PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 [76] 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

lewton
18-09-15, 09:43
βαριές κουρτίνες, κάνουν δουλειά :p
Μπαίνει ήλιος από πάνω και από το πλάι....

- - - Updated - - -

Κατά τα άλλα, η Σκωτία είναι πανέμορφη.
Πήγα μόνος μου μια φορά και γύρισα τα Highlands με αυτοκίνητο (πρώτη φορά αριστερά :p ).
Ήταν η πρώτη φορά που είδα τοπίο που συγκρίνεται με τις Άλπεις. Θα μετακόμιζα Εδιμβούργο χθες αν δεν ήταν τόσο βόρεια...

vamvakoolas
18-09-15, 09:43
@Veldrin ευχαριστώ για τις πληροφορίες να πω την αλήθεια με ψήνει με αυτά που μου λες. By the way το πανεπιστήμιο είναι το Heriot-Watt ;)

- - - Updated - - -

@megahead13 thanks as well. Μάλιστα, με ψήνεται με αυτά που μου λέτε...:hmm: Να πω την αλήθεια ήμουν λίγο σκεφτικός στην αρχή ότι τα λεφτά είναι λίγα.

Θα σου γραψω 2 πραγματα τα υπολοιπα σε πμ αν θες γιατι δεν εχω απειρο χρονο: Επειδη αρκετοι δεν εχουν μεινει εντιμπρο και φαινεται σουπερ και ομορφο για τον εργαζομενο δεν ειναι απλα: τα ενοικια (για μονος-οικογενεια σου) ειναι στο θεο φαι ακριβο και το κρυο το χειμωνα απαλευτο...διαβασε καλα το συμβολαιο για κρυφες εισφορες αλλα και αν εχεις μπονους

Για σπιτι θα βρεις σχετικα φθηνα εκει γυρω απο το πανεπιστημιο ή κεντρο (οταν λεμε κεντρο τερμα κεντρο) αλλα λιγο παλιοτερης κατασκευης...Το καλο ειναι οτι υπαρχει προσφορα αλλα θελει κυνηγι γιατι μερικα ειναι αθλια..

Απο την αλλη το πανεπιστημιο ειναι σουπερ και το κλιμα για καθηγητες ή εργαζομενους αρκετα καλο σε σχεση με αλλα ιδρυματα...ενω η πολη προσφερει απειρες επιλογες για να περασεις το χρονο σου

lewton
18-09-15, 09:43
Επίσης να διαβάσει αν το pension plan είναι επιπλέον του μισθού που του είπαν ή αν έχει επιπλέον κρατήσεις για αυτό. :p

cool11
18-09-15, 10:03
lewton σε ποια χωρα βρισκεσαι, εχουμε χασει το στιγμα σου.

Φανερός Πράκτωρ
18-09-15, 10:39
Την τελευταία φορά θυμάμαι κυνηγούσε μια βορειοευρωπαία... :p

Btw, lewton, με ποδήλατο οργωσες την Ελβετία; Εδώ και μια βδομάδα που θέλω να πάω με το ποδήλατο στη δουλειά, δεν έχει σταματήσει να βρέχει... Ελπίζω να μη συνεχίσουμε έτσι τον χειμώνα...

Rama
18-09-15, 10:42
Αν δεν κάνω λάθος υπάρχει και council tax (δημοτικά τέλη) στο Edi το οποίο παίζει ανάλογα με την περιοχή και μπορεί να είναι σχετικά τσουχτερό.
Το Herriot Watt είναι ~30' από το κέντρο με λεωφορείο.
Το κρύο IMHO παλεύεται με layering.
Και να συμφωνήσω ότι η πόλη είναι απλά κούκλα.

ttsesm
18-09-15, 10:45
Πώς μπορείτε να κοιμηθείτε στο Εδιμβούργο όταν το καλοκαίρι ο ήλιος βγαίνει από τις 4 το πρωί;

κοίτα σε αυτό το τομέα, ειλικρινά με παραδέχομαι, μοσχάρι κανονικό, λάμπα βάλε μου μεσα στο πρόσωπο δεν καταλαβαίνω τίποτα. Οπότε το έχω λυσει αυτό το θέμα, αλλα πράγματι αλλα παιδια εδώ περα εχουν θέμα και σοβαρό μαλιστα άλλα όπως είπε και ο @8anos κουρτίνες μάυρες και ταινια μαύρη στις χαραμάδες :p


Θα σου γραψω 2 πραγματα τα υπολοιπα σε πμ αν θες γιατι δεν εχω απειρο χρονο: Επειδη αρκετοι δεν εχουν μεινει εντιμπρο και φαινεται σουπερ και ομορφο για τον εργαζομενο δεν ειναι απλα: τα ενοικια (για μονος-οικογενεια σου) ειναι στο θεο φαι ακριβο και το κρυο το χειμωνα απαλευτο...διαβασε καλα το συμβολαιο για κρυφες εισφορες αλλα και αν εχεις μπονους

Για σπιτι θα βρεις σχετικα φθηνα εκει γυρω απο το πανεπιστημιο ή κεντρο (οταν λεμε κεντρο τερμα κεντρο) αλλα λιγο παλιοτερης κατασκευης...Το καλο ειναι οτι υπαρχει προσφορα αλλα θελει κυνηγι γιατι μερικα ειναι αθλια..

Απο την αλλη το πανεπιστημιο ειναι σουπερ και το κλιμα για καθηγητες ή εργαζομενους αρκετα καλο σε σχεση με αλλα ιδρυματα...ενω η πολη προσφερει απειρες επιλογες για να περασεις το χρονο σου

@vamvakoolas thanks. Ο καιρός δεν με πιάνει, άλλωστε από Δανία θα έρθω έχω δει πράγματα και πράγματα εδω πέρα. Πιο πολύ με ενδιαφέρουν τα του ενοικιού, τυχόν περίεργες εισφορες όπως λες(για αυτό θα περιμένω να δω το συμβόλαιο βέβαια), κλίμα εργασίας και πως είναι η κανονική ζωή.


Επίσης να διαβάσει αν το pension plan είναι επιπλέον του μισθού που του είπαν ή αν έχει επιπλέον κρατήσεις για αυτό. :p

@lewton ευχαριστώ θα το έχω υπόψιν να το ρωτήσω και αυτό.


lewton σε ποια χωρα βρισκεσαι, εχουμε χασει το στιγμα σου.

στο βερολίνο βρίσκεται βρε, άλλα ψάχνεται να φύγει απ' ότι κατάλαβα από τα τελευταία του μηνύματα, οι λόγοι?...χμ... περίεργοι....:p

8anos
18-09-15, 10:46
Μπαίνει ήλιος από πάνω και από το πλάι....



δεν είναι made by sweden (https://youtu.be/3KquHpO2VWI) για αυτό :p

161030

vamvakoolas
18-09-15, 11:18
φιλε εμενα με νορβηγο συγκατοικο κολλητο και μου ελεγε οτι τετοιο κρυο ουτε στη Νορβηγια δεν ειχε!

xhaos
18-09-15, 11:23
φιλε εμενα με νορβηγο συγκατοικο κολλητο και μου ελεγε οτι τετοιο κρυο ουτε στη Νορβηγια δεν ειχε!

είναι η υγρασία.

Rama
18-09-15, 11:48
είναι η υγρασία.
σε συνδιασμό με τον αέρα.

Φανερός Πράκτωρ
18-09-15, 12:01
φιλε εμενα με νορβηγο συγκατοικο κολλητο και μου ελεγε οτι τετοιο κρυο ουτε στη Νορβηγια δεν ειχε!

είναι η υγρασία.

σε συνδιασμό με τον αέρα.

Γαμάτο μέρος για να ξεχειμωνιάσεις δλδ... :p

megahead13
18-09-15, 12:05
Θα σου γραψω 2 πραγματα τα υπολοιπα σε πμ αν θες γιατι δεν εχω απειρο χρονο: Επειδη αρκετοι δεν εχουν μεινει εντιμπρο και φαινεται σουπερ και ομορφο για τον εργαζομενο δεν ειναι απλα: τα ενοικια (για μονος-οικογενεια σου) ειναι στο θεο φαι ακριβο και το κρυο το χειμωνα απαλευτο...διαβασε καλα το συμβολαιο για κρυφες εισφορες αλλα και αν εχεις μπονους

Για σπιτι θα βρεις σχετικα φθηνα εκει γυρω απο το πανεπιστημιο ή κεντρο (οταν λεμε κεντρο τερμα κεντρο) αλλα λιγο παλιοτερης κατασκευης...Το καλο ειναι οτι υπαρχει προσφορα αλλα θελει κυνηγι γιατι μερικα ειναι αθλια..

Απο την αλλη το πανεπιστημιο ειναι σουπερ και το κλιμα για καθηγητες ή εργαζομενους αρκετα καλο σε σχεση με αλλα ιδρυματα...ενω η πολη προσφερει απειρες επιλογες για να περασεις το χρονο σου
Sorry αλλά αυτά είναι βαμβακούλειες υπερβολές:

1. Κλίμα: Η Γλασκώβη έχει απείρως χειρότερο κλίμα λόγω υγρασίας και μεγαλύτερης βροχόπτωσης (όπως συμβαίνει σε όλη τη Δυτική μεριά του νησιού). Ακόμα και στο Kent (Νοτιοανατολική Αγγλία) που μένω τώρα ο χειμώνας είναι κατά πολύ χειρότερος από Εδιμβούργο. Ο λόγος είναι και πάλι η υγρασία. Αν και νοτιοανατολικά, έχει άπειρες καλλιεργίσιμες εκτάσεις -> πολύ πράσινο και καθόλου βουνά να κόβουν το κρύο. Αντίθετα το Εδιμβούργο έχει αυτό που λέμε χοντρό κρύο που δε σου τρυπάει τα κόκκαλα. Φυσικά το καλοκαίρι στο νότο είναι πολύ καλύτερο (όχι όμως φέτος).

2. Ακρίβεια: Είμαι τυχερός που η περιοχή που μένω είναι σχετικά φθηνή όσον αφορά τα νοίκια. Αν ήμουν σε άλλες περιοχές του Kent δεν το συζητώ ότι θα ήταν καλύτερα να μένω στα παγκάκια (υπερβολή μεν, αλλά δίνω το στίγμα). Από πλευράς ενοικίων ή αγοράς το Εδιμβούργο, αν και κυριλέ πόλη, αν και πρωτεύουσα της Σκωτίας, αν και πολύ τουριστικό, είναι αρκετά φθηνότερο από το Νότο. Σίγουρα όχι το φθηνότερο στο Βορρά, αλλά δε χρειάζεσαι να δώσεις το νεφρό σου για να νοικιάσεις ένα αξιοπρεπές διαμέρισμα. Είναι σωστό αυτό που λες όμως ότι θέλει λίγο ψάξιμο μια και πολλά διαμερίσματα λόγω παλαιότητας είναι από κακά ως άθλια. Πολλά όμως έχουν ανακαινιστεί λόγω τουρισμού κυρίως τον Αύγουστο που έχουν το Edinburgh Fringe Festival. Φαγητό έχει για όλα τα βαλάντια. Η απολύτως φθηνότερη πόλη (και καλή πόλη, όχι τίποτα μάυρα Liverpool, Bradford ή Birmingham πουχου) που έχω υπ' όψη μου είναι το Sheffield ;)

vamvakoolas
18-09-15, 12:09
Sorry αλλά αυτά είναι βαμβακούλειες υπερβολές:

1. Κλίμα: Η Γλασκώβη έχει απείρως χειρότερο κλίμα λόγω υγρασίας και μεγαλύτερης βροχόπτωσης (όπως συμβαίνει σε όλη τη Δυτική μεριά του νησιού). Ακόμα και στο Kent (Νοτιοανατολική Αγγλία) που μένω τώρα ο χειμώνας είναι κατά πολύ χειρότερος από Εδιμβούργο. Ο λόγος είναι και πάλι η υγρασία. Αν και νοτιοανατολικά, έχει άπειρες καλλιεργίσιμες εκτάσεις -> πολύ πράσινο και καθόλου βουνά να κόβουν το κρύο. Αντίθετα το Εδιμβούργο έχει αυτό που λέμε χοντρό κρύο που δε σου τρυπάει τα κόκκαλα. Φυσικά το καλοκαίρι στο νότο είναι πολύ καλύτερο (όχι όμως φέτος).

2. Ακρίβεια: Είμαι τυχερός που η περιοχή που μένω είναι σχετικά φθηνή όσον αφορά τα νοίκια. Αν ήμουν σε άλλες περιοχές του Kent δεν το συζητώ ότι θα ήταν καλύτερα να μένω στα παγκάκια (υπερβολή μεν, αλλά δίνω το στίγμα). Από πλευράς ενοικίων ή αγοράς το Εδιμβούργο, αν και κυριλέ πόλη, αν και πρωτεύουσα της Σκωτίας, αν και πολύ τουριστικό, είναι αρκετά φθηνότερο από το Νότο. Σίγουρα όχι το φθηνότερο στο Βορρά, αλλά δε χρειάζεσαι να δώσεις το νεφρό σου για να νοικιάσεις ένα αξιοπρεπές διαμέρισμα. Είναι σωστό αυτό που λες όμως ότι θέλει λίγο ψάξιμο μια και πολλά διαμερίσματα λόγω παλαιότητας είναι από κακά ως άθλια. Πολλά όμως έχουν ανακαινιστεί λόγω τουρισμού κυρίως τον Αύγουστο που έχουν το Edinburgh Fringe Festival. Φαγητό έχει για όλα τα βαλάντια. Η απολύτως φθηνότερη πόλη (και καλή πόλη, όχι τίποτα μάυρα Liverpool, Bradford ή Birmingham πουχου) που έχω υπ' όψη μου είναι το Sheffield ;)

αν ειναι υπερβολες θα μας πει ο φιλος που θα παει...;)

megahead13
18-09-15, 12:20
αν ειναι υπερβολες θα μας πει ο φιλος που θα παει...;)
Εμ, όπως ξέρεις 3,5 χρόνια έζησα εκεί και την ψάχνω εδώ και καιρό για να επιστρέψω. Μάλιστα πέρσι είχα και κάποια συνέντευξη για μια υπεργαμάτη θέση που είχε προκύψει (δυστυχώς δεν έκατσε γμτ :mad:). Μετά από 4 χρόνια που είχα φύγει οι τιμές στα Lothian buses δεν είχαν αλλάξει ΚΑΘΟΛΟΥ, ενώ η αύξηση στα εισιτήρια των τρένων ήταν αμελητέα (στο Νότο μας έχουν σκίσει :down:)!!! :shock:

Veldrin
18-09-15, 12:28
Προσωπικά στο Εδιμβούργο δεν ένιωσα καθόλου κρύο σε βαθμό που δεν αντέχεται και δεν ήμουν ντυμένος και κρεμύδι. Μια χαρά ήταν σε σχέση με το πόσο βόρεια βρίσκεται. Ο Νορβηγός λέει φίδια για να πηγαίνει ο κόσμος απέναντι. Έχουν πήξει φαίνεται τέτοια έκταση και 4 εκατομμύρια κόσμος :p.

megahead13
18-09-15, 12:35
Προσωπικά στο Εδιμβούργο δεν ένιωσα καθόλου κρύο σε βαθμό που δεν αντέχεται και δεν ήμουν ντυμένος και κρεμύδι. Μια χαρά ήταν σε σχέση με το πόσο βόρεια βρίσκεται. Ο Νορβηγός λέει φίδια για να πηγαίνει ο κόσμος απέναντι. Έχουν πήξει φαίνεται τέτοια έκταση και 4 εκατομμύρια κόσμος :p.
Ακριβώς!! :oneup:

KLG
18-09-15, 14:10
Καλά ρε παίδες, ο ανθρωπος απο το Aalborg φευγει. Ειδικά ο megahead εχει εμπειρια και απο τις 2 πόλεις, οποτε κάτι ξέρει παραπάνω ;)

vamvakoolas
18-09-15, 14:14
δε θα ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα

Σιγουρα ειναι πολυ καλη πολη να ζει καποιος στη Μεγ Βρεττανια αν και πιστευω οτι η Γλασκοβη ειναι πιο φθηνη (αλλα πανασχημη) . Για το κρυο ισως να ειναι και προσωπικο του καθενος...

Για να επανελθω στο φιλο, να προσεξει το ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη γιατι κανουν κατι φιδιες με τα νοσοκομεια (νομιζω οτι εχουν καποια συνεργασια με ενα νοσοκομειο) και NHS

ttsesm
18-09-15, 15:48
παιδες σας ευχαριστώ όλους, ειλικρινά όλα τα μηνύματα σας είναι αρκετά χρήσιμα, βασικά κανόνισα ακόμα ένα skype meeting από βδομάδα όπου θα θέσω κάποια από τα ερωτήματα σας σχετικά με ασφάλεια, συνταξιοδοτικό, τίποτα άλλες εισφορές κτλπ. Ο καιρός να επαναλάβω δεν με ενδιαφέρει και τόσο, όσο ας πούμε η ζωή της πόλης και τα έξοδα τριγύρω, που απ' ότι βλέπω είναι καλά σχετικά και με το εισόδημα. Πάντως μέχρι στιγμής είμαι 90% να πω ναι, το μονο κακό της υπόθεσης είναι ότι για την ώρα θα μου δώσουν συμβόλαιο για 6 μήνες, με προοπτική επέκτασης το οποίο με ψιλοχαλάει άλλα, στην θέση που βρίσκομαι τώρα (προσωπικά/οικονομικά) μάλλον δεν εχω το περιθώριο να αρνηθώ. Θα σας κρατήσω ενήμερους με το αποτέλεσμα. Ευχαριστώ και πάλι :)

vamvakoolas
18-09-15, 17:19
παιδες σας ευχαριστώ όλους, ειλικρινά όλα τα μηνύματα σας είναι αρκετά χρήσιμα, βασικά κανόνισα ακόμα ένα skype meeting από βδομάδα όπου θα θέσω κάποια από τα ερωτήματα σας σχετικά με ασφάλεια, συνταξιοδοτικό, τίποτα άλλες εισφορές κτλπ. Ο καιρός να επαναλάβω δεν με ενδιαφέρει και τόσο, όσο ας πούμε η ζωή της πόλης και τα έξοδα τριγύρω, που απ' ότι βλέπω είναι καλά σχετικά και με το εισόδημα. Πάντως μέχρι στιγμής είμαι 90% να πω ναι, το μονο κακό της υπόθεσης είναι ότι για την ώρα θα μου δώσουν συμβόλαιο για 6 μήνες, με προοπτική επέκτασης το οποίο με ψιλοχαλάει άλλα, στην θέση που βρίσκομαι τώρα (προσωπικά/οικονομικά) μάλλον δεν εχω το περιθώριο να αρνηθώ. Θα σας κρατήσω ενήμερους με το αποτέλεσμα. Ευχαριστώ και πάλι :)


καλη τυχη

Α ξεχασα, ρωτα αν παρεχει στεγη το πανεπιστημιο...(θεωρητικα μπορεις να μεινεις στη πανεπιστημιουπολη, ειναι τεραστια και ηξερα προσωπικο που εμενε εκει)

KLG
18-09-15, 18:22
παιδιά έχουμε κανέναν από 'δω από ενδιμβούργο/σκωτία, έχω πρόταση για εργασία σε τοπικό πανεπιστήμιο με μισθό £26274 annual και συνδρομή στο pension scheme. Πως την βλέπεται αξίζει, θα μένει τίποτα στην άκρη ή θα είμαι στα όρια. Γενικά πως είναι η ζωή (ενοίκια,μέσα μεταφοράς, κτλπ) στο ενδιμβούργο, ακριβή/φθηνή γνωρίζει κανείς να μου πει. Τι θα με συμβουλεύατε.

26k μισθός στο ΗΒ είναι σχετικά καλός. Βεβαια σε πανεπιστημιο, θεση τεχνικού, RA, TA αυτός ο μισθός ειναι ταβάνι. Απο κει ξεκινάνε και τα post-doc, αλλά μπορουν πάντα να πιστευουν (μάταια) οτι θα μπουνε στο academic track που παιζουν 35-45k αναλογα με το πανεπιστημιο και τη θεση.

Η βασική διαφορά της Δανίας και του ΗΒ είναι η διακυμανση σε μισθούς. Ενώ οι junior θεσεις στη Δανία πληρώνουν καλύτερα, δουλειες που απαιτουν 5-10 χρονια προυπηρεσία πληρώνουν πολυ καλύτερα στο ΗΒ, ειδικά αν πας απο εταιρία σε εταιρία (προφανως η μισθολογική εξελιξη αν μεινεις σε μια εταιρια 5 χρονια θα ειναι μικροτερη απο το αν πας σε μια αλλη που ζηταει 5 χρονια προυπηρεσία).

Οπότε η περιπτωση του Εδιμβουργου, φαινεται καλή. Προφανως ειναι καλή στον οριζοντα των 6 μηνών, αφου δεν εχεις δουλεια, αλλά και πιο ελπιδοφόρα σε οριζοντα 5ετιας +. Ναι, θα χρειαστεί να δουλευεις περισσότερο απο στη Δανία, και να πληρώνεσαι λιγότερο, αλλά οι junior θεσεις που ζηταν μεχρι 2-3 χρονια προυπηρεσία στη Δανία (οπως μαλλον θα εχεις καταλαβει με τον δύσκολο τρόπο) έρχοντα δύσκολα. Στο ΗΒ τα πράγματα είναι πιο ευκολα, και ξερω πολλους αποφοιτους μας μηχανικους που παλευουν να βρουν δουλεια στη Δανια 6 μηνες και δεν βγαζουν ακρη και στον πρωτο μηνα που αρχιζουν συστηματικά την αναζητηση στο ΗΒ σκάει δουλειά στο Λονδίνο, κυρίως start-up.

Σημασία έχει να κανεις ενα πλανο. Δηλαδή καλη αυτη η δουλεια για 6 μηνες, θα πας και στο Εδιμβουργο, σε μια πολυ δυναμική πόλη που συνδυαζει την βιομηχανική παράδοση με την επιχειρηματικότητα και το εμπορικό δαιμόνιο των Σκωτσέζων, αλλα πρεπει σε αυτους τους μηνες να σχεδιάσεις το μελλον σου. Δες τι παιζει γυρω σου, τι δουλειες ανοίγουν και ξεκίνα σιγα σιγα να μαζευεις πληροφορίες. Γνωρίζω απο πρώτο χέρι οτι εργασία σε πανεπιστήμιο φέρνει μια γλυκιά νιρβάνα... ενω φυσικά η δουλεια (μπορεί να) είναι σκληρή και πολυωρη, το ακαδημαϊκό περιβάλλον δημιουργεί μια φουσκα. Εσυ όμως δεν εχεις αυτη τη πολυτελεια, επειδη οι 6 μηνες τελείωνουν γρηγορα και θα ειναι κριμα να παρεις την αποφαση για PhD (αν στο προσφερουν, που λογικά θα στο προσφερουν επειδη ετσι γινεται με τους RAs) επειδη απλα αισθάνεσαι μια ανεση να βρισκεσαι σε ενα ακαδημαϊκό περιβάλλον.

ttsesm
18-09-15, 19:45
καλη τυχη

Α ξεχασα, ρωτα αν παρεχει στεγη το πανεπιστημιο...(θεωρητικα μπορεις να μεινεις στη πανεπιστημιουπολη, ειναι τεραστια και ηξερα προσωπικο που εμενε εκει)

ναι ρώτησα για αυτό άλλα μου είπανε δεν παίζει και θα πρέπει να βρω μόνος μου, πάντως από το λίγο που το έψαξα φαίνεται να υπάρχει προσφορά και σε καλά ενοίκια και με σπίτια σε καλή κατάσταση.


26k μισθός στο ΗΒ είναι σχετικά καλός. Βεβαια σε πανεπιστημιο, θεση τεχνικού, RA, TA αυτός ο μισθός ειναι ταβάνι. Απο κει ξεκινάνε και τα post-doc, αλλά μπορουν πάντα να πιστευουν (μάταια) οτι θα μπουνε στο academic track που παιζουν 35-45k αναλογα με το πανεπιστημιο και τη θεση.

Η βασική διαφορά της Δανίας και του ΗΒ είναι η διακυμανση σε μισθούς. Ενώ οι junior θεσεις στη Δανία πληρώνουν καλύτερα, δουλειες που απαιτουν 5-10 χρονια προυπηρεσία πληρώνουν πολυ καλύτερα στο ΗΒ, ειδικά αν πας απο εταιρία σε εταιρία (προφανως η μισθολογική εξελιξη αν μεινεις σε μια εταιρια 5 χρονια θα ειναι μικροτερη απο το αν πας σε μια αλλη που ζηταει 5 χρονια προυπηρεσία).

Οπότε η περιπτωση του Εδιμβουργου, φαινεται καλή. Προφανως ειναι καλή στον οριζοντα των 6 μηνών, αφου δεν εχεις δουλεια, αλλά και πιο ελπιδοφόρα σε οριζοντα 5ετιας +. Ναι, θα χρειαστεί να δουλευεις περισσότερο απο στη Δανία, και να πληρώνεσαι λιγότερο, αλλά οι junior θεσεις που ζηταν μεχρι 2-3 χρονια προυπηρεσία στη Δανία (οπως μαλλον θα εχεις καταλαβει με τον δύσκολο τρόπο) έρχοντα δύσκολα. Στο ΗΒ τα πράγματα είναι πιο ευκολα, και ξερω πολλους αποφοιτους μας μηχανικους που παλευουν να βρουν δουλεια στη Δανια 6 μηνες και δεν βγαζουν ακρη και στον πρωτο μηνα που αρχιζουν συστηματικά την αναζητηση στο ΗΒ σκάει δουλειά στο Λονδίνο, κυρίως start-up.

Σημασία έχει να κανεις ενα πλανο. Δηλαδή καλη αυτη η δουλεια για 6 μηνες, θα πας και στο Εδιμβουργο, σε μια πολυ δυναμική πόλη που συνδυαζει την βιομηχανική παράδοση με την επιχειρηματικότητα και το εμπορικό δαιμόνιο των Σκωτσέζων, αλλα πρεπει σε αυτους τους μηνες να σχεδιάσεις το μελλον σου. Δες τι παιζει γυρω σου, τι δουλειες ανοίγουν και ξεκίνα σιγα σιγα να μαζευεις πληροφορίες. Γνωρίζω απο πρώτο χέρι οτι εργασία σε πανεπιστήμιο φέρνει μια γλυκιά νιρβάνα... ενω φυσικά η δουλεια (μπορεί να) είναι σκληρή και πολυωρη, το ακαδημαϊκό περιβάλλον δημιουργεί μια φουσκα. Εσυ όμως δεν εχεις αυτη τη πολυτελεια, επειδη οι 6 μηνες τελείωνουν γρηγορα και θα ειναι κριμα να παρεις την αποφαση για PhD (αν στο προσφερουν, που λογικά θα στο προσφερουν επειδη ετσι γινεται με τους RAs) επειδη απλα αισθάνεσαι μια ανεση να βρισκεσαι σε ενα ακαδημαϊκό περιβάλλον.

Θάνο, όπως πάντα περιεκτικός και ουσιαστικός ;-). Βασικά τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες για Δανιά, το μόνο που ξέχασες είναι η γλώσσα η οποία όπως παρατήρησα παίζει σημαντικό ρόλο ειδικά αν πρόκειται για μικρή εταιρία γιατί εντάξει στο πανεπιστήμιο ή στις μεγάλες εταιρίες το ιντερνατιοναλ στοιχείο είναι πιο διαδεδομένο. Βασικά, για την δουλειά στο Ενδιμβούργο έχω σκοπό να κάνω αυτό που λες, το έιχα ήδη στο μυαλό μου αυτό το πλάνο, δηλαδή ταυτόχρονα με τη δουλειά εκεί να κοιτάω και τριγύρω για κάτι πιο μόνιμο. Ευχαρίστώ και πάλι, και 'σενα και όλα τα παιδιά για τις συμβουλές ;-).

p.s. μόλις γυρίσω από Ελλάδα από 'βδομαδα θα σου στείλω να πάμε για κάφε/μπύρα να τα πούμε και από κοντά ;-)

lewton
20-09-15, 17:21
Την τελευταία φορά θυμάμαι κυνηγούσε μια βορειοευρωπαία... :p
Έναν βορειοευρωπαίο.
Pun intended. ;)




Btw, lewton, με ποδήλατο οργωσες την Ελβετία; Εδώ και μια βδομάδα που θέλω να πάω με το ποδήλατο στη δουλειά, δεν έχει σταματήσει να βρέχει... Ελπίζω να μη συνεχίσουμε έτσι τον χειμώνα...
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
Εγώ έβλεπα τον καιρό πριν φύγω για σκ ποδηλασίας και πάντα μαζί αδιάβροχο τζάκετ.

apple3
20-09-15, 23:37
δε θα ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα

Σιγουρα ειναι πολυ καλη πολη να ζει καποιος στη Μεγ Βρεττανια αν και πιστευω οτι η Γλασκοβη ειναι πιο φθηνη (αλλα πανασχημη) . Για το κρυο ισως να ειναι και προσωπικο του καθενος...

Για να επανελθω στο φιλο, να προσεξει το ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη γιατι κανουν κατι φιδιες με τα νοσοκομεια (νομιζω οτι εχουν καποια συνεργασια με ενα νοσοκομειο) και NHS

Δε θα την έλεγα άσχημη τη Γλασκώβη, είναι μία πόλη με πολύ πράσινο και με φιλικούς ανθρώπους.
Έχω ζήσει και στις δύο πόλεις

vamvakoolas
21-09-15, 10:50
προς τους Ολλανδοφορουμιτες:

σε καμμια 10αρια μερουλες ειναι να παω στο μαγευτικο Noordwijk απο Βρυξελλες μερια για λιγες μερες..

1) εχει τοσο κυκλοφοριακο για να πας εκει αποτι ακουω που καλυτερα να παρω τρενο;

2)απο αμστερνταμ για εκει ποση ωρα να ειναι με ταξι (αν παρω τρενο)

cool11
21-09-15, 11:44
Πετυχημένο θεωρείται το «πείραμα του εξάωρου» στη Σουηδία
http://news.in.gr/features/article/?aid=1500026596

Ελπιζω να επεκταθει και στις αλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Φυσικά εξαιρώ την Ελλάδα, καθως συμφωνω με τον Χάρρυ Κλυνν οτι είμαστε 'η μοναδική αφρικανική χώρα με λευκούς κατοίκους'!

doctor_667
21-09-15, 15:09
προς τους Ολλανδοφορουμιτες:

σε καμμια 10αρια μερουλες ειναι να παω στο μαγευτικο Noordwijk απο Βρυξελλες μερια για λιγες μερες..

1) εχει τοσο κυκλοφοριακο για να πας εκει αποτι ακουω που καλυτερα να παρω τρενο;

2)απο αμστερνταμ για εκει ποση ωρα να ειναι με ταξι (αν παρω τρενο)

1. Εξαρτάται τι ώρα θα πας η κίνηση. Και όποιος στο είπε φαντάζομαι δεν εννοεί τριγύρω από το Λάιντεν αλλά Αμβέρσα και Ρότερνταμ που στις ώρες αιχμής όντως γίνεται χαμός.

2. Αν πας με τρένο, μην κατέβεις Άμστερνταμ γιατί κάνεις κύκλο. Χάγη είναι το πιο κοντινό και θες κανένα μισάωρο με ταξί. Schiphol ίσως είναι πιο κοντά αλλά θες παραπάνω ώρα στο τρένο.

Veldrin
21-09-15, 15:24
Μια που πιάσαμε την Ολλανδία, έχω αύριο ένα 5μισάωρο transit στο Schiphol. Προλαβαίνω να την κοπανήσω να δώ τίποτα ή καλύτερα να κάτσω στ αυγά μου;

Έχει τίποτα εκεί κοντά που να αξίζει τον κόπο;

vamvakoolas
21-09-15, 15:38
1. Εξαρτάται τι ώρα θα πας η κίνηση. Και όποιος στο είπε φαντάζομαι δεν εννοεί τριγύρω από το Λάιντεν αλλά Αμβέρσα και Ρότερνταμ που στις ώρες αιχμής όντως γίνεται χαμός.

2. Αν πας με τρένο, μην κατέβεις Άμστερνταμ γιατί κάνεις κύκλο. Χάγη είναι το πιο κοντινό και θες κανένα μισάωρο με ταξί. Schiphol ίσως είναι πιο κοντά αλλά θες παραπάνω ώρα στο τρένο.

θα φυγω απο εδω βελγιο 8 το πρωι (λεει η νομοθεσια) και πρεπει να βρω το συντομοτερο δυνατο τροπο ιχ ή τρενο;

Για ιχ μου ειπαν αυτα που εγραψες και με τρενο αποτι ειδα δε γλιτωνω το ταξακι...

chat1978
21-09-15, 17:08
θα φυγω απο εδω βελγιο 8 το πρωι (λεει η νομοθεσια) και πρεπει να βρω το συντομοτερο δυνατο τροπο ιχ ή τρενο;

Για ιχ μου ειπαν αυτα που εγραψες και με τρενο αποτι ειδα δε γλιτωνω το ταξακι...

Αν δεν πληρώνεις τότε τι σε ανησυχεί;
Γενικά η κίνηση στο μαγευτικό μπενελουξ και πέριξ είσαι απερίγραπτη.
Θεωρώ χαμένο χρόνο από την ζωή σου το αυτοκίνητο.
Πάρε το γρήγορο τρένο και βρες την πιο κοντινή στάση.

Αν θα το κάνεις συχνά, πάρε και μια ολλανδική σιμ και ένα dual SIM κινητού κινητό και είσαι κομπλέ.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

vamvakoolas
21-09-15, 17:20
δεν ειναι τοσο απλο το τρενο

σε αυτη τη φαση με ενδιαφερει το πιο γρηγορο ασχετα με χρηματα

αν ειναι το τρενο, τρενοοοοοοοο

doctor_667
21-09-15, 17:44
Μια που πιάσαμε την Ολλανδία, έχω αύριο ένα 5μισάωρο transit στο Schiphol. Προλαβαίνω να την κοπανήσω να δώ τίποτα ή καλύτερα να κάτσω στ αυγά μου;

Έχει τίποτα εκεί κοντά που να αξίζει τον κόπο;
To κέντρο του άμστερνταμ είναι πολύ κοντά με το τρένο και ο σταθμός είναι ακριβώς από κάτω από το αεροδρόμιο. Σιγουρα προλαβαίνεις να πας και να κάνεις και μια καλή βόλτα, ειδικά αν δεν έχεις ξαναπάει.


θα φυγω απο εδω βελγιο 8 το πρωι (λεει η νομοθεσια) και πρεπει να βρω το συντομοτερο δυνατο τροπο ιχ ή τρενο;

Για ιχ μου ειπαν αυτα που εγραψες και με τρενο αποτι ειδα δε γλιτωνω το ταξακι...
Αν έχει Thalys σε ώρα που βολεύει λογικά αυτό θα είναι μακράν το γρηγορότερο. Και θα φτάσεις και Χάγη σε μια ώρα που θα αρχίσει να έχει λιγότερη κίνηση οπότε να είσαι εκεί που θες σε ένα μισάωρο. Αλλά αν είναι να φύγεις 8 το πρωί από Βρυξέλλες με αμάξι, νομίζω θα κολλήσεις πολλή ώρα και Αμβέρσα και ίσως αξίζει ακόμα και το απλό τρένο.

vamvakoolas
21-09-15, 17:49
To κέντρο του άμστερνταμ είναι πολύ κοντά με το τρένο και ο σταθμός είναι ακριβώς από κάτω από το αεροδρόμιο. Σιγουρα προλαβαίνεις να πας και να κάνεις και μια καλή βόλτα, ειδικά αν δεν έχεις ξαναπάει.


Αν έχει Thalys σε ώρα που βολεύει λογικά αυτό θα είναι μακράν το γρηγορότερο. Και θα φτάσεις και Χάγη σε μια ώρα που θα αρχίσει να έχει λιγότερη κίνηση οπότε να είσαι εκεί που θες σε ένα μισάωρο. Αλλά αν είναι να φύγεις 8 το πρωί από Βρυξέλλες με αμάξι, νομίζω θα κολλήσεις πολλή ώρα και Αμβέρσα και ίσως αξίζει ακόμα και το απλό τρένο.
και εγω για thalys λεω..

θα το πω και αν φαω ακυρο με βλεπω με κανενα τσικουεντσετακι να κοβω φλεβες στη κινηση...thanks παντως!:worthy:

Veldrin
21-09-15, 18:39
To κέντρο του άμστερνταμ είναι πολύ κοντά με το τρένο και ο σταθμός είναι ακριβώς από κάτω από το αεροδρόμιο. Σιγουρα προλαβαίνεις να πας και να κάνεις και μια καλή βόλτα, ειδικά αν δεν έχεις ξαναπάει.


Να σαι καλά, ευχαριστώ για το τιπ!

chat1978
21-09-15, 19:21
και εγω για thalys λεω..

θα το πω και αν φαω ακυρο με βλεπω με κανενα τσικουεντσετακι να κοβω φλεβες στη κινηση...thanks παντως!:worthy:

Δεν υπάρχει σύγκριση.μακάρι νανα σταμάταγε μεχελεν να πήγαινα και εγώ με αυτό. Βέβαια το γραφείο είναι στο γήπεδο τουajax και τελικά τον ίδιο χρόνο θα κάνω.

Μια φορά ποσά όμως με thalis στο αεροδρόμιο και αν εξαιρέσεις την ανταπόκριση στην Αμβέρσα ήταν σούπερ

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

ttsesm
24-09-15, 19:50
Παιδιά να ενημερώσω ότι τελικά όλα καλά με τη δουλειά. Οπότε τώρα είμαι σε αναζήτηση κατοικίας και υπογραφής συμβολαίων. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και την βοήθεια. Σχετικά με τραπεζικό λογαριασμό/αριθμό εθνικής ασφάλειας τι παίζει, να φανταστώ τα βγάζω αφού βρω σπίτι, σωστά? Ωστόσο διαμέρισμα θα μου νοικιάσουν χωρίς να έχω τα παραπάνω?

megahead13
25-09-15, 21:27
Παιδιά να ενημερώσω ότι τελικά όλα καλά με τη δουλειά. Οπότε τώρα είμαι σε αναζήτηση κατοικίας και υπογραφής συμβολαίων. Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και την βοήθεια. Σχετικά με τραπεζικό λογαριασμό/αριθμό εθνικής ασφάλειας τι παίζει, να φανταστώ τα βγάζω αφού βρω σπίτι, σωστά? Ωστόσο διαμέρισμα θα μου νοικιάσουν χωρίς να έχω τα παραπάνω?
Συγχαρητήρια! :oneup: Για σπίτι εξαρτάται αν θα νοικιάσεις απ' ευθείας από τον ιδιοκτήτη ή μέσω μεσιτικού. Αν είναι το δεύτερο σίγουρα χρειάζεσαι τραπεζικό λογαριασμό. Για National Insurance Number θα πρέπει να πας σε ένα Job Center (αντίστοιχος ΟΑΕΔ με Ελλάδα). Θα τους πάρεις τηλέφωνο για να σου κανονίσουν ραντεβού. Κανονικά θα πρέπει να στα πουν και από το HR του πανεπιστημίου

Φανερός Πράκτωρ
25-09-15, 22:58
Congrats!

ttsesm
26-09-15, 12:17
Συγχαρητήρια! :oneup: Για σπίτι εξαρτάται αν θα νοικιάσεις απ' ευθείας από τον ιδιοκτήτη ή μέσω μεσιτικού. Αν είναι το δεύτερο σίγουρα χρειάζεσαι τραπεζικό λογαριασμό. Για National Insurance Number θα πρέπει να πας σε ένα Job Center (αντίστοιχος ΟΑΕΔ με Ελλάδα). Θα τους πάρεις τηλέφωνο για να σου κανονίσουν ραντεβού. Κανονικά θα πρέπει να στα πουν και από το HR του πανεπιστημίου


Congrats!

Ευχαριστώ παιδιά, να 'στε καλά ;)

Veldrin
26-09-15, 17:27
Συνήθως πάει έτσι όπως είπε ο megahead. Για μένα πήγε με αυτή τη σειρά:

Ραντεβού για NiNo->NiNo-> λογαριασμός σε τράπεζα(εδώ θα σου σπάσουν τα νεύρα)->σπίτι

Από τράπεζες να προτιμήσεις TSB ή Lloyds σε πρώτη φάση για λιγότερο μπελά (θα καταλάβεις).

Έχε πάντα μαζί σου το διαβατήριο σου και το contract σου. Αφού περάσεις συνέντευξη για το NiNo θα κάνουν περίπου μια εβδομάδα να το στείλουν στη διεύθυνση που θα έχεις δηλώσει.

(και στα δικά μου νέα, βρήκα επιτέλους μόνιμο σπίτι στο Νόριτς μετά από 3 μήνες ΓΕΡΟ ψάξιμο και πολύ ρίσκο με προκαταβολές)

chat1978
29-09-15, 20:50
Για όσους μένουν Κάτω χώρες...
Έχω εντυπωσιαστεί. Κοιτάζω 4 sites από εταιρείες κινητής και δεν έχουν αγγλικά!
Για μια χώρα που μιλά τόσο καλά Ολλανδικά πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί.
Για το τυπικό μπήκα στα site των lyca mobile, Τ.Mobile, KPN και ziggo.

Στο ερώτημα μου τώρα.
Μένω Βέλγιο και κάποιες φορές έρχομαι Ολλανδία για κάποιες μέρες. Θέλω να αγοράσω μια sim, καρτοκινητό ή μηδενικό πάγιο, την οποία να χρησιμοποιώ για data ενώ είμαι στην χώρα.
Γενικά δεν χρειάζομαι πολλά δεδομένα καθώς συνήθως όλο και κάποιο wifi υπάρχει ενώ στο κινητό είμαι με firewall για έλεγχο του data traffic.
Θέλω χρεώση με το MB και να βάζω λεφτά αποκλειστικά όποτε θέλω ή να πληρώνω ότι χρησιμοποιήσα.

Από ότι κοίταξα στα site τους δεν είδα κάτι σχετικό.
Κάποιος από Κάτω χώρες μπορεί να με διαφωτίσει;

doctor_667
30-09-15, 10:05
H Lyca δεν έχει τέτοιο πρόγραμμα; Δες λίγο καλύτερα. Επίσης με μια γρήγορη ματιά έχει και αγγλικό σάιτ: http://www.lycamobile.nl/en/

Δες επίσης και Lebara

KLG
30-09-15, 10:09
H Lyca δεν έχει τέτοιο πρόγραμμα; Δες λίγο καλύτερα. Επίσης με μια γρήγορη ματιά έχει και αγγλικό σάιτ: http://www.lycamobile.nl/en/

Δες επίσης και Lebara

H lebara (της Δανίας) ζητάει registration number για το roaming. Ίσως και της Ολλανδίας να έχει αυτή την εξτρα γραφειοκρατική μανούρα. Η lyca οπωσδηποτε θα εχει καποιο πακετο π.χ. με 2-3 ευρω κανα GB.

chat1978
30-09-15, 20:09
H Lyca δεν έχει τέτοιο πρόγραμμα; Δες λίγο καλύτερα. Επίσης με μια γρήγορη ματιά έχει και αγγλικό σάιτ: http://www.lycamobile.nl/en/

Δες επίσης και Lebara

Μου ξέφυγε το αγγλικό στην Lyca και γιαυτό και πόσταρα εδώ.
Αυτή που δεν είχα δει ήταν η Lebara που φαίνεται να έχει καλύτερα rates στο Lebara One.

vamvakoolas
05-10-15, 15:15
μιας και περασε μια εβδομαδα: Οι εντυπωσεις απο το thalys αψογες! Οταν βεβαια πηγα στο τοπικο συρμο Ροτερνταμ':σε μια αλλη πολη leiden μου την ειπε οτι εκατσα σε θεση 1ης κλασσης. Βασικα ουτε ταμπελα ειδα ουτε να πω την αληθεια ειχαν και τρελες διαφορες με τη 2η...

Η Ολλανδια πολη ωραια χωρα.

Φανερός Πράκτωρ
05-10-15, 15:17
Η χώρα δείχνει πολύ όμορφη, οι Ολλανδοί μου έχουν αφήσει ανάμεικτα συναισθήματα. Αλλά δεν τους έχω ζήσει και πολύ για να κρίνω
Βέβαια το ίδιο λένε για την Ελλάδα και τους Έλληνες... :)

lewton
05-10-15, 15:44
@Φανερός Πράκτωρ, είδες αυτό που σου έγραψα για το e-bill;

Φανερός Πράκτωρ
05-10-15, 15:54
Για βοήθησέ με :)

υγ: Προς όλους: Θυμάμαι παλιά μπορούσα να κάνω αναζήτηση χρησιμοποιώντας μια λέξη και να μου επιστρέφει μηνύματα. Τώρα πια δεν το βρίσκω και η αναζήτηση μου επιστρέφει θέματα (μέσα στα οποία έχει αναφερθεί η λέξη) κάτι που είναι σχεδόν άχρηστο (για μένα). Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω τον πρώτο τύπο αναζήτησης;

chat1978
05-10-15, 20:25
μιας και περασε μια εβδομαδα: Οι εντυπωσεις απο το thalys αψογες! Οταν βεβαια πηγα στο τοπικο συρμο Ροτερνταμ':σε μια αλλη πολη leiden μου την ειπε οτι εκατσα σε θεση 1ης κλασσης. Βασικα ουτε ταμπελα ειδα ουτε να πω την αληθεια ειχαν και τρελες διαφορες με τη 2η...

Η Ολλανδια πολη ωραια χωρα.

Και εγώ την έχω πατήσει στο Βέλγιο.
Μετά από συννενοήση μπουζούκι με τον conductor (πως λέγεται ρε παιδιά αυτός στα Ελληνικά; Όχι εισπράκτορας) που μίλαγε μόνο γαλλικά τελικά καταλήξαμε στα
* Τα βαγόνια στο Βέλγιο έχουν μια πορτοκαλί γραμμή που τα ξεχωρίσει. Δεν θυμάμαι αν είναι για την 1η ή 2η θέση
* Τα βαγόνια έχουν ένα μεγάλο 1 ή 2 κοντά στην πόρτα ανάλογα με την θέση.....
Για την Ολλανδία νομίζω είναι αντίστοιχο αν και δεν θα μου κάνει εντύπωση να είναι κάτι πιο απλό από το Βέλγικο.

Η Ολλανδία δεν είναι ωραία χώρα, συγνώμη. Καλή φάση όταν πας πρώτη φορά. Είναι λίγο εντυπωσιακό πόσο πράσινο έχει και προσωπικά μαρέσει πολύ και η μοντέρνα αρχιτεκτονική τους.
Όμως σαν χώρα σχεδόν μηδέν. Ένα απέραντο χωράφι είναι και μάλιστα μόλις το συνηθήσεις θα έλεγα και άσχημο χωράφι.
Τοπίο μηδέν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.