PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 [87] 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

doctor_667
21-01-16, 17:00
Είσαι σίγουρος ότι δεν καλύπτεσαι από τη Σουηδική; Το λέω αυτό γιατί για αυτούς στο τέλος θα βγει πολύ πιο φτηνά.

Με την Ολλανδική (ιδιωτική που όμως ελέγχεται από το κράτος και είναι υποχρεωμένοι να σε καλύψουν) έχω κανονικά κάλυψη για Ελλάδα. Που στην προκειμένη περίπτωση βοηθάει αφάνταστα γιατί για μια μαγνητική που ήθελα να κάνω π.χ. δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να με στείλει Ολλανδός γιατρός. Η ασφαλιστική πάντως χρεώθηκε 250 ευρώ αντί 1000+ που θα κόστιζε εδώ (αν και δεν πλήρωσαν γιατί ήταν μέσα στα 350 ευρώ που πρέπει να πληρώσω πρώτα πριν αρχίσουν αυτοί).

Συνάδελφος Ολλανδός πάντως μου έλεγε ότι η γυναίκα του καόνισε να πάει Ισπανία σε έναν εδιικό χειρούργο και η ασφάλεια του τα κάλυωε κανονικά αφού ήταν φτηνότερα από εδώ.

8anos
22-01-16, 10:38
Είσαι σίγουρος ότι δεν καλύπτεσαι από τη Σουηδική; Το λέω αυτό γιατί για αυτούς στο τέλος θα βγει πολύ πιο φτηνά.

Με την Ολλανδική (ιδιωτική που όμως ελέγχεται από το κράτος και είναι υποχρεωμένοι να σε καλύψουν) έχω κανονικά κάλυψη για Ελλάδα. Που στην προκειμένη περίπτωση βοηθάει αφάνταστα γιατί για μια μαγνητική που ήθελα να κάνω π.χ. δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να με στείλει Ολλανδός γιατρός. Η ασφαλιστική πάντως χρεώθηκε 250 ευρώ αντί 1000+ που θα κόστιζε εδώ (αν και δεν πλήρωσαν γιατί ήταν μέσα στα 350 ευρώ που πρέπει να πληρώσω πρώτα πριν αρχίσουν αυτοί).

Συνάδελφος Ολλανδός πάντως μου έλεγε ότι η γυναίκα του καόνισε να πάει Ισπανία σε έναν εδιικό χειρούργο και η ασφάλεια του τα κάλυωε κανονικά αφού ήταν φτηνότερα από εδώ.

ειναι σίγουρο το γραφουν κατηγορηματικά.
ειναι περιεργη ιστορια η ιδιωτική νοσοκομειακή ασφαλιση στη σουηδία.
Αυτο που σου ουσιαστικά σου προσφερουν ειναι πιο γρηγορη προσβαση στις υπηρεσίες υγείας, για οποιον πει ε και; να πω οτι οι χρονοι αναμονης για επεμβασεις ξεπερνουν τον μήνα πολλές φορές και τις 60 μέρες. καθυστερήσεις υπαρχουν επισης αν θελεις να σε δει ειδικευμένος γιατρός κτλ κτλ
Οποτε στην ουσία οι ασφαλιστικές δεν πληρωνουν κατι ιδιαιτερο αφου το κρατος βαζει το χερι στην τσεπη και για αυτο δεν δικαιολογουν νοσηλεία στο εξωτερικό

- - - Updated - - -

Επανέρχομαι στα της ιδιωτικής ασφάλειας.
Καταρχήν τι θελουμε:
Ενα πλάνο κάλυψης νοσοκομειακής περίθαλψης που να εχει ισχυ τόσο στην Σουηδία οσο και στην Ελλάδα, και αν ειναι δυνατόν σε ευρωπαϊκό επίπεδο σε περίπτωση μετακίνησης και οχι μόνο για επειγοντα περιστατικά.

Στην Ελλάδα εχω αλλα θα μαλλον θα διακόψω ενα συμβόλαιο της Εθνικής. Για να το χρησιμοποιήσουμε εδώ οπως μου εγραψε ο ασφαλιστής απαιτεί να νοσηλευτώ και μετα να πληρώσω το λογοριασμό να στειλω τα χαρτια και να μου βαλουν τα χρήματα στην ελλάδα ή να κανω συναλαγματικές και να στειλω τα χρηματα μετα (δεν παιζει σαν σενάριο που μπορεί να δουλέψει εδώ).
Δεν μου δινει δυνατότητα να καλυφτεί απευθείας το οποιο κόστος σε συνεννόηση της ασφαλιστικής με το νοσοκομείο.

Η ερευνα που εκανα:
ολες οι Σουηδικές δεν δινουν καλυψη εκτος Σουηδίας ή το πολυ πολύ καλύπτουν Σκανδιναβια.

Υπαρχουν ασφαλειες κυριως αμερκανοεγγλεζικες που δίνουν υγειονομική κάλυψη σε expats (sic!)
Ενδεικτικά:
dkv (http://www.globality-health.com/en/)
bupaglobal (https://www.bupaglobal.com/en/international-health-insurance)
allianz (http://www.allianzworldwidecare.com/)
AXAPPPinternational (https://www.axappphealthcare.co.uk/international-health-insurance/)
cignaglobal (https://www.cignaglobal.com/)

Για το ασφαλιστρο παιζει σημαντικο ρολο αν επιλεξεις να εχεις καλυψη στις ΗΠΑ.
προσωπικά βρηκα τις τιμές τους αλμυρές και καυτερές :p

το μονο που βρηκα προσιτο σε τιμές και συμπαθητικό σε παροχές ηταν μια γαλλική εταιρία
asfe MSH international
(https://www.asfe-expat.com/index.php?a=en&b=Our-Solutions&c=First-Expat-Plus)

Συμφωνα με την εξυπηρετηση πελατων της θα μπορει να χρησιμοποιηθει εξισου σε ελλαδα και σουηδία και σε οποια χωρα καλυπτει η περιοχη καλυψης του συμβολαίου.
Αυτο που με προβληματίζει ειναι οτι ειναι ετησίως ανανεώσιμο συμβόλαιο και οχι ισόβιο, η εξυπηρετηση πελατών τους υποστηρίζει οτι ειναι ουσιαστικά ισόβιο.
Δεν βρηκα ιδιαίτερα πραγματα ή παραπονα ψαχνοντας στο δικτυο για την εταιρία.

επισυναπτω την προταση τους

166194

καμια γνώμη;

NaGR
22-01-16, 12:14
τι ποσό απαλλαγής βάζεις στους υπολογισμούς ?

bupa, allianz και axa περνάνε προσωπικά διαπιστωμένα στην Ελλάδα χωρίς κανένα πρόβλημα (αν και μάλλον δεν σε διαφωτίζει σαν απάντηση γιατί το δύσκολο κομμάτι είναι η Σουηδική κάλυψη)

8anos
22-01-16, 12:19
τι ποσό απαλλαγής βάζεις στους υπολογισμούς ?

bupa, allianz και axa περνάνε προσωπικά διαπιστωμένα στην Ελλάδα χωρίς κανένα πρόβλημα (αν και μάλλον δεν σε διαφωτίζει σαν απάντηση γιατί το δύσκολο κομμάτι είναι η Σουηδική κάλυψη)

Για τεσσερα ατομα, δυο ενηλικες, δυο παιδια ετησιο ασφαλιστρο 1600 ευρω.
Απαλλαγή 750 ευρώ ανα χρόνο-άτομο
Μου επιβεβαίωσαν σε μαιλ οτι δουλεύει και σε Ελλάδα και σε Σουηδία.
βεβαια αν δεν το δοκιμάσεις στην πραξη... :whistle:

NaGR
22-01-16, 12:27
δεν είναι ΠΟΛΥ ακριβά για να λέμε την αλήθεια.
αν όμως έχεις ήδη κάποια(δημόσια) ασφάλεια, τότε νομίζω αξίζει να βάλεις μεγαλύτερη απαλλαγή και ανάλογα τις συνθήκες να διαλέγεις ποια θα χρησιμοποιήσεις
φυσικά είναι και συνάρτηση του πόσο πέφτει το ασφάλιστρο.
στο παράδειγμα που ξέρω, η απαλλαγή απο 500 σε 1500 έδινε το μισό ετήσιο κόστος.

8anos
22-01-16, 12:38
δεν είναι ΠΟΛΥ ακριβά για να λέμε την αλήθεια.
αν όμως έχεις ήδη κάποια(δημόσια) ασφάλεια, τότε νομίζω αξίζει να βάλεις μεγαλύτερη απαλλαγή και ανάλογα τις συνθήκες να διαλέγεις ποια θα χρησιμοποιήσεις
φυσικά είναι και συνάρτηση του πόσο πέφτει το ασφάλιστρο.
στο παράδειγμα που ξέρω, η απαλλαγή απο 500 σε 1500 έδινε το μισό ετήσιο κόστος.

ναι έχουμε δημόσια ασφάλεια
η επόμενη επιλογή απαλλαγής ειναι για 2000 ευρω ανα χρόνο με ασφάλιστρο 1100 ευρω το χρόνο

NaGR
22-01-16, 13:04
τα νούμερα αυτά είναι απο asfe ή ο μ.ο των προσφορών?
εγώ, δεδομένων των ηλικιών που συμπεραίνω οτι έχετε, σε συνδυασμό με την δημόσια ασφάλιση που δίνει ευρωπαική κάρτα, θα πήγαινα σε 2κ σαν απαλλαγή.
νομίζω οτι έχεις τη καλύτερη ισορροπία καλύψεις-κόστος-ρίσκο.
αν για οποιοδήποτε λόγο φοβάσαι οτι μπορεί να χάσεις τη δημόσια ασφάλιση, μόνο τότε ίσως τα 750 να είναι πιο ασφαλής επιλογή.

το πως η expat ιδιωτική ασφάλιση θα επιταχύνει τη παροχή υπηρεσιών υγείας στη Σουηδία όμως δεν το ξέρω.
πάλι στα εξωτερικά ιατρεία δεν θα πας, και θα πάρεις ραντεβού με βάση τη διαθεσιμότητα(30+ ημέρες)?
οι Σουηδικές πως το πετυχαίνουν αυτό, σε στέλνουν σε ειδικούς συμβεβλημένους?

8anos
22-01-16, 13:15
τα νούμερα αυτά είναι απο asfe ή ο μ.ο των προσφορών?
εγώ, δεδομένων των ηλικιών που συμπεραίνω οτι έχετε, σε συνδυασμό με την δημόσια ασφάλιση που δίνει ευρωπαική κάρτα, θα πήγαινα σε 2κ σαν απαλλαγή.
νομίζω οτι έχεις τη καλύτερη ισορροπία καλύψεις-κόστος-ρίσκο.
αν για οποιοδήποτε λόγο φοβάσαι οτι μπορεί να χάσεις τη δημόσια ασφάλιση, μόνο τότε ίσως τα 750 να είναι πιο ασφαλής επιλογή.

ειναι απο asfe οι υπολοιπες επιλογες ξεφευγουν πολύ πχ η cigna με 3000 δολαρια απαλλαγη βγαινει 2200 euro το χρονο στο μικροτερο πλανο της

166199

- - - Updated - - -

σε ευχαριστώ για τις συμβουλές

NaGR
22-01-16, 13:25
απο άποψη κόστους η κατάταξη(high to low)πάει ως εξής με βάση όσα είχα βρει εγώ.
bupa
allianz
axa
η axa πρέπει να βγαίνει σχετικά κοντά με την asfe, αν κάνω καλά τη προβολή κόστους στα 4 άτομα.
κράτα την σαν εναλλακτική, και αν μπορείς να μιλήσεις απο κοντά με κάποιον ασφαλιστή εδώ μάλλον θα πετύχεις καλύτερη τιμή απο οτι στο site/email.(αυτή ήταν η δικιά μας εμπειρία)

αφήνω το μικρόφωνο τώρα να πουν και οι υπόλοιποι τις εμπειρίες τους.

8anos
22-01-16, 13:52
απο άποψη κόστους η κατάταξη(high to low)πάει ως εξής με βάση όσα είχα βρει εγώ.
bupa
allianz
axa
η axa πρέπει να βγαίνει σχετικά κοντά με την asfe, αν κάνω καλά τη προβολή κόστους στα 4 άτομα.
κράτα την σαν εναλλακτική, και αν μπορείς να μιλήσεις απο κοντά με κάποιον ασφαλιστή εδώ μάλλον θα πετύχεις καλύτερη τιμή απο οτι στο site/email.(αυτή ήταν η δικιά μας εμπειρία)

αφήνω το μικρόφωνο τώρα να πουν και οι υπόλοιποι τις εμπειρίες τους.

το κοιταξα πάλι απο περιεργεια στο βασικο προγραμμα και με 2550 ως απαλλαγη μου βγαζει ετησιο ασφαλιστρο στα 2260 ευρω.

166205

βεβαια ολα αυτα μου προκαλούν μια εκπληξη για το πως η asfe μπορει να δινει τοσο καλύτερη τιμη.
Φοβαμαι μην ειναι στριφνή και κοβει απο παντου και δεν δικαιολογεί νοσηλείες. Αν και δεν συναντησα ιδιαιτερα παραπονα σε αναζητηση στο δικτυο ουτε βεβαια και ποστ που να την προτεινουν με ιδιαιτερη θερμη

NaGR
22-01-16, 13:57
κάνε το κόπο και απο axa Ελλάδα
https://www.axa.gr/el/health/health-calculator/
δεν έχει τα ίδια πακέτα, αλλά μάλλον το extra θα σε καλύψει.

lefe
22-01-16, 15:20
Στη δουλεια μου χρησιμοποιουν την XN Financial για εξπατς . Δες και εκει μπας εχουν καμια καλη περιπτωση

8anos
24-01-16, 14:07
λοιπον λύθηκε το μυστηριο γιατι ειναι τοσο "φθηνή" η asfe, η τιμή ηταν για το ενα τεταρτο του ετους!

166276

στην αναζήτηση μου επεσα πανω στην http://www.imgeurope.co.uk
προσφερουν ενα προγραμμα που το χαρακτηριστικο του ειναι οτι υπαρχει ενα οριο που μπορει να ξοδευτει σε ολη τη διαρκεια της ζωης
166277

το GlobalFusion International Medical Insurance (http://www.imgeurope.co.uk/international-expatriate-plans/expatriate-cover/globalfusion-international-medical-insurance/index.aspx)

https://www.imgeurope.co.uk/purchase/PlanDescription/GLOBAL_FUSION/BenefitsContent

τα ασφαλιστρα φαινονται πολυ καλά

2 ενηλικες + 2 παιδια με την εκπτωση την πρωτη χρονια

166278

χωρις την εκπτωση

166279


πως σας φαινεται;

PopManiac
24-01-16, 18:39
Θάνο δεν έχω άποψη μεν αλλά τσέκαρε καλά τα Ts&Cs

cool11
27-01-16, 21:13
Για να ακουω αποψεις

http://www.huffingtonpost.gr/dimitris_vlachos/-h-movinhand-_b_9089654.html

vamvakoolas
28-01-16, 10:59
Για να ακουω αποψεις

http://www.huffingtonpost.gr/dimitris_vlachos/-h-movinhand-_b_9089654.html

166416

john dubi
28-01-16, 22:27
Για να ακουω αποψεις

http://www.huffingtonpost.gr/dimitris_vlachos/-h-movinhand-_b_9089654.html

Μια εξελιγμενη πλατφορμα ειναι οπως της adecco,manpower κλπ.

Φανερός Πράκτωρ
07-02-16, 11:20
Προς τους "Ελβετούς": Έχει ασχοληθεί κανείς με 3rd pillar (pension plan/insurance); Με πρήζουν κάτι τύποι τους τελευταίους μήνες και αν και φαίνεται ενδιαφέρον δεν είχα το χρόνο να ασχοληθώ πιο σοβαρά. Εσείς έχετε κάνει παρόμοιο συμβόλαιο;

υγ: φορολογική δήλωση πότε είπατε ότι κάνουμε στην Ελβετία (για το 2015);

lewton
07-02-16, 11:45
Προς τους "Ελβετούς": Έχει ασχοληθεί κανείς με 3rd pillar (pension plan/insurance); Με πρήζουν κάτι τύποι τους τελευταίους μήνες και αν και φαίνεται ενδιαφέρον δεν είχα το χρόνο να ασχοληθώ πιο σοβαρά. Εσείς έχετε κάνει παρόμοιο συμβόλαιο;

υγ: φορολογική δήλωση πότε είπατε ότι κάνουμε στην Ελβετία (για το 2015);

Φορολογική δήλωση δεν ξέρω αν έχεις λόγο να κάνεις, εκτός αν κάνεις 3rd pillar.
Τότε ναι γιατί θα πάρεις επιστροφή φόρου αφού όσα χρήματα βάλεις στο 3rd pillar αφαιρούνται από το φορολογητέο εισόδημα.

lefe
07-02-16, 13:25
Προς τους "Ελβετούς": Έχει ασχοληθεί κανείς με 3rd pillar (pension plan/insurance); Με πρήζουν κάτι τύποι τους τελευταίους μήνες και αν και φαίνεται ενδιαφέρον δεν είχα το χρόνο να ασχοληθώ πιο σοβαρά. Εσείς έχετε κάνει παρόμοιο συμβόλαιο;

υγ: φορολογική δήλωση πότε είπατε ότι κάνουμε στην Ελβετία (για το 2015);

Αυτο που ειπε ο λιουτον πιο πανω , με 3α λογαριασμο εχεις το δικαωμα να βαζεις μεχρι 6700κατι CHF τον χρονο στον συνταξιοδοτικο σου λογαριασμο . Αυτα αφαιρουνται απτο εισοδημα αρα εαν κανεις φορολογικη δηλωση θα παρεις επιστροφη το ποσο που αντιστοιχει στον μειωμενο φορο.
Φορολογικη δηλωση για επιστροφη φορου αν θυμαμαι καλα γινεται το πρωτο διμηνο(?) ή τριμηνο του νεου ετους .
Αν δεν εχεις 3rd pillar (ειτε πχ. δεν ειχες τιποτε φοβερα εξοδα εκπαιδευσης / ασθενειας που πληρωσες μονος σου) δεν εχει και πολυ νοημα γιατι τα αλλα εξοδα που περνανε οι ελβετοι/κατοχοι C permit μεσες ακρες τα λαμβανουν υποψη για το source tax (Quellensteuer που λεμε στο χωριο μου).
Εγω δεν εχω κανει ακομα 3rd pillar , κακως βεβαια και θα κανω στις επομενες βδομαδες . Αποσο ξερω αυτο που ειναι fair και ξεκαθαρο ειναι ο 3α λογαριασμος.
Οχι συμβολαιο ειτε ασφαλιση. Κανεις εναν λογαριασμο και εχεις συγκεκριμενους ορους για το ποτε μπορεις να τα τραβηξεις. Η ασφαλιση/συμβολαιο ειναι σαν να κανεις ιδιωτικο συνταξιοδοτικο με ολους τους περιορισμους/θεματα/υποχρεωσεις που παιζουν και εγω προσωπικα δεν εχω καμια ορεξη για κατι τετοιο.

ps : englishforum.ch τσεκαρε και εδω , εχει αρκετες πληροφοριες στο φορουμ
ps2: μονο εμενα μου τη σπαει που οι ξενοι θεωρουν/αναφερουν τους εαυτους τους ως expats και οχι ως μεταναστες?

Φανερός Πράκτωρ
07-02-16, 14:10
OK, ίσως και να μην εκφράστηκα καλά (τα χαρτιά τα έχω στο γραφείο). Με ένα γρήγορο googling είδα ότι το 3rd pillar το αναφέρουν και σαν pension account.
Μπορεί να έχει πολλές μορφές; Π.χ. απλά καταθετικός λογαριασμός με περιορισμούς ανάληψης; συνταξιοδοτικό πρόγραμμα; κλπ

Αυτό που θυμάμαι από αυτόν που προσπαθούσε να μου το πουλήσει είναι:
- ότι μιλάμε για κάτι σαν "account" που βάζεις λεφτά
- υπάρχουν όροι το τι παίρνεις πίσω από αυτά και πότε και αν είναι να τα πάρεις σε λιγότερο από 3 χρόνια δε συμφέρει. Αν φύγεις από τη χώρα μπορείς να το σπάσεις.
- μπορούν να χρησιμοποιηθούν για υποθήκη για σπίτι.
- μάλλον είναι deductable από την φορολογία.

Τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη επειδή η συζήτηση έγινε πριν τα Χριστούγεννα και δεν έχω ασχοληθεί σοβαρά από τότε.
Βασικά το αμέλησα επειδή ήθελε (σχετικά καλό) ψάξιμο και δεν είχα χρόνο.

- - - Updated - - -

Και το άφησα στο σημείο που πρέπει να ρωτήσω γύρω μου για το τι έχει κάνει ο υπόλοιπος κόσμος.
(Μπορώ να έρθω από βδομάδα με περισσότερες info αν χρειάζεται)

- - - Updated - - -

OK, τώρα είδα το update του post σου. Θα κοιτάξω και το αντίστοιχο forum.

lefe
07-02-16, 14:19
Ο λογαριασμος ειναι πανω κατω οπως ειπες σαν κλειστος κουμπαρας , βαζεις οσο θες (μεχρι ενα χ μαξιμουμ ποσο τον χρονο) και μενουν κλειστα μεχρι καποια ηλικια (αν θυμαμαι καλα ειναι μεχρι μερικα χρονια πριν την ηλικια συνταξιοδοτησης) .
Για να τα παρεις πιο νωρις πρεπει να συντρεχουν συγκεκριμενοι λογοι (πχ φευγεις απο Ελβετια , αγοραζεις σπιτι κλπ κλπ) και εννοειται αν τα παρεις πιο νωρις αν φυγεις απο Ελβετια θα πρεπει να πληρωσεις φορο (μιας και οσο ηταν μεσα ειχες φοροαπαλλαγη για αυτα τα ποσα).
Παντως δεν ειναι κατι που χρειαζεσαι μεσαζοντα να στο πουλησει (θα το απεφευγα) , πας στην τραπεζα που θες και σε 5-10 λεπτα σου εχουν ανοιξει τον συνταξιοδοτικο λογαριασμο . Αν θυμαμαι καλα καποιες εχουν ολο το υλικο με τις πληροφοριες και στα αγγλικα (πχ η UBS , χτες τα εριξα μια ματια )

Φανερός Πράκτωρ
07-02-16, 14:28
Αααα καλά. Αν είναι να φορολογηθούν στο φεύγα δεν έχει και πολύ νόημα. Βέβαια εκεί μπορείς τα ισοφαρίσεις με αυτά που δίνεις κάθε μήνα για για το 2nd pillar...
Θα το κοιτάξω πιο αναλυτικά. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

lewton
07-02-16, 16:22
Έλληνας δε μπορεί να τα πάρει φεύγοντας, μόνο όταν φτάσει στην ελβετική ηλικία συνταξιοδότησης.

prekageo
07-02-16, 16:45
Έλληνας δε μπορεί να τα πάρει φεύγοντας, μόνο όταν φτάσει στην ελβετική ηλικία συνταξιοδότησης.

Είναι σίγουρο αυτό; Πέρσυ έκανα το 3rd pillar μετά από συζητήσεις με πλήθος κόσμου που το είχε ήδη κάνει με σκοπό τις φοροαπαλλαγές και φυσικά με δεδομένο ότι θα πάρουμε πίσω τα λεφτά μας μόλις φύγουμε. Από όσο μου είπαν όσοι το είχαν ψάξει η εφάπαξ φορολόγηση όταν φύγεις είναι λιγότερη από την ετήσια, οπότε συνολικά βγαίνει κανείς κερδισμένος.

Υ.Γ. Μιλάω για 3rd pillar μέσω τράπεζας και όχι μέσω ασφαλιστικής, όπου στην τελευταία όντως παίζουν αυστηρότερες προϋποθέσεις για να πάρεις τα λεφτά πίσω.

cool11
07-02-16, 18:16
Συνταξιοδοτικά για Ελληνες στην Ελβετια

Μιας και συζητατε σχετικα θεματα,
εχει ψαξει κανεις αν ισχυει και με την Ελβετια, καμια διακρατικη(ή ευρωπαϊκη) συμφωνια με Ελλαδα,
για ανθρωπους που εχουν δουλεψει ενα μερος της ζωης τους στην Ελλαδα και καποια χρονια στην Ελβετια;
Πως απονεμεται η συνταξη, απο που, συνεργαζονται τα δυο κρατη; Πχ μπορει να μην τεκμηριωνεις συνταξη ουτε στην Ελλαδα (πχ αν δουλεψες εδω 15 χρονια), αλλα ουτε και στην Ελβετια (αν δουλεψεις εκει πχ 20 χρονια).
Συνολικα ομως, στο μελλον μπορει να εχει δουλεψει καποιος 35+ χρονια.
Απο που και με ποια διαδικασια θα παρει συνταξη, για δουλεια σε Ελλαδα και Ελβετια;

john dubi
07-02-16, 22:31
Η τριτη σουουλε που λενε και οι γερμανοελβετοι καλο ειναι να υπαρχει για οποιον ξεκινησε αργα σε ηλικια να εργαζεται στην Ελβετια. Βλεπεις ποια τραπεζα δινει το καλυτερο επιτοκιο και το κανεις. Απο ελληνες που γνωριζω και βγηκαν σε συνταξη στην Ελβετια δεν τους χαλασε καθολου το ποσο που ειχε μαζευτει μεσα για τα γεραματα.

lewton
10-02-16, 15:32
ps2: μονο εμενα μου τη σπαει που οι ξενοι θεωρουν/αναφερουν τους εαυτους τους ως expats και οχι ως μεταναστες?

Μετανάστης είσαι και φαίνεσαι. :p

NaGR
10-02-16, 17:10
η διαφορά μετανάστης απο expat είναι στο mindset :p

Φανερός Πράκτωρ
10-02-16, 17:17
η διαφορά μετανάστης απο expat είναι στο mindset :p

Αλήθεια είναι αυτό.

- - - Updated - - -

Αν και τα όρια είναι δυσδιάκριτα..

lewton
10-02-16, 17:57
Αλήθεια είναι αυτό.

- - - Updated - - -

Αν και τα όρια είναι δυσδιάκριτα..

Αυτός που παίρνει όλη του την άδεια για να πάει στο χωριό είναι μετανάστης.
Αυτός που ταξιδεύει και σε άλλα μέρη είναι expat.

Φανερός Πράκτωρ
10-02-16, 18:01
Αυτός που παίρνει όλη του την άδεια για να πάει στο χωριό είναι μετανάστης.
Αυτός που ταξιδεύει και σε άλλα μέρη είναι expat.

Και αυτό παίζει. :p

Εγώ θα το έλεγα αλλιώς. Αυτόν που διαλέγει που πάει και αν δεν γουστάρει σηκώνεται και φεύγει (και μπορεί να το κάνει) τον θεωρώ expat και όχι απαραίτητα μετανάστη με την κλασική έννοιά του. Πάντως επί της ουσίας όλοι μετανάστες είμαστε. Ακόμα και αυτοί που πάνε για γουίκεντ στο Λονδίνο και για ταξιδάκι στην Αργεντινή. :p

KLG
10-02-16, 18:10
Και αυτό παίζει. :p

Εγώ θα το έλεγα αλλιώς. Αυτόν που διαλέγει που πάει και αν δεν γουστάρει σηκώνεται και φεύγει (και μπορεί να το κάνει) τον θεωρώ expat και όχι απαραίτητα μετανάστη με την κλασική έννοιά του. Πάντως επί της ουσίας όλοι μετανάστες είμαστε. Ακόμα και αυτοί που πάνε για γουίκεντ στο Λονδίνο και για ταξιδάκι στην Αργεντινή. :p

Ακριβώς... όλα τα άλλα είναι για να χρυσώνεται το χάπι ανθρώπων που επειδή ζούνε σε χρυσό κλουβί νομίζουν οτι είναι ελευθεροι.

cool11
11-02-16, 14:49
Η τριτη σουουλε που λενε και οι γερμανοελβετοι καλο ειναι να υπαρχει για οποιον ξεκινησε αργα σε ηλικια να εργαζεται στην Ελβετια. Βλεπεις ποια τραπεζα δινει το καλυτερο επιτοκιο και το κανεις. Απο ελληνες που γνωριζω και βγηκαν σε συνταξη στην Ελβετια δεν τους χαλασε καθολου το ποσο που ειχε μαζευτει μεσα για τα γεραματα.

thanks!
σουουλε τι εννοεις;

vamvakoolas
11-02-16, 15:56
εχουμε κανενα να μας γραφει απο Καναδα;

Εχω καποιες ερωτησεις οχι για εργασιακα

lefe
11-02-16, 20:15
thanks!
σουουλε τι εννοεις;

...Säule

lewton
21-02-16, 22:21
Για όσους ενδιαφέρει το τι θα γίνει στη Ελβετία και μπορούν να διαβάσουν Γερμανικά ή δε φοβούνται το Google Translate.
http://www.20min.ch/schweiz/news/story/Schutzklausel-wohl-schon-wieder-vom-Tisch-26650429
H εφημερίδα είναι της πλάκας (δωρεάν τύπος) αλλά δε νομίζω να έχουν βγάλει από το μυαλό τους αυτά που λένε.
Από ο,τι λέει αν κατάλαβα καλά πάει για ακύρωση το quota στους Ευρωπαίους πολίτες. Φαντάζομαι το SVP (το ρατσιστικό, ξενοφοβικό κόμμα) θα κάνει πάρτυ αν ακυρώσουν απόφαση ψηφισμένη σε εθνικό δημοψήφισμα.
Ποιος είναι πιο δυνατός στα Γερμανικά; :p

lefe
22-02-16, 00:19
"..ναι μεν αλλα.." το αρθρο , στην ουσια λεει οτι το βλεπουν αρνητικα μιας και ενας περιορισμος (πχ quotas ) θα συμπαρασύρει και την ακυρωση ολου του πακετου σχετικα με την ελευθερη διακινηση ατομων και λεει οτι ταχα δεν το θελουν . Απτην αλλη ομως θελου να βρουν ενα τροπο να προστατευει τους ντοπιους στους τομεις οπου υπαρχει ηδη ανεργια
Παρολαυτα εγω κραταω μικρο καλαθι γιατι το γενικοτερο timing (2 σχετικα δημοψηφισματα συν ενα τελος του μηνα για την απελαση αλλοδαπων εγκληματιών) εχει βγαλει ιδιαιτερως ξενοφοβικες αποψεις.
Και αυτο το ακουω ακομα και απο ελβετους που περασαν καποια χρονια στο εξωτερικο (και εκει ριχνω ενα facepalm)
Βαλε και το θεμα με τους προσφυγες και εδεσε το γλυκο

Σε γενικες γραμμες θεωρουν οτι σχεδον για τα παντα (ανεργια , πτωση εξαγωγων , εγκληματικοτητα , κινηση στους δρομους) φταινε οι "υπερβολικα πολλοι" ξενοι. Παντως το αρθρο λεει οτι σε λιγες βδομαδες θα παρουσιασουν καποιο προσχεδιο στο κοινοβούλιο τους οποτε θα δουμε τι σκεφτονται

cool11
22-02-16, 09:13
"..ναι μεν αλλα.." το αρθρο , στην ουσια λεει οτι το βλεπουν αρνητικα μιας και ενας περιορισμος (πχ quotas ) θα συμπαρασύρει και την ακυρωση ολου του πακετου σχετικα με την ελευθερη διακινηση ατομων και λεει οτι ταχα δεν το θελουν . Απτην αλλη ομως θελου να βρουν ενα τροπο να προστατευει τους ντοπιους στους τομεις οπου υπαρχει ηδη ανεργια
Παρολαυτα εγω κραταω μικρο καλαθι γιατι το γενικοτερο timing (2 σχετικα δημοψηφισματα συν ενα τελος του μηνα για την απελαση αλλοδαπων εγκληματιών) εχει βγαλει ιδιαιτερως ξενοφοβικες αποψεις.
Και αυτο το ακουω ακομα και απο ελβετους που περασαν καποια χρονια στο εξωτερικο (και εκει ριχνω ενα facepalm)
Βαλε και το θεμα με τους προσφυγες και εδεσε το γλυκο

Σε γενικες γραμμες θεωρουν οτι σχεδον για τα παντα (ανεργια , πτωση εξαγωγων , εγκληματικοτητα , κινηση στους δρομους) φταινε οι "υπερβολικα πολλοι" ξενοι. Παντως το αρθρο λεει οτι σε λιγες βδομαδες θα παρουσιασουν καποιο προσχεδιο στο κοινοβούλιο τους οποτε θα δουμε τι σκεφτονται

thanks lefe.
Αναμονη και παλι δηλαδη, μεχρι να υπαρχει κατι σαφες και οριστικό.

8anos
22-02-16, 10:21
thanks lefe.
Αναμονη και παλι δηλαδη, μεχρι να υπαρχει κατι σαφες και οριστικό.

δηλαδή τι θα αναμένεις μεχρι να γινει οριστικό;

κατά τα άλλα είναι εμφανές πλέον οτι το προσφυγικό και ολη αυτή η κουβέντα περι ισλαμοποιήσης κτλ δημιουργεί "συντηρητικά" (για να το πω κομψά) αντανακλαστικά και το βλέπω σε ανθρώπους στη δουλειά.
Η ατζέντα του Mπρειβικ γίνεται mainstream

Ais
27-02-16, 10:29
Ερώτηση προς τους γνώστες της Ελβετίας,
πώς φορολογείσαι αν δουλεύεις Γενεύη, Νυών πχ και μένεις Γαλλία? Τι παίζει με το ταμείο ανεργίας αν έχεις δουλέψει Χ χρόνια(εξαρτάται και από την διαμονή)?

Φανερός Πράκτωρ
27-02-16, 10:55
Δεν το έχω κάνει αυτό το σενάριο αλλά το λογικό είναι να πληρώνεις φόρο εισοδήματος (και?) στην Γαλλία.
Συνήθως αυτοί που έχω ακούσει να το κάνουν (π.χ. στο Γερμανικό κομμάτι της Ελβετίας) σίγουρα πληρώνουν παραπάνω φόρο στην χώρα της ΕΕ που επιλέγουν να ζουν αλλά το συνολικό κόστος (φόροι + κόστος ζωής) είναι μικρότερο από αυτό της Ελβετίας. Αλλά από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι δεν πρέπει να υπάρχουν τρελές διαφορές.

Εξαίρεση στα παραπάνω είναι διεθνείς οργανισμοί στους οποίους δεν φορολογείσαι για το εισόδημά σου (π.χ. CERN κλπ) που εκεί σίγουρα αξίζει να μένεις π.χ. στην ΕΕ αν δουλεύεις δίπλα στα σύνορα.

tsioy
27-02-16, 22:01
Εν συντομία, μένω Γερμανία από Σεπτέμβρη και δουλεύω από το Γενάρη. Αφού το 2015 δεν συμπλήρωσα 183 (ή 186, δεν είμαι σίγουρος) ημέρες διαμονής, θα μπορώ να κάνω αίτηση για μεταφορά στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού το 2017 και όχι φέτος;

lefe
27-02-16, 22:27
εν συντομία , ασχετα με το τι λεει ο νομος και η κοινη λογικη , οποτε και αν κανεις αιτηση , το αν θα γινει δεκτη ή οχι εξαρταται κυριως απτα κεφια της καθε εφοριας/εφορου...
Εγω πηγα με παραπανω απτις μερες που επρεπε + documents και μου αρνηθηκαν , βαριεμαι να γραφω γιατι τα θυμαμαι και νευριαζω . ..στο τελος ακουσα "μα και που ξερουμε οτι πληρωνεις φορους εκει" ..

jim_nut18
28-02-16, 01:12
συγγνωμη στο χαρτι που ερχεται ο μισθος σου δεν λεει τι φορο πληρωνεις πχ για αστεγους,συνταξιουχους κλπ?

lefe
28-02-16, 01:24
συγγνωμη στο χαρτι που ερχεται ο μισθος σου δεν λεει τι φορο πληρωνεις πχ για αστεγους,συνταξιουχους κλπ?

Προφανως και λεει , εκει κολλησες?
Πηγα μεταφρασμενα και apostille certified εγγραφα απτην ελβετικη εφορια για το οτι ειμαι φορολογικος κατοικος Ελβετιας + μεταφρασμενη με apostille βεβαιωση απτον δημο ,και μου ριξαν ακυρο στην εφορια γιατι ετσι τους αρεσει.
Και το κορυφαιο μου λεει στο τελος κανε και δηλωση για αυτα τα εισοδηματα σου Ελλαδα. Μα .. βασει αυτων των εισοδηματων ηρθα να δηλωθω ως κατοικος εξωτερικου....
Δεν υπαρχει λογικη , πραγματα που σε αλλες χωρες γινονται με μια υπογραφή και αντε το πολυ πολυ καμια βεβαιωση εδω θελει μεσον και προσευχη μπας και βρεις νορμαλ ανθρωπο

lewton
28-02-16, 14:55
Εμένα τελικά με έγραψαν ως κάτοικο εξωτερικού στη ΔΟΥ Καλαμάτας μόνο με το έγγραφο για την αποφυγή διπλής φορολόγησης.
Προηγουμένως είχαν ζητήσει διάφορες ανοησίες και είχα ξοδέψει κάπου 200-300€ σε μεταφράσεις και τελικά αυτό από μόνο του και χωρίς apostille έκανε τη δουλειά.
Τώρα φαίνομαι κάτοικος εξωτερικού (στη ΔΟΥ Καλαμάτας) και έχω νέο πρόβλημα γιατί πρέπει να αποδείξω ότι τα χρήματα που πληρώνω για ένα στεγαστικό δάνειο τα έχω στείλει από το εξωτερικό, αλλιώς θα θεωρηθούν τεκμήριο και θα φορολογηθώ. Δέχονται λοιπόν την βεβαίωση εισαγωγής συναλλάγματος της Eurobank αλλά όχι της Πειραιώς με αποτέλεσμα να προκύπτει ένα φόρος κάπου 600€ για τα έτη 2012-2014 τον οποίο δεν πληρώνω δεν πληρώνω δεν πληρώνω. :p
Όταν αποδεχτούν ότι δεν τον πληρώνω και αναγνωρίσουν το χαρτί από την Πειραιώς θα έχω να πάρω και επιστροφή φόρου γιατί κάποια από αυτές τις χρονιές μου είχαν βάλει εισφορά αλληλεγγύης (δηλαδή σε κάτοικο Ελλάδας άνεργο, γιατί as far as they were concerned αυτό ήμουν, μπήκε και εισφορά αλληλεγγύης την οποία τώρα που αναγνωρίστηκα retrospectively ως κάτοικος εξωτερικού θα πάρω πίσω :twisted: :respekt: ).

pakitis
02-03-16, 02:38
Εμένα τελικά με έγραψαν ως κάτοικο εξωτερικού στη ΔΟΥ Καλαμάτας μόνο με το έγγραφο για την αποφυγή διπλής φορολόγησης.
Προηγουμένως είχαν ζητήσει διάφορες ανοησίες και είχα ξοδέψει κάπου 200-300€ σε μεταφράσεις και τελικά αυτό από μόνο του και χωρίς apostille έκανε τη δουλειά.
Τώρα φαίνομαι κάτοικος εξωτερικού (στη ΔΟΥ Καλαμάτας) και έχω νέο πρόβλημα γιατί πρέπει να αποδείξω ότι τα χρήματα που πληρώνω για ένα στεγαστικό δάνειο τα έχω στείλει από το εξωτερικό, αλλιώς θα θεωρηθούν τεκμήριο και θα φορολογηθώ. Δέχονται λοιπόν την βεβαίωση εισαγωγής συναλλάγματος της Eurobank αλλά όχι της Πειραιώς με αποτέλεσμα να προκύπτει ένα φόρος κάπου 600€ για τα έτη 2012-2014 τον οποίο δεν πληρώνω δεν πληρώνω δεν πληρώνω. :p
Όταν αποδεχτούν ότι δεν τον πληρώνω και αναγνωρίσουν το χαρτί από την Πειραιώς θα έχω να πάρω και επιστροφή φόρου γιατί κάποια από αυτές τις χρονιές μου είχαν βάλει εισφορά αλληλεγγύης (δηλαδή σε κάτοικο Ελλάδας άνεργο, γιατί as far as they were concerned αυτό ήμουν, μπήκε και εισφορά αλληλεγγύης την οποία τώρα που αναγνωρίστηκα retrospectively ως κάτοικος εξωτερικού θα πάρω πίσω :twisted: :respekt: ).

Που είσαι πατρίδα;

lewton
02-03-16, 10:08
Βερολίνο τώρα.
Ξέρει κανείς πόσο εύκολο είναι στη Γερμανία να παραιτηθείς από τη δουλειά σου, να μετακομίσεις εντός της χώρας (έχω βαρεθεί το Βερολίνο, θέλω να πάω Μόναχο γιατί μου λείπουν οι Άλπεις) και να πάρεις κανονικά το επίδομα ανεργίας που δικαιούσαι;

Φανερός Πράκτωρ
02-03-16, 11:18
Γιατί να πάρεις επίδομα ανεργίας αν παραιτείσαι;
Στην Γαλλία δεν γίνεται και η Γερμανία νομίζω ότι έχει λιγότερα εργασιακά δικαιώματα.

Σε κάθε περίπτωση ρωτά το αντίστοιχο τοπικό γραφείο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.