PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 [92] 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

cool11
21-04-16, 13:22
Η Λωζάνη κόβει μισθό σε όλους τους δημότες!
http://www.nooz.gr/world/lozani-mis8os-2000-euro-gia-olous

?????? :hmm:

patch
21-04-16, 13:37
Off topic άλλα τι γράφω εδώ
Εύκολος τρόπος να γράψουμε ελληνικά όταν πέσουμε σε pc χωρίς ελληνικά;

8anos
21-04-16, 13:39
Η Λωζάνη κόβει μισθό σε όλους τους δημότες!
http://www.nooz.gr/world/lozani-mis8os-2000-euro-gia-olous

?????? :hmm:

ψαξε για το Helicopter money

Φανερός Πράκτωρ
21-04-16, 13:42
Αν το βρείτε να μου πείτε και που τα δίνουν :p

8anos
21-04-16, 13:42
Off topic άλλα τι γράφω εδώ
Εύκολος τρόπος να γράψουμε ελληνικά όταν πέσουμε σε pc χωρίς ελληνικά;

greeklish σε ελληνικά (https://www.google.se/search?client=opera&q=greeklish+se+ellinika&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8)

lewton
27-04-16, 11:07
Απολύομαι.... Απολύομαι...... :drunk:

Τέρμα το Βερολίνο, την κάνω για πιο βόρεια.
Παραιτήθηκα την Παρασκευή και χθες η εταιρία εδώ στο Βερολίνο ανακοίνωσε ότι εξαγοράζεται από έναν ανταγωνιστή και απολύσαμε 30 άτομα (από 90). Εγώ ο γκαντέμης που είχα ήδη παραιτηθεί από μόνος μου ούτε package ούτε τίποτα. :evil:

tsioy
27-04-16, 11:20
Γκαντεμιά όντως...
Καλή συνέχεια!!;)

vamvakoolas
27-04-16, 14:03
Απολύομαι.... Απολύομαι...... :drunk:

Τέρμα το Βερολίνο, την κάνω για πιο βόρεια.
Παραιτήθηκα την Παρασκευή και χθες η εταιρία εδώ στο Βερολίνο ανακοίνωσε ότι εξαγοράζεται από έναν ανταγωνιστή και απολύσαμε 30 άτομα (από 90). Εγώ ο γκαντέμης που είχα ήδη παραιτηθεί από μόνος μου ούτε package ούτε τίποτα. :evil:
καλη σταδιοδρομια

οπως λενε και στο χωριο keep us posted

NaGR
28-04-16, 05:40
σε πρωτεύουσα πας πιο βόρεια ή επαρχία?
στέγαση έχεις εξασφαλίσει?

lewton
28-04-16, 07:36
σε πρωτεύουσα πας πιο βόρεια ή επαρχία?
στέγαση έχεις εξασφαλίσει?
Επαρχία αλλά μεγάλη πόλη (Αμβούργο).
Στέγαση θα ψάξω αφού κλείσουν οι ημερομηνίες, γιατί έχω υπογράψει να ξεκινήσω 1η Αυγούστου (θεωρώντας ότι είχα 3 months notice στην τωρινή εταιρία) αλλά μετά από τις τελευταίες εξελίξεις θα προσπαθήσω να τους πείσω να με αφήσουν να φύγω νωρίτερα.

tsioy
28-04-16, 10:46
Αμβούργο;
Τυχερέ. :oneup:Πολύ όμορφη πόλη (αν και την είδα για ένα τριήμερο το Πάσχα).

KLG
28-04-16, 12:03
Εξαιρετικό το Αμβουργο, αν και απελπιστικά άσχημος ο καιρός (ακόμα και για κάποιον που μένει στη Κοπενχαγη :p)

Φανερός Πράκτωρ
28-04-16, 12:10
Να πάρεις σπίτι με έξτρα δωμάτιο για τους φίλους σου που θα σε επισκέπτονται :p

Carno
28-04-16, 17:53
Επαρχία αλλά μεγάλη πόλη (Αμβούργο).
Στέγαση θα ψάξω αφού κλείσουν οι ημερομηνίες, γιατί έχω υπογράψει να ξεκινήσω 1η Αυγούστου (θεωρώντας ότι είχα 3 months notice στην τωρινή εταιρία) αλλά μετά από τις τελευταίες εξελίξεις θα προσπαθήσω να τους πείσω να με αφήσουν να φύγω νωρίτερα.

Καλή σταδιοδρομία.
Και μία ερώτηση. Μόνο σε Αμβούργο κοίταξες για θέσεις εργασίας; Ρωτώ γιατί μαθαίνω ότι και στον Νότο υπάρχουν θέσεις εργασίας.

badweed
28-04-16, 19:38
Καλή σταδιοδρομία.
Και μία ερώτηση. Μόνο σε Αμβούργο κοίταξες για θέσεις εργασίας; Ρωτώ γιατί μαθαίνω ότι και στον Νότο υπάρχουν θέσεις εργασίας.

νομιζω πως το γραφει , "γεννημενος στον νοτο ξεχασμενος αλλου " οποτε πως θα ειναι ξεχασμενος "αλλου" αν βρισκεται στον νοτο ;

tsigarid
28-04-16, 20:32
Πραγματικά ωραίο το Αμβούργο, αλλά ο καιρός χειρότερος και από Αγγλία!

Carno
29-04-16, 00:00
νομιζω πως το γραφει , "γεννημενος στον νοτο ξεχασμενος αλλου " οποτε πως θα ειναι ξεχασμενος "αλλου" αν βρισκεται στον νοτο ;
Εννοώ στο Νότο της Γερμανίας.

zianna
29-04-16, 18:49
Δεν ξέρω πού να το γράψω, απλά ενημερώνω.
Σε χώρες εκτός Σένγκεν, αν ταξιδεύεις με ελληνικό διαβατήριο πρέπει να έχει ισχύ πάνω από τρίμηνο, μπορεί και εξάμηνο αναλόγως την χώρα.
Την έπαθε φίλος μου πρόσφατα και τον έστειλαν πακέτο πίσω όταν έφθασε στον γκισέ του αεροδρομίου, τζάμπα πληρωμένα αεροπορικά και ξενοδοχεία (εισιτήριο επιστροφής είχε, όπως είχε κλείσει και ξενοδοχείο). Του είπαν ότι πρόσφατα άλλαξε για τους έλληνες, αν είχε πχ βέλγικο διαβατήριο δεν θα είχε πρόβλημα.

Υπόψιν..

automatix
29-04-16, 18:59
Δεν ξέρω πού να το γράψω, απλά ενημερώνω.
Σε χώρες εκτός Σένγκεν, αν ταξιδεύεις με ελληνικό διαβατήριο πρέπει να έχει ισχύ πάνω από τρίμηνο, μπορεί και εξάμηνο αναλόγως την χώρα.
Την έπαθε φίλος μου πρόσφατα και τον έστειλαν πακέτο πίσω όταν έφθασε στον γκισέ του αεροδρομίου, τζάμπα πληρωμένα αεροπορικά και ξενοδοχεία (εισιτήριο επιστροφής είχε, όπως είχε κλείσει και ξενοδοχείο). Του είπαν ότι πρόσφατα άλλαξε για τους έλληνες, αν είχε πχ βέλγικο διαβατήριο δεν θα είχε πρόβλημα.

Υπόψιν..

Πέντε χρόνια δεν διαρκούν τα διαβατήρια; Αυτά που είναι για 3,8,13 μήνες είναι για ειδικές περιπτώσεις νομίζω.

lefe
29-04-16, 19:05
Πέντε χρόνια δεν διαρκούν τα διαβατήρια; Αυτά που είναι για 3,8,13 μήνες είναι για ειδικές περιπτώσεις νομίζω.

..μαν θεωρω πως εννοει να εχει υπολοιπο ισχυς πανω απο εξαμηνο (απτην συνολικη 5ετια που ισχυει το διαβατηριο), δηλαδη να μην ληγει το διαβατηριο σε 2 μηνες πχ.

lewton
29-04-16, 19:30
Καλή σταδιοδρομία.
Και μία ερώτηση. Μόνο σε Αμβούργο κοίταξες για θέσεις εργασίας; Ρωτώ γιατί μαθαίνω ότι και στον Νότο υπάρχουν θέσεις εργασίας.

Ξυνεις πληγές.
Εγώ ήθελα να μετακομίσω Μοναχό ή Στουτγκάρδη γιατι 5 χρόνια στην Ελβετία καλόμαθα από βουνά.
Όμως πριν καν προλαβω να ψάξω με πήρε headhunter για τη θέση στο Αμβούργο και είναι πολύ καλή και η εταιρία και η θέση και οι προοπτικές. Τόσο που I decided to give it a try και να μην αρχίσω καν την αναζήτηση στο Νότο.

- - - Updated - - -


Πραγματικά ωραίο το Αμβούργο, αλλά ο καιρός χειρότερος και από Αγγλία!

Τέτοια πες μου. :cry:

zianna
29-04-16, 21:09
Πέντε χρόνια δεν διαρκούν τα διαβατήρια; Αυτά που είναι για 3,8,13 μήνες είναι για ειδικές περιπτώσεις νομίζω.


..μαν θεωρω πως εννοει να εχει υπολοιπο ισχυς πανω απο εξαμηνο (απτην συνολικη 5ετια που ισχυει το διαβατηριο), δηλαδη να μην ληγει το διαβατηριο σε 2 μηνες πχ.

Αυτό που λέει ο lefe. Να λήγει το νωρίτερο σε τρεις μήνες, έξι σε άλλες χώρες.

tsigarid
29-04-16, 21:39
Ξέρω συνάδελφο τον οποίο τον γυρίσανε πίσω από τη Νότια Αφρική γιατί είχε μόνο μία σελίδα ασφράγιστη στο διαβατήριό του, ενώ η νομοθεσία έλεγε ότι χρειάζονται 2. Τι λέμε τώρα, ο καθένας ότι θέλει κάνει. Στις ΗΠΑ δεν σου δίνουν βίζα αν το διαβατήριό σου λήγει σε λιγότερο από 6 μήνες.

Φανερός Πράκτωρ
29-04-16, 21:58
Σε ταξίδι για Νέα Υόρκη μια "κυρία" από την αμερικανική πρεσβεία στο Παρίσι με έβαλε να διαβάσω κάποιο κομμάτι του διαβατήριού μου (ελληνικό κείμενο) επειδή "υπάρχουν αρκετά πλαστά ελληνικά διαβατήρια" και ήθελε να με "τεστάρει". Το κορυφαίο της υπόθεσης ήταν ότι δεν ήξερε ελληνικά αλλά έγραψε αυτό που της είπα φωνητικά για να το "ελέγξει".

Θίχτηκε δε επειδή της εξέφρασα την έκπληξή μου για το φαινόμενο και την πληροφόρησα ότι αυτό συνέβαινε με τα παλαιού τύπου ελληνικά διαβατήρια και για το λόγο αυτό το γυρίσαμε στα βιομετρικά :p :lol:

Από τέτοιες ιστορίες έχω μερικές. Ευτυχώς, παρά τις διάφορες πλάκες που τους κάνω, δε με έχουν γυρίσει ακόμα πίσω... :p

anon
29-04-16, 22:14
νομίζω ότι τέτοια στο μέλλον θα έχουμε αρκετά. Ειδικά όσοι είναι και λίγο πιο μελαμψοί, να το πώ κομψά, θα τους κοιτάνε απο 100 μεριές....

zianna
30-04-16, 00:45
Σε ταξίδι για Νέα Υόρκη μια "κυρία" από την αμερικανική πρεσβεία στο Παρίσι με έβαλε να διαβάσω κάποιο κομμάτι του διαβατήριού μου (ελληνικό κείμενο) επειδή "υπάρχουν αρκετά πλαστά ελληνικά διαβατήρια" και ήθελε να με "τεστάρει". Το κορυφαίο της υπόθεσης ήταν ότι δεν ήξερε ελληνικά αλλά έγραψε αυτό που της είπα φωνητικά για να το "ελέγξει".

Θίχτηκε δε επειδή της εξέφρασα την έκπληξή μου για το φαινόμενο και την πληροφόρησα ότι αυτό συνέβαινε με τα παλαιού τύπου ελληνικά διαβατήρια και για το λόγο αυτό το γυρίσαμε στα βιομετρικά :p :lol:

Από τέτοιες ιστορίες έχω μερικές. Ευτυχώς, παρά τις διάφορες πλάκες που τους κάνω, δε με έχουν γυρίσει ακόμα πίσω... :p

Βρε να σου τύχει για ΗΠΑ, λες άντε χαλάλι.
Ο φίλος μου έφαγε πόρτα πηγαίνοντας στο Μαρόκο :D

evantigger
30-04-16, 03:10
νομίζω ότι τέτοια στο μέλλον θα έχουμε αρκετά. Ειδικά όσοι είναι και λίγο πιο μελαμψοί, να το πώ κομψά, θα τους κοιτάνε απο 100 μεριές....

Ξεκάθαρα συμβαίνει... Εγώ σαν πιο λευκός περνάω στα χαλαρά από κάθε έλεγχο, το αγόρι μου που είναι πιο μελαμψός και με μούσι πέρασε από χίλια κύματα πέρσι σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο ήμαστε από Κεντρική Ευρώπη και πάνω...

chat1978
30-04-16, 11:36
Ξεκάθαρα συμβαίνει... Εγώ σαν πιο λευκός περνάω στα χαλαρά από κάθε έλεγχο, το αγόρι μου που είναι πιο μελαμψός και με μούσι πέρασε από χίλια κύματα πέρσι σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο ήμαστε από Κεντρική Ευρώπη και πάνω...

Εγώ με αρμενικό επίθετο μου τα έχουν πρηξει οπότε ταξιδεύω Αμερική. Στο μεταξύ τους φαίνεται περίεργο ότι αναχωρω άλλο Βέλγιο με ελληνικό διαβατήριο. Αν φύγω από Ολλανδία τότε απλά θα σταματήσω παντού ενώ στο γυρισμό θα πρέπει να αποδείξω ότι στο καπάκι θα πάω στο Βέλγιο σε μια ώρα και θα μείνω μηδέν μέρες στην Ολλανδία. Μηδέν δεν υπάρχει σαν επιλογή στο echeckin

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

NaGR
30-04-16, 12:21
στο μεγάλο νταβαντούρι του φθινοπώρου λόγω μεταναστευτικού, που έβαζαν ελέγχους στα τρένα, μπροστά μου βρήκαν μια δύσμοιρη ιρακινή.
αλλά το πιο ανατριχιαστικό ήταν που δοκίμασα να μην δείξω διαβατήριο, παρότι είχα, και οι Σουηδοί αστυνομικοί με προσπέρασαν χαλαρά.
τσέκαραν όμως το διαβατήριο της κοκκινομάλλας Γερμανίδας απέναντι η οποία όταν κατάλαβε τι έγινε έζησε ένδοξες ναζιστικές στιγμές στο βλέμμα της.

τα κακά αντανακλαστικά της ευρώπης είναι ακόμα μια χαρά ζωντανά...

Carno
30-04-16, 13:48
[QUOTE=lewton;5928006]Ξυνεις πληγές.
Εγώ ήθελα να μετακομίσω Μοναχό ή Στουτγκάρδη γιατι 5 χρόνια στην Ελβετία καλόμαθα από βουνά.
Όμως πριν καν προλαβω να ψάξω με πήρε headhunter για τη θέση στο Αμβούργο και είναι πολύ καλή και η εταιρία και η θέση και οι προοπτικές. Τόσο που I decided to give it a try και να μην αρχίσω καν την αναζήτηση στο Νότο./QUOTE]

Πάντα μπορείς να κατηφορίσεις στον Νότο. Υπόψη ειδικά Μόναχο θα χρειαστείς καλά Γερμανικά.

lewton
30-04-16, 15:31
Υπόψη ειδικά Μόναχο θα χρειαστείς καλά Γερμανικά.

Και κατά προτίμηση με accent. :rofl: :rofl:

chat1978
30-04-16, 16:14
τα κακά αντανακλαστικά της ευρώπης είναι ακόμα μια χαρά ζωντανά...
Δεν φαίνεται να είναι μόνο τα αντανακλαστικά πάντως.

john dubi
30-04-16, 16:57
Και κατά προτίμηση με accent. :rofl: :rofl:

Χειροτερα και απ τα ελβετογερμανικα. Δεν καταλαβαινεις τιποτα.

tsigarid
30-04-16, 19:24
Εγώ με αρμενικό επίθετο μου τα έχουν πρηξει οπότε ταξιδεύω Αμερική. Στο μεταξύ τους φαίνεται περίεργο ότι αναχωρω άλλο Βέλγιο με ελληνικό διαβατήριο. Αν φύγω από Ολλανδία τότε απλά θα σταματήσω παντού ενώ στο γυρισμό θα πρέπει να αποδείξω ότι στο καπάκι θα πάω στο Βέλγιο σε μια ώρα και θα μείνω μηδέν μέρες στην Ολλανδία. Μηδέν δεν υπάρχει σαν επιλογή στο echeckin

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

Δεν υπάρχουν μηδέν μέρες διαμονή πουθενά στον κόσμο. Αν πατήσουν οι ρόδες του αεροπλάνου σου σε μία χώρα, δεν αλλάξεις αεροπλάνο, και συνεχίσεις για τον τελικό σου προορισμό, θεωρείται από όλες τις χώρες ότι ήσουνα εκεί για μία μέρα.

Veldrin
30-04-16, 21:39
Όποιον φίλο και γνωστό πάντως έχω να δουλεύει Μόναχο, πιο πολύ αγγλικά ήξερε παρά γερμανικά, σε θέσεις ευθύνης κιόλας στην τοπική αυτοκινητοβιομηχανία, οπότε ας μη γενικεύουμε ;)

chat1978
30-04-16, 23:51
Δεν υπάρχουν μηδέν μέρες διαμονή πουθενά στον κόσμο. Αν πατήσουν οι ρόδες του αεροπλάνου σου σε μία χώρα, δεν αλλάξεις αεροπλάνο, και συνεχίσεις για τον τελικό σου προορισμό, θεωρείται από όλες τις χώρες ότι ήσουνα εκεί για μία μέρα.

Α οκ. Δεν την ήξερα αυτή την λεπτομέρεια. Τελικά είχα διαλέξει μια μέρα στο e-checkin.
Όταν πάντως με ρωτήσαν πάλι δεν μπορούσαν να καταλάβουν στην Αμερική.

Carno
01-05-16, 02:09
Και κατά προτίμηση με accent. :rofl: :rofl:
Να ήταν μόνο accent, καλά θα ήταν. Θα βαρεθείς να λες "Ich verstehe nicht".

Χειροτερα και απ τα ελβετογερμανικα. Δεν καταλαβαινεις τιποτα.
Bairisch. Τα σωστά Γερμανικά που οφείλει να μάθει ο καθένας.

Όποιον φίλο και γνωστό πάντως έχω να δουλεύει Μόναχο, πιο πολύ αγγλικά ήξερε παρά γερμανικά, σε θέσεις ευθύνης κιόλας στην τοπική αυτοκινητοβιομηχανία, οπότε ας μη γενικεύουμε ;)
Δεν γενικεύουμε. Άλλο αγγλόφωνη δουλειά σε αυτοβιομηχανία, με καλό συμβόλαιο, με λυμένα θέματα τύπου σπίτι κλπ οπότε τα danke, genau, hallo, auf wiedersehen επαρκούν κι άλλο το ζω Μόναχο δίχως να ξέρω γρι Γερμανικά, καλούμαι να τα βγάλω πέρα παρέα με τον παλιόφιλο τον Duden κι από πάνω οι ντόπιοι μου μιλάνε μόνο στην τοπική διάλεκτο.

Veldrin
02-05-16, 02:33
Πάλι γενικεύεις όμως. Από που προκύπτει πως το θέμα σπίτι κτλ ήταν λυμένα; Για κανέναν τους δεν ήταν. Μια χαρά τα κατάφεραν όμως και τα 2 παιδιά που γνωρίζω, και Γερμανικά με τον καιρό έμαθαν αρκετά καλά. Η δουλειά τους δεν είναι αγγλόφωνη, αλλά CATIA και Solidworks είναι αστέρια, και αυτό ήταν που μέτραγε.

Δεν προσαρμόζονται όλοι οι άνθρωποι το ίδιο. Όσο για το αν θα βρείς δουλειά κάπου εξαρτάται αποκλειστικά από το αντικείμενο με το οποίο ασχολείσαι.

Δε μπορεί πχ να έρθει νομικός-φιλόλογος στο Νόριτς που βρίσκομαι εγώ για να δουλέψει στο αντικείμενο του και ας μιλάει τα καλύτερα Αγγλικά του κόσμου. Αν έρθει όμως νοσηλευτής θα τον πάρουν και ας μην είναι τα Αγγλικά του ούτε για lower.

vamvakoolas
02-05-16, 09:29
Πέντε χρόνια δεν διαρκούν τα διαβατήρια; Αυτά που είναι για 3,8,13 μήνες είναι για ειδικές περιπτώσεις νομίζω.

δε ξερω αλλα εμενα λυγει συντομα και πριν 15 μερες ημουν Τουρκια χωρις θεμα...

zianna
02-05-16, 14:09
δε ξερω αλλα εμενα λυγει συντομα και πριν 15 μερες ημουν Τουρκια χωρις θεμα...

Τουρκία περνάς και με ταυτότητα γι'αυτό δεν είχες πρόβλημα.
Είπαμε για χώρες που ζητάν απαραιτήτως διαβατήριο.

Carno
04-05-16, 20:07
Veldrin,

Πιθανώς να είναι έτσι. Δεν ξέρω.

lewton
09-05-16, 09:17
Γνωρίζετε κανέναν που έχει μεταναστεύσει επιτυχώς (να ζει και να εργάζεται νόμιμα) σε χώρα της ΕΕ χωρίς διαβατήριο, μόνο με την ταυτότητα;

Φανερός Πράκτωρ
09-05-16, 09:28
Ναι...

lewton
09-05-16, 09:31
Ναι...

Χώρα/χώρες;

evantigger
09-05-16, 09:47
Ναι...

Κύπρο να υποθέσω; Ή και όλες οι χώρες της Σένγκεν

lewton
09-05-16, 09:52
Ρωταω γιατί για παράδειγμα στην Γερμανία ξέρω ότι όταν πας να γραφτείς ως κάτοικος στο δήμο επιμένουν για διαβατήριο.
Ωστόσο δεν ξέρω αν κάποιος που επέμεινε να το κάνει με ταυτότητα τα κατάφερε.

Ίσως σε χώρες τύπου Γαλλία, UK όπου δεν δηλώνεις την διαμονή σου στο δήμο είναι πιο εύκολο.

Φανερός Πράκτωρ
09-05-16, 09:58
Γερμανία δούλεψε χωρίς διαβατήριο η εγγραφή.

- - - Updated - - -

Και μπορεί να στο παίξουν ίσως λίγο βαρύ πεπόνι αν δεν έχεις διαβατήριο αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να αρνηθούν επίσημο έγγραφο χώρας ΕΕ (όπως είναι η ταυτότητα).

chat1978
09-05-16, 10:01
Ρωταω γιατί για παράδειγμα στην Γερμανία ξέρω ότι όταν πας να γραφτείς ως κάτοικος στο δήμο επιμένουν για διαβατήριο.
Ωστόσο δεν ξέρω αν κάποιος που επέμεινε να το κάνει με ταυτότητα τα κατάφερε.

Ίσως σε χώρες τύπου Γαλλία, UK όπου δεν δηλώνεις την διαμονή σου στο δήμο είναι πιο εύκολο.

Και στο Βέλγιο στο Δήμο του Μέχελεν, μόνο με διαβατήριο αν και κοίταξαν και την ταυτότητα.
Στο αεροδρόμιο, πάντα προτιμούν διαβατήριο από την ταυτότητα.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

Φανερός Πράκτωρ
09-05-16, 10:04
Στο αεροδρόμιο, πάντα προτιμούν διαβατήριο από την ταυτότητα.

Άλλο τι προτιμούν και άλλο αν μπορούν να πουν όχι ακόμα και αν τους ζορίσεις.
Και εγώ επειδή τα βαριέμαι αυτά, έχω διαβατήριο.

Πάντως και Ελβετία (χώρα σε Σέγκεν αλλά εκτός ΕΕ) η εγγραφή δείχνει να προχωρά και χωρίς διαβατήριο.
Βέβαια ζητάνε και άλλα έγγραφα αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση.

lewton
09-05-16, 10:29
Άλλο τι προτιμούν και άλλο αν μπορούν να πουν όχι ακόμα και αν τους ζορίσεις.
Και εγώ επειδή τα βαριέμαι αυτά, έχω διαβατήριο.

Πάντως και Ελβετία (χώρα σε Σέγκεν αλλά εκτός ΕΕ) η εγγραφή δείχνει να προχωρά και χωρίς διαβατήριο.
Βέβαια ζητάνε και άλλα έγγραφα αλλά αυτό είναι άλλη υπόθεση.

Αυτό ήθελα να μάθω, αν η προτίμηση στο διαβατήριο είναι απλά προτίμηση ή αν στο τέλος θα σου πουν ότι χωρίς διαβατήριο η δουλειά δε γίνεται.
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. :oneup:


Να κάνω και μια ερώτηση συγκεκριμένα για UK, όπου από όσο ξέρω (ισχύει; ) δεν κάνεις καμία ενέργεια για εγγραφή ως κάτοικος.
Έχουμε έναν Έλληνα που πάει εκεί προς αναζήτηση εργασίας και δεν πάει να γραφτεί στις κοινωνικές υπηρεσίες κλπ (αυτά που θέλει να κόψει ο Cameron), και μετά από 1-2 μήνες λαμβάνει μια πρόταση από μια εταιρία και αποφασίζει να την αποδεχθεί. Ποια είναι η διαδικασία; Πρέπει να δείξει κάποιο έγγραφο στην εταιρία (πχ ταυτότητα) ή όποιος δηλώσει είναι;

@ ADSLgr.com All rights reserved.