PDA

Επιστροφή στο Forum : Vodafone Πάτρας



cyb3rtolis
19-05-08, 01:19
Καλημέρα..
Ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο άλλο θέμα που να μην το είδα σχετικά με Vodafone και Πάτρα.
Όπως έχω ενημερωθεί από κάποιο κατάστημα Vodafone η εταιρία εγκαθιστά το δικό της ιδιόκτητο δίκτυο ανεξάρτητα από την HOL για αυτό και αυτή η πολύμηνη καθυστέρηση. Έχετε ακούσει κάτι διαφορετικό;
Επίσης, μου είπανε ότι η μετάβαση στο ιδιόκτητο θα πραγματοποιηθεί στις 31/5.
Δεν μπόρεσα να βρω κάποια αλλη πληροφορία.. Θα πραγματοποιηθεί επιτέλους αυτό το όνειρο (γιατί περί ονείρου πρόκειται);:hmm:

stud1118
19-05-08, 01:25
Καλημέρα..
Ελπίζω να μην υπάρχει κάποιο άλλο θέμα που να μην το είδα σχετικά με Vodafone και Πάτρα.
Όπως έχω ενημερωθεί από κάποιο κατάστημα Vodafone η εταιρία εγκαθιστά το δικό της ιδιόκτητο δίκτυο ανεξάρτητα από την HOL για αυτό και αυτή η πολύμηνη καθυστέρηση. Έχετε ακούσει κάτι διαφορετικό;
Επίσης, μου είπανε ότι η μετάβαση στο ιδιόκτητο θα πραγματοποιηθεί στις 31/5.
Δεν μπόρεσα να βρω κάποια αλλη πληροφορία.. Θα πραγματοποιηθεί επιτέλους αυτό το όνειρο (γιατί περί ονείρου πρόκειται);:hmm:

Παρακαλείσαι να παραμείνεις στο ακουστικό του Home zone μέχρι το φθινώπορο. Η μεταβάση σου προωθείται. ΜΠΙΠ

cyb3rtolis
19-05-08, 16:54
"Δεν βλέπω κάποια αναμενόμενη ημερομηνία ενεργοποίησης για την περιοχή. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να γίνει σύντομα ή πιο πιθανόν να αργήσει." είπε και ο κάτοχος αναστέναξε από....δυσαρέσκεια. Να πάρω τα κουβαδάκια μου και να την κάνω για άλλη παραλία; Για δεν φαίνεται μέλλον. Σκέφτομαι τα έξοδα.. :mad::mad::mad:

mondeo
21-05-08, 17:04
Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τη Vodafone.Αφου η παροχή υπηρεσιών ADSL είναι μέσω του δικτύου της HOL και η δεύτερη εδώ και πέντε περίπου μέρες δίνει διαθεσιμότητα στο ιδιόκτητο στην Πάτρα,γιατί η Vodafone δεν δίνει κι αυτή διαθεσιμότητα;

Υ.Γ. Αν δεν υπάρξουν σύντομα εξελίξεις θα την κάνω κι εγώ με ελαφρά πηδηματάκια.

kotsos13
21-05-08, 18:40
Παιδιά μήπως ξέρετε σε ποιές περιοχές η vodafon έχει εγκαταστήσει το δίκτυο;; Thanks

gmitsiou
21-05-08, 20:59
Καλησπέρα σας,
προς το παρόν επισήμως δεν έχει ανακοινωθεί κάποιο ιδιόκτητο δίκτυο της vodafone.Πολύ σύντομα, χωρίς να μπορέσω να πω με βεβαιότητα, θα κατασκευαστεί και το ιδιόκτητο δίκτυο.Συμφωνα με πληροφορίες που έχω ήδη έχει αρχίσει να κατασκευάζεται στην πρωτεύουσα και θα ξεκινήσει πολύ σύντομα και στην επαρχία.

Φίλε mondeo σχετικά με το ερώτημα σου, ενώ η hol δίνει και η vodafone δεν δίνει, θα ήθελα να σου τονίσω ότι οι δύο παραπάνω εταιρείες δεν είναι ένα.Ειναι δύο διαφορετικές, τουλάχιστον προς το παρόν, και βρίσκονται στο στάδιο της συνεργασίας προς το παρόν.Η Vodafone , ουσιαστικά αγοράζει πόρτες από την hol(να το πω πιο λαικά).Οταν η hol δεν δίνει καθόλου πόρτες, τότε με την σειρά της η vodafone δεν σου βγάζει διαθεσιμότητα.Καλό θα είναι να περιμένεις το επόμενο χρονικό διάστημα διότι, πολλές φορές η hol μπορεί να δίνει διαθεσιμότητα και από τεχνικής άποψης να μην υπάρχει.

mondeo
21-05-08, 23:24
Καλησπέρα σας,
προς το παρόν επισήμως δεν έχει ανακοινωθεί κάποιο ιδιόκτητο δίκτυο της vodafone.Πολύ σύντομα, χωρίς να μπορέσω να πω με βεβαιότητα, θα κατασκευαστεί και το ιδιόκτητο δίκτυο.Συμφωνα με πληροφορίες που έχω ήδη έχει αρχίσει να κατασκευάζεται στην πρωτεύουσα και θα ξεκινήσει πολύ σύντομα και στην επαρχία.

Φίλε mondeo σχετικά με το ερώτημα σου, ενώ η hol δίνει και η vodafone δεν δίνει, θα ήθελα να σου τονίσω ότι οι δύο παραπάνω εταιρείες δεν είναι ένα.Ειναι δύο διαφορετικές, τουλάχιστον προς το παρόν, και βρίσκονται στο στάδιο της συνεργασίας προς το παρόν.Η Vodafone , ουσιαστικά αγοράζει πόρτες από την hol(να το πω πιο λαικά).Οταν η hol δεν δίνει καθόλου πόρτες, τότε με την σειρά της η vodafone δεν σου βγάζει διαθεσιμότητα.Καλό θα είναι να περιμένεις το επόμενο χρονικό διάστημα διότι, πολλές φορές η hol μπορεί να δίνει διαθεσιμότητα και από τεχνικής άποψης να μην υπάρχει.


Φίλε μου αντιλαμβάνομαι πως είσαι ενημερωμένος από έγκυρη πηγή.Το θέμα είναι πως βαρέθηκα να περιμένω και οι σειρήνες των άλλων παρόχων ηχούν πολύ δελεαστικές.Θα περιμένω πάντως το νέο εκρηκτικό πακέτο που υποσχέθηκε η Tellas και τότε θα δω τι θα κάνω.

gmitsiou
22-05-08, 00:55
Καλό είναι να περιμένεις λίγο και να επιλέξεις τι σε συμφέρει.Πάντως περιμένουμε και νέα προσφορά για adsl από vodafone.

cyb3rtolis
22-05-08, 23:45
Προσωπικά είχα υπογράψει τον Νοέμβριο το τρίμηνο δωρεάν πακέτο με προοπτική το αργότερο τον Απρίλη να έχει έρθει το ιδιόκτητο. Είχα ρωτήσει σε ένα κατάστημα vodafone και μου είπανε πως η Vodafone εγκαθιστά το δικό της δίκτυο για αυτό και καθυστερεί η ενεργοποίηση.
Η Tellas έρχεται πολύ δυναμική και η forthnet δεν πάει πίσω.
Αν δεν υπήρχαν αυτά τα υπέρογκα έξοδα απενεργοποίησης δεν θα το σκεφτόμουν καν.

mondeo
23-05-08, 16:24
Τους πήρα χθες τηλέφωνο και μου είπαν το εξής:
Η HOL δίνει μεν διαθεσιμότητα αλλά το δίκτυο θα είναι έτοιμο 30/6.Η Vodafone θα δώσει ακριβώς την ημέρα που όλα θα είναι έτοιμα και σε πλήρη λειτουργία.
Επίσης μου επιβεβαίωσαν την ανάπτυξη δικού τους δικτύου ανεξάρτητο από αυτό της HOL.
Λέω πάντως να περιμένω λίγο ακόμα και φυσικά να δώ το νέο πακέτο της Tellas μέσα στο καλοκαίρι.Τότε θα δω τι θα κάνω.

cyb3rtolis
24-05-08, 01:59
Πήγα σήμερα να πληρώσω έναν λογαριασμό και τους πληροφόρησα για την κατάσταση μου (1 Mbps - 21.30e) και με ενημέρωσαν ότι μπορώ να περάσω στο πακέτο με 4 Mbps - 19+ e και προχώρησα στην αλλαγή. Πώς το βλέπετε;
Επίσης, είπαν ότι αφού μπήκε της HOL θα μπει και της Vodafone "κάπου κοντά".

linkinp
24-05-08, 05:18
μια χαρα,το ζητημα ειναι αν θα τα βλεπεις αυτα τα νουμερα,κρατα μας ενημερους

cyb3rtolis
24-05-08, 14:15
Είπανε για 1-2 εβδομάδες ότι θα κάνει η αναβάθμιση. Για να δούμε.. Θα ενημερώσω.

mondeo
24-05-08, 17:57
Κι εγώ έκανα αίτηση γιά τα 4 Mbps και περιμένω να με αναβαθμίσουν.

linkinp
24-05-08, 18:03
ξερουμε που θα εχει το dslam της η vodafone?

cyb3rtolis
24-05-08, 20:01
Του είπα ότι μένω Αγ. Σοφία και μου λέει ότι εκεί έχει η Vodafone. Άρα μάλλον Κων/λεως.

mondeo
24-05-08, 22:56
Λόγω φυσικής συνεγκατάστασης τα κέντρα των εναλλακτικών τοποθετούνται μέσα στα κέντρα του πΟΤΕ.Ήτοι Πλ.Γεωργίου,Κων/πόλεως,Σκαγιοπούλειο.

cyb3rtolis
02-06-08, 00:17
Παίρνω την Τρίτη στο 13830 να δω τη γίνεται με την πορεία της αίτησης και μου λένε δεν βλέπουμε καμία αίτηση!!!! Παίρνω μετά στο κατάστημα της vodafone και μετά από μια ώρα καλούνε να μου πούνε ότι είχε ένα πρόβλημα το σύστημα με τις αιτήσεις και θα καθυστερήσει και άλλο.. ΕΛΕΟΣ!!!! Μας δουλεύουνε τα παλικάρια..

gmitsiou
02-06-08, 20:04
Είναι θέμα συστήματος αυτό το ζήτημα, δηλαδή το ότι δεν βλέπουν την αίτηση, όχι θέμα ανθρώπων!
Δυστυχώς η τεχνολογία πολλές φορές μας πάει και πίσω και όχι μόνο μπροστά.

cyb3rtolis
04-06-08, 11:35
Δεν διαφωνώ. Το ανθρώπινο λάθος είναι που δεν το διαπιστώσαν μόνοι τους να το λύσουνε. Με τα λεφτά μας παίζουνε όχι με στραγάλια..

gmitsiou
04-06-08, 20:30
Καλησπέρα,
δεν είπα ότι δεν έχεις δίκιο,αντιθέτως έχεις.Μαζί σου είμαι και συμφωνώ.

cyb3rtolis
15-06-08, 13:30
Την Παρασκευή μου ήρθε SMS από τη Vodafone ότι το αίτημα μου έχει πραγματοποιηθεί.
Βέβαια εγώ ζήτησα αναβάθμιση γραμμής στα 4mbit. Και τι πήρα;;;
Απανωτές αποσυνδέσεις και ταχύτητα συχρονισμού 768kbit..
Μου είπανε μετά από επικοινωνία ότι για αυτό φταίει ο ΟΤΕ. Εγώ ποιον να παίρνω να βρίζω με το δίκιο μου;;
Και τους 2;;;;

mondeo
16-06-08, 00:00
Εμένα πάντως η ταχύτητα αναβαθμίστηκε κανονικά στα 4 Mbps.Κατεβάζω από ftp gentoo με
420 Kbps.

cyb3rtolis
20-06-08, 00:02
Συνεχίζουν να μου σπάνε τα νεύρα.. Έχει πρόβλημα το σύστημα των αιτήσεων που γίνεται στον ΟΤΕ..
Εμένα βέβαια η ταχύτητα μου μειώθηκε.. Σαν πολλά συστήματα χαλάνε τελευταία..

cyb3rtolis
25-06-08, 21:14
25/06/2008 18:13:01
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 222.23Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 3.19Mb/s

@ ADSLgr.com All rights reserved.