PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 [93] 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

vamvakoolas
09-05-16, 11:27
να γραψω και ενα update στο Αμστερνταμ για να πεταξεις δε δεχονται εθνικες ταυτοτητες και το εχουν βαλει παντου με μεγαλα γραμματα ενω αποτι μου ελεγε ενας υπαλληλος οι Ελληνες εχουμε ενα μικρο θεμα με τα διαβατηρια γιατι μερικες φορες το συστημα δε τα δεχεται (αποτι καταλαβα δεν ειναι τοσο οκ τεχνικα το διαβατηριο μας).

patch
09-05-16, 11:53
Για Νορβηγία αν και έχω διαβατήριό, οπότε δεν βάζω το χέρι στην φωτιά, έχω κάνει την δουλειά μου με ταυτότητα γιατί βαριέμαι να κουβαλάω διαβατήριό
Έχω καταχωρηθεί όμως στο σύστημα τους με διαβατήριό οπότε δεν είμαι σίγουρος
Πάντως ναι προτιμούν διαβατήριό

tsioy
09-05-16, 12:05
Ρωταω γιατί για παράδειγμα στην Γερμανία ξέρω ότι όταν πας να γραφτείς ως κάτοικος στο δήμο επιμένουν για διαβατήριο.
Ωστόσο δεν ξέρω αν κάποιος που επέμεινε να το κάνει με ταυτότητα τα κατάφερε.

Ίσως σε χώρες τύπου Γαλλία, UK όπου δεν δηλώνεις την διαμονή σου στο δήμο είναι πιο εύκολο.

Με ταυτότητα γράφτηκα στο δήμο. Με ρωτήσαν για διαβατήριο, είπα ότι είχα ταυτότητα και συνεχίσαμε.

Nozomi
09-05-16, 15:19
Ρωταω γιατί για παράδειγμα στην Γερμανία ξέρω ότι όταν πας να γραφτείς ως κάτοικος στο δήμο επιμένουν για διαβατήριο.
Ωστόσο δεν ξέρω αν κάποιος που επέμεινε να το κάνει με ταυτότητα τα κατάφερε.
Το δοκίμασες και σου ζήτησαν διαβατήριο ή απλά το άκουσες ;

Γιατί έγω πήγα (NRW) με ταυτότητα και έκανα μια χαρά (δεν ζήτησαν καν διαβατήριο) την δουλειά μου.

evantigger
09-05-16, 16:14
Αυτό ήθελα να μάθω, αν η προτίμηση στο διαβατήριο είναι απλά προτίμηση ή αν στο τέλος θα σου πουν ότι χωρίς διαβατήριο η δουλειά δε γίνεται.
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. :oneup:


Να κάνω και μια ερώτηση συγκεκριμένα για UK, όπου από όσο ξέρω (ισχύει; ) δεν κάνεις καμία ενέργεια για εγγραφή ως κάτοικος.
Έχουμε έναν Έλληνα που πάει εκεί προς αναζήτηση εργασίας και δεν πάει να γραφτεί στις κοινωνικές υπηρεσίες κλπ (αυτά που θέλει να κόψει ο Cameron), και μετά από 1-2 μήνες λαμβάνει μια πρόταση από μια εταιρία και αποφασίζει να την αποδεχθεί. Ποια είναι η διαδικασία; Πρέπει να δείξει κάποιο έγγραφο στην εταιρία (πχ ταυτότητα) ή όποιος δηλώσει είναι;

Πρέπει να γραφτεί στο δήμο που μένει και θα πληρώσει council tax για τις δημοτικές υπηρεσίες ακόμα κι αν συγκατοικεί με κάποιον, πρέπει να πάει και για συνέντευξη για να του βγάλουν ΑΦΜ, πρέπει να περάσει ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ στο όνομά του για να ανοίξει λογαριασμό σε τράπεζα ώστε να τον πληρώνει ο εργοδότης. Αυτά θυμάμαι από την αδερφή μου, ενδεχομένως να έχει και άλλα, π.χ. για κοινωνική ασφάλιση

automatix
09-05-16, 18:44
Ένας λόγος που δε δέχονται τις ταυτότητες μας είναι επειδή δεν ακολουθούμε την ευρωπαϊκή οδηγία η οποία προστάζει πως πρέπει να έχουν ημερομηνία λήξης.

megahead13
09-05-16, 19:04
Ρωταω γιατί για παράδειγμα στην Γερμανία ξέρω ότι όταν πας να γραφτείς ως κάτοικος στο δήμο επιμένουν για διαβατήριο.
Ωστόσο δεν ξέρω αν κάποιος που επέμεινε να το κάνει με ταυτότητα τα κατάφερε.

Ίσως σε χώρες τύπου Γαλλία, UK όπου δεν δηλώνεις την διαμονή σου στο δήμο είναι πιο εύκολο.
Ποιος είπε ότι στο ΗΒ δεν πρέπει να δηλώσεις τη διαμονή σου στο Δήμο;;


Αυτό ήθελα να μάθω, αν η προτίμηση στο διαβατήριο είναι απλά προτίμηση ή αν στο τέλος θα σου πουν ότι χωρίς διαβατήριο η δουλειά δε γίνεται.
Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. :oneup:


Να κάνω και μια ερώτηση συγκεκριμένα για UK, όπου από όσο ξέρω (ισχύει; ) δεν κάνεις καμία ενέργεια για εγγραφή ως κάτοικος.
Έχουμε έναν Έλληνα που πάει εκεί προς αναζήτηση εργασίας και δεν πάει να γραφτεί στις κοινωνικές υπηρεσίες κλπ (αυτά που θέλει να κόψει ο Cameron), και μετά από 1-2 μήνες λαμβάνει μια πρόταση από μια εταιρία και αποφασίζει να την αποδεχθεί. Ποια είναι η διαδικασία; Πρέπει να δείξει κάποιο έγγραφο στην εταιρία (πχ ταυτότητα) ή όποιος δηλώσει είναι;
Στο νησί συνήθως ζητούν διαβατήριο (και αν δεν κάνω λάθος driver's license για τους Βρετανούς). Νομίζω ότι υποχρεούνται και από τους εδώ νόμους. Μπορώ πολύ εύκολα να το διευκρινίσω από το HR.


Πρέπει να γραφτεί στο δήμο που μένει και θα πληρώσει council tax για τις δημοτικές υπηρεσίες ακόμα κι αν συγκατοικεί με κάποιον, πρέπει να πάει και για συνέντευξη για να του βγάλουν ΑΦΜ, πρέπει να περάσει ένα λογαριασμό ΔΕΚΟ στο όνομά του για να ανοίξει λογαριασμό σε τράπεζα ώστε να τον πληρώνει ο εργοδότης. Αυτά θυμάμαι από την αδερφή μου, ενδεχομένως να έχει και άλλα, π.χ. για κοινωνική ασφάλιση
Ακριβώς! Δεν είναι δυνατό να μη φαίνεσαι πουθενά. Ιδιαίτερα όταν νοικιάζεις, είτε μόνος, είτε με συγκατοίκους, εργαζόμενος ή φοιτητής, θα πρέπει να δηλωθείς στο Δήμο. Αυτό συνήθως γίνεται είτε από τον ατζέντη μέσω του οποίου θα νοικιάσεις, είτε από τον ιδιοκτήτη (αν δε μεσολαβεί ατζέντης) και ο οποίος κανονικά θα πρέπει να είναι registered στο Δήμο. Βέβαια κι εδώ γίνονται διάφορα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-05-16, 19:07
Μια υποθετική ερώτηση για "Ολλανδούς":

Με 65K ευρά το χρόνο (net) στη Χάγη, με γυναίκα και ένα παιδί και χωρίς απαιτήσεις σε πολυτέλειες, βάζεις μπόλικα στην άκρη;

doctor_667
09-05-16, 20:51
Μια υποθετική ερώτηση για "Ολλανδούς":

Με 65K ευρά το χρόνο (net) στη Χάγη, με γυναίκα και ένα παιδί και χωρίς απαιτήσεις σε πολυτέλειες, βάζεις μπόλικα στην άκρη;

65Κ νετ είναι πάνω κάτω 100Κ (αν και μάλλον μιλάμε για 30% ruling) τα οποία είναι πάρα πολύ καλός μισθός.
Επί τούτου, η Χάγη είναι σχετικά φτηνή για Ολλανδία και 5500 το μήνα φτάνουν σίγουρα για 3 άτομα. Αν υπολογίσεις ένα διχίλιαρο για σπίτι (μπορείς και αρκετά πιο κάτω) και άλλα τόσα να τρώτε (πάλι γίνεται και λιγότερα) περισσεύει ένα 1.5Κ που αν αφαιρέσεις ένα 200άρι για ασφάλειες (του παιδιού είναι δωρεάν), τα υπόλοιπα πάνε στην άκρη. Το μεγάλο ερώτημα είναι με το σχολείο. Δεν ξέρω την ηλικία αλλά αν χρειαστεί international school, φαντάζομαι το κόστος είναι πολύ μεγάλο όπου λογικά θα δώσεις αυτά τα περισσευούμενα.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
09-05-16, 21:13
65Κ νετ είναι πάνω κάτω 100Κ (αν και μάλλον μιλάμε για 30% ruling) τα οποία είναι πάρα πολύ καλός μισθός.
Επί τούτου, η Χάγη είναι σχετικά φτηνή για Ολλανδία και 5500 το μήνα φτάνουν σίγουρα για 3 άτομα. Αν υπολογίσεις ένα διχίλιαρο για σπίτι (μπορείς και αρκετά πιο κάτω) και άλλα τόσα να τρώτε (πάλι γίνεται και λιγότερα) περισσεύει ένα 1.5Κ που αν αφαιρέσεις ένα 200άρι για ασφάλειες (του παιδιού είναι δωρεάν), τα υπόλοιπα πάνε στην άκρη. Το μεγάλο ερώτημα είναι με το σχολείο. Δεν ξέρω την ηλικία αλλά αν χρειαστεί international school, φαντάζομαι το κόστος είναι πολύ μεγάλο όπου λογικά θα δώσεις αυτά τα περισσευούμενα.
Ευχαριστώ!
Βασικά κουτσούβελο δεν υπάρχει ακόμα, αλλά μάλλον θα προκύψει Θεού θέλοντος. Οπότε το σχολείο πάει για πιο μετά.

Επίσης, όταν έγραφα το post ξέχασα να αναφέρω κάτι: με dependents, ο μισθός πάει + 4K περίπου το χρόνο.

doctor_667
09-05-16, 21:33
E τότε μπορείτε να βάζετε πολύ παραπάνω στην άκρη, στην αρχή τουλάχιστον.
Το ενοίκιο δηλαδή, αν λες ότι δεν σε ενδιαφέρουν πολυτέλειες ήταν μάλλον υπερβολικά ψηλό. Έψαξα από περιέργεια να δω τι βρίσκεις με 2Κ και ιδού:

http://www.funda.nl/huur/den-haag/appartement-49572362-anna-van-buerenplein-229/

Δηλαδή υπερλουξ, όσο πιο κέντρο γίνεται και με πάρκινγκ. Όπως καταλαβαίνεις και με 1500 βρίσκεις κάτι πολύ άνετα.
Κατά τα λοιπά, 1500 το μήνα είναι υπεραρκετά για 2 άτομα και πάλι σίγουρα την βγάζετε και με λιγότερα αν δεν τρώτε συνέχεια έξω. Το σούπερ μάρκετ είναι σαφώς πιο φτηνό από Ελλάδα π.χ.

jim_nut18
09-05-16, 22:04
εμενα γερμανια δε μου ειπαν τιποτα για τη ταυτοτητα..κανονικα εγιναν ολα

chat1978
10-05-16, 00:43
Μια υποθετική ερώτηση για "Ολλανδούς":

Με 65K ευρά το χρόνο (net) στη Χάγη, με γυναίκα και ένα παιδί και χωρίς απαιτήσεις σε πολυτέλειες, βάζεις μπόλικα στην άκρη;

Στην αρχή νόμισα ότι αναφεροσουν σε μικτά που είναι ήδη εξαιρετικός μισθός. Δεν θα έβαζες στην άκρη απειρα αλλά με σπίτι κοντά στα 1000 το μήνα θα σου περίσσευε πιστεύω τουλάχιστον 500αρι πιστεύω. Γενικά το δεύτερο άτομο δεν ανεβάζει πολύ τα έξοδα παρά μόνο αν αγοράζεις συχνά διαφορά και θες να ταξιδεύεις συχνά.

Φαντάσου λοιπόν όταν συνειδητοποίησα ότι έγραψες καθαρά.
Τα λεφτά είναι απίστευτα χωρίς να γνωρίζω φυσικά την δουλειά σου και το ιστορικό σου. Σαν απόλυτο νούμερο είναι φανταστικό

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

Φανερός Πράκτωρ
10-05-16, 01:12
Τα λεφτά είναι απίστευτα χωρίς να γνωρίζω φυσικά την δουλειά σου και το ιστορικό σου. Σαν απόλυτο νούμερο είναι φανταστικό

Τα λεφτά είναι όντως πολύ καλά. Ειδικά αν τελειώνεις τώρα το PhD (όπως έχω καταλάβει). Αυτά είναι λεφτά για πιο senior θέσεις.

tsigarid
10-05-16, 02:04
Στις ΗΠΑ μου ζήτησαν διαβατήριο στο Ελληνικό προξενείο, υποχρεωτικά. Όταν τους έβρισα, δέχτηκαν ότι είναι Ελληνικό έδαφος και η ταυτότητα περνάει, και έκανα κανονικά τη δουλειά μου. Αντί να τσαντίζεσαι και να χαλάς τη μέρα σου, καλύτερα να έχεις διαβατήριο, εκτός αν δεν γίνεται αλλιώς. Στην ΕΕ η ταυτότητα περνάει κανονικά για ταυτοπροσωπία, αλλά για την υπόλοιπη γραφειοκρατία δεν ξέρεις.

Τραβηγμένο αλλά αληθινό παράδειγμα: στη δουλειά μου έχουμε ΠΟΛΥ αυστηρή ασφάλεια (φρουρούς με όπλα στην είσοδο, κλπ). Για να δώσουν κάρτα εισόδου σε νέους εργαζόμενους, θέλουν 2 στοιχεία με φωτογραφία, μόνο το διαβατήριο δεν αρκεί, και αυτό ισχύει και για Αμερικάνους.

8anos
10-05-16, 11:26
lewton ως ανυπότακτος εξωτερικού εχεις το δικαίωμα νέου διαβατηρίου αν για αυτο το λογο ρωτάς.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-05-16, 11:45
Στην αρχή νόμισα ότι αναφεροσουν σε μικτά που είναι ήδη εξαιρετικός μισθός. Δεν θα έβαζες στην άκρη απειρα αλλά με σπίτι κοντά στα 1000 το μήνα θα σου περίσσευε πιστεύω τουλάχιστον 500αρι πιστεύω. Γενικά το δεύτερο άτομο δεν ανεβάζει πολύ τα έξοδα παρά μόνο αν αγοράζεις συχνά διαφορά και θες να ταξιδεύεις συχνά.

Φαντάσου λοιπόν όταν συνειδητοποίησα ότι έγραψες καθαρά.
Τα λεφτά είναι απίστευτα χωρίς να γνωρίζω φυσικά την δουλειά σου και το ιστορικό σου. Σαν απόλυτο νούμερο είναι φανταστικό

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner
Φανταστικότατα είναι με βάση το ιστορικό μου, βέβαια ακόμα ούτε την αίτηση δεν έχω υποβάλλει, είναι αυστηρά υποθετικό το σενάριο :whistle:

Τα λεφτά είναι όντως πολύ καλά. Ειδικά αν τελειώνεις τώρα το PhD (όπως έχω καταλάβει). Αυτά είναι λεφτά για πιο senior θέσεις.
Χθες πήρα και την τελευταία υπογραφή μετά τις διορθώσεις, πλέον το πήρα και επίσημα :yahoo:
Έχω και γύρω στα 5 χρόνια προϋπηρεσία να κολλήσω. Η θέση πάντως δεν είναι senior.

tzelen
10-05-16, 11:53
Φανταστικότατα είναι με βάση το ιστορικό μου, βέβαια ακόμα ούτε την αίτηση δεν έχω υποβάλλει, είναι αυστηρά υποθετικό το σενάριο :whistle:

Χθες πήρα και την τελευταία υπογραφή μετά τις διορθώσεις, πλέον το πήρα και επίσημα :yahoo:
Έχω και γύρω στα 5 χρόνια προϋπηρεσία να κολλήσω. Η θέση πάντως δεν είναι senior.

Συγχαρητήρια! :oneup:

PopManiac
10-05-16, 12:04
Φανταστικότατα είναι με βάση το ιστορικό μου, βέβαια ακόμα ούτε την αίτηση δεν έχω υποβάλλει, είναι αυστηρά υποθετικό το σενάριο :whistle:

Ψιτ, θα γίνω ελαφρώς κακός :twisted:

Με τέτοιο μισθό θα έκανα αίτηση κι εγώ ακόμα χαλλλλλλλαρά (αν πληρώ προϋποθέσεις). My point: Κάνε την αίτηση ΤΩΡΑ και άσε τις υποθετικές ερωτήσεις ;) ;) Ό,τι θέλεις για συμβουλές στη διάθεσή σου...

Και συγχαρητήρια για το δικτατορικό σου!

- - - Updated - - -

Και προσθέτω πως τέτοια φράγκς παντού είναι δυσεύρετα (ως μισθωτή θέση όχι ελ επ ή να έχεις δική σου εταιρεία με κοντράτο) και άρα θα τρέξει πάρα πολύς κόσμος, ιδιαίτερα αν πρόκειται για ΕΕ / διεθνή οργανισμό (που το ψυλλιάζομαι αν μη τι άλλο από το ύψος αμοιβών και την απαίτηση προϋπηρεσίας)

tzelen
10-05-16, 12:08
Ψιτ, θα γίνω ελαφρώς κακός :twisted:

Με τέτοιο μισθό θα έκανα αίτηση κι εγώ ακόμα χαλλλλλλλαρά (αν πληρώ προϋποθέσεις). My point: Κάνε την αίτηση ΤΩΡΑ και άσε τις υποθετικές ερωτήσεις ;) ;) Ό,τι θέλεις για συμβουλές στη διάθεσή σου...

Και συγχαρητήρια για το δικτατορικό σου!

- - - Updated - - -

Και προσθέτω πως τέτοια φράγκς παντού είναι δυσεύρετα (ως μισθωτή θέση όχι ελ επ ή να έχεις δική σου εταιρεία με κοντράτο) και άρα θα τρέξει πάρα πολύς κόσμος, ιδιαίτερα αν πρόκειται για ΕΕ / διεθνή οργανισμό (που το ψυλλιάζομαι αν μη τι άλλο από το ύψος αμοιβών και την απαίτηση προϋπηρεσίας)
An unfortunate slip of the tongue? :p

PopManiac
10-05-16, 12:09
An unfortunate slip of the tongue? :p

Completely intentional my friend :-k

KLG
10-05-16, 12:15
Τα λεφτά είναι όντως πολύ καλά. Ειδικά αν τελειώνεις τώρα το PhD (όπως έχω καταλάβει). Αυτά είναι λεφτά για πιο senior θέσεις.

Νομίζω οτι πρέπει να είναι στην EPO. Εχουν σπαμαρει με job ads για Χαγη το ιντερνετ στο οποιο συχνάζω :whistle:

Αν είναι εκει μπορεί να βοηθήσει και τον εφευρετη να προχωρήσει :p :p

lewton
10-05-16, 13:34
Ποιος είπε ότι στο ΗΒ δεν πρέπει να δηλώσεις τη διαμονή σου στο Δήμο;;
Κανένας, εγώ το συμπέρανα από το γεγονός ότι όλοι γράφουν ότι για να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα χρειάζεσαι λογαριασμό "ΔΕΚΟ" (αντίστοιχο τέλος πάντων).
Αν έχεις δηλώσει την κατοικία σου, τι τους νοιάζει ο λογαριασμός; Θα έπρεπε να ζητούν το αποδεικτικό της εγγραφής της κατοικίας σου, όπως σε κάθε σοβαρή χώρα. Στη Γερμανία πχ με αυτό το χαρτί μπορώ αν κάνω οτιδήποτε απαιτεί να ξέρουν που μένεις.



lewton ως ανυπότακτος εξωτερικού εχεις το δικαίωμα νέου διαβατηρίου αν για αυτο το λογο ρωτάς.

Όχι, ρωτάω από περιέργεια γιατί γνωστός ενδιαφέρεται να μεταναστεύσει στο UK.

- - - Updated - - -


Το δοκίμασες και σου ζήτησαν διαβατήριο ή απλά το άκουσες ;

Γιατί έγω πήγα (NRW) με ταυτότητα και έκανα μια χαρά (δεν ζήτησαν καν διαβατήριο) την δουλειά μου.

Εγώ δεν το δοκίμασα, απλά ξέρω Ελληνοαμερικανίδια που όταν πήγε να γραφτεί στο Βερολίνο και είχε μαζί της αμερικάνικο διαβατήριο και ελληνική ταυτότητα ο υπάλληλος προτίμησε να την γράψει με το αμερικάνικο διαβατήριο. :vava:
Προφανώς λοιπόν αν είχε επιμείνει θα μπορούσε να το είχε κάνει και με την ταυτότητα. Δεν την ένοιαζε αφού τη δουλειά της την έκανε.

megahead13
10-05-16, 13:39
Κανένας, εγώ το συμπέρανα από το γεγονός ότι όλοι γράφουν ότι για να ανοίξεις λογαριασμό σε τράπεζα χρειάζεσαι λογαριασμό "ΔΕΚΟ" (αντίστοιχο τέλος πάντων).
Αν έχεις δηλώσει την κατοικία σου, τι τους νοιάζει ο λογαριασμός; Θα έπρεπε να ζητούν το αποδεικτικό της εγγραφής της κατοικίας σου, όπως σε κάθε σοβαρή χώρα. Στη Γερμανία πχ με αυτό το χαρτί μπορώ αν κάνω οτιδήποτε απαιτεί να ξέρουν που μένεις.
Δε χρειάζεται να είναι λογαριασμός απαραίτητα. Συνύθως οτιδήποτε αποδεικνύει τη διεύθυνσή σου τους αρκεί, εκτός αν συγκεκριμένα απαιτούν χαρτί του Δήμου. Συμφωνώ ότι είναι λίγο κουλό, αλλά αφού γι' αυτούς (και για τον πολίτη στην τελική) δουλεύει, εμείς τί να πούμε;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
10-05-16, 15:07
Συγχαρητήρια! :oneup:

Thanks!


Ψιτ, θα γίνω ελαφρώς κακός :twisted:

Με τέτοιο μισθό θα έκανα αίτηση κι εγώ ακόμα χαλλλλλλλαρά (αν πληρώ προϋποθέσεις). My point: Κάνε την αίτηση ΤΩΡΑ και άσε τις υποθετικές ερωτήσεις ;) ;) Ό,τι θέλεις για συμβουλές στη διάθεσή σου...

Και συγχαρητήρια για το δικτατορικό σου!

- - - Updated - - -

Και προσθέτω πως τέτοια φράγκς παντού είναι δυσεύρετα (ως μισθωτή θέση όχι ελ επ ή να έχεις δική σου εταιρεία με κοντράτο) και άρα θα τρέξει πάρα πολύς κόσμος, ιδιαίτερα αν πρόκειται για ΕΕ / διεθνή οργανισμό (που το ψυλλιάζομαι αν μη τι άλλο από το ύψος αμοιβών και την απαίτηση προϋπηρεσίας)

Έχω καλό (I think?) referee μέσα στον οργανισμό, αλλιώς δεν θα το κοιτούσα καν για να πω την αλήθεια.


Νομίζω οτι πρέπει να είναι στην EPO. Εχουν σπαμαρει με job ads για Χαγη το ιντερνετ στο οποιο συχνάζω :whistle:

Αν είναι εκει μπορεί να βοηθήσει και τον εφευρετη να προχωρήσει :p :p

I can neither confirm nor deny :innocent:

Φανερός Πράκτωρ
10-05-16, 15:25
Εχουν σπαμαρει με job ads για Χαγη το ιντερνετ στο οποιο συχνάζω :whistle:

Για δώσε και κανένα link/hint για το που συχνάζεις :)

KLG
10-05-16, 15:36
Για δώσε και κανένα link/hint για το που συχνάζεις :)

Καθε αρθρο στον guardian εχει 3 ads... Αν εσυ ολη τη ωρα διαβαζεις telegraph δεν σου φταίω εγώ :p

PopManiac
10-05-16, 16:47
Καθε αρθρο στον guardian εχει 3 ads... Αν εσυ ολη τη ωρα διαβαζεις telegraph δεν σου φταίω εγώ :p

LOL και μιλάς μετά για νουμπάδες... Αφού βρε όρνιο η Guardian έχει ads που προσαρμοζονται στο browsing σου, μετά έρχεσαι και μας λες (μάλλον αφού έχεις ανοίξει 500 τέτοιες αγγελίες) ότι σου τις βγάζει η Guardian. ...

Nooooooob :lol:

KLG
10-05-16, 16:51
LOL και μιλάς μετά για νουμπάδες... Αφού βρε όρνιο η Guardian έχει ads που προσαρμοζονται στο browsing σου, μετά έρχεσαι και μας λες (μάλλον αφού έχεις ανοίξει 500 τέτοιες αγγελίες) ότι σου τις βγάζει η Guardian. ...

Nooooooob :lol:

Και όμως δεν εχω ανοίξει ουτε μισή τέτοια αγγελία. Μου τις βγαζει τις διαφημισεις μονο οταν ανοίγω τον G απο το iphone μου. Απο τον chrome, κλασσικά ξεπατικώνει το browsing history (και δεν μου βγαζει αγγελίες απο EPO). Στον safari δεν ξερω απο τις βγαζει.

Στα μέσα που διαβαζετε οι Αντουνετομεταναστοφάγοι το πολυ πολυ να σας βγει κάποια διαφημιση για συνδρομη στο UKIP... στα μέσα που διαβάζουμε εμείς της ιντελιγκέντσιας μας βγαίνουν δουλειες με 100k μισθό :p :p

Φανερός Πράκτωρ
10-05-16, 16:54
:lol: :lol: :lol: :lol:

ttsesm
10-05-16, 23:26
τροφή για σκέψη sta-katerga-ths-omogeneias-oi-ellhnes-ekmetalleuontai-ellhnes (http://news247.gr/eidiseis/diaspora/sta-katerga-ths-omogeneias-oi-ellhnes-ekmetalleuontai-ellhnes.4049985.html?utm_source=Contra&utm_medium=AllesEidiseis_article&utm_campaign=24MediaWidget) προσωπικά 7 χρόνια εξωτερικό δεν έχω πέσει σε τέτοια περίπτωση, άλλα όπου υπάρχει καπνός... γενικά με τους έλληνες του εξωτερικού είναι λίγο περίεργη η φάση θα έλεγα, και αυτό πιστεύω οφείλεται στο γεγονός ότι και κάλα σαν κοινότητα αποτελούν τη μειονότητα. Οπότε οτιδήποτε γίνεται, παίρνει μεγαλύτερη διασταση μεταξύ των έλληνων ενώ το ίδιο γεγονός στην ελλάδα ίσως περνούσε στο ντούκου. Γενικά, ένα μεγάλο λάθος που κανουν πολλοί που φέυγουν στο εξωτερικό είναι ότι προσπαθούν να αφομοιώσουν τους γύρω τους στην ελληνική πραγματικότητα τρόπο ζώής, και καλά για να νιώθουν καλύτερα και γι αυτό τείνουν να είναι σε παρέες με έλληνες, αντί να κάνουν το αντίθετο.

Εγώ να πώ την άλήθεια πάντα ταίριαζα σε παρέες με ισπανούς, ιταλούς, σέρβους, λιθουανούς και λιγότερο με έλληνες (γενικά πάντα προσπαθούσα να κρατώ αποστάσεις, άλλα από την άλλη στο εξωτερικό έκανα και μερικούς από τους καλυτερους φίλους). Ακόμα και με γερμανούς, έχω αμφότερες εμπειρίες. Με αυτούς που έχω τις χειρότερες εμπειρίες 100-0, μέχρι στιγμής είναι οι ολανδοί :p. Βέβαια πιστεύω παίζει μεγαλο ρόλο και τι κοινά στοιχεία θα βρεις με τον καθένα, ανεξαρτήτου εθνικότητας στην τελική κανένας δεν μπορεί να ταιρίαζει με όλους. Γενικά πάντως θα πώ ότι σαν έλληνες είμαστε περίεργη φάρα.... εδώ δεν μπορούμε να τα βρούμε στο εσωτερικό θα τα βρήσκαμε στο εξωτερικό :p, αν και πιστευω στο εξωτερικό είνια λιγο καλύτερα τα πράγματα. Πάντως πιστεύω ότι θα πετύχεις και καλούς και σκάρτους.

Βέβαια ξεφυγα από το αρχικό πνεύμα του μυνήματος, το οποίο από μονο του είναι τραγικό....:down:

KLG
11-05-16, 00:33
Δεν με ξαφνιάζουν καθόλου τα παραπάνω. Και εδώ υπάρχει χάσμα μεταξυ της παλιάς και της νέας κοινότητας. Δυστυχώς όμως έχω και κάποια κρούσματα απο επαγγελματίες της νέας κοινότητας που έχουν εμπεδώσει πολυ καλά τα μαθήματα των παλιότερων.

Nozomi
11-05-16, 00:38
Υπάρχουν τέτοια περιστατικά και αφορούν συνήθως κόσμο απελπισμένο, χωρίς ειδίκευση, που ανεβαίνει χωρίς μία, χωρίς γνώση της γλώσσας, και σε περίπτωση στραβής φθάνουν στο σημείο να μένουν στον δρόμο και να γίνεται έρανος για τα εισιτήρια της επιστροφής.

Είναι θλιβερά περιστατικά που δεν μας τιμούν ως λαό, ενώ για το επίπεδο του παλαιότερου μέσου Έλληνα μετανάστη, καλύτερα ας μην μιλήσουμε.

megahead13
11-05-16, 00:47
Δεν με ξαφνιάζουν καθόλου τα παραπάνω. Και εδώ υπάρχει χάσμα μεταξυ της παλιάς και της νέας κοινότητας. Δυστυχώς όμως έχω και κάποια κρούσματα απο επαγγελματίες της νέας κοινότητας που έχουν εμπεδώσει πολυ καλά τα μαθήματα των παλιότερων.
Για πες τίποτα παραπάνω ντε.

Φανερός Πράκτωρ
11-05-16, 02:12
Για πες τίποτα παραπάνω ντε.

κοινωνικός προβληματισμός; :p :lol:

anon
11-05-16, 08:57
τροφή για σκέψη sta-katerga-ths-omogeneias-oi-ellhnes-ekmetalleuontai-ellhnes (http://news247.gr/eidiseis/diaspora/sta-katerga-ths-omogeneias-oi-ellhnes-ekmetalleuontai-ellhnes.4049985.html?utm_source=Contra&utm_medium=AllesEidiseis_article&utm_campaign=24MediaWidget) προσωπικά 7 χρόνια εξωτερικό δεν έχω πέσει σε τέτοια περίπτωση, άλλα όπου υπάρχει καπνός... γενικά με τους έλληνες του εξωτερικού είναι λίγο περίεργη η φάση θα έλεγα, και αυτό πιστεύω οφείλεται στο γεγονός ότι και κάλα σαν κοινότητα αποτελούν τη μειονότητα. Οπότε οτιδήποτε γίνεται, παίρνει μεγαλύτερη διασταση μεταξύ των έλληνων ενώ το ίδιο γεγονός στην ελλάδα ίσως περνούσε στο ντούκου. Γενικά, ένα μεγάλο λάθος που κανουν πολλοί που φέυγουν στο εξωτερικό είναι ότι προσπαθούν να αφομοιώσουν τους γύρω τους στην ελληνική πραγματικότητα τρόπο ζώής, και καλά για να νιώθουν καλύτερα και γι αυτό τείνουν να είναι σε παρέες με έλληνες, αντί να κάνουν το αντίθετο.

Εγώ να πώ την άλήθεια πάντα ταίριαζα σε παρέες με ισπανούς, ιταλούς, σέρβους, λιθουανούς και λιγότερο με έλληνες (γενικά πάντα προσπαθούσα να κρατώ αποστάσεις, άλλα από την άλλη στο εξωτερικό έκανα και μερικούς από τους καλυτερους φίλους). Ακόμα και με γερμανούς, έχω αμφότερες εμπειρίες. Με αυτούς που έχω τις χειρότερες εμπειρίες 100-0, μέχρι στιγμής είναι οι ολανδοί :p. Βέβαια πιστεύω παίζει μεγαλο ρόλο και τι κοινά στοιχεία θα βρεις με τον καθένα, ανεξαρτήτου εθνικότητας στην τελική κανένας δεν μπορεί να ταιρίαζει με όλους. Γενικά πάντως θα πώ ότι σαν έλληνες είμαστε περίεργη φάρα.... εδώ δεν μπορούμε να τα βρούμε στο εσωτερικό θα τα βρήσκαμε στο εξωτερικό :p, αν και πιστευω στο εξωτερικό είνια λιγο καλύτερα τα πράγματα. Πάντως πιστεύω ότι θα πετύχεις και καλούς και σκάρτους.

Βέβαια ξεφυγα από το αρχικό πνεύμα του μυνήματος, το οποίο από μονο του είναι τραγικό....:down:


το διάβασα το περισσότερο, και έμεινα στο ότι το χαρακτηριστικό όπως γράφει των Ελλήνων, (κυρίως των Ελλήνων) είναι "η πάρτη μου". Το ίδιο χαρακτηριστικό που λέω τόσο καιρό εδώ πέρα ότι ειναι υπεύθυνο για όλα τα δεινά αυτού του τόπου. Ο καθείς, την πάρτη του. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος για να αλλάξει αυτό, σίγουρα δεν αλλάζει σαν νοοτροπία στους ήδη υπάρχοντες έλληνες, θα πρέπει να αλλαχθεί στις νέες γενιές που έρχονται ίσως.

voithostyrempora2
11-05-16, 13:45
Επειδή πιάσατε τα των ελέγχων και τα σχετικά με διαβατηρια και ταυτότητες, να πω ότι στη χθεσινή πτήση της Τρανσαβια Κως-Αμστερνταμ, όταν προσγειωθηκαμε στο Schiphol μας περιμεναν στην εισοδο του gate μας κάμποσοι αστυνομικοι της υπηρεσίας ελέγχου συνορων (έτσι το καταλαβα με τα φτωχά ολλανδικά μου :p ), οι οποίοι ήλεγχαν όλους τους επιβάτες (μα όλους, ακόμα και τις καταξανθες έγκυες Ολλανδέζες), ενώ με φακό μεγέθυνσης έκαναν έλεγχο γνησιοτητας των διαβατηριων. Φανταζομαι ότι αυτο δε θα γινεται σε όλες τις πτησεις της Τρανσαβια από Ελλαδα, παρά μόνο σε όσες ξεκινανε από το ανατολικο Αιγαίο (Ρόδος, Κως και Σάμος) .

- - - Updated - - -

και για να μην το ξεχασω, συγχαρητηρια @ Στ@ρχιδας-φανερός πράκτωρ-gioannou :p

Φανερός Πράκτωρ
11-05-16, 13:58
και για να μην το ξεχασω, συγχαρητηρια @ Στ@ρχιδας-φανερός πράκτωρ-gioannou :p

Για τον Στ@ρχίδα καταλαβαίνω αλλά σε μένα, γιατί; :hmm:

megahead13
11-05-16, 14:20
Για τον Στ@ρχίδα καταλαβαίνω αλλά σε μένα, γιατί; :hmm:
Γιατί είσαι λυγερόκορμο αγόρι βρε :p

Φανερός Πράκτωρ
11-05-16, 15:16
Γιατί είσαι λυγερόκορμο αγόρι βρε :p

Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να προσέξω... :p :lol:

PopManiac
11-05-16, 15:18
Δεν ξέρω αν πρέπει να χαρώ ή να προσέξω... :p :lol:

Να χαρείς προσεκτικά :cool:

megahead13
11-05-16, 15:34
Να χαρείς προσεκτικά :cool:
:lol: :lol:

voithostyrempora2
11-05-16, 15:46
Για τον Στ@ρχίδα καταλαβαίνω αλλά σε μένα, γιατί; :hmm:

Eσείς οι τρεις είστε ένα πρόσωπο και γι'αυτό σας μπερδεύουν όλοι, ταχουμεξαναπειαυτα .

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
11-05-16, 16:05
Για τον Στ@ρχίδα καταλαβαίνω αλλά σε μένα, γιατί; :hmm:

Eσείς οι τρεις είστε ένα πρόσωπο και γι'αυτό σας μπερδεύουν όλοι, ταχουμεξαναπειαυτα .
Τρείς;; Είμαι και άλλος εκτός από Φανερός;;

euri
11-05-16, 18:35
Τρείς;; Είμαι και άλλος εκτός από Φανερός;;

Είσαι και Κρυφός, δεν το ήξερες;

Helene
11-05-16, 20:50
Συνεργάζομαι με μια εταιρεία στο εξωτερικό από τότε που έκανα μεταπτυχιακό σ' εκείνη τη χώρα και έχω να πω πως τα λεφτά που παίρνω από εκεί, δουλεύοντας δύο μέρες την εβδομάδα, είναι πολύ περισσότερα από τα λεφτά που παίρνω από την δουλειά μου εδώ στην Ελλάδα, η οποία είναι full time. Είμαι από τους τυχερούς και αυτό το αναγνωρίζω...

chat1978
11-05-16, 21:03
το διάβασα το περισσότερο, και έμεινα στο ότι το χαρακτηριστικό όπως γράφει των Ελλήνων, (κυρίως των Ελλήνων) είναι "η πάρτη μου". Το ίδιο χαρακτηριστικό που λέω τόσο καιρό εδώ πέρα ότι ειναι υπεύθυνο για όλα τα δεινά αυτού του τόπου. Ο καθείς, την πάρτη του. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος για να αλλάξει αυτό, σίγουρα δεν αλλάζει σαν νοοτροπία στους ήδη υπάρχοντες έλληνες, θα πρέπει να αλλαχθεί στις νέες γενιές που έρχονται ίσως.

Δεν θα διαφωνήσω για τον παρτακισμό αλλά όσο παρτάκιδες όσο μαύρα χάλια και να είχαμε, πιστεύω θα ήταν αδύνατο να τα κάνουμε τόσο σκατά.
Ξένος δάκτυλος εδώ και πολλά χρονιά.
Το λέω αυτό γιατί γενικά υπάρχει μια λογική που ισοπεδώνει πολύ το θέμα ευθύνη. Είδαμε και τα των Ευρωπαίων τα κατορθώματα. Ίδιο @@σμο βλέπω εγώ πέρα από κάτι απίστευτες κοτσάνες που ακούω από το 2011.

Εγώ είμαι της άποψης ότι αν είναι να βγάλεις τα μάτια σου, τουλάχιστον να τα βγάλεις μόνος σου. Αυτό δυστυχώς δεν μας αφήσουν να το κάνουμε στην Ελλάδα και από έτσι πολύ συμπόνοια μας αποκεφαλίσαν

vamvakoolas
12-05-16, 09:43
δε ξερω αν εχετε παρει χαμπαρι αλλα μονο Βελγιο γινονται αυτα:rofl::

Το αεροδορμιο βελγιου (βρυξελλων), δεχθηκε τρομοκρατικο χτυπημα 22 μαρτη και διαλυθηκε ενα σημαντικο μερος στις αναχωρρησεις. Αποσο ξερω πεσαν φραγκα και εργολαβιες για να αποκαταστησουν τις ζημιες γρηγορα (μη χασουν και εισπραξεις). πανω που πηγαινε καλα τοσο τεχνικα οσο και συναισθηματικα για τους εργαζομενους, ξεσπασε το προηγουμενο μηνα απεργια απο τους ελεκτες! Ηταν που ηταν μεγαλες οι καθυστερησεις φανταστειτε να σας ανακοινωσουν οτι τελικα η πτηση χανεται...λογω απεργιας. Εγινε ενας μικρος χαμος περι εκβιασμου στην εταιρια που διαχειριζεται το αεροδρομιο αλλα και στο κρατος απο τους ελεκτες.

Χθες ξαφνικα (οπως ξαφνικα αρχησε και η απεργια των ελεκτων)ξεκινησαν απεργια οι υπαλληλοι που διαχειριζονται τις αποσκευες! Μολις μια εβδομαδα αφου ανοιξε μεγαλο μερος απο το κατεστραμενο τμημα του αεροδρομιου....

KLG
12-05-16, 09:58
Πολύ καλά κάνουν οι εργαζόμενοι. Το κράτος θυμάται την συναινεση όποτε είναι στα κάτω του. Στη Γαλλία, επιβαλλανε κατάσταση εκτακτης ανάγκης και αμεσως ακυρώσανε τις διαδηλώσεις σε μια σύνοδο και απέναντι στα αντι-εργατικά νομοσχέδια.

PopManiac
12-05-16, 10:23
Πολύ καλά κάνουν οι εργαζόμενοι. Το κράτος θυμάται την συναινεση όποτε είναι στα κάτω του. Στη Γαλλία, επιβαλλανε κατάσταση εκτακτης ανάγκης και αμεσως ακυρώσανε τις διαδηλώσεις σε μια σύνοδο και απέναντι στα αντι-εργατικά νομοσχέδια.

Αν και σε γενικές γραμμές ή άλλες φορές θα διαφωνούσα άγρια επειδή ελαφρώς θεωρητικολογείς χωρίς να ξέρεις (απεργίες κάθε 3 και λίγο στο αεροδρόμιο που έχουν κάνει την κατάσταση ένα δράμα), εν προκειμένω και μόνο εν προκειμένω θα συμφωνήσω.

Η παρούσα κυβέρνηση Βελγίου είναι η πιο απροκάλυπτα εχθρική έναντι των εργατών και μάλιστα ανοικτά καθώς τα συνδικάτα είναι κατά 90% και βάλε με τους σοσιαλιστές και μόνο ανάγοντάς τους σε αποδιοπομπαίους τράγους η κυβέρνηση επιβιώνει. Το αποτέλεσμα είναι τα τρελά ψέματα και τρολλιές πως "φταίνε για τα κακά μας οι συνδικαλιστές" (οποίες ομοιότητες) σε μία χώρα που απαλάσσει από φορολογικές υποχρεώσεις σε capital gains όσους εκατομμυριούχους έρχονται (ή ζούνε εδώ)!!! Φταίνε βέβαια οι συνδικαλιστές, όταν κάθε βράδυ το Jeux d' Hiver καθημερινές και τα πανάκριβα εστιατόρια είναι γεμάτα με κυρίους 60+ με περούκες και 26χρονες να τους περιτριγυρίζουν που ζούνε αφορολόγητα....

- - - Updated - - -

Άσε που εδώ έχουμε λιτότητα ανοικτά μόνο για τους μισθωτούς :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.