PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 [85] 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

NaGR
11-12-15, 19:54
ορθόν, και ελπίζω να μην βγήκαμε οφφτοπικ.

voithostyrempora2
11-12-15, 20:07
Καθόλου offtopic, αφού η Ανταρκτική ειναι και αυτή "εξωτερικό".

:p

Φανερός Πράκτωρ
11-12-15, 23:02
Και γιατί παίρνεις ένα σημαντικό upgrade στην Ανταρκτική;

8anos
11-12-15, 23:12
Και γιατί παίρνεις ένα σημαντικό upgrade στην Ανταρκτική;

Μοστραρεις αποφασιστικότητα, προσαρμοστικότητα, αντοχή, αφοσίωση στο πρότζεκτ :p

Φανερός Πράκτωρ
11-12-15, 23:23
Μοστραρεις αποφασιστικότητα, προσαρμοστικότητα, αντοχή, αφοσίωση στο πρότζεκτ :p

Σωστά! Πως μου διέφυγε; :p :lol:

NaGR
11-12-15, 23:33
εκτος απο αυτα, που θα μπορουσες να τα αποκτησεις και στη Σαχαρα ή στην Ισις πχ, για να πας Ανταρκτικη σημαινει οτι εχεις ενα ξεχωριστο skillset(επιστημονικο κυριως).
οποιος λοιπον ενδιαφερθει να σε προσλαβει στη συνεχεια, θα σκονταφτει σε αυτη την εργασιακη εμπειρια σου και δεν θα μπορει να αμφισβητησει ή παραβλεψει οτι οι Αμερικανικες ή Αγγλικες ή Γαλλικες κρατικες υπηρεσιες εκριναν τις ικανοτητες σου αυτες ως αξιοπροσεκτες.
εγω αυτο το βλεπω ως upgrade. μιλας απο ενα επιπεδο και πανω.

anon
11-12-15, 23:37
εκτος απο αυτα, που θα μπορουσες να τα αποκτησεις και στη Σαχαρα ή στην Ισις πχ, για να πας Ανταρκτικη σημαινει οτι εχεις ενα ξεχωριστο skillset(επιστημονικο κυριως).
οποιος λοιπον ενδιαφερθει να σε προσλαβει στη συνεχεια, θα σκονταφτει σε αυτη την εργασιακη εμπειρια σου και δεν θα μπορει να αμφισβητησει ή παραβλεψει οτι οι Αμερικανικες ή Αγγλικες ή Γαλλικες κρατικες υπηρεσιες εκριναν τις ικανοτητες σου αυτες ως αξιοπροσεκτες.
εγω αυτο το βλεπω ως upgrade. μιλας απο ενα επιπεδο και πανω.

ακριβώς αυτό...

Φανερός Πράκτωρ
12-12-15, 02:21
ΟΚ, βέβαια αυτές τις διαπιστεύσεις (ακόμα και στο επιστημονικό κομμάτι) μπορείς να τις πάρεις και σε πιο φυσιολογικά κλίματα (δεν είναι ανάγκη να σου πέσει το @ από το κρύο :p).
Απλά εκεί φαντάζομαι ότι θα είναι πιο εύκολο να σε πάρουν (λόγο φόβου @ :p)

vamvakoolas
14-12-15, 10:58
το εχω ξαναγραψει (μπορειτε να το δειτε) για δυσκολες περιοχες π.χ Αφγανισταν ή Ιρακ ή ακομα και Συρια που τωρα οι Αμερικανοι κανουν κουμαντο υπαρχει ζητηση για τεχνικες δουλειες και με πολυ καλους μισθους αλλα οσο και αν φαινεται περιεργο γινεται της $"£ας απο αιτησεις βιογραφικων!

xhaos
14-12-15, 12:48
το εχω ξαναγραψει (μπορειτε να το δειτε) για δυσκολες περιοχες π.χ Αφγανισταν ή Ιρακ ή ακομα και Συρια που τωρα οι Αμερικανοι κανουν κουμαντο υπαρχει ζητηση για τεχνικες δουλειες και με πολυ καλους μισθους αλλα οσο και αν φαινεται περιεργο γινεται της $"£ας απο αιτησεις βιογραφικων!

όσο και αν φανεί περίεργο το προσπαθούσα πολύ έντονα για 3 χρόνια αλλά δεν....

συγκεκριμένα προσπαθούσα σε αγωγούς.

PopManiac
14-12-15, 13:10
το εχω ξαναγραψει (μπορειτε να το δειτε) για δυσκολες περιοχες π.χ Αφγανισταν ή Ιρακ ή ακομα και Συρια που τωρα οι Αμερικανοι κανουν κουμαντο υπαρχει ζητηση για τεχνικες δουλειες και με πολυ καλους μισθους αλλα οσο και αν φαινεται περιεργο γινεται της $"£ας απο αιτησεις βιογραφικων!

Εννοείται ;) Είναι ενδεικτικό τηε γενικότερης κρίσης και στασιμότητας μισθών, έλλειψης θέσεων εργασίας, και ανάγκης για CV boost. Δεν το θεωρώ και ό,τι πιο θετικό...

KLG
14-12-15, 13:39
το εχω ξαναγραψει (μπορειτε να το δειτε) για δυσκολες περιοχες π.χ Αφγανισταν ή Ιρακ ή ακομα και Συρια που τωρα οι Αμερικανοι κανουν κουμαντο υπαρχει ζητηση για τεχνικες δουλειες και με πολυ καλους μισθους αλλα οσο και αν φαινεται περιεργο γινεται της $"£ας απο αιτησεις βιογραφικων!

Καλοί μισθοί αν παει κάποιος απευθείας στην εταιρία. Έχω διαπιστώσει οτι παίζουν εργολάβοι με σχεδον υποτιμητικά συμβολαία στη πλειοψηφία των θέσεων. Προφανώς ενα 10-20% μισθολογικό boost για να πας να δουλεψεις σε μια χωρα που για να πας στη δουλειά σου θέλεις προστασία απο μισθοφόρους είναι παραπάνω απο ξεφτύλα.

Φανερός Πράκτωρ
14-12-15, 14:09
Έχω διαπιστώσει οτι παίζουν εργολάβοι με σχεδον υποτιμητικά συμβολαία στη πλειοψηφία των θέσεων.
Μια που το ανέφερες, κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση από λίγο πιο παλιά (3-4 χρόνια) είναι το θράσος που έχουν ορισμένοι εργοδότες στο τι ζητάνε να υπογράψεις.

Ακόμα θυμάμαι που κάποιοι ζητούσαν να υπογράψεις ότι δεν θα εργαστείς σε συγγενικό αντικείμενο (άρα και εταιρεία), ζητούσαν προτεραιότητα χρήσης στις δημιουργίες σου που κάνεις εκτός δουλειάς (και πάει στο διάολο για την περίοδο που δουλεύεις στην συγκεκριμένη εταιρεία - κάποιοι το επέκτειναν και στο παρελθόν) κλπ κλπ.

Σε γενικές γραμμές: Συσσωρευμένο θράσος που μάλλον για να τα ζητάνε θα βρίσκουν και ανταπόκριση.

Veldrin
14-12-15, 14:21
Μόνο που θα σκεφτόμουν το κεφάλι μου υποψήφιο κολιέ, σε Συρίες και τέτοιες ISIS threatened περιοχές δεν πατούσα το πόδι μου για όλα τα λεφτά του κόσμου.

Ανταρκτική από την άλλη, χωρίς δεύτερη σκέψη. Πολλά τα μακροπρόθεσμα κέρδη σε CV και εμπειρίες.

PopManiac
14-12-15, 14:39
Μια που το ανέφερες, κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση από λίγο πιο παλιά (3-4 χρόνια) είναι το θράσος που έχουν ορισμένοι εργοδότες στο τι ζητάνε να υπογράψεις.

Ακόμα θυμάμαι που κάποιοι ζητούσαν να υπογράψεις ότι δεν θα εργαστείς σε συγγενικό αντικείμενο (άρα και εταιρεία), ζητούσαν προτεραιότητα χρήσης στις δημιουργίες σου που κάνεις εκτός δουλειάς (και πάει στο διάολο για την περίοδο που δουλεύεις στην συγκεκριμένη εταιρεία - κάποιοι το επέκτειναν και στο παρελθόν) κλπ κλπ.

Σε γενικές γραμμές: Συσσωρευμένο θράσος που μάλλον για να τα ζητάνε θα βρίσκουν και ανταπόκριση.

Kοίτα, αν και συμφωνώ, αρκετά από αυτά τα συμβόλαια και οι όροι που θέτουν they are not worth the paper they are written on όπως έλεγε και ένας CEO σε εταιρεία που δούλευα.

Περισσότερο είναι για να προστατεύσουν τον ανάδοχο από πιθανές διαρροές προς ανταγωνιστές μέσω του εργολάβου παρά ο,τιδήποτε άλλο.

Αλλά ναι, αυτό που ζητείται είναι ενίοτε αρκετά χοντρό

vamvakoolas
14-12-15, 14:39
βασικα παιζουν ακομα καποιοι τοπικοι ΅εργολαβοι΅για τις χωρες αυτες ομως πλεον δεν ειναι οπως παλαια μιας και οι εργαζομενοι (υποψηφιοι) δεν ειναι χαζοι
υπαρχει relocation πακετο στανταρ και συνηθως διαμονη και μεταφορα για την εταιρια. Τωρα το σπιτι παιζει αν εισαι μονος-η μενεις με αλλους-η αν φερεις οικογενεια μονος. Το κακο κατα τη γνωμη μου ειναι οτι μερικες εταιριες στη πλειψηφια βαζουν να μενουν τμηματα ή συναδελφοι στο ιδιο ποστο μαζι. Για μεταφορες μοιραζονται το ιδιο ιχ με οδηγο. Για προστασια (αυτο ειναι το κακο πλεον) παλια σου προσφεραν καποια ασφαλεια τωρα ειναι χυμα δηλαδη εισαι μονος. Εννοειται οτι δινουν συμβουλες σε δηλωνουν σε κρατος κοκ.

Και για να γελασουμε λιγο, ο υπευθηνος στο πολιτικο που εγινε & στρατιωτικο αεροδορμιο στη Συρια για το πολιτικο-εμπορευματικο σκελος (ναι εκει που γινεται της "$££ας= ) ειναι...Ελληνας!

KLG
14-12-15, 15:36
Μια που το ανέφερες, κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση από λίγο πιο παλιά (3-4 χρόνια) είναι το θράσος που έχουν ορισμένοι εργοδότες στο τι ζητάνε να υπογράψεις.

Ακόμα θυμάμαι που κάποιοι ζητούσαν να υπογράψεις ότι δεν θα εργαστείς σε συγγενικό αντικείμενο (άρα και εταιρεία), ζητούσαν προτεραιότητα χρήσης στις δημιουργίες σου που κάνεις εκτός δουλειάς (και πάει στο διάολο για την περίοδο που δουλεύεις στην συγκεκριμένη εταιρεία - κάποιοι το επέκτειναν και στο παρελθόν) κλπ κλπ.

Σε γενικές γραμμές: Συσσωρευμένο θράσος που μάλλον για να τα ζητάνε θα βρίσκουν και ανταπόκριση.

Αναφέρεσαι στο RnD προφανώς. Ακόμα και τα πανεπιστήμια έχουν παρόμοιες απαιτήσεις, π.χ. στο ΗΒ στα loogbooks που μοιράζουν (δωρεάν) γράφουν στις τελευταιες σελίδες οτι οτι γράφεται εκεί ειναι περιουσία του πανεπιστημίου.

lewton
14-12-15, 17:03
Εκείνη η ψυχή που θα γινόταν μετανάστης από επιλογή και όχι από ανάγκη που χάθηκε;
Μήπως του την έπεσαν τίποτα Μαροκινοί στο κέντρο μεταναστών στη Γερμανία; :hmm:

Φανερός Πράκτωρ
14-12-15, 18:46
Αναφέρεσαι στο RnD προφανώς. Ακόμα και τα πανεπιστήμια έχουν παρόμοιες απαιτήσεις, π.χ. στο ΗΒ στα loogbooks που μοιράζουν (δωρεάν) γράφουν στις τελευταιες σελίδες οτι οτι γράφεται εκεί ειναι περιουσία του πανεπιστημίου.

Ναι, αναφέρομαι σε R&D (ή "R&D").

Με logbooks φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι σε τετράδια/σημειωματάρια που μοιράζει το πανεπιστήμιο.
Και αυτό υπερβολή μου φαίνεται αλλά ίσως θεωρούν ότι η χρήση του περιορίζεται σε αυτά που κάνεις κατά την εργασία σου.

Ίσως να μη θυμάμαι καλά αλλά δεν θυμάμαι κάποιο academic contract μου να αναφέρεται σε κάτι που κάνω στον ελεύθερό μου χρόνο κατά την περίοδο που δουλεύω στο συγκεκριμένο ίδρυμα.

KLG
14-12-15, 18:50
Και στο DnD οτι γράψεις στο logbook μπορεί να στο φάει ο DM :p

PopManiac
14-12-15, 18:53
Ναι, αναφέρομαι σε R&D (ή "R&D").

Με logbooks φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι σε τετράδια/σημειωματάρια που μοιράζει το πανεπιστήμιο.
Και αυτό υπερβολή μου φαίνεται αλλά ίσως θεωρούν ότι η χρήση του περιορίζεται σε αυτά που κάνεις κατά την εργασία σου.

Ίσως να μη θυμάμαι καλά αλλά δεν θυμάμαι κάποιο academic contract μου να αναφέρεται σε κάτι που κάνω στον ελεύθερό μου χρόνο κατά την περίοδο που δουλεύω στο συγκεκριμένο ίδρυμα.

Aυτοί οι όροι συνήθως είναι για να καλύπτονται νομικά από το σχετικά σπάνιο που μπορεί να συμβεί - π.χ. είσαι σε ένα project, έχεις μια ιδέα, την παίρνεις και την πηγαίνεις στη Silicon Valley (λέμε τώρα :p) και λες ότι σου προέκυψε στο σπίτι σου και συνεπώς δεν έχει σχέση με το project per se.

Βέβαια, αν όντως σου προκύψει τότε θα πρέπει να το δεις κι αλλιώς και να ψάξεις για γερή νομική συμβουλή προτού κάνεις ο,τιδήποτε (ας το αφήσω εδώ παρακαταθήκη να θυμηθείς αυτήν την πολύτιμη συμβουλή μου αν ποτέ σου τύχει και να με ανταμείψεις ανάλογα :cool:)

doctor_667
25-12-15, 13:22
Γύρισα χθες μέσω Σερβίας και στον έλεγχο διαβατηρίων στη Θεσσαλονίκη, μου είπαν ότι έχω απαγόρευση εξόδου από τη χώρα και αν προσπαθήσω να πετάξω για το γυρισμό δεν θα με αφήσουν. Είμαι κανονικά ανυπότακτος και έχω κάνει ρύθμιση για την αποπληρωμή του προστίμου. Φέτος με καλέσανε για δεύτερη χρονιά και μάλιστα ο πατέρας μου πήγε το χαρτί πίσω και πήρε και τηλέφωνο στη στρατολογία και του είπαν και οι δύο ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Από άλλους φίλους άκουσα ότι στείλανε μια υπεύθυνη δήλωση ξανά, σαν ανανέωση του στάτους του ανυπότακτου.

Αυτός στα σύνορα ήταν από την αστυνομία και δεν ήξερε να με βοηθήσει, έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Στη χειρότερη θα κλείσω άλλο εισιτήριο να φύγω απευθείας αλλά δεν θέλω να φύγω σαν τον κλέφτη από τη στιγμή που είναι δικαίωμα μου να είμαι εδώ.

PopManiac
25-12-15, 13:29
Γύρισα χθες μέσω Σερβίας και στον έλεγχο διαβατηρίων στη Θεσσαλονίκη, μου είπαν ότι έχω απαγόρευση εξόδου από τη χώρα και αν προσπαθήσω να πετάξω για το γυρισμό δεν θα με αφήσουν. Είμαι κανονικά ανυπότακτος και έχω κάνει ρύθμιση για την αποπληρωμή του προστίμου. Φέτος με καλέσανε για δεύτερη χρονιά και μάλιστα ο πατέρας μου πήγε το χαρτί πίσω και πήρε και τηλέφωνο στη στρατολογία και του είπαν και οι δύο ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι. Από άλλους φίλους άκουσα ότι στείλανε μια υπεύθυνη δήλωση ξανά, σαν ανανέωση του στάτους του ανυπότακτου.

Αυτός στα σύνορα ήταν από την αστυνομία και δεν ήξερε να με βοηθήσει, έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; Στη χειρότερη θα κλείσω άλλο εισιτήριο να φύγω απευθείας αλλά δεν θέλω να φύγω σαν τον κλέφτη από τη στιγμή που είναι δικαίωμα μου να είμαι εδώ.

Αν έχεις κάνει ρύθμιση τότε το πιθανότατο είναι ότι η αποτελεσματικότατη ελληνική γραφειοκρατία έχει κάνει πάλι το θαύμα της και κάπου δεν έχει ενημερωθεί το status σου.

Αφού θα είσαι Ελλάδα, γιατί δεν πας αυτοπροσώπως στη στρατολογία να το λύσεις;

doctor_667
25-12-15, 13:37
Αυτό θα κάνω, αλλά μιας και αυτό είναι δυνατό σε 3 μέρες είπα να ρωτήσω μπας και είχε κανείς παρόμοια εμπειρία να μην το έχω και στο κεφάλι μου το τριήμερο.

8anos
25-12-15, 13:52
Αυτό θα κάνω, αλλά μιας και αυτό είναι δυνατό σε 3 μέρες είπα να ρωτήσω μπας και είχε κανείς παρόμοια εμπειρία να μην το έχω και στο κεφάλι μου το τριήμερο.

Με ποια διαδικασια εχεις δηλωθει ανυποτακτος εξωτερικου; προξενειο βεβαιωση αποστολη στην στρατολογια;

Φανερός Πράκτωρ
25-12-15, 13:56
Ρίξε μια ματιά και στο ΦΕΚ. Νομίζω ότι ως ανυπότακτος έχεις το δικαίωμα να μείνεις στη χώρα έως 1 μήνα (τουλάχιστον όταν τα είχα κοιτάξει). Για το αν θα σε αφήσουν να φύγεις νομίζω ότι ήταν λίγο φλου. Αλλά είχα συμπεράνει ότι αφού μιλάνε ότι μπορείς να μείνεις μέχρι 1 μήνα τότε μπορείς να φύγεις κιόλας.

PopManiac
25-12-15, 14:04
Ρίξε μια ματιά και στο ΦΕΚ. Νομίζω ότι ως ανυπότακτος έχεις το δικαίωμα να μείνεις στη χώρα έως 1 μήνα (τουλάχιστον όταν τα είχα κοιτάξει). Για το αν θα σε αφήσουν να φύγεις νομίζω ότι ήταν λίγο φλου. Αλλά είχα συμπεράνει ότι αφού μιλάνε ότι μπορείς να μείνεις μέχρι 1 μήνα τότε μπορείς να φύγεις κιόλας.

Μα αν κατάλαβα καλά δεν τον αφορά αφού έχει πληρωθεί το πρόστιμο και λογικά δεν είναι θέμα πλέον status αλλά μάλλον να ενημερωθούν οι αρχές

Φανερός Πράκτωρ
25-12-15, 14:21
Όταν πληρώνεις το πρόστιμο δεν παύεις να είσαι ανυπότακτος. Απλά έχεις πληρώσει το πρόστιμο που σου έβαλαν επειδή ήσουν άτακτο παιδί :p

Οι συνέπειες της ανυποταξίας συνεχίζουν να ισχύουν.

Αν βρω το ΦΕΚ θα το βάλω για να συζητάμε συγκεκριμένα.

doctor_667
25-12-15, 14:29
Ισχύει αυτό που λέει ο φανερος, πουθενά δεν αναφέρεται τίποτα για την έξοδο αλλά όταν λέμε παραμονή φαντάζομαι αυτό εννοείται.

Διάβασα κάπου αλλού ότι λογικά θα μου δώσουν ένα χαρτί από τη στρατολογια και θα φύγω αφού το δείξω. Αλλά η απαγόρευση εξόδου θα συνεχίσει να ισχύει.

8anos
25-12-15, 14:31
Εχει δικαιωμα για ενα μηνα. Πιθανολογω οτι για καποιον λογο τον εχουν ως ανυποτακτο εξωτερικου και οτι μετα απο τις τελευταιες ιστοριες με τον ελεγχο των διαβατηριων των τζιχαντιστων καναν πιο αυστηρους τους ελεγχους των διαβατηριων.

jose_ee1985
25-12-15, 14:47
Δηλαδή αν είσαι άνω των 35 και έχεις πληρώσει το πρόστιμο, πάλι ισχύει ή "άδεια παραμονής" μέχρι ένα μήνα;

Φανερός Πράκτωρ
25-12-15, 15:03
π.χ.

N.3421-2005


Άρθρο 54 Αποδημία
1. Στους ανυπότακτους και λιποτάκτες απαγορεύεται:
α. H αποδημία σε χώρα του εξωτερικού ή η ναυτολόγηση σε πλοία γραμμής εξωτερικού.
....

5. Ομοίως, επιτρέπεται η είσοδος και η παραμονή στην Ελλάδα, χωρίς έλεγχο της στρατολογικής κατάστασης, για χρονικό διάστημα που δεν μπορεί να υπερβαίνει τις τριάντα (30) ημέρες, συνολικά ή τμηματικά, κατ’ έτος, ανυποτάκτων του εξωτερικού...


Μπορείς να το κατεβάσεις και να τα κοιτάξεις πιο αναλυτικά.

- - - Updated - - -


Δηλαδή αν είσαι άνω των 35 και έχεις πληρώσει το πρόστιμο, πάλι ισχύει ή "άδεια παραμονής" μέχρι ένα μήνα;

Από όσο ξέρω (οι άμεσα ενδιαφερόμενοι προφανώς κάνουν ένα cross-check):
- ο ένας μήνας έχει να κάνει με την ανυποταξία (ανεξαρτήτως ηλικίας)
- όταν είσαι πάνω από τα 35, μπορείς πολύ εύκολα να εκπληρώσεις τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις (minimum εκπαίδευση + εξαγορά) και φυσικά να πάψουν οι συνέπειες της ανυποταξίας.
- όταν είσαι πάνω από τα 45 ισχύουν άλλα, ακόμα πιο χαλαρά πράγματα αλλά εκεί πάει μακρυά η βαλίτσα.

tsioy
28-12-15, 18:32
Για πρόσληψη σε εταιρεία στη Γερμανία, πρέπει να συμπληρώσω ένα έντυπο (Einstellungsbogen).
Στο έντυπο αυτό, εκτός των άλλων, υπάρχουν τα πεδία : Krankenkasse/Sozialversicherungsnummer , Lohnsteuerkarte/Finanzamtnummer/SteuerID Nr.
Eίμαι δηλωμένος στο δημαρχείο της πόλης μου και αυτή θα είναι η πρώτη μου δουλειά, κατά συνέπεια δεν έχω τους άνω αριθμούς ασφάλισης και τον αντίστοιχο ΑΦΜ στη Γερμανία. Αυτά δεν τα παίρνω, αφού ξεκινήσω την πρώτη δουλειά;

8anos
28-12-15, 18:53
Για πρόσληψη σε εταιρεία στη Γερμανία, πρέπει να συμπληρώσω ένα έντυπο (Einstellungsbogen).
Στο έντυπο αυτό, εκτός των άλλων, υπάρχουν τα πεδία : Krankenkasse/Sozialversicherungsnummer , Lohnsteuerkarte/Finanzamtnummer/SteuerID Nr.
Eίμαι δηλωμένος στο δημαρχείο της πόλης μου και αυτή θα είναι η πρώτη μου δουλειά, κατά συνέπεια δεν έχω τους άνω αριθμούς ασφάλισης και τον αντίστοιχο ΑΦΜ στη Γερμανία. Αυτά δεν τα παίρνω, αφού ξεκινήσω την πρώτη δουλειά;

Στην σουηδια τα βγαζεις με το συμβολαιο της δουλειας ή ενα χαρτι οπου διατυπωνεται η προθεση της εταιριας να σε προσλαβει και το συμβολαιο ενοικιασης του σπιτιου που θα μεινεις.

lewton
28-12-15, 19:19
Για πρόσληψη σε εταιρεία στη Γερμανία, πρέπει να συμπληρώσω ένα έντυπο (Einstellungsbogen).
Στο έντυπο αυτό, εκτός των άλλων, υπάρχουν τα πεδία : Krankenkasse/Sozialversicherungsnummer , Lohnsteuerkarte/Finanzamtnummer/SteuerID Nr.
Eίμαι δηλωμένος στο δημαρχείο της πόλης μου και αυτή θα είναι η πρώτη μου δουλειά, κατά συνέπεια δεν έχω τους άνω αριθμούς ασφάλισης και τον αντίστοιχο ΑΦΜ στη Γερμανία. Αυτά δεν τα παίρνω, αφού ξεκινήσω την πρώτη δουλειά;
To Steuer (ΑΦΜ) θα το πάρεις από το Finanzamt (ΔΟΥ) στο οποίο ανήκεις. Θα γκρινιάξουν που δεν το ζήτησες όταν γράφτηκες στο Burgeramt, να επιμείνεις. Προσοχή: μόνο στο Finanzamt στο οποίο ανήκεις (βάσει της διεύθυνσής σου) θα στο δώσουν.

Το άλλο που ρωτάς είναι φυσικά άκυρο αλλά λογική ερώτηση από Έλληνα που νομίζει ότι στη Γερμανία όλα τα ταμεία έχουν συγχωνευτεί σε ένα και ότι αυτό είναι κρατικό. :p
Πρέπει να επιλέξεις από ποια ιδιωτική ασφαλιστική εταιρία θα πάρεις ασφάλιση υγείας. Η καλύτερη είναι η TK. Θα έλεγα να πας κατευθείαν σε αυτή. Μόνη εναλλακτική που δίνω είναι η Barmer GEK που είναι επίσης πολύ καλή και συνήθως έχει γραφεία όπου πας και κάνεις τη δουλειά, αν δεν θεωρείς τα Γερμανικά σου αρκετά καλά για να κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση στην TK. Κάπου εδώ κάποιος θα μου την πει ότι και η TK έχει γραφεία. Προκαταβολικά συγνώμη, δεν είμαι ειδικός για Γερμανία, μόνο από Ελβετία τα ξέρω όλα. Πάντως καμία άλλη δεν αξίζει το χρόνο σου.

- - - Updated - - -


Στην σουηδια τα βγαζεις με το συμβολαιο της δουλειας ή ενα χαρτι οπου διατυπωνεται η προθεση της εταιριας να σε προσλαβει και το συμβολαιο ενοικιασης του σπιτιου που θα μεινεις.
Παλιοκουμμούνια... :p

tsigarid
28-12-15, 20:55
Einstellungsbogen, Krankenkasse, Sozialversicherungsnummer, Lohnsteuerkarte, Finanzamtnummer

Γαμώ τις γλώσσες τα Γερμανικά :p

patch
28-12-15, 21:21
Στην σουηδια τα βγαζεις με το συμβολαιο της δουλειας ή ενα χαρτι οπου διατυπωνεται η προθεση της εταιριας να σε προσλαβει και το συμβολαιο ενοικιασης του σπιτιου που θα μεινεις.

Το ίδιο και Νορβηγία, αλλά εκτός αυτού τους πρώτους δύο, δυόμισι μήνες δεν μπορείς να πληρωθεις. Γιατί τόσο κάνει όλη η διαδικασία να τα έχεις όλα και Bank account
Καμία τράπεζα δεν ανοίγει λογαριασμό χωρίς σύμβαση, ΑΦΜ και συμβόλαιο σπιτιού
Οπότε τα έξοδα πρέπει να στα καλύψει η εταιρεία μέχρι να πληρωθεις

Για να ανοίξεις λογαριασμό χωρίς αυτά θέλουν πάνω από εκατό χιλιάδες ευρώ και εμβασμα :rofl:

Α και ασφάλεια αφού γίνουν τρεις πλήρης πληρωμές

zianna
28-12-15, 21:45
Γαμώ τις γλώσσες τα Γερμανικά :p

Όταν ξεκινάς και την μιλάς δεν σου φαίνεται δύσκολο.
Ένα παράδειγμα, λες κάρτα αλληλεγγύης. Δύο λέξεις, σαν έλληνας γνωρίζεις και τις δυο.
Αν το έλεγες Κάρτααλληλεγγύης και ήταν συχνό φαινόμενο στη γλώσσα σου, θα σου φαινόταν δύσκολο; Η διαφορά είναι στο κενό που εμείς προσθέτουμε.

To sozialversicherungsnummer είναι τρεις λέξεις, sozial versicherung nummer, αριθμός κοινωνικής ασφάλισης. Αν στα γερμανικά ήταν τρεις λέξεις θα δυσκόλευε περισσότερο με την χρήση προθέσεων και της ανάλογης κατάληξης στο κάθε ουσιαστικό και επίθετο με τα τρία γένη που έχουν. Οι λέξεις σιδηρόδρομοι διευκολύνουν στην τελική, φτάνει να την μιλάς την γλώσσα :p

Offtopic mode off
:p

Sovjohn
29-12-15, 00:00
Όταν ξεκινάς και την μιλάς δεν σου φαίνεται δύσκολο.
Ένα παράδειγμα, λες κάρτα αλληλεγγύης. Δύο λέξεις, σαν έλληνας γνωρίζεις και τις δυο.
Αν το έλεγες Κάρτααλληλεγγύης και ήταν συχνό φαινόμενο στη γλώσσα σου, θα σου φαινόταν δύσκολο; Η διαφορά είναι στο κενό που εμείς προσθέτουμε.

To sozialversicherungsnummer είναι τρεις λέξεις, sozial versicherung nummer, αριθμός κοινωνικής ασφάλισης. Αν στα γερμανικά ήταν τρεις λέξεις θα δυσκόλευε περισσότερο με την χρήση προθέσεων και της ανάλογης κατάληξης στο κάθε ουσιαστικό και επίθετο με τα τρία γένη που έχουν. Οι λέξεις σιδηρόδρομοι διευκολύνουν στην τελική, φτάνει να την μιλάς την γλώσσα :p

Offtopic mode off
:p

Δεκτόν είναι αυτό, απλά στα ελληνικά το σκουληκομυρμηγκότρυπα (3 λέξεις) το έχουμε για γλωσσοδέτη οπότε... :p

zaras27
29-12-15, 11:10
To Steuer (ΑΦΜ) θα το πάρεις από το Finanzamt (ΔΟΥ) στο οποίο ανήκεις. Θα γκρινιάξουν που δεν το ζήτησες όταν γράφτηκες στο Burgeramt, να επιμείνεις. Προσοχή: μόνο στο Finanzamt στο οποίο ανήκεις (βάσει της διεύθυνσής σου) θα στο δώσουν.

Το άλλο που ρωτάς είναι φυσικά άκυρο αλλά λογική ερώτηση από Έλληνα που νομίζει ότι στη Γερμανία όλα τα ταμεία έχουν συγχωνευτεί σε ένα και ότι αυτό είναι κρατικό. :p
Πρέπει να επιλέξεις από ποια ιδιωτική ασφαλιστική εταιρία θα πάρεις ασφάλιση υγείας. Η καλύτερη είναι η TK. Θα έλεγα να πας κατευθείαν σε αυτή. Μόνη εναλλακτική που δίνω είναι η Barmer GEK που είναι επίσης πολύ καλή και συνήθως έχει γραφεία όπου πας και κάνεις τη δουλειά, αν δεν θεωρείς τα Γερμανικά σου αρκετά καλά για να κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση στην TK. Κάπου εδώ κάποιος θα μου την πει ότι και η TK έχει γραφεία. Προκαταβολικά συγνώμη, δεν είμαι ειδικός για Γερμανία, μόνο από Ελβετία τα ξέρω όλα. Πάντως καμία άλλη δεν αξίζει το χρόνο σου.



Δεν υπάρχει αυτασφάλιση στην Γερμανία ?

vamvakoolas
29-12-15, 11:10
οταν η αμερικανικη οικονομια δε παει καλα (χθεσινη δηλωση) εχουν το τροπο τους να βρισκουν λυση

http://www.state.gov/secretary/remarks/2015/12/250877.htm

(οι αμερικανοι κανουν οτι θελουν στο Ιρακ και θα ΄βοηθησουν΄στην ανοικοδομηση μιας νεας πολης..)

john dubi
29-12-15, 14:36
Γαμώ τις γλώσσες τα Γερμανικά :p

Εχει και καλύτερες!

Donaudampfschifffahrtsgesellschaftskapitänswitwe

anon
29-12-15, 16:51
Εχει και καλύτερες!

Donaudampfschifffahrtsgesellschaftskapitänswitwe


τσ, τσ, τσ..... και πάλι
όταν εμείς γράφαμε θέατρο με τραγψδίες και κωμωδίες,
οι Γερμανοί τρώγανε βαλανίδια!!!! Εμείς τους δώσαμε τα φώτα
και στο μεγάλες λέξεις (και μετά πηξαμε στο σκοτάδι).

λοπαδοτεμαχοσελαχογαλεοκρανιολειψανοδριμυποτριμματοσιλφιολιπ αρομελιτοκατακεχυμενοκιχλεπικοσσυφοφαττοπεριστεραλεκτρυονοπτ οπιφαλλιδοκιγκλοπελειολαγῳοσιραιοβαφητραγανοπτερυγών…

η μεγαλύτερη λέξη, απο κωμωδία του Αριστοφάνη :wink:
Αν μπορείς, πες την απέξω! χαχαχα

lewton
30-12-15, 10:49
Δεν υπάρχει αυτασφάλιση στην Γερμανία ?

Για υπάλληλο;

zaras27
30-12-15, 11:58
Για υπάλληλο;

Αν κάποιος ζει στο Dusseldorf πχ και έχει δηλώσει κατοικία κανονικά και έχει κάνει εγγραφή και στο δήμο , εφορία αλλά δεν εχει ξεκινήσει δουλειά μπορεί να κάνει αυτασφάλιση ?

tsioy
30-12-15, 12:11
Tελικά, πήρα steuer Id σε 3' από την εφορία (χωρίς γκρίνιες :p) και έκανα αίτηση στο ΤΚ (έχει γραφείο στην πόλη όπου είμαι). Ήμουν μεταξύ ΑΟΚ και ΤΚ, αλλά κατέληξα στο δεύτερο, όπως ανέφερε ο lewton.

lewton
30-12-15, 13:23
Αν κάποιος ζει στο Dusseldorf πχ και έχει δηλώσει κατοικία κανονικά και έχει κάνει εγγραφή και στο δήμο , εφορία αλλά δεν εχει ξεκινήσει δουλειά μπορεί να κάνει αυτασφάλιση ?

Φυσικά.
Πας στην ΤΚ και ρωτάς πόσο κοστίζει η ασφάλιση υγείας.
Αλλά εδώ ρωτούσε για ασφάλιση από τη στιγμή που αρχίζει να δουλεύει.

zaras27
30-12-15, 17:59
Φυσικά.
Πας στην ΤΚ και ρωτάς πόσο κοστίζει η ασφάλιση υγείας.
Αλλά εδώ ρωτούσε για ασφάλιση από τη στιγμή που αρχίζει να δουλεύει.

Συντάξεως αυτασφάλιση γίνεται ?

lewton
31-12-15, 11:23
Συντάξεως αυτασφάλιση γίνεται ?

:what:
Δεν ξέρω.

jim_nut18
31-12-15, 14:25
να ρωτησω..μιας και ερχονται οι δηλωσεις για φορολογια..
εισοδηματα που λαμβανει κανεις απο εξωτερικο(που εχει κρατησεις κλπ) τα δηλωνουμε στην ελλαδα κανονικα(χωρις να γινει φορολογηση λογικα) ή δηλωνουμε μηδενικο εισοδημα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.