PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 [74] 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

KLG
30-08-15, 03:36
Επανέρχομαι στις ερωτήσεις για τη Δανία.
Είναι δυνατόν να περιμένουν να δουλέψεις έναν χρόνο χωρίς άδεια για να πάρεις άδεια τον επόμενο; :what: :vava:


Υπάρχουν 2 συστήματα αδειων. Αυτό που λετε με τον Αλμποργκιανό που ειναι το κλασσικό και το concurrent holiday scheme. Στο concurrent, κερδιζεις 2 μερες απο τον πρωτο μηνα αλλα εχεις 5 μερες λιγοτερες. Το θεμα ειναι οτι concurrent συστημα υπογράφει κυριως ο δημόσιος τομέας και παραδημόσιος π.χ. Dong. Αλλά είναι κάτι που μπορείς να το ζητήσεις και να δεις τι θα σου πούνε, μιας και εχει 5-6 χρονια που εφαρμόζεται.

Veldrin
30-08-15, 04:43
Ξέρει κανείς να μας πει τι ισχύει Γερμανία στην ασφάλιση αυτοκινήτων ;

Ισχύει ότι τα ασφάλιστρα παίζουν ανάλογα με την ηλικία-ιστορικό ατυχημάτων του οδηγού και το μητρώο (στατιστικά ατυχημάτων που κρατάει η ασφαλιστική) του ασφαλιζόμενου μοντέλου ;

Ερωτώ γιατί μαθαίνω απίστευτα ασφάλιστρα για σπορ μοντέλα με βεβαρημένο μητρώο ατυχημάτων.

Ομιλούμε για 3,000-4,000-5,000€/χρόνο... γνωρίζω άτομο που ανέβηκε με σχετικά ταπεινή Μερκ (C200) κι του έχει πέσει το σαγόνι απ΄τα ασφάλιστρα που του ζητάνε !

Ας μπεί μια στην Allsecur.de που είναι η Γερμανική Allianz direct που γνωρίζω να τσεκάρει και εκεί πόσο πάει το μαλλί.

Φανερός Πράκτωρ
30-08-15, 11:44
H PF δε σε γδύνει, αλλά η λύση που έχω στο μυαλό μου είναι ακόμα καλύτερη.
Για να σου κάνω μια σύγκριση Post Finance με UBS, αυτή τη στιγμή για να πάρεις 100 ευρώ θα σε χρέωναν:
1. Η UBS CHF 111,95.
2. H PF CHF 109,87.
https://www.ubs.com/global/fr/bcqv/convertisseur-de-monnaie.html
https://www.postfinance.ch/en/priv/prod/pay/abroad/currency.html
Νομίζω και οι δύο θα σε χρέωναν ακριβώς αυτό και τίποτα άλλο μιας και τις μεταφορές εντός SEPA τις διαθέτουν δωρεάν.

Ναι σε postbank τα SEPA transfers είναι τσάμπα (online)
https://www.postfinance.ch/en/priv/prod/pay/abroad/giro/offer.html

Πολύ χρήσιμο το link που έβαλες. Βέβαια το exchange rate είναι χάλια (ή είχα καλομάθει με το ευρώ που είχα το ίδιο νόμισμα παντού και δεν πλήρωνα τέτοια "νταβατζιλίκια").

Δλδ το 1 euro το πουλάνε 1.0987 CHF (στην postbank). Δλδ για 1000 ευρώ δίνεις ~1099 CHF
Η ισοτιμία από όσο βλέπω στο google είναι 1 euro - ~1.076 CHF. Δηλαδή στα 1000 ευρώ, 1076 CHF.
Δλδ πληρώνεις 23 CHF την τράπεζα για τη μετατροπή που δεν είναι και λίγο.

lewton
30-08-15, 11:53
Μιλάμε για μικροποσά σε σχέση με το τι θα χάσεις αν αλλάξει κατά 0,05 πχ η ισοτιμία (από 1.08 σε 1.13).
Άρα το σημαντικό είναι να πετύχεις καλό timing για τη μεταφορά ενός ποσού που μετά θα έχεις στον γαλλικό λογαριασμό σου.

john dubi
30-08-15, 13:05
Τη mastercard του migros διάλεξα.

Για ευρωζώνη έχω τη Γαλλική μου. Αυτό που θα ήθελα να βρω είναι έναν φθηνό τρόπο να μεταφέρω & να μετατρέπω φράγκα σε ευρώ αλλά έχω την υποψία ότι για αυτό δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις.

Εμπλεξες με τα καλοπαιδα της cembra? :p Εδω και χρονια εχω ανοιξει λογαριασμο στη deutsche bank με ελβετικη διευθυνση και ελληνικο διαβατηριο. Με εχει εξυπηρετησει πολυ μεχρι στιγμης σε Αμερικη,Αγγλια,Γαλλια,Γερμανια. Τραβας λεφτα απο τις τραπεζες της deutsche bank γκρουπ χωρις προμηθεια.

Φανερός Πράκτωρ
30-08-15, 13:13
Εμπλεξες με τα καλοπαιδα της cembra? :p

Ακριβώς. Γιατί; Θα έπρεπε να τους αποφύγω; :)


Εδω και χρονια εχω ανοιξει λογαριασμο στη deutsche bank με ελβετικη διευθυνση και ελληνικο διαβατηριο. Με εχει εξυπηρετησει πολυ μεχρι στιγμης σε Αμερικη,Αγγλια,Γαλλια,Γερμανια. Τραβας λεφτα απο τις τραπεζες της deutsche bank γκρουπ χωρις προμηθεια.

Έχω και εγώ εδώ και χρόνια λογαριασμό στη DB. Μέτρια εξυπηρέτηση (ούτως ή άλλως ποτέ δεν ήθελαν απλούς καταθέτες), πολύ ακριβή στα μηνιαία της τέλη και με υπερβολικές χρεώσεις αν σηκώνεις από μη συνεργαζόμενο ATM (αυτός ίσως να είναι ο κανόνας στη Γερμανία - δεν ξέρω). Εκεί που τους ξέγραψα σχεδόν τελείως ήταν όταν πριν 2-3 χρόνια τους είχα ρωτήσει να μου πουν με ποια τράπεζα συνεργάζονται στην Ελλάδα για να μην πληρώνω προμήθεια για κάθε ανάληψη. Η απάντησή τους ήταν: "Με καμία" !!!???!!!!

Ίσως φέτος τον κλείσω πια αυτόν τον λογαριασμό...

john dubi
30-08-15, 13:28
Ακριβώς. Γιατί; Θα έπρεπε να τους αποφύγω; :)

Οχι μια χαρα ειναι για τσαμπα. Την εχω απο τοτε που βγηκε οπως και του coop. Αμα συναντησεις ποτε προβλημα απλως να τους κανεις τσαμπουκαδες στο τηλεφωνο γιατι δεν λειτουργουν αλλιως.

Στη deutsche bank εχω τη sparcard μονο και μονο να τραβαω λεφτα εκτος Ελβετιας. Δεν κοστιζει τιποτα ετσι κ αλλιως.

Φανερός Πράκτωρ
30-08-15, 13:36
Οχι μια χαρα ειναι για τσαμπα. Την εχω απο τοτε που βγηκε οπως και του coop. Αμα συναντησεις ποτε προβλημα απλως να τους κανεις τσαμπουκαδες στο τηλεφωνο γιατι δεν λειτουργουν αλλιως.

Εγώ το μόνο που κοίταξα πιο σοβαρά είναι αν μπορώ να την κόψω εύκολα. Δηλαδή αν έχω μακροχρόνιες δεσμεύσεις κλπ.
Από διαγώνια που διάβασα τους όρους, αν κατάλαβα καλά, δεν χρεώνεσαι τίποτα αν πληρώσεις στην ώρα σου. Βέβαια αυτός είναι και ο λόγος που διαφημίζονται οι συγκεκριμένες και την πρότεινε ο lewton.


Στη deutsche bank εχω τη sparcard μονο και μονο να τραβαω λεφτα εκτος Ελβετιας. Δεν κοστιζει τιποτα ετσι κ αλλιως.

Φαντάζομαι, την EC εννοείς.
Δεν έχεις κάποιο μηνιαίο κόστος λογαριασμού (για να παραμένει ανοιχτός);

john dubi
30-08-15, 13:53
Εγώ το μόνο που κοίταξα πιο σοβαρά είναι αν μπορώ να την κόψω εύκολα. Δηλαδή αν έχω μακροχρόνιες δεσμεύσεις κλπ.
Από διαγώνια που διάβασα τους όρους, αν κατάλαβα καλά, δεν χρεώνεσαι τίποτα αν πληρώσεις στην ώρα σου. Βέβαια αυτός είναι και ο λόγος που διαφημίζονται οι συγκεκριμένες και την πρότεινε ο lewton.;

Αμα πληρωνεις στην ωρα σου κανονικα δεν τρεχει τιποτα. Σε περιπτωση που ξεχαστεις εχει 20 φρ. προστιμο + οι τοκοι. Αμα θες ευκολια κανεις μια αιτηση για lsv να τα τραβανε κατ ευθεια. Αλλιως μπορεις να αφηνεις παντα μεσα την ελαχιστη καταβολη. ΟΙ λογαριασμοι σε χαρτι εχουν εδω και 2 χρονια χρεωση. Για ακυρωση (οπως σχεδον σε ολα στην Ελβετια) στελνεις ενα συστημενο και τελειωσες.

Φαντάζομαι, την EC εννοείς.
Δεν έχεις κάποιο μηνιαίο κόστος λογαριασμού (για να παραμένει ανοιχτός)

Δεν ειναι EC ειναι μονο cashcard (cirrus) γι αυτο δεν εχει χρεωσεις.

Φανερός Πράκτωρ
30-08-15, 13:56
Για να μη μακρηγορώ νομίζω ότι στην DB ζητάνε 4-5 ευρώ το μήνα μόνο και μόνο για τον λογαριασμό. Είχα φτάσει κοντά στα 10 όταν είχα κάνει το λάθος να πάρω και visa από αυτούς.

Στη Γαλλία με κάτω από 3 ευρώ έχω visa (debit αλλά περνάει όπου και η κανονική visa) και μπορώ να κάνω ανάληψη από όποιο ΑΤΜ στη Γαλλία θέλω (αλλά και γενικότερα στην ευρωζώνη, όταν το δοκίμασα) χωρίς καμία έξτρα χρέωση. Οπότε η DB χάνει κατά κράτος.

---

εδιτ:

ΟΚ τώρα είδα το μήνυμά σου. Οπότε με λίγα λόγια με την συγκεκριμένη κάρτα (cashcard) έχεις μηδενικό κόστος λογαριασμού...
Χμμμ, ΟΚ θα ρωτήσω...

Nozomi
30-08-15, 15:19
Σου εκδίδουν κανονική (πιστωτική) Visa στην DB χωρίς οικονομικά στοιχεία ;

Το διάβασα κι αλλού κι μου έκανε εντύπωση...

Ais
30-08-15, 19:16
Τη mastercard του migros διάλεξα.

Για ευρωζώνη έχω τη Γαλλική μου. Αυτό που θα ήθελα να βρω είναι έναν φθηνό τρόπο να μεταφέρω & να μετατρέπω φράγκα σε ευρώ αλλά έχω την υποψία ότι για αυτό δεν υπάρχουν εύκολες λύσεις.

Εχω ακουσει για αυτό https://transferwise.com/
δεν το εχω χρησιμοποιησει θα ρωτησω και θα επανελθω.
Ερωτηση, για δουλειες γενευη που κοιταμε?

KLG
31-08-15, 11:43
lewton ετοιμάζεται αλλαγη στον νόμο για τις διακοπες

http://www.thelocal.dk/20150831/denmark-to-overhaul-its-paid-holiday-rules

vamvakoolas
31-08-15, 13:14
Καθυστερημένη απάντηση αλλά είσαι ιδιώτης ή αγοράζεις το αμάξι μέσω δικής σου εταιρείας (SPRL ή SCS);

οχι βρε για εμενα ειναι (ιδιωτης)

αν ειναι στο 2χιλιαρο με βλεπω να ανεβαζω ιχ απο Ελλαδα

PopManiac
31-08-15, 13:27
οχι βρε για εμενα ειναι (ιδιωτης)

αν ειναι στο 2χιλιαρο με βλεπω να ανεβαζω ιχ απο Ελλαδα

Tότε δυστυχώς καλωσήρθες στο Βέλγιο όπου η ασφάλεια σε πηδάει ως πρώτος χρόνος. Αν και νομίζω πως παίζουν παραθυράκια αν θυμάμαι καλά όπως πχ αν δεν απατώμαι εταιρείες που λειτουργούν ως μεσάζοντες και μειώνουν το κόστος (αλλά δεν έχω προσωπική άποψη) ή νομίζω με επιστολή από ελληνική ασφαλιστική που βεβαιώνει ότι έχεις ασφάλεια για Χ χρόνια και είσαι καθαρός κλπ.

Το δεύτερο δεν ξέρω αν ισχύει πλέον.

Άλλη λύση είναι να περιμένεις, να μαζέψεις λίγα παραπάνω χρήματα και να πας για lease αυτοκινήτου (νομίζω πως και σε μεταχειρισμένα σου κάνουν lease αλλά όχι αυτοκίνητα τόσο χαμηλής κατηγορίας των €1000) όπου πλέον δεν σε νοιάζει η ασφάλεια.

Απλά, το θέμα είναι πως όσο είσαι με lease τόσο παραμένεις "άγνωστος" στο ασφαλιστικό του Βελγίου και συνεπώς και 10 χρόνια μετά αν πάρεις δικό σου αμάξι σε σκίζουν.

Γι'αυτό και άνω του 50% αυτοκινήτων που κυκλοφορούν Βέλγιο είναι lease / εταιρικά και άνω του 90% σε αυτοκίνητα υψηλού κυβισμού - από τις γνωστές διαστρεβλώσεις του Βελγίου

Μπορώ να το κοιτάξω και παραπάνω αν θέλεις αλλά θα μου πάρει 2-3 μέρες

vamvakoolas
31-08-15, 13:38
Tότε δυστυχώς καλωσήρθες στο Βέλγιο όπου η ασφάλεια σε πηδάει ως πρώτος χρόνος. Αν και νομίζω πως παίζουν παραθυράκια αν θυμάμαι καλά όπως πχ αν δεν απατώμαι εταιρείες που λειτουργούν ως μεσάζοντες και μειώνουν το κόστος (αλλά δεν έχω προσωπική άποψη) ή νομίζω με επιστολή από ελληνική ασφαλιστική που βεβαιώνει ότι έχεις ασφάλεια για Χ χρόνια και είσαι καθαρός κλπ.

Το δεύτερο δεν ξέρω αν ισχύει πλέον.

Άλλη λύση είναι να περιμένεις, να μαζέψεις λίγα παραπάνω χρήματα και να πας για lease αυτοκινήτου (νομίζω πως και σε μεταχειρισμένα σου κάνουν lease αλλά όχι αυτοκίνητα τόσο χαμηλής κατηγορίας των €1000) όπου πλέον δεν σε νοιάζει η ασφάλεια.

Απλά, το θέμα είναι πως όσο είσαι με lease τόσο παραμένεις "άγνωστος" στο ασφαλιστικό του Βελγίου και συνεπώς και 10 χρόνια μετά αν πάρεις δικό σου αμάξι σε σκίζουν.

Γι'αυτό και άνω του 50% αυτοκινήτων που κυκλοφορούν Βέλγιο είναι lease / εταιρικά και άνω του 90% σε αυτοκίνητα υψηλού κυβισμού - από τις γνωστές διαστρεβλώσεις του Βελγίου

Μπορώ να το κοιτάξω και παραπάνω αν θέλεις αλλά θα μου πάρει 2-3 μέρες

βασικα στη kbc που ειδα για lease ουτε καν αναφαιρουν για ιδιωτη! παντως και για εταιριες ειδα τιμες μισθωσης 500 ή 700 ευρ το μηνα:rofl::rofl::rofl:

με αυτα τα λεφτα αγοραζω ιχ απο Ελλαδα (σε ονομα αλλου) και το ανεβαζω πανω..Αν με ποιασουν εδω θα λεω οτι ηρ8ε για επισκεψη συγγενης μου δειτε και την αδεια;)

zianna
01-09-15, 04:19
βασικα στη kbc που ειδα για lease ουτε καν αναφαιρουν για ιδιωτη! παντως και για εταιριες ειδα τιμες μισθωσης 500 ή 700 ευρ το μηνα:rofl::rofl::rofl:

με αυτα τα λεφτα αγοραζω ιχ απο Ελλαδα (σε ονομα αλλου) και το ανεβαζω πανω..Αν με ποιασουν εδω θα λεω οτι ηρ8ε για επισκεψη συγγενης μου δειτε και την αδεια;)

Μπορείς, αλλά θα πρέπει να πληρώνεις ιδιωτικό πάρκινγκ ή να έχεις σπίτι με χώρο παρκαρίσματος, γιατί άδεια παρκαρίσματος από δήμο το ανώτερο να σου χορηγήσουν για ένα χρόνο αν η άδεια είναι στο όνομά σου, καθόλου αν η άδεια είναι σε μη κάτοικο Βελγίου.
Αν σκοπεύεις να παρκάρεις παράνομα, ετοιμάσου να σου παίρνει ο γερανός το αμάξι συχνότατα.
Επίσης, κλήσεις (παρκαρίσματος) γλιτώνεις εκτός και αν έχουν στο μεταξύ συνδεθεί με βάση δεδομένων στην Ελλάδα ή το κάνουν στο μέλλον οπότε και σε αυτήν την περίπτωση το πακετάκι θα είναι τσουχτερότατο αρκετών χιλιάδων. Αλλά όπως είπα και πριν, παίζει και συχνότατος γερανός όχι μόνο απλή κλήση, και τον γερανό θα τον πληρώσεις αναγκαστικά, χώρια το τρέξιμο και η λαχτάρα.
Ο μεγάλος μπελάς θα είναι αν τύχει και τρακάρεις με κάποιον. Εκεί θα φας χουνέρι γερό αν δεν έχεις βέλγικη ασφάλεια, ιδίως αν ο αριθμός του αυτοκινήτου έχει καταχορυθεί (από γερανούς) για χρονικό διάστημα αρκετό στο Βέλγιο. Είσαι υποχρεωμένος μετά το εξάμηνο να αλλάξεις τις ελληνικές πινακίδες με βέλγικες ή να επιστρέψει το αμάξι Ελλάδα και να ξανανέβει Βέλγιο μετά από μήνες ξανά, πάλι μάξιμουμ εξάμηνο και ξανά επιστροφή κ.ο.κ.

Αν σε περίπτωση αποφασίσεις να φέρεις ελληνικό αμάξι στο Βέλγιο, βάλε την πιο απλή ελληνική ασφάλεια. Αν πληρώνεις μικτή ασφάλεια στην Ελλάδα, ακύρωσέ την, η μικτή ισχύει (παρανόμως αλλά ποιος τους κυνηγά) μόνο για Ελλάδα, δεν καλύπτουν ιδίες ζημίες σε περίπτωση υπευθυνότητας στο εξωτερικό, την έχω πατήσει.

PopManiac
01-09-15, 09:24
Μπορείς, αλλά θα πρέπει να πληρώνεις ιδιωτικό πάρκινγκ ή να έχεις σπίτι με χώρο παρκαρίσματος, γιατί άδεια παρκαρίσματος από δήμο το ανώτερο να σου χορηγήσουν για ένα χρόνο αν η άδεια είναι στο όνομά σου, καθόλου αν η άδεια είναι σε μη κάτοικο Βελγίου.
Αν σκοπεύεις να παρκάρεις παράνομα, ετοιμάσου να σου παίρνει ο γερανός το αμάξι συχνότατα.
Επίσης, κλήσεις (παρκαρίσματος) γλιτώνεις εκτός και αν έχουν στο μεταξύ συνδεθεί με βάση δεδομένων στην Ελλάδα ή το κάνουν στο μέλλον οπότε και σε αυτήν την περίπτωση το πακετάκι θα είναι τσουχτερότατο αρκετών χιλιάδων. Αλλά όπως είπα και πριν, παίζει και συχνότατος γερανός όχι μόνο απλή κλήση, και τον γερανό θα τον πληρώσεις αναγκαστικά, χώρια το τρέξιμο και η λαχτάρα.
Ο μεγάλος μπελάς θα είναι αν τύχει και τρακάρεις με κάποιον. Εκεί θα φας χουνέρι γερό αν δεν έχεις βέλγικη ασφάλεια, ιδίως αν ο αριθμός του αυτοκινήτου έχει καταχορυθεί (από γερανούς) για χρονικό διάστημα αρκετό στο Βέλγιο. Είσαι υποχρεωμένος μετά το εξάμηνο να αλλάξεις τις ελληνικές πινακίδες με βέλγικες ή να επιστρέψει το αμάξι Ελλάδα και να ξανανέβει Βέλγιο μετά από μήνες ξανά, πάλι μάξιμουμ εξάμηνο και ξανά επιστροφή κ.ο.κ.

Αν σε περίπτωση αποφασίσεις να φέρεις ελληνικό αμάξι στο Βέλγιο, βάλε την πιο απλή ελληνική ασφάλεια. Αν πληρώνεις μικτή ασφάλεια στην Ελλάδα, ακύρωσέ την, η μικτή ισχύει (παρανόμως αλλά ποιος τους κυνηγά) μόνο για Ελλάδα, δεν καλύπτουν ιδίες ζημίες σε περίπτωση υπευθυνότητας στο εξωτερικό, την έχω πατήσει.

vamvakoolas, τα παραπάνω και ιδιαίτερα για το πάρκινγκ που δεν το σκέφτηκα καθόλου επειδή έχω γκαράζ σκέψου τα πολύ ;) Δεν ξέρω πού μένεις αλλά Βρυξέλλες αν έχεις αμάξι και ψάχνεις πάρκινγκ χωρίς άδεια από commune (που με ελληνικές πινακίδες δεν παίρνεις) ή γκαράζ, τότε ετοιμάσου είτε να ξυπνάς κάθε μέρα στις 9 παρά να το μαζεύεις και να περιμένεις μέχρι τις 5μμ να βρίσκεις χώρο πληρωμής που πλέον όμως δεν ισχύει από 5 και μετά, ή απλά θα πληρώνεις το ένα πρόστιμο πίσω από το άλλο.

Για τα άλλα περί ατυχήματος κλπ τα θεωρώ προφανή ;) Στην τελική, υποθέτωντας ότι είσαι κανονικά δηλωμένος στην commune, γιατί να μην πας Γερμανία να δεις τι μεταχειρισμένα παίζουν; Κι εδώ Βέλγιο παίζουν γερές ευκαιρίες. Για ασφάλεια όμως δεν ξέρω άκρες και κόλπα. Κι εγώ αν ποτέ αγοράσω δικό μου αυτοκίνητο (μέχρι τώρα ήμουν με εταιρικό, ενώ αν ξανα-αγοράσω θα το πάρω ως ελ. επαγγελματίας και συνεπώς η ασφάλεια θα είναι tax deductible και θα με συμφέρει ;)) θα βρω την ιστορία της ασφάλειας μπροστά μου καθώς για ιδιώτες δεν μετρά πόσα χρόνια οδηγούν Βέλγιο αλλά πόσα χρόνια έχουν οι ίδιοι ασφάλεια.

lewton
01-09-15, 09:52
lewton ετοιμάζεται αλλαγη στον νόμο για τις διακοπες

http://www.thelocal.dk/20150831/denmark-to-overhaul-its-paid-holiday-rules

Α τέλεια, αλλά δουλειά (της προτίμησής μου :p ) στο Aarhus δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.

Εν τω μεταξύ συνεχίζω να στέλνω βιογραφικά σε διάφορές θέσεις που μου αρέσουν. Μόλις έκανα αίτηση για μια θέση στο Amsterdam που βγήκε χθες το απόγευμα και ήθελα να είμαι το πρώτο βιογραφικό που θα λάβουν, και τώρα θέλω να ρωτήσω τους Ολλανδούς του forum. Έβαλα salary expectations 60K/year. Η θέση είναι Financial Analyst και θέλει 2-5 χρόνια σχετική εμπειρία. Εγώ έχω λίγο πάνω από 5 χρόνια συνολική εμπειρία και 2,5 χρόνια απολύτως σχετική εμπειρία. Καλά ζήτησα ή το παράκανα;

vamvakoolas
01-09-15, 09:55
παιδια (στους βελγιωτες αναφαιρομαι) τα εχω ψαξει: σχεδον ολοι οι ξενοι στη δουλεια τα εχουν ανεβασει απο τις χωρες τους! Εγω μενω κοντα στο στα8μο merode στα 200μ αλλα φευγω καθε μερα 7.30 και γυριζω 18.30 αρα δεν εχω θεμα για κλησεις εκτος απο σ-κ που και παλι εχω το παρκακι διπλα και θα το αφηνω εκει στα μουσεια. Τωρα μια συναδελφος εχει ιχ του ανδρα της με ρουμανικες πινακιδες μολις...4 χρονια βρυξελλες χωρις θεμα! Δε το παιζω εξυπνος απλως το ενα θεμα ειναι οτι το ιχ το μεταβιβασα σε συγγενη για φοροελληνικους λογους οποτε βλακεια αυτο πιστευω για βελγιο και το αλλο αν καταλαβουν οτι θα το εχω χρονια βελγιο -αλλα πως?- η συναδελφος ειχε τρακαρει με το ρουμανοαμαξι οι βελγοι φωναξαν την αστυνομια αλλα ειδαν οτι ειχε ασφαλεια και αποτι μου ειπε ολα καλα...και μαλιστα εφταιγε για το ατυχημα....

υγ: στη δουλεια θα εχω παρκινγκ

PopManiac
01-09-15, 10:39
Tότε τι να σου πω, μπουμπούνα το ;)

doctor_667
01-09-15, 12:39
Α τέλεια, αλλά δουλειά (της προτίμησής μου :p ) στο Aarhus δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.

Εν τω μεταξύ συνεχίζω να στέλνω βιογραφικά σε διάφορές θέσεις που μου αρέσουν. Μόλις έκανα αίτηση για μια θέση στο Amsterdam που βγήκε χθες το απόγευμα και ήθελα να είμαι το πρώτο βιογραφικό που θα λάβουν, και τώρα θέλω να ρωτήσω τους Ολλανδούς του forum. Έβαλα salary expectations 60K/year. Η θέση είναι Financial Analyst και θέλει 2-5 χρόνια σχετική εμπειρία. Εγώ έχω λίγο πάνω από 5 χρόνια συνολική εμπειρία και 2,5 χρόνια απολύτως σχετική εμπειρία. Καλά ζήτησα ή το παράκανα;
Μια χαρά είναι τα λεφτά που ζήτησες, πολύ λογικά μου ακούγονται.

Τώρα αν αυτοί θέλουν να σου κάνουν μικρότερη προσφορά θα στο πουν κάποια στιγμή στη διαδικασία, να ξέρεις πάντως ότι μπορεί να προχωρήσουν κανονικά με τις συνεντεύξεις και να στο πουν στο τέλος. Έχω ακούσει ακριβώς τέτοια περίπτωση από γνωστό μου που ήταν έτοιμος να πάει σε μια εταιρία μιας και θεωρούσε ότι η προσφορά θα ανταποκρίνεται σε ο,τι είχε βάλει στην αίτηση για να πάρει μια προσφορά πολύ μιρκότερη στο τέλος.

megahead13
01-09-15, 12:55
Περί αυτοκινήτου να συμπληρώσω τα εξής: Βαμβακούλα δες αν υπάρχει κάποιο site αντίστοιχο με τα gocompare.com ή moneysupermarket.com που έχουμε εμείς εδώ στο νησί και τα οποία κάνουν σύγκριση τιμών για ασφάλειες αυτοκινήτου, κτλ. Επίσης δες μήπως παίζει καμιά ασφαλιστική του λούτσου, όπως πχ η Admiral στο ΗΒ (και όσες ανήκουν στο Admiral group). Παρ' όλο που έχω δίπλωμα οδήγησης για πάνω από 15 χρόνια, θεωρούμαι καινούργιος οδηγός, οπότε οι προσφορές που έπαιρνα ήταν πάνω από £1200 μέχρι και £2000! Με την εν λόγω εταιρεία ήταν κάτω από £600 για μικτή που είναι το στάνταρ εδώ.

Επίσης αυτό που είπε ο Pop κοίτα αν μπορείς να «μεταφέρεις» το bonus από Ελλάδα εφ' όσον είχες ασφάλεια στο όνομά σου. Εγώ δε μπόρεσα μια και ποτέ δεν είχα ασφάλεια στο όνομά μου. Δυστυχώς στο ΗΒ η ασφάλεια πάει στο αυτοκίνητο ΚΑΙ στον οδηγό ή οδηγούς. Ακόμα και αν για μια μέρα οδηγήσει το αυτοκίνητο κάποιος άλλος από αυτόν/αυτούς που οδηγούν συνήθως ΠΡΕΠΕΙ να δηλωθεί στην ασφαλιστική, αν θες να έχεις το κωλαράκι σου :p καλυμμένο. Στο Αμέρικα πχ είναι όπως Ελλάδα. Άπαξ και το αυτοκίνητο είναι ασφαλισμένο δίνεις τα κλειδιά σε όποιον/όποια θέλεις και αυτός/αυτή μπορεί να το οδηγήσει χωρίς πρόβλημα.

vamvakoolas
01-09-15, 13:14
βασικα οπως προανεφερα αυτο ειναι το προβλημα εδω στο Βελγιο, βρισκεις ιχ με π.χ 700 ευρ και η ασφαλεια κανει 2000 ευρ το χρονο...ψαχνω να βρω καμμια ασφαλεια της πλακας χωρις αποτελεσμα...

ξερω οτι θεωρουμαι νεος οδηγος -ΤΙ αλλο θα ακουσω- εδω στο βελγιο αρα δε πρεπει να εχω ιχ;

Φανερός Πράκτωρ
01-09-15, 13:25
ξερω οτι θεωρουμαι νεος οδηγος -ΤΙ αλλο θα ακουσω- εδω στο βελγιο αρα δε πρεπει να εχω ιχ;

μπορείς να έχεις αλλά θα πρέπει να πλερώσεις. :p
Υπάρχουν και ΜΜΜ κύριος :p

υγ: και εγώ τα ίδια έχω τραβήξει με το θέμα του νέου οδηγού... οπότε μη νιώθεις μόνος

vamvakoolas
01-09-15, 13:40
μπορείς να έχεις αλλά θα πρέπει να πλερώσεις. :p
Υπάρχουν και ΜΜΜ κύριος :p

υγ: και εγώ τα ίδια έχω τραβήξει με το θέμα του νέου οδηγού... οπότε μη νιώθεις μόνος

βρε φιλαρακι με ΜΜΕ τη βγαζω τοσο καιρο, ξερεις τι ειναι για μια αποσταση 25 χλμ (σπιτι δουλεια) να κανω με το λεωφορειακι 55 λεπτα; δηλ μεση ταχυτητα περιπου 30!!:twisted:

Φανερός Πράκτωρ
01-09-15, 13:47
βρε φιλαρακι με ΜΜΕ τη βγαζω τοσο καιρο, ξερεις τι ειναι για μια αποσταση 25 χλμ (σπιτι δουλεια) να κανω με το λεωφορειακι 55 λεπτα; δηλ μεση ταχυτητα περιπου 30!!:twisted:

Ποδήλατο;;; :) :) :)
(χωρίς πλάκα & ανεξαρτήτως αν αποκτήσεις/φέρεις τελικά αυτοκίνητο)

vamvakoolas
01-09-15, 14:09
εχεις δικιο! αλλα
1)Πρεπει να βρω γκαραζ για ποδηλατο γιατι ο ιδιοκτητης ειναι !"£ας
2)το σερβις στο Βελγιο ειναι στη καλυτερη 30ευρ ανα ωρα (συνη8ως στο 50αρι)
3)αν μια στο εκ παθω λαστιχο...

Γενικα θα το ανεβασω τα χριστουγεννα το ποδηλατο και αν δω οτι δε τραβαει 8α παω για ιχ το πασχα

euri
01-09-15, 14:41
Διαβάζω αυτά περί ασφάλισης αυτοκινήτου και φτάνω στα όρια του να ντρέπομαι: η ασφαλιστική μου εδώ στο Ελσίνκι μού πρότεινε να πάρω μια βεβαίωση από την πρώην ασφαλιστική μου στην Ελλάδα που να αναφέρει το χρονικό διάστημα για το οποίο δεν είχα ατύχημα, ώστε να μπορέσω να επωφεληθώ των (βαρβάτων) εκπτώσεων. Το κερασάκι στην τούρτα: δεν τους ενόχλησε που η βεβαίωση ήταν στα ελληνικά...

lewton
01-09-15, 14:46
Μια χαρά είναι τα λεφτά που ζήτησες, πολύ λογικά μου ακούγονται.

Τώρα αν αυτοί θέλουν να σου κάνουν μικρότερη προσφορά θα στο πουν κάποια στιγμή στη διαδικασία, να ξέρεις πάντως ότι μπορεί να προχωρήσουν κανονικά με τις συνεντεύξεις και να στο πουν στο τέλος. Έχω ακούσει ακριβώς τέτοια περίπτωση από γνωστό μου που ήταν έτοιμος να πάει σε μια εταιρία μιας και θεωρούσε ότι η προσφορά θα ανταποκρίνεται σε ο,τι είχε βάλει στην αίτηση για να πάρει μια προσφορά πολύ μιρκότερη στο τέλος.

Ευχαριστώ. :)

- - - Updated - - -


Διαβάζω αυτά περί ασφάλισης αυτοκινήτου και φτάνω στα όρια του να ντρέπομαι: η ασφαλιστική μου εδώ στο Ελσίνκι μού πρότεινε να πάρω μια βεβαίωση από την πρώην ασφαλιστική μου στην Ελλάδα που να αναφέρει το χρονικό διάστημα για το οποίο δεν είχα ατύχημα, ώστε να μπορέσω να επωφεληθώ των (βαρβάτων) εκπτώσεων. Το κερασάκι στην τούρτα: δεν τους ενόχλησε που η βεβαίωση ήταν στα ελληνικά...

Εντάξει Φιλανδία είναι εκεί, σας προσέχουν τους.... 10 ξένους που έχουν. :p

Nozomi
02-09-15, 00:38
Γνωρίζει κανείς αν μέχρι 10k κασέρι σε γερμανική Τράπεζα δεν υπάρχει θέμα προέλευσης χρημάτων όπως στις Ελληνικές ;

Θα ζητηθεί κανένα (μεταφρασμένο) εκκαθαριστικό ;

PopManiac
02-09-15, 00:39
Γνωρίζει κανείς αν μέχρι 10k κασέρι σε γερμανική Τράπεζα δεν υπάρχει θέμα προέλευσης χρημάτων όπως στις Ελληνικές ;

Θα ζητηθεί κανένα (μεταφρασμένο) εκκαθαριστικό ;

Είναι κοινοτική οδηγία (ή κανονισμός; ) και ισχύει παντού στην ΕΕ ως όριο

Nozomi
02-09-15, 00:44
Tnx, αυτό σκέφτηκα κι εγώ, μέχρι 10k -λογικά- δεν υπάρχει θέμα.

voithostyrempora2
02-09-15, 00:49
Ενας συναδελφος εδώ στο Αϊντχόφεν πήρε αμάξι και όταν πήγε να βγαλει ασφάλεια, του ζητησαν ένα μυθικό ποσό. Πήρε μια βεβαιωση χρόνων ασφάλισης και ιστορικου ατυχηματων (δεν εχει κάποιο) από την ελληνική του ασφαλιστική στα Χανιά (ήταν πάντως στα Αγγλικά :p) και το ποσό της ασφάλειας έπεσε στο 1/3 περίπου :crazy::crazy::crazy:

- - - Updated - - -


Α τέλεια, αλλά δουλειά (της προτίμησής μου :p ) στο Aarhus δεν υπάρχει ούτε για δείγμα.

Εν τω μεταξύ συνεχίζω να στέλνω βιογραφικά σε διάφορές θέσεις που μου αρέσουν. Μόλις έκανα αίτηση για μια θέση στο Amsterdam που βγήκε χθες το απόγευμα και ήθελα να είμαι το πρώτο βιογραφικό που θα λάβουν, και τώρα θέλω να ρωτήσω τους Ολλανδούς του forum. Έβαλα salary expectations 60K/year. Η θέση είναι Financial Analyst και θέλει 2-5 χρόνια σχετική εμπειρία. Εγώ έχω λίγο πάνω από 5 χρόνια συνολική εμπειρία και 2,5 χρόνια απολύτως σχετική εμπειρία. Καλά ζήτησα ή το παράκανα;

Φαντάζομαι μικτά εννοείς, ε? αν ναι, παίζει και να κάνεις undersell τον εαυτό σου :p. Από εμπειρίες συναδελφων στο Αϊντχοφεν αυτό, γιατί εγώ ακόμα φοιτητης είμαι :p.

lewton
02-09-15, 00:55
Φαντάζομαι μικτά εννοείς, ε? αν ναι, παίζει και να κάνεις undersell τον εαυτό σου :p. Από εμπειρίες συναδελφων στο Αϊντχοφεν αυτό, γιατί εγώ ακόμα φοιτητης είμαι :p.

Μα δε ρώτησα αν ζήτησα πολλά, ρώτησα αν ζήτησα λίγα.
Δε με απασχολεί αν ζήτησα πολλά, αυτό είναι δικό τους πρόβλημα. Το πρόβλημά μου είναι μη μετακομίσω εκεί και διαπιστώσω ότι είμαι κακοπληρωμένος.

voithostyrempora2
02-09-15, 02:15
Τελικά μικτά ζητησες ?

Φανερός Πράκτωρ
02-09-15, 09:03
Τελικά μικτά ζητησες ?

Δεν έχω ακούσει ποτέ να γίνεται offer/διαπραγμάτευση με καθαρό ποσό (μετά φόρων).
Μπορεί βέβαια να συζητηθεί για δικιά σου διευκόλυνση.

lewton
02-09-15, 09:50
Τελικά μικτά ζητησες ?
Τι εννοεις τελικά;
Προφανώς μικτά.

voithostyrempora2
02-09-15, 11:51
Εχω ακούσει δύο περιπτωσεις που ζητηθηκε καθαρο ποσό. Πράγματι δε συνηθίζεται πάντως.

Καλά εισαι τότε. Θα πάρεις και το 30%, μια χαρά.

lewton
02-09-15, 12:28
Εχω ακούσει δύο περιπτωσεις που ζητηθηκε καθαρο ποσό. Πράγματι δε συνηθίζεται πάντως.

Καλά εισαι τότε. Θα πάρεις και το 30%, μια χαρά.

Κάτσε ντε, μια αίτηση έκανα, δεν πήρα τη δουλειά.
Γενικά είμαι ευχαριστημένος εδώ που είμαι τώρα (παρόλο που παραλίγο να παραιτηθώ πριν 2 μήνες) και έχω ξεκινήσει ένα πολύ χαλαρό ψάξιμο έτσι απλά μπας και κάτσει κάτι πολύ καλό. Για αυτό και δε με νοιάζει αν ζήτησα πολλά λεφτά στην αίτηση (αν είναι πολλά ας μην με πάρουν :p ) αλλά αν ζήτησα λίγα.

vamvakoolas
02-09-15, 12:32
μια και δουλευω σε μια τεραστια πολυεθνικη φαμπρικα (συγνωμη εταιρια) το μπατζεκ για καθε θεση ειναι καθορισμενο καιρο...δε παιζει παζαρι

αυτο που διαπραγματευεται απο εκει και περα ο υποψηφιος ειναι τα εξοδα μετακινησης για δουλεια, φαι και τα ριλοκεσιον...τιποτα αλλο.

τα παζαρια παιζουν σε μικροτερες επιχειρησεις που στη καλυτερη να εχουν 1 ή 2 υποκαστηματα-εδρες εξωτερικο...

KLG
02-09-15, 12:37
μια και δουλευω σε μια τεραστια πολυεθνικη φαμπρικα (συγνωμη εταιρια) το μπατζεκ για καθε θεση ειναι καθορισμενο καιρο...δε παιζει παζαρι

αυτο που διαπραγματευεται απο εκει και περα ο υποψηφιος ειναι τα εξοδα μετακινησης για δουλεια, φαι και τα ριλοκεσιον...τιποτα αλλο.

τα παζαρια παιζουν σε μικροτερες επιχειρησεις που στη καλυτερη να εχουν 1 ή 2 υποκαστηματα-εδρες εξωτερικο...

Παζάρια δεν παίζουν, αλλά παρολα αυτα ζητάνε απο τον υποψήφιο να συμπληρώσει το ποσό.

PopManiac
02-09-15, 12:39
Παζάρια δεν παίζουν, αλλά παρολα αυτα ζητάνε απο τον υποψήφιο να συμπληρώσει το ποσό.

Γιατί όχι; Πάντοτε ζητούνται τα salary expectations για ευνόητους λόγους

KLG
02-09-15, 12:40
Γιατί όχι; Πάντοτε ζητούνται τα salary expectations για ευνόητους λόγους

νο προμπλεμ. Απλά το αναφερω σαν σχολιο στο "παζαρια δεν παιζουν". Παζάρια μπορει να μην παίζουν, αλλά το salary expectation εχει το ρόλο του.

voithostyrempora2
02-09-15, 12:46
Κάτσε ντε, μια αίτηση έκανα, δεν πήρα τη δουλειά.
Γενικά είμαι ευχαριστημένος εδώ που είμαι τώρα (παρόλο που παραλίγο να παραιτηθώ πριν 2 μήνες) και έχω ξεκινήσει ένα πολύ χαλαρό ψάξιμο έτσι απλά μπας και κάτσει κάτι πολύ καλό. Για αυτό και δε με νοιάζει αν ζήτησα πολλά λεφτά στην αίτηση (αν είναι πολλά ας μην με πάρουν :p ) αλλά αν ζήτησα λίγα.

Θα μπορούσες να το ειχες τσιμπήσει ακόμη λιγο ίσως, αλλά μια χαρα είσαι και σε αυτό. Ειδικά αν σκεφτεις το 30% , στις net αποδοχές θα εισαι πάνω από Ολλανδους με αντίστοιχη εμπειρία.

anon
02-09-15, 13:42
Γιατί όχι; Πάντοτε ζητούνται τα salary expectations για ευνόητους λόγους

όπως; διαφωτήστε τον αδαή!

PopManiac
02-09-15, 13:47
όπως; διαφωτήστε τον αδαή!

Έχω μια θέση Communications Manager σε έναν οργανισμό Χ και εσωτερικά έχω κάνει τον προϋπολογισμό μου και την έχω υπολογίσει (βάση εμπειρίας, κόστους κλπ) στο ποσό πχ των €80000 gross τον χρόνο.

Έχω επίσης υπολογίσει το προφίλ του ατόμου που θα ήθελα για την θέση αυτή (προϋπηρεσία / εμπειρία / δεξιότητες κοκ).

Όταν πλέον αρχίσω να μαζεύω CV / cover letters για την θέση τότε μπορώ περίπου να καταλάβω τι ζητά η αγορά και αναλόγως στην τελική να υπολογίσω τι προσφορά στον υποψήφιο/α που θα επιλέξω. Μπορεί στην τελική το ποσό που προϋπολόγισα να ήταν μικρότερο αυτού που τελικά φαίνεται να είναι στα salary expectations των ατόμων που με ενδιαφέρουν, μπορεί να είναι μεγαλύτερο. Και αναλόγως τότε προσαρμόζω την προσφορά μου στο τέλος ;)

vamvakoolas
02-09-15, 14:06
Έχω μια θέση Communications Manager σε έναν οργανισμό Χ και εσωτερικά έχω κάνει τον προϋπολογισμό μου και την έχω υπολογίσει (βάση εμπειρίας, κόστους κλπ) στο ποσό πχ των €80000 gross τον χρόνο.

Έχω επίσης υπολογίσει το προφίλ του ατόμου που θα ήθελα για την θέση αυτή (προϋπηρεσία / εμπειρία / δεξιότητες κοκ).

Όταν πλέον αρχίσω να μαζεύω CV / cover letters για την θέση τότε μπορώ περίπου να καταλάβω τι ζητά η αγορά και αναλόγως στην τελική να υπολογίσω τι προσφορά στον υποψήφιο/α που θα επιλέξω. Μπορεί στην τελική το ποσό που προϋπολόγισα να ήταν μικρότερο αυτού που τελικά φαίνεται να είναι στα salary expectations των ατόμων που με ενδιαφέρουν, μπορεί να είναι μεγαλύτερο. Και αναλόγως τότε προσαρμόζω την προσφορά μου στο τέλος ;)
:oneup: αν και θα διαφωνισω σε οτι προσαρμοζω τη προσφορα (εκτος αν ειναι παρα μα παρα πολυ καλη υποψηφιοτητα)

Καλη υποψηφιοτητα περα απο τα ακαδημαικα ειναι να εχει δουλεψει σε παρομοια γνωστη εταιρια να ειναι γνωστης της εγχωριας πραγματικοτητας (για ξενους)

anon
02-09-15, 14:06
εγώ κάτι άλλο είχα στο μυαλό μου. Εννοείται ότι ο εργοδότης / υπεύθυνος για την πρόσληψη ξέρει ή έχει κάνει την σχετική έρευνα και έχει κάνει το μπάτζετ ώστε να προτείνει συγκεκριμένο πακέτο αποδοχών.

Εαν ο υποψήφιος ζητάει πολύ περισσότερα απο όσο θα δώσει ο μελλοντικός εργοδότης τότε αυτό σημαίνει, ότι εαν αξίζει πραγματικά ο εργαζόμενος (και μπορεί ίσως να πάρει κάπου τα χρήματα) και η διαφορά ειναι αρκετή, τότε είναι εργαζόμενος με πολύ σύντομη και ίσως απρόβλεπτη ημερομηνία λήξεως, εργαζόμενος που θα δουλέψει (το πιθανότερο) εκεί μέχρι να βρεί κάπου που να πιάσει όσο πιο κοντά στον στόχο ή και παραπάνω. Εαν ειδικά η γνώση της αγοράς υποδεικνύει ότι μπορεί να πάρει ίσως αυτά τα χρήματα, τότε παίρνεις ένα υπάλληλο που θα φύγει γρήγορα, εκτός εαν συντρέχουν άλλοι λόγοι, μη οικονομικοί, σε μεγάλο βαθμό.

lewton
02-09-15, 18:38
Επειδή εδώ που είμαι τώρα είμαι στο ίδιο δωμάτιο με το HR, ξέρω ότι αν έχουμε αίτηση από πολύ καλό υποψήφιο που έχει ζητήσει πιο πολλά λεφτά από όσα θεωρούμε λογικό ή τέλος πάντων θέλουμε να πληρώσουμε για τη θέση, οι recruiters μπορεί να τον καλέσουν για πρώτη αναγνωριστική κουβεντούλα αλλά θα του ξεκαθαρίσουν ότι ζητάει πολλά και θα ρωτήσουν αν ακόμα ενδιαφέρεται πχ με 25% λιγότερα.
Αυτό αν δεν έχουν άλλους καλούς υποψηφίους με expectations εντός του budget.

@ ADSLgr.com All rights reserved.