PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 [67] 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
08-01-15, 11:18
Έχω νεότερα και για εμένα.
Όπως θα θυμάστε όσοι με κάνετε follow την άνοιξη παραιτήθηκα (http://www.adslgr.com/forum/threads/204022-%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%93%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%88%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC?p=5319086&highlight=#post5319086) από την εταιρία όπου δούλευα (όχι την εταιρία μου όπως - καλοπροαίρετα βεβαίως :whistle: - με διόρθωσε γνωστός καλοπροαίρετος συμφορουμίτης).

Μετά από σχεδόν 6 μήνες βρήκα ακριβώς αυτό που ήθελα να βρω, ή τουλάχιστον έτσι δείχνει στα χαρτιά, σε εταιρία περίπου 100 ατόμων που είναι στη φάση που αλλάζει από start-up σε φυσιολογική εταιρία στο Βερολίνο. Ξεκινάω την επόμενη εβδομάδα.
Επομένως θα μείνω στο Βερολίνο για κάποιο διάστημα αν και δεν πρόκειται να μείνω εδώ για πάντα καθώς ο καιρός είναι απαίσιος και μου λείπουν οι Άλπεις και το σκι. Κάποια στιγμή θα την κάνω πάλι για το Νότο (Ζυρίχη, Μόναχο, Βιέννη, θα δούμε, πάντως πρέπει να είναι γερμανόφωνο μέρος με τουλάχιστον 1 εκατομμύριο κατοίκους και να είναι κοντά στα βουνά).
Εκ των υστέρων χαίρομαι πάρα πολύ που πήρα αυτό το ρίσκο και έφυγα από την εταιρία μου (δεν εννοώ ότι μου άνηκε) χωρίς να έχω βρει κάτι όπως και το ότι απέρριψα μια πρόταση το Σεπτέμβρη με πολύ παχύ μισθό όπου ουσιαστικά θα έκανα consulting - βαριέμαι τους consultants.
Βέβαια μερικές φορές αντιμετώπισα το γνωστό ρατσισμό των HR που σε απορρίπτουν επειδή δε δουλεύεις γιατί προτιμούν να πρέπει να σε πάρουν από την εταιρία που είσαι τώρα με έξτρα λεφτά και να περιμένουν και να λήξει το notice period που έχεις. Τι να πω.... Πάντως αν είχα μείνει στη Λοζάνη και έψαχνα από εκεί δε θα είχα την ευκαιρία να πηγαίνω σε events εδώ στο Βερολίνο και να δικτυωθώ. Υπάρχει ένα πολύ ενδιαφέρον start-up culture στο Βερολίνο που όμως πιάνει και όσους δουλεύουν σε πρώην start-ups όπως η δική μου (ναι δε μου ανήκει, αλλά έτσι το λέω εγώ) αλλά και μεγαλύτερες. Επίσης μου κάνει εντύπωση το πως πολύς κόσμος αλλάζει εταιρία κάθε 12 μήνες, κάθε φορά με +25% στο μισθό, και κανείς δεν το βρίσκει παράλογο.
Εγώ έρχομαι από άλλο κόσμο (good old boring Switzerland) όπου αν δεν κάτσεις 2 χρονιά σε μια δουλειά δείχνει άσχημα στο βιογραφικό σου. Και αυτό πρόεσεξα ότι με κράτησε πίσω σε κάποιες φάσεις αφού μερικού με είδαν ως outsider που ίσως να μη μπορεί να προσαρμοστεί στην κουλτούρα των start-ups.
Η αλήθεια είναι ότι θα μου αρέσει το καλοκαίρι στο γραφείο με βερμούδα και να κυκλοφορώ χωρίς παπούτσια.
Το οικονομικό προφανώς μεγάλη πίκρα σε σχέση με την Ελβετία. Για να φτάσω τα λεφτά που έβγαζα θα πρέπει να πάρω πάνω από 5-6 φορές +25%. :p
Τέλος πάντων, επιλογή μου ήταν.

Επομένως περιμένω την ερχόμενη εβδομάδα να δω αν στην πράξη θα μου αρέσει όσο περιμένω να μου αρέσει, ή αν θα πάρω το πρώτο αεροπλάνο για Ελβετία να ψάξω δουλειά σε μικρομεσαία εταιρία όπου παίρνεις προαγωγή κάθε 5 χρόνια και ο νεότερος manager είναι 40, αλλά σε πληρώνουν καλά και την Παρασκευή στις 5 είσαι σπίτι σου και ας καίγεται το σύμπαν στο γραφείο.

KLG
08-01-15, 11:23
Congrats ! και ενδεχεται να τα πούμε κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον απο κοντά στο Βερολίνο ;)

Φανερός Πράκτωρ
08-01-15, 11:44
Συγχαρητήρια & καλή αρχή!

cool11
08-01-15, 12:39
lewton καλη νέα αρχή!

Οταν λες για 25% στο μισθό μιλας για ελβετια ή γερμανια;

Οταν λες να ληξει το notice period, τι ακριβως εννοεις; Να ληξει το συμβολαιο που εχεις με την νυν εταιρια; (αλλα αν εισαι με αοριστη διαρκεια;)

Στις 5 το απογευμα στις ελβετικες εταιριες, φευγεις οπως και να χει;
(εκτος ισως απο τα μεγαλα στελεχη)

lefe
08-01-15, 12:48
lewton καλη νέα αρχή!

Οταν λες για 25% στο μισθό μιλας για ελβετια ή γερμανια;

Οταν λες να ληξει το notice period, τι ακριβως εννοεις; Να ληξει το συμβολαιο που εχεις με την νυν εταιρια; (αλλα αν εισαι με αοριστη διαρκεια;)

Στις 5 το απογευμα στις ελβετικες εταιριες, φευγεις οπως και να χει;
(εκτος ισως απο τα μεγαλα στελεχη)

Το notice period ειναι το διαστημα που πρεπει να ανακοινωσεις την παραιτηση σου στην εταιρεια που ηδη δουλευεις για να πας στην νεα θεση που πηρες στην χ,ψ αλλη εταιρεια. Δηλαδη αν το συμβολαιο σου (δεν εχει καποια σημασια αν ειναι αοριστου χρονου , ετσι και αλλιως αοριστου θες ) λεει πχ 3 months notice period πρεπει 3 μηνες πριν φυγεις να εχεις ενημερωσει οτι φευγεις την ταδε ημερομηνια. Το ιδιο ισχυει και αν εχεις συμβολαιο με συγκεκριμενη διαρκεια . Αν θες να φυγεις πριν ληξει ενημερωνεις τους μηνες που πρεπει νωριτερα

cool11
08-01-15, 13:01
Το notice period ειναι το διαστημα που πρεπει να ανακοινωσεις την παραιτηση σου στην εταιρεια που ηδη δουλευεις για να πας στην νεα θεση που πηρες στην χ,ψ αλλη εταιρεια. Δηλαδη αν το συμβολαιο σου (δεν εχει καποια σημασια αν ειναι αοριστου χρονου , ετσι και αλλιως αοριστου θες ) λεει πχ 3 months notice period πρεπει 3 μηνες πριν φυγεις να εχεις ενημερωσει οτι φευγεις την ταδε ημερομηνια. Το ιδιο ισχυει και αν εχεις συμβολαιο με συγκεκριμενη διαρκεια . Αν θες να φυγεις πριν ληξει ενημερωνεις τους μηνες που πρεπει νωριτερα

thanks για την διευκρινηση.
Ακομη ομως δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εννοει η αντιστοιχη φραση του lewton.

lefe
08-01-15, 13:09
thanks για την διευκρινηση.
Ακομη ομως δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εννοει η αντιστοιχη φραση του lewton.

Εχεις 2 υποψηφιους. Ο ενας ειναι ανεργος αρα μπορει να ξεκινησει αμεσα. Ο αλλος δουλευει αλλου αρα πρεπει να περιμενεις πχ 2/3 μηνες αναλογα το notice period που εχει στο συμβολαιο του.
Ειπε οτι προτιμουν να περιμενουν 3 μηνες για να παρουν τον δευτερο απτην δουλεια που ηδη εχει (δηλαδη να δωσει την ενημερωση οτι αποχωρει) παρα να προσλαβουν τον αμεσα διαθεσιμο γιατι για τους δικους τους λογους καποια HR θεωρουν πιο θετικο να δουλευεις ηδη καπου (και στην ουσια να πρεπει να σε "κλεψουν" προσφεροντας παραπανω λεφτα απτην θεση που ηδη εχεις και περιμενοντας καποιους μηνες) απτο να παρουν καποιον που ειναι ανεργος και ψαχνει θεση. (εννοειται και οι 2 equally qualified)

cool11
08-01-15, 13:33
thanks lefe.
Θεωρω οτι εχει μια λογικη.
Στην ελλαδα της κατάντιας, θα κοιταζαν το 'οτι φτηνοτερο'.
Εκει σου λενε 'θελω μαχιμο', χωρις αυτο να σημαινει οτι αν καποιος εχασε τη δουλεια του οτι δεν αξιζει, σε καμια περιπτωση. Το γεγονος οτι ειναι διατεθειμενοι να πληρωσουν για να σε 'κλεψουν', δειχνει οτι οι ανθρωποι σκανε χρημα αν τους κάνεις, και δεν υπαρχει η μιζέρια και η τσιγγουνια της ελλαδας.
Αλλα βλεπεις, αλλες οι επιχειρησεις της 'ευρωπης', κι αλλοι οι κρατικοδιαιτοι λαμογοθρεμενοι ελληνες εργοδοτες....καμια σχεση.

lewton
08-01-15, 18:40
Ευχαριστώ παιδιά.
KLG, γράψε να πάμε για καφέ, θα σε πάω σε χιπστερ μέρος.
Lefe ευχαριστώ για την παροχή των διευκρινήσεων αντί για εμένα. Φαίνονται οι Ελβετοί, καταλαβαινομαστε. :p
Cool11 σε ελβετική εταιρία (όχι γραφείο πολυεθνικής) Παρασκευή στις 5 άντε γεια. Όχι κάθε μέρα βέβαια εκτός αν είσαι ευχαριστημένος με το μισθό σου και δε σε ενδιαφέρει προαγωγή. ;)

8anos
08-01-15, 18:51
Ευχαριστώ παιδιά.
KLG, γράψε να πάμε για καφέ, θα σε πάω σε χιπστερ μέρος.
Lefe ευχαριστώ για την παροχή των διευκρινήσεων αντί για εμένα. Φαίνονται οι Ελβετοί, καταλαβαινομαστε. :p
Cool11 σε ελβετική εταιρία (όχι γραφείο πολυεθνικής) Παρασκευή στις 5 άντε γεια. Όχι κάθε μέρα βέβαια εκτός αν είσαι ευχαριστημένος με το μισθό σου και δε σε ενδιαφέρει προαγωγή. ;)

καλή αρχή λοιπόν, και καλή συνέχεια

KLG
08-01-15, 19:26
KLG, γράψε να πάμε για καφέ, θα σε πάω σε χιπστερ μέρος.

Σε χιπστερ μερη δεν πηγαίνω πλεον... Αναζητώ μετα-χιπστερ προχωρημένες καταστάσεις που μόνο στο Βερολίνο υπάρχουν... Χιπστερ μέρη έχει και το χιπστεροχώρι μου :p

ttsesm
08-01-15, 20:25
Cool11 σε ελβετική εταιρία (όχι γραφείο πολυεθνικής) Παρασκευή στις 5 άντε γεια. Όχι κάθε μέρα βέβαια εκτός αν είσαι ευχαριστημένος με το μισθό σου και δε σε ενδιαφέρει προαγωγή. ;)

και αυτό θεωρείται καλό....:p
Γιατί Δανία Παρασκεύη στις 15:00 συνήθως δεν υπάρχει ψυχή, στη δουλειά....:p

Anyway, lewton συγχαρητηρια και καλή αρχή. Άντε και στα δικά μας :oops:

konenas
08-01-15, 21:19
@lewton
Ο επιμένων νικά
Ότι και να γίνει έκανες το δικό σου, αυτό μετράει.
Συγχαρητήρια και σιδεροκέφαλος

voithostyrempora2
08-01-15, 23:01
Συγχαρητηρια και καλή αρχή lewton. Keep us updated για το πώς θα πάνε τα πράγματα :oneup:.

lewton
09-01-15, 12:08
Συγχαρητηρια και καλή αρχή lewton. Keep us updated για το πώς θα πάνε τα πράγματα :oneup:.

Mέχρι να γράψω ότι δεν άντεξα την cool ατμόσφαιρα, την flat ιεραρχία και τα σκυλιά στο γραφείο στη startup και γύρισα τρέχοντας στην Ελβετία γιατί μου έλειψε η δομή και η οργάνωσή τους, λογικά καλά θα είμαι. :p
Ακόμα δεν ξέρω αν επιτρέπονται τα σκυλιά στη συγκεκριμένη αλλά πολλές startups επιτρέπουν στους υπαλλήλους να φέρνουν στο γραφείο τους αγαπημένους του φίλους.

konenas
09-01-15, 12:34
Τέλεια!
:rolleyes:

lewton
09-01-15, 12:36
Τέλεια!
:rolleyes:

Για τους σκύλους αυτό; :p

konenas
09-01-15, 22:59
Για τους σκύλους αυτό; :p

Για τι άλλο; :lol:

Gordito
10-01-15, 12:13
Παιδες θελω βοηθεια να συνταξω βιογραφικο στα Αγγλικα.
Απλα δεν 'το έχω' να το γραψω μονος μου.

Που μπορω αν απευθυνθω εν Ελλαδι;

automatix
10-01-15, 12:19
Αν έχει να κάνει με τη δομή και το παρουσιαστικό κομμάτι δοκίμασε το europass (https://europass.cedefop.europa.eu/en/documents/curriculum-vitae).

ciaoant1
29-01-15, 15:05
Έχω το εξής θέμα:

Ζω μέσα στο 2014 στο εξωτερικό, και έχει έρθει η ώρα να κάνω τη φορολογική μου δήλωση. Γενικά, τα πράγματα εδώ είναι πολύ απλά, όμως εγώ τυχαίνει να έχω και κάποιο εισόδημα στην Ελλάδα (έχω κληρονομήσει ένα χωράφι με λίγες ελιές από τον πατέρα μου που πέθανε, και τώρα εισπράττω μια αγροτική επιδότηση).

Η εδώ εφορία μου είπε ότι *μάλλον* χρειάζομαι ένα έγγραφο αποφυγής διπλής φορολόγησης για τα κράτη-μέλη της ΕΕ. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει που θα βρω αυτό το χαρτί, και πια ακριβώς είναι η διαδικασία, για να μην τρέχω άδικα.

8anos
29-01-15, 15:10
που εισαι φορολογικος κατοικος;

ciaoant1
29-01-15, 15:17
μη μου το θυμίζεις αυτό, γιατί προσπαθώ να κάνω τα χαρτιά μου στην εφορία κατοίκων εξωτερικού, και μου είπαν ότι για όσους μετανάστευσαν μέσα στο 2014, δεν υπάρχει ακόμα οδηγία για το τι ακριβώς χαρτιά χρειάζονται για να αλλάξω φορολογική κατοικία, και έτσι μέχρι να βγει η νέα οδηγία, δε μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου, και μένω υποχρεωτικά ως φορολογικός κάτοικος Ελλάδας!!!!

Ελπίζω η οδηγία να βγει γρήγορα, αλλιώς με βλέπω να τρέχω (και να μην φτάνω)

8anos
29-01-15, 16:18
κατα τη γνωμη μου εχεις δυο επιλογες.
1) κανεις την παπια, δηλωνεις σε καθε χωρα το εισοδημα που εχεις σε αυτη, δεν αναφερεις τα αλλα εισοδηματα απο την αλλη χωρα και φορολογησε αναλογα.
γλυτωνεις γραφειοκρατια αλλα εισαι παρατυπος και φυσικα δεν μπορεις να εμφανισεις χρηματα που δεν μπορουν να δικαιολογηθουν.

2) εφοσον εισαι φορολογικος κατοικος ελλαδας η διαδικασια που γνωριζω ειναι, θα πας στην Δου σου θα σου δωσουν μια βεβαιωση και θα σε παραπεμψουν στην διευθυνση διεθνων οικονομικων σχεσεων στην αθηνα. εκει θα κανεις αιτηση και θα σου εκδοσουν σε διαστημα ενος περιπου μηνα το εγγραφο για την αποφυγη της διπλης φορολογησης.
αυτο θα το χρησιμοποιησεις στην εφορια της αλλοδαπης.
απο την εφορια της αλλοδαπης περνεις την εκκαθαριση που να φαινονται τα ποσα που φορολογηθηκαν και ο φορος και τα δηλωνεις οταν κανεις την φορολογικη δηλωση εδω.
εαν δεν καταργηθει η εισφορα αλληλεγγυης ετοιμασου να την πληρωσεις.
εδω εισαι τυπικος αλλα σε πιανουν μαλακα γιατι θα εχεις φορολογηθει περισσοτερο απο οποιονδηποτε για τα ιδια εισοδηματα

chat1978
30-01-15, 01:05
Η ΔΟΥ εξωτερικού μας είπε ότι το χαρτί για την αποφυγή διπλής φορολόγισης δεν χρειάζεται ποια. Δεν ξέρω αν χρειάζεται για την μεταφορά.
Να έχεις υπόψη ότι για να πας στην κατοίκων εξωτερικού, το "Εισόδημα" κοιτάζει αν έχεις οικονομικά συμφέροντα στην Ελλάδα και μπορεί να μην στο επιτρέψει.
Εμένα αυτοί οι μ@λ@κες μου έκαναν χουνέρη στην μεταφορά.

ciaoant1
30-01-15, 01:18
Η ΔΟΥ εξωτερικού μας είπε ότι το χαρτί για την αποφυγή διπλής φορολόγισης δεν χρειάζεται ποια. Δεν ξέρω αν χρειάζεται για την μεταφορά.
Να έχεις υπόψη ότι για να πας στην κατοίκων εξωτερικού, το "Εισόδημα" κοιτάζει αν έχεις οικονομικά συμφέροντα στην Ελλάδα και μπορεί να μην στο επιτρέψει.
Εμένα αυτοί οι μ@λ@κες μου έκαναν χουνέρη στην μεταφορά.
Καλά, θα το κάνω και αυτό με την ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού (μόλις ξαναρχίσει να λειτουργεί το σύστημα για εμάς που φύγαμε το 2014).

Το πρόβλημα μου -για τώρα- είναι αν χρειάζεται στην φορολογική μου δήλωση στο άλλο κράτος να δηλώσω και τα εισοδήματα που είχα εντός του 2014 στην Ελλάδα ή όχι. Μάλλον θα κάνω την "λαμογιά" που πρότεινε ο 8anos πιο πάνω

lewton
30-01-15, 01:18
Η ΔΟΥ εξωτερικού μας είπε ότι το χαρτί για την αποφυγή διπλής φορολόγισης δεν χρειάζεται ποια. Δεν ξέρω αν χρειάζεται για την μεταφορά.
Να έχεις υπόψη ότι για να πας στην κατοίκων εξωτερικού, το "Εισόδημα" κοιτάζει αν έχεις οικονομικά συμφέροντα στην Ελλάδα και μπορεί να μην στο επιτρέψει.
Εμένα αυτοί οι μ@λ@κες μου έκαναν χουνέρη στην μεταφορά.

Όσοι δεν είμαστε στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού το χρειαζόμαστε πάντως.
Το βρίσκεις εκεί: http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/ddos/c_gr.html
Όποιος θέλει ας διαβάσει και αυτό το thread από forum για expats στην Ελβετία, όπου κάναμε θέμα οι Έλληνες της Ελβετίας. :p
http://www.englishforum.ch/finance-banking-taxation/178342-greece-switzerland-double-taxation-mess.html

chat1978
30-01-15, 01:30
Όσοι δεν είμαστε στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού το χρειαζόμαστε πάντως.
Το βρίσκεις εκεί: http://www.gsis.gr/gsis/info/gsis_site/ddos/c_gr.html
Όποιος θέλει ας διαβάσει και αυτό το thread από forum για expats στην Ελβετία, όπου κάναμε θέμα οι Έλληνες της Ελβετίας. :p
http://www.englishforum.ch/finance-banking-taxation/178342-greece-switzerland-double-taxation-mess.html

ίσως και αυτό να είναι χρήσιμο

http://www.news.gr/oikonomia/h-tseph-moy/article/164716/katoikoi-exoterikoy-2014-h-epohh-ton-anataraxeon.html

anon
04-02-15, 11:30
Eίναι τρελλοί αυτοί οι Δανοί!!!!
Διαβάστε πραγματική ιστορία.
http://cphpost.dk/news/new-rules-drive-up-the-cost-of-love.7917.html

Στην περίπτωση που δεν είσαι παντρεμένος, τακτικά ερωτηματολόγια του στυλ, πόσο συχνά κάνεις σεξ, προκειμένου να δουν εαν είσαι ζευγάρι. Στην περίπτωση που είσαι ζευγάρι, έχεις όλες τις υποχρεώσεις, όπως οι παντρεμένοι, χωρίς όμως τις φοροαπαλλαγές ή φοροελαφρύνσεις. Και συμφέρει περισσότερο να είσαι άνεργος, απο το να εργάζεσαι! (σε ορισμένες περιπτώσεις).

xhaos
04-02-15, 11:50
Eίναι τρελλοί αυτοί οι Δανοί!!!!
Διαβάστε πραγματική ιστορία.
http://cphpost.dk/news/new-rules-drive-up-the-cost-of-love.7917.html

Στην περίπτωση που δεν είσαι παντρεμένος, τακτικά ερωτηματολόγια του στυλ, πόσο συχνά κάνεις σεξ, προκειμένου να δουν εαν είσαι ζευγάρι. Στην περίπτωση που είσαι ζευγάρι, έχεις όλες τις υποχρεώσεις, όπως οι παντρεμένοι, χωρίς όμως τις φοροαπαλλαγές ή φοροελαφρύνσεις. Και συμφέρει περισσότερο να είσαι άνεργος, απο το να εργάζεσαι! (σε ορισμένες περιπτώσεις).

τώρα εγώ λέω: αν το κριτήριο είναι πόσες φορές ένα ζευγάρι κάνει σεξ για να θεωρείτε ζευγάρι, ξέρω άπειρους που είναι παντρεμένοι αλλά δεν πιάνουν το όριο;)

euri
04-02-15, 11:55
τώρα εγώ λέω: αν το κριτήριο είναι πόσες φορές ένα ζευγάρι κάνει σεξ για να θεωρείτε ζευγάρι, ξέρω άπειρους που είναι παντρεμένοι αλλά δεν πιάνουν το όριο;)

Θα κατηγορηθούν για εικονικό γάμο :p

KLG
04-02-15, 12:00
Eίναι τρελλοί αυτοί οι Δανοί!!!!
Διαβάστε πραγματική ιστορία.
http://cphpost.dk/news/new-rules-drive-up-the-cost-of-love.7917.html

Στην περίπτωση που δεν είσαι παντρεμένος, τακτικά ερωτηματολόγια του στυλ, πόσο συχνά κάνεις σεξ, προκειμένου να δουν εαν είσαι ζευγάρι. Στην περίπτωση που είσαι ζευγάρι, έχεις όλες τις υποχρεώσεις, όπως οι παντρεμένοι, χωρίς όμως τις φοροαπαλλαγές ή φοροελαφρύνσεις. Και συμφέρει περισσότερο να είσαι άνεργος, απο το να εργάζεσαι! (σε ορισμένες περιπτώσεις).

Τρολοφυλλάδα η CPHpost και το αρθρο ειναι απο το 2013. Σαν μέλος ενός co-habitating couple δεν είδα τον φόρο μου να αυξάνεται απο τότε που έμενα μόνος μου, ούτε μου έστειλε τέτοια φόρμα η commune. Η μοναδική απώλεια εισοδηματος πόυ είχα ηταν οταν βρηκε δουλειά και δεν θα παίρνω 1000 ευρω τον χρόνο επιστροφή επειδη υποστηριζω ανεργο μέλος στο νοικοκυριό μου. Και την φοροαπαλλαγη την έπαιρνα αν και ειχε διευθυνση στο σπίτι ενος φίλου επειδη ηταν σε πλουσιο δήμο που ειχε πολυ καλύτερα σεμινάρια για ευρεση εργασίας, ενω ο δικός μου δήμος είναι χρεωκοπημένος επειδή εχει φτωχούς δημότες που πληρώνουν χαμηλούς φόρους.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
04-02-15, 12:03
Θα κατηγορηθούν για εικονικό γάμο :p
Νομίζω ότι για εικονικό γάμο θα κατηγορηθούν όσοι είναι παντρεμένοι και κάνουν σεξ :mrgreen:

Crosswind
04-02-15, 12:06
Νομίζω ότι για εικονικό γάμο θα κατηγορηθούν όσοι είναι παντρεμένοι και κάνουν σεξ :mrgreen:

Υπάρχει τέτοια φυλή? :lol:

xhaos
04-02-15, 12:13
Νομίζω ότι για εικονικό γάμο θα κατηγορηθούν όσοι είναι παντρεμένοι και κάνουν σεξ :mrgreen:

αυτό το λέμε μοιχεία!

hehehehehe

jim_nut18
04-02-15, 12:39
ξερει κανεις ποσα ακριβως ειναι τα χρηματα οταν λεει TV-L E13 (50% ) (γερμανια)?
στο google βλεπω καπου στα 1500 ευρω λογω του οτι λεει 50%

anon
04-02-15, 12:51
τώρα εγώ λέω: αν το κριτήριο είναι πόσες φορές ένα ζευγάρι κάνει σεξ για να θεωρείτε ζευγάρι, ξέρω άπειρους που είναι παντρεμένοι αλλά δεν πιάνουν το όριο;)

Σωστοοοοοοόςςςςςςς.........

@KLG δεν ξέρω αν είναι τρολλιά, το είδα και μου κίνησε την περιέργεια... Πάντως δεν αναφέρει ότι στέλνουν τέτοιας φύσεως ερωτηματολόγια σε όλους, αλλά έστειλαν σε μερικές χιλιάδες ζευγάρια... μπορεί να τους έχουν βάλει σε πιλοτικό πρόγραμμα!

lewton
05-02-15, 03:14
Τρολοφυλλάδα η CPHpost και το αρθρο ειναι απο το 2013. Σαν μέλος ενός co-habitating couple δεν είδα τον φόρο μου να αυξάνεται απο τότε που έμενα μόνος μου, ούτε μου έστειλε τέτοια φόρμα η commune. Η μοναδική απώλεια εισοδηματος πόυ είχα ηταν οταν βρηκε δουλειά και δεν θα παίρνω 1000 ευρω τον χρόνο επιστροφή επειδη υποστηριζω ανεργο μέλος στο νοικοκυριό μου. Και την φοροαπαλλαγη την έπαιρνα αν και ειχε διευθυνση στο σπίτι ενος φίλου επειδη ηταν σε πλουσιο δήμο που ειχε πολυ καλύτερα σεμινάρια για ευρεση εργασίας, ενω ο δικός μου δήμος είναι χρεωκοπημένος επειδή εχει φτωχούς δημότες που πληρώνουν χαμηλούς φόρους.

Όλα αυτά πόσο καιρό σου πήρε να τα καταλάβεις και να βρεις και τον τρόπο να τους τη φέρεις;
Eννοώ όλα αυτά τα κόλπα με το να δηλώνεται η κοπελιά σε άλλο δήμο κλπ.

KLG
05-02-15, 10:55
Όλα αυτά πόσο καιρό σου πήρε να τα καταλάβεις και να βρεις και τον τρόπο να τους τη φέρεις;
Eννοώ όλα αυτά τα κόλπα με το να δηλώνεται η κοπελιά σε άλλο δήμο κλπ.

Στην προετοιμασία (οταν ημαστε Ελλάδα) ειδαμε οτι ολα τα καλά προγραμματα εκπαιδευσης ηταν για δημότες Κοπενχαγης, και καλά προγραμματα με networking sessions, job fairs κτλ, οποτε ηξερα οτι επρεπε να γίνει κάτι, ασε που δεν ηθελα να ενημερωσω τον σπιτονοικοκύρη μου.

Χρειαστηκα ενα μπουκάλι τσίπουρο, ενα βαζο κάπαρη και ενα Δανό κολλητο. Ο Δανός εχει σπιτι οποτε την βαλαμε σαν συγκατοικο του, επειδη οταν δηλωνεις καποιον πρεπει ο σπιτονοικοκυρης να υπογραψει οτι ειναι ενημερος. Μην φανταστεις, ηταν απο τις ελάχιστες μου νίκες κατά της γραφειοκρατίας. Μετράω πολυ περισσότερες ήττες :p

lewton
05-02-15, 23:26
Απλα ρώτησα γιατί ήταν πολύ cool ο τρόπος που το περιέγραψες, στο στυλ "γραφειοκρατία; την έχω για πρωινό". :p

KLG
05-02-15, 23:35
Απλα ρώτησα γιατί ήταν πολύ cool ο τρόπος που το περιέγραψες, στο στυλ "γραφειοκρατία; την έχω για πρωινό". :p

Καθε άλλο. Πολεμος χαρακωμάτων* που κρατάει απο τον δευτερο μου χρόνο εδώ. Απλα το συγκεκριμένο ήταν μια σπάνια νίκη, την οποία νομιζω οτι εξαργυρωσα με σχεδον όλο το καλό καρμα που ειχα συσσωρευσει :p

Αν αρχίσω να περιγράφω τι μου εχει συμβεί (απο υπερφορολόγηση 63% μέχρι και απληρωτος 2 μηνες απο "λαθος" διακοπή συμβολαίου) δεν θα τελειώσω ουτε αυριο.

patch
12-03-15, 10:44
Δέχτηκα μια πρόταση από πολυεθνική για Ολλανδία, έχουμε κάποιον εκεί;
Ξέρουμε πως είναι τα πράγματα;

voithostyrempora2
12-03-15, 13:47
Αϊντχοφεν εδώ. Ρωτα ό,τι θες :cool:.

Απλά να σημειώσω ότι είμαι στη νότια Ολλανδία, η οποία είναι πολύ διαφορετική από τη βόρεια και έχουν και μεγάλη κόντρα με τους βόρειους :p. Βορεια Ολλανδία = Αμστερνταμ, Ροτερνταμ, Χάγη και Ούτρεχτη, δηλαδη όλη η Ολλανδία , εκτός του Αϊντχοφεν , που είναι η μία και μοναδική μεγάλη πόλη εδώ στο Νότο της Ολλανδίας :p.

Για αμοιβές Μηχανικών με μεταπτυχιακό δεν έχω ακούσει κάτω από 27.000 καθαρά τον πρώτο χρόνο δουλειάς (13 Χ 2.100 ευρώ) .

patch
12-03-15, 14:01
thanks, είναι βόρια (Groningen)
πρώτα και σημαντικό εκπαιδευτικό σύστημα μετά τα κλασσικά, κόστος ζωής, εργασιακές σχέσεις, πρόνοια κτλ

voithostyrempora2
12-03-15, 14:33
Πωπω, το τερμάτισες κι εσύ , τόσο βόρεια. Το Γκρονιγκεν στο μυαλό μου είναι κάτι ανάμεσα σε Ρύζια Εβρου και Καβύλη :cool:.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξερω τί κάνουν κει πάνου στα βόρεια της χώρας. Επίσης, όταν λες για εκπαιδευτικό σύστημα, εννοείς για τα παιδιά σου (φαντάζομαι).

Δεν έχω ιδέα τί παίζει με τα σχολεία γενικότερα, αλλά τα περισσότερα παιδιά πάνε σε δημόσια σχολεία, τουλάχιστον εδώ στα νότια. Εχουμε από χαμηλή έως σχεδόν ανύπαρκτη (μάλλον ανύπαρκτη) εγκληματικοτητα. Η Ολλανδία κλείνει τις φυλακές της επειδη είναι άδειες (!!!!) . Με την εξαίρεση των ποδηλατων , τα οποία τα κλέβουν μαζικά από παντού, νυχτα και μερα, ασταματητα.

Κόστος ζωής: τα ενοίκια είναι ακριβά. Για ένα decent δυάρι, σχετικά καινούριο, ξεκινάς από 1.000αρικο στην καλή περίπτωση. Επίσης πολύ ακριβό είναι το φαγητό έξω (ξεκινάς από 25-30 ευρώ το κεφάλι, χαρακτηριστικό παράδειγμα (http://www.grieksrestaurant-lithos.nl/en/menu-card.html)) . Τα υπόλοιπα είναι από περιπου ίδια σε κόστος με Ελλάδα έως φθηνοτερα. Το "καλαθι της νοικοκυράς" στο super market είναι σαφώς πιο φθηνό από Ελλάδα , εκτός από φρούτα και λαχανικα. Πάμφθηνα το γάλα και η μπύρα (γι αυτό εχω αντικαταστησει τα φρουτα και τα λαχανικά με μπύρα :rofl: :rofl::rofl:). Πιο φθηνό το μοσχάρι, λίγο πιο ακριβό το χοιρινό. Τα ίδια σε ζυμαρικα και ρύζι. Παντού πας με ποδηλατο. Η άσφαλτος είναι αδεια από αμαξια και οι ποδηλατοδρομοι έχουν κυκλοφοριακό τα πρωινά στις 9 και το απόγευμα στις 5. Η Ολλανδία έχει μάλλον τους καλύτερους αυτοκινητοδρομους στην ήπειρο, ανώτερους και από τους Autobahn της Γερμανίας σύμφωνα με όσα μου έχουν πει πολλοί που οδηγούν στη Δυτική Ευρώπη. Το δε εκπληκτικό είναι ότι οι εξαιρετικοί αυτοί αυτοκινητοδρομοι ΔΕΝ έχουν ούτε ενα διόδιο .

Μην πείτε αυτό για τη μπύρα στη μητέρα μου :p.

chat1978
12-03-15, 19:27
του Αϊντχοφεν , που είναι η μία και μοναδική μεγάλη πόλη εδώ στο Νότο της Ολλανδίας :p.

Τόσο μινιατούρα είναι το Μάαστριχτ. Δεν μου φάνηκε τόσο μικρό! Σιγά τα μεγάθη πόλη που έχουν δηλαδή. Ας είναι καλά που έχουν ενώσει τα πάντα σαν ένα αστικό κέντρο και βαπτίζουν τις συνοικίες πόλεις.
Καλά κάνουν αλλά ρεαλιστικά να το πάρεις το δυτικά, τρείς πόλεις έχουν. Ρόντερνταμ, Λείντεν και Αμστερνταμ.
Την χάγη την βάζεις με ρόντερνταμ ή λείντεν. αν και λιγότερο κενό έχει με το ρότερνταμ.

- - - Updated - - -


Η Ολλανδία έχει μάλλον τους καλύτερους αυτοκινητοδρομους στην ήπειρο, ανώτερους και από τους Autobahn της Γερμανίας σύμφωνα με όσα μου έχουν πει πολλοί που οδηγούν στη Δυτική Ευρώπη. Το δε εκπληκτικό είναι ότι οι εξαιρετικοί αυτοί αυτοκινητοδρομοι ΔΕΝ έχουν ούτε ενα διόδιο .

Βέβαια αφού πληρώνουν φόρους. Απλά κάποιοι πιστεύουν ότι πρέπει να πληρώνουμε και φόρους και ιδιωτικά χαράτσια.
Πάντως φοβεροί ποιότητα της ασφάλτου αλλά στο θέμα όρια ταχύτητας, πιστεύω έχουν εξαντλήσει ότι βλακεία τους περίσσεψε από κάθε τι άλλο.

IoStefo1
12-03-15, 19:42
thanks, είναι βόρια (Groningen)
πρώτα και σημαντικό εκπαιδευτικό σύστημα μετά τα κλασσικά, κόστος ζωής, εργασιακές σχέσεις, πρόνοια κτλ

Πρέπει να συνηθίσεις και τους σεισμούς.;)

https://www.google.nl/search?q=aardbeving+groningen&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=WcEBVYuSOZHnasfjgrAP&ved=0CEYQsAQ&biw=1185&bih=796

patch
12-03-15, 20:11
Πρέπει να συνηθίσεις και τους σεισμούς.;)

https://www.google.nl/search?q=aardbeving+groningen&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=WcEBVYuSOZHnasfjgrAP&ved=0CEYQsAQ&biw=1185&bih=796

λεπτομέρειες άμα ζεις Κεφαλλονιά :p
ευχαριστώ για την πληροφορία παντως, έριξα μια ματιά και πρόκειται για μικρούς
θα δω πως θα πάει η συνέντευξη και μετά βλέπω

chat1978
13-03-15, 00:17
Πρέπει να συνηθίσεις και τους σεισμούς.;)

https://www.google.nl/search?q=aardbeving+groningen&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=WcEBVYuSOZHnasfjgrAP&ved=0CEYQsAQ&biw=1185&bih=796

Σοβαρά;;;;;

IoStefo1
13-03-15, 12:42
Σοβαρά;;;;;

Ναι, να και το ιστορικό τους.http://www.rtvnoord.nl/artikel/artikel.asp?p=129172

Μπορεί να είναι μικρής κλίμακας όμως τα σπίτια είναι ψεύτικα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.