PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Φανερός Πράκτωρ
06-11-15, 15:36
η μεγαλη "£!"£ια ηταν που αλλαξα (ελληνικη)ταυτοτητα πριν φυγω και τωρα τρεχω σα.....Λουης

γιατί; είχες αγοράσει το εισιτήριο με την παλιά;

vamvakoolas
06-11-15, 15:55
οχι γιατι στις διακοπες μου θα πρεπει να τρεχω εφορια-ΙΚΑ-τραπεζα για να δηλωνω την αλλαγη!

zianna
06-11-15, 16:23
οχι γιατι στις διακοπες μου θα πρεπει να τρεχω εφορια-ΙΚΑ-τραπεζα για να δηλωνω την αλλαγη!

Θα το έκανες κάποια άλλη στιγμή σύντομα, γιατί η ελληνική ταυτότητα έχει ισχύ 15 χρόνια.
Τώρα θα ξεγνοιάσεις μέχρι το 2030.

vamvakoolas
06-11-15, 16:38
Θα το έκανες κάποια άλλη στιγμή σύντομα, γιατί η ελληνική ταυτότητα έχει ισχύ 15 χρόνια.
Τώρα θα ξεγνοιάσεις μέχρι το 2030.
εχεις δικιο αλλα αυτο που με κουραζει ειναι να τρεχω σε υπηρεσιες ενω πλεον το 2015 ειναι αυτονοητο να αλλαζουν τα στοιχεια σε αλλες χωρες ειτε μεταξυ τους οι υπηρεσιες ειτε να στελνεις επιστολη-email


κλαψ

zianna
06-11-15, 16:49
εχεις δικιο αλλα αυτο που με κουραζει ειναι να τρεχω σε υπηρεσιες ενω πλεον το 2015 ειναι αυτονοητο να αλλαζουν τα στοιχεια σε αλλες χωρες ειτε μεταξυ τους οι υπηρεσιες ειτε να στελνεις επιστολη-email


κλαψ

Αυτό που κουράζει είναι γιατί να πρέπει η ταυτότητα να έχει δικό της αριθμό που να αλλάζει και κάθε φορά καινούργιος.

8anos
06-11-15, 21:27
οχι γιατι στις διακοπες μου θα πρεπει να τρεχω εφορια-ΙΚΑ-τραπεζα για να δηλωνω την αλλαγη!

Δεν χρειάζεται να κάνεις την αλλαγή αμέσως. Την κάνεις όταν με το καλό χρειαστεί να πας στη τράπεζα, εφορία κοκ

euri
06-11-15, 22:50
Αυτό που κουράζει είναι γιατί να πρέπει η ταυτότητα να έχει δικό της αριθμό που να αλλάζει και κάθε φορά καινούργιος.

Όχι, η ταυτότητα καλά κάνει και έχει αριθμό, καθώς είναι επίσημο έγγραφο και πρέπει να είναι αριθμημένο. Αυτό που κουράζει είναι η αντιστοίχιση ενός αριθμού που έχει ημερομηνία λήξης με την ταυτοποίηση ενός ατόμου.

Φανερός Πράκτωρ
06-11-15, 22:59
όταν με το καλό χρειαστεί να πας στη τράπεζα, εφορία κοκ

αυτά είναι ασύμβατα στην ίδια πρόταση :p
καλό ≠ εφορία

zianna
07-11-15, 01:37
Όχι, η ταυτότητα καλά κάνει και έχει αριθμό, καθώς είναι επίσημο έγγραφο και πρέπει να είναι αριθμημένο. Αυτό που κουράζει είναι η αντιστοίχιση ενός αριθμού που έχει ημερομηνία λήξης με την ταυτοποίηση ενός ατόμου.

Γιατί εγώ τι είπα;
Καλά κάνει και λήγει η ταυτότητα, αλλά η καινούργια να έχει τον ίδιο αριθμό.

voithostyrempora2
07-11-15, 02:58
Από πότε λήγει η ταυτότητα ?

euri
07-11-15, 03:26
Γιατί εγώ τι είπα;
Καλά κάνει και λήγει η ταυτότητα, αλλά η καινούργια να έχει τον ίδιο αριθμό.

Εγώ λέω η ταυτότητα να έχει ό,τι αριθμό θέλει (και να αλλάζει σε κάθε έκδοσή της), αλλά η ταυτοποίηση του ατόμου να γίνεται από έναν μοναδικό αριθμό ο οποίος θα αντιστοιχίζεται στο άτομο κατά τη γέννησή του και θα το ακολουθεί σε όλη του τη ζωή - για παράδειγμα ο ΑΜΚΑ.

zianna
07-11-15, 12:05
Από πότε λήγει η ταυτότητα ?

Από πάντα.


Εγώ λέω η ταυτότητα να έχει ό,τι αριθμό θέλει (και να αλλάζει σε κάθε έκδοσή της), αλλά η ταυτοποίηση του ατόμου να γίνεται από έναν μοναδικό αριθμό ο οποίος θα αντιστοιχίζεται στο άτομο κατά τη γέννησή του και θα το ακολουθεί σε όλη του τη ζωή - για παράδειγμα ο ΑΜΚΑ.

Και αυτό.

KLG
07-11-15, 13:46
Εγώ λέω η ταυτότητα να έχει ό,τι αριθμό θέλει (και να αλλάζει σε κάθε έκδοσή της), αλλά η ταυτοποίηση του ατόμου να γίνεται από έναν μοναδικό αριθμό ο οποίος θα αντιστοιχίζεται στο άτομο κατά τη γέννησή του και θα το ακολουθεί σε όλη του τη ζωή - για παράδειγμα ο ΑΜΚΑ.

Ουουου 6-6-6

Απο τον πνευματικό σου θα το βρεις, και απο τον θεο, αν έχεις θεό... αντιχριστε !!!

:down:

euri
07-11-15, 18:33
Ουουου 6-6-6

Απο τον πνευματικό σου θα το βρεις, και απο τον θεο, αν έχεις θεό... αντιχριστε !!!

:down:

Έχεις καεί εκεί έξω ε; :twisted:

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-11-15, 17:15
Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με employability σε οργανισμό της EU.
Σύμφωνα με το αυτό το κείμενο (http://europa.eu/epso/doc/profexp-fortheweb_en.pdf):

PhD: PhDs are assimilated to professional experience, even when unpaid and for a duration of three years maximum, provided that the PhD has been successfully completed.
Το οποίο διαβάζω ως "ένα ολοκληρωμένο PhD αξιολογείται ως αποδειγμένη προϋπηρεσία". Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο για το τι ισχύει στην πράξη, για το αν υπάρχουν οργανισμοί του EU οι οποίοι λειτουργούν σε διαφορετικό πλαίσιο και πόση ευελιξία υπάρχει στο ζήτημα ολοκλήρωσης του διδακτορικού (καθώς μόλις το κατέθεσα και περιμένω το viva σε 2-3 μήνες);

8anos
08-11-15, 17:25
Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με employability σε οργανισμό της EU.
Σύμφωνα με το αυτό το κείμενο (http://europa.eu/epso/doc/profexp-fortheweb_en.pdf):

Το οποίο διαβάζω ως "ένα ολοκληρωμένο PhD αξιολογείται ως αποδειγμένη προϋπηρεσία". Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο για το τι ισχύει στην πράξη, για το αν υπάρχουν οργανισμοί του EU οι οποίοι λειτουργούν σε διαφορετικό πλαίσιο και πόση ευελιξία υπάρχει στο ζήτημα ολοκλήρωσης του διδακτορικού (καθώς μόλις το κατέθεσα και περιμένω το viva σε 2-3 μήνες);

η γνωμη μου ειναι να κάνεις την ή τις αιτησεις για εργασία σαν να εχεις στα χερια σου το διδακτορικό.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-11-15, 17:38
η γνωμη μου ειναι να κάνεις την ή τις αιτησεις για εργασία σαν να εχεις στα χερια σου το διδακτορικό.
Εννοείς να κρύψω όσο γίνεται το ότι εκκρεμεί η εξέταση;
Ή να περιμένω να πάρω τις διορθώσεις πριν κάνω αιτήσεις;

8anos
08-11-15, 19:57
Εννοείς να κρύψω όσο γίνεται το ότι εκκρεμεί η εξέταση;
Ή να περιμένω να πάρω τις διορθώσεις πριν κάνω αιτήσεις;

εννοω οτι εφοσον υπάρχουν θεσεις που σε ενδιαφερουν να κανεις τις αιτηση σαν να εχεις τελειωσεις και να γραψεις οτι αναμενεις να ολοκληρωθει το διδακτορικό σου πχ σε δυο μηνες.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
08-11-15, 21:16
εννοω οτι εφοσον υπάρχουν θεσεις που σε ενδιαφερουν να κανεις τις αιτηση σαν να εχεις τελειωσεις και να γραψεις οτι αναμενεις να ολοκληρωθει το διδακτορικό σου πχ σε δυο μηνες.
Ααααα ΟΚ, ναι εννοείται αυτό :oneup:

PopManiac
09-11-15, 01:57
Φανερέ, για τι θέση μιλάμε; Κοντράτο με διαδικασία συνέντευξης, εξετάσεις για θέση με κοντράτο, εξετάσεις για administrator, θέση σε agency, θέση στις Βρυξέλλες, Ευρωπαϊκή Επιτροπή / Κοινοβούλιο / Συμβούλιο / κάποια Επιτροπή (πχ περιφερειών);

Κατά τεκμήριο γενικά θα μπορούσες άνετα να δηλώσεις (αφού είσαι τόσο κοντά) ότι είσαι PhD αλλά να υποθέσω ότι δεν έχεις κάνει ακόμα τη στήριξη του διδακτορικού;

Πες κάτι παραπάνω για τη θέση ή αν δεν θέλεις δημόσια στείλε μου ΡΜ και τα λέμε

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-11-15, 09:17
Φανερέ, για τι θέση μιλάμε; Κοντράτο με διαδικασία συνέντευξης, εξετάσεις για θέση με κοντράτο, εξετάσεις για administrator, θέση σε agency, θέση στις Βρυξέλλες, Ευρωπαϊκή Επιτροπή / Κοινοβούλιο / Συμβούλιο / κάποια Επιτροπή (πχ περιφερειών);

Κατά τεκμήριο γενικά θα μπορούσες άνετα να δηλώσεις (αφού είσαι τόσο κοντά) ότι είσαι PhD αλλά να υποθέσω ότι δεν έχεις κάνει ακόμα τη στήριξη του διδακτορικού;

Πες κάτι παραπάνω για τη θέση ή αν δεν θέλεις δημόσια στείλε μου ΡΜ και τα λέμε
Φιλόσοφος παρακαλώ, και πολύ Κρυφός :mrgreen:
Είναι σε agency με 3ετές συμβόλαιο και μέσα από συνέντευξη.
Ακριβώς, η στήριξη εκκρεμεί, γιατί το κατέθεσα πριν 2 βδομάδες. Φαινομενικά (ελπίζω κιόλας δηλαδή) το defence θα έχει ως αποτέλεσμα μικρές διορθώσεις που θα τελειώσω σε λιγότερο από μήνα. Αλλά τον τίτλο τον λαμβάνεις άτυπα ακόμα και με κάποιες διορθώσεις.

Σου στέλνω κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες με PM :)

KLG
09-11-15, 10:09
Για μη-ακαδημαϊκή θέση το διδακτορικό μετράει σαν προυπηρεσία, οπότε δεν έχει σημασία αν έχει γινει το viva ή οχι. Τους ενδιαφέρει μόνο το 2012-2015, το οποιο κιολας ειναι ακριβές στη περίπτωση σου (την στιγμή της αίτησης). Για ακαδημαϊκή θέση πρέπει να γραψεις ποτε θα γινει το viva (και διάφορα άλλα).

anon
09-11-15, 10:27
Οι διαγωνισμοί του EPSO έχουν παγώσει, για όσους ενδιαφέρονται, προσωρινά, ως αποτέλεσμα αγωγής απο κάποια κράτη της ΕΕ. Για αυτόν τον λόγο εχει δωθεί παράταση σε λίστες επιτυχόντων ακόμα και απο το 2007! Αρα για κάποιο διάστημα, ότι ειναι με EPSO απλά ξεχάστε το. Kαινούργιοι διαγωνισμοί θα βγούν σίγουρα μετά απο αρκετό καιρό.

Ισως αυτό δώσει έναυσμα σε περισσότερες προκυρήξεις θέσεων με contract agents, ειδικα σε περιφερειακούς οργανισμούς της ΕΕ όπως γινόταν ούτως ή άλλως τα τελευταία χρόνια. Μόνο που έχουν ακουστεί πάρα πολλά σχετικά με την αξιοκρατική διαδικασία αυτών των διαγωνισμών των περιφερειακών οργανισμών, και θυμίζουν πολύ Ελλάδα εποχής προ ΑΣΕΠ. Οχι παντού, όχι απαραίτητα σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά.... υπάρχει ένα αλλά....

PopManiac
09-11-15, 10:41
Οι διαγωνισμοί του EPSO έχουν παγώσει, για όσους ενδιαφέρονται, προσωρινά, ως αποτέλεσμα αγωγής απο κάποια κράτη της ΕΕ. Για αυτόν τον λόγο εχει δωθεί παράταση σε λίστες επιτυχόντων ακόμα και απο το 2007! Αρα για κάποιο διάστημα, ότι ειναι με EPSO απλά ξεχάστε το. Kαινούργιοι διαγωνισμοί θα βγούν σίγουρα μετά απο αρκετό καιρό.

Ισως αυτό δώσει έναυσμα σε περισσότερες προκυρήξεις θέσεων με contract agents, ειδικα σε περιφερειακούς οργανισμούς της ΕΕ όπως γινόταν ούτως ή άλλως τα τελευταία χρόνια. Μόνο που έχουν ακουστεί πάρα πολλά σχετικά με την αξιοκρατική διαδικασία αυτών των διαγωνισμών των περιφερειακών οργανισμών, και θυμίζουν πολύ Ελλάδα εποχής προ ΑΣΕΠ. Οχι παντού, όχι απαραίτητα σε όλες τις περιπτώσεις, αλλά.... υπάρχει ένα αλλά....

Η αλήθεια είναι ότι όντως παίζει αρκετή κουμπαριά αλλά κυρίως παίζει το ότι υπάρχει τεράστιος εσωτερικός ανταγωνισμός δλδ υπάλληλοι που είναι ήδη με συμβόλαιο σε μια άλλη υπηρεσία της ΕΕ ή στην ίδια την ΕΕ και ψάχνουν για άλλη θέση (για τους όποιους λόγους) οι οποίοι σαφέστατα έχουν πλεονέκτημα έναντι των εξωτερικών applicants και προτιμούνται επειδή γνωρίζουν ήδη το μαγαζί γενικά και τις διαδικασίες και έχουν ήδη εμπειρία εκ των έσω. Άρα προτιμούνται.

Βάλε - συν τοις άλλοις - ότι πλέον το μαγαζί έχει γίνει τεράστιο με παρα (μα πάρα) πολλούς με κοντράτα από εδώ και από εκεί που περιφέρονται από τη μία υπηρεσία στην άλλη και πλέον έχεις τόσο πολύ εσωτερικό ανταγωνισμό που δεν αξίζει να χτυπήσεις μια θέση που δεν προβλέπει εξετάσεις. Αν καταφέρεις όμως να τρυπώσεις τότε τρύπωσες ;)

anon
09-11-15, 11:10
Η αλήθεια είναι ότι όντως παίζει αρκετή κουμπαριά αλλά κυρίως παίζει το ότι υπάρχει τεράστιος εσωτερικός ανταγωνισμός δλδ υπάλληλοι που είναι ήδη με συμβόλαιο σε μια άλλη υπηρεσία της ΕΕ ή στην ίδια την ΕΕ και ψάχνουν για άλλη θέση (για τους όποιους λόγους) οι οποίοι σαφέστατα έχουν πλεονέκτημα έναντι των εξωτερικών applicants και προτιμούνται επειδή γνωρίζουν ήδη το μαγαζί γενικά και τις διαδικασίες και έχουν ήδη εμπειρία εκ των έσω. Άρα προτιμούνται.

Βάλε - συν τοις άλλοις - ότι πλέον το μαγαζί έχει γίνει τεράστιο με παρα (μα πάρα) πολλούς με κοντράτα από εδώ και από εκεί που περιφέρονται από τη μία υπηρεσία στην άλλη και πλέον έχεις τόσο πολύ εσωτερικό ανταγωνισμό που δεν αξίζει να χτυπήσεις μια θέση που δεν προβλέπει εξετάσεις. Αν καταφέρεις όμως να τρυπώσεις τότε τρύπωσες ;)

αυτό λέω. έχω ακούσει πολλά για τα κοντράτα, απο άτομα εντός και με κοντράτα. Αρκετοί γνωστοί μου στην ΕΕ μου μετέφεραν ότι με τα κοντράτα γίνεται το έλα να δείς, και είναι περισσότερο για να πάνε κάποιοι "φωτογραφικά".

jim_nut18
10-11-15, 12:43
ρε παιδια τι ειναι το viva και το κοντρατο?:p

megahead13
10-11-15, 12:51
ρε παιδια τι ειναι το viva και το κοντρατο?:p
Viva είναι η προφορική εξέταση πτυχιακής ή διδακτορικού:

https://www.vitae.ac.uk/doing-research/doing-a-doctorate/completing-your-doctorate/your-viva

Κοντράτο, από το contract. Ως επί το πλείστον αναφέρεται σε συμβόλαια ορισμένου χρόνου (συνήθως 3μηνα ή 6μηνα τουλάχιστον όσον αφορά τη Βρετανία) με τα οποία πληρώνεσαι με την ημέρα:

https://en.wikipedia.org/wiki/Contractor
https://en.wikipedia.org/wiki/Independent_contractor

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-11-15, 13:14
Viva είναι η προφορική εξέταση πτυχιακής ή διδακτορικού:

https://www.vitae.ac.uk/doing-research/doing-a-doctorate/completing-your-doctorate/your-viva
Δώστε βάση στο:

or oral examination
Άλλη λέξη ήθελε να πει αντί για oral αλλά :censored:

xhaos
10-11-15, 20:08
για υπηρεσίες όπως το www.getinterviewscv.co.uk, έχετε άποψη;

megahead13
10-11-15, 20:26
για υπηρεσίες όπως το www.getinterviewscv.co.uk, έχετε άποψη;
ΓΤΠΚ. Δεν χρειαζόμαστε τέτοιους αεριτζήδες. Αν θες βοήθεια με βιογραφικά, κτλ σε σχέση με το εξωτερικό, ειλικρινά καλύτερα ρώτα εδώ ;)

ttsesm
11-11-15, 05:35
ΓΤΠΚ. Δεν χρειαζόμαστε τέτοιους αεριτζήδες. Αν θες βοήθεια με βιογραφικά, κτλ σε σχέση με το εξωτερικό, ειλικρινά καλύτερα ρώτα εδώ ;)

+1 ότι λέει ο @megahead

- - - Updated - - -

Οι απo Γερμανία μεριά ποιά είναι n γνώμη σας για τη Ortel mobile

http://https://www.ortelmobile.de/en/crosseurope.html

σκεφτόμουνα να πάρω κάρτα από εκείνους για να τη χρησιμοποιώ γενικά αφού φαίνεται να δίνει αρκετά ελκυστικά πακέτα για pan-European χρήση. Και εφόσον το roaming allowance θα αργήσει ακόμα αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλειά, συν του oτι να έχεις 5+ sim cards και να αλλάζεις κάθε τόσο δεν είναι και ότι πιο πράκτικό φαίνεται καλή επιλογή.

vamvakoolas
12-11-15, 14:31
και ενα feedback απο Ελλαδα που πηγα να δηλωσω αλλαγη ταυτοτητας
1.εφορια, σε 10 λεπτα ειχα τελειωσει πιο πολυ ωρα περιμενα να εκτυπωθουν οι φορμες στο διατρητο παρα σε ουρα...προοδος
2.Τραπεζα $£"$£$λο πηγα για την αλλαγη και μου ζητησαν μεχρι και εκκαθαρηστικο, λογαριασμο στο ονομα μου και βεβαιωση αποδοχων (το τελευταιο τι να σχολιασεις)... με λιγο κλαμα και παρακαλι αλλαξε τον αριθμο χωρις ολα τα αλλα
3. ΙΚΑ =Κ.Ο.Λ.Α.Σ.Η πηγα στο μητρωο και περιμεναν 20 ατομα και μου ειπαν οτι στο νερο θα περιμενα 2 ωρες. Εφυγα. Μετα πηγα να ζητησω το Ε104 (φορμα για εμας του εξωτερικου) και ευτηχως ηταν σε αλλο τομεα. Ετυχε να ειναι και ενας Γερμανος (ο φουκαρας) και μου ειπε με τα σπαστα Ελληνικα του οτι παλευε 2 μερες. Τελικα αφου πηγαμε σε 3-4 γραφειο και ανεβοκατεβηκαμε σκαλλες καταφερα να παρω τη φορμα μετα απο 2 μερες που ξαναπηγα (ο Γερμανος ειχε απελπιστει και εφυγε). Τουλαχιστον τη συμπληρωσαν και μαλιστα μου εδωσαν και 2!!

Για τη δηλωση και την αλλαγη στοιχειων και οι ιδιοι το ανεφεραν οταν εχω απειρο ελευθερο χρονο...

jim_nut18
12-11-15, 15:37
+1 ότι λέει ο @megahead

- - - Updated - - -

Οι απo Γερμανία μεριά ποιά είναι n γνώμη σας για τη Ortel mobile

http://https://www.ortelmobile.de/en/crosseurope.html

σκεφτόμουνα να πάρω κάρτα από εκείνους για να τη χρησιμοποιώ γενικά αφού φαίνεται να δίνει αρκετά ελκυστικά πακέτα για pan-European χρήση. Και εφόσον το roaming allowance θα αργήσει ακόμα αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνει δουλειά, συν του oτι να έχεις 5+ sim cards και να αλλάζεις κάθε τόσο δεν είναι και ότι πιο πράκτικό φαίνεται καλή επιλογή.


εγω lebara εχω..στην αρχη ειχα παρει τη sim με 15 ευρω που εδινε 5 ευρω ομιλια και 1gb internet(1 cent νομιζω για διεθνεις κλησεις-μαζι με ελλαδα)..αλλα τελειωσε γρηγορα η ομιλια θα ελεγα..
μετα εβαλα 10 ευρω ανανεωση τελη οκτωβρη..ακομα εχω 9 ευρω..σε χρεωνει και αν σε παιρνουν απο ελλαδα παντως(δε ξερω ποσο)..
δε ξερω αν παιζει τιποτα αλλο πιο οικονομικο..

Φανερός Πράκτωρ
12-11-15, 16:11
για Γερμανία δείτε και την Fonic

patch
13-11-15, 17:59
Είμαι ήδη Όσλο, αν είναι κανείς εδώ pm
Δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο ακόμα οπότε οποίος ξέρει η έχει περάσει από εδώ να σφυριξει
Πρώτες εντυπώσεις δεν είναι και τόσο καλές για να το πω κομψά

KLG
13-11-15, 18:18
Είμαι ήδη Όσλο, αν είναι κανείς εδώ pm
Δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο ακόμα οπότε οποίος ξέρει η έχει περάσει από εδώ να σφυριξει
Πρώτες εντυπώσεις δεν είναι και τόσο καλές για να το πω κομψά

Ελπίζω να σε πληρωσε κάποιος για να πας. Δλδ να είναι επαγγελματικό ταξίδι και οχι για τουρισμό :p

patch
13-11-15, 18:41
Ελπίζω να σε πληρωσε κάποιος για να πας. Δλδ να είναι επαγγελματικό ταξίδι και οχι για τουρισμό :p

Έχω ήδη θέση αλλά είναι ΓΤΠ σε σχέση με αυτό που περίμενα :p

8anos
13-11-15, 18:57
Έχω ήδη θέση αλλά είναι ΓΤΠ σε σχέση με αυτό που περίμενα :p

αν δεν εχεις δουλεψει ξανα στην σκανδιναβια δωστους και δωσε στον εαυτο σου λιγο χρόνο :p

ttsesm
13-11-15, 19:18
αν δεν εχεις δουλεψει ξανα στην σκανδιναβια δωστους και δωσε στον εαυτο σου λιγο χρόνο :p

το αυτό, take your time η θα συνηθίσεις με τον καιρό η δεν θα την παλέψεις οπότε θα πας για άλλα πράγματα. Και να ξέρεις εκτός του Όσλο όλη η υπόλοιπη Νορβηγία είναι ακόμα χειρότερα από θέμα ζωής και ζωντάνιας, ωστόσο το φυσικό περιβάλλον είναι απίστευτο. Οπότε να είσαι ευχαριστημένος που είναι Όσλο και όχι κανά Τροντχαϊμ :p

jose_ee1985
18-11-15, 00:17
Μετά από 4 περίπου χρόνια στη Γαλλία, επιστρέφω μέχρι νεωτέρας στην Ελλάδα περι τα μέσα του Δεκέμβρη! Το πόσο θα μείνω θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες βέβαια, αλλά παρουσιάστηκε μια πολύ ικανοποιητική επαγγελματική πρόταση που θα με κρατήσει απασχολημένο όσο διάστημα αποφασίσω να παραμέινω στα πάτρια εδάφη.

:yahoo:

8anos
18-11-15, 00:20
Μετά από 4 περίπου χρόνια στη Γαλλία, επιστρέφω μέχρι νεωτέρας στην Ελλάδα περι τα μέσα του Δεκέμβρη! Το πόσο θα μείνω θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες βέβαια, αλλά παρουσιάστηκε μια πολύ ικανοποιητική επαγγελματική πρόταση που θα με κρατήσει απασχολημένο όσο διάστημα αποφασίσω να παραμέινω στα πάτρια εδάφη.

:yahoo:

καλή επιστροφή, ευχομαι το καλυτερο

djuan1988
19-11-15, 23:09
Με αφορμή ένα mail που μου έστειλε το Νumber26 για μια προωθητική ενέργεια που κάνει, μπήκα στο site τους και είδα ότι έχουν πολλές θέσεις εργασίας ελεύθερες σε διάφορους τομείς.

Το βάζω εδώ γιατί μπορεί να ενδιαφέρει κάποιον.

https://number26.de/en/jobs/

jose_ee1985
19-11-15, 23:15
καλή επιστροφή, ευχομαι το καλυτερο

ευχαριστώ πολύ! :)

PopManiac
20-11-15, 11:01
Μετά από 4 περίπου χρόνια στη Γαλλία, επιστρέφω μέχρι νεωτέρας στην Ελλάδα περι τα μέσα του Δεκέμβρη! Το πόσο θα μείνω θα εξαρτηθεί από πολλούς παράγοντες βέβαια, αλλά παρουσιάστηκε μια πολύ ικανοποιητική επαγγελματική πρόταση που θα με κρατήσει απασχολημένο όσο διάστημα αποφασίσω να παραμέινω στα πάτρια εδάφη.

:yahoo:

Συγχαρητήρια και εις ανώτερα :)

xhaos
22-11-15, 10:29
ΕΡΩΤΗΣΗ: όσοι έχετε βγάλει πολυτεχνείο (δλδ 5 χρόνια) στo cv πως το γράφετε;
Diploma on XXXX
BASc & MSc in XXX
το λογικό είναι το δεύτερο, ώστε να είναι αντίστοιχο - ξεκάθαρο, αλλά είναι λάθος.

euri
22-11-15, 11:38
Το πρώτο, καθώς το δεύτερο δεν μπορεί να τεκμηριωθεί με τίτλους σπουδών.

Φανερός Πράκτωρ
22-11-15, 12:36
Το πρώτο, καθώς το δεύτερο δεν μπορεί να τεκμηριωθεί με τίτλους σπουδών.

Αν τα θυμάμαι καλά το παραπάνω πρέπει να είναι το σωστό.

Όταν με απασχολούσαν αυτά, θυμάμαι ότι το ελληνικό κράτος δεν το αναγνώριζε σαν B.Sc. + M.Sc. (και καλά έκανε).
Το δίπλωμα είναι πιο κοντά σε αυτό που θες να πεις μια που με το να γράψεις απλά B.Sc. (που αυτό είναι το πτυχίο σου) ρίχνεις σχετικά τον εαυτό σου επειδή στην Ευρώπη τα B.Sc. είναι τριετή.

PopManiac
22-11-15, 13:22
Eγώ πάλι - αν και προφανώς καμία σχέση με ΕΜΠ - λέω "εξαρτάται πού πάει το CV". Αν πηγαίνει σε κάποια εταιρεία / ιδιωτικό τομέα όπου περισσότερο ενδιαφέρονται για γνώσεις και δεξιότητες λίγη σημασία έχει ιδιαίτερα μάλιστα αν το πανεπιστήμιο ήταν προ 7ετίας και βάλε. Η εργασιακή εμπειρία μετράει και τα αντικείμενα και οι δεξιότητες που αναπτύχθηκαν και αναπτύσσονται.

Αν το CV πηγαίνει σε δημόσιο στο πλαίσιο κάποιας διαδικασίας υποβολής δικαιολογητικών ή μιας θέσης που έχει εξαγγελθεί, τότε ναι έχει σημασία να αντικατοπτρίζει επακριβώς τι αναγνωρίζει το ελληνικό δημόσιο

jose_ee1985
22-11-15, 16:14
Diploma in XXX Engineering κ εγώ.

xhaos
22-11-15, 19:40
thx σε όλους! :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.