PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

8anos
14-03-16, 20:54
@vigor12 δες επισης την πιθανοτητα να συνεχισεις να δουλευεις στο αντικειμενο σου στο εξωτερικο, πχ αν εισαι καθηγητης πληροφορικής ως καθηγητης πληροφορικής κοκ
αυτο προυποθετει βεβαια γνωση της γλώσσας της χώρας, εκτος και αν εργαστεις σε international schools που δουλευουν με την αγγλική γλώσσα.
Οι μισθοι που θα σου αναφερουν παντα θα ειναι προ φορων

cool11
15-03-16, 11:25
Mε αυτο εδω
http://www.peopleperhour.com/
εχει κανεις εμπειρια;

Παντως, ως Ελληνες διαμενοντες στην Ελλαδα,
νομιζω οτι με την νομιμη φορολογηση που πεφτει,
και σε freelance δουλειες αλα peopleperhour, ειναι ζητημα αν συμφερει ή τι μενει τελικα.
Αμα δηλαδη πρεπει (που μαλλον πρεπει) να ανοιξει βιβλια οαεε, ως ελευθερος επαγγελματιας...
Δουλευεις και στα παιρνει η εφορια, και μενεις να ξεσκιζεσαι διχως εισοδημα μαλλον, μην πω οτι ισως να μπαινεις και μεσα και να εισαι και ζημιωμενος...
Αλλα πειτε κι αλλοι αν το εχετε ψαξει...

Μετα σου λεει επιχειρηματικοτητα στην Ελλαδα, που με το που πας να κανεις βημα, σε περιμενει το κρατος στη γωνία να σε ξεσκισει σε φορους και εισφορες με το καλημερα...

anon
15-03-16, 12:08
οχι, δεν συμφέρει.
επιπλέον ο φίλος μας επειδή είναι εκπαιδευτικος θα έχει και σοβαρό πρόβλημα. Πρέπει μόνον μαύρα, ή αφού εφόσον πάρει άδεια απο την Δ/βαθμια εκπαίδευση και εφόσον με υπεύθυνη δήλωση οι ώρες απασχόλησης δεν ξεπερνούν τις 10 την εβδομάδα και το εισόδημα που παίρνει δεν ξεπερνά το 1/4 τωνκανονικών του απο το δημόσιο αποδοχών και επιπλέον δεν είναι απασχόληση σχετική με την εκπαίδευση (που εννοείται ως developer δεν θα είναι).
Να το κάνει ως επάγγελμα στα μαύρα, δεν είναι εύκολο, αλλά όχι ότι δεν γίνεται.
Ειδικά εαν πληρώνεσαι και σε bitcoin.
Σε αυτή την περίπτωση όμως εαν ο εργοδότης ζητήσει φορολογικά στοιχεία προκειμένου να βάλει την δαπάνη για το έργο για το οποίο πλήρωσε στα λογιστικά και φορολογικά στοιχεία της χώρας του, τότε ενδέχεται, ειδικά για χώρες ΕΕ, να έχεις σοβαρό πρόβλημα, γιατί μπορεί σήμερα να μην το έχουν συμπεριλάβει (λέω, ίσως, αλλά μπορεί και ναι), αλλά τίποτε δεν αποκλείει στο άμεσο μέλλον, και σίγουρα εαν δεν ξέρεις ότι γίνεται διασταύρωση ή όχι απο πρώτο χέρι, βάζεις το κεφάλι σου σε κίνδυνο.

Οπότε το βλέπω χλωμό, έως ανέφικτο.

Αρα:
Για να παίξει freelancer, μόνο σε περιπτώσεις που η αμοιβή είναι στα μαύρα, και ίσως ακόμα καλύτερα σε bitcoin, και όχι μέσω του τραπεζικού συστήματος. Εαν ο εργοδότης ζητήσει φορολογικά στοιχεία, τότε μόνον εαν είναι βέβαιο απο παρόμοιες περιπτώσεις ότι δεν γίνεται έλεγχος εδώ (εννοούμε για τις περιπτώσεις όπου δεν δηλώνεις το εισόδημα για λόγω ΟΑΕΕ και ΔΥ) αλλα και πάλι με κάποιο ρίσκο.

- - - Updated - - -



Μετα σου λεει επιχειρηματικοτητα στην Ελλαδα, που με το που πας να κανεις βημα, σε περιμενει το κρατος στη γωνία να σε ξεσκισει σε φορους και εισφορες με το καλημερα...

Παντού υπάρχουν φόροι και εφορία, απλά εμείς έχουμε συνηθήσει να κινούμαστε παράνομα. Για πάνε πχ Σουηδία, Νορβηγία... Εδώ έχει καταντήσει ένα κυνήγι, απο την μια η εφορία και απο την άλλη οι φορολογούμενοι.

- - - Updated - - -

Για τον φίλο vigor και όλους τους υπόλοιπους σε παρόμοια κατάσταση, δηλαδή κάποιο χαρτί πληροφορικής, ελάχιστη έως μηδαμινή εμπειρία εργασιακή on the field.

Εαν πάτε στους τομείς admin (sysadmins, dba, networking engineers), υποχρεωτικά θα πρέπει να πάρετε certifications. Θέλει διάβασμα, μελέτη, δοκιμές πολλές (μπορείτε μόνοι σας να κάνετε test περιβάλλον σε VM ακόμα και υποτιθέμενου δικτύου πολλών μηχανών ή cisco routers ή οτιδήποτε) Και φυσικά κάποιο κόστος όχι ευκαταφρόνητο για τα εξέταστρα. Υπάρχουν για Linux, REDHAT Linux, Οracle DBA (OCA, OCP, OCM), για διαχειριστη συστημάτων Microsoft Windows Server, Cisco CCNA/CCNP. Μην προσπαθήσετε, ειδικά χωρίς εργασειακή εμπειρία, χωρίς τέτοια χαρτιά. Ενώ με τέτοια χαρτιά μπορείτε να βγείτε απο πάνω απο αυτούς με εργασειακή εμπειρία, που λόγω εμπειρίας και δουλειάς, δεν ασχολήθηκαν να τα πάρουν! (όπως εγώ).

Οσον αφορά το development, τέτοιου είδους χαρτιά δεν παίζουν ρόλο, και το ξέρουν. Η εργασειακή εμπειρία παίζει ρόλο. Επίσης εαν έχεις συμμετοχή σε έργα ανοικτού λογισμικού, όπου μπορούν να δούν την δουλειά σου. Αρα εαν θέλεις να ασχοληθείς με programming, πρέπει να μπορείς να δείξεις κάτι, να έχεις ασχοληθεί ενεργά, έστω σαν spare time. Το freelancing δεν ενδείκνετε για κάποιον που δεν έχει εμπειρία, για τον πολύ απλό λόγο, ότι για κάτι που ο γνώστης θα χρειαστεί 20 ώρες δουλειά, ο νουμπάς θα χρειάστει 500, και λίγες λέω ίσως. Χωρια που το αποτέλεσμα θα ναι σχεδόν βέβαια ποιοτικά κατώτερο. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί ή δεν πρέπει να κάτι τέτοιο, με σκοπό βέβαια όσο προχωρά να βελτιωνεται και σύντομα αντί για 500 να κάνει 50 ή και λιγότερες ώρες, αλλά πρέπει να ληφθεί και αυτός ο παράγοντας υπόψιν. Επίσης με δεδομένο την μεγάλη διάχυση σε διάφορες γλώσσες, frameworks κλπ, εαν κάποιος ασχοληθεί με freelancing ή έστω να ασχοληθεί γενικώς με το programming, θα πρέπει να αφοσιωθεί σε κάποιο τέτοιο συνδιασμό με γλώσσα προγραμματισμού, libraries και frameworks. Ποιά; Εδώ αυτό είναι πολύ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μεγάλο θέμα, πάντως η επιλογή παίζει σπουδαίο ρόλο, εργασιακά. Και σίγουρα, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να είναι κάποιος γνώστης μόνο μιας γλώσσας προγραμματισμού, θα πρέπει να έχει δουλέψει δυο τρείς τουλάχιστον, έτσι λένε όλοι όσοι ασχολούνται με το programming και ακόμα καλύτερα με διαφορετικά παραδείγματα προγραμματισμού (imperative/object oriented, declarative, functional)

Πολύ κρίσιμο είναι και το θέμα της ηλικίας. Ο φίλος vigor βρίσκεται στο μεταίχμιο. Δυστυχώς ο χώρος της πληροφορικής, και έξω, διακρίνεται απο ageism. Δηλαδή διακρίσεις λόγω ηλικίας. Μετα τα 40-45 είναι πολύ δύσκολο νασαι καθαρός developer με σχέση εξαρτώμενης εργασίας (μισθωτός). Συνήθως βλέπουμε μια μετάβαση απο το καθαρό development σε χώρους πιο διοικητικούς, ξεκινώντας απο senior developer, project/team leader, μέχρι καθαρα διοικητικούς ή συμβούλους. Πολλοί δε παραμένουν στον χώρο του καθαρού development, είτε ως εξωτερικοί συνεργάτες είτε κάνοντας δικές τους εταιρίες και παίρνοντας δουλειές σαν outsource κλπ. Τουλάχιστον τέτοια διαβάζω συχνά πυκνά. Οχι ότι δεν υπάρχουν δουλειές, ειδικά εαν έχει μεγάλο expertise, όπως πχ για developers για τραπεζικές και χρηματιστηριακές συναλλαγές, για χρηματιστηριακές εταιρίες κλπ, με καλές αποδοχές και πακέτα. Αλλά εκεί δεν πας, νουμπάς. Ειναι ειδική περίπτωση.

Μπορείτε να ρίχνετε ματιές στο σαιτ www.jobserve.com που ειναι προσανατολισμένο κυρίως για ΗΒ αλλα και για ΕΕ. Προσοχή μόνο, έχει geolocation και βάζει την μηχανή αναζήτησης default στην χώρα απο την οποία είσαι, και για Ελλάδα έχει σχεδόν τίποτα. Γυρίστε το σε ΗΒ ή άλλες χώρες της ΕΕ που σας ενδιαφέρουν και δείτε τι δουλειές μόνιμες ή με σύμβαση (με την ώρα) υπάρχουν, τι λένε οι αγγελίες κλπ.

Οσον αφορά το programming ένα σιγουράκι είνα εαν ασχοληθείτε με Java. Eχει πάρα πολλές δουλειές, και ειδικά για νουμπάδες. Οτιδήποτε άλλο, θέλει εμπειρία.

vamvakoolas
15-03-16, 17:00
Αν είσαι expat λογικά θα στα κάνει η εταιρία σου, ο λογιστής τους. Παλιά οι δηλώσεις των expat γινόντουσαν Σεπτέμβρη, τώρα δεν ξέρω.
Επίσης παλιά, μέχρι τέλη Ιούνη, αν δεν ήσουν expat πήγαινες με τα χαρτιά σου (φάκελο με δήλωση που σου έστελνε η εφορία, απόδειξη εισφορών από τις πηγές που έχεις πχ η εργασία σου, αν πληρώνεις ιδιωτικές ασφάλειες ή έχεις παράδειγμα συντάξιμο τραπεζικό λογαριασμό και δικαιούσαι κάποια φοροαπαλλαγή κτλ κτλ), πήγαινες λοιπόν στην εφορία στη Botanique, έβλεπες μια σειρά 200-300 ατόμων πριν από εσένα και πάθαινες ένα μικρό εγκεφαλικό αλλά ως διά μαγείας ξεμπέρδευες το πολύ σε μια ώρα, έδινες τα χαρτιά σου στον έφορα και σου έκανε την φορολογική δήλωση. Ο μόνος λόγος να πλήρωνες λογιστή ήταν είτε για να γλιτώσεις το σύνολο της δίωρης ταλαιπωρίας (πολύ ηλίθιο) είτε γιατί είχες μεγάλο εισόδημα, ή ελεύθερος επαγγελματίας, οποισδήποτε έψαχνε τρόπους να πληρώσει λιγότερους φόρους.

Το πιο πάνω μέχρι πριν 3-4 χρόνια. Τώρα τα κάνουν μόνοι τους. Εκεί γύρω στον Ιούνη σου στέλνει γράμμα η εφορία αναφέροντας αναλυτικά τα εισοδήματά σου και τις όποιες φοροαπαλλαγές σου και έχεις δικαίωμα γύρω στον μήνα να πας για διορθώσεις (αν είσαι και συνδεμένος online με την εφορία το κάνεις και μέσω internet, για τους βέλγους εύκολη διαδικασία, οι αλλοδαποί έχουν ένα μικρό τρέξιμο την πρώτη φορά που θα δοκιμάσουν να συνδεθούν). Αν περάσει η χρονική περίοδος και δεν κάνεις διορθώσεις σημαίνει ότι συμφωνείς και γύρω στον Σεπτέμβρη σου στέλνουν το λεγόμενο extrait de rôle με το ποσό επιστροφής που θα πάρεις ή θα πληρώσεις. Η επιστροφή έρχεται γύρω στο τέλος του χρόνου, άλλο γράμμα, και πας και κάνεις ανάληψη από το ταχυδρομείο.

Για εμένα, ρώτα την εταιρία σου να σε κατατοπίσει αν θα αναλάβει αυτή τα λογιστικά σου ή θα πρέπει να περιμένεις ειδοποίηση από την εφορία και να τα κάνεις μόνος σου με τον παραπάνω τρόπο. Δεν αξίζει να πληρώνεις λογιστή με τίποτα, αν είσαι μισθωτός και δεν έχεις τίποτα άλλο από φοροαπαλλαγές τα ίδια θα πληρώσεις όσες κωλοτούμπες κι αν προσπαθήσεις.
ρε παιδια καλες οι προθεσεις σας αλλα μηπως αναφερεστε σε αλλη χωρα;

Εχω μιλησει με δεκαδες συναδελφους Βελγους και μη και αποτι μου ειπαν

1)Η σχεση μισθωτων με εφορια απλα δεν υπαρχει, ολα ηλεκτρονικα ή στη χειροτερη μεσω αλληλογραφιας. Το διασταυρωσα αυτο και ισχυει.

2)Πηρα μια ιδεα απο το ΤΑΧΙs τους και ειναι σα το δικο μας αλλα στα γαλλικα με λιγους περισσοτερους κωδικους για συμπληρωμα

3)σχεδον ολοι μου ειπαν οτι πηγαν σε ενα λογιστη τη πρωτη φορα για βοηθεια ενω αν εχεις μου ειπαν ή αν σκοπευεις να εχεις σπιτι-ιχ και αλλα ακριβα ισως τον χρειαστεις και στο μελλον. Αν τη κανω μονος μου παιζει να φαω μια ολοκληρη ημερα σε κομπιουτερ με πιθανοτητα να κανω και κοτσανα

4)ως μισθωτος η εταιρια μου εδωσε το $"£%$%χαρτο με απειρους κωδικους ετοιμους με ποσα

5)Αυτο που εμαθα ειναι οτι καλο ειναι να βρω λογιστη απο επαρχια γιατι ειδικα βρυξελλες ειναι ακριβοι

6)Ηδη το κρατος μου περνει κρατησεις (τεραστιες) οποτε μιας και δεν εχω ιδιοκτησια σε τιποτα μονο ενα νοικι μαλλον για επιστροφη αλλα θελει διαβασμα..

Απο τη μια σκεφτομαι να το τολμησω να κατσω ενα σ-κ να τη κανω μονος μου οταν ανοιξει το συστημα 1 του μηνα (λογικα) ή να παω σε εναν ειδικο μη...κλαιω μετα. Δε γνωριζω κανενα λογιστη αλλα μου ειπαν οτι θα με χρεωσει με αυτα που εχω 1 ωρα μονο..συνεχιζω ....με το σταυρο στο χερι

zianna
15-03-16, 19:28
ρε παιδια καλες οι προθεσεις σας αλλα μηπως αναφερεστε σε αλλη χωρα;

Εχω μιλησει με δεκαδες συναδελφους Βελγους και μη και αποτι μου ειπαν

1)Η σχεση μισθωτων με εφορια απλα δεν υπαρχει, ολα ηλεκτρονικα ή στη χειροτερη μεσω αλληλογραφιας. Το διασταυρωσα αυτο και ισχυει.

2)Πηρα μια ιδεα απο το ΤΑΧΙs τους και ειναι σα το δικο μας αλλα στα γαλλικα με λιγους περισσοτερους κωδικους για συμπληρωμα

3)σχεδον ολοι μου ειπαν οτι πηγαν σε ενα λογιστη τη πρωτη φορα για βοηθεια ενω αν εχεις μου ειπαν ή αν σκοπευεις να εχεις σπιτι-ιχ και αλλα ακριβα ισως τον χρειαστεις και στο μελλον. Αν τη κανω μονος μου παιζει να φαω μια ολοκληρη ημερα σε κομπιουτερ με πιθανοτητα να κανω και κοτσανα

4)ως μισθωτος η εταιρια μου εδωσε το $"£%$%χαρτο με απειρους κωδικους ετοιμους με ποσα

5)Αυτο που εμαθα ειναι οτι καλο ειναι να βρω λογιστη απο επαρχια γιατι ειδικα βρυξελλες ειναι ακριβοι

6)Ηδη το κρατος μου περνει κρατησεις (τεραστιες) οποτε μιας και δεν εχω ιδιοκτησια σε τιποτα μονο ενα νοικι μαλλον για επιστροφη αλλα θελει διαβασμα..

Απο τη μια σκεφτομαι να το τολμησω να κατσω ενα σ-κ να τη κανω μονος μου οταν ανοιξει το συστημα 1 του μηνα (λογικα) ή να παω σε εναν ειδικο μη...κλαιω μετα. Δε γνωριζω κανενα λογιστη αλλα μου ειπαν οτι θα με χρεωσει με αυτα που εχω 1 ωρα μονο..συνεχιζω ....με το σταυρο στο χερι

Αυτό που έγραψα με το 1, τι διαφορά έχει;
Παρόλ'αυτά, αν πας στην εφορία, δεν θα σου αρνηθούν εξυπηρέτηση, ούτε να σε βοηθήσει ο έφορος.
Και επειδή όπως λες το μόνο που έχεις είναι ένα νοίκι, δεν θα έχει καμιά διαφορά σε όσους λογιστές κι αν πας. Επίσης φοροαπαλλαγή για ενοίκιο δεν παίζει στο Βέλγιο. Επιστροφή θα έχεις για άλλους λόγους, αν έχεις. Οι expat έχουν διαφορά, όσο μεγαλύτερο ενοίκι τόσο λιγότερες κρατήσεις. Αν είσαι ακόμα expat, βρες κανά aparthotel, πλήρωσε κανά μήνα, δήλωσε αλλαγή κατοικίας και ενοικίου (μεγαλύτερο εννοείται) στη δουλειά, και μόλις σε δηλώσουν δε χρειάζεται να τους πεις ότι δεν μένεις εκεί πια.
Το κάνουν δεκάδες άτομα που γνωρίζω.

chat1978
15-03-16, 23:08
Αυτό που έγραψα με το 1, τι διαφορά έχει;
Παρόλ'αυτά, αν πας στην εφορία, δεν θα σου αρνηθούν εξυπηρέτηση, ούτε να σε βοηθήσει ο έφορος.
Και επειδή όπως λες το μόνο που έχεις είναι ένα νοίκι, δεν θα έχει καμιά διαφορά σε όσους λογιστές κι αν πας. Επίσης φοροαπαλλαγή για ενοίκιο δεν παίζει στο Βέλγιο. Επιστροφή θα έχεις για άλλους λόγους, αν έχεις. Οι expat έχουν διαφορά, όσο μεγαλύτερο ενοίκι τόσο λιγότερες κρατήσεις. Αν είσαι ακόμα expat, βρες κανά aparthotel, πλήρωσε κανά μήνα, δήλωσε αλλαγή κατοικίας και ενοικίου (μεγαλύτερο εννοείται) στη δουλειά, και μόλις σε δηλώσουν δε χρειάζεται να τους πεις ότι δεν μένεις εκεί πια.
Το κάνουν δεκάδες άτομα που γνωρίζω.

Και εγώ αυτό σου πρότεινα. Χωρίς περιουσίες και δυνατότητες για "φοροαπαλλαγές", το τσάμπα στην οικονομική υπηρεσία που ανήκεις θα είναι υπεραρκετό.
Εκτός και αν είσαι xpat λογιστικά.

vamvakoolas
16-03-16, 10:41
διαβασα προσεκτικα τις απαντησεις και μαλλον θα σταματησω να γραφω εδω για το θεμα αυτο γιατι χειροτερευει τη κατασταση.

Στην εφορια μου εδωσαν το περσινο οδηγο φορολογιας και θα καθησω να το διαβασω (εννοειται ηλεκτρονικα ολα αυτα). Επικοινωνησα με ενα λογιστικο γραφειο Αμβερσα αν παει κατι στραβα.

anon
17-03-16, 12:10
Για τον φίλο vigor, δες αυτό όπου κάποιος αφιέρωσε 180 μέρες συνεχούς προσπάθειας development (web site building) προκειμένου να φτάσει σε κάποιο πολύ καλό επίπεδο. Είναι ένα καλό βήμα, και σαν εκπαιδευτικός, έχεις 2+ μήνες άντε και 1 μήνα που τα πράγματα είναι χαλαρά τον Σεπτέμβρη προκειμένου να κάνεις κάτι παρόμοιο ίσως σε μικρότερο βαθμό, προκειμένου να αποκτήσεις τηνα ανάλογη εμπειρία, και να δείχνεις την δουλειά σου σε πιθανούς εργοδότες μέσω πχ του Github για να σε αξιολογήσουν.

https://zube.io/blog/how-i-built-180-websites-in-180-days-and-became-a-yc-fellowship-founder/

vigor12
20-03-16, 14:17
@vigor12 δες επισης την πιθανοτητα να συνεχισεις να δουλευεις στο αντικειμενο σου στο εξωτερικο, πχ αν εισαι καθηγητης πληροφορικής ως καθηγητης πληροφορικής κοκ
αυτο προυποθετει βεβαια γνωση της γλώσσας της χώρας, εκτος και αν εργαστεις σε international schools που δουλευουν με την αγγλική γλώσσα.
Οι μισθοι που θα σου αναφερουν παντα θα ειναι προ φορων

8anos, αυτό ψάχνω αυτές τις μέρες. 2 περιπτώσεις παίζουν στο μυαλό μου.
1. Να βρω Ελληνικό σχολείο στο εξωτερικό και να κάνω απόσπαση μέσω του Υπουργείου ή
2. Να βρω αγγλόφωνο σχολείο ή ιδιωτική επιχείρηση στο εξωτερικό και να κάνω εκπαιδευτική ρομποτική-LEGO Mindstorms EV3 & WEDO (την κάνω αυτό το διάστημα ως εξτρά), που είναι ένα νέο μου skill, με εμπειρία συμμετοχής σε 3 μαθητικούς διαγωνισμούς μέχρι στιγμής και με ένα χρόνο εμπειρία.

Τα παραπάνω υπό την προϋπόθεση ότι το επιμίσθιο θα είναι σημαντικό και η χώρα προορισμού θα έχει φθηνό κόστος ζωής.
Στο μυαλό μου είναι η Ουκρανία που είχα επισκεφθεί πρόσφατα. Η γρίβνα είναι 25 προς 1 με το ευρώ;) Εκεί βρίσκεις και γυναίκα ή μάλλον γυναίκες :p

- - - Updated - - -


Για τον φίλο vigor, δες αυτό όπου κάποιος αφιέρωσε 180 μέρες συνεχούς προσπάθειας development (web site building) προκειμένου να φτάσει σε κάποιο πολύ καλό επίπεδο. Είναι ένα καλό βήμα, και σαν εκπαιδευτικός, έχεις 2+ μήνες άντε και 1 μήνα που τα πράγματα είναι χαλαρά τον Σεπτέμβρη προκειμένου να κάνεις κάτι παρόμοιο ίσως σε μικρότερο βαθμό, προκειμένου να αποκτήσεις τηνα ανάλογη εμπειρία, και να δείχνεις την δουλειά σου σε πιθανούς εργοδότες μέσω πχ του Github για να σε αξιολογήσουν.

https://zube.io/blog/how-i-built-180-websites-in-180-days-and-became-a-yc-fellowship-founder/

Φίλε anon σ' ευχαριστώ, μελέτησα το άρθρο και ήδη έστειλα μήνυμα στην κοπελιά που έχει την σταρταπ, να μου πει αν θέλει συνεργάτες :)

Φαίνεται πολύ καλή περίπτωση νουμπά που έγινε καλή ντιβελοπερ. Γενικά πάντως οι γυναίκες που έχουν δημιουργική φλέβα προχωράνε σε νέα πράγματα εύκολα. Βρίσκουν εύκολα και συνεργάτες ή τις βρίσκουν οι άλλοι. Βλέπω ότι είναι και εμφανίσιμη, οπότε οι πόρτες ανοίγουν εύκολα.
Πρόσφατα μίλησα με ένα Μπαγκλαντεσιανό που σπούδαζε στην Γαλλία Πληροφορική και μου είπε ότι στην Αμερική είναι πιο εύκολο να βγάλεις αρκετά λεφτά με μια σταρταπ. Σε αντίθεση με το development κλπ που πρέπει να σπαταλήσεις πολλά χρόνια για να φθάσεις σε ένα καλό ετήσιο μισθό, όπως προείπατε και οι περισσότεροι που γνωρίζετε το χώρο του IT.

- - - Updated - - -


οχι, δεν συμφέρει.
επιπλέον ο φίλος μας επειδή είναι εκπαιδευτικος θα έχει και σοβαρό πρόβλημα. Πρέπει μόνον μαύρα, ή αφού εφόσον πάρει άδεια απο την Δ/βαθμια εκπαίδευση και εφόσον με υπεύθυνη δήλωση οι ώρες απασχόλησης δεν ξεπερνούν τις 10 την εβδομάδα και το εισόδημα που παίρνει δεν ξεπερνά το 1/4 τωνκανονικών του απο το δημόσιο αποδοχών και επιπλέον δεν είναι απασχόληση σχετική με την εκπαίδευση (που εννοείται ως developer δεν θα είναι).
Να το κάνει ως επάγγελμα στα μαύρα, δεν είναι εύκολο, αλλά όχι ότι δεν γίνεται.
Ειδικά εαν πληρώνεσαι και σε bitcoin.
Σε αυτή την περίπτωση όμως εαν ο εργοδότης ζητήσει φορολογικά στοιχεία προκειμένου να βάλει την δαπάνη για το έργο για το οποίο πλήρωσε στα λογιστικά και φορολογικά στοιχεία της χώρας του, τότε ενδέχεται, ειδικά για χώρες ΕΕ, να έχεις σοβαρό πρόβλημα, γιατί μπορεί σήμερα να μην το έχουν συμπεριλάβει (λέω, ίσως, αλλά μπορεί και ναι), αλλά τίποτε δεν αποκλείει στο άμεσο μέλλον, και σίγουρα εαν δεν ξέρεις ότι γίνεται διασταύρωση ή όχι απο πρώτο χέρι, βάζεις το κεφάλι σου σε κίνδυνο.

Οπότε το βλέπω χλωμό, έως ανέφικτο.

Αρα:
Για να παίξει freelancer, μόνο σε περιπτώσεις που η αμοιβή είναι στα μαύρα, και ίσως ακόμα καλύτερα σε bitcoin, και όχι μέσω του τραπεζικού συστήματος. Εαν ο εργοδότης ζητήσει φορολογικά στοιχεία, τότε μόνον εαν είναι βέβαιο απο παρόμοιες περιπτώσεις ότι δεν γίνεται έλεγχος εδώ (εννοούμε για τις περιπτώσεις όπου δεν δηλώνεις το εισόδημα για λόγω ΟΑΕΕ και ΔΥ) αλλα και πάλι με κάποιο ρίσκο.

- - - Updated - - -



Παντού υπάρχουν φόροι και εφορία, απλά εμείς έχουμε συνηθήσει να κινούμαστε παράνομα. Για πάνε πχ Σουηδία, Νορβηγία... Εδώ έχει καταντήσει ένα κυνήγι, απο την μια η εφορία και απο την άλλη οι φορολογούμενοι.

- - - Updated - - -

Για τον φίλο vigor και όλους τους υπόλοιπους σε παρόμοια κατάσταση, δηλαδή κάποιο χαρτί πληροφορικής, ελάχιστη έως μηδαμινή εμπειρία εργασιακή on the field.

Εαν πάτε στους τομείς admin (sysadmins, dba, networking engineers), υποχρεωτικά θα πρέπει να πάρετε certifications. Θέλει διάβασμα, μελέτη, δοκιμές πολλές (μπορείτε μόνοι σας να κάνετε test περιβάλλον σε VM ακόμα και υποτιθέμενου δικτύου πολλών μηχανών ή cisco routers ή οτιδήποτε) Και φυσικά κάποιο κόστος όχι ευκαταφρόνητο για τα εξέταστρα. Υπάρχουν για Linux, REDHAT Linux, Οracle DBA (OCA, OCP, OCM), για διαχειριστη συστημάτων Microsoft Windows Server, Cisco CCNA/CCNP. Μην προσπαθήσετε, ειδικά χωρίς εργασειακή εμπειρία, χωρίς τέτοια χαρτιά. Ενώ με τέτοια χαρτιά μπορείτε να βγείτε απο πάνω απο αυτούς με εργασειακή εμπειρία, που λόγω εμπειρίας και δουλειάς, δεν ασχολήθηκαν να τα πάρουν! (όπως εγώ).

Οσον αφορά το development, τέτοιου είδους χαρτιά δεν παίζουν ρόλο, και το ξέρουν. Η εργασειακή εμπειρία παίζει ρόλο. Επίσης εαν έχεις συμμετοχή σε έργα ανοικτού λογισμικού, όπου μπορούν να δούν την δουλειά σου. Αρα εαν θέλεις να ασχοληθείς με programming, πρέπει να μπορείς να δείξεις κάτι, να έχεις ασχοληθεί ενεργά, έστω σαν spare time. Το freelancing δεν ενδείκνετε για κάποιον που δεν έχει εμπειρία, για τον πολύ απλό λόγο, ότι για κάτι που ο γνώστης θα χρειαστεί 20 ώρες δουλειά, ο νουμπάς θα χρειάστει 500, και λίγες λέω ίσως. Χωρια που το αποτέλεσμα θα ναι σχεδόν βέβαια ποιοτικά κατώτερο. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί ή δεν πρέπει να κάτι τέτοιο, με σκοπό βέβαια όσο προχωρά να βελτιωνεται και σύντομα αντί για 500 να κάνει 50 ή και λιγότερες ώρες, αλλά πρέπει να ληφθεί και αυτός ο παράγοντας υπόψιν. Επίσης με δεδομένο την μεγάλη διάχυση σε διάφορες γλώσσες, frameworks κλπ, εαν κάποιος ασχοληθεί με freelancing ή έστω να ασχοληθεί γενικώς με το programming, θα πρέπει να αφοσιωθεί σε κάποιο τέτοιο συνδιασμό με γλώσσα προγραμματισμού, libraries και frameworks. Ποιά; Εδώ αυτό είναι πολύ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ μεγάλο θέμα, πάντως η επιλογή παίζει σπουδαίο ρόλο, εργασιακά. Και σίγουρα, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να είναι κάποιος γνώστης μόνο μιας γλώσσας προγραμματισμού, θα πρέπει να έχει δουλέψει δυο τρείς τουλάχιστον, έτσι λένε όλοι όσοι ασχολούνται με το programming και ακόμα καλύτερα με διαφορετικά παραδείγματα προγραμματισμού (imperative/object oriented, declarative, functional)

Πολύ κρίσιμο είναι και το θέμα της ηλικίας. Ο φίλος vigor βρίσκεται στο μεταίχμιο. Δυστυχώς ο χώρος της πληροφορικής, και έξω, διακρίνεται απο ageism. Δηλαδή διακρίσεις λόγω ηλικίας. Μετα τα 40-45 είναι πολύ δύσκολο νασαι καθαρός developer με σχέση εξαρτώμενης εργασίας (μισθωτός). Συνήθως βλέπουμε μια μετάβαση απο το καθαρό development σε χώρους πιο διοικητικούς, ξεκινώντας απο senior developer, project/team leader, μέχρι καθαρα διοικητικούς ή συμβούλους. Πολλοί δε παραμένουν στον χώρο του καθαρού development, είτε ως εξωτερικοί συνεργάτες είτε κάνοντας δικές τους εταιρίες και παίρνοντας δουλειές σαν outsource κλπ. Τουλάχιστον τέτοια διαβάζω συχνά πυκνά. Οχι ότι δεν υπάρχουν δουλειές, ειδικά εαν έχει μεγάλο expertise, όπως πχ για developers για τραπεζικές και χρηματιστηριακές συναλλαγές, για χρηματιστηριακές εταιρίες κλπ, με καλές αποδοχές και πακέτα. Αλλά εκεί δεν πας, νουμπάς. Ειναι ειδική περίπτωση.

Μπορείτε να ρίχνετε ματιές στο σαιτ www.jobserve.com που ειναι προσανατολισμένο κυρίως για ΗΒ αλλα και για ΕΕ. Προσοχή μόνο, έχει geolocation και βάζει την μηχανή αναζήτησης default στην χώρα απο την οποία είσαι, και για Ελλάδα έχει σχεδόν τίποτα. Γυρίστε το σε ΗΒ ή άλλες χώρες της ΕΕ που σας ενδιαφέρουν και δείτε τι δουλειές μόνιμες ή με σύμβαση (με την ώρα) υπάρχουν, τι λένε οι αγγελίες κλπ.

Οσον αφορά το programming ένα σιγουράκι είνα εαν ασχοληθείτε με Java. Eχει πάρα πολλές δουλειές, και ειδικά για νουμπάδες. Οτιδήποτε άλλο, θέλει εμπειρία.

Σχετικά με την λεγόμενη άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου(έτσι αποκαλείται η περίπτωση αυτή που αναφέρεις), για να είναι κάποιος νόμιμος, πρέπει να κάνει αίτηση στην διεύθυνση εκπαίδευσης που ανήκει για να του δώσουν το οκ, κάτι που γίνεται σε όλες σχεδόν τις περιπτώσεις. Μπορεί να απασχολείται κάποιος εκπαιδευτικός του δημοσίου σε ιδιωτικό φορέα που σχετίζεται με την εκπαίδευση, έως και 10 ώρες. Τώρα για μη σχετικές με την εκπαίδευση νομίζω ότι πάλι δεν υπάρχει πρόβλημα. Προϋπόθεση είναι να μην απασχολείται ο εκπαιδευτικός στον ιδιωτικό φορέα σε βάρος της εργασίας του στο δημόσιο, δηλαδή κατά το εργασιακό του ωράριο, 8-2 ή αν είναι σε ολοήμερο δημοτικό (2-4:30) ή εσπερινό σχολείο, 3-8(δεν είμαι σίγουρος για το ακριβές ωράριο των εσπερινών σχολείων).
Τώρα για το ότι οι συνολικές απολαβές από τον-τους ιδιώτες δεν πρέπει να ξεπερνούν το 1/4 των κανονικών-μετά ΦΠΑ, μηνιαίων αποδοχών, αυτό μου είχε διαφύγει.:oneup:

Στο jobserve μπορεί να βρεθούν online δουλειές που πληρώνουν σε bitcoins ; Πως θα τις βρω ;
Ποια άλλα σάιτς με παρόμοιες δουλειές υπάρχουν ; Στην τελική δεν έχω πρόβλημα να δουλεύω κάποιες ωρίτσες ονλάιν για το χαρτζιλίκι στο troubleshooting που μου αρέσει. Μπήκα έγινα μέλος του upwork αρχές του τρέχοντος μήνα αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι. Κάποια δουλειά που μπορούσα να την κάνω από πλευράς skills, ζητάγανε ωράρια απασχόλησης τέτοια που δεν ήταν δυνατόν να δουλέψω λόγω διαφοράς ώρας, π.χ. πρώτες πρωινές ώρες Ελλάδας.

Για την java, όντως ζητάνε πολλούς. Στην Κρακοβία μάλιστα πάρα πολλούς, senior, managers, leaders, assistant (χωρίς εργασιακή εμπειρία). Το σκέφτομαι για εκεί, αλλά ενώ έχουν φθηνή ζωή, τα ενοίκια τα έχουν ακριβά(400 + μια καλή γκαρσονιέρα), διότι η περιοχή έχει κατακλυστεί από πολλούς ξένους, αν θυμάμαι καλά δεκάδες χιλιάδες. Αν κυκλοφορείς στο δρόμο νομίζεις ότι είσαι σε τουριστικό θέρετρο.
Θεωρώ πάντως ότι το Κίεβο, όποιος ενδιαφέρεται να βγάλει λεφτά και να του μένουν στην άκρη και να πετάγεται Ελλάδα σε 2 1/2 ώρες με φθηνό αεροπορικό, είναι καλή ευκαρία. Εχει πολλές γυναίκες κι όχι σαν τις δικές μας.....:p Εκεί αν είσαι ΙΤ επαγγελματίας, βγάζεις 1000+ και σε θεωρούν γκόλντεν μπόι. :p
Αν κάποιος φίλος ενδιαφέρεται να το ψάξει για εκεί, ας μου στείλει πμ ή ας ποστάρει εδώ να απαντήσω με περισσότερες ινφο.

NaGR
20-03-16, 18:03
ρωτάω για Ουκρανία αλλά δε-με-λένε
βέβαια ίσως να φταίει που σαν ειδικός στο troubleshooting πας και με μαστερ στο trouble&shooting φεύγεις

cool11
20-03-16, 18:27
Εχει στο Κιεβο δουλειες??? Με καλα λεφτα;;;;

vigor12
20-03-16, 21:03
Εχει στο Κιεβο δουλειες??? Με καλα λεφτα;;;;

Με μια Κιεβίτισσα που επικοινωνώ τελευταία, μου έχει προτείνει το παρακάτω ουκρανικό σάιτ με αγγλική έκδοση, για εύρεση εργασίας σε όλους τους τομείς. Όταν λάβω περισσότερες πληροφορίες για ΙΤ δουλειές γιατί μου είπε ότι θα ρωτήσει κάποιον γνωστό της, θα ενημερώσω.
Αυτά που έγραψα παραπάνω για το εισόδημα ειδικά από ξένες εταιρείες που πληρώνουν σε ευρώ ή δολλάρια είναι αληθή.

- - - Updated - - -

Γνωρίζει κάποιος στο προφίλ στο upwork, ποιές είναι οι ενότητες στις οποίες πρέπει να καταχωρήσω πληροφορίες, εκτός από την Billing methods (στην οποία δήλωσα τα στοιχεία του paypal λογαριασμού μου) ;
Έχει για παράδειγμα κάποιες ενότητες όπως η tax Information και η get paid, στις οποίες δεν έχω καταλάβει ποιές πληροφορίες πρέπει να δώσω.

8anos
20-03-16, 21:47
vigor δεν μπορω να σε βοηθησω με αυτα, προσεχε μόνο αυτους που σου ζητουν χρήματα γιατι υπάρχουν κοράκια που εκμεταλλευονται κόσμο που θελει να μεταναστευσει

chat1978
21-03-16, 01:00
Εχει στο Κιεβο δουλειες??? Με καλα λεφτα;;;;

Στο thread της Ουκρανίας έγραψα τις πρόσφατες εντυπώσεις μου από το επαγγελματικό ταξίδι στο τοπικό Γραφείο

Οι it δουλειές είναι εξαιρετικά καλό πληρωμένες πάντα σε ξένο νόμισμα. Γενικά ένας με καλό background θα είναι Θεός εκεί αλλά εκτός της δουλειάς θα υπάρχει μεγάλο θέμα.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

vigor12
21-03-16, 09:04
Στο thread της Ουκρανίας έγραψα τις πρόσφατες εντυπώσεις μου από το επαγγελματικό ταξίδι στο τοπικό Γραφείο

Οι it δουλειές είναι εξαιρετικά καλό πληρωμένες πάντα σε ξένο νόμισμα. Γενικά ένας με καλό background θα είναι Θεός εκεί αλλά εκτός της δουλειάς θα υπάρχει μεγάλο θέμα.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

:oneup:

- - - Updated - - -


vigor δεν μπορω να σε βοηθησω με αυτα, προσεχε μόνο αυτους που σου ζητουν χρήματα γιατι υπάρχουν κοράκια που εκμεταλλευονται κόσμο που θελει να μεταναστευσει

Μην φοβάσαι, δεν μου ζήτησε κανένας λεφτά μέχρι στιγμής. Καλά κάνεις και προειδοποιείς όμως:oneup::rolleyes:

- - - Updated - - -

Ασχετο με το θέμα, αλλά μου έχει κολλήσει μια απορία. Γιατί ενώ έχω γράψει κάποια μηνύματα, βλέπω τον αριθμό 1 στο προφίλ μου εδώ στο thread :hmm:

anon
21-03-16, 10:31
Τα παραπάνω υπό την προϋπόθεση ότι το επιμίσθιο θα είναι σημαντικό και η χώρα προορισμού θα έχει φθηνό κόστος ζωής.Στο μυαλό μου είναι η Ουκρανία που είχα επισκεφθεί πρόσφατα. Η γρίβνα είναι 25 προς 1 με το ευρώ;) Εκεί βρίσκεις και γυναίκα ή μάλλον γυναίκες :p


Το επιμίσθιο είναι τίποτα, οι περισσότεροι που πάνε στο εξωτερικό, πάνε είτε γιατί είναι ζευγάρι εκπαιδευτικοί, είτε γιατί ο ένας επίσης δουλεύει στο εξωτερικό (όχι στην εκπαίδευση). Πχ φίλος πήρε απόσπαση στο ελληνικό σχολείο Βρυξελλών. Με επιμίσθιο 1200 ευρώ, και αλλα 1000 εδώ, σύνολο 2200 ίσα που ζείς καλά, ΜΟΝΟΣ. Χωρίς οικογένεια.
Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις την περίπτωση απόσπασης ως εφαλτήριο για αναζήτηση άλλων επαγγελματικών διεξόδων. Στην περίπτωση αυτή δεν θα συνιστούσα ανατολικές χώρες. ΕΠίσης πολλοί εκπαιδευτικοί ασχολούνται με την παραπαιδεία (ΝΑΙ, υπάρχει και στις άλλες χώρες, δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό φαινόμενο), και εαν είσαι καλά δικτιωμένος, βγάζεις πολλαπλάσια απο αυτήν.

vigor12
21-03-16, 10:45
Το επιμίσθιο είναι τίποτα, οι περισσότεροι που πάνε στο εξωτερικό, πάνε είτε γιατί είναι ζευγάρι εκπαιδευτικοί, είτε γιατί ο ένας επίσης δουλεύει στο εξωτερικό (όχι στην εκπαίδευση). Πχ φίλος πήρε απόσπαση στο ελληνικό σχολείο Βρυξελλών. Με επιμίσθιο 1200 ευρώ, και αλλα 1000 εδώ, σύνολο 2200 ίσα που ζείς καλά, ΜΟΝΟΣ. Χωρίς οικογένεια.
Συμφωνώ με όσα λες.

Μπορείς όμως να χρησιμοποιήσεις την περίπτωση απόσπασης ως εφαλτήριο για αναζήτηση άλλων επαγγελματικών διεξόδων. Στην περίπτωση αυτή δεν θα συνιστούσα ανατολικές χώρες.
Ενδιαφέρουσα συμβουλή αυτή :) Υπάρχει κάποια περίπτωση-παράδειγμα που μπορείς να αναφέρεις ;:)

ΕΠίσης πολλοί εκπαιδευτικοί ασχολούνται με την παραπαιδεία (ΝΑΙ, υπάρχει και στις άλλες χώρες, δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό φαινόμενο), και εαν είσαι καλά δικτιωμένος, βγάζεις πολλαπλάσια απο αυτήν.
Λίγο ρίσκο είναι αυτό σε ξένη χώρα και δεν νομίζω να σε παίρνει να το κάνεις σε κάποιες π.χ. Γερμανία, αν δεν κάνω λάθος.

anon
21-03-16, 10:59
Ενδιαφέρουσα συμβουλή αυτή :) Υπάρχει κάποια περίπτωση-παράδειγμα που μπορείς να αναφέρεις ;:)


Δεν χρειάζεται παράδειγμα. Απλά εαν βρείς μια καλή περίπτωση απόσπασης στο εξωτερικό (υπόψιν η γλώσσα), πας, παρόλα που τα λεφτά είναι ίσα - ίσα, γιατί πολύ απλά εαν εκεί θες να βρείς κάπου αλλού δουλειά, πιο καλή, μπορείς να τους δείς προσωπικά, και να σε δούν, και ειναι πιο εύκολα τα πράγματα. Οπότε ναι μεν μπορεί να ζοριστείς ως εκπαιδευτικός με απόσπαση, αλλά μπορείς να δεχτείς να κάνεις αυτή την θυσία προκειμένου να βρείς ΕΚΕΙ μιαν άλλη δουλειά.
Υπόψιν, δεν είναι εύκολο. Πολλά πράγματα ακούγονται πολύ όμορφα, μέσα απο ιντερνετ και αγγελίες κλπ, μέχρι να πάς εκεί και να δείς τα πράγματα ιδίοις όμασι. Γεγονός είναι ότι έχουν μειωθεί τα ελληνικά σχολεία στο εξωτερικό, και δεν είναι εύκολο να το κάνεις.

- - - Updated - - -



Λίγο ρίσκο είναι αυτό σε ξένη χώρα και δεν νομίζω να σε παίρνει να το κάνεις σε κάποιες π.χ. Γερμανία, αν δεν κάνω λάθος.

Παντού γίνεται, και παντού υπάρχει θέμα, εαν σε καρφώσουν. Νομίζετε ότι όλα ειναι τέλεια και όλοι ειναι πειθαρχημένοι σαν στρατιωτάκια και όλα γίνονται με το γράμμα του νόμου; Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω, αλλά δεν είναι έτσι. και οι δικοί τους, οι γηγενείς, αλλά και οι μετανάστες ειδικά, πολλοί εξ αυτών ζουν εξ ολοκλήρου ή εν μέρει στην παραοικονομία.

ArchAngel
22-03-16, 11:15
Μετά το τραγικό σημερινό γεγονός οι φίλοι συμφορουμίτες που διαμένουν στο Βέλγιο παρακαλούνται να ενημερώσουν αν είναι καλά.

vamvakoolas
22-03-16, 11:32
βασικα πεταω σε 35 ωρες για Ελλαδα και μαλλον εμπλεξα...

lewton
22-03-16, 14:38
βασικα πεταω σε 35 ωρες για Ελλαδα και μαλλον εμπλεξα...

Τι τραβάς.

PopManiac
22-03-16, 14:57
βασικα πεταω σε 35 ωρες για Ελλαδα και μαλλον εμπλεξα...

Μέχρι στιγμής το Charleroi είναι ανοικτό και λειτουργεί με καθυστερήσεις. Αν πρόκεται να πας μέσω Zaventem, ούτε για αστείο. Καλύτερα τρένο προς Γερμανία / Γαλλία (αν και όταν κινηθούν) και από εκεί.

vamvakoolas
22-03-16, 15:26
Μέχρι στιγμής το Charleroi είναι ανοικτό και λειτουργεί με καθυστερήσεις. Αν πρόκεται να πας μέσω Zaventem, ούτε για αστείο. Καλύτερα τρένο προς Γερμανία / Γαλλία (αν και όταν κινηθούν) και από εκεί.
ζαβεντεμ με ετζιαν τρομαρα μου

τελευταια νεα λενε οτι θα δουν τι θα γινει απο τις 6 το πρωι και μετα

PopManiac
22-03-16, 15:31
ζαβεντεμ με ετζιαν τρομαρα μου

τελευταια νεα λενε οτι θα δουν τι θα γινει απο τις 6 το πρωι και μετα

Δύσκολο για αύριο ΙΜΟ - δεν έχω κάποια υπεύθυνη πληροφόρηση αλλά το βλέπω πολύ δύσκολο...

vamvakoolas
22-03-16, 15:38
συνεχεια αυτο βλεπω https://twitter.com/brusselsairport

το περι 6 το πρωι το εμαθα απο rynair (ετσι τους ειπαν αυτους)

kontinos
22-03-16, 15:47
Το τρενο απο Φρανκφουρτη για Βρυξελλες θα σταματαει στο Ααχεν.

voithostyrempora2
22-03-16, 15:57
Μέχρι και στο Αϊντχοφεν εχει βγει αστυνομία στους δρόμους. Ειδικά οι Ολλανδοί φαίνονται πολύ κουμπωμένοι. Κουράγιο στις οικογενειες των θυμάτων.

zianna
22-03-16, 16:20
Δεν ανοίγει ούτε με σφαίρες το Ζάβεντεμ. Το βάρος των εισερχομένων πτήσεων έχει πέσει αυτήν τη στιγμή στη Λιέγη, αλλά αποκλείεται να ξεκινήσουν στη Λιέγη οι πτήσεις που ακυρώθηκαν από Βρυξέλλες, απλά τα αεροπλάνα που ήταν καθ'οδόν.

Η aegean νομίζω έβγαλε ανακοίνωση για επιστροφή χρημάτων ή αλλαγή ημερομηνίας.

anon
22-03-16, 16:29
ζαβεντεμ με ετζιαν τρομαρα μου

τελευταια νεα λενε οτι θα δουν τι θα γινει απο τις 6 το πρωι και μετα

η Aegean σταμάτησε όλες τις πτήσεις, όπως γράφει στo in.gr, και ίσως, παίζει, να γίνουν πτήσεις απο την Πεμπτη. Ισως. Ομως το θετικό είναι ότι κανείς δεν χάνει το εισιτήριο του, και ότι δεν θα χρεωθούν έξτρα. Γιατί ένας φίλος που θα πετούσε για Αθήνα, με άλλη εταιρία, οικογενειακώς 4 άτομα, του είπαν, ότι όταν και αν πετάξουν, θα πρέπει να πληρώσουν και ένα εξτραδάκι, γιατί ατύχησαν στην πτήση τους, της τάξεως 50+ ευρώ σε κάθε άτομο!!!!

kontinos
22-03-16, 16:32
Ειναι η γνωστη χρεωση αλλαγης εισητηριου, αλλα μου φαινεται απιθανο μια εταιρια να την επιβαλλει σε τετοιες περιπτωσεις. Να υποθεσω η γνωστη εταιρια εκκεντρικου Βρετανου?

vamvakoolas
22-03-16, 18:49
αποτι εμαθα σιγα σιγα επανερχονται καποια πραγματα (μερικα λεωφορεια-τραμ-υπεραστικα)http://centredecrise.be/sites/5052.fedimbo.belgium.be/files/faq16.00.en_.pdf

cool11
22-03-16, 21:50
Γιατί να θελήσει κάποιος να μείνει στον Καναδά;
http://www.huffingtonpost.gr/mairh-tsiodra/-_4734_b_9515290.html

badweed
23-03-16, 01:32
Γιατί να θελήσει κάποιος να μείνει στον Καναδά;
http://www.huffingtonpost.gr/mairh-tsiodra/-_4734_b_9515290.html

ενας αμυδρα γνωστος που δουλευει χρονια στον καναδα μου ελεγε , πως στις ηπα ακομη και το γρασιδι φαινεται ομορφοτερο ..
και εγω που τον επισκεφτηκα δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα επιπεδος, εβλεπες μερα και νυχτα ταυτοχρονα στον ουρανο .. επινα ζεστο καπουτσινο πχ και παγωνε στα χειλια αν ημουν εξω :D , αν ηταν βρεγμενο το μαλι , εσπαγαν τουφες απο το κρυο πιο ευκολα απο κριτσινια , μεσα δεν καπνιζουν , και οι μισοι κατοικοι πρεπει να ειναι μπατσοι ενω οι υπολοιποι εργατες που χτιζουνε εργα αποροφησης του φυσικου του πλουτου , δεν πρεπει να εχει παει κανενας για να μεινει ως επιλογη καλυτερου τοπου, για φραγκα εχουν παει ολοι οσοι συναντησα η αλλιως παραδοσιακα μειναν εκει .

παντως ανθρωπους ζεστους συναντησα και η ελληνικη κοινοτητα μου φανηκε αρκετα δυναμικη .

tsigarid
23-03-16, 05:25
ενας αμυδρα γνωστος που δουλευει χρονια στον καναδα μου ελεγε , πως στις ηπα ακομη και το γρασιδι φαινεται ομορφοτερο ..
και εγω που τον επισκεφτηκα δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα επιπεδος, εβλεπες μερα και νυχτα ταυτοχρονα στον ουρανο .. επινα ζεστο καπουτσινο πχ και παγωνε στα χειλια αν ημουν εξω :D , αν ηταν βρεγμενο το μαλι , εσπαγαν τουφες απο το κρυο πιο ευκολα απο κριτσινια , μεσα δεν καπνιζουν , και οι μισοι κατοικοι πρεπει να ειναι μπατσοι ενω οι υπολοιποι εργατες που χτιζουνε εργα αποροφησης του φυσικου του πλουτου , δεν πρεπει να εχει παει κανενας για να μεινει ως επιλογη καλυτερου τοπου, για φραγκα εχουν παει ολοι οσοι συναντησα η αλλιως παραδοσιακα μειναν εκει .

παντως ανθρωπους ζεστους συναντησα και η ελληνικη κοινοτητα μου φανηκε αρκετα δυναμικη .

Που πήγες αν επιτρέπεται; Ο Καναδάς δεν έχει καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις.

badweed
23-03-16, 07:03
Που πήγες αν επιτρέπεται; Ο Καναδάς δεν έχει καμία σχέση με αυτό που περιγράφεις.

εχω παει στο winnipeg και στη regina , πιο ωραια μου φανηκε στη regina αλλα ειχε καλυτερο καιρο ,ειχα παει και αρχες οκτωβρη σε αντιθεση με το winnipeg που ειχα παει στην καρδια του χειμωνα/πρωτοχρονια , εχω κανει και μια σταση στο montreal για μετεπιβιβαση οπου απλως βγηκα εξω απο το αεροδρομιο για να κανω κανα τσιγαρο .
ελεγαν παντως οτι ο γαλικος καναδας ηταν αρκετα καλυτερος , ειχε και βουνα :)

NaGR
23-03-16, 11:49
καλά η μορφολογία του εδάφους δεν λέει και πολλά για τη ποιότητα ζωής.
πχ εδώ έχουμε και γ@μω τις μορφολογίες αλλά η ποιότητα κάθε πέρυσι και καλύτερα.

η ανοιχτή επίπεδη έκταση, γνωστή και ως prairie, είναι ενδεικτική της Manitoba αλλά και των Μεσοδυτικών ΗΠΑ.
σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι.

και στις δύο ακτές του ο Καναδάς έχει έντονο ανάγλυφο πάντως, αν τα βουνά είναι η επιθυμία σου.

lewton
23-03-16, 14:33
Εμένα μου έρχεται να μείνω στην Ουρουγουάη που είμαι τώρα. Να μην πάρω το αεροπλάνο της επιστροφής :p

badweed
23-03-16, 16:30
το οτι πηγα σε δυο μερη στον καναδα δεν λεει τιποτα (οπως και το ποσο αντιπρωοπευτικα του καναδα μπορει να ειναι αυτα τα μερη ) ,
ο καναδας ειναι τεραστιος ,
λιμνες πολλες , πρασινο πολυ , αχανης εκτασεις σε μεγαλο βαθμο επιπεδες και ακατοικητες , το κρυο ομως ηταν τσουχτερο ,

στα μερη που πηγα τα αυτοκινητα τα βαζαν στην μπριζα τον χειμωνα οπου πηγαιναν (ειχε μπριζες στα παρκιν που λογο απλας , ειχαν παρκιν και για να εξαγουν ) , γλιστρηματα , βαρια ρουχα για εξω , σε εσωτερικους χωρους παντου ειχαν θερμανση και μπορουσες να κυκλοφορησεις μεχρι και με κοντομανικο .

για τις ιατρικες τους υπηρεσιες ακουσα οτι εχουν πολυ καλες , αλλα ειναι ενα μερος που δυσκολα θα διαλεγα λογο κλιματος , μου αρεσει ο ηλιος και η ζεστη και τα ελαφρια ρουχα . και τα βουνα δινουν εναν φυσικο τονο στον οριζοντα .


εκεινο παντως που μου αρεσε στον καναδα ηταν ο ουρανος , απεραντος , στην μια πλευρα εδυε ο ηλιος και στην αλλη πλευρα ειχε σκοταδι με αστερια .

tsigarid
23-03-16, 18:39
εχω παει στο winnipeg και στη regina , πιο ωραια μου φανηκε στη regina αλλα ειχε καλυτερο καιρο ,ειχα παει και αρχες οκτωβρη σε αντιθεση με το winnipeg που ειχα παει στην καρδια του χειμωνα/πρωτοχρονια , εχω κανει και μια σταση στο montreal για μετεπιβιβαση οπου απλως βγηκα εξω απο το αεροδρομιο για να κανω κανα τσιγαρο .
ελεγαν παντως οτι ο γαλικος καναδας ηταν αρκετα καλυτερος , ειχε και βουνα :)

Πήγες στη μέση του πουθενά και ισοπεδώνεις τα πάντα για μία χώρα, σαν να λες πήγα στη South Dacota, δεν μου άρεσε καθόλου, τι να πάω να κάνω στη Florida ή τη Νέα Υόρκη; Οι ΗΠΑ είναι χάλια. Δεν είναι έτσι!

badweed
23-03-16, 19:46
Πήγες στη μέση του πουθενά και ισοπεδώνεις τα πάντα για μία χώρα, σαν να λες πήγα στη South Dacota, δεν μου άρεσε καθόλου, τι να πάω να κάνω στη Florida ή τη Νέα Υόρκη; Οι ΗΠΑ είναι χάλια. Δεν είναι έτσι!
;)
δεν διαφωνω για την μεροληψια της εντυπωσης που εχω σχηματισει .

lewton
25-03-16, 00:44
Ο Καναδάς για εμένα είναι η επιλογή μετανάστευσης όταν δω ότι η Ευρώπη θα έχει κυλήσει για τα καλά στο βούρκο του φασισμού.
Συζητούσα πριν 2-3 εβδομάδες με φίλο Γερμανό το θέμα και ο ίδιος ήταν πεπεισμένος ότι η Γερμανία αν και είχε αντισταθεί μέχρι τότε στην άνοδο του φασισμού (ακολούθησαν οι εκλογές σε 3 κρατίδια και η ραγδαία άνοδος της Afd) δε θα τη γλιτώσει. Μάλιστα αυτός σκέφτεται να μεταναστεύσει στη Ρωσία του Πούτιν αν έρθει η ώρα γιατί θεωρεί ότι με όλα τα στραβά του είναι πραγματικός ηγέτης καινδε θα αφήσει να ανέβουν πραγματικά ακροδεξιά κόμματα στη Ρωσία. Εκεί τσακωθηκαμε. :p

chat1978
25-03-16, 18:35
Ο Καναδάς για εμένα είναι η επιλογή μετανάστευσης όταν δω ότι η Ευρώπη θα έχει κυλήσει για τα καλά στο βούρκο του φασισμού.
Συζητούσα πριν 2-3 εβδομάδες με φίλο Γερμανό το θέμα και ο ίδιος ήταν πεπεισμένος ότι η Γερμανία αν και είχε αντισταθεί μέχρι τότε στην άνοδο του φασισμού (ακολούθησαν οι εκλογές σε 3 κρατίδια και η ραγδαία άνοδος της Afd) δε θα τη γλιτώσει. Μάλιστα αυτός σκέφτεται να μεταναστεύσει στη Ρωσία του Πούτιν αν έρθει η ώρα γιατί θεωρεί ότι με όλα τα στραβά του είναι πραγματικός ηγέτης καινδε θα αφήσει να ανέβουν πραγματικά ακροδεξιά κόμματα στη Ρωσία. Εκεί τσακωθηκαμε. :p

Θα έλεγα ότι η Ευρώπη μια χαρά έχει κυλήσει στον φασισμό στην πολιτική ηγεσία και τους "συνεργάτες" τους αλλά και σε επίπεδο λαού για την αδιαφορία και άγνοια που δείχνουν για το θέμα.

Και εγώ πάντως θέλω να φύγω από Ευρώπη. Αλλά δεν έχει μείνει μέρος στον πλανήτη που δεν έχει ξεπουληθεί στους χοντρο-λεφτάδες.
Κάποια στιγμή έλεγα

Αργεντινή
Βενεζουέλα
Κούβα
Ισλανδία


Αργεντινή πρόσφατα έβγαλε κυβέρνηση που λίγο πολύ υποσχέθηκε ότι θα ακυρώσει τα πάντα της Φερνάντες
Βενεζουέλα, μόλις πέθανε ο Τσάβες, πάνε για εμφύλιο.
Κούβα πολλά πάρε δώσε με Αμερική τελευταία. Ύποπτα παρεδώσε.
Ισλανδία κρατάει γερά.

Όμως σε κάθε περίπτωση είναι εντυπωσιακό πως με λίγα ψίχουλα όλοι σπεύδουν να προδώσουν αυτούς που τους είχαν θεούς και ήρωες κάτι μήνες πριν. πχ. Φερνάντες.

anon
25-03-16, 20:28
και που ξέρεις ότι λίγα ψίχουλα; ίσως και να μην είναι λίγα.... αλλά πολλά... λέω τώρα.

chat1978
25-03-16, 20:33
και που ξέρεις ότι λίγα ψίχουλα; ίσως και να μην είναι λίγα.... αλλά πολλά... λέω τώρα.

Τρόπος του λέγειν. Σε βάθος χρόνου και με βάση την μελλοντική εξέλιξη ψίχουλα είναι. Δες πχ Ελλάδα....

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

lewton
26-03-16, 01:19
Μεταξύ Μπουένος Άιρες και Μοντεβιδέο, πολύ καλύτερο μέρος για να μετακομίσει κανείς το δεύτερο. Εκτός αν θέλεις την νυχτερινή ζωή του Μπουένος Άιρες.
Ακόμα εδώ κάτω είμαι, οπότε αυτά που λέω είναι 100% πρόσφατες εντυπώσεις.

ckbond
29-03-16, 13:11
Είναι κανείς Καναδά που να μπορεί να μου δώσει μερικές βασικές πληροφορίες όπως π.χ. τι χρειάζεται για να μπορεί κάποιος να δουλέψει, πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πάρει κάποιος VISA και κλπ ερωτήσεις...

Είναι στα άμεσα σχέδια να πάω από την πρεσβεία ή όπου αλλού χρειάζεται απλά θα ήθελα μια πρώτη εικόνα...

Ευχαριστώ πολύ

lewton
29-03-16, 15:06
Αν το γκουγλαρεις θα βγει η επίσημη σελίδα της καναδικης κυβέρνησης για ενδιαφερόμενους μετανάστες.

ckbond
29-03-16, 15:35
Όπως έγραψα θα πάω έτσι και αλλιώς να ρωτήσω αλλά αυτό που δεν ξέρω αν θα μου πουν είναι πόσο εύκολο ή πόσο δύσκολο είναι να πάρει κάποιος VISA για εργασία και τι μπορεί να χρειαστεί για να βγει...

Όπως και να έχει θα κάνω το search που αναφέρεις και βλέπουμε...

8anos
29-03-16, 15:41
Όπως έγραψα θα πάω έτσι και αλλιώς να ρωτήσω αλλά αυτό που δεν ξέρω αν θα μου πουν είναι πόσο εύκολο ή πόσο δύσκολο είναι να πάρει κάποιος VISA για εργασία και τι μπορεί να χρειαστεί για να βγει...

Όπως και να έχει θα κάνω το search που αναφέρεις και βλέπουμε...

γράψε μετά και δυο λόγια για τα αποτελέσματα της ερευνάς σου, κληρονομιά για τους επόμενους :p

prometheas
29-03-16, 16:36
Παιδια να ρωτήσω εαν ειναι εύκολο κατι για ενα πολυ φιλο που σκεφτεται για έξω.

Εχει δουλειά εδώ (καλουτσικη) αλλά του έγινε μια πρόταση για συμβόλαιο 1 χρόνο στην Ελβετία (νομιζω Ζυρίχη) με δυνατότητα ανανέωσης. Δεν του εχουν πει τι δινουν αλλα του ζητάνε να προτεινει αυτός ενα rate (φανταζομαι οτι θα διαλέξουν κλασσικά αυτον που εχει τον καλυτερο συνδυασμο προσόντων / κοστους)

Οπότε η προφανης ερώτηση ειναι : Τι διαπραγματευεται ; το ποσο που θα παρει λογικά θα ειναι ενα μικτό Χ ποσο ανα μερα/μηνα από το οποίο θα πρέπει να πληρωνει διατροφη/διαμονη/ μετακινησεις ασφάλειες εφορια κλπ

Εγω του πρότεινα ενα μινιμουμ 6000 Ευρώ το μηνα αλλά παλι μου φαινονται λιγα για Ελβετια..

Για πειτε οι γνώστες..

@ ADSLgr.com All rights reserved.