PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 [69] 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

KLG
31-03-15, 21:25
OK, δεν ηξερα οτι στη Γερμανία πληρώνουν part-time ενα διδακτορικό φοιτητη με απαίτηση να δουλευει full-time. Θα μπορουσαν να το κάνουν πιο κομψα, οπως π.χ. στο ΗΒ, οπου ο διδακτορικός φοιτητής δεν είναι υπάλληλος, αλλά φοιτητής με υποτροφία (οταν βρίσκει full funding). Φυσικά αν και στο ΗΒ το full funding μπορεί να είναι 1200 GBP, μπορεί ο φοιτητης να λαμβάνει το 50% και να πρέπει να συμπληρώσει με demonstration / TA / RA. Aλλα τουλαχιστον είναι τίμιοι και σου λένε "υποτροφία είναι, όσο θέλουμε σου δίνουμε", α και σου πληρώνουν τα δίδακτρα. Το καθεστώς πληρωμένης ημι-απασχόλησης, αλλα πληρους εργασίας μου χτυπάει άσχημα. Αυτό που πρεπει να μας πουνε όσοι έχουν κανει διδακτορικό στη Γερμανία είναι αν αυτοί είναι οι όροι του παιχνιδιου και μετα να σκεφτεις εσύ ποσο μεγαλη ευκαιρία είναι το συγκεκριμένο τμήμα με τον συγκεκριμένο καθηγητή, αν σε ενδιαφέρει η ακαδημαϊκή καρίερα και γενικώς γιατί θέλεις να κάνεις διδακτορικό. Χωρίς να θελω να φανω party-pooper, αν θελεις να κανεις διδακτορικό για να βρεις π.χ. μια καλη δουλεια σαν μηχανικός ή big data analyst, μπορείς να βρεις και καλύτερα για 1200 ευρώ.

Φανερός Πράκτωρ
31-03-15, 21:37
Κάνουν τέτοια πράματα οι Γερμανοί; :blink:

Όχι όλοι και δε νομίζω ότι το κάνει η πλειοψηφία αλλά το είχα δει να γίνεται (σε μεγάλο βαθμό) σε ένα από τα μεγαλύτερα ερευνητικά ινστιτούτα τους. Προφανώς δεν είχαν το κόσμο να δουλεύει χωρίς συμβόλαιο αλλά δίναν αντί για μισθό, "υποτροφία". Με ότι αυτό συνεπάγεται φορολογικά γι'αυτούς και ασφαλιστικά για τον εργαζόμενο.

Βασικά και οι Γερμανοί μια χαρά λαμογιές κάνουν. Απλά έχουν φτιάξει το προφίλ του "τίμιου" και πολλοί πέφτουν από τα σύννεφα.

Βέβαια την ίδια στιγμή η κατάσταση στην Ελλάδα είναι πολύ χειρότερη (αλλά νομίζω κυρίως για άλλους λόγους )

doctor_667
01-04-15, 01:09
Πέρα από το ηθικό της υπόθεσης, τα λεφτά σίγουρα φτάνουν και σύμφωνα με τη ζωή που λες θα κάνεις. Να ξέρεις ότι το σούπερ μάρκετ είναι πολύ φτηνότερο από την Ελλάδα και αν δεν τρως έξω δεν θα χαλάς τίποτα. Λογικά ακόμα και να μείνεις μόνος σου φτάνουν τα λεφτά αλλά όπως είπε και κάποιος πιο πάνω, είναι καλύτερα να μείνεις με συγκατοίκους γιατί θα σε βοηθήσει πάρα πολύ να κοινωνικοποιηθείς και γενικότερα στην προσαρμογή σου.

ciaoant1
15-04-15, 22:50
Μια ερώτηση για όσους έχουν κάνει αυτή τη διαδικασία και ξέρουν:

Έφυγα για εξωτερικό το 2014, και τώρα θέλω να γίνω φορολογικός κάτοικος εξωτερικού. Πήρα μια βεβαίωση από την ξένη χώρα η οποία αποδεικνύει ότι ζω, δουλεύω και φορολογούμαι εκεί. Από την εφορία όμως στην Ελλάδα έχω πάρει δύο διαφορετικές απαντήσεις από δύο διαφορετικούς υπαλλήλους (!) για το τι ακριβώς πρέπει να κάνω τώρα:

1) Πρέπει να πάρω την "σφραγίδα της Χάγης" προκειμένου να είναι έγκυρο το χαρτί μου; (Αν ναι, μπορώ να πάρω αυτή τη σφραγίδα από την Ελλάδα, ή μόνο στο εξωτερικό; )
2) Χρειάζεται επίσημη μετάφραση από την πρεσβεία, ή το υπουργείο εξωτερικών στην Ελλάδα πριν το δώσω στην εφορία;

Οι υπάλληλοι τσακώνονταν μεταξύ τους για το τι ακριβώς ισχύει, και σκέφτηκα καλύτερα να ρωτήσω μήπως κάποιος άλλος ξέρει κάτι παραπάνω...

jose_ee1985
15-04-15, 23:29
Μια ερώτηση για όσους έχουν κάνει αυτή τη διαδικασία και ξέρουν:

Έφυγα για εξωτερικό το 2014, και τώρα θέλω να γίνω φορολογικός κάτοικος εξωτερικού. Πήρα μια βεβαίωση από την ξένη χώρα η οποία αποδεικνύει ότι ζω, δουλεύω και φορολογούμαι εκεί. Από την εφορία όμως στην Ελλάδα έχω πάρει δύο διαφορετικές απαντήσεις από δύο διαφορετικούς υπαλλήλους (!) για το τι ακριβώς πρέπει να κάνω τώρα:

1) Πρέπει να πάρω την "σφραγίδα της Χάγης" προκειμένου να είναι έγκυρο το χαρτί μου; (Αν ναι, μπορώ να πάρω αυτή τη σφραγίδα από την Ελλάδα, ή μόνο στο εξωτερικό; )
2) Χρειάζεται επίσημη μετάφραση από την πρεσβεία, ή το υπουργείο εξωτερικών στην Ελλάδα πριν το δώσω στην εφορία;

Οι υπάλληλοι τσακώνονταν μεταξύ τους για το τι ακριβώς ισχύει, και σκέφτηκα καλύτερα να ρωτήσω μήπως κάποιος άλλος ξέρει κάτι παραπάνω...

Κοίτα το συννημενο, είναι η νεότερη απόφαση για αυτούς που έφυγαν το 2014.

153888

ciaoant1
15-04-15, 23:59
Κοίτα το συννημενο, είναι η νεότερη απόφαση για αυτούς που έφυγαν το 2014.

153888

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Τουλάχιστον βεβαιώθηκα ότι χρειάζομαι επίσημη μετάφραση.

Βέβαια, πάλι έχω μια απορία, διότι λέει σε κάποιο σημείο:

[...]
2. Έκδοση στην αλλοδαπή χώρα και υποβολή στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. στην Ελλάδα, εγγράφων τα οποία αποδεικνύουν την φορολογική μεταβολή. Αυτά μπορεί να είναι:
- Βεβαίωση φορολογικής κατοικίας από την αρμόδια φορολογική αρχή του κράτους όπου δηλώνουν φορολογικοί κάτοικοι, από την οποία να προκύπτει ότι είναι φορολογικοί κάτοικοι αυτού του κράτους ή Αίτηση για την Εφαρμογή της ΣΑΔΦΕ όπου είναι ενσωματωμένο το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας (δίγλωσσα έντυπα)
[...]
ΠΡΟΣΟΧΗ! Τα παραπάνω έγγραφα θα πρέπει να είναι κατάλληλα θεωρημένα. Δηλαδή εάν προέρχονται από χώρα που έχει προσχωρήσει στη σύμβαση της Χάγης θα πρέπει να είναι θεωρημένα σύμφωνα με αυτή (Apostille)[1]. Σε διαφορετική περίπτωση θα ακολουθείται για τη θεώρηση η προξενική διαδικασία. Επίσης, για τα προβλεπόμενα έγγραφα απαιτείται επίσημη μετάφραση στην Ελληνική γλώσσα.

[...]

[1] Από τη διαδικασία αυτή εξαιρούνται οι προαναφερθείσες Αιτήσεις για την Εφαρμογή των ΣΑΔΦΕ, καθώς και τα πιστοποιητικά φορολογικής κατοικίας που εκδίδουν οι φορολογικές αρχές των ΗΠΑ και της Τουρκίας, στο πλαίσιο των ΣΑΔΦΕ που έχουν συναφθεί με τη χώρα μας.

Εγώ είμαι σε χώρα που έχει προσχωρήσει στη σύμβαση της Χάγης, και άρα τα έγγραφα θα πρέπει να είναι θεωρημένα σύμφωνα με αυτή (Apostille).

Η υποσημείωση 1 όμως λέει ότι αυτό δεν ισχύει για τις αιτήσεις για την Εφαρμογή των ΣΑΔΦΕ. Εγώ δεν ξέρω καλά-καλά τι είναι αυτό, το χαρτί που πήρα βέβαια απλά βεβαιώνει ότι ζω, εδράζομαι και φορολογούμαι στο εξωτερικό, δεν είναι λοιπόν αυτό το ΣΑΔΦΕ. Άρα, χρειάζομαι και σφραγίδα της Χάγης, σωστά;

https://www.youtube.com/watch?v=TM9xZSJO4is

8anos
16-04-15, 06:43
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Τουλάχιστον βεβαιώθηκα ότι χρειάζομαι επίσημη μετάφραση.

Βέβαια, πάλι έχω μια απορία, διότι λέει σε κάποιο σημείο:

Εγώ είμαι σε χώρα που έχει προσχωρήσει στη σύμβαση της Χάγης, και άρα τα έγγραφα θα πρέπει να είναι θεωρημένα σύμφωνα με αυτή (Apostille).

Η υποσημείωση 1 όμως λέει ότι αυτό δεν ισχύει για τις αιτήσεις για την Εφαρμογή των ΣΑΔΦΕ. Εγώ δεν ξέρω καλά-καλά τι είναι αυτό, το χαρτί που πήρα βέβαια απλά βεβαιώνει ότι ζω, εδράζομαι και φορολογούμαι στο εξωτερικό, δεν είναι λοιπόν αυτό το ΣΑΔΦΕ. Άρα, χρειάζομαι και σφραγίδα της Χάγης, σωστά;

https://www.youtube.com/watch?v=TM9xZSJO4is

αν δεν κοστιζει η σφραγιδα (χλωμό) πηγαινε και επικυρωσε το εγγραφο με την σφραγιδα της χαγης και μετεφρασε το στο υπουργειο εξωτερικων
Εαν κοστιζει (στην σουηδια περιπου ενα κατοσταρικο) δες εαν εχεις κοντα ελληνικο προξενείο που μπορει να στο μεταφρασει και να βαλει ολες τις σφραγιδες που θελει η γραφειοκρατεια :p

Φανερός Πράκτωρ
16-04-15, 09:28
(στην σουηδια περιπου ενα κατοσταρικο)
ευρώ;;;;;

8anos
16-04-15, 09:46
ευρώ;;;;;

ναι περίπου, την βαζουν ιδιωτες συμβολαιογραφοι

xhaos
16-04-15, 09:50
πάντως μια φορά που είχα χρειαστεί σφραγίδα χάγης, εδώ ήθελαν τη σφραγίδα στο αρχικό έγγραφο, και να είναι μεταφρασμένη και η σφραγίδα.

KLG
16-04-15, 11:21
ciaoant1 νομιζω οτι είσαι εκτός ΕΕ, οποτε δεν ειμαι σίγουρος τι ισχυει με την Apostille. Μπορώ να σου πώ την διαδικασία που ακολουθησα εγω με τα εγγραφα μου να έχουν πάει στο πρωτοκολλο. Το πρόβλημα είναι οτι η κατάσταση είναι στο χέρι του υπαλλήλου. Μερικοί ανθρωποι ξέρουν να τους ξεκλειδώνουν, ενω κάποιοι άλλοι τσακώνονται, αν είσαι στη δευτερη ομάδα.. κουράγιο :p

1. Πηρα απο την Δανεζικη εφορία το χαρτί που αναφέρεις. Είναι στα αγγλικά και στα δανεζικα.

2. Πηγα στο υπουργειο εξωτερικών της Δανίας, στο τμημα εγγραφων και το σφραγισα με Apostille

3. Τα εστειλα όλα Αθηνα στο σπίτι.

4. Εκανα υπευθυνες δηλωσεις στο ΚΕΠ για να ορίσω μέλος της οικογένειας φορολογικό εκπροσωπο και οτι το μελος της οικογενειας αποδεχεται τον ορισμο του.

5. Μετεφρασα το εγγραφο της δανεζικης εφοριας απο τα αγγλικά στα ελληνικά, οπως και το συμβολαιο μου (εργασίας) απο τα αγγλικα στα ελληνικά. Τα 2 αυτα μεταφρασμένα χαρτια τα επικύρωσε δικηγόρος.

cool11
16-04-15, 23:14
Linked in εχετε ολοι, ή όχι;

Φανερός Πράκτωρ
16-04-15, 23:21
ναι περίπου, την βαζουν ιδιωτες συμβολαιογραφοι

OK επειδή στην Γαλλία που την χρειάστηκα, την έβαζε το υπουργείο δικαιοσύνης και δεν θυμάμαι να ζήτησαν κάτι τρελό.

xhaos
17-04-15, 07:55
Linked in εχετε ολοι, ή όχι;

Όλοι προφανώς όχι, οι περισσότεροι όμως

cool11
17-04-15, 21:11
Η 'ευρωπαϊκη καρτα ασφαλισης', οταν περασει η ημερομηνια ληξης της, οντως μετα ειναι 'αχρηστη', ή μπορει να χρησιμοποιηθει και στο μελλον;
Υποθετω οτι online πια, μπορουν απο οπουδηποτε στην Ευρωπη να δουν αν οντως αν εισαι ακομη ασφαλισμενος.
Θεωρω χαζη την ημ/νια ληξης, αλλα ας πουμε σε καθε περιπτωση τι ισχυει στην πραξη, αν ξερει καποιος φυσικα.

tsioy
29-04-15, 14:47
Συγγενικό πρόσωπο δουλεύει από το Νοέμβρη του 2014 στο εξωτερικό (Γερμανία). Τους πρώτους 3 μήνες του 2014 δούλεψε στην Ελλάδα και μετά μπήκε στο ταμείο ανεργίας.
α) στη φορολογική δήλωση που θα υποβάλλει, θα πρέπει να δηλώσει και τα εισοδήματα του εξωτερικού; Θα φορολογηθεί για αυτα;
β) πότε μπορεί να μπει στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού; Είναι κάτι που πρέπει να κάνει;

Veldrin
13-05-15, 15:49
Παιδιά να ρωτήσω την κλασσική χαζή ερώτηση; Συγνώμη που θα κουράσω αλλά όποιος έχει ασχοληθεί με τράπεζες στο Ηνωμένο Βασίλειο θα με σώσει.

Ως διδακτορικός φοιτητής, πήρα studentship για τα επόμενα 3 χρόνια. Το θέμα είναι, υπάρχει τράπεζα στο HB που να ανοίγει λογαριασμό χωρίς μόνιμη (προς το παρόν) διεύθυνση κατοικίας;

Μου ζητάνε από το πανεπιστήμιο μαζί με τα υπογεγραμμένα μου συμβόλαια να καταθέσω Social Number και αριθμό λογαριασμού τράπεζας. Το πρώτο έδωσα ραντεβού, για το δεύτερο έχω συγκεχυμένες πληροφορίες. Εκτός των άλλωνΘα ψάχνω σπίτι σε 15-20 μέρες και χωρίς αριθμό λογαριασμού θα πέσω σε infinite loop. (Σπίτι<->bank account)

KLG
13-05-15, 16:01
Παιδιά να ρωτήσω την κλασσική χαζή ερώτηση; Συγνώμη που θα κουράσω αλλά όποιος έχει ασχοληθεί με τράπεζες στο Ηνωμένο Βασίλειο θα με σώσει.

Ως διδακτορικός φοιτητής, πήρα studentship για τα επόμενα 3 χρόνια. Το θέμα είναι, υπάρχει τράπεζα στο HB που να ανοίγει λογαριασμό χωρίς μόνιμη (προς το παρόν) διεύθυνση κατοικίας;

Μου ζητάνε από το πανεπιστήμιο μαζί με τα υπογεγραμμένα μου συμβόλαια να καταθέσω Social Number και αριθμό λογαριασμού τράπεζας. Το πρώτο έδωσα ραντεβού, για το δεύτερο έχω συγκεχυμένες πληροφορίες. Εκτός των άλλωνΘα ψάχνω σπίτι σε 15-20 μέρες και χωρίς αριθμό λογαριασμού θα πέσω σε infinite loop. (Σπίτι<->bank account)

Θα κάνεις ότι κάνουν οι μαστεράδες. Δηλαδή, θα ανοιξεις student account με ενα χαρτί που θα σου εκδόσει τo πανεπιστήμιο το οποιο θα λεει οτι εισαι φοιτητής. Χωρίς social number (που δεν προβλέπεται να πάρεις σαν διδακτορίκός φοιτητης νομιζω) τα σπίτια που σου είναι διαθέσιμα θα είναι για φοιτητες, με οτι αυτό συνεπάγεται.

Veldrin
13-05-15, 16:12
Θα κάνεις ότι κάνουν οι μαστεράδες. Δηλαδή, θα ανοιξεις student account με ενα χαρτί που θα σου εκδόσει τo πανεπιστήμιο το οποιο θα λεει οτι εισαι φοιτητής. Χωρίς social number (που δεν προβλέπεται να πάρεις σαν διδακτορίκός φοιτητης νομιζω) τα σπίτια που σου είναι διαθέσιμα θα είναι για φοιτητες, με οτι αυτό συνεπάγεται.

Μου ζητείται ως απαραίτητο από το PG Office (προβλέπονταν και στο συμβόλαιο μου) οπότε δε θα πάει έτσι. Ήδη μου έκλεισαν ραντεβού για mini-interview ώστε να το πάρω.

Οι των MSc δεν πληρώνονται οπότε δε μπορούν να πάρουν ασφάλιση. Θα αμείβομαι και θα δουλεύω στο πανεπιστήμιο οπότε είναι διαφορετικά τα πράγματα.

KLG
13-05-15, 16:35
Μου ζητείται ως απαραίτητο από το PG Office (προβλέπονταν και στο συμβόλαιο μου) οπότε δε θα πάει έτσι. Ήδη μου έκλεισαν ραντεβού για mini-interview ώστε να το πάρω.

Οι των MSc δεν πληρώνονται οπότε δε μπορούν να πάρουν ασφάλιση. Θα αμείβομαι και θα δουλεύω στο πανεπιστήμιο οπότε είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Το studentship ομως δεν είναι μισθός αλλά υποτροφία. Δεν είναι απο το EPSRC? Τελος πάντων, μπορεί να έχουν αλλάξει τα πραγματα απο τότε που έκανα το διδακτορικό μου στην Αγγλία. Tότε όσοι είχαμε υποτροφίες EPSRC, ανοίγαμε student accounts και δεν είχαμε social sec. number.

Veldrin
13-05-15, 16:38
Το studentship ομως δεν είναι μισθός αλλά υποτροφία. Δεν είναι απο το EPSRC? Τελος πάντων, μπορεί να έχουν αλλάξει τα πραγματα απο τότε που έκανα το διδακτορικό μου στην Αγγλία. Tότε όσοι είχαμε υποτροφίες EPSRC, ανοίγαμε student accounts και δεν είχαμε social sec. number.

Γι αυτό ίσως τα λέμε διαφορετικά. Το συγκεκριμένο studentship μου το δίνει απευθείας το uni (το UEA σε αυτή την περίπτωση) από δικούς του πόρους. Το EPSRC έτσι κι αλλιώς δε θα μπλεχτεί γιατί το PhD που θα παραδώσω είναι ενταγμένο στο Business School. Καμία σχέση με μηχανιλίκι :lol:

kami
14-05-15, 22:21
Καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum αλλά το βρίσκω πολύ κατατοπιστικό.Εργάζομαι ως Νοσηλευτής σε Νοσοκομείο στην Ελλάδα,με 20ετή εμπειρία σε μονάδα εντατικής θεραπείας και σε άλλα τμήματα.Ξέρει κανείς πως είναι οι συνθήκες εργασίας σε γερμανόφωνες περιοχές.Γερμανία,Αυστρία,Ελβετία.Μισθοί,ωράρια κ.λ.π.Επίσης είμαι λίγο μεγαλούτσικος 50άρης.Υπάρχει όριο ηλικίας για προσλήψεις σε νοσοκομεία στις χώρες αυτές.Είμαι από ΤΕΙ και γνωρίζω αρκετά καλά γερμανικά χωρίς όμως πτυχίο.Ευχαριστώ.Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που μπορεί να με διαφωτίσει!

8anos
14-05-15, 22:46
Καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum αλλά το βρίσκω πολύ κατατοπιστικό.Εργάζομαι ως Νοσηλευτής σε Νοσοκομείο στην Ελλάδα,με 20ετή εμπειρία σε μονάδα εντατικής θεραπείας και σε άλλα τμήματα.Ξέρει κανείς πως είναι οι συνθήκες εργασίας σε γερμανόφωνες περιοχές.Γερμανία,Αυστρία,Ελβετία.Μισθοί,ωράρια κ.λ.π.Επίσης είμαι λίγο μεγαλούτσικος 50άρης.Υπάρχει όριο ηλικίας για προσλήψεις σε νοσοκομεία στις χώρες αυτές.Είμαι από ΤΕΙ και γνωρίζω αρκετά καλά γερμανικά χωρίς όμως πτυχίο.Ευχαριστώ.Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που μπορεί να με διαφωτίσει!

Δεν είμαι νοσηλευτής αλλά φαντάζομαι ότι θα πρέπει να πάρεις την άδεια ασκησης επαγγελματος ως νοσηλευτής.
Από όσο ξέρω οι γιατροί στην Ελβετία και πιθανόν στην Γερμανία χρειάζεται να αποδείξουν τη γνώση της γλώσσας με καποιο πτυχιο πριν πάρουν την άδεια άσκησης επαγγέλματος.
Στη θέση σου θα κοιτουσα πρώτα αυτό.
Για την ηλικία δεν νομιζω να υπάρχει πρόβλημα

lewton
15-05-15, 04:22
Καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum αλλά το βρίσκω πολύ κατατοπιστικό.Εργάζομαι ως Νοσηλευτής σε Νοσοκομείο στην Ελλάδα,με 20ετή εμπειρία σε μονάδα εντατικής θεραπείας και σε άλλα τμήματα.Ξέρει κανείς πως είναι οι συνθήκες εργασίας σε γερμανόφωνες περιοχές.Γερμανία,Αυστρία,Ελβετία.Μισθοί,ωράρια κ.λ.π.Επίσης είμαι λίγο μεγαλούτσικος 50άρης.Υπάρχει όριο ηλικίας για προσλήψεις σε νοσοκομεία στις χώρες αυτές.Είμαι από ΤΕΙ και γνωρίζω αρκετά καλά γερμανικά χωρίς όμως πτυχίο.Ευχαριστώ.Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που μπορεί να με διαφωτίσει!

Χωρίς να ξέρω τον κλάδο, προτείνω το εξής: γκούγκλαρε σελίδες νοσοκομείων οπου ψάχνουν προσωπικό. Δες πχ οτι το τάδε νοσοκομείο στη Ζυρίχη ζητάει νοσηλευτές.
Αφού το βρεις πάρε τηλέφωνο και μίλα μαζί τους για τα διαδικαστικά. Θα το εκτιμήσουν και θα έχουν και εικόνα για τα γερμανικά σου.

Φανερός Πράκτωρ
15-05-15, 09:16
Χωρίς να ξέρω τον κλάδο, προτείνω το εξής: γκούγκλαρε σελίδες νοσοκομείων οπου ψάχνουν προσωπικό. Δες πχ οτι το τάδε νοσοκομείο στη Ζυρίχη ζητάει νοσηλευτές.
Αφού το βρεις πάρε τηλέφωνο και μίλα μαζί τους για τα διαδικαστικά. Θα το εκτιμήσουν και θα έχουν και εικόνα για τα γερμανικά σου.

Καλή ιδέα. Η "προσωπική επαφή" βοηθάει συνήθως και θα έχεις και μια καλή εικόνα με λίγο ψάξιμο για το τι χρειάζεται πραγματικά πριν μπεις σε διαδικασίες.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
15-05-15, 10:49
Παιδιά να ρωτήσω την κλασσική χαζή ερώτηση; Συγνώμη που θα κουράσω αλλά όποιος έχει ασχοληθεί με τράπεζες στο Ηνωμένο Βασίλειο θα με σώσει.

Ως διδακτορικός φοιτητής, πήρα studentship για τα επόμενα 3 χρόνια. Το θέμα είναι, υπάρχει τράπεζα στο HB που να ανοίγει λογαριασμό χωρίς μόνιμη (προς το παρόν) διεύθυνση κατοικίας;

Μου ζητάνε από το πανεπιστήμιο μαζί με τα υπογεγραμμένα μου συμβόλαια να καταθέσω Social Number και αριθμό λογαριασμού τράπεζας. Το πρώτο έδωσα ραντεβού, για το δεύτερο έχω συγκεχυμένες πληροφορίες. Εκτός των άλλωνΘα ψάχνω σπίτι σε 15-20 μέρες και χωρίς αριθμό λογαριασμού θα πέσω σε infinite loop. (Σπίτι<->bank account)
Κοινό πρόβλημα αυτό και η αλήθεια είναι πως ο καθένας τα καταφέρνει με διαφορετικό τρόπο. Εγώ τη γλύτωσα με το να μείνω στην εστία για αρχή όπου δεν έχουν απαιτήσεις για τράπεζες, απλά show me the money.

Από τη δική μου εμπειρία, η Lloyd's είναι πιο χαλαρή σε σχέση με τη Barclay's. Η HSBC μπορεί να είναι ακόμα πιο χαλαρή, αλλά είναι κ@ριολοτράπεζα. Μπορεί βέβαια να πέτυχα και χαλαρό υποκατάστημα, αλλά λίγο πολύ εκεί καταλήγω σε συζητήσεις με άλλους. Το πιο χαλαρή συνεπάγεται πως μπορείς να κλαφτείς και να πεις πως έχεις πρόβλημα με το πανεπιστήμιο γι'αυτό και δεν μπορείς να πας student reference κλπ κλπ.
Την ίδια κλάψα μπορείς να ρίξεις και στο uni και στην τελική πρέπει να σου βρουν λύση γιατί αυτό που ζητάνε απλά δεν γίνεται. Ή τουλάχιστον να ρωτήσουν κάποιον για να σου πει.

Γενικά με λίγο πρήξιμο ψιλοκινείται το πράγμα στο UK σε τέτοια διαδικαστικά θεματάκια τα οποία προκύπτουν συνεχώς. Οι διαπραγματεύσεις αυτές έχουν 90% μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας αν γίνονται τετ-α-τετ σε σχέση με το mail ή το τηλέφωνο :p

Το Social Number στο ζητάνε γιατί πιθανότατα θα σου βάλουν ώρες ως Teaching Assistant τις οποίες θα στις πληρώνουν.

kami
15-05-15, 11:59
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.Λέω να αρχίσω να ασχολούμε με τα γερμανικά,να τα ξεσκονίσω και να δώσω εξετάσεις για απόκτηση πτυχίου Β2 αυτό το επίπεδο χρειάζεται στην ειδικότητά μου από ότι διαβάζω στα διάφορα forum μεταναστών.Επειδή μένω σε τουριστική περιοχή και έχω μόνιμη δουλειά κουτσά-στραβά τα καταφέρνω ,αλλά ρε παιδιά μεροδούλι-μεροφάι και οι πολίτες και το κράτος,δεν βλέπω προοπτική για το μέλλον.Εχω τρία παιδιά 14,15 και17 χρονών και πιο πολύ θέλω να φύγω από εδώ για να έχουν μια διέξοδο και μια πιο ελπιδοφόρο προοπτική για το μέλλον τους.Κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω.Εχω δει καποιες εταιρίες στο FB που υπόσχονται βοήθεια για εύρεση εργασίας.Είναι αξιόπιστες.Ξέρει κανείς κάτι.Δεν θυμάμαι ονόματα αλλά μπορώ να τα βρώ.Ευχαριστώ και καλά να περνάτε.

megahead13
15-05-15, 12:08
Καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum αλλά το βρίσκω πολύ κατατοπιστικό.Εργάζομαι ως Νοσηλευτής σε Νοσοκομείο στην Ελλάδα,με 20ετή εμπειρία σε μονάδα εντατικής θεραπείας και σε άλλα τμήματα.Ξέρει κανείς πως είναι οι συνθήκες εργασίας σε γερμανόφωνες περιοχές.Γερμανία,Αυστρία,Ελβετία.Μισθοί,ωράρια κ.λ.π.Επίσης είμαι λίγο μεγαλούτσικος 50άρης.Υπάρχει όριο ηλικίας για προσλήψεις σε νοσοκομεία στις χώρες αυτές.Είμαι από ΤΕΙ και γνωρίζω αρκετά καλά γερμανικά χωρίς όμως πτυχίο.Ευχαριστώ.Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που μπορεί να με διαφωτίσει!
Δε νομίζω να υπάρχει θέμα από άποψη ηλικίας. Στο νοσοκομείο της περιοχής που μένω στην Αγγλία έχω πετύχει συνταξιούχο οφθαλμίατρο από Σαλονίκη.

Veldrin
15-05-15, 12:41
Κοινό πρόβλημα αυτό και η αλήθεια είναι πως ο καθένας τα καταφέρνει με διαφορετικό τρόπο. Εγώ τη γλύτωσα με το να μείνω στην εστία για αρχή όπου δεν έχουν απαιτήσεις για τράπεζες, απλά show me the money.

Από τη δική μου εμπειρία, η Lloyd's είναι πιο χαλαρή σε σχέση με τη Barclay's. Η HSBC μπορεί να είναι ακόμα πιο χαλαρή, αλλά είναι κ@ριολοτράπεζα. Μπορεί βέβαια να πέτυχα και χαλαρό υποκατάστημα, αλλά λίγο πολύ εκεί καταλήγω σε συζητήσεις με άλλους. Το πιο χαλαρή συνεπάγεται πως μπορείς να κλαφτείς και να πεις πως έχεις πρόβλημα με το πανεπιστήμιο γι'αυτό και δεν μπορείς να πας student reference κλπ κλπ.
Την ίδια κλάψα μπορείς να ρίξεις και στο uni και στην τελική πρέπει να σου βρουν λύση γιατί αυτό που ζητάνε απλά δεν γίνεται. Ή τουλάχιστον να ρωτήσουν κάποιον για να σου πει.

Γενικά με λίγο πρήξιμο ψιλοκινείται το πράγμα στο UK σε τέτοια διαδικαστικά θεματάκια τα οποία προκύπτουν συνεχώς. Οι διαπραγματεύσεις αυτές έχουν 90% μεγαλύτερη πιθανότητα επιτυχίας αν γίνονται τετ-α-τετ σε σχέση με το mail ή το τηλέφωνο :p

Το Social Number στο ζητάνε γιατί πιθανότατα θα σου βάλουν ώρες ως Teaching Assistant τις οποίες θα στις πληρώνουν.

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση!

Όσο το έψαξα το γενικό συμπέρασμα είναι αυτό "Μακριά από HSBC". Η μία λύση είναι LLoyds με το "New to the UK" πρόγραμμα και στο μήνα μετά να αλλάξεις τύπο λογαριασμού ή αλλιώς Barclays και λίγη τύχη. Αν το πανεπιστήμιο από το HR δεχτεί να γράψει γράμμα που να επιβεβαιώνει τη διεύθυνση μου (και εκεί πχ θα βάλω ενός καθηγητή μου), η τράπεζα είναι υποχρεωμένη να το δεχτεί, γιατί ανήκει στην national list των sponsor εργοδοτών.

Οπότε θα φανεί στην πράξη όπως είπες. Είναι να ανέβω για το ραντεβού για τον αριθμό ασφάλισης οπότε θα καθαρίσω και με το θέμα τράπεζα.

+++ Οτι με συμφέρει LLoyds και Barclays καθώς στο Norwich έχουν αρκετά κεντρικά υποκαταστήματα, με τη δεύτερη να έχει και μέσα στο campus.

KLG
15-05-15, 12:46
Νομίζω οτι στο ΗΒ δεν υπάρχει διατραπεζική χρεωση... εκτός αν το αλλάξανε και αυτό.

Πάντως σαν PhD φοιτητής παραμένεις φοιτητής (παρόλο το soc.sec #) και θα επρεπε να σου δωσει το Graduate Office αυτό το χαρτί που δίνει και στους μαστεράδες. Έννοω οτι έχεις την ιδιότητα του φοιτητή, με οτι αυτό συνεπαγεται (π.χ. προσφορές, εισοδος στα student bars κτλ κτλ). Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσεις, δλδ να τους ρωτήσεις πιο είναι το status σου. Πρωτα πολλα μιλάμε για πανεπιστήμιο ή ερευνητικό κέντρο;

megahead13
15-05-15, 12:52
Ζώντας 7 χρόνια πλέον ΗΒ οι πιο χαλαρές τράπεζες για φοιτητές και καινούργιους στη χώρα είναι οι Lloyds, Barclays και RBS/Natwest (τουλάχιστον για φοιτητές η τελευταία).

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
15-05-15, 12:57
Νομίζω οτι στο ΗΒ δεν υπάρχει διατραπεζική χρεωση... εκτός αν το αλλάξανε και αυτό.

Πάντως σαν PhD φοιτητής παραμένεις φοιτητής (παρόλο το soc.sec #) και θα επρεπε να σου δωσει το Graduate Office αυτό το χαρτί που δίνει και στους μαστεράδες. Έννοω οτι έχεις την ιδιότητα του φοιτητή, με οτι αυτό συνεπαγεται (π.χ. προσφορές, εισοδος στα student bars κτλ κτλ). Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσεις, δλδ να τους ρωτήσεις πιο είναι το status σου. Πρωτα πολλα μιλάμε για πανεπιστήμιο ή ερευνητικό κέντρο;
Μόνο για τη NatWest υπάρχει διατραπεζική χρέωση, όλες οι άλλες είναι free.
Α και μια πουτ'αναφέραμε, Veldrin να ξέρεις ότι μπορείς να τραβάς δωρεάν από όλα τα ATM που γράφουν FREE CASH WITHDRAWALS ακόμα κι αν αυτά δεν βρίσκονται σε υποκατάστημα τράπεζας π.χ. να είναι μέσα σε μια pub :mrgreen:
Καλή τύχη στο Norwich και στο PhD, έχω μια φίλη Lecturer στο UEA και λέει πως είναι πολύ χωριό. 2 ώρες είσαι από Λονδίνο βέβαια, οπότε δεν είναι και τόσο χάλια :p

Veldrin
15-05-15, 13:22
Νομίζω οτι στο ΗΒ δεν υπάρχει διατραπεζική χρεωση... εκτός αν το αλλάξανε και αυτό.

Πάντως σαν PhD φοιτητής παραμένεις φοιτητής (παρόλο το soc.sec #) και θα επρεπε να σου δωσει το Graduate Office αυτό το χαρτί που δίνει και στους μαστεράδες. Έννοω οτι έχεις την ιδιότητα του φοιτητή, με οτι αυτό συνεπαγεται (π.χ. προσφορές, εισοδος στα student bars κτλ κτλ). Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσεις, δλδ να τους ρωτήσεις πιο είναι το status σου. Πρωτα πολλα μιλάμε για πανεπιστήμιο ή ερευνητικό κέντρο;

Το University of East Anglia είναι. Θα έχω την ιδιότητα του φοιτητή, αλλά πρέπει να εκπληρώνω και 25 ώρες διδακτικής εργασίας το μήνα. Αν ασχοληθώ και ως Associate Tutor οι ώρες θα ανέβουν.

@Gioannou: Ευχαριστώ! Δεν το ήξερα αυτό με τα ΑΤΜ. Όσο για το Norwich είμαι πολύ laid back άνθρωπος και προτιμώ τη μοναξιά από τη βοή, οπότε δε θα μου κακοφανεί (θέλω να πιστεύω).

KLG
15-05-15, 13:37
Το University of East Anglia είναι. Θα έχω την ιδιότητα του φοιτητή, αλλά πρέπει να εκπληρώνω και 25 ώρες διδακτικής εργασίας το μήνα. Αν ασχοληθώ και ως Associate Tutor οι ώρες θα ανέβουν.

@Gioannou: Ευχαριστώ! Δεν το ήξερα αυτό με τα ΑΤΜ. Όσο για το Norwich είμαι πολύ laid back άνθρωπος και προτιμώ τη μοναξιά από τη βοή, οπότε δε θα μου κακοφανεί (θέλω να πιστεύω).

Mη λέτε πολλά για το Norwich, ήμουν 6 μήνες στο Ipswich και εκεί μιλάμε για φλεβοκόψιμο :lol:

Απο την στιγμή που είσαι φοιτητής, με το γραμμα απο το Graduate office θα μπορεις να ανοιξεις student account, απλά αν καταφερεις να βγαλεις ακρη με το soc.sec go for it. Τα student accounts έχουν περιορισμούς και παραπάνω χρεώσεις.

Veldrin
15-05-15, 14:28
Mη λέτε πολλά για το Norwich, ήμουν 6 μήνες στο Ipswich και εκεί μιλάμε για φλεβοκόψιμο :lol:

Απο την στιγμή που είσαι φοιτητής, με το γραμμα απο το Graduate office θα μπορεις να ανοιξεις student account, απλά αν καταφερεις να βγαλεις ακρη με το soc.sec go for it. Τα student accounts έχουν περιορισμούς και παραπάνω χρεώσεις.

Το μόνο που θα βγεί άμεσα άκρη θα είναι το ΙΝ. Μόλις μίλησα και με το G.Off. και είπαν θα μου δώσουν το γράμμα που χρειάζεται όταν θα είμαι εκεί για τα περαιτέρω, αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα (ευτυχώς τους το είχαν ζητήσει ξανά) οπότε θα φανεί σύντομα στο χειροκρότημα η κατάληξη. Θα γράψω εδώ για future reference.

Το ΙΝ ο διδακτορικός δεν το πληρώνει, αλλά μπορεί να αφήσει εθελοντικά κάποιο standing order για θέματα χρόνων και σύνταξης.

Φανερός Πράκτωρ
15-05-15, 15:51
Η HSBC γιατί έχει τόσο κακή φήμη στην Αγγλία;

megahead13
15-05-15, 16:08
Λόγω λίστας Φαλτσιανί/Λαγκάρντ :p

Φανερός Πράκτωρ
15-05-15, 16:24
Λόγω λίστας Φαλτσιανί/Λαγκάρντ :p

Δηλαδή είναι μόνο ιδεολογικό το θέμα ή κάνει και πουστιές στους πελάτες της.
Επειδή εγώ από τα μηνύματά σας κατάλαβα το 2ο.

KLG
15-05-15, 16:35
Δηλαδή είναι μόνο ιδεολογικό το θέμα ή κάνει και πουστιές στους πελάτες της.
Επειδή εγώ από τα μηνύματά σας κατάλαβα το 2ο.

Μια παλιότερη γενιά είχε πολλά μπερδέματα με τους φοιτητικους λογαριασμους της HSBC που ανοιγαν στην Ελλάδα, με ενα σωρό χρεώσεις (π.χ. ασφάλεια) και εντελώς συγκυριακή αντιμετώπιση απο υποκαταστήματα HSBC στην Αγγλία. π.χ. είχα περιπτωση συμφοιτητή που του εφαγε 3 φορες την καρτα το ATM και καθε φορα του έστελναν απο Ελλάδα καρτα και την ετρωγε. Αλλοι δεν είχαν προβλήματα με το combo Ελλάδα - ΗΒ, όσοι όμως είχαν προβλήματα ταλαιπωρηθηκαν. Μετά παίζουν αλλα, οπως support, το οποιο είναι γενικό προβλημα στο HB (μην σου τυχει να παρεις τηλ.) με outsourced call centers, χρεώσεις για διατηρηση λογαριασμό, τοκο (μεγάλο) στο overdraft κτλ κτλ.

Φαίνεται οτι αν και εχω φυγει 5 χρονια απο ΗΒ, μερικά πραγματα όπως η κακή φήμη της HSBC, παραμένουν.

megahead13
15-05-15, 16:39
Δηλαδή είναι μόνο ιδεολογικό το θέμα ή κάνει και πουστιές στους πελάτες της.
Επειδή εγώ από τα μηνύματά σας κατάλαβα το 2ο.
Στα σοβαρά δεν ξέρω και ούτε έχω διαπιστώσει (βασικά δεν έχω συζητήσει καν) τους Βρετανούς να έχουν κακή γνώμη για την εν λόγω τράπεζα... :what:

- - - Updated - - -


Μια παλιότερη γενιά είχε πολλά μπερδέματα με τους φοιτητικους λογαριασμους της HSBC που ανοιγαν στην Ελλάδα, με ενα σωρό χρεώσεις (π.χ. ασφάλεια) και εντελώς συγκυριακή αντιμετώπιση απο υποκαταστήματα HSBC στην Αγγλία. π.χ. είχα περιπτωση συμφοιτητή που του εφαγε 3 φορες την καρτα το ATM και καθε φορα του έστελναν απο Ελλάδα καρτα και την ετρωγε. Αλλοι δεν είχαν προβλήματα με το combo Ελλάδα - ΗΒ, όσοι όμως είχαν προβλήματα ταλαιπωρηθηκαν. Μετά παίζουν αλλα, οπως support, το οποιο είναι γενικό προβλημα στο HB (μην σου τυχει να παρεις τηλ.) με outsourced call centers, χρεώσεις για διατηρηση λογαριασμό, τοκο (μεγάλο) στο overdraft κτλ κτλ.

Φαίνεται οτι αν και εχω φυγει 5 χρονια απο ΗΒ, μερικά πραγματα όπως η κακή φήμη της HSBC, παραμένουν.
Αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα με πολλές υπηρεσίες και ιδιαίτερα με call centers που βρίσκονται κατά Ασία μεριά.

KLG
15-05-15, 16:41
Αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα με πολλές υπηρεσίες και ιδιαίτερα με call centers που βρίσκονται κατά Ασία μεριά.

Ναι, σε βαθμό που υπηρεσίες προσπαθουν να "δελεάσουν" πελάτες λέγοντας οτι τα call centers τους είναι κάπου στο νησί (ή στο δίπλα).

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
15-05-15, 16:49
Μια παλιότερη γενιά είχε πολλά μπερδέματα με τους φοιτητικους λογαριασμους της HSBC που ανοιγαν στην Ελλάδα, με ενα σωρό χρεώσεις (π.χ. ασφάλεια) και εντελώς συγκυριακή αντιμετώπιση απο υποκαταστήματα HSBC στην Αγγλία.Κι εγώ κυρίως στις χρεώσεις αναφέρομαι. Στο δικό μου uni είχε υποκατάστημα η HSBC όπου άνοιγε accounts με 9 λίρες το μήνα commission. Καμία άλλη τράπεζα στην περιοχή δεν το έκανε αυτό.
Πάντως πρέπει να παραδεχτώ πως η μεταφορά λογαριασμου σε άλλη τράπεζα (μαζί με τις πάγιες εντολές) ήταν μια πανευκολη διαδικασία όπου σχεδόν δεν κουνουσες ούτε το μικρό σου δαχτυλακι, αλλά αυτό είναι μάλλον θέμα νομοθεσίας.

megahead13
15-05-15, 16:58
Ναι, σε βαθμό που υπηρεσίες προσπαθουν να "δελεάσουν" πελάτες λέγοντας οτι τα call centers τους είναι κάπου στο νησί (ή στο δίπλα).
Ακριβώς!


Κι εγώ κυρίως στις χρεώσεις αναφέρομαι. Στο δικό μου uni είχε υποκατάστημα η HSBC όπου άνοιγε accounts με 9 λίρες το μήνα commission. Καμία άλλη τράπεζα στην περιοχή δεν το έκανε αυτό.
Πάντως πρέπει να παραδεχτώ πως η μεταφορά λογαριασμου σε άλλη τράπεζα (μαζί με τις πάγιες εντολές) ήταν μια πανευκολη διαδικασία όπου σχεδόν δεν κουνουσες ούτε το μικρό σου δαχτυλακι, αλλά αυτό είναι μάλλον θέμα νομοθεσίας.
Γενικότερα θα έλεγα πως οι τράπεζες στο ΗΒ είναι πιο τίμιες (αν μπορείς να το πεις αυτό γενικότερα για τις τράπεζες :p) απ' ότι στην Ελλάδα. Χωρίς κρυφές χρεώσεις και με ποιο εύκολες διαδικασίες. Οι όποιες δυσκολίες έχω συναντήσει είναι καθαρά θέμα ότι δεν είμαι ντόπιος και προσπαθώ να καταλάβω τα διαδικαστικά ή τα προϊόντα, κτλ σε ένα διαφορετικό, αλλά μάλλον σαφώς ορισμένο, θεσμικό πλαίσιο που διέπει τις τράπεζες εδώ.

klap
20-05-15, 16:54
Καλησπέρα είμαι καινούριος στο forum αλλά το βρίσκω πολύ κατατοπιστικό.Εργάζομαι ως Νοσηλευτής σε Νοσοκομείο στην Ελλάδα,με 20ετή εμπειρία σε μονάδα εντατικής θεραπείας και σε άλλα τμήματα.Ξέρει κανείς πως είναι οι συνθήκες εργασίας σε γερμανόφωνες περιοχές.Γερμανία,Αυστρία,Ελβετία.Μισθοί,ωράρια κ.λ.π.Επίσης είμαι λίγο μεγαλούτσικος 50άρης.Υπάρχει όριο ηλικίας για προσλήψεις σε νοσοκομεία στις χώρες αυτές.Είμαι από ΤΕΙ και γνωρίζω αρκετά καλά γερμανικά χωρίς όμως πτυχίο.Ευχαριστώ.Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που μπορεί να με διαφωτίσει!

Αγαπητέ kami, για να δεις τι ισχύει για την περίπτωσή σου, μπορείς να δεις http://ec.europa.eu/internal_market/qualifications/regprof/index.cfm?action=homepage
Είναι η σελίδα της βάσης δεδομένων της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για τα ρυθμισμένα επαγγέλματα και η νοσηλευτική είναι ένα από αυτά. Μπορείς να δεις τι ισχύει σε κάθε χώρα της ΕΕ, τι απαιτείται για να ξεκινήσεις να διαμείνεις και να εργάζεσαι στη χώρα υποδοχής και ποια είναι η αρμόδια αρχή.

vamvakoolas
20-05-15, 17:08
να κανω μια απλη ερωτηση για οσους γνωριζουν

εχω ασφαλιση ΙΚΑ (για συνταξη). Μενω Ελλαδα.

Φευγω, παω εξωτερικο. Μπορω να συνεχιζω να αυτοασφαλιζομαι (χωρις να πω οτι εφυγα) εστω για κανα χρονο;

(θεωρητικα ισως για παντα με τη τελεια μηχανογραφηση που εχουμε) Θεωρητικα ναι στη πραξη;

8anos
20-05-15, 20:49
να κανω μια απλη ερωτηση για οσους γνωριζουν

εχω ασφαλιση ΙΚΑ (για συνταξη). Μενω Ελλαδα.

Φευγω, παω εξωτερικο. Μπορω να συνεχιζω να αυτοασφαλιζομαι (χωρις να πω οτι εφυγα) εστω για κανα χρονο;

(θεωρητικα ισως για παντα με τη τελεια μηχανογραφηση που εχουμε) Θεωρητικα ναι στη πραξη;

Οταν πριν απο χρόνια Ρώτησα το ίδιο για άλλο ταμείο η απάντηση ηταν ναι εφόσον στο εξωτερικό εργαζομουν ως αυτοαποσχολουμενος και όχι με σχέση εξαρτημένης εργασίας

chat1978
20-05-15, 21:08
Υποτίθεται ότι οι εφορίες θα αποκτήσουν πρόσβαση η μια στην άλλη.
Δεν ξέρω τι θα σημαίνει αυτό στην πράξη, αλλά για ένα κράτος που ψάχνει να ληστέψει το τελευταίο ευρώ, αφορμή θα ψάχνει να ρίχνει καμπάνες σε αυτούς που έχουν μεταναστεύσει.
Άλλωστε φαίνεται να αντιλαμβάνεται ότι αυτοί Δηλαδή εμείς έχουμε ακόμα παραδάκι να πληρώσουμε κανένα χρέος.

Γενικά θα πρόσεχα παραπάνω. Παλιά δεν έδιναν δεκάρα, τώρα όμως είμαστε οι παχουλες αγελαδες

cool11
20-05-15, 22:20
Ισως εχει ξανατεθει, ειλικρινα δεν μπορω να θυμηθω.

Θελω να ρωτησω το εξης, μιας και η μεταναστευση που συζηταμε εδω, γινεται πρωτιστως (ισως δε και αποκλειστικως!) για επαγγελματικους-βιοποριστικους λογους:

Στο cv μας, σε γενικες γραμμες (γενικη προσεγγιση-τι συνηθως συμβαινει), για θεσεις εργασιας σε εταιριες,
παιζει μεγαλυτερο ρολο το εκπαιδευτικο background, ή η εργασιακή εμπειρία;
Προφανως και τα δυο παιζουν ρολο, αλλα γενικα οι εργοδοτες τι βαρυτητα αποδιδουν στον κάθε τομέα;

KLG
20-05-15, 23:37
Ισως εχει ξανατεθει, ειλικρινα δεν μπορω να θυμηθω.

Θελω να ρωτησω το εξης, μιας και η μεταναστευση που συζηταμε εδω, γινεται πρωτιστως (ισως δε και αποκλειστικως!) για επαγγελματικους-βιοποριστικους λογους:

Στο cv μας, σε γενικες γραμμες (γενικη προσεγγιση-τι συνηθως συμβαινει), για θεσεις εργασιας σε εταιριες,
παιζει μεγαλυτερο ρολο το εκπαιδευτικο background, ή η εργασιακή εμπειρία;
Προφανως και τα δυο παιζουν ρολο, αλλα γενικα οι εργοδοτες τι βαρυτητα αποδιδουν στον κάθε τομέα;

Δεν έχουν αλλάξει πολλά απο την τελευταία φορά που ρώτησες (σε παραπάνω απο ένα νήμα).

cool11
20-05-15, 23:54
Δεν έχουν αλλάξει πολλά απο την τελευταία φορά που ρώτησες (σε παραπάνω απο ένα νήμα).

Νιωθω αβολα, γιατι ειλικρινα δεν θυμαμαι, δεν ηταν υπεκφυγη εκ μερους μου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.