PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 [70] 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

vamvakoolas
21-05-15, 00:31
Οταν πριν απο χρόνια Ρώτησα το ίδιο για άλλο ταμείο η απάντηση ηταν ναι εφόσον στο εξωτερικό εργαζομουν ως αυτοαποσχολουμενος και όχι με σχέση εξαρτημένης εργασίας

για να τα κανω ξεκαθαρα

Σε λιγες ωρες θα ερθει συμβολαιο για εργασια σε χωρα μεσης ανατολης (ΟΧΙ ΕΥΡΩΠΗ) αρα οχι αυτοαποασχολουμενος. Αν στο ΙΚΑ κανω τι παπια και δηλωσω αυτασφαλιση αποτι καταλαβαινω δε θα εχω θεμα...

Υ.Γ Εχει κανεις αλλος εμπειρια απο μεση ανατολη (εκτος εμενα:p) γιατι το ετησιο συμβολαιο με προβληματιζει...

8anos
21-05-15, 05:58
για να τα κανω ξεκαθαρα

Σε λιγες ωρες θα ερθει συμβολαιο για εργασια σε χωρα μεσης ανατολης (ΟΧΙ ΕΥΡΩΠΗ) αρα οχι αυτοαποασχολουμενος. Αν στο ΙΚΑ κανω τι παπια και δηλωσω αυτασφαλιση αποτι καταλαβαινω δε θα εχω θεμα...

Υ.Γ Εχει κανεις αλλος εμπειρια απο μεση ανατολη (εκτος εμενα:p) γιατι το ετησιο συμβολαιο με προβληματιζει...

νομιζω οτι δεν θα εχεις προβλημα εφοσον ειναι εκτος ευρωπης και οτι το ζητημα ξεκιναει απο το γεγονος οτι θεωρητικά και αν συνεχισει να υπάρχει ΕΕ (και αν και αν) θα υπήρχε ζητημα με την διαδοχικη ασφαλιση γιατι ως μισθωτος δεν θα μπορουσες να εισαι ασφαλισμένος σε δυο φορεις ταυτοχρονα σε δυο διαφορετικες ευρωπαϊκές χωρες

chat1978
21-05-15, 13:27
Επικαιροποιημένος οδηγός κατοίκων εξωτερικού για φορολογικά και τελωνειακά θέματα (http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=179033&utm_source=daily_newsletter)


1. Ποιοι είναι υπόχρεοι υποβολής δήλωσης φορολογίας εισοδήματος;
Υπόχρεοι για υποβολή δήλωσης (Ε1) είναι οι κάτοικοι
εξωτερικού μόνο όταν αποκτούν πραγματικό εισόδημα,
φορολογούμενο με οποιονδήποτε τρόπο (π.χ. βάσει κλίμακας ή
αυτοτελώς) ή απαλλασσόμενο, από πηγές Ελλάδας. Αντιθέτως,
ένας κάτοικος εξωτερικού που διαθέτει π.χ. δευτερεύουσα
κατοικία/επιβατικό αυτοκίνητο στην Ελλάδα ή προβαίνει σε
αγορά ακινήτου/αυτοκινήτου στην Ελλάδα, εφόσον δεν αποκτά
πραγματικό εισόδημα στη χώρα μας, δεν υποχρεούται σε
υποβολή δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.


Δηλαδή δεν κάνουμε δήλωση φέτος αν δεν έχουμε κερδίζει φράγκο στην Ελλάδα;
Εγώ ήξερα ότι πάνω από 25 χρονών όλοι κάνουν δήλωση έστω και μηδενική.

xhaos
21-05-15, 13:44
Επικαιροποιημένος οδηγός κατοίκων εξωτερικού για φορολογικά και τελωνειακά θέματα (http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=179033&utm_source=daily_newsletter)



Δηλαδή δεν κάνουμε δήλωση φέτος αν δεν έχουμε κερδίζει φράγκο στην Ελλάδα;
Εγώ ήξερα ότι πάνω από 25 χρονών όλοι κάνουν δήλωση έστω και μηδενική.

δηλαδή εσύ τώρα θέλεις να μας πεις οτι στην Ελλαδα, στη χώρα του πολιτισμού και της ΕΕ, υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν αντικρουόμενοι νόμοι;
Σε κάθε περίπτωση damned if you do, damned if you don't. δεν νομίζω οτι υπάρχει απάντηση και θα είναι απο τις περιπτώσεις που το κρίμα στο λαιμό του κάθε ενα ανάλογα με το τι θα πει ο υπάλληλος ΔΟΥ που θα κάνει τον έλεγχο.

Εγώ δεν θα έκανα και θα κράταγα τυπωμένο το σχετικό στο φάκελο μου.

ttsesm
21-05-15, 17:35
Επικαιροποιημένος οδηγός κατοίκων εξωτερικού για φορολογικά και τελωνειακά θέματα (http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=179033&utm_source=daily_newsletter)



Δηλαδή δεν κάνουμε δήλωση φέτος αν δεν έχουμε κερδίζει φράγκο στην Ελλάδα;
Εγώ ήξερα ότι πάνω από 25 χρονών όλοι κάνουν δήλωση έστω και μηδενική.

εγώ πάντως δεν έχω κάνει ποτέ στην ελλάδα δήλωση μηδενική ή άλλη, ενώ είμαι γραμμένος ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού εδώ και 4 χρόνια. Μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα πρόβλημα, βεβαίως προσπαθώ να ανακατεύομαι οσο το δυνατόν λιγοτερο με το ελληνικό δημόσιο. Μακρυά και αγαπημένοι :p

Ntoukis21
22-05-15, 22:40
Καλησπερίζω.Και κάλος σας βρίσκω.
Έχω μια απορία και κάποιος με συμβούλεψε να ρωτήσω εδώ γιατί υπάρχει γνώση επί του θέματος.
Συνέβει κάτι άσχημο στην εταιρία που δουλεύω στην Ολλανδία εδώ και 10 μήνες.(είμαι μηχανολόγος μηχανικός)
Βασικά απολύθηκαν 12 άτομα από τα 58 που είμαστε.
Έμενα με κάλεσαν και μου είπαν ότι δεν θέλουν να με χάσουν και γιαυτό θα μου αλλάξουν το συμβόλαιο και θα υπογράψω με την άλλη εταιρία που ''έχουμε'' είμαστε συνεργάτες η κάτι τέτοιο στο Βέλγιο. Εγώ θα συνεχίσω ωμός να δουλεύω ως φυσική παρουσία Ολλανδία και θα πάρω και αύξηση.
Είχα μόνιμο (αορίστου χρόνου) συμβόλαιο και θα συνεχίσω να έχω μόνιμο.
Όταν μου το είπαν και ήμουν εντελώς απροετοίμαστος.
Γεννήθηκαν όμως ένα κάρο απορίες.
Απευθύνομαι λοιπόν σε εσάς αν γνωρίζει κανείς κάτι.

Π.χ:

-Τι γίνετε με τούς φόρους;
-Τι γίνεται με την ασφάλεια και αν συμφέρει και γίνετε να κάνω στο Βέλγιο;
-Τι πρέπει να προσέξω;
-Τι γίνεται με τα επιδόματα;
-Σε ποιο κράτος έχω δικαιώματα;

Και γενικά ότι άλλο νομίζεται,γιατί έχω λίγο σαλτάρει και πρέπει πριν υπογράψω να ξέρω όσο ποιο πολλά γίνεται.
Ευχαριστώ.

PopManiac
23-05-15, 01:22
Καλησπερίζω.Και κάλος σας βρίσκω.
Έχω μια απορία και κάποιος με συμβούλεψε να ρωτήσω εδώ γιατί υπάρχει γνώση επί του θέματος.
Συνέβει κάτι άσχημο στην εταιρία που δουλεύω στην Ολλανδία εδώ και 10 μήνες.(είμαι μηχανολόγος μηχανικός)
Βασικά απολύθηκαν 12 άτομα από τα 58 που είμαστε.
Έμενα με κάλεσαν και μου είπαν ότι δεν θέλουν να με χάσουν και γιαυτό θα μου αλλάξουν το συμβόλαιο και θα υπογράψω με την άλλη εταιρία που ''έχουμε'' είμαστε συνεργάτες η κάτι τέτοιο στο Βέλγιο. Εγώ θα συνεχίσω ωμός να δουλεύω ως φυσική παρουσία Ολλανδία και θα πάρω και αύξηση.
Είχα μόνιμο (αορίστου χρόνου) συμβόλαιο και θα συνεχίσω να έχω μόνιμο.
Όταν μου το είπαν και ήμουν εντελώς απροετοίμαστος.
Γεννήθηκαν όμως ένα κάρο απορίες.
Απευθύνομαι λοιπόν σε εσάς αν γνωρίζει κανείς κάτι.

Π.χ:

-Τι γίνετε με τούς φόρους;
-Τι γίνεται με την ασφάλεια και αν συμφέρει και γίνετε να κάνω στο Βέλγιο;
-Τι πρέπει να προσέξω;
-Τι γίνεται με τα επιδόματα;
-Σε ποιο κράτος έχω δικαιώματα;

Και γενικά ότι άλλο νομίζεται,γιατί έχω λίγο σαλτάρει και πρέπει πριν υπογράψω να ξέρω όσο ποιο πολλά γίνεται.
Ευχαριστώ.

Δλδ για να καταλάβω, η εταιρεία με την οποία είσαι, πρώτον, θα διακόψει το συμβόλαιο που έχεις με αυτούς, σωστά; Υποθέτω ότι αφού δουλεύεις μόλις 10 μήνες και αφού δεν πας για "εχθρικό" διαζύγιο δεν έχεις δικαίωμα (και δεν θέλεις) να πας για αποζημίωση.

Λογικό μέχρι εδώ.

Το μετά δεν καταλαβαίνω: Θα κάνεις συμβόλαιο με Βελγική εταιρεία; Αορίστου χρόνου πάλι αλλά στη βάση βελγικής νομοθεσίας; Και πλέον θα είσαι στην Ολλανδία εργαζόμενος ουσιαστικά ως expat (δλδ πλέον ως "Βέλγος" που δουλεύει στην αλλοδαπή) ή ως Ολλανδός που απλά τον έχει προσλάβει αλλοδαπή εταιρεία;

Αν ισχύει το δεύτερο λογικά δεν αλλάζει τίποτα σε φόρους κλπ. Αν όμως πλέον ουσιαστικά τεχνηέντως "ξαναμπαίνεις" στην Ολλάνδία αλλά πλέον ως "Βέλγος" τότε αλλάζει το πράγμα. Τι σου έχουν πει ακριβώς;

Ntoukis21
23-05-15, 02:59
Μου είπαν ότι έψαχναν λύση να με κρατήσουν και βρήκαν λύση να κάνω νέο συμβόλαιο με την άλλη εταιρία στο Βέλγιο.
Θα συνεχίσω να δουλεύω όπως ακριβώς δούλευα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι συνταξηοδωτικο μου θα μεταφερθεί στο Βέλγιο.
Δεν μπήκαμε σε λεπτομερείς γιατί μου ήρθε κάπως και ζήτησα χρόνο να μαζέψω ερωτήσεις. Ουσιαστικά ήθελα πρώτα να ενημερωθώ για να μην βρεθώ απροετοιμαστος.
Εγώ είχα σχέσεις και με την άλλη εταιρία. Τούς κάνω δουλειές από την αρχή. Άλλα για να κάνω τη δουλειά μου χρειάζομαι το software και το know how από την Ολλανδική εταιρία.
Για να μεταφέρετε το συνταξιοδοτικο μου στο Βελγιο πιστεύω πως θα στα χαρτιά θα δουλεύω για την βελγική εταιρία. Τώρα το από που ,τι και γιατί δεν έχω καταλάβει. Βασικά δεν έχω ρωτήσει ακόμα.
Θέλω να μάθω ότι μπορώ πριν πάω να τα ξεκαθαρίσω.

chat1978
23-05-15, 20:25
Δλδ για να καταλάβω, η εταιρεία με την οποία είσαι, πρώτον, θα διακόψει το συμβόλαιο που έχεις με αυτούς, σωστά; Υποθέτω ότι αφού δουλεύεις μόλις 10 μήνες και αφού δεν πας για "εχθρικό" διαζύγιο δεν έχεις δικαίωμα (και δεν θέλεις) να πας για αποζημίωση.

Λογικό μέχρι εδώ.

Το μετά δεν καταλαβαίνω: Θα κάνεις συμβόλαιο με Βελγική εταιρεία; Αορίστου χρόνου πάλι αλλά στη βάση βελγικής νομοθεσίας; Και πλέον θα είσαι στην Ολλανδία εργαζόμενος ουσιαστικά ως expat (δλδ πλέον ως "Βέλγος" που δουλεύει στην αλλοδαπή) ή ως Ολλανδός που απλά τον έχει προσλάβει αλλοδαπή εταιρεία;

Αν ισχύει το δεύτερο λογικά δεν αλλάζει τίποτα σε φόρους κλπ. Αν όμως πλέον ουσιαστικά τεχνηέντως "ξαναμπαίνεις" στην Ολλάνδία αλλά πλέον ως "Βέλγος" τότε αλλάζει το πράγμα. Τι σου έχουν πει ακριβώς;


Μου είπαν ότι έψαχναν λύση να με κρατήσουν και βρήκαν λύση να κάνω νέο συμβόλαιο με την άλλη εταιρία στο Βέλγιο.
Θα συνεχίσω να δουλεύω όπως ακριβώς δούλευα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι συνταξηοδωτικο μου θα μεταφερθεί στο Βέλγιο.
Δεν μπήκαμε σε λεπτομερείς γιατί μου ήρθε κάπως και ζήτησα χρόνο να μαζέψω ερωτήσεις. Ουσιαστικά ήθελα πρώτα να ενημερωθώ για να μην βρεθώ απροετοιμαστος.
Εγώ είχα σχέσεις και με την άλλη εταιρία. Τούς κάνω δουλειές από την αρχή. Άλλα για να κάνω τη δουλειά μου χρειάζομαι το software και το know how από την Ολλανδική εταιρία.
Για να μεταφέρετε το συνταξιοδοτικο μου στο Βελγιο πιστεύω πως θα στα χαρτιά θα δουλεύω για την βελγική εταιρία. Τώρα το από που ,τι και γιατί δεν έχω καταλάβει. Βασικά δεν έχω ρωτήσει ακόμα.
Θέλω να μάθω ότι μπορώ πριν πάω να τα ξεκαθαρίσω.
Εμένα όπως μου το εξήγησε μου φάνηκε λογικό αλλά αλλιώς είχα καταλάβει την νομοθεσία.
Κατά βάση θα δουλεύει από το σπίτι που μένει στην Ολλανδία αλλά θα ανήκει στα μητρώα Βέλγικης εταιρείας.
Αυτό που μπερδεύει εμένα είναι η αναφορά στην Βέλγικη σύνταξη. Εγώ ήξερα, ότι ουσιαστικά φορολογείσαι και πληρώνεις δημοτικούς φόρους και συνταξιοδοτικές εισφορές στην χώρα που κατοικείς. Είναι πρόβλημα της ξένης εταιρείας να σπρώξει τα χρήματα σωστά.
Αυτό τουλάχιστον ήξερα από όλους όσους μένουν Βέλγιο,Γαλλία και Γερμανία και εργάζονται Λουξεμβούργο.
Αν δεν βρούμε ακρη έχω μια γνωστή φίλης που είναι Βελγίδα, μένει Βέλγιο και δουλεύει για μια Ολλανδική εταιρεία. Πάει από εκεί αλλά κυρίως δουλεύει από το σπίτι

PopManiac
23-05-15, 20:56
Μου είπαν ότι έψαχναν λύση να με κρατήσουν και βρήκαν λύση να κάνω νέο συμβόλαιο με την άλλη εταιρία στο Βέλγιο.
Θα συνεχίσω να δουλεύω όπως ακριβώς δούλευα.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι συνταξηοδωτικο μου θα μεταφερθεί στο Βέλγιο.
Δεν μπήκαμε σε λεπτομερείς γιατί μου ήρθε κάπως και ζήτησα χρόνο να μαζέψω ερωτήσεις. Ουσιαστικά ήθελα πρώτα να ενημερωθώ για να μην βρεθώ απροετοιμαστος.
Εγώ είχα σχέσεις και με την άλλη εταιρία. Τούς κάνω δουλειές από την αρχή. Άλλα για να κάνω τη δουλειά μου χρειάζομαι το software και το know how από την Ολλανδική εταιρία.
Για να μεταφέρετε το συνταξιοδοτικο μου στο Βελγιο πιστεύω πως θα στα χαρτιά θα δουλεύω για την βελγική εταιρία. Τώρα το από που ,τι και γιατί δεν έχω καταλάβει. Βασικά δεν έχω ρωτήσει ακόμα.
Θέλω να μάθω ότι μπορώ πριν πάω να τα ξεκαθαρίσω.


Εμένα όπως μου το εξήγησε μου φάνηκε λογικό αλλά αλλιώς είχα καταλάβει την νομοθεσία.
Κατά βάση θα δουλεύει από το σπίτι που μένει στην Ολλανδία αλλά θα ανήκει στα μητρώα Βέλγικης εταιρείας.
Αυτό που μπερδεύει εμένα είναι η αναφορά στην Βέλγικη σύνταξη. Εγώ ήξερα, ότι ουσιαστικά φορολογείσαι και πληρώνεις δημοτικούς φόρους και συνταξιοδοτικές εισφορές στην χώρα που κατοικείς. Είναι πρόβλημα της ξένης εταιρείας να σπρώξει τα χρήματα σωστά.
Αυτό τουλάχιστον ήξερα από όλους όσους μένουν Βέλγιο,Γαλλία και Γερμανία και εργάζονται Λουξεμβούργο.
Αν δεν βρούμε ακρη έχω μια γνωστή φίλης που είναι Βελγίδα, μένει Βέλγιο και δουλεύει για μια Ολλανδική εταιρεία. Πάει από εκεί αλλά κυρίως δουλεύει από το σπίτι

Εξόσων καταλαβαίνω από αυτά που λες, συμφωνώ με τον Demelene. Αν είσαι γραμμένος στα Ολλανδικά μητρώα τότε δεν αλλάζει τίποτα.

Ξανά το ερώτημά μου και από αυτό κατά τη γνώμη μου πρέπει να ξεκινήσεις κι εσύ: Στην Ολλανδία πλέον, όντας με συμβόλαιο με βελγική εταιρεία με τι όρους θα έχεις προσληφθεί; Βελγική εταιρεία που προσλαμβάνει υπάλληλο στην Ολλανδία, ή βελγική εταιρεία που κάνει συμβόλαιο με κάποιον στο Βέλγιο και τον στέλνει Ολλανδία;

Το δεύτερο είναι μαϊμουδιά και έχω ακούσει εταιρείες να παίζουν τέτοια κόλπα - πχ δουλεύεις Βέλγιο, σε "απολύουν" και μετά σε προσλαμβάνει τσεχική εταιρεία και ως "Τσέχος" εργαζόμενος δουλεύεις Βέλγιο - αλλά αυτό απαγορεύεται.

Στην τελική, το θέμα είναι κατά τη γνώμη μου πάντοτε, πρώτον τι μισθό θα σου δίνουν / τι συμβόλαιο σου δίνουν; Αορίστου, εργαζόμενος στη βελγική εταιρεία; Με μπλοκάκι ως αυτοαπασχολούμενος; Με δική σου εταιρεία μονοπρόσωπη; Ως Ολλανδός που τον προσλαμβάνουν Βέλγοι να δουλεύει στην εταιρεία; Ως "Βέλγος" σαν την παραπάνω ψιλο-μαϊμουδιά;

Όλα αυτά πρέπει να είναι ερωτήματα που οφείλεις να έχεις.

Στα λοιπά, ψυχραιμία και ο πανικός είναι κακός σύμβουλος. Τη σήμερον, σε όλους συμβαίνει ή θα συμβεί να απολυθούν / γίνουν redundant και πάντοτε κάτι αλλάζει, δύσκολα πλέον μια δουλειά να μας κρατάει μέχρι τη σύνταξη (που δεν θα πάρουμε, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση :p)

Ntoukis21
23-05-15, 21:29
Ξανά το ερώτημά μου και από αυτό κατά τη γνώμη μου πρέπει να ξεκινήσεις κι εσύ: Στην Ολλανδία πλέον, όντας με συμβόλαιο με βελγική εταιρεία με τι όρους θα έχεις προσληφθεί; Βελγική εταιρεία που προσλαμβάνει υπάλληλο στην Ολλανδία, ή βελγική εταιρεία που κάνει συμβόλαιο με κάποιον στο Βέλγιο και τον στέλνει Ολλανδία;

Το δεύτερο είναι μαϊμουδιά και έχω ακούσει εταιρείες να παίζουν τέτοια κόλπα - πχ δουλεύεις Βέλγιο, σε "απολύουν" και μετά σε προσλαμβάνει τσεχική εταιρεία και ως "Τσέχος" εργαζόμενος δουλεύεις Βέλγιο - αλλά αυτό απαγορεύεται.

Στην τελική, το θέμα είναι κατά τη γνώμη μου πάντοτε, πρώτον τι μισθό θα σου δίνουν / τι συμβόλαιο σου δίνουν; Αορίστου, εργαζόμενος στη βελγική εταιρεία; Με μπλοκάκι ως αυτοαπασχολούμενος; Με δική σου εταιρεία μονοπρόσωπη; Ως Ολλανδός που τον προσλαμβάνουν Βέλγοι να δουλεύει στην εταιρεία; Ως "Βέλγος" σαν την παραπάνω ψιλο-μαϊμουδιά;

Όλα αυτά πρέπει να είναι ερωτήματα που οφείλεις να έχεις.

:p)

Όπως κατάλαβα η Βελγική θα με προσλάβει ως ''Ολλανδό''.
Το συμβόλαιο μου είναι σίγουρα αορίστου, και θα έχω και αύξηση.

PopManiac
23-05-15, 22:45
Όπως κατάλαβα η Βελγική θα με προσλάβει ως ''Ολλανδό''.
Το συμβόλαιο μου είναι σίγουρα αορίστου, και θα έχω και αύξηση.

Τότε μια χαρά εξόσων αντιλαμβάνομαι ;) Αν σε προσλάβει σαν Ολλανδό δεν αλλάζει τίποτε σε ασφαλιστικά / συνταξιοδοτικά κλπ. Το μόνο που αλλάζει είναι το ότι το συμβόλαιό σου μηδενίζεται και μετρά ξανά, με την έννοια ότι με αορίστου χρόνου μαζεύεις μήνες = μαζεύεις δικαιώματα έναντι εργοδότη. Άρα, τώρα ξεκινάς από το 0. Από όσα καταλαβαίνω, ΟΚ, σε μια κακή κατάσταση πετυχαίνεις κάτι σχετικά θετικό ;)

chat1978
23-05-15, 23:42
Εξόσων καταλαβαίνω από αυτά που λες, συμφωνώ με τον Demelene. Αν είσαι γραμμένος στα Ολλανδικά μητρώα τότε δεν αλλάζει τίποτα.

Ξανά το ερώτημά μου και από αυτό κατά τη γνώμη μου πρέπει να ξεκινήσεις κι εσύ: Στην Ολλανδία πλέον, όντας με συμβόλαιο με βελγική εταιρεία με τι όρους θα έχεις προσληφθεί; Βελγική εταιρεία που προσλαμβάνει υπάλληλο στην Ολλανδία, ή βελγική εταιρεία που κάνει συμβόλαιο με κάποιον στο Βέλγιο και τον στέλνει Ολλανδία;

Το δεύτερο είναι μαϊμουδιά και έχω ακούσει εταιρείες να παίζουν τέτοια κόλπα - πχ δουλεύεις Βέλγιο, σε "απολύουν" και μετά σε προσλαμβάνει τσεχική εταιρεία και ως "Τσέχος" εργαζόμενος δουλεύεις Βέλγιο - αλλά αυτό απαγορεύεται.

Στην τελική, το θέμα είναι κατά τη γνώμη μου πάντοτε, πρώτον τι μισθό θα σου δίνουν / τι συμβόλαιο σου δίνουν; Αορίστου, εργαζόμενος στη βελγική εταιρεία; Με μπλοκάκι ως αυτοαπασχολούμενος; Με δική σου εταιρεία μονοπρόσωπη; Ως Ολλανδός που τον προσλαμβάνουν Βέλγοι να δουλεύει στην εταιρεία; Ως "Βέλγος" σαν την παραπάνω ψιλο-μαϊμουδιά;

Όλα αυτά πρέπει να είναι ερωτήματα που οφείλεις να έχεις.

Στα λοιπά, ψυχραιμία και ο πανικός είναι κακός σύμβουλος. Τη σήμερον, σε όλους συμβαίνει ή θα συμβεί να απολυθούν / γίνουν redundant και πάντοτε κάτι αλλάζει, δύσκολα πλέον μια δουλειά να μας κρατάει μέχρι τη σύνταξη (που δεν θα πάρουμε, αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση :p)


Τότε μια χαρά εξόσων αντιλαμβάνομαι ;) Αν σε προσλάβει σαν Ολλανδό δεν αλλάζει τίποτε σε ασφαλιστικά / συνταξιοδοτικά κλπ. Το μόνο που αλλάζει είναι το ότι το συμβόλαιό σου μηδενίζεται και μετρά ξανά, με την έννοια ότι με αορίστου χρόνου μαζεύεις μήνες = μαζεύεις δικαιώματα έναντι εργοδότη. Άρα, τώρα ξεκινάς από το 0. Από όσα καταλαβαίνω, ΟΚ, σε μια κακή κατάσταση πετυχαίνεις κάτι σχετικά θετικό ;)
Ναι αλλά αυτό με την σύνταξη πως το αιτιολογείς; Προς τι ξαφνικά η αναφορά ότι θα πάρει σύνταξη από το Βέλγιο

Ntoukis21
24-05-15, 01:23
Ναι αλλά αυτό με την σύνταξη πως το αιτιολογείς; Προς τι ξαφνικά η αναφορά ότι θα πάρει σύνταξη από το Βέλγιο
Ναι μου το είπαν το συνταξιοδοτικο μεταφέρεται βελγιο.

Και θέλω να ξέρω με την ασφάλεια αν μπορώ να κάνω Βέλγιο και αν ναι τι με συμφέρει.

PopManiac
24-05-15, 09:14
Ναι μου το είπαν το συνταξιοδοτικο μεταφέρεται βελγιο.

Και θέλω να ξέρω με την ασφάλεια αν μπορώ να κάνω Βέλγιο και αν ναι τι με συμφέρει.

Τι ασφάλεια εννοείς; Και από υγεινομική κάλυψη θα έχεις Βελγική ή σου πληρώνουν Ολλανδική;

lewton
24-05-15, 10:18
Εμένα μου ακούγεται πολύ μπερδεμένο και κομπογιαννίτικο.
Αν δηλαδή μετα απο 1 χρόνο φύγεις για καλύτερη δουλειά ή σε διώξουν γιατί θα κλείσουν τελείως (αφού φαίνεται οτι δεν πάει καλά το μαγαζί) θα ξαναμεταφερεις τα συνταξιοδοτικά σου στην Ολλανδία; Και θα σου έχει μείνει ένας χρόνος στο Βέλγιο απλά για να μπερδεύει τα πράγματα;
Δεν ξέρω βέβαια αν εχεις σκοπό να πάρεις ποτε σύνταξη. Εγώ δεν έχω οπότε δε με ενοχλεί να αλλαζω χώρα όποτε βρεθεί κάτι καλύτερο.

Φανερός Πράκτωρ
31-05-15, 00:55
Έχουμε άποψη για Ελβετία και κινητή τηλεφωνία;

π.χ.
Υπάρχει πάροχος που υποστηρίζει LTE σε iphone 5;
Αξιοπρεπές data plan (π.χ. 2GB/μήνα) σε καλή τιμή;
Διεθνείς κλήσεις σε καλή τιμή ή "τσάμπα" με ένα λογικό πάγιο;

Στη Γαλλία π.χ. είχα 2GB/μήνα με σχετικά κακό 3G, απεριόριστες διεθνείς κλήσεις σε σταθερά, απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά/κινητά μέσα σε Γαλλία και όλα αυτά με 15-16 ευρώ το μήνα.

Μπορώ να πετύχω κάτι σαν αυτό στην Ελβετία ακόμα και με 30 ευρώ/φράγκα το μήνα;

Veldrin
31-05-15, 01:56
Έχουμε άποψη για Ελβετία και κινητή τηλεφωνία;

π.χ.
Υπάρχει πάροχος που υποστηρίζει LTE σε iphone 5;
Αξιοπρεπές data plan (π.χ. 2GB/μήνα) σε καλή τιμή;
Διεθνείς κλήσεις σε καλή τιμή ή "τσάμπα" με ένα λογικό πάγιο;

Στη Γαλλία π.χ. είχα 2GB/μήνα με σχετικά κακό 3G, απεριόριστες διεθνείς κλήσεις σε σταθερά, απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά/κινητά μέσα σε Γαλλία και όλα αυτά με 15-16 ευρώ το μήνα.

Μπορώ να πετύχω κάτι σαν αυτό στην Ελβετία ακόμα και με 30 ευρώ/φράγκα το μήνα;

Θα κάνω την ίδια ερώτηση και για Αγγλία. Ποιός πάροχος συμφέρει περισσότερο όσον αφορά τα καρτοκινητά; (σε φάση κατεβαίνω από το αεροπλάνο και εφοδιάζομαι επί τόπου)

megahead13
31-05-15, 03:04
Θα κάνω την ίδια ερώτηση και για Αγγλία. Ποιός πάροχος συμφέρει περισσότερο όσον αφορά τα καρτοκινητά; (σε φάση κατεβαίνω από το αεροπλάνο και εφοδιάζομαι επί τόπου)
Εγώ έχω giffgaff. Τύπου frog και Q στο δίκτυο της O2 (βασικά θυγατρική της O2 είναι). Πάμφθηνα για να καλείς εξωτερικό, κυρίως εντός ΕΕ, αλλά σχετικά τσιμπημένα στα εντός ΗΒ. Από την άλλη έχει τα goodybags που με £10 (ή και παραπάνω, ανάλογα τι θες) το μήνα σου δίνει μπόλικο χρόνο ομιλίας και internet. Τη SIM στη στέλνουν σπίτι. Δεν την εφοδιάζεσαι από κατάστημα. Η όλη φάση δουλεύει σαν κοινότητα. Έχει πιάσει πολύ στη Βρετανία.

Veldrin
31-05-15, 03:47
Εγώ έχω giffgaff. Τύπου frog και Q στο δίκτυο της O2 (βασικά θυγατρική της O2 είναι). Πάμφθηνα για να καλείς εξωτερικό, κυρίως εντός ΕΕ, αλλά σχετικά τσιμπημένα στα εντός ΗΒ. Από την άλλη έχει τα goodybags που με £10 (ή και παραπάνω, ανάλογα τι θες) το μήνα σου δίνει μπόλικο χρόνο ομιλίας και internet. Τη SIM στη στέλνουν σπίτι. Δεν την εφοδιάζεσαι από κατάστημα. Η όλη φάση δουλεύει σαν κοινότητα. Έχει πιάσει πολύ στη Βρετανία.

Χίλια ευχαριστώ για την πρόταση! Κυρίως ψάχνω για κλήσεις εντός ΗΒ αφού στα εκτός θα δουλεύω πολύ το Skype και μια Γερμανική sim που έχω για international calls. Αν δίνει και αρκετά megabyte ακόμα καλύτερα.

EDIT: Έδωσα παραγγελία μια μέσω Αγγλικού ebay και θα μου έρθει μέσα στην εβδομάδα. Ευχαριστώ και πάλι!

lewton
31-05-15, 12:45
Στην Ελβετία η Swisscom έχει με διαφορά την καλύτερη καλυψη αλλά ειναι και πανάκριβη.
Με Orange ήμουν ευχαριστημένος 5 χρόνια.
Υπόψη ότι μέσα στην πόλη μπορεί ξαφνικα να βρεις σημείο που δεν πιάνει η Swisscom και να πιάνει καμπάνα η Orange. Αλλά στα βουνά Swisscom by far καλύτερη.
Η Sunrise γενικά σαν την Orange. Όμως η εξαίρεση ηταν στη διαδρομή του τρένου Γενευη-Λοζανη, όπου η Sunrise είχε πολλά κενά στο 3G όταν τη δοκίμασα το 2012 και γύρισα Orange τρέχοντας.
Η Orange τώρα έχει ενα χαζό όνομα γιατί την πούλησε η Orange.

lefe
31-05-15, 12:53
Παντως αν πας για δουλεια Ελβετια το θεωρω σχετικα πιθανο να σου δωσουν τηλεφωνο/συνδεση εταιρικο .Τουλαχιστον για τις κλησεις εσωτερικου και ιντερνετ

lewton
31-05-15, 13:16
Όσον αφορά το iPhone 5, τώρα που θα έχεις ελβετικό μισθό μπορείς να πάρεις ένα ακριβό Android και να κάνεις δουλειά σου σαν άνθρωπος.
Αλλά σύμφωνα με τη Βίβλο λειτουργεί και στους 3 παρόχους.
https://www.apple.com/iphone/LTE/
Ξέρω ότι σίγουρα λειτουργεί στο LTE των Orange/Swisscom. H Sunrise δεν το είχε αρχικά για αυτόν τον λόγο. Άρα προσωπικά δε μπορώ να σου επιβεβαιώσω αυτό που λέει η Apple για τη Sunrise.

Φανερός Πράκτωρ
31-05-15, 22:18
OK, σας ευχαριστώ παιδιά. Οι τιμές βλέπω είναι φαρμακείο. Όχι η δουλειά δεν θα παρέχει κινητό.
Δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω κάποιο συμβόλαιο τώρα ή να περιμένω για να κάνω μια και καλή ένα συνολικό για σπίτι & κινητό...

Χμ... :hmm:

lefe
31-05-15, 22:31
Αν δεν ειναι μυστικο σε ποια πολη/industry πας? αν θες και μεσω πμ αν ειναι διαβαθμισμενο το industry :d
Παντως εγω swisscom εχω ειναι οκ απο αποψη σηματος (εξοχη , πολη κλπ) ,3g κλπ

Φανερός Πράκτωρ
31-05-15, 22:37
Θα δουλέψω στο EPFL (Lausanne)

- - - Updated - - -

Αυτό που δείχνει το πιο ενδιαφέρον είναι να βάλω την πρώην orange. Αν έχει σοβαρό LTE, με unlimited data παει στα 40 CHF (12μηνο χωρίς συσκευή). Τοπικά τηλέφωνα δεν θα κάνω πέρα από τον πρώτο καιρό που θα ψάχνω για σπίτι. Για Ελλάδα θα έχω το Skype. Αν έχει σοβαρό δίκτυο data θα είμαι ΟΚ.

KLG
01-06-15, 02:26
Θα δουλέψω στο EPFL (Lausanne)

- - - Updated - - -

Αυτό που δείχνει το πιο ενδιαφέρον είναι να βάλω την πρώην orange. Αν έχει σοβαρό LTE, με unlimited data παει στα 40 CHF (12μηνο χωρίς συσκευή). Τοπικά τηλέφωνα δεν θα κάνω πέρα από τον πρώτο καιρό που θα ψάχνω για σπίτι. Για Ελλάδα θα έχω το Skype. Αν έχει σοβαρό δίκτυο data θα είμαι ΟΚ.

Congrats ΦΠ. Επιστρέφεις στο acadeμελίκι;

Φανερός Πράκτωρ
01-06-15, 19:13
Congrats ΦΠ.
Σ'ευχαριστώ!


Επιστρέφεις στο acadeμελίκι;
Ας πούμε ότι προσπαθώ να τα συνδυάσω (industry & academia).

KLG
01-06-15, 19:34
Ας πούμε ότι προσπαθώ να τα συνδυάσω (industry & academia).

50/50 ? Πιφ... Get a real job ρεεε... ακου κει academia

:p :p

PopManiac
01-06-15, 19:50
Aν δίνει tenure όρμα :clap:

KLG
01-06-15, 19:53
Aν δίνει tenure όρμα :clap:

Tα ελβετικά μεγάλα πανεπιστήμια είναι notorious φαρμες (γαλέρες) ποστντόκων. Ελπίζω με το 50/50 να αποφύγει αυτή τη προοπτική.

tsigarid
01-06-15, 20:13
Μπράβο ρε ΦΠ, καλορίζικη η νέα δουλειά. Να δω πως θα κάνεις ποδήλατο εκεί στα βουνά τώρα :p

jose_ee1985
02-06-15, 15:00
Μπράβο ρε Πράκτωρα!

Φανερός Πράκτωρ
02-06-15, 21:30
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

konenas
03-06-15, 22:40
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Στείλαμε και πράκτορα στο εξωτερικό;
Να σου έρθουν όλα όπως τα θες και ακόμα καλύτερα :oneup:

Άλλαξε το όνομα τώρα σε Εξωτερικό Φανερό Πράκτορα.
(Η Γερμανία είναι εσωτερικό)

jim_nut18
05-06-15, 14:04
να ρωτησω κατι..
για ασφαλεια υγειας στη γερμανια τι παιζει?
ελλαδα δεν εχω αφου ειμαι φοιτητης(νομιζω ειχα βιβλιαριο πιο παλια..τωρα δεν ισχυει)..θα χρειαστει να κανω ασφαλεια υγειας στη γερμανια( διδακτορικο )?
κατι μου ειπαν οτι δινει το υπουργειο υγειας ενα χαρτι για οσους πανε εξωτερικο για σπουδες..

θα ψαξω τωρα στο google περι αυτου..

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
06-06-15, 09:07
να ρωτησω κατι..
για ασφαλεια υγειας στη γερμανια τι παιζει?
ελλαδα δεν εχω αφου ειμαι φοιτητης(νομιζω ειχα βιβλιαριο πιο παλια..τωρα δεν ισχυει)..θα χρειαστει να κανω ασφαλεια υγειας στη γερμανια( διδακτορικο )?
κατι μου ειπαν οτι δινει το υπουργειο υγειας ενα χαρτι για οσους πανε εξωτερικο για σπουδες..

θα ψαξω τωρα στο google περι αυτου..
Κατ αρχην δικαιούσαι δωρεάν ασφάλεια υγείας σαν φοιτητής και στις 2 χώρες. Πως ξέρεις οτι δεν είσαι ασφαλισμένος εδώ;
Για τη Γερμανία ρώτησε στο πανεπιστήμιο που θα πας και θα σε διαφωτίσουν. Λογικά με την εγγραφή θα έχεις και δωρεάν ασφάλιση.

tsavman
06-06-15, 11:47
Στην Ελλάδα η ασφάλεια φοιτητή σταματάει στα 24.

lewton
06-06-15, 11:56
να ρωτησω κατι..
για ασφαλεια υγειας στη γερμανια τι παιζει?
ελλαδα δεν εχω αφου ειμαι φοιτητης(νομιζω ειχα βιβλιαριο πιο παλια..τωρα δεν ισχυει)..θα χρειαστει να κανω ασφαλεια υγειας στη γερμανια( διδακτορικο )?
κατι μου ειπαν οτι δινει το υπουργειο υγειας ενα χαρτι για οσους πανε εξωτερικο για σπουδες..

θα ψαξω τωρα στο google περι αυτου..
Ως διδακτορικός φοιτητής θα έχεις κανονική ασφάλιση από τη δουλειά σου.
Η καλύτερη ασφαλιστική είναι η TK και η δεύτερη καλύτερη Barmer GEK. Αυτές οι δύο είναι στην κορυφή σε όλες τις έρευνες αναφορικά με κάλυψη μη υποχρεωτικών (ή γκρίζων) παροχών.
Εγώ έκανα στην Barmer GEK επειδή είχε γραφείο και μπορούσα να πάω εκεί και να την ανοίξω επιτόπου, αντί να συμπληρώνω αιτήσεις στα Γερμανικά για την ΤΚ.
http://www.tk.de/
www.barmer-gek.de
Όταν λάβεις την κάρτα μέλους, τη δίνεις στο πανεπιστήμιο για να πληρώνουν από το μισθό σου την ασφαλιστική.

Φανερός Πράκτωρ
07-06-15, 11:52
Ως διδακτορικός φοιτητής θα έχεις κανονική ασφάλιση από τη δουλειά σου.

Λογικά αυτό ισχύει. Όσες φορές δούλεψα στη Γερμανία είχα την ΤΚ και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Πρόσφατα κιόλας κάλυψε και εξέταση γιατρού στην Ελλάδα (το 100%) χωρίς κανένα πρόβλημα.

- - - Updated - - -

Άλλο θέμα τώρα.

Ερώτηση προς αυτούς που έχουν περάσει από Ελβετία ή ξέρουν:

Έχετε να προτείνετε κάποια τράπεζα; Οι επιλογές που βλέπω εδώ είναι UBS, Credit Suisse, και PostFinance (Poste) με τις 2 τελευταίες να είναι και οι πιο εύκολα προσβάσιμες για μένα (υποκαταστήματα κοντά στο μέρος που δουλεύω). Τείνω προς τις πιο μεγάλες UBS ή Credit Suisse αλλά βλέπω ότι αρκετοί συνάδελφοι είναι στην PostFinance.

Ιδέες; Γνώμες;

lefe
07-06-15, 12:33
Ερώτηση προς αυτούς που έχουν περάσει από Ελβετία ή ξέρουν:

Έχετε να προτείνετε κάποια τράπεζα; Οι επιλογές που βλέπω εδώ είναι UBS, Credit Suisse, και PostFinance (Poste) με τις 2 τελευταίες να είναι και οι πιο εύκολα προσβάσιμες για μένα (υποκαταστήματα κοντά στο μέρος που δουλεύω). Τείνω προς τις πιο μεγάλες UBS ή Credit Suisse αλλά βλέπω ότι αρκετοί συνάδελφοι είναι στην PostFinance.

Ιδέες; Γνώμες;

Εγω στην Credit Suisse ειμαι.
Αναμεσα σε UBS και Credit Suisse δεν βλεπω καποια διαφορα και οι 2 ειναι τεραστιες και εχουν δικτυο καταστηματων κλπ.
Αν θυμαμαι καλα οσο αφορα το εμπανκινγ η UBS δουλευει με το μηχανακι που σου βγαζει κωδικους ενω η CS με sms οπως πχ η πειραιως. Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος γιαυτο βεβαια αλλα θυμαμαι γνωστος μου απο την UBS του ειχαν δωσει τετοιο μηχανημα , ενω εμενα στην CS δεν μου ανεφεραν οτι υπαρχει τετοια επιλογη/2 συστηματα.Προσωπικα μαρεσει πιο πολυ το συστημα με την επιβεβαιωση/κωδικο μεσω σμς μιας και δε χρειαζεται να το κουβαλας περα δωθε.

Στην Ποστ φινανς δεν πληρωνεις εξοδα λογαριασμου αν εχεις πανω απο ενα χ ποσο (σχετικα μικρο) και κυριως ειναι πιο φτηνη στις χρεωσεις της σαν τραπεζα.

Λογικα την ετησια συνδρομη για πιστωτικη κλπ την πληρωνεις παντου. Παντως αποσο ξερω οταν κανεις νεο λογαριασμο (πακετο Bonviva) στη CSuisse για τον πρωτο χρονο πληρωνεις -50% εξοδα για λογαριασμο και πιστωτικη και ειναι σαν πακετο δηλαδη λογαριασμος μισθοδοσιας , αποταμιευτικος λογαριασμος , 2 πιστωτικες και καρτα αναληψης με συνολικα 90 CHF τον πρωτο χρονο . Μετα παει 180 απτον δευτερο...
Οποτε στη τελικη αλλαζεις αν δεις οτι δεν συμφερει...

ps food for thought αν εχεις/εχει καποιος αμερικανικο διαβατηριο ειναι ζορικα τα πραγματα με τις τραπεζες , με δυσκολια ανοιγεις λογαριασμο και αυτο μονο σε 1-2 τραπεζες. Εγω ειχα μια πολυ ενδιαφερουσα εμπειρια οταν ξεχασαν οταν ανοιξα το λογαριασμο να μου δωσουν να υπογραψω χαρτι οτι δεν ειμαι αμερικανος(!) και οτι δεν κρυβω φορους απτην IRS(δεν εχω εργαστει εκει κλπ). Οταν το καταλαβαν 3 βδομαδες αργοτερα και ενω ημουν στο εξωτερικο για δουλεια (μου στειλαν γραμμα και προσπαθησαν να με καλεσουν αλλα ειχα αλλαξει νουμερο και ξεχασα να τους το δωσω) μου μπλοκαραν το λογαριασμο. Και δωστου τηλεφωνα και δωστου να μου στειλουν με κουριερ τα εγγραφα να υπογραψω.. ωραιες στιγμες γενικα...Βεβαια επεσε και στην περιπτωση που ημουν για 3 βδομαδες εκτος , αλλιως λυνοταν με μερικες υπογραφες στο υποκαταστημα.
Οταν γυρισα μου στειλαν πακετο ενα κρασι και σοκολατακια για να ζητησουν συγνώμη. Μετα εψαξα τι παιζει και αποτι διαβασα μονο UBS(?) και Post δεχονται αμερικανους λογω της ιστοριας με προστιμα κλπ που πληρωσαν στην αμερικανικη δικαιοσυνη για φοροδιαφυγη αμερικανων και τετοια

ps2: απο συναδελφους ξενους και ελβετους θα ελεγα οτι ειναι λιγο πολυ μοιρασμενοι . Καποιοι ειναι και σε cantonal banks. Η ποστ φινανς εχει μια μικρη πλειοψηφια

my 0.02 CHF

Φανερός Πράκτωρ
07-06-15, 13:08
Κατατοπιστικότατος. Σ'ευχαριστώ πολύ!

lewton
07-06-15, 13:16
Μην τον ακούς, μακριά από UBS και Credit Suisse.
Αλλά έχασα το post που έκανα και βαριέμαι να το ξαναγράψω.

Πολύ επιγραμματικά, προτείνω Post Finance και BCV, και ιδανικά και στις δύο αφού είναι δωρέαν.
Προτείνω την Post Finance ως τον λογαριασμό όπου θα πληρώνεσαι αφού έχεις και το κατάστημα δίπλα και την BCV ως back-up όπου θα κρατάς λίγα χρήματα.
Ο λόγος είναι ότι η Post Finance έχει το απαίσιο μηχάνημα για παραγωγή κωδικών για να μπεις στο e-banking και είναι πολύ ενοχλητικό. Το ίδιο έχουν και η UBS και η Credit Suisse. H BCV σου στέλνει SMS στο κινητό, επομένως για να πληρώσεις στα γρήγορα έναν λογαριασμό κλπ είναι πολύ πιο πρακτική. Όπως και αν είσαι πχ διακοπές, έχεις αφήσει το μηχάνημα της Post Finance (ή UBS, Credit Suisse) στο σπίτι, και δε μπορείς να πληρώσεις το λογαριασμό. Τότε θα σε σώσει η BCV με το SMS της.
Αυτό που σώζει την Post Finance είναι ότι τουλάχιστον από το mobile app (και μόνο από αυτό) μπορείς να βλέπεις τις κινήσεις χωρίς να περάσεις από τη διαδικασία του password generator.

Οι cantonal banks έχουν το πιο εκτεταμένο δίκτυο ΑΤΜ στην Ελβετία, αφού η κάθε μια επικεντρώνεται στο καντόνι της. Και εσύ με τη Maestro της BCV σηκώνεις δωρεάν λεφτά από οποιοδήποτε ΑΤΜ οποιασδήποτε cantonal bank.
Έχοντας πάνω σου την κάρτα της Post Finance και την Maestro της BCV είσαι καλυμμένος στην Ελβετία για δωρεάν αναλήψεις σχεδόν όσο το δυνατόν μπορεί να είναι κανείς.


Ακολουθούν posts για:
1. την κάρτα της Post Finance που δεν έχει κανένα γνωστό σήμα πάνω και τι σημαίνει αυτό πρακτικά για εσένα.
2. δωρεάν πιστωτικές κάρτες (όποιος πληρώνει συνδρομή σε τράπεζα για πιστωτική κάρτα τον έχουν πιάσει κότσο, εκτός αν χρειάζεται την ταξιδιωτική ασφάλιση που δεν έχουν οι δωρεάν πιστωτικές).

john dubi
07-06-15, 13:20
Λογικά αυτό ισχύει. Όσες φορές δούλεψα στη Γερμανία είχα την ΤΚ και δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Πρόσφατα κιόλας κάλυψε και εξέταση γιατρού στην Ελλάδα (το 100%) χωρίς κανένα πρόβλημα.

- - - Updated - - -

Άλλο θέμα τώρα.

Ερώτηση προς αυτούς που έχουν περάσει από Ελβετία ή ξέρουν:

Έχετε να προτείνετε κάποια τράπεζα; Οι επιλογές που βλέπω εδώ είναι UBS, Credit Suisse, και PostFinance (Poste) με τις 2 τελευταίες να είναι και οι πιο εύκολα προσβάσιμες για μένα (υποκαταστήματα κοντά στο μέρος που δουλεύω). Τείνω προς τις πιο μεγάλες UBS ή Credit Suisse αλλά βλέπω ότι αρκετοί συνάδελφοι είναι στην PostFinance.

Ιδέες; Γνώμες;

Εγω την εκανα με ελαφρα απο την credit suisse! Αρκετα με το Bonviva και το Φεντερερ (Απο παντου τα παιρνει ο τυπος! :p) Εχω λογαριασμο PostFinance. Το καινουργιο ebanking τους εδω και κανα χρονο ειναι πολυ καλο! Το αλλο θετικο ειναι οτι με τη καρτα τους μπορεις να αγοραζεις αεροπορικα εισητηρια online απο swiss οπως και αλλα πραγματα σε πολλα καταστηματα χωρις καπελο.
Η credit suisse και ubs ειναι καλες αλλα θελουν να εχεις και αρκετα λεφτα μεσα. Για μικροκαταθετες καλυτερα ειναι σε μικροτερες τραπεζες.

lewton
07-06-15, 13:20
Περί cantonal banks: http://en.wikipedia.org/wiki/Cantonal_bank

lefe
07-06-15, 13:27
Για το εμπανκιγν παντως στην CS εχω το συστημα με σμς και οχι με το μηχανημα κωδικων δεν ξερω αν ηταν παλαιοτερα με το μηχανημα ή αν αλλαξε κατι ή αν εχουν και τα 2 συστηματα και επιλεγεις κλπ .

Επισης στις αναληψεις ατμ βγαζω απο παντου (οτι να ναι τραπεζα , απο coop bank , ubs etc) εντος ελβετιας χωρις καμια εξτρα χρεωση.
Για τα mobile apps mobile pay ή οπως λεγονται κλπ δεν το εχω ψαξει , μου το ανεφεραν απτην τραπεζα κλπ αλλα γενικα δεν ειμαι πολυ φαν της ιστοριας αυτης.

lewton
07-06-15, 13:35
Όπως υποσχέθηκα, περί της κάρτας της Post Finance.

Η κάρτα αυτή είναι άχρηστη για αγορές εκτός Ελβετίας γιατί δεν είναι ούτε Maestro, ούτε Visa, ούτε V-Pay. Για αναλήψεις δουλεύει κανονικά σε όλον τον κόσμο γιατί έχει το σήμα Plus (http://en.wikipedia.org/wiki/Plus_%28interbank_network%29) της Visa.
Πρακτικά αυτό το "μειονέκτημα" δε σε ενδιαφέρει, και αν δεν με πιστεύεις δες τι προμήθεια χρεώνουν ανά αγορά με την Maestro τους εκτός Ελβετίας/Λιχτενστάιν όλες οι άλλες τράπεζες.
Από την άλλη, εντός Ελβετίας η κάρτα της Post Finance έχει αποδοχή σχεδόν 100%, και αν κάπου δεν περνάει θα περνούν σίγουρα η Maestro της BCV και η πιστωτική σου (η οποία όπως σου είπα θα είναι δωρεάν).
Ωστόσο εγώ δεν κουβαλούσα πάνω μου την Maestro της BCV γιατί την ήθελα στο σπίτι για backup σε περίπτωση απώλειας. Είχα όμως το Private account plus με δωρεάν αναλήψεις σε όλον τον κόσμο.

Τέλος είναι πολύ σημαντικό αυτό με τα αεροπορικά που έγραψε ο john dubi. Είσαι στο site της Swiss και η αγορά με πιστωτική έχει προμήθεια. Όμως σου δίνει τη δυνατότητα να συνδεθείς από εκεί κατευθείαν στο e-banking της Post Finance (πάντα με το απαίσιο password generator :( ) και να πληρώσεις το ποσό χωρίς καμία προσαύξηση.

Γενικά η Post Finance είναι παντού στο χρηματοπιστωτικό σύστημα της Ελβετίας (πχ η πλατφόρμα για έκδοση/πληρωμή λογαριασμών πατάει σε δικό της σύστημα, που χρησιμοποιείται για πληρωμή λογαριασμών και στις εμπορικές τράπεζες) και οι περισσότεροι Ελβετοί είναι πελάτες ή σε αυτήν, ή στην cantonal bank της περιοχής τους, ή και στις δύο.
Μόνο οι ξένοι πάνε σαν ψώνια στην UBS και στην Credit Suisse.

Προτείνω να τσεκάρεις και πόσο θα σε χρεώσουν οι UBS/Credit Suisse αν χάσεις την Maestro και πόσο θα σε χρεώσουν η BCV και η Post Finance. Για εμένα αυτό είναι σημαντικό και ας μην έχω χάσει ποτέ κάρτα. :p

- - - Updated - - -


Για το εμπανκιγν παντως στην CS εχω το συστημα με σμς και οχι με το μηχανημα κωδικων δεν ξερω αν ηταν παλαιοτερα με το μηχανημα ή αν αλλαξε κατι ή αν εχουν και τα 2 συστηματα και επιλεγεις κλπ .
Α δεν το ήξερα αυτό, νόμιζα ότι είναι σαν το generator της UBS.
Τότε αυτό είναι λόγος για να επιλέξεις την CS έναντι της UBS.


Επισης στις αναληψεις ατμ βγαζω απο παντου (οτι να ναι τραπεζα , απο coop bank , ubs etc) εντος ελβετιας χωρις καμια εξτρα χρεωση.Ναι αλλά με μηνιαίο πάγιο;
Στην Post Finance έχω και εγώ δωρεάν αναλήψεις σε όλον τον κόσμο (https://www.postfinance.ch/en/priv/prod/acc/plus/offer.html), χωρίς μηνιαίο πάγιο, αλλά αυτό από τη στιγμή που το υπόλοιπό μου ξεπέρασε τις 25 χιλιάδες. Αλλιώς κοστίζει 12 φράγκα το μήνα.


Για τα mobile apps mobile pay ή οπως λεγονται κλπ δεν το εχω ψαξει , μου το ανεφεραν απτην τραπεζα κλπ αλλα γενικα δεν ειμαι πολυ φαν της ιστοριας αυτης.
Πολύ κακώς. Το mobile app της Post Finance μου δείχνει άμεσα τις χρεώσεις και τις κινήσεις του λογαριασμού μου οπότε δε χρειάζεται να μπω στο e-banking παρά μόνο όταν θέλω να κάνω κάποια πληρωμή.

john dubi
07-06-15, 13:36
Για το εμπανκιγν παντως στην CS εχω το συστημα με σμς και οχι με το μηχανημα κωδικων δεν ξερω αν ηταν παλαιοτερα με το μηχανημα ή αν αλλαξε κατι ή αν εχουν και τα 2 συστηματα και επιλεγεις κλπ .

Επισης στις αναληψεις ατμ βγαζω απο παντου εντος ελβετιας χωρις καμια εξτρα χρεωση.

Στο PostFinance εχει αυτη τη λειτουργια αμα παρεις μια περιεργη σιμ καρτα της swisscom. Εμενα μου την εσπασε η CS οταν αρχιζανε και κοβανε αυτα τα λιγα προνομια που εδιναν στους μικρους και κοιταγανε να βγαλουν απ τη μυγα ξυγκι. Μετα αρχισανε τη ζητιανια με γραμματα στο σπιτι. Βαλε τοσα λεφτα ακομα στο ταδε λογαριασμο να εχεις φοροαπαλαγη κ.α.

lewton
07-06-15, 13:38
Στο PostFinance εχει αυτη τη λειτουργεια αμα παρεις μια περιεργη σιμ καρτα της swisscom. Εμενα μου την εσπασε η CS οταν αρχιζανε και κοβανε αυτα τα λιγα προνομια που εδιναν στους μικρους και κοιταγανε να βγαλουν απ τη μυγα ξυγκι. Μετα αρχισανε τη ζητιανια με γραμματα στο σπιτι. Βαλε τοσα λεφτα ακομα στο ταδε λογαριασμο να εχεις φοροαπαλαγη κ.α.
Εντάξει, δε θα πήγαινα στην πανάκριβη Swisscom μόνο και μόνο για να μπαίνω πιο εύκολα στο e-banking της Post Finance.
Είπαμε, αγαπάω Post Finance αλλά όχι και έτσι. :p

john dubi
07-06-15, 13:47
Εντάξει, δε θα πήγαινα στην πανάκριβη Swisscom μόνο και μόνο για να μπαίνω πιο εύκολα στο e-banking της Post Finance.
Είπαμε, αγαπάω Post Finance αλλά όχι και έτσι. :p

Καλα και η salt παει να τους φτασει στο μαρκετινγκ με το Pass. Εχουν στερεψει απο ιδεες και βγαζουν βλακειες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.