PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 [88] 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

PopManiac
02-03-16, 11:24
IMO καλό είναι να αποφεύγετε το επίδομα ανεργίας παρεκτός και αν παίζει ανάγκη... Δεν είναι καλό στο CV σας να φαίνεται πως ήσαστε άνεργοι παρεκτός και - όπως το προείπα - αν είναι αναγκαίο οπότε και δεν το συζητώ εννοείται

Φανερός Πράκτωρ
02-03-16, 11:34
Συμφωνώ με τον Pop για την τρύπα στο CV. Επιπλεον, είσαι σε χειρότερη διαπραγματευτική θέση με τον επόμενο εργοδότη από το να κανείς αιτήσεις και να έχεις δουλειά.

dkarko
02-03-16, 11:40
Γιατί να πάρεις επίδομα ανεργίας αν παραιτείσαι;
Στην Γαλλία δεν γίνεται και η Γερμανία νομίζω ότι έχει λιγότερα εργασιακά δικαιώματα.

Σε κάθε περίπτωση ρωτά το αντίστοιχο τοπικό γραφείο.

Στην Γαλλία γίνεται υπό προϋποθέσεις:
1) αν παραιτηθείς με ειδική συμφωνία (rupture conventionnelle).
2) αν παραιτηθείς λόγω μετακόμισης συζύγου/PACS
3) αν παραιτηθείς επειδή δεν πληρώθηκες όπως έπρεπε ή επίσης νομίζω δεν συμφωνείς με νέους όρους συμβολαίου
4) αν αποδείξεις ότι σε υποχρέωσαν να παραιτηθείς ( το οποίο γενικά μπορεί να πάει πακέτο με βαρβάτη μήνυση προς την εταιρεία)
και διάφορα άλλα. Γενικά πάντως υπο κανονικές συνθήκες, εκτός της μετακόμισης συζύγου/PACS, δεν γίνεται.

προϋποθέσεις (στα γαλλικά) (http://travail-emploi.gouv.fr/droit-du-travail/rupture-de-contrats/demission/article/le-droit-aux-allocations-chomage-du-salarie-demissionnaire)

Φανερός Πράκτωρ
02-03-16, 11:45
Γενικά πάντως υπο κανονικές συνθήκες, εκτός της μετακόμισης συζύγου/PACS, δεν γίνεται

Σε αυτό αναφερόμουν. Κάποια από τα παραπάνω τα ήξερα αλλά δεν είναι ίδια "παραίτηση" με αυτή που ανέφερε ο lewton (εκτός και αν κατάλαβα κάτι λάθος).

dkarko
02-03-16, 11:50
Σε αυτό αναφερόμουν. Κάποια από τα παραπάνω τα ήξερα αλλά δεν είναι ίδια "παραίτηση" με αυτή που ανέφερε ο lewton (εκτός και αν κατάλαβα κάτι λάθος).

Ναι σαφώς, απλά ήταν φορ δε ρεκορντ :)

zaras27
02-03-16, 11:53
Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω τους κατοίκους ΗΠΑ με sponsorship .

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει sponsorship από μία εταιρία , μπορεί να δουλεύει και σε άλλη για συμπλήρωμα ?

lewton
02-03-16, 12:03
Στην Ελβετία που είναι πιο καπιταλιστική, αν παραιτηθείς δικαιούσαι κανονικότατα να αιτηθείς επίδομα ανεργίας και να το λάβεις.
Το ποσό είναι το ίδιο που θα έπαιρνες και μετά από απόλυση.
Η μόνη ποινή που σου επιβάλλουν είναι ότι δεν το λαμβάνεις τους 2 πρώτους μήνες αλλά κατά τη διάρκεια αυτών των δύο μηνών έχεις όλες τις υποχρεώσεις αυτού που το λαμβάνει, δηλαδή πρέπει να στέλνεις βιογραφικά για θέσεις σχετικές και να είσαι μόνιμα διαθέσιμος οποτεδήποτε σε καλέσουν από το γραφείο εργασίας (εργάσιμες μέρες και ώρες, με τις ίδιες εξαιρέσεις που ισχύουν για κάθε άνεργο που το λαμβάνει κανονικά).

KLG
02-03-16, 12:08
Στην Ελβετία που είναι πιο καπιταλιστική, αν παραιτηθείς δικαιούσαι κανονικότατα να αιτηθείς επίδομα ανεργίας και να το λάβεις.
Το ποσό είναι το ίδιο που θα έπαιρνες και μετά από απόλυση.
Η μόνη ποινή που σου επιβάλλουν είναι ότι δεν το λαμβάνεις τους 2 πρώτους μήνες αλλά κατά τη διάρκεια αυτών των δύο μηνών έχεις όλες τις υποχρεώσεις αυτού που το λαμβάνει, δηλαδή πρέπει να στέλνεις βιογραφικά για θέσεις σχετικές και να είσαι μόνιμα διαθέσιμος οποτεδήποτε σε καλέσουν από το γραφείο εργασίας (εργάσιμες μέρες και ώρες, με τις ίδιες εξαιρέσεις που ισχύουν για κάθε άνεργο που το λαμβάνει κανονικά).

Μήπως επειδή πλήρωνες κάποια ασφάλεια; Και εδώ παρα τον φόρο 8% τον οποιο πληρώνουν μόνο όσοι εργάζονται, δεν παίρνεις επίδομα ανεργίας εκτός αν είσαι κάτω απο το όριο της φτώχειας (συνολική περιουσία). Το επίδομα το παίρνεις αν πληρωνες μια ειδική ασφαλεια για 12 μηνες (και δικαιούσε για 2 χρόνια).

lewton
02-03-16, 12:55
Μήπως επειδή πλήρωνες κάποια ασφάλεια; Και εδώ παρα τον φόρο 8% τον οποιο πληρώνουν μόνο όσοι εργάζονται, δεν παίρνεις επίδομα ανεργίας εκτός αν είσαι κάτω απο το όριο της φτώχειας (συνολική περιουσία). Το επίδομα το παίρνεις αν πληρωνες μια ειδική ασφαλεια για 12 μηνες (και δικαιούσε για 2 χρόνια).
Ναι, στην Ελβετία πληρώνεις υποχρεωτικά (δεν έχεις επιλογή) ένα μέρος του μισθού σου ως συνεισφορά στο επίδομα ανεργίας.
Δεν είναι έτσι παντού;

KLG
02-03-16, 13:24
Ναι, στην Ελβετία πληρώνεις υποχρεωτικά (δεν έχεις επιλογή) ένα μέρος του μισθού σου ως συνεισφορά στο επίδομα ανεργίας.
Δεν είναι έτσι παντού;

Στη Δανία το πληρώνεις υποχρεωτικά, αλλά δεν εξασφαλίζει το επίδομα. Αυτό γίνεται μέσω ιδιωτικής ασφάλισης η οποια μπορεί να σου εξασφαλίσει μέχρι τα 2/3 του μισθού (ανάλογα με το πόσο βάζεις), ανεξαρτήτως του συνταξιοδοτικού πλάνου.

NaGR
02-03-16, 14:52
τι μλκιες για κοινωνικό κράτος λένε τότε ρε!
να τα βράσω τα δωρεάν babylino αν όταν χάσω τη δουλειά μου δεν έχω ούτε επίδομα ανεργίας για το οποίο πλήρωνα ως εργαζόμενος

το αν έχω περιουσία δε λέει κάτι απο τη στιγμή που τη κράτηση την υφίστασαι βρέξει χιονίσει.

πέφτουν αρκετοί μύθοι με τους μαλάκες του legoλαδες.

lewton
02-03-16, 14:56
Τελικά η Ελβετία είναι παράδεισος. :p
Και έκανα την ανοησία να φύγω οπότε τώρα δε δικαιούμαι τίποτα εκεί και λόγω του ισχυρού ελβετικού φράγκου η αγορά εργασίας έχει παγώσει.

Φανερός Πράκτωρ
02-03-16, 15:03
τι μλκιες για κοινωνικό κράτος λένε τότε ρε!
να τα βράσω τα δωρεάν babylino αν όταν χάσω τη δουλειά μου δεν έχω ούτε επίδομα ανεργίας για το οποίο πλήρωνα ως εργαζόμενος

το αν έχω περιουσία δε λέει κάτι απο τη στιγμή που τη κράτηση την υφίστασαι βρέξει χιονίσει.

πέφτουν αρκετοί μύθοι με τους μαλάκες του legoλαδες.

Μια επισήμανση. Ο lewton μιλάει για αποχώρηση που (τουλάχιστον τυπικά) είναι επιλογή του εργαζόμενου. Δλδ κάτι του στυλ: δε μου αρέσει το αντικείμενο, ο προϊστάμενος, ο καιρός, η πόλη κλπ και την κάνω.

Δε μιλάει για απόλυση, σπρώξιμο σε παραίτηση με εμφανείς τρόπους ή έστω αμοιβαία λύση συμβολαίου.

KLG
02-03-16, 15:08
τι μλκιες για κοινωνικό κράτος λένε τότε ρε!
να τα βράσω τα δωρεάν babylino αν όταν χάσω τη δουλειά μου δεν έχω ούτε επίδομα ανεργίας για το οποίο πλήρωνα ως εργαζόμενος

το αν έχω περιουσία δε λέει κάτι απο τη στιγμή που τη κράτηση την υφίστασαι βρέξει χιονίσει.

πέφτουν αρκετοί μύθοι με τους μαλάκες του legoλαδες.

Αν χάσεις τη δουλεια σου δικαιούσε μεχρι 4 μήνες αποζημίωση, επισης η εισφορά 8% επιδοτεί το ασφαλιστικό συστημα που σου εξασφαλίζει το επίδομα για 2 χρόνια. Τωρα αν παραιτηθεις, ληξει η συμβαση ή σε απολύσουν δικαιουσαι το επιδομα αν εχεις πληρωσει την ασφαλεια. Προσεχε οτι το επιδομα το δικαιουσε οπως και να σταματησες να εργαζεσαι.

Οι Δανοί όμως κάνουν το εξής εξυπνο: παίρνουν 8% φόρο απο όλους, αλλά μερικοί πληρώνουν την ασφασλιστική εισφορα η οποιά εξασφαλίζει το επίδομα για 2 χρόνια. Περίπου 60 ευρω τον μήνα για εναν χρόνο, σου εξασφαλίζουν επίδομα εως 2000 ευρω (before tax) με την προυπόθεση οτι τα 2 χρονια πριν την ασφαλεια εχεις εργαστεί για 2 μηνες. Το τελευταίο είναι εμμεση φραγή στο benefit tourism, με τα "καλά" δλδ ανταποδοτικά προγραμματα να είναι διαθεσιμα σε όσους είναι στη χώρα για 3 χρόνια, κάτι που θα μπορούσε να κάνει και ο Καμερον και να ειχε τελειωσει η συζήτηση για το brexit πριν ξεκινήσει.

lewton
02-03-16, 15:23
Στην Ελβετία παίρνεις καθαρά περίπου 70-75% από αυτά που έπαιρνες.
Μετράει είτε ο μέσος όρος των τελευταίων 6 μηνών είτε των τελευταίων 12 μηνών, όποιο είναι υψηλότερο.
Για να το λάβεις πρέπει να έχεις εργαστεί (και άρα να έχεις πληρώσει την υποχρεωτική εισφορά) για τουλάχιστον 12 μήνες κατά τους τελευταίους 24 μήνες.

NaGR
02-03-16, 15:41
ας βγάλουμε τον επιδοματοταξιδευτή lewton απο την εξίσωση.
αν δουλεύω Δανία για 3 χρόνια, και με απολύσουν/λήξει η σύμβαση, επίδομα ανεργίας παίρνω?
αν ναι, με τι παράπλευρους όρους περιουσίας/εισοδημάτων.

χωρίς να το έχω ψάξει είχα μείνει σε κάτι δημοσιογραφικά συγκριτικά που λέγανε οτι στη Δανία παίρνεις ελάχιστη(1-2 μήνες) αποζημίωση απο τον εργοδότη, και μετά παίρνεις κανονικό αξιοπρεπέστατο επίδομα ανεργίας για αρκετό χρόνο. ούτε αστερίσκους ούτε ιδιωτικές ασφάλειες.
δεν ισχύει πια?

KLG
02-03-16, 15:55
ας βγάλουμε τον επιδοματοταξιδευτή lewton απο την εξίσωση.
αν δουλεύω Δανία για 3 χρόνια, και με απολύσουν/λήξει η σύμβαση, επίδομα ανεργίας παίρνω?
αν ναι, με τι παράπλευρους όρους περιουσίας/εισοδημάτων.

χωρίς να το έχω ψάξει είχα μείνει σε κάτι δημοσιογραφικά συγκριτικά που λέγανε οτι στη Δανία παίρνεις ελάχιστη(1-2 μήνες) αποζημίωση απο τον εργοδότη, και μετά παίρνεις κανονικό αξιοπρεπέστατο επίδομα ανεργίας για αρκετό χρόνο. ούτε αστερίσκους ούτε ιδιωτικές ασφάλειες.
δεν ισχύει πια?

Για να πάρεις επίδομα ανεργείας στη Δανία πρέπει να πληρωνεις την εξτρα ασφαλιστική εισφορά. Αλλιως -και αν βρίσκεσαι κάτω απο το όριο της φτωχειας- παίρνεις ενα επίδομα απορίας, αλλά πρεπει να μην έχεις τίποτα. Αυτό που κάνουν οι Δανοί benefit fraudsters ειναι να αγοράζουν τηλεορασείς ή ακριβα έπιπλα, τα υπολοιπα χρηματα stroma bank και να διεκδικουν επίδομα απορίας.

Αν απολυθείς δλδ αν σε διώξουν ενω εχεις συμβαση αορίστου χρόνου ή πριν λήξει η συμβαση ορισμένου παίρνεις μεχρι 3 ή 4 μισθους υπο προυποθέσεις (οι οποίες μου διαφευγουν ακριβώς, αλλά εχουν σχεση με το πόσο καιρό δουλευεις εκει που σε διώχνουν). Catch στην αποζημίωση απόλυσης είναι οτι ο εργοδότης μπορεί να απαιτήσει να εργαζεσαι αυτους τους μήνες που παίρνεις την αποζημίωση (αρα προκειται για μισθό).

PopManiac
02-03-16, 16:06
Για να πάρεις επίδομα ανεργείας στη Δανία πρέπει να πληρωνεις την εξτρα ασφαλιστική εισφορά. Αλλιως -και αν βρίσκεσαι κάτω απο το όριο της φτωχειας- παίρνεις ενα επίδομα απορίας, αλλά πρεπει να μην έχεις τίποτα. Αυτό που κάνουν οι Δανοί benefit fraudsters ειναι να αγοράζουν τηλεορασείς ή ακριβα έπιπλα, τα υπολοιπα χρηματα stroma bank και να διεκδικουν επίδομα απορίας.

Αν απολυθείς δλδ αν σε διώξουν ενω εχεις συμβαση αορίστου χρόνου ή πριν λήξει η συμβαση ορισμένου παίρνεις μεχρι 3 ή 4 μισθους υπο προυποθέσεις (οι οποίες μου διαφευγουν ακριβώς, αλλά εχουν σχεση με το πόσο καιρό δουλευεις εκει που σε διώχνουν). Catch στην αποζημίωση απόλυσης είναι οτι ο εργοδότης μπορεί να απαιτήσει να εργαζεσαι αυτους τους μήνες που παίρνεις την αποζημίωση (αρα προκειται για μισθό).

Κανένα catch και σε συμφέρει αν τυχόν έχεις φάει redundancy (όπως λένε την απόλυση στις politically correct εποχές μας) να δουλεύεις τους μήνες αυτούς αντί να έχεις πάρει αποζημίωση.

Έτσι και κ@λοβαράς στο γραφείο και έχεις χρόνο να στείλεις βιογραφικά και cover letters και δεν φαίνεσαι εκτός εργασίας και (πάντοτε παίζει ως remote πιθανότητα) μπορεί και να προκύψει κάτι και τελικά να μην φύγεις.

ΙΜΟ είναι λάθος η εταιρεία να κρατά υπαλλήλους εφόσον τους έχει απολύσει και μάλιστα στο Βέλγιο σε τέτοιες περιπτώσεις επιτρέπεται και 1-2 μέρες την εβδομάδα ο εργαζόμενος να είναι εκτός γραφείου και καλά σε αναζήτηση εργασίας.

Προσωπικά, σε μία redundancy που μου έτυχε Βέλγιος (και ελπίζω να μείνω σε μία) το αποζήτησα και είχα και έννομο δικαίωμα να το προτιμήσω αλλά για να μου χρυσώσουν το χάπι μου έδωσαν 4 μήνες μισθούς παραπάνω και είπα το ΟΚ στην αποζημίωση

- - - Updated - - -

Και κακώς έκανα εκ των υστέρων που το βλέπω σήμερα 2+ χρόνια μετά επειδή θα μπορούσα να είχα κάνει πολύ περισσότερα πράγματα

KLG
02-03-16, 16:09
Στον ιδιωτικό τομέα τους διωχνουν αρων αρων για να μην κάνουν σαμποταζ... στον δημόσιο μας κρατάνε γιατί ετσι και αλλιως ειναι υποστελεχομένος.

8anos
02-03-16, 16:24
Στον ιδιωτικό τομέα τους διωχνουν αρων αρων για να μην κάνουν σαμποταζ... στον δημόσιο μας κρατάνε γιατί ετσι και αλλιως ειναι υποστελεχομένος.

οχι και υποστελεχομενος, απλως δεν ειστε αρκετα παραγωγικοί :lol:
για να είμαστε στο κλιμα της εποχής :p

Τα ιδια με τους Δανους ισχυουν πανω κατω και στη Σουηδια


για να ειμαι ειλικρινής δεν ξερω ακριβως τη διαδικασία και τι δικαιούται κάποιος,

με ενα γρηγορο ψαξιμο (http://www.arbetsformedlingen.se/For-arbetssokande/Stod-och-service/Ersattning-vid-arbetsloshet/Fakta-om-ersattningen.html) ειδα οτι εαν δουλεψες πληρες ωραριο εχεις δικαίωμα για τις πρωτες 200 μερες στο 80% του μισθου σου, προ φορων, και μετα στο 70% του μισθου μεχρι τις 300 μερες, που ειναι το ανωτερο που επιδοτείσαι, εκτος και αν εχεις ανηλικο παιδί οποτε μπορεις να παιρνεις επίδομα για 450 μερες.

Το ελαχιστο ποσο επιδοτησης ειναι 320χ22=7040 κορωνες το μηνα ή περιπου 5000 κορωνες καθαρα και το μεγιστο 680χ22=14080 κορωνες το μηνα, ακαθαριστο προ φορων ή 10349 κορωνες καθαρά.

για να εχετε ενα μετρο, ενα μικρο τριαρι σε μια συνοικία εργατομικροαστική, κοστιζει περιπου 7000 εως 7500 κορωνες το μηνα και αυτο στο μαλμε, στη στοχολμη τα πραγματα ξεφευγουν.

tsioy
02-03-16, 16:49
Βερολίνο τώρα.
Ξέρει κανείς πόσο εύκολο είναι στη Γερμανία να παραιτηθείς από τη δουλειά σου, να μετακομίσεις εντός της χώρας (έχω βαρεθεί το Βερολίνο, θέλω να πάω Μόναχο γιατί μου λείπουν οι Άλπεις) και να πάρεις κανονικά το επίδομα ανεργίας που δικαιούσαι;

Καλά, βαρέθηκες το Βερολίνο και πας Μόναχο; Για καλύτερα;

Πάντως, έχε στο νου σου ότι για να αλλάξεις κατοικία , νομίζω πλέον ότι χρειάζεται να σε δηλώσει και ο σπιτονοικοκύρης, όχι μόνο να δηλωθείς μόνος σου όπως παλία...

Φανερός Πράκτωρ
02-03-16, 16:50
Έτσι και κ@λοβαράς στο γραφείο και έχεις χρόνο να στείλεις βιογραφικά και cover letters και δεν φαίνεσαι εκτός εργασίας και (πάντοτε παίζει ως remote πιθανότητα) μπορεί και να προκύψει κάτι και τελικά να μην φύγεις.

Δεν είμαι σίγουρος αν έχεις δικαίωμα στο "κωλοβάρεμα" αν εμφανίζεσαι στο γραφείο κλπ.
Όμως και να το έχεις, αν θέλουν, μπορούν άνετα να στην σπάσουν με χίλιες δύο καθημερινές μαλακίες αν δεν καταφέρουν να σε χώσουν να κάνεις και κάτι εκεί.

Με λίγα λόγια αυτά είναι κωλοκαταστάσεις μια που καλό είναι και να δείχνεις ότι φεύγεις από τη δουλειά σου επειδή το επιθυμείς (είσαι ευέλικτος, έχεις προσδοκίες και άλλες τέτοιες @@) αλλά και πρέπει να είσαι ήρεμος και με αρκετό ελεύθερο χρόνο για να κάνεις τις αιτήσεις σου σωστά αλλά και να προετοιμαστείς σωστά για τις συνεντεύξεις.

voithostyrempora2
02-03-16, 17:48
Δεν είμαι σίγουρος αν έχεις δικαίωμα στο "κωλοβάρεμα" αν εμφανίζεσαι στο γραφείο κλπ.


Και τί θα κάνουν στον απολυμένο αν κωλοβαράει? θα τον ξαναπολύσουν :p? σα να πυροβολείς έναν πεθαμένο.

Φανερός Πράκτωρ
02-03-16, 19:14
Και τί θα κάνουν στον απολυμένο αν κωλοβαράει? θα τον ξαναπολύσουν :p? σα να πυροβολείς έναν πεθαμένο.

Π.χ. το πιο απλό: Να σε δώσουν στεγνά αν κάποιος μελλοντικός εργοδότης πάρει για confirmation/πληροφορίες.

PopManiac
02-03-16, 19:43
Π.χ. το πιο απλό: Να σε δώσουν στεγνά αν κάποιος μελλοντικός εργοδότης πάρει για confirmation/πληροφορίες.

Πρώτον, σπανιότατα (από τη δική μου γνώση και πείρα) έχω ακούσει περιπτώσεις στον ιδιωτικό τομέα όπου υπάλληλοι / εργαζόμενοι τελούν υπό καθεστώς απόλυσης (redundancy επειδή υπάρχει και η απόλυση με την έννοια της ποινής) παρεκτός από περιπτώσεις κλαδικών / ομαδικών redundancies που κι εκεί σπάνια να ξεπερνούν τον 1 μήνα.

Αλλά, έχω ακούσει για 6μηνη redundancy σε φιλικούς όρους όπου μια θέση εταιρική / πόστο καταργήθηκε και η εταιρεία απλά θέλει φιλικά να ωθήσει τον / τους συγκεκριμένο/ους στην έξοδο και να τον / τους βοηθήσει να πέσουν στα μαλακά αναζητώντας στο μεταξύ άλλη θέση.

Δεν είναι συχνό αλλά δεν είναι και απίθανο.

Εξαρτάται εννοείται και από τον τομέα και το πόστο. Δύσκολο πχ σε μια δικηγορική εταιρεία να υπάρξει redundancy και να κρατήσουν τον δικηγόρο αφού προφανώς υπεισέρχονται ζητήματα εμπιστευτικότητας και σχέσεων με πελάτες. Το ίδιο πχ σε κάποια χρηματοπιστωτική / επενδυτική εταιρεία όπου το redundancy μεταφράζεται κυριολεκτικά σε "πήγα στο γραφείο μου το πρωί, το badge δεν λειτουργούσε, με ανέβασε το security στο γραφείο και υπό επίβλεψη μάζεψα τα προσωπικά μου".

Πάντοτε χρησιμοποιώ τον όρο redundancy και όχι dismissal επειδή και τα δύο είναι απόλυση στα ελληνικά αλλά απέχουν πολύ σε σημασία

NaGR
02-03-16, 19:59
άρα το συμπέρασμα επαληθεύεται
π@π@ρια κράτος πρόνοιας
άμα σε απολύσουν είσαι ξεκρέμαστος πολύ σύντομα
άμα αρρωστήσεις περιμένεις κανά μήνα στη σειρά
φορολογία στο θεό!
στέγαση στο θεό
cashless society θα τους το ακουμπήσουν με τα negative rates ομαδικά τώρα
οι θρύλοι πως προέκυψαν τότε?

ΥΓ δήμοσιο φορ εβερ και στη Σκανδιναβία.

KLG
02-03-16, 20:26
Δεν καταλαβαίνω τι είδους λαυράκι προσπαθείς να βγάλεις, αλλά οι σκανδιναβικές χώρες, όπως και όλες οι χώρες του κόσμου δεν αποτελούν παράδεισο. Αυτό που σου δίνουν παραπάνω οι σκανδιναβικές χώρες, και κάποιες ευρωπαϊκές είναι οτι όσο είσαι παραγωγικός, οι φόροι σου (ή η ασφαλεια υγείας) είναι ανταποδοτικοί, και οτι υπάρχουν οι συνθήκες για να δημιουργήσεις και να προοδευσεις.

Αν χάσεις τη δουλεια σου θα μείνεις ξεκρέμαστος, όπως και στις περισσότερες χώρες, είτε είσαι ντόπιος, είτε μεταναστης. Απλά οταν είσαι μετανάστης και δεν δουλευεις σε θεωρουν βάρος στη κοινωνία τους, οπότε είσαι και ανεπιθυμητος. Η αλληλεγγυη δεν επεκτείνεται στους πραγματικά αδύναμους. Αν είσαι Δανός, ή τέλεια ενταγμένος στο σύστημα τους -βασικά μιλάς την γλώσσα- δεν θα μείνεις ξεκρέμαστος, θα βρεις δουλεια μεσα σε 3-4 μήνες όπως κάνουν οι περισσότεροι. Το σκανδιναβικό μοντέλο κεντράρει στην έννοια του flexicurity, κάτι που ισχύει για τους ντόπιους. Για τους ξένους τα πραγματα είναι διαφορετικά μιας και κατα κανόνα παίρνει πολυ πάνω απο 4 μήνες να ξαναβρούμε δουλειά.

NaGR
02-03-16, 20:50
δεν υπάρχει λαβράκι υπάρχει ρεαλισμός
αν κάποιος σου ζητά το 40-50% του εισοδήματος σου αλλά δεν σου δίνει ασφάλεια επιβίωσης πάνω απο 5-6 μήνες τότε κάποιες παροχές είναι ασύμμετρα κατανεμημένες.
και ναι με ενδιαφέρει να διαγνώσω νωρίς καταστάσεις γιατί είμαι σε μεταβατική περίοδο και δεν θέλω να ποντάρω χρήμα και χρόνο σε συνθήκες εν δυνάμει όμοιες με εκείνες απο τις οποίες "δραπετεύω"
ανασφάλεια-υπερφορολόγηση-διακριτική μεταχείριση.

KLG
02-03-16, 21:06
δεν υπάρχει λαβράκι υπάρχει ρεαλισμός
αν κάποιος σου ζητά το 40-50% του εισοδήματος σου αλλά δεν σου δίνει ασφάλεια επιβίωσης πάνω απο 5-6 μήνες τότε κάποιες παροχές είναι ασύμμετρα κατανεμημένες.
και ναι με ενδιαφέρει να διαγνώσω νωρίς καταστάσεις γιατί είμαι σε μεταβατική περίοδο και δεν θέλω να ποντάρω χρήμα και χρόνο σε συνθήκες εν δυνάμει όμοιες με εκείνες απο τις οποίες "δραπετεύω"
ανασφάλεια-υπερφορολόγηση-διακριτική μεταχείριση.

H Δανία και νομίζω και η Σουηδία συμφέρει για νεα ζευγαρια με εργασία που σκοπευουν στο ετος να κανουν παιδί ή εχουν βρεφος. Αν είσαι single, ή η οικογένεια είναι στην Ελλάδα, τότε το 42% εως 65% φόρου σου, επιδοτεί τις ομάδες που προανέφερα ;)

tsigarid
02-03-16, 21:36
Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω τους κατοίκους ΗΠΑ με sponsorship .

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει sponsorship από μία εταιρία , μπορεί να δουλεύει και σε άλλη για συμπλήρωμα ?

Τι βίζα έχεις;

8anos
02-03-16, 22:31
δεν υπάρχει λαβράκι υπάρχει ρεαλισμός
αν κάποιος σου ζητά το 40-50% του εισοδήματος σου αλλά δεν σου δίνει ασφάλεια επιβίωσης πάνω απο 5-6 μήνες τότε κάποιες παροχές είναι ασύμμετρα κατανεμημένες.
και ναι με ενδιαφέρει να διαγνώσω νωρίς καταστάσεις γιατί είμαι σε μεταβατική περίοδο και δεν θέλω να ποντάρω χρήμα και χρόνο σε συνθήκες εν δυνάμει όμοιες με εκείνες απο τις οποίες "δραπετεύω"
ανασφάλεια-υπερφορολόγηση-διακριτική μεταχείριση.

Η γνωμη μου είναι ότι η μετανάστευση στη Σκανδιναβία αξίζει εάν έχεις κάποια εξειδίκευση. Και αυτό υπό την προϋπόθεση ότι θα έχεις λύσει το ζήτημα της γλώσσας

anon
03-03-16, 10:52
Δώστε μου μια εξήγηση βρε παιδιά για κάτι....


Μαθητής μου, μουσουλμάνος, αυτοπροσδιοριζόμενος Τούρκος, αδιάφορος για τα μαθήματα, σε συζήτηση μαζί του, μου λέει ότι δεν το ενδιαφέρει, απλά να πάρει το απολυτήριο, και τον περιμένει ο ξάδερφός του στην Γερμανία, με έτοιμη δουλειά, και 1700 μινιμουμ καθαρά στο χέρι τον μήνα και δεν ξέρι γρι Γερμανικά (ούτε άλλη γλώσσα πλην ελληνικών και φυσικά τουρκικών). Με δεδομένο ότι συνάδελφος με πτυχίο ηλεκτρολόγου μηχανικού + διδακτορικο πήγε Γερμανία με αρχικό μισθό 2300 καθαρά τον μήνα, μου φαίνεται τελείως ουτοπικό ένας απόφοιτος Λυκείου ΕΠΑΛ, που το απολυτήριο θα το έχει πάρει σχεδόν χατιρικά, δηλαδή γνώσεις απόλυτο μηδέν, θα μπορεί να παίρνει τόσα.
Τι μπορεί να παίζει; το παιδί είναι ειλικρινές, δεν ψεύδεται, μπορεί να του έχουν πεί ψέμματα, αλλά επειδή και ο πατέρας του πάει και έρχεται γερμανία για δουλεια, δεν νομίζω να είναι ψέμματα. Απο την άλλη έχω συγγενείς πολλούς εκεί, και πλέον τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για τους μη Γερμανούς ή έστω για όσους δεν γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εκεί.

evantigger
03-03-16, 11:30
Δώστε μου μια εξήγηση βρε παιδιά για κάτι....


Μαθητής μου, μουσουλμάνος, αυτοπροσδιοριζόμενος Τούρκος, αδιάφορος για τα μαθήματα, σε συζήτηση μαζί του, μου λέει ότι δεν το ενδιαφέρει, απλά να πάρει το απολυτήριο, και τον περιμένει ο ξάδερφός του στην Γερμανία, με έτοιμη δουλειά, και 1700 μινιμουμ καθαρά στο χέρι τον μήνα και δεν ξέρι γρι Γερμανικά (ούτε άλλη γλώσσα πλην ελληνικών και φυσικά τουρκικών). Με δεδομένο ότι συνάδελφος με πτυχίο ηλεκτρολόγου μηχανικού + διδακτορικο πήγε Γερμανία με αρχικό μισθό 2300 καθαρά τον μήνα, μου φαίνεται τελείως ουτοπικό ένας απόφοιτος Λυκείου ΕΠΑΛ, που το απολυτήριο θα το έχει πάρει σχεδόν χατιρικά, δηλαδή γνώσεις απόλυτο μηδέν, θα μπορεί να παίρνει τόσα.
Τι μπορεί να παίζει; το παιδί είναι ειλικρινές, δεν ψεύδεται, μπορεί να του έχουν πεί ψέμματα, αλλά επειδή και ο πατέρας του πάει και έρχεται γερμανία για δουλεια, δεν νομίζω να είναι ψέμματα. Απο την άλλη έχω συγγενείς πολλούς εκεί, και πλέον τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για τους μη Γερμανούς ή έστω για όσους δεν γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εκεί.

Μπορεί να του χρυσώνουν το χάπι ή το παλικάρι είναι δικτυωμένο με τον υπόκοσμο ή/και με μαύρη εργασία... Εναλλακτικά, μπορεί να τον πάρουν για οδηγό σε φορτηγά... Προφανώς αν δεν πάει δε μπορεί να ξέρει.

xhaos
03-03-16, 13:00
Δώστε μου μια εξήγηση βρε παιδιά για κάτι....


Μαθητής μου, μουσουλμάνος, αυτοπροσδιοριζόμενος Τούρκος, αδιάφορος για τα μαθήματα, σε συζήτηση μαζί του, μου λέει ότι δεν το ενδιαφέρει, απλά να πάρει το απολυτήριο, και τον περιμένει ο ξάδερφός του στην Γερμανία, με έτοιμη δουλειά, και 1700 μινιμουμ καθαρά στο χέρι τον μήνα και δεν ξέρι γρι Γερμανικά (ούτε άλλη γλώσσα πλην ελληνικών και φυσικά τουρκικών). Με δεδομένο ότι συνάδελφος με πτυχίο ηλεκτρολόγου μηχανικού + διδακτορικο πήγε Γερμανία με αρχικό μισθό 2300 καθαρά τον μήνα, μου φαίνεται τελείως ουτοπικό ένας απόφοιτος Λυκείου ΕΠΑΛ, που το απολυτήριο θα το έχει πάρει σχεδόν χατιρικά, δηλαδή γνώσεις απόλυτο μηδέν, θα μπορεί να παίρνει τόσα.
Τι μπορεί να παίζει; το παιδί είναι ειλικρινές, δεν ψεύδεται, μπορεί να του έχουν πεί ψέμματα, αλλά επειδή και ο πατέρας του πάει και έρχεται γερμανία για δουλεια, δεν νομίζω να είναι ψέμματα. Απο την άλλη έχω συγγενείς πολλούς εκεί, και πλέον τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για τους μη Γερμανούς ή έστω για όσους δεν γεννήθηκαν και μεγάλωσαν εκεί.

εγω θα του έλεγα πως θα πας στη Γερμανία σαν Τούρκος; με τι διαβατήριο;

πέρα απο αυτό όμως, υπάρχουν στις ανεπτυγμένες χώρες μουσουλμανικα και άλλα γκέτο, τα οποία είναι απόλυτα κλειστά και προς τις δυο κατευθύνσεις.
μου εξηγούσαν πως στην Αγγλία, υπάρχουν άνθρωποι που έχουν γεννηθεί Λονδίνο, έχουν περάσει όλη τη ζωή τους στο Λονδίνο, και δεν ξέρουν ούτε yes/no.

είναι άνθρωποι που τους εκμεταλλευωνται δικογορικά γραφεία, που τους φροντίζουν όλα τα χαρτιά (πρωνιες κλπ), με ποσοστό
είναι άνθρωποι που πάνε και ψηφίζουν σύμφωνα με το ποιος έχει αγοράσει τη ψήφο τους
είναι άνθρωποι που οι θρησκευτικοί τους ηγέτες τους χρησημοποιουν για να ασκήσουν πολιτική πίεση.

vamvakoolas
03-03-16, 13:41
Αρχικό μήνυμα από zaras27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω τους κατοίκους ΗΠΑ με sponsorship .

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος έχει sponsorship από μία εταιρία , μπορεί να δουλεύει και σε άλλη για συμπλήρωμα ?
Τι βίζα έχεις;

στη πραξη ναι αλλα αν καποιος τον καρφωσει; αν του ξεφυγει και πει οτι δουλευω και εκει; μη ξεχνα και τους περιοδικους ελεγχους

anon
03-03-16, 15:05
εγω θα του έλεγα πως θα πας στη Γερμανία σαν Τούρκος; με τι διαβατήριο;


οχι ρε, Ελληνας στα χαρτιά ειναι. Με ελληνική ταυτότητα κλπ. Μουσουλμάνος στο θρήσκευμα. Απο αυτούς όμως που έχουν Τουρκική συνείδηση. Οπως οι δικοί μας έλληνες, τουρκοι πολιτογραφημένοι στην Κων/πολη.

Αλλά πέρασε απο το μυαλό μου ότι παίζει ίσως κάποιο ρόλο το ότι είναι Τούρκος.

KLG
03-03-16, 15:29
Αλλά πέρασε απο το μυαλό μου ότι παίζει ίσως κάποιο ρόλο το ότι είναι Τούρκος.

Παιζει ρόλο μιας και τον περιμένει η δουλεια στη παρα-οικονομία.

Φανερός Πράκτωρ
03-03-16, 17:09
Έχω την αίσθηση - χωρίς να είμαι σίγουρος - ότι στη Γερμανία ακόμα και οι σχετικά χαμηλές στην ιεραρχία ή προσόντα full time jobs (και όχι οι mini jobs) πληρώνονται σχετικά ΟΚ σε σχέση με τις μεγαλύτερες θέσεις.

Αλλά γιατί μας κάνει εντύπωση; Και στην Ελλάδα (προ της κρίσης) νομίζω ότι ένας που δούλευε ψήστης ή τυλιχτής σε σουβλατζίδικο έβγαζε συγκρίσιμο μισθό με έναν εκπαιδευτικό της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή έναν λέκτορα πανεπιστημίου.

anon
03-03-16, 17:44
Έχω την αίσθηση - χωρίς να είμαι σίγουρος - ότι στη Γερμανία ακόμα και οι σχετικά χαμηλές στην ιεραρχία ή προσόντα full time jobs (και όχι οι mini jobs) πληρώνονται σχετικά ΟΚ σε σχέση με τις μεγαλύτερες θέσεις.

Αλλά γιατί μας κάνει εντύπωση; Και στην Ελλάδα (προ της κρίσης) νομίζω ότι ένας που δούλευε ψήστης ή τυλιχτής σε σουβλατζίδικο έβγαζε συγκρίσιμο μισθό με έναν εκπαιδευτικό της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή έναν λέκτορα πανεπιστημίου.


Ακόμα έτσι είναι, μην πω ότι μπορεί να παίρνει και περισσότερο ο ψήστης. Μαθητής μου, αδιάφορος, που δεν πήρε καν το απολυτήριο απο ΕΠΑΛ παρακαλώ, και όμως, βγάζει ως ντελιβεράς (μαύρα), > 900 ευρώ τον μήνα με λιγότερο απο 8 ώρες απασχόληση την ημέρα, όταν εγώ ο καθηγητής του, με 4 παιδιά και μεταπτυχιακό παίρνω 940 ευρώ τον μήνα καθαρά. Μην πω για τους σχολικούς φύλακες.... Που επίσης παίρνουν περισσότερα, οι περισσότεροι απλα με απολυτήριο Λυκείου.

Βέβαια μην ξεχνάμε ότι κατα κυριο λόγο οι αποδοχές τους ειναι μαύρα.

NaGR
03-03-16, 19:25
άσχετο αλλά ο τυλιχτής είναι περιζήτητη ειδικότητα και βγάζει πολύυυ παραπάνω απο 900.
ειδικά αν το κατάστημα είναι κεντρικό και με μεγάλη πελατεία.

tsigarid
04-03-16, 01:30
στη πραξη ναι αλλα αν καποιος τον καρφωσει; αν του ξεφυγει και πει οτι δουλευω και εκει; μη ξεχνα και τους περιοδικους ελεγχους

Αν μιλάμε για μαύρη εργασία είναι άλλο πράμα. Για νόμιμη εργασία εξαρτάται από τη βίζα.

lewton
04-03-16, 11:49
Δηλαδή μπορεί να πάρει κάποιος sponsored visa και ταυτόχρονα να πληρώνεται τόσο χάλια που να πρέπει να κάνει και δεύτερη δουλειά;

vamvakoolas
04-03-16, 14:15
Δηλαδή μπορεί να πάρει κάποιος sponsored visa και ταυτόχρονα να πληρώνεται τόσο χάλια που να πρέπει να κάνει και δεύτερη δουλειά;

ΣΕΝΑΡΙΟ: (δυστηχως οχι φαντασιας) Σου γραφει ο εργοδοτης στο συμβολαιο οτι θα πληρωνεσαι για παραδειγμα 2500 $ να δουλεψεις π.χ Νεβαδα. Πας εκει και το νοικι κοστος ζωης συγκοινωνιες δε του αφηνουν περιθωρια, τι κανει;

lewton
04-03-16, 14:25
ΣΕΝΑΡΙΟ: (δυστηχως οχι φαντασιας) Σου γραφει ο εργοδοτης στο συμβολαιο οτι θα πληρωνεσαι για παραδειγμα 2500 $ να δουλεψεις π.χ Νεβαδα. Πας εκει και το νοικι κοστος ζωης συγκοινωνιες δε του αφηνουν περιθωρια, τι κανει;

Δεν ξεκινάς καν να πας.

8anos
04-03-16, 14:26
Δεν ξεκινάς καν να πας.

ναι αλλα απο πριν μπορεί να μην έχεις τη δυνατότητα να το υπολογίσεις

ckbond
04-03-16, 15:27
Γι' αυτό υπάρχουν forum με θέματα σαν αυτό... για να ρωτήσεις και να πληροφορηθείς, αν εδώ δεν υπάρχει κάποιος να σε βοηθήσει είτε εδώ είτε σε αντίστοιχου περιεχομένου forum / θέματα τότε καταλήγεις σε επίσημες πηγές όπως λόγου χάρην προξενείο, πρεσβεία κ.ο.κ.

Όταν γίνεται σε κάποιον μια πρόταση από άγνωστη χώρα δεν το βρίσκω και πολύ συνετό να δέχεται χωρίς να έχει κάνει την ανάλογη έρευνα...

8anos
04-03-16, 15:45
μαζι σου, αλλα πιθανον να υπολογίζει σε κανονική βιζα μετα απο ένα διάστημα.

vamvakoolas
04-03-16, 16:53
Γι' αυτό υπάρχουν forum με θέματα σαν αυτό... για να ρωτήσεις και να πληροφορηθείς, αν εδώ δεν υπάρχει κάποιος να σε βοηθήσει είτε εδώ είτε σε αντίστοιχου περιεχομένου forum / θέματα τότε καταλήγεις σε επίσημες πηγές όπως λόγου χάρην προξενείο, πρεσβεία κ.ο.κ.

Όταν γίνεται σε κάποιον μια πρόταση από άγνωστη χώρα δεν το βρίσκω και πολύ συνετό να δέχεται χωρίς να έχει κάνει την ανάλογη έρευνα...

απο θεωριες εχω χορτασει: επειδη εχω μεγαλη εμπειρια απο παραξενες χωρες ειτε ασια ειτε αμερικη αν ρωτησεις Ελληνα απο εδω μαλλον θα σου πει αρλουμπες γιατι ηταν εκει καποια χρονια πριν ενω τωρα εχουν αλλαξει τα πραγματα, το προξενειο στη χωρα μας ειτε θα σου τα πει ολα ιδανικα ειτε θα σου δωσει μια λιστα με σαιτς και τρεχα γυρευε... Ειναι δυσκολο να βρεις καποιον απο πριν στο τομεα σου να σου πει αν τα λεφτα σε μια μακρινη-παραξενη χωρα (δε μιλαω για ευρωπη) ειναι καλα. Για παραδειγμα Αιγυπτο πριν 5 χρονια ολοι μου ελεγαν θα βρεις σπιτι και ειναι παμφθηνα και πας εκει και αν εισαι δυτικος πρεπει να τα σκασεις για να εισαι ασφαλης. Αντιστοιχα για παραδειγμα περσικο κολπο ειναι δυσκολο να μενεις σε σπιτι και ισως να αναγκαστεις να μενεις ξενοδοχειο ή διαχειριζομενες κατοικιες. Ενα αλλο παραδειγμα που εγω δεν ηξερα ειναι οτι στο Ομαν πριν λιγα χρονια ειχε 2-3 ασθενοφορα για ολη τη πρωτευουσα οποτε επρεπε να πληρωνεις ενα σημαντικο ποσο σε καλυψη. Ακομα και τωρα που γραφω που παιζει να φυγω Καναδα (μαλλον για λιγο χρονο) εκανα την ερωτηση εδω και απαντηση£"$$ :whistle:ενω ξοδευω απειρες ωρες στα ιντερνετ και στα τηλεφωνα μπας και βγαλω ακρη...

ολα αυτα χωρις διαθεση να το παιζω εξυπνος απλως θα πρεπει ο ενας να στηριζει τον αλλο ειδικα οταν μιλαμε για ξενιτια

8anos
04-03-16, 17:14
υπάρχουν σελιδες που δινουν μια συγκριση αναμεσα στα κοστη διαβιωσης σε διαφορετικές πόλεις και χωρες.
περισσοτερο βεβαια ειναι για να πάρεις μια αδρη ιδεα και δεν δινουν συγκεκριμενες πληροφορίες για περιοχες κλπ αλλα νομίζω οτι ειναι αξιοπιστες για να δεις αν ο μισθος που σου προτείνουν θα σου φτανει ή οχι

http://www.numbeo.com/cost-of-living/comparison.jsp

zaras27
04-03-16, 17:35
Τι βίζα έχεις;Θα πάρω Η1

@ ADSLgr.com All rights reserved.