PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

zianna
02-09-15, 22:33
παιδια (στους βελγιωτες αναφαιρομαι) τα εχω ψαξει: σχεδον ολοι οι ξενοι στη δουλεια τα εχουν ανεβασει απο τις χωρες τους! Εγω μενω κοντα στο στα8μο merode στα 200μ αλλα φευγω καθε μερα 7.30 και γυριζω 18.30 αρα δεν εχω θεμα για κλησεις εκτος απο σ-κ που και παλι εχω το παρκακι διπλα και θα το αφηνω εκει στα μουσεια. Τωρα μια συναδελφος εχει ιχ του ανδρα της με ρουμανικες πινακιδες μολις...4 χρονια βρυξελλες χωρις θεμα! Δε το παιζω εξυπνος απλως το ενα θεμα ειναι οτι το ιχ το μεταβιβασα σε συγγενη για φοροελληνικους λογους οποτε βλακεια αυτο πιστευω για βελγιο και το αλλο αν καταλαβουν οτι θα το εχω χρονια βελγιο -αλλα πως?- η συναδελφος ειχε τρακαρει με το ρουμανοαμαξι οι βελγοι φωναξαν την αστυνομια αλλα ειδαν οτι ειχε ασφαλεια και αποτι μου ειπε ολα καλα...και μαλιστα εφταιγε για το ατυχημα....

υγ: στη δουλεια θα εχω παρκινγκ

Κι εγώ είχα το αμάξι 5ετία στο Βέλγιο. Είναι πως θα σου τύχει.
Φίλος γκαντέμιασε και τράκαρε (λίγο, δεν έχει σημασία), τη δεύτερη φορά με κρυφό αστυνομικό ο οποίος έφταιγε κιόλας, τον ανάγκασαν να αλλάξει πινακίδες, επιλογή δεν είχε αλλά δεν θυμαμαι λεπτομέρειες.

Επίσης το αμάξι θα πρέπει πριν τη διετία και κάθε διετία να το κατεβάζεις Ελλάδα για το ΚΤΕΟ.

Με ελληνικές πινακίδες (σπάνιο στο Βέλγιο) υπολόγισε ότι το αμάξι θα τραβά τα βλέμματα. Βέλγιο πρόβλημα δεν είχα, Γερμανία τρεις φορές με σταμάτησαν για έλεγχο, περίοδο πριν το 2008. Η μια φορά σε autobahn με έβαλαν 4 αυτοκίνητα στη μέση και με ανάγκασαν να βγω εκτός του αυτοκινητόδρομου για έλεγχο. Τους έκανε εντύπωση η ελληνική πινακίδα μου είπαν, ιδέα δεν έχω τι φαντάστηκαν.

Πριν το ανεβάσεις αν το κάνεις, γερό σέρβις στο air condition. Δεν χρησιμοποιείται τόσο όσο στην Ελλάδα και βαράν αβέρτα, χώρια που άνετα πέφτεις και σε άσχετους. Επίσης το φρέον κοστίζει στο Βέλγιο.

Nozomi
03-09-15, 01:11
Μιας και αναφέρεστε σε ξένους που φέρνουν τα ΙΧ τους απ΄τις χώρες καταγωγής τους, μήπως νομίζετε ότι οι Ρουμανοβούλγαροι που ζουν και εργάζονται στην χώρα μας τα επιστρέφουν κάθε 6μηνο στις χώρες τους ; :rolleyes:
Πάντως είναι μην σου κάτσει, ένα αμάξι με ξένες πινακίδες σίγουρα τραβά την προσοχή του Νόμου και έχω διαβάσει ιστορίες τρόμου στην Γερμανία με ξένους που τους παρουσίασαν στοιχεία από κάμερες ότι δεν έβγαλαν τα αμάξια τους εκτός χώρας. Μάλιστα στην Γερμανία θεωρείται, λέει, φοροδιαφυγή να σε πιάσουν άνω του 6μηνου στην χώρα χωρίς να έχεις αλλάξει τις πινακίδες, και γνωρίζω περίπτωση Έλληνα που την έπαθε πρόσφατα στην φάση αλλαγής των πινακίδων, όπου έφταιγε κιόλας, κι έσκασε κασέρι 1,500€, ακόμα το φυσάει και δεν κρυώνει.

vamvakoolas
03-09-15, 09:43
1) εγω προσωπικα δε θα ανεβασω χρεπι βελγιο και σιγουρα το εχω σε αριστη κατασταση. Στη γειτονια ομως βλεπω χρεπια με ελληνικες πινακιδες (!!) κατι φοκους δεκαετια 90 και βαλε...

2)Αφου εχω το ιχ τι να το εχω Ελλαδα να καθεται;

3)Λεω να το κατεβαζω 1 φορα το χρονο κατω για σερβις -κτεο δεν ειναι και κατι τρομερο 1 μερα να πας και 1 να γυρισεις...πιο φθηνα θα ειναι απο το να πηγαινω εδω συνεργειο

4)Χτες που γυρναγα παλι με το ιχ με τις ρουμανικες πινακιδες της συναδελφου το συζηταγαμε (παλι) και απλως μου ειπε να εχω μια βασικη ασφαλεια απο Ελλαδα και καλη οδικη βοηθεια βελγιο

5)εννοειται οτι θα ειμαι εκτος κανονισμου (πιστευω οχι νομου) μιας και πρεπει θεωρητικα καθε εξαμηνο να το πηγαινω κατω...

6)Ξαναγραφω οτι το ιχ με ρουμανικες πινακιδες δεν την ειχαν σταματησει ποτε εδω και 5 χρονια!!

cool11
03-09-15, 11:45
Οταν εισαι στην ξενιτεια και νιωθεις οτι ολοι στην πατριδα σε ξεχασαν, μη φοβασαι, υπαρχει καποιος που πάντα σε σκεφτεται: η ελληνική εφορία!

Αλεξιάδης: Επιβολή «ΕΝΦΙΑ» εξωτερικού από το 2016
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500022723

Για να μην αποτελει προνομιο των εν Ελλαδι περιουσιων ο ΕΝΦΙΑ.
Τωρα, και στο εξωτερικο!

PopManiac
03-09-15, 12:00
Οταν εισαι στην ξενιτεια και νιωθεις οτι ολοι στην πατριδα σε ξεχασαν, μη φοβασαι, υπαρχει καποιος που πάντα σε σκεφτεται: η ελληνική εφορία!

Αλεξιάδης: Επιβολή «ΕΝΦΙΑ» εξωτερικού από το 2016
http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500022723

Για να μην αποτελει προνομιο των εν Ελλαδι περιουσιων ο ΕΝΦΙΑ.
Τωρα, και στο εξωτερικο!

Δεν έχει να κάνει με κάτοικους εξωτερικού αυτό, αλλά με εσωτερικού αν και δεν βλέπω τη νομιμότητα του μέτρου καθώς (τουλάχιστον στα ακίνητα) είναι διπλή φορολόγηση

cool11
03-09-15, 12:06
Δεν έχει να κάνει με κάτοικους εξωτερικού αυτό, αλλά με εσωτερικού αν και δεν βλέπω τη νομιμότητα του μέτρου καθώς (τουλάχιστον στα ακίνητα) είναι διπλή φορολόγηση

Γιατι λες δεν εχει να κανει + με Ελληνες του εξωτερικου;
Αν πχ ζεις Βελγιο και αγορασεις εκει ενα σπιτι, με βαση αυτο που λενε οτι θελουν να κανουν, δεν θα σε βαλουν να πληρωσεις ΕΝΦΙΑ για το σπιτι στο Βελγιο;

PopManiac
03-09-15, 12:15
Γιατι λες δεν εχει να κανει + με Ελληνες του εξωτερικου;
Αν πχ ζεις Βελγιο και αγορασεις εκει ενα σπιτι, με βαση αυτο που λενε οτι θελουν να κανουν, δεν θα σε βαλουν να πληρωσεις ΕΝΦΙΑ για το σπιτι στο Βελγιο;

Εννοείται πως όχι εφόσον είμαι κάτοικος εξωτερικού (δλδ τα εισοδήματα μου προέρχονται από δραστηριότητα στην αλλοδαπή + κατοικώ εδώ). Φορολογούμαι Βέλγιο και δηλώνομαι Βέλγιο, συνεπώς αν αγοράσω σπίτι Βέλγιο (ή οπουδήποτε αλλού) τον πρώτο λόγο τον έχει ο Βέλγος έφορος.

Αλλά και για τους κατοίκους εσωτερικού δεν είμαι βέβαιος πως μπορεί να ισχύσει ΕΝΦΙΑ σε ακίνητα εξωτερικού καθώς είναι διπλή φορολόγηση νομίζω αφού τα ακίνητα στην αλλοδαπή διέπονται από τους εκεί φόρους.

Νομίζω όμως μιας και δεν ξέρω. Αλλά, οι του εξωτερικού που έχουν ακίνητα στην Ελλάδα (πχ Σουηδός φίλος μου που αγόρασε σπίτι στην Κρήτη) πληρώνουν κανονικά ΕΝΦΙΑ.

Nozomi
03-09-15, 12:15
Τα έχουν βρει σκούρα με τις καταθέσεις, ουδείς πρόκειται να επιστρέψει χρήματα σε Ελληνικές Τράπεζες μετά από αυτό που έγινε, και μόνο... την Αστυνομία δεν θα στείλουν σπίτια μας για να τα πάρουν απ΄την stroma bank ! :lol:

Η πλάκα είναι ότι με όλα αυτά, μάλλον επιδεινώνουν την άρνηση του κόσμου να βγάλει τα χρήματά του στην κυκλοφορία.

Είναι απίστευτοι οι τύποι: με λεφτά στο εξωτερικό, θέλουν να βάλουν χέρι στα λεφτά του κόσμου στην Ελλάδα...

PopManiac
03-09-15, 12:19
Τα έχουν βρει σκούρα με τις καταθέσεις, ουδείς πρόκειται να επιστρέψει χρήματα σε Ελληνικές Τράπεζες μετά από αυτό που έγινε, και μόνο... την Αστυνομία δεν θα στείλουν σπίτια μας για να τα πάρουν απ΄την stroma bank ! :lol:

Η πλάκα είναι ότι με όλα αυτά, μάλλον επιδεινώνουν την άρνηση του κόσμου να βγάλει τα χρήματά του στην κυκλοφορία.

Είναι απίστευτοι οι τύποι: με λεφτά στο εξωτερικό, θέλουν να βάλουν χέρι στα λεφτά του κόσμου στην Ελλάδα...

Καλά, άστο αυτό επειδή η κολώνια αυτή κρατάει πολλά χρόνια ;)

Μια ζωή το ελληνικό δημόσιο προσπαθεί να βάλει χέρι στο εξωτερικό, μερικές φορές νομίμως (δεν ξέρω κατά πόσο νόμιμο είναι ή όχι να φορολογηθούν καταθέσεις εξωτερικού όπως δεν ξέρω και για ΕΝΦΙΑ σε ακίνητα εξωτερικού αν και το δεύτερο το βρίσκω προβληματικό) και άλλες φορές παρανόμως όπως είχε δοκιμάσει ο Αλογοσκούφης προ 10ετίας όπου ουσιαστικά επέβαλε διπλή φορολόγηση και μάλιστα μέχρι και σε υπαλλήλους διεθνών οργανισμών. Στο τέλος βέβαια πήρε να μην πω τι, αλλά δεν είναι και τόσο πρωτότυπης σύλληψης όσα συμβαίνουν.

zianna
03-09-15, 13:29
1) εγω προσωπικα δε θα ανεβασω χρεπι βελγιο και σιγουρα το εχω σε αριστη κατασταση. Στη γειτονια ομως βλεπω χρεπια με ελληνικες πινακιδες (!!) κατι φοκους δεκαετια 90 και βαλε...

2)Αφου εχω το ιχ τι να το εχω Ελλαδα να καθεται;

3)Λεω να το κατεβαζω 1 φορα το χρονο κατω για σερβις -κτεο δεν ειναι και κατι τρομερο 1 μερα να πας και 1 να γυρισεις...πιο φθηνα θα ειναι απο το να πηγαινω εδω συνεργειο

4)Χτες που γυρναγα παλι με το ιχ με τις ρουμανικες πινακιδες της συναδελφου το συζηταγαμε (παλι) και απλως μου ειπε να εχω μια βασικη ασφαλεια απο Ελλαδα και καλη οδικη βοηθεια βελγιο

5)εννοειται οτι θα ειμαι εκτος κανονισμου (πιστευω οχι νομου) μιας και πρεπει θεωρητικα καθε εξαμηνο να το πηγαινω κατω...

6)Ξαναγραφω οτι το ιχ με ρουμανικες πινακιδες δεν την ειχαν σταματησει ποτε εδω και 5 χρονια!!

Εκτός νόμου θα είσαι
http://www.mobilit.belgium.be/fr/circulationroutiere/immatriculation/procedure/verkeer/
http://www.policelocale.be/centrex/fr/faq/code-de-la-route/immatriculation-vehicule-immatricule-a-letranger.html
http://www.blbe.be/en/importing-and-registering-car

Σου είπα, όπως σου τύχει.
Εμένα δεν μου έτυχε, φίλος πλήρωσε πρόστιμο την πρώτη φορά και τη 2η μετά από 1-2 χρόνια που χτύπησε τον αστυνομικό, παρόλο που δεν έφταιγε ξαναέφαγε πρόστιμο και υποχρεωτική αλλαγή πινακίδων.

Nozomi
03-09-15, 14:21
Τόσο τραγική είναι πια η βελγική ασφάλεια ; Σίγουρα δεν θα είναι τα 350-400€/χρόνο που πληρώνεις για ένα μικρό Ι.Χ στην Ελλάδα, αλλά ακόμα και 1000-1200€, με βελγικούς μισθούς, αξίζει να είσαι παράνομος και να τρέμει το φυλλοκάρδι σου να μην εμπλακείς σε ατύχημα ;

Bασικό φυσικά είναι και τι αμάξι θέλεις να ανεβάσεις, οι Γερμανοί π.χ έλεγαν στον άλλον (ήταν κι πιτσιρικάς) για μία 200άρα Μερκ, κάτι χιλιάρικα για ασφάλιστρα.

Αν είσαι χρόνια ασφαλισμένος Ελλάδα, δεν είσαι 20+, ζήτα το ιστορικό σου, μετέφρασέ το, και δοκίμασε σε κάποιες ασφαλιστικές να δεις τι προσφορές θα σου δώσουν.
Δεν νομίζω να περιμένεις κάποιον σοβαρό να σε προτρέψει να μείνεις με ελληνικές πινακίδες επειδή το κάνει η Ρουμάνα συνάδελφός σου, απλά ελπίζοντας να μην σε πιάσουν...

voithostyrempora2
03-09-15, 14:49
Τόσο τραγική είναι πια η βελγική ασφάλεια ; Σίγουρα δεν θα είναι τα 350-400€/χρόνο που πληρώνεις για ένα μικρό Ι.Χ στην Ελλάδα, αλλά ακόμα και 1000-1200€, με βελγικούς μισθούς, αξίζει να είσαι παράνομος και να τρέμει το φυλλοκάρδι σου να μην εμπλακείς σε ατύχημα ;


Λάθος τρόπος ανάπτυξης Cost-Benefit Analysis (CBA) :p .

Αν η ελληνική ασφάλεια ειναι 350-400 ευρώ και η Βελγικη 1.000-1.200, είναι μια διαφορά 700-800 ευρώ. Αν το πρόστιμο είναι πράγματι 1.500 ευρω, τότε με 2 χρονια στο Βελγιο (αν δεν τον πιάσουν), κάνει απόσβεση του προστιμου. Από τον 3ο χρονο και μετά, κάθε μέρα που δεν τον πιάνουν, είναι καθαρό κερδος. Και αν τον πιάσουν στο 5ο ετος πχ, θα εχει γλιτωσει πάνω από 1.500 ευρω (όλο τον 3ο και 4ο χρόνο συν όσο μερος του 5ου χρονου πέρασε μέχρι να τον πιάσουν).

Αρα το ερώτημα είναι ποιες ειναι οι πιθανοτητες να τον πιάσουν μεσα στα 2 πρωτα χρονια.

:cool:

(έτσι κάνουμε CBA a la Greka :p )

vamvakoolas
03-09-15, 18:50
Λάθος τρόπος ανάπτυξης Cost-Benefit Analysis (CBA) :p .

Αν η ελληνική ασφάλεια ειναι 350-400 ευρώ και η Βελγικη 1.000-1.200, είναι μια διαφορά 700-800 ευρώ. Αν το πρόστιμο είναι πράγματι 1.500 ευρω, τότε με 2 χρονια στο Βελγιο (αν δεν τον πιάσουν), κάνει απόσβεση του προστιμου. Από τον 3ο χρονο και μετά, κάθε μέρα που δεν τον πιάνουν, είναι καθαρό κερδος. Και αν τον πιάσουν στο 5ο ετος πχ, θα εχει γλιτωσει πάνω από 1.500 ευρω (όλο τον 3ο και 4ο χρόνο συν όσο μερος του 5ου χρονου πέρασε μέχρι να τον πιάσουν).


(έτσι κάνουμε CBA a la Greka :p )
:clap:

για να μη τα γραφω εγω!

Παιδια η ασφαλεια δεν ειναι 1000-1200 μακαρι να ηταν...

καντε αναζητηση και θα δειτε (οποιος βρει χαμηλοτερη.....τηλεφωνω στην ασφαλιστικη)



:cool:

zianna
03-09-15, 19:08
:clap:

για να μη τα γραφω εγω!

Παιδια η ασφαλεια δεν ειναι 1000-1200 μακαρι να ηταν...

καντε αναζητηση και θα δειτε (οποιος βρει χαμηλοτερη.....τηλεφωνω στην ασφαλιστικη)



:cool:

Αναζήτηση δεν μπορούμε να κάνουμε, γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Μάρκα
Μοντέλο
Ημερομηνία 1ης κυκλοφορίας
Τι καίει το αυτοκίνητο
Πόσα χρόνια οδηγός είσαι
Πόσα ατυχήματα προκάλεσες, αν προκάλεσες
Πότε ήταν η τελευταία φορά
Χρήση του αυτοκινήτου
Πόσα χιλιόμετρα θα κάνει ετησίως
Ποιο πρόγραμμα θα διαλέξεις
Ποια ασφαλιστική θα διαλέξεις
Αν έχεις ή δικαιούσαι έκπτωση στην ασφαλιστική
Και κάποια ακόμη που ξεχνώ

voithostyrempora2
03-09-15, 19:17
:clap:

για να μη τα γραφω εγω!

Παιδια η ασφαλεια δεν ειναι 1000-1200 μακαρι να ηταν...

καντε αναζητηση και θα δειτε (οποιος βρει χαμηλοτερη.....τηλεφωνω στην ασφαλιστικη)



:cool:

Αρα με την πρώτη χρονια που θα το εχεις με ελληνικες πινακιδες θα'χεις κάνει απόσβαση του πιθανου προστιμου, άρα συμφέρει κάργα.

:p

Nozomi
03-09-15, 20:48
Αναζήτηση δεν μπορούμε να κάνουμε, γιατί εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Μάρκα
Μοντέλο
Ημερομηνία 1ης κυκλοφορίας
Τι καίει το αυτοκίνητο
Πόσα χρόνια οδηγός είσαι
Πόσα ατυχήματα προκάλεσες, αν προκάλεσες
Πότε ήταν η τελευταία φορά
Χρήση του αυτοκινήτου
Πόσα χιλιόμετρα θα κάνει ετησίως
Ποιο πρόγραμμα θα διαλέξεις
Ποια ασφαλιστική θα διαλέξεις
Αν έχεις ή δικαιούσαι έκπτωση στην ασφαλιστική
Και κάποια ακόμη που ξεχνώ
Οι Γερμανοί ασφαλίζουν με υψηλότερα ασφάλιστα συγκεκριμένα μοντέλα που στατιστικά προκαλούν περισσότερα ατυχήματα...

vamvakoolas
04-09-15, 09:42
Αρα με την πρώτη χρονια που θα το εχεις με ελληνικες πινακιδες θα'χεις κάνει απόσβαση του πιθανου προστιμου, άρα συμφέρει κάργα.

:p

και δεν υπολογιζουμε τον ελεγχο καθε χρονο απο βελγικο ΚΤΕΟ!:nono: (αρε χλμ που θα κανει το ιχ μου)

zianna
04-09-15, 14:34
και δεν υπολογιζουμε τον ελεγχο καθε χρονο απο βελγικο ΚΤΕΟ!:nono: (αρε χλμ που θα κανει το ιχ μου)

Απορώ πάντως ποιο κορόιδο έχεις βρει να βγάλει την άδεια του αυτοκινήτου στο όνομά του και να σου το δώσει να πας στο Βέλγιο..

vamvakoolas
04-09-15, 14:40
γενικα πρεπει να εχεις πολλες αποριες

voithostyrempora2
04-09-15, 18:44
Απορώ πάντως ποιο κορόιδο έχεις βρει να βγάλει την άδεια του αυτοκινήτου στο όνομά του και να σου το δώσει να πας στο Βέλγιο..

Κανα γονιό συνήθως, αλλά δε μας πέφτει και ιδιαίτερος λόγος.

;)

john dubi
04-09-15, 20:50
Ωραια τα γραφει ο vamvakoolas. Μεχρι να γινει η στραβη και να τρεχει να τα μαζευει.

Nozomi
04-09-15, 21:29
Ωραια τα γραφει ο vamvakoolas. Μεχρι να γινει η στραβη και να τρεχει να τα μαζευει.
:lol:

Το ζήτημα είναι όταν πηγαίνεις σε μια χώρα να μην προσπαθείς να μεταφέρεις τις συνήθειές σου εκεί, αλλά να προσαρμοστείς στον δικό τους τρόπο σκέψης και λειτουργίας.
Ανέφερα περίπτωση Ελληνάρα που την πάτησε πρόσφατα έτσι στην Γερμανία, προφανώς με την λογική έλα μωρέ, σιγά μην με πιάσουν, θα τους κλαφτώ κι λίγο κτλ.
Έσκασε την 1500άρα κασέρι (εκεί δεν υπάρχουν εκπτώσεις στην εφάπαξ καταβολή!), κι άντε γεια...:whistle:

lewton
07-09-15, 21:17
Φανερέ Πράκτωρα, τώρα που το θυμήθηκα, μην ξεχάσεις να κάνεις φορολογική δήλωση για το 2015.
Θα πάρεις πίσω λεφτά επειδή άρχισες στο τέλος της χρονιάς.
Φλεβάρη-Μάρτη γίνονται, μην το αμελήσεις.
Ρώτα με τότε να σου πω. :p

Φανερός Πράκτωρ
07-09-15, 21:20
Φανερέ Πράκτωρα, τώρα που το θυμήθηκα, μην ξεχάσεις να κάνεις φορολογική δήλωση για το 2015.
Θα πάρεις πίσω λεφτά επειδή άρχισες στο τέλος της χρονιάς.
Φλεβάρη-Μάρτη γίνονται, μην το αμελήσεις.
Ρώτα με τότε να σου πω. :p

Ναι αλλά από όσο ρώτησα οι μη-Ελβετοί δεν κάνουν φορολογική δήλωση (δεν δικαιούνται).
Τους τα παίρνουν κατευθείαν από το μισθό.

Κατάλαβα λάθος;

υγ: το άκουσα από Ελβετό/Ελβετούς

john dubi
07-09-15, 21:23
Ναι αλλά από όσο ρώτησα οι μη-Ελβετοί δεν κάνουν φορολογική δήλωση (δεν δικαιούνται).
Τους τα παίρνουν κατευθείαν από το μισθό.

Κατάλαβα λάθος;

υγ: το άκουσα από Ελβετό/Ελβετούς

Μπορεις να κανεις φορολογικη δηλωση με το B. Ψαξε το και δεν θα χασεις!

lewton
07-09-15, 21:26
Ναι αλλά από όσο ρώτησα οι μη-Ελβετοί δεν κάνουν φορολογική δήλωση (δεν δικαιούνται).
Τους τα παίρνουν κατευθείαν από το μισθό.

Κατάλαβα λάθος;

υγ: το άκουσα από Ελβετό/Ελβετούς
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι ξέρει ο Ελβετός καλύτερα από εμένα (και τον john dubi)... :evil:

Φανερός Πράκτωρ
07-09-15, 21:33
Μπορεις να κανεις φορολογικη δηλωση με το B. Ψαξε το και δεν θα χασεις!


Δηλαδή θέλεις να πεις ότι ξέρει ο Ελβετός καλύτερα από εμένα (και τον john dubi)... :evil:

Μπορεί (αν έμενε στο τι έχει ακούσει ο καθένας) :)
Αλλά αφού το έχετε κάνει δεν έχει νόημα η πολλή συζήτηση.
Θα το κοιτάξω & ευχαριστώ για την πληροφορία.

lewton
07-09-15, 21:34
Άντε μπράβο. :p

john dubi
07-09-15, 21:37
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι ξέρει ο Ελβετός καλύτερα από εμένα (και τον john dubi)... :evil:

Σωστος! 2 στους 10 ελβετους ασχολουντε σοβαρα με την εφορια και τα ψαχνουν! Μονο βαλκανιους να συμβουλευεσαι για τετοια θεματα! Κανεις καλο στο πορτοφολι σου! :p

lefe
07-09-15, 22:03
Μπορεις να κανεις κανονικα φορολογικη δηλωση με B permit ,εχει και καποια εξοδα που εκπιπτουν (πχ. νομιζω Ιατρικα απο ενα οριο και πανω? ειτε δωρεες απο καποιο ποσο και πανω? και εννοειται το 3rd pillar κλπ) απλα να ξερεις οτι η επιστροφη φορων παιζει να αργει πολυυ.. Για Ζυριχη μου ειχαν πει (οποτε δεν ξερω αν ισχυει οντως) πανω απο χρονο αν εχεις επιστροφη.
Επισης αν τα ετησια μικτα σου ειναι πανω απο 120.000 κανεις υποχρεωτικα δηλωση (και ενας νομος λεει οτι αν πιανεις παραπανω απο 180ish εισαι υποχρεωμενος να κερασεις fondue το φορουμ)

crypter
07-09-15, 22:12
Έχω ενα περίεργο πρόβλημα. Κάνω master στην στοκχόλμη και ήθελα να βγάλω personal number στο tax office για να μου διευκολύνει την ζωή. Και για να γραφτώ και να το κάνω αυτό το μόνο που μου λείπει ειναι η European Health Insurance Card.
Κοίταξα στο site της και την βγάζει το αρμόδιο ασφαλιστικό ίδρυμα της χώρας μου. Αλλα ουτε εγώ ούτε η μάνα μου είμαστε ασφαλισμένοι (στο ΙΚΑ η οπουδήποτε αλλου). Τώρα κάνει προσπάθειες να γραφτεί στο τέβε αλλα και εκεί το καθυστερούν τρελά χωρίς λόγο.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλω εγώ την κάρτα στο μεταξύ; Να αγοράσω προσωρινή ασφάλεια η κάτι τέτοιο; Είμαι κάτω των 26 btw.

lefe
07-09-15, 22:15
Έχω ενα περίεργο πρόβλημα. Κάνω master στην στοκχόλμη και ήθελα να βγάλω personal number στο tax office για να μου διευκολύνει την ζωή. Και για να γραφτώ και να το κάνω αυτό το μόνο που μου λείπει ειναι η European Health Insurance Card.
Κοίταξα στο site της και την βγάζει το αρμόδιο ασφαλιστικό ίδρυμα της χώρας μου. Αλλα ουτε εγώ ούτε η μάνα μου είμαστε ασφαλισμένοι (στο ΙΚΑ η οπουδήποτε αλλου). Τώρα κάνει προσπάθειες να γραφτεί στο τέβε αλλα και εκεί το καθυστερούν τρελά χωρίς λόγο.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλω εγώ την κάρτα στο μεταξύ; Να αγοράσω προσωρινή ασφάλεια η κάτι τέτοιο; Είμαι κάτω των 26 btw.

αν ουτε στην Σουηδια (πχ μεσω της σχολης) ουτε στην Ελλαδα εισαι ασφαλισμενος , και εφοσον λες οτι δεν γινεται ουτε ως προστατευομενο μελος να ασφαλιστεις νομιζω μοναδικη λυση ειναι να αγορασεις ασφαλεια ως φοιτητης Σουηδια

lewton
07-09-15, 22:25
Εγώ έκανα δήλωση για το 2014 επειδή δούλεψα τη μισή χρονιά και φορολογήθηκα σαν να είχα τον ίδιο μισθό 13 φορές και μου είπαν καλό Νοέμβρη/Δεκέμβρη (του 2015).

crypter
07-09-15, 23:08
αν ουτε στην Σουηδια (πχ μεσω της σχολης) ουτε στην Ελλαδα εισαι ασφαλισμενος , και εφοσον λες οτι δεν γινεται ουτε ως προστατευομενο μελος να ασφαλιστεις νομιζω μοναδικη λυση ειναι να αγορασεις ασφαλεια ως φοιτητης Σουηδια

Έτσι βλεπω και εγώ. Εχω μια ασφάλεια απο το master μου αλλα δεν ξερω αν την δέχονται. Αν έχεις να προτείνεις ασφάλεια στην σουηδία είμαι όλο αυτιά. :p

8anos
07-09-15, 23:20
Έχω ενα περίεργο πρόβλημα. Κάνω master στην στοκχόλμη και ήθελα να βγάλω personal number στο tax office για να μου διευκολύνει την ζωή. Και για να γραφτώ και να το κάνω αυτό το μόνο που μου λείπει ειναι η European Health Insurance Card.
Κοίταξα στο site της και την βγάζει το αρμόδιο ασφαλιστικό ίδρυμα της χώρας μου. Αλλα ουτε εγώ ούτε η μάνα μου είμαστε ασφαλισμένοι (στο ΙΚΑ η οπουδήποτε αλλου). Τώρα κάνει προσπάθειες να γραφτεί στο τέβε αλλα και εκεί το καθυστερούν τρελά χωρίς λόγο.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να βγάλω εγώ την κάρτα στο μεταξύ; Να αγοράσω προσωρινή ασφάλεια η κάτι τέτοιο; Είμαι κάτω των 26 btw.

το μαστερ ειναι διετες ή ενος ετους;
αν δηλωθεις ανεργος στην Ελλαδα δεν στην βγαζουν την καρτα;

- - - Updated - - -


Έτσι βλεπω και εγώ. Εχω μια ασφάλεια απο το master μου αλλα δεν ξερω αν την δέχονται. Αν έχεις να προτείνεις ασφάλεια στην σουηδία είμαι όλο αυτιά. :p

μπορεις να καταθεσεις τα χαρτια σου και το πολυ πολυ να στο απορριψουν εξηγωντας σου γραπτα την αιτια απορριψης

crypter
08-09-15, 02:04
το μαστερ ειναι διετες ή ενος ετους;
αν δηλωθεις ανεργος στην Ελλαδα δεν στην βγαζουν την καρτα;

Δεύτερο έτος εδω πέρα. Το πρώτο το έκανα σε αλλο. Είναι double degree. Θα πρεπει να πάω ελλάδα και να κανονίσω ποσα χαρτιά για την ανεργία και δεν εχω ιδέα αν δίνουν και ΙΚΑ σε αυτήν την περίπτωση.


μπορεις να καταθεσεις τα χαρτια σου και το πολυ πολυ να στο απορριψουν εξηγωντας σου γραπτα την αιτια απορριψης
Ναι, απλα οκ :p κριμα τον χρόνο. Μου εχουν πεί οτι χρειάζεται σίγουρα η κάρτα η κάποιος τρόπος να δείξω οτι εχω ασφάλιση.

8anos
08-09-15, 21:58
Δεύτερο έτος εδω πέρα. Το πρώτο το έκανα σε αλλο. Είναι double degree. Θα πρεπει να πάω ελλάδα και να κανονίσω ποσα χαρτιά για την ανεργία και δεν εχω ιδέα αν δίνουν και ΙΚΑ σε αυτήν την περίπτωση.

Ναι, απλα οκ :p κριμα τον χρόνο. Μου εχουν πεί οτι χρειάζεται σίγουρα η κάρτα η κάποιος τρόπος να δείξω οτι εχω ασφάλιση.

Αν στην Σουηδια κανεις μονο ενα ετος δεν θα σου βγαλουν personnummer

crypter
08-09-15, 22:07
Αν στην Σουηδια κανεις μονο ενα ετος δεν θα σου βγαλουν personnummer

Απο οτι είχα ακούσει ο κανόνας ήταν "τουλάχιστον" 12 μήνες. Και αυτό το πληρούσα. :p Oh well δεν με καίει άμεσα. Απλά κρίμα.

Geneva7
10-09-15, 18:09
Αυτο που μου ειπαν ειναι οτι αν μεταφερω λεφτα απο τον λογαριασμο μισθοδοσιας μου στον αλλο λογαριασμο(σε ευρω) μεσω ebanking δεν υπαρχει θεμα. Αν βαλω/βγαλω λεφτα με οποιονδηποτε αλλο τροπο τοτε εχω χρεωση 1% επι του ποσου που κινω καθε φορα.

Θάνο όπως λέει ο φανερός πράκτωρ ο μσθός μου είναι αφορολόγητος(διοτι το tax καταληγει στο CERN - ειμαστε internally taxed) και η γαλλία είναι πιο κοντά στο γραφείο μου, τα ενοικια φτηνοτερα και το supermarket αρκετα πιο φτηνο επίσης. Πάντως ο supervisor μου που εψαχνε δουλειά τον ρωτουσαν αν μενει Γαλλία, φαντάζομαι το offer είναι μικρότερο.

Θα ρωτησω στην Postfinance να δω αν εχουν καποιο ποσο και πανω απο το οποιο δεν χρεωνουν fees η να δω τι fees χρεωνουν

Καλησπερα σε ολους, για να επανελθω σε ενα θεμα που συζητηθηκε προσφατα, σχετικα με τις τραπεζες στην Ελβετια. Εγω εχω το λογ/σμο μισθοδοσιας απο την UBS,αξιζει να ανοιξω και αλλον ελβετικο σε καποια εκ των Coop/Migros? Και κυριως, πως μπορω να εχω ΕU λογαριασμο για να γλιτωνω τις προμηθειες οταν ταξιδευω εντος ΕΕ? Ρωτησα σε καποιες Γαλλικες τραπεζες στο Αnnemasse και θελουν γαλλικη διευθυνση..Εχει δοκιμασει κανεις τις γαλλλικες internet banks, που δεν εχουν branches?

Τελος, κατι ασχετο, αυτο που ειπες lewton περι φορολογικης δηλωσης δεν το γνωριζα κ εχασα καποια επιστροφη φορου ξεκινωντας δουλεια κοντα στα τελη του 2013..Εκανα φετος πρωτη φορα τη δηλωση για το 3rd pillar tax return, ξερει κανεις ποτε περιπου θα δρομολογηθει; Μαρτιο την εκανα και ελεγε max μεχρι τελος του χρονου.

Ευχαριστω πολυ!

Φανερός Πράκτωρ
12-09-15, 10:14
Ερώτηση περί mastercard και cembra-migros (για τους Ελβετούς): Φαντάζομαι θα με ενοχλήσουν αυτοί για να μου στείλουν το payment notification (για να είμαι εμπρόθεσμος) και δεν πρέπει να έχω εγώ το νου μου. Σωστά;

john dubi
12-09-15, 19:40
Νορμαλ σου στελνουν το λογαριασμο στο σπιτι με χρεωση 2 φρ. Το καλυτερο ειναι να γραφτεις στο eservice (https://eservice.cembra.ch/internetbanking/?login&language=de) να λαμβανεις mail. Αλλιως συνδεσε τη καρτα σε ενα λογαριασμο με LSV να τραβαει τα λεφτα αυτοματα.

- - - Updated - - -


Τελος, κατι ασχετο, αυτο που ειπες lewton περι φορολογικης δηλωσης δεν το γνωριζα κ εχασα καποια επιστροφη φορου ξεκινωντας δουλεια κοντα στα τελη του 2013..Εκανα φετος πρωτη φορα τη δηλωση για το 3rd pillar tax return, ξερει κανεις ποτε περιπου θα δρομολογηθει; Μαρτιο την εκανα και ελεγε max μεχρι τελος του χρονου.

Ευχαριστω πολυ!

Η Ζυριχη εχει αυτο (https://eservices.vrsg.ch/public/web/zh/) Ειναι σαν το TAXIS το δικο μας στην Ελλαδα. Για ψαξε να δεις ποιο εχουν στη Γενευη. Λογικα το ιδιο θα ειναι αλλα θα πηγαινει ποιο αργα :p

lefe
12-09-15, 20:34
Εγω οσο αφορα την πληρωμη εχω βαλει να γινεται αυτοματα (LSV ειναι στα Γερμανικα) και για τον λογαριασμο για να μην εχω το νου μου ηρθε/δεν ηρθε κλπ ή αν ρθει οσο λειπω εβαλα να μου ερχεται ονλινε , νομιζω μεσω της swisscard-cardservice και ερχεται καθε μηνα σε pdf . (δεν πληρωνεις κατι εξτρα)
Λογικα θα υπαρχει καποια αντιστοιχη υπηρεσια και στην πιστωτικη σου .
Καλυτερα παρε τους ενα τηλ να ρωτησεις ή/και να στο ενεργοποιησουν.

lewton
13-09-15, 21:33
Ερώτηση περί mastercard και cembra-migros (για τους Ελβετούς): Φαντάζομαι θα με ενοχλήσουν αυτοί για να μου στείλουν το payment notification (για να είμαι εμπρόθεσμος) και δεν πρέπει να έχω εγώ το νου μου. Σωστά;

Δυστυχώς είναι καθυστερημένοι και δε συμμετέχουν στο e-bill*.
Περίμενε τον πρώτο λογαριασμό και δες τις πληροφορίες για τους τρόπους πληρωμής. Σιγουρα θα σου εξηγεί και πως να μπεις στο online σύστημά τους.
Μην αγχώνεσαι, δεν πονάει.

*Το e-bill είναι ο ορισμός της τελειότητας. Είναι εθνικό σύστημα της Ελβετίας στο οποίο συμμετέχουν όλες οι τράπεζες της χώρας και σχεδόν κάθε εταιρία που εκδίδει λογαριασμούς (εξαιρείται η καθυστερημένη Cembra). Όταν εκδοθεί ο λογαριασμός πχ του κινητού σου, βλέπεις μια ειδοποίηση στο e-banking σου που λέει ότι έχεις τον νέο λογαριασμό πχ της Swisscom, ότι είναι 45 φράγκα και ότι είναι να πληρωθεί μέχρι τις 25 Οκτώβρη. Κάνοντας κλικ στον ανοίγει σε PDF. Πατώντας "pay" σε ρωτάει πότε θέλεις να πληρωθεί και το ποσό (πχ αν είναι πιστωτική έχεις επιλογή να μην το πληρώσεις όλο, αν είναι λογαριασμός κινητού προφανώς το ποσό δεν αλλάζει).
Τόσο απλά, με 3-4 κλικ, χωρίς να συμπληρώσεις manually τίποτα, δεδομένου ότι by default έχει την τελευταία ημερομηνία ως ημερομηνία πληρωμής και το ποσό προσυμπληρωμένο.
Πολιτισμός. :oneup:
Επιβάλλεται να ενεργοποιήσεις το e-bill για οτιδήποτε άλλο πληρώνεις (κινητό, σταθερό, ασφάλιση υγείας, αλλες ασφάλειες, κλπ).
Περισσότερα στο www.e-bill.ch.

- - - Updated - - -

Παράδειγμα: 3-4 μήνες αφού έφυγα από Ελβετία η Orange θυμήθηκε ότι της χρωστάω 2 φράγκα. Το ήξερα γιατί είχα υπολογίσει τις ημέρες, αλλά δεν ασχολήθηκα να τους πω ότι έκαναν λάθος 2 φράγκα. Δε μπορώ όμως να μπαίνω κάθε λίγες μέρες στο e-service της Orange (και της κάθε Orange) για να κοιτάω αν εξέδωσαν λογαριασμό για αυτά τα 2 φράγκα. Αλλά στο e-banking το έχω κανόνα να μπαίνω τουλάχιστον κάθε 2 εβδομάδες, ακόμα και τώρα που είμαι 15 μήνες εκτός Ελβετίας. Οπότε είδα το λογαριασμό και πλήρωσα το 2 φράγκα χωρίς να μπλέξω σε φασαρίες.

- - - Updated - - -



Τελος, κατι ασχετο, αυτο που ειπες lewton περι φορολογικης δηλωσης δεν το γνωριζα κ εχασα καποια επιστροφη φορου ξεκινωντας δουλεια κοντα στα τελη του 2013..Εκανα φετος πρωτη φορα τη δηλωση για το 3rd pillar tax return, ξερει κανεις ποτε περιπου θα δρομολογηθει; Μαρτιο την εκανα και ελεγε max μεχρι τελος του χρονου.
Και εμένα μου είπαν από Λοζάνη ότι μέχρι το τέλος του 2015 θα λάβω την επιστροφή φόρου για το 2014.
Όποιος τα πάρει πρώτος να το πει. :p




Η Ζυριχη εχει αυτο (https://eservices.vrsg.ch/public/web/zh/) Ειναι σαν το TAXIS το δικο μας στην Ελλαδα. Για ψαξε να δεις ποιο εχουν στη Γενευη. Λογικα το ιδιο θα ειναι αλλα θα πηγαινει ποιο αργα :p
Στο Vaud έχουν ένα λογισμικό vaud-tax που εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου (πραγματικά καθυστερημένο για 2010+) αλλά αφορά μόνο αυτούς που κάνουν κανονική φορολογική δήλωση.
Για εμάς με L και B permit (δηλαδή που φορολογούμαστε στην πηγή) δεν υπάρχει τίποτα on-line, η διαδικασία είναι 100% off-line. Πρέπει να συμπληρώσουμε την αίτηση και να την στείλουμε ταχυδρομικά (η συμπλήρωση γίνεται και στον υπολογιστή αλλά την εκτυπώνεις και τη στέλνεις). Όποτε την επεξεργαστούν λαμβάνουμε απάντηση που λέει πόσα χρήματα δικαιούμαστε επιστροφή και πότε θα τα λάβουμε.

ttsesm
17-09-15, 23:57
παιδιά έχουμε κανέναν από 'δω από ενδιμβούργο/σκωτία, έχω πρόταση για εργασία σε τοπικό πανεπιστήμιο με μισθό £26274 annual και συνδρομή στο pension scheme. Πως την βλέπεται αξίζει, θα μένει τίποτα στην άκρη ή θα είμαι στα όρια. Γενικά πως είναι η ζωή (ενοίκια,μέσα μεταφοράς, κτλπ) στο ενδιμβούργο, ακριβή/φθηνή γνωρίζει κανείς να μου πει. Τι θα με συμβουλεύατε.

Veldrin
18-09-15, 00:19
παιδιά έχουμε κανέναν από 'δω από ενδιμβούργο/σκωτία, έχω πρόταση για εργασία σε τοπικό πανεπιστήμιο με μισθό £26274 annual και συνδρομή στο pension scheme. Πως την βλέπεται αξίζει, θα μένει τίποτα στην άκρη ή θα είμαι στα όρια. Γενικά πως είναι η ζωή (ενοίκια,μέσα μεταφοράς, κτλπ) στο ενδιμβούργο, ακριβή/φθηνή γνωρίζει κανείς να μου πει. Τι θα με συμβουλεύατε.

Αν τα λεφτά που θα παίρνεις είναι πάνω από 22κ θα είσαι πάρα πολύ άνετος. Εξαρτάται βέβαια και πως έχει μάθει να ζεί κάποιος. Το Εντιμπρο είναι καταπληκτική πόλη με φοβερή ιστορία. Τρομερά μέσα μεταφοράς, τα ενοίκια θα σε γελάσω γιατί δε θυμάμαι ακριβώς αλλά τσέκαρε τα μία στο rightmove.co.uk

Σα πόλη είναι στις "μεσαίες" σε κόστος ζωής, έχει καταστήματα και επιλογές για όλα τα βαλάντια, αντίστοιχα με το Νόριτς που θα βρίσκομαι πάλι σε 5 μέρες και τα βγάζω πέρα σχετικά χαλαρά με 16,5κ λίρες καθαρά / έτος. Έτος βέβαια δεν έκλεισα ακόμα (ούτε καν 3μηνο) αλλά μέχρι τώρα καλά με έχει πάει όσο έκατσα. :p

Και αν το πανεπιστήμιο είναι το Heriot-Watt θα γουστάρεις άγρια σα περιβάλλον εργασίας. :cool:

megahead13
18-09-15, 00:20
Με ένα νοίκι γύρω στις £600-700 το πολύ θα είσαι καλά. Ο Βορρας του νησιού είναι πολύ φθηνοτερος και το Εδιμβούργο είναι σούπερ. Πιο πανεπιστήμιο αν επιτρέπεται;;

ttsesm
18-09-15, 00:26
@Veldrin ευχαριστώ για τις πληροφορίες να πω την αλήθεια με ψήνει με αυτά που μου λες. By the way το πανεπιστήμιο είναι το Heriot-Watt ;)

- - - Updated - - -

@megahead13 thanks as well. Μάλιστα, με ψήνεται με αυτά που μου λέτε...:hmm: Να πω την αλήθεια ήμουν λίγο σκεφτικός στην αρχή ότι τα λεφτά είναι λίγα.

megahead13
18-09-15, 00:42
Εντάξει τα λεφτά δεν είναι τρελά, αλλά για μόνος σου δε θα έχεις πρόβλημα. Αν δε είσαι στον τομέα της πληροφορικής το Εδιμβούργο είναι ακόμα πιο σούπερ. Τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει πάρα πάρα πολύ με μεγάλες εταιρείες (Dell Secureworks, Amazon, Skyscanner, τραπεζικο και ασφαλιστικό τομεα), πολύ δυναμικές startups και φυσικά τα 4 πανεπιστήμια :)

lewton
18-09-15, 09:25
Πώς μπορείτε να κοιμηθείτε στο Εδιμβούργο όταν το καλοκαίρι ο ήλιος βγαίνει από τις 4 το πρωί;

8anos
18-09-15, 09:40
Πώς μπορείτε να κοιμηθείτε στο Εδιμβούργο όταν το καλοκαίρι ο ήλιος βγαίνει από τις 4 το πρωί;

βαριές κουρτίνες, κάνουν δουλειά :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.