PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 [71] 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
07-06-15, 13:47
Πάντως βλέπω και η BCV έχει κάνει τις αυξησούλες της...
Το Direct (https://www.bcv.ch/en/Personal-Banking/Produits/Banking-packs) πακέτο (δωρεάν αναλήψεις μόνο στο δίκτυο των cantonal banks) δεν είναι πλέον δωρεάν, αλλά κοστίζει 1 φράγκο/μήνα αν δεν έχεις τουλάχιστον 10 χιλιάδες υπόλοιπο. Τσιφούτηδες. :down:

ΩΣΤΟΣΟ έχει προσφορά (https://www.bcv.ch/Particuliers/Produits/Formules-de-gestion-courante/Campagnes/Imbattable) μέχρι τις 30 Ιουνίου (μόνο στα Γαλλικά η σελίδα), δωρεάν για ένα χρόνο τα εξής:
-ο λογαριασμός direct
-η κάρτα Maestro
-πιστωτική silver (argent) Mastercard ή Visa
Επομένως νομίζω έχουμε νικητή. Μπορείς να πας στην BCV και να πάρεις την προσφορά αυτή και να μην πληρώσεις τίποτα για ένα χρόνο, αν και σου προτείνω να μην πάρεις την πιστωτική τους αλλά να πάρεις μια από αυτές που θα σου προτείνω πιο κάτω.
Αν μέχρι να λήξει ο χρόνος έχεις περισσότερα από 10 χιλιάδες φράγκα, τότε περνάς δωρεάν στο πακέτο Classic που δίνει και μια δωρεάν ανάληψη/μήνα σε άλλα ΑΤΜ (και αυτό το χάλασαν, όταν είχα εγώ το Classic είχα δωρεάν αναλήψεις σε όλα τα ΑΤΜ εντός Ελβετίας/Λιχτενστάιν χωρίς όριο).
Το μόνο που θα έχεις να πληρώσεις έξτρα θα είναι τα 30 φράγκα/χρόνο για τη Maestro.

lefe
07-06-15, 13:50
Α δεν το ήξερα αυτό, νόμιζα ότι είναι σαν το generator της UBS.
Τότε αυτό είναι λόγος για να επιλέξεις την CS έναντι της UBS.

Ναι αλλά με μηνιαίο πάγιο;
Στην Post Finance έχω και εγώ δωρεάν αναλήψεις σε όλον τον κόσμο (https://www.postfinance.ch/en/priv/prod/acc/plus/offer.html), χωρίς μηνιαίο πάγιο, αλλά αυτό από τη στιγμή που το υπόλοιπό μου ξεπέρασε τις 25 χιλιάδες. Αλλιώς κοστίζει 12 φράγκα το μήνα.


Πολύ κακώς. Το mobile app της Post Finance μου δείχνει άμεσα τις χρεώσεις και τις κινήσεις του λογαριασμού μου οπότε δε χρειάζεται να μπω στο e-banking παρά μόνο όταν θέλω να κάνω κάποια πληρωμή.

Τωρα που το σκεφτομαι αν θυμαμαι καλα η γνωστη μου που ηταν UBS και ειχε παρει το μηχανημα κωδικων , μου ειχε πει οτι την ειχαν βαλει να πληρωσει για το μηχανημα καποιο ποσο.......... Βεβαια ηταν με L permit οποτε δεν ξερω αν φταιει αυτο... παντως τραγικο αν ζητανε και λεφτα γιαυτο..

Για το mobile app δεν το εψαξα , ειδα βιαστικά στο σαιτ τους οτι ελεγε μπλα μπλα καντε τις πληρωμες σας και μεσω app και δεν μαρεσε σαν ιδεα να ειναι προσβασιμες οι πληρωμες απτο κινητο. Βεβαια οπως ειπα το διαβασα πολυ βιαστικα οποτε ουτε πολυθυμαμαι ακριβως τι παιζει.
Τωρα απο Σεπτεμβρη θα ειμαι για ενα 5-6μηνο Γερμανια λογω της δουλειας (αραγε θα μου κανουν θεμα αν τους δωσω γερμανικη διευθυνση για 6 μηνες?) οποτε λεω οτι αλλαγη κανω να την κανω οταν γυρισω , παντως προς το παρον ειναι 7,5 CHF τον μηνα για το πρωτο χρονο.


Μετα αρχισανε τη ζητιανια με γραμματα στο σπιτι. Βαλε τοσα λεφτα ακομα στο ταδε λογαριασμο να εχεις φοροαπαλαγη κ.α.

χαχαχ φανταζομαι για 3rd pillar?

john dubi
07-06-15, 13:55
...χαχαχ φανταζομαι για 3rd pillar?

:oneup:

Φανερός Πράκτωρ
07-06-15, 16:11
OK, σας ευχαριστώ όλους. Βλέπω ότι και εδώ οι πιο πολλοί είναι σε Postbank.
Η προσφορά, Lewton, είναι πολύ ενδιαφέρουσα αν και μπορώ να την έχω και για δεύτερο account. Βέβαια έτσι όπως πάει το πράγμα πάω να κάνω συλλογή από bank accounts χωρίς προφανώς να είμαι μαγαλοεπενδυτής και έχει αρχίσει να μου τη δίνει...

Πιστωτική έχω ήδη (σχεδόν τσάμπα) από τη Γαλλική μου τράπεζα. Επιπλέον έχω και αναλήψεις όπου θέλω στην ευρωζώνη χωρίς commission (αυτό το σενάριο αξίζει αν δουλεύουν υπό καλές συνθήκες τα παρακάτω 2 points):
- Ίσως να πάρω και Ελβετική visa αλλά θα ήθελα να το αποφύγω αν μπορώ να κάνω πληρωμές μέσα στην Ελβετία σε φυσικά καταστήματα αλλά και ηλεκτρονικά όπως είπατε με την απλή κάρτα της postbank.
- Για μεταφορά χρημάτων από/προς ευρωζώνη πέφτει γδάρσιμο; Έχω καλομάθει με το 0 comission για μέσα στην ευρωζώνη και νομίζω ότι θα μου έρθει κεραμίδα τώρα.

lewton
07-06-15, 16:27
Δεδομένου ότι η BCV στα δίνει όλα τζάμπα για ένα χρόνο, ξεκίνα με αυτήν καλύτερα (χωρίς πιστωτική, που ούτως ή άλλως παίζει και να στην απορρίψουν αρχικά).
Οι μεταφορές SEPA είναι δωρεάν (χωρίς κόστος συναλλαγής) και με πολύ καλή ισοτιμία και στις δύο τράπεζες. Αυτό μη σε απασχολεί καθόλου.

john dubi
07-06-15, 17:49
Δεδομένου ότι η BCV στα δίνει όλα τζάμπα για ένα χρόνο, ξεκίνα με αυτήν καλύτερα (χωρίς πιστωτική, που ούτως ή άλλως παίζει και να στην απορρίψουν αρχικά).
Οι μεταφορές SEPA είναι δωρεάν (χωρίς κόστος συναλλαγής) και με πολύ καλή ισοτιμία και στις δύο τράπεζες. Αυτό μη σε απασχολεί καθόλου.

Για μεταφορες SEPA απο Ελβετια προς Ελλαδα ειναι χωρις κοστος στην Ελβετια. Στην Ελλαδα κρατανε μερικα ευρω για εξοδα.

lewton
07-06-15, 17:56
Για μεταφορες SEPA απο Ελβετια προς Ελλαδα ειναι χωρις κοστος στην Ελβετια. Στην Ελλαδα κρατανε μερικα ευρω για εξοδα.

Μόνο στην Ελλάδα με χρεώνει η τράπεζά μου όταν λαμβάνω λεφτά.
Είναι τραγικό.
Αλλά υπάρχει τουλάχιστον μια επιλογή στην Ελλάδα για δωρεάν λήψη με τον λογαριασμό Winbank Direct της Πειραιώς. Εγώ πλέον εκεί στέλνω ο,τι είναι να στείλω. ;)

john dubi
07-06-15, 18:17
Μόνο στην Ελλάδα με χρεώνει η τράπεζά μου όταν λαμβάνω λεφτά.
Είναι τραγικό.
Αλλά υπάρχει τουλάχιστον μια επιλογή στην Ελλάδα για δωρεάν λήψη με τον λογαριασμό Winbank Direct της Πειραιώς. Εγώ πλέον εκεί στέλνω ο,τι είναι να στείλω. ;)

Το εψαξα λιγο αλλα δεν καταλαβα τι εννοει ο ποιητης! Μπαινω winbank μετα στο winbank direct και μου αναφερει μονο για ασφαλεια οχηματος.

Κανεις ξεχωριστο λογαριασμο για το direct?

lewton
07-06-15, 18:31
Το εψαξα λιγο αλλα δεν καταλαβα τι εννοει ο ποιητης! Μπαινω winbank μετα στο winbank direct και μου αναφερει μονο για ασφαλεια οχηματος.

Κανεις ξεχωριστο λογαριασμο για το direct?

Ρώτα στο σχετικό thread: http://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-%28%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking%29
Ή με αναζήτηση, βρήκα αυτό: http://www.adslgr.com/forum/threads/83955-%CE%A7%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%A0%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%AD%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5-(%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-e-banking)?p=5582916&highlight=winbank+direct#post5582916
Δικό μου. :p

cool11
15-06-15, 09:57
Θα μπορούσαμε να είμαστε άλλη χώρα...

Η Ελλάδα διαθέτει των κορυφαίων 3% των επιστημόνων παγκοσμίως
http://www.news.gr/ellada/kalh-eidhsh/article/225002/h-ellada-diathetei-ton-koryfaion-3-ton-episthmonon.html

jim_nut18
15-06-15, 11:11
λογικα εχει ξανασυζητηθει φανταζομαι..αλλα επειδη ειμαι ασχετος απο τραπεζες κλπ..
αφου παω στη γερμανια πρεπει να ανοιξω λογαριασμο εκει σε καποια τραπεζα? μπορω να παιρνω λεφτα απο ελλαδα? πχ απο γονεις καπως?

vamvakoolas
15-06-15, 11:44
1)Αν πας για εργασια σιγουρα γιατι πως αλλιως θα πληρωνεσαι;
2)Μπορεις να κανεις αναληψεις ΑΤΜ απο τον ελληνικο σου λογαριασμο με χρεωση
3)Μπορεις να βαζεις χρηματα στον ελληνικο σου λογαριασμο σε οποιαδηποτε γερμανικη τραπεζα μεσω εμβασματος (χρεωση)

tsigarid
15-06-15, 16:11
Ένα ενδιαφέρον στοιχείο που παρατήρησα στη Γαλλία πάντως είναι ότι ενώ μπορούσα να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ με χρέωση από την Ελληνική μου τράπεζα, χρησιμοποιώντας την ίδια (χρεωστική) κάρτα για αγορές δεν κρατούσαν προμήθεια. Δεν ξέρω αν παίζει το ίδιο στη Γερμανία.

kover
15-06-15, 18:44
Με κάρτα alpha bank απο τότε που μπήκαμε στο ευρώ δεν χρεώθηκα ποτέ προμήθεια για αγορές. Όσο κόστισε το προϊόν τόση και η χρέωση στο λογαριασμό μου. Δε ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για τις άλλες τράπεζες.

lewton
15-06-15, 20:56
Ένα ενδιαφέρον στοιχείο που παρατήρησα στη Γαλλία πάντως είναι ότι ενώ μπορούσα να κάνω ανάληψη από ΑΤΜ με χρέωση από την Ελληνική μου τράπεζα, χρησιμοποιώντας την ίδια (χρεωστική) κάρτα για αγορές δεν κρατούσαν προμήθεια. Δεν ξέρω αν παίζει το ίδιο στη Γερμανία.

Για αγορές σε ευρώ καμία χρωστική ή πιστωτική δεν πρέπει να χρεώνει προμήθεια.

cool11
16-06-15, 09:11
Αναξιοκρατία, διαφθορά, κρίση στέλνουν τους Έλληνες στο εξωτερικό
http://www.news.gr/oikonomia/agora-ergasias/article/225061/anaxiokratia-diafthora-krish-stelnoyn-toys-ellhne.html

anon
16-06-15, 09:15
Θα μπορούσαμε να είμαστε άλλη χώρα...

Η Ελλάδα διαθέτει των κορυφαίων 3% των επιστημόνων παγκοσμίως
http://www.news.gr/ellada/kalh-eidhsh/article/225002/h-ellada-diathetei-ton-koryfaion-3-ton-episthmonon.html

Αποκλείετε... Ψέμματα λές. Αφού δεν εχουμε φινλανδικό εκπαιδευτικό σύστημα. Οι δικοί μας επιστήμονες είναι σκράπες, εκτός ίσως απο μερικούς που έχουν θητεύσει σε ιδιωτικά σχολεία και κολλέγια, ονόματα να μην λέμε... Ολοι οι άλλοι σαβούρες ειναι. Μόνο οι Φινλανδοί... :p :p :p

YΓ. Ανάγκη για τρολλάρισμα....

cool11
18-06-15, 12:47
Πρεπει να βρουμε καποιον ειδικο, να μας λυσει το κουιζ...

Οι 15 ερωτήσεις συναισθηματικής νοημοσύνης στις συνεντεύξεις για δουλειά
http://www.news.gr/oikonomia/agora-ergasias/article/225466/oi-15-erothseis-synaisthhmatikhs-nohmosynhs-stis-sy.html

jim_nut18
18-06-15, 14:56
1 Πώς αυτός ο ρόλος (θέση) θα σας βοηθήσει να επιτύχετε αυτό που θέλετε;

Θα κατακτησω το κοσμο
2 Τι σας κάνει να γελάτε;

Βιντεο με γατες
3 Πότε ήταν η τελευταία φορά που νιώσατε αμήχανα; Τι το προκάλεσε; Πώς το χειριστήκατε;

Οταν εκλασα στην αιθουσα και ακουστηκε. Τα χτεσινα ρεβιθια. Κλεινοντας τη μυτη μου, κοιτωντας το διπλανο μου εντονα και δειχνοντας με το δαχτυλο προς τη φατσα του.
4 Ποιες δραστηριότητες σας ενθουσιάζουν;

Βιντεο με γατες
5 Πώς διασκεδάζετε;

Βιντεο με γατες
6 Ποιες προσωπικές σας συνήθειες σας έχουν βγει σε καλό;

Να πηγαινω στη τουαλετα της δουλειας οταν δεν ειναι κανεις εκει
7 Πόσο καλός είστε στο να δέχεστε τη βοήθεια των άλλων;

και δε μου τραβανε το καζανακι
8 Πόσο καλός είστε στο να ζητάτε βοήθεια από άλλους;

Η μονη βοηθεια που δεν εχω παρει ειναι να με κοιτανε οταν ειμαι στη τουαλετα, και αυτο γιατι δε το εχω ζητησει.
9 Ποια εσωτερική σας μάχη δίνετε κάθε μέρα;

Θεος ή Θεος? Μα ειμαι ηδη.
10 Τι σας θυμώνει;

Που δεν ειδα βιντεο με γατες χτες το βραδυ
11 Ποια πλευρά της δουλειάς σας, σας παθιάζει;

Οταν παω κρυφα στη τουαλετα
12 Πώς θα μπορούσατε να φέρετε περισσότερη ισορροπία στη ζωή σας;

Να μεινω σταθερος στα 10 κιλα αντι 9 ή 11
13 Ποιος σας εμπνέει και γιατί;

Η τουαλετα, γιατι παρεχει απιστευτες στιγμες δημιουργικοτητας
14 Σε μια "κανονική μέρα" θεωρείτε τον εαυτό σας άτομο με υψηλή ή χαμηλή ενέργεια;

Ειμαι η γατα του Schrödinger
15 Σε μια "κανονική μέρα" επικεντρώνεστε κυρίως σε αποτελέσματα και καθήκοντα ή ανθρώπους και συναισθήματα;

Στη μια κατασταση ειμαι ο Μουρ-ινιο και στην αλλη ο Λε-Μουρ

Valder
18-06-15, 17:15
1 Πώς αυτός ο ρόλος (θέση) θα σας βοηθήσει να επιτύχετε αυτό που θέλετε;

2 Τι σας κάνει να γελάτε;

3 Πότε ήταν η τελευταία φορά που νιώσατε αμήχανα; Τι το προκάλεσε; Πώς το χειριστήκατε;

4 Ποιες δραστηριότητες σας ενθουσιάζουν;

5 Πώς διασκεδάζετε;

6 Ποιες προσωπικές σας συνήθειες σας έχουν βγει σε καλό;

7 Πόσο καλός είστε στο να δέχεστε τη βοήθεια των άλλων;

8 Πόσο καλός είστε στο να ζητάτε βοήθεια από άλλους;

9 Ποια εσωτερική σας μάχη δίνετε κάθε μέρα;

10 Τι σας θυμώνει;

11 Ποια πλευρά της δουλειάς σας, σας παθιάζει;

12 Πώς θα μπορούσατε να φέρετε περισσότερη ισορροπία στη ζωή σας;

13 Ποιος σας εμπνέει και γιατί;

14 Σε μια "κανονική μέρα" θεωρείτε τον εαυτό σας άτομο με υψηλή ή χαμηλή ενέργεια;

15 Σε μια "κανονική μέρα" επικεντρώνεστε κυρίως σε αποτελέσματα και καθήκοντα ή ανθρώπους και συναισθήματα;

Ξέρω ότι αυτά είναι το κομμάτι της δουλειάς των HR και το σέβομαι πραγματικά που προσπαθούν να βγάλουν έστω και πέντε συμπεράσματα.

Αλλά πραγματικά όταν βλέπω Έλληνα "είμαι στέλεχος unπιστεύταμπλ" με ότι γνωστές ρατσιστικές και άλλες συμπεριφορές συμπαρασύρει αυτό εκ μέρους του, να μου κάνει τέτοιες ιστορίες και να πρέπει να συμμετέχεις σ' αυτό το θεατράκι που πρέπει να το παίξεις "Yay teamwork γ...στε με στα 12ωρα, γουστάρω έμπνευση και αποτέλεσμα", αυτή η ξύλινη γλώσσα και συζήτηση, δε μπορώ ξερνάω...

Ξερω, άμα πεις αυτά που σκέφτεσαι "Ισορροπώ όταν κλάνω και μετά τη μυρίζω", δε θα σε πάρουν. Αλλά μου φαίνεται απίστευτα υποκριτικό και εκνευριστικό ο κόσμος να πεινάει και να σκίζεται για μια δουλειά και να πρέπει να τραβάει κι αυτές τις σαχλαμάρες, ακόμα και για θηριοδαμαστής ζαμπόν σε πιτσαρία.

tsigarid
18-06-15, 22:22
1 Πώς αυτός ο ρόλος (θέση) θα σας βοηθήσει να επιτύχετε αυτό που θέλετε;

2 Τι σας κάνει να γελάτε;

3 Πότε ήταν η τελευταία φορά που νιώσατε αμήχανα; Τι το προκάλεσε; Πώς το χειριστήκατε;

4 Ποιες δραστηριότητες σας ενθουσιάζουν;

5 Πώς διασκεδάζετε;

6 Ποιες προσωπικές σας συνήθειες σας έχουν βγει σε καλό;

7 Πόσο καλός είστε στο να δέχεστε τη βοήθεια των άλλων;

8 Πόσο καλός είστε στο να ζητάτε βοήθεια από άλλους;

9 Ποια εσωτερική σας μάχη δίνετε κάθε μέρα;

10 Τι σας θυμώνει;

11 Ποια πλευρά της δουλειάς σας, σας παθιάζει;

12 Πώς θα μπορούσατε να φέρετε περισσότερη ισορροπία στη ζωή σας;

13 Ποιος σας εμπνέει και γιατί;

14 Σε μια "κανονική μέρα" θεωρείτε τον εαυτό σας άτομο με υψηλή ή χαμηλή ενέργεια;

15 Σε μια "κανονική μέρα" επικεντρώνεστε κυρίως σε αποτελέσματα και καθήκοντα ή ανθρώπους και συναισθήματα;

http://www.iflscience.com/environment/science-shows-watching-cat-videos-good-you

:p

jim_nut18
19-06-15, 12:47
καταλαβαινει κανεις τι σημαινει αυτο?πρεπει να στειλω ενα πιστοποιητικο-οτι τελειωσα κλπ μεχρι οταν αρχισω δλδ..αλλα λεει μεχρι να το δωσω θα παιρνω λιγοτερα χρηματα..
το get reimbursed δλδ τι θα μου επιστραφει?


Once you have submitted the certificate you will get reimbursed for the lower salary you got during the time between the date the certificate was issued and the date you submitted it)

vamvakoolas
19-06-15, 14:45
καταλαβαινει κανεις τι σημαινει αυτο?πρεπει να στειλω ενα πιστοποιητικο-οτι τελειωσα κλπ μεχρι οταν αρχισω δλδ..αλλα λεει μεχρι να το δωσω θα παιρνω λιγοτερα χρηματα..
το get reimbursed δλδ τι θα μου επιστραφει?

αν και ειναι λιγο @@να γραμενο υποθετω οτι εννοει οτι

οταν μας φερεις το πιστοποιητικο/πιστοποιηση θα αποζημιωθεις για οσο καιρο δουλεψες χωρις να το εχεις προσκομίσει με τη διαφορα του τωρινου με του χωρις πιστοποιητικου/πιστοποιησης μισθο.

Δηλαδη για να κανω τα πραγματα κλιαρ αν επερνες 100 ευρ χωρις το χαρτι και τωρα 120 ευρ θα σου δωσουν 20 ευρ επι οσους μηνες δουλευες χωρις να εχεις παει το χαρτι

Φανερός Πράκτωρ
20-06-15, 09:39
Ξέρω ότι αυτά είναι το κομμάτι της δουλειάς των HR και το σέβομαι πραγματικά που προσπαθούν να βγάλουν έστω και πέντε συμπεράσματα.

Εγώ δεν πολυσέβομαι τη "δουλειά" τους (ο θεός να την κάνει δουλειά) και θεωρώ ότι οι HR ερωτήσεις είναι οι πιο κραυγαλέες περιπτώσεις ερωτήσεων σε μια διαδικασία συνεντεύξεων που και οι 2 πλευρές ξέρουν ότι θα πουν ψέματα. Απλά πρέπει να πεις μια φαινομενικά σωστή & αληθοφανή μαλακία και να προχωρήσετε παρακάτω.

Χαρακτηριστική ερώτηση: Πες ένα μειονέκτημά σου.
Απάντηση: Ότι παθιάζομαι πολύ με τη δουλειά μου σε βάρος πιθανώς του ελεύθερού μου χρόνου κλπ κλπ.

157019

PopManiac
20-06-15, 11:34
Tα HR είναι η μάστιγα εταιρειών και οργανισμών. Δεν υπάρχουν χειρότερες βδέλλες και μεγαλύτερα εμπόδια στη λειτουργία μιας εταιρείας από τα HR departments που δημιουργούν προβλήματα μόνο και μόνο για να κάνουν την παρουσία τους αισθητή. Άλλο τα personnel departments και άλλο τούτο δω το σχετικά καινούργιο "φρούτο" που ξεκίνησε ως τάση με κάποια σωστή λογική και έχει εξελιχθεί σε καρκίνωμα

ntoremi
20-06-15, 13:49
Ξέρω ότι αυτά είναι το κομμάτι της δουλειάς των HR και το σέβομαι πραγματικά που προσπαθούν να βγάλουν έστω και πέντε συμπεράσματα.

Αλλά πραγματικά όταν βλέπω Έλληνα "είμαι στέλεχος unπιστεύταμπλ" με ότι γνωστές ρατσιστικές και άλλες συμπεριφορές συμπαρασύρει αυτό εκ μέρους του, να μου κάνει τέτοιες ιστορίες και να πρέπει να συμμετέχεις σ' αυτό το θεατράκι που πρέπει να το παίξεις "Yay teamwork γ...στε με στα 12ωρα, γουστάρω έμπνευση και αποτέλεσμα", αυτή η ξύλινη γλώσσα και συζήτηση, δε μπορώ ξερνάω...

Ξερω, άμα πεις αυτά που σκέφτεσαι "Ισορροπώ όταν κλάνω και μετά τη μυρίζω", δε θα σε πάρουν. Αλλά μου φαίνεται απίστευτα υποκριτικό και εκνευριστικό ο κόσμος να πεινάει και να σκίζεται για μια δουλειά και να πρέπει να τραβάει κι αυτές τις σαχλαμάρες, ακόμα και για θηριοδαμαστής ζαμπόν σε πιτσαρία.

Πραγματικα! Σε περνουν απο 40 κυματα με ολες αυτες τις ηλιθιες ερωτησεις και διαδικασιες και σταδια απανωτων συνεντευξεων και σου βγαζουν την ψυχη για να σε προσλαβουν για να σου δωσουν τελικα μισθο 300€ χωρις ασφαλιση! Και η μεγαλυτερη πλακα ειναι οτι και ο γκαζομενος υπαλληλος που σου παιρνει συνεντευξη με τοσο ζηλο και σε ρωτα ολες αυτες τις μπαρουφες πιθανοτατα κι αυτος αμοιβεται με 300€ και θεωρει τον εαυτο του και πολυ τυχερο και οτι επιτελει τρομερα σπουδαιο εργο!!! Οπιο...

chat1978
20-06-15, 17:08
Εγώ δεν πολυσέβομαι τη "δουλειά" τους (ο θεός να την κάνει δουλειά) και θεωρώ ότι οι HR ερωτήσεις είναι οι πιο κραυγαλέες περιπτώσεις ερωτήσεων σε μια διαδικασία συνεντεύξεων που και οι 2 πλευρές ξέρουν ότι θα πουν ψέματα. Απλά πρέπει να πεις μια φαινομενικά σωστή & αληθοφανή μαλακία και να προχωρήσετε παρακάτω.

Χαρακτηριστική ερώτηση: Πες ένα μειονέκτημά σου.
Απάντηση: Ότι παθιάζομαι πολύ με τη δουλειά μου σε βάρος πιθανώς του ελεύθερού μου χρόνου κλπ κλπ.

157019
To 2012 είχα συζήτηση με ένα Βέλγο ο οποίος είχε μια συνάρδερφο Ελληνίδα.
Συζητάμε για το θέμα και μου είπε ότι ακριβώς τα ίδια απάντησε και η συνάδερφος σε κάποιες ερωτήσεις.
Συγκεκριμένα ρωτάγαν τι θα κάνεις πχ αν έχεις πρόβλημα, δεν μπορείς να βρεις λύση και οι λοιποί ή ο μάνατζερ δεν είναι διαθέσιμος.
Εγώ του είπα μετά, ότι όλες οι ερωτήσεις είναι γελοίες καθώς αφορούν εντελώς θεωρητικές και υποθετικές καταστάσεις στις οποίας ανάλογα με ένα σκασμό άλλων παραμέτρων διαφοροποιούνται.
Συνεπώς του είπα ότι αν εσύ ρωτάς υποθετικά θα σου απαντήσω και εγώ θεωρητικά....


Tα HR είναι η μάστιγα εταιρειών και οργανισμών. Δεν υπάρχουν χειρότερες βδέλλες και μεγαλύτερα εμπόδια στη λειτουργία μιας εταιρείας από τα HR departments που δημιουργούν προβλήματα μόνο και μόνο για να κάνουν την παρουσία τους αισθητή. Άλλο τα personnel departments και άλλο τούτο δω το σχετικά καινούργιο "φρούτο" που ξεκίνησε ως τάση με κάποια σωστή λογική και έχει εξελιχθεί σε καρκίνωμα
Το πιο αστείο ή γελοίο είναι η εκτίμηση και η εξουσία που δίνεται σε αυτούς. Δεν είναι απλά αισθητή παρουσία αλλά κάπως θεωρούνται το άβατο μιας εταιρίας.
Κατά την γνώμη μου υπάρχει καλό και κακό HR. Κάποιος πρέπει να φροντίσει ακριβώς αυτόπου λέει ο τίτλος τους. Ανθρώπινο δυναμικό.
Φρόνισε όμως τον κόσμο και άσε τις ψυχαναλύσεις και όλες τις λοιπές χαζομάρες.


Πραγματικα! Σε περνουν απο 40 κυματα με ολες αυτες τις ηλιθιες ερωτησεις και διαδικασιες και σταδια απανωτων συνεντευξεων και σου βγαζουν την ψυχη για να σε προσλαβουν για να σου δωσουν τελικα μισθο 300€ χωρις ασφαλιση! Και η μεγαλυτερη πλακα ειναι οτι και ο γκαζομενος υπαλληλος που σου παιρνει συνεντευξη με τοσο ζηλο και σε ρωτα ολες αυτες τις μπαρουφες πιθανοτατα κι αυτος αμοιβεται με 300€ και θεωρει τον εαυτο του και πολυ τυχερο και οτι επιτελει τρομερα σπουδαιο εργο!!! Οπιο...
Εγώ θεωρώ ότι ένα από το πιο αντιπροσωπευτικά δείγματα βλακείας και αστειότητας με το HR είναι οι recruiters. Head Hunters.
Παίρνουν απίστευτα λεφτά και ουσιαστικά το μόνο που κοιτάζουν είναι αν ο υποψήφιος δεν είναι τρελός.
Ποτέ μα ποτέ δεν γνωρίζουν τις ικανότητες και το αντικείμενο του ανθρώπου. Δεν ξέρουν που πάνε τα 4. Αντιμετωπίζουν την γνώση και όποια εμπειρία έχεις πχ σε SQL σαν ένα ακόμα check.
Μετά στέλνουν τον κακομοίρη στην εταιρία να του μιλήσει και κανείς σχετικός. Φυσικά υποτίθεται παλεύουν για το καλύτεορ για σένα με την λογική του αγαπητέ υποψήφιε για σένα σκοτώνομαι.
Μετά από 5-6 εμαιλ και την όλη ιστορία απολύτως σε δική σου ευθύνη να καταλάβεις ποιος σου λέει bullshit, παίρνουν μια παχουλή αμοιβή και μπόνους
Το μόνο που έκαναν, και δεν λέω είναι χρήσιμο, είναι να σε προστατέψουν από ένα σχετικά μεγάλο βαθμό χαζών email και να σου κάνουν sugar coating την αποτυχία σου.
Α, καμιά φορά σε πάνε και για κανένα καφέ!

Συγνώμη αλλά στο παραπάνω πραγματικό HR μου ακούγεται ο ευατός μου. Καθώς πρέπει να αντιμετωπίσω δύο ψεύτες. Την υποψήγια εταιρία και τον recruiter.

lewton
20-06-15, 17:31
Recruiters ή head hunters;
Αν τους θεωρείς το ίδιο πράγμα καλύτερα να μασάς παρά να εκφράζεις άποψη. :p

- - - Updated - - -

Recruiter είναι ο υπάλληλος της εταιρίας που πληρώνεται για να βλέπει τα CV που έρχονται και να αποφασίσει ποια θα δώσει στον hiring manager μιας θέσης.
Αν έχουν έρθει 100 CV για τη θέση "Android developer" και πρέπει να δει και τα 100 ο lead developer προφανώς δε θα γίνει καθόλου developing στην εταιρία για κάμποσες μέρες. Για αυτό ο recruiter επιλέγει να του δώσει τα 5-6 καλύτερα CV.
Όλοι μισούν τους recruiters γιατί όλοι έχουν απορριφθεί για μια θέση που ήταν σίγουροι ότι ήταν τέλειοι υποψήφιοι, αλλά κανείς δε ρώτησε τον recruiter πόσων τέλειων υποψήφιων τα CV έχει λάβει.
Και αν ο recruiter δεν μπορεί να διαλέξει ακριβώς ποιοί είναι οι καλύτεροι υποψήφιοι Android developers, τότε η μισή ευθύνη είναι δική του και η μισή του manager που δεν μπόρεσε να εξηγήσει τι ακριβώς ψάχνει. Εκτός αν ο recruiter είναι χαζός, στην οποία περίπτωση δε φταίει αυτός αλλά η εταιρία που τσιγγουνεύεται και δεν βάζει κάποιον καλύτερο να κάνει τη δουλειά αυτή.

Γενικά πολλοί πληροφορικοί νομίζετε ότι μόνο εσείς κάνετε χρήσιμη δουλειά σε μια εταιρία και όλοι οι άλλοι (από το HR, μέχρι το marketing και φυσικά τους "μανατζαρέους") είναι άχρηστοι.
Για αυτό δε σας αφήνει κανείς να βγείτε από το IT room. :p

- - - Updated - - -

Όσον αφορά τους head hunters, δηλαδή αυτούς που προσπαθούν να ματσάρουν υποψηφίους με εταιρίες και παίρνουν προμήθεια για κάθε πρόσληψη, η πλειοψηφία τους είναι άσχετοι και σε στέλνουν από να'ναι επειδή πρέπει να κλείσουν τουλάχιστον 1-2 θέσεις το μήνα αν θέλουν να φάνε.
Αλλά έχω συνεργαστεί με εξαιρετική head hunter που με έστειλε στην προηγούμενη εταιρία μου στη Λοζάνη, και ουσιαστικά πήρα τη θέση επιτόπου στα πρώτα 10 λεπτά. Και αυτό αφού προηγουμένως είναι δει την αγγελία της θέσης σε site εύρεσης εργασίας, και είχαν γράψει τόσες ανοησίες που την προσπέρασα χωρίς να καταλάβω ότι έψαχναν εμένα.
Αλλά αυτή με τσίμπησε στο LinkedIn, με έστειλε πακέτο στην εταιρία, και τσίμπησε και τα (πολλά) χιλιάρικα προμήθεια.

Αλλά σε γενικές γραμμές, με εξαίρεση αυτήν, έχει συμβεί τουλάχιστον 4-5 φορές να με στείλει head hunter για συνέντευξη (ευτυχώς κυρίως τηλεφωνικά) και να αναρωτιόμαστε και εγώ και αυτός που μου επαιρνε τη συνέντευξη γιατί ακριβώς σπαταλάμε το χρόνο μας.

chat1978
20-06-15, 20:05
Recruiters ή head hunters;
Αν τους θεωρείς το ίδιο πράγμα καλύτερα να μασάς παρά να εκφράζεις άποψη. :p o



Μου φάνηκε λίγο κάπως ο τόνος της πρώτης σου απάντησης. Αν τον παρεξήγηση τότε συγγνώμη για τον ύπνο μου προκαταβολικά


Να σε βοηθήσω για όλα όσα γράφεις.
Δεν γνώριζα την αυστηρή διαφορά όπως εσύ την περιγράφεις
Με βάση την επεξήγηση σου, αναφέρομαι σε head hunters.

Τώρα για να σε βοηθήσω και εγώ λίγο στο θέμα της στιμορολ.
Προφανώς σε κάθε ρόλο υπάρχον καλοί και κακοί.
Συνεπώς σχολιάζουμε με βάση τις εμπειρίες μας για τον μέσο όρο.
Εγώ Έχω πετύχει καλούς και κακους και για τους δύο ρόλους, όπως τις εξηγείς.
Όμως αυτοί ήταν εξαιρεση.
Ο γενικός κανόνας είναι ότι τουλάχιστον το head hunting είναι αστείο.

Τώρα λίγο στιμορολ παρά πάνω.
Πολλά εταιρίες έχουν εσωτερικούς head hunters. Πολλές φορές ο recruiter ουσιαστικά συμπεριφέρεται σαν head hunter.
Ακόμα χειρότερα πολλοι κρύβουν την έλλειψη γνώσης τους προσλαμβάνοντας έναν άλλο αναλογικά ανίκανο που πληρώνεται για να φαίνεται ότι ξέρει τι ψάχνει. Ο κόσμος έχει εξελιχθεί σε ένα συρφετο overhead και παρασιτικών υιοθεσιών αντι να επικεντρώνεται σε θέματα που είναι χρήσιμα όπως η παραγωγή. Και στην περίπτωσή μας το διαχειριζόμενο αντικείμενο είναι οι παραγωγικοί άνθρωποι.

Και φυσικά και υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν είναι μόνο κλικ κλικ.
Όσοι της επιστήμης τους δεν το βλέπουν αυτό όσο ωριμάζουν στον χώρο τότε πολύ πιθανον αυτοί να απαντούσαν ότι να είναι στις ερωτήσεις που συζηταγα με τον Βέλγο.

Ειδικά στην Ελλάδα, ο κάθε αποτυχημένος ή που μισεί το αντικείμενο που σπούδασε καταλήγει στις συνήθεις θέσεις μάνατζερ. Πολλοί έχουν κονέ ή λέγειν και αυτό είναι στα θετικά. Αλλά πολλοί απλά έχουν την μοναδική ικανότητα του ανακατοσουρη.

Στο εξωτερικό έχω δει μόνο την πολυεθνική που δουλεύω και τα διάφορα άτομα σε διαφορετικές χώρες.
Πχ στην Ολλανδία καμία σχέση με Ελλάδα αλλά βλέποντας την Αμερική είναι φανερό ποιόν αντιγράφουμε στην Ελλάδα.
Επίσης Βλέπεις την διαφορά σε ελληνική εταιρεία που δραστηριοποιείται στην Ολλανδία.
Στην εταιρεία μου κάθε ενοχλητική βλακεία από hr έρχεται από τα τμήματα της αμερικης και Αγγλίας. Βέλγοι και ολλανδοί συνάδελφοι απλά γελάμε. Μια φορά που είχα πάρε δώσε με το τμήμα της Ολλανδίας, αν και αρνητικά προδικασμενος, εκπλαγεί πραγματικά.


Τέλος, μια παρατήρηση. Υπάρχει κόσμος που έχει και αυτούς εμπειρίες. Δεν είμαστε όλοι "χαζοί" όταν γράφουμε σε φόρουμ. Καλο είναι να είμαστε συγκρατημένοι όταν σχολιάζουμε άλλους των όποιων τις έμπειρες δεν γνωρίζουμε γιατί απλά δεν γνωριζόμαστε προσωπικά.;)

anon
20-06-15, 21:53
εξαρτάται απο την περίπτωση. Πχ για Γερμανία, κατα πόσο μου λένε τα ξαδέρφια μου και Βρυξέλλες (γενικά γραφεία της ΕΕ) μετράει πολύ περισσότερο απο την καλή τεχνικη κατάρτιση η δυνατότητα να συνεργάζεσαι και να λειτουργείς σε ομάδα. Δηλαδή για παράδειγμα, με δεδομένο τον τρόπο συμπεριφοράς του Linus Torvalds (ιδιαίτερα οξύθυμος, υβριστικός, σαρκαστικός και άλλα τετοια όμορφα), δεν θα γινόταν αποδεκτός. Παρόλο που όλοι σχεδόν οι λινουξάδες τον έχουν για Θεό, και διαχειρίζεται, ως project manager ένα απο τα μεγαλύτερα έργα του ανθρώπου γενικότερα....
Παρόλο που μπορεί να θεωρείται άδικο, κάθε επιχείρηση ή οργανισμός, έχει τις προτεραιότητές του. Μπορεί ναναι λάθος, αλλά αυτό θα το δείξει η πορεία, και σίγουρα καμμιά πορεία δεν είναι η απόλυτα σωστή (ενώ κάποιες θα μπορούσε να ειπωθεί ότι ειναι το απόλυτο λάθος!). Σε περιπτώσεις που χρειάζεται συνεργασία πολλων, σωστά δίνουν έμφαση στην ομαδική συνεργασία, και σε άλλα ποιοτικά χαρακτηριστικά που απαιτούνται για αυτό, ίσως περισσότερα, απο το να είσαι γκουρού σε κάποιον τομέα.
Ετσι δικαιολογώ κάπως ότι κοιτάνε πράγματα που μπορεί να μας φαίνονται χαζά ίσως, όπως συνεντεύξεις τύπου STAR. Αυτό που ειναι σίγουρα χαζό κατ'εμέ είναι ότι συνεντευξιαζόμενοι μπορεί να έρχονται ειδικά προετοιμασμένοι για αυτόν τον σκοπό, κρύβοντας επιμελώς τις αδυναμίες τους, και έτσι αντί να πάρεις έναν μέτριο αλλά ειλικρινή στις απαντήσεις εργαζόμενο, στην τελική θα πάρεις τον σούπερ ντούπερ ουάου στην συνέντευξη, που στην πορεία μπορεί να αποδειχθή η μέγιστη μ@λ@κία.... Και τότε μπορεί ναναι αργά (πχ στην ΕΕ οι προσλήψεις είναι με μονιμότητα μετα το πρωτο δοκιμαστικό 9μηνο).

chat1978
20-06-15, 23:08
εξαρτάται απο την περίπτωση. Πχ για Γερμανία, κατα πόσο μου λένε τα ξαδέρφια μου και Βρυξέλλες (γενικά γραφεία της ΕΕ) μετράει πολύ περισσότερο απο την καλή τεχνικη κατάρτιση η δυνατότητα να συνεργάζεσαι και να λειτουργείς σε ομάδα. Δηλαδή για παράδειγμα, με δεδομένο τον τρόπο συμπεριφοράς του Linus Torvalds (ιδιαίτερα οξύθυμος, υβριστικός, σαρκαστικός και άλλα τετοια όμορφα), δεν θα γινόταν αποδεκτός. Παρόλο που όλοι σχεδόν οι λινουξάδες τον έχουν για Θεό, και διαχειρίζεται, ως project manager ένα απο τα μεγαλύτερα έργα του ανθρώπου γενικότερα....
Παρόλο που μπορεί να θεωρείται άδικο, κάθε επιχείρηση ή οργανισμός, έχει τις προτεραιότητές του. Μπορεί ναναι λάθος, αλλά αυτό θα το δείξει η πορεία, και σίγουρα καμμιά πορεία δεν είναι η απόλυτα σωστή (ενώ κάποιες θα μπορούσε να ειπωθεί ότι ειναι το απόλυτο λάθος!). Σε περιπτώσεις που χρειάζεται συνεργασία πολλων, σωστά δίνουν έμφαση στην ομαδική συνεργασία, και σε άλλα ποιοτικά χαρακτηριστικά που απαιτούνται για αυτό, ίσως περισσότερα, απο το να είσαι γκουρού σε κάποιον τομέα.
Ετσι δικαιολογώ κάπως ότι κοιτάνε πράγματα που μπορεί να μας φαίνονται χαζά ίσως, όπως συνεντεύξεις τύπου STAR. Αυτό που ειναι σίγουρα χαζό κατ'εμέ είναι ότι συνεντευξιαζόμενοι μπορεί να έρχονται ειδικά προετοιμασμένοι για αυτόν τον σκοπό, κρύβοντας επιμελώς τις αδυναμίες τους, και έτσι αντί να πάρεις έναν μέτριο αλλά ειλικρινή στις απαντήσεις εργαζόμενο, στην τελική θα πάρεις τον σούπερ ντούπερ ουάου στην συνέντευξη, που στην πορεία μπορεί να αποδειχθή η μέγιστη μ@λ@κία.... Και τότε μπορεί ναναι αργά (πχ στην ΕΕ οι προσλήψεις είναι με μονιμότητα μετα το πρωτο δοκιμαστικό 9μηνο).

Οπως ειπώθηκε, οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις που γνωρίζουν και οι δύο πλευρές.
Εδώ υπάρχουν στο ιντερνετ άσε που οι head hunters σε εκπαιδεύουν λίγο τι να πεις.
Πιστεύω αν η εταιρία θέλει μπορεί να καταλάβει πολλά πράγματα από σένα, με ένα αρκετά εκτενές interview. Αυτό σημαίνει ότι έχουν επενδύση σε εξοπλισμό και καταρτισμένους ανθρώπους.
Όμως αν εμένα είναι να με ξεσκονίσουν έτσι, τότε θα ήθελα και εγώ να ξεσκονίσω την εταιρία.
Γιατί για να σε προσελκύσουν πολλά λευκά ψέματα λέγονται για την κατάσταση που βρίσκονται.

anon
20-06-15, 23:40
Οπως ειπώθηκε, οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις που γνωρίζουν και οι δύο πλευρές.
Εδώ υπάρχουν στο ιντερνετ άσε που οι head hunters σε εκπαιδεύουν λίγο τι να πεις.
Πιστεύω αν η εταιρία θέλει μπορεί να καταλάβει πολλά πράγματα από σένα, με ένα αρκετά εκτενές interview. Αυτό σημαίνει ότι έχουν επενδύση σε εξοπλισμό και καταρτισμένους ανθρώπους.
Όμως αν εμένα είναι να με ξεσκονίσουν έτσι, τότε θα ήθελα και εγώ να ξεσκονίσω την εταιρία.
Γιατί για να σε προσελκύσουν πολλά λευκά ψέματα λέγονται για την κατάσταση που βρίσκονται.

Στην τελική όμως το τόσο ξεσκόνισμα κοστίζει. Μια φορά είχα εμπλακεί στην πρόσληψη ατόμου, πολύ σοβαρά, και καλά έκανα (θα μου φορτώναν άλλο, δεν ξέρω αν έβγαινε σε καλό ή όχι, αλλά αυτός που επέλεξα ειναι διαμάντι), αλλά είναι δύσκολη και απαιτεί πολύ χρόνο. Παρόλο που είχαμε συλλογή βιογραφικών, πρώτη διαλογη απο εκεί, και μετά συνεντεύξεις (απο μια συνέντευξη), έφαγε πολύ χρόνο εργασίας η όλη διαδικασία. Κατανοώ λοιπόν που εταιρίες απευθύνται σε εξωτερικές εταιρίες για την όλη διαδικασία, αν και δυστυχώς, απο τις προσλήψεις μεγαλοστελεχών που γνωριζω, δεν κάνουν και τόσο καλή δουλειά τελικά. Είτε πέφτουν θύματα πολλών χαρτιών και προυπηρεσιών χωρίς αντίκρυσμα, είτε πολύ επικοινωνιακών τύπων (που "πουλάνε" καλά τον εαυτό τους) αλλα χωρίς ουσία. Στην τελική είναι και πολύ τύχη.. Γιατί κανείς δεν ξέρει (αυτό το λέω για τις εταιρίες που βάζουν άλλους να ψάχνουν για αυτές) τον εαυτό σου καλύτερα ίσως απο σένα, προκειμένου να δείς εαν κάποιος σου ταιριάζει σαν πρόσληψη ή όχι.

Veldrin
21-06-15, 15:14
Σήμερα γύρισα στην Ελλάδα από Αγγλία, όπου θα παραμείνω ως τυχερός άνθρωπος που με έστειλε το πανεπιστήμιο στη χώρα μου για εργασία εκ μέρους του, και μέχρι να λήξει το fixed term contract μου και να αρχίσει το διδακτορικό μου τον Οκτώβρη.

Τι έμαθα αυτές τις μέρες.

Το NΙNo βγαίνει για πλάκα αν έχεις μαζί σου το συμβόλαιο της δουλειάς. Το αποδεικτικό διεύθυνσης μπορεί να είναι κυριολεκτικά το οτιδήποτε και σε 2 λεπτά έχεις τελειώσει με το μινι interview, οπότε και αναμένεις τον αριθμό σου για μια εβδομάδα.

Το θέμα τράπεζα... Ω ρε φίλε γλέντι.

Η Barclays που ήταν μέσα στο πανεπιστήμιο, δε θεωρούσε επαρκές αποδεικτικό διεύθυνσης το συμβόλαιο συνεργασίας με το ίδιο το πανεπιστήμιο, όπου επάνω αναγράφονταν τα στοιχεία μου. Ήθελε ξεχωριστή βεβαίωση εργοδότη... Βράσε ρύζι και εξαρτάται πόσο χρόνο έχει για να σπαταλάει κανείς σε #@$#κίες.

Η Lloyds ολίγον τι πέρα βρέχει. Να μου ανοίξουν μεν λογαριασμό, αλλά σε ένα πρόγραμμα (New to the UK) που ήταν άκρως περιοριστικό σε όρους, γιατί επίσης δε δεχόντουσαν το συμβόλαιο μου ως αποδεικτικό διεύθυνσης.

Halifax, τα ίδια. Natwest δεν πάτησα το πόδι μου γιατί χρεώνουν τα αλλόθρησκα ATM. RBS γελούσε ο κόσμος αυτές τις μέρες επειδή έπεσε πάλι το ΙΤ τους και τα έκανε μαντάρα σε 600 χιλιάδες λογαριασμούς μισθοδοσίας. Άκυρο κι εκεί.

TSB, άνετα και κανένα πρόβλημα, με φοβερή εξυπηρέτηση και πολύ καλό επιτόκιο στον μισθοδοσίας. Problem Solved. Μου είπε κιόλας ο manager του branch πως είχαν φάει παρατήρηση οι τράπεζες, να σταματήσουν να δέχονται συμβόλαια για αποδεικτικά από τον Νοέμβρη. Κρατούσα όμως ένα σωρό χαρτιά επάνω μου να επιβεβαιώνουν το ίδιο πράγμα (που τυπικά δεν ήταν αποδεκτά αλλά τα είχα καλού κακού) οπότε το πήρε επάνω του.

Το να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό στο UK λοιπόν είναι καθαρά θέμα στο που θα πέσεις οπότε θέλει απλά επιμονή και υπομονή.

lewton
21-06-15, 17:45
Δε συγκρίνεται το επίπεδο της δουλειάς που θα κάνει ένας καλός εσωτερικός recruiter (υπάλληλος της εταιρίας δηλαδή που δέχεται και σκανάρει βιογραφικά) με αυτό ενός εξωτερικού που πληρώνεται με το κομμάτι.
Αλλά υπάρχουν δύο εξαιρέσεις:
-αν την εταιρία δεν την ξέρει η μάνα της, οπότε δεν δέχεται πολλά βιογραφικά στις αγγελίες της
-για θέσεις από ένα επίπεδο ιεραρχίας και πάνω, που συνήθως κλείνουν όλες μέσω εξωτερικού headhunter

Demelene, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν γράφεις ότι "εταιρίες έχουν εσωτερικούς head hunters". Αν είναι υπάλληλος της εταιρίας δεν είναι headhunter. Mπορεί να έχει bonus ανά πρόσληψη, αλλά αυτό είναι θέμα συμβολαίου. Σε μια εταιρία πολλοί υπάλληλοι έχουν fixed/variable απολαβές.
O όρος headhunter χρησιμοποιείται υποτιμητικά για τον εξωτερικό recruiter (κανείς ποτέ δε συστήνεται ως headhunter όταν σε παίρνει τηλέφωνο και καμία εταιρία headhunting δεν λέει ότι "κάνουμε headhunting", αντίθετα λένε ότι είναι "recruiting consultants").
Ο όρος recruiter είναι ευρύτερος από τον όρο headhunter.

Το ύφος του προηγούμενου μηνύματός μου ήταν όντως επιθετικό τώρα που το ξαναβλέπω, αλλά απαντούσα σε ακραίως υποτιμητικά μηνύματα για έναν ολόκληρο κλάδο και είπα να κρατήσω τον ίδιο τόνο. Η μόνη διαφορά είναι ότι εσείς κράζατε/κράζετε έναν κλάδο που δεν εκπροσωπείται στο forum για να προσβληθεί ή για να απαντήσει. :p

megahead13
21-06-15, 18:04
Σήμερα γύρισα στην Ελλάδα από Αγγλία, όπου θα παραμείνω ως τυχερός άνθρωπος που με έστειλε το πανεπιστήμιο στη χώρα μου για εργασία εκ μέρους του, και μέχρι να λήξει το fixed term contract μου και να αρχίσει το διδακτορικό μου τον Οκτώβρη.

Τι έμαθα αυτές τις μέρες.

Το NΙNo βγαίνει για πλάκα αν έχεις μαζί σου το συμβόλαιο της δουλειάς. Το αποδεικτικό διεύθυνσης μπορεί να είναι κυριολεκτικά το οτιδήποτε και σε 2 λεπτά έχεις τελειώσει με το μινι interview, οπότε και αναμένεις τον αριθμό σου για μια εβδομάδα.

Το θέμα τράπεζα... Ω ρε φίλε γλέντι.

Η Barclays που ήταν μέσα στο πανεπιστήμιο, δε θεωρούσε επαρκές αποδεικτικό διεύθυνσης το συμβόλαιο συνεργασίας με το ίδιο το πανεπιστήμιο, όπου επάνω αναγράφονταν τα στοιχεία μου. Ήθελε ξεχωριστή βεβαίωση εργοδότη... Βράσε ρύζι και εξαρτάται πόσο χρόνο έχει για να σπαταλάει κανείς σε #@$#κίες.

Η Lloyds ολίγον τι πέρα βρέχει. Να μου ανοίξουν μεν λογαριασμό, αλλά σε ένα πρόγραμμα (New to the UK) που ήταν άκρως περιοριστικό σε όρους, γιατί επίσης δε δεχόντουσαν το συμβόλαιο μου ως αποδεικτικό διεύθυνσης.

Halifax, τα ίδια. Natwest δεν πάτησα το πόδι μου γιατί χρεώνουν τα αλλόθρησκα ATM. RBS γελούσε ο κόσμος αυτές τις μέρες επειδή έπεσε πάλι το ΙΤ τους και τα έκανε μαντάρα σε 600 χιλιάδες λογαριασμούς μισθοδοσίας. Άκυρο κι εκεί.

TSB, άνετα και κανένα πρόβλημα, με φοβερή εξυπηρέτηση και πολύ καλό επιτόκιο στον μισθοδοσίας. Problem Solved. Μου είπε κιόλας ο manager του branch πως είχαν φάει παρατήρηση οι τράπεζες, να σταματήσουν να δέχονται συμβόλαια για αποδεικτικά από τον Νοέμβρη. Κρατούσα όμως ένα σωρό χαρτιά επάνω μου να επιβεβαιώνουν το ίδιο πράγμα (που τυπικά δεν ήταν αποδεκτά αλλά τα είχα καλού κακού) οπότε το πήρε επάνω του.

Το να ανοίξεις τραπεζικό λογαριασμό στο UK λοιπόν είναι καθαρά θέμα στο που θα πέσεις οπότε θέλει απλά επιμονή και υπομονή.
Έτσι ακριβώς! Φίλος μου άνοιξε πανεύκολα λογαριασμό στη Lloyds, άλλος φίλος μου στη Barkleys, άλλος στη Natwest. Υπ' όψη η τελευταία είναι στο group της RBS :whistle: Τ' άκουγα για τα χάλια τους στο ράδιο όταν οδηγούσα, πολλοστή φορά τα τελευταία 3-4 χρόνια, έχει συμβεί με κόσμο να μην μπορεί να πληρώσει σε καταστήματα περιόδους Χριστουγέννων, να αφήνει καρότσια και καλάθια μέσα σε καταστήματα, πολύ γέλιο. Αφού οι κόπανοι έχουν δώσει μεγάλο μέρος της διαχείρισης των συστημάτων τους σε ανεκπαίδευτους Ινδούς. Μείωση κόστους και καλά :down:

Φανερός Πράκτωρ
21-06-15, 18:06
Το ύφος του προηγούμενου μηνύματός μου ήταν όντως επιθετικό τώρα που το ξαναβλέπω, αλλά απαντούσα σε ακραίως υποτιμητικά μηνύματα για έναν ολόκληρο κλάδο και είπα να κρατήσω τον ίδιο τόνο. Η μόνη διαφορά είναι ότι εσείς κράζατε/κράζετε έναν κλάδο που δεν εκπροσωπείται στο forum για να προσβληθεί ή για να απαντήσει. :p

Πάντως εγώ επειδή το ανέφερες, δεν έχω τίποτα μαζί τους επειδή "κάποτε με έκοψαν". Συνήθως περνάω στο επόμενο στάδιο και προφανώς έχω κοπεί κιόλας από διάφορες συνεντεύξεις. Επιπλέον δεν κλείνομαι στο "ΙΤ room" :p

Από εκεί και πέρα, άλλο ένας σοβαρός recruiter (ή έστω headhunter) που προσπαθεί να καταλάβει τι κάνεις ώστε να κάνει matching για τη θέση και άλλο οι διάφοροι που εμπλέκονται σε διαδικασία συνεντεύξεων (αυτούς τους έχω δει να παρουσιάζονται ή να αυτοπροσδιορίζονται ως HR) με ερωτήσεις σαν αυτή που ανέφερα.

Ε τι να κάνουμε, τέτοιες ερωτήσεις είναι αστείες (τουλάχιστον) και για να τις απαντήσεις απλά πρέπει να έχεις μπει λίγο στο κλίμα τους και να μην κομπλάρεις εύκολα (δλδ να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου). Αλλά προφανώς και οι δύο λέτε ψέματα εν γνώση σας εκείνη τη στιγμή και (καλώς ή κακώς) εμένα μου αρέσουν οι πιο ντόμπρες καταστάσεις.

Veldrin
21-06-15, 19:19
Έτσι ακριβώς! Φίλος μου άνοιξε πανεύκολα λογαριασμό στη Lloyds, άλλος φίλος μου στη Barkleys, άλλος στη Natwest. Υπ' όψη η τελευταία είναι στο group της RBS :whistle: Τ' άκουγα για τα χάλια τους στο ράδιο όταν οδηγούσα, πολλοστή φορά τα τελευταία 3-4 χρόνια, έχει συμβεί με κόσμο να μην μπορεί να πληρώσει σε καταστήματα περιόδους Χριστουγέννων, να αφήνει καρότσια και καλάθια μέσα σε καταστήματα, πολύ γέλιο. Αφού οι κόπανοι έχουν δώσει μεγάλο μέρος της διαχείρισης των συστημάτων τους σε ανεκπαίδευτους Ινδούς. Μείωση κόστους και καλά :down:

Έτσι! Αφού είδα πως η TSB είναι 50% Lloyds και το Customer Service και τα λοιπά είναι στο νησί ησύχασα.

Τίποτα από όλα αυτά δε θα είχα κάνει (ούτε NINo, ούτε τράπεζα, ούτε ραντεβού για σπίτια κτλ κτλ) αν δεν είχα πάρει Αγγλικό αριθμό κινητού τηλεφώνου, τότε που είχα ζητήσει πριν 20 μέρες+ και με βοήθησες τι να διαλέξω, και σε ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί ήταν πραγματικά πάμφθηνη για κάθε κατάσταση. Ήταν σωτήριο σε πάρα πολλές καταστάσεις, καθώς σε διαφορετική περίπτωση είτε θα έτρωγα άκυρα, είτε θα με αγνοούσαν, είτε ακόμα πιο απλά θα είχα χάσει άσκοπα χρόνο.

Όποιος είναι στην ίδια φάση προς μετακίνηση σε UK, βάλτε μπροστά ebay και πάρτε καμιά SIM πριν να πάτε.

Last but not least, η Giffgaff με βοήθησε και από την άποψη του οτι έπρεπε να δηλώσω Αγγλική διεύθυνση για να ενεργοποιήσω, και instantly την επόμενη ημέρα έστειλε έναν φάκελο καλωσορίσματος στον supervisor μου (που δήλωσα τη διεύθυνση του) με το όνομα μου επάνω. Τυπικά δεν περνούσε, αλλά λειτούργησε ως χαρτί υπέρ μου στην τράπεζα.

megahead13
21-06-15, 19:36
Κανένα πρόβλημα Veldrin :) Γι' αυτό υπάρχει το παρών νήμα άλλωστε ;)

chat1978
22-06-15, 13:50
Δε συγκρίνεται το επίπεδο της δουλειάς που θα κάνει ένας καλός εσωτερικός recruiter (υπάλληλος της εταιρίας δηλαδή που δέχεται και σκανάρει βιογραφικά) με αυτό ενός εξωτερικού που πληρώνεται με το κομμάτι.
Αλλά υπάρχουν δύο εξαιρέσεις:
-αν την εταιρία δεν την ξέρει η μάνα της, οπότε δεν δέχεται πολλά βιογραφικά στις αγγελίες της
-για θέσεις από ένα επίπεδο ιεραρχίας και πάνω, που συνήθως κλείνουν όλες μέσω εξωτερικού headhunter

Demelene, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν γράφεις ότι "εταιρίες έχουν εσωτερικούς head hunters". Αν είναι υπάλληλος της εταιρίας δεν είναι headhunter. Mπορεί να έχει bonus ανά πρόσληψη, αλλά αυτό είναι θέμα συμβολαίου. Σε μια εταιρία πολλοί υπάλληλοι έχουν fixed/variable απολαβές.
O όρος headhunter χρησιμοποιείται υποτιμητικά για τον εξωτερικό recruiter (κανείς ποτέ δε συστήνεται ως headhunter όταν σε παίρνει τηλέφωνο και καμία εταιρία headhunting δεν λέει ότι "κάνουμε headhunting", αντίθετα λένε ότι είναι "recruiting consultants").
Ο όρος recruiter είναι ευρύτερος από τον όρο headhunter.

Το ύφος του προηγούμενου μηνύματός μου ήταν όντως επιθετικό τώρα που το ξαναβλέπω, αλλά απαντούσα σε ακραίως υποτιμητικά μηνύματα για έναν ολόκληρο κλάδο και είπα να κρατήσω τον ίδιο τόνο. Η μόνη διαφορά είναι ότι εσείς κράζατε/κράζετε έναν κλάδο που δεν εκπροσωπείται στο forum για να προσβληθεί ή για να απαντήσει. :p

Να σου πω τι εννοώ. Όταν αυτός ο εσωτερικός recruiter, acting head hunter στέλνει ένα σκασμό μηνύματα στο linkedin, και φαίνεται ότι δεν ξέρει τώρα τι να πεις.
Να σου πω ένα παράδειγμα.
Εγώ έχω μια ιστορία λίγο νίντζα. Έχω ξεκινήσει σαν developer αλλά έχω κάνει και development manager ή technical project manager ανάλογα με την χώρα. Τώρα κάνω τον architect :)
Τι μου στέλνει το ταλέντο, υπάλληλος εταιρίας και recruiter όπως εξηγείς μήνυμα για δουλειά developer;

Συγνώμη αλλά κατά την γνώμη μου, θα κρίνω το συνάφι όπως αυτός συμπεριφέρεται στον μέσο όρο. Όπως το βλέπω εγώ από μέσα και όπως το βλέπω και σαν job seeker. Επίσης έχω φίλο/η που είναι head hunter και ξέρω και κάποια από μέσα.
Φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν όπως σε κάθε κοινωνικό κλάδο. Έχεις δίκιο που δεν υπάρχει αντίλογος αλλά αυτό δεν είναι πρόβλημα μου. Να το πω αλλιώς, γιατί θα με εμποδίσει η έλλειψη αντίλογου να εκφράσω μια άποψη έστω και αν αυτή είναι πολύ αυστηρή; Έχω αναφέρει πολλές φορές ότι σε κάθε χαρακτηρισμό ανθρώπινων ομάδων υπάρχουν εξαιρέσεις. Όχι πάντα αλλά είναι πάντα ένας παράγοντας που δεν πρέπει να ξεχνάμε. Ε δεν θα το βάζω και σε κάθε πρόταση όμως...
Θα πρέπει να είναι αυτονόητο για όποιον εμπλέκεται σε συζητήσεις που έχουν να κάνουν με ανθρώπινες ομάδες.

- - - Updated - - -


Στην τελική όμως το τόσο ξεσκόνισμα κοστίζει. Μια φορά είχα εμπλακεί στην πρόσληψη ατόμου, πολύ σοβαρά, και καλά έκανα (θα μου φορτώναν άλλο, δεν ξέρω αν έβγαινε σε καλό ή όχι, αλλά αυτός που επέλεξα ειναι διαμάντι), αλλά είναι δύσκολη και απαιτεί πολύ χρόνο. Παρόλο που είχαμε συλλογή βιογραφικών, πρώτη διαλογη απο εκεί, και μετά συνεντεύξεις (απο μια συνέντευξη), έφαγε πολύ χρόνο εργασίας η όλη διαδικασία. Κατανοώ λοιπόν που εταιρίες απευθύνται σε εξωτερικές εταιρίες για την όλη διαδικασία, αν και δυστυχώς, απο τις προσλήψεις μεγαλοστελεχών που γνωριζω, δεν κάνουν και τόσο καλή δουλειά τελικά. Είτε πέφτουν θύματα πολλών χαρτιών και προυπηρεσιών χωρίς αντίκρυσμα, είτε πολύ επικοινωνιακών τύπων (που "πουλάνε" καλά τον εαυτό τους) αλλα χωρίς ουσία. Στην τελική είναι και πολύ τύχη.. Γιατί κανείς δεν ξέρει (αυτό το λέω για τις εταιρίες που βάζουν άλλους να ψάχνουν για αυτές) τον εαυτό σου καλύτερα ίσως απο σένα, προκειμένου να δείς εαν κάποιος σου ταιριάζει σαν πρόσληψη ή όχι.

Ή εγώ έχω πέσει στις περιπτώσεις ή δεν ξέρω.
Στην Ελλάδα έχω δει να προσλαμβάνουν ανθρώπους με το κιλό. Ανθρώπους που έχουν αποδειχτεί λάθος, είτε από γνώσεις είτε από συμπεριφορά. Ένας από αυτούς ήταν μεθύστακας.
Αυτούς που είδα στην Ελλάδα ήταν από Έλληνες εώς Αμερικάνοι, από project manager μέχρι ιδιοκτήτες εταιριών.
Εγώ δύο παιδιά προσέλαβα, και οι δύο ήταν τούρμπο. Μιλάμε μάχιμοι. Απλά δεν κοιταξα τις εμπειρίες τους στα χαρτιά.
Εδώ στο Βέλγιο, και εκμέρους μας, έχουν κάνει προσλήψεις και προσλήψεις στο γραφείο στο Άμστερνταμ αλλά και στο Κιέβο.
Αν πω ότι έχουν 50% επιτυχία; Στο μεταξύ να τους λέω ότι κοιτάζετε λάθος πράγματα.

Ο παράγοντας τύχη παίζει μεγάλο ρόλο αλλά αν κάθεσαι και ασχολείσαι με όλα τα σημεία που εύκολα μασκαρεύονται, ε τότε συγνώμη αλλά τα θέλει ο κώλος σου. Και συνήθως θα χάσεις τους καλούς που δεν είναι και πολύ διαθετιμένοι να κάνουν τον καραγκιόζη.

Γιαυτό και αν θες, και το λέω για τον lewton, είμαι τόσο αρνητικός απέναντι σε αυτούς.
Αν σκάβεις λάκους στο κήπο σου, θα πέσεις ή δεν θα πέσεις μέσα;

Crosswind
22-06-15, 13:50
My 2 cents από προσωπικές εμπειρίες:

- Headhunters: Απλά στέλνουν ό,τι ναναι βιογραφικά σε εταιρείες μπας και κάτσει. Μου έχει μείνει ένας που ενώ τα job specs έγραφαν ξεκάθαρα "linux administrator guru" προσπαθούσε να με πείσει ότι είναι η κατάλλη θέση για μένα (ασχολούμαι με info sec/iso/pci compliance) :lol:

-HR departments: Το πιο σιχαμένο τμήμα, ακόμα πιο πολύ κι από κάτι sales managers που νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον παπά από τα @@. Έχουν το αλάθητο του Πάπα και τις σχέσεις με CEOs ώστε να κάνουν κυριολεκτικά ό,τι θέλουν μέσα στην εταιρεία. Αν έχεις καλάς σχέσεις μαζί τους, είσαι άρχοντας. Αν δε σε συμπαθούν, δεν πα να είσαι αστέρι στη δουλειά σου, σ'έφαγε η μαρμάγκα.

chat1978
22-06-15, 14:14
Εμένα ξέρετε τι θα με ενδιέφερε περισσότερο στις απόψεις.
Τον διαχωρισμό ανά χώρα ή αν θες γραφείο μέσα σε πολυεθνική.
Πιστεύω ότι έτσι ίσως δούμε πιο διαφοροποιημένες απόψεις.

anon
22-06-15, 16:29
Ή εγώ έχω πέσει στις περιπτώσεις ή δεν ξέρω.
Στην Ελλάδα έχω δει να προσλαμβάνουν ανθρώπους με το κιλό. Ανθρώπους που έχουν αποδειχτεί λάθος, είτε από γνώσεις είτε από συμπεριφορά. Ένας από αυτούς ήταν μεθύστακας.
Αυτούς που είδα στην Ελλάδα ήταν από Έλληνες εώς Αμερικάνοι, από project manager μέχρι ιδιοκτήτες εταιριών.
Εγώ δύο παιδιά προσέλαβα, και οι δύο ήταν τούρμπο. Μιλάμε μάχιμοι. Απλά δεν κοιταξα τις εμπειρίες τους στα χαρτιά.
Εδώ στο Βέλγιο, και εκμέρους μας, έχουν κάνει προσλήψεις και προσλήψεις στο γραφείο στο Άμστερνταμ αλλά και στο Κιέβο.
Αν πω ότι έχουν 50% επιτυχία; Στο μεταξύ να τους λέω ότι κοιτάζετε λάθος πράγματα.

Ο παράγοντας τύχη παίζει μεγάλο ρόλο αλλά αν κάθεσαι και ασχολείσαι με όλα τα σημεία που εύκολα μασκαρεύονται, ε τότε συγνώμη αλλά τα θέλει ο κώλος σου. Και συνήθως θα χάσεις τους καλούς που δεν είναι και πολύ διαθετιμένοι να κάνουν τον καραγκιόζη.

Γιαυτό και αν θες, και το λέω για τον lewton, είμαι τόσο αρνητικός απέναντι σε αυτούς.
Αν σκάβεις λάκους στο κήπο σου, θα πέσεις ή δεν θα πέσεις μέσα;

Σε καταλαβαινω. Αλλά αυτοί που ασχολούνται με τις προσλήψεις είτε δεν το έχουν το ταλέντο (ή τις γνώσεις). Πχ πως μπορεί κάποιος άσχετος απο πληροφορική ή έστω κάποιος που υποτίθετε ότι έχει κάποια σχέση (πήρε πχ ένα μάστερ απο ένα "πιεστήριο" της αλλοδαπής) να καταλάβει και να κρίνει εαν ο υποψήφιος μπροστά του πραγματικά αξίζει ή όχι; Εχω πάμπολλες εμπειρίες απο δήθεν "αστέρια" της πληροφορικής που το μόνο που ξέραν ηταν Excel / Powerpoint για να κάνουν εντύπωση στους διάφορους διευθυντές και μια σωστή στρατηγική να μην μένουν στην ίδια επιχείρηση πάνω απο 2 το πολύ 3 χρόνια. Μέχρι να γίνει αντιληπτό το ποιόν τους, έχουν φύγει. Οι ανώτεροι έχουν μείνει με τον θαυμασμό απο τα ωραία εξελόφυλα και powerpoint, και οι άλλοι, οι πιο κάτω, πραγματικοί πληροφορικάριοι (developers, sysadmins, engineers Κλπ), ε, ποιός τους χέσει, πότε είχε σημασία μεγάλη η γνώμη τους;;;;;
Δυστυχώς τα χαρτιά και κάτι τέτοιες μορφές εξέτασης έχουν προκύψει, γιατί πολύ απλά, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ. Και το internship / πρακτική, αυτό τον ρόλο εξυπηρετεί. Τους παίρνεις να δουλεύουν για σένα, πολύ φθηνά, και να μαθαίνουν (και νατους μαθαίνεις την δουλειά, κοστίζει) αλλά βλέπεις εαν είναι καλοί, και τους καλούς τους κρατάς.... Αν μπορείς...

- - - Updated - - -

Επίσης έχω μάθει τα εξής απο φίλους έξω, αν κάνω λάθος διορθώστε με....

1. στις εταιρίες κοστίζει πολύ το recruiting έτσι ανθει πολύ το σύστημα όπου εταιρίες εξειδικευμένες στην έρευση στελεχών αναλαμβάνουν αυτό το έργο, ειδικά την σήμερον εποχή (με ιντερνετ κλπ).
2. κόσμος κάνει και στέλνει βιογραφικά στις εταιρίες αυτές. Εαν έχετε δοκιμάσει, σου ζητάνε με τυποποιημένο τρόπο να περάσεις τα στοιχεία βιογραφικού (εκπαίδευση, εμπειρία κλπ), ο καθένας τα βάζει στην δική του βάση.
3. ειδικά προγράμματα με εξειδικευμένους αλγόριθμους σαρώνουν όλη την βάση αυτή βιογραφικών (και cover letter κλπ) και απο χιλιάδες βιογραφικά βγάζουν αυτα που υποτίθεται ότι ταιριάζουν με την εταιρία που θέλει τον υποψήφιο.

Είναι αδιάβλητο το σύστημα; Σαφώς όχι. Ο καθένας μπορεί να λέει ότι μπούρδα θέλει, ψέμματα, και έχει ο Θεός... Επίσης μπορεί να μην έχεις πχ Prince2 ή ITILv2 και λοιπόν; σημαίνει ότι δεν ξέρεις να διαχειριστείς ένα έργο πληροφορικής; ή δεν μπορείς να μάθεις, εαν χρειαστει, τι εστί και πως λειτουργεί ένα project κατω απο τις οδηγίες του Prince2; Ε, αυτό δεν το πιάνει. Εχεις το χαρτί; ΟΚ, Δεν το έχεις, σορρυ, next candidate. Σε μια εποχή που υπάρχει τόση πολύ προσφορά απο υποψήφιους, δεν καθονται ουσιαστικά να ψάξουν έναν πραγματικά καλό, αλλα αυτον που φαίνεται ότι ταιριάζει απόλυτα.

οταν πήγα να πιάσω δουλειά πρώτη φορά, δεν ήξερα Cobol. Ηξερα καλά C, Fortran (απο τα φοιτητικά μου χρόνια). Μου είπαν ΟΚ, δεν είναι τίποτε, σε μια βδομάδα θα την ξέρεις φαρσί, σε ένα μήνα θασαι άνετος. και έτσι ήταν. Σήμερα καμμιά εταιρία δεν πρόκειται να πάρει προγραμματιστή κάποιον εαν δεν ξέρει ΗΔΗ ΤΕΛΕΙΑ την γλώσσα που δουλεύουν (ή τουλάχιστον να τους πείσει ότι την ξέρει, με κάποιο certification!)

chat1978
22-06-15, 18:26
1. στις εταιρίες κοστίζει πολύ το recruiting έτσι ανθει πολύ το σύστημα όπου εταιρίες εξειδικευμένες στην έρευση στελεχών αναλαμβάνουν αυτό το έργο, ειδικά την σήμερον εποχή (με ιντερνετ κλπ).


Απίστευτα πολύ σε βαθμό που τρελένεσαι.
Εγώ έχω ακούσει στο Βέλγιο και κάποια νούμερα μέχρι και 10Κ. Από αυτά 1-1.5 πάνει σε αυτό που έκανε την πρόσληψη.
Συγνώμη αλλά δεν μου τα δίνει εμένα η εταιρεία; Και θα τους πάρω και εγώ το απόγευμα...

Επίσης εντυπωσιακό το κόστος του consulting. Στο Βέλγιο έχουν ακουστεί τα νούμερα του φθηνιάρη 400/μέρα αλλά ξέρω και κάποιους στα 700. Έχω ακούσει και 1000.
Βλέπεις τα παραπάνω κόστη δεν είναι μισθοδοσία αλλά κόστος. Αλλιώς φαίνονται στην ετήσια σούμα και για τις μετοχές.

Όταν ήμουν consultant η τράπεζα έδινε 5Κ για μένα αλλά και τον πρωτοεμφανιζόμενο νουμπά. Εγώ είμαι σίγουρος ότι δεν κόστιζα πάνω 2.5 σύνολο ενώ ο νουμπ 1.5
Τα υπόλοιπα; Απίστευτη σπατάλη σε χρήμα και στο κτίριο της τράπεζας, 2/3 ήταν consultants σε βαθμό που μια γνωστή εταιρεία είχε ανοίξει και υποκατάστημα μέσα στο κτίριο της τράπεζας.

xhaos
22-06-15, 18:37
Απίστευτα πολύ σε βαθμό που τρελένεσαι.
Εγώ έχω ακούσει στο Βέλγιο και κάποια νούμερα μέχρι και 10Κ. Από αυτά 1-1.5 πάνει σε αυτό που έκανε την πρόσληψη.
Συγνώμη αλλά δεν μου τα δίνει εμένα η εταιρεία; Και θα τους πάρω και εγώ το απόγευμα...

Επίσης εντυπωσιακό το κόστος του consulting. Στο Βέλγιο έχουν ακουστεί τα νούμερα του φθηνιάρη 400/μέρα αλλά ξέρω και κάποιους στα 700. Έχω ακούσει και 1000.
Βλέπεις τα παραπάνω κόστη δεν είναι μισθοδοσία αλλά κόστος. Αλλιώς φαίνονται στην ετήσια σούμα και για τις μετοχές.

Όταν ήμουν consultant η τράπεζα έδινε 5Κ για μένα αλλά και τον πρωτοεμφανιζόμενο νουμπά. Εγώ είμαι σίγουρος ότι δεν κόστιζα πάνω 2.5 σύνολο ενώ ο νουμπ 1.5
Τα υπόλοιπα; Απίστευτη σπατάλη σε χρήμα και στο κτίριο της τράπεζας, 2/3 ήταν consultants σε βαθμό που μια γνωστή εταιρεία είχε ανοίξει και υποκατάστημα μέσα στο κτίριο της τράπεζας.

εκεί που εχω πάθει πλάκα είναι με το φρούτο των experts. Εχω παράδειγμα με free lancers στην ουσία εκει που είμαι, που παίρνουν χοντρό μηνιάτικο (περίπου διπλά από τους high level τεχνικούς), για να κάνουν consolting και guidance στα project, 2-3 ώρες την εβδομάδα. WTF!

η μεγάλη πλάκα ηταν πριν το Πάσχα, που αποφασιστικέ να παμε σε νέα πλατφόρμα, (websphere) και όταν τα βρήκαν μπαστούνια οι δικοί μας, ζήτησαν να γίνει training, ώστε να μην χάνουν χρόνο. Η διοίκηση δεν το δεκτικέ για λόγους κόστους και αποφάσισε να εμπλέξει τους "experts" οι οποίοι ζήτησαν και κέρδισαν training!!!!!


δηλαδή.....
https://www.youtube.com/watch?v=0INWRpI_I2o

chat1978
22-06-15, 18:57
εκεί που εχω πάθει πλάκα είναι με το φρούτο των experts. Εχω παράδειγμα με free lancers στην ουσία εκει που είμαι, που παίρνουν χοντρό μηνιάτικο (περίπου διπλά από τους high level τεχνικούς), για να κάνουν consolting και guidance στα project, 2-3 ώρες την εβδομάδα. WTF!

η μεγάλη πλάκα ηταν πριν το Πάσχα, που αποφασιστικέ να παμε σε νέα πλατφόρμα, (websphere) και όταν τα βρήκαν μπαστούνια οι δικοί μας, ζήτησαν να γίνει training, ώστε να μην χάνουν χρόνο. Η διοίκηση δεν το δεκτικέ για λόγους κόστους και αποφάσισε να εμπλέξει τους "experts" οι οποίοι ζήτησαν και κέρδισαν training!!!!!


δηλαδή.....
https://www.youtube.com/watch?v=0INWRpI_I2o

Στο μεταξύ όσο expert και να είσαι, δεν θα θες και κανά 2-3 εβδομάδες να προσαρμοστείς και να πάρεις μπρος;

doctor_667
22-06-15, 19:01
Επίσης έχω μάθει τα εξής απο φίλους έξω, αν κάνω λάθος διορθώστε με....

1. στις εταιρίες κοστίζει πολύ το recruiting έτσι ανθει πολύ το σύστημα όπου εταιρίες εξειδικευμένες στην έρευση στελεχών αναλαμβάνουν αυτό το έργο, ειδικά την σήμερον εποχή (με ιντερνετ κλπ).
Ισχύει αυτό και μιλάμε για τεράστια ποσά που δίνονται σε αυτό, ακόμα και για νέους αποφοίτους. Αυτό που κερδίζουν έτσι, τουλάχιστον στην Ολλανδία, είναι ότι αυτοί οι εργαζόμενοι είναι αρχικά υπάλληλοι της εταιρίας που τους έφερε και μπορούν να τους διώξουν εύκολα αν δεν τους κάνουν και να πάρουν κάποιον άλλο.

Κάτι που επίσης είναι πολύ συνηθισμένο είναι τα referrals από εργαζομένους, σε αυτή την περίπτωση δίνουν πολυ λιγότερα λεφτά (1-2Κ) και έχουν μια έξτρα εγγύηση.


2. κόσμος κάνει και στέλνει βιογραφικά στις εταιρίες αυτές. Εαν έχετε δοκιμάσει, σου ζητάνε με τυποποιημένο τρόπο να περάσεις τα στοιχεία βιογραφικού (εκπαίδευση, εμπειρία κλπ), ο καθένας τα βάζει στην δική του βάση.
3. ειδικά προγράμματα με εξειδικευμένους αλγόριθμους σαρώνουν όλη την βάση αυτή βιογραφικών (και cover letter κλπ) και απο χιλιάδες βιογραφικά βγάζουν αυτα που υποτίθεται ότι ταιριάζουν με την εταιρία που θέλει τον υποψήφιο.

Και αυτό ισχύει στις πολύ μεγάλες εταιρίες αλλά είναι μόνο για ένα αρχικό ξεσκαρτάρισμα, κάποια βιογραφικά θα διαβαστούν μετά από το HR και κάποια λιγότερα θα περάσουν στους υπεύθυνους της θέσης.


οταν πήγα να πιάσω δουλειά πρώτη φορά, δεν ήξερα Cobol. Ηξερα καλά C, Fortran (απο τα φοιτητικά μου χρόνια). Μου είπαν ΟΚ, δεν είναι τίποτε, σε μια βδομάδα θα την ξέρεις φαρσί, σε ένα μήνα θασαι άνετος. και έτσι ήταν. Σήμερα καμμιά εταιρία δεν πρόκειται να πάρει προγραμματιστή κάποιον εαν δεν ξέρει ΗΔΗ ΤΕΛΕΙΑ την γλώσσα που δουλεύουν (ή τουλάχιστον να τους πείσει ότι την ξέρει, με κάποιο certification!)
Αυτό δεν ισχύει απόλυτα και ειδικά τώρα με τους ρυθμούς που αλλάζουν οι τεχνολογίες, βλέπω συχνά αγγελίες που αναφέρουν ένα εύρος τεχνολογιών που θεωρούν κατάλληλες. Και μπορεί να ακούγονται διάφορα για υπερπροσφορά υποψηφίων και τέτοια, αλλά αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι υπάρχει μεγάλη έλλειψη τεχνικών αποφοίτων. Δουλεύω σε πολύ μεγάλη πολυεθνική (από τις μεγαλύτερες εταιρίες Πληροφορικής παγκοσμίως) και δυσκολεύονται πολύ να προσελκύσουν άτομα με τεχνικό προφίλ.

chat1978
22-06-15, 19:13
Αυτό δεν ισχύει απόλυτα και ειδικά τώρα με τους ρυθμούς που αλλάζουν οι τεχνολογίες, βλέπω συχνά αγγελίες που αναφέρουν ένα εύρος τεχνολογιών που θεωρούν κατάλληλες. Και μπορεί να ακούγονται διάφορα για υπερπροσφορά υποψηφίων και τέτοια, αλλά αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι υπάρχει μεγάλη έλλειψη τεχνικών αποφοίτων. Δουλεύω σε πολύ μεγάλη πολυεθνική (από τις μεγαλύτερες εταιρίες Πληροφορικής παγκοσμίως) και δυσκολεύονται πολύ να προσελκύσουν άτομα με τεχνικό προφίλ.
Κάπου και το τι ζητιέται είναι εκτός πραγματικότητας.
Εγώ απορώ καμιά φορά ποιος βγάζει την αγγελία;
Μου θυμίζουν τις αστείες αγγελίες Ελλάδας για άρτιο προγραμματισταρά και ικανότητες γραματειακής υποστήριξης και φυσικά δίπλωμα για μηχανάκι ή αυτοκίνητο

Valder
22-06-15, 21:05
Κάπου και το τι ζητιέται είναι εκτός πραγματικότητας.
Εγώ απορώ καμιά φορά ποιος βγάζει την αγγελία;
Μου θυμίζουν τις αστείες αγγελίες Ελλάδας για άρτιο προγραμματισταρά και ικανότητες γραματειακής υποστήριξης και φυσικά δίπλωμα για μηχανάκι ή αυτοκίνητο

"Ζητείται βοηθός λογιστή με 10 χρόνια προυπηρεσία." Στην αρχή ζήταγαν 3, μετα 5, τωρα 10. Και για να χουμε καλό ρώτημα, ναι μεν έχει εμπειρία 10 ετών ο βοηθός, αλλά ένας άνθρωπος που επι 10 έτη δεν εξελίχθηκε σε κάτι παραπάνω, δεν λέει κάτι για την απόδοσή του; Δεν έχει σημασία για τον Έλληνα;

Για να μη μιλήσω για την άλλη γελοιότητα, να ζητάνε "SAP ΦΙ ΚΟ τουρουρού" χωρίς προυπηρεσία. Στην ουσία ζητάς προυπηρεσία γιατι αν δεν κάνω λάθος στην πράξη στη δουλειά μαθαίνεις τέτοια software.

Και τα κλασσικά Marketing/MBA graduate -- Απαραίτητο δίπλωμα οδήγησης ΚΑΙ μεταφορικό μέσο.

Veldrin
22-06-15, 21:21
Εδώ ακόμα διαχωρίζουν ΑΕΙ/ΤΕΙ όταν βγάζουν αγγελία (πράγμα που δεν ισχύει ως όρος 5 χρόνια τώρα) και εσείς περιμένετε να το φιλοσοφήσουν περαιτέρω.

Valder
22-06-15, 21:58
Εδώ ακόμα διαχωρίζουν ΑΕΙ/ΤΕΙ όταν βγάζουν αγγελία (πράγμα που δεν ισχύει ως όρος 5 χρόνια τώρα) και εσείς περιμένετε να το φιλοσοφήσουν περαιτέρω.

Μ αυτά που βλέπω έχω αποκαρδιωθεί κι έχω σταματήσει εδώ και μια βδομάδα να στέλνω, μου την έχει δώσει. Ξέρω είναι λάθος αντίδραση αυτή. Ήδη ψάχνομαι για έξω όμως, το χω πάρει απόφαση πια ότι με τους Έλληνες δεν βγάζω άκρη. Εδω πολλές αγγελίες είναι για τα μάτια του κόσμου αναρτημένες, άλλο μεγάλο θέμα που σηκώνει συζήτηση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.