PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 [73] 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Veldrin
22-07-15, 15:32
Ίσα ίσα που σε χρεωστικές κιόλας, πιο εύκολα βγάζεις άκρη σε κάποιες περιπτώσεις με Mastercard, παρά με Visa. Έχω ξενερώσει τη ζωή μου που μου έδωσαν από την τράπεζα που είμαι στην Αγγλία (TSB) Visa debit, και όταν ανέβω πάλι θα ρωτήσω μήπως γίνεται να αντικατασταθεί με mastercard.

Έχω περιπτώσεις σε ακαδημαικές αγορές (πχ να πάρω αναλυτικές από το παλιό μου πανεπιστήμιο στη Σκωτία) που η Visa debit δεν περνάει, ενώ η χρεωστική της mastercard δούλευε κανονικότατα.

chat1978
22-07-15, 20:54
Minus!!!!!!!

Τι μου θυμίσατε; μιλάμε στην Ελβετία τα πάντα είναι migos και μια άλλη εταιρεία.
Ομολογώ απορώ όπως δουλεύει το σύστημα.

tsigarid
22-07-15, 22:37
Στην Ελλάδα έχουμε την ψευδαίσθηση ότι η Visa είναι πιο αποδεκτή από την Mastercard.
Μύθος είναι, δε νομίζω να υπάρχει έμπορος στην Ευρώπη που να δέχεται Visa και να μη δέχεται Mastercard.

Τι μου θύμισες τώρα... Το 2008 σε βενζινάδικο στην ΠΓΔΜ έπαιρναν μόνο Mastercard (στην παρέα είχαμε μόνο Visa) και έτσι δώσαμε όλα μας σχεδόν τα μετρητά. Στη συνέχεια σε διόδια στην Ελλάδα τα μετρητά μας ήταν ίσα ίσα όσα έπρεπε να πληρώσουμε για να περάσουμε, και τους ρώτησα αν παίρνουν κάρτα. Πήρα την αποστομωτική απάντηση: "Κάρτα; Τι είμαστε ρε φίλε, τράπεζα;" :rofl:

Ais
28-07-15, 09:23
Μια ερωτηση προς τους Ελβετους, ποσο ευκολο ειναι να ανοιξεις λογαριασμο στην PostFinance σε ευρω αν δουλευεις στην Ελβετια και ποσο ευκολα τον κρατας αν σταματησεις να δουλευεις στην χωρα?

lewton
29-07-15, 00:39
Μια ερωτηση προς τους Ελβετους, ποσο ευκολο ειναι να ανοιξεις λογαριασμο στην PostFinance σε ευρω αν δουλευεις στην Ελβετια και ποσο ευκολα τον κρατας αν σταματησεις να δουλευεις στην χωρα?
Πανεύκολο αν δεν είσαι Αμερικάνος και τον δικό μου δεν τον έχουν πειράξει ενώ έφυγε από τη χώρα πριν 12 μήνες.

Ais
29-07-15, 01:16
Πανεύκολο αν δεν είσαι Αμερικάνος και τον δικό μου δεν τον έχουν πειράξει ενώ έφυγε από τη χώρα πριν 12 μήνες.

Δεν πιστευω να εχω κανα θεμα επειδη μενω στην Γαλλια? Γιατι στην ubs τους ζητησα να ανοιξω λογαριασμο σε ευρω και μονο που δεν με χρεωσαν τον αερα...που αναπνεω

lefe
29-07-15, 08:00
Δεν πιστευω να εχω κανα θεμα επειδη μενω στην Γαλλια? Γιατι στην ubs τους ζητησα να ανοιξω λογαριασμο σε ευρω και μονο που δεν με χρεωσαν τον αερα...που αναπνεω


εχω την υποψια (αν και δεν θυμαμαι ακριβως τα νουμερα) οτι σε UBS/CS αν ζητησεις λογαριασμο ενω μενεις σε αλλη/γειτονικη χωρα χρεωνουν κατι ποσα του τυπου 40-50 CHF/μηνα

8anos
29-07-15, 08:55
Δεν πιστευω να εχω κανα θεμα επειδη μενω στην Γαλλια? Γιατι στην ubs τους ζητησα να ανοιξω λογαριασμο σε ευρω και μονο που δεν με χρεωσαν τον αερα...που αναπνεω

αν επιτρέπεται, μένεις στη Γαλλία και δουλεύεις στη Ελβετία;
Αν ναι, είναι συμφέρον απο άποψη κόστους;

Φανερός Πράκτωρ
29-07-15, 09:02
αν επιτρέπεται, μένεις στη Γαλλία και δουλεύεις στη Ελβετία;
Αν ναι, είναι συμφέρον απο άποψη κόστους;

Ναι, ειδικά αν δουλεύει σε διεθνή οργανισμό (π.χ. CERN) που ο μισθός του είναι αφορολόγητος.

- - - Updated - - -


εχω την υποψια (αν και δεν θυμαμαι ακριβως τα νουμερα) οτι σε UBS/CS αν ζητησεις λογαριασμο ενω μενεις σε αλλη/γειτονικη χωρα χρεωνουν κατι ποσα του τυπου 40-50 CHF/μηνα

Και στην Postfinance χρεώνουν κάτι αν έχεις διεύθυνση κατοικίας εξωτερικού (μη Ελβετία).
Αλλά νομίζω πολύ λιγότερο.

euri
29-07-15, 09:34
Ναι, ειδικά αν δουλεύει σε διεθνή οργανισμό (π.χ. CERN) που ο μισθός του είναι αφορολόγητος.


Μια παρατήρηση - διόρθωση: τα έσοδα που προέρχονται από εργασία σε διεθνείς οργανισμούς φορολογούνται στην πηγή και δεν φορολογούνται στο εθνικό σύστημα φορολόγησης του κράτους στο οποίο εδρεύει ο οργανισμός.

Ais
29-07-15, 09:37
εχω την υποψια (αν και δεν θυμαμαι ακριβως τα νουμερα) οτι σε UBS/CS αν ζητησεις λογαριασμο ενω μενεις σε αλλη/γειτονικη χωρα χρεωνουν κατι ποσα του τυπου 40-50 CHF/μηνα

Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι αν μεταφερω λεφτα απο τον λογαριασμο μισθοδοσιας μου στον αλλο λογαριασμο(σε ευρω) μεσω ebanking δεν υπαρχει θεμα. Αν βαλω/βγαλω λεφτα με οποιονδηποτε αλλο τροπο τοτε εχω χρεωση 1% επι του ποσου που κινω καθε φορα.

Θάνο όπως λέει ο φανερός πράκτωρ ο μσθός μου είναι αφορολόγητος(διοτι το tax καταληγει στο CERN - ειμαστε internally taxed) και η γαλλία είναι πιο κοντά στο γραφείο μου, τα ενοικια φτηνοτερα και το supermarket αρκετα πιο φτηνο επίσης. Πάντως ο supervisor μου που εψαχνε δουλειά τον ρωτουσαν αν μενει Γαλλία, φαντάζομαι το offer είναι μικρότερο.

Θα ρωτησω στην Postfinance να δω αν εχουν καποιο ποσο και πανω απο το οποιο δεν χρεωνουν fees η να δω τι fees χρεωνουν

xhaos
29-07-15, 09:40
Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι αν μεταφερω λεφτα απο τον λογαριασμο μισθοδοσιας μου στον αλλο λογαριασμο(σε ευρω) μεσω ebanking δεν υπαρχει θεμα. Αν βαλω/βγαλω λεφτα με οποιονδηποτε αλλο τροπο τοτε εχω χρεωσει 1% επι του ποσου που κινω καθε φορα.

Θάνο όπως λέει ο φανερός πράκτωρ ο μσθός μου είναι αφορολόγητος(διοτι το tax καταληγει στο CERN - ειμαστε internally taxed) και η γαλλία είναι πιο κοντά στο γραφείο μου, τα ενοικια φτηνοτερα και το supermarket αρκετα πιο φτηνο επίσης. Πάντως ο supervisor μου που εψαχνε δουλειά τον ρωτουσαν αν μενει Γαλλία, φαντάζομαι το offer είναι μικρότερο.

Θα ρωτησω στην Postfinance να δω αν εχουν καποιο ποσο και πανω απο το οποιο δεν χρεωνουν fees η να δω τι fees χρεωνουν

Θέλεις να μας πεις τι κάνεις και πως σου φαίνεται το cern;

kover
29-07-15, 09:49
Θέλεις να μας πεις τι κάνεις και πως σου φαίνεται το cern;

Spot on. Θέλω και εγώ πολύ να μάθω.

lefe
29-07-15, 10:18
Πάντως ο supervisor μου που εψαχνε δουλειά τον ρωτουσαν αν μενει Γαλλία, φαντάζομαι το offer είναι μικρότερο.


Εχει να κανει και με την αδεια παραμονης/εργασιας που ειναι διαφορετικη (φανταζομαι G type permit ) αν πηγαινοερχεται

Ais
29-07-15, 15:33
Θέλεις να μας πεις τι κάνεις και πως σου φαίνεται το cern;

Spot on. Θέλω και εγώ πολύ να μάθω.

Τι κάνω? Δουλεύω στο ΙΤ section, σχετικά με το infrastructure και security stuff. Οπότε δεν έχω να σας διηγηθώ ιστορίες από πειράματα αν και έχω πάει στα περισσότερα από αυτά. Το εργασιακό περιβάλλον είναι πολύ καλό, βέβαια εξαρτάται και σε τι ομάδα θα πέσεις. Από εκεί και πέρα, πέρα από τους φυσικούς οι οποίοι έχουν αρκετά αυστηρά deadline - η ηλεκτρονικούς που δουλευουν στα πειράματα οι υπόλοιποι είναι αρκετά πιο χαλαρά. Μισθός καλός και αρκετές διακοπές συνθέτουν ένα καλό περιβάλλον(όχι τέλειο αλλά αρκετά καλό)

Το cern μου θυμίζει λίγο Ελλάδα, στην άποψη του ότι θα έπρεπε να υπήρχε καλύτερο coordination σε θέματα συνεργασίας μεταξύ ομάδων στο να γίνει η δουλειά και του ενός και του άλλου ευκολότερη αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε και όλα. Οποτε αν θες να κανεις κάποια πράγματα τότε πολύ πιθανόν να πρέπει να τα τρέξεις μόνος σου δυστυχώς.

Aν θελετε να μαθετε κάτι πιο συγκεκριμένο feel free to ask :)

Nozomi
21-08-15, 20:59
Δεν έχει να κάνει αυστηρά με εργασία στο εξωτερικό, αλλά με αναζήτηση στέγης στην Σουηδία και δη στην Στοκχόλμη.

Pitfalls of rent restraints: why Stockholm's model has failed many (http://www.theguardian.com/world/2015/aug/19/why-stockholm-housing-rules-rent-control-flat?CMP=fb_gu)

Διαβάστε να δείτε τι στρεβλώσεις δημιουργούν οι σοσιαλιστικής έμπνευσης περιορισμοί και έλεγχοι στην αγορά ακινήτων...

8anos
21-08-15, 21:45
Δεν έχει να κάνει αυστηρά με εργασία στο εξωτερικό, αλλά με αναζήτηση στέγης στην Σουηδία και δη στην Στοκχόλμη.

Pitfalls of rent restraints: why Stockholm's model has failed many (http://www.theguardian.com/world/2015/aug/19/why-stockholm-housing-rules-rent-control-flat?CMP=fb_gu)

Διαβάστε να δείτε τι στρεβλώσεις δημιουργούν οι σοσιαλιστικής έμπνευσης περιορισμοί και έλεγχοι στην αγορά ακινήτων...


Ε οχι και "σοσιαλιστικης εμπνευσης", καπιταλιστικοτατη ειναι η αγορα κατοικιας με μεγαλες ιδιωτικες εταιριες να ρυθμιζουν το μεγαλυτερο μερος της. Αν διαβάσεις προσεκτικά το άρθρο το λέει.

Μπορει καποιος να νοικιασει απευθειας απο την εταιρια (πρωτο χερι)ή απο ιδιωτη (δευτερο χερι) ο οποιος ιδωτης εχει αγορασει απο την εταιρια ή απο ιδιωτη που προηγουμενως ειχε αγοράσει απο την εταιρια το δικαίωμα στην διαμονή-bostadsrätt.
Η Στοκχόλμη εχει οξυ πρόβλημά λόγω της αναντιστοιχίας ανάμεσα στην αύξηση του πλυθησμού και του ρυθμού ανέγερσης νέων κατοικιών.

Nozomi
21-08-15, 21:58
Σε μια ελεύθερη καπιταλιστική οικονομία, δεν υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί (tightly regulated rental market) που δημιουργούν αυτές τις στρεβλώσεις.
Γιατί να μην αναγείρονται νέες κατοικίες ; Θεωρείται, λέει, speculation (“It is considered speculation, profiting from people in a way you are not supposed to,”) να αγοράσεις διαμέρισμα για να το νοικιάσεις !
Σου φαίνεται αυτό (η δαιμονοποίηση του κέρδους) "καπιταλιστικότατο" ; Αυτό κι αν είναι σοσιαλισμός !
Και ποιοί την πληρώνουν ; Μα οι οικονομικά ασθενέστεροι φυσικά, φοιτητές, μετανάστες.
Είναι γνωστό σε πολλούς Έλληνες που μεταναστεύουν στην Βόρεια Ευρώπη η δυσκολία εύρεσης κατοικίας, με σπίτια ως επί το πλείστον παλιά και υπερτιμημένα...

8anos
21-08-15, 22:27
Σε μια ελεύθερη καπιταλιστική οικονομία, δεν υπάρχουν τέτοιοι περιορισμοί (tightly regulated rental market) που δημιουργούν αυτές τις στρεβλώσεις.
Γιατί να μην αναγείρονται νέες κατοικίες ; Θεωρείται, λέει, speculation (“It is considered speculation, profiting from people in a way you are not supposed to,”) να αγοράσεις διαμέρισμα για να το νοικιάσεις !
Σου φαίνεται αυτό (η δαιμονοποίηση του κέρδους) "καπιταλιστικότατο" ; Αυτό κι αν είναι σοσιαλισμός !
Και ποιοί την πληρώνουν ; Μα οι οικονομικά ασθενέστεροι φυσικά, φοιτητές, μετανάστες.
Είναι γνωστό σε πολλούς Έλληνες που μεταναστεύουν στην Βόρεια Ευρώπη η δυσκολία εύρεσης κατοικίας, με σπίτια ως επί το πλείστον παλιά και υπερτιμημένα...

Ποιος βάζει περιορισμούς; Το σουηδικό κράτος πάντως όχι.
Γράφω από κινητό και δεν έχω δυνατότητα να σου δώσω όλα τα στοιχεία.
Πληροφοριες για την κατοικια

https://www.informationsverige.se/Engelska/Leva-och-bo/Pages/Bostad.aspx

Ιστοσελιδες εταιριων που ενοικιάζουν και πωλούν και διαχειριζονται κατοικιες

www.ikanobostad.se/en/
www.hsb.se/stockholm/om-hsb/in-english/

Το ξαναλεω η αγορα τους ειναι καπιταλιστικοτατη

lewton
22-08-15, 00:15
Δεν έχει να κάνει αυστηρά με εργασία στο εξωτερικό, αλλά με αναζήτηση στέγης στην Σουηδία και δη στην Στοκχόλμη.

Pitfalls of rent restraints: why Stockholm's model has failed many (http://www.theguardian.com/world/2015/aug/19/why-stockholm-housing-rules-rent-control-flat?CMP=fb_gu)

Διαβάστε να δείτε τι στρεβλώσεις δημιουργούν οι σοσιαλιστικής έμπνευσης περιορισμοί και έλεγχοι στην αγορά ακινήτων...

Στην καπιταλιστική Γενεύη επίσης δεν δίνονται πλέον σχεδόν καθόλου άδειες για νέες κατοικίες με αποτέλεσμα τα ενοίκια να ανεβαίνουν διαρκώς.
Αποτυχία του καπιταλισμού η Γενεύη;
Δεν πας να ανοίξεις κανένα βιβλίο καλύτερα;

Nozomi
22-08-15, 01:29
Στην καπιταλιστική Γενεύη επίσης δεν δίνονται πλέον σχεδόν καθόλου άδειες για νέες κατοικίες με αποτέλεσμα τα ενοίκια να ανεβαίνουν διαρκώς.
Αποτυχία του καπιταλισμού η Γενεύη;
Δεν πας να ανοίξεις κανένα βιβλίο καλύτερα;
Στην Γενεύη νοικιάζεις στο κέντρο της πόλης studio για δύο άτομα με £390/μήνα ;

Διάβασες καθόλου το άρθρο ή απλά πέταξες μια π@π@ριά ;

lewton
23-08-15, 11:54
Στην Γενεύη νοικιάζεις στο κέντρο της πόλης studio για δύο άτομα με £390/μήνα ;

Διάβασες καθόλου το άρθρο ή απλά πέταξες μια π@π@ριά ;

Εγώ όχι.
Άλλοι νοικιάζουν με 1000 φράγκα το μήνα επειδή το έχουν από δεκαετίες, ενώ οι νεοαφιχθέντες πρέπει να περάσουν από οντισιόν για να πάρουν μια τρύπα με 2000+ φράγκα το μήνα.
Ίδιο αποτέλεσμα δεν είναι; Όπου η ζήτηση ξεπερνάει την προσφορά κατά πολύ, αυτό συμβαίνει.

Α, και 1000 φράγκα το μήνα είναι με βάση τη διάφορα στους μισθούς το ίδιο ποσό με αυτό που αναφέρεις στην Στοκχόλμη.

cool11
23-08-15, 15:30
Εγώ όχι.
Άλλοι νοικιάζουν με 1000 φράγκα το μήνα επειδή το έχουν από δεκαετίες, ενώ οι νεοαφιχθέντες πρέπει να περάσουν από οντισιόν για να πάρουν μια τρύπα με 2000+ φράγκα το μήνα.
Ίδιο αποτέλεσμα δεν είναι; Όπου η ζήτηση ξεπερνάει την προσφορά κατά πολύ, αυτό συμβαίνει.

Α, και 1000 φράγκα το μήνα είναι με βάση τη διάφορα στους μισθούς το ίδιο ποσό με αυτό που αναφέρεις στην Στοκχόλμη.


Ειλικρινα, και στις μεγαλες ελβετικες πολεις (&πιθανως σε αλλες ευρωπαϊκες),
δεν εχω καταλαβει γιατι δεν χτιζονται νεα σπιτια.
Ποιος το επιβαλλει, ποιος ειναι ο στοχος, τι κερδιζουν και ποιοι κερδιζουν.
Παντως, το αποτελεσμα δεν μπορει παρα να ειναι τραγικο για τον 'μεσο' ανθρωπο, αφου με ζητηση στα υψη και στεγη περιορισμενη, δεν εχει παρα να πληρωνει ενα καρο λεφτα για τρυπες.

lefe
23-08-15, 16:08
Ειλικρινα, και στις μεγαλες ελβετικες πολεις (&πιθανως σε αλλες ευρωπαϊκες),
δεν εχω καταλαβει γιατι δεν χτιζονται νεα σπιτια.
Ποιος το επιβαλλει, ποιος ειναι ο στοχος, τι κερδιζουν και ποιοι κερδιζουν.
Παντως, το αποτελεσμα δεν μπορει παρα να ειναι τραγικο για τον 'μεσο' ανθρωπο, αφου με ζητηση στα υψη και στεγη περιορισμενη, δεν εχει παρα να πληρωνει ενα καρο λεφτα για τρυπες.

Δεν ξερω τι συμφεροντα παιζονται απο πισω ,
αλλα ενας λογος (σημαντικος ή ασημαντος) ειναι οτι στην Ελβετια δεν υπαρχουν πραγματικα .. .μεγαλες πολεις.
Η πιο μεγαλη η Ζυριχη με το ζορι φτανει τους 400.000 (χωρις τα surroundings,χωρια κλπ , μαζι με αυτα πιανει το 1μυριο) και δευτερη η Γενευη με 200.000 (μαζι με τα γυρω γυρω ισως πιανει τις 500.000) .
Επισης σε ολη την Ευρωπη υπαρχει πολυ διαδεδομενη η συνηθεια οτι ειναι απολυτως νορμαλ να πηγαινοερχεσαι με το τρενο μεχρι 30-45 λεπτα διαδρομη για να πας στην δουλεια , οποτε πολλοι μενουν εξω απτην πολη σε σπιτι και οχι σε διαμερισμα ωστε να εχουν παραπανω χωρο(και χωρους παρκινγκ) ειδικα αν εχουν παιδια.
Φυσικα σε αυτο παιζονται και συμφεροντα απο πισω μιας και συνηθως οταν χτιζεται κατι εντος πολης ειναι ολοκληρο συγκροτημα κατοικιων και οχι οπως Ελλαδα αντε πηρα ενα οικοπεδο θα το χτισω. Που σημαίνει οτι τα συγκροτηματα διαμερισματων αυτα τα σηκωνουν συχνα επενδυτες ή συνταξιοδοτικα ταμεια ή μεγαλοι ομιλοι.
Αυτο εχει κ καποια καλα γιατι συνηθως οτι χτιζεται εχει και υπογειο παρκινγκ και καποιο εσωτερικο χωρο/κηπο κλπ και ειναι οργανωμενο οσο αφορα την αναπλαση μιας ολοκληρης περιοχης/κοινοτητας.
Αλλος λογος που τον εχω ακουσει συχνα απο Ελβετους (και εχουν ενα μικρο δικαιο μεν , αλλα απτην αλλη ειναι και ενα απτα επιχειρηματα οσων προσπαθουν να μειωσουν τους εισερχομενος μεταναστες) ειναι οτι οι πολεις για να διατηρουν την χ,ψ ποιοτητα ζωη που προβλεπεται να εχουν δεν αντεχουν παραπάνω μονιμο πληθυσμο.

chat1978
23-08-15, 16:38
Δεν ξερω τι συμφεροντα παιζονται απο πισω ,
αλλα ενας λογος (σημαντικος ή ασημαντος) ειναι οτι στην Ελβετια δεν υπαρχουν πραγματικα .. .μεγαλες πολεις.
Η πιο μεγαλη η Ζυριχη με το ζορι φτανει τους 400.000 (χωρις τα surroundings,χωρια κλπ , μαζι με αυτα πιανει το 1μυριο) και δευτερη η Γενευη με 200.000 (μαζι με τα γυρω γυρω ισως πιανει τις 500.000) .
Επισης σε ολη την Ευρωπη υπαρχει πολυ διαδεδομενη η συνηθεια οτι ειναι απολυτως νορμαλ να πηγαινοερχεσαι με το τρενο μεχρι 30-45 λεπτα διαδρομη για να πας στην δουλεια , οποτε πολλοι μενουν εξω απτην πολη σε σπιτι και οχι σε διαμερισμα ωστε να εχουν παραπανω χωρο(και χωρους παρκινγκ) ειδικα αν εχουν παιδια.
Φυσικα σε αυτο παιζονται και συμφεροντα απο πισω μιας και συνηθως οταν χτιζεται κατι εντος πολης ειναι ολοκληρο συγκροτημα κατοικιων και οχι οπως Ελλαδα αντε πηρα ενα οικοπεδο θα το χτισω. Που σημαίνει οτι τα συγκροτηματα διαμερισματων αυτα τα σηκωνουν συχνα επενδυτες ή συνταξιοδοτικα ταμεια ή μεγαλοι ομιλοι.
Αυτο εχει κ καποια καλα γιατι συνηθως οτι χτιζεται εχει και υπογειο παρκινγκ και καποιο εσωτερικο χωρο/κηπο κλπ και ειναι οργανωμενο οσο αφορα την αναπλαση μιας ολοκληρης περιοχης/κοινοτητας.
Αλλος λογος που τον εχω ακουσει συχνα απο Ελβετους (και εχουν ενα μικρο δικαιο μεν , αλλα απτην αλλη ειναι και ενα απτα επιχειρηματα οσων προσπαθουν να μειωσουν τους εισερχομενος μεταναστες) ειναι οτι οι πολεις για να διατηρουν την χ,ψ ποιοτητα ζωη που προβλεπεται να εχουν δεν αντεχουν παραπάνω μονιμο πληθυσμο.

Στο Βέλγιο υπάρχουν κάποιες διαφοροποιήσεις.
Στα κέντρα των πόλεων μια χαρά χτίζονται σπίτια και γενικά δεν τους πολύ αρέσει το 3d.
Επίσης, οι Βέλγοι έχουν μια λατρεία στο να οδηγάνε 1 και 1.5 ώρα ανά διαδρομή για την δουλειά τους.

Συγκρίνοντας τις χαζομάρες της Ελλάδας με το εξωτερικό, και βλέποντας και τις γειτονικές χώρες, εγώ πιστεύω ότι το μεγαλύτερο θέμα είναι η διανομή των εργασιακών χώρων.
Αν στην Κόρινθο, Άργος, Ναύπλιο κτλ κτλ δεν φτιάξεις θέσεις εργασίας και φυσικά υποδομές για αυτούς, τότε ότι και να κάνεις στην Αθήνα, δηλαδή στο κέντρο συσσώρευσης, λάθος θα πάει.
Ή θα μαζευτούνε όλοι εκεί αλλά Αθήνα ή θα κάνει ο καθένας μας ένα 3ωράκι έξτρα στο αυτοκίνητο ή στο τρένο. Και σίγουρα το τρένο είναι καλύτερα αλλά 3ώρες έξτρα; Ε όχι. Εγώ στην Αθήνα μετακόμισα γειτονιά για 10 χλμ.
Κατά κάποιο τρόπο, αυτό το λάθος έχεις γίνει στο Holland των κάτω χωρών αλλά και στο τρίγωνο Βρυξέλες, Λούβεν Αμβέρσα.
Επίσης το Λουξεμβούργο το ίδιο όπου καθημερινά μπαίνει ο στρατός των εργαζομένων από Βέλγιο, Γαλλία και Γερμανία.

Στην Ελλάδα δεν έχουμε την ίδια γεωγραφία με το Benelux. Όμως χώρες όπως η Ελβετία, Αυστρία και Σκανδιναβικές δείχνουν ότι αν θέλαμε, μια χαρά κάναμε και εμείς το ίδιο.
Δηλαδή δεν ήταν αιτία αλλά μάλλον δικαιολογία. Απεναντίας λόγος της τοπολογίας έπρεπε να είχαμε πολύ καλύτερη διανομή. Άλλο το βουνό και άλλο το νησί και θάλασσα.
Όμως στην Ελλάδα πιστεύω το πρόβλημα υπήρξε το δημόσιο. Όλες οι εταιρίες ήθελαν να τρώνε από το δημόσιο και άρα όλα τα sales guys να είναι κοντά στην τούρτα.
Και φυσικά η διαπλοκή δεν έδινε δεκάρα για το σωστό πανελλαδικά. Βάλε και το γνωστό "οι ξένοι είναι βλάκες" που θυμάμαι εγώ από παιδί και τα καταφέραμε να είμαστε από τις ελάχιστες χώρες όπου το 50% του πληθυσμού κατοικεί στην πρωτεύουσα.

Nozomi
24-08-15, 01:22
Χωρίς, ΕΠ΄ΟΥΔΕΝΕΙ, να επιδοκιμάζω το ελληνικό σύστημα της μικροϊδιοκτησίας, και των υψηλών συντελεστών δόμησης, εδώ μιλάμε για το άλλο άκρο, της απουσίας διαθέσιμων κατοικιών και της εκτόξευσης των ήδη υπάρχοντων στα ουράνια.
Κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει φυσικά στις ΗΠΑ, όπου με εξαίρεση συγκεκριμενες πανάκριβες πόλεις, στο εσωτερικό τους βρίσκεις πολύ καλά σπίτια σε μεγάλα ακίνητα και λογικές τιμές.

Να μην μιλήσω για ενοίκια ολίγων εκατοντάδων $$$ σε συγκροτήματα κατοικιών με κοινόχρηστη πισίνα, όταν με τα ίδια χρήματα νοικιάζεις ΔΩΜΑΤΙΟ σε σπίτι στο Μόναχο...

lewton
24-08-15, 19:55
Βγάλε μου σοσιαλιστική τη Γερμανία τώρα. :p

- - - Updated - - -

@KLG είσαι ευχαριστημένος στη Δανία;
Θα μετακόμιζες Aarhus;

ttsesm
24-08-15, 20:27
Βγάλε μου σοσιαλιστική τη Γερμανία τώρα. :p

- - - Updated - - -

@KLG είσαι ευχαριστημένος στη Δανία;
Θα μετακόμιζες Aarhus;

εξαρτάται του τι ζητάς, από θέμα κοινωνικής πρόνοιας και οικονομικά θα είσαι σούπερ, από 'κει και πέρα για να κάνεις δανούς φίλους θα σου πάρει χρόνο με τους ιντερνασιοναλ θα είσαι πιο κοντά. Η πόλη σαν πόλη πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος προορισμός για δανία μετά την κοπενχάγη, και αρκετά πιο ήσυχη χωρίς ωστόσο να της λείπει κάτι. Προσωπικά θα σου έλεγα να πας. Για τι δουλειά μιλάμε αν επιτρέπεται.

lewton
25-08-15, 08:19
εξαρτάται του τι ζητάς, από θέμα κοινωνικής πρόνοιας και οικονομικά θα είσαι σούπερ, από 'κει και πέρα για να κάνεις δανούς φίλους θα σου πάρει χρόνο με τους ιντερνασιοναλ θα είσαι πιο κοντά. Η πόλη σαν πόλη πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος προορισμός για δανία μετά την κοπενχάγη, και αρκετά πιο ήσυχη χωρίς ωστόσο να της λείπει κάτι. Προσωπικά θα σου έλεγα να πας. Για τι δουλειά μιλάμε αν επιτρέπεται.

Δεν έχω δουλειά, θα πρέπει να ψάξω...

ttsesm
25-08-15, 12:50
Δεν έχω δουλειά, θα πρέπει να ψάξω...

και γιατί δεν κοιτάς κοπενχάγη, έχει πολλες περισσοτερες ευκαιρίες, εκτός και αν εχεις κάποιον γνωστό στο ααρχους που μπορεί να σε φιλοξενήσει οπότε πάσο άλλα και πάλι και από 'κει θα μπορουσες να κοιτάς και για αλλου δανία.

KLG
25-08-15, 13:01
Δεν έχω δουλειά, θα πρέπει να ψάξω...

Γενικώς η Δανία μου αρέσει, είναι ενα το βέλτιστο μείγμα Ευρώπης και Σκανδιναβίας. Επειδή όμως είσαι και λίγο κοσμοπολίτης δεν ξέρω κατα πόσο θα το παλέψεις το Aarhus. Μετά το Βερολίνο θα σου πέσει λίγο μικρό. Βεβαια οι περιστάσεις σου μου φαίνονται λίγο υποπτες :p Ωφείλω όμως να σε προειδοποιήσω οτι οι "περιστάσεις" πρέπει να αξίζουν τον κόπο, επειδη η αγορά εργασίας είναι λίγο ζορική για όσους δεν μιλάνε δανέζικα. Εξαρτάται βέβαια και απο τον κλάδο και το cv, αλλά μεχρι να καταλάβεις πως γινεται η αναζητηση, να φτιάξεις ενα μικρό δίκτυο, μπορεί να παρει μερικούς μηνες.

vamvakoolas
25-08-15, 13:10
Για τους βελγοφορουμιστες:

εκανα ερευνα αγορας για τουτου (ix) οτι ποιο φθηνο και βρηκα κατω απο 1000αρικο αξιολογα λιγα κυβικα και χαμηλους ρυπους. Μετα με τρεναραν κατι προσφορες για ασφαλιση στο 2000αρο =3πλασια της αξιας του ιχ, και εφαγα ακυρο

παιζει καμια αλλη πατεντα?

lewton
25-08-15, 14:24
Γενικώς η Δανία μου αρέσει, είναι ενα το βέλτιστο μείγμα Ευρώπης και Σκανδιναβίας. Επειδή όμως είσαι και λίγο κοσμοπολίτης δεν ξέρω κατα πόσο θα το παλέψεις το Aarhus. Μετά το Βερολίνο θα σου πέσει λίγο μικρό. Βεβαια οι περιστάσεις σου μου φαίνονται λίγο υποπτες :p Ωφείλω όμως να σε προειδοποιήσω οτι οι "περιστάσεις" πρέπει να αξίζουν τον κόπο, επειδη η αγορά εργασίας είναι λίγο ζορική για όσους δεν μιλάνε δανέζικα. Εξαρτάται βέβαια και απο τον κλάδο και το cv, αλλά μεχρι να καταλάβεις πως γινεται η αναζητηση, να φτιάξεις ενα μικρό δίκτυο, μπορεί να παρει μερικούς μηνες.

Αυτό βλέπω από την αναζήτησή μου, ότι θα δυσκολευτώ πολύ να βρω δουλειά που να ταιριάζει με την εξέλιξη που θέλω να έχω στην καριέρα μου.
Δε θα μου λείψει καθόλου το χιπσταριό του Βερολίνου πάντως. :p

KLG
25-08-15, 14:47
Αυτό βλέπω από την αναζήτησή μου, ότι θα δυσκολευτώ πολύ να βρω δουλειά που να ταιριάζει με την εξέλιξη που θέλω να έχω στην καριέρα μου.
Δε θα μου λείψει καθόλου το χιπσταριό του Βερολίνου πάντως. :p

Αλλά γιατί ειδικά το Aarhus; Do tell, do tell...

Φανερός Πράκτωρ
25-08-15, 14:49
Αλλά γιατί ειδικά το Aarhus; Do tell, do tell...

Ρε, λες...; :hmm:

160149

xhaos
25-08-15, 17:16
Ρε, λες...; :hmm:

160149

Πραγματικά τώρα.... Χρειάζεται να το ρωτάς?? Μάτι βγάζει.

megahead13
25-08-15, 19:45
:lol: :lol:

lewton
25-08-15, 21:16
Μαζευτείτε, διαβάζουν και μικρά παιδιά.

:oops:

john dubi
25-08-15, 21:56
...Αλλος λογος που τον εχω ακουσει συχνα απο Ελβετους (και εχουν ενα μικρο δικαιο μεν , αλλα απτην αλλη ειναι και ενα απτα επιχειρηματα οσων προσπαθουν να μειωσουν τους εισερχομενος μεταναστες) ειναι οτι οι πολεις για να διατηρουν την χ,ψ ποιοτητα ζωη που προβλεπεται να εχουν δεν αντεχουν παραπάνω μονιμο πληθυσμο.

Εγω δεν εχω δει πουθενα φρενο απο τοτε που ξεκινησε το bauboom στη Ζυριχη. Οπου βρησκουν τρυπα χτιζουν πλεον. Εκει που εβλεπες παλια τιποτα οικοπεδα με μερικες αγελαδες μεσα τωρα βγαινουν πολυκατοικιες σε μερικους μηνες. Υπαρχει χρημα και καπου πρεπει να διοχετευτει.

lewton
29-08-15, 13:06
Επανέρχομαι στις ερωτήσεις για τη Δανία.
Είναι δυνατόν να περιμένουν να δουλέψεις έναν χρόνο χωρίς άδεια για να πάρεις άδεια τον επόμενο; :what: :vava:
http://www.radiusworldwide.com/knowledge/country-updates/2015/5/denmark-holiday-act-flouts-eu-law
Επίσης και εδώ: http://w3.siemens.dk/home/dk/dk/cc/job/en/siemens_denmark/Documents/Work%20in%20Denmark%20Welcome%20Folder.pdf (σελίδα 19). Πολύ ενδιαφέρον το PDF που έχει φτιάξει η Siemens για νεοαφιχθέντες στη Δανία. Να το κρατήσουμε στο forum ως πηγή γνώσης. :p

- - - Updated - - -


Εγω δεν εχω δει πουθενα φρενο απο τοτε που ξεκινησε το bauboom στη Ζυριχη. Οπου βρησκουν τρυπα χτιζουν πλεον. Εκει που εβλεπες παλια τιποτα οικοπεδα με μερικες αγελαδες μεσα τωρα βγαινουν πολυκατοικιες σε μερικους μηνες. Υπαρχει χρημα και καπου πρεπει να διοχετευτει.

Στη Ζυρίχη είναι πραγματιστές, στην Γενεύη προσπαθούν να διατηρήσουν τη λιγοστή εξοχή τους (το καντόνι της Γενεύης είναι ουσιαστικά η πόλη της Γενεύης, μερικά χωριά, και κάποια στρέμματα γης. Και στη Λοζάνη έχουν θέμα, αλλά εκεί έχει να κάνει με το ανάγλυφο της πόλης. Γνωστός μου αρχιτέκτονας μετακόμισε Fribourg από Λοζάνη γιατί στη Λοζάνη βαριόταν ενώ στο Fribourg δίνουν άδειες για νέα projects.

Φανερός Πράκτωρ
29-08-15, 13:28
Πάντως lewton σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές για τις πιστωτικές (και όχι μόνο). Μια χαρά δείχνει να δουλεύει αυτή που έβγαλα και χωρίς πολλές πολλές ερωτήσεις. :oneup:

lewton
29-08-15, 17:11
Πάντως lewton σ'ευχαριστώ για τις συμβουλές για τις πιστωτικές (και όχι μόνο). Μια χαρά δείχνει να δουλεύει αυτή που έβγαλα και χωρίς πολλές πολλές ερωτήσεις. :oneup:

Χαίρομαι.
Θύμησέ μου τι επέλεξες τελικά.
Μόνο πρόβλημα για τους κατοίκους Ελβετίας είναι η προμήθεια για αγορές στο εξωτερικό, είτε με χρεωστική είτε με πιστωτική.
Έχε το νου σου στην Number26, μια start-up ηλεκτρονική τράπεζα με μηδενική προμήθεια για οτιδήποτε κάνεις οπουδήποτε στον κόσμο.
Την έχω στη Γερμανία, έχει και Αυστρία, και έχουν πει ότι θέλουν να επεκταθούν και Ελβετία.
https://number26.de/
https://number26.de/en/costs/
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.number26.android
Πολύ καλή. :oneup:

ttsesm
29-08-15, 19:30
Επανέρχομαι στις ερωτήσεις για τη Δανία.
Είναι δυνατόν να περιμένουν να δουλέψεις έναν χρόνο χωρίς άδεια για να πάρεις άδεια τον επόμενο; :what: :vava:
http://www.radiusworldwide.com/knowledge/country-updates/2015/5/denmark-holiday-act-flouts-eu-law
Επίσης και εδώ: http://w3.siemens.dk/home/dk/dk/cc/job/en/siemens_denmark/Documents/Work%20in%20Denmark%20Welcome%20Folder.pdf (σελίδα 19). Πολύ ενδιαφέρον το PDF που έχει φτιάξει η Siemens για νεοαφιχθέντες στη Δανία. Να το κρατήσουμε στο forum ως πηγή

Από την δική μου εμπειρία μπορείς να πάρεις άδεια απλά απλήρωτη. Πράγματι είναι λίγο κουλό αλλά έτσι είναι το σύστημα. Συν ότι αυτό που κάνουν συνήθως οι Δανοί είναι τα ζητούν από το ταμείο ανεργίας τους και από το οποίο τα παίρνουν. Και ουσιαστικά για την περίοδο των διακοπών τους δηλώνουν "ανεργοι". Εγώ ας πούμε δεν το έκανα αφού το θεώρησα too much, αυτό για την περίοδο των χριστουγεννων γιατί όταν τελικά πήρα την πρώτη μου άδεια είχε περάσει χρόνος οπότε πληρώθηκα κανονικά.

PopManiac
29-08-15, 19:31
Για τους βελγοφορουμιστες:

εκανα ερευνα αγορας για τουτου (ix) οτι ποιο φθηνο και βρηκα κατω απο 1000αρικο αξιολογα λιγα κυβικα και χαμηλους ρυπους. Μετα με τρεναραν κατι προσφορες για ασφαλιση στο 2000αρο =3πλασια της αξιας του ιχ, και εφαγα ακυρο

παιζει καμια αλλη πατεντα?

Καθυστερημένη απάντηση αλλά είσαι ιδιώτης ή αγοράζεις το αμάξι μέσω δικής σου εταιρείας (SPRL ή SCS);

Φανερός Πράκτωρ
29-08-15, 20:18
Χαίρομαι.
Θύμησέ μου τι επέλεξες τελικά.
Μόνο πρόβλημα για τους κατοίκους Ελβετίας είναι η προμήθεια για αγορές στο εξωτερικό, είτε με χρεωστική είτε με πιστωτική.
Έχε το νου σου στην Number26, μια start-up ηλεκτρονική τράπεζα με μηδενική προμήθεια για οτιδήποτε κάνεις οπουδήποτε στον κόσμο.
Την έχω στη Γερμανία, έχει και Αυστρία, και έχουν πει ότι θέλουν να επεκταθούν και Ελβετία.
https://number26.de/
https://number26.de/en/costs/
https://play.google.com/store/apps/details?id=de.number26.android
Πολύ καλή. :oneup:

Τη mastercard του migros διάλεξα.

Για ευρωζώνη έχω τη Γαλλική μου. Αυτό που θα ήθελα να βρω είναι έναν φθηνό τρόπο να μεταφέρω & να μετατρέπω φράγκα σε ευρώ αλλά έχω την υποψία ότι για αυτό δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις.

lewton
29-08-15, 20:40
Τη mastercard του migros διάλεξα.

Για ευρωζώνη έχω τη Γαλλική μου. Αυτό που θα ήθελα να βρω είναι έναν φθηνό τρόπο να μεταφέρω & να μετατρέπω φράγκα σε ευρώ αλλά έχω την υποψία ότι για αυτό δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις.

Υπάρχει μια εξαιρετικά φθηνή λύση αλλά δεν είναι ηλεκτρονική. Θα στήνεσαι στην ουρά και θα παίρνεις φθηνά ευρώ στο χέρι. :P
Σε ενδιαφέρει;
Επιτρεψε μου να κάνω ένα τσεκάρισμα πρώτα και θα σου πω.

chat1978
29-08-15, 22:33
Επανέρχομαι στις ερωτήσεις για τη Δανία.
Είναι δυνατόν να περιμένουν να δουλέψεις έναν χρόνο χωρίς άδεια για να πάρεις άδεια τον επόμενο; :what: :vava:
http://www.radiusworldwide.com/knowledge/country-updates/2015/5/denmark-holiday-act-flouts-eu-law
Επίσης και εδώ: http://w3.siemens.dk/home/dk/dk/cc/job/en/siemens_denmark/Documents/Work%20in%20Denmark%20Welcome%20Folder.pdf (σελίδα 19). Πολύ ενδιαφέρον το PDF που έχει φτιάξει η Siemens για νεοαφιχθέντες στη Δανία. Να το κρατήσουμε στο forum ως πηγή γνώσης. :p

- - - Updated - - -

Στη Ζυρίχη είναι πραγματιστές, στην Γενεύη προσπαθούν να διατηρήσουν τη λιγοστή εξοχή τους (το καντόνι της Γενεύης είναι ουσιαστικά η πόλη της Γενεύης, μερικά χωριά, και κάποια στρέμματα γης. Και στη Λοζάνη έχουν θέμα, αλλά εκεί έχει να κάνει με το ανάγλυφο της πόλης. Γνωστός μου αρχιτέκτονας μετακόμισε Fribourg από Λοζάνη γιατί στη Λοζάνη βαριόταν ενώ στο Fribourg δίνουν άδειες για νέα projects.

Και στο Βέλγιο έτσι είναι. Και νόμιζα ότι είμαστε οι μοναδικοί πόντιοι της Ευρώπης. Εδώ υπάρχει ένα νόμιμο παράθυρο πια το οποίο ουσιαστικά είναι απλήρωτη άδεια αλλά χωρίς το δικαίωμα άρνησης από το έργο εργοδτη.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

Φανερός Πράκτωρ
29-08-15, 22:57
Υπάρχει μια εξαιρετικά φθηνή λύση αλλά δεν είναι ηλεκτρονική. Θα στήνεσαι στην ουρά και θα παίρνεις φθηνά ευρώ στο χέρι. :P Σε ενδιαφέρει; Επιτρεψε μου να κάνω ένα τσεκάρισμα πρώτα και θα σου πω.

Οχι παρά πολυ αλλα πες την για να την ξέρω.
Αυτο που με ενδιαφέρει πάντως είναι να στέλνω μια στο τόσο λεφτά ηλεκτρονικά σε λογαριασμό στην ευρωζώνη. Και θα ήθελα να γίνεται ηλεκτρονικά επειδη δεν είναι καθόλου εύκολο να τα παίρνω στο χέρι και να ψάχνω υποκατάστημα στην αντίστοιχη χώρα.

Το θέμα είναι να μη μας γδυσουν (είτε με υψηλά transaction fees είτε στο conversion). Το να πληρώνω και 2-5 ευρώ στα 1000 είναι ΟΚ. 50 π.χ. δεν είναι
Πρεπει να κοιτάξω και τι χρεώνει η ίδια η post finance σε τέτοιες συναλλαγές...

lewton
29-08-15, 23:40
Οχι παρά πολυ αλλα πες την για να την ξέρω.
Αυτο που με ενδιαφέρει πάντως είναι να στέλνω μια στο τόσο λεφτά ηλεκτρονικά σε λογαριασμό στην ευρωζώνη. Και θα ήθελα να γίνεται ηλεκτρονικά επειδη δεν είναι καθόλου εύκολο να τα παίρνω στο χέρι και να ψάχνω υποκατάστημα στην αντίστοιχη χώρα.

Το θέμα είναι να μη μας γδυσουν (είτε με υψηλά transaction fees είτε στο conversion). Το να πληρώνω και 2-5 ευρώ στα 1000 είναι ΟΚ. 50 π.χ. δεν είναι
Πρεπει να κοιτάξω και τι χρεώνει η ίδια η post finance σε τέτοιες συναλλαγές...
H PF δε σε γδύνει, αλλά η λύση που έχω στο μυαλό μου είναι ακόμα καλύτερη.
Για να σου κάνω μια σύγκριση Post Finance με UBS, αυτή τη στιγμή για να πάρεις 100 ευρώ θα σε χρέωναν:
1. Η UBS CHF 111,95.
2. H PF CHF 109,87.
https://www.ubs.com/global/fr/bcqv/convertisseur-de-monnaie.html
https://www.postfinance.ch/en/priv/prod/pay/abroad/currency.html
Νομίζω και οι δύο θα σε χρέωναν ακριβώς αυτό και τίποτα άλλο μιας και τις μεταφορές εντός SEPA τις διαθέτουν δωρεάν.

Nozomi
30-08-15, 02:41
Ξέρει κανείς να μας πει τι ισχύει Γερμανία στην ασφάλιση αυτοκινήτων ;

Ισχύει ότι τα ασφάλιστρα παίζουν ανάλογα με την ηλικία-ιστορικό ατυχημάτων του οδηγού και το μητρώο (στατιστικά ατυχημάτων που κρατάει η ασφαλιστική) του ασφαλιζόμενου μοντέλου ;

Ερωτώ γιατί μαθαίνω απίστευτα ασφάλιστρα για σπορ μοντέλα με βεβαρημένο μητρώο ατυχημάτων.

Ομιλούμε για 3,000-4,000-5,000€/χρόνο... γνωρίζω άτομο που ανέβηκε με σχετικά ταπεινή Μερκ (C200) κι του έχει πέσει το σαγόνι απ΄τα ασφάλιστρα που του ζητάνε !

@ ADSLgr.com All rights reserved.