PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργασία στο εξωτερικό: Γνώμες/απόψεις, τι ισχύει από ασφαλιστικά/φορολογικά/συνταξιοδοτικά



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162

voithostyrempora2
06-09-16, 15:27
Χαχα, κατάφερες σε μια παράγραφο να μην απαντήσεις σε αυτό που ρώτησα :P

Το κάνουν συχνά αυτό οι οικονομολόγοι-μανατζερ :p. Αν δεν είσαι Μηχανικός, φαινεται :cool:.

- - - Updated - - -

Στο Μοναχο εχω βρεθεί μία φορά όλη κι όλη, έκατσα μερικές ωρες, άρπαξα 4 γκολάκια (στο περσινο ματς του Θρυλου με τη Μπάγερν Μοναχου στο Champions League) και επέστρεψα. Ακόμα όμως και αυτές τις λίγες ωρες κατάφερα να μαγευτω από την πόλη. Εμεινα εκστασιασμενος, κυριολεκτικά. Εξαιρώντας ότι είναι η παγκόσμια κοιτίδα του ναζισμου ιστορικά :cool:, νομίζω ότι το Μόναχο ειναι η πόλη που θα ηθελα να είμαι, εστω και με κάποια υποκειμενικά κριτηρια (ξερω πολύ καλά τη γλώσσα της χωρας και επιτελους θα μαι σε πόλη με μεγάλη ποδοσφαιρική ομαδα, όχι τοσο μεγάλη όσο ο Θρύλος βεβαια, αλλά και η Μπαγερν συμπαθητική είναι :cool:).

Ειχα πέσει σε μια ψιλοκαταθλιψη μετά το ματς. Οχι τόσο επειδη αρπάξαμε 4 γκολάκια και χάσαμε την ευκαιρια να κλειδώσουμε μαθηματικά την πρόκριση :p (καταραμένε Ζιρού, μας εκλεισες το σπίτι την επόμενη αγωνιστική και αποκλειστηκαμε μέσα στο Καραϊσκακη) , όσο γιατί πρώτη μου επιλογη ήταν το Πολυτεχνείο του Μονάχου (TUM (https://www.tum.de/)), αλλά με απέρριψε και βρέθηκα στο Πολυτεχνειο του Αϊντχοφεν.

ΘΡΥΛΟΣ ΡΕ :p

KLG
06-09-16, 17:27
To Mοναχο μονο για σταρταπογιαπιδες γουαναμπιμιλιονερς σαν τον λιουτον είναι. Δεν είναι για λαϊκά παιδιά της παραγωγής σαν του λόγου μας.

Ενα τεράστιο εμπορικό κέντρο (με εξαιρετική αισθητική), εντελώς ομοιομορφο, μπροσουρα για την αυτοκινητοβιομηχανία της Γερμανίας. Μια χαρα είναι για να πας μια βόλτα, να παρεις ενα μπρελόκ Πορσε, να δεις ενα μουσείο και μετα να φας σε μια τζενερικ μπυραρία, τζενερικ γουρουνι με λάχανο το οποιο θα σβήσεις με μια τζενερικ μπυρα. Προσπερασε το ευκολα.

PopManiac
06-09-16, 17:31
To Mοναχο μονο για σταρταπογιαπιδες γουαναμπιμιλιονερς σαν τον λιουτον είναι. Δεν είναι για λαϊκά παιδιά της παραγωγής σαν του λόγου μας.

Ενα τεράστιο εμπορικό κέντρο (με εξαιρετική αισθητική), εντελώς ομοιομορφο, μπροσουρα για την αυτοκινητοβιομηχανία της Γερμανίας. Μια χαρα είναι για να πας μια βόλτα, να παρεις ενα μπρελόκ Πορσε, να δεις ενα μουσείο και μετα να φας σε μια τζενερικ μπυραρία, τζενερικ γουρουνι με λάχανο το οποιο θα σβήσεις με μια τζενερικ μπυρα. Προσπερασε το ευκολα.

Tι λε ρε... Το μόνο μέρος στην Γερμανία με κλαμπ με σοβαρή πόρτα, ντύσιμο, και απίστευτες γυναίκες (αν και ναι, θέλει να μπορείς να επενδύσεις - δεν είναι για παντρεμένους με έξοδα :p :p :p)

Φανερός Πράκτωρ
06-09-16, 17:37
To Mοναχο μονο για σταρταπογιαπιδες γουαναμπιμιλιονερς σαν τον λιουτον είναι. Δεν είναι για λαϊκά παιδιά της παραγωγής σαν του λόγου μας.

Είναι και αυτό μια άποψη. Εγώ απεναντίας σβήνω τον πόνο μου στο foie gras της ξενιτιάς.

- - - Updated - - -

Btw, το Βερολίνο το βρήκα πιο ενδιαφέρον.

- - - Updated - - -


όσο γιατί πρώτη μου επιλογη ήταν το Πολυτεχνείο του Μονάχου (TUM (https://www.tum.de/)), αλλά με απέρριψε

αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, σκέψου ότι ένας συμφoρουμίτης σου (αλλά όχι γαύρος :p) τους απέρριψε αυτός. :p

NaGR
06-09-16, 17:47
πολύ πιο ενδιαφέρονο το Βερολίνο απο το Μόναχο και καλύτεροι άνθρωποι.
οι Βαυαροί είναι σκ@τογερμανοί

θα προτιμούσα Βιέννη έναντι των δύο πάντως, και μιλάνε Γερμανικά να μην πάει χαμένο το 8μηνο.

voithostyrempora2
06-09-16, 20:22
Δεν είναι για λαϊκά παιδιά της παραγωγής σαν του λόγου μας..

'nuff said

**αγναντεύοντας το δρόμο προς το σοσιαλιστικό μετασχηματισμό**

- - - Updated - - -





αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, σκέψου ότι ένας συμφoρουμίτης σου (αλλά όχι γαύρος :p) τους απέρριψε αυτός. :p

Καθόλου.

:p

Nozomi
06-09-16, 20:45
Συμφωνώ για Βερολίνο, πάντως, γαμάτη πόλη !

Δείτε εδώ: Europe's free roaming law comes with an asterisk (https://www.engadget.com/2016/09/06/european-commission-free-roaming-limits/)

Απελεύθερωση με αστερίσκο !

Λογικό, σιγά μην άφηναν τον άλλον με βουλγάρικη SIM να μαμεί π.χ στην Γερμανία... :whistle:

KLG
06-09-16, 23:06
Μπινια... αλλά και τα 3 μηνακια καλά είναι... και 3 μερες ακόμα καλά θα ηταν. Γεια σου ρε βονταφοναρα με 2 ευρω για 50 MB!

Nozomi
07-09-16, 00:26
Είναι τραγικοί στα δεδομένα, αλλά εμένα την τελευταία φορά με βόλεψαν με τα 3€/100ΜΒ (ημερήσιο όριο), μέχρι να πάρω τουλάχιστον ξένη κάρτα, πράγμα όχι εύκολο εσχάτως στην Γερμανία, καθώς και γι' αυτό ζητείται πλέον η δήλωση κατοικίας.

Φυσικά με βαριά χρήση GMaps και Waze τα 100ΜΒ μου τελείωσαν το βράδυ, αλλά απ΄το καθόλου, προφανώς καλύτερο.
Καλά και τα offline προγράμματα πλοήγησης, αλλά με τα παραπάνω έχεις live traffic κτλ.

Υπό αυτή την έννοια, και πάλι καλά είναι τα 3 μηνάκια.

ttsesm
07-09-16, 01:20
Το κάνουν συχνά αυτό οι οικονομολόγοι-μανατζερ :p. Αν δεν είσαι Μηχανικός, φαινεται :cool:.

- - - Updated - - -

Στο Μοναχο εχω βρεθεί μία φορά όλη κι όλη, έκατσα μερικές ωρες, άρπαξα 4 γκολάκια (στο περσινο ματς του Θρυλου με τη Μπάγερν Μοναχου στο Champions League) και επέστρεψα. Ακόμα όμως και αυτές τις λίγες ωρες κατάφερα να μαγευτω από την πόλη. Εμεινα εκστασιασμενος, κυριολεκτικά. Εξαιρώντας ότι είναι η παγκόσμια κοιτίδα του ναζισμου ιστορικά :cool:, νομίζω ότι το Μόναχο ειναι η πόλη που θα ηθελα να είμαι, εστω και με κάποια υποκειμενικά κριτηρια (ξερω πολύ καλά τη γλώσσα της χωρας και επιτελους θα μαι σε πόλη με μεγάλη ποδοσφαιρική ομαδα, όχι τοσο μεγάλη όσο ο Θρύλος βεβαια, αλλά και η Μπαγερν συμπαθητική είναι :cool:).

Ειχα πέσει σε μια ψιλοκαταθλιψη μετά το ματς. Οχι τόσο επειδη αρπάξαμε 4 γκολάκια και χάσαμε την ευκαιρια να κλειδώσουμε μαθηματικά την πρόκριση :p (καταραμένε Ζιρού, μας εκλεισες το σπίτι την επόμενη αγωνιστική και αποκλειστηκαμε μέσα στο Καραϊσκακη) , όσο γιατί πρώτη μου επιλογη ήταν το Πολυτεχνείο του Μονάχου (TUM (https://www.tum.de/)), αλλά με απέρριψε και βρέθηκα στο Πολυτεχνειο του Αϊντχοφεν.

ΘΡΥΛΟΣ ΡΕ :p

τι να το κάνεις όμως που για να βρεις εισιτήριο, ειδικά κιόλας για σημαντικούς αγώνες δεν παίζει με την καμία.....


To Mοναχο μονο για σταρταπογιαπιδες γουαναμπιμιλιονερς σαν τον λιουτον είναι. Δεν είναι για λαϊκά παιδιά της παραγωγής σαν του λόγου μας.

Ενα τεράστιο εμπορικό κέντρο (με εξαιρετική αισθητική), εντελώς ομοιομορφο, μπροσουρα για την αυτοκινητοβιομηχανία της Γερμανίας. Μια χαρα είναι για να πας μια βόλτα, να παρεις ενα μπρελόκ Πορσε, να δεις ενα μουσείο και μετα να φας σε μια τζενερικ μπυραρία, τζενερικ γουρουνι με λάχανο το οποιο θα σβήσεις με μια τζενερικ μπυρα. Προσπερασε το ευκολα.

εδώ πιστεύω θα συμφωνήσω με τον Θάνο. Ένα μήνα τώρα στο Μόναχο, η αληθεια είναι ότι ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν μ' αρέσει ή όχι. Άλλα όπως είπε και ο Θάνος και συμφωνώ δεν ειναι για λαικά παιδιά :-p.

Πάντως πρόσφατα σε ταξίδι που ήμουν στην τσεχία και συγκεκριμένα πράγα οφείλω να ομολογήσω ότι θα μπορούσε να είνια άνετα μία από τις πολεις που θα ήθελα να ζήσω. Το μόνο που με χάλασε ήταν ότι κάθε δευτερο στενό υπήρχε και ένας τύπος που σε ρωτούσε για "darling girls".

Carno
07-09-16, 01:28
Μιας και μιλάτε για Γερμανικά πιό πάνω. Για το Β1 να ρωτήσω. Αξίζει να τρέξει κάποιος 8 μήνες γι αυτό εαν δεν έχει σκοπό να πάει συγκεκριμένα στη Γερμανία; Κάνει σημαντική διαφορά στις γειτονικές χώρες;
Εάν σκέφτεσαι να εργαστείς σε Αυστρία, Ελβετία ή Λουξεμβούργο αξίζει.

Tι λε ρε... Το μόνο μέρος στην Γερμανία με κλαμπ με σοβαρή πόρτα, ντύσιμο, και απίστευτες γυναίκες (αν και ναι, θέλει να μπορείς να επενδύσεις - δεν είναι για παντρεμένους με έξοδα :p :p :p)
Είχα την εντύπωση ότι πάνε για ύπνο με τις κότες. :p

Είναι τραγικοί στα δεδομένα, αλλά εμένα την τελευταία φορά με βόλεψαν με τα 3€/100ΜΒ (ημερήσιο όριο), μέχρι να πάρω τουλάχιστον ξένη κάρτα, πράγμα όχι εύκολο εσχάτως στην Γερμανία, καθώς και γι' αυτό ζητείται πλέον η δήλωση κατοικίας.

Φυσικά με βαριά χρήση GMaps και Waze τα 100ΜΒ μου τελείωσαν το βράδυ, αλλά απ΄το καθόλου, προφανώς καλύτερο.
Καλά και τα offline προγράμματα πλοήγησης, αλλά με τα παραπάνω έχεις live traffic κτλ.

Υπό αυτή την έννοια, και πάλι καλά είναι τα 3 μηνάκια.
Γενικά, η κινητή τηλεφωνία στην Γερμανία είναι ακριβή.

Nozomi
07-09-16, 01:36
Γενικά, η κινητή τηλεφωνία στην Γερμανία είναι ακριβή.
Και τσιγκούνηδες θα τους έλεγα, το φτηνότερο πακέτο στην Ο2 κόστιζε μέχρι πριν λίγους μήνες 15€ και είχε μόλις 500ΜΒ, πριν λίγους μήνες το πήγαν στα 750ΜΒ (κουβαρντάδες :p) και τώρα βλέπω ότι δίνουν 1 ολόκληρο GB !
Ξοδεύτηκαν. :lol:

badweed
07-09-16, 01:52
Και τσιγκούνηδες θα τους έλεγα, το φτηνότερο πακέτο στην Ο2 κόστιζε μέχρι πριν λίγους μήνες 15€ και είχε μόλις 500ΜΒ, πριν λίγους μήνες το πήγαν στα 750ΜΒ (κουβαρντάδες :p) και τώρα βλέπω ότι δίνουν 1 ολόκληρο GB !
Ξοδεύτηκαν. :lol:

το αρθρο (http://www.adslgr.com/forum/threads/369226-Αναπτυξη!-Εσεις-τι-προτεινετε?p=6008372#post6008372) που παραπεμπεις σε αλλο θεμα , δινει μια μορφης εξηγηση ...

voithostyrempora2
07-09-16, 04:20
Συμφωνώ για Βερολίνο, πάντως, γαμάτη πόλη !

Δείτε εδώ: Europe's free roaming law comes with an asterisk (https://www.engadget.com/2016/09/06/european-commission-free-roaming-limits/)

Απελεύθερωση με αστερίσκο !

Λογικό, σιγά μην άφηναν τον άλλον με βουλγάρικη SIM να μαμεί π.χ στην Γερμανία... :whistle:

Αφού ειναι μέχρι 90 μερες ετησίως ανά SIM, το πρόβλημα λύνεται με 4 SIM.


τι να το κάνεις όμως που για να βρεις εισιτήριο, ειδικά κιόλας για σημαντικούς αγώνες δεν παίζει με την καμία.....

Διαρκείας :cool:.

anon
07-09-16, 08:38
Το μόνο που με χάλασε ήταν ότι κάθε δευτερο στενό υπήρχε και ένας τύπος που σε ρωτούσε για "darling girls".

Κάθε χωρα πουλά ότι καλό διαθέτει...

konenas
07-09-16, 08:45
Κάθε χωρα πουλά ότι καλό διαθέτει...

Εδώ τι πουλάμε ρε Ανον;

anon
07-09-16, 08:53
Εδώ τι πουλάμε ρε Ανον;

ήλιο και θάλασσα.
παραθαλάσσια οικόπεδα.
μπόλικα πρόβατα... :wink:

kerkiss
07-09-16, 09:14
ήλιο και θάλασσα.
παραθαλάσσια οικόπεδα.
μπόλικα πρόβατα... :wink:

Σαν δεν ντρέπεσαι να ξεφτιλίζεις την χώρα και τις κυβερνήσεις της .

Μπεεε μπεεε μπεεε μπεεε :p

badweed
07-09-16, 09:36
το να πουλαει καποιος το κορμι του παντως ειναι πιο τιμιο απο το να πουλαει την αιωνια γη .

tsioy
07-09-16, 10:43
Και τσιγκούνηδες θα τους έλεγα, το φτηνότερο πακέτο στην Ο2 κόστιζε μέχρι πριν λίγους μήνες 15€ και είχε μόλις 500ΜΒ, πριν λίγους μήνες το πήγαν στα 750ΜΒ (κουβαρντάδες :p) και τώρα βλέπω ότι δίνουν 1 ολόκληρο GB !
Ξοδεύτηκαν. :lol:

Μιλάς για καρτοκινητό; Αν ναι, έχω 200 μονάδες (λεπτά ομιλίας ή SMS), απεριόριστες κλήσεις προς Ο2 και 750 ΜΒ (με μεταφορά υπολειπόμενων ΜΒ στον άλλο μήνα αν περισσέψουν), με €10/μήνα.

Nozomi
07-09-16, 23:46
Μιλάς για καρτοκινητό; Αν ναι, έχω 200 μονάδες (λεπτά ομιλίας ή SMS), απεριόριστες κλήσεις προς Ο2 και 750 ΜΒ (με μεταφορά υπολειπόμενων ΜΒ στον άλλο μήνα αν περισσέψουν), με €10/μήνα.
Ναι, κάρτα, τι λες βρε αδερφέ, ανέβασαν τα ΜΒ στα 750 :p, btw, αν δεν έχεις καλή συσκευή τρέχει μια πολύ καλή προσφορά της Ο2 για συμβόλαιο με καλύτερους όρους και δώρο το S7 Edge. Φυσικά δεν ξέρω την δέσμευση (το σημαντικότερο).

Γενικά οι Γερμανοί στην κινητή είναι ακριβοί, μην συγκρίνουμε μόνο με Ελλάδα, υπάρχουν (πολύ) καλύτερα σε άλλες χώρες.

Carno
08-09-16, 16:44
Γενικά οι Γερμανοί στην κινητή είναι ακριβοί...
...και τα ΜΒ φεύγουν σαν γάργαρο νερό. :p

Πάντως ακόμη και τα συμβόλαια είναι ακριβά με μέτριες παροχές. Η δέσμευση συνήθως είναι 1- 2 χρόνια.

NaGR
08-09-16, 20:56
εγώ συμβουλεύομαι αυτό
http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Prepaid_SIM_with_data
το βρει σχετικά ακριβές και ενήμερο.

john dubi
09-09-16, 14:21
Για τσατ χωρις πολλες φωτο και βιντεο υπαρχει και η chatsim (https://www.chatsim.com/)

XTCgr
04-10-16, 19:53
ερώτηση προς όσους έχουν μεταναστεύσει:
χρειαστήκατε κάποια χαρτιά κατά την διαμονή σας στο εξωτερικό? πχ, πιστοποιητικό γέννησης κτλ?

Φανερός Πράκτωρ
04-10-16, 20:37
ανάλογα που πας...
και τι θες να κάνεις εκεί...
Δώσε περισσότερες πληροφορίες.

8anos
04-10-16, 20:38
ερώτηση προς όσους έχουν μεταναστεύσει:
χρειαστήκατε κάποια χαρτιά κατά την διαμονή σας στο εξωτερικό? πχ, πιστοποιητικό γέννησης κτλ?


Απαραίτητα θεωρώ διαβατήρια και έγγραφα που αποδεικνύουν την συγγενική σχέση των μελών της οικογένειας.

PopManiac
04-10-16, 23:11
ερώτηση προς όσους έχουν μεταναστεύσει:
χρειαστήκατε κάποια χαρτιά κατά την διαμονή σας στο εξωτερικό? πχ, πιστοποιητικό γέννησης κτλ?

Λεπτομέρειες πληζ... Συνήθως σε χώρα μέλος ΕΕ αν έχεις βρει εργασία τότε το μόνο που χρειάζεται γενικά είναι συμβόλαιο με τον εργοδότη και εγγραφή σε ταμείο ασφάλισης + διεύθυνση διαμονής. Αν θυμάμαι καλά την πρώτη φορά εδώ Βέλγιο μου ζητήθηκε και πιστοποίηση της ελληνικής μου διεύθυνσης αλλά πάει καιρός από τότε.

chat1978
05-10-16, 08:32
Λεπτομέρειες πληζ... Συνήθως σε χώρα μέλος ΕΕ αν έχεις βρει εργασία τότε το μόνο που χρειάζεται γενικά είναι συμβόλαιο με τον εργοδότη και εγγραφή σε ταμείο ασφάλισης + διεύθυνση διαμονής. Αν θυμάμαι καλά την πρώτη φορά εδώ Βέλγιο μου ζητήθηκε και πιστοποίηση της ελληνικής μου διεύθυνσης αλλά πάει καιρός από τότε.

Χρειάστηκε και ταυτότητα και κάποιοι κάνουν θέμα για διαβατήριο. Καλό είναι να έχεις και τα δύο. Όταν κανείς αυτά που λέει ο pop στο Βελγιο τότε σου δίνουν ένα προσωρινό χαρτί που αναφέρει τον αριθμό του εγγράφου ταυτοποίησης από την χώρα προέλευσης, δηλαδή ταυτότητα - διαβατήριο. Αν έχεις οικογένεια σκυλιά και γατια, τότε θέλει τα αντίστοιχα έγγραφα για κάθε μέλος. Αυτή είναι ή προσωρινή ταυτότητα και μπορείς να γραφτεις στην ιατροφαρμακευτική .Αν είσαι παντρεμένος χρειάζεται μεταφρασμένο χαρτί του γάμου με την αποστολή της Χαγης μεταφρασμένο από συμβεβλημένο στο Βελγιο. Δεν τους άρεσε η ελληνική πιστοποιημένη υπηρεσία που ήταν και δωρεάν.

Αυτά για το Βελγιο 2011-2012.

Sent from my Redmi Note 3 using Forum Runner

XTCgr
05-10-16, 12:46
Λοιπόν, χώρα εργασίας Ρωσία και συγκεκριμένα Μόσχα. Έχω ήδη υπογράψει σύμβαση με τούρκικη (πολυεθνική) κατασκευαστική και ήδη τρέχει η διαδικασία έκδοσης της βίζας εργασίας από μέρους τους. Το αντικείμενο της εργασίας αφορά κατά βάση κατασκευή οικοδομικών έργων ( εμπορικά κέντρα κτλ).
Πέρα από τα τυπικά χαρτιά (πτυχίο πανεπιστημίου κτλ με apostille, πιστοποιητικό ποινικού μητρώου) αναρωτιέμαι μήπως χρειάζεται και τίποτα άλλο για θέματα καθημερινότητας (τίποτα από εφορία πχ?). Τουλάχιστον από το HR τμήμα της εταιρίας δεν μου έχουν ζητήσει τίποτα extra.

tsigarid
05-10-16, 16:42
Κάθε χώρα είναι διαφορετική, οπότε μόνο κάποιον που έχει πάει Ρωσία για δουλειά να ακούσεις.

8anos
05-10-16, 17:06
Καλύτερα να ρωτήσεις το HR της εταιρείας. Ρώτα τι χρειάζονται αυτοί σαν εταιρεία και τι οι ρωσικές αρχές. Γραπτά εννοείται για να ξέρεις ποιον να βρισεις αν κάτι πάει στραβά :p

vamvakoolas
06-10-16, 09:57
για το 2016 οχι αλλα για το 2017 θα σε ρωτησουν για περιουσιολογιο Ελλαδα...

Βεβαια στη χωρα του Πουτιν (ιαρη) θα μαθεις οτι ολα αλλαζουν (λαδονωντας τα γραναζια της γραφειοκρατιας=:whistle:

XTCgr
06-10-16, 16:24
Ας ρωτήσουν ότι θέλουν, δεν υπάρχουν εκκρεμότητες. Αν μπορούσα να διακόψω και το ΤΣΜΕΔΕ καλά θα ήταν...

lewton
20-12-16, 11:26
Στην Ελβετία το κοινοβούλιο μάλλον βρήκε τρόπο να παρακάμψει το δημοψήφισμα που αποφάσισε quotas για μετανάστες από ΕΕ/ΕΟΧ.
Ίσως είναι η πρώτη φορά που δε γίνεται σεβαστή τόσο ξεδιάντροπα η βούληση του ελβετικού λαού.
Αυτό δείχνει ότι οι Βρυξέλλες κράτησαν σκληρή στάση και δεν άφησαν περιθώρια παρερμηνειών στους Ελβετούς (μπράβο για αυτό :oneup: ).

Φανερός Πράκτωρ
20-12-16, 11:38
Στην Ελβετία το κοινοβούλιο μάλλον βρήκε τρόπο να παρακάμψει το δημοψήφισμα που αποφάσισε quotas για μετανάστες από ΕΕ/ΕΟΧ.
Ίσως είναι η πρώτη φορά που δε γίνεται σεβαστή τόσο ξεδιάντροπα η βούληση του ελβετικού λαού.
Αυτό δείχνει ότι οι Βρυξέλλες κράτησαν σκληρή στάση και δεν άφησαν περιθώρια παρερμηνειών στους Ελβετούς (μπράβο για αυτό :oneup: ).

Για δώσε κανένα link για αυτό. Νομίζω ότι ήταν κάπου στους επόμενους μήνες να προχωρήσουν στην υλοποίηση του συγκεκριμένου θέματος ή τουλάχιστον να κάνουν το επόμενο βήμα.

PopManiac
20-12-16, 12:01
Για δώσε κανένα link για αυτό. Νομίζω ότι ήταν κάπου στους επόμενους μήνες να προχωρήσουν στην υλοποίηση του συγκεκριμένου θέματος ή τουλάχιστον να κάνουν το επόμενο βήμα.

Εδώ (http://www.politico.eu/article/switzerland-retreats-from-migration-quotas-in-lesson-for-brexit/) μεταξύ πολλών άλλων. To "μάθημα" για τους Μπρέξιτερς σαφές και γι'αυτό και θα το γυρίσουν στη μισαλλοδοξία και τον φασισμό για να ρίξουν στάχτη

cool11
20-12-16, 12:05
O ελβετικος λαος ειναι τιποτε 'κοιμισμενοι', να αποφασιζουν με το δημοψηφισμα Α, και η κυβερνηση να υλοποιεί Β?

PopManiac
20-12-16, 12:08
O ελβετικος λαος ειναι τιποτε 'κοιμισμενοι', να αποφασιζουν με το δημοψηφισμα Α, και η κυβερνηση να υλοποιεί Β?

Καθόλου κοιμισμένοι δεν είναι, μάλλον κοιμισμένοι ήταν όταν ψήφιζαν κάτι καταστροφικό για την οικονομία τους (μην βάλω μισαλλόδοξο κλπ).

c4lex
20-12-16, 12:40
Καθόλου κοιμισμένοι δεν είναι, μάλλον κοιμισμένοι ήταν όταν ψήφιζαν κάτι καταστροφικό για την οικονομία τους (μην βάλω μισαλλόδοξο κλπ).

Take note: Είστε ελεύθεροι να ψηφίσετε οτιδήποτε δεν θεωρούνε καταστροφικό για την οικονομία. Θεός φυλάξει να κάνετε υποχώρηση στην απόδοση της οικονομίας γιατί θέλετε αλλαγές σε κάτι άλλο.

Φανερός Πράκτωρ
20-12-16, 13:42
Ρε Λαμιώτη, και για την Ελβετία έχεις γνώμη :p

Nozomi
20-12-16, 13:45
Take note: Είστε ελεύθεροι να ψηφίσετε οτιδήποτε δεν θεωρούνε καταστροφικό για την οικονομία. Θεός φυλάξει να κάνετε υποχώρηση στην απόδοση της οικονομίας γιατί θέλετε αλλαγές σε κάτι άλλο.
Όλοι οι αριστεροί (πρώην και νυν) έτσι βλέπουν τα πράγματα. Ότι όλα γυρίζουν γύρω απ ΄το χρήμα.

Είναι οι ίδιοι που μας έλεγαν ότι θα λύσουμε το σκοπιανό αγοράζοντάς τους με 2 σούπερ μάρκετ και βλέπουν την ΕΕ ως ΕΣΠΑ, παλαιότερα πακέτα Ντελόρ, Σαντέρ κτλ.
Τώρα που κόπηκαν ή περιορίστηκαν όλα αυτά μετατράπηκαν σε όψιμους αντιευρωπαϊστές...

lewton
20-12-16, 14:08
My two cents περί Ελβετών:
-ένα μέρος αυτών που ψήφισε για περιορισμό της FMOP το έκανε από καθαρά ρατσιστική σκοπιά
-ένα μέρος το έκανε από στενομυαλιά για προάσπιση των κεκτημένων του (ότι δηλαδή δεν θέλει να τον απολύσουν για να προσλάβουν έναν φθηνότερο Πορτογάλο)
-ένα μέρος το έκανε επειδή το ενδιαφέρει περισσότερο η διατήρηση της φυσιογνωμίας της χώρας από το να πηγαίνει καλά η οικονομία

Την τρίτη κατηγορία τη σέβομαι απόλυτα (αν και διαφωνώ).
Η δεύτερη κατηγορία είναι απλά ηλίθιοι που δεν καταλαβαίνουν ότι όταν η οικονομία πάει καλά τότε είναι καλό για όλους γιατί και αν τον απολύσουν για να πάρουν Πορτογάλο θα βρει αλλού δουλειά (μιλάμε για ανεργία της τάξης του 3%).
Με την πρώτη κατηγορία δε θα ασχοληθώ.

Το θέμα είναι πόσοι ανήκουν σε κάθε κατηγορία και αυτό δεν μπορώ να το απαντήσω.

Φανερός Πράκτωρ
20-12-16, 14:55
Εγώ πάντως δείχνω λίγη κατανόηση στο συγκεκριμένο ζήτημα αν και μάλλον τους συμπαθώ τους Ελβετούς.

Ανεργία δεν έχουν και ούτε ουσιαστικά προβλήματα βλέπω ενώ το χρήμα ρέει. Μια χώρα φούσκα είναι που βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στις τράπεζες και στο βρώμικο χρήμα τους (και τη δυναμική που έχει δημιουργήσει αυτό μαζί με τους διεθνείς οργανισμούς που είναι εδώ κλπ) και έχουν πρόβλημα με τους Ευρωπαίους μετανάστες. Οι οποίοι Ευρωπαίοι μετανάστες κατά ένα μεγάλο ποσοστό είναι υψηλά ειδικευμένοι και σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσε να παράξει η Ελβετία σε τέτοιο βαθμό τέτοιο εργατικό δυναμικό. Σημειωτέων ότι αυτοί στελεχώνουν σε μεγάλο βαθμό τις θέσεις υψηλού επιπέδου στις εταιρείες υψηλού επιπέδου που πουλάει η Ελβετία.

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να πυροβολήσεις τα πόδια σου. Αυτός είναι ένας από αυτούς.
Προφανώς δεν δείχνω και πολλή κατανόηση στο αφήγημα ότι το "Ελβετικό θαύμα" έγινε (μόνο ή κυρίως) από την σκληρή δουλειά & την οργάνωση των Ελβετών.

8anos
20-12-16, 15:05
Υπάρχει κάποιος φίλος που μένει στο Göteborg και μπορεί να προτείνει περιοχές στις οποίες μπορεί κάποιος να ψάξει σπίτι ή τουλάχιστον τις περιοχές για τις οποίες δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος;
Μέσα ή και εξω απο το Göteborg σε ακτίνα μισαωρου.

Διαβάζω σε σουηδικά φόρα αλλα οι Σουηδοί που γράφουν νομίζω οτι ειναι λίγο μη μου απτου για να το πω ευγενικά και δεν θα πρότειναν πχ την περιοχή στην οποία εγώ μένω στο Malmö ενω είναι μια χαρά περιουχούλα.

c4lex
20-12-16, 16:24
Ρε Λαμιώτη, και για την Ελβετία έχεις γνώμη :p

Αν εξαιρέσεις ότι ο ξάδερφός μου είναι μετανάστης, δουλεύει Ζυρίχη και τον βλέπω όποτε πηγαινοέρχομαι ΗΠΑ, δεν έχω ιδέα τι γίνεται στην Ελβετία. :p

Το point μου ήταν περισσότερο επί της αρχής. Δηλαδή θα έπρεπε να υπάρχουν θέματα για τα οποία δεν έχουμε λόγο και γιατί? Για παράδειγμα ο lewton έφερε 3 καλά παραδείγματα γιατί κανείς να ψηφίσει στο δημοψήφισμα. Στην πραγματικότητα υπάρχουν κι άλλα που δεν μπορούνε να εκφραστούνε με δημοψήφισμα. Για παράδειγμα, οι μετανάστες στην Ελβετία είναι κατά κόρον οικονομικοί μετανάστες. Δεν είναι εκεί γιατί γουστάρουν απαραίτητα την χώρα. Πήγαν για τα λεφτά. Θέλεις μισθοφόρους πολίτες να εργάζονται στη χώρα σου, ή προτιμάς να στελεχώνεις τις θέσεις σου με ελβετούς που ναι μεν θα είναι ακριβότεροι, αλλά ξέρουν τον τόπο τους. Από την άλλη, το ότι στελεχώνονται οι θέσεις με ξένους σημαίνει ότι κάποια στιγμή θα φτάσεις στο σημείο που είναι ο υπόλοιπος κόσμος. Να ανταγωνίζεσαι χώρες με χαμηλότερα εργατικά. Δεν θα έπρεπε να είσαι σε θέση να ψηφίσεις να το αποτρέψεις πριν αποτελέσει πρόβλημα, ακόμα κι αν έχει οικονομικό κόστος βραχυπρόθεσμα?

Κι ακόμα κι αυτά που λέω είναι γενικότητες από τη δική μου οπτική που δεν είμαι ελβετός. Κάποιος Ελβετός μπορεί να ψήφισε έτσι γιατί δεν γουστάρει η ΕΕ να έχει τέτοια επιρροή στη χώρα του. Τέλος. Θα χαράξει δική του πορεία. Άλλος γιατί δεν ψήνεται να εργάζεται στα αγγλικά, ενώ είναι ελβετός or w/e. Το Point μου δεν είναι να υποστηρίξω κάθε ένα από τα παραπάνω ξεχωριστά, αλλά να πω ότι ίσως είναι καλύτερα να έχεις πλουρεαλισμό στις απαντήσεις αντί να εμμένεις σε αφήγημα που δεν είναι απαραίτητο ότι θα σε βγάλει μακροπρόθεσμα σε σωστό δρόμο.

Έχοντας πει αυτά, πάω σε άλλο τοπικ, γιατί τούτο δω δεν είναι τόσο πολιτικό, όσο πρακτικό.

Φανερός Πράκτωρ
20-12-16, 16:58
Αν εξαιρέσεις ότι ο ξάδερφός μου είναι μετανάστης, δουλεύει Ζυρίχη και τον βλέπω όποτε πηγαινοέρχομαι ΗΠΑ, δεν έχω ιδέα τι γίνεται στην Ελβετία. :p

Το point μου ήταν περισσότερο επί της αρχής. Δηλαδή θα έπρεπε να υπάρχουν θέματα για τα οποία δεν έχουμε λόγο και γιατί? Για παράδειγμα ο lewton έφερε 3 καλά παραδείγματα γιατί κανείς να ψηφίσει στο δημοψήφισμα. Στην πραγματικότητα υπάρχουν κι άλλα που δεν μπορούνε να εκφραστούνε με δημοψήφισμα. Για παράδειγμα, οι μετανάστες στην Ελβετία είναι κατά κόρον οικονομικοί μετανάστες. Δεν είναι εκεί γιατί γουστάρουν απαραίτητα την χώρα. Πήγαν για τα λεφτά. Θέλεις μισθοφόρους πολίτες να εργάζονται στη χώρα σου, ή προτιμάς να στελεχώνεις τις θέσεις σου με ελβετούς που ναι μεν θα είναι ακριβότεροι, αλλά ξέρουν τον τόπο τους. Από την άλλη, το ότι στελεχώνονται οι θέσεις με ξένους σημαίνει ότι κάποια στιγμή θα φτάσεις στο σημείο που είναι ο υπόλοιπος κόσμος. Να ανταγωνίζεσαι χώρες με χαμηλότερα εργατικά. Δεν θα έπρεπε να είσαι σε θέση να ψηφίσεις να το αποτρέψεις πριν αποτελέσει πρόβλημα, ακόμα κι αν έχει οικονομικό κόστος βραχυπρόθεσμα?

Κι ακόμα κι αυτά που λέω είναι γενικότητες από τη δική μου οπτική που δεν είμαι ελβετός. Κάποιος Ελβετός μπορεί να ψήφισε έτσι γιατί δεν γουστάρει η ΕΕ να έχει τέτοια επιρροή στη χώρα του. Τέλος. Θα χαράξει δική του πορεία. Άλλος γιατί δεν ψήνεται να εργάζεται στα αγγλικά, ενώ είναι ελβετός or w/e. Το Point μου δεν είναι να υποστηρίξω κάθε ένα από τα παραπάνω ξεχωριστά, αλλά να πω ότι ίσως είναι καλύτερα να έχεις πλουρεαλισμό στις απαντήσεις αντί να εμμένεις σε αφήγημα που δεν είναι απαραίτητο ότι θα σε βγάλει μακροπρόθεσμα σε σωστό δρόμο.

Έχοντας πει αυτά, πάω σε άλλο τοπικ, γιατί τούτο δω δεν είναι τόσο πολιτικό, όσο πρακτικό.

Πολλές κουβέντες (και λεκτικές πιρουέτες) για λίγα πράγματα.

Προφανώς και νομίζω ότι πρέπει να έχει κάποιος λόγο στα ζητήματα της χώρας του (ούτε υποστήριξα το αντίθετο). Το πρόβλημα αρχίζει αν θέλει και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη. Και το μόνο που επισημαίνω είναι να μην εθελοτυφλεί κάποιος σε αυτό (π.χ. όλα αυτά που λες σαν επιχειρήματα υπέρ του να μπούνε περιορισμοί ενώ η οικονομία σου βασίζεται & ανθεί ακριβώς από αυτούς τους ανθρώπους - Ενώ παράλληλα δεν έχεις τη δυνατότητα να δημιουργήσεις τόσο υψηλά καταρτισμένο ντόπιο εργατικό δυναμικό σε τέτοιες ποσότητες).

Εκτός και αν η ελβετική κοινωνία αδιαφορεί για το χρήμα και μου ξέφυγε...

Επιπλέον δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι ο Ευρωπαίος υψηλά μορφωμένος οικονομικός μετανάστης αμείβεται τόσο χειρότερα από έναν Ελβετό.
Ούτε και ότι θα είναι ο πρώτος που θα "πάρει πόδι".

c4lex
20-12-16, 17:10
Επιπλέον δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι ο Ευρωπαίος υψηλά μορφωμένος οικονομικός μετανάστης αμείβεται τόσο χειρότερα από έναν Ελβετό.
Ούτε και ότι θα είναι ο πρώτος που θα "πάρει πόδι".

Ο Ξάδερφος πάντως που δούλευε Dusseldorf πριν, μου έλεγε ότι καλύτερα ήταν τα πράγματα συνολικά στη Γερμανία. Ο μισθός μπορεί να είναι καλύτερα Ελβετία, αλλά το κόστος ζωής ήταν σαφώς φθηνότερα Γερμανία. Είναι υψηλά αμοιβόμενος, αλλά either way, μορφώθηκε Ελλάδα και μετανάστευσε για το χρήμα.

Φανερός Πράκτωρ
20-12-16, 17:20
Ο Ξάδερφος πάντως που δούλευε Dusseldorf πριν, μου έλεγε ότι καλύτερα ήταν τα πράγματα συνολικά στη Γερμανία. Ο μισθός μπορεί να είναι καλύτερα Ελβετία, αλλά το κόστος ζωής ήταν σαφώς φθηνότερα Γερμανία. Είναι υψηλά αμοιβόμενος, αλλά either way, μορφώθηκε Ελλάδα και μετανάστευσε για το χρήμα.

Μάλλον δεν στα λέει καλά.

Προφανώς και το κόστος ζωής είναι καλύτερο (χαμηλότερο) στη Γερμανία από ότι στην Ελβετία αλλά η Γερμανία κατά γενική ομολογία κρατάει τους μισθούς χαμηλά. Οπότε ούτε τόσα πολλά σου μένουν σαν μέρος του μισθού σου αλλά ούτε και αυτό που μένει σαν απόλυτη αξία είναι τόσο μεγάλο (μια που είναι ποσοστό του "χαμηλού" σχετικά μισθού σου - ή καλύτερα "υποτιμημένου").

Αντίθετα στην Ελβετία, και μεγαλύτερο ποσοστό του μισθού σου σου μένει αλλά και αυτό το ποσοστό όταν μεταφραστεί στην κεντροευρωπαϊκή ή στην νοτιοευρωπαϊκή πραγματικότητα είναι ακόμα μεγαλύτερο.

c4lex
20-12-16, 17:27
Μάλλον δεν στα λέει καλά.

Προφανώς και το κόστος ζωής είναι καλύτερο στη Γερμανία από ότι στην Ελβετία αλλά η Γερμανία κατά γενική ομολογία κρατάει τους μισθούς χαμηλά. Οπότε ούτε τόσα πολλά σου μένουν σαν μέρος του μισθού σου αλλά ούτε και αυτό που μένει σαν απόλυτη αξία είναι τόσο μεγάλο (μια που είναι ποσοστό του "χαμηλού" σχετικά μισθού σου - ή καλύτερα "υποτιμημένου").

Αντίθετα στην Ελβετία, και μεγαλύτερο ποσοστό του μισθού σου σου μένει αλλά και αυτό το ποσοστό όταν μεταφραστεί στην κεντροευρωπαϊκή ή στην νοτιοευρωπαϊκή πραγματικότητα είναι ακόμα μεγαλύτερο.

Δεν έχει πρόβλημα χαμηλού μισθού. :p

Αλλά, από την άλλη σου συγκρίνω με Γερμανία... Η Ελλάδα που τον σπούδασε για να βγάζει ~400 ευρώ τη μέρα, δεν έβγαλε ποτέ τα λεφτά που επενδύσαν σε αυτόν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.