PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

zianna
05-12-15, 02:26
τα διαδικαστικα τα ξερω ομως δε παιζει η λυση καρτα για τους απλους λογους
1. Οι θεσεις για μονιμους κατοικους στη γειτονια ειναι απειροελαχιστες (ακομα και τις ελευθερες ωρες εκανα 15 να βρω θεση)
2. Επειδη εχουμε παρομοια ιχ (μονο οι πινακιδες αλλαζουν) τι να δηλωσω αν την αλλη μερα π.χ αλλαζω νεκροφορα συγνωμη ιχ;

με βλεπω χερμαν ή δελτα και να περνω μετρο, δε βρισκω καμμια αλλη λυση.

Πού στο κέντρο είσαι;
Οι κάθετοι δρόμοι στη rue neuve αδειάζουν συχνότατα.
Πχ στο google maps, rue St-Michel αλλάζουν όλη την ώρα τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα, πήγαινα παλιά στο γυμναστήριο εκεί και έχω κρατήσει επαφη με τη γειτονιά, στην ίδια κατάσταση είναι ακόμα.
Μπορείς να το διακινδυνεύσεις και να παρκάρεις κι εκεί, δεν ελέγχουν τόσο συχνά στην οδό ιδίως από όταν έκλεισαν την anspach. Μην σε πάρω και στο λαιμό μου όμως, ξέρω ότι ελέγχουν σπάνια εκεί, αλλά μπορεί να γκαντεμιάσεις κιόλας.

Πάνε στον δήμο και ρώτα, δεν μπορεί να είσαι ο μόνος, θα έχουν προνοήσει για παρόμοιες καταστάσεις.

- - - Updated - - -


τα διαδικαστικα τα ξερω ομως δε παιζει η λυση καρτα για τους απλους λογους
1. Οι θεσεις για μονιμους κατοικους στη γειτονια ειναι απειροελαχιστες (ακομα και τις ελευθερες ωρες εκανα 15 να βρω θεση)
2. Επειδη εχουμε παρομοια ιχ (μονο οι πινακιδες αλλαζουν) τι να δηλωσω αν την αλλη μερα π.χ αλλαζω νεκροφορα συγνωμη ιχ;

με βλεπω χερμαν ή δελτα και να περνω μετρο, δε βρισκω καμμια αλλη λυση.

Και Basilique έχει δωρεάν πάρκινγκ, δεν ξέρω αν σε βολεύει εκεί καλύτερα.
Πίσω από την εκκλησία στο τέλος του πάρκου, δεν πληρώνεις, απέναντι από sacré coeur college, είναι μεγάλο βρίσκεις θέση.

doctor_667
05-12-15, 16:33
Θα πάω Αμστερνταμ για πτυχιακή. :p
Έχετε να προτείνετε τίποτα για σπίτια;
Η εστίες η οτιδήποτε.

Ο Θεός μαζί σου :P

Είναι πολύ δύσκολη και επίπονη διαδικασία, αν δικαιούσαι εστία σκέψου το γιατί θα σε γλυτώσει από αρκετά άγχη.
Βέβαια το να βρεις δωμάτιο σε ωραίο σπίτι είναι πολύ καλύτερο ΙΜΟ αλλά πολύ πολύ δύσκολο αν δεν είσαι κι εδώ.

crypter
05-12-15, 16:49
Το γύρο της Ευρώπης κάνεις εσύ; :p
2 χρόνια, 3 χώρες. :p


Ο Θεός μαζί σου :P

Είναι πολύ δύσκολη και επίπονη διαδικασία, αν δικαιούσαι εστία σκέψου το γιατί θα σε γλυτώσει από αρκετά άγχη.
Βέβαια το να βρεις δωμάτιο σε ωραίο σπίτι είναι πολύ καλύτερο ΙΜΟ αλλά πολύ πολύ δύσκολο αν δεν είσαι κι εδώ.

Το κοιτάω αλλα χλωμό γενικά να βρώ εστία. Απο οτι βλέπω σε sites με αγγελίες υπάρχουν μερικά που είναι γύρω στα 400-450 τον μήνα. Δεν με νοιάζει αν είναι με συγκατοίκηση η όχι αρκεί να έχω δικό μου δωμάτιο.
Αυτό που με δυσκολεύει είναι οτι πρέπει να είμαι και εγώ εκεί για να κάνω visit στα σπίτια. Δεν ξέρω πως να το οργανώσω.

Βρήκα και αυτό που με βολεύει full για εξάμηνο αλλα θα προτιμούσα κάτι πιο φθηνό. Είναι worst case option.
http://hoteljansen.nl/rooms-rates/short-stay/

jim_nut18
05-12-15, 16:55
καπου ειχε γραφτει για HR ερωτησεις. :p

Η Apple θεωρείται μία από τις πιο απαιτητικές και συναρπαστικές εταιρείες για να δουλεύει κανείς, οπότε δεν αποτελεί έκπληξη ότι δεν είναι καθόλου εύκολο να πιάσεις δουλειά εκεί.

Όπως το Facebook και άλλες μεγάλες εταιρείες κάνουν πολλές τεχνικές ερωτήσεις που βασίζονται στην προηγούμενη επαγγελματική εμπειρία και κάποιους γρίφους.

Το Glasdoor έδωσε στη δημοσιότητα μερικές από τις πιο δύσκολες ερωτήσεις που γίνονται στους υποψήφιους κατά τη διάρκεια των συνεντεύξεων για μια θέση εργασίας στην Apple.

Ορίστε μερικές από αυτές τις ερωτήσεις, όπως τις έχει καταγράψει το Time Magazine.

1. Εξηγήστε σε ένα 8χρονο παιδί τι είναι ένα modem/router και τις λειτουργίες του.

2. Ποιος είναι ο καλύτερός σας φίλος;

3. Εάν είχατε 2 αβγά και θέλατε να εξακριβώσετε από ποιο ύψος μπορείτε να ρίξετε ένα αβγό χωρίς να σπάσει, πώς θα το κάνατε;

4. Περιγράψτε ένα ενδιαφέρον πρόβλημα και πως το λύσατε.

5. Πόσα παιδιά γεννιούνται κάθε μέρα;

6. Έχετε 100 νομίσματα σε ένα τραπέζι. Τα 10 δείχνουν την «κορώνα» και τα 90 τα «γράμματα». Δεν μπορείτε να τα ακουμπήσετε, να τα δείτε, ούτε και να βρείτε με άλλο τρόπο αν είναι κορώνα ή γράμματα. Χωρίστε τα νομίσματα σε δύο στοίβες, έτσι ώστε να υπάρχει ίσος αριθμός από κορώνες και γράμματα σε κάθε στοίβα.

7. Περιγράψτε τον εαυτό σας. Τι σας ενθουσιάζει;

8. Εάν σε προσλάβουμε, πάνω σε τι θα ήθελες να δουλέψεις;

9. Υπάρχουν τρία κουτιά. Το ένα περιέχει μήλα, το άλλο πορτοκάλια και το τρίτο περιέχει πορτοκάλια και μήλα. Στα κουτιά έχουν μπει λάθος ταμπέλες και καμία από τις ταμπέλες δεν δείχνει το σωστό περιεχόμενο των κουτιών. Ανοίγοντας μόνο ένα κουτί και χωρίς να κοιτάξεις μέσα, μπορείς να βγάλεις μόνο ένα φρούτο. Κοιτώντας μόνο αυτό το φρούτο, πώς μπορείτε να βάλετε τις σωστές ταμπέλες στα κουτιά;

10. Σενάριο: Έχετε ένας θυμωμένο πελάτη που περιμένει για βοήθεια εδώ και 20 λεπτά και φωνάζει ότι θα πάει απέναντι στη Microsoft για να αγοράσει κομπιούτερ. Τι κάνετε;

11. Μπορείτε να αναλύσετε το κόστος για αυτό το στιλό;

12. Ένας άντρας καλεί στο τηλεφωνικό κέντρο και έχει έναν υπολογιστή τόσο παλιό που είναι σαν να έχει τούβλο. Τι κάνετε;

13. Είστε έξυπνος;

14. Ποιες είναι οι αποτυχίες σας και τι έχετε μάθει από αυτές;

15. Έχετε διαφωνήσει με την απόφαση που έχει πάρει κάποιος προϊστάμενός σας και πως χειριστήκατε αυτή τη διαφωνία;

16. Πείτε μου κάτι που κάνατε στη ζωή σας και είστε περήφανοι;

17. Γιατί να σας προσλάβουμε;

18. Είστε δημιουργικός; Πείτε μου κάτι δημιουργικό που έχετε σκεφτεί;

19. Περιγράψτε μία εμπειρία που σας έκανε να νιώσετε ταπεινοί.

20. Τι είναι πιο σημαντικό: να λύσετε το πρόβλημα ενός πελάτη ή να δημιουργήσετε μία θετικά αγοραστική εμπειρία για αυτόν;

21. Φαίνεστε πολύ θετικός. Τι μπορεί να σας χαλάσει τη διάθεση;

22. Τι σας φέρνει εδώ σήμερα;

23. Δείξτε μου πως θα δείχνατε σε έναν πελάτη ότι είστε πρόθυμοι να τον βοηθήσετε, χρησιμοποιώντας μόνο την φωνή σας.

24. Ποια ήταν η καλύτερη μέρα που είχατε στην δουλειά τα τελευταία 4 χρόνια και ποια η χειρότερη;

25. Πώς θα ελέγχατε αν λειτουργεί μία τοστιέρα;

26. Τι θα θέλατε να κάνετε σε 5 χρόνια από τώρα;

27. Πώς θα τεστάρατε την αγαπημένη σας εφαρμογή;

28. Γιατί θέλετε να γίνετε μέλος της Apple και τι θα σας λείψει από την τωρινή σας δουλειά αν σας προσλάβουμε;

29. Όταν μπαίνετε ως πελάτης μέσα σε ένα κατάστημα της Apple, τι παρατηρείτε και πως νιώθετε;

doctor_667
07-12-15, 01:21
2 χρόνια, 3 χώρες. :p



Το κοιτάω αλλα χλωμό γενικά να βρώ εστία. Απο οτι βλέπω σε sites με αγγελίες υπάρχουν μερικά που είναι γύρω στα 400-450 τον μήνα. Δεν με νοιάζει αν είναι με συγκατοίκηση η όχι αρκεί να έχω δικό μου δωμάτιο.
Αυτό που με δυσκολεύει είναι οτι πρέπει να είμαι και εγώ εκεί για να κάνω visit στα σπίτια. Δεν ξέρω πως να το οργανώσω.

Βρήκα και αυτό που με βολεύει full για εξάμηνο αλλα θα προτιμούσα κάτι πιο φθηνό. Είναι worst case option.
http://hoteljansen.nl/rooms-rates/short-stay/

https://kamernet.nl/ δες κυρίως για δωμάτια, πρέπει να αγοράσεις credits για αν μπορείς να απαντήσεις, αλλά είναι αυτό που χρησιμοποιούν και οι Ολλανδοί. Προσοχή στις απάτες μόνο, ποτέ μην στείλεις τίποτα λεφτά σε όποιον λέει ότι λείπει και ότι θα σου στείλει τα κλειδιά και άλλα τέτοια.

Επίσης ψάξε για γκρουπ στο facebook τύπου Rooms in Amsterdam, δεν ξέρω συγκεκριμένα για Άμστερνταμ να σου πω αλλά δεν θα έιναι δύσκολο να βρεις.

cool11
07-12-15, 11:37
Τι γινεται ρε παιδια;
Και λεγανε οτι η Φινλανδια ειναι σε κριση....

Πάμε όλοι στην Φινλανδία. Σχεδιάζει να θεσπίσει βασικό μηνιαίο εισόδημα 800€ σε όλους
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/pame-oloi-sthn-finlandia-sxediazei-na-thespisei-vasiko-mhniaio-eisodhma-800-se-oloys.3805802.html

8anos
07-12-15, 11:52
Τι γινεται ρε παιδια;
Και λεγανε οτι η Φινλανδια ειναι σε κριση....

Πάμε όλοι στην Φινλανδία. Σχεδιάζει να θεσπίσει βασικό μηνιαίο εισόδημα 800€ σε όλους
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/pame-oloi-sthn-finlandia-sxediazei-na-thespisei-vasiko-mhniaio-eisodhma-800-se-oloys.3805802.html

εχω δει την ειδηση μονο σε ελληνικα μεσα οποτε δεν ξερω αν στεκει.
Αν ισχυει χωρις να εχω την εμπειρια απο φιλανδια πιστευω οτι αυτα θα ειναι προ φορων και ουσιαστικά μειωση γιατι πχ το επιδομα ανεργιας που θα αντικαταστησει θα ηταν σιγουρα υψηλοτερο

patch
07-12-15, 20:09
Τι γινεται ρε παιδια;
Και λεγανε οτι η Φινλανδια ειναι σε κριση....

Πάμε όλοι στην Φινλανδία. Σχεδιάζει να θεσπίσει βασικό μηνιαίο εισόδημα 800€ σε όλους
http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/pame-oloi-sthn-finlandia-sxediazei-na-thespisei-vasiko-mhniaio-eisodhma-800-se-oloys.3805802.html

Για ενημέρωση σου ή Νορβηγία κόβει τα επιδόματα το ένα μετά το άλλο μιας και μπαίνουν σε αυτά μόνο έξυπνοι και κουτοπονηροι μετανάστες (όχι μόνο Έλληνες, αλλά έχω γνωρίσει ήδη πολλούς που παρακαλανε να δουλέψουν μαύρα)

Δουλεύουν 16 μήνες για να έχουν δικαίωμα ΟΑΕΔ και μετά δύο χρόνια δουλεύουν μαύρα
Τελικά είμαστε αιώνες μακριά από τον επιτυχημένη σοσιαλδημοκρατία των Σκανδιναβων

Φανερός Πράκτωρ
07-12-15, 23:56
Έκανα το λάθος να γραφτώ σε ένα facebook group Ελλήνων μεταναστών...

164480

euri
08-12-15, 00:17
Χόρεψες το ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας; :biggrin:

- - - Updated - - -


εχω δει την ειδηση μονο σε ελληνικα μεσα οποτε δεν ξερω αν στεκει.
Αν ισχυει χωρις να εχω την εμπειρια απο φιλανδια πιστευω οτι αυτα θα ειναι προ φορων και ουσιαστικά μειωση γιατι πχ το επιδομα ανεργιας που θα αντικαταστησει θα ηταν σιγουρα υψηλοτερο

http://yle.fi/uutiset/kela_to_prepare_basic_income_proposal/8422295

Σύμφωνα με το δημοσίευμα, θα αντικαταστήσει άλλα επιδόματα.

Βέβαια η πρόταση θα παρουσιαστεί το Νοέμβριο του 2016 και μετά θα υλοποιηθεί πιλοτική φάση βάσει της πρότασης.

Veldrin
08-12-15, 04:05
Και ήδη το Bloomberg άρχισε πολεμική τύπου "που πάτε ρε Φινλανδοί καραμήτροι"

voithostyrempora2
08-12-15, 04:12
@ euri

Ποιο είναι το κόστος της ζωής στη Φινλανδία? τί μπορείς να κάνεις με 800 ευρω το μηνα ?

Αυτό το εγγυημένο εισόδημα άχτι το έχω εδώ και χρόνια στην Ελλάδα. Με κανονικά κονδύλια όμως,όχι τα πασαλείμματα για σταχτη στα μάτια των Σαμαροβενιζέλων.

euri
08-12-15, 09:21
Με 800 ευρώ στο Ελσίνκι οριακά νοικιάζεις γκαρσονιέρα 25-30μ² στο κέντρο της πόλης. Εκτός κέντρου είτε ανεβαίνεις στα 45-50μ² με το ίδιο νοίκι, είτε κατεβαίνεις στα 650 ευρώ για το ίδιο μέγεθος.

Γενικά το κόστος είναι αρκετά υψηλό: απλό εισιτήριο μιας περιοχής ΜΜΜ 3€, μηνιαία κάρτα για το δήμο Ελσινκίου 50€, ντόπια μπύρα 5€/pint, μέσο εστιατόριο 35-40/άτομο χωρίς κρασί, κινηματογράφος 12-15€, μικρό μπουκάλι νερό 1,80€, μηνιαίο κλειστό 24ωρο parking στο κέντρο 250-280€.

anon
08-12-15, 09:29
Με 800 ευρώ στο Ελσίνκι οριακά νοικιάζεις γκαρσονιέρα 25-30μ² στο κέντρο της πόλης. Εκτός κέντρου είτε ανεβαίνεις στα 45-50μ² με το ίδιο νοίκι, είτε κατεβαίνεις στα 650 ευρώ για το ίδιο μέγεθος.

Γενικά το κόστος είναι αρκετά υψηλό: απλό εισιτήριο μιας περιοχής ΜΜΜ 3€, μηνιαία κάρτα για το δήμο Ελσινκίου 50€, ντόπια μπύρα 5€/pint, μέσο εστιατόριο 35-40/άτομο χωρίς κρασί, κινηματογράφος 12-15€, μικρό μπουκάλι νερό 1,80€, μηνιαίο κλειστό 24ωρο parking στο κέντρο 250-280€.

Στην Θεσσαλονικη, απλό εισιτήριο 1,20 ευρώ, μηνιαία κάρτα 30 ευρώ, ντόπια μπύρα νομίζω επίσης κανα 5ευρο (δεν βγαίνω, δεν πίνω, διορθώστε με!), μέσο εστιατόριο 15-20ευρώ το άτομο ME κρασί, κινηματογράφος 7-12 ευρώ, μικρό μπουκάλι νερό 0,50 ευρώ, όσο για παρκινγ, υπάρχει κόσμος που πληρώνει για πάρκινγ :p :p :p

YΓ. Μπορεί να φαίνεται σημαντικά χαμηλότερο το κόστος, αλλά ειδικά στην Β.Ελλάδα (στην Αθήνα είναι καλύτερα τα πράγματα όσον αφορά το εργασιακό) έχουμε πολύ ανεργία, και ο μισθός για έναν νεο-απασχολούμενο είναι 400-700 ευρώ το πολύ για πλήρη απασχόληση και με υπερωρίες (απλήρωτες φυσικά). Υπάρχουν και τα JUMBO με 300 ευρώ το μήνα με 12ωρη απασχόληση/5 ημέρες την εβδομάδα (πάλι καλά που σου κολλάνε και ένσημα!). Οπότε, αναλογικά, το κόστος εδώ, είναι ΠΟΛΥΥΥΥ μεγαλύτερο...

vamvakoolas
08-12-15, 10:49
Έκανα το λάθος να γραφτώ σε ένα facebook group Ελλήνων μεταναστών...

164480
ελα γραψε αφου ξερω θες να το βγαλεις απο μεσα σου

zaras27
08-12-15, 11:02
Επειδή έφτασε ο κόμπος στο χτένι λέω για USA και συγκεκριμένα Queens .Ξέρει κανείς τι παιζει με ασφαλιστικό κτλ .Οχι μαύρη εργασία .

xhaos
08-12-15, 11:07
Επειδή έφτασε ο κόμπος στο χτένι λέω για USA και συγκεκριμένα Queens .Ξέρει κανείς τι παιζει με ασφαλιστικό κτλ .Οχι μαύρη εργασία .

από την εμπειρία των γνωστών μου, μακρυά από τους συμπατριώτες...... ειδικά σε low level θέσεις εργασίας (πχ σερβιτόρος).

zaras27
08-12-15, 12:21
Καλά εννοείται ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο .Δεν πάω για σερβιτόρος αφού άλλη είναι και η δουλειά μου.
Το ασφαλιστικό τους έχει ένα 401Κ που δεν καταλαβαίνω

8anos
08-12-15, 12:38
Καλά εννοείται ότι δεν παίζει κάτι τέτοιο .Δεν πάω για σερβιτόρος αφού άλλη είναι και η δουλειά μου.
Το ασφαλιστικό τους έχει ένα 401Κ που δεν καταλαβαίνω

απο οσο ξερω ειναι ουσιαστικά ιδιωτική τοποθετηση, ενα ποσοστο του μισθου σου παει σε ενα λογαριασμό, τα χρηματα επενδυονται αναλογα με το πλανο που επελεξες και τα περνεις πισω σαν μια μορφη συνταξης ή εφαπαξ.
η εταιρια συμετεχει με ενα ποσοστο.

Με τη βιζα τι κανεις; θα στην εξασφαλισει η εταιρια;

Cassander
08-12-15, 12:49
Καλησπέρα.
Πριν 1,5 χρόνια, ένας πολύ καλός μου φίλος, έκανε ένα απίστευτο βήμα για τα Ελληνικά αλλά και παγκόσμια δεδομένα θα έλεγα.
Έχοντας τελειώσει το ιστορικό αρχαιολογικό στην Ελλάδα, έκανε ένα μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως σε καποιο πανεπιστήμιο των ΗΠΑ (δεν έχω ιδέα ποιο, μπορω να μάθω), πάνω στον Ινδιάνικο πολιτισμό.
Στην Ελλάδα είχε χάσει την εργασία του προ 3ετίας (εργαζόταν σε μια εταιρία που τον έστελνε να ελέγχει τους εργολάβους στα οδικά έργα, αν βρισκουν αρχαία κτλ κτλ). Η γυναίκα του αναπληρώτρια εκπαιδευτικός (Γεωλόγος) και με ένα 2χρονο παιδί.

Ψάχτηκε αρκετά, έστειλε βιογραφικά σε μέρη που πιστευε οτι θα έχει ελπίδες και εδω ειναι το ενδιαφέρον.
Τον κάλεσαν για συνέντευξη μέσω skype από το Πανεπιστημιο του Fairbanks στην Αλάσκα!!!! Ως βοηθό καθηγητή και παράλληλα κάτι άλλο (επισης δε θυμάμαι). Ο μισθός ξεπερνάει τα 2500 δολάρια το μήνα.
Αποδέκτηκε τη θέση με σκοπό να πάει μόνος του. Έλα όμως που οι ΗΠΑ δίνουν πλέον κίνητρα για να πάει κάποιος να εργαστεί στην Αλάσκα.
Μαζί λοιπόν με τη πράσινη κάρτα, κατάφερε να πάρει επιδότηση ενοικίου, θέρμανσης κτλ και η γυναίκα του κατάφερε μέσω της δημοτικής αρχης εκει, να εργαστεί στη βιβλιοθήκη.

1,5 χρόνο μετά όταν μιλάμε έχει να μου πει αυτά:
"Μου λείπει η Ελλάδα, το κλίμα, η παρέα, όλα. Κάνει κρύο. Πολύ κρύο. Και το καλοκαίρι έχει κουνούπια. Ομως εδω υπάρχει οργάνωση. Δε σε αφήνουν να χάσεις τον μπούσουλα. Σε καθοδηγούν στα πάντα. Θέλουν να μείνεις εδω. Η γυναίκα μου έχει φρικάρει. Είμαστε τυχεροί διοτι υπάρχουν ακόμα 2-3 Έλληνες και έχουμε αρχισει να κάνουμε παρέα. Ο κόσμος ειναι ευγενικος αλλά πολύ κλειστός. Δεν ειναι η κλασικοί Αμερικάνοι. Αντίθετα πολλούς τέτοιους μπορεις να βρεις στο Πανεπιστήμιο. Φιλόξενοι, τους αρέσει να βγαινουν για μπυρες σε παμπ κτλ.
Ο μικρός πάει παιδικό σταθμό. Δε πληρώνουμε φυσικά τίποτα. Δε ξέρω πόσο θα αντέξω αλλά το δεδομένο ειναι οτι μεσα σε 1,5 έτος, έχουμε βάλει χρήματα στην άκρη". Τον ρωταγα για το πως βρηκε σπιτι κτλ...
Μου βρηκαν απ το πανεπιστήμιο λέει. Σε 2 μέρες ειχα δει 5 σπιτια και ηταν όλα εξαιρετικά. Παλιά αλλά ωραία και ζεστά.

Οποιος θέλει σχολιάζει. Η οποιος έχει ανάλογη εμπειρία.

PopManiac
08-12-15, 13:27
OK, χαρά στο κουράγιο του φίλου σου βέβαια, Αλάσκα δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο. Κυριολεκτικά είναι στην άκρη του κόσμου και κυριολεκτικά βρίσκεται στον Β. Πόλο.

Ανάγκα και οι θεοί πείθονται (ή πώς το λένε το ρητό), αλλά όπως και να το κάνουμε είσαι πλήρως απομονωμένος από κάθε άποψη.

Και πες του να προσέχει πάρα πολύ και δεν το γράφω για αστεία! Εκεί οι αρκούδες εμφανίζονται από το πουθενά και σκοτώνουν για αστείο - μόλις την προηγούμενη εβδομάδα δάσκαλος σε πόλη στην Αλάσκα που είναι ξάδερφος γνωστού μου Καναδού εδώ στις Βρυξέλλες σκοτώθηκε από επιτιθέμενη grizzly.

Δεν είναι αστεία εκεί πάνω τέτοια πράγματα

Cassander
08-12-15, 13:47
OK, χαρά στο κουράγιο του φίλου σου βέβαια, Αλάσκα δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο. Κυριολεκτικά είναι στην άκρη του κόσμου και κυριολεκτικά βρίσκεται στον Β. Πόλο.

Ανάγκα και οι θεοί πείθονται (ή πώς το λένε το ρητό), αλλά όπως και να το κάνουμε είσαι πλήρως απομονωμένος από κάθε άποψη.

Και πες του να προσέχει πάρα πολύ και δεν το γράφω για αστεία! Εκεί οι αρκούδες εμφανίζονται από το πουθενά και σκοτώνουν για αστείο - μόλις την προηγούμενη εβδομάδα δάσκαλος σε πόλη στην Αλάσκα που είναι ξάδερφος γνωστού μου Καναδού εδώ στις Βρυξέλλες σκοτώθηκε από επιτιθέμενη grizzly.

Δεν είναι αστεία εκεί πάνω τέτοια πράγματα
Όντως. Υπάρχει, όπως μου λέει, συνεχώς αστυνόμευση, αλλά για άλλους λόγους. Το Πανεπιστήμιο ειναι γυρω στa 15 λεπτά απ το σπιτι του, ενω ο παιδικός σταθμός και η δουλειά της συζήγου, διπλα ακριβως. Η περιοχή που μένουν πάντως, ειναι αρκετά πυκνοκατοικημένη και δεν τίθεται θέμα άγριου ζώου μέσα στη πόλη. Τουλάχιστον αυτος δεν έχει δει κάτι (μόλις τωρα του έστειλα στο skype απο περιέργεια και αυτό μου απάντησε :)
Πάντως ο κόσμος (ειδικά οι αλλοδαποί αλλά και οι Αμερικάνοι που δεν ειναι ντόπιοι), κάνουν συνέχεια συγκεντρωσεις σπιτια τους ή τύπου πάρτυ φάση, ιδιαίτερα όσοι έχουν παιδιά. Αν δεν υπήρχαν λέει αυτά, δε θα παλευόταν η κατάσταση.
Α μη ξεχάσω. Επίσης ειναι πολύ ωραίος ο τρόπος που εντάσσουν στα σχολεία, παιδιά από την αλλοδαπή ή παιδιά Αμερικάνων που έχουν αναγκασθεί να μετακομίσουν στη περιοχή από νότιες πολιτείες.
Όποτε έρχεται νέο παιδί, του κάνουν κάτι σαν πάρτυ. Μπουλινκ και τέτοια ζητήματα δεν υπάρχουν. Προσπαθουν να ειναι ενωμένοι όσο μπορουν. Ο σκοπός άλλωστε της δημοτικης αρχής εκει ειναι να κρατήσει τον κόσμο στη πόλη, όχι να τον διώξει.

Εγώ δε θα το άντεχα. Απορω πως το αντέχει αυτος. Μάλλον δε το αντέχει αλλά τι να κάνει;

8anos
08-12-15, 13:56
οσο αντεχει η γυναίκα του θα αντεχει, μετα περιμενε τον πισω :p

PopManiac
08-12-15, 14:05
Όντως. Υπάρχει, όπως μου λέει, συνεχώς αστυνόμευση, αλλά για άλλους λόγους. Το Πανεπιστήμιο ειναι γυρω στa 15 λεπτά απ το σπιτι του, ενω ο παιδικός σταθμός και η δουλειά της συζήγου, διπλα ακριβως. Η περιοχή που μένουν πάντως, ειναι αρκετά πυκνοκατοικημένη και δεν τίθεται θέμα άγριου ζώου μέσα στη πόλη. Τουλάχιστον αυτος δεν έχει δει κάτι (μόλις τωρα του έστειλα στο skype απο περιέργεια και αυτό μου απάντησε :)
Πάντως ο κόσμος (ειδικά οι αλλοδαποί αλλά και οι Αμερικάνοι που δεν ειναι ντόπιοι), κάνουν συνέχεια συγκεντρωσεις σπιτια τους ή τύπου πάρτυ φάση, ιδιαίτερα όσοι έχουν παιδιά. Αν δεν υπήρχαν λέει αυτά, δε θα παλευόταν η κατάσταση.
Α μη ξεχάσω. Επίσης ειναι πολύ ωραίος ο τρόπος που εντάσσουν στα σχολεία, παιδιά από την αλλοδαπή ή παιδιά Αμερικάνων που έχουν αναγκασθεί να μετακομίσουν στη περιοχή από νότιες πολιτείες.
Όποτε έρχεται νέο παιδί, του κάνουν κάτι σαν πάρτυ. Μπουλινκ και τέτοια ζητήματα δεν υπάρχουν. Προσπαθουν να ειναι ενωμένοι όσο μπορουν. Ο σκοπός άλλωστε της δημοτικης αρχής εκει ειναι να κρατήσει τον κόσμο στη πόλη, όχι να τον διώξει.

Εγώ δε θα το άντεχα. Απορω πως το αντέχει αυτος. Μάλλον δε το αντέχει αλλά τι να κάνει;

Βασικά, ό,τι λέει παραπάνω ο Θάνος :p.

Eίχα έναν γνωστό, δλδ φίλο συγγενή, που επίσης είχε πάρει έδρα στο πανεπιστήμιο (Anchorage νομίζω) προ 20ετίας και θυμάμαι να διηγείται τα ίδια δλδ πολύ έντονη η αίσθηση κοινότητας, ζεστοί άνθρωποι, όμορφες παρέες κλπ. Αλλά και πολύ απομόνωση - ιδιαίτερα για Έλληνα που βρίσκεται στην άλλη άκρη και ιδιαίτερα για άνθρωπο που ήταν μοναχοπαίδι και κάποια στιγμή λογικά οι γονείς του άρχισαν να έχουν θέματα.

Και το κρύο, όπως μας έλεγε, το κρύο δεν παλευόταν. Τελικά ο Ανδρέας, έτσι τον λένε, επέστρεψε κάπου στο 2001 και έμεινε Ελλάδα για μια δεκαετία. Τώρα, ξανά στον Καναδά - τον κυνηγάνε τα βόρεια κλίματα :lol:

tsigarid
08-12-15, 15:11
Επειδή έφτασε ο κόμπος στο χτένι λέω για USA και συγκεκριμένα Queens .Ξέρει κανείς τι παιζει με ασφαλιστικό κτλ .Οχι μαύρη εργασία .
Μένω ΝΥ, ρώτα πιο συγκεκριμένα ή με πμ αν θες.

απο οσο ξερω ειναι ουσιαστικά ιδιωτική τοποθετηση, ενα ποσοστο του μισθου σου παει σε ενα λογαριασμό, τα χρηματα επενδυονται αναλογα με το πλανο που επελεξες και τα περνεις πισω σαν μια μορφη συνταξης ή εφαπαξ.
η εταιρια συμετεχει με ενα ποσοστο.

Αυτά ισχύουν για σύνταξη, όχι υγειονομική ασφάλιση.

cool11
08-12-15, 15:13
Καλησπέρα.
Πριν 1,5 χρόνια, ένας πολύ καλός μου φίλος, έκανε ένα απίστευτο βήμα για τα Ελληνικά αλλά και παγκόσμια δεδομένα θα έλεγα.
Έχοντας τελειώσει το ιστορικό αρχαιολογικό στην Ελλάδα, έκανε ένα μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως σε καποιο πανεπιστήμιο των ΗΠΑ (δεν έχω ιδέα ποιο, μπορω να μάθω), πάνω στον Ινδιάνικο πολιτισμό.
Στην Ελλάδα είχε χάσει την εργασία του προ 3ετίας (εργαζόταν σε μια εταιρία που τον έστελνε να ελέγχει τους εργολάβους στα οδικά έργα, αν βρισκουν αρχαία κτλ κτλ). Η γυναίκα του αναπληρώτρια εκπαιδευτικός (Γεωλόγος) και με ένα 2χρονο παιδί.

Ψάχτηκε αρκετά, έστειλε βιογραφικά σε μέρη που πιστευε οτι θα έχει ελπίδες και εδω ειναι το ενδιαφέρον.
Τον κάλεσαν για συνέντευξη μέσω skype από το Πανεπιστημιο του Fairbanks στην Αλάσκα!!!! Ως βοηθό καθηγητή και παράλληλα κάτι άλλο (επισης δε θυμάμαι). Ο μισθός ξεπερνάει τα 2500 δολάρια το μήνα.
Αποδέκτηκε τη θέση με σκοπό να πάει μόνος του. Έλα όμως που οι ΗΠΑ δίνουν πλέον κίνητρα για να πάει κάποιος να εργαστεί στην Αλάσκα.
Μαζί λοιπόν με τη πράσινη κάρτα, κατάφερε να πάρει επιδότηση ενοικίου, θέρμανσης κτλ και η γυναίκα του κατάφερε μέσω της δημοτικής αρχης εκει, να εργαστεί στη βιβλιοθήκη.

1,5 χρόνο μετά όταν μιλάμε έχει να μου πει αυτά:
"Μου λείπει η Ελλάδα, το κλίμα, η παρέα, όλα. Κάνει κρύο. Πολύ κρύο. Και το καλοκαίρι έχει κουνούπια. Ομως εδω υπάρχει οργάνωση. Δε σε αφήνουν να χάσεις τον μπούσουλα. Σε καθοδηγούν στα πάντα. Θέλουν να μείνεις εδω. Η γυναίκα μου έχει φρικάρει. Είμαστε τυχεροί διοτι υπάρχουν ακόμα 2-3 Έλληνες και έχουμε αρχισει να κάνουμε παρέα. Ο κόσμος ειναι ευγενικος αλλά πολύ κλειστός. Δεν ειναι η κλασικοί Αμερικάνοι. Αντίθετα πολλούς τέτοιους μπορεις να βρεις στο Πανεπιστήμιο. Φιλόξενοι, τους αρέσει να βγαινουν για μπυρες σε παμπ κτλ.
Ο μικρός πάει παιδικό σταθμό. Δε πληρώνουμε φυσικά τίποτα. Δε ξέρω πόσο θα αντέξω αλλά το δεδομένο ειναι οτι μεσα σε 1,5 έτος, έχουμε βάλει χρήματα στην άκρη". Τον ρωταγα για το πως βρηκε σπιτι κτλ...
Μου βρηκαν απ το πανεπιστήμιο λέει. Σε 2 μέρες ειχα δει 5 σπιτια και ηταν όλα εξαιρετικά. Παλιά αλλά ωραία και ζεστά.

Οποιος θέλει σχολιάζει. Η οποιος έχει ανάλογη εμπειρία.


Σχετικο και ασχετο, αλλα θα με ενδιεφερε η εμπειρια του φιλου σου αναφορικα με το 'μεταπτυχιακο εξ'αποστασεως', γιατι κάτι ανάλογο έχω στα σκαριά κι εγώ,
και θα θελα να χω πρακτικες γνωμες ποσο τα μετρουν αυτα, όσο κι αν υπαρχει διαφοροποιηση ανα περιπτωση και πολλοι ασταθμητοι παραμετροι.
Ο φιλος σου, για Αλασκα ή αλλου, βοηθηκε απο το μεταπτυχιακο που εκανε απο αποσταση;

Cassander
08-12-15, 15:30
Σχετικο και ασχετο, αλλα θα με ενδιεφερε η εμπειρια του φιλου σου αναφορικα με το 'μεταπτυχιακο εξ'αποστασεως', γιατι κάτι ανάλογο έχω στα σκαριά κι εγώ,
και θα θελα να χω πρακτικες γνωμες ποσο τα μετρουν αυτα, όσο κι αν υπαρχει διαφοροποιηση ανα περιπτωση και πολλοι ασταθμητοι παραμετροι.
Ο φιλος σου, για Αλασκα ή αλλου, βοηθηκε απο το μεταπτυχιακο που εκανε απο αποσταση;

Nαι. Η θέση που έχει αφορά το συγκεκριμένο αντικείμενο, το οποίο στη πράξη δε το είχε δουλέψει βέβαια ποτέ, αλλά είχε ασχοληθεί αρκετά. Είχε ξεκινήσει και διατριβή (πληροφορία που ξέχασα να την αναφέρω).
Γενικά απ΄όσο ξέρω μέτρησαν ακόμα και τα πολλά coursera που είχε κάνει.

Γενικά όσοι του απάντησαν (απο ΗΠΑ κατά βάση), ενδιαφέρθηκαν για τις γνωσεις του πάνω στο μεταπτυχιακό του αλλά και το προπτυχιακό του. Τους ενδέφερε δηλαδή οτι ήταν αρχαιολόγος με πρακτική εμπειρία σε ανασκαφές κτλ κτλ.

Για λεπτομέριες θα τον ρωτήσω και θα σε ενημερώσω. Οπως και για το πλαίσιο που υπάρχει με την πράσινη κάρτα ή τις πολιτείες που ζητάνε κόσμο για εργασία (κάπου διάβαζα οτι ισχύει και στο πάλαι ποτέ χρεοκοπημένο Nτιτρόιτ).

cool11
08-12-15, 15:39
Nαι. Η θέση που έχει αφορά το συγκεκριμένο αντικείμενο, το οποίο στη πράξη δε το είχε δουλέψει βέβαια ποτέ, αλλά είχε ασχοληθεί αρκετά. Είχε ξεκινήσει και διατριβή (πληροφορία που ξέχασα να την αναφέρω).
Γενικά απ΄όσο ξέρω μέτρησαν ακόμα και τα πολλά coursera που είχε κάνει.

Γενικά όσοι του απάντησαν (απο ΗΠΑ κατά βάση), ενδιαφέρθηκαν για τις γνωσεις του πάνω στο μεταπτυχιακό του αλλά και το προπτυχιακό του. Τους ενδέφερε δηλαδή οτι ήταν αρχαιολόγος με πρακτική εμπειρία σε ανασκαφές κτλ κτλ.

Για λεπτομέριες θα τον ρωτήσω και θα σε ενημερώσω. Οπως και για το πλαίσιο που υπάρχει με την πράσινη κάρτα ή τις πολιτείες που ζητάνε κόσμο για εργασία (κάπου διάβαζα οτι ισχύει και στο πάλαι ποτέ χρεοκοπημένο Nτιτρόιτ).

Με αναπτερωσες, που ειπες οτι 'μετρησαν' ακομη και τα coursera!
Εχω κανει αρκετα, τωρα στοχευχω σε distance learning master, αλλα μετα ξανα coursera!!!
Οτι μαθεις σε παρακαλω πες μου!
:)

KLG
08-12-15, 15:42
Nαι. Η θέση που έχει αφορά το συγκεκριμένο αντικείμενο, το οποίο στη πράξη δε το είχε δουλέψει βέβαια ποτέ, αλλά είχε ασχοληθεί αρκετά. Είχε ξεκινήσει και διατριβή (πληροφορία που ξέχασα να την αναφέρω).
Γενικά απ΄όσο ξέρω μέτρησαν ακόμα και τα πολλά coursera που είχε κάνει.

Γενικά όσοι του απάντησαν (απο ΗΠΑ κατά βάση), ενδιαφέρθηκαν για τις γνωσεις του πάνω στο μεταπτυχιακό του αλλά και το προπτυχιακό του. Τους ενδέφερε δηλαδή οτι ήταν αρχαιολόγος με πρακτική εμπειρία σε ανασκαφές κτλ κτλ.


Σχετικά με τη διατριβή του, δεδομένου οτι δουλευει σε πανεπιστήμιο (υποθέτω σαν teaching / research assistant), θα τον βοηθήσει πάρα πολυ να ξεκινήσει κάτι εκεί. Ίσως μετά να μπορεί να μετακινηθεί πιο ευκολα κάπου πιο "πολιτισμένα".

Cassander
08-12-15, 15:59
Kάτι πάνω σε cross-cultural studies και ερευνα ειναι. Μπαίνει κανονικά σε τμηματα πάντως, ως βοηθός πάντα. Πολλές φορές διδάσκει και ο ίδιος στο πλαίσιο της διατριβής του πάντα. Η διατριβή του πάντως, περα από τους Ινδιάνους έχει να κάνει και κάτι με τους Yupik.
Παντως ΚLG αυτο που τον ενδιαφέρει αυτη τη στιγμη ειναι όντως να πάει κάπου πιο ανθρωπινα, χωρις να σημαίνει οτι δεν υπάρχει "θερμο" κλίμα εκει.

KLG
08-12-15, 16:07
Kάτι πάνω σε cross-cultural studies και ερευνα ειναι. Μπαίνει κανονικά σε τμηματα πάντως, ως βοηθός πάντα. Πολλές φορές διδάσκει και ο ίδιος στο πλαίσιο της διατριβής του πάντα. Η διατριβή του πάντως, περα από τους Ινδιάνους έχει να κάνει και κάτι με τους Yupik.
Παντως ΚLG αυτο που τον ενδιαφέρει αυτη τη στιγμη ειναι όντως να πάει κάπου πιο ανθρωπινα, χωρις να σημαίνει οτι δεν υπάρχει "θερμο" κλίμα εκει.

Είμαι σίγουρος οτι ειναι πολυ "θερμό" το κλίμα εκεί, οπως σε ολα τα μέρη που ειναι στο τέρμα του θεού... Όμως αυτά τα μέρη θέλουν μια ειδική πάστα ανθρώπων απο την οποία ελάχιστοι είμαστε φτιαγμένοι, ειδικά οταν είναι και οικογένεια στη μέση. Αν συνεχίσει και ολοκληρώσει τη διατριβή του τότε θα μπορεί να διεκδικήσει κάπου με καλυτερες συνθήκες διαβίωσης.

* πες του επίσης να πηγαίνει παντου όπου τον στέλνουν, να διοργανωνει study groups, σεμινάρια, να πηγαίνει σε σεμιναρια -ειδικά αν το τμήμα προσφερει σεμινάρια διδακτικής-. Γενικώς να φαίνεται παντου. Εχει πολυ δρόμο να μπροστά του μέχρι να γίνει ανταγωνιστικός σε σχεση με τους εκει διδακτορικους, σε ενα αντικειμενο εξαιρετικά δυσκολο (λογω έλλειψης ενδιαφεροντος).

Cassander
08-12-15, 16:33
Είμαι σίγουρος οτι ειναι πολυ "θερμό" το κλίμα εκεί, οπως σε ολα τα μέρη που ειναι στο τέρμα του θεού... Όμως αυτά τα μέρη θέλουν μια ειδική πάστα ανθρώπων απο την οποία ελάχιστοι είμαστε φτιαγμένοι, ειδικά οταν είναι και οικογένεια στη μέση. Αν συνεχίσει και ολοκληρώσει τη διατριβή του τότε θα μπορεί να διεκδικήσει κάπου με καλυτερες συνθήκες διαβίωσης.

* πες του επίσης να πηγαίνει παντου όπου τον στέλνουν, να διοργανωνει study groups, σεμινάρια, να πηγαίνει σε σεμιναρια -ειδικά αν το τμήμα προσφερει σεμινάρια διδακτικής-. Γενικώς να φαίνεται παντου. Εχει πολυ δρόμο να μπροστά του μέχρι να γίνει ανταγωνιστικός σε σχεση με τους εκει διδακτορικους, σε ενα αντικειμενο εξαιρετικά δυσκολο (λογω έλλειψης ενδιαφεροντος).

Το κάναμε chat αλλά δε πειράζει :-)

Λοιπόν σε ότι αφορά την ανταγωνιστικότητα. Αυτοί που έχουν το συγκεκριμένο αντικείμενο ειναι λιγοι. Συνήθως κάτι ανθρωπολόγους ή παλαιοντολόγους βρισκει εκεί, αλλά αυτός έχει το θετικό οτι ειναι αρχαιολόγος. Μετραει πολύ αυτό στις ΗΠΑ (κατι παίζει με τα αρχαία μεταναστευτικά κύματα των αυτόχθονων εκει οπως μου χε πει παλαιότερα).
Ενδιαφέρον υπάρχει πάντως και ο λόγος ειναι η εργασία. ΟΙ ΗΠΑ τελικά δεν ειναι τόσο καλά όσο θα περίμενε κανεις. Έρχονται λέει φοιτητές απο άλλες πολιτείες με σκοπό να αποκτήσουν γνωσεις που δε δίδονται σε άλλα πανεπιστήμια, ανεβάζοντας έτσι το κύρος του συγκεκριμένου (το οποίο θεωρείται και από τα καλά).
Γενικά οι βόρειες περιοχές των ΗΠΑ προσφέρουν εργασία τα τελευταία χρόνια. Το θέμα ειναι το ποιος μπορει να πάει εκει και να ειναι παράλληλα ανταγωνιστικος.
Τρέχει πάντως σε διάφορα. Προσφατα έλειπε 1 εβδομάδα για κάποιο course . Ειναι πάντως φοβερό το τι προσφέρουν εκει τα Πανεπιστήμια σε εργαζόμενους κτλ. Αμα σε θέλουν, τέλος. Σου δίνουν ότι χρειάζεσαι. Αρκει βέβαια και εσυ να ασχολείσαι με το αντικείμενο.

Σημείωση: Η πράσινη κάρτα του αλλά και αυτή της συζύγου και του παιδιου του, βγήκαν σε χρόνο ρεκόρ πάντως. Μεσολάβισε το Πανεπιστήμιο και η δημοτική αρχή εκει (φαντάσου πόσο θέλουν να έχουν κόσμο εκεί). Και κάτι παίζει με την υπηκοότητα ανάλογα με τα χρόνια απ όσο μου χε πει.

zaras27
08-12-15, 17:15
απο οσο ξερω ειναι ουσιαστικά ιδιωτική τοποθετηση, ενα ποσοστο του μισθου σου παει σε ενα λογαριασμό, τα χρηματα επενδυονται αναλογα με το πλανο που επελεξες και τα περνεις πισω σαν μια μορφη συνταξης ή εφαπαξ.
η εταιρια συμετεχει με ενα ποσοστο.

Με τη βιζα τι κανεις; θα στην εξασφαλισει η εταιρια;

Με τη βιζα ειμαι οκ από τώρα

voithostyrempora2
08-12-15, 21:37
Με 800 ευρώ στο Ελσίνκι οριακά νοικιάζεις γκαρσονιέρα 25-30μ² στο κέντρο της πόλης. Εκτός κέντρου είτε ανεβαίνεις στα 45-50μ² με το ίδιο νοίκι, είτε κατεβαίνεις στα 650 ευρώ για το ίδιο μέγεθος.

Γενικά το κόστος είναι αρκετά υψηλό: απλό εισιτήριο μιας περιοχής ΜΜΜ 3€, μηνιαία κάρτα για το δήμο Ελσινκίου 50€, ντόπια μπύρα 5€/pint, μέσο εστιατόριο 35-40/άτομο χωρίς κρασί, κινηματογράφος 12-15€, μικρό μπουκάλι νερό 1,80€, μηνιαίο κλειστό 24ωρο parking στο κέντρο 250-280€.

Σ'ευχαριστώ, αλλά my bad. Εννοούσα στη Φινλανδική επαρχια. Δεν περιμενω ότι με το ελαχιστο εγγυημενο εισοδημα θα ζησεις στην πρωτεύουσα της χώρας.

euri
08-12-15, 22:35
Ντεν ξέρει :p

Στις μεγάλες πόλεις πάντως, το βρίσκω πολύ δύσκολο να ζήσει κάποιος μόνο με τα 800 ευρώ.

voithostyrempora2
09-12-15, 04:41
Πάσο :p. Φανταζομαι ότι με 800 ευρώ θα μπορείς να επιβιώσεις κάπου στην επαρχία, αν εχεις δικό σου σπίτι αποπληρωμενο και δεν έχεις δόσεις σε δάνεια στεγαστικά,καταναλωτικά κοκ.

Είπαμε ρε παιδιά, στην Ολλανδία πάμε παντού με το ποδήλατο, αλλά όχι και στον αυτοκινητόδρομο :

Griekse toeristen fietsen op MacBikes over de A10 (http://www.parool.nl/parool/nl/124/VERKEER/article/detail/4204079/2015/12/08/Griekse-toeristen-fietsen-op-MacBikes-over-de-A10.dhtml)

Ελληνες τουρίστες πήγαν με το ποδηλατο στον Α10 της Ολλανδίας (https://en.wikipedia.org/wiki/A10_motorway_(Netherlands)) ...

- - - Updated - - -

Βέβαια εχει και τα καλά της (http://www.adslgr.com/forum/threads/17993-%CE%95%CF%81%CF%85%CE%B8%CF%81%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%BA%CE%B7-%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%AC?p=5834223#post5834223) η ξενιτιά :p.

USBCE
09-12-15, 08:25
Λοιπόν σε ότι αφορά την ανταγωνιστικότητα. Αυτοί που έχουν το συγκεκριμένο αντικείμενο ειναι λιγοι. Συνήθως κάτι ανθρωπολόγους ή παλαιοντολόγους βρισκει εκεί, αλλά αυτός έχει το θετικό οτι ειναι αρχαιολόγος.

Άσχετο, αλλά το παραπάνω μπορώ να το επιβεβαιώσω. Είχα μάθημα American Indian Studies και η καθηγήτρια που είχα (με PhD σε αρχαιολογία και πεδίο έρευνας Native American History) μας έλεγε ότι ελάχιστοι υπάρχουν παγκοσμίως στο συγκεκριμένο πεδίο και στα συνέδρια που πηγαίνει είναι μετρημένοι στα δάχτυλα οι συμμετέχοντες και αναρωτιούνται τι θα απογίνει τώρα που σιγά-σιγά κάποιοι θα αρχίσουν να βγαίνουν στη σύνταξη και δεν υπάρχει πολύ ενδιαφέρον για αυτό που κάνουν. Πιθανώς να γνωρίζονται ήδη με τον φίλο σου ή αν όχι ακόμα, σύντομα. :)

zaras27
09-12-15, 12:28
Ωραία αφού τα λύσαμε της Ευρώπης πάμε στην Αμερική .

patch
09-12-15, 18:25
Η Νορβηγία ξεκινάει πρόγραμμα επαναπατρισμου μεταναστών δίνοντας κίνητρα 80κ κορονες, περίπου 9κ ευρώ
Το πρόγραμμα ξεκινάει άμεσα για τους Σομαλους σε πρώτη φάση
Υποψιάζομαι ότι μερικοί δικηγόροι θα βγάλουν χρήμα ΠΆΛΙ και τα πράγματα δυσκολεύουν όλο και περισσότερο
Οκ, όλα καλά θα πάνε

NaGR
11-12-15, 01:35
Πως τα πάει η Νορβηγία με τη μεγάλη πτώση των τιμών πετρελαίου?
έχει αρχίσει να φαίνεται στην εκεί οικονομία?

ΥΓ παράξενο αλλά ζηλεύω το τύπο στην Αλάσκα.
πολύ θα το ήθελα σαν εμπειρία.
δεν είναι τυχαίο οτι έχω δει 3-4 σαιζόν απο το "life below zero"

Veldrin
11-12-15, 01:57
Πως τα πάει η Νορβηγία με τη μεγάλη πτώση των τιμών πετρελαίου?
έχει αρχίσει να φαίνεται στην εκεί οικονομία?

ΥΓ παράξενο αλλά ζηλεύω το τύπο στην Αλάσκα.
πολύ θα το ήθελα σαν εμπειρία.
δεν είναι τυχαίο οτι έχω δει 3-4 σαιζόν απο το "life below zero"

Η Νορβηγία τα κέρδη από τα πετρέλαια τα βάζει στο pension fund ως κράτος. Κοινώς τι είχαμε τι χάσαμε. Από εκεί και πέρα, η Statoil συνεχίζει κανονικά από ότι μου έχουν πεί άνθρωποι που είναι στο Stavanger.

patch
11-12-15, 02:03
Πως τα πάει η Νορβηγία με τη μεγάλη πτώση των τιμών πετρελαίου?
έχει αρχίσει να φαίνεται στην εκεί οικονομία?

ΥΓ παράξενο αλλά ζηλεύω το τύπο στην Αλάσκα.
πολύ θα το ήθελα σαν εμπειρία.
δεν είναι τυχαίο οτι έχω δει 3-4 σαιζόν απο το "life below zero"

Ή οικονομία τους δεν Θα αλλάξει σύντομα, υπάρχουν τα κοίτασματα αλλά έχουν και την αλιεία για backup :lol:
Υπάρχει μεγάλη γκρίνια όμως γιατί δεν μπορούν να ελέγχουν τον πληθωρισμό και πέφτει συνέχεια η κορώνα
Γενικά υπάρχειυπάρχει μεγάλη γκρίνια με την κυβέρνηση (δεξιά + ακροδεξια)

NaGR
11-12-15, 02:16
σε σχέση με τι πέφτει η (νορβηγική) κορώνα?
η σουηδική, που απο όσο θυμάμαι έχουν το μεγαλύτερο correlation μεταξύ τους, έχει πάει σχεδόν 1:9 με ευρώ. ακρίβεια.
το 2016 λέει θα είναι η πρώτη χρονιά που θα τραβήξουν χρήμα απο το fund, το οποίο είχε και κάτι ψιλοσοβαρές απώλειες τα δύο προηγούμενα τρίμηνα.
απο ανεργία τι λέει?
το σκεφτόμουν πριν κάποια χρόνια αλλά όσο το έψαξα, σαν γιατρός ή στον πετρελαικό τομέα άξιζε μόνο.

patch
11-12-15, 02:28
Χτυπά στο Google norwegian krone equals και δες την δεκαετία πχ

Μέσος μισθός 3κ ευρώ, πανάκριβη ζωή, τρελή φορολογία 42‰, σε offshore δεν μπορείς να πας απολυουν συνέχεια πλέον

IMO η καλύτερη χώρα στο κόσμο για να πάρεις σύνταξη

cool11
11-12-15, 11:51
ΥΓ παράξενο αλλά ζηλεύω το τύπο στην Αλάσκα.
πολύ θα το ήθελα σαν εμπειρία.
δεν είναι τυχαίο οτι έχω δει 3-4 σαιζόν απο το "life below zero"

Οτι ταινια εχω δει τα τελευταια χρονια απο Αλασκα, και δεν ειμαι και φαν του ειδους, ήταν ψιλοθριλερ στα χιονια και τον παγετο...αλλα συμφωνω, πρεπει να ειναι τρομερη εμπειρια...

megahead13
11-12-15, 17:00
http://antikleidi.com/2015/12/09/poso-volemenoi/

anon
11-12-15, 17:14
Πως τα πάει η Νορβηγία με τη μεγάλη πτώση των τιμών πετρελαίου?
έχει αρχίσει να φαίνεται στην εκεί οικονομία?

ΥΓ παράξενο αλλά ζηλεύω το τύπο στην Αλάσκα.
πολύ θα το ήθελα σαν εμπειρία.
δεν είναι τυχαίο οτι έχω δει 3-4 σαιζόν απο το "life below zero"

δες τότε να πάς στην Ανταρκτική. Ζητάνε επιστήμονες και τεχνικούς, αμοιβή σχετικά χαμηλή, αλλά δεν πληρώνεις τροφή και στέγη (χαχαχαχα), και έχεις ένα βιογραφικό που σε όλους θα πέφτει το σαγόνι. αλλα αν θυμαμαι καλά, μινιμουμ ένα εξάμηνο, και είναι πιο εύκολο να πάς τους εκεί χειμερινούς μήνες, όπου κανένας δεν θέλει ναναι :p :p :p Θα χορτάσεις κρύο!!!!

NaGR
11-12-15, 19:02
μπορει να το λες για πλακα ή ειρωνικά, αλλά το εχω σκεφτει
ομως ολα εκει ειναι βασεις καποιας μεγαλης χωρας, και δεν πας απλως ψαχνοντας δουλεια.
το βιογραφικο σου βεβαια, και οι γνωριμιες/εμπειριες, παιρνουν ενα σημαντικοτατο upgrade.

Φανερός Πράκτωρ
11-12-15, 19:06
το βιογραφικο σου βεβαια, και οι γνωριμιες/εμπειριες, παιρνουν ενα σημαντικοτατο upgrade.

Στην Αλάσκα;;;;

voithostyrempora2
11-12-15, 19:07
Στην Ανταρκτική εννοεί, απ'όσα κατάλαβα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.