PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 [68] 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

chat1978
13-03-15, 20:45
Ναι, να και το ιστορικό τους.http://www.rtvnoord.nl/artikel/artikel.asp?p=129172

Μπορεί να είναι μικρής κλίμακας όμως τα σπίτια είναι ψεύτικα.

3άρι και με το ζόρι! Ταρακουνάει!

djuan1988
13-03-15, 20:54
Πάντως είναι όμορφη πόλη.

Επίσης θα μπορείς να πεταχτείς και στη Βρέμη ή στο Oldenburg για μια βόλτα το ΣΚ και για να κάνεις τα ψώνια σου, διότι είναι όλα φθηνότερα.

doctor_667
15-03-15, 13:26
Ωραία πόλη το Χρόνινγκεν, αλλά πολύ απομονωμένη. Γενικά είναι φοιτητούπολη οπότε για το μέγεθος της έχει αρκετά πράγματα να κάνεις. Είναι αρκετά πιο χαμηλές οι τιμές σε σχέση με Άμστερνταμ, Ουτρέχτη, κλπ αλλά μάλλον είναι πάνω από το μέσο όρο λόγω του πανεπιστημίου. Μισθοί θα είναι χαμηλότεροι από Randstad αλλά για κάποιον με εμπειρία θα είναι και πάλι καλά. Πολύ σημαντικό είναι ότι σαν skilled immigrant δικαιούσαι έκπτωση φόρου 30% για κάποια χρόνια που θα ανεβάσει κατά πολύ τις καθαρές αποδοχές σου. Αν με το καλό φτάσεις στο στάδιο των διαπραγματεύσεων μην το αμελήσεις με τίποτα να μιλήσεις με το HR. Τι δουλειά είναι αν επιτρέπεται;


Η άσφαλτος είναι αδεια από αμαξια
Μάλλον δεν έχεις οδηγήσει ποτέ για να το λες αυτό. :p Η κίνηση γύρω από τις πόλεις είναι τραγική κάθε μέρα.

patch
15-03-15, 14:16
Ωραία πόλη το Χρόνινγκεν, αλλά πολύ απομονωμένη. Γενικά είναι φοιτητούπολη οπότε για το μέγεθος της έχει αρκετά πράγματα να κάνεις. Είναι αρκετά πιο χαμηλές οι τιμές σε σχέση με Άμστερνταμ, Ουτρέχτη, κλπ αλλά μάλλον είναι πάνω από το μέσο όρο λόγω του πανεπιστημίου. Μισθοί θα είναι χαμηλότεροι από Randstad αλλά για κάποιον με εμπειρία θα είναι και πάλι καλά. Πολύ σημαντικό είναι ότι σαν skilled immigrant δικαιούσαι έκπτωση φόρου 30% για κάποια χρόνια που θα ανεβάσει κατά πολύ τις καθαρές αποδοχές σου. Αν με το καλό φτάσεις στο στάδιο των διαπραγματεύσεων μην το αμελήσεις με τίποτα να μιλήσεις με το HR. Τι δουλειά είναι αν επιτρέπεται;


Μάλλον δεν έχεις οδηγήσει ποτέ για να το λες αυτό. :p Η κίνηση γύρω από τις πόλεις είναι τραγική κάθε μέρα.

Ευχαριστώ, πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου
HVAC engineer είναι η θέση αλλά από τι είδα χρηματικά θα είναι τεράστιο δίλημμα
Στα συν είναι τεράστια πολυεθνική, μα πολύ τεράστια

jose_ee1985
15-03-15, 14:31
Για τους Βέλγους του φόρουμ:

Καθημερινή μετακίνηση μεταξύ Leuven και Βρυξελλών για εργασία είναι εφικτή; Είτε με αυτοκίνητο είτε με ΜΜΕ. Έχω ακούσει πολύ κακά λόγια για την κίνηση στο Βέλγιο, αλλιώς η απόσταση δεν φαίνεται μεγάλη.

PopManiac
15-03-15, 15:26
Για τους Βέλγους του φόρουμ:

Καθημερινή μετακίνηση μεταξύ Leuven και Βρυξελλών για εργασία είναι εφικτή; Είτε με αυτοκίνητο είτε με ΜΜΕ. Έχω ακούσει πολύ κακά λόγια για την κίνηση στο Βέλγιο, αλλιώς η απόσταση δεν φαίνεται μεγάλη.

Tρένο ΙΜΟ, ειδάλλως αμάξι αξίζει μόνο για το ότι ακούς ράδιο και μπορείς να κάνεις και κανένα τηλέφωνο με hands free στην κίνηση ;)

chat1978
15-03-15, 17:18
Για τους Βέλγους του φόρουμ:

Καθημερινή μετακίνηση μεταξύ Leuven και Βρυξελλών για εργασία είναι εφικτή; Είτε με αυτοκίνητο είτε με ΜΜΕ. Έχω ακούσει πολύ κακά λόγια για την κίνηση στο Βέλγιο, αλλιώς η απόσταση δεν φαίνεται μεγάλη.

Γενικά να ξέρεις ότι το Βέλγιο είναι Νο1 στην Ευρώπη σε κίνηση. Μιλάμε χαμός στο ίσιωμα.
Αν η μετακίνηση είναι από κέντρο σε κέντρο, ή αν θες σταθμό τρένου σε σταθμό τρένου τότε το τρένο για μένα είναι μονόδρομος.

Εγώ πχ, μένω Μέχελεν (ίδια απόσταση), αν χρειαστεί να πάω στο ρινγκ των Βρυξελών, την έχω βάψει. Για το κέντρο όμως κοντά στους σταθμούς θα είμαι εκεί σε 30-35 λεπτά μαζί με το ποδήλατο που πρέπει να κάνω.
Μου τα έλεγαν για την κίνηση στο Βέλγιο και δεν το πίστευα! Εντάξει την πρώτη μέρα είπα "αααα και κατάλαβα"

jose_ee1985
15-03-15, 18:54
Ευχαριστώ πολύ. Κατάλαβα, ψιλομαρτύριο δηλαδή το αυτοκίνητο σε καθημερινή βάση...

Από αγγλόφωνες δουλειές στις Βρυξέλλες και την ευρύτερη περιοχή - πέρα από κομισσιόν κλπ - πως πάμε. Υπάρχουν επιπλεόν ευκαιρίες (λόγω της παρουσίας των ευρω-θεσμών εκεί), ή είναι αρκετά περιορισμένες;

chat1978
15-03-15, 18:57
Ευχαριστώ πολύ. Κατάλαβα, ψιλομαρτύριο δηλαδή το αυτοκίνητο σε καθημερινή βάση...

Από αγγλόφωνες δουλειές στις Βρυξέλλες και την ευρύτερη περιοχή - πέρα από κομισσιόν κλπ - πως πάμε. Υπάρχουν επιπλεόν ευκαιρίες (λόγω της παρουσίας των ευρω-θεσμών εκεί), ή είναι αρκετά περιορισμένες;

Φλάνδρα για πληροφορική και τηλεπικοινωνίες

Valder
15-03-15, 18:59
Εγω που ψιλοψάχνω για οικονομικά στο έξω μπας και..., έχω φάει λίγο πίκρα, θέλει γλώσσες. Και άμα ξέρεις μόνο αγγλικά είναι ζόρι, παντρεύεσαι την Ελλάδα ως επι το πλείστον.:(

ΥΓ: Σκέφτομαι να αρχίσω κάποια ξένη γλώσσα σύντομα για να χω ένα αβαντάζ. Πχ Ολλανδικά ή Σουηδικά.

lewton
15-03-15, 21:38
Στο Βερολίνο ζητούνται devs μανιωδώς.

vamvakoolas
16-03-15, 18:54
Εγω που ψιλοψάχνω για οικονομικά στο έξω μπας και..., έχω φάει λίγο πίκρα, θέλει γλώσσες. Και άμα ξέρεις μόνο αγγλικά είναι ζόρι, παντρεύεσαι την Ελλάδα ως επι το πλείστον.:(

ΥΓ: Σκέφτομαι να αρχίσω κάποια ξένη γλώσσα σύντομα για να χω ένα αβαντάζ. Πχ Ολλανδικά ή Σουηδικά.
ολλανδικα κατα τη γνωμη μου (μαζι με γερμανικα) ειναι ατου στη κεντρικη Ευρωπη...Σκανδιναδικες χωρες ψιλοβολευεσαι με τα Αγγλικα

crypter
16-03-15, 19:26
ολλανδικα κατα τη γνωμη μου (μαζι με γερμανικα) ειναι ατου στη κεντρικη Ευρωπη...Σκανδιναδικες χωρες ψιλοβολευεσαι με τα Αγγλικα

Αυτο δεν θα ελεγα οτι ισχύει τρελά για Φινλανδια που είμαι εγω αλλα οκ αρκετοι δεν την μετρανε στην σκανδιναβία καν. :p

euri
16-03-15, 22:29
Αυτο δεν θα ελεγα οτι ισχύει τρελά για Φινλανδια που είμαι εγω αλλα οκ αρκετοι δεν την μετρανε στην σκανδιναβία καν. :p

Αγγλικά εδώ στη Φινλανδία μιλάνε πολύ καλά στα μεγάλα αστικά κέντρα και τις τουριστικές περιοχές.

Α, και η Φινλανδία δεν είναι Σκανδιναβία :p

KLG
16-03-15, 22:36
Α, και η Φινλανδία δεν είναι Σκανδιναβία :p

Hear, hear !!! ή στα φινλανδικά heeeeaaääääär heeeeaaääääär ?

:p :p

Φανερός Πράκτωρ
16-03-15, 22:41
Αγγλικά εδώ στη Φινλανδία μιλάνε πολύ καλά στα μεγάλα αστικά κέντρα και τις τουριστικές περιοχές.

Α, και η Φινλανδία δεν είναι Σκανδιναβία :p

btw πως τα πάτε με τις συζητήσεις για την Ελληνική κρίση; :p
Ο πιο πωρωμένος ανθέλληνας που έχω γνωρίσει μέχρι σήμερα δεν ήταν Γερμανός (οι Γερμανοί που συναναστρέφομαι μάλλον φιλικοί είναι και κρατάνε τα προσχήματα) αλλά Φιλανδός. Απλά, επειδή δεν είχα επαφή με πολλούς, δεν ξέρω αν ήταν μόνο αυτός ο προβληματικός ή είναι πιο γενικευμένο το κακό.

crypter
16-03-15, 23:33
btw πως τα πάτε με τις συζητήσεις για την Ελληνική κρίση; :p
Ο πιο πωρωμένος ανθέλληνας που έχω γνωρίσει μέχρι σήμερα δεν ήταν Γερμανός (οι Γερμανοί που συναναστρέφομαι μάλλον φιλικοί είναι και κρατάνε τα προσχήματα) αλλά Φιλανδός. Απλά, επειδή δεν είχα επαφή με πολλούς, δεν ξέρω αν ήταν μόνο αυτός ο προβληματικός ή είναι πιο γενικευμένο το κακό.
Απο οσο ξερω εχουν αρκετά μεγάλο ποσοστό εθνικιστών στην βουλή και γενικά όποτε αναφέρω οτι είμαι έλληνας σε μη νεαρά άτομα αλλάζει λιγο το ύφος τους προς το πιο συγκρατημένο. Επειδή είναι κλειστά άτομα η πλειοψηφία, δύσκολο να ακούσω κακεντρεχή σχόλια. Πιο πιθανό απλά να κρατάνε απόσταση. Αν πετύχεις μεθυσμένους φινλανδους βέβαια θα εκφραστούν πιο ελευθερα αλλα και παλι. Απόμακροι όλοι τους. Και socially awkward. :p
152504

lewton
16-03-15, 23:41
Εγώ έχω γνωρίσει μόνο τρελούς Φινλανδούς και Φινλανδές.
Πώς λέμε socially awkward, καμία σχέση.
Αλλά δε θα επεκταθώ γιατί μας διαβάζουν μικρά παιδιά.

megahead13
17-03-15, 00:02
btw πως τα πάτε με τις συζητήσεις για την Ελληνική κρίση; :p
Ο πιο πωρωμένος ανθέλληνας που έχω γνωρίσει μέχρι σήμερα δεν ήταν Γερμανός (οι Γερμανοί που συναναστρέφομαι μάλλον φιλικοί είναι και κρατάνε τα προσχήματα) αλλά Φιλανδός. Απλά, επειδή δεν είχα επαφή με πολλούς, δεν ξέρω αν ήταν μόνο αυτός ο προβληματικός ή είναι πιο γενικευμένο το κακό.
Πριν μερικούς μήνες ανοίξαμε γραφείο στη Φινλανδία. Πήγα εκεί για μια βδομάδα και με όσους μίλησα δεν υπήρξε κάποιο θέμα. Το αντίθετο θα έλεγα.

tsigarid
17-03-15, 12:03
Το πρόβλημα με τους Φινλανδούς δεν είναι το αν ξέρουν Αγγλικά ή όχι, αλλά το πως τα μιλάνε. Πιο εύκολα καταλαβαίνω Σκωτσέζους και Ιρλανδούς!

lewton
17-03-15, 13:44
Εγω που ψιλοψάχνω για οικονομικά στο έξω μπας και..., έχω φάει λίγο πίκρα, θέλει γλώσσες. Και άμα ξέρεις μόνο αγγλικά είναι ζόρι, παντρεύεσαι την Ελλάδα ως επι το πλείστον.:(

ΥΓ: Σκέφτομαι να αρχίσω κάποια ξένη γλώσσα σύντομα για να χω ένα αβαντάζ. Πχ Ολλανδικά ή Σουηδικά.
Οικονομικά δε σημαίνει τίποτα.
Τι δουλειά θέλεις να κάνεις;

voithostyrempora2
17-03-15, 15:08
Τόσο μινιατούρα είναι το Μάαστριχτ. Δεν μου φάνηκε τόσο μικρό! Σιγά τα μεγάθη πόλη που έχουν δηλαδή. Ας είναι καλά που έχουν ενώσει τα πάντα σαν ένα αστικό κέντρο και βαπτίζουν τις συνοικίες πόλεις.
Καλά κάνουν αλλά ρεαλιστικά να το πάρεις το δυτικά, τρείς πόλεις έχουν. Ρόντερνταμ, Λείντεν και Αμστερνταμ.
Την χάγη την βάζεις με ρόντερνταμ ή λείντεν. αν και λιγότερο κενό έχει με το ρότερνταμ.

http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Largest_cities_of_the_Netherlands

Βεβαια αυτοί είναι οι πληθυσμοί της κάθε πόλης, όχι της μητροπολιτικής περιοχής. Στο Eindhoven η μητροπολιτική περιοχη έχει ~420.000 (http://en.wikipedia.org/wiki/Eindhoven) κόσμο, από τους οποίους οι ~220.000 είναι εντός πόλης.


Μάλλον δεν έχεις οδηγήσει ποτέ για να το λες αυτό. :p Η κίνηση γύρω από τις πόλεις είναι τραγική κάθε μέρα.

Μόνο εντός Eindhoven μετακινούμαι. Δεν έχω ιδέα τί συμβαίνει εκτός πόλης. Εντός Eindhoven η άσφαλτος είναι άδεια από αμαξια και οι ποδηλατόδρομοι πήζουν.

euri
17-03-15, 16:13
btw πως τα πάτε με τις συζητήσεις για την Ελληνική κρίση; :p
Ο πιο πωρωμένος ανθέλληνας που έχω γνωρίσει μέχρι σήμερα δεν ήταν Γερμανός (οι Γερμανοί που συναναστρέφομαι μάλλον φιλικοί είναι και κρατάνε τα προσχήματα) αλλά Φιλανδός. Απλά, επειδή δεν είχα επαφή με πολλούς, δεν ξέρω αν ήταν μόνο αυτός ο προβληματικός ή είναι πιο γενικευμένο το κακό.

Δε θα έλεγα ότι είναι γενικευμένο το κακό. Οι περισσότεροι, με κεντρο-αριστερίζουσες πολιτικές πεποιθήσεις, είναι από φιλικοί έως ουδέτεροι. Οι εθνικιστές, οι οποίοι μάλλον φθίνουν τώρα, έχουν την κλασική ρητορική εναντίον των "κακών" νότιων χωρών που ξεζουμίζουν τα πορτοφόλια του κοσμάκη του βορρά. Είναι όμως λίγοι, οπότε δεν ακούγονται πολύ.

Επίσημα, τα πολιτικά κόμματα ελέω επικείμενων εκλογών έχουν μια αυστηρή στάση απέναντι στην Ελλάδα και την κρίση, καθώς πρέπει να διατηρήσουν τις υποσχέσεις που είχαν δώσει παλιότερα (ότι δε θα πληρώσει ο φινλανδικός λαός για την κρίση άλλων χωρών, δε θα χαρίσουν δάνεια, κλπ).


Το πρόβλημα με τους Φινλανδούς δεν είναι το αν ξέρουν Αγγλικά ή όχι, αλλά το πως τα μιλάνε. Πιο εύκολα καταλαβαίνω Σκωτσέζους και Ιρλανδούς!

Τι να σου πω, τρία+ χρόνια εδώ δεν έχω πρόβλημα να τους καταλάβω. Ίσως παίζει ρόλο η προφορά του φινλανδικού νότου, η οποία είναι σχετικά καθαρή. Έχουν κάποιες ιδιατερότητες στον τρόπο ομιλίας (πχ έντονες εισπνοές κατά τη διάρκεια της ομιλίας), αλλά δεν είχα ποτέ θέμα.

- - - Updated - - -


Απόμακροι όλοι τους. Και socially awkward. :p
152504

Δεν είναι απόμακροι, είναι ντροπαλοί και εσωστρεφείς. Ακόμα και όταν μιλάνε μεταξύ τους, ο καθένας κοιτάει τα παπούτσια του. Οι εξωστρεφείς Φινλανδοί κοιτάνε τα παπούτσια του συνομιλητή τους :p

megahead13
17-03-15, 19:37
Δεν είναι απόμακροι, είναι ντροπαλοί και εσωστρεφείς. Ακόμα και όταν μιλάνε μεταξύ τους, ο καθένας κοιτάει τα παπούτσια του. Οι εξωστρεφείς Φινλανδοί κοιτάνε τα παπούτσια του συνομιλητή τους :p
:lol: Έτσι ακριβώς! Στις συνεντεύξεις που κάναμε για να προσλάβουμε IT στο γραφείο της Φινλανδίας μας έβγαζαν την Παναγία για να απαντήσουν, ενώ καταλαβαίναμε ότι γνωρίζουν. Χωρίς υπερβολή! Aκόμα και ο συνάδελφος που τελικά προσλάβαμε από την πρώτη στιγμή έδειξε ότι γνωρίζει πολύ περισσότερα απ' ότι φάνηκε στη συνέντευξη. Γενικότερα είναι εντελώς διαφορετικοί από τους γείτονες Σουηδούς και τους πιο κάτω τους Δανούς. Ξέρω, ξέρω οι Φινλανδοί ΔΕΝ είναι Σκανδιναβοί! :p

klap
19-03-15, 19:32
Για τους Βέλγους του φόρουμ:

Καθημερινή μετακίνηση μεταξύ Leuven και Βρυξελλών για εργασία είναι εφικτή; Είτε με αυτοκίνητο είτε με ΜΜΕ. Έχω ακούσει πολύ κακά λόγια για την κίνηση στο Βέλγιο, αλλιώς η απόσταση δεν φαίνεται μεγάλη.

Όπως σου απάντησαν και οι άλλοι κάτοικοι Βελγίου, η κίνηση το πρωί και το απόγευμα στον Ε40 είναι τράτζικ. Άσε που έχει και ατυχήματα. Για την ειρωνεία του πράγματος, τα μποτιλιαρίσματα στα φλαμανδικά τα ονομάζουν (σε μετάφραση πάντα) structural traffic jams :P
Τρένο ναι, είναι κανένα 20λεπτο η διαδρομή ως το Nord και είναι σχετικά συνεπή (εξαίρεση αν γίνει δυστυχώς κάποιος αυτόχειρας χαλκομανία - συμβαίνει κάποιες φορές). Επίσης βολεύει και το λεωφορείο 358 της DeLijn που πάει από το σταθμό στο Leuven μέχρι μέσα την πόλη των Βρυξελλών και μάλιστα σε κεντρικό σημείο. Προσωπικά το πήρα από το Μadou μία φορά που το χρειάστηκα και διασχίζει Etterbeek, τα τρία Woluwe, Zaventem, Sterrebeek κλπ. Αν θέλει να πάει κανείς προς εκείνο το μέρος των Βρυξελλών, είναι απλά μονόδρομος η επιλογή του.

- - - Updated - - -


btw πως τα πάτε με τις συζητήσεις για την Ελληνική κρίση; :p
Ο πιο πωρωμένος ανθέλληνας που έχω γνωρίσει μέχρι σήμερα δεν ήταν Γερμανός (οι Γερμανοί που συναναστρέφομαι μάλλον φιλικοί είναι και κρατάνε τα προσχήματα) αλλά Φιλανδός. Απλά, επειδή δεν είχα επαφή με πολλούς, δεν ξέρω αν ήταν μόνο αυτός ο προβληματικός ή είναι πιο γενικευμένο το κακό.

Προσωπικά συναναστρέφομαι με τους λεγόμενους "ζόρικους" δηλαδή Γερμανούς, Φινλανδούς (τρεις κι όλοι γύρω μου με άμεση και καθημερινή επαφή), Ολλανδούς. Έχουν φρικάρει με αυτά που βλέπουν και διαβάζουν για τη νέα κατάσταση, κι είναι πολύ ενήμεροι, διότι όλοι λόγω δουλειάς πρέπει να είμαστε απολύτως up to date με ό,τι συμβαίνει σε πολλές χώρες ταυτόχρονα. Δεν είναι προσβλητικοί, είναι προβληματισμένοι. Οι λοιποί είναι στην κοσμάρα τους ή απλώς γελάνε με το αλαλούμ. Επίθεση ή επικριτικά σχόλια δεν είχα από κανέναν ως τώρα.
Γενικά θα έλεγα να μην συγχέετε τους πολιτικούς με τους πολίτες μιας χώρας, η απόσταση συχνά είναι τεράστια. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και η μόρφωση και το πόσο στροφάρει ο καθένας: οι οπαδοί της Bild είναι μάλλον χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, οι πιο μορφωμένοι και καλλιεργημένοι Γερμανοί είναι συνήθως και πιο αντικειμενικοί και συχνά τα χώνουν και στην κυβέρνησή τους. Πχ. τα σχόλια για την εκπομπή του Jauch που έβγαλε το βίντεο με το δάχτυλο του Βαρουφάκη ήταν εκφράσεις αηδίας για το επίπεδο δημοσιογραφίας περισσότερο, παρά για το κ***δάχτυλο το ίδιο.

voithostyrempora2
30-03-15, 03:15
Μιας και είχαμε πιάσει το θέμα για την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης και τις παροχές υγείας, βρήκα ένα σχετικό άρθρο, όπου φαίνεται ότι το Ελληνικό Δημόσιο φεσωνει μαζικά τους ευρωπαϊκους ασφαλιστικούς οργανισμους , με συνολικά χρεη 140 εκατομμυρια ευρώ :


«Θηλειά» στον οργανισμό αυτά τα χρέη
Ο ΕΟΠΠΥ χρωστάει νοσήλια σε Ελβετία, Γερμανία, Γαλλία, Βρετανία από το... 1995! (http://www.protothema.gr/greece/article/460680/o-eoppu-hrostaei-nosilia-elvetia-germania-gallia-vretania-apo-to-1995/)

Οι οφειλές της χώρας μας, ύψους 140 εκατ. ευρώ καθίστανται ληξιπρόθεσμες τον ερχόμενο Μάιο

Ποσό ύψους 140 εκατ. ευρώ οφείλει η Ελλάδα σε νοσηλευτικά ιδρύματα του εξωτερικού για νοσηλείες πολιτών της την τελευταία 20ετία.



Ελβετία, Γερμανία, Γαλλία, Βρετανία είναι μερικές από τις χώρες που διεκδικούν δεκάδες εκατομμύρια ευρώ από την Ελλάδα για Έλληνες ασφαλισμένους που έλαβαν περίθαλψη σε νοσοκομεία τους βάσει της διαδικασίας έγκρισης του ασφαλιστικού τους φορέα και όχι για επείγοντα περιστατικά.

Οι οφειλές της χώρας μας καθίστανται ληξιπρόθεσμες τον ερχόμενο Μάιο και οφειλέτης, κατόπιν της ένωσης των ασφαλιστικών φορέων, είναι ο ΕΟΠΠΥ. Ο Οργανισμός αποτελεί πλέον το λεγόμενο Εθνικό Σημείο Επαφής για τις νοσηλείες στην αλλοδαπή, όπως ήταν μέχρι και το 2011 το ΙΚΑ.

Ανέκαθεν υπήρχε καθυστέρηση στην εξόφληση των νοσηλίων που ενέκριναν τα ασφαλιστικά ταμεία για τους ασφαλισμένους τους, όπως παρατηρούν στελέχη τους στο protothema.gr, ωστόσο την τελευταία τετραετία και λόγω κρίσης και λόγω γενικότερων αλλαγών στον ασφαλιστικό χάρτη της χώρας η κατάσταση εκτροχιάστηκε.

Είναι ενδεικτικό ότι το 2012 η Ελβετία αποφάσισε και ανακοίνωσε στην Ελλάδα ότι θα δέχεται Έλληνες ασθενείς για περίθαλψη εφόσον προκαταβάλλουν τα νοσήλια είτε οι ίδιοι είτε ο ασφαλιστικός τους φορέας. Την περίοδο εκείνη τα ελληνικά ασφαλιστικά ταμεία όφειλαν περίπου 10,6 εκατ. ευρώ σε ελβετικά νοσηλευτικά ιδρύματα για θεραπείες και χειρουργικές επεμβάσεις ασφαλισμένων τους.

Στελέχη του ΕΟΠΥΥ επισημαίνουν ωστόσο ότι ποσό ύψους 100 εκατ. ευρώ διεκδικεί και η Ελλάδα από ασφαλιστικά ταμεία άλλων ευρωπαϊκών χωρών για νοσηλείες πολιτών τους και ότι αντίστοιχες είναι και οι καθυστερήσεις που αντιμετωπίζει το ελληνικό Δημόσιο προκειμένου να εισπράξει από τα ξένα ασφαλιστικά ταμεία.

Το θέμα του ελληνικού χρέους για νοσήλια όπως και των ελληνικών απαιτήσεων για τον ίδιο λόγο καθώς και το ενδεχόμενο του συμψηφισμού τους συζητήθηκε στο υπουργείο Υγείας με τη διοίκηση του ΕΟΠΥΥ. Συμφωνήθηκε να προχωρήσει άμεσα η διαδικασία με τον ΕΟΠΥΥ να συνδράμεται και από το ΙΚΑ που είχε την τεχνογνωσία μέχρι πρότινος ώστε να διευθετηθεί η εκκρεμότητα.


Το μεσημερι χρειαστηκε για πρώτη φορά να χρησιμοποιησω το Ολλανδικό σύστημα υγείας, το οποίο αποδειχθηκε καλύτερο από όσα ειχα ακουσει. Ειχαμε πάει για μπάσκετ το πρωί του Σαββάτου και για να πάρω ένα κρισιμο επιθετικό ριμπαουντ :cool: πήδηξα στο Θεό, άρπαξα τη μπάλα, αλλά προσγειωθηκα άτσαλα , παραπατησα και έπαθα διαστρεμμα (και χάσαμε στο μονό τελικά:p). Ξεκουραστηκα στο σπίτι όλο το Σαββατο, αλλά ο πόνος επέμενε. Οπότε πήγα χθες, Κυριακη, το μεσημερι στο Γενικό Νοσοκομείο της πόλης (https://www.catharinaziekenhuis.nl/) με την Ευρωπαϊκή Καρτα Ασφάλισης του ΤΣΜΕΔΕ, την οποία και αποδέχθηκαν χωρις καν συζητηση. Με ειδε αρχικά νοσοκομα που με έστειλε στη γιατρό στα εξωτερικά ιατρεία και αυτή μου εδωσε αμέσως παραπεμπτικό για ακτινογραφίες. Εβγαλα τις ακτινογραφιες, τις οποίες ειδε η γιατρός .

Τελικά τα κόκκαλα δεν πειράχτηκαν, ούτε καν με ράγισμα, αλλά έχουν τραυματιστει οι μύες. Είναι ελαφρυ διαστρεμμα πρώτου βαθμου (ή κάτι τέτοιο) και θα κάνω 5-7 μερες να ξαναπερπατησω, τις οποίες και θα περάσω στο κρεβάτι ξαπλα. Μου εβαλε έναν επίδεσμο και πρέπει να τον κρατήσω μέχρι την Τετάρτη. Εχω λιώσει το House of Cards :cool:.

Για όλα αυτα δεν πλήρωσα ούτε σεντ. Ζήτω το ΤΣΜΕΔΕ. Καταρα στις απρόσεκτες προσγειωσεις μετά από επιθετικά ριμπάουντ :p (και στον Francis Underwood).

Φανταζομαι ότι από το μεσημερι χρωσταμε πλέον 140 εκατομμυρια ευρώ συν τις ακτινογραφίες μου και μία γαζα :p.

doctor_667
30-03-15, 12:02
Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν θα σου έρθει ραβασάκι στο σπίτι σε μερικές εβδομάδες, ειδικά αφού πήγες στο νοσοκομείο αν και λες εξωτερικά ιατρεία οπότε φαντάζομαι εννοείς huisartsenpost.
Έτσι ακριβώς έχει συμβεί σε μένα και σε άλλους γνωστούς μου και το χαρτί που ήρθε έλεγε ότι δεν βρέθηκε ο ασφαλιστικός φορέας ή κάτι τέτοιο. Εγώ την είχα βγάλει μέσω ΙΚΑ οπότε ίσως έχει διαφορά, και μακάρι δηλαδή γιατί να ξέρεις η ακτινογραφία θα κοστίσει αρκετά.

voithostyrempora2
30-03-15, 16:10
Φτούσου, με απογοήτευσες :p. Κι ένας άλλος συναδελφος πάντως εδώ που πήγε πριν αρκετούς μήνες με κάρτα ΤΣΜΕΔΕ δεν πλήρωσε κάτι και δεν του έχει έρθει τίποτα. Εκτός και αν κάνουν πάνω από 7-8 μήνες να στείλουν το λογαριασμό και δεν του έχει έρθει ακόμα. Ενας τρίτος συνάδελφος που έχει Ολλανδική ιδιωτική ασφάλιση (από την ΑΟΝ) , πλήρωσε 90 ευρώ επί τόπου εκείνη την ωρα για να τον δεχθούν (τα οποία πήρε πίσω εκ των υστερων από την ΑΟΝ) . I will keep you updated . Πάντως και να με χρεώσουν κάτι, φανταζομαι ότι μπορώ να αιτηθω να τα πάρω πίσω από το ΤΣΜΕΔΕ . Προς το παρόν ανυπομονώ για την επιστροφή μου στους αγωνιστικούς χώρους :p.

chat1978
30-03-15, 21:11
Ο γνωστός σε κάποιους Ζαχαρίας ανέβασε ένα αρκετά ενδιαφέρον ποστ (http://seriously.triakilakodika.gr/post/greek-professionals-lesser-every-year)κατά την γνώμη μου που έχει δημιουργήσει αρκετή κουβέντα μεταξύ των μηχανικών λογισμικού.....

kennyyy
31-03-15, 07:15
Πολύ καλά τα λέει κ λίγα λέει..Και φυσικά όταν δουλειές υπάρχουν αλλά λεφτά για μισθούς δεν υπάρχουν (και στα μικτά και στα καθαρά λόγω φορολογίας), είναι λογικό να φεύγουν πολλοί για άλλες πολιτείες..

cool11
31-03-15, 10:30
Ευρωπαϊκη καρτα ασφαλισης ασθενειας, απο που μπορει να βγαλει κανείς;
Υπαρχει καμια ηλεκτρονικη φορμα για online αιτηση;
Ή πρεπει να πας να στηθεις σε ουρες κλπ;

euri
31-03-15, 11:05
Από τον ασφαλιστικό σου φορέα.

cool11
31-03-15, 11:18
Για τον περισσοτερο κοσμο που ειναι στο ΙΚΑ, 'μες την μηχανογραφηση' τους κοβω...
Η μηχανογραφηση εχει σταματησει στο trend του 2000....δινεις ενα pdf στον λαό, ετσι για να τυπώνει, και μετά 'γκισε', 'ουρά', 'τελέφωνο' να ενημερωθείς...
https://www.ika.gr/gr/infopages/opad/europaika_entypa.cfm

jim_nut18
31-03-15, 14:44
εχω δεχτει μια προσφορα για phd στη γερμανια με 1100-1200 ευρω καπου εκει..συμφερει?
το βλεπω δυσκολο αν το ενοικιο πχ ειναι πανω απο 500 ευρω.

xhaos
31-03-15, 14:52
εχω δεχτει μια προσφορα για phd στη γερμανια με 1100-1200 ευρω καπου εκει..συμφερει?
το βλεπω δυσκολο αν το ενοικιο πχ ειναι πανω απο 500 ευρω.

τι πάει να πει συμφέρει; διδακτορικό σημαίνει πολλά πράγματα, και βασικά για εμένα κτίσιμο βιογραφικού και επαφές. δεν είναι δουλειά (αν και δουλεύεις σαν το σκυλί).
πάντως τα λεφτά δεν νομίζω να σε φτάνουν.

KLG
31-03-15, 14:55
εχω δεχτει μια προσφορα για phd στη γερμανια με 1100-1200 ευρω καπου εκει..συμφερει?
το βλεπω δυσκολο αν το ενοικιο πχ ειναι πανω απο 500 ευρω.

Δεν μας λες πόλη, αλλά οι περισσότεροι φοιτητες που ξερω ζουν με συγκάτοικους. Επίσης οι υποτροφίες είναι ταρίφα στις περισσότερες χώρες. Αν το πανεπιστήμιο και το research group είναι καλό, θα έχεις καλές προοπτικές μετά. Αν είσαι στο τσακ να απορρίψεις την πρόταση για το οικονομικό ρώτα αν μπορείς να συμπληρώσεις το εισόδημα σου σαν βοηθος εργαστηρίου ή teaching assistant.

Στη Δανία ο αρχικός μισθός PhD είναι ελαχιστα λιγότερο απο 2000 ευρω (after tax) και στη Κοπενχαγη η γκαρσονιερα ειναι απο 800-1200 ευρω, ενω η συγκατοικηση με αλλους 2 μπορει να βγει και στα 300-400 ευρω αναλογα.

doctor_667
31-03-15, 15:13
εχω δεχτει μια προσφορα για phd στη γερμανια με 1100-1200 ευρω καπου εκει..συμφερει?
το βλεπω δυσκολο αν το ενοικιο πχ ειναι πανω απο 500 ευρω.
Για τις περισσότερες πόλεις της Γερμανίας θα είσαι ΟΚ αν αυτά ειναι καθαρά. Να βρεις ένα σπίτι μόνος σου με 600 ή 300-400 με συγκατοίκους δηλαδή και τα υπόλοιπα για τα έξοδα σου.
Τώρα αν είναι κανένα Μόναχο αλλάζει το πράγμα. Ποιες είναι οι εναλλακτικές σου;

PopManiac
31-03-15, 15:52
εχω δεχτει μια προσφορα για phd στη γερμανια με 1100-1200 ευρω καπου εκει..συμφερει?
το βλεπω δυσκολο αν το ενοικιο πχ ειναι πανω απο 500 ευρω.

Φιλικά στο λέω, αν θέλεις να την βγάλεις μόνος σου ζάχαρη, ξέχνα το αλλά από την άλλη για διδακτορικό πηγαίνεις και όχι για κάτι άλλο ;) Εδώ Βρυξέλλες stagiaire σε θεσμούς ΕΕ και την βγάζουν με €900 το μήνα. Το ξέρω επειδή ήμουν ένας από αυτούς

crypter
31-03-15, 16:16
Στην φινλανδία απο οσο εχω ρωτήσει παίρνουν γύρω στις 2000-2300 ευρώ. Και αν μένεις και στις εστίες εχεις δική σου γκαρσονιέρα με ~400 ευρώ.
Απλά θα είναι ζορικο phd χωρίς ζωή. :p

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
31-03-15, 16:28
εχω δεχτει μια προσφορα για phd στη γερμανια με 1100-1200 ευρω καπου εκει..συμφερει?
το βλεπω δυσκολο αν το ενοικιο πχ ειναι πανω απο 500 ευρω.
What KLG said.

Δεν μας λες πόλη, αλλά οι περισσότεροι φοιτητες που ξερω ζουν με συγκάτοικους. Επίσης οι υποτροφίες είναι ταρίφα στις περισσότερες χώρες. Αν το πανεπιστήμιο και το research group είναι καλό, θα έχεις καλές προοπτικές μετά. Αν είσαι στο τσακ να απορρίψεις την πρόταση για το οικονομικό ρώτα αν μπορείς να συμπληρώσεις το εισόδημα σου σαν βοηθος εργαστηρίου ή teaching assistant.

Δες στο site του uni αν έχουν ευκαιρίες απασχόλησης in campus ή αν παίζουν τίποτα part-time εκτός.
Για μετακόμιση και εγκατάσταση θα χρειαστείς κάποια λεφτά μπροστάντζα, μετά θα τσουλήσει το πράμα.
Δεν υπάρχει κανένα site να δεις τιμές στα ενοίκια στην περιοχή; Εστία δεν έχουν; Αν έχει εστία πας αβλεπεί εκεί (όσο αντέξεις, μετά ψάχνεσαι για εκτός :p)

Φανερός Πράκτωρ
31-03-15, 16:32
Αν έχει εστία πας αβλεπεί εκεί (όσο αντέξεις, μετά ψάχνεσαι για εκτός :p)

Να αντέξει... Νέος είναι... Να γίνει "άντρα"...
Απλά να προσέχει πως σηκώνει το σαπούνι μην έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα... :lol:

megahead13
31-03-15, 18:07
Να αντέξει... Νέος είναι... Να γίνει "άντρα"...
Απλά να προσέχει πως σηκώνει το σαπούνι μην έχουμε τα αντίθετα αποτελέσματα... :lol:
Φανερέ είσαι κι εσύ της αντρικής σχολής όπως ο Αντωνάκης;; :lol: :p

Φανερός Πράκτωρ
31-03-15, 18:28
Φανερέ είσαι κι εσύ της αντρικής σχολής όπως ο Αντωνάκης;; :lol: :p

εεε, όχι και έτσι! Τόσο άντρας είναι δύσκολο να γίνεις.
Ίσως να φταίει που δεν έχω ανοίξει ακόμα πιτσαρία. :p

tsigarid
31-03-15, 18:29
εεε, όχι και έτσι! Τόσο άντρας είναι δύσκολο να γίνεις.
Ίσως να φταίει που δεν έχω ανοίξει ακόμα πιτσαρία. :p

Το ότι βαριέσαι ταινίες με λεσβιακές σκηνές φταίει :p:p:p

Φανερός Πράκτωρ
31-03-15, 18:33
:lol: :lol: :lol:
αυτό δεν το περίμενα! :p

megahead13
31-03-15, 19:12
:rofl: :rofl: :rofl:

lefe
31-03-15, 19:32
Οσο αφορα το διδακτορικο , στην Γερμανια ολοι οι διδακτορικοι ειναι στο κλιμακιο μισθων του δημοσιου τομεα TV-L 13 . Απο κει και περα αναλογα το τι % απασχολησης σε εχουν βγαινει και το ποσα απο αυτα θα παιρνεις στην τσεπη. Για να μιλας για 1100-1200 μαλλον για 50-55% θεση προκειται .
Με τα 1200 ζεις παντου , ακομα και στο Μοναχο (εκ πειρας) ΑΛΛΑ εκει εννοειται οτι μιλαμε για συγκατοίκηση και νορμαλ ζωη απο αποψη εξοδων(οχι ταξιδια περα δωθε κλπ) και θα εισαι απο payslip σε payslip
Σε αλλες πολεις πιο φτηνες την βγαζεις και με δικο σου μικρο στουντιο.
Ξεκαθαρισε αν μπορεις το υπολοιπο % των ωρων σου να εργαστεις ως κατι αλλο στη σχολη πχ διορθωτης , επιβλεψη εξετασεων , καποιο project σε καθηγητη που υπαρχει εξτρα χρηματοδοτηση κλπ. Επισης ρωτα αν εχεις δικαιωμα να μεινεις σε εστια.
Φανταζομαι ξερεις οτι κανεις δεν εγινε πλουσιος στα 3-4 χρονια του διδακτορικου του .
Αν σε ενδιαφερει το αντικειμενο ξεκαθαρισε με τη σχολη τι αλλες δυνατοτητες εργασιας εχεις (και αν επιτρεπεται να κανεις καμια αλλη δουλεια εκτος σχολης παρτ ταιμ) ή ζητα να ανεβει το % απασχολησης σου σε 75% ή 100% για να πιασεις τα 1600 ή 1900 περιπου .
Επισης σου προτεινω να μεινεις με 1-2 συγκατοικους εστω τον πρωτο χρονο. Θα σε βοηθησει απο παρα πολλες αποψεις

Φανερός Πράκτωρ
31-03-15, 20:31
Είχα την αίσθηση ότι οι έχοντες διδακτορικό είναι στο TV-L 13 και όχι οι υποψήφιοι διδάκτορες.
Από εκεί και πέρα ακόμα και στη Γερμανία (ακόμα και στο δημόσιο) έχω δει να βρίσκουν πατέντες για να σε πληρώνουν μαύρα ή ημιπαράνομα. Δλδ να κάνουν αυτό που θέλουν και όχι αυτό που λέει ο νόμος (δε λέω ότι είναι έτσι η συγκεκριμένη περίπτωση).

jim_nut18
31-03-15, 21:00
Οσο αφορα το διδακτορικο , στην Γερμανια ολοι οι διδακτορικοι ειναι στο κλιμακιο μισθων του δημοσιου τομεα TV-L 13 . Απο κει και περα αναλογα το τι % απασχολησης σε εχουν βγαινει και το ποσα απο αυτα θα παιρνεις στην τσεπη. Για να μιλας για 1100-1200 μαλλον για 50-55% θεση προκειται .
Με τα 1200 ζεις παντου , ακομα και στο Μοναχο (εκ πειρας) ΑΛΛΑ εκει εννοειται οτι μιλαμε για συγκατοίκηση και νορμαλ ζωη απο αποψη εξοδων(οχι ταξιδια περα δωθε κλπ) και θα εισαι απο payslip σε payslip
Σε αλλες πολεις πιο φτηνες την βγαζεις και με δικο σου μικρο στουντιο.
Ξεκαθαρισε αν μπορεις το υπολοιπο % των ωρων σου να εργαστεις ως κατι αλλο στη σχολη πχ διορθωτης , επιβλεψη εξετασεων , καποιο project σε καθηγητη που υπαρχει εξτρα χρηματοδοτηση κλπ. Επισης ρωτα αν εχεις δικαιωμα να μεινεις σε εστια.
Φανταζομαι ξερεις οτι κανεις δεν εγινε πλουσιος στα 3-4 χρονια του διδακτορικου του .
Αν σε ενδιαφερει το αντικειμενο ξεκαθαρισε με τη σχολη τι αλλες δυνατοτητες εργασιας εχεις (και αν επιτρεπεται να κανεις καμια αλλη δουλεια εκτος σχολης παρτ ταιμ) ή ζητα να ανεβει το % απασχολησης σου σε 75% ή 100% για να πιασεις τα 1600 ή 1900 περιπου .
Επισης σου προτεινω να μεινεις με 1-2 συγκατοικους εστω τον πρωτο χρονο. Θα σε βοηθησει απο παρα πολλες αποψεις

ναι TV-L E13 (50% ) ειναι στη στουτγκαρδη
μου ειπαν οτι 1100 ευρω θα ειναι το πρωτο χρονο και μετα μπορει να αυξηθει λιγο...και ισως κανουν τιποτα για να αυξηθει περισσοτερο..φανταζομαι αν με συμπαθησουν θα κανουν κατι..
δε ρωτησα για εξτρα χρηματοδοτηση,επιβλεψη κλπ..ουτε για εστια..:p
μου ειπαν οτι ειναι νορμαλ τα λεφτα..δεν ειναι πολλα αλλα βγαινει.
παιζουν ρολο τα λεφτα γιατι θα μπορουσα να κανω και εδω διδακτορικο με ισως λιγοτερα λεφτα αλλα δε θα πληρωνα ενοικια κλπ..σιγουρα καμια σχεση ως προς γνωριμιες, τι προφιλ θα φτιαξω κλπ αλλα οκ..απο την αλλη βλεπω καποια αλλα πχ νορβηγια που δινουν πανω απο 3 χιλιαρικα..
τα 3 χρονια βεβαια ειναι δελεαρ..απο το να καθομαι 6-10 χρονια σε ενα διδακτορικο..
η αποψη της συγκατοικισης ή εστιας δε με ενθουσιαζει ιδιαιτερα πχ φασαρια κλπ αλλα σιγουρα θα μαθω γρηγορα γερμανικα(θα τα θυμηθω τουλαχιστον:p)
η ζωη δε με ενδιαφερει τοσο..νταξει μπορει να βγω καμια φορα αλλα δε χαλαω πολλα γενικα..:p
αναλογα βεβαια και αν ειναι ακριβα σε supermarket κλπ
υποτροφια δεν εχω κανει αλλα σιγουρα βοηθαει.

tsigarid
31-03-15, 21:14
Είχα την αίσθηση ότι οι έχοντες διδακτορικό είναι στο TV-L 13 και όχι οι υποψήφιοι διδάκτορες.
Από εκεί και πέρα ακόμα και στη Γερμανία (ακόμα και στο δημόσιο) έχω δει να βρίσκουν πατέντες για να σε πληρώνουν μαύρα ή ημιπαράνομα. Δλδ να κάνουν αυτό που θέλουν και όχι αυτό που λέει ο νόμος (δε λέω ότι είναι έτσι η συγκεκριμένη περίπτωση).

Κάνουν τέτοια πράματα οι Γερμανοί; :blink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.