PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 [78] 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

anon
10-10-15, 14:35
αν ήταν πριν αρθρώσουμε μια πρόταση να σκεφτούμε εαν είναι υποτακτική ή παίρνει γερούνδιο κλπ, θα έπρεπε να σκεφτόμαστε κανα 5λεπτο, ίσως να κρατήσουμε και σημειώσεις για το πως θα πούμε μια πρόταση. Καλό ειναι το συντακτικό και η γραμματική αλλά η ζωντανή γλώσσα δεν παίζει με αναφορά στην γραμματική και το συντακτικό, απλά αυτά καταγράφουν τον τρόπο που "λειτουργεί" η ζωντανή γλώσσα. Και εδώ βρίσκω το μεγάλο λάθος στην διδασκαλία μιας ξένης γλώσσας, όταν γίνεται δηλαδή με την αποστήθηση κανόνων γραμματικής και συντακτικού.

zianna
10-10-15, 15:16
Απαντώ και στους δύο μην κάνω quote.
Φυσικά και δεν τους γνωρίζει τους κανόνες ο άγγλος γιατί τα αγγλικά δεν τα έμαθε όπως τα μαθαίνει ο ξενόγλωσσος, αλλά ως μητρική γλώσσα. Όπως και αν ρωτήσεις τον έλληνα ποιοι είναι οι κανόνες κλίσεις των ρημάτων και γιατί υπάρχουν τόσες διαφορετικές καταλήξεις στις πτώσεις των ουσιαστικών δεν θα ξέρει να σου απαντήσει, ένας ξένος όμως που μαθαίνει ελληνικά θα πρέπει να ξέρει τους κανόνες για να μάθει τη γλώσσα.

Το point μου είναι ότι η αγγλική, ναι, έχει δύσκολη γραμματική την οποία την έχουμε μάθει εμπειρικά λόγω τηλεόρασης και ίντερνετ. Και αυτό που την κάνει πιο δύσκολη είναι ότι έχει γραμματικούς κανόνες που δεν ισχύουν σε άλλες germanic languages, από τις οποίες προέρχεται και καμιά σχέση με τις λατινογενείς φυσικά.
Απλά τα αγγλικά στη χώρα μας τα μαθαίνουμε από μικροί και έχουμε καθημερινή σχεδόν επαφή με την γλώσσα, κάτι που την κάνει πολύ πιο εύκολη για εμάς. Αν πάρεις έναν ενήλικα όμως και πας να του μάθεις αγγλικά, κάποιον να έχει την ίδια επαφή με την γλώσσα όσο έχει πχ με τα κινέζικα, θα τα βρει σκούρα με τη γραμματική της γλώσσας και θα κάνει συνέχεια λάθη.

Όσον αφορά τον Τσίπρα, τον (ξανα)ανάφερα γιατί από τον Τσίπρα βασικά ξεκίνησε η συζήτηση με τις γλώσσες και τα προφορικά.

Και όσον αφορά το "άσχετο με εργασία στο εξωτερικό" μην μου λέτε για ασχετοσύνες, όταν γνωρίζω άτομο, φίλο στο Βέλγιο που δεινοπάθησε να βρει καλή δουλειά παρόλο που "μιλούσε" καλύτερα γαλλικά από εμένα. "Μιλούσε" σε εισαγωγικά, γιατί είχε σχεδόν άριστη γραμματική και πλούσιο λεξιλόγιο, αφού είχε ζήσει 7 χρόνια μικρός στο Βέλγιο, αλλά επιστρέφοντας στην Ελλάδα υιοθέτησε την ελληνική προφορά και βασικά μιλούσε γαλλικά με τελείως ελληνική προφορά. Αν δεν πήγαινε σε λογοθεραπευτή, ακόμα θα ψαχνόταν και τη δουλειά που ήθελε δεν θα την έβρισκε. Έβαζε στο CV γαλλικά επιπέδου C1 προφορικά και γραπτά, και έτρωγε πόρτα στις συνεντεύξεις, αφού μπορούσαν να βρουν ανετότατα άτομα με παρόμοια προσόντα που σε αντίθεση όμως μιλούσαν γαλλικά.

Με λίγα λόγια, όχι, δεν μιλάς την γλώσσα καλά αν δεν προσπαθείς να διορθώσεις την προφορά σου και έχεις την απαίτηση να προσπαθεί ο άλλος να σε καταλάβει. Θα φας πόρτες γι'αυτό το θέμα.
Αν δεν είναι απαραίτητη η γνώση της γλώσσας σε θέμα για εργασία στο εξωτερικό, τότε τι πρέπει να συζητάμε για να είμαστε on topic; Τι καιρό κάνει εκεί που μας ενδιαφέρει να πάμε να πιάσουμε δουλειά;

- - - Updated - - -





Δεν είμαι φιλόλογος, οπότε πάω πάσο. Σε σχολική ηλικία έμαθα Αγγλικά και τα παραπάνω μας τα δίδαξαν καθαρά εμπειρικά. Εμπειρικά έχω μάθει και τα υπόλοιπα. Αγνοούσα την ύπαρξη κανόνων πίσω από τα παραπάνω αλλά κάτι μου λέει πως ούτε οι Άγγλοι τα διδάσκονται. Θα ρωτήσω από βδομάδα γιατί μου κίνησες την περιέργεια.

Ψάξε για το practical english usage του Michael Swan.
Κυκλοφορεί και σε pdf.
Πάνω από 600 σελίδες με γραμματικούς κανόνες της αγγλικής που αγνοείς αλλά τους χρησιμοποιείς, θα δεις και πόσα λάθη κάνεις ενώ νομίζεις ότι τα λες σωστά, αναφέρει και όλα τα παραπάνω παραδείγματα που ανάφερα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-10-15, 15:41
Απαντώ και στους δύο μην κάνω quote.
Φυσικά και δεν τους γνωρίζει τους κανόνες ο άγγλος γιατί τα αγγλικά δεν τα έμαθε όπως τα μαθαίνει ο ξενόγλωσσος, αλλά ως μητρική γλώσσα. Όπως και αν ρωτήσεις τον έλληνα ποιοι είναι οι κανόνες κλίσεις των ρημάτων και γιατί υπάρχουν τόσες διαφορετικές καταλήξεις στις πτώσεις των ουσιαστικών δεν θα ξέρει να σου απαντήσει, ένας ξένος όμως που μαθαίνει ελληνικά θα πρέπει να ξέρει τους κανόνες για να μάθει τη γλώσσα.

Το point μου είναι ότι η αγγλική, ναι, έχει δύσκολη γραμματική την οποία την έχουμε μάθει εμπειρικά λόγω τηλεόρασης και ίντερνετ. Και αυτό που την κάνει πιο δύσκολη είναι ότι έχει γραμματικούς κανόνες που δεν ισχύουν σε άλλες germanic languages, από τις οποίες προέρχεται και καμιά σχέση με τις λατινογενείς φυσικά.
Απλά τα αγγλικά στη χώρα μας τα μαθαίνουμε από μικροί και έχουμε καθημερινή σχεδόν επαφή με την γλώσσα, κάτι που την κάνει πολύ πιο εύκολη για εμάς. Αν πάρεις έναν ενήλικα όμως και πας να του μάθεις αγγλικά, κάποιον να έχει την ίδια επαφή με την γλώσσα όσο έχει πχ με τα κινέζικα, θα τα βρει σκούρα με τη γραμματική της γλώσσας και θα κάνει συνέχεια λάθη.
Κάτσε λίγο ρε συ.
Ο ντόπιος Άγγλος μαθαίνει τη γλώσσα και ως μητρική, αλλά τη διδάσκεται πολλά περισσότερα χρόνια από κάποιον που θα τη μάθει στο φροντιστήριο στην Ελλάδα.
Λογικά τον ντόπιο θα πρέπει να τον ταράξουν στη γραμματική και σ'αυτούς τους κανόνες που είναι "κρυφοί" στους μη Άγγλους.

Αν ΔΕΝ διδάσκονται οι Άγγλοι τη γραμματική τους στο σχολείο σε βάθος, τότε νομίζω δικαιούμαι να λέω πως η γραμματική τους είναι γελοία, εφόσον όποιος τη διδάσκεται σε σχολικό επίπεδο (το οποίο είναι αρκετό για να τη χρησιμοποιήσει επαγγελματικά - εκτός αν ακολουθήσει καριέρα σε linguistics ξέρω γω), μαθαίνει αυτούς τους κανόνες που ανέφερες εμπειρικά.
Και εν τέλει νομίζω πως είναι πολύ πιο δύσκολο (σαν σύγκριση και μόνο το βάζω) να μάθει εμπειρικά τους πολλαπλάσιους αριθμητικά κανόνες που έχουμε στην Ελληνική π.χ. γραμματική.

zianna
10-10-15, 15:52
Κάτσε λίγο ρε συ.
Ο ντόπιος Άγγλος μαθαίνει τη γλώσσα και ως μητρική, αλλά τη διδάσκεται πολλά περισσότερα χρόνια από κάποιον που θα τη μάθει στο φροντιστήριο στην Ελλάδα.
Λογικά τον ντόπιο θα πρέπει να τον ταράξουν στη γραμματική και σ'αυτούς τους κανόνες που είναι "κρυφοί" στους μη Άγγλους.

Αν ΔΕΝ διδάσκονται οι Άγγλοι τη γραμματική τους στο σχολείο σε βάθος, τότε νομίζω δικαιούμαι να λέω πως η γραμματική τους είναι γελοία, εφόσον όποιος τη διδάσκεται σε σχολικό επίπεδο (το οποίο είναι αρκετό για να τη χρησιμοποιήσει επαγγελματικά - εκτός αν ακολουθήσει καριέρα σε linguistics ξέρω γω), μαθαίνει αυτούς τους κανόνες που ανέφερες εμπειρικά.
Και εν τέλει νομίζω πως είναι πολύ πιο δύσκολο (σαν σύγκριση και μόνο το βάζω) να μάθει εμπειρικά τους πολλαπλάσιους αριθμητικά κανόνες που έχουμε στην Ελληνική π.χ. γραμματική.

Τότε και η ελληνική γραμματική είναι γελοία, γιατί αν πάρεις ένα βιβλίο ελληνικής γραμματικής και διαβάσεις τους κανόνες θα δεις ότι ποτέ δεν τους έχεις διδαχθεί έχοντας τα ελληνικά ως μητρική σου γλώσσα.
Αντίθετα, έμαθες πολλούς κανόνες της ελληνικής που ισχύουν και στα νεοελληνικά, όταν μάθαινες αρχαία στο σχολείο.

Έχεις την εντύπωση πχ ότι ο γαλλόφωνος γνωρίζει ότι τα γαλλικά ρήματα ανήκουν σε μία από τις 3 συζυγίες που έχει η γλώσσα; Σε πληροφορώ ΚΑΝΕΙΣ γαλλόφωνος δεν το ξέρει, εκτός κι αν έχει σπουδάσει γαλλική φιλολογία ή διδάσκει γαλλικά σε ξενόφωνους.

Και όμως, το πρώτο που μαθαίνει ο ξενόγλωσσος είναι ότι τα ρήματα κατατάσσονται σε μια από τις 3 συζυγίες και τους κανόνες κλίσης τους.
Και όταν λέω κανείς γαλλόφωνος το εννοώ, γιατί όποτε δυσκολευόμουν και ρωτούσα γαλλόφωνο, με κοιτούσε απορημένος τι διάολο τον ρωτώ απαντώντας μου ότι απλώς το γνωρίζει χωρίς να ξέρει γιατί.

Κανείς, για να ξαναγυρίσουμε στα αγγλικά, δεν θα μάθει στον άγγλο μαθητή τον κανόνα " πότε χρησιμοποιούμε το go και πότε το get για κίνηση σε τόπο", γιατί ήδη το λέει σωστά, ποτέ δεν θα του μάθει πότε βάζει do και πότε make γιατί το λέει ήδη σωστά, ο ξενόγλωσσος όμως πρέπει να μάθει τον κανόνα. Αντίθετα, και ο ξένος και ο άγγλος μαθητής θα διδαχθεί πότε και γιατί αλλάζει το y σε i, γιατί την ορθογραφία την μαθαίνεις στο σχολείο.

lewton
10-10-15, 15:58
Zianna είναι σαφές ότι δεν έχεις καμία επαφή με το τι συμβαίνει στον κόσμο. ;)

zianna
10-10-15, 16:10
Zianna είναι σαφές ότι δεν έχεις καμία επαφή με το τι συμβαίνει στον κόσμο. ;)

Ναι σαφέστατα, καμιά επαφή με το τι συμβαίνει στον κόσμο.
Για πλάκα μιλώ 5 γλώσσες και για πλάκα ζω, σπούδασα και εργάζομαι πάνω από 15 χρόνια στο εξωτερικό, για πλάκα δούλευα εθελοντικά σε ολλανδόφωνο οργανισμό επαγγελματικού προσανατολισμού και βοήθειας για έρευση εργασίας στο Βέλγιο, απλά επειδή δεν είχα καμιά επαφή με το τι συμβαίνει στον κόσμο.

xhaos
10-10-15, 16:20
Μπράβο σου για τις 5 γλώσσες αλλά αυτός είναι και ο λόγος που έχεις τέτοιο bias. IRL είναι τεχνικά τα κριτήρια πρόσληψης.
Ή γλώσσα ή προφορά κλπ παίζουν ρόλο βασικά σε frontman θέσεις όπου θέλεις showmanship. Πχ δικηγόρος, πωλητής, αντιπρόσωπος κλπ. Σε όλες τις άλλες εργασίες είναι άλλα τα restrictions, πχ εμπειρία σε τέτοια project, εξοικείωση με τεχνολογία, είδος χαρακτήρα που έχει ανάγκη ή ομάδα (άλλες φορές θέλουν ομαδικό πνεύμα, άλλες θέλουν wildcard, άλλες aplha) κλπ. Από που έχεις περάσει για να φέρεις καλές πρακτικές μαζί σου.

prometheas
10-10-15, 22:48
Kατ'αρχήν, πού ψάχνεις; Δλδ βρίσκεις αγγελίες πχ μέσω LinkedIn; Αν ναι, τους στέλνεις βιογραφικό / cover letter ή χρησιμοποιείς το profile σου (ανάλογα βέβαια με το τι απαιτεί και η κάθε αγγελία); Κοιτάς γενικά σε αγγελίες;

Σε ποιες χώρες ψάχνεσαι; Τι θέσεις ψάχνεις από πλευράς ιεραρχίας; Δυστυχώς όσο και να ακούγομαι λίγο κάπως, αν δεν έχεις πτυχίο / μεταπτυχιακό κάπως δύσκολο να τρυπώσεις στο πρώτο screening που γίνεται μέσω βιογραφικών όπου σχεδόν όλοι βάζουν σαν πρώτη απίτηση το πτυχίο. Ξέρω ότι η εμπειρία μετράει αλλά δέστο και ανάποδα, κάποιος που έχει λάβει 100+ βιογραφικά για ένα πόστο, κάπως θα τα διαχωρίσει.

Επίσης, ό,τι έχουν πει και οι παραπάνω και ισχύει ακόμα περισσότερο για την περίπτωσή σου που έχεις να ανταγωνιστείς και τον κάθε τπυχιούχο:

Πρέπει να δείξεις 2 πράγματα: Α) Πώς το προφίλ σου επαγγελματικά ανταποκρίνεται στη θέση αυτή από πράγματα που έχεις ήδη κάνει και στα οποία δείχνεις μεγάλη εμπειρία και Β) Τι φέρνεις σε αυτούς συγκριτικά με τη θέση που ζητάνε - δλδ ποια η προστιθέμενη αξία.

Το Β) είναι εξόχως σημαντικό (και συνδέεται σαφώς με το Α)) επειδή στην τελική όλοι εκείνοι που επιλέγονται για περεταίρω στάδια (πχ πρώτη συνέντευξη) λίγο-πολύ έχουν την εμπειρία έστω και φαινομενικά στο CV τους.

Και κάτι ακόμα πολύ επιγραμματικά: Μην απογοητευτείς, έχεις ένα βασικό θέμα ότι κινείσαι από Ελλάδα προς τα έξω που σου δίνει ένα μείον ήδη όπως λέει και ο KLG παραπάνω. Αλλά να ξέρεις πως ο κανόνας είναι περίπου για 100 βιογραφικά που θα στείλεις (και ΔΕΝ εννοώ να στέλνεις το βιογραφικό σου έτσι ξερά δεξιά και αριστερά, αλλά να το δουλεύεις, να το προσαρμόζεις στις απαιτήσεις της θέσης, να ετοιμάζεις το cover letter να ανταποκρίνεται ακριβώς στη θέση αυτή και όχι ένα generic πράγμα) άντε το πολύ να έχεις 2-3 συνεντεύξεις και αν. Τρώει πάρα πολύ χρόνο αλλά σου εύχομαι το καλύτερο.

Και είμαι στη διάθεσή σου για ο,τιδήποτε άλλο ;)

Eυχαριστώ πολύ ολους σας για τα σχόλια και τις παρατηρήσεις. Εχω φτιάξει πακέτο βιογραφικών, προφιλ, επιστολών και cover letters σε συνεργασία με σοβαρό γραφείο του εξωτερικου. Γνωρίζω πόσο σημαντικό ειναι αυτό και το εχω δουλέψει αρκετά.

Από κει και περα υπάρχουν κάποια πράγματα που ειναι πραγματικότητα και δεν αλλαζουν όπως η ηλικία μου, και οι σπουδές. Γιαυτό το λόγο ποντάσρω στην μεγάλη εμπειρία και στα έργα που εχω τρέξει αλλά και στις πιστοποιήσεις που έχω. Αν είχα χρόνο θα έκανα ένα μεταπτυχιακό αλλά δεν ειμαι πια τόσο μικρός ούτε εχω την άνεση να το κάνω. Αντιθετα επενδύω σε καλές πιστοποιήσεις στο χώρο της πληροφορικήε και της διαχείρησης έργων ώστε να μπορώ να πιστοποιήσω πχ την μεγάλη εμπειρια που εχω στο να τρέχω έργα. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα για καποιον που εχει τρέξει επιτυχώς πάνω απο 40 πολύπλοκα projects (μερικά με budget > 20ml Euros) και να σου λεει ο Αγγλάρας οτι ναι μεν αλλά δεν εχετε Prince2 :down::down:

Στα ποιο ειδικά τώρα , δεν εχω ιδιαίτερη προτιμηση σε χώρα, θα προτιμούσα Ευρώπη ή Μέση Ανατολη. Ειχα δύο προτάσεις από Χονγκ Κονγκ μέσα στον Σεπτέμβριο αλλά δεν με ενδιαφέρει να πάω εκεί.

Θεσεις κοιτάζω οτιδήποτε σε επιπεδο middle level management αλλά αν τα πράγματα ζοριστούν θα κοιταζα και Telecoms/ΙΤ consultancy. Hδη σκεφτόμαστε με έναν συνάδελφο μήπως κάνουμε κάτι από κοινού αν οι προσπάθειες για μια ικανοποιητική θέση στο εξωτερικό δεν αποφέρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Από την άλλη μεριά, κάνοντας την αυτοκριτική μου (τώρα που έχω μπολικο χρόνο ελεύθερο) σκέφτομαι οτι αν δεν είχα κάνει 1-2 χοντρά λάθη στην διαχείρηση της καριέρας μου θα ημουν σε απείρως καλύτερη θέση.

anon
11-10-15, 09:45
εγώ στην ηλικία σου πάντως, στα 40, ξεκίνησα μεταπτυχιακό, με 3 παιδιά, και στην πορεία γίνανε 4. στο ΕΑΠ. και με πολλές οικογενειακής φύσεως δυσκολίες κατα την διάρκεια. Αρα μπορείς.

Τώρα αν αξίζει τον κόπο ή όχι δεν ξέρω. Στον τομέα της πληροφορικής πάντως απο όσο έχω ενημερωθεί, οι πιστοποιήσεις παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Οχι πιστοποιήσεις της μορφής παρακολούθησα το τάδε και το δείνα σεμινάριο, αλλά πιστοποιήσεις με εξετάσεις, όπως ITIL, CCNA/CCNP όσον αφορά δικτυακά, COMPTIΑ, RHCSA/RHCE για linux, OCP για Oracle και πάει λέγοντας, και κάποια απο αυτά είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ((πχ το Οracle Certified Master DBA, ή το RHCE, οπου ειναι lab tests και όχι απαντήσεις σε ερωτήσεις Multiple choise)

Nozomi
11-10-15, 11:48
Στα ποιο ειδικά τώρα , δεν εχω ιδιαίτερη προτιμηση σε χώρα, θα προτιμούσα Ευρώπη ή Μέση Ανατολη. Ειχα δύο προτάσεις από Χονγκ Κονγκ μέσα στον Σεπτέμβριο αλλά δεν με ενδιαφέρει να πάω εκεί.
Εδώ δεν σε καταλαβαίνω.
Το να βρίσκεσαι σε άμεση ανάγκη εξεύρεσης εργασίας κι να διαλέγεις χώρα δεν συμβαδίζουν. Μιλάμε για πολιτισμένες χώρες, κι όχι για... Αφρική ή κάπου που κινδυνεύεις να σου πάρουν το κεφάλι ε ; Σίγουρα το Χονγκ Κόνγκ δεν υπάγεται στις τελευταίες.

Γνωστός μου πολ. μηχανικός με 10ετή εμπειρία που απώλεσε την εργασία του λόγω των cc (τότε που ο Άλεξ μας έλεγε ότι οι ψηφοφόροι του δεν έχουν καταθέσεις στις Τράπεζες κι οι χαχόλοι χειροκροτούσαν!) έστειλε βιογραφικά παντού κι σκέφτεται να μετακομίσει συν γυναιξί κι τέκνοις σε χώρα της ευρωπαϊκής περιφέρειας, μάλιστα σε χωριό που βρέχεται απ΄τον Ατλαντικό, γιατί εκεί του προσφέρουν καλύτερο πακέτο (αποδοχών + κατοικίας).
Και μιλάμε για άτομο που έχει προσφορές από Ελλάδα, λίγα λεφτά μεν για έμπειρο μηχανικό, αλλά περισσότερα απ΄τον τρέχοντα μισθό στο Δημόσιο.

prometheas
11-10-15, 12:09
εγώ στην ηλικία σου πάντως, στα 40, ξεκίνησα μεταπτυχιακό, με 3 παιδιά, και στην πορεία γίνανε 4. στο ΕΑΠ. και με πολλές οικογενειακής φύσεως δυσκολίες κατα την διάρκεια. Αρα μπορείς.

Τώρα αν αξίζει τον κόπο ή όχι δεν ξέρω. Στον τομέα της πληροφορικής πάντως απο όσο έχω ενημερωθεί, οι πιστοποιήσεις παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο. Οχι πιστοποιήσεις της μορφής παρακολούθησα το τάδε και το δείνα σεμινάριο, αλλά πιστοποιήσεις με εξετάσεις, όπως ITIL, CCNA/CCNP όσον αφορά δικτυακά, COMPTIΑ, RHCSA/RHCE για linux, OCP για Oracle και πάει λέγοντας, και κάποια απο αυτά είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ((πχ το Οracle Certified Master DBA, ή το RHCE, οπου ειναι lab tests και όχι απαντήσεις σε ερωτήσεις Multiple choise)

Ναι, για τέτοιες πιστοποιήσεις λέω , δύσκολες μεν αλλά με αρκετή προστιθέμενη αξια

lewton
11-10-15, 15:19
Quick update on my situation: είμαι και επίσημα κάτοικος εξωτερικού για τη ΔΟΥ Καλαμάτας (δεν με έγραψαν στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού).
Κατά συνέπεια, χρωστάω 2,500 ευρώ στην εφορία επειδή για το 2012-2014 (με έγραψαν ως κάτοικο εξωτερικού από το 2012) πλήρωνα δάνειο για το σπίτι μου στην Αθήνα και αυτό θεωρείται τεκμήριο. Αντίθετα όσο με είχαν ως κάτοικο Ελλάδας, άνεργο και χωρίς εισοδήματα, που έμενε μάλιστα στο συγκεκριμένο σπίτι στην Αθήνα, με έσωζε το αφορολόγητο. Αφορολόγητο όριο δεν υπάρχει για τους κατοίκους εξωτερικού.
Επόμενο βήμα είναι να αποδείξω στην εφορία ότι έχω στείλει ως συνάλλαγμα από λογαριασμό μου στο εξωτερικό σε λογαριασμό μου στην Ελλάδα το ποσό των δόσεων του δανείου. Αν καταφέρω να πάρω τα σχετικά αποδεικτικά από την Eurobank και την Πειραιώς τότε με νέα τροποποιητική δήλωση θα μου βγάλουν τα τεκμήρια και δε θα πληρώσω φόρο, μόνο τα πρόστιμα για την νέα εκπρόθεσμη τροποποιητική.
Υπολογίζω να μου πάει γύρω στα 500-600 ευρώ όλο το κοστούμι τελικά γιατί μια από τις χρονιές αυτές έστειλα λιγότερα χρήματα ως εμβάσματα από το ποσό των δόσεων του δανείου.

Να θυμίσω ότι αρχικά η ΔΟΥ Καλαμάτας ήθελε να με φορολογήσει για τα εισοδήματα στην Ελβετία με το ελληνικό συντελεστή (μείον το συντελεστή που είχα ήδη πληρώσει στην Ελβετία) και αυτό έβγαινε κάπου 12 χιλιάδες για το 2012 και κάπου 15 χιλιάδες για το 2013. Το ξέρω γιατί η λογίστρια μου συμπλήρωσε τη δήλωση από περιέργεια, χωρίς φυσικά να την υποβάλει.

- - - Updated - - -

Επίσης, σύμφωνα με τη λογίστριά μου, δεν έχω λόγο να πληρώσω αυτό το ποσό αν δε με ενοχλεί να μαζεύονται προσαυξήσεις γιατί κανείς δεν πρόκεται ποτέ να ασχοληθεί για τέτοια μικροποσά.
Η μόνη συνέπεια είναι ότι δε θα φαίνομαι φορολογικά ενήμερος.

prometheas
11-10-15, 17:50
Μπράβο που ξεμπέρδεψες με την (πολλή) χαρτούρα.

2500 Ευρώ πάντως δεν ειναι μικρό ποσό να το χρωστάς, με την φοροεπιδρομή που έρχεται φοβάμαι οτι θα μας κυνηγάνε για πολύ μικρότερα ποσά.
Δες το με την λογίστριά σου αλλά έχε το νού σου γενικά...

lewton
11-10-15, 20:31
Μπράβο που ξεμπέρδεψες με την (πολλή) χαρτούρα.

2500 Ευρώ πάντως δεν ειναι μικρό ποσό να το χρωστάς, με την φοροεπιδρομή που έρχεται φοβάμαι οτι θα μας κυνηγάνε για πολύ μικρότερα ποσά.
Δες το με την λογίστριά σου αλλά έχε το νού σου γενικά...
Και τι θα μου κάνουν;
Δεν είναι ειρωνικό το ερώτημα, όντως αναρωτιέμαι.

Και anyway, αν βρω τα αποδεικτικά από τις τράπεζες για το συνάλλαγμα που έχω στείλει μιλάμε για πολύ χαμηλότερο χρέος.

- - - Updated - - -

@prometheas
Έχεις μιλήσει με την Interpro;
Έχω ένα εξαιρετικό contact εκεί, που ασχολείται κυρίως με Ελβετία και έχει πολύ καλές θέσεις. Δε θέλει λεφτά από εσένα, θα πληρωθεί αν σου βρει δουλειά από την εταιρία. ;)

lefe
11-10-15, 20:56
Να θυμίσω ότι αρχικά η ΔΟΥ Καλαμάτας ήθελε να με φορολογήσει για τα εισοδήματα στην Ελβετία με το ελληνικό συντελεστή (μείον το συντελεστή που είχα ήδη πληρώσει στην Ελβετία) και αυτό έβγαινε κάπου 12 χιλιάδες για το 2012 και κάπου 15 χιλιάδες για το 2013.

Καλα οι τυποι εκτος απο ηλιθιοι ειναι κυριολεκτικα εγκληματιες. Αποφυγη διπλης φορολογησης λεει η συμφωνια και αυτοι στην κυριολεξια πανε να κλεψουν το % διαφορα. Πας εξω για να ξεφυγεις απτα νταβατζιλικια τους και παλι τους βρισκεις μπροστα σου. Δεν εχω λογια.

Εχω κανει και αντιστοιχη φορολογικη δηλωση στην Γερμανια δηλώνοντας το εισοδημα μου της ελβετιας (την χρονια που μετακομισα απο Μοναχο στην Ζυριχη) απλα για να ειμαι νομιμος 100% και η ολη διαδικασια ηταν τυπικη σε φαση τους λες "τοσα εβγαλα , τα φορολογηθηκα ηδη υπαρχει η ταδε συμφωνια, παρτε και τα χαρτια, γεια σας"

Ελλαδα πηγα με ολα τα χαρτια (δημος , εφορια) που δειχνουν οτι ειμαι πανω απο 183 μερες (οπως οριζει ο νομος) Ελβετια εργαζομενος και φορολογικος κατοικος ελβετιας και μου λενε μα μου ελα του χρονου και δηλωσε τα τωρα στην ελληνικη δηλωση να φορολογηθεις , να φορολογηθω σε ποια? σε αυτα που εννοειται δεν φορολογεισαι στην ελλαδα γιατι υπαρχει συμφωνια. Ρε δε πανε να πεθανουν λεω εγω

PopManiac
11-10-15, 21:25
Καλα οι τυποι εκτος απο ηλιθιοι ειναι κυριολεκτικα εγκληματιες. Αποφυγη διπλης φορολογησης λεει η συμφωνια και αυτοι στην κυριολεξια πανε να κλεψουν το % διαφορα. Πας εξω για να ξεφυγεις απτα νταβατζιλικια τους και παλι τους βρισκεις μπροστα σου. Δεν εχω λογια.

Εχω κανει και αντιστοιχη φορολογικη δηλωση στην Γερμανια δηλώνοντας το εισοδημα μου της ελβετιας (την χρονια που μετακομισα απο Μοναχο στην Ζυριχη) απλα για να ειμαι νομιμος 100% και η ολη διαδικασια ηταν τυπικη σε φαση τους λες "τοσα εβγαλα , τα φορολογηθηκα ηδη υπαρχει η ταδε συμφωνια, παρτε και τα χαρτια, γεια σας"

Ελλαδα πηγα με ολα τα χαρτια (δημος , εφορια) που δειχνουν οτι ειμαι πανω απο 183 μερες (οπως οριζει ο νομος) Ελβετια εργαζομενος και φορολογικος κατοικος ελβετιας και μου λενε μα μου ελα του χρονου και δηλωσε τα τωρα στην ελληνικη δηλωση να φορολογηθεις , να φορολογηθω σε ποια? σε αυτα που εννοειται δεν φορολογεισαι στην ελλαδα γιατι υπαρχει συμφωνια. Ρε δε πανε να πεθανουν λεω εγω

Δεν είναι το ίδιο με την ακίνητη περιουσία ;) Νομίζω ότι ο ΕΝΦΙΑ αφορά και ξένους που έχουν ακίνητα στην Ελλάδα καθώς ο φόρος πάει στο ακίνητο και όχι στον ιδιοκτήτη

lefe
11-10-15, 21:59
Δεν είναι το ίδιο με την ακίνητη περιουσία ;) Νομίζω ότι ο ΕΝΦΙΑ αφορά και ξένους που έχουν ακίνητα στην Ελλάδα καθώς ο φόρος πάει στο ακίνητο και όχι στον ιδιοκτήτη

μα εγω αναφερομαι στη φορολογια εισοδηματος , μιας και ανεφερε οτι θελαν να του φορολογησουν ξανα τον ελβετικο μισθο με βαση την διαφορα % αναμεσα στους συντελεστες . Η προσωπικη μου εμπειρια ηταν η ιδια , χωρις ακινητα και με τα χαρτια στο χερι μου ειπαν δεν μπορουμε τωρα ελα απτου χρονου και δηλωσε τα εισοδηματα σου να ξαναφορολογηθεις γιατι ετσι.

Ακινητη περιουσια δεν εχω , οοοοταν καποτε φτασει η ωρα θα γραψω και εκει ενα κατεβατό διαμαρτυριας

lewton
11-10-15, 22:29
Αν δεν έχεις τίποτα στην Ελλάδα δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις δήλωση.
Δεν πάει με την εθνικότητα.
Εγώ είμαι υποχρεωμένος ως γαιοκτήμονας.

PopManiac
11-10-15, 23:04
μα εγω αναφερομαι στη φορολογια εισοδηματος , μιας και ανεφερε οτι θελαν να του φορολογησουν ξανα τον ελβετικο μισθο με βαση την διαφορα % αναμεσα στους συντελεστες . Η προσωπικη μου εμπειρια ηταν η ιδια , χωρις ακινητα και με τα χαρτια στο χερι μου ειπαν δεν μπορουμε τωρα ελα απτου χρονου και δηλωσε τα εισοδηματα σου να ξαναφορολογηθεις γιατι ετσι.

Ακινητη περιουσια δεν εχω , οοοοταν καποτε φτασει η ωρα θα γραψω και εκει ενα κατεβατό διαμαρτυριας

Αν δεν έχεις περιουσία τότε θεωρητικά ζαμανφού κλπ. Αν όμως κάποια στιγμή θελήσεις να αγοράσεις στην Ελλάδα ως κάτοικος εξωτερικού, δεν έχω ιδέα τι παίζει και εκεί πώς μπορούν να σε πηδήξουν

lefe
11-10-15, 23:36
Αν δεν έχεις περιουσία τότε θεωρητικά ζαμανφού κλπ. Αν όμως κάποια στιγμή θελήσεις να αγοράσεις στην Ελλάδα ως κάτοικος εξωτερικού, δεν έχω ιδέα τι παίζει και εκεί πώς μπορούν να σε πηδήξουν

εγω ο νεος και αθωος σκεφτομουν κυριως μην ρθουν καμια μερα και αρχισουν τις ιστοριες για καταθεσεις στο εξωτερικο , και που τα βρηκες και γιατι δεν δηλωσες οτι δουλευεις στο εξωτερικο και πληρωνε προστιμα και τετοια

Φανερός Πράκτωρ
12-10-15, 09:53
Πολύ περίεργα στα λένε lewton από την εφορία... Επιπλέον δεν καταλαβαίνω γιατί μετά από τόσα χρόνια δεν είσαι στην ΔΟΥ εξωτερικού...

- - - Updated - - -

Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος, επειδή εγώ έχω εισόδημα από ενοίκιο στην Ελλάδα κάνω κάθε χρονιά φορολογική δήλωση στην Ελλάδα παράλληλα με αυτές που κάνω στο εξωτερικό στις αντίστοιχες χώρες που δουλεύω. Οι έξω είναι ενήμεροι για το ενοίκιο στην Ελλάδα αλλά και οι Έλληνες για τα εισοδήματα του εξωτερικού και την φορολόγησή τους. Το κάθε εισόδημα (στην περίπτωσή μου) φορολογείται στην χώρα που παράγεται. Επειδή για τις χώρες που μιλάμε συνήθως υπάρχουν συμφωνίες αποφυγής διπλής φορολόγησης, πρέπει (για τους Έλληνες) να προσκομίσεις αποδεικτικά ότι φορολογήθηκες στο εξωτερικό για το εισόδημα που αποκτήθηκαν στο εξωτερικό (π.χ. φορολογική δήλωση). Οι αποδείξεις που ζητάνε οι Έλληνες απλοποιούνται με τον καιρό.

Το πιο κοντινό σε αυτό που περιγράφεις μου το έκαναν οι Γάλλοι που φορολόγησαν το γαλλικό μου εισόδημα ενώ υπολόγισαν την φορολογική κλίμακα με βάση το παγκόσμιό μου (όταν η φορολογική μου κατοικία ήταν στην Γαλλία). Αλλά και αυτό ακούγεται πολύ πιο λογικό από αυτό που περιγράφεις...

Η φορολογική σου κατοικία που είναι;

vamvakoolas
12-10-15, 09:59
για το φιλο που ψαχνεται για το εξωτερικο μια συμβουλη και απο εμενα μιας και μπορει να ειμαι ΅φρεσκος΅σε εργασια στην Ευρωπη αλλα εχω εμπειρα σε αφρικες ασιες κοκ:

ΞΕΧΝΑ ΤΟ! αν εχεις οικογενεια και σκεφτεσαι για μεση ανατολη δεν αξιζει εκτος και αν χρωστας παντου και σε κυνηγανε για φυλακη: Μεγαλη δυσκολια προσαρμογης, δυσκολια στη τοπικη γλωσσα π.χ Κινα-Hong Kong, περσικος κολπος με λιγοστες επιλογες για διασκεδαση και ακομα λιγοτερες για σχολεια...Επισης εκει συνηθως παιζει το συστημα συμβολαιου που μαλιστα τα τελευταια 2 χρονια για το περσικο κολπο αλλαξε η νομοθεσια σε αρκετες χωρες με αποτελεσμα το ελαχιστο που σου δινουν ειναι ετησιο -ολοι δυστηχως πλεον το εφαρμοζουν- με αναπροσαρμογη καθε χρονο. Βεβαια αρκετοι δουλεουν 4-5 χρονια ετσι αλλα επειδη δουλευουν με προτζεκτς και κυβερνησεις-δημοσιο μπορει σε μια νυχτα να τερματισει , αλλαγη κυβερνησης, πολεμος κοκ...Επισης οι μισθοι εχουν πεσει σε σχεση με παλια -προ 10ετιας.
Να πω και τα θετικα, νομιζω τα εχω γραψει παλια: εχει πολλες θεσεις εργασιας, να μελετησεις τη καθε χωρα ωστε να εχει πολιτικη σταθεροτητα-νομισμα, σε εχουν για θεο και αντε να δινεις λογω μονο στη διοικηση της εταιριας σου, αν εξαιρεσουμε το χονκ, φθηνη διαβιωση

zianna
12-10-15, 10:38
Δεν δηλώνουμε τα εισοδήματα εξωτερικού στην Ελλάδα οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού.
Το κουτάκι που λέει κάτι σχετικά με "εισοδήματα εξωτερικου" αφορά τους κατοίκους Ελλάδας που έχουν κάποιο εισόδημα στο εξωτερικό, πχ νοικιάζεις ακίνητο που έχεις στο εξωτερικό, φορολογείσαι στην εκεί χώρα, δηλώνεις το εισόδημα και στην Ελλάδα, δεν φορολογείσαι για το ακίνητο (μέχρι τώρα) στην Ελλάδα, αλλά πχ ξεπερνάς το αφορολόγητο οπότε φορολογείσαι γι'αυτό.
Εισοδήματα από την εργασία που μας τα φορολογεί η χώρα που ζούμε, ΔΕΝ τα δηλώνουμε στην Ελλάδα (οι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού, υπενθυμίζω).

@lewton, είσαι τυχερός που δηλώθηκες από το 2012, γιατί για το 2011 είχαμε φάει καλό χαρατσάκι οι κάτοικοι εξωτερικού που το απέσυραν την επόμενη χρονιά. Εγώ καμιά 400άρα είχα πληρώσει μόνο για το 2011, εξαιτίας του αυτοκινήτου.

- - - Updated - - -


Αν δεν έχεις περιουσία τότε θεωρητικά ζαμανφού κλπ. Αν όμως κάποια στιγμή θελήσεις να αγοράσεις στην Ελλάδα ως κάτοικος εξωτερικού, δεν έχω ιδέα τι παίζει και εκεί πώς μπορούν να σε πηδήξουν

Αν και όταν αποφασίσεις να αγοράσεις Ελλάδα, τότε θα σου ζητήσουν πόθεν έσχες και παρουσιάζεις τα σχετικά από την εφορία εξωτερικού.

Κανένας κάτοικος εξωτερικού από όσους γνωρίζω, εκατοντάδες μπορεί και παραπάνω, δεν δηλώνουν τα βέλγικα εισοδήματά τους στην Ελλάδα. Οι περισσότεροι από αυτούς έχουν περιουσία στην Ελλάδα και κάνουν και ελληνική φορολογική δήλωση.
Μια φορά η εφορία στο Βέλγιο με είχε ρωτήσει αν είχα τραπεζικό λογαριασμό στην Ελλάδα, είχα πει ναι, ξανά ερώτηση αν είναι μεγάλο το ποσό, είχα πει όχι και τέλος. Ποτέ δεν με ρώτησαν ξανά αν έχω κάποιο εισόδημα στην Ελλάδα για να το δηλώσω.

- - - Updated - - -

Επίσης, όσον αφορά ΔΟΥ εξωτερικού.
Νομίζω τις κατάργησαν, από την άποψη κατάργησαν να έχει δικό της αυτόνομο οίκημα.
Εγώ χρόνια ανήκα στην Θ´ Θεσσαλονίκης στον Βαρδάρη που ήταν μόνο για κατοίκους εξωτερικου, πέρσυ ή πρόπερσυ δεν θυμάμαι καλά, με πήγαν σε άλλη κάπου στην Αριστοτέλους κοντά που είναι και για μόνιμους κατοίκους και για κατοίκους εξωτερικού.

lewton
12-10-15, 10:58
Επιπλέον δεν καταλαβαίνω γιατί μετά από τόσα χρόνια δεν είσαι στην ΔΟΥ εξωτερικού...
Έχεις την εντυπωσή ότι πας και λες "γράψτε με στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού" και σου λένε "μάλιστα, παρακαλώ υπογράψτε εδώ και είστε έτοιμος";
Από ο,τι κατάλαβα η ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού μας τελείωσε ως επιλογή για τους Έλληνες που φεύγουν έξω. Μένεις στη ΔΟΥ που είσαι με τη φορολογική σου κατοικία εκτός.
Και ισχύουν τα ίδια και για εσάς και για εμάς αναφορικά με τη φορολογία.

Η φορολογική μου κατοικία είναι στη Λοζάνη, μόνο που από τον Οκτώβρη του 2014 μένω στο Βερολίνο.
Δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρει.

Και όχι, δε μου ζήτησαν να μάθουν τα εισοδήματά μου, μόνο το έντυπο για την αποφυγή διπλής φορολόγησης, στο οποίο δεν αναγράφονται ποσά αλλά μόνο το ότι έχω (είχα) εισόδημα στην Ελβετία και φορολογήθηκα για αυτό.

Φανερός Πράκτωρ
12-10-15, 11:10
Έχεις την εντυπωσή ότι πας και λες "γράψτε με στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού" και σου λένε "μάλιστα, παρακαλώ υπογράψτε εδώ και είστε έτοιμος";
Εγώ αυτό είχα κάνει πάνω-κάτω.


Από ο,τι κατάλαβα η ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού μας τελείωσε ως επιλογή για τους Έλληνες που φεύγουν έξω. Μένεις στη ΔΟΥ που είσαι με τη φορολογική σου κατοικία εκτός.
Αυτό δεν το ήξερα. Κάνουν άλλοι την φορολογική μου δήλωση στην Ελλάδα (λογιστής, γονείς) και δεν έχω ασχοληθεί από κοντά τα τελευταία χρόνια.


Η φορολογική μου κατοικία είναι στη Λοζάνη, μόνο που από τον Οκτώβρη του 2014 μένω στο Βερολίνο.
Δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρει.
Εγώ απόρησα επειδή τέτοιες αξιώσεις & κόνξες σου κάνουν συνήθως εκεί που φορολογείται το κύριό σου εισόδημα / είναι η φορολογική σου κατοικία.


Και όχι, δε μου ζήτησαν να μάθουν τα εισοδήματά μου, μόνο το έντυπο για την αποφυγή διπλής φορολόγησης, στο οποίο δεν αναγράφονται ποσά αλλά μόνο το ότι έχω (είχα) εισόδημα στην Ελβετία και φορολογήθηκα για αυτό.

Ίσως ήμουν ασαφής στο παραπάνω πάνω στην βιασύνη μου. Και εμένα νομίζω ότι δε μου ζήτησαν να τους δηλώσω πόσα βγάζω έξω (χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος επειδή όπως είπα το συγκεκριμένο θέμα το διαχειρίζονται κυρίως άλλοι). Αλλά ζητούσαν το χαρτί αποφυγής διπλής φορολόγησης. Αργότερα άρχισαν να βολεύονται και με το εκκαθαριστικό ή την φορολογική δήλωση του εξωτερικού που, στην περίπτωση της Γαλλίας, φαίνεται και πόσα βγάζω (παγκοσμίως) και αν έχω δηλώσει στην Γαλλία το ελληνικό μου εισόδημα.

anon
12-10-15, 11:34
μια που πιάσαμε τα φορολογικά, τι γίνεται για αυτούς που μένουν και δουλεύουν στο εξωτερικό αλλά η υπόλοιπη οικογένεια είναι Ελλάδα; Υποτίθεται πρέπει να γίνει και εδώ κοινή δήλωση για το αντρόγυνο. Εχουν κάποιες διευκολύνσεις ή ελαφρύνσεις, μιας και ο ένας σύζυγος αποστέλει χρήματα στην Ελλάδα; (παλαιά νομίζω είχε κάτι τέτοια).

Φανερός Πράκτωρ
12-10-15, 11:47
Κανένας κάτοικος εξωτερικού από όσους γνωρίζω, εκατοντάδες μπορεί και παραπάνω

είπαμε να λέμε και καμία υπερβολή αλλά εσύ το ξέσκισες! Εκτός και αν είσαι η πρόεδρος/γραμματέας της τοπικής ελληνικής κοινότητας και η πρώτη κουβέντα που κάνετε είναι για τα φορολογικά σας :p

8anos
12-10-15, 11:48
μια που πιάσαμε τα φορολογικά, τι γίνεται για αυτούς που μένουν και δουλεύουν στο εξωτερικό αλλά η υπόλοιπη οικογένεια είναι Ελλάδα; Υποτίθεται πρέπει να γίνει και εδώ κοινή δήλωση για το αντρόγυνο. Εχουν κάποιες διευκολύνσεις ή ελαφρύνσεις, μιας και ο ένας σύζυγος αποστέλει χρήματα στην Ελλάδα; (παλαιά νομίζω είχε κάτι τέτοια).

οχι δεν εχουν καμια ελαφρυνση και ειναι καλουνται να πληρωσουν επιπλεον την εισφορα αλληλεγγυης ακομα και εαν στη χωρα που εργαζονται και φορολογουνται εχουν πληρωσει περισσοτερα απο το αθροισμα του ελληνικου φορου εισοδηματος και της εισφορας αλληλεγγυης.

Α ποσο της ξενης φορολογιας
Β ποσο του φορου εισοδηματος συμφωνα με την ελληνικη κλιμακα
Γ ποσο της εισφορας αλληλεγγυης

Α > Β+Γ
παρολα αυτα η ελληνικη εφορια θα ζητησει να πληρωσεις την εισφορα αλληλεγγυης. :closed:

KLG
12-10-15, 11:50
είπαμε να λέμε και καμία υπερβολή αλλά εσύ το ξέσκισες! Εκτός και αν είσαι η πρόεδρος/γραμματέας της τοπικής ελληνικής κοινότητας και η πρώτη κουβέντα που κάνετε είναι για τα φορολογικά σας :p

Και με αψογη οξφορδιανή προφορά στα αγγλικά :p

zianna
12-10-15, 12:21
Έχεις την εντυπωσή ότι πας και λες "γράψτε με στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού" και σου λένε "μάλιστα, παρακαλώ υπογράψτε εδώ και είστε έτοιμος";
Από ο,τι κατάλαβα η ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού μας τελείωσε ως επιλογή για τους Έλληνες που φεύγουν έξω. Μένεις στη ΔΟΥ που είσαι με τη φορολογική σου κατοικία εκτός.
Και ισχύουν τα ίδια και για εσάς και για εμάς αναφορικά με τη φορολογία.

Η φορολογική μου κατοικία είναι στη Λοζάνη, μόνο που από τον Οκτώβρη του 2014 μένω στο Βερολίνο.
Δεν νομίζω ότι τους ενδιαφέρει.

Και όχι, δε μου ζήτησαν να μάθουν τα εισοδήματά μου, μόνο το έντυπο για την αποφυγή διπλής φορολόγησης, στο οποίο δεν αναγράφονται ποσά αλλά μόνο το ότι έχω (είχα) εισόδημα στην Ελβετία και φορολογήθηκα για αυτό.

Δεν ξέρω τι μαλακία σου έχουν κάνει.
Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα λογιστή που ειδικεύεται σε περιπτώσεις κατοίκων εξωτερικού.

Να σου βάλουν πρόστιμο για εκπρόθεσμες διορθωτικές δηλώσεις το καταλαβαίνω, τα υπόλοιπα όχι και τόσο.
Μην νομίζεις ότι θα πας στην εφορία και τα γνωρίζουν όλα και αυτοί. Την έχω πατήσει και ξέρω, μεσάνυχτα έχουν οι περισσότεροι.

Παλιά το να δηλωθείς κάτοικος εξωτερικού ήταν εύκολο, έκανες διαγραφή από την εφορία σου, έπαιρνες τα χαρτιά, πήγαινες στην εφορία εξωτερικου, δήλωνες αυτόκλητο και χώρα/διεύθυνση κατοικίας σου εκεί και τέλος. Τα τελευταία χρόνια επειδή μετακομίσαν πολλοί και επειδή κάποιοι προσπαθούσαν να αποφύγουν φορολογία δηλώνοντας κάτοικοι εξωτερικού το άλλαξαν και ζητάν χαρτιά και από τις φορολογικές αρχές ή τον δήμο της χώρας που κατοικείς.

- - - Updated - - -


είπαμε να λέμε και καμία υπερβολή αλλά εσύ το ξέσκισες! Εκτός και αν είσαι η πρόεδρος/γραμματέας της τοπικής ελληνικής κοινότητας και η πρώτη κουβέντα που κάνετε είναι για τα φορολογικά σας :p

Ναι, τα έχω τα κονέ μου εδώ στην κοινότητα και για χρόνια ήμουν ενεργή σε σχετικά φόρουμς και σελίδες στο facebook.
Τα τελευταία χρόνια τα φορολογικά είναι στις συζητήσεις.

- - - Updated - - -


Και με αψογη οξφορδιανή προφορά στα αγγλικά :p

Πού και πότε είπα ότι έχω άψογη οξφορδιανή προφορά;

- - - Updated - - -


μια που πιάσαμε τα φορολογικά, τι γίνεται για αυτούς που μένουν και δουλεύουν στο εξωτερικό αλλά η υπόλοιπη οικογένεια είναι Ελλάδα; Υποτίθεται πρέπει να γίνει και εδώ κοινή δήλωση για το αντρόγυνο. Εχουν κάποιες διευκολύνσεις ή ελαφρύνσεις, μιας και ο ένας σύζυγος αποστέλει χρήματα στην Ελλάδα; (παλαιά νομίζω είχε κάτι τέτοια).

Δεν θεωρείται κάτοικος εξωτερικού αν δεν είναι στο εξωτερικό η σύζυγος και τα τέκνα (θα σε γελάσω τι γίνεται αν και η σύζυγος είναι εξωτερικό ενώ τα τέκνα έχουν μείνει Ελλάδα, αυτοί είναι παλαβοί).
Αντίθετα, αν είναι αλλοδαπός και κατοικεί εξωτερικό ενώ η σύζυγος ελληνίδα που κατοικεί στην Ελλάδα, δεν υπάρχει πρόβλημα, δυο φορολογικές στην κάθε χώρα η καθεμιά και ξεμπέρδεψαν.
Λαλακία το ξέρω, αλλά έτσι συμβαίνει.

Αυτό δεν ισχύει για δημόσιους υπαλλήλους που δουλεύουν εξωτερικό πχ που ούτως ή άλλως θεωρούνται κάτοικοι Ελλάδος παρόλο που βασικά κατοικούν εξωτερικό.

lewton
12-10-15, 12:50
Δεν ξέρω τι μαλακία σου έχουν κάνει.
Εγώ στη θέση σου θα έψαχνα λογιστή που ειδικεύεται σε περιπτώσεις κατοίκων εξωτερικού.

Να σου βάλουν πρόστιμο για εκπρόθεσμες διορθωτικές δηλώσεις το καταλαβαίνω, τα υπόλοιπα όχι και τόσο.
Μην νομίζεις ότι θα πας στην εφορία και τα γνωρίζουν όλα και αυτοί. Την έχω πατήσει και ξέρω, μεσάνυχτα έχουν οι περισσότεροι.Νομίζω ότι διάβασες διαγωνίως το post μου.
Δεν είπα ότι μου έχουν κάνει κάποια μ...κία.
Νομίζω ότι είπα ότι αυτά που μου ζητούν να πληρώσω είναι αυτά που προβλέπει ο νόμος, αφου πληρώνω δάνειο στην Ελλάδα και ο νόμος το θεωρεί τεκμήριο. Το πρόβλημά μου δεν είναι με τη ΔΟΥ Καλαμάτας αλλά με το νόμο που προσπαθεί να με γδύσει. Αλλά είπα ήδη ότι αν αποδείξω ότι έστειλα εμβάσματα για να πληρωθεί το δάνειο τότε φεύγει το τεκμήριο και δεν πληρώνω τίποτα, παρά μόνο πρόστιμα για τις εκπρόθεσμες τροποποιητικές.





Έχεις την εντυπωσή ότι πας και λες "γράψτε με στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού" και σου λένε "μάλιστα, παρακαλώ υπογράψτε εδώ και είστε έτοιμος";
Από ο,τι κατάλαβα η ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού μας τελείωσε ως επιλογή για τους Έλληνες που φεύγουν έξω. Μένεις στη ΔΟΥ που είσαι με τη φορολογική σου κατοικία εκτός.
Και ισχύουν τα ίδια και για εσάς και για εμάς αναφορικά με τη φορολογία.


Εγώ αυτό είχα κάνει πάνω-κάτω.

Πάνε αυτές οι εποχές.

Παλιά το να δηλωθείς κάτοικος εξωτερικού ήταν εύκολο, έκανες διαγραφή από την εφορία σου, έπαιρνες τα χαρτιά, πήγαινες στην εφορία εξωτερικου, δήλωνες αυτόκλητο και χώρα/διεύθυνση κατοικίας σου εκεί και τέλος. Τα τελευταία χρόνια επειδή μετακομίσαν πολλοί και επειδή κάποιοι προσπαθούσαν να αποφύγουν φορολογία δηλώνοντας κάτοικοι εξωτερικού το άλλαξαν και ζητάν χαρτιά και από τις φορολογικές αρχές ή τον δήμο της χώρας που κατοικείς.
Το αυτό.

zianna
12-10-15, 13:46
Νομίζω ότι διάβασες διαγωνίως το post μου.
Δεν είπα ότι μου έχουν κάνει κάποια μ...κία.
Νομίζω ότι είπα ότι αυτά που μου ζητούν να πληρώσω είναι αυτά που προβλέπει ο νόμος, αφου πληρώνω δάνειο στην Ελλάδα και ο νόμος το θεωρεί τεκμήριο. Το πρόβλημά μου δεν είναι με τη ΔΟΥ Καλαμάτας αλλά με το νόμο που προσπαθεί να με γδύσει. Αλλά είπα ήδη ότι αν αποδείξω ότι έστειλα εμβάσματα για να πληρωθεί το δάνειο τότε φεύγει το τεκμήριο και δεν πληρώνω τίποτα, παρά μόνο πρόστιμα για τις εκπρόθεσμες τροποποιητικές.






Πάνε αυτές οι εποχές.
Το αυτό.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να το αποδείξεις, εμβάσματα τραπεζών και γενικά τραπεζικές συναλλαγές δεν χάνονται.
Επίσης, φέρε δικαιολογητικά και από την τράπεζα του εξωτερικού αν σε ζορίζουν, ακόμα και αν έκανες ανάληψη και ήρθες και πλήρωσες με μετρητά. Φαίνεται η ημερομηνία ανάληψης και η ημερομηνία κατάθεσης.

Επίσης, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, ίσχυε το 2013, το πρόστιμο εκπρόθεσμης δεν είναι δεδομένο, δηλαδή έχει διακυμάνσεις. Εμένα μου είχαν βάλει το μικρότερο, γύρω στα 80 τον χρόνο το 2013, για δύο τροποποιητικές εκπρόθεσμες που έκανα. Το είχε δικαιολογήσει η έφορος ότι σαν κάτοικος εξωτερικού δεν γνώριζα και μου έβαλε το μικρότερο. Αν θυμάμαι καλά τότε το ανώτερο ήταν 300 η χρονιά.

Πάρε με το καλό τον εφοριακό μπας και ισχύει ακόμα.

lewton
12-10-15, 14:42
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να το αποδείξεις, εμβάσματα τραπεζών και γενικά τραπεζικές συναλλαγές δεν χάνονται.
Επίσης, φέρε δικαιολογητικά και από την τράπεζα του εξωτερικού αν σε ζορίζουν, ακόμα και αν έκανες ανάληψη και ήρθες και πλήρωσες με μετρητά. Φαίνεται η ημερομηνία ανάληψης και η ημερομηνία κατάθεσης.

Επίσης, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, ίσχυε το 2013, το πρόστιμο εκπρόθεσμης δεν είναι δεδομένο, δηλαδή έχει διακυμάνσεις. Εμένα μου είχαν βάλει το μικρότερο, γύρω στα 80 τον χρόνο το 2013, για δύο τροποποιητικές εκπρόθεσμες που έκανα. Το είχε δικαιολογήσει η έφορος ότι σαν κάτοικος εξωτερικού δεν γνώριζα και μου έβαλε το μικρότερο. Αν θυμάμαι καλά τότε το ανώτερο ήταν 300 η χρονιά.

Πάρε με το καλό τον εφοριακό μπας και ισχύει ακόμα.

Θα το δω με τη λογίστριά μου και αυτό.
Μέχρι στιγμής το μόνο πρόστιμο εκπρόθεσμης που βλέπω στο taxis είναι 40€ για το 2012 (εισοδήματα 2011) επειδή δε μου βγαίνει φόρος μιας και δεν με έπιανε τεκμήριο τότε.
Για το 2013, 2014, 2015 (ήτοι για τα εισοδήματα 2012, 2013, 2014) δεν έχει χρεωθεί συγκεκριμένο ποσό σαν πρόστιμο, αλλά αν ανοίξω το εκκαθαριστικό βλέπω μέσα προσαύξηση στον φόρο που χρωστάω λόγω εκπρόθεσμης υποβολής.
Αυτό είναι ποσοστό του φόρου, αν λοιπόν ο φόρος μηδενιστεί θα μηδενιστεί και αυτή η προσαύξηση (θέλω να ελπίζω). Σου ακούγεται λογικό;

zianna
12-10-15, 15:23
Αν δε σου βγάλει φόρο, τότε θα πληρώσεις μόνο την εκπρόθεσμη υποβολή.
Αν δεν τρέχει κάτι άλλο και ειπναι όπως τα λες, έτσι θα πάει λογικά.

ttsesm
12-10-15, 15:24
Να δώσω και 'γω ένα update με την κατάσταση μου, ζούλεψα από lewton :p, συν ότι τώρα που μιλάτε για φορολογικά είμαι στην περίσταση αυτή ακριβώς αφού η κατάσταση είναι λίγο μπεδεργουεϊ, βέβαια δεν έχει να κάνει με Ελλάδα. Λοιπόν σας είχα αφήσει ότι όλα είχαν πάρει τον δρόμο τους για να σκάσω Εδινμβούργο, τελικά ήρθε πρόταση και από αλλού όπου σχετικά η προσφορά και η προοπτική είναι σαφώς καλύτερη. Όποτε ευγενικά έριξα άκυρο στο Εδινμβούργο, και να πω την αληθεια μου φέρθηκαν σπαθί και πολύ πολιτισμένα παρόλο που είχαμε συμφωνήσει σε όλα και ουσιαστικά θα ξεκινούσα σε τρεις εβδομάδες από τώρα και τους άφησα ξεκρέμαστους.

Τώρα η καινούργια δουλειά αφορά marie curie πρόγραμμα με συνεργασία εταιρίας από το Μόναχο και πανεπιστημίου από Ιταλία. Ουσιαστικά θα ξεκινήσω τους πρώτους 9 μήνες Ιταλία και μετά θα μετακομίσω Μόναχο και αυτό θα επαναλαμβάνεται κάθε 9 μήνες. Ωστόσο θα πληρώνομαι από την εταιρία στο Μόναχο όπως και ότι θα έχω ασφάλιση και social security number στην Γερμανία. Τα θέματα που υπάρχουν τώρα είναι τα εξής:

α) Μου ζητησαν από την εταιρία στο Μόναχο να ανοίξω τραπεζικό λογαριασμό στη Γερμανία, ώστε να μου περνάνε τον μισθό. Ωστόσο, για να κάνεις κάτι τέτοιο θα πρέπει να βρίσκεσαι Γερμανία, όμως Γερμανία θα πάω μετά τους πρώτους 9 μήνες αφού θα ξεκινήσω αρχικά στην Ιταλία. Έτσι η κοπέλα από το HR της εταιρίας που με βοηθάει με τα διαδικαστικά μου βρήκε δύο τράπεζες στην γερμανία (comedirect, DKB) όπου μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό χωρις φυσική παρουσία και επίσης μπορεις να κανεις validation μέσω skype και video call in general. Επικοινωνώ και με τις δύο τράπεζες για να ρωτήσω για πληροφορίες και για τα διαδικαστικά, στα αγγλικά φυσικά εφόσον δεν γνωρίζω γερμανικά, και η απάντηση που παίρνω και από τις δύο είναι σας παρακαλούμε αν θέλετε να σας βοηθήσουμε με την αίτηση/ερωτήσεις σας να μας τα στείλετε στα γερμανικά αλλιώς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα (αυτά στα αγγλικά). Ξανα επικοινωνώ με την μία από αυτές (DKB) γράφοντας τους ότι δεν γνωρίζω γερμανικά, τους εξηγώ πως έχει η κατάσταση και τους ζητώ ευγενικά αν γίνεται να κάνουμε όλη την διαδικασία στα αγγλικά. Μετά από λίγο λαμβάνω απάντηση σε πιο αυστηρό ύφος, "σας είπαμε ότι αν δεν μας στείλετε το μάιλ σας στα γερμανικά δεν θα σας βοηθήσουμε" (πάλι στα αγγλικά). Ε εντάξει εκεί, άναψαν λαμπάκια άρχισα να φορτώνω κτλπ... Με ψύχραιμο τόνο κάνω forward τις απαντήσεις τους στην κοπέλα στο HR και της λέω μπορείτε να κάνετε κάτι εσείς, αλλιώς θα πρέπει να βρούμε άλλο τρόπο, καθώς της εξηγώ επίσης ότι δεν θα ήθελα να έχω προβλήματα στο μέλλον αν χρειαστεί να επικοινωνήσω με την τράπεζα μου για οποιοδήποτε θέμα και να μην μπορώ να βγάλω ακρη επειδή σνομπάρουν τα αγγλικά. Επίσης την ρωτάω αν γίνεται να χρησιμοποιήσουμε κάποιον λογαριασμό σε άλλη τράπεζα του εξωτερικού όπου έχω ήδη λογιαριασμό (π.χ. Δανία που θα διατηρήσω τον λογαριασμό μου, για Ελλαδα που έχω επίσης δεν υπάρχει περιπτώση :p) και ευτυχώς η κοπέλα μου λέει ότι, ναι γίνεται και τελικώς θα το κάνουμε έτσι. Βασικά, με όλη αυτή την περιγραφή θα ήθελα να τονίσω το square minded τρόπο σκέψης, εντάξει έιχα ακούσει διάφορα άλλα come on δεν είστε μόνοι σε αυτόν τον πλανήτη και στην τελική αν έχετε θέμα ξέρω 'γω, κάντε κάτι για τους expats. Anyway, ή πρώτη εμπειρία κακή :down:.

β) Το δεύτερο θέμα που έχω, και εδώ ίσως θα ήθελα και κάποιες συμβουλές είναι ότι εφόσον θα δουλεύω και Γερμανία και Ιταλία άλλα θα πληρώνομαι από Γερμανία μεριά πίστευα ότι η φορολογία μου θα γινόταν στην Γερμανία. Εξηγώ στην κοπέλα από το HR, ότι θα ξεκινήσω να δουλέυω Ιταλία και μου λεέι τότε κάποια πράγματα αλλάζουν όσον αφορά την φορολόγηση μου, και μου λεει να περιμένω ώστε να ρωτήσει το finance office της εταιρίας τι παίζει και να μου πει. Μου στέλνει λοιπόν ότι για όσο καιρό είμαι εκτός Γερμανίας θα πρέπει να κανονίζω εγώ μονος μου τα φορολογικά ώστε να φορολογούμε στη χώρα που θα βρίσκομαι, aka Ιταλία για αρχή, και όταν θα πάω Γερμανία θα αναλάβουν εκείνοι ξανά. Εδώ βέβαια δεν ξέρω τι θα γίνεται, θα ρωτήσω το HR στο πανεπιστήμιο στην Ιταλία βέβαια ή αν ξέρει κάποιος από δω ας μου πει, καθώς θα μου μπαίνει ο μισθός από Γερμανία, στον δανέζικο λογαριασμό gross? και μετά θα πρέπει να μεταφέρω κάποιο ποσό στην Ιταλία όπου θα μου υποδεικνύει το Ιταλικό κράτος, όπου υποτίθεται θα φορολογούμε? Τέλος πάντων το ψάχνω λίγο, μου λένε και κάποιοι φίλοι για την εργασία ως posted worker (http://europa.eu/youreurope/citizens/work/work-abroad/posted-workers/index_en.htm). Όπου συνοπτικά μπορείς να φορολογείσαι σε ένα κράτος και να δουλευεις σε άλλο χωρίς κάποιο θέμα, μέχρι και 2 χρόνια συνεχόμενα. Το έχω στείλει το σχετικό στην εταιρία και τώρα περιμένω την απάντηση τους. Γενικά η κατάσταση είναι λίγο βαβέλ, όποτε αν έχει κάποιος κανένα feedback you are welcome.

anon
12-10-15, 15:29
μάλλον αυτές οι τράπεζες είχαν ΔΥ εκπαιδευμένος στο ελληνικο δημόσιο! χαχαχα :p :p :p :p

ttsesm
12-10-15, 15:38
μάλλον αυτές οι τράπεζες είχαν ΔΥ εκπαιδευμένος στο ελληνικο δημόσιο! χαχαχα :p :p :p :p

βασικά νόμιζα ότι με τρολλάρουν κανονικά, να μου γράφουν στα αγγλικά να τους γράψω στα γερμανικά....:mad: ενώ τους έχω εξηγήσει ότι δεν μιλάω γερμανικά... wtf

sdikr
12-10-15, 15:40
βασικά νόμιζα ότι με τρολλάρουν κανονικά, να μου γράφουν στα αγγλικά να τους γράψω στα γερμανικά....:mad: ενώ τους έχω εξηγήσει ότι δεν μιλάω γερμανικά... wtf

Γράψε τους και εσύ στα Ελληνικά :p

lewton
12-10-15, 15:43
@th_ts να ανοίξεις το λογαριασμό στη number26.de.
Κάνουν τα πάντα στα Αγγλικά.
Είναι ο,τι πιο trendy αυτή τη στιγμή στο Βερολίνο. ;)

Αν θες σου στέλνω πρόσκληση.

ttsesm
12-10-15, 15:58
@th_ts να ανοίξεις το λογαριασμό στη number26.de.
Κάνουν τα πάντα στα Αγγλικά.
Είναι ο,τι πιο trendy αυτή τη στιγμή στο Βερολίνο. ;)

Αν θες σου στέλνω πρόσκληση.

thanks lewton, θα τους έχω υπόψιν. Ωστόσο, πρέπει να βρίσκομαι Γερμανία για να ανοίξω λογαριασμό εκεί σωστά? δεν γίνεται online που θα με βόλευε.

Επίσης, αν διάβασα καλά στα προηγούμενα ποστ σου η φορολογική σου βάση είναι Ελβετία άλλα δουλευεις Γερμανία. Αυτό σημαίνει ότι πληρώνεσαι gross στη Γερμανία άλλα πληρώνεις φόρους στην Ελβετία ή όχι? Κι αν ναι πως το κάνεις αυτό μέσω του posted worker που ανέφερα παραπάνω?

- - - Updated - - -

ok βλέπω μπορείς να κάνεις online, για πες τι παίζει με την πρόσκληση? Επίσης δίνουν μόνο mastercard και όχι visa?

lefe
12-10-15, 16:12
Τέλος πάντων το ψάχνω λίγο, μου λένε και κάποιοι φίλοι για την εργασία ως posted worker (http://europa.eu/youreurope/citizens/work/work-abroad/posted-workers/index_en.htm). Όπου συνοπτικά μπορείς να φορολογείσαι σε ένα κράτος και να δουλευεις σε άλλο χωρίς κάποιο θέμα, μέχρι και 2 χρόνια συνεχόμενα.

Με ενα πολυ γρηγορο διαβασμα (ειμαι στη δουλεια , αν δεν διαβασα σωστα mea culpa αγνοησε το μηνυμα μου) στο λινκ που εστειλες (αλλα και με βαση προσωπικη εμπειρια) ,

Εισαι λαθος .Ξαναδιαβασε τι λεει το σαιτ.
Αναφερεται μονο σε social security. Αρα δεν εχει καμια σχεση με τα φορολογικα (το οποιο και το αναφερει) :

While EU rules ensure that you can stay covered by your home social security, there are no EU-wide laws laying down which country can tax your income during a posting. This may be set out in national laws or tax agreements between countries - but these agreements do not cover all eventualities and vary considerably.



Θα επιστρεψω συντομα (επεσε λιγο δουλεια) στο τι εγινε στην περιπτωση μου που ημουν για ενα διαστημα με ελβετικο συμβολαιο και εργασια Γερμανια

KLG
12-10-15, 16:16
Θεοδωρή γιατί δεν επικοινωνεις με την Sparkasse του Μονάχου; Ξέρω κάποιες περιπτώσεις με Ελληνες που ανοιξαν λογαριασμό με διευθυνση κατοικίας στην Ελλάδα, αλλά πηγαν στο καταστημα να γίνουν όλα face to face.

lewton
12-10-15, 16:18
thanks lewton, θα τους έχω υπόψιν. Ωστόσο, πρέπει να βρίσκομαι Γερμανία για να ανοίξω λογαριασμό εκεί σωστά? δεν γίνεται online που θα με βόλευε.
...
ok βλέπω μπορείς να κάνεις online, για πες τι παίζει με την πρόσκληση? Επίσης δίνουν μόνο mastercard και όχι visa?
Μόνο Mastercard, σε ενοχλεί;



Επίσης, αν διάβασα καλά στα προηγούμενα ποστ σου η φορολογική σου βάση είναι Ελβετία άλλα δουλευεις Γερμανία. Αυτό σημαίνει ότι πληρώνεσαι gross στη Γερμανία άλλα πληρώνεις φόρους στην Ελβετία ή όχι? Κι αν ναι πως το κάνεις αυτό μέσω του posted worker που ανέφερα παραπάνω?Καμία σχέση.
Ζούσα Ελβετία μέχρι το 2014 και φορολογούμουν εκεί.
Τώρα ζω Γερμανία και φορολογούμαι εδώ.
Αλλά με τη ΔΟΥ Καλαμάτας τώρα κατάφερα να ξεμπλέξω και να με αναγνωρίσουν ως κάτοικο εξωτερικού με φορολογική έδρα στην Ελβετία για την περίοδο 2011-2014.
Του χρόνου ή θα τους πάω το έντυπο αποφυγής διπλής φορολογίας από τη Γερμανία, οπότε θα με αναγνωρίσουν ως κάτοικο Γερμανίας για το 2015, ή δε θα τους το πω και θα τους αφήσω να με θεωρούν κάτοικο Ελβετίας. Δεν αλλάζει τίποτα αφού τα ίδια ακριβώς ισχύουν.

ttsesm
12-10-15, 16:57
Με ενα πολυ γρηγορο διαβασμα (ειμαι στη δουλεια , αν δεν διαβασα σωστα mea culpa αγνοησε το μηνυμα μου) στο λινκ που εστειλες (αλλα και με βαση προσωπικη εμπειρια) ,

Εισαι λαθος .Ξαναδιαβασε τι λεει το σαιτ.
Αναφερεται μονο σε social security. Αρα δεν εχει καμια σχεση με τα φορολογικα (το οποιο και το αναφερει) :

While EU rules ensure that you can stay covered by your home social security, there are no EU-wide laws laying down which country can tax your income during a posting. This may be set out in national laws or tax agreements between countries - but these agreements do not cover all eventualities and vary considerably.



Θα επιστρεψω συντομα (επεσε λιγο δουλεια) στο τι εγινε στην περιπτωση μου που ημουν για ενα διαστημα με ελβετικο συμβολαιο και εργασια Γερμανια

looking forward :-)


Θεοδωρή γιατί δεν επικοινωνεις με την Sparkasse του Μονάχου; Ξέρω κάποιες περιπτώσεις με Ελληνες που ανοιξαν λογαριασμό με διευθυνση κατοικίας στην Ελλάδα, αλλά πηγαν στο καταστημα να γίνουν όλα face to face.

Θανάση το θέμα είναι όλες ζητάνε να πας από 'κει, δηλαδή φυσική παρουσία την οποία δεν μπορώ να παρέχω τουλάχιστον για τους πρώτους 9 μήνες. Θα επικοινωνήσω μαζί τους όμως in any case.


Μόνο Mastercard, σε ενοχλεί;

Οχι ιδιαίτερα, βασικά καθόλου. Πάντως ψάχνοντας λίγο στο site τους και κοιτώντας λίγο στο FAQ τους αναφέρουν το παρακάτω:


WHAT ARE THE PREREQUISITES TO OPEN A NUMBER26 ACCOUNT?

In order to open a NUMBER26 account, you must be at least 18 years old and reside in Germany or Austria.

Θα επικοινωνήσω πάντως μαζί τους να δω τι θα μου πούνε και αυτοί. Πάντως για την τράπεζα είμαι καλυμμένος με τον λογαριασμό στη Δανία, και εφόσον η εταιρία δεν έχει πρόβλημα μέχρι να μπορέσω να ανοίξω λογαριασμό στη Γερμανία είτε άμεσα είτε σε 9 μήνες όταν θα πάω εκεί. Για το φορολογικό με ψιλο ενδιαφέρει να γνωρίζω παραπάνω.

- - - Updated - - -

βρήκα και αυτό το λινκ (http://europa.eu/youreurope/citizens/work/taxes/income-taxes-abroad/index_en.htm) για επιπλέον info regarding the taxation

lewton
12-10-15, 17:09
Άτομο σε διπλανό thread στο adslgr άνοιξε κανονικά το λογαριασμό στη number26 από την Ελλάδα, ύστερα από πρόσκληση που του έστειλα εγώ.
Μια βιντεοκλήση κάνεις (μιλούν και Αγγλικά) για την ταυτοποίηση.
Βέβαια ο συγκεκριμένος έδωσε διεύθυνση στη Γερμανία όπου του εστάλη η κάρτα.

ttsesm
12-10-15, 17:18
Άτομο σε διπλανό thread στο adslgr άνοιξε κανονικά το λογαριασμό στη number26 από την Ελλάδα, ύστερα από πρόσκληση που του έστειλα εγώ.
Μια βιντεοκλήση κάνεις (μιλούν και Αγγλικά) για την ταυτοποίηση.
Βέβαια ο συγκεκριμένος έδωσε διεύθυνση στη Γερμανία όπου του εστάλη η κάρτα.

Τους έστειλα μαιλ, θα περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν και θα σου πω αν είναι ;). Ελπίζω μόνο να μην αρχίσουν τα τρολλαρίσματα πάλι, περί αγγλικών και γερμανικών :p....

KLG
12-10-15, 17:32
Θανάση το θέμα είναι όλες ζητάνε να πας από 'κει, δηλαδή φυσική παρουσία την οποία δεν μπορώ να παρέχω τουλάχιστον για τους πρώτους 9 μήνες. Θα επικοινωνήσω μαζί τους όμως in any case.


Εννοω οτι μπορεις να ανοιξεις τον λογαριασμο στο υποκατάστημα στη Γερμανία, χωρίς να έχεις μόνιμη διευθυνση. Πρέπει να πας εκεί για το διαδικαστικό, αλλά δεν χρειάζεται να μένεις Γερμανία.

Επίσης για τη Δανία, δεν μπορεις να έχεις για παντα τον λογαριασμό ενεργο. Βασικά, πρέπει να έχεις permanent residence. Μπορεις αν πεσεις σε χαζο υπάλληλο να σου αλλαξει τη διευθυνση και να σου βαλει μια στο εξωτερικό, αλλά πρεπει να πέσεις στη περιπτωση (εγω πηγα σε 3 υποκαταστηματα της Danske Bank μεχρι να πετυχω τον υπαλληλο που δεν ήξερε τη διαδικασια :/ )

ttsesm
12-10-15, 17:45
Εννοω οτι μπορεις να ανοιξεις τον λογαριασμο στο υποκατάστημα στη Γερμανία, χωρίς να έχεις μόνιμη διευθυνση. Πρέπει να πας εκεί για το διαδικαστικό, αλλά δεν χρειάζεται να μένεις Γερμανία.

Επίσης για τη Δανία, δεν μπορεις να έχεις για παντα τον λογαριασμό ενεργο. Βασικά, πρέπει να έχεις permanent residence. Μπορεις αν πεσεις σε χαζο υπάλληλο να σου αλλαξει τη διευθυνση και να σου βαλει μια στο εξωτερικό, αλλά πρεπει να πέσεις στη περιπτωση (εγω πηγα σε 3 υποκαταστηματα της Danske Bank μεχρι να πετυχω τον υπαλληλο που δεν ήξερε τη διαδικασια :/ )

Για το πρώτο το γνωρίζω, άλλα τωρα έχω πεσει στην περιπτωση που δεν έχω ούτε το ένα ούτε το άλλο τουλάχιστον για την ώρα.

Για το δεύτερο, εγώ έχω λογαριασμό στην Nordea, και βασικά επειδή δεν γνώριζα αν θα μπορέσω να κρατήσω τον λογαριασμό μου στην Δανία χωρίς να έχω μόνιμη διεύθυνση κατοικίας, όπως λες, πήγα και ρώτησα 3 διαφορετικές φορές στο υποκατάστημα σε 3 διαφορετικούς υπαλλήλους, άλλα και μέσω online chatting ώστε να καρατσεκάρω ότι δεν έπεσα στον μ@κ@κ@ υπάλληλο που θα με πάρει στον λαιμό του και όλοι μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και μπορώ να κρατήσω τον λογαριασμό μου, αρκεί να τους παρέχω κάθε φορά την καινούργια μου διεύθυνση. Έτσι θα μου στέλνουν και το μπλοκάκι με τους κωδικούς για το NEM-ID που χρειάζεται για το security login στο e-banking. Οπότε δεν νομίζω όλοι τους να ήταν λάθος, για την Danske bank από την άλλη μπορεί να ισχύει αυτό που λες τι να πω.

djuan1988
12-10-15, 17:46
Άτομο σε διπλανό thread στο adslgr άνοιξε κανονικά το λογαριασμό στη number26 από την Ελλάδα, ύστερα από πρόσκληση που του έστειλα εγώ.
Μια βιντεοκλήση κάνεις (μιλούν και Αγγλικά) για την ταυτοποίηση.
Βέβαια ο συγκεκριμένος έδωσε διεύθυνση στη Γερμανία όπου του εστάλη η κάρτα.


Τους έστειλα μαιλ, θα περιμένω να δω τι θα μου απαντήσουν και θα σου πω αν είναι ;). Ελπίζω μόνο να μην αρχίσουν τα τρολλαρίσματα πάλι, περί αγγλικών και γερμανικών :p....

Εγώ το έκανα.

Άνοιξα κανονικά με ελληνικό διαβατήριο. Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με τη γλώσσα, όλοι στην τράπεζα μιλούν Αγγλικά. Ένας υπάλληλος μου είπε ότι οι μισοί εργαζόμενοι είναι ξένοι.

Και τηλεφωνική υποστήριξη έχουν στην αγγλική γλώσσα.

Πάντως για να πάρεις την κάρτα πρέπει να δηλώσεις γερμανική διεύθυνση , δε στέλνουν σε άλλη χώρα.

lewton
12-10-15, 18:06
Εγώ το έκανα.

Άνοιξα κανονικά με ελληνικό διαβατήριο. Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με τη γλώσσα, όλοι στην τράπεζα μιλούν Αγγλικά. Ένας υπάλληλος μου είπε ότι οι μισοί εργαζόμενοι είναι ξένοι.

Και τηλεφωνική υποστήριξη έχουν στην αγγλική γλώσσα.

Πάντως για να πάρεις την κάρτα πρέπει να δηλώσεις γερμανική διεύθυνση , δε στέλνουν σε άλλη χώρα.

Αν τους έστειλε mail και τους είπε ότι δε μένει στη Γερμανία, χαιρετίσματα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.