά και όμορφα και κάπως στην κάνει και σου δίνει κινητό. Πας να πληρώσεις και σε χρεώνουν εκατοντάδες € για ποτό. Φωνάζεις αστυνομία που είναι στο κόλπο, έρχονται, ο μαγαζάτορας βγάζει κατάλογο με τιμές τέτοιες (ποτό €150) και άντε βρες άκρη. Αυτό το κόλπο παίζει με διάφορες παραλλαγές και δυστυχώς εφαρμόζεται και στην Πλάκα. Προσοχή λοιπόν!

Προσωπικά έχω 2 περιπτώσεις ατόμων χωριστά που την πάτησαν έτσι στην Πράγα και έναν στην Αθήνα (κορόϊδο επειδή δεν μου τηλεφώνησε ο βλάκας)

ΟΚ, δεν σε κατατόπισα στα επαγγελματικά αλλά γενικότερα :p

fisherboy
30-11-14, 12:23
Το μόνο που ξέρω είναι:

Α. Πολύ χαμηλός φόρος - πράγμα εξαιρετικά καλό

Β. Πανέμορφη η Πράγα

Γ. Πανέμορφες οι Τσέχες αλλά άπειρη προσοχή επειδή παίζουν πάρα πολλά κόλπα να ξαφρίζουν ανύποπτους επισκέπτες. Το πιο κλασικό scam είναι που γνωρίζεις μια νοστιμούλα κοπέλα - καμία σχέση με vibe πληρωμένης φάσης - και κάνεις ένα αθώο κοννέ, σου προτείνει να πάτε σε κάποιο μαγαζί για ποτό, πάτε εκεί και όλα μια χαρά και όμορφα και κάπως στην κάνει και σου δίνει κινητό. Πας να πληρώσεις και σε χρεώνουν εκατοντάδες € για ποτό. Φωνάζεις αστυνομία που είναι στο κόλπο, έρχονται, ο μαγαζάτορας βγάζει κατάλογο με τιμές τέτοιες (ποτό €150) και άντε βρες άκρη. Αυτό το κόλπο παίζει με διάφορες παραλλαγές και δυστυχώς εφαρμόζεται και στην Πλάκα. Προσοχή λοιπόν!

Προσωπικά έχω 2 περιπτώσεις ατόμων χωριστά που την πάτησαν έτσι στην Πράγα και έναν στην Αθήνα (κορόϊδο επειδή δεν μου τηλεφώνησε ο βλάκας)

ΟΚ, δεν σε κατατόπισα στα επαγγελματικά αλλά γενικότερα :p

Ωραία, σ' ευχαριστώ πολύ όπως και να έχει!:oneup:

Να ρωτήσω και κάτι άλλο: Την αγγελία την βρήκα στο EURES. Γενικά οι μισθοί που αναφέρονται εκεί ισχύουν ή όχι; Η συγκεκριμένη αγγελία ανέφερε και μισθό αλλά δεν ξέρω αν ισχύει και αν είναι μεικτά ή καθαρά (στο EURES βέβαια ανέφερε μεικτά αν κατάλαβα καλά), γι' αυτό ρωτάω.

8anos
30-11-14, 12:29
παντα μεικτα ειναι εκτος και αναφερεται ρητα οτι ειναι καθαρα, πράγμα που δεν εχω δει ποτε :p

Jazzer
30-11-14, 13:07
Παίδες μακρυά μόνο από την Ελβετία ! :p
Αρκετοί ελβετοί τρώνε σκύλους και γάτες !
http://news.in.gr/perierga/article/?aid=1231366818
@lewton Πρόσεχε μη σου σερβίρουν καμιά γατούλα ! :lol:

lefe
30-11-14, 13:38
Στις περισσοτερες επιχειρησεις ο μισθος αναφερεται παντα ανα ετος και μεικτα . Ο λογος καπως απλος μιας και δεν γνωριζει η καθε εταιρεια σε τι φορολογικη κλιμακα μπαινεις ,αν εχεις παιδια , αν θες τον μισθο σε 12 ειτε 13 δοσεις κλπ. Αμα γραφουν καπου καθαρα λογικα θα υπαρχει flat φορολογηση για ολους (ισχυει σε καποιες χωρες)

Οσο αφορα τον μισθο σε καποιο φορουμ ειχα διαβασει οτι στο Brno συνηθως δινουν μικτα γυρω στα 1100 1200 που μεταφραζεται σε 860-1000 καθαρα

ttsesm
30-11-14, 13:45
ακριβώς περίπου τόσα είναι τα λεφτά για τσεχία. Πάντως από γνωστό μου, επειδή η ζωή ειναι πολύ φθηνή αυτά τα λεφτά είναι αρκετά για μια καλή ζωή, μέχρι και για βάλεις κάτι στην άκρη.

kover
30-11-14, 14:22
Πετάω τη Τρίτη για Marlbork Πολωνία. Θα μείνω 10 ημέρες για δουλεια σε εξωτερικό χώρο (εργοτάξιο). Έχουμε κανέναν εκει; βλεπω θερμοκρασίες ψόφου

john dubi
01-12-14, 00:32
Παίδες μακρυά μόνο από την Ελβετία ! :p
Αρκετοί ελβετοί τρώνε σκύλους και γάτες !
http://news.in.gr/perierga/article/?aid=1231366818
@lewton Πρόσεχε μη σου σερβίρουν καμιά γατούλα ! :lol:

Για γατες το ηξερα και εγω. Μου εχει πει ελβετος που εχει φαει οτι μοιαζει με κουνελι στη γευση.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
01-12-14, 18:44
Αγγελία για διδακτορικό (http://www.isif.org/sites/isif.org/files/JobAdvertisement_107400.pdf) με υποτροφία σε βαρβάτο θεματάκι στο Τρόντχαιμ.
Ότι πρέπει για γαύρους :mrgreen:

fisherboy
01-12-14, 22:16
Ευχαριστώ πολύ παιδιά που απαντήσατε, κατατοπίστηκα :oneup:. Αν και τα λεφτά που ανέφερε η αγγελία είναι λιγότερα από αυτά που αναφέρετε, θα πάω καθώς μου πληρώνουν τα εισιτήρια. Από εκεί και πέρα, θα πράξω αναλόγως τι θα συναντήσω.

doctor_667
01-12-14, 23:42
Κι εγώ έχω ακούσει λίγο λιγότερα αν πρόκειται για θέση τύπου support για τις πολυεθνικές που έχει και επίσης όχι και τα καλύτερα για τις συνθήκες.
Αν δεν βρίσκεις με τίποτα κάτι Ελλάδα ίσως αξίζει αλλά γιατί δεν κοιτάς και για καμιά Αγγλία, Ολλανδία, Σκανδιναβία για κανένα traineeship;

fisherboy
02-12-14, 01:27
Κι εγώ έχω ακούσει λίγο λιγότερα αν πρόκειται για θέση τύπου support για τις πολυεθνικές που έχει και επίσης όχι και τα καλύτερα για τις συνθήκες.
Αν δεν βρίσκεις με τίποτα κάτι Ελλάδα ίσως αξίζει αλλά γιατί δεν κοιτάς και για καμιά Αγγλία, Ολλανδία, Σκανδιναβία για κανένα traineeship;

Για τα διάφορα graduate προγράμματα λες; Κοιτάω τους τελευταίους 5-6 μήνες αλλά προς το παρόν ανεπιτυχώς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.