PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

evantigger
04-03-16, 19:59
ΣΕΝΑΡΙΟ: (δυστηχως οχι φαντασιας) Σου γραφει ο εργοδοτης στο συμβολαιο οτι θα πληρωνεσαι για παραδειγμα 2500 $ να δουλεψεις π.χ Νεβαδα. Πας εκει και το νοικι κοστος ζωης συγκοινωνιες δε του αφηνουν περιθωρια, τι κανει;

Βρίσκεις συγκάτοικο/ους, ή πας σε πιο φτηνό νοίκι...

ckbond
04-03-16, 21:01
απο θεωριες εχω χορτασει: επειδη εχω μεγαλη εμπειρια απο παραξενες χωρες ειτε ασια ειτε αμερικη αν ρωτησεις Ελληνα απο εδω μαλλον θα σου πει αρλουμπες γιατι ηταν εκει καποια χρονια πριν ενω τωρα εχουν αλλαξει τα πραγματα, το προξενειο στη χωρα μας ειτε θα σου τα πει ολα ιδανικα ειτε θα σου δωσει μια λιστα με σαιτς και τρεχα γυρευε... Ειναι δυσκολο να βρεις καποιον απο πριν στο τομεα σου να σου πει αν τα λεφτα σε μια μακρινη-παραξενη χωρα (δε μιλαω για ευρωπη) ειναι καλα. Για παραδειγμα Αιγυπτο πριν 5 χρονια ολοι μου ελεγαν θα βρεις σπιτι και ειναι παμφθηνα και πας εκει και αν εισαι δυτικος πρεπει να τα σκασεις για να εισαι ασφαλης. Αντιστοιχα για παραδειγμα περσικο κολπο ειναι δυσκολο να μενεις σε σπιτι και ισως να αναγκαστεις να μενεις ξενοδοχειο ή διαχειριζομενες κατοικιες. Ενα αλλο παραδειγμα που εγω δεν ηξερα ειναι οτι στο Ομαν πριν λιγα χρονια ειχε 2-3 ασθενοφορα για ολη τη πρωτευουσα οποτε επρεπε να πληρωνεις ενα σημαντικο ποσο σε καλυψη. Ακομα και τωρα που γραφω που παιζει να φυγω Καναδα (μαλλον για λιγο χρονο) εκανα την ερωτηση εδω και απαντηση£"$$ :whistle:ενω ξοδευω απειρες ωρες στα ιντερνετ και στα τηλεφωνα μπας και βγαλω ακρη...

ολα αυτα χωρις διαθεση να το παιζω εξυπνος απλως θα πρεπει ο ενας να στηριζει τον αλλο ειδικα οταν μιλαμε για ξενιτια

μα δεν είπα ότι είναι πανάκια λύση αυτά που έγραψα... εννοείτε ότι χρειάζεται φιλτράρισμα και πολύ ψάξιμο... περισσότερο ιδέες έδωσα αλλά το σημαντικότερο ήθελα να τονίσω ότι χωρίς ψάξιμο δεν ξεκινάς να πας κάπου χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα για τον προορισμό σου, εδώ για διακοπές είναι να πάμε κάπου και το ξεψαχνίζουμε πόσο μάλλον για εργασία...

Δυστυχώς δεν έχω να προσφέρω κάτι καλύτερο μιας και δεν έχω φύγει από την Ελλάδα... καλή συνέχεια και καλό κουράγιο στην αναζήτηση σου...

tsigarid
04-03-16, 22:38
Θα πάρω Η1

Με Η1 δεν μπορείς να κάνεις δεύτερη δουλειά, μόνο σε αυτόν που σε σπονσοράρει μπορείς να δουλέψεις. Μπορείς όμως να κάνεις αμέσως αίτηση για πράσινη κάρτα, αν πληρείς τα κριτήρια, δεν υπάρχει χρονικό όριο, μπορείς να το κάνεις την πρώτη μέρα που είσαι με Η1.

Carno
05-03-16, 01:07
Ψάχνω για prepaid SIM card με unlimited internet data, ή έστω αρκετά GB για Γερμανία. Κλήσεις δεν με ενδιαφέρουν. Η αναζήτηση στο διαδίκτυο συνηγορεί σε Aldi Talk. Όσοι ξέρουν από Γερμανία τι προτείνουν;

zaras27
05-03-16, 11:03
Με Η1 δεν μπορείς να κάνεις δεύτερη δουλειά, μόνο σε αυτόν που σε σπονσοράρει μπορείς να δουλέψεις. Μπορείς όμως να κάνεις αμέσως αίτηση για πράσινη κάρτα, αν πληρείς τα κριτήρια, δεν υπάρχει χρονικό όριο, μπορείς να το κάνεις την πρώτη μέρα που είσαι με Η1.
ποια είναι τα κριτηρια για πρασινη καρτα από την 1η μερα ..?
Αν κατευθείαν βρεθει καποιος άλλος που θελει να σε σπονσοναρει τι τον σταματά ?

Το λέω γιατί θα έχω σε λίγες μερες το σπονσορα αλλά έχω συμφωνήσει σε άλλον ο οποιος δεν ηθελε να μπει στη διαδικασία και μου λεει φερε την πρασινη κάρτα .

Στην Η1 δεν παίρνω SSN ?

xhaos
05-03-16, 11:26
ΣΕΝΑΡΙΟ: (δυστηχως οχι φαντασιας) Σου γραφει ο εργοδοτης στο συμβολαιο οτι θα πληρωνεσαι για παραδειγμα 2500 $ να δουλεψεις π.χ Νεβαδα. Πας εκει και το νοικι κοστος ζωης συγκοινωνιες δε του αφηνουν περιθωρια, τι κανει;
καλά δεν περιμένεις να πας για να μάθεις, υπάρχουν site όπως http://www.numbeo.com/cost-of-living/
γενικά ξέρω οτι υπάρχει πολύ μεγάλη μπιζνα απο "συνέλληνες" της Αμερικής που σε πανε εκει και σε βγάζουν σε μια κατάσταση που δεν μπορείς να ζήσεις. ξέρω περιπτώσεις που πήγε παιδί για να κάνει τον υπεύθυνο σε εστιατόριο, και όταν έφτασε τον έβαλαν να κάνει απο delivery μέχρι πόρτα και καθαριότητες. Τα οποία και έκανε για 4 μήνες γιατί δεν είχε λεφτά για να γυρίσει πίσω.


Δεν ξεκινάς καν να πας.
Πράγματι, εκτός και αν πας για να κάτσεις παράνομος μετά ή για να βρεις άλλη άκρη.

tsigarid
05-03-16, 17:20
ποια είναι τα κριτηρια για πρασινη καρτα από την 1η μερα ..?
Αν κατευθείαν βρεθει καποιος άλλος που θελει να σε σπονσοναρει τι τον σταματά ?

Το λέω γιατί θα έχω σε λίγες μερες το σπονσορα αλλά έχω συμφωνήσει σε άλλον ο οποιος δεν ηθελε να μπει στη διαδικασία και μου λεει φερε την πρασινη κάρτα .

Στην Η1 δεν παίρνω SSN ?

Μπερδεύεις πολλά πράγματα που είναι άσχετα μεταξύ τους. Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω:

- Το H status είναι dual intent. Αυτό σημαίνει ότι θεωρείσαι ταυτόχρονα immigrant και non-immigrant. Μπορείς λοιπόν να κάνεις αίτηση για πράσινη κάρτα (η οποία απαιτεί immigrant visa) αλλά αν απορριφθείς επιστρέφεις στο H status, ως non-immigrant. Αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα να κάνεις αίτηση για πράσινη κάρτα με H status, αντί για π.χ. J.

- Για να πάρεις την πράσινη κάρτα, πρέπει να πληρείς κάποια (συχνά υποκειμενικά) κριτήρια. Αυτά αναφέρονται αναλυτικά στις οδηγίες της φόρμας Ι-140, που μπορείς να βρεις στο uscis.gov. Ανάλογα το τι δουλειά κάνεις είναι διαφορετικά, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω, εκτός αν είσαι επιστήμονας. Το αν είσαι οκ με τα κριτήρια είναι το μόνο που θα κοιτάξουν, δεν είναι ανάγκη να είσαι στη χώρα Χ χρόνια πριν δικαιούσαι να κάνεις αίτηση. Με Η status δικαιούσαι από την πρώτη μέρα.

- Αν βρεις κάποιον να σπονσοράρει το H status σου, αλλάζεις σε αυτόν όποτε θέλεις, και μπορείς να αλλάξεις όσες φορές θέλεις. Αυτό που δεν μπορείς να κάνεις είναι να έχεις πάνω από μία δουλειά ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Επίσης, γυναίκες και παιδιά, γενικά όσοι είναι dependents σου και έχουν Η4 βίζα, δεν δικαιούνται να δουλέψουν καθόλου.

- Το τι βίζα έχεις και το SSN είναι άσχετα. Αν δουλεύεις νόμιμα στη χώρα, θα έχεις SSN. Αν δεν δουλεύεις, πάλι μπορείς να κάνεις αίτηση για να αποκτήσεις.

Ελπίζω να βοήθησα. Αν έχεις και άλλες απορίες, εδώ είμαστε ;)

KLG
05-03-16, 19:09
Ψάχνω για prepaid SIM card με unlimited internet data, ή έστω αρκετά GB για Γερμανία. Κλήσεις δεν με ενδιαφέρουν. Η αναζήτηση στο διαδίκτυο συνηγορεί σε Aldi Talk. Όσοι ξέρουν από Γερμανία τι προτείνουν;

Εχω την ίδια απορία, αλλά για τις ΗΠΑ. Δεν εχω απαιτήσεις για unlimited, απλά "καμποσο". Κατι είχα δει για T-mobile, με την sim να ερχεται ταχυδρομικά. Ισχύει?

tsigarid
05-03-16, 19:50
Εχω την ίδια απορία, αλλά για τις ΗΠΑ. Δεν εχω απαιτήσεις για unlimited, απλά "καμποσο". Κατι είχα δει για T-mobile, με την sim να ερχεται ταχυδρομικά. Ισχύει?

Για AT&T που ξέρω, για καθημερινή χρήση είναι ακριβά. Το πακέτο της για $2 τη μέρα απεριόριστες κλήσεις και $1 τη μέρα επιπλέον για 100ΜΒ ανά μέρα είναι οκ αν δεν τα χρησιμοποιείς συχνά ή έρθεις για λίγο. Όταν το είχα ψάξει (για συμβόλαιο) φαινόταν ότι οι εταιρείες έχουν πολύ διαφορετικά πακέτα, αλλά αν διαβάσεις τα ψιλά γράμματα είτε είναι στην ουσία ίδια, είτε έχεις άλλα θέματα (πχ μειωμένη κάλυψη). Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν η Τ-Mobile ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία έχει παρόμοιες τιμές. Αν πας για λίγο και σε ένα μέρος, κοίτα μήπως υπάρχουν εταιρείες που καλύπτουν μόνο την περιοχή που θα είσαι, αυτές είναι συνήθως οι φτηνότερες.

jim_nut18
06-03-16, 13:39
κοιτα και lebara.de αν εχει καποιο πακετο

john dubi
06-03-16, 21:59
Εχω την ίδια απορία, αλλά για τις ΗΠΑ. Δεν εχω απαιτήσεις για unlimited, απλά "καμποσο". Κατι είχα δει για T-mobile, με την sim να ερχεται ταχυδρομικά. Ισχύει?

Να προσεξεις και τη συσκευη που εχεις να υποστηριζει Αμερικη. Το lg g2 που εχω δεν μπορουσε να πιασει 4g με την αμερικανικη T mobile σιμ. Την καρτα μπορεις να την αγορασεις απο ενα καταστημα εκει χωρις προβλημα. Την ενεργοποιουνε αμεσως.

zaras27
07-03-16, 22:11
Μπερδεύεις πολλά πράγματα που είναι άσχετα μεταξύ τους. Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω:

- Το H status είναι dual intent. Αυτό σημαίνει ότι θεωρείσαι ταυτόχρονα immigrant και non-immigrant. Μπορείς λοιπόν να κάνεις αίτηση για πράσινη κάρτα (η οποία απαιτεί immigrant visa) αλλά αν απορριφθείς επιστρέφεις στο H status, ως non-immigrant. Αυτό είναι το μεγάλο πλεονέκτημα να κάνεις αίτηση για πράσινη κάρτα με H status, αντί για π.χ. J.

- Για να πάρεις την πράσινη κάρτα, πρέπει να πληρείς κάποια (συχνά υποκειμενικά) κριτήρια. Αυτά αναφέρονται αναλυτικά στις οδηγίες της φόρμας Ι-140, που μπορείς να βρεις στο uscis.gov. Ανάλογα το τι δουλειά κάνεις είναι διαφορετικά, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω, εκτός αν είσαι επιστήμονας. Το αν είσαι οκ με τα κριτήρια είναι το μόνο που θα κοιτάξουν, δεν είναι ανάγκη να είσαι στη χώρα Χ χρόνια πριν δικαιούσαι να κάνεις αίτηση. Με Η status δικαιούσαι από την πρώτη μέρα.

- Αν βρεις κάποιον να σπονσοράρει το H status σου, αλλάζεις σε αυτόν όποτε θέλεις, και μπορείς να αλλάξεις όσες φορές θέλεις. Αυτό που δεν μπορείς να κάνεις είναι να έχεις πάνω από μία δουλειά ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Επίσης, γυναίκες και παιδιά, γενικά όσοι είναι dependents σου και έχουν Η4 βίζα, δεν δικαιούνται να δουλέψουν καθόλου.

- Το τι βίζα έχεις και το SSN είναι άσχετα. Αν δουλεύεις νόμιμα στη χώρα, θα έχεις SSN. Αν δεν δουλεύεις, πάλι μπορείς να κάνεις αίτηση για να αποκτήσεις.

Ελπίζω να βοήθησα. Αν έχεις και άλλες απορίες, εδώ είμαστε ;)

Ευτυχώς θα είμαι με πράσινη κάρτα και οχι με Η1 τελικά

Φανερός Πράκτωρ
07-03-16, 22:17
Αυτή την "αγάπη" για την Αμερική ενώ είναι τόσο στενά συνδεδεμένη η διαμονή σου στη χώρα με το εργασιακό σου και ενώ παράλληλα δεν προσφέρει και τις τόσο τρελές μισθολογικές ευκαιρίες σε σχέση με την κεντρική Ευρώπη δεν την έχω πολυκαταλάβει.

Μόνο από το θέμα της γλώσσας το καταλαβαίνω.

tsigarid
07-03-16, 22:38
Ευτυχώς θα είμαι με πράσινη κάρτα και οχι με Η1 τελικά

Με πράσινη κάρτα κάνεις ότι θέλεις!

- - - Updated - - -


Αυτή την "αγάπη" για την Αμερική ενώ είναι τόσο στενά συνδεδεμένη η διαμονή σου στη χώρα με το εργασιακό σου και ενώ παράλληλα δεν προσφέρει και τις τόσο τρελές μισθολογικές ευκαιρίες σε σχέση με την κεντρική Ευρώπη δεν την έχω πολυκαταλάβει.

Μόνο από το θέμα της γλώσσας το καταλαβαίνω.

Αν δεν ήσουνα πολίτης ΕΕ θα ήταν το ίδιο και με την Ευρώπη. Δεν είναι κακιά η Αμερική, όλες οι χώρες είναι κακές στα θέματα μετανάστευσης. Όσο για τα μισθολογικά, εξαρτάται που μένεις και το που δουλεύεις. Σε πολλές περιπτώσεις ούτε να ονειρευτείς δεν μπορείς τους μισθούς Αμερικής!

anon
08-03-16, 11:18
Αν δεν ήσουνα πολίτης ΕΕ θα ήταν το ίδιο και με την Ευρώπη. Δεν είναι κακιά η Αμερική, όλες οι χώρες είναι κακές στα θέματα μετανάστευσης. Όσο για τα μισθολογικά, εξαρτάται που μένεις και το που δουλεύεις. Σε πολλές περιπτώσεις ούτε να ονειρευτείς δεν μπορείς τους μισθούς Αμερικής!

Θα το συνδίαζα και με το κοστος ζωής. Οπου στην Ευρωπη το κόστος κατοικίας απλά είναι υπερπολλαπλάσιο σε σχέση με την Αμερική, όπως επίσης και να το αγοράσεις αυτοκίνητο. Συν το κόστος καυσίμων, κλπ κλπ κλπ. Δηλαδή σε κάθε περίπτωση, στην Ευρώπη, στο μεγαλύτερο μέρος της τουλάχιστον, έχουμε πολλαπλάσιο κόστος σε σχέση με την Αμερική, και μην παίρνετε υπόψιν το Μανχάταν ή τις πολύ ακριβές συνοικίες όταν κάνετε συγκρίσεις.

Φανερός Πράκτωρ
08-03-16, 18:19
Αν δεν ήσουνα πολίτης ΕΕ θα ήταν το ίδιο και με την Ευρώπη. Δεν είναι κακιά η Αμερική, όλες οι χώρες είναι κακές στα θέματα μετανάστευσης. Όσο για τα μισθολογικά, εξαρτάται που μένεις και το που δουλεύεις. Σε πολλές περιπτώσεις ούτε να ονειρευτείς δεν μπορείς τους μισθούς Αμερικής!

Εεε μα αυτό είναι το ζήτημα. Κρίνω ως Ευρωπαίος με τις παροχές που έχω στην Ευρώπη και με βάση τους μισθούς που μπορώ να πετύχω για τα προσόντα μου.
Όσο για τους μισθούς, εννοείς ότι εγώ δε μπορώ να φανταστώ ή ότι γενικότερα δεν έχουν σχέση με τον μισθό ένας μέσου Ευρωπαίου;

(απαντώντας παράλληλα και στον anon)
Επειδή εγώ από όσο κατάλαβα π.χ. για Νέα Υόρκη που είναι μια φυσιολογική περίπτωση πόλης για έναν Ευρωπαίο:
- Τα νοίκια είναι υψηλά όπως και στις Ευρωπαϊκές μεγαλουπόλεις
- Το κόστος ασφάλισης & περίθαλψης είναι αστεία μεγάλο. Από διάφορες ερωτήσεις που έκανα για 2-3 εξετάσεις κατάλαβα ότι στην Αμερική ασφαλισμένος πληρώνεις ότι στην κεντρική Ευρώπη ανασφάλιστος.
- Τα συνταξιοδοτικό;
- Φαγητό φθηνό στα εστιατόρια αλλά όχι απαραίτητα τα supermarket. Με λίγα λόγια τίποτα το τραγικά φθηνό.

Και πάμε και στην ουσία. Αποφασίζεις να κλείσεις για τα καλά το κεφάλαιο Ελλάδα.
Και δε μιλάω μόνο για το αεροπορικό μια που στην Ελλάδα γυρίζω 1-2 φορές το χρόνο πια παρόλο που είμαι "δίπλα". Όπου και να είσαι στην Ευρώπη μπορείς να σηκώσεις το τηλέφωνο και να πάρεις οικογένεια, φίλους κλπ. Στην π.χ. Νέα Υόρκη από το μεσημέρι και μετά τελείωσε το θέμα λόγω διαφοράς ώρας. Αν πάμε πιο δυτικά, φαντάζομαι ακόμα χειρότερα.

Επιπλέον είναι και η ανασφάλεια που συνδέει την παραμονή στην χώρα με το εργασιακό όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμα. Κάτι το οποίο το θεωρώ σχετικά εκβιαστικό ακόμα και αν μπορεί να το κάνουν και οι Ευρωπαϊκές χώρες για τους μη Ευρωπαίους.

Επιπλέον νομίζω ότι και οι εργασιακές σχέσεις είναι "πιο χαλαρές".

Εγώ για τα παραπάνω θα ζητούσα διπλό μισθό από αυτόν που θα μπορούσα/μπορώ να χτυπήσω στην Ευρώπη (για να αρχίσω να μιλάω σοβαρά με τον εργοδότη).
Δε μου φάνηκε ότι είναι τόσο trivial να χτυπήσεις τέτοιους μισθούς. Και δεν μιλάμε να δουλεύεις σε top θέσεις στο Χ,Υ κολοσσό ή hedge fund. Μιλάω για μια "καλή δουλειά" σε ένα "καλό μέρος".

υγ: βέβαια τέτοια συζήτηση για να γίνει σοβαρά πρέπει να μπούμε σε λεπτομέρειες και άρα πρέπει να γίνει από κοντά :p

KLG
08-03-16, 18:55
Ναι, αλλά στις ΗΠΑ, sky is the limit. Για τις καλοπληρωμένες δουλείες, δεν συγκρίνεται με Ευρώπη... και οταν αναφέρομαι σε καλοπληρωμένες δουλειες δεν εννοω CEO θέσεις, αλλά ενας project manager ή group leader με 5,000 ευρω και πληρωμένο ενοίκιο + αμάξι (μισθοί που δίνονται εδώ αλλά με 60% φόρο). Τωρα για βιοπορισμό στο Μανχάτταν συμφωνώ με τις αναστολές του φανερού πράκτορα, άλλωστε ρεαλιστικά οι περισσότεροι που μεταναστευουν στις ΗΠΑ για μια δουλεια με μισθους στα βορειοευρωπαϊκά πρότυπα δεν πάνε στη Μοντάνα.

PopManiac
08-03-16, 19:10
Ναι, αλλά στις ΗΠΑ, sky is the limit. Για τις καλοπληρωμένες δουλείες, δεν συγκρίνεται με Ευρώπη... και οταν αναφέρομαι σε καλοπληρωμένες δουλειες δεν εννοω CEO θέσεις, αλλά ενας project manager ή group leader με 5,000 ευρω και πληρωμένο ενοίκιο + αμάξι (μισθοί που δίνονται εδώ αλλά με 60% φόρο). Τωρα για βιοπορισμό στο Μανχάτταν συμφωνώ με τις αναστολές του φανερού πράκτορα, άλλωστε ρεαλιστικά οι περισσότεροι που μεταναστευουν στις ΗΠΑ για μια δουλεια με μισθους στα βορειοευρωπαϊκά πρότυπα δεν πάνε στη Μοντάνα.

Kαι ΗΠΑ σε πληροφορώ αν βάλεις κάτι state + income tax, κάτι ιδιωτικές ασφαλίσεις, κάτι ιδιωτικές ασφαλίσεις υγείας κλπ μη νομίζεις πως είσαι απίστευτα πολύ κάτω.

Στο αμάξι έχεις ενδεχομένως πολύ λιγότερο κόστος αλλά στα λοιπά δεν ξεφεύγεις και πάρα πολύ.

- - - Updated - - -

Aν σου πληρώνουν ΚΑΙ νοίκι τότε ΟΚ αλλά και ΗΠΑ αρχίζουν και σπανίζουν αυτές οι προσφορές πλέον

voithostyrempora2
09-03-16, 22:36
Έκανα τη βλακεία να προσπαθήσω να φτιάξω το μπροστά φρενο του ποδηλάτου μου μόνος και τρυπηθηκα από ένα βρώμικο (αλλά όχι σκουριασμένο) σύρμα στο δάχτυλο. Αν και έχω κανει τα εμβόλια μικρός συν το επαναληπτικο αντιτετανικο στον στρατό το 2011 (τρισένδοξος ΕΣ) , για το φόβο των Ιουδαίων θα κάνω και εναν αντιτετανικό ορό αύριο. Πώς διάολο λέγεται αυτό? ο τέτανος πρέπει να ναι tetanus. Αλλά ο ορός? vaccine είναι το εμβόλιο, όχι ο ορός.Ξέρει κανείς? επίσης, στην Ολλανδία κάνουν ενέσεις οι φαρμακοποιοι ? στην Ελλάδα όταν ειχα χρειαστεί αντιτετανικό μια φορά, μου το εκανε η φαρμακοποιος επί τόπου.

Ελπίζω να καταλαβει η Ολλανδεζα φαρμακοποιος μου.

ΥΓ. Και φυσικά δεν καταφερα να φτιαξω το φρένο, οπότε τωρα είμαι χωρίς μπροστά φρένο και θα το πάω αύριο στο μάστορα έτσι κι αλλιώς. Γαμω την καταδικη μου :evil::evil::evil:.

tsigarid
09-03-16, 22:42
Απλά πήγαινε στο φαρμακείο και πες τους για το σίδερο και θα ξέρουν τι να κάνουν.

voithostyrempora2
09-03-16, 22:45
Ναι, αυτό σκεφτόμουν. Μόνο μη με στειλουν στο νοσοκομείο για την ένεση.

- - - Updated - - -

Ηρθε η ωρα να τεσταρω για δευτερη φορά το σύστημα υγείας της Ολλανδίας :p.

tsigarid
09-03-16, 22:47
Είσαι σχεδόν σίγουρα οκ με εμβόλιο το 2011, αλλά αν ανησυχείς δεν πρέπει να πας αύριο, πρέπει να πας σήμερα.

Carno
09-03-16, 23:08
κοιτα και lebara.de αν εχει καποιο πακετο

Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω.

8anos
09-03-16, 23:23
Έκανα τη βλακεία να προσπαθήσω να φτιάξω το μπροστά φρενο του ποδηλάτου μου μόνος και τρυπηθηκα από ένα βρώμικο (αλλά όχι σκουριασμένο) σύρμα στο δάχτυλο. Αν και έχω κανει τα εμβόλια μικρός συν το επαναληπτικο αντιτετανικο στον στρατό το 2011 (τρισένδοξος ΕΣ) , για το φόβο των Ιουδαίων θα κάνω και εναν αντιτετανικό ορό αύριο. Πώς διάολο λέγεται αυτό? ο τέτανος πρέπει να ναι tetanus. Αλλά ο ορός? vaccine είναι το εμβόλιο, όχι ο ορός.Ξέρει κανείς? επίσης, στην Ολλανδία κάνουν ενέσεις οι φαρμακοποιοι ? στην Ελλάδα όταν ειχα χρειαστεί αντιτετανικό μια φορά, μου το εκανε η φαρμακοποιος επί τόπου.

Ελπίζω να καταλαβει η Ολλανδεζα φαρμακοποιος μου.

ΥΓ. Και φυσικά δεν καταφερα να φτιαξω το φρένο, οπότε τωρα είμαι χωρίς μπροστά φρένο και θα το πάω αύριο στο μάστορα έτσι κι αλλιώς. Γαμω την καταδικη μου :evil::evil::evil:.

αν και πιστευω οτι δεν χρειαζεται να το κανεις ο ορος που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι tetanus antitoxin.
στοιχηματιζω οτι δεν θα στον δωσουν :p

vamvakoolas
10-03-16, 11:45
Έκανα τη βλακεία να προσπαθήσω να φτιάξω το μπροστά φρενο του ποδηλάτου μου μόνος και τρυπηθηκα από ένα βρώμικο (αλλά όχι σκουριασμένο) σύρμα στο δάχτυλο. Αν και έχω κανει τα εμβόλια μικρός συν το επαναληπτικο αντιτετανικο στον στρατό το 2011 (τρισένδοξος ΕΣ) , για το φόβο των Ιουδαίων θα κάνω και εναν αντιτετανικό ορό αύριο. Πώς διάολο λέγεται αυτό? ο τέτανος πρέπει να ναι tetanus. Αλλά ο ορός? vaccine είναι το εμβόλιο, όχι ο ορός.Ξέρει κανείς? επίσης, στην Ολλανδία κάνουν ενέσεις οι φαρμακοποιοι ? στην Ελλάδα όταν ειχα χρειαστεί αντιτετανικό μια φορά, μου το εκανε η φαρμακοποιος επί τόπου.

Ελπίζω να καταλαβει η Ολλανδεζα φαρμακοποιος μου.

ΥΓ. Και φυσικά δεν καταφερα να φτιαξω το φρένο, οπότε τωρα είμαι χωρίς μπροστά φρένο και θα το πάω αύριο στο μάστορα έτσι κι αλλιώς. Γαμω την καταδικη μου :evil::evil::evil:.
δε ξερω αν σε προλαβαινω, αλλα ετυχε χθες να μιλαω με το κολλητο μου που ηθελε αντιτετανικο, τελικα πηγε νοσοκομειο (του ετυχε Μοναχο). Στα γραφω για να μη ταλαιπωρηθεις γιατι απο το φαρμακειο το στειλαν πακετο εκει για καλο και για κακο. Ελπιζω να εχεις τυχη σε φαρμακειο

KLG
10-03-16, 12:00
αν και πιστευω οτι δεν χρειαζεται να το κανεις ο ορος που μπορεις να χρησιμοποιησεις ειναι tetanus antitoxin.
στοιχηματιζω οτι δεν θα στον δωσουν :p

Και εγω στοιχηματίζω οτι θα τον στείλουν σε travel clinic και θα του χρεώσουν το εμβόλιο :p

Φανερός Πράκτωρ
10-03-16, 12:04
Και εγω στοιχηματίζω οτι θα τον στείλουν σε travel clinic και θα του χρεώσουν το εμβόλιο :p

Να δούμε αν θα δουλέψει και η "πατέντα" με την ασφάλιση :p

8anos
10-03-16, 12:15
το ότι θα πληρώσει είναι σιγουρακι, κάνει δεν κάνει τον ορό :lol: :lol:
τυρεμπορα ενημέρωσε!

Φανερός Πράκτωρ
10-03-16, 12:22
τυρεμπορα ενημέρωσε!

όχι μόνο για το εμβόλιο αλλά και για την Ολλανδέζα που στο έκανε...! :p

voithostyrempora2
10-03-16, 17:16
Τζίφος. Μια απελπισία σκέτη.

Πήγα σε φαρμακείο πρώτα. Μου είπαν ότι δίνεται ΜΟΝΟ με ιατρική συνταγη. Απευθύνθηκα αμέσως σε δύο γιατρους, οι οποίοι μου είπαν ότι γραφουν αντιτετανικο μόνο αν εχει μαυρισει/πρηστεί το σημείο του τραύματος. Ειδικά στον έναν επέμεινα αρκετα, οπότε ο διάλογός μας κατέληξε κάπως ετσι:

-What happens if my finger turns black and gets swollen tomorrow?
-Come straight away to me and I will prescribe it to you.
-What happens if Ι die?
-...

:evil:

Κι έφυγα ιδιαίτερα ενοχλημενος :p. Τους είπα να πληρωσω το 100% του κόστους υλικών και εμβολιασμού, τίποτα αυτοί. Ρε δεν είναι άνθρωποι αυτοί, δεν είναι Καπιταλισμός αυτό. Στον Καπιταλισμο έχεις λεφτά, πληρώνεις και αγοράζεις.

- - - Updated - - -

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τώρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσευχηθουμε όλοι μαζί :p.

- - - Updated - - -

Το δε ακόμα καλύτερο είναι ότι πήγα στο μάστορα το ποδήλατο, είδε το σύρμα του ποδηλάτου και μου είπε ότι δε φτιάχνεται, επειδή λόγω παλαιότητας δεν περνιέται το συρμα μέσα από το μηχανισμό του φρένου (κόπηκα προσπαθωντας να περάσω το σύρμα μέσα από το μηχανισμό). Οπότε τραυματισα το χέρι μου προσπαθωντας να φτιαξω κάτι που δεν επιδιορθωνεται. Θα μου αλλάξει το σύρμα ολόκληρο (8 ευρώ). Μάλιστα, επειδή είχε πολλή δουλειά δεν προλαβαίνει να το φτιάξει σήμερα και θα του το πάω αύριο κατά προτεραιότητα, οπότε και απόψε θα κυκλοφορώ μόνο με πίσω φρένο (αυτό παίζει να'ναι πιο επικινδυνο από την πιθανοτητα τετανου :p). Κι όλα αυτά για το κωλοποδήλατο. Α ρε Λύκειο, ωραίες εποχες, είχα μηχανακι.

NaGR
10-03-16, 17:16
να προσευχηθούμε να ζήσεις ή να μας αποζημιώσουν οι Ολλανδοί?
πάμε για βοηθό 3?

voithostyrempora2
10-03-16, 17:18
Ολοταχώς :p.

Κοίτα, αν είναι η αποζημίωση να πάει υπέρ της αποπληρωμης του δημοσιου χρεους, κάτι γίνεται :p.

KLG
10-03-16, 17:23
Ζεις και συ το δράμα σου βρε τυρέμπορα... :p

voithostyrempora2
10-03-16, 17:27
Θα γράψω και βιβλίο : "Χαροπαλεύοντας με τον τέτανο : οι προκλήσεις του σύγχρονου Καπιταλισμού στο Benelux" :cool: .

Προς το παρόν δε μπορώ να κανω κάτι, οπότε θα κάνω ένα ποστ την ημερα για να βλέπετε ότι είμαι ακόμα ζωντανος :p.

Φανερός Πράκτωρ
10-03-16, 17:35
Ελπίζω να είναι "ωραίο παιδί" ο μάστορας (:cool:) επειδή το σύρμα φρένου κοστίζει 2-3 ευρώ και όχι 8 που σου ζητάει. :p

voithostyrempora2
10-03-16, 17:37
Τα 8 ευρώ είναι κόστος υλικού και εργατικά. Μετά το φιάσκο με το τραυματισμένο δάχτυλο, δεν ξανακουμπάω ποδήλατο. Γενικά οι ποδηλατάδες εδώ βγάζουν πολύ χρήμα, πράγματι.

patch
10-03-16, 17:45
Μηχανικοί, τι να πεις :p

voithostyrempora2
10-03-16, 17:48
Engineers, engineers everywhere :p.

Μας το έλεγαν οι καθηγητες μας στο ΕΜΠ : "Εσεις είστε Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοι. Στη ζωή σας δε θα χρειαστει να αγγίξετε κατσαβιδι. Αυτά είναι για τους τεχνικούς." . Δεν είχαν προβλέψει τις (αποτυχημενες, **sigh**) απόπειρες επισκευης ποδηλατων στο Benelux :p.

8anos
10-03-16, 17:49
τυρεμπορα αν πεθανεις θα παραστώ στην νεκροτομη σου και θα αποκαλύψω το απάνθρωπο πρόσωπο του καπιταλισμού στο υπόσχομαι :lol:

περα απο την πλάκα μην αγχωνεσαι οπως το ακουω ειναι ενα επιπολαιο τραυμα, λιγη καθαριοτητα και ολα καλά θα πανε

patch
10-03-16, 17:53
Να τα θυμάστε αυτά όμως όταν σας διορθώνουν οι τεχνικοί και σας λένε πως πρέπει να γίνει ΣΩΣΤΆ :rofl: :p

badweed
10-03-16, 18:37
Ζεις και συ το δράμα σου βρε τυρέμπορα... :p

:rofl::rofl::oneup:

vamvakoolas
11-03-16, 14:58
μιας που πλησιαζει η εποχη για τις δηλωσεις Βελγιο (και οχι μονο) κανενα τιπ:

μπαινουμε στο σαιτ και βουρ;
Ειναι πολυπλοκη και αστη σε κανενα λογιστη;
αν κανω "£$!$ια σε κανενα πεδιο που ειναι να συμπληρωσω;

8anos
11-03-16, 15:20
Για βελγιο δεν ξερω αλλα οσοι ειναι Σουηδία μπορουν να ριξουν μια ματια στην ιστοσελιδα της εφοριας εκει υπάρχει μια λιστα με ελαφρυνσεις που μπορει κάποιος να ζητησει

https://www.skatteverket.se/privat/deklaration2016/avdragprivatpersoner.106.3684199413c956649b550c5.html
https://www.skatteverket.se/4.18e1b10334ebe8bc80003674.html

PopManiac
11-03-16, 16:05
μιας που πλησιαζει η εποχη για τις δηλωσεις Βελγιο (και οχι μονο) κανενα τιπ:

μπαινουμε στο σαιτ και βουρ;
Ειναι πολυπλοκη και αστη σε κανενα λογιστη;
αν κανω "£$!$ια σε κανενα πεδιο που ειναι να συμπληρωσω;

Μισθωτός λογικά για να κάνεις τώρα δήλωση, άρα ελάχιστα έως σχεδόν τίποτα που μπορείς να κάνεις για να κόψεις πλην ίσως έχεις - με ολίγη κοπτοραπτική - ένα εξτρά επίδομα (δλδ στην μορφή δλδ ενός μικρού ποσού του μηνιαίου μισθού που είναι αφορολόγητο) αν τυχόν έχεις δουλειά / θέση που απαιτεί διαρκή επαφή με κόσμο και συνεπώς έχεις εξτρά δαπάνες για ρούχα κλπ :p :p :p

Σε εμένα όταν ήμουν μισθωτός μου είχε φτάσει στο διόλου αναξιοπρεπές ποσό των €200 το μήνα μετά από 7ετή παραμονή σε εταιρεία.

Θέλεις λογιστή όμως γι'αυτά και κατά προτίμηση μη Βέλγο λογιστή και ιδιαιτέρως εκ του Νότου (Ιταλό / Έλληνα / κοκ ;))

- - - Updated - - -

Στα παραπάνω επίσης να προσθέσω ότι ναι βάρα online αν την κατέχεις καλά τη γαλλική (ή φλαμανδική) ειδάλλως καλύτερα δώσε ένα 150άρι πάνω κάτω σε λογιστή

chat1978
12-03-16, 16:03
μιας που πλησιαζει η εποχη για τις δηλωσεις Βελγιο (και οχι μονο) κανενα τιπ:

μπαινουμε στο σαιτ και βουρ;
Ειναι πολυπλοκη και αστη σε κανενα λογιστη;
αν κανω "£$!$ια σε κανενα πεδιο που ειναι να συμπληρωσω;


Μισθωτός λογικά για να κάνεις τώρα δήλωση, άρα ελάχιστα έως σχεδόν τίποτα που μπορείς να κάνεις για να κόψεις πλην ίσως έχεις - με ολίγη κοπτοραπτική - ένα εξτρά επίδομα (δλδ στην μορφή δλδ ενός μικρού ποσού του μηνιαίου μισθού που είναι αφορολόγητο) αν τυχόν έχεις δουλειά / θέση που απαιτεί διαρκή επαφή με κόσμο και συνεπώς έχεις εξτρά δαπάνες για ρούχα κλπ :p :p :p

Σε εμένα όταν ήμουν μισθωτός μου είχε φτάσει στο διόλου αναξιοπρεπές ποσό των €200 το μήνα μετά από 7ετή παραμονή σε εταιρεία.

Θέλεις λογιστή όμως γι'αυτά και κατά προτίμηση μη Βέλγο λογιστή και ιδιαιτέρως εκ του Νότου (Ιταλό / Έλληνα / κοκ ;))

- - - Updated - - -

Στα παραπάνω επίσης να προσθέσω ότι ναι βάρα online αν την κατέχεις καλά τη γαλλική (ή φλαμανδική) ειδάλλως καλύτερα δώσε ένα 150άρι πάνω κάτω σε λογιστή

Αν έχεις απλά ένα μισθό τότε απλά συμπληρώνεις τα αντίστοιχα νούμερα.
Υπόψιν, στις οικονομικές υπηρεσίες και την τοπική εφορία, είναι υποχρεωμένοι να σου κάνουν την δήλωση δωρεάν.
Εγώ πρώτο χρόνο εκεί πήγα και θα ξαναπήγαινα αν δεν ήμουν xpat.

- - - Updated - - -


μιας που πλησιαζει η εποχη για τις δηλωσεις Βελγιο (και οχι μονο) κανενα τιπ:

μπαινουμε στο σαιτ και βουρ;
Ειναι πολυπλοκη και αστη σε κανενα λογιστη;
αν κανω "£$!$ια σε κανενα πεδιο που ειναι να συμπληρωσω;


Μισθωτός λογικά για να κάνεις τώρα δήλωση, άρα ελάχιστα έως σχεδόν τίποτα που μπορείς να κάνεις για να κόψεις πλην ίσως έχεις - με ολίγη κοπτοραπτική - ένα εξτρά επίδομα (δλδ στην μορφή δλδ ενός μικρού ποσού του μηνιαίου μισθού που είναι αφορολόγητο) αν τυχόν έχεις δουλειά / θέση που απαιτεί διαρκή επαφή με κόσμο και συνεπώς έχεις εξτρά δαπάνες για ρούχα κλπ :p :p :p

Σε εμένα όταν ήμουν μισθωτός μου είχε φτάσει στο διόλου αναξιοπρεπές ποσό των €200 το μήνα μετά από 7ετή παραμονή σε εταιρεία.

Θέλεις λογιστή όμως γι'αυτά και κατά προτίμηση μη Βέλγο λογιστή και ιδιαιτέρως εκ του Νότου (Ιταλό / Έλληνα / κοκ ;))

- - - Updated - - -

Στα παραπάνω επίσης να προσθέσω ότι ναι βάρα online αν την κατέχεις καλά τη γαλλική (ή φλαμανδική) ειδάλλως καλύτερα δώσε ένα 150άρι πάνω κάτω σε λογιστή

Αν έχεις απλά ένα μισθό τότε απλά συμπληρώνεις τα αντίστοιχα νούμερα.
Υπόψιν, στις οικονομικές υπηρεσίες και την τοπική εφορία, είναι υποχρεωμένοι να σου κάνουν την δήλωση δωρεάν.
Εγώ πρώτο χρόνο εκεί πήγα και θα ξαναπήγαινα αν δεν ήμουν xpat.

zianna
13-03-16, 13:20
μιας που πλησιαζει η εποχη για τις δηλωσεις Βελγιο (και οχι μονο) κανενα τιπ:

μπαινουμε στο σαιτ και βουρ;
Ειναι πολυπλοκη και αστη σε κανενα λογιστη;
αν κανω "£$!$ια σε κανενα πεδιο που ειναι να συμπληρωσω;

Αν είσαι expat λογικά θα στα κάνει η εταιρία σου, ο λογιστής τους. Παλιά οι δηλώσεις των expat γινόντουσαν Σεπτέμβρη, τώρα δεν ξέρω.
Επίσης παλιά, μέχρι τέλη Ιούνη, αν δεν ήσουν expat πήγαινες με τα χαρτιά σου (φάκελο με δήλωση που σου έστελνε η εφορία, απόδειξη εισφορών από τις πηγές που έχεις πχ η εργασία σου, αν πληρώνεις ιδιωτικές ασφάλειες ή έχεις παράδειγμα συντάξιμο τραπεζικό λογαριασμό και δικαιούσαι κάποια φοροαπαλλαγή κτλ κτλ), πήγαινες λοιπόν στην εφορία στη Botanique, έβλεπες μια σειρά 200-300 ατόμων πριν από εσένα και πάθαινες ένα μικρό εγκεφαλικό αλλά ως διά μαγείας ξεμπέρδευες το πολύ σε μια ώρα, έδινες τα χαρτιά σου στον έφορα και σου έκανε την φορολογική δήλωση. Ο μόνος λόγος να πλήρωνες λογιστή ήταν είτε για να γλιτώσεις το σύνολο της δίωρης ταλαιπωρίας (πολύ ηλίθιο) είτε γιατί είχες μεγάλο εισόδημα, ή ελεύθερος επαγγελματίας, οποισδήποτε έψαχνε τρόπους να πληρώσει λιγότερους φόρους.

Το πιο πάνω μέχρι πριν 3-4 χρόνια. Τώρα τα κάνουν μόνοι τους. Εκεί γύρω στον Ιούνη σου στέλνει γράμμα η εφορία αναφέροντας αναλυτικά τα εισοδήματά σου και τις όποιες φοροαπαλλαγές σου και έχεις δικαίωμα γύρω στον μήνα να πας για διορθώσεις (αν είσαι και συνδεμένος online με την εφορία το κάνεις και μέσω internet, για τους βέλγους εύκολη διαδικασία, οι αλλοδαποί έχουν ένα μικρό τρέξιμο την πρώτη φορά που θα δοκιμάσουν να συνδεθούν). Αν περάσει η χρονική περίοδος και δεν κάνεις διορθώσεις σημαίνει ότι συμφωνείς και γύρω στον Σεπτέμβρη σου στέλνουν το λεγόμενο extrait de rôle με το ποσό επιστροφής που θα πάρεις ή θα πληρώσεις. Η επιστροφή έρχεται γύρω στο τέλος του χρόνου, άλλο γράμμα, και πας και κάνεις ανάληψη από το ταχυδρομείο.

Για εμένα, ρώτα την εταιρία σου να σε κατατοπίσει αν θα αναλάβει αυτή τα λογιστικά σου ή θα πρέπει να περιμένεις ειδοποίηση από την εφορία και να τα κάνεις μόνος σου με τον παραπάνω τρόπο. Δεν αξίζει να πληρώνεις λογιστή με τίποτα, αν είσαι μισθωτός και δεν έχεις τίποτα άλλο από φοροαπαλλαγές τα ίδια θα πληρώσεις όσες κωλοτούμπες κι αν προσπαθήσεις.

vigor12
14-03-16, 18:49
Καλησπέρα παιδιά !
Καλή σαρακοστή !
Είμαι δημόσιος υπάλληλος εδώ και μια 10ετία και κάνω έρευνα για να βρω ευκαιρίες εργασίας στο εξωτερικό γιατί εδώ οι μισθοί μας δεν φθάνουν ούτε για να ζήσουμε αξιοπρεπώς.
Ποστάρω μήπως και λάβω κάποια συμβουλή, βοήθεια για να ψάξω ή να βρω ακόμη καλύτερα μια θέση εργασίας, στον τομέα μου(Πληροφορική με μηδενική εμπειρία σε εταιρείες του κλάδου στην Ελλάδα) ή σε κάποιο άλλο τομέα που προσφέρει περισσότερα χρήματα.
Σημαντικό για μένα είναι να βρεθεί κάποια εταιρεία ή κάποιοι που ξεκινάνε ένα πρότζεκτ και δεν έχουν πρόβλημα να εντάξουν κάποιον με μικρή εμπειρία, όπως είμαι εγώ.
Το τελευταίο διάστημα επικοινώνησα με ορισμένα μέλη από το παρόν φόρουμ και θέλω να τους ευχαριστήσω και δημόσια για τον χρόνο που αφιέρωσαν για να δώσουν την πραγματική εικόνα στην αγορά εργασίας στο τομέα του ΙΤ στην Ευρώπη.
Επίσης επικοινώνησα με ένα recruiter Ιταλό στην Μάλτα ο οποίος δουλεύει για την ManPower. Η τελευταία ανοίγει γραφεία στην Μάλτα.
Ο Ιταλός με ενημέρωσε ότι υπάρχουν 4-5 θέσεις εργασίας σε Senior SharePoint Developer, Technical Support Officer, Solution Developer.
Παρόλο που δεν έχω την εμπειρία για να κάνω apply σε αυτές τις θέσεις από περιέργεια τον ρώτησα 3 φορές αφού μου έστειλε κόπι πέιστ τα χαρακτηριστικά των θέσεων(με το ετήσιο, μάλλον ακαθάριστο ποσό για κάθε μια 20-36 χιλιάρικα μάξιμουμ, αναλόγου εμπειρίας), πόσα είναι τα καθαρά χρήματα κάθε μήνα και ποιο το κόστος ζωής εκεί.
Δεν μου ανέφερε για το καθαρό μηνιάτικο σε καμία από τις απαντήσεις του οι οποίες ήταν σχετικά άμεσες. Προφανώς δεν έπαιρνε πληροφορίες από την εταιρεία-πελάτη. Όσο για το κόστος ζωής μου ανέφερε ότι 2-3 πόλεις είναι πιο φθηνές από τις υπόλοιπες που απ' ότι κατάλαβα είναι πανάκριβες. Αυτός λέει είναι 3 μήνες εκεί και έχει κάνει τις επαφές του και βρήκε φθηνό διαμέρισμα, περίπου στα 300 ευρώ. Για το φαγητό, μου ανέφερε ότι τα φρούτα είναι πολύ ακριβά και τα υπόλοιπα τρόφιμα είναι φθηνά σε ορισμένα σουπερ μάρκετ τα οποία μου ανέφερε.
Ο Ιταλός όπως κι εγώ ανήκουμε σε ένα από τα γνωστά γκρουπ φιλοξενίας, το couchsurfing, όπου υπάρχει μια μικρή εμπιστοσύνη μεταξύ των μελών και μπορείς να δεις references από άλλα μέλη, πριν επικοινωνήσεις με κάποιον.
Παράλληλα επικοινώνησα και με κάποιους Ελληνες στην Κρακοβία, οι οποίοι μου είπαν ότι εκεί υπάρχον πολλές δουλειές στον κλάδο ΙΤ και μπορεί κάποιος να ζει άνετα, αφού είναι φθηνά τα πάντα σχεδόν, με το ζλότυ να είναι σε ισοτιμία 4 προς 1 με το ευρώ. Αυτό που είναι σχετικά ακριβό είναι το ενοίκιο κατοικίας. Παίζουν κι εκεί τιμές Ελλάδας. Ένα καλό σπίτι δυάρι κοστίζει τουλάχιστον 400 με όλα πληρωμένα(λογαριασμοί, δεη, νερό, κοινόχρηστα, ιντερνετ). Οι απολαβές όμως είναι αστείες, περίπου 1200 ευρώ πλην ορισμένων θέσεων που εκεί δεν ξέρω τι απολαβές παίζουν. Ενας από τους Έλληνες που επικοινώνησα από την Κρακοβία μου είπε ότι είναι τέτοιοι οι μισθοι εκεί για να ζήσεις άνετα στη χώρα αλλά όχι για να πληρώσεις ΕΝΦΙΑ στην Ελλάδα.
Με βάση τα παραπάνω θα ήθελα να μάθω από τα μέλη που έχουν δουλέψει έξω, σε ποιες χώρες της Ευρώπης μπορώ(σημειωτέον είμαι 39 ετών) να βρω δουλειά με το πτυχίο Πληροφορικής ή κάποια ομάδα ελεύθερων επαγγελματιών που ξεκινάει κάποια σταρταπ, χωρίς εμπειρία ή σε περίπτωση που είναι πολύ δύσκολο στο πεδίο της Πληροφορικής, σε κάποιο άλλο άσχετο τομέα, ως ανειδίκευτος.
Από όσα έχω καταλάβει διαβάζοντας κάποιες σελίδες στο παρόν θρεντ είναι αρκετά δύσκολο να βρει κάποιος εργασία σε χώρες όπως η Αμερική και ο Καναδάς και εκτός αυτού πρέπει να διαθέτεις και κάποιο σεβαστό ποσό στην άκρη.
Αν υπάρχει κάποιος που μένει στο εξωτερικό και μπορεί να βοηθήσει με το να κάνει σοβαρές προτάσεις για θέσεις εργασίας, θα το εκτιμήσω πολύ.
Αν επιθυμεί κάποιος με εμπειρία σε θέσεις εργασίας όπως αυτές που ανέφερα παραπάνω, μπορώ να μεσολαβήσω, για να στείλει βιογραφικό και να έρθει σε επαφή με τους recruiters.
Θα χαρώ κι εγώ με την σειρά μου να βοηθήσω και όσους έμπειρους προγραμματιστές, admins κλπ ενδιαφέρονται να εργαστούν στο εξωτερικό.

Φανερός Πράκτωρ
14-03-16, 19:20
Αν είσαι καθηγητής πληροφορικής και έχεις ελεύθερο χρόνο γιατί δεν δοκιμάζεις να ξεκινήσεις να δουλεύεις για κάποια μεγάλη εταιρεία από απόσταση (στον ελεύθερο χρόνο σου);

Για να το πω αλλιώς: θέλει αρκετή (ή και πολλή) προσπάθεια για να βρεις κάτι σχετικά σταθερό και αξιοπρεπώς αμειβόμενο στο εξωτερικό (δηλαδή να φτάσεις στο επίπεδο που είσαι τώρα). Επιπλέον έχει λούκι το να φύγεις και να σταθεροποιηθείς & δεν είσαι και νέος (για να έχεις περισσότερη υπομονή και αντοχές). Αφού έχεις κάτι σίγουρο Ελλάδα, εξάντλησε όλες τις δυνατότητες να κάνεις και κάτι παράλληλα που και θα μεγαλώσει το εισόδημά σου αλλά και θα σου δώσει μια Α εμπειρία.

Το να αφήσεις κάτι σίγουρο στην Ελλάδα (έστω και κακά αμειβόμενο), και να φύγεις για να δοκιμάσεις κάτι με 0 εμπειρία επειδή κάποιος recruiter το λέει, είναι βήμα στο κενό.

υγ: πάρα πολλοί recruiters απλά στέλνουν μαζικά email με βάση profile template matching. Δεν ασχολούνται παραπάνω. Δηλαδή δεν είναι και πολύ πάνω από το απλό spam

vigor12
14-03-16, 20:07
Φανερός Πράκτωρ σ' ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σου :)
Λίγο πολύ περίμενα τα γραφόμενά σου τα οποία έχουν σωστή βάση.
Όσον αφορά με εξτρά δουλειές ασχολούμαι εδώ και 2 μήνες με μαθήματα ρομποτικής σε παιδιά δημοτικού, μιας και έχω διδακτική εμπειρία.
Όσον αφορά για την δουλειά σε εταιρεία από το νετ, προφανώς εννοείς το freelance. Έχω κάνει εγγραφή και δημιουργήσει προφίλ στο upwork τις τελευταίες μέρες. Το θεωρείς ότι είναι εύκολο να βρω κάτι από εκεί ; Έχω 15ετή εμπειρία στο Software troubleshooting σε home χρήστες αλλά και ως admin σε school labs. Πιστεύεις ότι είναι εύκολο να βρεθεί εταιρεία oversea (με ώρες που με εξυπηρετούν) ή στην Ευρώπη που να ζητάει support για τους πελάτες της ; Υπάρχουν άλλα σάιτς που προτείνεις εκτός από το upwork για όσους ξεκινάνε το freelance ;
Υπάρχει άλλο πεδίο εκτός ΙΤ που μπορώ να απασχοληθώ ονλάιν και που δίνει καλά χρήματα ;

Φανερός Πράκτωρ
14-03-16, 20:32
Έχω 2 φίλους που ασχολήθηκαν με το θέμα (ως software developers) αλλά προσωπικά δεν έχω να σου πω περισσότερα.
Εγώ είχα στο μυαλό μου software development ή κάτι παρεμφερές οπότε δεν ξέρω πως το user support που έκανες (φαντάζομαι εννοείς επίλυση καθημερινών προβλημάτων των χρηστών) μπορεί να βοηθήσει.
Τα χρήματα αρχικά μπορεί να είναι αστεία (π.χ. ο ένας από τους φίλους μου δε μπόρεσε ποτέ να το κάνει ως κάτι παραπάνω από χαρτζιλίκι ενώ στην Ελλάδα χτυπάει καλές δουλειές ως developer σε Ελληνικές εταιρείες) αλλά κάπως πρέπει να αρχίσεις.

Με λίγα λόγια, αυτός είναι ένας τρόπος να αρχίσεις και να δεις αν σου αρέσει το αντικείμενο.

υγ: και οι 2 φίλοι είχαν προϋπηρεσία πριν κάνουν το remote development. Ο ένας δε, δεν νομίζω ότι είναι freelancer αλλά νομίζω ότι είναι κανονικός υπάλληλος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.