PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 [79] 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

ttsesm
12-10-15, 18:09
Εγώ το έκανα.

Άνοιξα κανονικά με ελληνικό διαβατήριο. Δε θα έχεις κανένα πρόβλημα με τη γλώσσα, όλοι στην τράπεζα μιλούν Αγγλικά. Ένας υπάλληλος μου είπε ότι οι μισοί εργαζόμενοι είναι ξένοι.

Και τηλεφωνική υποστήριξη έχουν στην αγγλική γλώσσα.

Πάντως για να πάρεις την κάρτα πρέπει να δηλώσεις γερμανική διεύθυνση , δε στέλνουν σε άλλη χώρα.

μάλιστα για να δούμε, επικοινώνησα και με την Stadtsparkasse München που μου είπε ο Θάνος για να δούμε τι θα κάτσει.

- - - Updated - - -


Αν τους έστειλε mail και τους είπε ότι δε μένει στη Γερμανία, χαιρετίσματα.

και τι να κάνω αφού δεν έχω διεύθυνση Γερμανία μωρέ, που θα τους πω να στείλουν την κάρτα οέο....:p

lefe
12-10-15, 18:31
Οσο αφορα την φορολογια οσο εισαι assigned σε αλλο κρατος. Να πω ως disclaimer οτι

-οι πληροφοριες που εχω ειναι με βαση προσωπικη εμπειρια απο Ελβετια και assignment Γερμανια

-Δεν επικοινωνησα με τις αρχες μονος μου , την υποθεση ανελαβε η ernst and young

-δεν ειμαι ειδικος στα φορολογικα , οτι γραφω ειναι οτι εχω συγκρατησει στο περιπου , οποτε μην βασιστεις και 100% στα λογια μου γιατι μπορει να λεω και βλακειες

Ο νομος ειναι σχετικα απλος. Αν ειναι η προσληψη σου πχ. στην Α Χωρα και η εταιρεια σου σε στειλει για διαστημα > 6 μηνων (181 ή 183 μερες αν θυμαμαι καλα) σε αλλη χωρα Β τοτε το εισοδημα σου γινεται taxable στην χωρα Β. Που σημαινει οτι αν με ελβετικο συμβολαιο εργαστεις πανω απο εξαμηνο στην Γερμανια θα πρεπει να κανεις φορολογικη δηλωση εκει και να αποδοσεις τον φορο που σου αναλογει ως φορολογικος κατοικος Γερμανιας.

Εδω τα πραγματα ειναι καπως σχετικα μιας και εχεις μια ευελιξια προς τις φορολογικες αρχες ωστε να αποδειξεις που ειναι και ο τοπος συμφεροντων σου. Πχ. αν μεινεις στην χωρα Β για 7 μηνες και αυτο το διαστημα συνεχιζες να διατηρεις σπιτι στην χωρα Α ενω τα σαββατοκυριακα γυρνουσες απτην χωρα Β στην χωρα Α στο σπιτι σου , θεωρητικα ειναι μια ευκολη περιπτωση να αποδειχθει οτι πρεπει να παραμεινεις φορολοικος κατοικος της χωρας Α. Στην περιπτωση σου μιλαμε για 9μηνο χωρις κατοικια στην Γερμανια οποτε μαλλον δεν εχει και πολυ αξια το παραδειγμα που εδωσα.
. Βεβαια ολα αυτα εχω την υποψια οτι ειναι με βαση το γραμμα του νομου γιαυτο και το ενδιαφερον θεμα στην περιπτωση σου και το οποιο θα πρεπει να ξεκαθαρισεις και με τον εργοδοτη αλλα και γενικα με τον υπευθυνο συντονισμου ας πουμε του προγραμματος , ειναι τι θα γινει με την Γερμανικη φορολογια μιας και ο μισθος ειναι taxed at source (Quellensteuer) .

Μια μαντεψια που μπορω να κανω ειναι οτι μιας και το πρωτο 9μηνο θα εισαι Ιταλια , δεν θα εχεις βγαλει προφανως γερμανικο Tax ID number (μιας και θες διευθυνση για αυτο / αν θυμαμαι καλα σου ερχεται αφου δηλωθεις στον δημο) αρα και ο εργοδοτης σου δεν μπορει να παρακρατησει την φορολογια εισοδηματος. Οποτε πληρωνεις μονο Ιταλικο φορο. Εδω δεν ξερω πως ειναι η φαση με την Ιταλικη εφορια , αν δεχονται εγγραφα στα αγγλικα κλπ.
Οταν πας πισω στην Γερμανια και δηλωθεις στον δημο (λαμβανωντας μερικες μερες αργοτερα και το Γερμανικο ΑΦΜ) τοτε απο κει και περα θα πληρωνεις και αυτοματα φορολογια εισοδηματος στην Γερμανια.

. Επειδη το προγραμμα αυτο απ οσο ξερω τρεχει ηδη καποια χρονια , σιγουρα θα υπαρχει πολυς λαος απτο παρελθον που εχει περασει παρομοιο θεμα οποτε καλυτερα να επικοινωνησεις μαζι τους για το τι κανανε.

djuan1988
12-10-15, 18:53
και τι να κάνω αφού δεν έχω διεύθυνση Γερμανία, που θα τους πω να στείλουν την κάρτα οέο....:p

Τέλη του μηνός θα ανέβω Γερμανία. Πες τους να τη στείλουν σε εμένα, απλά στείλε μου και το pin για να τη δοκιμάσω :p:p

Δεν έχεις κάποιον γνωστό να τη στείλεις εκεί;

prometheas
12-10-15, 19:53
για το φιλο που ψαχνεται για το εξωτερικο μια συμβουλη και απο εμενα μιας και μπορει να ειμαι ΅φρεσκος΅σε εργασια στην Ευρωπη αλλα εχω εμπειρα σε αφρικες ασιες κοκ:

ΞΕΧΝΑ ΤΟ! αν εχεις οικογενεια και σκεφτεσαι για μεση ανατολη δεν αξιζει εκτος και αν χρωστας παντου και σε κυνηγανε για φυλακη: Μεγαλη δυσκολια προσαρμογης, δυσκολια στη τοπικη γλωσσα π.χ Κινα-Hong Kong, περσικος κολπος με λιγοστες επιλογες για διασκεδαση και ακομα λιγοτερες για σχολεια...Επισης εκει συνηθως παιζει το συστημα συμβολαιου που μαλιστα τα τελευταια 2 χρονια για το περσικο κολπο αλλαξε η νομοθεσια σε αρκετες χωρες με αποτελεσμα το ελαχιστο που σου δινουν ειναι ετησιο -ολοι δυστηχως πλεον το εφαρμοζουν- με αναπροσαρμογη καθε χρονο. Βεβαια αρκετοι δουλεουν 4-5 χρονια ετσι αλλα επειδη δουλευουν με προτζεκτς και κυβερνησεις-δημοσιο μπορει σε μια νυχτα να τερματισει , αλλαγη κυβερνησης, πολεμος κοκ...Επισης οι μισθοι εχουν πεσει σε σχεση με παλια -προ 10ετιας.
Να πω και τα θετικα, νομιζω τα εχω γραψει παλια: εχει πολλες θεσεις εργασιας, να μελετησεις τη καθε χωρα ωστε να εχει πολιτικη σταθεροτητα-νομισμα, σε εχουν για θεο και αντε να δινεις λογω μονο στη διοικηση της εταιριας σου, αν εξαιρεσουμε το χονκ, φθηνη διαβιωση


Σε ευχαριστώ πολύ (υποθέτω οτι αναφέρεσαι σε μενα)
Οχι δεν χρωστάω καπου, ειχα 2 δανεια από τα οποία το ένα το αποπλήρωσα με καποια από τα χρήματα που πήρα απο την αποζημιωση μου ενώ το αλλο εχει πολύ μικρή δοση και δεν με ενοχλεί.

Εχω οικογένεια, σε πρώτη φάση λογω σχολείων θα φύγω μονος μου για ένα χρόνο και μετά ανάλογα με τις εξελίξεις θα ακολουθήσει και η οικογένεια. Αυτός ειναι ο λόγος που αρχικά απέκλεισα το (αρκετά ελκυστικό κατά τα άλλο) Χονγκ Κονγκ.

Από την εμπειρία σου που θα άξιζε να κοιτάξω. Τo core domain μου ειναι ΙΤ & Telecoms σε διαχείρηση (μεγάλων) έργων. Δεν εχω θεμα να κάνω συμβολαια παρότι γνωριζω και εγώ απο γνωστουε οτι οι αμοιβές έχουν πέσει κάμποσο σε σχέση με το παρελθον.

- - - Updated - - -


μια που πιάσαμε τα φορολογικά, τι γίνεται για αυτούς που μένουν και δουλεύουν στο εξωτερικό αλλά η υπόλοιπη οικογένεια είναι Ελλάδα; Υποτίθεται πρέπει να γίνει και εδώ κοινή δήλωση για το αντρόγυνο. Εχουν κάποιες διευκολύνσεις ή ελαφρύνσεις, μιας και ο ένας σύζυγος αποστέλει χρήματα στην Ελλάδα; (παλαιά νομίζω είχε κάτι τέτοια).


Δεν υπάρχουν πλέον ελαφρύνσεις για κανέναν. Και έρχεται νέα επιδρομή. Γ@@ώ την ανάπτυξή μου...

- - - Updated - - -


μια που πιάσαμε τα φορολογικά, τι γίνεται για αυτούς που μένουν και δουλεύουν στο εξωτερικό αλλά η υπόλοιπη οικογένεια είναι Ελλάδα; Υποτίθεται πρέπει να γίνει και εδώ κοινή δήλωση για το αντρόγυνο. Εχουν κάποιες διευκολύνσεις ή ελαφρύνσεις, μιας και ο ένας σύζυγος αποστέλει χρήματα στην Ελλάδα; (παλαιά νομίζω είχε κάτι τέτοια).


Δεν υπάρχουν πλέον ελαφρύνσεις για κανέναν. Και έρχεται νέα επιδρομή. Γ@@ώ την ανάπτυξή μου...

ttsesm
12-10-15, 21:53
Οσο αφορα την φορολογια οσο εισαι assigned σε αλλο κρατος. Να πω ως disclaimer οτι

-οι πληροφοριες που εχω ειναι με βαση προσωπικη εμπειρια απο Ελβετια και assignment Γερμανια

-Δεν επικοινωνησα με τις αρχες μονος μου , την υποθεση ανελαβε η ernst and young

-δεν ειμαι ειδικος στα φορολογικα , οτι γραφω ειναι οτι εχω συγκρατησει στο περιπου , οποτε μην βασιστεις και 100% στα λογια μου γιατι μπορει να λεω και βλακειες

Ο νομος ειναι σχετικα απλος. Αν ειναι η προσληψη σου πχ. στην Α Χωρα και η εταιρεια σου σε στειλει για διαστημα > 6 μηνων (181 ή 183 μερες αν θυμαμαι καλα) σε αλλη χωρα Β τοτε το εισοδημα σου γινεται taxable στην χωρα Β. Που σημαινει οτι αν με ελβετικο συμβολαιο εργαστεις πανω απο εξαμηνο στην Γερμανια θα πρεπει να κανεις φορολογικη δηλωση εκει και να αποδοσεις τον φορο που σου αναλογει ως φορολογικος κατοικος Γερμανιας.

Εδω τα πραγματα ειναι καπως σχετικα μιας και εχεις μια ευελιξια προς τις φορολογικες αρχες ωστε να αποδειξεις που ειναι και ο τοπος συμφεροντων σου. Πχ. αν μεινεις στην χωρα Β για 7 μηνες και αυτο το διαστημα συνεχιζες να διατηρεις σπιτι στην χωρα Α ενω τα σαββατοκυριακα γυρνουσες απτην χωρα Β στην χωρα Α στο σπιτι σου , θεωρητικα ειναι μια ευκολη περιπτωση να αποδειχθει οτι πρεπει να παραμεινεις φορολοικος κατοικος της χωρας Α. Στην περιπτωση σου μιλαμε για 9μηνο χωρις κατοικια στην Γερμανια οποτε μαλλον δεν εχει και πολυ αξια το παραδειγμα που εδωσα.
. Βεβαια ολα αυτα εχω την υποψια οτι ειναι με βαση το γραμμα του νομου γιαυτο και το ενδιαφερον θεμα στην περιπτωση σου και το οποιο θα πρεπει να ξεκαθαρισεις και με τον εργοδοτη αλλα και γενικα με τον υπευθυνο συντονισμου ας πουμε του προγραμματος , ειναι τι θα γινει με την Γερμανικη φορολογια μιας και ο μισθος ειναι taxed at source (Quellensteuer) .

Μια μαντεψια που μπορω να κανω ειναι οτι μιας και το πρωτο 9μηνο θα εισαι Ιταλια , δεν θα εχεις βγαλει προφανως γερμανικο Tax ID number (μιας και θες διευθυνση για αυτο / αν θυμαμαι καλα σου ερχεται αφου δηλωθεις στον δημο) αρα και ο εργοδοτης σου δεν μπορει να παρακρατησει την φορολογια εισοδηματος. Οποτε πληρωνεις μονο Ιταλικο φορο. Εδω δεν ξερω πως ειναι η φαση με την Ιταλικη εφορια , αν δεχονται εγγραφα στα αγγλικα κλπ.
Οταν πας πισω στην Γερμανια και δηλωθεις στον δημο (λαμβανωντας μερικες μερες αργοτερα και το Γερμανικο ΑΦΜ) τοτε απο κει και περα θα πληρωνεις και αυτοματα φορολογια εισοδηματος στην Γερμανια.

. Επειδη το προγραμμα αυτο απ οσο ξερω τρεχει ηδη καποια χρονια , σιγουρα θα υπαρχει πολυς λαος απτο παρελθον που εχει περασει παρομοιο θεμα οποτε καλυτερα να επικοινωνησεις μαζι τους για το τι κανανε.

thanks lefe, βασικά περιμένω να δω τι θα μου πουν και αυτοί από την εταιρία. Λογικά κάπου θα βρεθεί η άκρη. Το μόνο που με τρομάζει είναι το κατά πόσο θα μπορούμε να συνεννοηθούμε στα αγγλικά τόσο με τους γερμανούς όσο και με τους ιταλούς που δεν φημίζονται και τόσο για την εξυπηρέτηση στα αγγλικά :p


Τέλη του μηνός θα ανέβω Γερμανία. Πες τους να τη στείλουν σε εμένα, απλά στείλε μου και το pin για να τη δοκιμάσω :p:p

Δεν έχεις κάποιον γνωστό να τη στείλεις εκεί;

δυστυχώς δεν έχω κανέναν. Εγώ να σου στείλω την κάρτα και το πιν, για αρχή βέβαια θα βρείς μόνο αραχνούλες μέσα :p

Φανερός Πράκτωρ
12-10-15, 21:55
Εγώ να σου στείλω την κάρτα και το πιν, για αρχή βέβαια θα βρείς μόνο αραχνούλες μέσα :p

Τότε πες στον djuan1988 να βάλει μερικά λεφτά και του τα δίνεις όταν βρεθείτε... :p

lewton
12-10-15, 22:00
thanks lefe, βασικά περιμένω να δω τι θα μου πουν και αυτοί από την εταιρία. Λογικά κάπου θα βρεθεί η άκρη. Το μόνο που με τρομάζει είναι το κατά πόσο θα μπορούμε να συνεννοηθούμε στα αγγλικά τόσο με τους γερμανούς όσο και με τους ιταλούς που δεν φημίζονται και τόσο για την εξυπηρέτηση στα αγγλικά :p

Μου αρέσει που για κάποιο λόγο νομίζεις ότι οι Γερμανοί θα σε εξυπηρετήσουν στα Αγγλικά καλύτερα από τους Ιταλούς.
Αυτά τα στερεότυπα...

ttsesm
12-10-15, 22:21
Τότε πες στον djuan1988 να βάλει μερικά λεφτά και του τα δίνεις όταν βρεθείτε... :p

ναι ναι, παίζει κι αυτό :p


Μου αρέσει που για κάποιο λόγο νομίζεις ότι οι Γερμανοί θα σε εξυπηρετήσουν στα Αγγλικά καλύτερα από τους Ιταλούς.
Αυτά τα στερεότυπα...

δεν έγραψα αυτό, αν διαβάσεις γράφω ότι και με τους δύο πιστεύω ότι θα έχω θέματα...;)

kover
13-10-15, 09:47
Η γυναίκα μου θα δουλέψει για 2-3 χρόνια Αγγλία ή Ολλανδία και εγώ θα μείνω Ελλάδα. Το παιδί θα πάει μαζί της και θα πάει σχολείο σε μία από τις δύο χώρες. Μέχρι τώρα κάνουμε κοινή φορολογίκή δήλωση στην Ελλάδα και δεν έχω καταλάβει αν γίνεται να μεταφέρει την φορολογική της έδρα στο εξωτερικό (αφού αποδεδειγμένα θα ζει εκεί μαζί με τη κόρη μας) και εγώ να διατηρήσω τη δικιά μου εδώ αφού θα συνεχίζω να εργάζομαι και να ζω εδώ όντας παντρεμένοι. Η γυναίκα μου δεν έχει εδώ κανένα περιουσιακό στοιχείο ούτε αποκτήθηκε κάποιο από κοινού από τότε που παντρευτήκαμε. Θα πάρω συμβουλή και από κάποιον φοροτεχνικό όταν φτάσει η ώρα αλλά θα ήθελα να έχω μία πρώτη ιδέα γιατί μου κάνει λίγο σπαζοκεφαλιά η όλη ιστορία.

8anos
13-10-15, 10:02
Η γυναίκα μου θα δουλέψει για 2-3 χρόνια Αγγλία ή Ολλανδία και εγώ θα μείνω Ελλάδα. Το παιδί θα πάει μαζί της και θα πάει σχολείο σε μία από τις δύο χώρες. Μέχρι τώρα κάνουμε κοινή φορολογίκή δήλωση στην Ελλάδα και δεν έχω καταλάβει αν γίνεται να μεταφέρει την φορολογική της έδρα στο εξωτερικό (αφού αποδεδειγμένα θα ζει εκεί μαζί με τη κόρη μας) και εγώ να διατηρήσω τη δικιά μου εδώ αφού θα συνεχίζω να εργάζομαι και να ζω εδώ όντας παντρεμένοι. Η γυναίκα μου δεν έχει εδώ κανένα περιουσιακό στοιχείο ούτε αποκτήθηκε κάποιο από κοινού από τότε που παντρευτήκαμε. Θα πάρω συμβουλή και από κάποιον φοροτεχνικό όταν φτάσει η ώρα αλλά θα ήθελα να έχω μία πρώτη ιδέα γιατί μου κάνει λίγο σπαζοκεφαλιά η όλη ιστορία.

εσυ δουλευεις στον δημοσιο ή στον ιδιωτικο τομέα;
η γυναίκα σου εχει περιουσια στην ελλάδα; θα εχει εισοδηματα απο την ελλάδα;

vamvakoolas
13-10-15, 10:48
Σε ευχαριστώ πολύ (υποθέτω οτι αναφέρεσαι σε μενα)
Οχι δεν χρωστάω καπου, ειχα 2 δανεια από τα οποία το ένα το αποπλήρωσα με καποια από τα χρήματα που πήρα απο την αποζημιωση μου ενώ το αλλο εχει πολύ μικρή δοση και δεν με ενοχλεί.

Εχω οικογένεια, σε πρώτη φάση λογω σχολείων θα φύγω μονος μου για ένα χρόνο και μετά ανάλογα με τις εξελίξεις θα ακολουθήσει και η οικογένεια. Αυτός ειναι ο λόγος που αρχικά απέκλεισα το (αρκετά ελκυστικό κατά τα άλλο) Χονγκ Κονγκ.

Από την εμπειρία σου που θα άξιζε να κοιτάξω. Τo core domain μου ειναι ΙΤ & Telecoms σε διαχείρηση (μεγάλων) έργων. Δεν εχω θεμα να κάνω συμβολαια παρότι γνωριζω και εγώ απο γνωστουε οτι οι αμοιβές έχουν πέσει κάμποσο σε σχέση με το παρελθον.

- - - Updated - - -




Δεν υπάρχουν πλέον ελαφρύνσεις για κανέναν. Και έρχεται νέα επιδρομή. Γ@@ώ την ανάπτυξή μου...

- - - Updated - - -




Δεν υπάρχουν πλέον ελαφρύνσεις για κανέναν. Και έρχεται νέα επιδρομή. Γ@@ώ την ανάπτυξή μου...
1)ξεχνα αμπου νταμπι ντουμπαι, εχει πλεον υπερπροσφορα και μαλιστα οι αραβες αρχιζουν και προτιμουν ντοπιους ή στη χειροτερη ξενους αλλα που μενουν ηδη εκει
2)δυνατα τελευταια ανεβαινει το ΟΜΑΝ, καταρ, σαουδικη αραβια λιγο Μπαχρειν..μαλιστα στο Ομαν επειδη παιζουν τεραστια προτζεκτς (σιδηροδρομος, αεροδρομιο) εχει ευκαιριες...
3) ευκολα βρισκεις δουλεια Κινα αλλα πρεπει καποια βασικα κινεζικα να ξερεις (φαντασου να εχεις μια ομαδα 20 κινεζων με πολυ βασικα αγγλικα απο αυτους και να εχεις και deadlines!
4)δυνατα παιζει τελευταια κεντρικη και λιγο βορεια αφρικη αλλα μισθοι....αστα δεν αξιζει
5)Aν και μερικοι παιζει να γελασουν, Ιρακ αρχιζει και εχει δουλειες (με μισθους που ξεφευγουν!) αλλα για την ωρα κουμαντο κανουν οι Αμερικανοι και αποσο ξερω δε πολυασχολουνται με αιτησεις απο Ευρωπη. Αυτο θα αλλαξει τους επομενους μηνες...

kover
13-10-15, 11:51
εσυ δουλευεις στον δημοσιο ή στον ιδιωτικο τομέα;
η γυναίκα σου εχει περιουσια στην ελλάδα; θα εχει εισοδηματα απο την ελλάδα;

Δουλευώ στον ιδιωτικό τομέα. Η γυναίκα μου δεν έχει περιουσία στην Ελλάδα και δε θα έχει κανένα εισόδημα από Ελλάδα.

8anos
13-10-15, 13:40
Δουλευώ στον ιδιωτικό τομέα. Η γυναίκα μου δεν έχει περιουσία στην Ελλάδα και δε θα έχει κανένα εισόδημα από Ελλάδα.

κοιταξε τι γινεται.
Εχουμε την πρωτοτυπία στην Ελλάδα η φορολογική κατοικία των δυο συζυγων να ειναι άρρηκτα δεμενες μεταξυ τους. Επισης την φορολογική κατοικία την οριζει ο ανδρας.
Εαν δούλευες στον δημόσιο τομέα δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσουν τη γυναικά σου να αλλαξει φορολογικη κατοικία.

Για να μπορέσει η γυναικά σου να αλλάξει φορολογικη κατοικια:
Αλλάζεις φορολογική κατοικία εσύ και παρασυρεις τη γυναίκα σου
Η' δηλώνετε στην εφορια, οτι εισται σε διάσταση και ο καθενας πλεον κανει τη φορολογική δηλωση μονος του και η γυναίκα σου μπορει να αλλάξει χωρις προβλημα τη φορολογική κατοικια της.

162058

lewton
13-10-15, 14:00
WOW, μόλις έλαβα αυτό από no.reply.ypoik@gsis.gr:


ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ
ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΕΣΟΔΩΝ

Αποδέκτης: -----, Username: -----

Σας υπενθυμίζουμε ότι, μετά από έλεγχο που διενεργήθηκε στα ηλεκτρονικά αρχεία της Γενικής Γραμματείας Δημοσίων Εσόδων του Υπουργείου Οικονομικών την 12/10/2015,εκκρεμούν οφειλές σας, οι οποίες κατέστησαν ληξιπρόθεσμες , επειδή δεν καταβάλατε στις προβλεπόμενες προθεσμίες τα ποσά των δόσεων που αντιστοιχούν σε αυτές.

Παρακαλούμε να φροντίσετε για την τακτοποίηση των οφειλών σας εντός 15 ημερών από την έκδοση της ειδοποίησης αυτής.

Για την άμεση ενημέρωσή σας σχετικά με τις οφειλές σας, το είδος, το ποσό και τη Δ.Ο.Υ. στην οποία είναι βεβαιωμένες, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή στο myTAXISnet «Προσωποποιημένη Πληροφόρηση» και στη συνέχεια «Στοιχεία οφειλών εκτός ρύθμισης» από την αρχική ιστοσελίδα www.gsis.gr ή να επισκεφθείτε την ηλεκτρονική διεύθυνση πατώντας εδώ.

Εφόσον έχετε ανταπαίτηση κατά του Δημοσίου, θα πρέπει να προσκομίσετε στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. όλα τα σχετικά έγγραφα, μέσα στην παραπάνω προθεσμία. Τέλος, σε περίπτωση που έχετε ήδη τακτοποιήσει με οποιονδήποτε τρόπο τις ληξιπρόθεσμες οφειλές σας, παρακαλούμε να αγνοήσετε την παρούσα ειδοποίηση.
Για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση, μπορείτε να επικοινωνήσετε με την αρμόδια Δ.Ο.Υ.

Προσοχή :Για τις οφειλές που έχουν καταστεί ληξιπρόθεσμες, ο Προϊστάμενος της αρμόδιας για την είσπραξη της οφειλής Δ.Ο.Υ. δύναται να λαμβάνει όλα τα προβλεπόμενα κατά την κείμενη νομοθεσία διοικητικά, αναγκαστικά, διασφαλιστικά και λοιπά μέτρα.


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε ηλεκτρονικό μήνυμα που σας στέλνουμε από τη Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων, εφόσον δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας, περιλαμβάνει στο πάνω μέρος του το όνομά σας και το όνομα χρήστη (Username). Εάν λάβετε μήνυμα που αναφέρει ότι προέρχεται από τη Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων χωρίς να περιέχει τα στοιχεία αυτά και δεν αποτελεί απάντηση σε προηγούμενο δικό σας μήνυμα, να το διαγράψετε μια και θα είναι πλαστό και πιθανώς να περιέχει κακόβουλο περιεχόμενο.

kover
13-10-15, 14:28
κοιταξε τι γινεται.
Εχουμε την πρωτοτυπία στην Ελλάδα η φορολογική κατοικία των δυο συζυγων να ειναι άρρηκτα δεμενες μεταξυ τους. Επισης την φορολογική κατοικία την οριζει ο ανδρας.
Εαν δούλευες στον δημόσιο τομέα δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσουν τη γυναικά σου να αλλαξει φορολογικη κατοικία.

Για να μπορέσει η γυναικά σου να αλλάξει φορολογικη κατοικια:
Αλλάζεις φορολογική κατοικία εσύ και παρασυρεις τη γυναίκα σου
Η' δηλώνετε στην εφορια, οτι εισται σε διάσταση και ο καθενας πλεον κανει τη φορολογική δηλωση μονος του και η γυναίκα σου μπορει να αλλάξει χωρις προβλημα τη φορολογική κατοικια της.

162058

Καλή φάση (btw το επισυναπτόμενο έχει πολύ ενδιαφέρον).

KLG
13-10-15, 18:17
Μια παρενθεση... Γιατί εχω δίκιο οταν λέω οτι οι hr ειναι τα κατακάθια της κοινωνίας [ :p ]

New York woman sues 12-year-old nephew over hug that broke her wrist
Human resources manager Jennifer Connell claims nephew acted unreasonably when he leapt into her arms to welcome her to his eighth birthday party.

http://www.theguardian.com/us-news/2015/oct/13/woman-sues-11-year-old-nephew-hug-broke-wrist

Φανερός Πράκτωρ
13-10-15, 18:22
Καλά αυτή ήταν και τα 2. Και HR αλλά και manager... :p

zianna
13-10-15, 19:00
Μια παρενθεση... Γιατί εχω δίκιο οταν λέω οτι οι hr ειναι τα κατακάθια της κοινωνίας [ :p ]

New York woman sues 12-year-old nephew over hug that broke her wrist
Human resources manager Jennifer Connell claims nephew acted unreasonably when he leapt into her arms to welcome her to his eighth birthday party.

http://www.theguardian.com/us-news/2015/oct/13/woman-sues-11-year-old-nephew-hug-broke-wrist

Καμιά προσπάθεια για ασφαλιστική απάτη παίζει.
Ή κληρονόμησε ο μικρός/πατέρας λεφτά με τον θάνατο της μάνας.

nfotis
13-10-15, 20:52
Με κάτι τέτοια, μάλλον έχει ήδη ρεζερβέ θέση στο καζάνι της κόλασης για τις Θείες...


Of the damage done, Connell testified that she did not complain at the time, but she said her life had been “very difficult” since the injury because of “how crowded it is in Manhattan”. “I was at a party recently, and it was difficult to hold my hors d’oeuvre plate,” she reportedly said.

Ν.Φ.

KLG
13-10-15, 20:59
Νομιζω οτι το onion τους τρολλάρει, δεν εξηγείται αλλιώς.

contime
14-10-15, 00:40
Πάντως με όλα αυτά που διαβάζω διστάζω όλο και πιο πολύ να δηλωθώ ως κάτοικος εξωτερικού, αν και μένω και εργάζομαι έξω τα τελευταία 4 χρόνια.
Βέβαια στην Ελλάδα δεν έχω απολύτως τίποτα ούτε εισοδήματα, ούτε περιουσία. Ελπίζω να μη μου έρθει κανένα μήνυμα σαν αυτό που ήρθε στον Lewton ενα ωραίο πρωί.:p

voithostyrempora2
14-10-15, 04:43
Quick update on my situation: είμαι και επίσημα κάτοικος εξωτερικού για τη ΔΟΥ Καλαμάτας (δεν με έγραψαν στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού).

Καταπληκτικά νέα. Πλέον μπορείς να εξέρχεσαι της χώρας με εως και 10.000 ευρώ μετρητα πάνω σου , νόμιμα.

:p

8anos
14-10-15, 06:02
Πάντως με όλα αυτά που διαβάζω διστάζω όλο και πιο πολύ να δηλωθώ ως κάτοικος εξωτερικού, αν και μένω και εργάζομαι έξω τα τελευταία 4 χρόνια.
Βέβαια στην Ελλάδα δεν έχω απολύτως τίποτα ούτε εισοδήματα, ούτε περιουσία. Ελπίζω να μη μου έρθει κανένα μήνυμα σαν αυτό που ήρθε στον Lewton ενα ωραίο πρωί.:p

εφοσον μπορεις να πας να αλλαξεις την φορολογική σου κατοικία. δεν χρειάζεται να πεις οτι εισαι 4 χρονια έξω.
Το να παραμένεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδας μονο δυσκολίες και προβλήματα θα σου προκαλέσει

cool11
14-10-15, 08:06
Καταπληκτικά νέα. Πλέον μπορείς να εξέρχεσαι της χώρας με εως και 10.000 ευρώ μετρητα πάνω σου , νόμιμα.

:p

Εχει διαφορα αν εισαι γραμμενος στην 'ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου', απο το να εισαι γραμμενος στους κατοικους εξωτερικου μιας οποιασδηποτε αλλης ΔΟΥ?

8anos
14-10-15, 08:28
Εχει διαφορα αν εισαι γραμμενος στην 'ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου', απο το να εισαι γραμμενος στους κατοικους εξωτερικου μιας οποιασδηποτε αλλης ΔΟΥ?

H ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου ειναι για τους φορολογούμενους που η κατοικία τους ηταν στην περιοχή της αττικής.
Οι υπολοιποι οι οποιοι ανηκαν σε καποια ΔΟΥ της επαρχίας παραμένουν σε αυτη ως φορολογικοί κατοικοι εξωτερικού.
Αυτο εχει να κανει νομιζω με την υποχρεωση ορισμου αντικλητου αντιπροσωπου, πχ αντε να βρει καποιος κατοικος Αλεξανδρούπολης αντικλητο στην Αθήνα για να συνεννοηθεί αν χρειαστεί με την εφορία

lewton
14-10-15, 09:47
Πάντως με όλα αυτά που διαβάζω διστάζω όλο και πιο πολύ να δηλωθώ ως κάτοικος εξωτερικού, αν και μένω και εργάζομαι έξω τα τελευταία 4 χρόνια.
Βέβαια στην Ελλάδα δεν έχω απολύτως τίποτα ούτε εισοδήματα, ούτε περιουσία. Ελπίζω να μη μου έρθει κανένα μήνυμα σαν αυτό που ήρθε στον Lewton ενα ωραίο πρωί.:p

Το αντίθετο, μια μέρα θα κληρονομήσεις κάτι και θα τρέχεις αν δεν έχεις ξεκαθαρίσει ότι είσαι κάτοικος εξωτερικού τώρα που δε σου κοστίζει τίποτα.

vamvakoolas
14-10-15, 09:48
εφοσον μπορεις να πας να αλλαξεις την φορολογική σου κατοικία. δεν χρειάζεται να πεις οτι εισαι 4 χρονια έξω.
Το να παραμένεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδας μονο δυσκολίες και προβλήματα θα σου προκαλέσει
+1 :oneup:

TSITSO
14-10-15, 17:46
Θα το δω με τη λογίστριά μου και αυτό.
Μέχρι στιγμής το μόνο πρόστιμο εκπρόθεσμης που βλέπω στο taxis είναι 40€ για το 2012 (εισοδήματα 2011) επειδή δε μου βγαίνει φόρος μιας και δεν με έπιανε τεκμήριο τότε.
Για το 2013, 2014, 2015 (ήτοι για τα εισοδήματα 2012, 2013, 2014) δεν έχει χρεωθεί συγκεκριμένο ποσό σαν πρόστιμο, αλλά αν ανοίξω το εκκαθαριστικό βλέπω μέσα προσαύξηση στον φόρο που χρωστάω λόγω εκπρόθεσμης υποβολής.
Αυτό είναι ποσοστό του φόρου, αν λοιπόν ο φόρος μηδενιστεί θα μηδενιστεί και αυτή η προσαύξηση (θέλω να ελπίζω). Σου ακούγεται λογικό;

Πάντως αν σε ενδιαφέρει, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λινκ:

Μεταβολές στα τεκμήρια με το "μίνι" φορολογικό ν. 4330/2015 (http://www.forin.gr/articles/article/14858/metaboles-sta-tekmhria-me-to-mini-forologiko-n-4330-2015)

Με το μίνι φορολογικό που ψηφίστηκε το καλοκαίρι, δεν ισχύουν τα τεκμήρια για τους κατοίκους εξωτερικού, αν δεν έχεις άλλα εισοδήματα στην ελλάδα.
Η ρύθμιση έγινε γιατί υπήρχαν περιπτώσεις όπου, αν είχες τραπεζικό λογαριασμό στην ελλάδα, τα λίγα ευρώ που σου έδινε η τράπεζα για τόκο θεωρούνταν εισόδημα κι έτσι έτρωγες το φόρο για το τεκμαρτό εισοδήμα στο κεφάλι. Πλέον, δεν ισχύει αυτό.

lewton
14-10-15, 20:04
Πάντως αν σε ενδιαφέρει, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λινκ:

Μεταβολές στα τεκμήρια με το "μίνι" φορολογικό ν. 4330/2015 (http://www.forin.gr/articles/article/14858/metaboles-sta-tekmhria-me-to-mini-forologiko-n-4330-2015)

Με το μίνι φορολογικό που ψηφίστηκε το καλοκαίρι, δεν ισχύουν τα τεκμήρια για τους κατοίκους εξωτερικού, αν δεν έχεις άλλα εισοδήματα στην ελλάδα.
Η ρύθμιση έγινε γιατί υπήρχαν περιπτώσεις όπου, αν είχες τραπεζικό λογαριασμό στην ελλάδα, τα λίγα ευρώ που σου έδινε η τράπεζα για τόκο θεωρούνταν εισόδημα κι έτσι έτρωγες το φόρο για το τεκμαρτό εισοδήμα στο κεφάλι. Πλέον, δεν ισχύει αυτό.
Έχω εισόδημα από γεωργικές εργασίες (σχεδόν 200€!) γιατί είμαι και γαιοκτήμονας. :p

Φανερός Πράκτωρ
14-10-15, 20:08
γιατί είμαι και γαιοκτήμονας. :p


Να τα, να τα...
Εισοδηματίας που γλεντάει τη ζωή του στο εξωτερικό.

lewton
14-10-15, 20:18
Να τα, να τα...
Εισοδηματίας που γλεντάει τη ζωή του στο εξωτερικό.

:yahoo:

Valder
14-10-15, 22:57
Πριν που λέγατε στον άνθρωπο, για εταιρίες που σου βρίσκουν δουλειά στας Ευρώπας, ξέρετε καμιά ασφαλή επιλογή για οικονομολόγους;:oops:

contime
14-10-15, 23:29
εφοσον μπορεις να πας να αλλαξεις την φορολογική σου κατοικία. δεν χρειάζεται να πεις οτι εισαι 4 χρονια έξω.
Το να παραμένεις φορολογικός κάτοικος Ελλάδας μονο δυσκολίες και προβλήματα θα σου προκαλέσει


Το αντίθετο, μια μέρα θα κληρονομήσεις κάτι και θα τρέχεις αν δεν έχεις ξεκαθαρίσει ότι είσαι κάτοικος εξωτερικού τώρα που δε σου κοστίζει τίποτα.

Εντάξει με πείσατε... την επόμενη φορά που θα είμαι Ελλάδα,θα πάω στη ΔΟΥ...:cry:

lewton
15-10-15, 00:47
Εντάξει με πείσατε... την επόμενη φορά που θα είμαι Ελλάδα,θα πάω στη ΔΟΥ...:cry:

Έτσι χωρίς χαρτιά;

euri
15-10-15, 08:20
Paperless DOY :cool:

vamvakoolas
15-10-15, 11:25
:yahoo:

θα βγουν και τα νεα ΕΣΠΑ για αγροτες...το νου σου :lol:

Nozomi
15-10-15, 14:54
Ένας Ελλήνας επέστρεψε απ' την Αυστραλία γιατί του έλειψαν τα μπουζούκια, τα ξενύχτια κι η μπάλα.

Δεν σχολιάζω άλλο. :p


του Γιάννη Τύμπα

Γιατί γύρισα από την Αυστραλία

Ναι, χρειάστηκε να φτάσω στα 45 μου για να γνωρίσω κάποιον που δεν ήξερε τον Elvis, όπως επίσης την Marilyn και τον James Dean. Ο άνθρωπος αυτός είναι 26 ετών. Πολιτικός μηχανικός. Και δεν ήταν στη Βόρεια Κορέα. Ήταν στην Αυστραλία, στη χώρα που οι κάτοικοι της (και όχι μόνο) θεωρούν ως την καλύτερη του κόσμου. Και ναι, η έκφραση απορίας του τύπου είναι από τις εικόνες που κρατώ έπειτα από δύο χρόνια παραμονής στο Σίδνεϊ. Δεν άντεξα άλλο. Και γύρισα στην Ελλάδα. Φίλοι και γνωστοί έμειναν άφωνοι. «Πώς είναι δυνατόν να αφήσω αυτή χώρα και να γυρίσω στην Ελλάδα της αβεβαιότητας και των capital control;»

Προφανώς δεν φταίει ο τύπος που δεν ήξερε τον Έλβις. Ίσως πάλι να πίεζε και εκείνος, όταν αισθανόμουν να πνίγομαι εκεί κάτω. Και έτσι το αποφάσισα μία Κυριακή πρωί. Το ανακοίνωσα στους συγγενείς, έκλεισα το εισιτήριο και έφυγα. Γύρισα στην Ελλάδα. Ξέρω ότι αρκετοί από σας θα θέλατε να αλλάξουμε θέσεις. Να πάτε στην Αυστραλία και να ζήσετε εκεί. Όμως θέλω πρώτα να σημειώσετε μερικά πράγματα.

Νομίζετε ότι θα βρείτε καλύτερη δουλειά; Λάθος. Οι καλές θέσεις πηγαίνουν σε εκείνους που έχουν μεγαλώσει εκεί, έχουν αυστραλέζικη προφορά και βρίσκονται στο σπίτι τους. Όσο καλά αγγλικά και αν ξέρετε, είναι βέβαιο ότι θα δυσκολευτείτε στη συνεννόηση κατά το πρώτο διάστημα παραμονής εκεί. Εννοείται ότι οι περισσότεροι Αυστραλοί δεν γνωρίζουν πολλά για την Ελλάδα και, φυσικά, θεωρούν ότι ανήκει, περίπου, στον τρίτο κόσμο.

Ναι, φυσικά αν βρεις μία δουλειά θα έχεις αξιοπρεπείς αποδοχές, ασφάλιση και έντιμες εργασιακές σχέσεις. Η χώρα «λειτουργεί» καλά. Υπάρχει ασφάλεια, καθαριότητα, τάξη. Κοινώς θα βρεις αρκετά από αυτά που δεν έχεις στην Ελλάδα.

Στην Αυστραλία κοιμάσαι νωρίς. Και αν δεν κοιμάσαι εσύ νωρίς, κοιμούνται οι φίλοι σου. Το καλό είναι ότι αν ξυπνήσεις νωρίς το ξημέρωμα, μπορεί να πετύχεις κανένα ενδιαφέρον πάνελ στα ελληνικά κανάλια και να αρχίσεις τη μέρα σου με κέφι. Άσε που, ούτως ή άλλως, αν θέλεις να δεις ευρωπαϊκό ποδόσφαιρο θα πρέπει να το ξενυχτήσεις.

Στην Αυστραλία δεν βγαίνεις συχνά έξω. Και αν βγεις, δεν έχεις και πολλά συναρπαστικά να κάνεις. Στο τέλος καταλήγεις κάπου για φαγητό, ενώ οι γύρω σου παίζουν «φρουτάκια». Αν πάλι μένεις μακριά από το κέντρο της πόλης, τότε ξέχνα και τη βραδινή διασκέδαση. Στο σπίτι. Το ίδιο ισχύει αν καπνίζεις ή δεν σου αρέσει η ποπ μουσική της σειράς.

Εκεί κάτω δεν έχουν καλούς δρόμους. Χρειάζεται προσοχή με το τιμόνι στο χέρι. Επίσης μη διανοηθείτε να καβαλήσετε μηχανή. Εγώ ήθελα να έχω «γουρούνα». Όμως αυτά τα οχήματα είναι απαγορευμένα στις πόλεις.

Βλέπετε τις υπέροχες ακρογιαλιές; Ναι, όμορφες είναι, όμως στον ωκεανό δεν είναι για κολύμπι.

Δεν πέρασα καλά. Αισθανόμουν μόνος, ξένος. Και γνώρισα Έλληνες της προηγούμενης γενιάς, συνομηλίκους των γονιών μου, να έχουν περάσει μία ζωή εκεί, συνεχίζοντας να αναζητούν κάτι που μοιάζει με την Ελλάδα. Ναι, ξέρω ότι δεν είναι σωστό αυτό. Σωστό είναι να ενσωματώνεσαι στη νέα σου πατρίδα και όχι να προσπαθείς να μεταφέρεις την παλιά. Δεν είσαι σαλιγκάρι που κουβαλάει το σπίτι του, είσαι πουλί που πετάει για άλλη φωλιά. Εξαρτάται, βέβαια, τι σε στέλνει εκεί. Και πώς σε στέλνει. Η Αυστραλία είναι πολύ μακριά. Και σε απόσταση και σε νοοτροπία. Αυτός που μεταναστεύει στην Ευρώπη μπορεί να έρθει στην Ελλάδα και για Σαββατοκύριακο. Από την Αυστραλία δεν μπορείς να το κάνεις αυτό. Η Αυστραλία σου ζητεί να αρνηθείς την παλιά σου ζωή. Όμως εγώ ήμουν πολύ μεγάλος για κάτι τέτοιο.

*Ο Γιάννης Τύμπας είναι πολιτικός μηχανικός.
http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.anagnwstes&id=43369

voithostyrempora2
15-10-15, 16:07
Αυτα να τα βλέπετε εσείς που θέλετε να φύγετε, όπως φυγαμε εμείς.

:p

- - - Updated - - -


Να τα, να τα...
Εισοδηματίας που γλεντάει τη ζωή του στο εξωτερικό.

Με φώναξε κανείς ?

:twisted:

8anos
15-10-15, 16:29
Ένας Ελλήνας επέστρεψε απ' την Αυστραλία γιατί του έλειψαν τα μπουζούκια, τα ξενύχτια κι η μπάλα.

Δεν σχολιάζω άλλο. :p


http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.anagnwstes&id=43369

ειναι φιλος του Gordito :lol:


Oπως και να το κανουμε, η ζωη της Ελλαδας δεν υπαρχει πουθενα.

Φιλοι εχουν παει Αυστραλια, με καλες δουλειες και καλα λεφτα και κοπελες,εδω δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα και ζουσαν απο γονεις.

Ε θελουν να γυρισουν πισω.
Πως να το κανουμε τωρα, δεν ειμαστε αν τους αλλους ειμαστε καλοπερασακηδες.

Nozomi
15-10-15, 18:36
Έτσι, όπως λένε κι οι Θεσσαλλλονικείς "σαν την Χαλκιδική, δεν έχει"...:lol:
Είναι να απορείς πως ζουν τα υπόλοιπα δισεκατομμύρια κατοίκων αυτού του πλανήτη κι δεν αυτοκτονούν μαζικά, αφού μόνο στην Ελλάδα έχει "ζωή". :p

PopManiac
15-10-15, 18:43
Έτσι, όπως λένε κι οι Θεσσαλονικείς "σαν την Χαλκιδική, δεν υπάρχει πουθενά"...

Πάντως μου διαφεύγει πως ζουν τα υπόλοιπα δισεκατομμύρια κατοίκων αυτού του πλανήτη κι δεν αυτοκτονούν μαζικά, αφού μόνο στην Ελλάδα έχει "ζωή". :p

Είναι ενδιαφέρον πάντως πώς ζεις τη ζωή σου με παραμύθια και δράκους - εδώ το theme παρατηρώ πως είναι ο Ελληναράς που πήγε στην Αυστραλία και δεν την πάλεψε επειδή του έλειψε ο Ρέμος, το Τζόνυ με Κόλα, η παραλία και το άραγμα και παραβλέπεις τα μύρια όσα λέει το άρθρο για το πώς ο άνθρωπος τα βρήκε πολύ δύσκολα εργασιακά στην Αυστραλία και πόσο ξένος ένοιωσε που τον έφερε πίσω.

Και μάλιστα για μία περίπτωση μετανάστη από ανάγκη και όχι από επιθυμία για να ζήσει εκτός Ελλάδας για τους όποιους λόγους θέλει.

Είναι εύκολο σε ένα τέτοιο κόντεξτ να γράφουμε σχόλια Αντουανέττας στο στυλ που διαβάζω στο - κατεξοχήν site της συνομοταξίας των ΕλληνοΑντουανεττών - Πρόταγκον (ναι, το διαβάζω έτσι για να γελάω) για τυπάκο που έψαχνε μπουζούκια και δεν έβρισκε.

Μόνο κάποιος που έχει βρεθεί ξένος, σε ξένη χώρα, μεσονύχτι του Σαββάτου, να προσπαθεί να ψάχνει τα βήματά του και χωρίς να το έχει πραγματικά επιλέξει αλλά από ανάγκη και μόνο μπορεί να τον νοιώσει.

ΕDIT Kαι μάλιστα ξένος στην άλλη άκρη του πλανήτη μακριά από ό,τι έχει κοντινό και δικό του που ούτε κατά διάνοια δεν μπορείς να πεις ότι μπαίνεις στο αεροπλάνο και σε 3-4 ωρίτσες είσαι Αθήνα

Ένα τραγουδάκι του Νιόνιου (όταν ήταν Νιόνιος και όχι ένας γερογκρινιάρης όπως σήμερα) είναι διδακτικότατο


https://www.youtube.com/watch?v=b0ue55uCBOQ

Nozomi
15-10-15, 19:02
Εντελώς επιφανειακή η ανάλυσή σου (θα νομίζεις ότι με... τάπωσες κιόλας!), πάρε ένα ώριμο σχόλιο προς απάντηση καθώς βαριέμαι να γράφω, κι εντός ολίγου θα κάνω κι εγώ την "ζωή" που λείπει στον ξενιτεμένο Ελληνάρα, πίνοντας τον καφέ μου στην γκηφισιά (βολεύει έναν γνωστό να συναντηθούμε εκεί). :lol:


Ο/Η Lefterakis έγραψε: (πριν 3 ημέρες)

Εάν πηγαίνετε στο εξωτερικό με σκοπό να κολλήσετε σε κάποια Ελληνική κοινότητα για να βρείτε "μία νέα Ελλάδα αλλά πιο πλούσια", δεν θα περάσετε καθόλου καλά.
Καλά περνάνε στο εξωτερικό αυτοί που μπορούν να υιοθετούν (μέσω αρχικής μίμησης ή κατανόησης ή φυσικής επιθυμίας) τα ξένα ήθη/έθιμα και τρόπο σκέψης. Αυτοί που ΔΕΝ τους αρέσει ο τρόπος ζωής στην Ελλάδα.
Εάν δηλαδή σάς αρέσει ο τρόπος ζωής στην Ελλάδα, και ο μόνος λόγος μετανάστευσης είναι τα χρήματα, θα νιώσετε σαν να παντρεύεστε κάποιον/α που δεν σάς αρέσει, για τα χρήματά του/της.

Εγώ προσωπικά ένιωσα μέγιστη ανακούφιση (πλήρη απαλλαγή από το άγχος) από την πρώτη μέρα που βρέθηκα στις ΗΠΑ με σκοπό τη μετανάστευση, διότι πολύ απλά δεν μου άρεσε ο τρόπος ζωής στην Ελλάδα. Γούστα είναι αυτά.
Σε όσους όμως άρεσε και έφυγαν "για τα λεφτά", τους βλέπω κονομημένους αλλά και στεναχωρημένους, απ' οποιαδήποτε χώρα κι αν έχουν έρθει.

KLG
15-10-15, 19:19
Nozomi αυτά που γράφει ο Λευτερακης είναι τόσο πασέ το 2015 που αναρωτιέμαι αν τυποι σαν αυτον έχουν κάποια επαφή με τη πραγματικότητα. Δεν θα ανεφερθώ στην κουρασή που ίσως αισθανεται ο pop και πολλοί άλλοι που κλείνουμε μια δεκαετία στο εξωτερικό και ακόμα δεν έχουμε κατασταλήξει αν είμαστε μετανάστες ή κατι άλλο απροσδιοριστο, αλλά σε όσους έρχονται εδώ και 2-3 χρόνια σαν μετανάστες δλδ σε δουλειές του ποδαριού ή φοιτητές και καταληγουν σε δουλειές του ποδαριού.

Καλό είναι το υφάκι όσων στέκονται στο βάθρο και καταγγέλουν τους "φραπελληνες που αρνούνται να προσαρμοστούν", αλλά η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική. Ειδικά όσοι ζουμε εξω πριν απο τη κρίση, μπορούμε να διακρίνουμε τις μεταβολές στους Ελληνες που μεταναστεύουν και μπορώ να σου πω οτι οι εξυπνάκιδες που οργάνωναν "μπουζούκια nights" σε πανεπιστήμια στην Αγγλία ή οργανώσεις της ΟΝΝΕΔ έχουν αντικατασταθεί απο ανθρώπους με πτυχία (στην Ελλάδα ή εκει που πηγαν να σπουδάσουν μετά) που ψαχνουν ενα εξαμηνο και βαλε για δουλεια και στο μεταξυ την βγάζουν με 3-4 συγκάτοικους και σερβιτοριλίκια ή κακοπληρωμένα internships (αν ειναι τυχεροί και πληρωνονται).

Απο την άλλη βλέπω και μια γενια expats (που αρνουνται τον όρο μετανάστης) στα 45-55 τους, που έχουν παρκάρει γυναίκα και παιδια στην Ελλάδα και κάνουν ζωάρα, φαντάζομαι οτι για πολλούς που κάνουν κυρηγμα σαν τον Λεφτεράκη η ζωή στο εξωτερικό ξεκινάει με εναν head hunter που τους προσφερει συμβολαιο 5,000 και διαμέρισμα σε κάποιο riverside και νομίζουν οτι όλοι έχουν (εχουμε) τις ίδιες ζωές.

chat1978
15-10-15, 19:46
Έχω εισόδημα από γεωργικές εργασίες (σχεδόν 200€!) γιατί είμαι και γαιοκτήμονας. :p
Τσιφλικάς!

Φανερός Πράκτωρ
15-10-15, 23:01
@klg & nozomi
Εγώ δεν πιστεύω ότι αυτοί που έχουν τέτοιες απόψεις είναι αυτοδημιούργητοι και παράλληλα έχουν καταφέρει να σταθούν ένα αξιοπρεπές διάστημα στα πόδια τους.

Αν το είχαν κάνει, θα είχαν φάει λίγα "σκατά" και ακόμα και δίκιο να είχαν, θα είχαν την σοφία να είναι πιο σεμνοί.

lewton
15-10-15, 23:22
@klg & nozomi
Εγώ δεν πιστεύω ότι αυτοί που έχουν τέτοιες απόψεις είναι αυτοδημιούργητοι και παράλληλα έχουν καταφέρει να σταθούν ένα αξιοπρεπές διάστημα στα πόδια τους.

Αν το είχαν κάνει, θα είχαν φάει λίγα "σκατά" και ακόμα και δίκιο να είχαν, θα είχαν την σοφία να είναι πιο σεμνοί.Τι εννοείς "αυτοδημιούργητοι";

megahead13
16-10-15, 01:30
Nozomi αυτά που γράφει ο Λευτερακης είναι τόσο πασέ το 2015 που αναρωτιέμαι αν τυποι σαν αυτον έχουν κάποια επαφή με τη πραγματικότητα. Δεν θα ανεφερθώ στην κουρασή που ίσως αισθανεται ο pop και πολλοί άλλοι που κλείνουμε μια δεκαετία στο εξωτερικό και ακόμα δεν έχουμε κατασταλήξει αν είμαστε μετανάστες ή κατι άλλο απροσδιοριστο, αλλά σε όσους έρχονται εδώ και 2-3 χρόνια σαν μετανάστες δλδ σε δουλειές του ποδαριού ή φοιτητές και καταληγουν σε δουλειές του ποδαριού.

Καλό είναι το υφάκι όσων στέκονται στο βάθρο και καταγγέλουν τους "φραπελληνες που αρνούνται να προσαρμοστούν", αλλά η πραγματικότητα είναι εντελώς διαφορετική. Ειδικά όσοι ζουμε εξω πριν απο τη κρίση, μπορούμε να διακρίνουμε τις μεταβολές στους Ελληνες που μεταναστεύουν και μπορώ να σου πω οτι οι εξυπνάκιδες που οργάνωναν "μπουζούκια nights" σε πανεπιστήμια στην Αγγλία ή οργανώσεις της ΟΝΝΕΔ έχουν αντικατασταθεί απο ανθρώπους με πτυχία (στην Ελλάδα ή εκει που πηγαν να σπουδάσουν μετά) που ψαχνουν ενα εξαμηνο και βαλε για δουλεια και στο μεταξυ την βγάζουν με 3-4 συγκάτοικους και σερβιτοριλίκια ή κακοπληρωμένα internships (αν ειναι τυχεροί και πληρωνονται).

Απο την άλλη βλέπω και μια γενια expats (που αρνουνται τον όρο μετανάστης) στα 45-55 τους, που έχουν παρκάρει γυναίκα και παιδια στην Ελλάδα και κάνουν ζωάρα, φαντάζομαι οτι για πολλούς που κάνουν κυρηγμα σαν τον Λεφτεράκη η ζωή στο εξωτερικό ξεκινάει με εναν head hunter που τους προσφερει συμβολαιο 5,000 και διαμέρισμα σε κάποιο riverside και νομίζουν οτι όλοι έχουν (εχουμε) τις ίδιες ζωές.
Μετανάστες είμαστε. Να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας; Σαν έναν από τους Έλληνες συναδέλφους ο οποίος είναι σχεδόν x3 όσο είμαστε εμείς έξω και όταν του το είχα πει (χαρακτηριστικά: «κι εγώ κι εσύ μετανάστες είμαστε και οι ντόπιοι ως τέτοιους μας βλέπουν») δε μου απάντησε τίποτα, ήταν φανερό όμως το στράβωμα και η αμηχανία του ;)

Στα υπόλοιπα που λες: Η κρίση έχει φέρει στο εξωτερικό ότι μπορεί να φανταστεί κανείς. Το «φεύγουν τα μυαλά της χώρας» μπορεί να ίσχυε μέχρι και πριν 2+ χρόνια. Όχι πλέον. Αυτό καταλαβαίνω με αυτά που έχω ζήσει την τελευταία πενταετία περίπου (δε μιλάω για πιο πριν που ήμουν στο ακαδημαϊκό περιβάλλον του πανεπιστημίου και η κρίση δεν είχε χτυπήσει για τα καλά).

anon
16-10-15, 08:24
Έτσι, όπως λένε κι οι Θεσσαλλλονικείς "σαν την Χαλκιδική, δεν έχει"...:lol:
Είναι να απορείς πως ζουν τα υπόλοιπα δισεκατομμύρια κατοίκων αυτού του πλανήτη κι δεν αυτοκτονούν μαζικά, αφού μόνο στην Ελλάδα έχει "ζωή". :p

Εγώ όσους εργαζόμενους οικογενειάρχες ξέρω, απο τον κύκλο μου, ούτε εξόδους έχουν, ούτε μπουζούκια, μπαράκια κλπ, ζούν στην ΕΛΛΑΔΑ, μια ζωή μίζερη σαν αυτή της Αυστραλίας. Κάλλιστα θα πηγαίναμε όλοι μας Αυστραλία, γιατί τουλάχιστον θα είχαμε ένα καλύτερο βιωτικό επίπεδο.
Βέβαια ίσως ο προβληματισμός του μετανάστη μας μας μπορεί να είναι στο γεγονός ότι αυτός (λόγω εισοδήματος εκεί) να μπορεί να κάνει μια άλλη ζωή, και ίσως και εμείς αν είμασταν εκεί να είχαμε τους ίδιους προβληματισμούς. Επίσης μπορεί να έχει να κάνει ότι επειδή είναι μόνος και όχι οικογενειάρχης, εργένης θέλεις να κάνεις παρέες να βγαίνεις, οικογενειάρχης δεν προλαβαίνεις για τέτοια, προηγείται η οικογένεια. Οντας στην Ελλάδα, και μην έχοντας μία, και με ωράρια 12ωρα, δεν περισσεύει χρόνος (και φυσικά χρήμα) ούτε καν να σκεφτούμε εμείς κάτι άλλο....
Κατα τα άλλα συμφωνώ με τον Ποπ, ότι το να είσαι μόνος σε άλλη χώρα, εχει πράγματα που οι περισσότεροι ούτε καν μπορούμε να τα ζήσουμε, και το πως το αντιμετωπίζει ο καθένας έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του. αλλοι "εγκλωβιζονται" εύκολα σε ένα ξένο περιβάλλον, άλλοι όχι (δείτε πχ πόσοι γενικά μετανάστες, δεν μπόρεσαν καν να μάθουν καλά μετά απο μια ολόκληρη γενιά, την γλώσσα της χώρας που τους φιλοξενεί)

tsioy
16-10-15, 19:57
Καλησπέρα.
Όντας νέος στην παρέα σας (κάτοικος εξωτερικού), θα ήθελα τη γνώμη σας, καθώς φαίνεται ότι το κατέχετε το αντικείμενο.
Πρόσφατα, μετακόμισα στη Γερμανία προς αναζήτηση εργασίας (η επιλογή δεν ήταν τυχαία, το ταίρι δουλεύει ήδη εκεί:)). Έχοντας ένα μεταπτυχιακό στις τηλεπικοινωνίες (Ρ/Η για όσους το γνωρίζουν) και κάτοχος CCNA, έχω ξεκινήσει την αποστολή αιτήσεων (σε θέσεις σχετικές με το CCNA, να πω την αλήθεια..). Γνωρίζοντας τα αδύνατά μου σημεία (χωρίς εργασιακή εμπειρία στο αντικείμενο, 30κάτι, επίπεδο γλώσσας που το δουλεύω ακόμα) , θα ήθελα βοήθεια στα εξής:

1) Λόγω των ελλείψεών μου που προανέφερα, έχετε κάτι να μου συστήσετε ως προς το πώς να κινηθώ στις αιτήσεις;
2) Αρκετές αιτήσεις γίνονται μέσω τρίτων εταιριών (πχ. stepstone), χωρίς να έχω γραφεί ξεχωριστά σε αυτές. Τι παίζει πάνω κάτω με το σύστημα αυτό;
3) Μέχρι τώρα με linkedin/xing έχω ασχοληθεί ελάχιστα (ένα απλό προφίλ στο 1ο, τίποτα στο 2ο). Προκύπτουν ευκαιρίες μέσα από αυτά;

lewton
16-10-15, 20:50
LinkedIn δεν είναι μονόδρομος αλλά βοηθάει πολύ. Σε κάποιους όντως έκατσε να βρουν δουλειά μέσω LinkedIn.
Αν θες στείλε με pm να σε κάνω add για να γίνεις 2nd degree connection με το τεράστιο δίκτυό μου. :p

Kατά τα άλλα ψάχνεις τις αιτήσεις σε όλα τα sites, ψάχνεις εταιρίες headhunting, πηγαίνεις σε events, κλπ.
Εγώ τη δουλειά που έχω τώρα τη βρήκα πηγαίνοντας σε ένα event Berlin start-up careers και πιάνοντας κουβέντα με μια recruiter.

@ ADSLgr.com All rights reserved.