PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 [80] 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

tsioy
16-10-15, 21:16
Headhunting είναι αυτές που ανέφερα (stepstone, monster κτλ.); Λέγοντας events εννοείς τα jobmessen;

lewton
16-10-15, 21:21
Headhunting είναι αυτές που ανέφερα (stepstone, monster κτλ.); Λέγοντας events εννοείς τα jobmessen;
To stepstone και το monster είναι sites αναζήτησης εργασίας, όπου εκτός από το να κοιτάς τις αγγελίες μπορείς αν θέλεις να ανεβάσεις και το προφίλ σου για να σε βρουν recruiters.
Headhunting είναι να δώσεις το CV σου σε επαγγελματία και να ψάξει αυτός για εσένα.

tsioy
16-10-15, 21:26
Οκ, φαντάζομαι ότι ανεβάζοντας το προφίλ μου εκεί, αυξάνω τις πιθανότητές μου.
Για το headhunting, κάποια σύσταση στον τομέα αυτό; Αυτοί πληρώνονται από την εταιρία που με προσλαμβάνει ή από εμένα μετά απο συμφωνία;

lewton
16-10-15, 21:32
Οκ, φαντάζομαι ότι ανεβάζοντας το προφίλ μου εκεί, αυξάνω τις πιθανότητές μου.
Για το headhunting, κάποια σύσταση στον τομέα αυτό; Αυτοί πληρώνονται από την εταιρία που με προσλαμβάνει ή από εμένα μετά απο συμφωνία;

Δε νομίζω ότι ψάχνει καμία εταιρία σε stepstone και monster. :p
Μόνο για να βάζουν αγγελίες τα χρησιμοποιούν. Το ψάξιμο εκ μέρους των εταιριών πλέον γίνεται μόνο στο LinkedIn.

Περί headhunting, εγώ δεν πλήρωσα φράγκο στην headhunter που μου βρήκε την προηγούμενη δουλειά μου στη Λοζάνη, την πλήρωσε η εταιρία μου. Άλλοι λένε ότι τους έχουν ζητήσει λεφτά προκαταβολικά headhunters. Μακριά από αυτούς.

lefe
19-10-15, 00:34
Μετα τις εκλογες που βγηκε αρκετα ενισχυμενο το δεξιο τους κομμα (SVP) στην Ελβετια , παιζει να τον ηπιαμε λιγο/καπως?

Διαβαζω γενικα τις θεσεις & ιδεες τους και ειναι εκτος απο λαικιστες , καπως εκτος πραγματικοτητας.. ή για να το θεσω αλλιως ειναι σε φαση "αν ειχαμε λιγοτερους ξενους , θα λυναμε ολα τα προβληματα μας...οι ξενοι τα προκαλουν ολα κλπ"

lewton
19-10-15, 01:23
Μετα τις εκλογες που βγηκε αρκετα ενισχυμενο το δεξιο τους κομμα (SVP) στην Ελβετια , παιζει να τον ηπιαμε λιγο/καπως?

Διαβαζω γενικα τις θεσεις & ιδεες τους και ειναι εκτος απο λαικιστες , καπως εκτος πραγματικοτητας.. ή για να το θεσω αλλιως ειναι σε φαση "αν ειχαμε λιγοτερους ξενους , θα λυναμε ολα τα προβληματα μας...οι ξενοι τα προκαλουν ολα κλπ"
Μια φούσκα είναι η Ελβετία που θα σκάσει αν θες τη γνώμη μου.
Ήδη οι εταιρίες έχουν μεταφέρει πολλές international θέσεις στην Ευρωζώνη ή Ανατολική Ευρώπη λόγω του ακριβού φράγκου.
Οι μισθοί δεν έχουν καμία σχέση με πριν το 2010. Ουσιαστικά έχουν μείνει ψιλοστάσιμοι ή ελαφρώς αυξημένοι ΑΛΛΑ σε ευρώ. :p
Δε μιλάω για υπάρχοντες υπαλλήλους αλλά για νέους.

Κατά τα άλλα, προσωπικά λατρεύω Ελβετία, όχι για τα λεφτά που έβγαζα εκεί αλλά για τα βουνά, την καθαριότητα, το σεβασμό στο διπλανό σου ΚΑΙ την άμεση δημοκρατία. Ναι, αυτή που τους επέτρεψε να ψηφίσουν για απαγόρευση του χτισίματος μιναρέδων και για περιορισμό των Ευρωπαίων εργαζομένων.
[off-topic περί άμεσης δημοκρατίας]
Τίποτα δεν είναι τέλειο, αλλά τουλάχιστον η άμεση δημοκρατία σημαίνει ότι ο λαός αποφασίζει και λούζεται τις συνέπειες των αποφάσεών του.
Εννοείται ότι δε μπορούν να ψηφιστούν αντισυνταγματικά μέτρα σε δημοψήφισμα, και προσωπικά νομίζω ότι το θέμα με τους μιναρέδες έπρεπε να έχει μπλοκαριστεί από το συνταγματικό δικαστήριο. Αυτό είναι το μόνο φάουλ στην άμεση δημοκρατία των Ελβετών κατά τη γνώμη μου.
Όσον αφορά τον περιορισμό των Ευρωπαίων, ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω ότι ο λαός αποφασίζει και λούζεται τις συνέπειες των αποφάσεών του.
[/off-topic]
On-topic περί περιορισμών στους Ευρωπαίους πολίτες.
Αν η ΕΕ έχει τα balls, αυτόματα τη στιγμή που η Ελβετία θα προσπαθήσει να περιορίσει την πρόσβαση των Ευρωπαίων πολιτών στην αγορά εργασίας της θα πρέπει να ενεργοποιήσει την γκιλοτίνα. Για όσους δεν ξέρουν, η Ελβετία δε συμμετέχει στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο (https://en.wikipedia.org/wiki/European_Economic_Area) (στον οποίο συμμετέχουν διάφορες ανόητες χώρες για τις οποίες ισχύει αυτόματα ότι αποφασίσει η Ευρώπη χωρίς αυτές να έχουν συμμετάσχει στη λήψη των αποφάσεων). Αντίθετα η Ελβετία έχει υπογράψει μια σειρά διμερών συμφωνιών (https://en.wikipedia.org/wiki/Switzerland%E2%80%93European_Union_relations) (bilateral agreements) οι οποίες υπεγράφησαν με τον όρο "όλα ή τίποτα", δηλαδή αν η Ελβετία κουνηθεί ελάχιστα σε κάποια από τις συμφωνίες τότε η ΕΕ έχει δικαίωμα να τις καταγγείλει και να τις παύσει ολοκληρωτικά. Αυτό ονομάζεται guillotine clause (https://en.wikipedia.org/wiki/Guillotine_clause). :)
Και όσο και αν δεν αρέσει στους Ελβετούς η σκληρή πραγματικότητα, η Ελβετία χρειάζεται την ΕΕ πιο πολύ από ο,τι η ΕΕ χρειάζεται την Ελβετία.

chat1978
19-10-15, 09:44
[off-topic περί άμεσης δημοκρατίας]
Τίποτα δεν είναι τέλειο, αλλά τουλάχιστον η άμεση δημοκρατία σημαίνει ότι ο λαός αποφασίζει και λούζεται τις συνέπειες των αποφάσεών του.
Εννοείται ότι δε μπορούν να ψηφιστούν αντισυνταγματικά μέτρα σε δημοψήφισμα, και προσωπικά νομίζω ότι το θέμα με τους μιναρέδες έπρεπε να έχει μπλοκαριστεί από το συνταγματικό δικαστήριο. Αυτό είναι το μόνο φάουλ στην άμεση δημοκρατία των Ελβετών κατά τη γνώμη μου.
Όσον αφορά τον περιορισμό των Ευρωπαίων, ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω ότι ο λαός αποφασίζει και λούζεται τις συνέπειες των αποφάσεών του.
[/off-topic]

Αν και δεν το έχω ζήσει ποτέ, το δικαίωμα να μπορείς να επηρεάσεις την πορεία της χώρας σου πρέπει να είναι φοβερό.
Επίσης, αν είναι να σου βγάλει τα μάτια άλλος, τουλάχιστον να τα βγάλεις εσύ ο ίδιος.
Αυτά για να καταλάβουν ορισμένοι στην Ελλάδα ότι αν είναι να σε πάνε στην καταστροφή, τουλάχιστον πάρε την κατάσταση στα χέρια σου και αν τύχει και βγει μπούμερανγκ, τουλάχιστον το έκανες με δικούς σου όρους.
Όλα ξεκινάνε από την κατανόηση του πρώτου

xhaos
19-10-15, 10:04
ρε παίδες, μια ερώτηση: σε περιπτώσεις που ένα άτομο κάνει ταυτόχρονα δουλειά που ανήκει σε αρκετούς κλάδους (π.χ. αν και primary θέση μου είναι Systems engineer, ωστόσο κάνω δουλειά και IT manager, και εχω κάνει και δουλειά technical writer και project management), πως το δείχνουμε στο CV?

προφανώς και στο κάθε CV φέρνω μπροστά το πιο σχετικό, αλλά ψάχνω ένα τρόπο να το κάνω να φαίνεται καλά.

vamvakoolas
19-10-15, 10:22
ρε παίδες, μια ερώτηση: σε περιπτώσεις που ένα άτομο κάνει ταυτόχρονα δουλειά που ανήκει σε αρκετούς κλάδους (π.χ. αν και primary θέση μου είναι Systems engineer, ωστόσο κάνω δουλειά και IT manager, και εχω κάνει και δουλειά technical writer και project management), πως το δείχνουμε στο CV?

προφανώς και στο κάθε CV φέρνω μπροστά το πιο σχετικό, αλλά ψάχνω ένα τρόπο να το κάνω να φαίνεται καλά.

θυμαμαι που ειχα καποτε το ιδιο διλλημα με εσενα αλλα καποια στιγμη οταν το συζητησα στην εταιρια (ειναι κουλ παιδια) μου το ειπαν χυμα: βαλε οτι γουσταρεις αλλα αν ζητησει καποιος συστασεις ή στο linkedin εμεις θα δηλωσουμε οτι γραφει το συμβολαιο σου

Φανερός Πράκτωρ
19-10-15, 10:26
θυμαμαι που ειχα καποτε το ιδιο διλλημα με εσενα αλλα καποια στιγμη οταν το συζητησα στην εταιρια (ειναι κουλ παιδια) μου το ειπαν χυμα: βαλε οτι γουσταρεις αλλα αν ζητησει καποιος συστασεις ή στο linkedin εμεις θα δηλωσουμε οτι γραφει το συμβολαιο σου

Γαμάτα παιδιά!

Σε χώνουν σε 5-6 πιο advanced tasks από αυτό που έχεις προσληφθεί και μετά αν τους ρωτήσει κανείς θα σε αδειάσουν στεγνά.

Φαντάσου να μην τα πηγαίνατε και καλά!

lefe
19-10-15, 10:27
Συμφωνω με αυτα και οντως η αμεση δημοκρατια ειναι κατι το φοβερο αλλα εχει φυσικα οπως ολα τα πραγματα στη ζωη και τις συνεπειες της.

Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι αυτη την στιγμη η οικονομια/βιομηχανια στηριζεται σε μεγαλο βαθμο στους αλλοδαπους .
Υπαρχουν εταιρειες που οι αλλοδαποι (κυριως απο ΕΕ βεβαια) αποτελουν ευκολα το 20 μεχρι και 40% του προσωπικου. Παρολαυτα πολλοι ντοπιοι θεωρουν οτι το προβλημα ειναι οι ξενοι (γιατι ειναι πολλοι και εχει κινηση στους δρομους ξερω γω...) και οτι στην τελικη (εδω quotαρω το SVP και τις ..αποψεις του) "αν χρειαστουν προσωπικο παντα θα υπαρχει διαθεσιμο και ετοιμο προς προσληψη στην εξωτερικη αγορα γιατι οι συνθηκες εργασιας ειναι συγκριτικα καλυτερες. "
Πραγμα που εκ των πραγματων δεν ισχυει μιας και το να φερεις τον 25-35αρη ειναι πολυ ευκολο , το να φερεις ομως τον 50αρη με τα 25 χρονια εμπειρια που εχει ηδη οικογενεια (παιδια , να εργαζονται και οι 2 συζυγοι ) ειναι αποδεδειγμενα δυσκολο και αυτο απο πραγματικα παραδειγματα.

xhaos
19-10-15, 10:39
θυμαμαι που ειχα καποτε το ιδιο διλλημα με εσενα αλλα καποια στιγμη οταν το συζητησα στην εταιρια (ειναι κουλ παιδια) μου το ειπαν χυμα: βαλε οτι γουσταρεις αλλα αν ζητησει καποιος συστασεις ή στο linkedin εμεις θα δηλωσουμε οτι γραφει το συμβολαιο σου

το ίδιο θα μου πούνε και αυτοί που είμαι τώρα, είμαι σίγουρος για αυτό (συμβόλαιο έχει τον ωραίο και άσχετο τίτλο, υποστήριξη υλικοτεχνικής υποδομής:down:).
το θέμα είναι τι κάνω....

Φανερός Πράκτωρ
19-10-15, 12:04
Βάζεις έναν καλό τίτλο & περιγραφή για αυτό που έκανες και δεν μειώνεις τον εαυτό σου.
Εκεί έξω κυκλοφορούν τόσα νούμερα που λένε ψέματα. Εσύ θα κρύψεις αυτά που έκανες πραγματικά επειδή ο εργοδότης σου δεν θέλει να βγει στη φόρα για τους Χ,Υ λόγους;

Αν και δε νομίζω οι επόμενοι να κάνουν απαραίτητα cross-check τον ακριβή τίτλο που σου έδωσε ο προηγούμενος εργοδότης σου (για την ακρίβεια αμφιβάλλω πολύ), το να σε βάζουν να κάνεις πιο advanced πράγματα και να μην το αναγνωρίζουν κλπ είναι ένας πολύ καλός λόγος για να αλλάξεις δουλειά.

KLG
19-10-15, 12:15
Πρωτη φορά βλέπω εργοδότη στο εξωτερικό να λέει "βάλε οτι έχεις κάνει, αλλά εμεις στο ref. θα μιλήσουμε για οτι λεει το job description".

PopManiac
19-10-15, 12:21
Πρωτη φορά βλέπω εργοδότη στο εξωτερικό να λέει "βάλε οτι έχεις κάνει, αλλά εμεις στο ref. θα μιλήσουμε για οτι λεει το job description".

Bέλγοι, φίλε μου, Βέλγοι....

megahead13
19-10-15, 12:46
Bέλγοι, φίλε μου, Βέλγοι....
Το οποίο σημαίνει για μας τους ασχετους με τα του Βελγίου;; :hmm:

lewton
19-10-15, 12:49
Το οποίο σημαίνει για μας τους ασχετους με τα του Βελγίου;; :hmm:

Σημαίνει μακριά! :p

PopManiac
19-10-15, 12:55
Το οποίο σημαίνει για μας τους ασχετους με τα του Βελγίου;; :hmm:

Ότι εκεί που σταματά η λογική αρχίζει το Βέλγιο. Έχουν κανόνες μεν αλλά σε αντίθεση με τους Γερμανούς δεν ασκούν καν την ελάχιστη πρωτοβουλία ενώ οι ίδιοι οι κανόνες είναι προβληματικοί (και το γνωρίζουν) και έτσι λειτουργούν με τον πιο αντιπαραγωγικό τρόπο.

Στο παραπάνω παράδειγμα πχ δεν υπάρχει λογική από όπου και να το πιάσεις. Απλά κόλλημα σε δήθεν κανόνες (ό,τι γράφει το συμβόλαιο μην τυχόν και κάπως με κάποιον τρόπο είμαστε νομικά υπόλογοι) χωρίς την όποια κοινή λογική δλδ να επιβεβαιώσουν αυτά που έχεις ήδη κάνει και γνωρίζουν και μπορούν να μιλήσουν σε ένα reference.

- - - Updated - - -

Κορυφαίο παράδειγμα life-in-Belgium:

Προ 2 εβδομάδων είχε ψοφήσει η σύνδεσή μου με διαρκή disconnects / modem reboots, κάθε 3 λεπτά. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον πάροχο (ΒελγΟΤΕ) είχαν ένα εξαιρετικό customer support όπου έτρεξαν remote tests και είδαν ότι η γραμμή μου έχει errors και χρειάζεται να έρθει τεχνικός. Μετά, ο τυπάκος κοιτάζει και μου λέει ότι το πρόβλημα είναι μάλλον στην περιοχή επειδή βλέπει παρόμοια errors και σε άλλους τριγύρω.

"Ά, ΟΚ, του λέω, άρα θα στείλετε έναν τεχνικό αυριο να κοιτάξει στην περιοχή να δει μπας και κάποιο κουτί / κάτι άλλο έχει θέμα;" "Όχι κύριε, δεν έχουν δηλωθεί οι άλλες βλάβες (Σημ: Που ο τύπος βλέπει μπροστά του!!!) και συνεπώς θα περιμένουμε να στείλουμε έναν τεχνικό σε κάθε μία δηλωμένη βλάβη. Άν / Όταν μαζέψουμε 20 με 30 τότε το πρωτόκολλο μας επιβάλλει να ανάγουμε το θέμα σε γενική βλάβη"

Βγάλε συμπεράσματα.

Τελικά, τεχνικός ήρθε σε εμένα μετά από 5 μέρες και στο μεταξύ ήταν όντως κάποια εξωτερική γενική βλάβη αλλά στην περίπτωσή μου έπρεπε να αντικατασταθεί και το μόντεμ....

Δεν υπάρχει λογική στη χώρα αυτή καθώς υπάρχουν μεν κανόνες αλλά οι ίδιοι οδηγούν στο χάος :lol:

vamvakoolas
19-10-15, 13:11
Γαμάτα παιδιά!

Σε χώνουν σε 5-6 πιο advanced tasks από αυτό που έχεις προσληφθεί και μετά αν τους ρωτήσει κανείς θα σε αδειάσουν στεγνά.

Φαντάσου να μην τα πηγαίνατε και καλά!

αστα να πανε...

τουλαχιστον υπαρχει ειλικρινια..

megahead13
19-10-15, 13:31
Ότι εκεί που σταματά η λογική αρχίζει το Βέλγιο. Έχουν κανόνες μεν αλλά σε αντίθεση με τους Γερμανούς δεν ασκούν καν την ελάχιστη πρωτοβουλία ενώ οι ίδιοι οι κανόνες είναι προβληματικοί (και το γνωρίζουν) και έτσι λειτουργούν με τον πιο αντιπαραγωγικό τρόπο.

Στο παραπάνω παράδειγμα πχ δεν υπάρχει λογική από όπου και να το πιάσεις. Απλά κόλλημα σε δήθεν κανόνες (ό,τι γράφει το συμβόλαιο μην τυχόν και κάπως με κάποιον τρόπο είμαστε νομικά υπόλογοι) χωρίς την όποια κοινή λογική δλδ να επιβεβαιώσουν αυτά που έχεις ήδη κάνει και γνωρίζουν και μπορούν να μιλήσουν σε ένα reference.

- - - Updated - - -

Κορυφαίο παράδειγμα life-in-Belgium:

Προ 2 εβδομάδων είχε ψοφήσει η σύνδεσή μου με διαρκή disconnects / modem reboots, κάθε 3 λεπτά. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον πάροχο (ΒελγΟΤΕ) είχαν ένα εξαιρετικό customer support όπου έτρεξαν remote tests και είδαν ότι η γραμμή μου έχει errors και χρειάζεται να έρθει τεχνικός. Μετά, ο τυπάκος κοιτάζει και μου λέει ότι το πρόβλημα είναι μάλλον στην περιοχή επειδή βλέπει παρόμοια errors και σε άλλους τριγύρω.

"Ά, ΟΚ, του λέω, άρα θα στείλετε έναν τεχνικό αυριο να κοιτάξει στην περιοχή να δει μπας και κάποιο κουτί / κάτι άλλο έχει θέμα;" "Όχι κύριε, δεν έχουν δηλωθεί οι άλλες βλάβες (Σημ: Που ο τύπος βλέπει μπροστά του!!!) και συνεπώς θα περιμένουμε να στείλουμε έναν τεχνικό σε κάθε μία δηλωμένη βλάβη. Άν / Όταν μαζέψουμε 20 με 30 τότε το πρωτόκολλο μας επιβάλλει να ανάγουμε το θέμα σε γενική βλάβη"

Βγάλε συμπεράσματα.

Τελικά, τεχνικός ήρθε σε εμένα μετά από 5 μέρες και στο μεταξύ ήταν όντως κάποια εξωτερική γενική βλάβη αλλά στην περίπτωσή μου έπρεπε να αντικατασταθεί και το μόντεμ....

Δεν υπάρχει λογική στη χώρα αυτή καθώς υπάρχουν μεν κανόνες αλλά οι ίδιοι οδηγούν στο χάος :lol:
Και πού διαφέρουν οι Βέλγοι σε αυτά που λες από τους Βρετανούς;; :lol: :p Η μόνη διαφορά που καταλαβαίνω ζώντας χρόνια εδώ πάνω στο νησί και κάνοντας τη σύγκριση (όσο μπορώ ανταλλάσωντας εμπειρίες εδώ στο φόρουμ, αλλά και όχι μόνο) είναι πως οι Βρετανοί όντως έχουν ποιο ανεπτυγμένο το αίσθημα της κοινής λογικής

KLG
19-10-15, 14:36
Και πού διαφέρουν οι Βέλγοι σε αυτά που λες από τους Βρετανούς;; :lol: :p Η μόνη διαφορά που καταλαβαίνω ζώντας χρόνια εδώ πάνω στο νησί και κάνοντας τη σύγκριση (όσο μπορώ ανταλλάσωντας εμπειρίες εδώ στο φόρουμ, αλλά και όχι μόνο) είναι πως οι Βρετανοί όντως έχουν ποιο ανεπτυγμένο το αίσθημα της κοινής λογικής

Ο Αγγλος ομως αν σε τρέχει στη δουλειά και είσαι καλός θα σου πει ο ίδιος να πας κάπου καλύτερα αν προκύψει η ευκαιρία και θα σου γραψει και καλή επιστολή. Απο την άλλη αν δεν είσαι καλός και του ζητήσεις συστατική επιστολή δεν θα σε λυπηθεί να σου πει "οχι δεν στη δίνω". Θα στη δώσει και θα σε δώσει κανονικότατα.

megahead13
19-10-15, 15:06
Ο Αγγλος ομως αν σε τρέχει στη δουλειά και είσαι καλός θα σου πει ο ίδιος να πας κάπου καλύτερα αν προκύψει η ευκαιρία και θα σου γραψει και καλή επιστολή. Απο την άλλη αν δεν είσαι καλός και του ζητήσεις συστατική επιστολή δεν θα σε λυπηθεί να σου πει "οχι δεν στη δίνω". Θα στη δώσει και θα σε δώσει κανονικότατα.
Σωστός ;)

zianna
19-10-15, 15:48
Γαμάτα παιδιά!

Σε χώνουν σε 5-6 πιο advanced tasks από αυτό που έχεις προσληφθεί και μετά αν τους ρωτήσει κανείς θα σε αδειάσουν στεγνά.

Φαντάσου να μην τα πηγαίνατε και καλά!


Πρωτη φορά βλέπω εργοδότη στο εξωτερικό να λέει "βάλε οτι έχεις κάνει, αλλά εμεις στο ref. θα μιλήσουμε για οτι λεει το job description".


Bέλγοι, φίλε μου, Βέλγοι....


Τι λέτε ρε παιδιά, καλά κάνουν.
Άνετα παίρνεις το υπογεγραμμένο reference που λέει ότι έκανες άλλα από όσα είχες υπογράψει και τους πας δικαστικά. Στο Βέλγιο ο συνδικαλισμός δεν αστειεύεται.
Όπως και η εργασία που κάνεις, αν σε βρήκαν "κορόιδο" και έκανες άλλα από το job description, ο βέλγος δεν θα το έκανε.

- - - Updated - - -


Ο Αγγλος ομως αν σε τρέχει στη δουλειά και είσαι καλός θα σου πει ο ίδιος να πας κάπου καλύτερα αν προκύψει η ευκαιρία και θα σου γραψει και καλή επιστολή. Απο την άλλη αν δεν είσαι καλός και του ζητήσεις συστατική επιστολή δεν θα σε λυπηθεί να σου πει "οχι δεν στη δίνω". Θα στη δώσει και θα σε δώσει κανονικότατα.


Συστατική επιστολή είναι υποχρεωμένοι να δίνουν όλοι οι εργοδότες.
Το θέμα είναι τι θα γράψουν μέσα βέβαια...
Όταν είναι αρνητικοί απέναντί σου, η συστατική επιστολή έχει περισσότερο τη μορφή βεβαίωσης εργασίας.

- - - Updated - - -


Ότι εκεί που σταματά η λογική αρχίζει το Βέλγιο. Έχουν κανόνες μεν αλλά σε αντίθεση με τους Γερμανούς δεν ασκούν καν την ελάχιστη πρωτοβουλία ενώ οι ίδιοι οι κανόνες είναι προβληματικοί (και το γνωρίζουν) και έτσι λειτουργούν με τον πιο αντιπαραγωγικό τρόπο.

Στο παραπάνω παράδειγμα πχ δεν υπάρχει λογική από όπου και να το πιάσεις. Απλά κόλλημα σε δήθεν κανόνες (ό,τι γράφει το συμβόλαιο μην τυχόν και κάπως με κάποιον τρόπο είμαστε νομικά υπόλογοι) χωρίς την όποια κοινή λογική δλδ να επιβεβαιώσουν αυτά που έχεις ήδη κάνει και γνωρίζουν και μπορούν να μιλήσουν σε ένα reference.

- - - Updated - - -

Κορυφαίο παράδειγμα life-in-Belgium:

Προ 2 εβδομάδων είχε ψοφήσει η σύνδεσή μου με διαρκή disconnects / modem reboots, κάθε 3 λεπτά. Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον πάροχο (ΒελγΟΤΕ) είχαν ένα εξαιρετικό customer support όπου έτρεξαν remote tests και είδαν ότι η γραμμή μου έχει errors και χρειάζεται να έρθει τεχνικός. Μετά, ο τυπάκος κοιτάζει και μου λέει ότι το πρόβλημα είναι μάλλον στην περιοχή επειδή βλέπει παρόμοια errors και σε άλλους τριγύρω.

"Ά, ΟΚ, του λέω, άρα θα στείλετε έναν τεχνικό αυριο να κοιτάξει στην περιοχή να δει μπας και κάποιο κουτί / κάτι άλλο έχει θέμα;" "Όχι κύριε, δεν έχουν δηλωθεί οι άλλες βλάβες (Σημ: Που ο τύπος βλέπει μπροστά του!!!) και συνεπώς θα περιμένουμε να στείλουμε έναν τεχνικό σε κάθε μία δηλωμένη βλάβη. Άν / Όταν μαζέψουμε 20 με 30 τότε το πρωτόκολλο μας επιβάλλει να ανάγουμε το θέμα σε γενική βλάβη"

Βγάλε συμπεράσματα.

Τελικά, τεχνικός ήρθε σε εμένα μετά από 5 μέρες και στο μεταξύ ήταν όντως κάποια εξωτερική γενική βλάβη αλλά στην περίπτωσή μου έπρεπε να αντικατασταθεί και το μόντεμ....

Δεν υπάρχει λογική στη χώρα αυτή καθώς υπάρχουν μεν κανόνες αλλά οι ίδιοι οδηγούν στο χάος :lol:

Στο παράδειγμα που έφερες, δεν μπορεί ο εργαζόμενος να δηλώσει βλάβη αν δεν υπάρχουν παράπονα από τους πελάτες, εκτός κι αν είναι διατειθημμένος να πληρώσει το συνεργείο, την άδεια από τον δήμο και ό,τι άλλο προκύψει από την τσέπη του.

Ο υπάλληλος μια χαρά έκανε τη δουλειά του, βρίσε τα γίδια τους γείτονές σου καλύτερα..
Proximus κι εσύ, πανάκριβη, ψάξτο για scarlet καλύτερα..

PopManiac
19-10-15, 16:00
zianna, όσο σε διαβάζω τόσο αρχίζω να έχω την αίσθηση ότι τελικά μάλλον διαφωνούμε μόνο για να διαφωνούμε.

Πρώτον, νομίζω ότι στο θέμα των references δεν έχεις καταλάβει τι λέμε. Άλλο το να γραφτούν ψέμματα και εντελώς άλλο το να περιγράφει ένα reference πράγματα τα οποία δεν αναφέρονται στο συμβόλαιο αλλά τα έχεις κάνει και οι επιβλέποντες το πιστοποιούν. Αλλοίμονο αν αντικειμενικά μια εργασία και η φύση της αφορούν μόνο ό,τι λέει ένα συμβόλαιο. Και είναι σαφέστατα βελγικό το "βγάζω απέξω την ουρίτσα μου, εσύ πες στο LinkedIn αυτά που όντως κάνεις αλλά εγώ σε reference θα καλύψω μόνο το συμβόλαιο".

Παραλογισμός είναι και τίποτε άλλο. Να μην το πω και υποκρισία.

Τα άλλα περί δικαστηρίων και συνδικάτων είναι καρα-άσχετα με το θέμα μας (αν και συνδικάτα στον τομέα παροχής υπηρεσιών ελάχιστη δύναμη έχουν) μιας και δεν μιλάμε για ψεύδη. Εκτός φυσικά και αν υπάρχει τρελό mismatch μεταξύ των όσων υπογράφτηκαν στο συμβόλαιο και όσα στην ουσία κάνει ο εργαζόμενος. Και πάλι όμως στην τελική προτιμάς να δώσεις ένα leg up στον εργαζόμενο ιδιαίτερα αν πηγαίνει σε κάτι καλύτερο. Αυτό ισχύει στο 99% των περιπτώσεων αλλά είναι δεδομένο ότι οι Βέλγοι δεν είναι πρακτικοί.

Επίσης, στην ιστορία της Proximus, πάλι περί πρακτικότητας ο λόγος: Αντί να έστελναν έναν τεχνικό να δει τι γίνεται στην περιοχή, προτιμούν να περιμένουν tickets να μαζευτούν (και να στείλουν έναν τεχνικό σε κάθε περίπτωση). Φαίνεται όμορφο, πρακτικό δεν είναι. Και πίστεψέ με, είναι μια απειροελάχιστη ιστορία, μπορώ να σου δώσω τουλάχιστον 10 άλλες αλλά δεν είναι η ώρα. Γενικά, το Βέλγιο είναι το απαύγασμα του παραλογισμού και του μη πρακτικού αλλά πάντοτε σε κανονιστικό πλαίσιο.

Όσον αφορά τον λόγο για τον οποίο είμαι πλέον Proximus, ή μάλλον τους λόγους, ψάξε εδώ στα βάθη του φόρουμ όπου έχω γράψει 2-3 horror stories στις τηλεπικοινωνίες που είναι από τις πιο παράλογες καταστάσεις στο Βέλγιο.

zianna
19-10-15, 16:19
zianna, όσο σε διαβάζω τόσο αρχίζω να έχω την αίσθηση ότι τελικά μάλλον διαφωνούμε μόνο για να διαφωνούμε.

Πρώτον, νομίζω ότι στο θέμα των references δεν έχεις καταλάβει τι λέμε. Άλλο το να γραφτούν ψέμματα και εντελώς άλλο το να περιγράφει ένα reference πράγματα τα οποία δεν αναφέρονται στο συμβόλαιο αλλά τα έχεις κάνει και οι επιβλέποντες το πιστοποιούν. Αλλοίμονο αν αντικειμενικά μια εργασία και η φύση της αφορούν μόνο ό,τι λέει ένα συμβόλαιο. Και είναι σαφέστατα βελγικό το "βγάζω απέξω την ουρίτσα μου, εσύ πες στο LinkedIn αυτά που όντως κάνεις αλλά εγώ σε reference θα καλύψω μόνο το συμβόλαιο".

Παραλογισμός είναι και τίποτε άλλο. Να μην το πω και υποκρισία.

Τα άλλα περί δικαστηρίων και συνδικάτων είναι καρα-άσχετα με το θέμα μας (αν και συνδικάτα στον τομέα παροχής υπηρεσιών ελάχιστη δύναμη έχουν) μιας και δεν μιλάμε για ψεύδη. Εκτός φυσικά και αν υπάρχει τρελό mismatch μεταξύ των όσων υπογράφτηκαν στο συμβόλαιο και όσα στην ουσία κάνει ο εργαζόμενος. Και πάλι όμως στην τελική προτιμάς να δώσεις ένα leg up στον εργαζόμενο ιδιαίτερα αν πηγαίνει σε κάτι καλύτερο. Αυτό ισχύει στο 99% των περιπτώσεων αλλά είναι δεδομένο ότι οι Βέλγοι δεν είναι πρακτικοί.

Επίσης, στην ιστορία της Proximus, πάλι περί πρακτικότητας ο λόγος: Αντί να έστελναν έναν τεχνικό να δει τι γίνεται στην περιοχή, προτιμούν να περιμένουν tickets να μαζευτούν (και να στείλουν έναν τεχνικό σε κάθε περίπτωση). Φαίνεται όμορφο, πρακτικό δεν είναι. Και πίστεψέ με, είναι μια απειροελάχιστη ιστορία, μπορώ να σου δώσω τουλάχιστον 10 άλλες αλλά δεν είναι η ώρα. Γενικά, το Βέλγιο είναι το απαύγασμα του παραλογισμού και του μη πρακτικού αλλά πάντοτε σε κανονιστικό πλαίσιο.

Όσον αφορά τον λόγο για τον οποίο είμαι πλέον Proximus, ή μάλλον τους λόγους, ψάξε εδώ στα βάθη του φόρουμ όπου έχω γράψει 2-3 horror stories στις τηλεπικοινωνίες που είναι από τις πιο παράλογες καταστάσεις στο Βέλγιο.

Η γραφειοκρατία στο Βέλγιο είναι υπερβολική και είναι πολλές φορές πιο αργοί και από την καθυστέρηση.
Μη φαντάζεστε οι άσχετοι της χώρας γραφειοκρατία Ελλάδας, καμιά σχέση.
Με τόσα που έχω ζήσει αυτό με τον αριθμό των παραπόνων το καταλαβαίνω, γιατί όταν δεν γίνονται παράπονα για τον βέλγο αυτό σημαίνει ότι πρόβλημα δεν υπάρχει και το σύστημα "δουλεύει" έστω και ελαττωματικά, το βλέπει ο υπάλληλος, αλλά δεν μπορεί να δικαιολογήσει πχ στον άσχετο υπάλληλο του δημαρχείου ότι χρειάζεται άδεια να κλείσει ο δρόμος για έργα επειδή υπάρχει πρόβλημα αλλά κανείς πελάτης δεν διαμαρτύρεται για το πρόβλημα.

Η scarlet στο δίκτυο της proximus πατάει, αλλά είναι πιο οικονομική και με απεριόριστο bandwidth γι'αυτό στην πρότεινα.

Για τα προβλήματα που έχεις αναφέρει θα ήθελα να τα διαβάσω, αλλά ψιλοβαριέμαι να ψάχνω :p

Για παροχή υπηρεσιών, για τράβα σε πωλήτρια να της πεις να καθαρίσει την τουαλέτα. Εκτός κι αν στο συμβόλαιό της αναφέρεται κάτι σχετικό, απλά δεν θα το κάνει. Ή αν φοβάται μην χάσει τη δουλειά πχ.

Στο δικαστήριο ο πρώην εργαζόμενος μπορεί να πάει τον εργοδότη για διαφυγόντα κέρδη (και όχι μόνο), γιατί βασικά δεν πληρώθηκε γι'αυτό που προσλήφθηκε να κάνει. Φυσικά δεν θα το κάνει μια πωλήτρια, αλλά αν πας πχ στην Proximus για customer service και τους χτίσεις το δίκτυο στο υποκατάστημα που χάλασε, δεν πρόκειται να παραδεχτούν τίποτα σε reference. Άνετα παίρνεις το συμβόλαιο και το reference και τους πας δικαστικά εδώ στο Βέλγιο.

KLG
19-10-15, 16:23
Δεν νομιζω οτι για senior θεση ή εστω θεση που ζητάει 5 χρονια προυπηρεσία δίνουν reference σε φακελάκι με σφραγιδες και ιστορίες ώστε να υπαρχει paper trail. Μιλάμε για ενα απλο τηλεφωνο που κάνει ο ενδιαφερομενος στο ατομο που έχει δώσει ο υποψηφιος σαν contact.

Βέβαια το να παει ο εργαζόμενος σε δικαστηριο με αποδεικτικό στοιχείο μια συστατική επιστολή που αναφερει ποσο καλος είναι που κανει 5 πραγματα παραπανω απο αυτα για τον οποιον τον προσέλαβαν ειναι λιγο ακραιο και ίσως ενδεικτικό της παράνοιας που αναφέρει ο ποπ.

megahead13
19-10-15, 16:56
zianna, όσο σε διαβάζω τόσο αρχίζω να έχω την αίσθηση ότι τελικά μάλλον διαφωνούμε μόνο για να διαφωνούμε.

Πρώτον, νομίζω ότι στο θέμα των references δεν έχεις καταλάβει τι λέμε. Άλλο το να γραφτούν ψέμματα και εντελώς άλλο το να περιγράφει ένα reference πράγματα τα οποία δεν αναφέρονται στο συμβόλαιο αλλά τα έχεις κάνει και οι επιβλέποντες το πιστοποιούν. Αλλοίμονο αν αντικειμενικά μια εργασία και η φύση της αφορούν μόνο ό,τι λέει ένα συμβόλαιο. Και είναι σαφέστατα βελγικό το "βγάζω απέξω την ουρίτσα μου, εσύ πες στο LinkedIn αυτά που όντως κάνεις αλλά εγώ σε reference θα καλύψω μόνο το συμβόλαιο".

Παραλογισμός είναι και τίποτε άλλο. Να μην το πω και υποκρισία.

Τα άλλα περί δικαστηρίων και συνδικάτων είναι καρα-άσχετα με το θέμα μας (αν και συνδικάτα στον τομέα παροχής υπηρεσιών ελάχιστη δύναμη έχουν) μιας και δεν μιλάμε για ψεύδη. Εκτός φυσικά και αν υπάρχει τρελό mismatch μεταξύ των όσων υπογράφτηκαν στο συμβόλαιο και όσα στην ουσία κάνει ο εργαζόμενος. Και πάλι όμως στην τελική προτιμάς να δώσεις ένα leg up στον εργαζόμενο ιδιαίτερα αν πηγαίνει σε κάτι καλύτερο. Αυτό ισχύει στο 99% των περιπτώσεων αλλά είναι δεδομένο ότι οι Βέλγοι δεν είναι πρακτικοί.

Επίσης, στην ιστορία της Proximus, πάλι περί πρακτικότητας ο λόγος: Αντί να έστελναν έναν τεχνικό να δει τι γίνεται στην περιοχή, προτιμούν να περιμένουν tickets να μαζευτούν (και να στείλουν έναν τεχνικό σε κάθε περίπτωση). Φαίνεται όμορφο, πρακτικό δεν είναι. Και πίστεψέ με, είναι μια απειροελάχιστη ιστορία, μπορώ να σου δώσω τουλάχιστον 10 άλλες αλλά δεν είναι η ώρα. Γενικά, το Βέλγιο είναι το απαύγασμα του παραλογισμού και του μη πρακτικού αλλά πάντοτε σε κανονιστικό πλαίσιο.

Όσον αφορά τον λόγο για τον οποίο είμαι πλέον Proximus, ή μάλλον τους λόγους, ψάξε εδώ στα βάθη του φόρουμ όπου έχω γράψει 2-3 horror stories στις τηλεπικοινωνίες που είναι από τις πιο παράλογες καταστάσεις στο Βέλγιο.
Πάνε ολοταχώς για μνημόνιο και στο Βέλγιο, εε;; Σε βλέπω σύντομα να τα μαζεύεις και να γυρνάς Ελλάδα :p

162291

:rolleyes:

chat1978
19-10-15, 18:29
Εγώ για το Βέλγιο το βλέπω ως εξής.
Αν εμείς στην Ελλάδα πνιγόμαστε σε μια κουταλιά νερό να μην κάνουμε κάτι, εδώ πνίγονται σε μια κουταλιά στην συζήτηση και κυριώς στην υλοποιήση. Θέλουν να έχουν όλους ευχαριστημένους και τελικά κανείς δεν είναι.
Εν ολίγοις εδώ οι άνθρωποι θέλουν και κάνουν την ζωή τους μαρτύριο. PopManiac που να έρθεις και εκτός Βρυξελών να δεις τι γίνεται...
Το απίστευτο είναι η μόνιμη σαρκαστική αναφορά στο "its Belgium, its complicated".
Τελικά όμως αρκετά πράγματα γίνονται που είναι και πολύ καλύτερο από το δεν κάνω τίποτα της Ελλάδας. Όταν όμως το αποφασίσουμε τότε ....

prometheas
19-10-15, 21:31
Παιδιά μιας και λέμε για το Βέλγιο θα ήθελα να ρωτήσω τι παιζει με την φορολογία την κοινωνική ασφάλιση και το κόστος ζωής εκει. Μου έγινε μια πρόταση για συμβόλαιο για 1 έτος (περιπου 400 Ευρώ την ημέρα μεικτά) αλλά θέλω πρώτα να έχω στο νού μου μια σχετικά καλή εικονα του πως μεταφράζεται αυτό σε εφορία, ασφάλιση και κοστος ζωής (κυρίως διαμονή) πριν προχωρήσω.

Drudenfuss
19-10-15, 22:09
συμβόλαιο για 1 έτος (περιπου 400 Ευρώ την ημέρα μεικτά)

τρολλαρεις ετσι?

prometheas
19-10-15, 22:13
Oχι δεν μου αρέσει το σπορ του trolling..

Μπορεί να σου φαινονται πολλά αλλά αν η εφορία ειναι (λεω εγώ) 40-50% και η ασφαλιση αλλα 25% και ενα σπιτακι 1000 Ευρώ το μηνα.. κλπ για δες τα

Υποψιν οτι εχω οικογένεια που θα μεινει Ελλάδα και θα πρέπει να τους στελνω και χαρτζιλικι .. Αν ημουν μονος μου προφανώς δεν θα το συζητάγαμε..

lefe
19-10-15, 22:23
Αν θυμαμαι καλα Βελγιο εχουν κατι ειδικες ρυθμισεις για expat status (που ισχυει για την πρωτη σου θεση αν θυμαμαι καλα) οποτε παιζει η εφορια σου να ναι πολυ χαμηλοτερη , υπαρχουν αλλοι πιο σχετικοι βεβαια με το θεμα να εξηγησουν τι και πως
Κατα τα αλλα δεν ξερω(/και δεν με αφορα) αλλα για external contractor τα 400 την μερα δεν μου κανουν καμια εντυπωση

chat1978
19-10-15, 22:31
Παιδιά μιας και λέμε για το Βέλγιο θα ήθελα να ρωτήσω τι παιζει με την φορολογία την κοινωνική ασφάλιση και το κόστος ζωής εκει. Μου έγινε μια πρόταση για συμβόλαιο για 1 έτος (περιπου 400 Ευρώ την ημέρα μεικτά) αλλά θέλω πρώτα να έχω στο νού μου μια σχετικά καλή εικονα του πως μεταφράζεται αυτό σε εφορία, ασφάλιση και κοστος ζωής (κυρίως διαμονή) πριν προχωρήσω.




τρολλαρεις ετσι?

Συνήθως 400 μικτά είναι το ελάχιστο για freelancer. ακούγεται εντυπωσιακό αλλά αν βάλεις κάτω τα νούμερα δεν βγάζει πάνω από 2500 καθαρά το μήνα και αυτό Χ12. Χοντρικά
400χ20=8000. Φορολογία περίπου 50%. Μένουν 4000. Σαν freelancer πρέπει να πληρώσεις εσύ όλες τις εισφορές υγείας, ασφάλισης και ανεργίας. Επίσης πρέπει να βρεις οποιαδήποτε λογιστή. Κάποια έξοδά τα περνάς εταιρικά βέβαια.
Στο τέλος δεν έχεις καμία σιγουριά σε σχέση με μόνιμο των 2000/μήνα καθαρά επί 14.
Ο αντίλογος είναι ότι μια αρχή για να κάνεις κονε και να ανεβάσεις το κασε. Εγώ ξέρω ένα τύπο με 500 την μέρα. Εκεί ξεκινάει να αντισταθμίζει ίσως και να γίνεται καλύτερα από τον μισθωτό αν αντισταθμίσεις τον παράγοντα ρισκο και ανασφάλεια

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

chat1978
19-10-15, 22:35
Επίσης πολλές εταιρείες παρέχουν την επιλογή για umbrella corporation. Αν έχω καταλάβει καλά, λειτουργείς σαν θυγατρική μια μεγάλης εταιρείας η οποία χρησιμοποιεί πιο αποδοτικά λογιστές κτλ κτλ και ψήνει και καφέ από ότι ξέρω.

Νομίζω ο popmaniac έχει καλή γνώση επί του θέματος.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

PopManiac
19-10-15, 23:57
Συνήθως 400 μικτά είναι το ελάχιστο για freelancer. ακούγεται εντυπωσιακό αλλά αν βάλεις κάτω τα νούμερα δεν βγάζει πάνω από 2500 καθαρά το μήνα και αυτό Χ12. Χοντρικά
400χ20=8000. Φορολογία περίπου 50%. Μένουν 4000. Σαν freelancer πρέπει να πληρώσεις εσύ όλες τις εισφορές υγείας, ασφάλισης και ανεργίας. Επίσης πρέπει να βρεις οποιαδήποτε λογιστή. Κάποια έξοδά τα περνάς εταιρικά βέβαια.
Στο τέλος δεν έχεις καμία σιγουριά σε σχέση με μόνιμο των 2000/μήνα καθαρά επί 14.
Ο αντίλογος είναι ότι μια αρχή για να κάνεις κονε και να ανεβάσεις το κασε. Εγώ ξέρω ένα τύπο με 500 την μέρα. Εκεί ξεκινάει να αντισταθμίζει ίσως και να γίνεται καλύτερα από τον μισθωτό αν αντισταθμίσεις τον παράγοντα ρισκο και ανασφάλεια

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner


Επίσης πολλές εταιρείες παρέχουν την επιλογή για umbrella corporation. Αν έχω καταλάβει καλά, λειτουργείς σαν θυγατρική μια μεγάλης εταιρείας η οποία χρησιμοποιεί πιο αποδοτικά λογιστές κτλ κτλ και ψήνει και καφέ από ότι ξέρω.

Νομίζω ο popmaniac έχει καλή γνώση επί του θέματος.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

Nταξ το μάμησες και ψόφησε... 400 την ημέρα μικτά είναι περίπου 10Κ τον μήνα μικτά, διόλου άσχημα μην το ξεσκίσουμε!!!!! Ακόμα και ως independant (ελ επ) στην καραχειρότερη των καραχειροτέρων περιπτώσεων όπου δεν κάνει ούτε εταιρεία, ούτε τίποτα και πάλι λογικά θα περνάει τα βασικά του έξοδα (πχ νοίκι αν και το νοίκι συμφέρει μόνο με δική σου εταιρεία στην οποία μετά κάνεις υπενοικίαση το διαμέρισμα που έχεις νοικιάσει καθώς κανείς δεν σου νοικιάζει διαμέρισμα ως επαγγελματική κατοικία μιας και θα φάνε τον φόρο εκείνοι ;)) κινητά και μερικά κολπάκια λίγο με ταξίδια, φαγητό, και ποτό. Έ, του φούστη αν δεν μένει τουλάχιστον με καθαρά 4-5000 τον μήνα ;)

Απλά θέλει καλό λογιστή να σε μπάσει σε 2-3 κόλπα και εξαρτάται από το συμβόλαιο.

Αλλά δεν είναι και άσχημα, κάθε άλλο θα έλεγα :cool:

- - - Updated - - -

Oι εισφορές επίσης δεν είναι και άσχημες αν πάρεις το χαμηλό ποσό - εδώ πάλι παίζει τι επιλογές θέλεις να κάνεις. Αν θέλεις να μείνεις Βέλγιο και κάποια μέρα να εισπράξεις σύνταξη εκεί, τότε ναι πρέπει να φροντίσεις να δώσεις γερές εισφορές σε ασφάλιση αν δεν θέλεις να βρεθείς με €600 τον μήνα στα 67 και άνω.

Βασικά θέλει καλό λογιστή πάνω απ'όλα

chat1978
20-10-15, 00:54
Nταξ το μάμησες και ψόφησε... 400 την ημέρα μικτά είναι περίπου 10Κ τον μήνα μικτά, διόλου άσχημα μην το ξεσκίσουμε!!!!! Ακόμα και ως independant (ελ επ) στην καραχειρότερη των καραχειροτέρων περιπτώσεων όπου δεν κάνει ούτε εταιρεία, ούτε τίποτα και πάλι λογικά θα περνάει τα βασικά του έξοδα (πχ νοίκι αν και το νοίκι συμφέρει μόνο με δική σου εταιρεία στην οποία μετά κάνεις υπενοικίαση το διαμέρισμα που έχεις νοικιάσει καθώς κανείς δεν σου νοικιάζει διαμέρισμα ως επαγγελματική κατοικία μιας και θα φάνε τον φόρο εκείνοι ;)) κινητά και μερικά κολπάκια λίγο με ταξίδια, φαγητό, και ποτό. Έ, του φούστη αν δεν μένει τουλάχιστον με καθαρά 4-5000 τον μήνα ;)

Απλά θέλει καλό λογιστή να σε μπάσει σε 2-3 κόλπα και εξαρτάται από το συμβόλαιο.

Αλλά δεν είναι και άσχημα, κάθε άλλο θα έλεγα :cool:

- - - Updated - - -

Oι εισφορές επίσης δεν είναι και άσχημες αν πάρεις το χαμηλό ποσό - εδώ πάλι παίζει τι επιλογές θέλεις να κάνεις. Αν θέλεις να μείνεις Βέλγιο και κάποια μέρα να εισπράξεις σύνταξη εκεί, τότε ναι πρέπει να φροντίσεις να δώσεις γερές εισφορές σε ασφάλιση αν δεν θέλεις να βρεθείς με €600 τον μήνα στα 67 και άνω.

Βασικά θέλει καλό λογιστή πάνω απ'όλα
Εγω δεν είπα ότι δεν ζεις. Έκανα μια σύγκριση με την μισθωτή εργασία.
Πάντως ο φλαμανδος των 500 μου ανάφερε ότι χοντρικά πέφτει στην κατηγορία των 2500-3000 καθαρά τον μήνα. Δεν μου διευκρίνισε βέβαια αν είναι επι 12 ή 14 μήνες ή τι συμβαίνει όταν πάει διακοπές.
Εσυ έχεις μεγαλύτερο παρελθόν εδώ αλλά εμείς όσες φορές το έχουμε αναλύσει έχουμε καταλήξει ότι το ποσό γρήγορα απομυθοποιείται.
Αν δεχτεί ο φίλος θα μας πει

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

zianna
20-10-15, 01:02
Freelancer στο Βέλγιο σημαίνει ελεύθερος επαγγελματίας.
Χώρια που θα σε σκίσουν στην εφορία, 42% στο ακαθάριστο (ίσως στο καθαρό, not so sure) είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις την ασφάλειά σου που κοστίζει αρκετά. Επίσης δεν έχεις καμιά έκπτωση όπως στα ΜΜΜ ( υπάλληλοι παίρνουν επιστροφές άρα η κάρτα τους βγαίνει 10-15 τον μήνα, ο ΕΕ τα πληρώνει όλα από την τσέπη), δεν έχουν δικαίωμα σε επίδομα ανεργίας (ΜΕΓΙΣΤΟ μείον αυτό) και επιπλέον αν αφήσεις γυναίκα και παιδιά στην Ελλάδα δεν θεωρείσαι κάτοικος εξωτερικού (εκτός αν δηλώσεις ότι είστε σε διάσταση και παίξει ξεχωριστή φορολογική δήλωση) και θα φορολογηθείς στην Ελλάδα.
Έτσι σκ@τ@ που τα έχουν κάνει στην Ελλάδα, ειλικρινά δεν έχω ιδέα αν θα σε συνέφερε να φορολογείσαι σαν έλληνας ή στο Βέλγιο...

Επίσης, expat ΕΕ ή freelancer δεν παίζει.

lewton
20-10-15, 01:05
Προσωπικά θα πίεζα την εταιρία για συμβόλαιο ορισμένου χρόνου για το διάστημα που χρειάζεται τις υπηρεσίες σου.
Εκτός αν το βλέπεις για εντελώς short-term και για να κάνεις networking οπότε πάρε ο,τι σου δίνουν, πλήρωσε ο,τι σου πουν και μην το σκέφτεσαι πολύ.

zianna
20-10-15, 01:10
Εγω δεν είπα ότι δεν ζεις. Έκανα μια σύγκριση με την μισθωτή εργασία.
Πάντως ο φλαμανδος των 500 μου ανάφερε ότι χοντρικά πέφτει στην κατηγορία των 2500-3000 καθαρά τον μήνα. Δεν μου διευκρίνισε βέβαια αν είναι επι 12 ή 14 μήνες ή τι συμβαίνει όταν πάει διακοπές.
Εσυ έχεις μεγαλύτερο παρελθόν εδώ αλλά εμείς όσες φορές το έχουμε αναλύσει έχουμε καταλήξει ότι το ποσό γρήγορα απομυθοποιείται.
Αν δεχτεί ο φίλος θα μας πει

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

12 μήνες είναι στο Βέλγιο.
Επίδομα αδείας είναι στο 80κάτι% του μισθού, αλλά έχω την εντύπωση (again not sure) ότι freelancer δεν έχει επίδομα αδείας μέσα στο συμβόλαιο.

- - - Updated - - -


Oχι δεν μου αρέσει το σπορ του trolling..

Μπορεί να σου φαινονται πολλά αλλά αν η εφορία ειναι (λεω εγώ) 40-50% και η ασφαλιση αλλα 25% και ενα σπιτακι 1000 Ευρώ το μηνα.. κλπ για δες τα

Υποψιν οτι εχω οικογένεια που θα μεινει Ελλάδα και θα πρέπει να τους στελνω και χαρτζιλικι .. Αν ημουν μονος μου προφανώς δεν θα το συζητάγαμε..


Μόνος και σπιτάκι 1000 τον μήνα; Πού στο Uccle;
Δεν χρειάζεσαι πάνω από 650 και μπορείς και οικονομικότερα.

Han Solo
20-10-15, 01:21
Παιδιά μιας και λέμε για το Βέλγιο θα ήθελα να ρωτήσω τι παιζει με την φορολογία την κοινωνική ασφάλιση και το κόστος ζωής εκει. Μου έγινε μια πρόταση για συμβόλαιο για 1 έτος (περιπου 400 Ευρώ την ημέρα μεικτά) αλλά θέλω πρώτα να έχω στο νού μου μια σχετικά καλή εικονα του πως μεταφράζεται αυτό σε εφορία, ασφάλιση και κοστος ζωής (κυρίως διαμονή) πριν προχωρήσω.

επειδη βλεπω οτι δεν προκειται να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα μεσα απο το φορουμ , οχι λογο των απαντησεων αλλα περισσοτερο της ελλειψης των δεδομενων γιατι δεν κανεις το πραφανες να σου εξηγησουν αυτοι που σου εκαναν την προταση τι θα σου μενει στο χερι και που θα εργαστεις ωστε να μαθεις και το κοστος ζωης ?

prometheas
20-10-15, 10:12
Προσωπικά θα πίεζα την εταιρία για συμβόλαιο ορισμένου χρόνου για το διάστημα που χρειάζεται τις υπηρεσίες σου.
Εκτός αν το βλέπεις για εντελώς short-term και για να κάνεις networking οπότε πάρε ο,τι σου δίνουν, πλήρωσε ο,τι σου πουν και μην το σκέφτεσαι πολύ.

Αυτό θα κάνω.. Δεν νομιζω οτι ο στόχος μου ειναι να μεινω Βέλγιο για πάντα οπότε θα δω το ελάχιστο δυνατό για ασφάλιση και παροχές σύνταξης
Θα μιλήσω με την εταιρεία για λεπτομέρειες σχετικά με το πως χειρίζονται αναλογα συμβόλαια.

Han Solo
20-10-15, 10:14
Αυτό θα κάνω.. Δεν νομιζω οτι ο στόχος μου ειναι να μεινω Βέλγιο για πάντα οπότε θα δω το ελάχιστο δυνατό για ασφάλιση και παροχές σύνταξης
Θα μιλήσω με την εταιρεία για λεπτομέρειες σχετικά με το πως χειρίζονται αναλογα συμβόλαια.

ποτε ην λες ποτε , αλλωστε ισχυει οτι "ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου" :p

KLG
20-10-15, 11:42
ποτε ην λες ποτε , αλλωστε ισχυει οτι "ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου" :p

Τρού στόρυ :mrgreen:

Nozomi
20-10-15, 12:37
@Th@nos
Εντυπώσεις απ΄την λειτουργία του Swish ?

vamvakoolas
20-10-15, 14:01
τι να σχολιασει κανεις;
Απογοήτευση: Πώς χάθηκε επένδυση της Tesla στην Ελλάδα

http://www.capital.gr/epixeiriseis/3074333/apogoiteusi-pos-xathike-ependusi-tis-tesla-stin-ellada

ttsesm
20-10-15, 14:07
ποτε ην λες ποτε , αλλωστε ισχυει οτι "ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου" :p


Τρού στόρυ :mrgreen:

έτσι έτσι, βλέπω είμαστε πολλοί...:p

- - - Updated - - -


τι να σχολιασει κανεις;
Απογοήτευση: Πώς χάθηκε επένδυση της Tesla στην Ελλάδα

http://www.capital.gr/epixeiriseis/3074333/apogoiteusi-pos-xathike-ependusi-tis-tesla-stin-ellada

εδώ έχουν θέμα και με τα λεωφορεία (http://news247.gr/eidiseis/gnomes/stamatis-zaxaros/to-gkavo-lewforeio-toy-satana-apeilei-tis-zwes-mas.3725827.html?utm_source=News247&utm_medium=MintaXasete_article&utm_campaign=24MediaWidget)....που είναι του σατανά, [Λουκά μοδε/ΟΝ]οουυυ σιξ χαντρεντ σιξτι σιξ [Λουκά μοδε/ΟΦΦ]

dkarko
20-10-15, 14:20
τι να σχολιασει κανεις;
Απογοήτευση: Πώς χάθηκε επένδυση της Tesla στην Ελλάδα

http://www.capital.gr/epixeiriseis/3074333/apogoiteusi-pos-xathike-ependusi-tis-tesla-stin-ellada

Μάλλον φταίει που τα Tesla δεν έζουν μίζες :rofl:

KLG
20-10-15, 14:38
Υπαρχουν κάμποσα νήματα ψυχανάλυσης για αρθρα που εμφανίζονται τωρα και αφορουν σε λάθη που έγιναν το 2012. :lock:

8anos
20-10-15, 17:27
@Th@nos
Εντυπώσεις απ΄την λειτουργία του Swish ?

ευνοει την φοροδιαφυγή :p
υπηρχαν καταστηματα που δεχονταν πληρωμές μεσω swish αλλα δεν κοβανε ταυτοχρονα απόδειξη.

Skatteverket jagar fusk med Swishbetalningar (http://www.svd.se/skatteverket-jagar-fusk-med-swishbetalningar)

Han Solo
20-10-15, 17:35
Μάλλον φταίει που τα Tesla δεν έζουν μίζες :rofl:

ε , ναι ! οι πολιτικοι μας ειναι πολυ pro .... που πανε τα στραβαδια ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.