PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

Φανερός Πράκτωρ
05-07-16, 18:59
Καλά τα λες. Έχουν γεμίσει το όμορφο νησί μας αυτοί οι τεμπέληδες πεινάλες από το νότο της Ευρώπης! :p

Είσαι σε καλό δρόμο για το citizenship. Επιπλέον να θυμάσαι 1-2 ονόματα Άγγλων φίλων/γειτόνων και του φούρναρη.
Είναι από τις sos ερωτήσεις :lol:

KLG
05-07-16, 22:12
Είσαι σε καλό δρόμο για το citizenship. Επιπλέον να θυμάσαι 1-2 ονόματα Άγγλων φίλων/γειτόνων και του φούρναρη.
Είναι από τις sos ερωτήσεις :lol:

Ευκολάκι: Χασάν, Μοχαμεντ, Παβελ...

Εξο ι ξαινη !!!!

vamvakoolas
06-07-16, 12:23
για τους Βελγους "συμπατριωτες" μου

http://www.capital.gr/politiki/3139123/bitsas-to-belgio-leitourgouse-sta-basika-tou-1-5-xrono-xoris-kubernisi

automatix
07-07-16, 18:09
Καλησπέρα! Αν και εργάζομαι Ελλάδα, μάλλον θα κάνω την καλή να φύγω προς τα έξω από Σεπτέμβρη (μιας και έρχονται αλλαγές στα εργασιακά, πάλι).
Είμαι σε συνομιλίες για μια θέση στην Στουτγκάρδη, πάνω στο αντικείμενό μου και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει μείνει στη συγκεκριμένη πόλη.
Δεν έχω κάποιο γνωστό στη Γερμανία, οπότε κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Επίσης, αν και δεν έχει γίνει αναφορά σε χρήματα ακόμη, κάπου πήρε το μάτι μου τη φράση "Performance-related pay".
Σαν αρχική σκέψη, δε μου άρεσε. Γενικά επικρατεί αυτό έξω ή είναι κάτι σπάνιο; (Μου θυμίζει τον τρόπο πληρωμής των Πακιστανών, που έχουν στην παραγωγή, σε μερικά ελληνικά εργοστάσια)

chat1978
08-07-16, 15:47
για τους Βελγους "συμπατριωτες" μου

http://www.capital.gr/politiki/3139123/bitsas-to-belgio-leitourgouse-sta-basika-tou-1-5-xrono-xoris-kubernisi

ίσως ο pop να έχει άλλη άποψη καθώς είναι περισσότερα χρόνια εδώ, αλλά το γεγονός ότι το Βέλγιο δεν είχε κυβέρνηση την εποχή που έσκασε η κρίση και ενώ όλοι αποφάσισαν να πάρουν "μέτρα", η μη ύπαρξη κυβέρνησης να εφαρμόσει μέτρα έσωσε το Βέλγιο. Βλέπεις δεν έστησαν κυβέρνηση μαριονέτα τραπεζιτών χωρίς εκλογές να πάρει τα αναγκαία μέτρα.
Βέβαια τώρα το σύστημα αντεπιτίθεται και θέλει αίμα, όπως πχ με εισαγωγή 45ωρου από 37.5 που είναι τώρα και έξτρα χρονάκια για σύνταξη. Να θαυμάσω μηχανικούς λογισμικού 60+ χρονών.

Υπόψιν ότι την περίοδο που όλοι πάτωναν λόγω κρίσης και ανάληψης μέτρων το Βέλγιο θα πήγαινε καλύτερα από όλους με την Φλάνδρα να έρχεται πρώτη νομίζω συνολικά στην Ευρώπη. Βέβαια οι Βέλγοι ποτέ δεν συνέδεσαν τα δύο και ακόμα και σήμερα όλοι οι συνάδερφοι μου είναι με κλειστά μάτια υπέρ της ΕΕ και τον απόλυτων πολιτικών που επιβάλει αν και ομολογούμενος ούτε ένας από αυτούς δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα. Φυσικά ούτε αυτό το παν-έγκυρο site δημοσιογραφίας και αναλύσεων capital.gr έκανε αυτή την σύνδεση. Παρεμπιπτόντως ο δημόσιος φορέας του Βελγίου είναι τραγικός σε σχέση με τις γειτονικές χώρες ενώ οι ίδιοι οι Βέλγοι έχουν την τάση να πνίγονται σε μια κουταλιά νερό αφού την έχουν εντοπίσει και το έχουν αποστολή της ζωής τους να βρούνε την κουτάλα. Σε σύγκριση με Ελλάδα όμως σαφώς καλύτερα για να είμαστε και δίκαιοι.

Έχω συναντήσει μόλις δύο Βέλγους ενημερωμένους και αυτό σε κάποιο βαθμό, καθώς δεν έχουν ακόμα νιώσει την φωτιά κάτω από το κωλαράκι τους. Από Ολλανδούς παρεπιπτόντως κανένα.

PopManiac
08-07-16, 15:55
ίσως ο pop να έχει άλλη άποψη καθώς είναι περισσότερα χρόνια εδώ, αλλά το γεγονός ότι το Βέλγιο δεν είχε κυβέρνηση την εποχή που έσκασε η κρίση και ενώ όλοι αποφάσισαν να πάρουν "μέτρα", η μη ύπαρξη κυβέρνησης να εφαρμόσει μέτρα έσωσε το Βέλγιο. Βλέπεις δεν έστησαν κυβέρνηση μαριονέτα τραπεζιτών χωρίς εκλογές να πάρει τα αναγκαία μέτρα.
Βέβαια τώρα το σύστημα αντεπιτίθεται και θέλει αίμα, όπως πχ με εισαγωγή 45ωρου από 37.5 που είναι τώρα και έξτρα χρονάκια για σύνταξη. Να θαυμάσω μηχανικούς λογισμικού 60+ χρονών.

Υπόψιν ότι την περίοδο που όλοι πάτωναν λόγω κρίσης και ανάληψης μέτρων το Βέλγιο θα πήγαινε καλύτερα από όλους με την Φλάνδρα να έρχεται πρώτη νομίζω συνολικά στην Ευρώπη. Βέβαια οι Βέλγοι ποτέ δεν συνέδεσαν τα δύο και ακόμα και σήμερα όλοι οι συνάδερφοι μου είναι με κλειστά μάτια υπέρ της ΕΕ και τον απόλυτων πολιτικών που επιβάλει αν και ομολογούμενος ούτε ένας από αυτούς δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα. Φυσικά ούτε αυτό το παν-έγκυρο site δημοσιογραφίας και αναλύσεων capital.gr έκανε αυτή την σύνδεση. Παρεμπιπτόντως ο δημόσιος φορέας του Βελγίου είναι τραγικός σε σχέση με τις γειτονικές χώρες ενώ οι ίδιοι οι Βέλγοι έχουν την τάση να πνίγονται σε μια κουταλιά νερό αφού την έχουν εντοπίσει και το έχουν αποστολή της ζωής τους να βρούνε την κουτάλα. Σε σύγκριση με Ελλάδα όμως σαφώς καλύτερα για να είμαστε και δίκαιοι.

Έχω συναντήσει μόλις δύο Βέλγους ενημερωμένους και αυτό σε κάποιο βαθμό, καθώς δεν έχουν ακόμα νιώσει την φωτιά κάτω από το κωλαράκι τους. Από Ολλανδούς παρεπιπτόντως κανένα.

Βασικά, όπως ειπώθηκε (αλλά με απρεπείς όρους) είναι κάπως μύθος αυτό το "Βέλγιο άντεξε 1.5 χρόνο χωρίς κυβέρνηση". Μια χαρά κυβέρνηση είχε σε περιφερειακό επίπεδο όπου μετρά στις υπηρεσίες στον πολίτη αλλά και σε πάρα πολλές βασικές λειτουργίες. Ομοσπονδία γαρ... ;)

jim_nut18
08-07-16, 16:22
εκανα τελικα δηλωση και εβαλα τα ποσα απο μισθους συνταξεις κλπ στο 16 και 17 που λεει
16.Καθαρό ποσό από μισθούς, συντάξεις, κλπ αλλοδαπής προέλευσης όπου η Ελλάδα έχει
δικαίωμα φορολόγησης
17. Φόρος που καταβλήθηκε στην αλλοδαπή για το εισόδημα των περ. 16 και 19

megahead13
08-07-16, 16:27
Καλησπέρα! Αν και εργάζομαι Ελλάδα, μάλλον θα κάνω την καλή να φύγω προς τα έξω από Σεπτέμβρη (μιας και έρχονται αλλαγές στα εργασιακά, πάλι).
Είμαι σε συνομιλίες για μια θέση στην Στουτγκάρδη, πάνω στο αντικείμενό μου και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει μείνει στη συγκεκριμένη πόλη.
Δεν έχω κάποιο γνωστό στη Γερμανία, οπότε κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Επίσης, αν και δεν έχει γίνει αναφορά σε χρήματα ακόμη, κάπου πήρε το μάτι μου τη φράση "Performance-related pay".
Σαν αρχική σκέψη, δε μου άρεσε. Γενικά επικρατεί αυτό έξω ή είναι κάτι σπάνιο; (Μου θυμίζει τον τρόπο πληρωμής των Πακιστανών, που έχουν στην παραγωγή, σε μερικά ελληνικά εργοστάσια)
Ρώτησα το φίλο μου το Γερμανό για τη Στουτγκάρδη: Πολύ ακριβή πόλη στο Νότο της Γερμανίας. Έδρα αρκετών μεγάλων εταιρειών. Προσωπικά δεν του αρέσει ιδιαίτερα. Πάντως κοιτώντας φωτογραφίες στο γούγλη δε μου φαίνεται άσχημη πόλη. Πολύ καλύτερη από Φρανκφούρτη που βρέθηκα πρόσφατα (το ίδιο λέει κι ο Γερμανός φίλος μου).

Για το Performance-related pay δεν έχω ιδέα. Πρώτη φορά το βλέπω. Αν υπάρχουν παραπάνω λεπτομέρειες ίσως να βοηθήσουμε σχετικά με αυτό.

Φανερός Πράκτωρ
08-07-16, 16:40
Για το Performance-related pay δεν έχω ιδέα. Πρώτη φορά το βλέπω. Αν υπάρχουν παραπάνω λεπτομέρειες ίσως να βοηθήσουμε σχετικά με αυτό.

Αυτό δείχνει πολύ ύποπτο.
Μπορείς όμως να το ρωτήσεις όταν θα μιλήσεις με το HR και σίγουρα θα ξεκαθαρίσει όταν & αν σου κάνουν offer.

PopManiac
08-07-16, 17:04
Κι εγώ πρώτη φορά ακούω performance-related pay και μου βρωμάει. Άλλο να έχεις κάποιον μισθό βάσης και κατόπιν bonus / premiums (αλλά και πάλι με καθορισμένους στόχους και ποσοστά)

chat1978
12-07-16, 12:45
Υπόψιν σχετικά με την φορολογία εξωτερικού
ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Η ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (http://fimotro.blogspot.be/2016/07/blog-post_885.html)

Φρέσκο από την αδερφή μου!

8anos
12-07-16, 13:13
μεχρι να δώ την εφαρμογή της αποφασης δεν πιστευω τίποτα.
και ειμαι σχεδόν σιγουρος οτι δεν θα την εφαρμοσουν

Φανερός Πράκτωρ
12-07-16, 13:22
Υπόψιν σχετικά με την φορολογία εξωτερικού
ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Η ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΑΠΟ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΑΣ (http://fimotro.blogspot.be/2016/07/blog-post_885.html)

Φρέσκο από την αδερφή μου!

Αυτό είναι λίγο θολό...
Και δε λέει το άρθρο ακριβώς αυτό που έγραψες.

Σε γενικές γραμμές εκεί που ζεις και εργάζεσαι είναι φορολογική σου κατοικία (και λογικά φορολογείσαι για το παγκόσμιό σου εισόδημα εκτός κάποιων εξαιρέσεων).
Δε νομίζω ότι θα πρέπει να χαριστεί το ελληνικό κράτος σε αυτό (όπως δεν χαρίζονται και τα υπόλοιπα κράτη).

kerkiss
12-07-16, 13:32
Παλιοκουφάλες.
Δεν φτάνει που φύγατε στο εξωτερικό αλλά θέλετε να πληρώνετε φόρους μόνο εκεί που δουλεύετε.
Λίγη τσίπα να είχατε θα ζητούσατε από μόνοι σας την επιπλέον φορολόγηση από το ελληνικό κράτος για να ευχαριστήσετε την χώρα που σας έδωσε την δυνατότητα να φύγετε στο εξωτερικό
Ανθέλληνες :p

8anos
12-07-16, 13:55
Αυτό είναι λίγο θολό...
Και δε λέει το άρθρο ακριβώς αυτό που έγραψες.

Σε γενικές γραμμές εκεί που ζεις και εργάζεσαι είναι φορολογική σου κατοικία (και λογικά φορολογείσαι για το παγκόσμιό σου εισόδημα εκτός κάποιων εξαιρέσεων).
Δε νομίζω ότι θα πρέπει να χαριστεί το ελληνικό κράτος σε αυτό (όπως δεν χαρίζονται και τα υπόλοιπα κράτη).

αν καποιος ειναι παντρεμένος και η συζηγος με τα παιδια αν υπάρχουν ζουν στην Ελλάδα, ΔΕΝ μπορεί να θεωρηθεί ως φορολογικός κατοικός εξωτερικού, ακόμα και αν ζει και εργαζεται εκτός ελλάδας για περισσότερες απο 183 μέρες το χρόνο.
αυτο υποτίθεται λύνει η απόφαση του ΣΤΕ

Φανερός Πράκτωρ
12-07-16, 15:14
αν καποιος ειναι παντρεμένος και η συζηγος με τα παιδια αν υπάρχουν ζουν στην Ελλάδα, ΔΕΝ μπορεί να θεωρηθεί ως φορολογικός κατοικός εξωτερικού, ακόμα και αν ζει και εργαζεται εκτός ελλάδας για περισσότερες απο 183 μέρες το χρόνο.
αυτο υποτίθεται λύνει η απόφαση του ΣΤΕ

Ναι, και εγώ αυτό κατάλαβα πάνω/κάτω από το άρθρο.

chat1978
12-07-16, 19:04
αν καποιος ειναι παντρεμένος και η συζηγος με τα παιδια αν υπάρχουν ζουν στην Ελλάδα, ΔΕΝ μπορεί να θεωρηθεί ως φορολογικός κατοικός εξωτερικού, ακόμα και αν ζει και εργαζεται εκτός ελλάδας για περισσότερες απο 183 μέρες το χρόνο.
αυτο υποτίθεται λύνει η απόφαση του ΣΤΕ


Ναι, και εγώ αυτό κατάλαβα πάνω/κάτω από το άρθρο.
Ενά από αυτά που φαίνεται να λύνει είναι αυτό.


Αυτό είναι λίγο θολό...
Και δε λέει το άρθρο ακριβώς αυτό που έγραψες.

Σε γενικές γραμμές εκεί που ζεις και εργάζεσαι είναι φορολογική σου κατοικία (και λογικά φορολογείσαι για το παγκόσμιό σου εισόδημα εκτός κάποιων εξαιρέσεων).
Δε νομίζω ότι θα πρέπει να χαριστεί το ελληνικό κράτος σε αυτό (όπως δεν χαρίζονται και τα υπόλοιπα κράτη).
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εξηγεί διαφορετικό από το τι συμβαίνει στα φορολογικά για κάποιους που εργάζονται στο εξωτερικό; Το δεύτερο είναι προφανές αλλά...


μεχρι να δώ την εφαρμογή της αποφασης δεν πιστευω τίποτα.
και ειμαι σχεδόν σιγουρος οτι δεν θα την εφαρμοσουν
τι κάνει το ελληνικό "κράτος" δεν είναι προφανές

Φανερός Πράκτωρ
12-07-16, 19:20
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εξηγεί διαφορετικό από το τι συμβαίνει στα φορολογικά για κάποιους που εργάζονται στο εξωτερικό; Το δεύτερο είναι προφανές αλλά...

Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου (προσπάθησε αν θες να τη γράψεις πιο καθαρά) ούτε έχω ιδιαίτερη εμπειρία με τα φορολογικά του Ελληνικού κράτους.

Σε γενικές γραμμές ένας άνθρωπος (μη παντρεμένος κλπ) που ζει και εργάζεται σε μια χώρα για πάνω από το μισό χρόνο θεωρείται (χοντρικά) ότι έχει τη φορολογική του κατοικία εκεί. Σε αυτή την περίπτωση, εκεί δηλώνεται το παγκόσμιο εισόδημά του και ανάλογα το είδος ίσως να φορολογείται στην πηγή ή στην φορολογική κατοικία.

Με λίγα λόγια αν ζεις και εργάζεσαι στην Γαλλία και έχεις και εισόδημα π.χ. στην Ελλάδα ή στη Γερμανία, προφανώς και πρέπει να ενημερώσεις τις Γαλλικές φορολογικές αρχές για αυτό και προφανώς θα φορολογηθείς για αυτό. Από όσο έχω καταλάβει είναι η εξαίρεση να φορολογείσαι στην πηγή και μάλλον, το πιο κλασσικό, είναι να φορολογείσαι εκεί που είναι η φορολογική σου κατοικία.

Τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη μια που δεν είμαι εφοριακός ή λογιστής αλλά τα έχω ανακαλύψει ψάχνοντας να κάνω μια σωστή φορολογική δήλωση στα διάφορα κράτη που έχω μείνει.

chat1978
12-07-16, 23:06
Δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σου (προσπάθησε αν θες να τη γράψεις πιο καθαρά) ούτε έχω ιδιαίτερη εμπειρία με τα φορολογικά του Ελληνικού κράτους.

Σε γενικές γραμμές ένας άνθρωπος (μη παντρεμένος κλπ) που ζει και εργάζεται σε μια χώρα για πάνω από το μισό χρόνο θεωρείται (χοντρικά) ότι έχει τη φορολογική του κατοικία εκεί. Σε αυτή την περίπτωση, εκεί δηλώνεται το παγκόσμιο εισόδημά του και ανάλογα το είδος ίσως να φορολογείται στην πηγή ή στην φορολογική κατοικία.

Με λίγα λόγια αν ζεις και εργάζεσαι στην Γαλλία και έχεις και εισόδημα π.χ. στην Ελλάδα ή στη Γερμανία, προφανώς και πρέπει να ενημερώσεις τις Γαλλικές φορολογικές αρχές για αυτό και προφανώς θα φορολογηθείς για αυτό. Από όσο έχω καταλάβει είναι η εξαίρεση να φορολογείσαι στην πηγή και μάλλον, το πιο κλασσικό, είναι να φορολογείσαι εκεί που είναι η φορολογική σου κατοικία.

Τα παραπάνω με κάθε επιφύλαξη μια που δεν είμαι εφοριακός ή λογιστής αλλά τα έχω ανακαλύψει ψάχνοντας να κάνω μια σωστή φορολογική δήλωση στα διάφορα κράτη που έχω μείνει.

Εγώ απλά ανάφερα το λινκ για φορολογικά ζητήματα κάποιων εξωτερικού. Εγώ είμαι στη ΔΟΥ εξωτερικού μετά από ταλαιπωρίες και γενικά έχω ηρεμήσει. Γνωρίζω όμως ότι κάποιοι σαν εσένα έχουν πρόβλημα και μόλις μου το έδωσε η αδερφή Μου είπα να το μοιραστώ μήπως βοηθά κάποιον. Τώρα αν τον βοηθά Δεν ξέρω αλλά σίγουρα αφορά την φορολόγηση κατοίκων εξωτερικού. Και μου έκανε εντύπωση η δήλωση σου. Την εξελαβα σαν τον κείμενο στο λινκ να μην σχετίζεται με το θέμα.

Πάντως εγώ κατάλαβα ξεκάθαρα ότι κάνεις δήλωση εκεί που βγαίνει το εισόδημα. Αν έχεις δύο εισοδήματα τότε υποθέτω διπλή δήλωση; Δεν ξέρω για αυτές τις περιπτώσεις με τους παντρεμένους. Γενικά δεν βγάζει νόημα με ή χωρίς γάμο έχω την αίσθηση.

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

8anos
12-07-16, 23:36
αν υλοποιηθεί η απόφαση του ΣΤΕ εχει καλώς, αν οχι η μόνη λύση για τους παντρεμένους που μπορεί να έχουν τις οικογένειες τους στην Ελλάδα ή εχουν σύζυγο δημόσιο υπάλληλο είναι η δήλωση διάστασης στην εφορία, σπάσιμο της κοινής φορολογικής μερίδας, κατάθεση των εγγράφων και μεταφορά στην δου κατοίκων εξωτερικού.
Αδιευκρίνιστο μένει τι γίνεται εαν δηλώσεις επανασύνδεση, σύμφωνα με την τρελή λογική του φορολογικού νομου που θέλει την σύζυγο να ακολουθει τον σύζυγο θα πρεπει να μεταφερθεί και αυτη στη δου κατοίκων εξωτερικού κατι ομως που δεν επιτρέπεται εαν πχ εχει την ιδιοτητα του δημοσιου υπαλληλου.
Και ολα αυτα γιατι δεν επιτρέπουν τις χωριστές φορολογικές δηλώσεις των συζύγων, για ποιο λογο δεν ξερω.

chat1978
13-07-16, 00:03
αν υλοποιηθεί η απόφαση του ΣΤΕ εχει καλώς, αν οχι η μόνη λύση για τους παντρεμένους που μπορεί να έχουν τις οικογένειες τους στην Ελλάδα ή εχουν σύζυγο δημόσιο υπάλληλο είναι η δήλωση διάστασης στην εφορία, σπάσιμο της κοινής φορολογικής μερίδας, κατάθεση των εγγράφων και μεταφορά στην δου κατοίκων εξωτερικού.
Αδιευκρίνιστο μένει τι γίνεται εαν δηλώσεις επανασύνδεση, σύμφωνα με την τρελή λογική του φορολογικού νομου που θέλει την σύζυγο να ακολουθει τον σύζυγο θα πρεπει να μεταφερθεί και αυτη στη δου κατοίκων εξωτερικού κατι ομως που δεν επιτρέπεται εαν πχ εχει την ιδιοτητα του δημοσιου υπαλληλου.
Και ολα αυτα γιατι δεν επιτρέπουν τις χωριστές φορολογικές δηλώσεις των συζύγων, για ποιο λογο δεν ξερω.

Δηλαδή διαζύγιο η μόνη λύση ή υπάρχει κάτι ενδιάμεσο;

8anos
13-07-16, 00:46
δηλωση διαστασης, πανε και οι δυο στην εφορια εχοντας συμπληρώσει ηδη υπεύθυνες δηλώσεις με γνησιο υπογραφης (δυο ο καθένας) στις οποιες λενε οτι ειναι σε διάσταση και που μένει ο καθένας. Ο υπάλληλος ελεγχει το πραγματικο του γεγονοτος και προχωραει ή οχι την διαδικασία. Εκει εχει να κανεις με την διαθεση του υπαλληλου που μπορει να σου σπασει τα @@ αλλα η διαδικασια προβλεπεται απο τις οδηγιες του υπουργειου

chat1978
14-07-16, 00:14
δηλωση διαστασης, πανε και οι δυο στην εφορια εχοντας συμπληρώσει ηδη υπεύθυνες δηλώσεις με γνησιο υπογραφης (δυο ο καθένας) στις οποιες λενε οτι ειναι σε διάσταση και που μένει ο καθένας. Ο υπάλληλος ελεγχει το πραγματικο του γεγονοτος και προχωραει ή οχι την διαδικασία. Εκει εχει να κανεις με την διαθεση του υπαλληλου που μπορει να σου σπασει τα @@ αλλα η διαδικασια προβλεπεται απο τις οδηγιες του υπουργειου

Συγγνώμη για το off topic, αλλά το παραπάνω απαιτεί διαζύγιο ή όχι; Πώς το επαληθεύουν; σε ελέγχουν; μπορεί ένα ζευγάρι για οικονομικούς λόγους να περιποιηθεί διάσταση αλλά να μένουν άτυπα μαζί;

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

8anos
14-07-16, 09:42
Συγγνώμη για το off topic, αλλά το παραπάνω απαιτεί διαζύγιο ή όχι; Πώς το επαληθεύουν; σε ελέγχουν; μπορεί ένα ζευγάρι για οικονομικούς λόγους να περιποιηθεί διάσταση αλλά να μένουν άτυπα μαζί;

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

οχι δεν απαιτει διαζύγιο, υποτίθεται μπορεις να το αποδείξεις με τις υπευθυνες δηλώσεις και οποιοδήποτε εγγραφο που αποδείκνυει χωριστή διαβίωση των συζύγων πχ χωριστή στέγη.

17. Σε περίπτωση διάστασης των συζύγων και υποβολής χωριστών δηλώσεων, ποια δικαιολογητικά πρέπει να συνυποβάλλουν με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος;
Για την απόδειξη της διάστασης των συζύγων, απαιτείται αντίγραφο αγωγής για διαζύγιο ή διατροφή ή πρακτικό κατανομής της κοινής περιουσίας για συναινετικό διαζύγιο, ή σε περίπτωση που δεν υπάρχουν αυτά, οποιοδήποτε στοιχείο που να αποδεικνύει τη χωριστή διαβίωση των συζύγων (π.χ. χωριστή στέγη που θα αποδεικνύεται με την προσκόμιση μισθωτηρίου, λογαριασμών ΔΕΗ κτλ, φιλοξενούμενος με αποδεικτικό την αναγραφή στην προσωπική του δήλωση φορολογίας εισοδήματος, δωρεάν παραχώρηση) τα οποία σε κάθε περίπτωση κρίνονται σαν πραγματικά γεγονότα από την αρμόδια Δ.Ο.Υ.

σελ 13

172646

anon
14-07-16, 10:01
Συγγνώμη για το off topic, αλλά το παραπάνω απαιτεί διαζύγιο ή όχι; Πώς το επαληθεύουν; σε ελέγχουν; μπορεί ένα ζευγάρι για οικονομικούς λόγους να περιποιηθεί διάσταση αλλά να μένουν άτυπα μαζί;

Sent from my Lenovo K50-t5 using Forum Runner

Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις όπου για οικονομικούς λόγους να έχουν πάρει διαζύγιο και να συνεχίσουν να μενουν κανονικά μαζί σαν ζευγάρι, όπως επίσης πολύ συχνό τελευταία, να χωρίζουν (για τους κλασσικούς λόγους που χωρίζουν τα ζευγάρια) αλλά επειδή δεν μπορούν οικονομικά να τα βγάλουν πέρα ο καθένας μόνος του, να συνεχίσουν να μένουν μαζί... Το τελευταίο βέβαια συμβαίνει συνήθως για κάποιο χρονικό διάστημα, γιατί δεν μπορείς να σαι χωρισμένος, να προσπαθείς να φτιάξεις την ζωή σου, ειδικά στα προσωπικά σου, και να συγκατοικείς με τον πρώην ή την πρώην σου σαν να μην συμβαίνει τίποτα, αλλά πιστέψτε με ξέρω ήδη δυο ζευγάρια στα οποία έγινε ακριβώς αυτό, για αρκετό χρονικό διάστημα....

vamvakoolas
14-07-16, 16:44
Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις όπου για οικονομικούς λόγους να έχουν πάρει διαζύγιο και να συνεχίσουν να μενουν κανονικά μαζί σαν ζευγάρι, όπως επίσης πολύ συχνό τελευταία, να χωρίζουν (για τους κλασσικούς λόγους που χωρίζουν τα ζευγάρια) αλλά επειδή δεν μπορούν οικονομικά να τα βγάλουν πέρα ο καθένας μόνος του, να συνεχίσουν να μένουν μαζί... Το τελευταίο βέβαια συμβαίνει συνήθως για κάποιο χρονικό διάστημα, γιατί δεν μπορείς να σαι χωρισμένος, να προσπαθείς να φτιάξεις την ζωή σου, ειδικά στα προσωπικά σου, και να συγκατοικείς με τον πρώην ή την πρώην σου σαν να μην συμβαίνει τίποτα, αλλά πιστέψτε με ξέρω ήδη δυο ζευγάρια στα οποία έγινε ακριβώς αυτό, για αρκετό χρονικό διάστημα....

καρβελας βισση;:rofl:

για να ξαναγυριζω στη πραγματικοτητα: ξερετε ποσο καιρο κανει να εκκαθαριστει στο αξιολατρευτο Βελγιο η φορολ δηλωση την εκανα Μαιο και δε βλεπω φως στο τουνελ αν και ειχαν πει 2-3 μηνες, μαλλον βιαζομαι:whistle:

anon
14-07-16, 22:32
καρβελας βισση;:rofl:

για να ξαναγυριζω στη πραγματικοτητα: ξερετε ποσο καιρο κανει να εκκαθαριστει στο αξιολατρευτο Βελγιο η φορολ δηλωση την εκανα Μαιο και δε βλεπω φως στο τουνελ αν και ειχαν πει 2-3 μηνες, μαλλον βιαζομαι:whistle:

θα έχουν προσλάβει έλληνες ΔΥ.... :p :p :p :p

sdikr
15-07-16, 13:41
Προφανώς η απάντηση είναι "πάρε τους τηλέφωνο" αλλά γνωρίζει κανείς γενικά αν μπορώ σε πρεσβεία / προξενείο να ανανεώσω το ελληνικό μου διαβατήριο και επίσης περίπου πόσο χρόνο παίρνει; Σίγουρα παραπάνω από αν το έκανα Ελλάδα αλλά πόσο περίπου;

Θυμήθηκα το πόστ, έδωσα τα δικαιολογητικά την Δευτέρα και σήμερα είναι έτοιμο το διαβατήριο, έχει αποσταλεί λογικά το απόγευμα θα είναι στο τμήμα της Θεσσαλονίκης

zianna
15-07-16, 14:02
καρβελας βισση;:rofl:

για να ξαναγυριζω στη πραγματικοτητα: ξερετε ποσο καιρο κανει να εκκαθαριστει στο αξιολατρευτο Βελγιο η φορολ δηλωση την εκανα Μαιο και δε βλεπω φως στο τουνελ αν και ειχαν πει 2-3 μηνες, μαλλον βιαζομαι:whistle:

Expat είσαι; Οι φορολογικές των expat γίνονται Σεπτέμβρη, εκκαθαρίσεις Δεκέμβρη.
Και expat να μην είσαι, η προθεσμία είναι τέλη Ιουνίου, εκκαθαρίσεις από τέλη Σεπτέμβρη και μετά, επιστροφές αν υπάρχουν από τέλη Δεκέμβρη και έπειτα, ποιο ξεφτέρι σου είπε 2-3 μήνες μετά την κατάθεση της δήλωσής σου;

8anos
09-08-16, 16:27
Έχει κάποιος εμπειρία διαβίωσής στην Κύπρο;
Ποιότητα ζωής, σχολεία κλπ;

cool11
29-08-16, 16:26
Για να μας πουν περισσοτερα οι εν Δανία ευρισκόμενοι...

Τι είναι το hygge που κάνει τους Δανούς, τους πιο ευτυχισμένους ανθρώπους στον κόσμο
www.huffingtonpost.gr/2016/08/29/hygge-ti-einai-danous-kanei-eytyxismenous-life_n_11758320.html

Νομιζα οτι το 'αραλίκι' ειναι μονο ελληνικο φαινομενο!

evantigger
29-08-16, 16:37
Για να μας πουν περισσοτερα οι εν Δανία ευρισκόμενοι...

Τι είναι το hygge που κάνει τους Δανούς, τους πιο ευτυχισμένους ανθρώπους στον κόσμο
www.huffingtonpost.gr/2016/08/29/hygge-ti-einai-danous-kanei-eytyxismenous-life_n_11758320.html

Νομιζα οτι το 'αραλίκι' ειναι μονο ελληνικο φαινομενο!

Κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν από τα καλά τα αντικαταθλιπτικά.

PopManiac
01-09-16, 12:16
OK, δεν είναι ακριβώς το ίδιο στην ΕΕ αλλά επειδή έχω δει κάποια παρόμοια stories από γνωστούς μου, διαβάστε το παρακάτω αρθράκι για να έχετε τα caveats στο πίσω μέρος του μυαλού σας (μας) ;)

I Got Scammed By A Silicon Valley Startup (https://medium.com/startup-grind/i-got-scammed-by-a-silicon-valley-startup-574ced8acdff#.humbbjmu9)

lewton
02-09-16, 19:49
Πολύ ενδιαφέρον, αν το γκουγκλάρετε λίγο θα βρείτε και άλλες πληροφορίες.

Να πω και εγώ τα νέα μου, από 1η Αυγουστου έχω μετακομίσει στο Αμβούργο και είμαι σε σε άλλη startup τώρα. :p
Αλλά με πλήρωσαν κανονικά για τον Αυγουστο. :yahoo:

8anos
02-09-16, 20:09
Πολύ ενδιαφέρον, αν το γκουγκλάρετε λίγο θα βρείτε και άλλες πληροφορίες.

Να πω και εγώ τα νέα μου, από 1η Αυγουστου έχω μετακομίσει στο Αμβούργο και είμαι σε σε άλλη startup τώρα. :p
Αλλά με πλήρωσαν κανονικά για τον Αυγουστο. :yahoo:

lewton ολο και πιο βόρεια ανεβαίνεις :p
καλή αρχή

lewton
02-09-16, 22:27
lewton ολο και πιο βόρεια ανεβαίνεις :p
καλή αρχή

Μη με γκσντεμεύεις, το Αμβούργο είναι το max μου (ή έτσι θέλω να πιστεύω).

cool11
05-09-16, 14:25
Προορισμοί και αριθμοί: Αναλυτικά στοιχεία για τη μετανάστευση των Ελλήνων στο εξωτερικό κατά την κρίση
http://www.huffingtonpost.gr/2016/09/05/ellhnes-metanasteysh_n_11864798.html

doctor_667
05-09-16, 16:44
Πολύ ενδιαφέρον, αν το γκουγκλάρετε λίγο θα βρείτε και άλλες πληροφορίες.

Να πω και εγώ τα νέα μου, από 1η Αυγουστου έχω μετακομίσει στο Αμβούργο και είμαι σε σε άλλη startup τώρα. :p
Αλλά με πλήρωσαν κανονικά για τον Αυγουστο. :yahoo:

Πόσο εύκολο είναι να βρεις δουλειά Αμβούργο με μόνο Αγγλικά; Πήγα πρόσφατα για ένα τετραήμερο και μου άρεσε πολύ σαν πόλη και το είχα απορία. Έχω και Mittelstuffe παρεμπιπτόντως και μοιάζουν και με Ολλανδικά αλλά τα Γερμανικά μου είναι χάλια προς το παρόν.

KLG
05-09-16, 17:31
Πηγαινε και τον Φλεβαρη, και θα αλλάξεις αποψη :p

doctor_667
05-09-16, 20:53
Ναι, γιατί Ολλανδία Φεβρουάριο με τα κοντομάνικα κυκλοφορούμε :p

Carno
05-09-16, 23:46
Πόσο εύκολο είναι να βρεις δουλειά Αμβούργο με μόνο Αγγλικά;
Σε γενικές γραμμές, δύσκολο. Ξεκίνα επαναλήψεις στα Γερμανικά.

ioetisap
05-09-16, 23:58
Για να μας πουν περισσοτερα οι εν Δανία ευρισκόμενοι...

Τι είναι το hygge που κάνει τους Δανούς, τους πιο ευτυχισμένους ανθρώπους στον κόσμο
www.huffingtonpost.gr/2016/08/29/hygge-ti-einai-danous-kanei-eytyxismenous-life_n_11758320.html

Νομιζα οτι το 'αραλίκι' ειναι μονο ελληνικο φαινομενο!
Βάσει αυτών που έχω διαβάσει δεν έχει σχέση με αραλίκι· αν ισχύουν αυτά που ξέρω, ακόμα και για να βγουν έξω βγάζουν τα καλενδάρια τους προγραμματίζοντας μήνες μπροστά.
Χίλιες φορές φτωχός, Έλληνας, Μεσόγειος, παρά τέτοια δανέζικη ευτυχία:
Birgitte Romme Larsen, a Danish anthropologist who has studied refugees and asylum seekers in rural areas, mentioned an African refugee who did not realize that closing his curtains during the day was interpreted as being unduly secretive. Other newcomers were not aware that congregating and talking loudly at a grocery might offend Danish sensibilities.
(http://www.nytimes.com/2016/09/06/world/europe/denmark-migrants-refugees-racism.html?hp&action=click&pgtype=Homepage&clickSource=story-heading&module=photo-spot-region&region=top-news&WT.nav=top-news&_r=0)

lewton
06-09-16, 00:32
Πόσο εύκολο είναι να βρεις δουλειά Αμβούργο με μόνο Αγγλικά; Πήγα πρόσφατα για ένα τετραήμερο και μου άρεσε πολύ σαν πόλη και το είχα απορία. Έχω και Mittelstuffe παρεμπιπτόντως και μοιάζουν και με Ολλανδικά αλλά τα Γερμανικά μου είναι χάλια προς το παρόν.

Δεν έψαχνα συγκεκριμένα στο Αμβούργο.
Για την ακρίβεια εγώ έψαχνα να γυρίσω προς τις Άλπεις (Ζυρίχη ή Μόναχο κατά προτίμηση), αλλά μου πρότεινε αυτή τη θέση στο Αμβούργο ένας headhunter, μου άρεσε, ήρθα, έκανα τη συνέντευξη και τα case study, μου έκαναν προσφορά, δέχθηκα και να'μαι. :)
Αν μπορούσα να έβρισκα αυτήν ακριβώς τη θέση στο Μόναχο θα ήμουν σαφώς πιο χαρούμενος. Το Αμβούργο με έχει εκπλήξει ευχάριστα και είναι πολύ καλή πόλη για να ζει κανείς, αλλά δεν έχει Άλπεις. :(

chat1978
06-09-16, 07:17
Δεν έψαχνα συγκεκριμένα στο Αμβούργο.
Για την ακρίβεια εγώ έψαχνα να γυρίσω προς τις Άλπεις (Ζυρίχη ή Μόναχο κατά προτίμηση), αλλά μου πρότεινε αυτή τη θέση στο Αμβούργο ένας headhunter, μου άρεσε, ήρθα, έκανα τη συνέντευξη και τα case study, μου έκαναν προσφορά, δέχθηκα και να'μαι. :)
Αν μπορούσα να έβρισκα αυτήν ακριβώς τη θέση στο Μόναχο θα ήμουν σαφώς πιο χαρούμενος. Το Αμβούργο με έχει εκπλήξει ευχάριστα και είναι πολύ καλή πόλη για να ζει κανείς, αλλά δεν έχει Άλπεις. :(

Που τους πετυχαίνεις αυτούς τους χρήσιμους recruiter όλη την ώρα απορώ.

lewton
06-09-16, 09:43
Που τους πετυχαίνεις αυτούς τους χρήσιμους recruiter όλη την ώρα απορώ.
Από Γενάρη-Φλεβάρη έψαχνα κάτι άλλο γιατί η εταιρία όπου ήμουν ήταν σαφές ότι δεν επρόκειτο να γίνει success-story*, και επιπλέον με είχε κουράσει το Βερολίνο. Επομένως το CV μου ψιλο-κυκλοφόρησε και με βρήκε αυτός τον Απρίλιο (παράνομα αλλά δε μπορώ να το αποδείξω και δε με ενδιαφέρει κιόλας) και με κάλεσε. Από τον Απρίλιο που έκανα τις συνεντεύξεις και υπέγραψα, τελικά ξεκίνησα 1η Αυγούστου γιατί είχα 3-month notice period στην παλιά εταιρία.

*2 μέρες αφού παρατήθηκα μας αγόρασε ένας ανταγωνιστής οπότε για τους managing directors ήταν όντως success story αφού πούλησαν και έφυγαν.

cool11
06-09-16, 12:05
Ζητω το 6ωρο!
Σουηδία: Ευτυχισμένοι και πιο παραγωγικοί οι εργαζόμενοι με την υιοθέτηση το 6ώρου
www.huffingtonpost.gr/2016/09/06/diethnes_n_11871070.html

Valder
06-09-16, 12:14
Μιας και μιλάτε για Γερμανικά πιό πάνω. Για το Β1 να ρωτήσω. Αξίζει να τρέξει κάποιος 8 μήνες γι αυτό εαν δεν έχει σκοπό να πάει συγκεκριμένα στη Γερμανία; Κάνει σημαντική διαφορά στις γειτονικές χώρες;

KLG
06-09-16, 12:53
Μιας και μιλάτε για Γερμανικά πιό πάνω. Για το Β1 να ρωτήσω. Αξίζει να τρέξει κάποιος 8 μήνες γι αυτό εαν δεν έχει σκοπό να πάει συγκεκριμένα στη Γερμανία; Κάνει σημαντική διαφορά στις γειτονικές χώρες;

Αν ξερεις γερμανικά οι γειτονικές χώρες είναι πιο ευκολες. Αν σε ενδιαφερει σαν πιστοποιητικό εξαρτάται απο τη θεση εργασίας, σε γενικές γραμμες κανενας στην Ολλανδία ή την Δανία δεν θα πει "ουαου ξερει γερμανικά, ας τον πάρουμε αυτον αντι για τον αλλο οποιος εχει 2 μηνες εμπειρία στη θεση". Αν σε ενδιαφερει να μαθεις καλύτερα γερμανικά με την προοπτική να είναι πιο ευκολο να μαθεις μια "διπλά" γλωσσα αν πας "διπλα", τότε θα σε βοηθήσει... κατα πάσα πιθανότητα θα σε βοηθήσει περισσότερο αν μείνεις στη Γερμανία :p

Valder
06-09-16, 13:40
Αν ξερεις γερμανικά οι γειτονικές χώρες είναι πιο ευκολες. Αν σε ενδιαφερει σαν πιστοποιητικό εξαρτάται απο τη θεση εργασίας, σε γενικές γραμμες κανενας στην Ολλανδία ή την Δανία δεν θα πει "ουαου ξερει γερμανικά, ας τον πάρουμε αυτον αντι για τον αλλο οποιος εχει 2 μηνες εμπειρία στη θεση". Αν σε ενδιαφερει να μαθεις καλύτερα γερμανικά με την προοπτική να είναι πιο ευκολο να μαθεις μια "διπλά" γλωσσα αν πας "διπλα", τότε θα σε βοηθήσει... κατα πάσα πιθανότητα θα σε βοηθήσει περισσότερο αν μείνεις στη Γερμανία :p

Ναι το αντιλαμβάνομαι ότι δεν θα κερδίσω κάποιον που έχει την εμπειρία. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ανοίξω περισσότερες πόρτες για το βιογραφικό μου στις γειτονικές χώρες (πχ Ελβετία που τα ζητάνε, Ολλανδία δεν τα βλέπω και τόσο στις αγγελίες) και να είναι πιό εύκολο το "δίπλα" και σαν εκμάθηση γλώσσας σε δεύτερο χρόνο. (Έχω κάποιο καιρό που ψιλομαθαίνω Ολλανδικά από μόνος μου αλλά θεωρώ ότι περισσότερο παίζω παρά κάνω σοβαρή δουλειά)

Η σκέψη είναι ότι αφού δεν μπορώ να μαζέψω με τίποτα προυπηρεσία εδω κάτω (Ελλάδα), να πάρω ένα άλλο πλεονέκτημα με τα Γερμανικά, να μη χάνω 8 μήνες περιμένοντας και μην κάνοντας τίποτα.


Γενικά με έπιασες πάντως, με κάλυψε η απάντησή σου! Dank je wel!

doctor_667
06-09-16, 14:09
Δεν έψαχνα συγκεκριμένα στο Αμβούργο.
Για την ακρίβεια εγώ έψαχνα να γυρίσω προς τις Άλπεις (Ζυρίχη ή Μόναχο κατά προτίμηση), αλλά μου πρότεινε αυτή τη θέση στο Αμβούργο ένας headhunter, μου άρεσε, ήρθα, έκανα τη συνέντευξη και τα case study, μου έκαναν προσφορά, δέχθηκα και να'μαι. :)
Αν μπορούσα να έβρισκα αυτήν ακριβώς τη θέση στο Μόναχο θα ήμουν σαφώς πιο χαρούμενος. Το Αμβούργο με έχει εκπλήξει ευχάριστα και είναι πολύ καλή πόλη για να ζει κανείς, αλλά δεν έχει Άλπεις. :(

Χαχα, κατάφερες σε μια παράγραφο να μην απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα :P

Έπαιξε ένα σενάριο πάντως που εσωτερικά ψάχνανε άτομα για το γραφείο στο Μόναχο και η σκέψη μου ήταν ότι έχει μόνο Άλπεις και τίποτε άλλο. Δεν ξέρω αν θα έφτανε αυτό να κάνει ωραία τη ζωή στο Μόναχο, αλλά τείνω να πιστεύω ότι ούτε οι Άλπεις δεν το σώζουν στα μάτια μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.