PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 [95] 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Carno
24-05-16, 14:36
Προφανώς η απάντηση είναι "πάρε τους τηλέφωνο" αλλά γνωρίζει κανείς γενικά αν μπορώ σε πρεσβεία / προξενείο να ανανεώσω το ελληνικό μου διαβατήριο και επίσης περίπου πόσο χρόνο παίρνει; Σίγουρα παραπάνω από αν το έκανα Ελλάδα αλλά πόσο περίπου;

Φυσικά μπορείς. Κλείνεις ραντεβού, πας με τα απαραίτητα δικαιολογητικά και μετά από ένα μήνα το παίρνεις.

vamvakoolas
24-05-16, 14:40
OK guys, κατάλαβα... Θα πρέπει να το κάνω Ελλάδα ;)

επειδη την ειχα κανει τη διαδικασια αν πας Ελλαδα ιδιως οχι καλοκαιρι και χριστουγεννα πασχα (που μερικοι συμπατριωτες μας πανε διακοπες) τα παιδια στα διαβατηρια χτυπανε μυγες! εγω ειχα παει σε Α.Τ στην αττικη και σε 5 μερες ηταν κομπλε και μπονους αλλαξα και ταυτοτητα οπως εγραψα και ολα αυτα σε 8 μερες διακοπων μου στα πατρια..

Και εμενα που λυγει ξανα δεκεμβρη παλι Ελλαδα θα παω ανανεωση (κανα Νοεμβρη)

lewton
24-05-16, 15:07
Εγώ όταν το έκανα στη Γενεύη δε θυμάμαι πόσο καιρό τους πήρε αλλά δεν είχα κάποιο ταξίδι να με επείγει.
Θυμάμαι όμως ότι με έκαναν να πάρω μια μέρα άδεια χωρίς λόγο για να πάω εκεί (από Λοζάνη) επειδή ξέχασαν ένα χαρτί στο τηλέφωνο. :evil:

tsigarid
24-05-16, 20:44
Εδώ έχω κάνει ανανέωση διαβατηρίου 2 φορές, και δεν θυμάμαι να μου ζήτησαν ταυτότητα. Απλά ετοιμάζουν τα χαρτιά και τα στέλνουν στην Ελλάδα, και ότι αυτεπάγγελτο γίνεται εκεί, άρα γρήγορα. Μου είπαν επίσης ότι λόγω κρίσης δεν στέλνουν διπλωματικούς σάκους τακτικά, παρά μόνο μόλις γεμίσουν, για οικονομία, άρα μπορεί να αργήσει. Πήρε 2 μήνες περίπου.

Asgard
24-05-16, 21:50
Έχω ένα γραφειοκρατικό θέμα. Έχω κάνει αίτηση για ασφάλιση υγείας στην Γερμανία (σε κρατικό Krankenkasse). Το ταμείο μου ζητάει να τους στείλω το κοινοτικό έντυπο E104 απο την Ελλάδα. Το έντυπο αυτό υποτίθεται το δίνει ο ασφαλιστικός φορέας του καθενός και βεβαιώνει την διάρκεια/τύπο ασφάλισης μου εντός ΕΕ. Το μικροπροβληματάκι όμως είναι οτι αυτή είναι η πρώτη μου ασφάλιση, δεν έχω εγγραφεί πουθενά στην Ελλάδα. Έχει κανείς καμμιά ιδέα σε ποιόν φορέα πρέπει να ψάξω; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ως πιθανότητα είναι το ΙΚΑ.

Φανερός Πράκτωρ
24-05-16, 21:54
Το πιο πιθανό είναι ότι σου ζητάνε να αποδείξεις ότι έχεις ξεγραφτεί από την προηγούμενη ασφάλειά σου.
Είσαι σίγουρος ότι τους έχεις ξεκαθαρίσει ότι είναι η πρώτη σου δουλειά;

Asgard
24-05-16, 22:03
Ίσως να έγινε κακή συννενόηση όταν έκανα την εγγραφή. Το έντυπο μου το ζήτησαν με χαρτί που ήρθε ταχυδρομικά βδομάδες μετά. OK, θα δοκιμάσω να τους ξεκαθαρίσω οτι δεν υπάρχει παλιότερη ασφάλιση. Ευχαριστώ.

evantigger
24-05-16, 22:33
Ίσως να έγινε κακή συννενόηση όταν έκανα την εγγραφή. Το έντυπο μου το ζήτησαν με χαρτί που ήρθε ταχυδρομικά βδομάδες μετά. OK, θα δοκιμάσω να τους ξεκαθαρίσω οτι δεν υπάρχει παλιότερη ασφάλιση. Ευχαριστώ.

Αν αυτό συνέβαινε στην Ελλάδα, π.χ. για να πάρεις ασφάλεια από την πρόνοια, θα σε έστελναν να πάρεις βέβαιωση ότι δεν είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΕ

Φανερός Πράκτωρ
24-05-16, 23:10
Αν αυτό συνέβαινε στην Ελλάδα, π.χ. για να πάρεις ασφάλεια από την πρόνοια, θα σε έστελναν να πάρεις βέβαιωση ότι δεν είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ και στον ΟΑΕΕ

Δεν ξέρω τι γίνεται στην Ελλάδα αλλά δεν είναι και νόρμα για το τι θέλουν σε ένα άλλο κράτος.

- - - Updated - - -


Ίσως να έγινε κακή συννενόηση όταν έκανα την εγγραφή. Το έντυπο μου το ζήτησαν με χαρτί που ήρθε ταχυδρομικά βδομάδες μετά. OK, θα δοκιμάσω να τους ξεκαθαρίσω οτι δεν υπάρχει παλιότερη ασφάλιση. Ευχαριστώ.

Επιπλέον πολλά από αυτά έχουν να κάνουν και με το πόσο τυπικός & "αργόσχολος" είναι αυτός που ασχολείται με το συγκεκριμένο θέμα.
Όταν άρχισαν να τους ζορίσω σε παρόμοια ζητήματα το "πρόβλημα" άρχισε να λύνεται...

john dubi
24-05-16, 23:47
Εγώ όταν το έκανα στη Γενεύη δε θυμάμαι πόσο καιρό τους πήρε αλλά δεν είχα κάποιο ταξίδι να με επείγει.
Θυμάμαι όμως ότι με έκαναν να πάρω μια μέρα άδεια χωρίς λόγο για να πάω εκεί (από Λοζάνη) επειδή ξέχασαν ένα χαρτί στο τηλέφωνο. :evil:

Εμενα μου ειχανε πει να παω κατοπιν ραντεβου στη Βερνη δυο φορες. Μια για να καταθεσω τα χαρτια και μια μετα απο 20 μερες να το παραλαβω. Το κοστος ηταν 30 με 40 ευρω παραπανω απο Ελλαδα. Στο τμημα διαβατηριων Παλληνης μου το βγαλανε σε 3 μερες!

Carno
25-05-16, 00:21
Έχω ένα γραφειοκρατικό θέμα. Έχω κάνει αίτηση για ασφάλιση υγείας στην Γερμανία (σε κρατικό Krankenkasse). Το ταμείο μου ζητάει να τους στείλω το κοινοτικό έντυπο E104 απο την Ελλάδα. Το έντυπο αυτό υποτίθεται το δίνει ο ασφαλιστικός φορέας του καθενός και βεβαιώνει την διάρκεια/τύπο ασφάλισης μου εντός ΕΕ. Το μικροπροβληματάκι όμως είναι οτι αυτή είναι η πρώτη μου ασφάλιση, δεν έχω εγγραφεί πουθενά στην Ελλάδα. Έχει κανείς καμμιά ιδέα σε ποιόν φορέα πρέπει να ψάξω; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ως πιθανότητα είναι το ΙΚΑ.

Στην Γερμανία ζητάνε υποχρεωτικά ασφάλιση. Πριν κάνεις οποιαδήποτε κίνηση, διευκρίνησέ τους ότι είναι η πρώτη σου ασφάλιση. Εάν επιμείνουν, μήπως να πάρεις έντυπο από τον φορέα που ήσουν ασφαλισμένος ως προστατευόμενο μέλος;

chat1978
25-05-16, 00:57
Προφανώς η απάντηση είναι "πάρε τους τηλέφωνο" αλλά γνωρίζει κανείς γενικά αν μπορώ σε πρεσβεία / προξενείο να ανανεώσω το ελληνικό μου διαβατήριο και επίσης περίπου πόσο χρόνο παίρνει; Σίγουρα παραπάνω από αν το έκανα Ελλάδα αλλά πόσο περίπου;

Σχετικά με το προξενείο στις Βρυξέλες και την έκδοση νέου διαβατηρίου.

Αρχικά είχα πάρει τηλέφωνο αρχές Φεβρουαρίου αν θυμάμαι καλά και μου είπαν να πάω κάπου τέλος Μαϊου. Τελικά με πήραν οι ίδιοι και πήγα τέλος Απριλίου.
Έκανα την αίτηση και μου είπαν να πάρω στο τέλος Μαϊού για να κανονίσω ραντεβού για παραλαβή.

Η έκδοση δεν παίρνει πολύ χρόνο. Το πρώτο ραντεβού όμως θέλει καιρό.

Εγώ ήθελα και νωρίς ραντεβού καθώς πρέπει να επιστρέψω Μέχελεν, συνεπώς ήταν και πιο δύσκολο το πρώτο ραντεβού.

Carno
25-05-16, 02:51
Ετεροχρονισμένη απάντηση.


Ρωταω γιατί για παράδειγμα στην Γερμανία ξέρω ότι όταν πας να γραφτείς ως κάτοικος στο δήμο επιμένουν για διαβατήριο.
Ωστόσο δεν ξέρω αν κάποιος που επέμεινε να το κάνει με ταυτότητα τα κατάφερε.

Ίσως σε χώρες τύπου Γαλλία, UK όπου δεν δηλώνεις την διαμονή σου στο δήμο είναι πιο εύκολο.
Στην Γερμανία σου λένε Reisepass ή Personalausweis που είναι η ταυτότητα. Άρα η ταυτότητα γίνεται κανονικά δεκτή στην Γερμανία. Πιθανολογώ το ίδιο ισχύει στις υπόλοιπες χώρες της ΕΕ.



Να κάνω και μια ερώτηση συγκεκριμένα για UK, όπου από όσο ξέρω (ισχύει; ) δεν κάνεις καμία ενέργεια για εγγραφή ως κάτοικος.
Έχουμε έναν Έλληνα που πάει εκεί προς αναζήτηση εργασίας και δεν πάει να γραφτεί στις κοινωνικές υπηρεσίες κλπ (αυτά που θέλει να κόψει ο Cameron), και μετά από 1-2 μήνες λαμβάνει μια πρόταση από μια εταιρία και αποφασίζει να την αποδεχθεί. Ποια είναι η διαδικασία; Πρέπει να δείξει κάποιο έγγραφο στην εταιρία (πχ ταυτότητα) ή όποιος δηλώσει είναι;
Στην Αγγλία χρειάζεσαι τέσσερα πράγματα οπωσδήποτε. Διεύθυνση, ΝΙΝ, NHS number, τραπεζικό λογαριασμό. Με αυτά γίνεται η πρόσληψη. Το πιο σημαντικό η διεύθυνση, βάσει αυτής βγαίνουν τα υπόλοιπα.

lewton
25-05-16, 10:47
Εμενα μου ειχανε πει να παω κατοπιν ραντεβου στη Βερνη δυο φορες. Μια για να καταθεσω τα χαρτια και μια μετα απο 20 μερες να το παραλαβω. Το κοστος ηταν 30 με 40 ευρω παραπανω απο Ελλαδα. Στο τμημα διαβατηριων Παλληνης μου το βγαλανε σε 3 μερες!

Εγώ λοιπόν πήγα 3 φορές στη Γενεύη.
Μια που δεν έγινε δουλειά γιατί είχαν ξεχάσει να μου πουν ένα χαρτί στο τηλέφωνο, τη δεύτερη που έκανα την αίτηση και την τρίτη για να το παραλάβω.

- - - Updated - - -

[QUOTE=Carno;5943250
Στην Αγγλία χρειάζεσαι τέσσερα πράγματα οπωσδήποτε. Διεύθυνση, ΝΙΝ, NHS number, τραπεζικό λογαριασμό. Με αυτά γίνεται η πρόσληψη. Το πιο σημαντικό η διεύθυνση, βάσει αυτής βγαίνουν τα υπόλοιπα.[/QUOTE]
Thanks. :oneup:

tsioy
25-05-16, 11:55
Έχω ένα γραφειοκρατικό θέμα. Έχω κάνει αίτηση για ασφάλιση υγείας στην Γερμανία (σε κρατικό Krankenkasse). Το ταμείο μου ζητάει να τους στείλω το κοινοτικό έντυπο E104 απο την Ελλάδα. Το έντυπο αυτό υποτίθεται το δίνει ο ασφαλιστικός φορέας του καθενός και βεβαιώνει την διάρκεια/τύπο ασφάλισης μου εντός ΕΕ. Το μικροπροβληματάκι όμως είναι οτι αυτή είναι η πρώτη μου ασφάλιση, δεν έχω εγγραφεί πουθενά στην Ελλάδα. Έχει κανείς καμμιά ιδέα σε ποιόν φορέα πρέπει να ψάξω; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ως πιθανότητα είναι το ΙΚΑ.

Xμμμ....
Όταν γράφτηκα στο ΤΚ, δε μου ζήτησαν τίποτα..

doctor_667
25-05-16, 14:02
Διάβαζα χθες για διπλή υπηκοότητα και αναρωτιέμαι αν το έχει κάνει κανείς από εδώ. Επιγραμματικά, η Ολλανδία δεν το επιτρέπει και απαιτεί να απαρνηθείς την παλιά σου πριν το κάνεις. Αλλά λένε και οι ίδιοι ότι υπάρχουν εξαιρέσεις σε περιπτώσεις που δεν γίνεται να αφήσεις μια υπηκοότητα και μάλιστα δίνουν σαν παράδειγμα την Ελλάδα. Για να μπερδέψω πιο πολύ τα πράγματα, κάπου διάβασα ότι έχει αλλάξει πλέον αυτό και μπορείς να απαρνηθείς την Ελληνική υπηκοότητα (οι Ολλανδοί πάντως σίγουρα δεν το γνωρίζουν :P). Ξέρει κανείς τι ισχύει στην ελληνική πλευρά;

Και τέλος αξίζει να μπει κανείς στη διαδικασία αν πρόκειται για άλλη χώρα ΕΕ; Ή απλά περιπλέκονται τα πράγματα; Αφορμή για μένα είναι οι μπελάδες που έχω με την απαγόρευση εξόδου από την Ελλάδα που δεν μπορώ να λύσω με το δημόσιο, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν αξίζει μόνο για αυτό και δεν είμαι καν σίγουρος ότι έτσι θα ήμουν οκ.

8anos
25-05-16, 14:14
αν εισαι ανυπότακτος δεν μπορείς να απαρνηθείς την Ελληνική υπηκοότητα.
Η Ελλαδα επιτρέπει πολλαπλές υπηκοότητες, το ιδιο και η Σουηδία, η Δανία σίγουρα επιτρέπει την διπλή, η Νορβηγία απαγορεύει αλλη υπηκοότητα

zianna
25-05-16, 14:43
Διάβαζα χθες για διπλή υπηκοότητα και αναρωτιέμαι αν το έχει κάνει κανείς από εδώ. Επιγραμματικά, η Ολλανδία δεν το επιτρέπει και απαιτεί να απαρνηθείς την παλιά σου πριν το κάνεις. Αλλά λένε και οι ίδιοι ότι υπάρχουν εξαιρέσεις σε περιπτώσεις που δεν γίνεται να αφήσεις μια υπηκοότητα και μάλιστα δίνουν σαν παράδειγμα την Ελλάδα. Για να μπερδέψω πιο πολύ τα πράγματα, κάπου διάβασα ότι έχει αλλάξει πλέον αυτό και μπορείς να απαρνηθείς την Ελληνική υπηκοότητα (οι Ολλανδοί πάντως σίγουρα δεν το γνωρίζουν :P). Ξέρει κανείς τι ισχύει στην ελληνική πλευρά;

Και τέλος αξίζει να μπει κανείς στη διαδικασία αν πρόκειται για άλλη χώρα ΕΕ; Ή απλά περιπλέκονται τα πράγματα; Αφορμή για μένα είναι οι μπελάδες που έχω με την απαγόρευση εξόδου από την Ελλάδα που δεν μπορώ να λύσω με το δημόσιο, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν αξίζει μόνο για αυτό και δεν είμαι καν σίγουρος ότι έτσι θα ήμουν οκ.

Για να μπορέσεις να χάσεις την ελληνική ιθαγένεια θα πρέπει να ζεις πολλά χρόνια στο εξωτερικό και η ελληνική ιθαγένεια να σου είναι εμπόδιο στην ζωή σου στο άλλο κράτος.
Πχ, θέλεις να δουλέψεις στην CIA, αν δεν είσαι (αποκλειστικά και μόνο) αμερικάνος πολίτης δεν μπορείς.
Για περιπτώσεις κρατών που ζητούν άρνηση της ΕΛ. ιθαγένειας πριν πάρεις την αλλοδαπή δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω στην ΕΕ δεν υπάρχει πρόβλημα και απλά δέχονται διπλή ακόμη και κράτη όπως η Νορβηγία που κανονικά απαγορεύει τη διπλή ιθαγένεια.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, κάνεις αίτηση στην ελληνική πλευρά (πού ακριβώς και τι ζητάνε δεν ξέρω), αναφέρεις τους λόγους, και αυτοί ελέγχουν το αίτημά σου και αναλόγως το δέχονται ή το αρνούνται. Δεν θα πρέπει να σου έχει ασκηθεί δίωξη για ποινικό κακούργημα ή πλημμέλημα, και πρέπει να έχεις τελειώσει με τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις, αν είσαι άνδρας.

Α, επίσης, στην ελληνική δημοκρατία δεν υφίσταται ο όρος υπηκοότητα, γιατί δεν έχουμε βασιλεία να είμαστε υπήκοοι. Ισχύουν οι όροι εθνικότητα (καταγωγή) και ιθαγένεια (πολίτης ή όχι του ελληνικού κράτους).
:)

Carno
25-05-16, 14:44
Διάβαζα χθες για διπλή υπηκοότητα και αναρωτιέμαι αν το έχει κάνει κανείς από εδώ. Επιγραμματικά, η Ολλανδία δεν το επιτρέπει και απαιτεί να απαρνηθείς την παλιά σου πριν το κάνεις. Αλλά λένε και οι ίδιοι ότι υπάρχουν εξαιρέσεις σε περιπτώσεις που δεν γίνεται να αφήσεις μια υπηκοότητα και μάλιστα δίνουν σαν παράδειγμα την Ελλάδα. Για να μπερδέψω πιο πολύ τα πράγματα, κάπου διάβασα ότι έχει αλλάξει πλέον αυτό και μπορείς να απαρνηθείς την Ελληνική υπηκοότητα (οι Ολλανδοί πάντως σίγουρα δεν το γνωρίζουν :P). Ξέρει κανείς τι ισχύει στην ελληνική πλευρά;

Και τέλος αξίζει να μπει κανείς στη διαδικασία αν πρόκειται για άλλη χώρα ΕΕ; Ή απλά περιπλέκονται τα πράγματα; Αφορμή για μένα είναι οι μπελάδες που έχω με την απαγόρευση εξόδου από την Ελλάδα που δεν μπορώ να λύσω με το δημόσιο, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν αξίζει μόνο για αυτό και δεν είμαι καν σίγουρος ότι έτσι θα ήμουν οκ.
Ο γενικός κανόνας είναι ότι μεταξύ των κρατών της ΕΕ επιτρέπεται η διπλή υπηκοότητα. Για Ολλανδία συγκεκριμένα δεν γνωρίζω, μάλλον πρέπει να μιλήσεις με δικηγόρο.

zianna
25-05-16, 14:58
Ο γενικός κανόνας είναι ότι μεταξύ των κρατών της ΕΕ επιτρέπεται η διπλή υπηκοότητα. Για Ολλανδία συγκεκριμένα δεν γνωρίζω, μάλλον πρέπει να μιλήσεις με δικηγόρο.

Είπα, θα πρέπει να συντρέχουν πολύ συγκεκριμένοι προϋποθέσεις, όπως το παράδειγμα με την CIA που έδωσα, ή ένα άλλο, παιδί πχ από έλληνες γονείς γεννιέται και μεγαλώνει στο εξωτερικό, δεν μιλά τα ελληνικά, δεν αισθάνεται καθόλου έλληνας.

- - - Updated - - -


Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ανέφερα ότι ενδιαφέρομαι να παραμείνω στη χώρα που θα κάνω το μεταπτυχιακό μου, όχι τόσο γιατί δε γνωρίζω ότι στη σύγχρονη οικονομία δεν υπάρχουν ουσιαστικά σύνορα, απλώς σκέφτομαι ότι εάν ακολουθήσω πχ ένα από τα 2 μεταπτυχιακά στη Δανία που είναι 2ετή προγράμματα, θα μπω στη διαδικασία εκμάθησης της γλώσσας και συστηματικού networking ώστε να είναι πιο εύκολη η αναζήτηση εργασίας στη χώρα (άρα χρόνος+χρήμα που θα ήταν ανούσιο να πάει τζάμπα). Για αυτό ουσιαστικά έχω στοχεύσει σε αυτές τις 2 χώρες (πέρα από την μεγάλη διαφορά στο οικονομικό κομμάτι στα μεταπτυχιακά MBA σε καλά πανεπιστήμια της Μ.Βρετανίας), αφου θεωρώ ότι υπάρχουν καλύτερες προοπτικές, τουλάχιστον στους τομείς που με ενδιαφέρουν.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω μιας και παρατηρώ ότι διαμένεις Κοπεγχάγη και σίγουρα θα έχεις μια ευρύτερη γνώση, αν μου έρθει θετική απάντηση από CBS θα με συμβούλευες να την αποδεχτώ αν και όπως λες στη Δανία δεν έχει και τόσο μεγάλη επιρροή, με γνώμονα το παγκόσμιο κύρος και με στρατηγική να ψαχτώ και εκτός Δανίας αφού τελειώσω, ή να στραφώ στο τμήμα Διαχείρισης Ενέργειας του Aalborg, που τόσα ακουω και διαβάζω για τους Δανούς και την ενεργειακή τους πολιτική και για τις ΑΠΕ;

Δεν ξέρω για τα δανέζικα, αλλά τα ολλανδικά είναι εύκολη γλώσσα και γίνεται ακόμα πιο εύκολη όταν έχεις και καθημερινή επαφή και τους ακούς συνέχεια να μιλούν. Αν μάλιστα έχεις κάνει και μερικά γερμανικά στη ζωή σου (και έχεις ξεπεράσει το πρώτο σοκ του ηλίθιου συντακτικού τους) γίνονται ακόμη ευκολότερα.
Σε δυο χρόνια στην Ολλανδία, βάζοντάς το σκοπό να εγκαταλείψεις την ευκολία της αγγλικής από την αρχή και να ζορίσεις τον πισινό σου, ανετότατα φθάνεις σε C1 επίπεδο.

- - - Updated - - -


Προφανώς η απάντηση είναι "πάρε τους τηλέφωνο" αλλά γνωρίζει κανείς γενικά αν μπορώ σε πρεσβεία / προξενείο να ανανεώσω το ελληνικό μου διαβατήριο και επίσης περίπου πόσο χρόνο παίρνει; Σίγουρα παραπάνω από αν το έκανα Ελλάδα αλλά πόσο περίπου;

Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει, παρά μόνο ο συγκεκριμένος υπάλληλος της πρεσβείας.
Για ένα διαβατήριο δεν μπαίνουν στον κόπο, μαζεύουν κάμποσα, τα στέλνουν, και το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το έχεις στα χέρια σου ένα μήνα μετά αφού τα στείλουν. Πότε θα τα στείλουν όμως, αν πας από τους πρώτους μπορεί να κάνει εξάμηνο, αν πας από τους τελευταίους μπορεί κάτι παραπάνω από μήνα.

konenas
25-05-16, 16:12
Για να μπορέσεις να χάσεις την ελληνική ιθαγένεια θα πρέπει να ζεις πολλά χρόνια στο εξωτερικό και η ελληνική ιθαγένεια να σου είναι εμπόδιο στην ζωή σου στο άλλο κράτος.
Πχ, θέλεις να δουλέψεις στην CIA, αν δεν είσαι (αποκλειστικά και μόνο) αμερικάνος πολίτης δεν μπορείς.
Για περιπτώσεις κρατών που ζητούν άρνηση της ΕΛ. ιθαγένειας πριν πάρεις την αλλοδαπή δεν είμαι σίγουρη, αλλά νομίζω στην ΕΕ δεν υπάρχει πρόβλημα και απλά δέχονται διπλή ακόμη και κράτη όπως η Νορβηγία που κανονικά απαγορεύει τη διπλή ιθαγένεια.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, κάνεις αίτηση στην ελληνική πλευρά (πού ακριβώς και τι ζητάνε δεν ξέρω), αναφέρεις τους λόγους, και αυτοί ελέγχουν το αίτημά σου και αναλόγως το δέχονται ή το αρνούνται. Δεν θα πρέπει να σου έχει ασκηθεί δίωξη για ποινικό κακούργημα ή πλημμέλημα, και πρέπει να έχεις τελειώσει με τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις, αν είσαι άνδρας.

Α, επίσης, στην ελληνική δημοκρατία δεν υφίσταται ο όρος υπηκοότητα, γιατί δεν έχουμε βασιλεία να είμαστε υπήκοοι. Ισχύουν οι όροι εθνικότητα (καταγωγή) και ιθαγένεια (πολίτης ή όχι του ελληνικού κράτους).
:)
ΑΠΟΙΚΙΟΤΗΤΑ;

tzelen
25-05-16, 17:22
ΑΠΟΙΚΙΟΤΗΤΑ;

Soon, not just yet. Ψήνεται.

chat1978
25-05-16, 20:41
Φίλος ιταλός χρειάστηκε να αφήσει την ιταλική υπηκοότητα για να πάρει την ολλανδική.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

kontinos
25-05-16, 23:43
Για Ολλανδια δεν γνωριζω, παντως ελληνο-γερμανικη επιτρεπεται.

megahead13
26-05-16, 00:06
Έτσι για την ιστορία: Έχω γνωρίσει Ολλανδή με ΤΡΙΠΛΗ παρακαλώ υπηκοότητα!! Ολλανδική φυσικά, Καναδική γιατί η οικογένειά της μετανάστευσε Καναδά όταν ήταν 10-12 χρονών και έζησε, σπούδασε εκεί, κτλ και Βρετανική μια και ζει Λονδίνο για 20+ χρόνια. Νταξ, είναι άλλη περίπτωση βέβαια αυτή.

patch
26-05-16, 07:48
Τώρα που λέγατε για διαβατήρια, εάν λήξει θα έχω πρόβλημα;
Εάν κάνει δύο μήνες πρεσβεία δεν προλαβαίνω, θα έχει λήξει ήδη. Οπότε μάλλον όταν κατέβω θα έχει λήξει για να βγάλω στην Ελλάδα μετά νέο

tsigarid
26-05-16, 16:59
Τώρα που λέγατε για διαβατήρια, εάν λήξει θα έχω πρόβλημα;
Εάν κάνει δύο μήνες πρεσβεία δεν προλαβαίνω, θα έχει λήξει ήδη. Οπότε μάλλον όταν κατέβω θα έχει λήξει για να βγάλω στην Ελλάδα μετά νέο

Αν είσαι σε χώρα Σένγκεν δεν πειράζει. Αν είσαι σε άλλη χώρα, νομίζω ότι είσαι παράνομος. Αν είσαι εκεί ως τουρίστας ίσως είναι μικρό το κακό, αν είσαι ως μετανάστης λογικά θα λήξουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα από το διαβατήριο, αλλά όλα εξαρτώνται από το status σου.

patch
26-05-16, 20:26
Αν είσαι σε χώρα Σένγκεν δεν πειράζει. Αν είσαι σε άλλη χώρα, νομίζω ότι είσαι παράνομος. Αν είσαι εκεί ως τουρίστας ίσως είναι μικρό το κακό, αν είσαι ως μετανάστης λογικά θα λήξουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα από το διαβατήριο, αλλά όλα εξαρτώνται από το status σου.

OK, thanks. Νορβηγία είμαι, χώρα Σένγκεν οπότε ελπίζω να μην με ζαλίζουν όταν κατέβω
Είμαι σαν μετανάστης αλλά έχω κάνει εδώ τα χαρτιά για μόνιμη διανομή οπότε τα εδώ δεν λήγουν σίγουρα

zianna
26-05-16, 20:36
Αν είσαι σε χώρα Σένγκεν δεν πειράζει. Αν είσαι σε άλλη χώρα, νομίζω ότι είσαι παράνομος. Αν είσαι εκεί ως τουρίστας ίσως είναι μικρό το κακό, αν είσαι ως μετανάστης λογικά θα λήξουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα από το διαβατήριο, αλλά όλα εξαρτώνται από το status σου.

Δεν είναι παράνομος, απλά δεν μπορεί να βγει από την χώρα να πάει σε άλλη παρά μόνο στην Ελλάδα.

@patch, λογικά αν είσαι Σένγκεν πρόβλημα δεν θα έχεις, αλλά πάρε τηλ την αεροπορική σου για περαιτέρω διευκρινήσεις. Η πρεσβεία στην αεροπορική ή σε ΙΑΤΑ θα σε παραπέμψει, μάλλον.

chat1978
31-05-16, 00:19
Να ρωτήσω. Έχει ζήσει ή επισκεφτεί κανείς στην Μπρατισλάβα;
Ρωτώ γιατί ήμουν το ΣΚ εκεί και για 400K πρωτεύουσα, υπήρχε μια απίστευτη γαλήνη και ησυχία. Μου θύμισε κάτι κυριακές σε ελληνικές επαρχιακές πόλεις.
Μηπως έλειπαν όλοι;

tsavman
31-05-16, 10:48
Που να πήγαινες κανένα Ελσίνκι :p

tsioy
31-05-16, 13:11
Απορία για γνώστες :p
Φίλη έχει μεταφερθεί στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Το έτος 2015 ζούσε και δούλευε στο εξωτερικό. Το ίδιο έτος κατείχε για ένα διάστημα 7-8 μηνών ένα αμάξι στην Ελλάδα, το οποίο διαγράφηκε μέσα στο 2015 και μεταφέρθηκε εξωτερικό.
Πρέπει να κάνει φορολογική δήλωση για το έτος 2015;

Geneva7
01-06-16, 00:24
Να ρωτήσω. Έχει ζήσει ή επισκεφτεί κανείς στην Μπρατισλάβα;
Ρωτώ γιατί ήμουν το ΣΚ εκεί και για 400K πρωτεύουσα, υπήρχε μια απίστευτη γαλήνη και ησυχία. Μου θύμισε κάτι κυριακές σε ελληνικές επαρχιακές πόλεις.
Μηπως έλειπαν όλοι;

Διατηρω διαφορετικη εικονα/αναμνησεις απο την περιοδο που εζησα εκει, ισως δεν πηγες στα σωστα μερη :)

Γενικα, πολυ ενδιαφερον μερος, growing και πολυ οικονομικο, περνας ενα σ/κ βασιλιας αν ερχεσαι απο Κεντρικη Ευρωπη..

zianna
01-06-16, 09:30
Απορία για γνώστες :p
Φίλη έχει μεταφερθεί στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Το έτος 2015 ζούσε και δούλευε στο εξωτερικό. Το ίδιο έτος κατείχε για ένα διάστημα 7-8 μηνών ένα αμάξι στην Ελλάδα, το οποίο διαγράφηκε μέσα στο 2015 και μεταφέρθηκε εξωτερικό.
Πρέπει να κάνει φορολογική δήλωση για το έτος 2015;

Να της πεις για κάθε έτος να κάνει φορολογική δήλωση, έστω και μηδεμινή σαν κάτοικος εξωτερικού. Δεν ξέρεις πότε και στο πιο απίθανο σημείο θα σου ζητηθεί αν κάνεις φορολογική δήλωση στην Ελλάδα, που θα διευκολύνει κάποια κατάσταση.
Πχ, εμένα ως κάτοικο εξωτερικού μου ζητούσαν ένα κάρο χαρτιά του εξωτερικού και μεταφράσεις για να ανοίξει ανενεργός λογαριασμός στην τράπεζα. Τελικά με διευκόλυναν βάζοντάς με ως κάτοικο Ελλάδας, άνεργη, με το τηλέφωνο και τη ΔΕΗ της μάνας μου, όταν τους είπα ότι κάνω φορολογική στην Ελλάδα, έστω μηδεμινή από έσοδα.

zaras27
03-06-16, 10:24
Αν κάποιος εχει γραφτεί στο Dusseldorf ως κατοικος με διευθυνση κτλ γνωρίζει κανείς πως και πότε θα πάρει γερμανική ταυτότητα ?

Φανερός Πράκτωρ
03-06-16, 10:36
δηλαδή μιλάς για γερμανική υπηκοότητα;

lewton
03-06-16, 10:45
δηλαδή μιλάς για γερμανική υπηκοότητα;
Άντε πάλι με τις υπηκοότητες. :p

8anos
03-06-16, 11:13
ιθαγενεια κυριοι, ιθαγενεια :lol: :lol:

Φανερός Πράκτωρ
03-06-16, 11:36
:lol: :lol: :lol:

john dubi
03-06-16, 11:43
Αληθεια. Πως μπορει να παρει καποιος γερμανικη υπηκοοτητα; Εχει σαν τα ελβετικα καψονια που σε βαζουν να μαθεις ολους τους ποταμους και τα βουνα που εχει ο δημος που μενεις;

Carno
03-06-16, 13:36
Αν κάποιος εχει γραφτεί στο Dusseldorf ως κατοικος με διευθυνση κτλ γνωρίζει κανείς πως και πότε θα πάρει γερμανική ταυτότητα ?
Δεν παίρνεις. Εκτός αν εννοείς κάτι σχετικό με την εγγραφή στον δήμο.

Αληθεια. Πως μπορει να παρει καποιος γερμανικη υπηκοοτητα; Εχει σαν τα ελβετικα καψονια που σε βαζουν να μαθεις ολους τους ποταμους και τα βουνα που εχει ο δημος που μενεις;
Ναι.

zaras27
03-06-16, 18:30
Οκ Δηλαδή πρώτα γράφεσαι στο Δήμο .Μετά ποιο είναι το επόμενο βήμα να πάρεις ταυτότητα ?

chat1978
03-06-16, 18:38
Διατηρω διαφορετικη εικονα/αναμνησεις απο την περιοδο που εζησα εκει, ισως δεν πηγες στα σωστα μερη :)

Γενικα, πολυ ενδιαφερον μερος, growing και πολυ οικονομικο, περνας ενα σ/κ βασιλιας αν ερχεσαι απο Κεντρικη Ευρωπη..

Γιαυτό ρωτάω. Μας έκανε φοβερή εντύπωση η ησυχία και γαλήνη, ακόμα και δίπλα σε κεντρικές διασταυρώσεις

Carno
03-06-16, 20:31
Zaras27,

Τα γράφει αναλυτικά στο διαδίκτυο. Τώρα οκτώ χρόνια αναμονή μέχρι το επόμενο βήμα.

SyMpToM
03-06-16, 20:51
Γιαυτό ρωτάω. Μας έκανε φοβερή εντύπωση η ησυχία και γαλήνη, ακόμα και δίπλα σε κεντρικές διασταυρώσεις

Μένω καμια ώρα απο κει, Τσεχία μεριά, Brno. Γενικότερα οι Τσέχοι/Σλοβάκοι, όταν ανοίξει λίγο ο καιρός καλή ώρα, την κοπανάνε για βουνά και δάση οπότε ίσως να πέτυχες αυτό. Κατά τα άλλα είναι αρκετά ζωντανό το κέντρο της ΣΚ (επιστρέφουν και φοιτητές που σπουδάζουν Τσεχία).

chat1978
03-06-16, 21:30
Μένω καμια ώρα απο κει, Τσεχία μεριά, Brno. Γενικότερα οι Τσέχοι/Σλοβάκοι, όταν ανοίξει λίγο ο καιρός καλή ώρα, την κοπανάνε για βουνά και δάση οπότε ίσως να πέτυχες αυτό. Κατά τα άλλα είναι αρκετά ζωντανό το κέντρο της ΣΚ (επιστρέφουν και φοιτητές που σπουδάζουν Τσεχία).
Ειχε απιστευτο καιρο. Παντως κυριακη βραδυ επιστροφη ημουν 20λεπτα στο κεντρικο σταθμο απεξω, ειχε αρκετο κοσμο αλλα και παλι ησυχα το αισθανοσουν. Ευχαριστω γενικα. Και συγνωμη για το offtopic

Valder
06-06-16, 20:26
Τώρα που αναφέρατε τη Μπρατισλάβα, πως την παλεύουν οι Έλληνες εκεί με το θέμα οικογένεια; Που βρίσκουν σχολεία να πηγαίνουν τα ελληνάκια; Παίζει international schools κι έτσι;

Γενικά υπάρχουν περισσότερο ή λιγότερο εύκολες χώρες σε αυτό το θέμα από πλευράς προσαρμογής ή κάποιες είναι τελείως no go αμα θες να ανέβεις με γυναίκα και παιδί επάνω;

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
07-06-16, 13:22
Μήπως, λέω μήπως ξέρεις κανείς αν μπορώ να εκδώσω National Insurance number στο UK από απόσταση; :redface: :oops:

lewton
07-06-16, 13:55
Μήπως, λέω μήπως ξέρεις κανείς αν μπορώ να εκδώσω National Insurance number στο UK από απόσταση; :redface: :oops:

Για να το βάλω στο Google Translate και να το στείλω στο UKIP....

megahead13
07-06-16, 14:22
Μήπως, λέω μήπως ξέρεις κανείς αν μπορώ να εκδώσω National Insurance number στο UK από απόσταση; :redface: :oops:
Δε γίνεται αυτό. Πρέπει να κλείσεις ραντεβού στο Job Centre.

@ ADSLgr.com All rights reserved.